Portugalská vítězství nad uhlím

16. 01. 2017 | 11:16
Přečteno 17352 krát
Portugalsko loni v létě získalo titul na fotbalovém mistrovství Evropy. Ještě předtím však země dosáhla jiného zajímavého úspěchu: část května pokrývaly tamní spotřebu elektřiny obnovitelné zdroje. Portugalská cesta rozvoje moderních, obnovitelných zdrojů se začala psát před deseti lety. Dnes umí obnovitelné zdroje zajistit polovinu dodávek energie a jejich potenciál není stále vyčerpán.


Dlouhodobá cesta vzhůru

Portugalsko je počtem obyvatel téměř identické s Českou republikou, jeho rozloha je jen o málo větší než Česko. I přes potíže s hospodářstvím se může chlubit stabilním růstem místních obnovitelných zdrojů s pátým nejvyšším závazkem v navyšování podílu zelených zdrojů do roku 2020 v rámci EU.

V Portugalsku se navíc snoubí unikátní situace, kdy země nedisponuje vlastními zdroji fosilních paliv, ale má však ideální podmínky pro rozvoj řady obnovitelných zdrojů. V Portugalsku funguje nejen celý výrobní řetězec větrných turbín, ale i řada výrobců solárních panelů. Podle státního tajemníka pro energie obnovitelné zdroje v roce 2015 přinesly do země 300 milionů euro z vývozu elektřiny.

Světovou mediální pozornost přitáhlo Portugalsko díky svým obnovitelným zdrojům loni v květnu. Pomocí vodních, větrných a dalších typů obnovitelných zdrojů pokrývalo celých 107 hodin (od 7. května 2016, 6:45 do 11. května, 17:45) úplně celou spotřebu elektřiny. Příznivé podmínky zajistily, že podíl obnovitelných zdrojů neklesl během prvních čtyř měsíců loňského roku pod 75 %. Duben 2016 byl pak jedním z nejlepších měsíců z pohledu obnovitelné energetiky vůbec – jejich podíl dosáhl 95 %.
Portugalské obnovitelné zdroje v aktuálních číslech

Energie z větru pokrývá stabilně zhruba asi čtvrtinu dodávek elektrické energie. Celkový instalovaný výkon větrných turbín překročil 5 tisíc megawattů (pro porovnání: přibližně stejný počet je instalovaný v Dánsku, v ČR pouhých necelých 300 megawattů). Nejvýznamnějším obnovitelným zdrojem jsou však vodní elektrárny. Jejich celkový výkon dosahuje 6 tisíc megawattů. V roce 2015 pokryly celých 55 % dodávek elektřiny (30 terawatthodin z celkové spotřeby 50 terawatthodin).

Další obnovitelné zdroje jsou zatím spíše doplňkové: 566 MW biomasa a 29 MW geotermální zdroje. Ke konci roku 2015 bylo v zemi necelý pět stovek megawattů solárních elektráren. Ovšem rok 2016 přinesl další stovky nových projektů.

Síla větru na lopatkách větrných turbín

Podpora výstavby větrných projektů začala v Portugalsku již v roce 1999. Největší boom se dostavil mezi lety 2004-2009, kdy bylo každoročně instalováno na 500 MW větrné kapacity. Obecně se uvádí, že portugalský systém podpory pro větrné elektrárny byl jedním z nejstabilnějších v Evropě. Aktuálně se sektor větrné energetiky soustředí na obnovu technologicky zastaralejších instalací. Vládní předpoklady pro navýšení dosahují až  400 MW do roku 2020. Další oblastí rozvoje se stanou větrné farmy na moři, výhledově je plánováno postavit necelých 500 MW. Podle Evropské asociace pro větrnou energii může instalavaný výkon portugalských větrných farem narůst na 6 400 MW ve středním scénáři rozvoje větrné energetiky v EU do roku 2030.Solární energetika nabírá dech

Fotovoltaika zůstávala v Portugalsku dlouhá léta ve stínu větrných turbín. Ovšem vyčerpání největrnějších lokalit, průběžný pokles nákladů fotovoltaických modulů a především jedny z nejlepších podmínek pro využití solární energetiky v Evropě otevřely také cestu k vyššímu zájmu o instalace solárních elektráren. Průměrné hodnoty solárního výkonu se udávají mezi 1740 kWh/m2/rok v jižních oblastech a 1430 kW (m2/rok) pro severnější části země.

Loni bylo schváleno 180 MW solárních elektráren, které mají vzniknout na jihu země. Až 2 000 MW nových solárních projektů je ve stádiu zpracování. Projekty vzniknou za tržních podmínek v rámci aukcí nových kapacit.

Pomoc s financováním nabízí Evropská investiční banka (EIB). Ta letos oznámila, že posuzuje financování čtyř solárních elektráren o celkovém výkonu 165 MW.Konkrétní opatření pro zelené zdroje

Vedle rámcových vládních plánů se Portugalsko snaží podpořit změnu energetiky konkrétními kroky. Jde například o nově vytvořenou daň na aktiva energetických firem v hodnotě 0,85 %. Tyto výnosy jsou poté použity na financování sociálních a environmentálních programů společně se snižováním tarifního deficitu na místním trhu s elektřinou.

Velké projekty obnovitelných zdrojů běží v Portugalsku ve dvou režimech podpory. První režim zastřešuje licencované provozovatele obnovitelných zdrojů prodávající elektřinu za tržní ceny. Tito výrobci zelené elektřiny obdrží certifikáty o původu energie, které jsou obchodovatelné v rámci EU. Druhý režim je na bázi povinného výkupu za stanovené výkupní ceny. Licence je přidělena na základě veřejné soutěže a výkupní ceny jsou stanoveny každý měsíc dle legislativou daných rovnic.

Net-metering, podpora pro nejmenší

Portugalsko začínalo podporu malých zdrojů na základě výkupních cen elektřiny. Ovšem po jejich významném snížení mezi lety 2013 a 2014 navrhla portugalská solární asociace jako řešení další podpory pro mikrozdroje zavedení známého nefinančního nástroje net-meteringu. Změna legislativy v roce 2014 pak tento požadavek vyslyšela. Průběžným výsledkem zavedení moderního opatření je vznik 3 tisíc nových instalací do 1,5 kW. Výhledovým cílem vlády je motivovat k výstavbě zdrojů v režimu net-metering o celkovém výkonu 300 MW do roku 2030.

Příklady úspěšných projektů portugalské šetrné energetiky

Alcoutim
Na samé hranici se Španělskem na jihu země nejspíše vznikne největší solární projekt v zemi. Po úspěšném vybudování první vlny solárního parku, který leží na neúrodné, těžko přístupné půdě a nyní zásobuje zhruba 1000 domů elektrickou energií, má o místní sluneční svit zájem další řada investorů. Mluví se o celkové investici převyšující 200 milionů eur a vybudování zhruba 200 MW solárního parku.

Moura
Město Moura leží ve vnitrozemí jižního Portugalska, v nejteplejší a nejslunnější části země. V roce 2008 zde začala výstavba fotovoltaické elektrárny Amareleja o výkonu 46 MWp. Díky zkušenostem s využitím obnovitelných zdrojů a jasnému plánu radnice posílit podíl zelených zdrojů přibyla v oblasti v roce 2010 termosolární elektrárna s výkonem 10 MWp. Producenti energie z obnovitelných zdrojů přispívají do sociálního fondu města a tak radnice mohla rozjet další projekt financování mikroinstalací na střechách budov pomocí dotace ve výši až 70 % ceny a dokonce zavedla vlastní výkupní cenu 0,65 euro/kWh. Zájem o obnovitelné zdroje pak také přitáhl výrobu solárních panelů, kde dnes čínský majitel zaměstnává 115 lidí a vznikla zde také výzkumná laboratoř solárních technologií.

Prestižní americkou univerzitu přilákaly obnovitelné zdroje
Potencionálu a úspěchu portugalské energetické proměny si všimla i prestižní americká univerzita MIT, která zahájila spolupráci s portugalskou vládou a vytvořila studijní program zaměřený na udržitelné energetické systémy. Mezi hlavní projekty, na které se soustředí, patří například „iniciativa zelených ostrovů“ (přechod portugalských ostrovů na obnovitelné zdroje), energetická účinnost ve školách a farmách, chytré sítě či integrované energetické plánování a penetrace trhu obnovitelnými zdroji energie.

Autoři: Ondřej Šumavský, Martin Sedlák (zkrácená verze článku, který vyšel v časopise Energie 21 - 6/2016).
Fotografie: Lisabon - Nelson L., Serra da Cabreira - Francisco Silva, Serpa - solární elektrárna.

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. V opačném případě se vystavujete riziku, že příspěvek administrátor odstraní z diskuse na Aktuálně.cz. Při opakovaném porušení kodexu Vám administrátor může zablokovat možnost přispívat do diskusí na Aktuálně.cz. Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů. Redakce Aktuálně.cz.

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Bobek Miroslav · Boučková Tereza · Brenna Yngvar C Cimburek Ludvík Č Černoušek Štěpán · Černý Jan · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Dienstbier Jiří · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr G Gazdík Petr H Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hasenkopf Pavel · Havel Petr · Havlík Petr · Heger Leoš · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hovorka Jiří · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Chromý Heřman · Chýla Jiří J Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Keményová Zuzana · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kněžourková Tereza · Kolínská Petra · Komárek Michal · Kopecký Pavel · Kostkan Tomáš · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Krištof Roman · Kroppová Alexandra · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Vladimír · Kuchař Jaroslav · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Lalák Adam · Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga · Ludvík Miloslav M Mahdalová Eva · Marksová-Tominová Michaela · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Mihovičová Jana · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Navrátil Vojtěch · Němec Václav O Oláh Michal · Ondráčková Radka · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Pikora Vladimír · Pixová Michaela · Pohled zblízka · Pokorný Zdeněk · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rath David · Redakce Aktuálně.cz  · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sláma Bohumil · Slimáková Margit · Sobotka Bohuslav · Sokačová Linda · Sportbar · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stejskal Libor · Stránský Martin Jan · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Syková Eva · Syrovátka Jonáš Š Šefrnová Tereza · Šilerová Jana · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špok Dalibor · Štádler Petr · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel · Šumbera Filip · Švejnar Jan T Tolasz Radim · Tomášek Pavel · Tomčiak Boris · Tomský Alexander · Tožička Tomáš · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vaculík Jan · Vácha Marek · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vileta Petr · Vlach Robert · Vlk Miloslav · Vodrážka Mirek W Wagenknecht Lukáš · Wheeler Adrian · Wichterle Kamil · Wollner Marek Z Zahradil Jan · Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy