Jak u nás radnice a magistráty bojkotují referenda

28. 08. 2014 | 17:48
Přečteno 7181 krát
Letmý přehled stavu naší demokracie. Welcome to Hell :)

Tak nám zabili referendum. Tuto větu se mohou desetitisíce lidí v současné době říkat po celé republice. Místní referendum je ideální prostředek, jak zastavit různé kšefty radnice, jak zamezit stavbám hypermarketových oblud či jak se domoci vymístění hazardních automatů. Aby byla referenda platná a pro zastupitelstva závazná, je ale potřeba, aby se konala v souběhu s volbami. K volbám můžou přijít dva lidi a jsou platné – ostatně třeba takové doplňovací volby do senátu nebývají od takového počtu daleko – k referendu 35 %. Jindy než v souběhu s volbami se to reálně nemůže podařit, proto i soudy jasně říkají, že referenda se mají konat zaráz s volbami. Komunální referenda jsou v českém řádu proto, aby lidé mohli sami rozhodnout o věcech, které jsou v samostatné působnosti obce. Komunální politikům nebo obecním úředníkům se to může nelíbit, ale to je tak všechno, co s tím mohou dělat.

A nebo teda, jako v následujícím množství příkladů, mohou jednat přímo nezákonně, nebo minimálně hodně nedemokraticky. Prosvištíme si ty nejextrémnější příklady:

1. Praha 1 – místní starosta Oldřich Lomecký (TOP09) je známý propagátor hazardu. To se ne úplně líbí zdejším obyvatelům, proto sesbírali dostatek podpisů, aby zastupitelstvo Prahy 1 muselo vyhlásit referendum, podle požadavků přípravného výboru referenda na termín konání komunálních voleb. Tento návrh s vysbíranými podpisy předložili a protože podpisů bylo dost, Lomecký narychlo přeložil termín konání zastupitelstva o týden tak, aby se o jeden pouhý den nestihly zákonem dané lhůty a referendum se s volbami konat nemohlo. Tomuto jednání nejde právními cestami nijak čelit, maximálně by se mohli opoziční zastupitelé pokusit vyvolat mimořádné zastupitelstvo, na což je potřeba třetina zastupitelů, evidentně se k tomu ale nemají. Takže referendum tady sice bude, ale nejdříve v sobotu 25. října, po případném druhém kole senátních voleb. Představa, že lidé přijdou třetí sobotu po sobě k volebním urnám, je značně komická.

1bezhazardu.cz

2. Teplice – Magistrát neuznal podpisy – kterých je jinak dostatek – protože se sbíraly moc dlouho. O tuto absurditu se navrhovatelé referenda nyní soudí, ale protože soud může říct leda to, jestli byly podpisy vysbírané správně nebo ne, nikoliv vyhlásit samo referendum, získali navrhovatelé podpisy třetiny zastupitelů a na čtvrtek 28. srpna musel primátor Kubera (ODS), který dlouhodobě podporuje hazard, svolat mimořádné zastupitelstvo. Zde se jednak mělo projednávat vyhlášení referenda (i bez soudního rozhodnutí, že podpisy platí), jednak Kubera minulý týden slíbil, že rada města sama připraví vyhlášku o regulaci hazardu. Nic z toho se nestalo. Kubera všechny podvedl a na mimořádné zastupitelstvo tyto body vůbec nezařadil. Takže se místní budou snažit ještě další žalobou, aby soud přece jenom referendum sám – poté, co uzná platnost podpisů – vyhlásil, ale to je značně nejisté.

www.tepliceprotihernam.cz

3. Brno – V největším městě ČR, protože Praha je kraj, se vyvolávači referenda snaží, aby se konalo v pořadí již druhé referendum o poloze železničního nádraží. Oproti povinným cca 19 000 podpisů dokázali sběrači sesbírat přes 21 000. Magistrát, který má za úkol kontrolovat správnost podpisů, ale vyškrtal jich 37 %. Poslední den 15denní lhůty, kterou má na kontrolu podpisů poslal navrhovatelům strohé vyrozumění, že musí do 15 dnů doplnit více než 5 tisíc podpisů. Ale jaksi opomenul spolu s vyrozuměním poslat samotné archy, takže nebylo možné ověřit, zda magistrát takové množství podpisů vyškrtal oprávněně (nečitelnost, nízký věk petenta, nesedící údaje o trvalém bydlišti). Organizátoři sběru podpisů podali proto žalobu pro nepřezkoumatelnost, kterou má soud rozhodnout 12. září. K samotným archům se navrhovatelé dostali po obstrukcích magistrátu až po týdnu a následně zjistili, že zhruba polovina z vyškrtaných podpisů je vyškrtána neoprávněně. To, co magistrát označil za nečitelné, šlo často přečíst jen s troškou dobré vůle. Magistrát neuznával údaje typu Mirek Novák, když správně má být Miroslav Novák – to je podle judikatury nepřijatelné proškrtávání. Termín, který magistrát určil pro dosbírání podpisů, končí jeden den před konáním řádného zastupitelstva. Pokud se potřebných 5 tisíc podpisů podaří dosbírat (odhlédněme od toho, že zhruba polovina je vyškrtána neoprávněně), nebude magistrát ani při dobré vůli schopen ověřit tolik podpisů během necelých 24 hodin. Na řádném zastupitelstvu by tedy museli zastupitelé vyhlásit referendum ze své vlastní vůle, případně by primátor Onderka musel nejpozději na 15. září svolat zastupitelstvo mimořádně. Pokud nebude na straně zastupitelstva dobrá vůle, referendum se sice bude konat, ale bude ho vyhlašovat až říjnové zastupitelstvo opět nejdříve na sobotu 25. října, týden po konání případného druhého kola senátních voleb. Závaznost referenda je v takovém případě vyloučena.

(Organizátoři brněnského referenda urgentně shání další sběrače a podpisy. Koordinátorka sběračů podpisů je Petra Němcová, kontakt 739162968, na ní se prosíme obracejte se všemi dotazy kam jak a proč máte jít sbírat. FB událost ke sběru podpisů je facebook.com/events/265035677029633. Podpisový arch si také můžete stáhnout a vytisknout zde.)

referendum2014.cz

4. Znojmo – Elegantně a jednoduše. Když místní zastupitelstvo fandící hazardu v červnu zjistilo, že je velmi pravděpodobné, že navrhovatelé referenda podpisy občanů vysbírají – což se také stalo – odhlasovali si, že zářijové zastupitelstvo se bude konat až někdy na konci měsíce, kdy referendum na volby vyhlásit nelze. Podpisy zastupitelů pro svolání mimořádného zastupitelstva se nenašly.

znojmobezhazardu.cz

5. Holešov – Zastupitelé referendum vyhlásit odmítli. Prý není možné, aby občané zastupitelstvu nařizovali, že mají regulovat hazard. Toto nevyhlášení referenda jeho navrhovatelé zažalovali, pokud bude žaloba úspěšná, soud sám referendum na volby vyhlásí. Je pravdou, že v Holešově byla referendová otázka naformulována mírně jinak než v jiných městech – pokud měli zastupitelé pochybnost, mohli sami vyhlásit referenda s otázkami, které byly prověřeny s několika předešlých referend. Kde je vůle, tam je cesta.

nehazarduj.wordpress.com

6. Štětí – Zastupitelé vyhlásili „omylem“ referendum na jiný termín než na volby. Toto vyhlášení bylo napadeno u soudu, který předběžným opatřením zatím toto trucreferendum zastavil a dnes skutečně původně vyhlášeného referenda zrušil a vyhlásil referendum na volby!

7. Jihlava – Tady je velkým tématem stavba spalovny. Mnoho místních ji nechce. Dosbírali podpisy. A magistrát začal předvádět velké věci. Začal pokutovat občany, kteří nedopatřením podepsali návrh na vyhlášení referenda vícekrát. (Podobnou taktiku zkoušeli na Praze 7 před dvěma lety.) A začali chrlit stohy obstrukčních a úplně pitomých „dotazů“, jako ať jim navrhovatelé referenda vysvětlí pojem „kroky v samostatné působnosti“. Až jim to navrhovatelé vysvětlí, patrně budou chtít vysvětlit pojem slova „Jihlava“ , „spalovna“ ap. Proti této ultraobstrukci podali navrhovatelé žalobu, ale hraje se o čas. Pokud to město zvládne prozdržovat do 16. září, referendum nebude.

www.referendumjihlava.cz

8. Praha 10 – Vedení radnice na Praze 10 předvedlo asi největší hiphop ze všech. Místní chtěli vyvolat referendum o předražené radnici, ještě nemají dostatek podpisů, dosbírávají. Aby z toho udělal starosta Zoufalík úplnou komedii, rozhodl se vyhlásit referendum o radnici sám, ale s jinými, pro něj příznivějšími otázkami. Ale pak ještě vyhlásilo zastupitelstvu několik jiných referend, o hazardu (který Desítka jinak všema deseti podporuje) a fotbalovém stadionu, o výstavbě hospice nebo parkovacího domu. A to nikoliv v jednom termínu, ale ve třech různých, třeba při druhém kole doplňovacích voleb do senátu (po zaniklém mandátu dnešního europoslance Štětiny). Šance, že se v tomto guláši někdo vyzná, je takřka nulová. Pořádek v tom možná udělá soud.

www.referendumpraha10.cz

To by bylo asi tak takhle z hlavy všechno. Úsvit přímé demokracie se tedy zatím nekoná. Víte o dalších obstrukcích? Napište mi do komentářů :)

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. V opačném případě se vystavujete riziku, že příspěvek administrátor odstraní z diskuse na Aktuálně.cz. Při opakovaném porušení kodexu Vám administrátor může zablokovat možnost přispívat do diskusí na Aktuálně.cz. Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů. Redakce Aktuálně.cz.

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Bobek Miroslav · Boudal Jiří · Brenna Yngvar · Bureš Radim C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Černý Jan · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Dienstbier Jiří · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fábri Aurel · Fafejtová Klára · Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gazdík Petr · Glanc Tomáš · Groman Martin H Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrbková Lenka · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Chlupáček Ondřej · Chromý Heřman · Chýla Jiří J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kohoutová Růžena · Kolínská Petra · Kopecký Pavel · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Novotný Martin O Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Paroubková Petra · Passerin Johana · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Pikora Vladimír · Pilip Ivan · Pixová Michaela · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rath David · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Syrovátka Jonáš Š Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vích Tomáš · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojta Vít · Vojtěch Adam · Výborný Marek W Wagenknecht Lukáš · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy