Promýšlet důchodový systém II

16. 05. 2014 | 21:38
Přečteno 7862 krát
Minulý týden začala pracovat Odborná komise pro důchodovou reformu, kterou vedu. Zde bych rád pokračoval v úvahách o tom, jakým směrem by se mohla a měla její činnost ubírat. První příspěvek pod názvem "Promýšlet důchodový systém"
na toto téma jsem zde totiž publikoval již před měsícem. Budu vděčen za všechny konstruktivní náměty, které by nám při řešení tohoto zadání mohly pomoci.

Rozsudek Ústavního soudu „odsoudil“ už Nečasovu vládu k provedení takzvané malé penzijní reformy - vláda musela zvýšit zásluhovost penzí. Jak by podle vás měla vypadat „ideální míra“ zásluhovosti. Oč více by měl dostat na stáří ten, kdo v aktivním životě o hodně víc do systému přispíval? Má mít zásluhovost nějaký strop, nebo by se měla matematicky odvíjet od odvodů?

Zásluhovost by se neměla odvíjet pouze od výše příspěvků na sociální pojištění, ale třebas i od toho, zda a kolik dětí, které budou v budoucnu do prvního pilíře přispívat, daná osoba vychovala. Dále je důležité, jak „štědří“ dokáží být politikové k prvnímu (veřejnému) pilíři. Tam, kde neškudlí, může být zásluhovost větší, tam, kde šetří, kde se dá, se zásluhovosti moc nedaří.

Stávající penzijní reforma mimo jiné přinesla možnost neomezeného posouvání věku odchodu do penze. Chcete to změnit? Kde by podle Vás mohl být takový absolutní strop – například pro dnešní třicátníky?

Dnešní třicátníci by si na odchod do důchodu podle platného zákona museli počkat až do svých více než 68 let - a dnešní dvacátníci až do sedmdesátky. To není rozumné. Měli bychom dát lidem jistotu, že dožijí-li se obvyklého průměrného věku, dostanou možnost si důchodu alespoň trochu užít.

Lze obecně provozovat průběžný systém penzí bez toho, aby se do budoucna zvyšovaly také odvody na sociálním pojištění pro zaměstnance?

Problematika financování prvního pilíře je složitější. Na pořadu dne budou hlavně vyšší odvody osob samostatně výdělečně činných, které v posledním desetiletí radikálně poklesly - a dnes už jsou s odvody zaměstnanců a jejich zaměstnavatelů nesouměřitelné. Není bez zajímavosti, že v sousedním Německu do budoucna počítají sice s pomalým, ale stálým růstem odvodů všech pojištěnců.

Každý bude do penzijní reformy promítat své pohledy. Měl by penzijní systém zohledňovat počet vychovaných dětí? Co vy sám říkáte na dříve zvažovanou možnost, aby část odvodů na sociálním pojištění mohli lidé v aktivním věku poslat přímo svým rodičům – mohlo by něco takového fungovat v průběžném systému?

Současný penzijní systém znevýhodňuje partnery, kteří mají ve společné domácnosti nižší pracovní příjem (což jsou většinou ženy) a rodiče pečující o nezaopatřené děti. Náprava těchto znevýhodnění bude jistě jedním z důležitých témat práce naší komise.

Češi spoří ve III. pilíři penzí, ale naspořené částky jsou poměrně nízké. Jak je motivovat k tomu, aby spořili více? Dnes je nejvyšší příspěvek státu 230 Kč. Zvýšíte ho?

Nejde jen o vyšší motivaci k úsporám, ale i o to, aby je lidé užívali skutečně až jako přilepšení k důchodu z prvního pilíře - a ne jako způsob krátkodobého spoření s výhodným úrokem. Těch změn bude více a budoucí podoba státní podpory účastníků III. pilíře bude jedním z dalších důležitých témat práce naší komise.

Součástí komise je také utlumení II. pilíře – neobáváte se, že penzijní fondy budou žádat kompenzace za zmařenou investici? Pozvete do komise zástupce Asociace penzijních fondů?

Druhý pilíř považuji za mrtvě narozené dítě – a nejsem s tímto názorem zdaleka osamocen. Je důsledkem zbrklé politiky bývalé vládní koalice, která navíc své nedomyšlené představy prosadila přes odpor opozice i významné části odborné veřejnosti silou. Věřím, že nalezneme vhodný způsob, jak druhý pilíř bez větších konfliktů do konce příštího roku ukončit. I proto byli představitelé Asociace penzijních společností a České asociace pojistitelů pozváni, aby se na práci komise spolupodíleli.

Budete se Vy sám inspirovat v zahraniční? Který model z ciziny se Vám osobně nejvíce líbí a kvůli kterým parametrům?

V sociálním zabezpečení je studium zahraničních zkušeností klíčové. Už proto, že neuvážené experimenty (jako byl ten náš s druhým pilířem) mohou nakonec vést na scestí. Každý národní systém je ale originál, který vychází z historických a kulturních tradic a očekávání obyvatel. Takže i ten náš systém musíme vyvíjet s vědomím dobrých i špatných zkušeností ze zahraničí, nicméně tak, aby co nejlépe odpovídal právě a jen našim potřebám a podmínkám.

(Rozhovor vyšel 12. 5. 2014 v regionálních vydáních Deníku pod názvem "První věc: musíme se zaměřit na vyšší odvody OSVČ".)

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Mard napsal(a):

Hm, tak levice má recept. Zvýšit daně a vypplatit méně. No hlavně že na to přišli. Ach jo.
16. 05. 2014 | 23:07

Mard napsal(a):

Hm, tak levice má recept. Zvýšit daně a vypplatit méně. No hlavně že na to přišli. Ach jo.
16. 05. 2014 | 23:07

Občan napsal(a):

Pane profesore,
a co takhle zohledňovat i společenskou prospěšnost toho kterého povolání?
Protože zde máme poměrně dost pracujících, kteří dělají za málo nebo skoro zadarmo a přitom se bez jejich práce neobejdeme. Učitelstvo, zdravotnický personál, pečovatelky, sanitáři a sanitářky, pracovníci v odpadovém hospodářství, uklizečky a uklizeči, řidiči a další.

Společnost jejich práci potřebuje, většina z nich vykonává fyzicky a psychicky náročnou práci, ale odměnu za ni dostávají mizivou. A jejich penze jsou doslova almužnou.

A dále zde máme rostoucí skupinu lidí v kategorii 50+, které ta naše "slavná" společnost prostě a jednoduše vyřadila. Je úplně jedno, zda mají VŠ vzdělání a hromadu zkušeností, nebo jsou "jenom" vyučení a celý život poctivě dřeli; po padesátce jsou pro svou profesi "příliš staří a neperspektivní" a jinou práci neseženou. CO s nimi?

Ona se nám totiž neprodlužuje délka PLNOHODNOTNÉHO života, nýbrž se nám natahuje PŘEŽÍVÁNÍ. Na lécích, s kompenzačními pomůckami, leckdy s různými mašinami; a to je sakra rozdíl.
Umíte si představit pětašedesátileté nebo dokonce sedmdesátileté řidiče, učitelky, pečovatelky, zdravotní sesry, pošťačky a další? Máte vůbec představu, jak devastující práce to jsou? JAK mají SENIOŘI pracovat na plný výkon, na směny, 8-12 hodin denně? Protože po šedesátce člověk JE seniorem; přírodu neukecáte.

To, co vymyslel Kybersadista a v čem zjevně hodlá pokračovat vláda, v níž je účastna ČSSD, je ZLOČIN.
Práce ubývá a tento trend bude pokračovat. Posunování odchodu do penze situaci nejenže nevyřešilo, ale naopak zhoršilo. Kdo práci má, tak se jí drží zuby nehty i když sotva leze, protože nikomu se nechce zemřít hladem někde pod mostem. A chybí práce pro absolventy, neboť na místech, která by mohli zastávat, setrvávají lidé, kteří by už dávno měli mít klid, odpočívat, věnovat se vnoučatům a nebo pečovat o své stařičké rodiče.
On je totiž zatraceně velký rozdíl mezi MOCI pracovat a MUSET pracovat do vysokého věku. Nemluvě o stresu, který seniorům způsobuje fakt, že práce není a nebude, a že je mladá generace nenávidí, protože zavazejí na místech pro ni.

Napravte tyhle zhovadilosti. Zatím ještě je čas. Až dojde k mezigenerační katastrofě, bude už na jakékoli řešení pozdě.
16. 05. 2014 | 23:31

Joe Ratata napsal(a):

V situaci, kdy nebude práce pro zhruba 20% práceschopných, kdy mladí lidé po škole a bez praxe nemohou najít práci a začít využívat nabyté vzdělání, je hloupost protahovat odchody do důchodu do nesmyslného stáří.
Je lepší mít spoustu důchodců nad šedesát let, než ztracenou polovinu mladé generace.
Nebojte, důchodci nežijí věčně.
Navíc se přechází na placené bezplatné zdravotnictví, takže velká část nemocných bude odsouzena k trestu smrti pro nemožnost zaplacení předražené zdravotní péče.
Až vymřou silné ročníky, do důchodu se budou chystat slabounké ročníky z přelomu tisíciletí a ti už budou mít nárok jen na státní důchod pod hranicí bídy a když budou mít štěstí, tak jim na privátních penzijních fondech zbyde dost peněz na provaz.
16. 05. 2014 | 23:59

babočka napsal(a):

Pane Potůček, posledním odstavcem jste mne zklamal. Minulý systém nedělali žádní blbci a vycházeli z reality, kterou společnost zdegenerována komunisty těžko chápe. Já bych důchodový systém udělal velmi jednoduchý a spravedlivý. Neměnný rok odchodu do důchodu pro všechny v 60 letech kromě žen podle počtu dětí. Rovněž stejnou výši důchodu pro všechny včetně nepracujících darebáků a neschopných si práci najít. Nikdo nemůže za to, že se narodil a případně je blbější a neschopnější než ten druhý. Jedna a jedna rovná se dvě, to musí být základ důchodové reformy a žádné kecy o zahraničí nebo naších potřebách.
17. 05. 2014 | 00:41

Jetvart napsal(a):

Zásluhovost: Pokud vím, tak odvody pracujících na sociální pojištění se používají na výplatu současných důchodců, tedy i kdyby nám strhávali milión, tak se rozdělí mezi současné důchodce, takže výše našeho platu nemá žádný přímý vliv na to, kolik peněz bude mít sociální pojištění k dispozici až budeme v důchodu. Záleží na tom, kolik budou odvádět naše děti. Prosté zohlednění počtu dětí by ale k ničemu nebylo, vždyť mnoho potomků právě z těch největších rodin nic na sociálním pojištění neodvádí, ale naopak stále přijímá. Myslím, že dnes kdy dávky vypočítá počítač je reálné aby 10 % odvodů na důchody šlo na výplatu důchodu rodičů plátce. Bylo by dobré to rozdělit tak, aby ten z rodičů, který má menší důchod dostal větší část. Pokud dítě po déle než rok vychovával někdo jiný než vlastní rodiče tak by se těch 10 % prostě rozdělilo na víc dílů, s vyjímkou opatrovníků kteří to mají jako povolání. Pokud by to opravdu byl problém, je možné dělat výpočet jen jednou ročně v souvilosti s daňovým přiznáním. Pro lidí s vyššími příjmy byl vymyšlen 3 pilíř, lidé s nižším příjmem ho nemohou využívat, protože žádné peníze nazbyt nemají. Základní důchod by asi bylo nutné trochu snížit, aby náklady zůstaly stejné. Lidé kteří děti nemají, mohou peníze které by vynaložili na výchovu dětí vložit do důchodového spoření. Valorizace důchodů vesměs podporovaly zásluhovost, důchody se většinou zvyšovaly v procentech, to znamená rozdíly neustále vzrůstaly. Myslím, že soudci kteří rozhodli o nedostatečné zásluhovosti byli v střetu zájmů, vzhledem ke svým vysokým platům rozhodovali ve svém zájmu.
Penzijní systém bude nutné stabilizovat. Pan Kalousek za vlády pana Topolánka z něj vyvedl pokud se pamatuji asi 3%. Od té doby se každý rok deficit prohlubuje. To není reálné. Obávám se, že ty peníze tam stát bude muset vrátit. Ne tak jak to dosud dělá, ale tak aby se na sociální pojíštění odvádělo stejně jako dříve. Mělo by to být formou ústavního zákona, aby nebylo tak snadné útoky na naše důchody opakovat. Zákon by měl také určit automatickou valorizaci důchodů a oddělit úplně sociální pojištění od rozpočtu. Možnost určit si svůj vlastní věk odchodu do důchodu je zajímavá, ale nemyslím, že by mělo být možné vybírat z něj peníze na dovolenou. Možná půjčku na nízký úrok? Nezapomínejme, že pokud lidé nebudou mít dostatečný důchod, budou zbytek vymáhat po státu v různých sociálních dávkách.
17. 05. 2014 | 03:43

Xury napsal(a):

Pro jetvart:
žádné peníze nebyly z důchodového systému vyvedeny. Pouze ti, kteří si spoří ve II.piliři odvádí 3% z odvodů do tohoto systému a o tuto část budou mít nižší důchod - resp. vše bude jinak až se II. pilíř zruší.
Pro autora:
v první řad by mne zajímalo, jak budete řešit stávající deficit důchodového účtu a hlavně jeho další narůstání, které se po plánovaném zvyšování ještě zrychlí. A hlavně, jak v této situaci budete řešit udržitelnost systému v době odchodu "Husákových dětí" do důchodu.
17. 05. 2014 | 06:05

Hotentot napsal(a):

Minulý týden začala pracovat Odborná komise pro důchodovou reformu, kterou vedu.:-)))))))))))))))))))))
Prave s lidmi , jako vy to nepovede nikam . Same zmatky, hory papiru , tisicero zasedani kvuliva brebendam a nikdo se nic nedozvi , jako obyc.
Dalsi nemotorny doveda a zvanil. Pak to v CR taky tak vypada.
17. 05. 2014 | 06:55

Jetvart napsal(a):

Xury nemáte pravdu. Dříve se odvádělo na důchodové zabezpečení 32%, nyní to je 28%. Nahradil se tím výpadek ve výběru daní když vláda pana Topolánka odstranila progresivní daň z příjmu.
17. 05. 2014 | 07:53

gaia napsal(a):

Co máte pořád s tou zásluhovostí? Pro důchodce, co půl života dělali na UV sekretariátech a další půlku se nechali na úřadech přeplácet ze státního?
Tomu říkáte zásluhovost a nárok na vyšší důchod?
Solidarita a sociálno by mělo být na 1. místě, jinak ti zasloužilí si nebudou moci ani vynést koš na odpadky, aby se u kontejneru při setkání s těmi normálními nemuseli stydět, že ti normální tam v důchodu musí vybírat odpadky, aby se zachránili před smrtí hladem.
17. 05. 2014 | 08:05

Ládik!!! napsal(a):

...."Oč více by měl dostat na stáří ten, kdo v aktivním životě o hodně víc do systému přispíval?..."

Oč více by měl dostat ten, který ze systému nic nebral?????? Který nechodil k doktorovi, nebral žádné dotace, nezatěžoval státní správu, vybíral od lidí DPH a dával je do státní kasy?
Mluvím o Mládkových (t.č. ministrem za socany) PARAZITECH. Je jim třeba zatrhnout tipec? Ano, je. Nebyli ochotni zařadit se do tupého stáda, vedeného bývalými komunisty.
17. 05. 2014 | 08:11

gaia napsal(a):

...."Oč více by měl dostat na stáří ten, kdo v aktivním životě o hodně víc do systému přispíval?..."
O nic, nejlepší by bylo, kdyby si je vzala zavčas zubatá a nechala žít jen ty slušné a užitečné.
17. 05. 2014 | 08:22

Ládik!!! napsal(a):

Bába od vedle byla už 25x v křížkových lázních, druhá ani jednou, ačkoliv by to potřebovala. Nemá na úplatek doktorovi. Mají mít obě stejný důchod? Ta lázeňská se v životě nepředřela, volí ČSSD.
17. 05. 2014 | 08:38

K.V napsal(a):

Nevím co chcete pořád promýšlet. JEDINÝ udržitelný systém je průběžný. pracující generrace musí uživit své dúchodce, Jednotný vzorec- kdo má odpracováno 35 let, dostane XX % své průmerně dosažené mzdy ( očištěno od vlivu inflace, tedy když měl plat 110% průměru od roku 1970, počítá se z dnešního platu 110%. x vzorec přepočtu. Za víc let bonus, za méně malus.
.
A HLAVNĚ - DŮCHOD JE PRIORITA, na ty máme peníze VŽDY, pokud stát nehospodaří dobře může se stát že nemáme na senát, na činnost politických stran, ombudsmana, parlament na spousty zbytečných úřadů a politiků. Ale DŮCHODY A ZDRAVOTNICTVÍ JE PRVOTNÍ NA CO MÁME VŽDY.

.
tAKŽE ZRUŠTE KOMISI O DŮCHODECH A ZALOŽTE KOMISI ČÍM SE BUDOU ŽIVIT zbyteční POLITICI A ÚŘEDNÍCI, POKUD JE NEVYHÁZÍME
.
17. 05. 2014 | 08:43

Baba Jaga napsal(a):

A tak si pan Potůček nejspíše myslí, že spasí svět. Jinak by pobíral důchod, věnoval se vnoučatům - pokud nějaké má a svá státem placená zaměstnání přenechal mladším - nezaměstnaní jsou i v Praze. Jistě, za penízky by mohl radit těm, kteří o to projeví osobně zájem, ostatní rady ve všech spolcích, kde figuruje, by mohl dávat zadarmo a brát to jako zábavu.
No, musím se podívat, zda ta jím vedená komise není vlastně dobrovolná a nezištná, jako třeba byl (nebo snad pořád je?) NERV.
17. 05. 2014 | 08:44

gaia napsal(a):

K.V

taky mně vrtá hlavou, ze na všechny ty komise, padáky, poradce, analytiky, projekty apd. je peněz pořád dost a důchody v řádech jednotek tisíc jsou problém.

Pan Potůček s kámošema propřemýšlí peněz, že by z toho měli pěkné důchody všichni v menším městě, ale to se nepočítá. Na to se peníze najdou. Všechno prožerou Pražáci, ale na to zdroje jsou. Na důchody nikoli.
17. 05. 2014 | 08:51

gaia napsal(a):

Baba Jaga

však on důchod pobírá a tohle má navíc. Stejně jako Křeček a Šabatová berou důchod jako přilepšení ke svým královským státním platům.
17. 05. 2014 | 08:55

SuP napsal(a):

Potůčku -
Tak především je úplná pitomost strašit dneska lidi, že budou odcházet do důchodů v 68-70 letech. Limit věku odchodu do důchodu se dá změnit během 2 let, tak je zbytečné dneska nasírat lidi, kterým se to stejně bude muset nějak změnit podle toho, jak se bude účet vyvíjet.
A co se týká zásluhovosti? Největší zásluhy mají zaměstnanci, placení státem z peněz, které vydělal někdo jiný. Takže jestli tohle nezměníte, systém se vyvine přirozenou cestou tak, že kdo dokáže slušně vydělávat, bude státu dávat jen co je nutné a za zbytek si sám zařídí svou budoucnost. A vy budete koukat s otevřenými ústy a přemýšlet, jak jim to sebrat.
17. 05. 2014 | 08:55

SuP napsal(a):

gaia -
Když je "důchodů v řádech tisíc" několik milionů, tak to pak dělá několik miliard. Nezapomínej ve svatém hněvu násobit!
;-)
17. 05. 2014 | 08:58

neo napsal(a):

Samozřejmě je zásluhovost to nejzákladnější kritérium. Důchod by měl být na 80-90% předchozích příjmů.

udělejte důchodový systém tak, abych za své odvody měl odpovídající důchod (a nebyl jako nyní okraden o více než 50%) a máte můj hlas.
17. 05. 2014 | 08:59

gaia napsal(a):

SuP
myslíš, že ty důchodové analýzy nestály už desítky miliard?
17. 05. 2014 | 09:09

neo napsal(a):

Občan napsal(a):
Pane profesore,
a co takhle zohledňovat i společenskou prospěšnost toho kterého povolání?
/////// to zní náramně, ale kdfo to bude určovat? Vy snad? Proč je řidič společensky prospěšnější než manažer firmy, která mu dává práci, nebo analytik firmy, který zajišťuje aby měl z čeho dostat výplatu?

A dále zde máme rostoucí skupinu lidí v kategorii 50+, které ta naše "slavná" společnost prostě a jednoduše vyřadila. Je úplně jedno, zda mají VŠ vzdělání a hromadu zkušeností, nebo jsou "jenom" vyučení a celý život poctivě dřeli; po padesátce jsou pro svou profesi "příliš staří a neperspektivní" a jinou práci neseženou. CO s nimi?///////////////////// toto tvrzení je zajímavé, i když z velké části nepravdivé. Především se nějak neshoduje s dalším tvrzením, cituji:"A chybí práce pro absolventy, neboť na místech, která by mohli zastávat, setrvávají lidé, kteří by už dávno měli mít klid, odpočívat, věnovat se vnoučatům a nebo pečovat o své stařičké rodiče."

tak jsou lidé nad 50 vyřazeni a nebo zabírají místa absolventům?
Je jedno jaké mají vzdělání a zkušenosti a nebo je ceněna jejich zkušenost?

vím, že odpovědi se nedočkám, ostatně jako vždy, když tenhle pán zalže, ale třeba se v něm mýlím a nezasype mě vulgárními urážkami a nebo se zbaběle nezdejchne a odpoví korektně, jako chlap.
Umíte si představit pětašedesátileté nebo dokonce sedmdesátileté řidiče, učitelky, pečovatelky, zdravotní sesry, pošťačky a další? Máte vůbec představu, jak devastující práce to jsou? ////////////////////////////////////////////////// Každý z nich má dost času na to se vypracovat na nějakou vedoucí pozici, kdy už jen bude řídit ostatní a předávat jim zkušenosti. Pokud ne, může přejít na fyzicky méně náročnou práci. Pan Drábek to několikrát vysvětloval.

Hele pokrytče, tady můžetre nadávat panu Drábkovi, ale pana Záhumenského jste sjel na tři doby za článek o Reflexu a Pitomiovi.

......... a že je mladá generace nenávidí, protože zavazejí na místech pro ni.//// viz výše, nesmysl. A nenávist je jen v lidech, ne v generacích, což sám na svých nenávistných příspěvcích dokazujete a k mladé generaci nepatříte ani náhodou. Vy jste nenávistí nasáklý.
17. 05. 2014 | 09:10

a je to napsal(a):

Jen jestli nemá pan Potůček v komisi chytráka Špidlu,ten před deseti lety tvrdil že se se současným důchodovým systémem nemusí nic dělat ještě šedesát let a odešel cintat nesmysly do Bruselu za pouhých 580000 měsíčně(10let)+nedaněnou rentu+dnešní důchod+ s tím vším se opět nacpal do vlády jako placený poradce a zase povede slabomyslné žvásty o zdrojích které jsou u kterých se přihlouple usmívá.
17. 05. 2014 | 09:11

Baba Jaga napsal(a):

To: Ládik!!! 8:38
A koho volí ta druhá paní? Máte nadstandartní sousedské vztahy - mně by ani nenapadlo se někoho ptát, komu dává hlas.
Jó lázně - to má maminka také obdobně poukazovala na některé, co často jezdí. Když jsem jí ale říkala, že to musí napřed k lékaři, nedbala (asi jako Vy, preventivky povinné nebyly). A když už tam v důchodu občas musela, asi jí naše obvoďačka žádné nenutila.
To: gaia 8:55
Kdo ví, proč si stát inventuru neudělá. Jeden človíček, jeden příjem od státu.Vybrat si může ten nejvyšší. Ale někteří se skutečně cítí nenahraditelnými a zodpovědní za penízky to asi kočírovat nechtějí.
17. 05. 2014 | 09:20

Joe Ratata napsal(a):

Průběžný penzijní systém je nejlepší nejen proto, že má nejnižší náklady, ale hlavně proto, že se vyplácí v relevantních penězích, tedy v penězích, které teď byly vybrány a vzápětí vyplaceny.
Všechny penzijní fondy jsou jen proto, aby vydělávaly svým majitelům a je jen na majitelích, kolik se rozhodnou klientům vyplatit. Jejich zhodnocení by bylo záporné, kdyby nebylo státního příspěvku a daňový odpočet z částky nad 12000 část lidí, co na to mají, motivuje k vyšší roční úložce.
Co se však stane s ušetřenými prostředky ve fondech, pokud stát vyhlásí bankrot, nebo propukne hyperinflace? Bohužel ti odpovědní malí střadatelé přijdou o vše, nebo téměř o vše. Vlastně ten státní bankrot zaplatí a o to zřejmě jde.
Na to byl ideální II. pilíř, ze kterého nebylo úniku , nikdo za nic neručil a ještě se vyváděly peníze z průběžáku. Tam se evidentně tunelovala budoucnost. Ještě že to Vládě odpovědného zločinu nevyšlo.
17. 05. 2014 | 09:27

gaia napsal(a):

ano Jago, souhlas
Jeden človíček, jeden příjem od státu
ale to tam mnoho obročníci určitě nezapracují
17. 05. 2014 | 09:31

Občan napsal(a):

Máte pravdu, Neo, neodpovím Vám.
Na nehorázné demagogické žvásty není jak odpovídat, protože neobsahují ani jeden argument, s ním by mělo smysl ztrácet čas polemikou.

Přeji Vám, abyste se dožil vysokého stáří, pokud možno s nějakou zajímavou drahou nemůckou, a naplno tak schytal Kybersadistovy "vymoženosti" a "pomoc". Protože rozvrat, který ten živočich vnesl do socsystému, má dlouhou setrvačnost a postihne i Vás.
17. 05. 2014 | 09:38

udělejte, abych uměl lítat z okna napsal(a):

neo
vy do důchodového systému přispíváte 50% svých příjmů?
až začnete, uvidí se.
17. 05. 2014 | 09:43

petr napsal(a):

V tomto režimu je problém všechno ,co by lidem ulehčilo život. Řešení by nebylo tak obtížné.
1)Důchod zpět na hranici 60let- po šedesátce jsou stejně skoro všichni na ÚP. Samozřejmě kromě inteligentů,kteří nevědí co roupama a hlásají odchod do důchodu v 70 letech.
Kde na to vzít?
1) Probrat(zrušit) všechny manažery a nenažery ve státních institucích a firmách(plat 500 tisíc měsíčně není žádnou vyjímkou).
2)Na státních zakázkách se rozkrade ročně 50-70 miliard.Takže zavírat,trestat,zabavovat majetek.
Hlavní problém? Je dost široká vrstva lidí ,kteří mají možnost si nakrást ze státního: Ovládají vše ,media,instituce. Ti nám budou stále říkat jak to bylo hrozné za bolševika a nyní se máme strašně dobře.To ať posoudí každý sám.(80%z nás jsme totální otroci. V práci nikdo necekne ,protože se všichni bojí o práci.Pokud si někdo myslí ,že dělat 14hodin denně u zahraniční firmy a jednou za rok se ocáchat ve slané vodě je výhra, je to samozřejmě jeho věc).
Ale asi to stejně nepůjde. Když vidím jak jsou lidé blbí a nechají si vymývat mozky propagandou typu Kalousek nebo Šajsenberg není nám pomoci.
17. 05. 2014 | 09:54

cesty jsou, bez potůčků napsal(a):

Především z Potůčka okamžitě udělat důchodce bez možnosti přivýdělku.

Pak zavést transakční daň ve výši přiměřené tomu, aby lidé brali slušné důchody, vyjma Potůčka.
17. 05. 2014 | 09:55

Pepa Řepa napsal(a):

Plány dědy Potůčka se nás-mladých-netýkají.
Japonec znal řešení.
Jmenuje se NARAYAMA
17. 05. 2014 | 10:00

šašek z Jihlavy napsal(a):

Jsem zvědav, jestli bude vůle a odvaha zrevidovat vysoké penze a renty u protagonistů bývalého režimu a jejich poskoků a biřiců. Tzv. výsluhy, vypočítané i z odměn u policistů a vojáků ve vysokých funkcích, kteří si je sami navzájem udělovali, je nemravnost. U pracovníků v těžkých a nebezpečných provozech by naopak měla být rozumná renta samozřejmostí. Stejně většinu svých penzí věnují na zdravotní péči a léky, když si zdraví podlomili při "budování socialismu i dřevního kapitalismu".
Zatímco si rajda, která dřela jako kůň při uspokojování sexuálních choutek premiéra, nechala z věřejných peněz kupovat luxusní zboží v buticích, patřících mafii, která tam šikovně pere prachy, potřební třou bídu. Kde je jaká zásluhovost?
Kabelky za sto tisíc? Desátky vybírané od šéfů státních firem? Proboha, kde to žijeme? Nebo se snad chceme vyrovnat nešťastné Ukrajině a jejímu těžce zkoušenému lidu?
Čekám, kdy už konečně někdo tu lavinu spustí, potíž je v tom, že ta špína jde napříč politickým spektrem. Až se vyřeší hanebné kauzy, které už ani není možné sledovat a spočítat, bude i na slušné důchody, jaké mají u sousedů směrem na západ.
17. 05. 2014 | 10:09

neo napsal(a):

Občan :

Máte pravdu, Neo,//// to já vim.

Na nehorázné demagogické žvásty není jak odpovídat, protože neobsahují ani jeden argument, s ním by mělo smysl ztrácet čas polemikou.///// divíte se? Obsahují vaše argumenty, můžete si vybrat. Jednou tvrdíte, že lidé nad 50 nemají práci, pak tvrdíte, že zabírají místa mladým....

Že nazýváte lidi vulgárními přezdívkami je taky pravda a že jste za to samé vynadal i panu Záhumenskému je taky pravda.

Nedivím se, že mi přejete nemoc, co taky čekat od tak zlého člověka, který je pln nenávisti k invalidům, nemocným, postiženým spoluobčanům.
17. 05. 2014 | 10:16

neo napsal(a):

udělejte, abych uměl lítat z okna :

s multinickem se nebavim,

jinak jste plácl hloupost. Že mě důchodový systém okrade o 50% vkladu ještě neznamená, že do něj vkládam 50% příjmů.

možná vám to docvakne ve chvíli, kdy vám povím, že odchod do důchodu mám stanoven na 68 let a průměrná doba dožití je 75 let.

stále nic?

tak jinak. Do systému přispíváte mnohem déle, než pak strávíte v důchodu.
pořád nejasné? Tak už nevim, jak vám to vysvětlit.
17. 05. 2014 | 10:20

neo napsal(a):

udělejte, abych uměl lítat z okna :

s multinickem se nebavim,

jinak jste plácl hloupost. Že mě důchodový systém okrade o 50% vkladu ještě neznamená, že do něj vkládam 50% příjmů.

možná vám to docvakne ve chvíli, kdy vám povím, že odchod do důchodu mám stanoven na 68 let a průměrná doba dožití je 75 let.

stále nic?

tak jinak. Do systému přispíváte mnohem déle, než pak strávíte v důchodu.
pořád nejasné? Tak už nevim, jak vám to vysvětlit.
17. 05. 2014 | 10:20

jarpor napsal(a):

Je to jako s tou barvou... jak babička radí... že po druhé by to vzala modrou... a dostá se jí odpovědi, že se ona toho "podruhé" nedožije.

Tak je to i s autorem a novým reformátorem důchodového systému jěž má vycházet nikoliv z reálií, alez poitického zadání... on s jeho komisí se důchodů podle jejich úprav patrně taky nedožije...takže sice neví co s "mrtvým dítětem" ale ví, že jej musí zrušit...

Milé děti, říkám těm svým : Spořte si, na stáří se zajistěte sami. Vychovávejte své děti taky tak, a veďte je k tomu, aby Vám pomohli... bude-li třeba. Na žádný důchod nespoléhejte... Jak prosté...
Nezbývá než si přiznat, že "noví důchodci" budou muset strpět státní důchod jež bude vyjýdřen stále menším a menším procentem ze svých příjmů během aktivního života...
Jak prosté... Jenže k takovému sdělení náridu se socialisti nemají... A tak komise budou bádat... bádat... bádat.... a vymyslí kulové... kulové... kulové...
Perpetum mobile prostě neexistuje, pane předsedo Potůčku.

Hezký den

Hezký den
17. 05. 2014 | 10:25

Baba Jaga napsal(a):

To: šašek z Jihlavy 10:09
Vy myslíte, že "protagonisté bývalého režimu" mají z té doby vysoké důchody? Víte o některých konkrétně? Systém výpočtu ve prospěch vyšších platů se měnil tuším někdy v roce či po roce 2009 a zpětně asi nic přepočítat nejde. I když navyšováním pení se možná dostali někteří starodůchodci výše než nynější - o tom přehled věru nemám.
Systém "výsluh" nechápu rovněž a další zaměstnávání "zasloužilých" ve státní správě už vůbec ne. Jak už jsem konečně napsala výše.
17. 05. 2014 | 10:36

gaia napsal(a):

jarpor

s dětmi to je těžké. Já jako matka si spíš odtrhnou od pusy, abych pomohla dětem a vnukům, než brát od nich, neb děti mají své děti a co jsem do nich vložila, je investice do budoucna, kterou onu zas investují do budoucnosti svých děti a tak se zachovává kontinuita lidského rodu, navíc v mnoha případech rodiče dokonce své děti přežívají, tipuji to tak50 na 50. ( podle pozorování svého okolí).Polovina rodičů kouká do rakve svým dětem.
17. 05. 2014 | 10:45

SuP napsal(a):

Šašek z Jihlavy -
Kabelky za sto tisíc JSOU svinstvo, ale co je to proti 150 miliardám každoročně prošustrovaným? A co je to proti 25let vyplácené "zásluhovosti" exponentů bývalého režimu, jak jste zmínil na začátku?
Zdejší levifilové často uvádějí, že komunisti nekradli. A oni nás okrádají dalších 25 let a zcela legálně.
Řešením by pro naše podmínky zřejmě byl systém tzv. "základního důchodu", který vychází z principu, že skutečná zásluhovost je vyjádřena platem a zastropováním odvodů do státu. Tím mají "zasloužilejší" spoluobčané automaticky možnost si na důchod přispořovat každý svým nejvýhodnějším způsobem a na občany s podprůměrnými příjmy vycházejí důchody vyšší než mají dnes. Zřejmě by ale měl mít "základní důchod" dvě sazby - aby bylo možno důchodem odlišit pracující v soukromém sektoru od nepracujících za státní peníze.
17. 05. 2014 | 10:48

SuP napsal(a):

gaia -
".... Já jako matka si spíš odtrhnou od pusy, abych pomohla dětem a vnukům, než brát od nich, neb děti mají své děti a co jsem do nich vložila, je investice do budoucna, ...."

Ano, to je oč tu běží. Ale proč by ty děti měly své odvody cpát státu, aby s nimi zacházel stejně nešetrně jako se všemi ostatními, když je mohou posílat tobě a ty jim z toho stejně většinu vrátíš?
17. 05. 2014 | 10:53

šašek z Jihlavy napsal(a):

jarpor napsal:
"Milé děti, říkám těm svým : Spořte si, na stáří se zajistěte sami. Vychovávejte své děti taky tak, a veďte je k tomu, aby Vám pomohli... bude-li třeba. Na žádný důchod nespoléhejte... Jak prosté..."
xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx
To bylo krédo mých prarodičů. Měnová reforma v třiapadesátém je dokonale vyléčila.
Ani investice do nemovitostí nebo věcí movitých není stopro bezpečná, Ale nakonec co je na světě v bezpečí? Takže se řídím pravidlem - všeho s mírou.

baba jaga
To si pište, že pár takových znám. Bývalí lampasáci a policajti, všichni se časem uchytili ve státní správě nebo samosprávě, takže si vylepšili důchod, rentu k tomu a samozřejmě bokem všimné (hlavně je najdete na dopravě, ve funkcích u městské policie, u kšeftů s auty atp.). Pithart slyšel trávu růst, ale šikovní hoši ji pěkně zváleli.
17. 05. 2014 | 11:06

petrph napsal(a):

Víte, na tyhle otázky je poměrně jednoduchá odpověď, "tak si to spočítejte". Dnes snad není problém udělat matematický model do budoucna, a tam simulovat jednotlivé varianty, když budou takové a takové podmínky, bude se každoročně vybírat tolik a tolik a vyplácet na důchody tolik a tolik..Pochopitelně zcela realistický a pravdivý model. Kupříkladu, jestli známe dnešní populaci 20 letých, tak ty samé počty v podobném sociálním rozvrstvení budou platit za 40-50 let až půjdou do důchodů. Určitou ekonomickou prognózu teď udělala ČNB, když "naplánovala " 2 procentní každoroční inflaci. A podobně
A pak tedy tedy z těch variant vybrat tu neoptimálnější pro všechny strany. Aby tedy důchodci měli prostředky na důstojný život, ale zároveň na ně zbytek společnosti nemusel enormě doplácet.
Mimochodem, mám takový předpoklad, že to s tou "větší zásluhovostí" nebude fungovat,, podobně jako to nefunguje nikde jinde ve státě. Ve zdravotnictví postaveném na povinném pojištění není možné aby ti kdož více platí dostávali za to lepší péči, ani není možné aby těm kdož platí větší daně poskytoval stát lepší (nadstandardní) služby-tyhle systémy jsou postavené na společné solidaritě společnosti, ti kdož víc platí přispívají zákonem určeným způsobem na ty chudší. Pokud toto neplatí, nemá smysl aby nějaký stát fungovat a každý ať si žije "za svoje a co si vybojuje, a nebo zhebne na mrchovišti..
17. 05. 2014 | 11:07

SuP napsal(a):

šašek z Jihlavy -
Šetření spořením sežere měnová reforma, investice do nemovitostí sežere únor. Jen ty děti nesežere nikdo. Musel by se starat.
;-)
17. 05. 2014 | 11:09

šašek z Jihlavy napsal(a):

SuP
Tohle můžu podepsat ;-)
17. 05. 2014 | 11:09

gaia napsal(a):

SuP

protože by tím byli diskriminováni ti, co mají holky (platy žen jsou v ČR nižší než mužů a to o víc než v západní Evropě), holky také chodívají na mateřskou většinou v době, kdy rodiče do důchodu a mívají platové výpadky mnohdy po mnoho let, neb s dětmi je pak aninnechtějí nikde zaměstnat. A pak by to bylo velmi kruté pro ty, kterým dítě v dospělosti zemřelo.
17. 05. 2014 | 11:11

jarpor napsal(a):

šašek...

"To bylo krédo mých prarodičů. Měnová reforma v třiapadesátém je dokonale vyléčila."...

Fajn... míníte-li, že se to může opakovat... nemusíte na můj názor dát...

Ono je to jako se zemětřesením... Postavíte si bydlení... a živel Vám jej shodí... Tak nebudeme nikdy stavět ? Jo, rozdíl zde je... zemětřesní neumíme ovlivnit... ale měli bychom umět ovlivnit, kdo nám bude vládnout... nedat vládu lumpům... a slibotechnám.

gaia

Vám odpověděl SuP. Poroučím se...
P.S. Přece jen - většina se do rakví svých dětí nedívá...

Hezký den
17. 05. 2014 | 11:17

strýc virus HxNx napsal(a):

Pepa Řepa 10:00

dnes už ale odžíčan a obáčan (dědečky a babičky)
Nihondžin do rokle s vránama neházej. dokonce ani v té prefektuře Nagano a okolí, kde se ta Narajama odehrávala... :-)
viděl jsem v Japonsku docela dost velmi pěkných "domovů pro důchodce" a japonské zákonodárství je velice přísné na diskriminaci jakékoliv společenské skupiny. pořád tam ve srovnání s námi převládá úcta ke starším, jak to káže konfuciánství. i když výstřelky se najdou...
17. 05. 2014 | 11:32

Joe Ratata napsal(a):

jarpor
Že k okradení střadatelů dojde je jasné!
Otázka je pouze kdy a jak moc.
Kradeni byli střadatelé za starého Rakouska, po I. válce, po II.válce, v 53, na počátku 90. let a naposled v loni v listopadu devalvací koruny.
Systém je prostě dlouhodobě nestabilní.
17. 05. 2014 | 11:41

Občan napsal(a):

SuPe,
tu blbost z 10:48 jste vymyslel vlastní hlavou?
Pokud ano, pak musím přehodnostit svůj názor na Vás. Dosud jsem Vás měl za sice názorově odlišného, ale inteligentního člověka.

Zejména tohle - "...Zřejmě by ale měl mít "základní důchod" dvě sazby - aby bylo možno důchodem odlišit pracující v soukromém sektoru od nepracujících za státní peníze..." - je obzvlášť vydařená perla.
Takže všichni hasiči a policisté, většina učitelů, záchranářů a zdravotnického personálu, knihovníci, archiváři a další profese financované zcela nebo převážně z veřejných prostředků jsou podle Vás NEpracující?
"Gratuluji"...

Tohle - "...Řešením by pro naše podmínky zřejmě byl systém tzv. "základního důchodu", který vychází z principu, že skutečná zásluhovost je vyjádřena platem a zastropováním odvodů do státu. ..." je taky dobrý.
Zdravotníci vč. nižšího zdravotnického personálu, pečovatelky, fyzioterapeuti, pracovníci hospiců a další ošetřovatelské profese, jež zachraňují či udržují lidi naživu nebo jim udnadňují umírání a jejichž platy se pohybují od 9000.- Kč do 20 000.- Kč brutto, podle Vás nemají vlastně žádné zásluhy, protože "skutečná zásuhovost je vyjádřena platem".
"Standing ovations"...

Pište, nepřestávejte psát! Jinde než tady si pitomosti podobné těm Vašim nepřečtu.
17. 05. 2014 | 11:44

Občan napsal(a):

jarpor napsal(a):
" šašek...
"To bylo krédo mých prarodičů. Měnová reforma v třiapadesátém je dokonale vyléčila."...
Fajn... míníte-li, že se to může opakovat... nemusíte na můj názor dát..."

Naposledy loni "Singrovka", která znehodnotila úspory, zdražila léky a zdravotnické/kompenzační pomůcky a všechno ostatní z dovozu a podsekla spotřebitelskou poptávku.
A hodlá v tom pokračovat i nadále.
17. 05. 2014 | 11:50

Cobaya38 napsal(a):

V roce 1987 ještě moje teta žila; z důchodu 887 ,- Kčs měsíčně. Protože už nemohla chodit, dala mi plnou moc, abych důchod pro ni vyzvedával na poště. V den výplaty, bývala na poště řada. Přede mnou stál muž, asi šedesátiletý, který se vehementně dožadoval přednosti. Tak jsem si mohl nechtě všimnout, že mu úřednice za přepážkou výplácela několik tisíc korun. Dnes si už nevzpomenu kolik přesně, ale protože jsem šel jen pro osm stovek tetě, tak mne to hrozně překvapilo, takže jsem se ho optal, čím byl, když má tak veliký důchod. Onen soudruh se na mne obořil: "Já jsem byl důstojníkem Československé lidové armády !" A těchto soudruhů, kteří díky pádu režimu si dále polepšili o doživotní renty, výslužné, zásluhy a další prebendy, které všechny vlády popírají a odmítají tyto nemravné prebendy zrušit, několik set tisíc dosud. Osobně znám řadu bývalých důstojníků StB, zaměstnanců a zaměstnankyň bývalého ministerstva vnitra, kteří mají kombinované důchody z rent a státního důchodu, takže výše jejich důchodů dosahuje v součtu až čtyřiceti tisíc Kč. Co takhle tyto pijavice konečně vrátit na úroveň jejich obětí, které ve svém stáří dožívají jako žebráci s pár tisícovkami. Je to chucpe.
17. 05. 2014 | 11:56

Joe Ratata napsal(a):

Zastropování sociálních odvodů je nesmysl, nastavený tak, že kdokoli poctivě pracující, snažící se prací vydělat co nejvíc, vždy se vejde do čtyřnásobku a tak platí maximum. Avšak horních deset tisíc, jenž si horentní příjmy přidělují sami, nebo mezi sebou, nemusí platit z celé částky, ale jen z části. Kupodivu ti samí pak mají služby státu zcela zdarma, zatímco ti ostatní si musejí připlatit.
17. 05. 2014 | 12:06

udělejte, abych uměl lítat z okna napsal(a):

s multiney se nebavím

Sociální systém (alespoň dokud to sociální systém byl) musel brát v úvahu všechny eventuality. Zítra z vás může být invalida. Jezdíte autem? O motorce nemluvím, to byste se možná stal čistým přispěvatelem systémů.
Vy a Potůček samozřejmě myslíte jen na sebe. Stát, dokud je stát, musí myslet na všechno.
Globální finanční gambleři myslí jen na benefity.
Nezávidím vám vaši budoucnost.
17. 05. 2014 | 12:13

gaia napsal(a):

Cobaya38

za totality byl maximální důchod 3000 Kč. To byl strop.
17. 05. 2014 | 12:14

evix napsal(a):

Pane Potůčku, důchodci se NEKLONUJÍ, oni se prostě kdysi ve velkém počtu narodili a a hlavně přežili (ačkoliv nám dnes lékaři budou tvrdit opak) ve velkém počtu...Dnes odcházejí pomalu do důchodu lidé narození v padesátých letech, pak příjdou na řadu léta šedesáta..Pak pravda silnější ročníky sedumdesátých let a až ti umřou, nebude o důchodcích moc slyšet, protože KDO se nenarodí, TEN nezestárne!!!Jak napsal Občan, přírodu neoblbnete!
Tady je populační vývoj v Egyptě, prakticky většina je bez lékařské péče http://www.demografie.info/user/img/article/graf_ks_pv_egypt4_1126314472.gif
Tady jsou další státy http://gymtri.trinec.org/soubory/Zemepis/obyvatestvo-sveta/obyv13.JPG
A tady Praha - Východ https://www.google.cz/search?q=v%C4%9Bkov%C3%A1+struktura+%C4%8Dr+2012&client=firefox-a&hs=a1K&rls=org.mozilla:cs:official&channel=sb&tbm=isch&tbo=u&source=univ&sa=X&ei=l7ZzU7OzC9Dc4QTspYGwAg&ved=0CC0QsAQ&biw=1280&bih=865#facrc=_&imgdii=veB85gCJb9avWM%3A%3BMhXe-nSNr8c2pM%3BveB85gCJb9avWM%3A&imgrc=veB85gCJb9avWM%253A%3BKTKW-4dW0zHqrM%3Bhttp%253A%252F%252Fwww.demografie.info%252Fuser%252Fimg%252Farticle%252Fgraf_1_1215995192.gif%3Bhttp%253A%252F%252Fwww.demografie.info%252F%253Fcz_detail_clanku%2526artclID%253D559%3B484%3B339

Konečná je pro všechny lidi hranice devadesáti let, od padesáti let jsou lidé více unavenější a unavenější a nemohou pracovat stejně jako ti dvacetiletí. Ti pak nemohou sehnat práci, když to místo zastává unavený předdůchodce....To snad dá rozum!
Dále, každý zaměstnanec dostává výplatní lístek a na něm je, kolik se odvádí daní. Napište nám, kolik % se odvádí vedle v Rakousku, kolik v Německu a kolik v Kanadě, ve Švédsku a v ostatních zemích...
A konkrétně jaké mají důchody. Neznám nikoho v zahraničí z mé rodiny, kdo by se staral z čeho vyžije za 10 či 15 let až odejde do důchodu! Oni se starají hlavně o přítomnost a žijí v Kanadě, Německu a v Řecku...Ani ti Řekové nemají takové starosti....
17. 05. 2014 | 12:53

evix napsal(a):

Neo a včm je prospěšný manager firmy, když ta firma zkrachovala a poslala lidi na pracák? Nechcete doufám tvrdit, že tu nic nekrachovalo...
A z čeho žijí ti naši oligarchové /pardon kmotři?
17. 05. 2014 | 12:57

evix napsal(a):

Neo napsal: Občan : Umíte si představit pětašedesátileté nebo dokonce sedmdesátileté řidiče, učitelky, pečovatelky, zdravotní sesry, pošťačky a další? Máte vůbec představu, jak devastující práce to jsou? ////////////////////////////////////////////////// Každý z nich má dost času na to se vypracovat na nějakou vedoucí pozici, kdy už jen bude řídit ostatní a předávat jim zkušenosti. Pokud ne, může přejít na fyzicky méně náročnou práci. Pan Drábek to několikrát vysvětloval.
------------------------------
Aha, tak proto moje bývalá kolegyně odešla do Skotska aby se vypracovala tam..Odešla tam a neuměla anglicky, dnes anglicky mluví výborně a dělá šéfku v hotelu :-D
Jen jaksy pan Drábek zapomněl říci, že takový člověk pak ty daně tady neplatí!!!!! A neplatí ani zdravotní pojištění...Na důchod se vrací domů!
17. 05. 2014 | 13:03

gaia napsal(a):

ale má důchod v eurech
17. 05. 2014 | 13:17

17, 5 bilionů dolarů vrátit nejde napsal(a):

Pokud se začnou spřádat nitky tak, že výsledkem má být jakási dokonalá spravedlnost, posuneme se k takovým absurditám, jako např. že lidé, kteří pobírají plat díky transferu daní nebo daňovým zpronevěrám /např. dary odepsané ze základu daně směrované do různých nadací apod./ ...neměli by dostat žádný důchod z veřejných zdrojů, z průběžáku - celý svůj produktivní život totiž pobírali tyto veřejné zdroje, ničím do veřejných fondů nepřispěli.
Stejně tak by při takovém absurdním přesofistikovaném modelu mohlo být uvažováno, že lidé, kteří např. na významných pozicích v bankách či ve zbrojašských firmách způsobili svými rozhodnutími obrovská utrpení jiným lidem , ale vydělávali mnoho peněz, měli by dostávat z veřejných zdrojů velké důchody.

Základe má být systém založený na solidaritě , s tím, že se na jeho udržení a rozvoji podílejí zejména ti úspěšnější, bohatí. Pokud si pak někdo mslíí, že to mají táhnout ti chudí....tak se mu to časem vymstí, zejména pokud je sám bohatým.
Ono to totiž není možné z principu, v historii tomu bylo vždy tak, že břemena společných věcí nesli na svých zádech relativně nejvíce ti bohatí, chudé drtí už zlomečky příspěvků těch bohatých.
Systém je třeba především vyčistit, první pilíř nesmí být ani přeplácením, ani almužnou, tady je třeba umět zaútočit i proti Ustavnímu soudu, Ustavní soud není žádným arbitrem ustanoveným Bohem ,aby soudil civilizaci, je to pouhý produkt civilizace, pokud nehájí její udržitelnost, je pak defektním, je třeba ho změnit (je totiž v demokracii velmi důležitou pojistkou proti demokratuře bolčevického typu - diktatuře většiny).
Ostatně co chtít po Ustavním soudu, který explicitně tvrdí, že zákony lze prosazovat a přijímat i pomocí korupce a při pomoci hlasu zločince, že je možno poškozené občany vystavit biči amnestie....takový US je defektní, vadný, není nedílnou částí ústavní kompozice, je hasákem strčeným do koleček jejího mechanismu.
17. 05. 2014 | 13:19

Návštěvník napsal(a):

Občan
Kdo je prosím pěkně ten pan Společnost, o kterém píšete ve svém příspěvku?
Většina těch profesí, které jste jmenoval, je třeba v soudesním Německu oproti průměru placena hůře, než v ČR. A u těch dalších, co jste jmenoval mezi řádky, tedy hasiči a policisté je to ještě výraznější. Zkuste si zjistit, jaký je v Německu poměr platů ve veřejném sektoru oproti platům v průmyslu.

Apropos vysvětlete mi Občane, pokud je to ve veřejném sektoru taková mizerie, tak proč se toho ti státní zaměstnaci drží jako hovno košile?

Mimochodem, společenská prospěšnost, pokud tuto matematicky vajádříme, je rozdíl částky, kterou jedinec státu odvede, ku částce, kterou od státu dostane.

Vy asi zřejmě nechápete, že abyste mohl cosi přerozdělit, že to nejprve musíte vyprodukovat. A že abyste mohl produkovat, tak především musíte mít co produkovat, a také na to musíte mít odbyt. A teprve v momentě, kdy je nadprodukce, tak pak tuto lze přerozdělovat.
17. 05. 2014 | 13:52

Návštěvník napsal(a):

gaia

Vopravdu? A co takhle platy, byly taky zastropovaný?

Máýte představu o tom, kolik měl plat třeba president Novotný v první polovině 60. let? Napovím Vám: 240 000 Kčs měsíčně. To byl v té době plat kvalifikovaného inženýra s praxí. Vyučenej poablb Novotný měl oproti inženýrovi či profesoru Wichterlemu stonásobek.
17. 05. 2014 | 13:55

jarpor napsal(a):

Všem, co argumentují Singrem, měnovou reformou, inflací....no tak nespořte si ani vy, ani potomci. Spoléhejte na stát.... a na Potůčka... pak si nestěžujte.

Pět vět, které se vztahují nejen k důchodům :

1. Nemůžete legislativou udělat z chudých prosperující a prosperující legislativně odstavit od příjmů.

2. Co dostane jeden člověk, aniž by si to odpracoval, to musí odpracovat jiný člověk, aniž by za tuto činnost obdržel odměnu.

3. Vláda nemůže dát nikomu nic, aniž by si to dříve nevzala od někoho jiného.

4. Nelze rozmnožit bohatství tím, že se rozdělí.

5. Jestliže si polovina lidí představuje, že nemusí pracovat, protože se druhá polovina o ně postará, a když druhá polovina zjistí, že není dobré pracovat, protože někdo jiný bezpracně dostane to, co oni vytvořili, tak to je začátek konce každého národa.

Hezký den
17. 05. 2014 | 14:04

StandaT napsal(a):

No, já nevím. Důchodový systém promyslela první Bezděkova komise. Pak už šlo jen o to, vymyslet něco, co zachová maximální závislost starého člověka na státu, místo promýšlení podmínek, jak starým zajistit kontinuitu životního stylu, zastávaných hodnot a preferencí. Myslím, že (politické) zadání dnešního promýšlení bude stejné.

Zužovat lidem možnost rozhodovat o své vlastní budoucnosti znamená je zbavovat jak svobody, tak i důstojnosti. Protože důstojnost života se dána m.j. rozsahem, v jakém můžeme naplnit svou svobodnou vůli. Otroci (ani ti ekonomičtí, totálně závislí na platbách z veřejných rozpočtů) mnoho důstojnost nemají.
17. 05. 2014 | 15:03

šašek z Jihlavy napsal(a):

"Plat a současně i výsluhy pobírá několik tisíc státních zaměstnanců. Jde o bývalé vojáky, policisty, hasiče, celníky, vězeňské dozorce a příslušníky civilních tajných služeb. Např. na ministerstvu obrany je to čtvrtina civilních zaměstnanců, tedy něco přes dva tisíce lidí. Jejich průměrná výsluha je 11 840 korun měsíčně, někteří ale berou i 60 tisíc korun.

Průměrná výsluha bývalých policistů či hasičů činí 10 475 korun měsíčně. Celkově vyplácí stát na výsluhách všem vysloužilcům přes sedm miliard korun ročně. Z toho ministerstvo vnitra skoro čtyři miliardy, obrana dvě a půl miliardy, po půl miliardě pobírají bývalí celníci a dozorci. Otázkou je, zda se politici sjednotí a změnu prosadí, shoda není totiž ani v koalici.

Změnu žádá např. ministr obrany Martin Stropnický (ANO) a řada koaličních i opozičních poslanců, ale proti se staví ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) a částečně i policejní odbory.
Stropnický si věří, lobbisty porazí

Stropnický Právu řekl, že dosavadní praxe je už neudržitelná. „Příslušník armády či jiného sboru se při přechodu na civilní post stává pro stát nejdražším úředníkem,“ uvedl. Dodal, že v úřadech také nedělá dobrotu, když vedle sebe sedí dva úředníci a jeden pobírá vedle platu navíc výsluhu.

Stropnický si uvědomuje, že bude těžké porazit silné lobby, které vojáci a policisté mají, ale bez pák zcela není. „Když jednám o sporných bodech zákona o vojácích s náčelníkem generálního štábu, tak jim říkám: Vy chcete vojákům zvýšit mzdy, ale kasa není bezedná a musíme některé benefity zreálnit,“ uvedl Stropnický.

Chovanec Právu řekl, že škrty ve výsluhách neplánuje. „Výsluhy se vyplácí za odsloužené roky rizikové práce pro svoji zemi, nikoli jako příspěvek k současnému zaměstnání, takže o takové plošné změně neuvažuji,“ sdělil. Obává se zřejmě masových odchodů policistů, ke kterým v minulosti docházelo vždy, kdy politici začali o snížení výsluh uvažovat. Což nakonec vždy přispělo k tomu, že k změně nikdy nedošlo.

Nečasova vláda pouze zavedla 15procentní zdanění výsluh, čímž si vysloužila řadu žalob ze strany vojáků i policistů. Poslanci branného výboru Ivan Gabal (KDU-ČSL) a Antonín Seďa (ČSSD) považují souběh výsluh za urgentní. „Bude silná lobby proti, ale měli bychom to řešit, protože je to nespravedlivé a zcela proti filozofii výsluh,“ uvedl Seďa.
Odbory chtějí strop

Podle něj by měly být zachovány výjimky pro případ lidí, o které je eminentní zájem, třeba z tajných služeb. Pro změnu je i šéf klubu TOP 09 Miroslav Kalousek. „Výsluhový příspěvek je jakousi náhradou hendikepu, který člověk má, když ve věku 40 až 45 let startuje druhou kariéru mezi vrstevníky. Ale když pouze přechází do stejně výhodného či výhodnějšího místa ve státní správě, tak není důvod mu tu ztrátu kompenzovat,“ řekl Právu Kalousek.

Policejní odboráři se na plány politiků dívají s nedůvěrou, ale líbilo by se jim, kdyby byly výsluhy zastropovány. „Fér by bylo, když hasič nebo policista nebude moci pracovat na ministerstvu vnitra a pobírat i výsluhu, nebo voják na ministerstvu obrany,“ řekl Právu šéf Unie bezpečnostních sborů Jiří Vítek. Podle něj má výsluha sloužit jako bonus za službu vlasti: „Za to, že jsou příslušníci sborů omezení ve svých právech, že nemohou podnikat, být členem politické strany, den před službou nemohou pít a podobně.“

Za alarmující považuje, že např. šéf hasičů Miroslav Štěpán odešel s výsluhou 60 tisíc měsíčně. „Je nemorální, aby lidé brali výsluhu 30 až 40 tisíc, ale měla být zastropována ve výši průměrného platu v podnikatelské sféře,“ dodal. Loni byla 25 100 korun. Obrana vyplácí jednomu bývalému vojákovi výsluhu 65 tisíc měsíčně, třináct bere nad 50 tisíc."

Oldřich Danda, Právo
17. 05. 2014 | 15:15

Zbyněk napsal(a):

Pane Potůček, považujete druhý pilíř za mrtvě narozené dítě, násilím prosazené. Dle mého názoru to byla velice dobrá myšlenka, která krachla pouze díky přílišným ohledům předkladatelů. Kdyby byl povinný, nebyl by mrtvý. Vemte si ponaučení a až něco vymyslíte, musí to být povinné, jinak to v této zemi opět zemře.
17. 05. 2014 | 15:39

neo napsal(a):

udělejte, abych uměl lítat z okna :
není pravda, že myslím jen na sebe. Myslím na sebe a své blízké. Asi vám to přijde sobecké, ano svým způsobem ano, je to sobecké. Ale jsem rád, že jste pochopil jak je to s odvody a o kolik takového pracujícího člověka tento systém okrade. Nechci zpátky všechno, co vložim, i když by to bylo fajn, ale chci aby právě princip zásluhovosti byl uplatňován v co největší možné míře.
17. 05. 2014 | 15:46

neo napsal(a):

evix :

proč sem taháte extrémy? Proč by firma musela nutně krachovat?
Ä já se jen zeptal, kdo bude určovat tu prospěšnost. Jestli Občan, tak jsme v řiti. Já bych to nechal na trhu samozřejmě.
evix :
ad druhý příspěvek.

Na to nemusíte odcházet do Skotska. Snad i vám v hjondé je jasné, že ne každý, kdo se vypracuje to udělá ve Skotsku.

Takže vaše argumentace je vysloveně hloupá.
17. 05. 2014 | 15:54

Občan napsal(a):

Šašku z Jihlavy,
to je fantasticky populistický a demagogický článek. Protože on říká jenom půlku pravdu a tu ještě festovně zkreslil.

Ono to je totiž s těmi "bývalými vojáky, policisty apod." tak, že tito lidé až do nástupu Íčka&spol. byli u policie, hasičů armády atd. ve SLUŽEBNÍM poměru. Takže NEJDE o žádné "staré struktury", ale o lidi mezi 40-60ti lety, z nichž mnozí jsou všelijací specialisté, kteří byli donedávna vojáky, hasiči atd., načež je vyrazili ze služebního poměru a oni se ze dne na den stali civilními ZAMĚSTNANCI.
Já znám konkrétně situaci lidí z jednoho ústavu MV ČR a je to docela katastrofa. Vysoce specializovaní odborníci s hromadou stáží v zahraničí, řada z nich se dvěmi VŠ (chemici, fyzici, technici), kteří pro policii dělali víc než dvacet let. Když se Íčko rozhodl "šetřit", tak je převedl do civilu a polovinu z nich vyrazil úplně. Pro chlapy kolem padesátky a nad padesát konečná. Dva z těch, co jsem znal, spáchali po propuštění sebevraždu. Tři další se dnes živí rozbory vody na IČO a nemít výsluhu, živořili by. Několik dalších skončilo jako "sekuriťáci", jeden jezdí s náklaďákem. Protože ve svém věku jinou práci nesehnali; "převzdělaní" a příliš specializovaní.
Jenže tohle už pan Danda nenapsal, protože se nejspíš ani nezeptal, jak to se těmi civilními zaměstnanci v silových resortech je. Obrátil se na tiskové odbory ministerstev, ty mu sesmolily nějakou odpověď a on sepsal článek...
17. 05. 2014 | 15:59

evix napsal(a):

Neo, jak se chcete vypracovat, když nemáte kamrádíčka na vhodném místě? Nebo si opravdu myslíte, že kuchař/číšník má lepší specializaci než někdo se zemědělkou v továrně na auta? Konkrétně v čem?
V čem je moje argumentace hloupá? Jsou nezaměstnaní?

Jak dopadly firmy Liaz, Tatra, Svit, Poldi Kladno, Slezan, OP Prostějov, Karnola, sklářské firmy, zemědělská družstva.
http://www.zaopavu.cz/view.php?cisloclanku=2012080004
http://www.photoextract.com/cs/foto/77119.html
http://auto.idnes.cz/liaz-by-slavil-90-let-04m-/automoto.aspx?c=A121230_154416_liberec-zpravy_ddt
http://zlinsky.denik.cz/zpravy_region/obrazem-velke-bourani-ve-svitu-20131225.html
http://moravskoslezsky-kraj.5plus2.cz/demolice-slezanu-rozohovor-josef-smutny-f1c-/frydek-mistek.aspx?c=A140423_113445_ppd-frydek-mistek_p2sty
http://ekonomika.idnes.cz/krach-spolecnosti-op-prostejov-d39-/ekonomika.aspx?klic=320016
17. 05. 2014 | 16:11

neo napsal(a):

evix :

svými schopnostmi !!!! Copak máte potřebu mít někde nějakého kamarádíčka? To si děláte srandu? Vaše argumentace je hloupá, protože miliony lidí se vypracují zde v Česku a nemusí kvůli tomu do Skotska..
17. 05. 2014 | 16:22

neo napsal(a):

Občan :

Další ukázka pokrytectví, kdy se mu nelíbí PITOMIO ale Íčka&spol. jsou OK.
17. 05. 2014 | 16:24

Joe Ratata napsal(a):

Zbyněk
Víte, proč II. pilíř nebyl povinný?
Protože když stát někomu poručí někam investovat, tak za to také musí ručit.
A co šlo?
Dát kamarádíčkům za obří úplatek miliardy na hraní, přičemž nikdo za nic neručil, ze systému nemůže vystoupit a ani když se štěstím dožije důchodu a má ve fondu prachy, tak nemá zaručeno, že je také dostane vyplaceny.
Hádejte, co se stane s fondem, jenž dlouhodobě vyplácí víc, než do něj vstupuje?
17. 05. 2014 | 16:41

Xury napsal(a):

Pro Joe Ratata:
v Evropě je řada států, které mají fondové důchodové spoření povinné.
Pro Jetvart :
nemáte pravdu sazba odvodu na důchodové pojištění je stále stejná (28%). Asi vás mate, že součástí soc. pojištění je i odvod na nemocenskou a podporu nezaměstnanosti. S těmito sazbami se v mionulosti několikrát manipulovalo - zpravidla byly snižovány .
17. 05. 2014 | 17:06

Petr Ježek napsal(a):

Milý pane kolego, první chybou by bylo měřit zásluhovost výhradně celoživotními příspěvky do systému. Proč? Protože zaměstnanecké příjmy, z nichž se příspěvky odvádějí, mají se zásluhami jen velmi volné spojení s nízkou korelací, podnikatelské příjmy pak nedeterminují konkrétní příspěvky a lidé nahnaní do DPP mnohdy tvoří záslužněji, aniž by jejich OBZP příspěvky toto odrážely. Takže v každém případě je zastropování zásluhovosti zcela nezbytné. Dále, Vyšší příspěvky do systému mají i ti zdánlivě záslužní lidé, kteří vedou tuto ekonomiku ke krachu (vzpomeňte, prosím na odpovědnost ve finančním sektoru a obecně u manažerů, právníků a politiků). Konečně, na důstojné stáří má nárok každý, kdo vedl důstojný život a bral se za něj i pro ostatní, byť do systému nemohl vždy přispívat, jak by sám chtěl.
17. 05. 2014 | 17:13

Xury napsal(a):

Pro Petr Ježek:
myslím, že si nerozumíte v pojmu zásluhovost. Možná by bylo lepší se řídit prostě celkovou výší příspěvků do systému. Protože co je nebo není záslužné, na to mají lidé často velmi rozdílné názory. Suma příspěvků je naopak jednoznačnou veličinou.

Další sporný pojem je důstojné stáří. Kdo určí co to je? A jaké má být stáří těch, kteří nepřispívalil?
17. 05. 2014 | 17:18

Návštěvník napsal(a):

evix

Když chcete dělat v továrně na auta soudružko montovnice, tak by bylo třeba vhodné si dodělat strojní fakultu, že. Pak toho kuchaře - číšníka ledabyle strčíte do kapsy.

Víte soudružko, ono jaksi platí, že jak si kdo ustele, tak siu lehne. Vy jste se rozhodla v minuloisti pro brigádnickopolitickou školu s rychlokursem pseudospecialisty. Nic jinéhgo totiž zemědělky nebyly - ani střední, ani vysoké.

Dodělejte si strojní fakultu, začněte někde od píky třeba jako konstruktérka přípravků, popřípadě konstruktérka plastových dílů do aut, a pak se dál vzdělávete v oboru, a čekejte na příležitost. Třeba Vám přijde nabídka z MB nebo BMW, když jste tedy tak schopná expertka přes výrobu aut.
A všechny ty firmy, co jste jmenovala, dopadly tak, jak musely - poplatně tomu, že tam byla 40 let protěžována dělnická třída, což vedlo k technickému zaostávání výrobků i technologické zastaralosti. A protože soudruzi dělníci nechtěli cenou konkurovat pracovní síle z rozvojových zemí, stala se jejich práce nekonkurenceschopnou.

Proč jste si Vy chachaři, kyž jste vždycky mělo za bolševika tak vysokou kupní sílu ty Liazky nekupovali, co? Proč jste si nekupvali Tatrovky? Proč jste si nekupovali znamenité ingoty z Poldi, proč jste nenkupovali nemoresní hadry ze Slezanu či OP Prstějov za násobky toho, co se ušilo v Číně či Malajsii, proč nemáte doma vitríny plné skla?

Proč si kupujete počítače či mobilní telefony, proč si platíte internetové služby, proč si platíte služby mobilních operátporů? Proč si kupujete ojetá auta ze zahraničí, PROČ SE SNAŽÍTE ŽÍT VE SVĚTĚ, KTERÝ JSTE NEVYTVOŘILI?????
17. 05. 2014 | 17:27

Petr Ježek napsal(a):

Průběžný system je udržitelný za následujících (realistických) předpokladů: 1. Příjmy a majetek jsou progresivně zdaněny a důchodová diferenciace se výrazně sníží. 2. Veřejené rozpočty a důchodový účet musí podstatně snížit vlastní náklady správy a redistrubuce, což znamená zavést razantní protikorupční prostředí. 3. Pro osoby ve výkonu trestu odnětí svobody je nezbytné zavést mnohem širší pracovní terapii s děleným důchodem pro odsouzeného a pro nápravné zařízení se zápočtem a posílením odvodů na důchodový účet. 4. Starobní důchody z průběžného systému musí garantovat minimální kulturní příjmový status důchodce, což musí garantovat ČNB jako garant ekonomické stability ze svých aktiv (v ČNB je třeba zásadně redukovat náklady).
17. 05. 2014 | 17:30

Petr Ježek napsal(a):

->xury: Právě pojetí zásluhovosti u kolegy Potůčka je vadné a z vadného základu nelze tvořit bezvadný výstup. Zásluhovost jako kritérium pro výplatu penzí znamená nikoli finanční podíl na tvorbě fondu, ale přínosnost pro ekonomiku, na jejíž prosperitě je tento fond založen. Proto by bylo ideální pracovat raději než s důchodovým systémem se systémem nepodmíněného základního příjmu a individuální účty pak v postproduktivním věku financovat z částečně redistribuovaných soukromých rezerv. Každé zvýšení soukromého důchodu je dnes na úkor jiného soukromého důchodu, proto ta částečná redistribuce. Pochopitelně že bez poměrně zásadní daňové reformy se to neobejde, ale ono nám ve skutečnosti nic jiného nezbývá...
17. 05. 2014 | 17:39

Občan napsal(a):

Xury,
to je sice pravda, ale jenom trošku.
POKUD je důchodové spoření povinné (Holandsko, Švédsko), pak do něho POVINNĚ přispívají zaměstnavatelé (obdoba odvodů za zaměstnance v ČR) a takové fondy jsou GARANTOVÁNY buď státem, nebo zaměstnavatelem (zaměstnavatelské/firemní fondy).

POKUD jde o firemní fondy, MUSÍ je firma vést dděleně od svého hospodaření a NEPODLÉHAJÍ případnému úpadku zaměstnavatele.

Penze v uvedených svou státech je ZARUČENA ve výši 70% příjmu a "2. pilíř" slouží k dorovnání penzí na 90% příjmu.

Teprve 3. pilíř - privátní připojištění/spoření na penzi - je určen k rizikovějšímu investování "na přilepšenou".

Takže důchodová situace v zemích s povinným 2. pilířem je zcela odlišná od situace v ČR.
17. 05. 2014 | 17:41

Návštěvník napsal(a):

Petr Ježek

No, pane Jěžku, zkuste tady zdejším proletářům vysvětlit, že MAJETEK MUSÍ BÝT PROGRESIVNÉ ZDANÉN, a že tudíž takový Občan, který tu vříská na celé kolo je nedoceněný chudá, a bydlí v baráku, jehož tržní cena je střízlivým odhadem 7 milionů, že ON je ten MAJETNÝ, a ON je ten ZDROJEM sociálních transferů, nikolli příjemcem!
17. 05. 2014 | 17:41

Návštěvník napsal(a):

Petr Ježek

Co furt máte s tím progresivním zdaněním příjmů? Progresivní zdanění příjmů v prostředí ČR dopadne akorát na zaměstnace, kteří dělají legálně, a dělají kvalifikovanou práci a přesčasy.

OSVČ, kteří mají mnohdy mnohem vyšší životní úroveň, protože uplatnují 80 procentní paušál, a z poloviny jedou v šedé ekonomice. A paradox je, že asociálové Vašeho ražení, tyhle při pohledu na danové přiznání prohlásí za nízkopříjmové, a budou lobovat pro sociální transfery k těto.

Svět podle Péti Bodlináče:

Zaměstnaci v přeplněný tramvaji makající od nevidím do nevidím budou oškubáni, a zadotován bude důchod fiškuse, který za tou tramvají jede v Audyně.

Děkuji nechci.
17. 05. 2014 | 17:48

Návštěvník napsal(a):

Občan

LŽETE Občane. Zkuste se popídit po tom, jaké ohromné finanční prostředky jsou vázány v těch penzijních fondech, a srovnejte to s rozpočty a zejména volnými prostředky těchto v těch inkriminovaných zemích.

Záhy zjistíte, že i kdyby tam nějaké ručení ze strany státu bylo, tak že to je čistě formální záležitost, protože stát by prostě nebyl s to ty klienty vyplatit - a to ani ČIROU NÁHODOU,
17. 05. 2014 | 17:52

evix napsal(a):

Návštěvník napsal(a):
evix

Když chcete dělat v továrně na auta soudružko montovnice, tak by bylo třeba vhodné si dodělat strojní fakultu, že. Pak toho kuchaře - číšníka ledabyle strčíte do kapsy.
___________________
Soudruhu Parabellum dejte si pohov.....
17. 05. 2014 | 17:53

SuP napsal(a):

Občan -
Kdybyste si každou polemiku nechtěl vykládat přednostně jako SVOU urážku, bylo by nám líp.
".... Takže všichni hasiči a policisté, většina učitelů, záchranářů a zdravotnického personálu, knihovníci, archiváři a další profese financované zcela nebo převážně z veřejných prostředků jsou podle Vás NEpracující?...."

"Nepracující placení státem" jsou celoživotní pobírači dávek. Ti co nemohou, jsou na nižší standard zvyklí a umějí s ním hospodařit a ti, kdo nechtěli pracovat a našli si nějaký státem uznávaný způsob zašívání, ti nezaslouží mít stejný důchod, jako nízkopříjmoví zaměstnanci PRACUJÍCÍ.
Ty kategorie, co jst mi chtěl otřít o hubu jsou zaměstnanci pracující, placení státem a ty jsem chtěl odlišit.
Tak se uklidněte.
17. 05. 2014 | 17:54

evix napsal(a):

neo napsal(a):
evix :

svými schopnostmi !!!! Copak máte potřebu mít někde nějakého kamarádíčka? To si děláte srandu? Vaše argumentace je hloupá, protože miliony lidí se vypracují zde v Česku a nemusí kvůli tomu do Skotska..
----------------------
Proč lžete?
Jaké schopnosti měl Gross? Jaké schopnosti měla Nagyová? Jaké měl Nečas, Ruml, Dlouhý, Bakala a spol.....Miliony lidí milý Neo se bojí, že příjdou o práci a na nějakou možnost vypracování si ani nepomyslí...
Co budete časem říkat těm vysokoškolákům, co nemohou najít práci už dnes?
17. 05. 2014 | 17:58

Návštěvník napsal(a):

SuP

Nemohu s Vámi souhlasit.

Jistě jste chtěl napsat

Ty kategorie, co jst mi chtěl otřít o hubu jsou zaměstnanci pracující, přeplacení státem a ty jsem chtěl odlišit.

Ono to tak totiž je. Porovnejte, jak jsou ty Občanem uvedené profese placenya v zahraničí, ale nikoli v absolutní rovině, ale vzhledem třeba k zaměstnacům v průmyslu, či ve výzkumu a vývoji.

To pak můžou levouni vřískat na celý kolo, že ČR je montovna, a že tu jsou nízký platy.
17. 05. 2014 | 17:59

Občan napsal(a):

Pane Ježku,
to, co jste popsal v 17:39, je jedním z kamenů úrazu.
Současná socioekonomická situace ve "vyspělých zemích" vede k trvalému tlaku na "snižování nákladů". PRIMÁRNĚ se tak děje cestou snižování počtů pracovních míst, snižování platů a omezování řádných pracovních poměrů ve prospěch outsourcingu, agenturního zaměstnávání a zaměstnávání na dohodu či na IČO.
To vše v důsledku vede ke snižování jak příjmů průběžného penzijního systému, tak příjmů 2. a 3. polířů. Neboť zaměstnávání "mimo řádný pracovní poměr" přenáší náklady na penzijní zajištění na takto zaměstnávané jedince, aniž by jim odpovídajícím způsobem vzrostl příjem. Pravdou je opak a zaměstnávání "mimo řádný pracovní poměr" vede ke snižování příjmů takto zaměstnaných jedinců. Což spolu se zvyšováním životních nákladů a nákladů na udržení pracovního místa znemožňuje pracujícím tvořit rezervy.

Obávám se, že za takové situace nic nezmění ani jakákoli daňová reforma.
Musela by totiž být spojena s takřka úplnou eliminací "zaměstnávání "na dohodu", agenturní práce a švarcsystému; a to je v ČR (zatím?) neprůchodné.
Rovněž by musela být spojena s důsledným přezkoumáváním legálnosti nabytí majetku, se stejně důsledným vymáháním daní a s ukládáním drakonických trestů za porušení pravidel. I to je v ČR (zatím?) neprůchodné.
Současná vláda, soudě dle dosavadních výstupů, tyto faktory ignoruje.
17. 05. 2014 | 18:00

Al Jouda napsal(a):

Pane Potůčku, v první řadě se jedná o důchodové pojištění, a proto by se důchod každého jedince měl odvíjet od jeho plnění pojistné smlouvy se státem (je dána zákonem). Pojistný fond musí být přísně oddělen od státního rozpočtu ten, kdo z něj ukradne nějakou korunu musí být přísně potrestán ! Pokud se z fondu nedostávají prostředky na výplatu důchodů, musí být automaticky doplněn z rezervy státního rozpočtu !
Zákonem o zločinném komunistickém režimu jsme řekli A a nyní máte příležitost říci B !
Všechny nomenklaturní kádry bývalé KSČ by měli mít ze zákona důchod ve výši životního minima ! To by bylo systémové řešení, které by zajistilo dostatek peněz v důchodovém fondu !
17. 05. 2014 | 18:04

neo napsal(a):

evix :

nikdy nelžu. Ptala jste se,jak se já chci vypracovat : cituji:", jak se chcete vypracovat, když nemáte kamrádíčka na vhodném místě?" O Grossovi nepadlo ani slovo.

O těch ostatních taky ne.
Vysokoškoláci jsou v klidu. Míra nezaměstnanosti je u nich minimální.

Jen teď nevim, jestli těm mladým ti staří práci berou a nebo ne, když ji nemohou sehnat. Občan stále neodpověděl a nikdy ani neodpoví:)
17. 05. 2014 | 18:05

Joe Ratata napsal(a):

Návštěvník
Živnostníci, co daní 80% paušálem, mají většinou tak akorát z ruky do huby. Právě oni většinou odřou předražené zakázky, u nichž se většina peněz ztratila cestou dolů.
Také si většinou platí minimální soc. pojištění, takže až se doklepou do stáří, jejich důchod bude almužna sotva k přežití.
17. 05. 2014 | 18:08

Návštěvník napsal(a):

evix

VY LŽETE - Neo totiž psal o milionech lidí, a vy jste jich vyjmenovala šest.

Jinak o práci se bojí přeplacení lemplové, kteří nejsou schopní uspět na globálním trhu práce. Proč se o práci nebojí třeba v Číně či Bangladéši?

Oč jste vy lepší, než Číňanka či Bangladéšanka? Myslíte si, že máte nárok na desetinásobnou mzdu jenom proto, že jste narozená v ČR tudíž urozená?

Pokud soudružko chcete být placená řádově 3x tolk, co Čínanka nebo 10 x tolik, než Indka, pak budete muset odvádět bud 10 x tolik práce, nebo dělat práci s desetinásobnou přidanou hodnotou.

Co říci pseudovysokoškolákům nesmysných bizarních oborů, kteří byli blbí na matematiku (veskrze dětičky dělnické třídy) opravdu nevím. Že asi zřejmě budou muset začít fungovat, tak jak fungují miliardy lidí po celém světě.

Samotnou VŠ papír pro papír Vám nikdo nezplatí. Zaplatí Vás za to, co umíte.

Vysvětlete mi doprdele, PROČ musím zadávat práci jednomu jedinýmu statikovi přes ocelové konstrukce, páč jinej tu není (panu Skyvovi), který je ročník 1939, když je tu taková přehršel dle Vás schopnejch vysokoškoláků? Proč má himbajs šůviks jeden z našich dodavatelů technologe (ZVVZ) takovej problém sehnat výpočtáře na pitomou rouru o průměru 3.5 metru, a chlapík, kerej pro ně ty výpočty a konstrukci subdodavatelsky si s nima dělá co chce?

Proč u Vás v chacharstánu chybej zubaři a dětští lékaři, když je tolik šikovnejch prácechtivejch vysokoškoláků? Proč to nejdete dělat VY?
17. 05. 2014 | 18:11

Návštěvník napsal(a):

Joe Ratata

Jo jo, Ratato, Vona ta Oktáfka s mřížkou fkombíku a ftefeíčku v plný palbě s mřížkou má vopravdu tu hubu velkou.

Tyhle pohádky Vám uvěřím, až nebudou ti OSVČ jezdit autem i na záchod.
17. 05. 2014 | 18:13

SuP napsal(a):

návštěvník -
Vy MOC DOBŘE víte, jak jsem to myslel.
;-)
Už jsem starej a nepotřebuju přehánět.
17. 05. 2014 | 18:18

Yosif K napsal(a):

a je to napsal(a):
Jen jestli nemá pan Potůček v komisi chytráka Špidlu,ten před deseti lety tvrdil že se se současným důchodovým systémem nemusí nic dělat ještě šedesát let a odešel cintat nesmysly do Bruselu za pouhých 580000 měsíčně(10let)+nedaněnou rentu+dnešní důchod+ s tím vším se opět nacpal do vlády jako placený poradce a zase povede slabomyslné žvásty o zdrojích které jsou u kterých se přihlouple usmívá.
17. 05. 2014 | 09:11
3pidlu si dobře pamatuji z blogu zde na Aktualně.CZ.
Ohromně si pochvaloval jak je užasně štedrej italskej penzijní system - PRŮBĚŽNÝ SYSTÉM, do penze po 20 letech práce a od 55 let věku, penze ve výši 80% platu atd atd a jak to italský rozpočet "bez problemů financuje". Halt zrdije tu jsou a státní dluhy se splácet nemusí.

NEBERTE TO - SOSÁLISTICKÝ SEN O SOCÁLNÍ ŠTEDROSTI A SPRAVEDLNOSTI.

Jediná chybička byla že dva týdny poté co špidla Italii takto vychválil tak se italský státní rozpočet zhroutil, padla vláda a levičáci sami museli penzijní system osekávat na cca stejné parametry jaký jsou ted v čechách.

Jak to? Zdroje tu přece jsou.....

Pan Martin Potůček je druhý Vladiínír Špidla - zdroje tu jsou, budme štedřejší......

Proč ne? Už ted jsou socálisti štědřejší - navýšení platů učitelů, vojáků, hasičů, mestkejch uředníků, policistů, navýšení penzí, všichni si zaslouží více peněz. Kde se na to ty peníze berou? Navyšováním zadlužení.Zdroje tu jsou....
Jak to dopadne?
Vyberte si.
A) státní dluhy se splácet nemusí......
B) nebo to přinejhorším zaplatí děti a vnuci dnešních pracujících co dostávají přidáno....

Bohužel - socálisti tvrdí A) ale ve skutečnosti B) je správně................
17. 05. 2014 | 18:18

Občan napsal(a):

SuPe,
já jsem Vás PŘESNĚ OCITOVAL. Není mou chybou, že jste se špatně vyjádřil.

Ti co pracovat nemohou, nejsou na nižší standard ZVYKLÍ, ale nic jiného jim nezbývá. Nežijí; přežívají. Dost z nich živoří.
POKUD mají invalidní důchod, tak ten je jim započítáván jako příjem a v téže "výši" při dosažení penzijního věku dostanou starobní důchod.
Za socíku to fungovalo. Nyní, kdy se průměrný invalidní důchod pohybuje kolem 7200.- Kč (což je naprosto zkreslující údaj, protože průměrný ID v I. kat. - nejnižší - je pouhých 6000.- Kč/měs.)., jsou jeho příjemci hluboko pod hranicí chudoby (60% mediánu = 13 200.- Kč/měs.; ale setkal jsem se i s údajem 8900.- Kč/měs.)
Jenže ono je dnes dost invalidů BEZ inv. důchodu, protože Kybersadista je "zázračně uzdravil" změnou posudkových metodik a tito invalidé jsou nahlíženi jako zdraví a plně práceschopní. A to přesto, že jde o lidi po NAPŘÍKLAD ztrátě končetiny, po částečné ztrátě smyslového vnímání, s těžkými vadami řeči, s těžkými vadami srdce, metabolismu, dýchání apod.

Ti, co nepracují, protože se jim nechce, nedostávají ŽÁDNÝ důchod. Ze zákona majjí nárok pouze na "dávky hmotné nouze" ve výši životního minima (3200.- Kč/měs. na 1 osobu, 5600.- Kč/měs. na 2 osoby) a případně na "příspěvek/doplatek na bydlení".
NIC VÍC.
17. 05. 2014 | 18:21

jan napsal(a):

Dobrý den, zejméně nejdůležitější je, aby reformu o důchodech nedělali důchodci sami, jako pan Potůček. protože jsou to sobci, kteří chtějí ještě pár let do smrti vyšší důchody a po nás potopa. Přesně stejně, jak to předvedl nedávno v Hydeparku předseda sdružení důchodců. hez,ký den.
17. 05. 2014 | 18:24

Návštěvník napsal(a):

neo

Vono je to místama složiý. Já jsem byl taky na pracáku v kuse 22 měsíců, ale neskočil jsem do zdi. Rozchodil jsem to z odstupnýho, podpory a úspor. A také mám VŠ. Finta FŇ spočívá v tom, že jako strojař, který skončil VŠ v roce 1992 jsem situaci, kdy krachují firmy a zanikají pracovní místa vystavenej od samýho počátku, takže jaksi jsem se naučil uspět v konkurenci. A těch 22 měsíců jsem především nehodlal dělat pod cenou.

Ted taky vobčas jsem pár měsíců na pracáku. Většinou mám podporu tak okolo 13 500-14 000 Kč, Alepoň si odpočinu:) Jinej fakt je, že když na pracáku nejsem, tak si vydělám poměrně dost - jako dle Občana vykořistovaný agenturní zaměstnanec:-)))))). No, a danový vyrovnání, když Vám vracej rozpočítaný slevy na dani taky bodnou - to jsou další dva litry za měsíc navíc:)
17. 05. 2014 | 18:26

neo napsal(a):

Občan :

tak kolik je ten medián? 15000 nebo 18000 jak jste tvrdil minule a nebo 22 288?

já vím, že ten poslední, ale vy v tom máte zmatek.
17. 05. 2014 | 18:28

Návštěvník napsal(a):

Občan

75% lidí na téhle planetě má nižší životní standard, než zdejší "živořící".

A představte si, že znám rodiny, které mají životní standard mnohem nižší, než ti Vaši "živořící", ale oni sami ten pocit nemají:))))
17. 05. 2014 | 18:28

Návštěvník napsal(a):

Občan

hranice chudoby je skutečně 60 procent mediánu, tj 13 200 Kč, ale jak jste sám uvedl, tak HRUBÉHO.

Pamatuji si, jak jsem byl od Vás poučen, že stejnou životní úroveň má člověk, co má 13 200 hrubého plat, a 13 200 Kč důchod. Dnes jste to minoděk zopakoval :)))))

Můžete mi říci, ve které postkomunistické zemi e invalidní důchod vyšší, než v ČR?
17. 05. 2014 | 18:31

Návštěvník napsal(a):

Občan

Vělká část dospělé romské populace ma invalidní důchod prakticky od dovršení plnoletosti.

Vám se zdá být přes 300 tisíc invalidních důchodců skutečným obrazem reality, že ti lidé jsou opravdu práceneschopní?
17. 05. 2014 | 18:34

neo napsal(a):

Návštěvník :
ono to není nikde jednoduchý. Jen mi vadí kecy o tom, že na kariérní postup, vypracování se, dělání něčeho co vám dělá radost, popř za co vám dobře zaplatí , je potřeba nějakých kamarádíčků a protekce. Nechci tvrdit, že je to typicky české přeneseně čecháčkovské, jsem taky čech, ale vypadá to jako nějaká zdejší nemoc. I když znám hodně lidí, kteří takové negativní názory nezastávají, naštěstí.
.Občan je velmi zvláštní úkaz, naštěstí jich tu takových neni moc.
On sám je důkazem, že nejde o protekci nebo o vzdělání jako takové, ale o schopnosti.

jako právník zklamal, jako státní úředník taky, neuchytil se ani jako doplňovač zboží v supermarketu, takže je vidět, že nezáleží na oboru. Schopný člověk se uplatní s technikou i humanitním vzděláním, když umí a chce.

Vy jste pravý opak jeho :)
17. 05. 2014 | 18:36

Občan napsal(a):

D.V.,
Vy tak trošku kecáte, žejo?
Takže Vy jste promoval v r. 1992, tudíž jste cca ročník 1969-1970.
"Vobčas jste pár měsíců na pracáku" PLUS jednou 22 měsíců v kuse.
Nějakou dobu jste pracoval načerno, kryt kulatým razítkem své příbuzné.
Pak pár let (nebo jen měsíců?) v jedné severočeské teplárně.

Když si to tak promítnu, tak jste toho za těch 22 let zatím moc nenapracoval.

Mimochodem - těch "pár měsíců na pracáku" je jak často? (To je taková kontrolní otázka - zajímalo by mě, zda jste se alespoň podíval do předpisů než budete pokračovat v pohádkářství).
17. 05. 2014 | 18:40

Návštěvník napsal(a):

Občan

kdyby byla vymýcena agenturní práce, a práce na dohodu, tak tady je ta nezaměstnanost jako na Slovensku. Sekundární efekt by byl, že takoví, jako Vy, už by práci nesehnali vůbec.

Příklad: Johnson-Controls v Roudnici - cca 1300 kmenových, a 400 agenturních zaměstnaců. Johnson je už jednou nohou pryč. Kdybyste zakázal to agenturní zaměstnání mongolek, tak Johnson ne, že přijme dalších 400 Čechů, ale odejde do Rumunska, a vyhodí i těch 1300 kmenových. Užasný přínos takového zásahu.

Stačí hlupáku?

A takhle je to minimálně s třetinou zdejšího průmyslu.

Představa, že Vás někdo jako nekvalifikovanou pracovní sílu zaplatí tak, "jak jste byl zvyklý" když jste 20 let předstíral práci někde na úřadě je silně komická.

Holt, jak jste si stlal, tak nyní ležíte. 20 let jste předstíral nepostradatelnost někde na ministerstvu nebo kde, a sám jste uvěřil tomu, že děláte potřebnou práci. A vono kiliš.
17. 05. 2014 | 18:43

Návštěvník napsal(a):

Občan

Nikdy jsme na černo nepracoval lháři špinavý. v letech 1995- 1996 jsem pár měsíců pracoval na DPP u své matky, cca v rozsahu nějakých 20 hodin měsíčně maximálně, a k tomu jsm samozřejmě na další DPP dělal vyhazovače a k tomu jsem měl normální hlavní pracovní poměr na 8 hodin denně., V té době jsem vy hlupáku a lháři projetoval lehký obvodový pláště skleněnejch paláců, okolo kterých vy zřejmě i chodíte, a kerejch je po Praze docela dost.. A k tomu jsem si sehnal vedlejšák, kterej jsem popsal výše, akorát, že bez kulatýho razítka jsem to nemohl fakturovat, a kterej byl normálně fakturovanej, abylo z toho zaplacený vše co bylo v tý době povinný.

To by mne fakt zajímalo, jak si asi myslíte, že může pracovat načerno projektant něčeho většího, než je kadibudka.

V jaké severočeské teplárně jsem dle Vás pracoval? To, pokud vím, tvrdil ten úchyl Maximus, což byla od něj rána vedle, on to usuzoval z toho, že se v energetice dost orientuju. Ale jinak jste blízko, energetika jsem dělal, když jsem přerušil studium VŠ - bylo to v letech 1987-1988- tedy ještě za bolševika - ale ne v teplárně, ale v jedný místní fabrice, která kupodivu přežila až do současnosti. A kupodivu, jsem to tu i psal. Tehdy jsem měl úžasných 1450 Kčs hrubého - T5 podle ZEUMS.

Napracoval jsem toho asi tisíckrát více, než VY, vy jste 20 let práci pouze přestíral, a bůh ví, co jste dělal za komančů. Tipuju to na katova pomocníka na Pankráci.

A co je špatnýho na tom, že po 12 měsíční akvizici jsem třeba pak 2 měsíce na pracáku? Sám tvrdíte, že jsem si to předplatil.

A co Vy pracante, strašně špeciení špecialisto, kterej je takovej strašnej špecialista, že nikdo kromě Vás nechápe, v čem špecialista jste - copa VY jste dělal od roku 1991 až do tuším jara 2011, kdy Vás vyhodili? Jak to, že Vás nikde nechtějí, když jste taková hvězda? Vy jste zřejmě tak špecielní špecialista na předstírání práce ve veřejném sektoru, kde si Vás drželi na krmníku, že? Tak jste si musel dodělat kvalifikaci, a děláte pečovatele, což dělaj obvykle ženský co nedodělaly učňák, a od pracáku mají 150 hodinový rekvalifikační kurs.
17. 05. 2014 | 19:02

Návštěvník napsal(a):

Občan

Předpis stanovuje, že uchazeč může být v evidenci UP, pokud je bez pracovního poměru. A tohle jsem s dovolením zatím vždy splnil. Je to tak?

A představte si, že s výjimkou těch 22 měsíců, kdy jsem měl 2 měsíce odstupného a 5 měsíců podporu, jsem měl podporu vždy.

V posledních, řekněme třech a pů letech mám ten poměr HPP a pracák asi 80:20 - stačí?

Alespon si odpočinu - mezi 2000- 2006 jsem měl na přesčasech dohromady více než rok a půl (někdy se mi podařilo přešvihnout ten limit 416 hodin ročně) a v 90 letech jsem kromě HPP dělal i vedlejšáky, jak jsem popsal výše, a k tomu to HPP jsem dojížděl denně přes 70 kilometrů.

Dnes si spíše cením volného času, páč většinou jsou ty akvizice dost daleko.

Jo, a Občane, kupodivu mám i úspory. Zhruba ve výši Vašich současných 7-8 platů - odhaduju. Já vím, nic moc, ale já jsem nenáročný, a předpokládám, že bych z toho chvilku vyžil. Příští měsíc bude to skromné číslíčko sedmimístné - samozřejmě ty platy myslím roční.
17. 05. 2014 | 19:13

Návštěvník napsal(a):

neo

A to prosím Občan bydlí v regionu, kde je ta nezaměstnanost nejnižší, a já v regionu, kde je nejvyšší. A kupodivu, i loni jsem sehnal práci v okrese, kde je ta nezaměstnanost jedna z nejvyšších - Louny - za ne zase tak špatný peníze. Ale rozešli jsem se ve zkušební době, kdy jeden z důvodů byl ten, že bych v těch Lounech musel zůstat, přičemž při podepisvání smlouvy se mluvilo o Praze - pak jsem si dal prázdniny, a pak jsem se vrátil tam, kde jsem byl do února loňskýho roku - ted mám čistýho ještě o dost víc, než v těch Lounech.
17. 05. 2014 | 19:23

Návštěvník napsal(a):

Občan

Vopravuju ten poměr 81:19 ve prospěch HPP v tom je i část té 22 měsíční pauzy - stačí závistivá dušičko?

Jo, a ještě něco: Jeden z důvodů, proč jsem si to mohl dovolit, je ten, že mi na konci roku 2007 mezi svátky umřela regulovaná nájemnice v bytě který jsem koupil jako podíl na domě spolu s bytem, který obývám nyní, a který jsem kupoval za TRŽNÍ cenu. Nicméně, i přes to, jsem na tom v roce 2008 vydělal po odečtení všech nákladů a daní ( i daně z příjmu 15 procent díky Kalouskovi s Topolánkem, jinak by to bylo procent 32) asi 455 tisíc, a to do těch nákladů počítám i notebook, který jsem koupil vnučce té nájemnice.
17. 05. 2014 | 19:39

Občan napsal(a):

A řezal jste ta opláštění, D.V., tím svým "Řezacím mostem na..."?

Hm, tak podporu jste měl...
Abyste mohl dostat podporu v nezaměstnanosti, tak musíte (od 1. 1. 2012) odpracovat během 24 měsíců NEJMÉNĚ 12 měsíců. Předtím to bylo 12 měsíců během 36ti měsíců.
To se Vám tedy moc nedaří.
Dokonce bych řekl, že jsem práci sehnal dřív než Vy; sice blbě placenou, ale mám z ní dobrý pocit, protože pomáhám lidem, kteří tu pomoc setsakrazatraceně potřebují.

Raději už těch pohádek nechte. Mají k důvěryhodnosti stále dál.
17. 05. 2014 | 19:53

Návštěvník napsal(a):

Občan

Neřezal Občane. Ten most byla jak jste jistě vyčenichal diplomka, tehdy pro firmu Sklopan, reálně se to stihlo vyrobit, a reálně to bylo v době státnic na jednom zahraničním veletrhu. A reálně to pobralo dokonce jednu z cen, který byly určený proi exponáty z východoevropských zemí.

Ad podpora - no vždyt jo, ale do 31.12.2011 to byly TŘI roky, takže když jsem byl mezi cca 15.12.2011 a 11.2.2012 ma pracáku, tedy to rozhodné období bylo mezi 15.12.2008-15.12.2011, tak to bylo 14 měsíců a podmínka byl jeden rok ze tří. ty zbývající měsíce do 36 je těch 22 měsíců, co jsem psal - bylo to březen 2009-prosinec 2010 Podpora přiznána. Co máte za problém????? Další bylo někdy v únoru a březnu 2013, a to jsem měl ne 12 měsíců, ale přes 22 měsíců - umíte počítat?
17. 05. 2014 | 20:11

Návštěvník napsal(a):

Občan

Občane, proč bych měl dělat blbě placenou práci,v situaci, kdy to nemám zapotřebí? Uvědomujete si, že pokud tu práci dostanu já, tak ji nedostane někdo, kdo tuto třeba potřebuje více? Vy si myslíte, že v regionech to vypadá, jako v Praze, kde je práce pro kdejakýho pitomce?
Jo, lidem "pomáháte" za peníze, které já jinak odvedu na daních a odvodech. A asi tušíte, že ty daně a odvody jsou dost vysoký, a i když jsem pár měsíců na pracáku, tak přesto těch peněz zbyde státu docela dost. Nezapomente, že můj zaměstnavatel je plátcem DPH - i touhle je má práce zatížena, a také že ze všech cestovních nákladů se odvádí státu DPH - je to napsané na každé účtence za ubytování, a každé jízdence.
Mimochodem, co si pamatuju, tak jste na brejlích tvrdil, že jste pracoval někdy maximálně do března 2011, pak jste se dle vašich slov vysekal v autě (zřejmě jste jel jako prase), pak jste byl půl roku na nemocenské, a pak někdy od listopadu 2011 na pracáku. Pečovatele děláte někdy od snad října lonského roku, a to už já jsem měl své současné zaměstnání.
17. 05. 2014 | 20:23

Návštěvník napsal(a):

Občan

Hm, tak Vy jste z Prahy, kde je nezaměstnanost bezkonkurenčně nejnižší, a házíte ramena na mne, který je z Ústeckého kraje, kde je ta nezaměstnanost naopak bezkonkurenčně nejvyšší.

Není Vám to blbý, když se Vám to navíc nedaří?
17. 05. 2014 | 20:33

Občan napsal(a):

Višňáku,
na Brejlích jsem nemohl nic tvrdit, protože jsem na nich nikdy nebyl. Zato s Vámi tam měli docela zajímavé zkušenosti, jak jsem se tak porůznu dozvěděl.
V autě? Ne, v autě jsem se nevysekal ani málo, ani hodně.

Vy si fakt myslíte, že jenom Vaše práce je zatížena DPH? :o)))

Jděte raději spát. Už jste tu se svými báchorkami zase zůstal sám.
17. 05. 2014 | 22:11

Návštěvník napsal(a):

Občan

No, z každý hodiny, kterou vodpracuju, má stát na DPH mezi 118-127 Kč. Jinejma slovama, na tu měsíční podporu + pojištění si vodpracuju za necelej měsíc pouze z odvodů na DPH. K tomu jdou státu peníze z DPH za cestovní náhrady, a pak samozřejmě všechny zaměstnanecký a zaměstnavatelskáý odvody.

Milý Občane, jak sám můžete vidět, tak se mnou měli oproti Vám skušenosti jenom ty nejlepší. Důkaz je to, že já si práci dokážu sehnat, i když jsem z regionu, kde je ta nezaměstnanost nejvyšší, zatímco vy jste akorát potížista, kverulant a lempl, tak si obtížně sháníte práci i v Praze, a děláte to, co nikdo nechce dělat - ne že by jiná práce nebyla, ale Vy nic jiného nejste schopen dělat - zkuste si to přiznat. Vono ne, že by nebyla kvalifikovanější ráce, ale vy na tu kvalifikovanější prostě nestačíte.

Dobře, možná to nebylo na brejlích, ale na Faustovi. I když jsëm přesvědčenej spíše o těch brejlích.
17. 05. 2014 | 22:47

Yosif K napsal(a):

Ideální vyrovnaný system je tento:

1) at si do penze jde každý kdy chce - třeba jako v Italii již po 20 letech práce - třeba v 45 letech.
2) at má tak velkou penzi, kolik do penzijního fondu odvedl (s připočetním inflace) - tím pádem penzijní system nemůže zkolabovat.

No není to zcela spravedlivé? A není to udržitelný system?

Nyní 90% lidí čerpá z penzijního systemuu více než do něj nasypalo. Jakpak dlouho to může asi vydržet? A JAKO MAST NA TO VYMYSLET? Socálistickou mastičku? Více přerozdělování?
17. 05. 2014 | 23:13

T.Paine napsal(a):

Něco už tady bylo (trefně) zmíněno v diskusi. Přidám trošku do mlýna.

1| Rovný minimální důchod od věku XX občanům ČR narozeným v ČR a v ČSR. Jako minimální, nedrakonická, nediktátorská solidarita. Financovat z nepřímých daní a přímých daní právnických osob.

Lidé si umí spořit a investovat sami dle svého uvážení, když jim politici přestanou přerozkrádat j e j i ch peníze během života. Rovný minimální důchod je solidární půda pod nohama. Nikoliv hacienda s autem jako „slušný“ a „záslužný“ důchod. Nikoliv dnešní diktatura, jako Bruselem nezakázaný vysavač peněz z rodin během jejich produktivního života, separovač rodičů a dětí, s bičem a vězením na odmítající. Nemluvě o „záslužných“ důchodech dvacet a více tisíc měsíčně prominentům minulého i současného režimu.

Nechte lidem jejich peníze, které si vydělávají. Lidé si pomáhají v rodinách a jsou v jádru solidární. V tomto pořadí: rodiče a děti, příbuzní, místní dobrovolné charity, obecní a městské zastupitelstvo, pak dlouho nic, pak krajské zastupitelstvo, pak dlouho, dlouho nic a na konci velká hromada peněz v Praze ve Sněmovní ulici.

Současný systém? Pyramida obrácená vzhůru nohama. Ti nahoře juchají, ti dole jsou tlačeni pod zem. Dnešní centralizovaný průběžně okrádající systém je tunel a podvod na občany, mocenský voličský (ná)stroj pro partajníky.

Starší lidi, bohužel, pořád volili a budou volit slibotechny „slušných“ důchodů na úkor svých vlastních dětí a vnuků. Viz podobný vývoj ve státech západní civilizace. Lidská sobeckost a rozklad západní civilizace. Jejich dcery a vnučky dávno prozřely. Odmítají rodit více než jedno dítě. Mají jiné starosti. Uživit sebe, svoje jedno dítě (pokud ho má) a otročit 35 let na přerozkradené „slušné“ důchody, nejlépe s nárokem už v 60.

Nedávno jsem se bavil v Horní Dolní s jedním důchodcem (bývalý státní zaměstnanec). Koupil si skromné, nové auto. Škoda Octavia Combi.
17. 05. 2014 | 23:41

T.Paine napsal(a):

2| Zásluhovost je v principu v průběžném placení daní na důchodce podvod a voličská iluze.

Zásluhovost měl Ústavní soud zrušit z principu. Jak už tady někdo napsal, ústavní soudci byli a jsou v konfliktu zájmů. Sami sobě.

Princip:
Daně na důchodce platí pouze netto daňový plátce (např. zemědělec, pekař, zedník, …).
Netto daňový plátce platí mzdu netto daňovému příjemci (politik, soudce, úředník, učitel, doktor, zdrav. sestra, voják, policista, placený hasič, …) a část z těchto peněz jde na důchodce. Podle dnešní partajnické orwellovštiny, si netto daňoví příjemci na „svůj“ důchod „platí“.

3| Počet netto daňových plátců a počet důchodců jsou neznámé proměnné v čase, které politici měnili, mění a budou měnit. Nikdo neví, kdo bude u žlabu za 4 roky, neřku-li za 20 nebo 40 let.

Jak měnili, mění a budou měnit?

Změnou sazeb daní na důchodce, změnou počtu let v poddanství (nutný počet let platit daň na důchodce), změnou věku jako další podmínky pro nárok, snižováním počtu netto plátců daní na důchodce (maturita v 19, absurdní počty pomaturitních „studentů“, vysoký a rostoucí počet pracovníků ve státním a veřejném sektoru, snadný nárok na invalidní důchod, vysoké počty lidí bez práce díky drakonickému zdanění práce, předčasní důchodci, ...).

4| Plus, demografické výkyvy, vlny a trend splachují celý ten diktátorský „zásluhový“ přerozkrádající systém.

„Jenom šílenec může přivést do tohoto světa vlastní dítě.“ Ještě báječnější léta pod psa.
17. 05. 2014 | 23:48

T.Paine napsal(a):

5| Suma zaplacených daní na důchodce != suma vyplaceného důchodu (ve stejné kupní síle).

Byl jste poddaným méně než 35 let? Jak nevíte? Platil jste 35 let daně na důchodce? Ne? Tak sbohem! A, prosím, nebouchejte dveřmi.

Byl poddaným 35 let, ale zemřel před věkem XX? Žádné dědictví neexistuje, pozůstalí. Sbohem, a prosím, nebouchejte dveřmi.

Byla poddanou 35 let, věk XX splněn, ale zemřela pár let potom? Pozůstalí, už jsem vám říkal, že žádné dědictví neexistuje. Tak sbohem. A, prosím, nebouchejte dveřmi.

Navíc, je-li důchod „koncipován“ jako „slušný“ standard odvíjející se od průměrné mzdy v celé ČR (ve státním i soukromém), peníze jen lítají. Průměrná mzda je vyšší než mediánová mzda (50:50), čímž se vzdaluje realitě.

Nemluvě o tom, že zvyšující se průměrná mzda ve státním a veřejném sektoru, vyvolává iluzi o nutnosti zvyšovat důchod.

Málokoho napadá také to, že mzdy a životní náklady (tedy i výše „slušného“ důchodu) se liší o desítky procent, ne-li více, mezi vesnicemi (důchodce s důchodem 10 000 je na vesnici tzv. King) a největšími městy, což současný centralistický přerozkrádající systém nedá do rukou na úroveň měst s přilehlými obcemi. Je to mocenský a volební (ná)stroj partají.

6| Třešnička na dortu

Kupní síla sumy zaplacených daní na důchodce v produktivním věku != kupní síla sumy (ne)vyplaceného důchodu, pokud jste platili 35 let daně na důchodce, dožijete se věku XX a přijímáte peníze (berete důchod) od budoucích netto daňových plátců.

Inflace množství nekrytých peněz (= pokles kupní síly papírových peněz) je vzhledem k historii jistota jako smrt (Kč pořád lepší než euro(dluhy)).

Jen člověk nezná dne, hodiny a budoucí „oficiální“ míry inflace.

Zapomněl jste na měnové reformy.

Máte pravdu. Ale to nám nehrozí. Zdroje pořád jsou.
18. 05. 2014 | 00:06

libertad napsal(a):

Pro začátek je třeba pane Potůčku:
a) zákonem oddělit penize vybrané na důchody ve formě SP od státního rozpočtu
b) každý rok zveřejňovat částku, kterou je potřeba dodat ze státního rozpočtu k těm penězům vybraných v rámci SP, aby stát splnil své závazky vůči starobním důchodcům.
Tuto statistiku je třeba zveřejnit i zpětně od roku 1990, aby bylo vidět, že byly roky kdy peníze z fondu SP dotovaly státní rozpočet.
c) je třeba -pod nejpřísnějšími tresty- zakázat agentůrní zaměstnávání všeho druhu. Tam se ztrácí fůra peněz, které by přišly do fondu SP a ne do kapes všech možných agentůr.
Jakákoliv pracovní smlouva musí být uzavřena přímo mezi zaměstnancem a zaměstnavatelem.
d) také by měo být zakázáno -všem institucím placených ze státních peněz- vyvádění státních peněz prostřednictvím zadávání služeb typu, strážní služby, uklidové služby dlouhé etc. I tímto způsobem by se snížil shodek, (částka) kterou se dnes financují důchody ze státního rozpočtu.
Autor této repliky si sám sobě platí tři starobní důchody za rok, protože pracuje ve funkci vrátný, jako zaměstnanec státní instituce. Kdyby tato instituce si objednala služby vrátných u bezpečnostní agentury, platila by té agentuře více než je součet všech platů všech vrátných a do fondu SP by se dostalo méně peněz. Pomíjím to, že vrátní - zaměstnaci bezpečnostní agentury- mají horší pracovní podmínky. Agentury obecně nedodržují ZP. Podotýkám že ty tři důchody si platim sám sobě při polovičním úvazku.
d) při dlouhodobém řešení potřeby snižovat částku peněz ze státního rozpočtu, -protože penize vybrané v rámci SP nestačí-, je třeba mít na mysli, že v rámci definovaného počtu starobních důchodců poroste (poměrně k tomuto počtu) počet důchodců-živnostníků, kteří budou brát malé důchody, protože si v době aktivního života platili málo.
Chci tím říci že momentální růst částky peněz ze státního rozpočtu na sanování fondu SP v žádném případě nebude z dlouhodobého hlediska růst, bude stagnovat nebo klesat.

S pozdravem
a v naději, že pan Potůček pročte a zváží (neideologicky) všechny příspěvky

Sidonio Libertad
18. 05. 2014 | 07:38

šašek z Jihlavy napsal(a):

Švýcary čeká referendum, zda uzákonit nejnižší plat - 4 000franků, t.j. asi 90 000Kč.
Počítám, že tam problémy s důchody neřeší, každý, kdo celý aktivní život pracoval, se na stáří bez problému zajistí, i kdyby žádnou penzi nedostal. Jakože dostane. Včetně příslušníků švýcarské gardy ve Vatikánu, kteří asi do kategorie nejhůře placených nespadají. Duka by měl navrhnout Františkovi střídání stráží, tj. českou gardu. Docela bych to bral, halapartnu ještě unesu, moč udržím.
18. 05. 2014 | 07:57

gaia napsal(a):

kreslený vtip z Práva
řvoucí batole s maminkou u lékaře a text

Pane doktore, něco mu předepište, od té doby , co se dozvěděl, že půjde do penze v 78, jen brečí, zvrací a bolího ho hlava.
18. 05. 2014 | 12:36

StandaT napsal(a):

Návštěvníku, klidni hormon. Klidně si pár agentur zkontaktuj, než začneš druhým říkat pitomečku. Agenturní pracovníci pracují v naprosté většině na DPP. Žádné SP a ZP za ně nikdo neodvádí.
18. 05. 2014 | 20:04

KAteřina napsal(a):

Otázku, zda důchod je sociální dávka nebo plnění pojistné smlouvy, je nutno přehodnotit. Myslím, že v tomhle se Ústavní soud krutě spletl. Možná se jen soudci, velmi dobře placení státní zaměstnanci, rozhodli přilepšit sobě a sobě rovným. Nevidím totiž důvod, proč by stát, který přispívá na důchodové připojištění, což je služba pouze pro lidi s vyššími příjmy, měl takové lidi zvýhodňovat dvakrát.
Druhý problém vidím v tom, že důchod mohou pobírat i lidé pracující na plný úvazek, jako kdyby to bylo skutečně jen pojistné plnění. Přišlo by mi logické, kdyby lidé nemuseli pracovat na plný výkon až do sedmdesátky, ale stejně jako jejich výkonnost klesá, mohlo by klesat jejich zapojení do práce a zvyšovat se důchod. Polovina úvazku plus polovina důchodu, čtvrtina úvazku, tři čtvrtiny důchodu.
Třetí problém je vyvarovat se takových pokusů, jako byl druhý pilíř, což byl další tunel na peníze ze státního rozpočtu směrem k bankám, o tom se vůbec nemá cenu bavit, to byl zločin od počátku.
Co se týče zohlednění rodin s dětmi, tam mi těch problémů přijde tolik (To by se zvýhodňovali i ti rodiče, kteří děti opustili a dusili je neplacením výživného, nebo placením takového výživného, ze kterého by sami nevyžili ani týden? Nebo mají rodiče, kteří vychovali dítě do dospělosti a to se pak zabilo či onemocnělo, umřít ke stáru hladem?), že bych to řešila odděleně od základního důchodového systému.
18. 05. 2014 | 21:21

SuP napsal(a):

Občan -
(17. 05. 2014 | 18:21) -
Ne že jsem se špatně vyjádřil, ale vy jste ZÁMĚRNĚ blbě pochopil, abyste mě tím mohl mlátit po hubě.
Ale je to váš způsob debaty a já to tu neprezentuju jen kvůli vám.
Když tak máváte tím přežíváním invalidů, ten "základní důchod" má ještě jeden důležitej efekt, který určitě moc dobře znáte, ale nemohl byste kafrat, kdybyste to akceptoval. Zkrátka "základní důchod" je VYŠŠÍ než průměrný, protože ho tolik neprožerou "zásluhové".
18. 05. 2014 | 21:25

santawizard napsal(a):

Sex žije od puberty do menapauze.Pracovat se musí zhruba od 20 do 60.Hranice se posouvá.Prý lidé nebudou ,tak rychle stárnout.Bude to platit i pro sex?Nenastanou potom problémy ,když bude zase nějaká krize.?Cizinci nám berou práci a češi musí živořit na nezaměstnanecké podpoře.Říká se ,že celá ta podpora je skoro stejná jako minimální mzdy.Lidé na této úrovni se často hádají ,kdo je na tom lepší v práci nebo bez práce.Když budou cizinci na podpoře a češi budou muset makat,určitě budeme potřebovat více tlumočníků.Podobně by chtěla zakázaná dělnická strana dostat práci s obuškama proti nezaměstnaným romům?Nebude něco podobného i s důchodcama?Hodně postarších berou všemožné léky.Chcou vynalésti nějaké léky proti stárnutí ,aby se mohlo makat na věčné časy?Nezapomělo lidstvo ,že jestli naše vědecké poznatky umožní lidem žít déle a déle,tak nám taky umožní pracovat lépe ,ale méně?Myslíte si ,že lidi zničí všechny stroje aby mohli makat rukama?Nechcete náhodou jít nejenom později do důchodu ,ale zpátky do 6-ti denního pracovního týdne?Vždyť my už jsme se transformnovali z diktatůry proletariáítu do pluralismu parlamentární demokracie.Právo na práci bylo nahrazeno právem na nezaměstnaneckou podporu.Doopravdy už nemusí pracovat jenom důchodci a buržoazie.Jejích společným smyslem života je odpůověď na otázku,co dělat s volným časem když máš hodně nebo málo peněz.
Podívejte se např .na Austrálii.Tam každý kdo nepracuje a nebo je v důchodě dostává stejně velké peníze.Důchodci a nezaměstnaní jsou si sebe finačně rovni.Rovněž důchody se nedostávají za zásluhu ,ale za 25 letý pobyt v Austrálii.Kdo tam žije méně dostane o to méně ,ale kdo tam žije déle nedostane o nic víc.To platí nejenom pro australské občany ,ale i pro cizince, kteří mají dovolený pobyt.
19. 05. 2014 | 18:01

Jetvart napsal(a):

Xury
Máte pravdu, mýlil jsem se já. Spoléhal jsem na paměť, ale většinou v tisku psali jen o snížení odvodů na sociální pojištění, už si nepamatuji proč jsem byl přesvědčen, že se jedná o část na důchodové zabezpečení, je to přece jen hodně let. Panu Kalouskovi se omlouvám, a vám děkuji za opravu.
20. 05. 2014 | 02:58

Amper napsal(a):

Zloději, obyčejní zloději! Nejsou schopni nic vytvořit ale už chtějí krást.
20. 05. 2014 | 22:58

Kristina Macková napsal(a):

Dobrý den, mám dotaz u obdobného odvětví a to zda lze pobírat výsluhovou rentu z armády a nastoupit po té na Okresní soud a zde pracovat 15 let až do současnosti a pobírat plat státního zaměstnance? Děkuji
05. 06. 2014 | 18:16

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Bobek Miroslav · Boudal Jiří · Brenna Yngvar · Bureš Radim C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Černý Jan · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Dienstbier Jiří · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fábri Aurel · Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Glanc Tomáš · Groman Martin H Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrbková Lenka · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Chlupáček Ondřej · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kohoutová Růžena · Kolínská Petra · Kopecký Pavel · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Novotný Martin O Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Paroubková Petra · Passerin Johana · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pikora Vladimír · Pilip Ivan · Pixová Michaela · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Rath David · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Syrovátka Jonáš Š Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vích Tomáš · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojta Vít · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek W Wagenknecht Lukáš · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zahumenská Vendula · Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy