Sociální důsledky epidemie: Dokáže stát pomoci občanům v krizi?

24. 03. 2020 | 21:44
Přečteno 1460 krát
Stejně jako všichni s napětím čekáme, jak silně udeří hlavní nápor pandemie a jak moc přetíží zdravotnický systém, se stejným napětím se hrozím, že nevydrží první záchytný systém pomoci ve hmotné nouzi a přetíží se. Respektive se ukáže, že pro situace, jako je tato, není konstruovaný.

Ať tak či tak, jeho správce, Úřad práce ČR, musí teď udělat vše pro to, aby vyšel potřebám lidem v akutní krizi vstříc.

Pomoc v hmotné nouzi – tak legislativa pojmenovává tři základní dávky, které mají být k dispozici lidem, kteří se ocitnou na samé hraně chudoby a nedostatku. Jednorázově, takzvanou mimořádnou okamžitou pomocí, a pak po delší dobu – příspěvek na živobytí a doplatek na bydlení.

Zdánlivě nemá limity, může se dočasně nafouknout a ochránit i ty, kteří to doposud nepotřebovali. Ale dokáže to? Od roku 2014 se postupně smršťuje a pomáhá méně a méně lidem, aktuálně jen asi polovině v porovnání s dobou před pěti lety. Jde o jediný dávkový systém, který má meziročně nižší rozpočtování než v předchozím roce, nyní méně než 5 miliard korun.

Zřejmě by vláda měla být schopna do něj rychle přidat další extra prostředky. A to bude muset.
Bude to potřeba už teď, bez odkladu. Raketově bude přibývat lidí, kterým březnová nebo dubnová mzda nebudou stačit. A to bez hledu na aktuální vládní důležité změny v ošetřovném.

Nejohroženější jsou ženy s nízkými mzdami

Zásadní příjmy vypadnou všem těm, kterým jejich již tak nizoučká mzda nestačí, a musí si přivydělávat; třeba uklízením, pomocí v pohostinství nebo v jiných službách. O všechny tyto služby je teď výrazně menší zájem, restaurace a různé podniky jsou zavřené, zaměstnavatelé budou obracet každou korunu, než ji pustí do této pololegální ekonomiky.

Nejhrozivěji to vše dopadne na ty nejzranitelnější. Matky samoživitelky, chudé pracující ve špatně placených profesích, včetně učitelek, sociálních pracovnic, zdravotních sester … Úmyslně píšu v ženském rodě, protože žen je v této situaci – s ohledem na nerovné odměňování mužů a žen a na to, že ve špatně placených, ale pro společnost zásadních profesích, jsou častěji právě ony. A ještě častěji přitom pečují o děti a domácnost (jistě, mnozí muži též, nutno dodat!).

A co více, často k tomu splácí nějaký úvěr, který si v minulosti byly nuceny vzít, aby ustály nějakou mimořádnou situaci. Anebo třeba jen proto, aby děti vypravily v září do školy.

Teď, bezprostředně po začátku ekonomické krize, by měly v pomoci ve hmotné nouzi najít oporu. Najdou?

Pomoc v hmotné nouzi musí být mnohem dostupnější

Ano, lidé, kteří se ocitnou náhle bez dostatečného příjmu, si mohou požádat o dávku mimořádné okamžité pomoci. A mohou to udělat elektronicky, pokud je to pro ně dostupné – což pro mnohé přirozeně není. Nebo budou muset dojít na úřad osobně a měli by tam dostat i takzvané „základní sociální poradenství“, co v nastalé situaci dělat. Bude to velká zkouška Úřadu práce, zda tuto agendu zvládne. Zatím se však potýká s obrovským personálním nedostatkem. Na povrch stále častěji prosakují skandální informace o tom, že za dlouhodobým poklesem vyplácených dávek pomoci v hmotné nouzi stojí cílená politika vyřazování z evidence úřadu a neochota dávku přiznávat.

To vše teď bude muset Úřad práce změnit a být pevnou oporou v krizové době. Podporu musí dostat také samotní zaměstnanci úřadu v první linii, kteří budou čelit většímu náporu než doposud, navíc s obavou z nákazy.

Musí dostat nové instrukce, jak v nastalé krizové situaci postupovat. Teď není čas na restrikce, ale na vstřícnost a pochopení k situaci žadatelů o podporu v sociálním zabezpečení.

Dávka mimořádné okamžité pomoci je první systémový nástroj, který je rychle dostupný a lze jej vyřídit v podstatě obratem. Jako první pomoc.
Ostatní dvě dávky sociální pomoci (na živobytí a bydlení) mohou následovat. Fungují v tzv. rozhodném období třech měsíců, tedy hledí na celkovou ekonomickou situaci žadatele čtvrt roku zpět a to je problém. Nezachytily by počínající krizi, ale mohou dobře navázat na mimořádnou okamžitou pomoc.

Jenže systém na situace lidí v čase epidemie není připravený. Odhaluje své vady, mezi které patří i to, že podrobně zkoumá místním šetřením, zda žadatel uvádí v žádosti vše podle skutečnosti. Od toho by teď musel ustoupit a šetření dělat jen v opravdu odůvodněných případech.

Zásadní problém je také v tom, že systém žadateli neumožňuje, aby měl jakýkoliv „zbytný“ majetek, nebo třeba i spoření pro děti. Říká žadateli, že jej nepodpoří, dokud nebude oškubaný na kost. To je systémová závada i za běžných časů, kdy místo toho, aby lidi pomáhal odrážet ode dna a vytvořit si strategie založené na dlouhodobě udržitelném hospodaření, nutí je zůstat chudý jen do výše příjmů odvíjejících se od životního minima.

V těchto neobvyklých časech je to problém ještě větší. Pomoc v hmotné nouzi mohou mnozí lidé potřebovat jen chvilku, pár měsíců. A buď se k ní, kvůli nějakému nevelkému majetku nebo stavebnímu spoření složitě odkládanému po stokorunách pro děti, nedostanou, anebo – naprosto proti smyslu krátkodobé pomoci, co pomáhá člověka udržet nad vodou – budou muset nejprve definitivně zchudnout, aby svou novou startovací pozici (až pandemie odezní), ještě zhoršili.

V systému jsou další dlouhodobé vady, které se teď projeví více než kdy dříve. Třeba to, že na bydlení nedostanete doplatek ve výši 100 % nákladů, ale jen 75, 80 nebo 90 %, pokud nebydlíte v bytě. Nebo to, že živobytí dostanete nejméně z 1/3 v poukázkách, které se teď nebudou dát dobře uplatnit. Anebo to, že vám příspěvek na živobytí klesne po půl roce na úroveň existenčního minima (2 200 Kč, od dubna 2 490 Kč), když neprojevíte snahu získat zaměstnání a nenastoupíte na veřejnou službu, která je na mnoha vesnicích a malých městech nedostupná i za obvyklých časů, natož teď.

V hlavní roli Úřad práce

A tím se kruh uzavírá: je to velká výzva pro Úřad práce, aby toto vše rychle poopravil (metodicky) podle nové situace a potřeb lidí. A tam, kde mu to legislativa nedovolí, aby generální ředitel ÚP rychle jednal s ministryní práce o tom, jak docílit potřebných změn.

Úřad práce teď prostě musí osvědčit, že je nejdůležitějším sociálním úřadem v zemi a v krizové situaci sehraje svou roli v první linii. Upřímně držím všem pracovníkům a pracovnicím kontaktních pracovišť palce, aby tento nelehký úkol zvládli.

Pro ministryni práce Maláčovou je to výzva, aby pomoc v hmotné nouzi využila jako první a klíčovou součást sociálního balíčku, který musí připravit pro statisíce domácností, jimž musí pomoci překlenout nejtěžší období, než se budou moci vrátit na trh práce a zajistí si dostatečné příjmy.

Bude to jedna z nejdůležitějších věcí, které rozhodnou o tom, v jaké kondici naše země a její občané z pandemie vyjdou.

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. V opačném případě se vystavujete riziku, že příspěvek administrátor odstraní z diskuse na Aktuálně.cz. Při opakovaném porušení kodexu Vám administrátor může zablokovat možnost přispívat do diskusí na Aktuálně.cz. Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů. Redakce Aktuálně.cz.

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Boudal Jiří · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Černý Jan · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fábri Aurel · Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrbková Lenka · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Chlupáček Ondřej · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopecký Pavel · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novotný Martin O Obluk Karel · Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Paroubková Petra · Passerin Johana · Pavel Petr · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pikora Vladimír · Pilip Ivan · Pixová Michaela · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedláček Tomáš · Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vích Tomáš · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek W Wagenknecht Lukáš · Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zahumenská Vendula · Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy