(Ne)podpora Liany Janáčkové

19. 10. 2010 | 08:00
Přečteno 10947 krát
Děkuji členům a členkám ODS, kteří se v Ostravě postavili proti doporučení svého předsedy podpořit ve druhém kole senátních voleb Lianu Janáčkovou. Osobu s takovými názory (a činy) by neměla podporovat žádná demokratická strana.

Liana Janáčková je léta starostkou obvodu s velkým počtem sociálně vyloučených obyvatel, což v ostravské městské části Mariánské Hory a Hulváky znamená převážně Romy. Svými kontroverzními výroky na jejich adresu proslula celostátně (ve slavné nahrávce dokonce sama sebe s jistou dávkou pýchy označila za rasistku) a proto je pro mě naprosto nepochopitelné, že jí Petr Nečas podporu vyjádřil veřejně.

Paní Janáčková měla za ta léta na radnici šanci budovat politiku vzájemného soužití a tolerance. Soužití lidí z různých kultur se nevyřeší samo o sobě a dokonce ani všemocná ruka trhu v tomto případě nepomáhá. Naprosto zásadní je začít u dětí a jejich vzdělávání. U těch ze sociálně a kulturně znevýhodněného prostředí je třeba začít už v předškolním věku, což vyžaduje velmi aktivní přístup a práci nejen s dětmi, ale s celými rodinami. Stejně jako budování takových základních škol, které jsou schopny s dětmi z vyloučeného prostředí pracovat (aniž by je co nejdříve odsouvaly na školy zvláštní) a které se zároveň snaží mít žáky a žákyně jak romské, tak neromské. Budovat vzájemnou důvěru mezi rodiči z obou skupin vyžaduje dlouhodobou, systematickou a trpělivou práci.

Starostka a senátorka Janáčková takovou práci nejenže nepodporovala, ale dokonce dílo jiných ještě ničila. Nejčerstvějším příkladem je nekompromisní zrušení základní školy Matrosovova. Byla to vzorová základní škola, které se budování vzájemného soužití dařilo. Měla ovšem jedno velké negativum: příliš atraktivní nemovitost. A tak přes protesty rodičů, neziskových organizací a dokonce i ministerstva školství ZŠ Matrosovova s koncem školního roku v letošním červnu definitivně ukončila svoji existenci. Žáci a žákyně byli rozptýleni do jiných škol a je velká neznámá, zda tyto školy budou schopny a ochotny pokračovat ve výše zmíněném díle. Jasné ovšem je, co se stane s prázdnou budovou, nově zrekonstruovanou za obecní peníze: získá ji soukromá vysoká škola.

Angela Merkelová minulý týden hovořila o tom, že multikulturalismus tak, jak byl v Německu dosud praktikován, se nevydařil – šťastné soužití rozdílných kultur vedle sebe bez jakéhokoli vnějšího zasahování se nekonalo. U nás, kde o žádném multikulturalismu nemůže zatím být ani řeč, dochází na mnoha místech k vědomé postupné segregaci, k prohlubování propasti mezi sociálně vyloučenými Romy a jejich většinovými sousedy. Pokud obce ve spolupráci se státem nebudou aktivně protisegregačně zasahovat, bude to čím dál horší a důsledky ponese celá společnost. Liana Janáčková je političkou, která nejenže se o zlepšení společného soužití nesnažila, ale řadou svých činů segregaci ještě prohlubovala.

Samozřejmě, že nechci po předsedovi ODS, aby vyzýval svoji modrou členskou základnu k podpoře protikandidáta Janáčkové, kterým je Antonín Maštalíř z ČSSD. Ale paní Janáčkovou nesmí veřejně podporovat v žádném případě. Jinak by udělal krok směrem k extremistům, s nimiž se všude po Evropě děsivě roztrhl pytel.

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Sladký napsal(a):

Paní Marxová,odstěhujte se někam mezi Cikány.Nebo běžte do školy učit jejich děti.Pak přestanete teoretizovat a budete důvěryhodnější.A vůbec, proč říkáte Cikánům Romové? Za prvé je to naprosto nepřesné označení,za druhé-říkáte snad Němcům Dojčové,Rakušanům Esterajchové nebo Angličanům Inglišové?Vstřícnost v žádném případě nelze uplatnovat jednostranně- menšina ji záhy začne chápat buď jako povinnost většiny,nebo její slabost.
Budte v rámci multikulti tolerantní k islámu- a za pár let budete vy,nebo vaše dcera chodit po ulicích v burce dva kroky za svým pánem.
19. 10. 2010 | 08:09

Čochtan napsal(a):

Když se předsedou místní ODS v Mariánských horách stal Ing. Radomír Michniak, nosil Lianě Janáčkové každý týden květiny a blahopřál ji k senátnímu vítězství. Ona mu sehnala konkurz na výborně placené ředitelské místo u jednoho místního velkopodniku. V roce 2006 Janáčková s Michniakem sestavovali kandidátku ODS v obvodu, protože Michniak v něm nikoho neznal; má tam jen trvalé bydliště (které pronajímal) a zdržoval se jinak v Přívoze.
Domlouvali spolu povolební koalici; Janáčková za Nezávislé, Nichniak za ODS. Těsně před volbami 2006 se udála inkriminovaná schůzka o Bedřišce, ze které byla pořízena nelegální nahrávka. Janáčková v říjnu 2006 komunální volby s Nezávislými vyhrála, a když volala Michniakovi, že se sejdou a domluví se na postech, byla odmítnuta s tím, že on už koalici má domluvenou s filutou Wolfem (ČSSD) a jednou lidovkyní, a že ji už nepotřebuje. Michniak se poté stal na půl roku starostou, než získala Janáčková znovu většinu a "zimní" starosta šel od válu. A zazněl zvonec a pohádce i pokryteckému přátelství s Lianou byl konec...
Nelegálně natočenou magnetofonovou nahrávku v emotivně vyhrocené diskuzi o Bedřišce pomstychtivý exstarosta předal dalšímu „zmocněnci“ pro popichování Romů – lidumilu z Indie Kumarovi. Jedna paní povídala, že mu ji někdo neznámý strčil do poštovní schránky. Indiánský náčelník s kazetou pelášil do Prahy a předal ji Senátu. Marnost nad marnost. Křivárny se mezi senátory ještě nenosí. Janáčkovou policii nevydali… Ano, jde o tu proslulou Bedřiščku, v níž nedávno explodoval finský domek, když si v něm vařil romský osadník pervitin a způsobil výbuch.
Ing. Radomír Michniak prý byl od roku 1983 do roku 1985 kandidátem KSČ a od roku 1985 členem KSČ. Tuto skutečnost tajil a na přímé dotazy odpovídal, že nikdy komunistou nebyl. Přišlo se na to údajně asi před dvěma roky a existuje kopie jeho stranické přihlášky. Ostravská ODS to neřeší. Potřebuje bič na Lianu Janáčkovou, která právě získala se svými Nezávislými 30,25 % a dohromady 16 142 hlasů. Michniakova ODS pouze 15,88% a 8 474 hlasů, tedy zhruba poloviční počet...
Psi prostě štěkají a sociálně vyloučení holomci si v klidu kráčí dál pro sociální dávky a podporu v nezaměstnanosti…
19. 10. 2010 | 08:12

Čochtan napsal(a):

P.S.
celé to najdete na
http://olser.blog.idnes.cz/...
19. 10. 2010 | 08:12

Terry napsal(a):

Autorka píše: "Paní Janáčková měla za ta léta na radnici šanci budovat politiku vzájemného soužití a tolerance."

Možná autorka nečetla článek (a případné reakce na něj)

Budování multikulturní společnosti selhalo, uznala kancléřka Merkelová (http://zpravy.idnes.cz/budo...)

a

SPOLEČNOST: Angela Merkelová a naši Cikáni (http://neviditelnypes.lidov...)

U nás se dá říci, že "pokusy" s "nepřizpůsobivými" po padesáti letech (30 let za komunistů - a to nebylo tak "humanitní" jako dnes; tehdy Cikáni neoznačovali rasizmem vše, co se jim "nehodí", a dvacet let za pseudodemokracie)

taky ZTROSKOTALY.

Akorát to žádný náš vrcholný "demokratický" politik neřekne nahlas.

Proto budeme dál "vyhazovat" ročně stovky miliónů korun; vyhazovat proto, že nepřináší výsledky.

Proto dál budou tlaky, aby se "přizpůsobiví" přizpůsobili nepřizpůsobivým. Jako by nestačilo, že to již půlstoletí platí!
19. 10. 2010 | 08:20

neo napsal(a):

Měl bych pár připomínek paní Marksová-Tominová z Polžic a Bezdružic.

///Naprosto zásadní je začít u dětí a jejich vzdělávání./// NE - Zásadní je začít u rodičů a rodiček, aby se dostali alespoň na úroveň 5 třídy ZŠ.

///Stejně jako budování takových základních škol,které se zároveň snaží mít žáky a žákyně jak romské, tak neromské/// TO je velmi obtížné, škole je to jedno, ale rodiče a rodičky českých dětí tak nějak sledují situaci a když se počet cikánů a cikánek přehoupne přes určitou hranici, začnou své děti přeřazovat na jiné školy.
19. 10. 2010 | 08:24

Marcus Agrippa napsal(a):

Nejhorší je, že hlavně ODS používá velmi nebezpečné praktiky. Při špatných ekonomických podmínkách v ČR neváhá ukázat na určité etnikum - to jsou oni - ti za všechno můžou. Oni vás ostatní okrádají přes sociální systém atd. To je ten hlavní problém ( stejně jako důchodci ). Samozřejmě je to nesmysl, ale pokud se lidé nebudou mít dobře ( a při schváleném rozpočtu - 135 mld. to moc dobré nebude ), tak na podobné štvaní možná i uslyší. Bohužel to něco nepříjemně připomíná.
19. 10. 2010 | 08:25

Drzá zrzka napsal(a):

Marcus Agrippa
Zajímá mne termín "mít se dobře". Co si pod tím představujete? :o)
19. 10. 2010 | 08:44

neo napsal(a):

Drzá zrzka:
3krát ročně dovča na kanárech, 2 meďoury v garáži, rodiný domek 6+2 se zahradou 3Km2 , plat 60K netto... kdo to nemá, je podle Pehe,Tožičků, Paroubků ten pověstný chudák, zbídačený vládními reformami:)
19. 10. 2010 | 08:47

vasja napsal(a):

Ty Němci maj smolíka, že nemaj pani Marxovou u nich doma. Zbytečně ztratili 60 let. Ona ví.
Jo a sejděte se s bábama na ČRo 6 a udělejte pořádnou diskusi. A v nějakou středu. To mám čas a chuť se zasmát.
Ale někdy až někdy pozdě večer. Znáte to.
Se přece řiká že středa, je ho tam třeba.
No to ale asi nevíte a tak už to víte.
19. 10. 2010 | 08:47

Elisabeth napsal(a):

Merkelova zcela spravne podotkla, ze integrace selhala. Ma pravdu a duvody jsou znamy. A to je predevsim mala snaha obou stran o INTEGRACI. Ze strany Nemcu i tech ostatnich. To znamena, ze prace na tomto nebyla dosti intenzivni a dusledna.

Integrace a multi-kulti neni to zadne sneni o "andelskem souziti", ale jde preci o zcela normalni souziti ruznych skupin. Kupodivu v urcitem procentu, tam kde je vule i motivace neni problem. Vsichni nejsou ne-integrovani.

Politiku pani Janackove povazuji za hruzostrasnou. Ta nic neresi ale jen prohlubuje a pak samozrejme selhava integrace. Co jineho.
Pani Marxova-Tominova napsala jste to dobre. Ja osobne nechapu, jak si muze nekdo toto selhani povazovat za politickou praci.
19. 10. 2010 | 08:53

Tupelo napsal(a):

Vyjadreni mistnich clenu ODS na Ostravsku ("...Není přece možné podporovat lumpy. Na mariánsko-horské radnici jsou chyby v hospodaření a podezřelé zakázky. Já konkrétně klidně podpořím kandidáta ČSSD Antonína Maštalíře. Jsem pro slušnost...") me prijemne prekvapilo, urcite znaji sve mistni politicke rivaly lepe nez jejich verchuska v Praze. Tak by se mela delat politika, ne ideologickymi brylemi, jen za ucelem momentalniho zisku. Drzim lidem na Ostravsku palce, at tam zvitezi ona slusnost, kterou uznali i clenove ODS u sveho politickeho rivala, pred primitivismem populistky.
19. 10. 2010 | 08:55

gaia napsal(a):

no jak jsou schopné školy s dětmi z nepřizpůsobivých rodin pracovat vidíme v pořadu Ptáčata každý pátek na ČT2.

Beru to jako hezký příklad diskriminace dětí z většinové společnosti.
Třeba jen z dílu poslední pátek.
Učitelka vyhlásila jako cílové odměny stavebnice Lego.
Přišel i zpěvák Banga dětem dělal šou a pak dal 2 plné krabice stavebnic.
Většinovým dětem musí stavebnici koupit rodiče , na zpěváka koupit lístky a ve škole se musí tísnit po 30, na rozdíl od menšinové třídy, tam jich je jen 15.
Učitelka se fakt snaží, ale děti test nezvládly.
A přitom dle ministra školství budou testy na ZŠ povinné a budou vypovídat o kvalitě učitele.
To pak tuto učitelku za to vše propustí, nebo jí bude kráceno osobní ohodnocení?

Ale již jsem psala a dokazovala u Horvátha.
Kdyby výchova byla schopná řešit problémy světa, kde bychom už mohli být.

Beru to jen jako obecné klišé, autorka potřebovala o něčem psát.
19. 10. 2010 | 08:56

vasja napsal(a):

Ženský, tuhle mi jedna známá vypravovala sen o smečce psů s černejma voháňkama. Tak sem jí ho vyložil. Asi s vám zdá taky, co.....
19. 10. 2010 | 08:57

Ládik!!! napsal(a):

Paní Marxová,
chodíte někdy po Ostravě? Projděte se po Vítkovicích a potom po Mariánkách, je to hned vedle. V roce 89 tam bylo stejně odporně. Dnes to vypadá tak, že Vítkovice se marně snaží dohnat Mariánky. V Mariánských Horách se cítím mnohem lépe - dýchá tam život. Ve Vítkovicích (vyjma fabrik) je Bronx. Zásluhu oživení Mariánek všichni lidé přičítají tamní radnici, a zejména Lianě Janáčkové. Mluvte si, co chcete. Už i Merklová začíná s přerodem.
19. 10. 2010 | 08:58

JenTak napsal(a):

Naprostý souhlas s vaším blogem, paní Tominová.

Podpora rasistické kandidátky je v civilizované společnosti nevídaná. Nečas se projevuje jako typický dinosaurus ODS, který pro udržení pochybného zisku půjde za hranici morálky. Když vynecháme i ten rasismus, stejně tu zbývá pachuť korupce a vláda zájmu jednotlivce proti potřebám občanů.

Také bych nechtěl bydlet společně s cikány, jak posílá Sladká paní Tominovou k nim bydlet. Ale mít rasistickou starostku, která problém neřeší, ale hrotí, je ještě horší než to bydlení s cikány.
19. 10. 2010 | 09:01

Drzá zrzka napsal(a):

Neo
Pe he hehe, to mi nedělej, ranní káva se po přečtení příspěvku, díky vyprsknutí smíchu, ocitla na monitoru. :o)
19. 10. 2010 | 09:02

stejskal napsal(a):

Mne také, pane Tupelo.

Hezký den.

Libor Stejskal

P.S. Svým způsobem je zajímavé sledovat, jak netolerance a xenofobie prochází napříč stranickými sympatiemi, viz třeba debata výše.
19. 10. 2010 | 09:03

JenTak napsal(a):

...Sladký posílá paní...
19. 10. 2010 | 09:03

Baba Jaga napsal(a):

V Ostravě mají určitě voliči své názory a podle nich i budou volit - pokud se k volbám vůbec vypraví. Ani pan Nečas by jim do toho kecat neměl.
19. 10. 2010 | 09:06

gaia napsal(a):

Drzá zrzka

co je na tom vtipného?

uberu 2 dovči 1 auto a 10 000Kč

a zbytek považuji za naprosto běžný standart hodný 21. století.

Nač ten pokrok, technologie, věda, ničení přírody, když by měl člověk bydlet v jedné místnosti a k jídlu 1 misku rýže na den?

Jaký by to vše mělo dávat smysl?

Opravdu je člověk na světě jen proto, aby pořád pracoval?
19. 10. 2010 | 09:12

Tupelo napsal(a):

Dobry den pane Stejskale, bohuzel je to tak, ale na druhou stranu - je fajn pocit vedet ze i nekdo z opacneho politickeho spektra (na ose levice/pravice) ma, co se tyce slusnosti, podobne nazory. To se tyka nejen pripadu ostravskych clenu ODS (pro ktere by bylo jiste jednodusi svest se na primitivnejsi vlne rasismu), ale i diskutujicich.

Preji i Vam hezky den.
19. 10. 2010 | 09:15

StandaT napsal(a):

Co jsem zatím vypozoroval, tak každý, od policistů až po starosty, kdo v reálu a denně řeší romy, se krůček po krůčku posunul od hezkých slov k nehezkým činům.

Jen příležitostní, před-kameroví a grantoví řešitelé stále zůstávání u svých ideálů. Je snadné být Uhlem nebo Marxovou-Tominovou.
19. 10. 2010 | 09:20

William Booth napsal(a):

K paní Janáčkové jen tolik:
Málokdo ví, že velmi podporuje práci Armády Spásy v městském obvodu Mariánské hory.
Jako jeden z mála zastupitelů se účastni charitativních akcí i akcí určených pro veřejnost a dovede sehnat pro tyto účely peníze. Když Armády Spásy slavila dvacet let působení v české republice přišla jako jediná ze všech pozvaných zastupitelů..
Zvlášt podporuje projekt ubytovny Matky s dětma / většina ubytovaných matek jsou romky/..
Takže paní Tomicová plivejte si svou jedovatou slinu , ale v prvé řadě zkuste přemýšlet a udělat si o věci o které chcete blogovat i nějaké jiné informace než se Vám dostanou v Praze na stůl...
19. 10. 2010 | 09:22

bob napsal(a):

to Sladý
... a černochům se má říkat negři,že?
19. 10. 2010 | 09:22

arlon napsal(a):

Hm, Marxová se tu vozí po někom, kdo tu nemá blog a tudíž se nemůže adkevátně bránit. Jak jinak to značit než jako mediální svinstvo.

Tady máte námět na další diskusi, možná vám k tomu Janáčková poví víc.
http://neviditelnypes.lidov...

Co myslíte. že nás čeká - nečas nebo slota?
19. 10. 2010 | 09:23

stejskal napsal(a):

Lidé, kteří stojí mimo tuto osu, si ten pocit moc neužijí, pane Tupelo ;-)

Zbývá jim jen poznání, že pravolevé vidění světa (ať už nahlíženo z kterékoliv strany) dokáže jednoho přivést k poněkud pervertovaným životním postojům, jež sdílí i jeho zavilý stranický nepřítel.

Ale i mne těší, že je naopak stále těch, kteří občas dokáží zapomenout na své stranické či ideologické sympatie a postavit se některým značně zjednodušujícím, a tím pádem nebezpečným tendencím. Dává to naději.

Libor Stejskal
19. 10. 2010 | 09:26

Drzá zrzka napsal(a):

gaia
Práce je i udržet v nedezolátním stavu rodinný domek 6+2, o práci na zahradě o výměře 3 km² se raděj ani zmiňovat nebudu. A tak se na dovče těší, jak přijedou zpět do džungle vlastní. Lidé jsou různí, na slova mít se dobře, mají odlišné názory.
P.S. Za práci na vlastní zahradě asi plat 50 000 kč nedostanou. :o)
19. 10. 2010 | 09:29

Čochtan napsal(a):

bobe,
jak se má říkát černochům ?
Každý jak chce. Ale NESMÍ se předepisovat, jak se má černochům říkat. To je fašohumanismus.
19. 10. 2010 | 09:29

mud.. napsal(a):

Citace pana Vlka st. z NP: "Na počátku bylo Slovo." (Jan 1-1) Tak to stojí v Bibli. Na počátku mnoha nejen Božích, ale i lidských věcí stojí Slovo. V tomto dnešním případě slovo, tedy slova kancléřky Německa: "Snahy vytvořit multikulturní společnost selhaly."
Dneska čelíme rozpadu cikánské části naší vlastní společnosti. Tak jako většina Evropy. Nejsme v tom sami a nebude to lehké, „problémy“ s Cikány se nesnažili už řešit naši předkové viz Patent Karla VI. dne 22. ledna 1726 za tímto účelem ve Vídni vydaný. Násilím po Habsbursku to nejde, uplácením po bolševicku také ne. Tak co tedy? To je otázka pro skutečné antropology, vzdělané (nikoli rychlokvašené a jakoby) sociology, pro lidi z praxe. Když se to povede a budou vidět výsledky, i tisk přestane pořádat hony na Čunka a Řápkovou. Jen hlavně vyžeňte všechny ty vyžírky, co dvacet let z Cikánů sají peníze a zahřívají svá polstrovaná křesla! Jinak se nehneme.
Dávný básník kdysi napsal:„Jen dál! Čas nový nové chce mít činy, den nový vzešel k nové práci nám ….………kdo chvíli stál již stojí opodál…. “
Já si myslím, že pokud s tím sami něco neuděláme, a likvidace ideových model typu „multi-kulti“ je jednou z nejpotřebnějších, nebudeme stát „opodál“. Ale budeme úplně v p….
No však víte kde. A naši Cikáni tam budou s náma.
19. 10. 2010 | 09:30

Čochtan napsal(a):

Drzá zrzko,
zahrada "o výměře 3 km²" ? To není zahrada, to je plantáž. Kdo tohle v ČR má ?
19. 10. 2010 | 09:32

gaia napsal(a):

Drzá zrzka

práci na vlastní zahradě člověk nesmí považovat za práci, ale relaxaci.
A když si to promítne do cen , které by za to samé utratil ve fitku nebo wellness...

(vtipkuji)
19. 10. 2010 | 09:33

Čochtan napsal(a):

mud..
"cikánské části naší vlastní společnosti."
Cikáni NIKDY nebyli částí naší společnosti, tak jako blechy nejsou částí psa.

"Jen hlavně vyžeňte všechny ty vyžírky, co dvacet let z Cikánů sají peníze "
Ti vyžírkové netahají peníze z cikánů, ale z Čechů, pod záminkou, že jsou na pomoc cikánům, a velkou část zpronevěří pro sebe.
19. 10. 2010 | 09:36

William Booth napsal(a):

Aha tak paní Marksová je stínová minystryně pro lidskaá práva a rovné příležitosti...
Za ČSSD....
Takže asi tak, nechápu proč bych měl radši jako Ostravák volit kámoše pana Setuzy Palase pana Maštalíře..
Pan Palas je symbolem té nejarogantnější korupce tady v Ostravě..
Takže Liana go go :-)
19. 10. 2010 | 09:37

neo napsal(a):

Čochtan,

na vsi skoro každej:)
19. 10. 2010 | 09:38

Michaela M-T napsal(a):

Já to vidím tak, že ani moc t Německu, natož u nás se do integrační politiky téměř žádné peníze nedaly (peníze z grantů pro neziskové organizace a jejich dílčí projekty jsou opravdu minimální). Dokonce i instituce jakou je Světová banka vypracovala studii, že v případě sociálně znevýhodněných dětí se každá kouna vložená do vzdělávacích programů vrátí tak 16x. Podle mě se všem dlouhodobě vyplatí aktivní integrační politika - pokud nebude a mezera mezi námi se bude prohlubovat, odneseme to všichni. A jestli si někdo myslí, že teď "do cikánů furt rveme nějaké peníze a výsledek nula", tak prosím nerveme, maxmálně hasíme to nejhorší sociálními dávkami.
19. 10. 2010 | 09:40

včelí medvídci napsal(a):

Čochtan

na Hrad!!!
19. 10. 2010 | 09:40

Ládik!!! napsal(a):

Čochtan -
kolem mě má takovou zahradu skoro každý. Sice to není na katastru vedeno jako zahrada, ale orná půda, louka, mokřina nebo les. Téměř každý má svůj traktor; v zimě jsou polní a lesní cesty udržovány lépe, než státní cesta č. 11 (ta bývá ráno po nočním sněžení často neprůjezdná). Ve Slezsku nejsou baráky nahňácány kolem návsi jako v Čechách. Tady je k sousedovi 100-500m. A když jde nebo jede touto oblastí někdo neznámý, psi štěkají, důchodci vyběhnou na zápraží. Žádná anonymita. Když jede na jaře cikán se žigulíkem posbírat železo, jsou všichni připraveni na hranicích svých pozemků s hromádkou bordelu. Jak jednoduché.
19. 10. 2010 | 09:43

Drzá zrzka napsal(a):

gaia
Problém je asi v tom, že za práci nepovažuji jen to, za co dostanu zaplaceno.
19. 10. 2010 | 09:44

mud.. napsal(a):

Libor Stejskal
P.S. Svým způsobem je zajímavé sledovat, jak netolerance a xenofobie prochází napříč stranickými sympatiemi, viz třeba debata výše.
Normálně uvažující člověk by řekl: Netolerance a xenofobie prochází napříč stranickými sympatiemi.Tolerance a nexenofobie prochází napříč stranickými sympatiemi.
Chci se jen zeptat pane Stejskal. Každý psychiatr by vám vystavil Dg. Nemoc z povolání! Přečíst toho tolik za pět let jako správce blogu, nutně musí zanechat stopu postižení. Zatím to má jen duševní příznaky, ale za čas... Jeden pán také rozčleňoval občany na obyčejné a neobyčejné a jak dopadl. Druhý pán tady občany po pár slovech označuje jako rasisty, a xenofobisty atd. ... Jak on dopadne?
19. 10. 2010 | 09:44

včelí medvídci napsal(a):

Michaela M-T

no ony by se daly vyhledat náklady jednotlivých ministerstev a resortů na tu integrační politiku a myslím, že by to vyšlo řádově v miliardách.

Myslím, že by bylo zajímaví, kdyby si někdo dal práci a napsal to sem přesně.
19. 10. 2010 | 09:44

Antonín Hrbek napsal(a):

Vážená paní Michaelo!

1. Svým blogem jste to panu Maštalířovi pěkně pohnojila. Když nebude zvolen, tak bude vědět, komu má za to děkovat.

2. Pro mne je stále platný obecný český název etnické skupiny Cikáni a Romové jsou jen částí teto etnické skupiny. Jestli se v roce 1971 prohlásili za národ, tak mne to příliš nezajímá - různých "národů" tady již bylo, například "lašský", který si po roce 1945 také nárokoval uznání.
3. S Cikány jsem pracoval, Cikány jsme měl jako zaměstnance, do cikánských rodin jsem často chodil. Jsou sice trochu svébytní, ale jsou to lidé jako všchni ostatní. Stačilo jim dát příležitost a většinou se jí sami chopili. Stačilo je pochválit a ukázat jim, že je pokládáte za sobě zcela rovné, a byl jsem jejich.Nebylo pak lepších spolupracovníků.

Romský "problém" byl uměle vyvolán po roce 1989 tím, že se příliš zdůrazňovala "specifika" a "práva" a zapomenulo na "povinniosti".
19. 10. 2010 | 09:50

Antonín Hrbek napsal(a):

Vážená paní Michaelo!

1. Svým blogem jste to panu Maštalířovi pěkně pohnojila. Když nebude zvolen, tak bude vědět, komu má za to děkovat.

2. Pro mne je stále platný obecný český název etnické skupiny Cikáni a Romové jsou jen částí teto etnické skupiny. Jestli se v roce 1971 prohlásili za národ, tak mne to příliš nezajímá - různých "národů" tady již bylo, například "lašský", který si po roce 1945 také nárokoval uznání.
3. S Cikány jsem pracoval, Cikány jsme měl jako zaměstnance, do cikánských rodin jsem často chodil. Jsou sice trochu svébytní, ale jsou to lidé jako všchni ostatní. Stačilo jim dát příležitost a většinou se jí sami chopili. Stačilo je pochválit a ukázat jim, že je pokládáte za sobě zcela rovné, a byl jsem jejich.Nebylo pak lepších spolupracovníků.

Romský "problém" byl uměle vyvolán po roce 1989 tím, že se příliš zdůrazňovala "specifika" a "práva" a zapomenulo na "povinniosti".
19. 10. 2010 | 09:52

Sladký napsal(a):

Bobe, výraz negr je odvozen z latiny a znamená totéž co černoch.Vůči výrazu běloch námitky nemáte?
Na pojmenování Cikán není nic pejorativního,používá se v celé Evropě.Opravdu si myslíte,že umělým přejmenováním změníte pojmenovanou věc/osobu,jev?
Politická korektnost nejenže nic neřeší,ale naopak,zatemˇnuje celý problém!
19. 10. 2010 | 09:53

Tupelo napsal(a):

Pane Stejskale, ja se povazuji (v posledni dobe) za pomerne ukotveneho na one ose,ale presto dokazi vyjadreni ostravske ODS ocenit (stejne jako treba vyjadreni spicek CSSD k nekterym predvolebnim plakatum jejich kandidatu na mistni urovni). Snad to tak bude fungovat i naopak, a kdyz ne...co se da delat. ;)

Pani Michaela MT zde pise o propoctu Svetove banky (16ti nasobna navratnost, i kdyby byla jen dvojnasobna, vyplatila by se - samozrejme by bylo dulezite ty penize investovat racionalne, mozna podle doporuceni SB, urcite takove modely ve vyspelem svete existuji) - bylo by zajimave zjistit pomer penez, ktere se ztraci korupcnimi kradezemi, zlodejnami bilych limecku a porovnat je s tim, co se na nase romske spoluobcany vydava.
19. 10. 2010 | 09:55

stejskal napsal(a):

To máte pravdu, pane mude, příznaky jsou zjevné.

Hezký den i Vám.

P.S. Nikoho jsem v této konkrétní debatě za rasistu ani xenofoba neoznačil (opravdových rasistů sem chodí jen pár a ti se ke svému rasismu celkem otevřeně hlásí).

P.P.S. Spravuji zdejší blogy tři a půl roku (prakticky od jejich vzniku), ne pět.

P.P.P.S. Ani zdaleka nečtu všechny blogy či debatní příspěvky. Určitou stopu v podvědomí to ale jistě zanechává. Na druhou stranu se ale člověk spoustu zajímavých věcí dozví (a nejen o lidech a tendencích ve společnosti).
19. 10. 2010 | 09:58

schlimbach napsal(a):

Pokud chceme utlumit vášně na obou stranách, musíme podle mého názoru udělat následující:

1) zrušit pozitivní diskriminaci
2) zrušit veškeré vládní zmocněnce atd., politika integrace a vzájemného soužití se musí dělat tam, kde dochází ke kontaktu mezi etniky
3) zajistit dostatek peněz obcím, aby mohly zaměstnat všechny nezaměstnané v rámci obce, bez ohledu na etnikum
4) umožnit (povinně)etnikům, aby jejich děti navštěvovaly školku, kde se budou kromě svých tradic seznamovat také s tradicemi většinové společnosti a budou se zdokonalovat v českém jazyku a budou se učit základnám hygienickým návykům, pokud tomu nebudou naučeni z domácího prostředí.
4) umožnit vznik romských tříd v ZŠ nejméně pro 1 - 5 třídu, kdy se budou učit jak v češtině tak i v romštině
5) pokud nebudou děti (bez ohledu na etnikum) řádně naučeny základním standardům osobní hygieny, potom bych preferoval povinnou školní docházku internátního typu. Pokud tato povinnost bude aplikována nebo ne, záleží pouze na přístupu rodičů, zda budou plnit svoje povinnosti nebo ne.

POZOR!!! Výše uvedené lze aplikovat pouze a jen tehdy, když zajistíme dostatek zdrojů pro obce, aby mohly garantovat práci pro své obyvatele. Bez dostatku práce a tím i bez příjmu pro obyvatele obcí dosáhnout změny není možné. Je nutné vyřešit nejdříve tento problém a potom jen trvat na stejných právech a povinnsotech pro všechny, bez ohledu na barvu pleti.
Alternativní ekonomická reforma dává jasný návod, jak dosáhnout dostatku zdrojů (peněz) pro realizaci důstojného a šťastného života i pro dosažení neomezeného bohatství (materiálního) těmi, kdo o to usilují. http://ekonomickareforma.cz

Škrtforma v podání koalice 118 tento problém nevyřeší, naopak, rozvrátí ještě zbytky toho, co zatím funguje.
19. 10. 2010 | 09:58

stejskal napsal(a):

Nikoliv, pane Sladký, neznamená.

výraz negr češtině odpovídá anglickému (v řadě jazykových oblastí vysoce hanlivému a záměrně urážlivému) nigger.

http://www.wordiq.com/defin...

Chcete-li v USA někoho urazit (zejména člověka tmavé pleti), nazvete ho "nigger" (u nás negrem). Řada lidí (i zde v těchto debatách) používá výraz cikán též jako nadávku.

Sémantika je přeci jen trochu složitější záležitostí.

Libor Stejskal
19. 10. 2010 | 10:05

mud.. napsal(a):

Stejskal
Mnozí z diskutujících si u počítače tzn. odskočí od práce na internetu. Já si odskakuji (odreaguji) na weby Virtually, Neviditelnypes, idnes a Aktualne. Akktualne má zatím jednu výhodu. Diskutující se nemusí registrovat. Když se zaregistruje tak už to není ono. Přečtěte si na NP článek o Romech od Vlka st. Je on rasista, xenofob, netoleranční člověk nebo pravdomluvič?
19. 10. 2010 | 10:10

Michaela M-T napsal(a):

To včelí medvídci: žádné miliardy na integrační politiku u nás NEJSOU A NEBYLY, jen grantová podpora neziskovek, což se zvýšilo v rámci EU fondů. ale tomu já pořád neříkám POLITIKA, protože to není systematická záležitost. První pokus o systém je podle mě založení a činnost Agentury pro sociální začleňování, ale to také nejsou miliardy. Miliardy jsou náklady na sanaci toho, co se zanedbalo.
19. 10. 2010 | 10:15

Michaela M-T napsal(a):

To Antonín Hrbek:

Já bych řekla že problém byl také v tom, že přestala veškerá podpora a ti lidé naprosto nebyli připraveni se v nové době zorientovat a postarat sami o sebe a velmi rychle pak spadli do situací, ze kterých by se těžko hrabal i sociálně kompetentní člen většinové společnosti. Pojem "příliš práv a málo povinností" - rozumím, co tím chcete říct, ale moc to nevidím jak se to konkrétně promítá do životů těch sociálně vyloučených.
19. 10. 2010 | 10:19

Jeňýk napsal(a):

charakter diskuse pod tímto článkem ukazuje, že názor ostravské ODS je správný - to co předvádí janáčková je přihlouplý a dehonestující populismus.
19. 10. 2010 | 10:19

Michaela M-T napsal(a):

To Schlimbach:

U nás ale žádní pozitivní diskriminace neexistuje!!!!
19. 10. 2010 | 10:21

Čochtan napsal(a):

Schlimbachu:

ad 1. 2. 3. souhlas.

ad 4. “umožnit vznik romských tříd v ZŠ nejméně pro 1 - 5 třídu, kdy se budou učit jak v češtině tak i v romštině “
Blbost ! Kdo tam bude v cikánštině vyučovat ? A co ? Jak zní v cikánštině Pythagorova věta ?

Ad 5. "povinnou školní docházku internátního typu"
Kdo to bude platit ? Nebylo by rychlejší, lacinější a užitečnější přestat jim dávat peníze a oni zmizí sami jak pára nad hrncem ? Svět je velký a oni prostě popojedou dál.
19. 10. 2010 | 10:24

stejskal napsal(a):

Četl jsem ho, pane mude,

je v něm celá řada pozoruhodných postřehů, faktů a i několik zajímavých autorských závěrů.

Také je tam ale hodně zjednodušení, demagogie (proč do toho plete levici, tyto věci jdou dle mého napříč pravolevého vnímámání světa), klasických mýtů a nepřesností.

Celkově ten článek dle mého soudu vyznívá dost kategoricky a invazivně (a ne zcela což k debatě moc nepřispívá.

Nicméně třeba to, že dosavadní koncept evropské imigrace a model soužití byl velmi naivní a ukázuje se jako nefunkční, jsem zde psal už několikrát.

Libor Stejskal
19. 10. 2010 | 10:28

neo napsal(a):

čochtan:

" Plocha hranatý kostky nad tou dlouhou čarou more je stejná jako ty dvě menší "
19. 10. 2010 | 10:36

smějící se humanista napsal(a):

cca 3% populace v ČR tvoří Romové, žije jich zde cca 250-300.000
25% z celkového počtu Romů žije v Severních Čechách
21% z celkového počtu Romů žije na Severní Moravě
47% bytů obývaných Romy není vybaveno ani splachovacím WC
40 m2 bytové plochy obývá v průměru 6,9 Romů
až 30% manželství v některých romských skupinách uzavírají příbuzní

6% romských žen poprvé rodí mezi 14 a 16 lety
19% romských žen poprvé rodí v 16 letech
až 4 interupce v průměru připadají na jednu romskou ženu
60% z dětí umístěných v dětských domovech je romské národnosti

přes 50% romských dětí se učí ve zvláštních školách
22% romských dětí propadá v 1. třídě
25% romských dětí ve věku 6-7 let je v pásmu verbální debility
56% Romů nemá ani základní vzdělání
32,7% Romů má základní vzdělání
8% Romů se vyučí v oboru
2,5% Romů má středoškolské vzdělání
0,8% Romů má vysokoškolské vzdělání

75-85% Romů je nezaměstnaných
60% Romů je nezaměstnaných déle než 3 roky
30% dospělých Romů se živí nelegálním způsobem
60% dospělých vězňů ve věznicích jsou osoby romské národnosti
75% se Romové podílí na kriminalitě (přičemž v některých lokalitách např. co se kapesních krádeží týká dosahuje až 95%)

30% pouličních prostitutek má romskou národnost
25% pouličních romských prostitutek má za pasáka svého příbuzného
19. 10. 2010 | 10:38

smějící se humanista napsal(a):

Cigáň má právo na neobmedzený počet potomkov. Ty máš povinnosť uhradiť mu jeho finančné náklady na ich tzv. "výchovu", a to aj v prípade, že ty sám nemáš dostatok prostriedkov na svou vlastnú rodinu.Cigáň má právo demolovať čokoľvek, dokonca i to, čo mu nepatrí. Ty máš povinnosť uviesť všetko do pôvodného stavu, a to za tvoje peniaze. Pokusy o obranu sa nezlučujú s právami cigáňov na kľudný, slušný a dôstojný život v našej zemi.Cigáň má právo na dôchodok v rovnakej výške, ako máš ty. To, že si ty celý život pracoval, ťa neospravedlňuje.Cigáň má právo na zverejnenie pozitívnych informácií o jeho etniku. V prípade pokusiv o zverejnenie negatívnych informácií o cigáňoch, má právo cenzúry.Cigáň má právo na utajenie informácií, ktoré by verejnosti prezradili skutečné náklady na ich vydržiavanie na Slovensku. Položky "má dať - dal" z tohoto pohľadu niesú obľúbenou témou cigánskych zastupiteľov a hovorcov.Cigáň má právo požiadať o dotácie na projekty rozvoja cigánskej kultúry a na rôzne cigánske spolky. Štát má potom povinnosť im vyhovieť aj keď sa zjavne jedná o podvod.Cigáň má právo na svoje práva aj v prípade, že to obmezuje práva necigánskeho obyvateľstva.Cigáň má právo poznať svoje práva. Cigáň nemá povinnosť poznať svoje povinnosti.
TY MÁŠ PRÁVO LEN DRŽAŤ HUBU !!!
19. 10. 2010 | 10:47

Marcus Agrippa napsal(a):

smějící se humanista:
zjistěte si kolik procent studentek na vš si přivydělává prostitucí - možná budete nepříjemně překvapený. A osobně jsem neviděl jediného Roma vybírat cokoliv z popelnic / kontejnerů. Osobně jsem neviděl jediného Roma ničit vlaky ( graffiti / skla zničené klíči ), nebo se chovat na sportovních utkáních jako vřeštící zdivočelé zvířata.
19. 10. 2010 | 10:48

honza napsal(a):

Ještě dotáhnou volby v Senátu, aby byl pravicový. Všichni příznivci pravice volte za senátory členy ODS, TOP, KDU, VV i paní Janáčkovou, která hlasuje v Senátu s námi.
Díky! Pryč s levicovými žvanili.
19. 10. 2010 | 10:52

Čochtan napsal(a):

Pane Stejskale,
”Nicméně třeba to, že dosavadní koncept evropské imigrace a model soužití byl velmi naivní a ukázuje se jako nefunkční, jsem zde psal už několikrát.”

Dovolím si souhlasit i nesouhlasit. Budu psát o imigraci do Německa, neboť o ní vím nejvíce.

Miliony imigrantů se integrovali do německé společnosti tak, že bez vyjímky v ní zmizeli. K poznání jsou nanejvýš (při pozorném poslechu) podle lehkého přízvuku. Mají jedno společné: jsou to evropani, a čím blíže Německu jejich původní vlast leží, tím lépe jsou integrovaní. Nejlépe se integrovali Češi, Slováci, Poláci,.. u Jugoslávců jsou určité rozdíly mezi Slovinci, Srby, Chorvaty a Bosňáky, ale pořád velmi slušně integrovaní. U Rusů je to už horší. Tam je vysoká kriminalita hlavně u mládeže.
Relativně dobře integrovaní jsou i dřívější gastarbeitři z Italie, Řecka, Portugalska a Španělska.

Miliony imigrantů se “integrovali” do německé společnosti tak, že dodnes neumí německy, že z velké části žijí z daní Němců, v paralelní společnosti, že jejich synové a vnukové mají kriminalitu vysoko nad průměrem, že jejich školní výsledky jsou špatné až katastrofální. Mají jedno společné: islám. Turci, Arabové.

Koncept je nefunkční a je velký pokrok, že to uznáváte. Co s tím ? Nefunkční musí zmizet a být nahrazeno něčím jiným. Fungujícím. Navrhuji povolit imigraci pouze těm skupinám, které se osvědčily. Evropanům. I když to pro někoho bude rasismus. No a co ?

P.S. Díky za pozvání, ozvu se jak budu v Praze.
19. 10. 2010 | 10:53

gogo napsal(a):

autorka

Vas clanek postrada nekolik podstatnych faktu. Zaprve L. Janackova ma znacnou volicskou podporu. To, ze Vy vidite veci po socialisticku jeste neznamena, ze to tak vidi vetsina lidi v jejim volebnim okrsku. Zadruhe, pisete o Merkelove a jejim prozreni. Ano, snahy o integraci muslimu nebo cikanu jednoznacne selhaly. Cili selhaly socanske recepty, ktere tady propagujete. Co takhle trocha sebereflexe? U nas nastesti nemame affirmative action jako v USA, kde jiz trva pres 40 let. A vysledek? Jak dlouho bude trvat docasna podpora placena vetsinovou spolecnosti? Neni to nahodou naproste selhani? Samozrejme, ze je a lide to vedi a davaji to ted vsude najevo ve volbach. Vy, socani tomu rikate hnednuti pravice, pritom se pouze veci nazyvaji pravymi jmeny. Skutecnost je proste velmi odlisna od Vaseho socanskeho videni sveta, ktere naprosto selhalo a lidi jako Vy musi jit co nejdrive od valu, nez bude pozde pro cely zapadni svet. Vase programy na podporu kohokoli jsou katastrofa.
19. 10. 2010 | 10:57

ctenar napsal(a):

jsem velmi rad ze tato sufražetka projela volby na praze 2
19. 10. 2010 | 10:58

smějící se humanista napsal(a):

Marcus Agrippa - to je pravda, nepřipisuji vše cikánům. :)))
19. 10. 2010 | 11:01

schlimbach napsal(a):

Michaela M-T

pozitivní diskriminace neexistuje? Možná tedy žiju v jiné zemi. Pokud dá lidově řečeno "do držky" občan většinové populace romovi - je to trestný čin s cejchem rasové nesnášenlivosti, pokud je to naopak, je to tak chápáno velice zřídka. Základní problém je již v tom, že se na obě etnika nehledí jako na sobě rovná - jako na občany. U toho všechno začíná. Vaše úmysly jsou jistě bohulibé a záslužné, ovšem, dokud nebude zajištěno dostatek práce pro romské etnikum, aby si sami mohli a museli na sebe vydělat, nezmění se nic, pouze se bude prohlubovat xenofobie v našem národě stále více, protože vždy se najde dostatek vysoce postavených tutanů, kteří v zájmu odvedení pozornosti od svých pravých cílů nezaváhají ani na chvíli, aby nerozdmýchávali tyto vášně.
19. 10. 2010 | 11:02

stejskal napsal(a):

Není to žádný pokrok, pane Čochtane,

Píšu to zde již tři roky. To snad každý vidí, že pokračovat tak, jako dosud, je neudržitelné. že by to jen zvětšovalo napětí ve společnosti (každá je schopna integrovat cokolov mimo sebe jen do určité míry, pak začne kolabovat).

Imigrace na rasovém základě podle mne není správná. Přijímal bych menší počty (než dosud) lidí, kteří osvědčí, že jsou ochotni se do života společnosti, která jim nabízí azyl, zapojit, nepůsobit v ní destruktivně apod. A zároveň se co nejvíce snažil o integraci těch, kteří už tu jsou.

Mimochodem německý hospodářský zázrak pomohli vybudovat milióny Turků, bez nich by se nekonal (nebo alespoň by nebyl tak impozantní).

K imigraci je třeba začít přistupovat jinak než dosud. Ale to neznamená dávad průchod xenofobním náladám, vzbuzovat odpor a nenávist ke komukoliv. Paušalizovat na základě rasy, vyznání či čehokoliv jiného (ani já nechci, aby mne někdo někam zařazoval jen podle toho, jakou řečí mluvím, jak vypadám apod.)

Libor Stejskal
19. 10. 2010 | 11:09

Ládik!!! napsal(a):

pomohly...
19. 10. 2010 | 11:12

Marcus Agrippa napsal(a):

smějící se humanista:
no vidíte. Tak proč to tak paušalizujete?! Na Moravě znám několik Romských starousedlíků ( ještě z dob I.republiky ), které nerozeznáte od místních. Celkem úspěšně podnikají, děti studují sš a vš a jsou ve společnosti vážení. Naproti tomu existuje řada rodin z majoritní společnosti, kterým to hanlivé cikán sedí přesně.
19. 10. 2010 | 11:12

schlimbach napsal(a):

Michaela M-T
v loňském roce se ve Valašském Meziříčí postaral ředitel školy o vznik romské třídy - jak to dopadlo, když do do pracek vzal Kocáb a jemu podobní teoretici? Z ředitele udělali málem rasistu. Při tom to mohlo být velice dobré řešení nejen pro děti většinové populace, ale i pro děti romského etnika, protože bylo možné je učit nejen hygienickým návykům, ale i pomaleji, pokud by bylo potřeba, vysvětlovat učební látku a byla by jistota, že ty děti se byť třeba v menším objemu, ale přece jen něco naučí, budou umět číst, psát i počítat a nebudou propadat již v první třídě, třeba jen z toho důvodu, že nerozumí dostatečně výkladu v češtině.
Vím o čem píšu. Můj nejmladší syn měl v první třídě 2 romské spolužáky, kteří se chovali tak, že jsme jej nechali přeřadit do jiné třídy, kde byl jenom jeden od druhé třídy, protože ostatní propadli. I tak, tento jeden žák i ve druhé třídě neví, jak vykonat velkou potřebu, ani neví, na co je toaletní papír a umyvadlo. Že je to potupné pro něj, pro ostatní děti, ale i pro kantora, který musí tyto situace den co den zvládat, když rodiče dotčeného žáka nechápou, co se od nich vyžaduje, je snad pochopitelné. Vysvětlujte něco doma dítěti. Myslím, že z hlediska důstojnosti člověka, zabránění vzniku epidemií atd je základní hygiena nepřekročitelnou normou pro všechny. Tudíž je třeba ji vyžadovat kategoricky ode všech, bez ohledu na barvu pleti. Je to třeba nazvat pravým jménem a jít za tím nekompromisně. Veškeré problémy je nutné řešit tam, kde se odehrávají. Na to nepotřebujeme vládní zmocněnce a speciální úřady.
19. 10. 2010 | 11:16

stejskal napsal(a):

Ano, máte samozřejmě pravdu, pane Ládiku. Omlouvám se za hrubku (píšu moc roztržitě).

Libor Stejskal
19. 10. 2010 | 11:16

hanah napsal(a):

Marksová

začnu od konce. Píšete :

"Ale paní Janáčkovou nesmí veřejně podporovat v žádném případě...."

To řekl kdo? Vy a od stolu ? Bez znalosti konkrétních poměrů, kromě medializované a vámi vypíchnuté ZŠ, bez konstatování skutečnosti, že obvod senátorky Janáčkové patří mezi nejlépe spravovaný. A dokonce bez ohledu na to, že jí v demokratických volbách dalo hlas mnoho občanů.

Tímto vaším výkřikem vlastně posíláte vzkaz jejím voličům - jste rasisté a jste méněcenní. Vaše hlasy musí propadnout.
Styďte se.
19. 10. 2010 | 11:22

KM napsal(a):

Marcus Agrippa:

ad: "A osobně jsem neviděl jediného Roma vybírat cokoliv z popelnic / kontejnerů."

U nás ve vilové čtvrti jsme zvyklí, že železný odpad, který se u rodinného domu vždy čas od času najde, prostě jen vystrčíme za vrátka. Funguje to tak, že zde pravidelně projíždí dvojice Romů s dodávkou a tento šrot sbírají. Ano, mohl bych to zavézt do sběrného dvora nebo do výkupu surovin sám, ale jsem línej. Oni mi šetří práci a přivydělají si. Obě strany jsou spokojeny.
Na druhou stranu, viděl jsem Romy čmárat spreji po fasádách a demolovat ohradu u jakéhosi staveniště. Tyto jevy jsou dokonale multikulturní.
Znám i několik bílých jako padlý sníh, kteří žijí jako dobytek. Nemám proto nijak za zlé tzv. romské elitě, že se systematicky nepodílí na kultivaci svých "bližních". Sám nevím, jak bych měl já v roli "elity" kultivovat jednoho bílého živočicha, který bydlí nedaleko, a z domku po své matce udělal jednu velkou zapáchající hromadu svinstva.

Nicméně, začínají mě opravdu iritovat všechny ty nářky našich profesionálních ochránců lidských práv nad tím, jak to Janáčková, Řápková, Čunek a spol. dělají špatně. Netvrdím, že to dělají dobře, ale mám na to jednu odpověď: dělejte to líp. Tak, aby byl vidět efekt. Přístup typu sociální dávky, zakládání xy liskoprávních organizací se svými zbytečnými granty a studiemi, Kocábův úřad, peskování majority za údajný rasismus atd. evidentně selhává, jaká je pravděpodobnost, že to jednou uspěje? Dělnická strana, Řápková, Čunek a spol. nejsou příčinou ničeho, jsou pouhým důsledkem selhání jiných, takzvaně správných cest.

Mám za to, že "lidskoprávní" organizace by udělaly nejlíp, kdyby se zeptaly Romů, co sami chtějí. Chcete kočovat? Tedy kočujte. Chcete práci? Strhneme si žíly, abychom vám ji našli - když se na trhu udrží soukromé zprostřednovatelské a headhunterské firmy, proč by nemohly tyto organizace fungovat jako agentury vyhledávající a zprostředkovávající pracovní místa pro Romy? Chcete dávky bezpracně, protože máte "nárok"? Šetrně vám vysvětlíme, že tak by to ale fakt nešlo. Tady je koště a zameťte park, tudy vede cesta.
Chcete vzdělání? Nic vám nebrání, školy jsou vám otevřeny (a prostě není pravda, že ne). Pokud na učení nestačíte, choďte do našho komunitního centra na doučování. A hlavně - když se dokázal integrovat romský blogger, ředitelka romského muzea, její manžel - chirurg, zpěvák Banga, televizní hlasatelka, atd... dokážete to taky, ale musíte se snažit, tu práci, co musíte udělat sami na sobě, za vás nikdo neudělá, ovšem my jsme připraveni vám pomoci. Pokud "integrační organizace" dokážou toto Romům vštípit, má jejich existence smysl. Buzerací majority za údajný rasismus nedocílí absolutně ničeho, jen to situaci zhoršuje. Bílá majorita čeká na pracující a vzdělané Romy s otevřenou náručí, na tom trvám a nikdo mi to nevymluví.
19. 10. 2010 | 11:23

scallop napsal(a):

Stejskal

To, co pisete zni velice rozumne (a souhlasim s tim), ale neni moc jasne, co tedy delat jinak:

"Přijímal bych menší počty (než dosud) lidí, kteří osvědčí, že jsou ochotni se do, která jim nabízí azyl, zapojit, nepůsobit v ní destruktivně apod."

Myslim, ze presne takto byli vnimani Turci, kdyz prichazeli do Nemecka po valce. A take arabsti pristehovalci treba do Francie v prvni generaci.

Vietnamskou komunitu u nas nevnimame jako problem nyni. Bude to tak vzdy ?
19. 10. 2010 | 11:31

schlimbach napsal(a):

KM

souhlasím s vaším názorem
19. 10. 2010 | 11:34

hope napsal(a):

tak ale většina Romů, zdůrazňuji tedy především těch více nepřizpůsobivých, nemá zapotřebí vybírat u popelnic! mají se dobře díky dávkám, na které přispívá každý pracující člověk, a co nedostanou od státu to si nakradou nelegálně, přestože existují výjimky, celkovou reputaci tohoto etnika nezachrání...
19. 10. 2010 | 11:38

Tenco napsal(a):

Michaela Marksová_Tominová
Proč z toho děláte hysterii ?
Proč se nezamyslíte nad tím, zda opravdu postupující protikandidát je lepší alternativou ?
Tedy oproti "te naši Lianě" ?

Zda umí souvisle mluvit a výsledkem jeho sdělení je nějaká formulace s obsahem.
Zda lidi spíše spojuje než rozděluje.
Zda jeho recepty na řešení problémů jsou v souladu se zákony.
Zda nekupčí s obročími, daněmi a exkluzivními informacemi.
Zda...

O tom, co někdo smí či nesmí si rozhodujte doma v kuchyni či v ložnici.
Tedy pokud mám reagovat na Vaše závěrečné formulace.

Oni lidi nejsou hloupí, oni moc dobře vědí proč to či ono dělají. :))

Já budu volit kandidáta za ČSSD. Z hlediska principu mravního - tedy čistě matematického. Neb melčákopohankování je pro blbce.

Ale kdyby proti "te naši Lianě" stál kandidát za "Hnutí bílé většiny, obtěžované romskou menšinou", tak budu volit jeho.
Jaksi z principu dobrého trávení, zažívání a klidného spaní.
19. 10. 2010 | 11:39

gaia napsal(a):

"Mimochodem německý hospodářský zázrak pomohli vybudovat milióny Turků,"

bohužel to bylo jen proto, že musely nahradit 9 miliónů německých mužů v produktivním věku, kteří padli ve 2. světové.

Dnes je situace úplně jiná lidstvo přemnoženo, v Evropě těsno...

Imigranti již žádný hospodářský zázrak neudělají.
19. 10. 2010 | 11:41

stejskal napsal(a):

Dobrý den, pane scallope,

ano, byli. A pak se ukázalo, že očekávání a představy se po nějaké době začínají od reality lišit (prostě nikdo nikdy nedokáže přesně dopředu odhadnout, jak co dopade. Žádný zaručený a neustále platný recept na spokojenou společnost neexistuje).

Nemá cenu si stěžovat na minulost, stejně jí nenapravíme (má ale cenu jí poznávat, pojmenovávat). Spíš se snažit pochopit, co je potřeba udělat nyní a zároveň co nejvíce přemýšlet, co to může způsobit v budoucnosti (a nejen třeba hned a u nás, ale v různých souvislostech, svět je prostě už jen globální vesnice).

Čili poslat například en bloc Turky ze SRN zpět do Německa by dle mého způsobilo obrovské problémy celé EU (radikalizace Turecka a celého islámského světa, obrovský růst napětí). To samé s Araby ve Francii.

Je třeba dle mého soudu imigraci dost podstatně omezit (ne zcela zastavit, protože to by opět přineslo dost nežádoucí reakci neevropského světa) a vynaložit veškeré usílí na zapojení dosavadních imigrantů do společnosti. Je to běh na strašně dlouhou trať, několik generací, ale je to dle mého soudu to jediné řešení, které stojí za to zkusit (a nemusí se to povést, nikde žádná garance neexistuje).

Co ale považuji za zcela spolehlivou pojistku velkého průseru, je radikalizace, nenávist resp. jejich podněcování. Pokud převáží ve společnosti tendence k radikálnímu řešení na úkor nějaké části lidí, je vždy zaděláno na tragédii. Z dalekosáhlými důsledky i pro budoucnost.

A to platí i pro soužití bílé české většiny s romskou menšinou (a ani zdaleka není problém se všemi Romy, jako není problém se všemi bílými).

Vietnamců se to zatím netýká, žijí dost nenápadně. Jestli se začne společnost radikalizovat, odnesou to i oni (a s nimi my všichni)

Libor Stejskal
19. 10. 2010 | 11:44

Janina napsal(a):

Paní Marxová, na rozdíl od Vás já jsem z Ostravy a celý život (kromě VŠ studií) tady bydlím a žiju tady, spolu s ostatními, svůj obyčejný každodenní život. Proto, stejně jako moji známí a všichni sousedé, budu volit paní Lianu Janáčkovou. Přála bych Vám zažívat s vyvolenými-nepřízpůsobivými to co my, ale Vy jste vyvolená - proto můžete kecat z bezpečné vzdálenosti - z Prahy.
19. 10. 2010 | 11:45

Čochtan napsal(a):

Pane Stejskale,
pokud vyhodnocení poznatků a statistik je paušalizace, pak proti ní nic nemám. Sem s ní.

Ono je to s muslimy podobné jako u nás s cikány. To, že mezi nimi existují i slušní a vzdělaní, nemění nic na faktu, že s většinou máme špatné zkušenosti. Znamená to důkladněji vybírat a brát pouze ty pečlivě vybrané.
19. 10. 2010 | 11:48

stejskal napsal(a):

Smazal jsem jeden příspěvek obsahující hrubou nadávku ("blbec"), neboť tyto jsou v rozporu se záměrem našich stránek, tedy poskytovat prostor pro věcnou a korektní debatu.

Děkuji za pochopení.

Libor Stejskal, editor blogů
19. 10. 2010 | 11:49

honza napsal(a):

Češi nejsou rasisti, ani paní Janáčková, např. proti Vietnamcům nikdo nic nemá, pracují, nikoho neobtěžují, jejich děti ve školách vynikají.
To okolo Rómů je umělá bublina, spolu s nataženou rukou musí přijít i plnění poviností. Proč se nikdo nemusí starar o integraci Vietnamců? Proč Romové se neintegrovali za xset let? Kde udělali soudruzi z NDR chybu?
19. 10. 2010 | 11:49

Tenco napsal(a):

KM
Neexistují Romové.
Je jen konkrétní Rom či Romka, konkrétní romská rodina, v konkrétní situaci, konkrétním místě, konkrétního charakteru, s konkrétními vztahy vůči tomu či onomu...

Tak jak neexistuje rasista.
Je jen konkrétní.....

Snaha koksovatelná není, jen uhlí. Ale vždyť vlastně o tom píšete...
Natažená ruka nemá jen brát, ale má i dávat.
Je to opráci s konkrétníma lidma. A medializaci úspěchů, byť jen ojedinělých či dílčích.
Jak jsem diskutoval i s panem Horváthem na jeho blogu /no, kde jsem se do něj opřel, neb samozvané elity na mě působí komicky, ale v podstatě jsme se shodli/.

Ty otázky jsou příliš jednoznačné, s uzavřeným koncem.
Není to či ono pro celou minoritu. Tak jak není ten konkrétní rasista, konkrétní Rom...

Ale díky za zamyšlení. Také mám obojaké zkušenosti, jako Vy. :))
19. 10. 2010 | 11:49

hanah napsal(a):

Marksová

Dále píšete:

"Angela Merkelová minulý týden hovořila o tom, že multikulturalismus tak, jak byl v Německu dosud praktikován, se nevydařil...."

Pokrytecký eufemismus. Ve skutečnosti řekla, že totálně selhal.
Položila jste si někdy otázku, proč za léta snah o integraci Romů do většinové společnosti, pozitivní diskriminace, a to nejen u nás, se nepodařilo téměř nic ?
Položila jste si někdy otázku, proč se začíná většinová společnost ozývat a pojmenovávat věci pravým jménem ? A to nejen u nás. To není vrůstající rasismus. To je reakce lidí na politiku "politické korektnosti", kdy se veřejně o některých věcech prostě nemluví, dělá se že nejsou a běda politikovi, který tak učiní.
To je velmi špatný postup a plodí špatné věci. Lidé prostě nejsou slepí a reagují přirozeně. Bohužel se toho mohou chopit extrémisté a patrně to
tak i dopadne především v EU.
Cesta do pekel, návrat málo pravděpodobný.
Pravdolásky, kocábovití i vy prokazujete Romům medvědí službu.

Řešení každého problému začíná jeho přesným označením a pojmenováním.
Jako další by mělo následovat vytyčení cíle. Vy ho znáte ?
Nebo budete psát o aktivních protisegregačních opatřeních ? Co to probůh je ?

Tak hr na mě :-)
19. 10. 2010 | 11:49

neo napsal(a):

nechte Turky v Německu napokoji, kde by byla jejich fotbalová repre?

A dálniční policie by byla víte kde..
19. 10. 2010 | 11:54

Čochtan napsal(a):

Pane Stejskale,
ano, mnoho Turků si při budování německého zázraku dobře vydělalo a zachránilo tak své rodiny v Anatolii před hladem. Bez znalostí němčiny a bez kvalifikace pracovali jen jako pomocné síly. Až později jim německé firmy a stát daly kvalifikační kursy.

Německo víc pomohlo jim, než oni Německu. Německo by se bez nich obešlo. Italů, Španělů, Řeků Jugoslávců,... bylo dost. Turci by jinde nevydělali a doma v Anatolii by chcípali hlady.
19. 10. 2010 | 11:54

smějící se humanista napsal(a):

Kde je cikán, tam je problém. Cikán je horší než živelná pohroma, ta přijde a odejde. Drzost cikánů, ovšem nezná mezí, neboť jsou podporováni vládou a dalšími demagogy, podporující genocidu českého národa.
19. 10. 2010 | 12:00

Čochtan napsal(a):

Pane Stejskale,
"poslat například en bloc Turky ze SRN zpět do Německa "
snad do Turecka, ne ?

Nikdo nechce "en Blok" ! Ale všechny ty, kteří se nechtějí nebo neumí integrovat, jak to dokázali jiní evropští imigranti ! Všechny ty rodiny, jejichž synové páchají kriminalitu, jednoho mladého Turka poslaly úřady do Turecka až po 90 (nebo více?) přepadeních zde v Neu Perlachu.

Já bych posílal do Turecka i ty rodiny, jejichž parchanti nadávají v tramvaji německým důchodcům: "Scheißdeutsche, Scheißschweinefresser !"
Takové rodiny nejsou integrované a proto tu nemají co dělat.
19. 10. 2010 | 12:02

stejskal napsal(a):

Ano, chcípali, pane Čochtane.

A co má být? Na tom, co jsem napsal to nic nemění. To, že by se Německo obešlo bez nich, je čirá spekulace (a ještě podle mne chybná).

Ale o to vůbec nejde (nevymýšlím alternativní historické scénaře, jen se snažím historii poznat a trochu se z ní poučit).

Důležité je, co se má (dá) dělat nyní, aby se řada lidí necítila (ať už objektivně či domněle) ohrožována tim, co se kolem nich děje. V SRN, ČR, v Evropě. Viz má replika panu scallopovi.

Libor Stejskal
19. 10. 2010 | 12:02

Karolinus napsal(a):

Vážená paní Tominová, s extremisy se opravdu roztrhne pytel a to proto, že zde jsou diskriminováni slušní občané. A je jedno, zda jsou černí nebo bílí!!!!!!!!!!!! Jasná matematika však říká že jsou diskriminováni z 90% bílí a z 10% černí. Kde myslíte, že to povede, pokud povedete také rádoby smyslné řeči. S pozdravem - kdo nepracuje, ať nejí zdraví Karolinus
19. 10. 2010 | 12:04

stejskal napsal(a):

Jo, do Turecka, přepsal jsme se. Sry.

K ostatnímu už nemám, co napsat (viz má replika panu scallopovi). Nelze vždy přemýšlet jen z perspektivy Neu Perlachu (Matiční, Chanova), i když nezpochybňuji velké problémy, které lidé v některých lokalitách s asociály, vykořeněnými, lidmi z naprosto odlišného kulturního prostředí či kriminálníky mají.

Zjednodušená řešení mají zpravidla dost tragické a často nedozírné následky (opět viz výše).

Libor Stejskal
19. 10. 2010 | 12:07

Čochtan napsal(a):

Pane Stejskale:
“…vynaložit veškeré usílí na zapojení dosavadních imigrantů do společnosti. Je to běh na strašně dlouhou trať, několik generací,…”

Ale proč se takhle namáhat a vyhazovat obrovské peníze ? Několik generací ? A kdo to má tuhle dobu snášet a platit ? Proč ? Poslat domů je rychlé a laciné ! Rychlé, během pár dní, a laciné. Jízdenka vlakem moc nestojí a zaplatit si ji mohou sami.

Máme fůru jiných problémů, kde potřebujeme „veškeré úsilí “.
19. 10. 2010 | 12:10

včelí medvídci napsal(a):

problémem je populační dynamika "menšin".

Slepí si nevšímají, že z menšiny začíná být početně většina a z většiny menšina a chtějí aby ta početně menšina ale slovně většina dotovala tu slovně menšinu, ale početně již většinu.

Což je nemožné, neb ta většina(početně již dodýchávající) má sama co dělat, aby pomohla sama sobě a přežila.
19. 10. 2010 | 12:10

stejskal napsal(a):

Už jsem to napsal výše (na těchto blozích pak nejméně stokrát, i Vám), pane Čochtane.

Někdy je dobré domýšlet důsledky svého jednání, co to může přinést ve druhém třetím plánu. Ne jen někoho někam vykopat a myslet si, že jste si vyřešil problém (naopak, někdy si tím způsobíte ještě větší, nebo svým dětem).

Libor Stejskal
19. 10. 2010 | 12:15

Phil Marlowe napsal(a):

Michaela Marksová Tominová:
Máte starost o kvalitu senátních kandidátů? Začněte tedy těmi svými, například Palasem:

...Lepší místo pro hotel si lze v Jeseníkách jen stěží představit. Tři kilometry odtud leží vyhlášené a turisty obléhané lázně Karlova Studánka, na nejvyšší moravskou horu Praděd je to jen deset minut jízdy autem, podle znalců místního prostředí vyložený magnet pro přespolní návštěvníky.
A právě na ně chce hejtman, jak řekl v jednom z mála veřejných rozhovorů, soustředit svoji energii a podnikatelský um, až jednou odejde z politiky. Do té doby se má o hotel starat jeho bratr. Ten je na místě i dnes, takže se na finance zkoušíme zeptat jeho. Bohužel, nikdo neotevírá.
Pozemky na stavbu hotelu – dohromady něco přes pět tisíc metrů čtverečních – si Palas koupil po odchodu z ministerské funkce a podle zjištění Týdne za ně zaplatil 1,4 milionu korun. Dělníci, kteří dnes na stavbě pracují a s nimiž Respekt mluvil (své jméno uvést nechtějí s tím, že jim to „majitel zakázal“), tvrdí, že stavba a její vybavení přijde na sumu „mezi třiceti a čtyřiceti miliony“.
Před nástupem do Špidlova kabinetu Palas uvedl, že jeho rodinné úspory představují dvě stě tisíc korun. Jako ministr zemědělství a později jako poslanec a hejtman si mohl od té doby vydělat sedm milionů korun. Jeho žena, která v Krnově provozuje tři zubní ordinace, pak podle odhadů České stomatologické komory devět milionů. Dohromady tedy zhruba šestnáct milionů – kdyby ale zároveň nic nejedli, neplatili za teplo ani za elektřinu a nekupovali si absolutně žádné věci denní spotřeby. Což v případě Palasových, kteří si potrpí na vysoký životní standard, rozhodně neplatí. Zatímco před šesti lety parkovaly v jejich garáži dva superby, dnes tam stojí luxusní audi a terénní Toyota Land Cruiser.
Součet je tedy následující. I kdybychom do financí na stavbu započítali všechny legálně vydělané peníze a cenu hotelu drželi na její dolní pořizovací hranici, stále tu ve vzduchu visí čtrnáct milionů, jejichž původ je zcela nejasný a Palas ho odmítá ozřejmit. Klíč odemykající veřejnosti dveře k pochopení mají tak v rukou především hejtmanovi straničtí kolegové. Ti jej totiž pod logem ČSSD poslali do boje o senátorské křeslo, takže by se měli ve věci vyznat...
/Respekt z tohoto týdne/
19. 10. 2010 | 12:16

Terry napsal(a):

Tenco napsal(a):
KM
Neexistují Romové.
Je jen konkrétní Rom či Romka..

Jsou CIKÁNI
viz
Původ názvů Rom – Cikán (http://www.varianty.cz/cdro...):

Mezi označením Cikán a Rom je podobný významový rozdíl jako mezi názvem Němec a Deutsche. Výrazem Němec (člověk jakoby němý, neboť jeho řeči není rozumět) označili Slované lid, který sám sebe nazývá der Deutscher.
Deutscher je endo-etnonymum, kterým se příslušníci etnika nazývají sami.
Němec je exo-etnonymum, název, kterým je označují jiní.
Autonymum – název, kterým příslušníci jakékoli skupiny nazývají sami sebe, nemusí se jednat o etnickou skupinu.
Exonymum – název, kterým příslušníky skupiny nazvali nebo nazývají ostatní.
Málokterý Čech si dnes uvědomuje původ slova Němec a Němců se původní nelichotivý význam nedotýká vůbec.
(konec citace)

a CIKÁNY byli už cca 600 let a s podobným názvem v celé Evropě (viz Cikáni - Wikipedie, otevřená encyklopedie - http://cs.wikipedia.org/wik...).

Když proti mě jde Cikán, nejsem schopen rozlišit, zda jde o našeho (kteří si nařidíli nazývat Rom), či Sinti či nějaký jiný (zahraniční, rumunský...) Cikán se svým vlastním označením.
Proto já používám vžité označení Cikán.

Za těch 600 let se Cikáni nedokázali "přizpůsobit"; největší "přizpůsobení" bylo - byť s použitím tvrdých metod - od dob Marie Terezie až po cca 60. léta minulého století.

Cikáni, kteří žili na území ČSR po druhé světové válce, byli "civilizovaní": jejich děti byly čisté, uměly česky a chodily do školy (byla a je povinná školní docházka), rodiče pracovali (byla povinná zaměstnanost), excesy se trestaly.

Problémy vznikly až za Husákovy éry, kdy komunistická strana a vláda (pro "odlehčení" zejména východnímu Slovensku, kde byl civilizační vývoj Cikánů zásadně odlišný) socialistického federativního státu nechala "přestěhovat" tisíce Cikánů z východoslovenských cikánských kolonií, sociálně na úrovni 18. století, do "civilizace" - v Košicích např. známé sídliště Luník, v Čechách a na Moravě do vybraných lokalit (sídliště Chanov apod)..

A nastaly problémy, které už státní orgány na českém území nedokázaly řešit.

Další nekontrolovaný příliv slovenských Cikánů do ČR nastal po rozdělení společné republiky po roce 1993 (v ČR byl daleko více "humanitní" havlovský přístup k "Romům" - povinně používaný výraz!!) a další vlna slovenských Cikánů "připlula" po zavedení zpřísnění sociálních dávek Dzurindovou vládou.

"Je jen konkrétní Rom či Romka.."

Samozřejmě.
Ale pro většinu z nich "sedí" oficiálně používaný termín "nepřizpůsobivý".

Proč se zrovinka Cikáni nejsou schopni začlenit do většinové komunity, když např. s Vietnamci podobný problém není; a to nemají v tomto teritoriu šestisetletou "tradici"?!!

To by nám měli pseudohumanisté, díky i nimž se ročně neúčelně vydávají stovky miliónů korun na "řešení" "romské problematiky" bez odpovídajících výsledků, vysvětlit.
19. 10. 2010 | 12:19

Čochtan napsal(a):

Pane Stejskale,
když požadujete "vynaložit veškeré usílí na zapojení dosavadních imigrantů do společnosti. Je to běh na strašně dlouhou trať, několik generací,.. "
tak tím podněcujete velký průser, radikalizaci, nenávist. Zaděláváte tím na tragédii. S dalekosáhlými důsledky pro budoucnost.

Mockrát jsem Vám psal, že nemáme na to peníze a už vůbec ne čas ! Nemáme ani "generace", ani desetiletí, ani roky. Možná ještě měsíce.
Probuďte se ze sna.
19. 10. 2010 | 12:20

včelí medvídci napsal(a):

Terry

Proč se zrovinka Cikáni nejsou schopni začlenit do většinové komunity, když např. s Vietnamci podobný problém není; a to nemají v tomto teritoriu šestisetletou "tradici"?!!

Protože Vietnamců zatím není tolik.
Ale že by i oni byli tak bezproblémoví je mýtus. Nedávno se to tu řešilo na blogu myslím p. Krištofa a problémy už jsou u našich dveří.
19. 10. 2010 | 12:32

Marcus Agrippa napsal(a):

Čochtan:
ono to vaše ukazování, kdo za to může je ta největší tragédie. První jsou to imigranti, pak lidé s jinými politickými názory, pak lidé s jinou vírou ( osobně když slyším - ochrana křesťanské Evropy - tak se mi dělá zle ) apod. Takže jak si to představujete? Ein Volk atd.?!
19. 10. 2010 | 12:32

scallop napsal(a):

Stejskal

Posilat nekam Turky me ani nenapadlo. Ostatne vetsinou myslim maji nemecke obcanstvi, coz je neprekrocitelna hranice.

Spis jde o to jak regulovat dnesni imigraci.
Dobre je pozorne sledovat, jak pristupuji ke vzdelani - to rekne neco o dalsich generacich. (V tomto jsou Vietnamci lepsi nez Cesi.)

A my Cesi bychom meli hlavne zachovat chladnou hlavu. Nevim, jestli je nekde treba Vietnamsky komunalni politik, ale myslim, ze by to Cechum moc nevadilo. Ale kdyby nekde kandidoval muslim, to by byl ohen na strese. A nikoho by nezajimalo, co to je za cloveka.
19. 10. 2010 | 12:32

Elisabeth napsal(a):

PAne Stejskal

pisete mozna roztrzite ale vyborne! jako vzdy.

Vasich pripominek si vazim. To, ze to byli taky Turci, cili Gastarbeitri je nutno vedet. Jejich integrace se nezdarila- jak podotkla Merkelova- prave proto, ze je spolecnost spis ignorovala a oni tu vetsinovou. Bylo to proto, ze se myslelo, ze se brzo vrati zpet do Turecka.

Tudiz integraci nezavrhovat, ale delat ji jinak a dusledneji.
19. 10. 2010 | 12:34

Marcus Agrippa napsal(a):

scallop:
u nás kandiduje muslimka a nikoho to vůbec nevzrušuje ( manžel je tuším ze Sýrie - právník ). Proč by taky mělo???
19. 10. 2010 | 12:35

stejskal napsal(a):

Cítím se docela vzhůru, pane Čochtane.

Co myslíte, že se stane, když vypakujete z Německa milion či dva Turků s poukazem, že s nimi nechcete žít?

Co to udělá s tureckou společností, jaké síly to v ní aktivuje, jaké tendence podpoří?

A co myslíte, že se stane, když se dosud sekularizované Turecko usilující o co nejtěsnější spojení s Evropou obrátí na Východ? Třeba na Írán, který o to má eminentní zájem?

Co to bude znamenat pro status quo na Blízkém východě, jak to celé bude vnímat muslimský svět? A co to bude znamenat pro Evropu, celý svět?

To, že někteří lidé přemýšlí jen v intencích "tady a teď" ještě neznamená, že není dobré naopak myslet v určitých souvislostech.

A vůbec přitom nepodceňuji radikalizaci lidí, kteří jsou znepokojeni chováním některých imigrantů a cítí se jím ohroženi. Naopak, je to velmi závažné a je třeba jim naslouchat, něco s tím něco dělat (něco chytrého, ne hloupého).

Libor Stejskal
19. 10. 2010 | 12:39

Paťa napsal(a):

Paní Tominová ,je příliš jednoduché jen moralizovat a poukazovat na lidi,kteří se snaží alespoň nějak rómskou otázku řešit a nediskriminovat při tom druhé,ostatní.Ten kdo vyžaduje trochu slušné chování po rómech,je podle vás takzaných moralistů,lump,darebák a rasista.Pokud snad máte nějaký vlastní recept,jak situaci kolem rómů řešit a při tom nebudete diskriminovat ostatní,tak ho předložte a snažte se ho přinejmenším prosadit.Doposud jsem od Vás či jiných zarytých zastánců a ochránců rómů nic kloudného nespatřil.Napište prosím někdy co jste pro ně už udělala,jaký to mělo efekt a jak to vše napomáhá společnému soužití nás všech.Nechci od Vás slyšet fráze typu Vašeho dnešního příspěvku,ale skutečné činy.Dále by mě zajímalou jaký časový úsek denně se pohybujete mezi rómy a jak pravidelně s nima utužujete vzájemné soužití a toleranci.Takže paní Tominová,žádám Vás o radu,jak zlepšit soužití a toleranci s rómama,ale s pouhými frázemi se to vyřešit nedá a také nevyřeší.Děkuji
19. 10. 2010 | 12:44

gaia napsal(a):

nikoho nepakovat, ale taky nezvat a nepodporovat.
19. 10. 2010 | 12:45

stejskal napsal(a):

Je to tak, pane scallope.

Většina Vietnamců má obecně ke vzdělání (a píli) větší úctu (než třeba Evropané). Je to dáno tamní tradicí, historickým vývojem.

Proti Vietnamcůn zde byla poměrně silná averze ještě začátkem 90. let. "Rákosníci" byli oblíbeným terčem nejen verbálních útoků většinové populace. Pak začali podnikat, řada jich je úspěšných a lidé u nich nakupují, averze opadla (nyní - zatím - jsou lidé ochotni je tolerovat). S muslimy žádnou zkušenost nemají, ale na základě svých zjednodušených pohledů jim přisuzují jakési negativní vlastnosti. Neznají je, a tak se jich en bloc bojí, odmítají je.

Zdravím Vás, paní Elizabeth :-)

Libor Stejskal
19. 10. 2010 | 12:48

scallop napsal(a):

Marcus Agrippa

Mam uplne jinou zkusenost. Muslimove budi zejm. u starsich lidi zcela iracionalni odpor. Vemte si mimochodem plan ta stavbu druhe mesity v Brne. Myslite, ze by to proslo jako minaret (tj. s typickou vezi a ne jen jako nenapadna budova) ?

Mimochodem, byla one muslimka zvolena ?
19. 10. 2010 | 12:49

honolulu napsal(a):

Z blogu pani Marksove je videt, ze pani Liana Janackova je chytra pani. Presto, ze jako cizinec ji neznam a nikdy jsem ji nevidel pripada mi, ze je pravdepodobne i hezka a ma smysl pro realitu.
Tak ji nezapomente volit a podporovat v Cesku.
Cela Evropa krucek po krucku smeruje ke kulturni kompaktnosti a k odsouzeni multikultury s nekulturnimi.
To je radosti !. Snad jednou nam znovu bude patrit i to co zbylo z Hillbrow v Johannesburgu..
Na opravu toho hnojiste bude treba million pracovniku, kteri budou s prescasy pracovat 100 let. Ve svych snech tam v budoucnu vidim TEMPL zasvecen novemu Buhu - Vorstrovi. V te dobe budu uz generalem andelu a nebudu mu moci prinest k noham kytici bilych kvetu, ale budu moci bombardovat multikulti blesky a hazet jim na makuvky komety...Osviceny honolulu ma zjeveni krasnych casu...Dekuji Vam panove.
19. 10. 2010 | 13:00

hanah napsal(a):

Stejskal

Pane Stejskale, píšete :

"Někdy je dobré domýšlet důsledky svého jednání, co to může přinést ve druhém třetím plánu....."

To je právě to, v čem si nerozumíme. Toto zastánci multikulti nikdy nedělali a nedělají to dokonce ani dnes. Jen označují za rasisty ty, kteří to dělají a otevřeně o tom mluví. V Evropě je podle mě už pozdě.
19. 10. 2010 | 13:02

Marcus Agrippa napsal(a):

scallop:
byla na kandidátce, ale výsledek voleb mi unikl. Každopádně v Brně můžete potkat hodně muslimek na cestě na nákupy do"Vaňkovky"a že by to vyvolávalo nějakou paniku?! A co se týče minaretu - tam by mi vadilo ( tak jako u kostelů ) tak maximálně to svolávání věřících - kdo má při tom spát že?! Určitě je ale fakt, že u některých lidí s menším rozhledem a nižším vzděláním ( a snad i u té starší generace ) může vyvolávat něco nového a neznámého obavy. Je potřeba jim to asi trpělivě vysvětlovat.
19. 10. 2010 | 13:04

vlaďa napsal(a):

Paní Tominová,
díky za odvahu.Vidím také tak.
Dnes jsem našel na Paroubkově! webu pěkný bog od Kateřiny Březinové.
http://www.vasevec.cz/blog/...
Dr.František Koukolík a mnozí další,lidské duše znalí,tohle ví už dávno.Nemělo by to tak zůstat.
Zdravím.
19. 10. 2010 | 13:24

stejskal napsal(a):

A nějaký návrh by nebyl, paní hanah? ;-)

Tedy kromě toho, co je blbě a co kdo blbě dělal :-)

Po bitvě je každý generálem (tahle země je v současné době něco jako generální štáb), co se mělo a nemělo, jak by se to dalo udělat jinak.

Já bych spíš obecně vždy doporučoval seznámit se podrobně s tím, jak se co dělalo, co se opomenulo, co osvědčilo, jaké to mělo důsledky (pozitiva a negativa) a pak zkoušet vymyslet, co dál.

Ještě není pozdě. Teprve půl druhé, ani ne. Já to tedy ještě v žádném případě nebalím :-) Žiju docela rád, nerad bych to nějak předčasně odpískal ;-) Cesta vede, dokud mám vůli po ní jít ;-)

Hezký den.

Libor Stejskal
19. 10. 2010 | 13:24

Pepan napsal(a):

Marcus Agrippa: No, já si hlavně myslím, že by pomohlo zakázat televizní zpravodajství, muslimové tam nevypadají dostatečně vyváženě dobře. Mělo by se to udělat nejpozději dneska odpoledne, než stačí proběhnout informace o sebevražedném útoku na čečenský parlament.
Lidé s nižším vzděláním si pak bohužel myslí, že by jim třeba někdo mohl dát bombu do autobusu nebo do vlaku. My intelektuálové ale samozřejmě víme, že takové věci se nedějí, a když už, tak jenom v Londýně a v Madridu, a to ještě jen na vybraných linkách.
19. 10. 2010 | 13:25

Marcus Agrippa napsal(a):

Pepan:
doporučuji např.seriál Generation Kill - výborná představa odkud se bere u muslimů odpor k tzv.euroatlantické civilizaci ( ono se to táhne už od křížových výprav ). A hlavně není muslim jako muslim.
19. 10. 2010 | 13:33

scallop napsal(a):

Pepan

Predstavte si obycejneho cloveka zijiciho napr. v Etiopii ve 40. letech minuleho stoleti, kdyby sledoval pravidelne zpravodjastvi podobne dnesnimu. Evropnae by mu prisli jako zlocinci, kteri klidne vyvrazdi cely narod.

Zakazat televizni zpravodajstvi nepomuze, ale je treba ho brat racionalne.
19. 10. 2010 | 13:36

Pepan napsal(a):

stejskal: Oni tu byli i generálové před bitvou - ale stoupenci multi-kulti je s oblibou nechávali mediálně popravit. Stačí si vzpomenout na Enocha Powella, který už v roce 1968 tvrdil to, co Merkelová dneska, a taky za to draze zaplatil.
Za to ovšem mají dneska v Británii moc pěkné úsloví - "Enoch was right."
19. 10. 2010 | 13:36

neo napsal(a):

vlaďa:

Slečna Březinová je mimo:) To je normální... vsadim se, že by to bylo aplikovatelné na jakéhokoli politika a to i opozičního.

Nehledě na to, že vláda má mandát voličů a nejsou to její poslanci, kteří dostávají facky na veřejnosti či jsou vyhlašováni papalášem roku apod..
19. 10. 2010 | 13:38

Čochtan napsal(a):

Pane Stejskale,
udělal se krok špatným směrem. Na tom jsme se shodli.
Já, když vykročím špatným směrem, tak se vrátím na výchozí místo a jdu jiným, lepším směrem.

K Vašim otázkám:
1. «Co myslíte, že se stane, když vypakujete z Německa milion či dva Turků s poukazem, že s nimi nechcete žít ? »
Vypakujeme je, protože nejsou schopni nebo nejsou ochotni integrace. Ne, že nechceme, ale nemůžeme s nimi žít. To je rozdíl.

Co se stane ? V Německu se hodně zlepší. Ubyde příjemců Harz IV, bude najednou mnoho sociálních bytů, Němci budou spokojení a zlepší se i klima pro ty integrované Turky. Ti totiž nejsou vidět, když jejich ženy nechodí v šátku.

Co se stane v Turecku ? Nic moc. Neodvratný proces islamizace se možná trochu urychlí, ale je i možné, že se některým turkyním bude stýskat po německé svobodě a budou o tom svým dcerám vyprávět. Víc si chudinky nedovolí.

Další odpovědi následují.
19. 10. 2010 | 13:45

Pepan napsal(a):

Marcus Agrippa: Ale to je přeci zcela v pořádku, že se vzájemně nenávidíme. Ne ovšem od dob křížových výprav, ono to bylo kapku dřív, řekněme tak od 8. století, kdy nás sem přijeli na koních přesvědčovat, že jejich náboženství je lepší neý křesťanství.
Naše hodnoty jsou vzájemně neslučitelné, je to tak už déle než 1 000 let a nějaký vůlí lidu zvolený chytrák, který si myslí, že z Evropy udělá laboratoř na své fantasmagorické pokusy, na tom nemůže nic změnit.
To už bývalo racionálnější snažit se vyrobit zlato.
19. 10. 2010 | 13:48

stejskal napsal(a):

Pane Pepane,

zase bych to tak nedramatizoval. Enoch Powell nebyl ani popraven ani jej jeho názory nestály draho (ostatně nešlo jen o imigranty, byl např, též výrazně protiamerický).

Nic draze nezaplatil, prostě jen neprosadil své názory a musel odejít ze stínové vlády (konzervativců). Pak si ale založil ultrakonzervativní ulsterské unionisty.

Prostě se ve společnosti prosazují různí trendy a tendence. Dobré je, když se to střídá a nedochází přitom k extrémům.

Hezký den.

Libor Stejskal
19. 10. 2010 | 13:51

stejskal napsal(a):

P.S. Bojím se víc lidí, kteří nenávidí, než těch, kteří jsou jen jiní.
19. 10. 2010 | 13:53

Marcus Agrippa napsal(a):

Pepan:
je v pořádku, že se vzájemně nenávidíme?! Máte dost nechutné názory.
19. 10. 2010 | 13:55

Michaela M-T napsal(a):

Mám pocit, že spousta lidí nečte, co jim jiní píšou:
- u nás žádná systematická politka romské integrace nebyla a dosud není
- děti ze sociokulturně znevýhodněného prostředí, na etnikum nehledě, je třeba podchytit už v předškolním věku, aby pak ve škole měli základní návyky včetně hygienických - ale najít je a do předškolního zařízení donutit chodit vyžaduje velmi aktivní práci s celými rodinami
- že když bílý u nás praští roma je automaticky za rasistu, tojsem si fakt nevšimla a trvám na tom, že pozitivní diskriminace u nás není. Napadení skinheady je samozřejmě jiná situace.
19. 10. 2010 | 13:56

neo napsal(a):

Michale Marksová Tominová Samková Krásnohorská či jak to je..

co je sociokulturně znevýhodněné prostředí?

Existuje snad politika integrace vietnamské menšiny?

když bílý praští cikána, tak je za rasistu a nemusí být skinhead. (btw: ujasnětě si pojmy jako skinhead, neonacista apod... žháři z Vítkova vlasy měli)

Taky je rasista ten, kdo nezaměstná cikána, kdo přeřadí cikána do zvláštní školy, protože je zaostalej (nikoli proto,že je cikán) apod..
19. 10. 2010 | 14:05

Čochtan napsal(a):

- že když bílý u nás praští roma je automaticky za rasistu, tojsem si fakt nevšimla a trvám na tom, že pozitivní diskriminace u nás není.

Paní Michaelo M-T, jste nějaká nevšímavá.
Kdo vidět nechce, ten nevidí.
19. 10. 2010 | 14:08

Luba napsal(a):

No vidíte ...
Člověk by řekl, že se po takové Liáně špatně šplhá ...
A hrdina Michňák to dokázal!

Ale proč si tuto disciplínu zvolil i modroptačí předseda Nečas, to skutečně nevím.

ODS na tom musí být doopravdy hóóódně špatně, když sází na pudy nejnižší.
19. 10. 2010 | 14:08

gaia napsal(a):

Michaela M-T

- u nás žádná systematická politka romské integrace nebyla a dosud není

ale z médií o tom slyšíme pořád. Takže se jenom kecá?

druhý-
to ví každý, že dítě se vychovává už od plenek a dokonce nejdůležitější je období vtišťování do 3 let, kdy je ale nejvýhodnější, aby dítě bylo s matkou. Proto také 3letá dovolená u nás.
A jak je donutit chodit do školky, která se platí, když je problém se školní docházkou?

třetí-
to já si zas všimla a o pozitivní diskriminaci ve škole jsem psala 19.10.2010 08:56:11
19. 10. 2010 | 14:09

nemo napsal(a):

U nás, kde o žádném multikulturalismu nemůže zatím

--- ZATÍM (otázka jak dlouho) ---

být ani řeč, dochází na mnoha místech k vědomé postupné segregaci, k prohlubování propasti mezi sociálně vyloučenými Romy a jejich
většinovými

--- ZATÍM (otázka jak dlouho) ---

sousedy. Pokud obce ve spolupráci se státem nebudou aktivně protisegregačně zasahovat

--- CO TO JE ZA FORMU ZÁSAHU ??????????????? ---
19. 10. 2010 | 14:12

Dag Badman napsal(a):

Člověka může jedině těšit, že lidi jako Marksová budou postupně vyhnáni ze svých ministerských křesílek, ze kterých se starali o integraci. V tomto případě je to stejně účinné jako se snažit o kvadraturu kruhu.
19. 10. 2010 | 14:17

České bílé ušlechtilé napsal(a):

Super, jak tady všichni plácáte o integraci a o tom, jak to "tady" musíé zůstat "vaše". Hlavně že jste se sami integrovali, kam jste vlezli, co? V Americe jste se skvěle integrovali mezi Indiány, na Zélandě mezi Maory. Krásně jste jim říkali -- křováci, primitivové, "třetí svět". V Austrálii jste s tou integrací zašli dokonce tak daleko, že jste kradli děcka Aborigincům a převychovávali je ve jménu vašeho podělanýho rozpínavýho náboženství. Ale Evropa, tu si musíme hlídat přet tím, kdo není náš, to teda jako fakt jo. Úplně slyším ty růžové pokrytce národa hospodského.
19. 10. 2010 | 14:24

Pepan napsal(a):

České bílé ušlechtilé: Jo, příteli, to je nevyhnutelný dějinný zákon. A ani ty s tím nic neuděláš. A když uděláš - třeba dekolonizuješ Afriku -, vytvoříš tak maximálně vakuum, které nejpozději do padesáti let zase někdo přičinlivý pečlivě zaplní.
Nejspíš nějaký Číňan.
19. 10. 2010 | 14:31

mud.. napsal(a):

Začátkem nového tisíciletí došlo k mnoha lidským zvěrstvem v jihozápadní Evropě. Proč člověk je schopen něco takového udělat i v roce 2000? Nikdo by to do něho neřekl.
Budoucí homo sapiens sapiens se od ostatního tvorstva (zvířat) asi před 10 000 000 let. Všechno tvorstvo zůstalo s objemem mozku do 450cm3. Homo sapiens sapiens má dnes objem asi 1400-1500cm3. Dospěl k tomu tak, že k aktu projevovacímu, aktu vybavovacímu přidal evolučně akt komunikační. Prvé dva akty mají start v allocortexu (psychosomatické). Akt komunikační startuje z čelních oblastí koncového mozku. To je to naše duševno (vědomí, myšlení, paměť, zpěv, citové jevy atd.). Akt komunikační v nás zakódoval s mnoha civilizovanými návyky. Čistota, hygiena, společenské návyky apod. Romům (cikánům) se části civilizačním návykům nedostává. Mají blíže k zvířecím aktům. Prakticky nikdo je nevnímá odlišnou barvou kůže apod. Dg. je jasná. Vyšetřovací metody by jako u "bílých" nezjistili žádné organické postižení. Jen mozek nefunguje tak jak má (funkční nedostatek civilizačních návyků). Jakmile rychle nedoplní civ. návyky, budou vyhnáni do území zvířat (lesy, polnosti...). Homo s civilizačními návyky má právo se od nich odstavit. Ostatní národnosti u nás mají třeba jinou kůži. Hlavně jim ale funguje podvědomí s civilizovanými návyky. Je nepřípustné, aby homo s civilizačními návyky termínoval jiného homo rasistou, xenofobem, fašistou a jinými podobnými synonymy. Poraníte-li ho sebeobranou, nemůžete být trestně stíhán. Proto pane Stejskal nepoužívejte je na diskutující.
19. 10. 2010 | 14:33

Káže vodu, pije víno ? napsal(a):

Paní Michaelo,
nejdříve se přestěhujte do dané čtvrti , aby jste tyhle "pracovité, čestné,společnost obohacující, spořádané a nevinné" občany měla jako sousedy. Budeme se potom těšit na vaše chvalozpěvy.

Skutky mluví 1000 krát více než vaše slova. Bible má pravdu:Podle plodů poznáte je.
19. 10. 2010 | 14:33

neo napsal(a):

České bílé ušlechtilé napsal(a):

nejsem proti integraci, ale pouze pokud je samovolná, přirozená...

Násilná integrace je blbost
19. 10. 2010 | 14:57

Han napsal(a):

Paní autorka přehlédla, že naše společnost se všeobecně polarizuje. Přibývá sociálních rozdílů a ten, kdo není schopen udržet vysoký výkon, hubu a krok, je sociálně vylučován. Takto sestupují z původně stejné nebo podobné životní úrovně nejprve lidé neschopní (bez pejorativ - míněno staří, nemocní, samoživitelky - t.j. nevýkonní), později ti s nikoli dost ostrými lokty, lidé zatížení morálními ohledy, neorientovaní na úspěch, snílci. Okolnost, že jako komunita jsou vylučováni lidé, kteří se neshodují s hodnotovým žebříčkem majority, je zákonitá. Vždycky to tak bylo a bude. Navíc, mnohdy uvedená minorita - Cikáni, romové - nemá zájem vynakládat vlastní usilí a stačí jí drobky, co spadnou se stolu těm "bohatším". Tím se stále více vylučuje. Cikány nesnáší a bojí se jich větší a větší část společnosti, někdy by se pravda měla víc bát velkých bílých bossů s vlídnými úsměvy, kteří kynou z volebních plakátů. Ale do Cikánů se zase můžeme strefovat bezpečně.
19. 10. 2010 | 15:02

mik napsal(a):

pekny blog
Janackova se netaji svym rasistickym pristupem a extremismem..nema v senatu ani politoice co delat je to karieristka zakomlexovana zena suverenka a extremistka kdo zna marianske Hory vi,,ze tato zena jde pres mrtvoly,,,nakonec prebehlici nemaji v politice co delat a vesmes zeny v ceske politice byly jen pro ostudu Zubovova Bobosikova ,,,ta kocka za Grosse vypadlo me ted jeji jmeno,,,nebo treba Parkanova ..zeny poukazuji na to ze jsou v tech smerech diskriminovany ze nameji stejnou pozici jako muzi,,ale uprimne jmenujtre mi jednu jedinou oprvdovou odborne i spolecensky na urovni...jednu jedinou ktera neni extremistka ktera nedela prusvihy ktera se nesnazi byt stredem pozornosti,,, Janackova je hanba statu ktery kvuli podobnym lidem ma viza do Kanady,,,proc je nema Slovensko ? tam cikani neziji ?
19. 10. 2010 | 15:10

Daniel napsal(a):

Je mně Vás, soudružko Marksová (marxová ) -Tominová upřímně líto !!! Kéž by Vaše děti ( máte-li je vůbec) Vám mohly v budoucnu oplatit Vaší malomyslnost a najít Vám místo v ústavě, kde Vás nebudou bít
19. 10. 2010 | 15:23

hanah napsal(a):

Stejskal

Pane Stejskale, jednak jsou a byli "generálové", kteří to hlásali před mnoha lety a hlásají i nyní, ale jsou hrubě okřikováni a nálepkováni.
Pak mě odbydete dotazem, zda nápad by nebyl. Byl.
Říci nahlas, tak aby to slyšeli i ti, kterých se to týká, že s většinou Romů je problém. Že většinová společnost končí s velkorysým a nespravedlivým přístupem a bude s nimi zacházeno jako se všemi ostatními. Nebudou-li posílat děti do škol, půjdou před soud, atd. atd. Přehodnotit systém sociálních dávek tak, aby plození dětí nebyl prostředek k obživě. Zbavit je pocitu, že o ně bude vždy a za všech okolností postaráno, protože má společnost obavy z nařčení z rasismu.

Považuji za naprosto neuvěřitelné, že je premiér osočen za podporu oblíbené senátorky a starostky osobou, která schvaluje kandidaturu lidí jako je J. Palas.
19. 10. 2010 | 15:46

Anna Šabatová napsal(a):

Míšo, moc děkuju za zasvěcený a statečný komentář. Pro pana Stejskala: nejsem častým čtenářem diskusí na Aktuálně, ale myslím, některé příspěvky pod tímto článkem jsou za hranicí toho, co si představuji pod pojmem diskuse.
19. 10. 2010 | 15:47

Anýzek napsal(a):

Nesouhlasím s multikulturalitou ani integrací. Je to blamáž. V současné podobě parazitizmus na úkor "hostitelské" kultury. Nikdy to nemůže fungovat, pokud si každá kultura nezachová svou individuální tvář, anebo se ta "ne domácí" nepřizpůsobí kultuře "hostitelské". Stovky let historie ani živočišné pudy jen tak nesmažeme.
19. 10. 2010 | 15:58

hanah napsal(a):

Lepší potvrzení svých slov jsem si nemohla přát :-)

Jsou prostě věci o kterých se nahlas nediskutuje. Nebo ne až tak....
19. 10. 2010 | 16:01

Občan napsal(a):

Milá děvenko Michaelo, a copak Vám na paní janáčkové tak vadí? Snad to, že chce, aby všichni BEZ ROZDÍLU dodržovali pravidla a měli stejné podmnínky? nebo snad to, že má odvahu nazývat věci pravým jménem a nezavírat pokrytecky oči?
Víte, asi nejsem takový multikulti hysterik - snad to bude díky zkušenostem z rozhraní Smíchova košíř - takže mně je tohle na paní Janáčkové velmi sympatické. Také bych si opravdu moc přál, aby pravidla platila konečně pro všechny stejně a tresty za jejich porušování také. A aby si nikdo nemohl vyřvat výjimky tím, že někde povykuje cosi o "dyzgrymynaceee" a "lický práva".
Víte, blábolíte tu cosi o "budování politiky vzájemného soužití a tolerance" a "různých kulturách". Proč, kur.a, mám furt tolerovat špínu, binec, zlodějnu, řev, rvačky a další projevy naprosté AKULTURNOSTI????? Co chcte budovat tam, kde kultura ZCELA ABSENTUJE????? Jak chcete pracovat s materiálem, který často ani nedokončil základní školu, neumí česky a chybí mu základní civilizační návyky?

A, Míšenko, co kdybyste nám také povykládala o svých úspěších na tomhle poli? Kolikpak Cikánů (smí se to, pane Stejskale?) jste přiměla k dokončení ZŠ, pravidelnému úklidu domu, v němž bydlí, k vynášení odpadků do popoelnice, práci s dětmi, absolvování kursů češtiny, přijetí sice nekvalifikované, ale přesto práce? Co? Dozvíme se něco o Vašich úspěších?
19. 10. 2010 | 16:01

stejskal napsal(a):

Paní hanah,

i před bitvou jsou všichni generálové, kteří vědí, znají říkají. A pak z ní polovina odchází poražena (většinou se předem neví, která ;-)

S Romy stát zachází jako s ostatními, paní Hanah (pokud je nějaký úředník či policista líný, ustrašený, pohodlný a nedělá to, je to selhání, z něhož by jeho nadřízení měli vyvodit důsledky, a platí to i v případě, když jsopu Romové kvůli barvě své plati úředníky diskriminováni - mnoho takových příkladů Vám může dodat třeba paní Klára Samková).

Co se týče většinové společnosti, tam už je to horší. Velká část lidí paušálně odsuzuje "cigány", nemá je ráda či přímo je nenávidí a dává jim to dost zřetelně a bolestivě najevo. Všem, bez rozdílu.

Ad: Přehodnotit systém sociálních dávek tak, aby plození dětí nebyl prostředek k obživě. Zbavit je pocitu, že o ně bude vždy a za všech okolností postaráno, protože má společnost obavy z nařčení z rasismu."

Souhlas, platí pro bílé, hnědé i fialové.

Zádné osočování kohokoliv jsem v textu autorky nezaznamenal. Jen názor.

Libor Stejskal
19. 10. 2010 | 16:04

stejskal napsal(a):

Dobrý den, paní Šabatová,

škoda, že sem nezavítáte častěji. Zjistila byste možná, že se tu dá debatovat docela dobře (narozdíl od drtivé většiny podobně koncipovaných stránek).

Zjistila byste, že sem píší lidé nejrůznějších názorů, několik Romů, lidí, kteří pracují v terému i na poli lidských práv.

Nepovažuji za umění někomu znemožnit debatu (ale pokud porušuje zdejší pravidla, neváhám k tomu též sáhnout). Přijde mi daleko důležitější, aby se spolu lidé hovořili, učili se naslouchat, respektovat.

Ale nikoho samozřejmě do debaty za těchto podmínek nemohu nutit.

Zkuste si to zde přečíst častěji, možná pak Váš názor nebude tak kategorický (samozřejmě některé výroky považuji i já za hraniční, ale není jich tolik. Debatovat se tu dá, autorka s tím též zjevně nemá problém).

Libor Stejskal
19. 10. 2010 | 16:13

Občan napsal(a):

Pepan napsal(a):
Marcus Agrippa: Ale to je přeci zcela v pořádku, že se vzájemně nenávidíme. Ne ovšem od dob křížových výprav, ono to bylo kapku dřív, řekněme tak od 8. století, kdy nás sem přijeli na koních přesvědčovat, že jejich náboženství je lepší neý křesťanství.
Naše hodnoty jsou vzájemně neslučitelné, je to tak už déle než 1 000 let a nějaký vůlí lidu zvolený chytrák, který si myslí, že z Evropy udělá laboratoř na své fantasmagorické pokusy, na tom nemůže nic změnit.
To už bývalo racionálnější snažit se vyrobit zlato.
19.10.2010 13:48:59

Pepane, v 8. století "nás sem" přijeli na koních přesvědčovat křesťanští Němci o tom, že křesťanství je vopravdu děsně fajn a kdo se tím nezačne okamžitě řídit, spálí mu chalupu i se ženou, dětmi a úrodou. Což také misionáři činili. U vojvodů to brali trošku mírněji, ty "jen" ponižovali a uráželi tak dlouho, až se podvolili...
Takže, jestli se někdo v Evropě raného středověku choval jako barbar, tak to byli právě křesťané.
A o 300 let později to byli právě křesťané, kdo vyvraždil Jeruzalém vč. jeho křesťanského obyvatelstva a postupně utopil v krvi celý Blízký Východ. A o pár století později Ameriku a Afriku. Já se tedy vůbec nedivím, že nás nikde nemají zrovna v lásce...
19. 10. 2010 | 16:14

stejskal napsal(a):

P.S. pro paní hanah:

Paní Janáčková o sobě prohlašuje, že rasistkou je http://aktualne.centrum.cz/... No, a autorka si myslí, že rasisty by neměla podporovat žádná strana. Plně s ní souhlasím, rasismus je z mého pohledu naprosto nepřijatelný. Opakuji, žádné osočování jsme nezaznamenal.
19. 10. 2010 | 16:21

hanah napsal(a):

Stejskal

pane Stejskale,
dobře. Ne přímo osočování. Spíše nařizování. Jinak....
"Ale paní Janáčkovou nesmí veřejně podporovat v žádném případě. Jinak by udělal krok směrem k extremistům..."

K tomu přehodnocení soc. dávek a zbavení pocitu...
Většinová společnost ten pocit nemá. Romská komunita téměř bezvýjimečně ano.

Většinová společnost je na Romy naštvaná, páč jí činí potíže. Pokud někdo zrovna nemá osobní špatnou zkušenost, je naštvaný, páč se o jejich lumpárnách nepíše a nemluví, resp. nepíše se o tom, že jde o Romy. Proč ? Většinová společnost má právo to vědět. Lidé jsou naštvaní proto, že není měřeno stejným metrem jim a těm druhým.
Pokud selže policista, úředník, není za to potrestán. Není "atmosféra" ve společnosti, aby to bylo možné, není poptávka.
Pokud by někdo, kdo neodebral romům děti pro zanedbávání péče, byl snad potrestán, vzedmula by se vlna pokřiku od "lidskoprávních" aktivistů....
Ne. Stát se nechová stejně. Stát vytvořil a dál na tom pracuje atmosféru nedotknutelnosti menšiny.
Proces s vítkovskými žháři je přenášen TV. O zmácení mladíka cikány do bezvědomí a komatu se nikde nedočtete.

Ani debata není možná, aby se neozvala např. paní Šabatová.
19. 10. 2010 | 16:22

Dag Badman napsal(a):

Paní Šabatová si dovede představit diskusi pouze tak jako za mlada v KSČ, kdo nesouhlasí, toho strčíme do báně. Děkuji, nechci.

(jaké štěstí, že z paní není ombudsman)
19. 10. 2010 | 16:22

Občan napsal(a):

Libor Stejskal
19.10.2010 16:04:07

Pane Stejskale, pokud opravdu věříte tomu, co jste napsal, tak tomu se říká sebeklam, v tomto případě je namístě spíše sebeobelhávání.

Já znám jistou Samkovou-Veselou, která doslova vyhysterčila pro jednu bandu špinavců z Ústí nad Labem nejdřív nové obecní byty, které ta banda špinavců obratem zašmelila, a poté naprosto neoprávěné odškodnění za to, že se do těch zašmelených bytů nemohli vráti po skvělé dovče v Británii. To je ta Vaše "bojovnice za lycký práva" a proti "dyzgryminacy"?
Ta Veselá, jejíž šikovný bratříček několikrát prošustroval na Praze 5 dotace na různá cikánská sdružení?

Vy si opravdu myslíte, že stát zachází s Cikány stejně jako s ostatními??? Víte, já žil s rodinou na rozhraní Smíchova Košíř. A VÍM, že se strašlivě pletete (ze lži Vás nechci naříkat).
19. 10. 2010 | 16:24

vasja napsal(a):

Jo to ste mi pane Čochtane připomenul rozhovor s nezletilejma Turkama. Prej čím chtěj být až budou velky?
Harz IV :)))) byla odpověď.
19. 10. 2010 | 16:24

Anýzek napsal(a):

Pane Stejskale,

nemohu s Vámi souhlasit. Ze zkušenosti vím, kolikrát jsou ve výhodě právě Romové oproti Čechům bílé pleti. Jedná se o institucionální záležitosti a prosociální finance. Zde se stává multikulturalita bičem nás všech, stejně diskrimance - ano, diskriminováni jsou všichni ti, kteří se strachují říct svůj názor, aby neměli problémy, nedostanou příspěvek na své dítě na školní výlet (i když ho životně potřebují - bez něj dítě nikam nejede), protože dostanou přednost ti, kteří jsou integrováni (a nemají problém jet i tak), ti kteří musejí zaplatit za špatné parkování, ale jiní ne (! - proč?) ... těch příkladů je dnes a denně desítky, které lze vypsat. Mám zásobník argumentů, proč si myslím, že metr ve společnosti není stejný. Ale vůči Čechům bílé pleti, nikoliv vůči Romům. Pak se ani nelze divit té nenávisti.
19. 10. 2010 | 16:25

KM napsal(a):

Anno Šabatová,
co si představujete pod pojmem "statečný" komentář? Já si pod pojmem "statečnost" představuji třeba to, co dělala v Rusku Anna Politkovská (máme-li se držet na poli žurnalistiky).
Co podle vás hrozí autorce tohoto blogu za to, že napíše veřejně svůj názor, že Liana Janáčková je fuj? Kolik na toto proboha potřebujete statečnosti?
To si neuvědomujete, že tím urážíte všechny, kdo mají zrovna jiný názor než vy nebo autorka blogu a nepřímo tím vaše názorové oponenty obviňujete z toho, že vůči vám plánují nějakou fyzickou agresi?

Hysterická přecitlivělost je jedna z věcí, kterou se naši lidskoprávní profesionálové totálně diskreditují.
19. 10. 2010 | 16:26

RA napsal(a):

multikulti je už dnes pasé, jak nám sdělila kancléřka Merkelová, tento přístup zkrátka nefunguje. Jen paní Marxová to ještě nezaznamenala a jede dále v multikulturních kolejích.
19. 10. 2010 | 16:30

Targus napsal(a):

To stejskal:

"...O cigány se bohužel starat musím. Kdyby to tehdy s těmi letenkami vyšlo, oni by se domnožili zase. Takže jste diskriminovaní, všichni jsme diskriminovaní, já s vámi naprosto souhlasím. Ale bohužel je to tak. A musím se snažit, abych vás někam vystěhovala. Nesouhlasím s jakoukoli integrací, bohužel jsem rasistka, nesouhlasím s integrací cigánu, aby plošně byli po obvodu. Bohužel, vybrali jsme Bedřišku, takže tam budou. S vysokým plotem, s elektrikou, mně je to jedno, já to klidně budu křičet do celého světa..."
--------------------------------------------------------------------------------
Toto je výsek z údajného projevu paní Janáčkové. Můžete mi říci, co je na něm rasistického, když je v něm otevřeně řečeno, že paní Janáčková se musí postarat o příslušníky majority takovým způsobem, že je vystěhuje do jiné lokality v Mar. Horách?

Přijďte pobejt a uvidíte, uslyšíte. Myslím, že potýdnu se sám zařadíte do fronty před kancelář paní Janáčkové se žádostí o vystěhování.

Již jsem zde uváděl setkání se svým přítelem na čerpací stanici, kdy po zahlédnutí dvojice starších cikánských manželů běžel do svého auta vzít peníze, doklady a rádio a na můj poněkud nejapný dotaz odpověděl:
"Kůůů×va, tu si ve Vitkovíííícach...", dál citovat nebudu, byly by to samé křížky.

Vy si opravdu myslíte, že se takové počínání má stát standardem po celé ČR?
Já tedy určitě ne.
19. 10. 2010 | 16:35

RA napsal(a):

pí Šabatová,ano, příspěvky,které se vám nelíbí nechte smazat, to je hrozně demokratické,asi jste se to zamlada naučila v KSČ,že. Já vím,pro vás už je dnes pojem svoboda slova sprosté slovo. Nohama jste stále pevně v komunismu zabetonována. Nevím,jak o vás mohl někdo někdy přemýšlet jako o ochránci veřejných práv.
19. 10. 2010 | 16:37

Pepan napsal(a):

Občan: Já se osobně domnívám, že Evropa jako taková svou jednotící ideu, tj. křesťanství, nutně potřebovala. Ostatně, jednotlivé roztříštěné kmeny s různými náboženstvími by asi invazi islámu z Pyrenejí dlouho neodolaly.
Pokud jde o křížové výpravy, myslím, že tradovaná tvrzení o nijak nevyprovokavaném útoku na mírumilovné muslimy přece jen už dnes patří mezi veteš minulého století.
19. 10. 2010 | 16:38

Občan napsal(a):

Teď mne tak napadlo - po útěku z Prahy bydlíme v jednom menším městě, kde je, mimo jiné, také několik asijských rodin. A je velmi zajímavé pozorovat, jak se, na rozdíl do Cikánů, kteří se v Evropě vyskytují nějakých 1600 let, ti Asiaté integrují.
První generace mluví po cca 7mi letech pobytu roztomilou, trošku lámanou češtinou, bez výjimky pracují, bydlí ob tři domy (takže jsou vlastně sousedi) VE VLASTNÍM domě, který postupně opravují.
Jejich děti už jsou také dospělé, vychodily kurzy češtiny, mluví klasickou "pražštinou" s lehkým přízvukem, jedno vystudovalo VŠ, nejmladší letos maturoval - a opět všichni pracují a žijí mezi námi.
Nejmladší generace jsou de facto Češi, ale bilingvní - je kouzelné poslouchat, když si přivedou domů kamarády a mluví s nimi a s rodiči současně. S rodiči mluví vietnamsky a plynně přecházejí do pražštiny a zase zpátky. A to nemluvím o tom, že umějí francouzsky a ve škole se učí angličtinu.
Doufám, že je čeká skvělá budoucnost a přeju jim ji z celého srdce, protože si to sakra zaslouží.

A teď se ptám - když se takhle integrují Asiaté, Afričané a další, proč jsou Cikáni výjimka? A proč bychom na ně měli brát jakékoli ohledy? Kdo je bere na Číňany, Mongoly, Kubánce, Vietnamce, Ukrajince, Američany a další cizince, kteří tu žijí a nějak se integrují???
19. 10. 2010 | 16:39

stejskal napsal(a):

Nařizování?

Paní hanach, nenechte si nic nařizovat (zejména co se voleb týče). Jednejte podle vlastního uvažování. Dělám to také tak (ale poslouchám přitom různé názory, vyhodnocuji, dávám si dohromady souvislosti).

Ano, většinová společnost má různé pocity, je naštvaná na leckoho (či spíše většina; mimochodemm kam patřím já, jsem také většinová společnost).

Víte, proč se nepíše u každé zprávy barva pleti či etnicita? Protože by zprávy v médiích vypadali následovně:

"New York - I nadále si může etnická Češka, matka Viktora Koženého (též etnický Čech) Jitka Chvatíková ponechat 21 milionů dolarů (405 milionů korun). Ty pocházejí z prodeje luxusní horské chaty v lyžařském středisku Aspen v americkém Coloradu. V době, kdy Kožený rezidenci kupoval, stála 19,7 miliónu dolarů a byla to nejdražší nemovitost v Aspenu.

....

Žalobci se miliónové sumy z prodeje rezidence domáhali v civilním řízení u federálního okrskového soudu v New Yorku. Soudce Harold Baer (Američan anglosaského původu s menší příměsí polské, německé, hispánské a irské krve) ale tento týden rozhodl, že s podáním žaloby čekali příliš dlouho."

Ono je to totiž v případě trestného činu úplně jedno, jakou barvu pleti má jeho pachatel (tedy s jedinou výjimkolu, že bse jedná o čin rasově motivovaný, pak je to informace relevantní a měla by bát uvedena: ať ten čin spáchá Rom či etnický Čech.

Máte pravdu, atmosféra ve společnosti je dost špatná. Ostatně řada Romů o tom často mluví... čili záleží na úhlu pohledu, na mluvčím (měl jsme pocit, že jsme se pod tím minulým článkem dohodli, že je třeb aposuzovat jedince a ne něco přišít celému etniku, ale možná jsme se mýlil).

O zmlácení mladíka se dočtete (jinak byste to nevěděla), i u nás. O pečlivě a dlouho připravovaném rasově motivovaném činu se hovoří o něco více. Je to totiž SPOLEČENSKY daleko důležitější než rvačka vyvolaná v afektu. A nemá to nic společného s barvou pleti (pokud by parta Romů zaútočila zápalnými lahvemi na dům, v němž spí rodina s malými dětmi a důvodem by byla jen rasová nenávist, též bychom o tom psali, s uvedením etnicity).

Libor Stejskal
19. 10. 2010 | 16:42

Jarsa napsal(a):

Paní Janáčková, je to co je Klaun na Hradě. Bezvýhradná podpora kdejakému podnikateli s cíli, kterí jsou všelijaké jenom ne poctivé. Čtvrť Mariánské Hory, kde je Janáčková starostkou, má nejvíce heren a kasínv Ostravě a nemusím nikomu jistě povídat, jak to asi působí na morálku lidí kolem.
Mimořádně nehezká a špinavě se oblékající paní starostka, na vlastní oči ji , bohužel, musím vidět i několikrát denně, je rasistka takového rozsahu, že se uchýlila pod ochranu Klauna z Hradu a to ji dává sílu k zostouzení slušných lidí. V této zemi je rasismus a Janáčková je čelní představitelkou tohoto zničujícího postoje. Žil jsem ve čtvrti s Cikány a ač jsou jiní než většinová populace, slušní lidé s nimi vyjdou. Mluvím z osobní zkušenosti. Ostatně Slováci jsou také jiní, stejně jako Maďaři, Poláci...už třeba jenom svojí řečí. Podporovat rasismus je cesta vedoucí do Osvětimi.
19. 10. 2010 | 16:51

neo napsal(a):

Všichni cizinci od vietnamců přes francouze, italy po angličany se normálně integrují do společnosti, stejně jako jiní cizinci v jiných zemích... jen u Romů potřebujeme násilně integrovat pomocí nějakého vládního programu za přispění všemožných neziskových gender tendr maglajzů.
19. 10. 2010 | 16:52

Ferdinand napsal(a):

Paní Tominová, svým blogem jste učinila na podporu kandidátky Liany Janáčkové více, než premiér Nečas, díky. To si vážně myslíte, že senátoři a zastupitelé jsou od toho, aby podporovali nepřízpůsobivou menšinu oproti většině, která pracuje a chová se normálně? U koho jiného, než u zástupců obcí a státu se má slušný občan dovolat spravedlnosti, pokud je omezován ve svém bydlení sousedy, kteří dělají hluk, bordel a špínu? Většinou celý den, protože nechodí do práce. Tomu říkáte rasismus? Jak tady již zaznělo, proč nikdo neřeší např.Vietnamce, kteří pracují a nikoho neobtěžují ?
19. 10. 2010 | 16:59

bluebird napsal(a):

Nedivil bych se, kdyby autorka došla k názoru, že je to tady házení hrachu na zeď. To by však byl špatný závěr z několika důvodů: 1. Podstatná část nadávek za kritiku Janáčkové (architektka prosím !!!) je vlastně adresována vedení místní ODS za to, že paní architektku kvalifikovaně zařadili tam, kam patří v místních poměrech, Nikoli autorka, ale ODS, což je bezprecedentní a autorka z protipólu se snim zcela ztotožňuje, což je z Lidového domu také dosti vyjímka. No a tohle hodně debatérů dráždí, s tím si tady straničtí matadoři nevědí rady a reagují neobyčejně "kvalifikovaně". 2. Nikdo z oponentů tady ani náznakem nepředestřel alternativu k současnému stavu, který je charakteristický nikoli integrací Romů, ale jejich volným i cíleným kumulováním v sociální sítí, v bratru za nějakých 20 mld ročně z našich daní. Ano, pokud se nedá nic dělat, tedy nedá se integrovat, tak to necháme v sociální síti? Nebo tuto síť pěkně sříznekme a budeme to mít na ulici a na zápraží, dle pravidla uživ se jak umíš? Nějaká jiná varianta soudruzi? 3. Je tady spousta veleduchů, kteří nmerozumí ani Tominové ani Merkelové, pro ně doslova: multikulturalismus není ani integrace, ani naturalizace. Multikulturalismus je: v práci makej a po práci jdi třeba do mešity nebo na sambový večírek, mluv si arabsky nebo portugalsky, ale hlavně ráno nástup k pásu. To selhalo soudruzi, důvěra v to, že se soudruzi z Turecka sami zorganizují a nebudou prudit! To byla politika nejen socialistů a liberálů, ale také všech CDU kancléřů od 70. let.
No a na závěr pár překvapení pro některé neo-Marxisty: v ghetech a vyloučení žije jen něco přes polovinu Romů, ostatní chodí do práce, dávají děti do školy a ti nejlepší už dávno vypadli do Kanady nebo Anglie, protože tam se s nimi a sjejich dětmi jaksi nezachází jako s negry z gheta, ale jako s lidmi, kteří se potřebují doučit a dotáhnout k běžným standardům, který tam chybí i leckterým "Čechům". A možná bychom si mohli říci, zda soudružka senátorka (v Praze) ona chce do Prahy, starostuje na vedlejšák, nás hrne směrem k těm v ghetu nebo smrem k těm, co makají v Kanadě, proč si myslí, že je lepší vykřikovat hloupé nesmysle na zsatupitelstvu nebo prakticky zrušit úspěšnou školu pro "vlastní" místní děti, než zkoušet posilovat počet těch, kteří pracují a platí daně, že. Asi by si tady všichni měli vybrat, zda chtějí spíše ty z ghet, aby jich bylo víc, s 80% pologramotnosti a vysokou kriminalitou, nebo to chtějí jinak. A pokud nevadí voličům Janáčkové, že jim svou politikou znehodnocuje nemovitosti, bydlení, kvalitu života a sama si hoví v Prae, pak je to jejich svaté právo. Zdá se ale, že je místní ODS jiného názoru, autorka, která mimochodem zřejmě ví trochu více než většina diskutérů. Je to jenom věc volby. Američani taky mívali negry a dnes mají Afro-Amričana prezidentem, s lepším vzděláním než většina zdejších debatérů nebo paní archotektka. Tak co vlastně tedy chceme, Jižní Afriku nebo Ameriku? Soudruzi, já radši Ameriku.
19. 10. 2010 | 17:10

Targus napsal(a):

To stejskal:

Zmlácení do bezvědomí dvěma na jednoho je rvačka v afektu?
Pane Stejskal, vy jste normální komik.
Zmlácení bělocha neboli gadža za účelem oloupení je standardní činnost, něco jako když vy si myjete ruce, jdete na záchod, přendáváte nákup z igelitky do lednice.
Aha, já jsem zapomněl, vy se k tomu nepřipravujete, vy to máte v krvi, tyto úkony jsou samozřejmé...
Ti dva fialoví borci zas mají za samozřejmost přijít ke gadžovi a obrat jej o prachy, mobil a zlato, pokud nějaké má. A když dělá problémy, ztřískat ho jak žito. To není plánovaný rasistický útok, to je zcela samozřejmá činnost, jako když vy si myjete ruce, jdete na záchod, přendáváte nákup z igelitky do lednice.........
Asi to bude tím, že gadžové nejsou lidi, kdežto romové
ano..., takhle to vnímáte?
19. 10. 2010 | 17:20

Targus napsal(a):

Ještě skromný dotaz, pane Stejskale:
Jak rozeznáváte rasisticky motivovaný čin?
Nepřipadá vám úchylné, že když mne oloupí cikán, tak je to v pohodě, zatímco když mne oloupí cikán a pronese při tomto loupení např. slova "bílá svině", je to rasizmus?
19. 10. 2010 | 17:25

hanah napsal(a):

Stejskal
pane stejskale,
nařizovat si nikdy nenechám, nebojte.
"nařizuje" autorka blogu premiérovi. Nesmí podporovat....

Nerozumíme si. Někdy mám pocit, že mi nerozumíte záměrně :-)
Uvádění příkladu domnělých zpáv bylo zbytečné a tak trochu pod úroveň.
O procesu se žháři psát nechci. Je to neštěstí, ale málo z nás o něm ví všechno. Při takovéto mediální masáži bych jako soudkyně odmítla kauzu soudit.
Bílý mladík nebyl zbit v afektu, ale proto, že byl bílý.
Prázdná slova Marksové a vědomá podpora "nepoctivého" Palase, ve mně vzbuzují mnohem větší vztek než slova Janáčkové, která je vyřkla v určité vypjaté atmosféře. Troufnu si tvrdit, že nejen pro ostatní občany, ale i pro samotné Romy udělala Janáčková mnohem víc než stínová (zaplaťpánbu) ministryně pro lidská práva.

Tak se mějte
19. 10. 2010 | 17:39

Alex napsal(a):

Pane Stejskal
nemáte to jednoduché a ostatní Vaše příspěvky zjevně ani nečtou, stejně jako nečtou dobře autorku či paní Šabatovou.
Nemohou.
Za prvé - a to především se povětšinou opět a opět dopouštějí paušalizace a prostě píší znovu a znovu o etnické skupině jako celku a jako takovou ji hodnotí. Tím to xenofóbní prostředí sami vytvářejí.
Za druhé - řešení, ač o něm přece jen mlčí, zjevně vidí ve vystěhování mimo jejich dosah. Nejde-li to do Kanady, tak alespoň za ohradní ploty - opět vlastně jen a jen mimo jejich dosah. Schovávají se za nerovný přístup ke každému občanovi. Marně píšete, že tomu tak není.
Problematika občanů, jež mnoho diskutujících nazývá nepřizpůsobivými a povětšině je charakterizuje jako onu etnickou menšinu ačkoli tomu tak není (netýká se ani náhodou jedné etnické kupiny) leží v sociální oblasti a jen jako sociální problém může být řešena. Troufnu si tvrdit, že tato otázka vyřešena uspokojivě pro mnohé konkrétní diskutující vyřešena nikdy nebude. Zcela jistě ne ideálně a takříkajíc do mrti.
Skutečností je, že Nečas a česká pravice prostě hnědne a vytváří populisticky dojem, že to lze vyřešit jednoduše - alá Čunek či Janáčková mimo onu sociální oblast.
19. 10. 2010 | 17:43

Hnzd@seznam.cz napsal(a):

Musím se smát, když ve své prezentaci uvádí paní Tominová-Marksová, že pracovala v "obecně prospěšné společnosti" Gender Studies. Gender Studies není obecně prospěšná společnost, nybrž parazitující sebranka! A paní Tominová-Marksová není nic jiného, než sprostý parazit, kterého daňoví poplatníci jsou nuceni živit ze svých daní, ačkoli tato paní si nezaslouží nic jiného, než dát do ruky živnostenský list, aby na něj začala sama za sebe dělat něco prospěšného pro své okolí! Znovu se mi potvrzuje teorie: že sociální lump zůstává sociálním lumpem! Paní Tominová-Marksová je schopna nabízet pouze taková řešení, která ruinují kapsu daňového poplatníka! Není divu, že tato paní je v ČSSD!
19. 10. 2010 | 18:24

Sylva Šauerová napsal(a):

No vida, jak je tady narváno ! :-) Je smutné, že paní Janáčková má tolik horlivých zastánců.

M.M.-T. napsala to, co - domnívám se - by měl vidět každý. I mne P. Nečas (a též předsedkyně PS !!) zaskočil, poznámku jsem učinila již pod jiným blogem. Paní Janáčková měla být vydána k trestnímu stíhání, a jak jsem již uvedla, je ostudou Senátu, že k tomu nenašel dost sil. Anička Šabatová píše o statečnosti. Je smutné, že dnes u nás musí být nazýváno statečností to, co by mělo být normální, bežné. Nečas s Němcovou, možná nechtěně, předvedli, co je zač současná ODS. Je moc dobré to vědět. M.M-T. ale samozřejmě patří poděkování.
19. 10. 2010 | 18:29

alfalfa napsal(a):

Jarsa. Mimořádně hnusný a špinavý je váš diskusní příspěvek. Zajímavé, sprostá slova vadí, tahle odporná snůška obvinění ne.
19. 10. 2010 | 18:36

honolulu napsal(a):

Moje itegrace do Jizni Afriky trvala 2 hod.. Byl jsem prijat a adoptoval jsem se okamzite..Akorat jsem byl dlouho vystrasen z LUXUSU, ktery na me silne pusobil za vlady Vorstra.
Zacal jsem velmi INTENZIVNE PRACOVAT ! Moje kariera byla rychlejsi a uspesnejsi, nez schopnost zlepsit anglictinu v tak kratke dobe.
Odmena byla daleko vetsi, nez jsem potreboval, chtel nebo doufal.

Po neunosnych politickych zmenach a odchodu z Afriky jsem se znovu snadno INTEGROVAL do USA...Ta zeme me vitala s otevrenou naruci. Dala mi moznost, byt vsim, cim jsem chtel byt..
Po padu Vorstra tisice Cechu (emigrantu z 1968) odeslo Z JAR do Australie, Kanady, USA, ale i do Evropy.
Ja neznam nikoho, kdo se z nasich lidi nedokazal INTEGROVAT..
Znam vsak hodne nasich lidi, kteri byli mnohokrat USPESNEJSI nez mistni obyvatelstvo.

Z toho plyne pouceni, kdyz se nekdo nechce prizpusobit INTEGROVAT vam ve vasi zemi, nalozte ho do prasecaku a odvezte ho za hranice Transylvanie.
Chci Vam zduraznit, ze na svete neexistuje zeme, kde by se nemuselo pracovat a mit "DAVKY" zdarma.
PANE STEJSKAL ! Vas clanek 19.10.2010 16:13:20 je vyborny !
Vase firma Aktualne CZ dobyva svet..I deti emigrantu se spatnou Cestinou o to maji zajem. Je to obraz vnitrnich pomeru v zemi, ze ktere emigrace vysla..Kanada, Amerika, Australie Vam dekuje..Ja nejvice ! (Omlouvam se za gramatiku.)
19. 10. 2010 | 18:37

Petr Havelka napsal(a):

Pokud se nepletu tak Liana Janáčková je ta trapná figurka, která si užila svou chvilku slávy jednak svými výroky a "druhák" měla při prezidentské volbě, poněvadž ji voličce Klause někdo vyhrožoval, poslanci ODS ji dělali ochranku až k dámskému WC a zpět.

To bude možná příčiny proč si ji Nečas tak považuje, páč mu děvenka půjde na ruku, že jo :)
19. 10. 2010 | 18:48

volič ODS napsal(a):

Paní Liliana se předvedla několikrát:
1.Volba prezidenta,zaručena beztrestnost.
2.Proč bylo odňato právo radnici při finančním rozhodování a bylo rozhodnuto o finančním auditu?
3.Zrušení základní školy v obvodě.Hned obratem ruky byla budova výhodně nabídnuta soukmenovcům.
4.Pro znovuzvolení je schopna se přihlásit i totenhotům jen aby prošla.
19. 10. 2010 | 19:00

nemo napsal(a):

Nevím, jestli té pomatené autorce došlo, že spolustraníci tam Janáčkovou nechtějí ze zcela jiných důvodů, než kvůli Cikánům.
Á propos, kéž by se těch pytlů s "extremisty" roztrhlo co nejvíc.
19. 10. 2010 | 19:10

kozoroh napsal(a):

William Booth, Čochtan a další napsali to, co elektorát Liany Janáčkové vidí také. Proto ji mnozí volili a popravdě řečeno, nedivím se jim. Za Janáčkovou je
totiž něco vidět. Co je vidět za ostatními kandidáty? Snad s výjimkou Čermáka nic. Jen sliby. Obchodníci s deštěm.
Paní Marksová je profesí budovatelka multikulturalizmu. Nic proti tomu, každý se nějak živí. Když se podívám kolem sebe a vidím, kolik naprostých nesmyslů si lze pořídit, pak jeden virtuální nesmysl z pacifistické líhně mnou nemůže
pohnout.Jeden rozdíl tu ale přeci jen je: Hmotný nesmysl si nemusím koupit. Na tento virtuální přispívám, aniž bych s tím cokoliv mohl udělat. A spolu se mnou miliony dalších.
Jsem rád, že Merkelová nazvala věci pravým jménem. Vycházím totiž z jednoduché premisy, že chci žít s někým, nebo vedle někoho, kdo mi buď vyhovuje, nebo mi alespoň nevadí. Ne s někým, jehož jedinou dobrou vlastností je to, že mne udržuje ve střehu.

A ještě dotaz. Proč většina lidí, kteří dobře prosperují z multikulti mi připadají jako ti Eskymáci, co umí dobře poradit Beduínům na Sahaře jak to udělat, aby jim nebylo horko ?
19. 10. 2010 | 19:19

alfalfa napsal(a):

nemo. Ale to víte, že nedošlo, nedochází to ani většině diskutujících. Janáčková si občas jenom nevidí do huby, to je celé. A jak tu už zaznělo, dělá pro ty cikány denně víc, než všechny Tomisové a jím podobní dohromady.
19. 10. 2010 | 19:22

arnazach napsal(a):

No tak to je teda smutný čtení (myslím hlavně ty komentáře).
19. 10. 2010 | 19:30

Janina napsal(a):

Myslím že paní Marksová-Tominová a paní Šabatová vůbec nechtějí pochopit. Dělíme se na ty kteří sedí v pěkných čtvrtích,děti ve vybraných školách, v kancelářích, na schůzích (to jste Vy dvě) a na ty kteří zoufale hledají možnost klidného dětství a příjmné školy pro své děti. Chodí Vaše děti do školy kde rómské děti čurají a kadí po třídě, kradou svačiny, strkají holčičkám prupisky mezi nohy,bijou je, celou hodiny řvou a řvou? Ne? Dcery mých dvou kamarádek chodily - celé zoufalé musely své vyděšené a plačíci děti dát jinam. Samozřejmě - typické rasistky. Bohužel pro Vás - jedna je Vietnamka a druhá zdravotní sestřička z Běloruska. Nedostalo se jim žádného zastání. Ale vznik vyrovnávacích rómských tříd je samozřejmě rasismus. Zničení snaživých dětí je v souladu s Vaším pojetím spravedlnosti. A znovu píšu - žiji v Ostravě celý život, naštěstí ve svém věku ještě nemám děti. Pevně věřím, že do té doby odsud vypadnu.
19. 10. 2010 | 19:33

Janina napsal(a):

Zapomněla jsem - všechno nejlepší k dnešním jmeninám paní Marksová-Tominová.
19. 10. 2010 | 19:36

Petr z Tábora napsal(a):

PaníJanáčkovou znám jen z diskusí v televizi a ne z praktické politiky.Tam své názory vždy obhájila a měl jsem pocit, že dělá mnohé pro občany bez ohledu na barvu pleti. Takto má mé sympatie a přeji jí ve druhém kole senátních voleb vítězství.
19. 10. 2010 | 20:20

krass napsal(a):

Paní Liana Janáčková bude zvolena, na tom nic Tomin-Marx-ová nezmění !!!!
19. 10. 2010 | 20:24

Targus napsal(a):

To Alex:

Nikdo tady nepaušalizuje. Co se týká Ostravy - Mariánských Hor, Vítkovic, Přívozu a podobných "chuťovek", je to zcela prostá reakce na skutečnost, že tzv. nepřizpůsobiví, resp. jejich drtivá většina, nesou vnější znaky příslušnosti k cikánskému etniku. Nic více a nic méně.
Příslušníky majority, kteří jsou tyranizováni nepřizpůsobivými, NEZAJÍMÁ, že si NĚKDO neplní své povinnosti. Příslušníci majority chtějí žít jako normální lidé v normální čtvrti.

Pokud se budeme bavit, o tom, kdo a co si neplní, buďte tak laskav a osvětlete mi, PROČ má ČR takové zákony a vyhlášky, že příslušníci PČR nejsou podle zákona schopni proti tzv. drobné kriminalitě zasáhnout. A pokud už nějaké lumpa dokopou před soud, PROČ jej souce nepošle za katr, ale propustí jej, protože mu např. "slíbil, že už nebude páchat trestnou činnost" (jednalo se o 5 × trestaného muže).
A pokud se někdo opováží postupovat podle zákonů, proč se na něj vrhne jak hejno supů smečka právníků a aktivistů.

Abych zakončil tuto plamennou promluvu stylově, podělím se Vámi o dnešní zážitek. Před chvílí přijela dcera ze školy. Cestovala tramvají, tam k ní přistoupili tři opálení maníci a zdvořile ji požádali o příspěvek na své chudé příbuzné. Jelikož neměla dostatečnou hotovost, hbitě jim odevzdala svůj mobil, majíc na paměti, co se stalo její kamarádce, která tyto maníky poslala asi před půl rokem do míst, kde záda přestávají být zády. Tu maníci vyvlíkli z tramvaje a hezky smykem zatáhli za první keř. Tam se jí znovu důrazně zeptali, jak to bude s tím dárkem pro chudé. Dva ji drželi každý z jedné strany pod paží a stáli jí na noze. ten třetí jí jezdil jednou rukou po rozkroku a druhou si rozpínal kalhoty.
Řekl jsem dceři, že má na výběr:
1/ vozit v tramvaji dárky pro nepřizpůsobivé,
2/ pořídit si auto a jezdit do školy autem
3/ udělat si zbroják a nosit malou dámskou pistolku. V tomto případě se však bude muset smířit s tím, že jednoho dne to bude muset do někoho z nepřizpůsobivých napumpovat se všemi právními, společenskými a psychickými důsledky, které z toho plynou.
Jelikož je po mně, tuším, jak se rozhodne. Bude to mít v životě velice těžké.
19. 10. 2010 | 20:43

Targus napsal(a):

To stejskal:

Pane Stejskale, mrzí mne, že se mnou nejste ochoten diskutovat a zmůžete se akorát tak na mazání mých příspěvků.
I přes to vám přeji dobrou noc.
19. 10. 2010 | 20:47

Petr napsal(a):

Dalsi naprosto rasisticky clanek, zkratka Romove jsou obcany jine kategorie a musi se k nim pristupovat na zaklade jejich barvy pleti jinak nez k radovemu obcanu, ktery tu je jen od toho aby fianncoval jejich paraziticky zpusob zivota.
19. 10. 2010 | 21:44

Realista napsal(a):

Ano, souhlas, paní Janáčková je karikatura politika.

RA:
Ono tak ještě vědět, co to je multikulturalismus. Tato ideologie znamenala ghettoizaci a už od poloviny 90. let se od ní ustupuje. Nevím, proč se ale vůči tomu vymezujete, jste 15 let za vývojem. Cizinci ovšem v zemích zůstali, a teď je otázka jak to řešit. Očekávám od Vás něco chytrého.
19. 10. 2010 | 21:46

S.Š. napsal(a):

Janina : To je pěkné, co píšete, Vaše pocity se jistě dají pochopit. M.M.-T. ale píše o něčem trochu jiném, zopakujme si to :
Liana Janáčková měla být před dvěma roky na základě obžaloby vydána k trestnímu stíhání. Stíhána měla být na návrh Policie ČR pro hanobení národa, etnické skupiny a rasy. Důvodem byl její výrok o plotu s elektřinou nebo o dynamitu a odstřelení, který pronesla na předloňském jednání o stížnostech starousedlíků z místní kolonie Bedřiška. Imunitní výbor senátu však její vydání k trestnímu stíhání nedoporučil a Senát ji následně nevydal, neboť se nedomníval, že by p. Janáčková spáchala TČ. K posuzování případné viny jsou u nás ovšem soudy, jistě se mnou budete souhlasit.
Autorka textu vyjádřila toliko výhradu k tomu, aby premiér státu, který si chce říkat demokratický, vyjadřoval veřejnou podporu osobě, která je proslulá rasistickými výroky a koneckonců se sama rasistkou nazvala. S tím, co paní Janáčková vykonala dobrého ve funkci starostky Mariánských Hor, jak se domnívají někteří diskutjící, věc skutečně, ale skutečně nemá společného ani zbla. S pozdravem
19. 10. 2010 | 21:57

Vlk napsal(a):

Feministka Marksová nějak opominula (jistě záměrně) důvody proč se s tzv. extremistickými stranami v Evropě roztrhl pytel. Hlavním důvodem je předešlá zhoubná politika pseudohumanistů jako např. Havla, Kocába, Marksové apod. S jejich požehnáním se nepřzpůsobivý občané množí jako krysy. Doporučuji pí Marksové aby těmto občanům pomáhala aktivně např. nabízela jim u sebe ubytování kupovala byty atd.
19. 10. 2010 | 22:16

Petr napsal(a):

Zde prezentovane vypady proti pani Janackove naprosto nechapu. Rasisticka je politika tohoto statu, ktera pri posuzovani cinnosti lidi vychazi z barvy pleti a rozdeluje obcany na ty, kteri musi platit adne a dodrzovat pravidla a na ty, u kterych se nedorzovani techto pravidel povazuje za projev etnicke svebytnosti. No a pokud toho uz obcan ma dost a od plic rekne co si o tom mysli jako pani Janackova, je okazite oznacovan za rasistu. Rasisiticky je ale tento stat
19. 10. 2010 | 22:32

Alex napsal(a):

Targus
Ale paušalizuje a mnohý. To je ale vedlejší. Sám jste si vlastně odpověděl, když jste si položil otázku, proč příslušníci policie nejsou schopni zasáhnout. Sám vidíte, kde je něco špatně. Nikoli v těch zákonech či vyhláškách. Rovnost před zákonem tu je. Znám případy, kdy totéž se týká bílého etnika, které dělá bordel a policie nikde. Tak to prosím nevztahujte na zákony či vyhlášky a už vůbec ne k jednomu etniku. Ostatně totéž se týká příkladu s Vaší dcerou.
Ono tohle všechno má hlubší kořeny a začíná to rétorikou právě Nečasů, Janáčkových, Řápkových apod. Ona je to přímá cesta pro to, aby se Vámi uvedný příklad jen množil.
Jiný příklad uvádí Janina.
Chcete-li oním základním problémem je právě ghétizace, kdy problematická část občanů je tak či onak shromažďována do těch ghét. Janině pak nezbývá než se odstěhovat.
Řešení máte v podstatě jenom dvě. Buď se ghéta budou rozrůstat i nadále a lidé typu paní Janáčkové je ještě budou podporovat, přičemž tu budou náklady a to nutné náklady - mj. na vězení na ta ghéta a v souvislosti s Vámi uváděným příběhem nutné a to výrazné náklady na policii. A nebo se bude rozvíjet smysluplná a komplexní sociální politika se vším, co to sousloví obnáší.
Bohužel dle mého soudu si Vám podobní tyto příběhy sami přivolávají a věřte, že bude daleko hůře. Volíte totiž právě Vy ony Janáčkové, Nečase či Kalousky, kteří vytváří populisticky dojem, jak to řešení je jednoduché.
Kalousek Vám mimochodem odebírá peníze na policii, která i tak je ve Vámi uváděném případě buď laxní nebo na to nemá. Bude-li vykazovat úspory na benzín, asi nebude ani náhodou do 5-10 minut u konfliktní situace.
Ona i ta sociální politika je drahá záležitost a má smysl jen tehdy, je-li dělána komplexně. U nás se zatím spíše bojuje o to, zda vůbec nějaká sociální politika má existovat nebo ne. Není pak divu, že je jen a jen chaotická a naprosto neefektivní. Paní Janině cesta poilování policie sama o sobě nepomůže, nemá-li sama dost prostředků, aby se mohla z onoho ghéta dostat. Nepomůže jí ani paní Janáčková, Tomský či další představitelé pravice jen a jen populisticky žvanící o vytvoření ghét pro ty nepřizpůsobivé - sami vědí, že to je naprosto nereálné. Sami to obvykle ralizují spíše těmi letenkami, ať problém řeší někdo jiný někde jinde.
Sociální politiku ovšem lze těžko dělat smysluplně v takovémto prostředí, kde Vámi podporovaná pravice populisticky tvrdí, že to vyřeší nějakou represí nepřizpůsobivých navíc je to pojato rétoricky nebo zachází svými metodami za zákonné hranice.
Všechno něco stojí, jak ta policie, tak i ta sociální politika. Znovu chce-li se tato společnost hádat z pravolevých pozic zda sociální politiku ano či ne, nikam se nedostane neb o té efektivnosti se pak už nikdo nebaví. Nemohu říci, že by se česká levice vůbec nějak zasloužila o nějakou efektivní sociální politiku zasloužila, dokonce si myslím opak, ale česká pravice prostě nedovoluje začít se bavit o té efektivitě neb směřuje k co nejmenší sociální politice či spíše k výraznému omezení a nejspíše zrušení. Přičemž stejně tak se snaží o co nejnižší stav policie, jež bude mít socialisticky plánovanou spotřebu benzínu. Tvrdím, že na české pravici řešení nalézt nelze. Bude-li ji ovšem v nynějších krocích podporovat ona pomyslná patová polovina, řešení nebude hledáno systémově a v této oblasti se bude jen nadále s prostředky prostě plýtvat. Jak již bylo řečeno, pokud Vám pravice podváže i tu policii, je a bude výsledek z hlediska Vašich příběhů zřejmý.
19. 10. 2010 | 22:40

kormoran napsal(a):

cikani vzdy ve velkem migrovali tam, kde jsou dobre soc. podminky, vysle se nekolik pruzkumniku a sup stehovani naroda.
Canada a nakonec i cesko jsou zarivym prikladem .
V us by si neskrtli ani nahodou))
19. 10. 2010 | 22:46

stejskal napsal(a):

Dobrý den,

smazal jsem jeden text, který byl v rozporu se zdejšími pravidly zvýrazněn na úkor druhých, v tomto případě napsán celý velkými písmeny (viz záhlaví každé debaty).

Děkuji za pochopení.

Libor Stejskal, editor blogů
19. 10. 2010 | 22:55

Martin napsal(a):

Vážená paní, nepochybně máte pravdu, a je zřejmé, že cikáni mají daleko horší podmínky k dosažení úspěchu ve společnosti. Ovšem na druhou stranu, jak dlouhou dobu se tím většinová společnost již zabývá? Kolik peněz bylo za minulého režimu do této komunity doslovně nacpáno, jak na vzdělání, kdy byli zvláštní vojenské útvary kde se její jedinci mohli něčemu vyučit a kupodivu to celkme ocenily, jen dnes by v tom bylo spatřováno porušení jejich práv. Jejich děti byly přednostně zařazovány do mateřských škol a tento projekt také stál nemalé peníze. Jak je možné, že například s Řeckou komunitou a i s jinými komunitami není tolik problémů jako právě s cikány. Proč si jiní uvědomují důležitost vzdělání a oni ne? Podobné chování se ve většinové populaci vyskytuje jen u jakési sociální pdtřídy. Jak je možné, že za tu dobu co v Evropě žijí si nebyli schopni zrovna cikáni osvojit principy jejího chování? Ti slušní to mají nepochybně neuvěřitelně těžké, ale co ti ostatní? Proč bych jim měl pomáhat a brát na ně ohled? Kdo pomůže mně? Splácím byt a dřu jak mezek a cikáni? Přepadli mou devítiletou dceru a zbili ji a okradli, okradli naší starou babičku, na koupališti ukradli dětem průkazky na dopravu a těch pár korun co měli na útratu. Jistě oni se mají špatně a tak mají právo si to vzít. Ostatně také mají něco jako žužipen nebo tak nějak je to asi jako Bušido, jen stím rozdílem, že jim t zakazuje vykonávat gdžovské práce. Cikány jsem ještě nikdy nenapadl a neokradl a ani jim nenadával, oni to vše k mé osobě a nebo k mé rodině už udělali. Proč mám snášet jejich temperament a poslouchat jejich řvaní, jejich nadávky a bát se, co zase provedou? Kde smím žít já, abych měl klid od nesnášenlivých agresivních jedinců jako jsou cikáni? V případěš, že mně napadne běloch a já se ubráním, celkme to je v pořádku, ale pokud by se jednalo o takzvaného Roma tak jsem rasista. Myslím si, že tolerantní jsem dost, ale za posledních dvacet let, kdy se z cikánů stali romové se zemně na základě negací kterými se toto etnikum projevuje rasista nejspíš stal. Omlouvám se všem těm slušným, kteří schtějí jen v klidu žít a pracovat a vychovávat své děti, ale nemám cikány rád, nedali mi k tomu šanci.
19. 10. 2010 | 22:56

Targus napsal(a):

To Alex:

Vážený, jen vysazenost číhajícího Stejskala na můj komp mi zabraňuje, abych Vám sdělil, co si myslím o obsahu vaší hlavy.
Jste schopen definovat ukázkový zásah Policie ČR proti člověku, který je prokazatelně bez jakýchkoli oficiálních příjmů až na nesebratelné podpory od státu, a který neustále páchá přestupky, za které lze pouze pokutovat, nikoli za ně zavírat?
Jistěže nejste. Policajti přijedou, osobu seberou, poslouchají při tom verbální nadávky tak 30 lidí, kteří jim vyhrožují uříznutím hlavy, setřou nějaký ten plivanec z uniformy, schytají vši, blechy a štěnice, eventuálně svrab, sepíšou protokol, u čehož se jim zajištěná osoba počůrá či poblije, evntuálně obojí, a následně vzorného přestupkáře pustí. Na to Vám za zavolání policie "kdosi" vymlátí okna.
Vy v tom vidíte nějaký problém? Já ne. Ale chovám se po třetím vymlácení oken jako rasista. Chytnu bobíka někde za rohem a vyspravím mu fasádu tak, že ho nepozná ani jeho famílie, eventuálně zlomím pár prstíků. A jeho ženě strčím pod nos brokovnici a řeknu ji, že jí to příště fláknu do toho jejího věčně naditého břicha. Anebo se před ním pokálím, ostatně jako naprostá většina bílých, a odkvačím do jiné čtvrti.
Taková je realita soužití s fialovými. Více s vámi nemá smyslu ztrácet čas.
19. 10. 2010 | 22:59

Starý napsal(a):

Nečas snad může podpořit koho chce ?!
Ale vy se nebojte. Vaše multikulturní živnost založená na zamlžování problémů ale vzkvétat bude.
Takové blbnutí je to "cool" v celé EU.
19. 10. 2010 | 23:12

Targus napsal(a):

To Martin,

jak si můžete přečíst příspěvek Alexe, chyba je jednoduše ve Vás. Proč, to netuším. Ale pan Alex má určitě pravdu.
Moje dcera může za to, že jí cikorky sebraly mobil. Na vině nejsou zákony umožňující páchání drobné (sic!!!) kriminality, na vině jsme podle něj my bílí.
Já s cikány problémy zatím nemám. Dovedu však velmi dobře pochopit, že je někdo má tak velké, že se rozhodne odstěhovat z místa, kde žil celý dosavadní život.
Dovedu pochopit, že existují lidé, kteří vidí jako jediné řešení dát cikánovi peníze na letenku výměnou za podpis, že se vzdává trvalého bydliště a přiděleného bytu.
Dovedu pochopit, že jsou v této zemi opravdoví rasisté světlé pleti, kteří si přejí cikány vyhnat či rovnou vyhubit.
Paní janáčkovou mám kdesi u svého vyměšovacího otvoru, není o nic lepší, než ostatní sebranka na radnicích.
Vzhledem k lokalitě, ve které žiju, ale dovedu pochopit výroky, které pronáší.
19. 10. 2010 | 23:14

Hellga napsal(a):

Paní Marksová, blábolit od stolu, umí i strejc v hospodě! Bylo by větším přínosem pro všechny, kdyby jste, místo psaní, začala dělat něco užitečnějšího, třeba okopávala řepu...:o(
19. 10. 2010 | 23:24

Karel Nedoma napsal(a):

Liana je sice vypočítavá,ale Váš článek nevychází z reality ohledně soužití s Romy. Máme je kousek od sebe (vilová čtvrť v Havířově)a už se pomalu, ale jistě, ozbrojujeme. Oni totiž pořád kradou, víte? Začínáme se domlouvat na domobraně...obušky, bejsbolovky, flobertky, vzduchovky, plynovky, pepřáky aj.
19. 10. 2010 | 23:31

kormoran napsal(a):

Targus to co jste vyse uvedl je take problem priposranosti a loajality slusnych obcanu.
Alespon co jsem slysel , tak cesi kdyz se neco semele z mista utecou a nechteji s veci nic mit, coz je velka chyba!
Vase dcera kdyby zacala kricet o pomoc kazdy ji ignoruje neni -liz pravda? To je problem v mysleni ceskych obcanu!
19. 10. 2010 | 23:35

Alex napsal(a):

Targus
Můžete si posloužit, já to do lidí všeho typu opravdu unesu v pohodě - ohledně obsahu mé hlavy. U obdobných lidí jako Vy tomu tak bývá, že prostě neunesou ani jiný názor než ten jejich.
Co se týká nějaké definice ukázkové akce policie - netuším, kam tím směřujete. Jen vím, že jistý starosta New Yorku zločinnost snížil zcela jistým způsobem - jenž mj. obsahoval účast policie na místě jakéhokoli konfliktu výše uvedený čas. To jen ohledně té policie. Ohledně toho, co uvádíte - autorita policie, je věřte či ne součástí určité efektivity v zásazích, ale už téma na jinou diskusi. Cesty jsou, ne že ne. Stejně tak to nestačí - ten ne nevýznamný podíl spočívá v té kvalitní sociální politice, o níž zjevně nemáte potuchy, co to vlastně je. Vy jste dokonce tak daleko, že nechápete, že i na tu policii ty penízky potřebujete. Prioritou ovšem u té policie je ono dostavení se na místo konfliktu v co nejrychlejším čase.
S Vámi je to bohužel jako z batoletem, jež na vše odpovídá "a ploč".
Čili by to bylo na další přednášku. U Vás by mělo pro začátek stačit konstatování, že ať kdokoli udělá cokoli, prostě nelze vyloučit, že u Vás někdo rozbije okna. Mimochodem soudě podle Vašeho způsobu vedení komunikace bych si to troufl označit to za docela pravděpodobné.
Ještě jednoduché poučení - to, že něčemu nerozumíte, neznamená automaticky, že ten druhý v hlavě nic nemá. Nepotřebuji k vedení komunikace s Vámi žádní silné výrazy - ono je prostě vidět, že o předmětné problematice máte opravdu jen a jen příliš malé povědomí.
19. 10. 2010 | 23:39

Alex napsal(a):

Targus
Ještě k Vašemu výlevu vůči Martinovi, že podle Alexe je chyba v něm. Jen tolik. Naučte se prosím číst. A snad jen tolik v úplné zkratce - ono jde o to jaké klima ve společnosti je a co s s tím klimatem a negativními jevy společnost dělá. Jedna věc je represe, druhá věc prevence. Ani jedno nebývá dobré podceňovat. I tak ještě v obou případech závisí na té kvalitě. Krade-li elita a jiná elita ji to umožňuje, nelze se divit, že krade až příliš velká část společnosti - zase nejde jen o jedno etnikum, jakkoli takovou zkušenost Martin a nejen Martin udělal.
19. 10. 2010 | 23:54

Otázka napsal(a):

Každý má právo zvolit si v demokratických volbách takového starostu, který je pro něj zárukou bezpečnosti, klidu a pořádku ve městě! Nikdo mi nebude určovat, kterého kandidáta smím či nesmím zašrtnout!
Paní Marksové Tominové nikdo nebrání přestěhovat se do Mariánských hor a v příštích volbách kandidovat proti paní Janáčkové.
Už by nám kondečně nějaký zlatoústý lidskoprávní profesionál z Prahy mohl v praxi ukázat jak ve čtvrti s vysokým podílem romských občanů správně starostovat, aby v ulicích byl pořádek, klid a bezpečnost.
Do toho!
20. 10. 2010 | 00:15

Alex napsal(a):

Otázka
To právo Vám a Targasům nikdo, pokud vím nebere, tak neplácejte nesmysly. Ohledně onoho doporučení autorce - jistě vždyť to je podstata Janáčkové a podobných - přenést problém někam jinam a na krk někomu jinému. Ona dotčený problém neřeší, nanejvýš se stejně jako Vy domnívá, že něco řeší a i o tom lze u Janáčkové pochybovat.
Co se týká té Vaší repliky ohledně zlatoústých lidskoprávních profesionálů - pozor, abyste se nakonec Vy sám nedožadoval lidských práv právě u těch profesionálů. Žádný z nich Vám Vámi požadované vedení dotčené čtvrti ukázat nemůže z jediného prostého důvodu - není to za současných poměrů v jeho silách. Něco je na státu a něco je na radnici - jak v represi, tak v prevenci. Jiné řešení není. Podstatným krokem je řešit kořen problému, jenž není v etniku. Řeší-li někdo etnikum - nic nevyřeší. Stejně tak představa jednoduchého řešení je představa hodně mylná.
20. 10. 2010 | 00:36

kormoran napsal(a):

Otazka 00.15 potlesk.
Alex nevyhrozuj 'prdelko'!
20. 10. 2010 | 01:48

Anita napsal(a):

Paní Tominová,
ve svém příspěvku docela tvrdě kritizujete paní Janáčkovou, ba dokonce naznačujete, že se i dopustila nějaké nekalosti. Máte-li podezření, že porušila zákon měla by jste nejdříve podat trestní oznámení a nechat na soudcích jestli skutečně zákon porušuje. Osobně vůbec paní Janáčkovou neznám, ale to co jste napsala, mohla bych mít dojem, že se jedná o paní, jejichž zájmem je pouze škodit úplně všem Romům a právě proto (je vašimi slovy)"léta starostkou obvodu s velkým počtem sociálně vyloučených obyvatel"
Už to, že píšete léta, si nějak odporuje s tím, že by tu starostku vykonávala špatně. Máte dojem, že se někdy ráno člověk probudí a vybere si,že bude starostou v nějakém městě či obvodě a ono se tak stane? Nota bene ještě si řekne, že půjde do oblasti problémové a bude tam některým lidem dělat peklo a oni za to ho budou mít rádi a nechají ho dělat starostu dlouho?
Paní Janáčkovou znám pouze z medii a můj názor na ní je, že je rázná paní, která se nenechá zastrašovat tím, že na určitou menšinu se tu nemůžeme ani škaredě podívat jen proto, že bychom byli považováni za rasisty. Sama nevím, tak jako většina z nás jestli v určitých chvílích nejsem rasistka.
Hodně o tom přemýšlím, zvláště, když mám zážitek, když malé romské děti mi vyskočí v křižovatce na auto a nemůžu jet dál, abych je nezranila, trpělivě čekám až se vyblbnou a trnu co bude s mojím auťákem.
Když mojí 77-ti leté matce se ztratí v tramvaji peněženka a její nejbližší spolupasažeři jsou Romové.
Když jdu po ulici a najednou mě obstoupí jen tak z legrace hlouček výrostků tmavé pleti a baví se tím, jak jsem nejistá.
Když v Ostravě mě zastaví Romka a začne se ptát kolik je hodin, což je pouze záminka a převede řeč, že jsem v ohrožení, než se vzpamatuji poškube mi vlasy, protože musí zažehnat zlé síly a požaduje za tento úkon peníze, ovšem pozor, ne drobné, které mám v kapse, ale papírové, zdrhám a jsem za zoufalého řevu proklínáná na doživotí.
Jistě s podivem, že se mi dostane vždycky takové zkušenosti od Romů, tedy menšiny, pravděpodobnější by mělo být, že bych měla více ťafek dostávat od gadžů, jak nás nazývají a já nevím, jestli to také není hanlivé.
Neumím si představit, že bych měla v Ostravě přímo bydlet,ale bohužel čas od času musím tady něco vyřídit.
Vím,že jsou tady i velmi slušní a kultivovaní Romové a také vím, že oni se rovněž stydí za ty problémové.
Paní Janáčková je tedy pouze ta, která se nebojí vymezovat hranice a pomoc těm Romům, kteří o to stojí a něco proto udělají a fandím ji v tom, že nepřízpůsobivým a líným nedává plané a hloupé naděje, že tak se dá u nás žít.
Osobně bych vymezila speciální sociální ministerstvo pro Romy, dokonce by ministrem a jeho poradci byli Romové. Hospodařili by s určitou vymezenou částkou ze státního rozpočtu na vzdělání Romů, na sociální dávky, rekvalifikaci, s peněžní i materiální podporou pro romské podnikatele, kteří by zaměstnávali Romy. Pokud by jim to fungovalo, nebylo by třeba rázných starostek a starostů.
Také by se většina z nás i určitě našla co by ráda finančně přispěla pokud by to bylo smyslplné a naučili se žít integrovaně s námi. Neboť chtít se integrovat do společnosti nemůže být jen naše starost a touha, ale především jejich vůle.
20. 10. 2010 | 01:56

honolulu napsal(a):

Zde se ozyva jeden evidentne, permanetne, spatne informovany CIZINEC a prosi o vysvetleni co to je: "Smysluplna a komplexni socialni politika". (Mysleno urcite na povzvednuti urovne neoblibeneho etnika.) Kdo to plati a kdo bude proti sve vuli ucastnikem tohoto socialniho experimentu ?
Dcera pana Targuse ? Nebo pani
Janina ?
Kdyz neni problem v etniku, kde je problem ?
Me silne bije do oci pri cteni prispevku nicim nepodlozena INTELEKTUALNI NADRAZENOST levice, uzivajici slova jako treba "placate nesmysly" atd.

Neschopnost videt problem ocima terorizovane dcery pana Targuse.
Je snad pani Janina, nebo devce v electrice EXPENDABLE t.j. bezcenna - predurcena obet na oltar socialniho experimentu ?

Nemate strach co Vam narod jednou udela za tyto experimenty ? Ja mam strach ! Cela Evropa se radikalizuje a
nikdo u nas (USA) nechce volit nas demokraty..
Ja mam rad strakate tropicke kosile..Bojim se hnedych a cernych. Myslim si, ze v oddelenosti kulturne rozdilnych, by bylo mene tech hnedych kosil.
Myslim si, plot 4m vysoky je fain.! Byl bych vdecny za opozicni nazor a vysvetleni bez
slyseni o me uplne neschopnosti myslet.
20. 10. 2010 | 02:47

Pan Tydlifidlidát napsal(a):

Stejskale, odkud berete takovéto nanynky a jiné exoty jako Černý, Šimáček a spol.? To mají být nějaké V.I.P. českého národa? Co tak ještě Uhl, Miss Tydlifidli a chudák Kostlán?
20. 10. 2010 | 03:01

honolulu napsal(a):

Pane KAREL NEDOMA, co to je flobertka ??? Ochrana proti teroru je Vase povinnost !
Vite, co je to SJAMBOK ?
20. 10. 2010 | 03:19

honolulu napsal(a):

Pane SMEJICI SE HUMANISTA. Kdo a proc ma nekdo zajem na genocide ceskeho nebo slovenskeho naroda ?
Kvuli genocide belochu v JAR a v
Rhodesii jsem zacal psat do Aktualne CZ. A ted to slysim i z jine casti sveta. Je to Brusell ?
Proc ? Co se asi deje ?
20. 10. 2010 | 03:41

kormoran napsal(a):

Honolulu Flobertkou se nazyva v cechach zbran kratka , nebo dlouha raze 22. Naboje -brabcinky -broky, dale naboje short rifle, mid rifle, long rifle, velmi ticha a ucinna zbran uzivana drive pytlaky.
Diky male razi velka prubojnost.
20. 10. 2010 | 03:57

kormoran napsal(a):

Vseobecne se da rici malorazni zbran , aby jsem nebyl napaden zas nejakym soudruhem k vuli calibru))) Vystrel se da prirovnat k tlesknutim dlani "tleskacka"))))
20. 10. 2010 | 04:20

honolulu napsal(a):

Pane KORMORAN, dekuji za informaci.
Preji Vam i Vasim sousedum uspech v obrane proti kriminalite a terroru...

Pane MARKUS Vipsanius AGRIPPA, jeden s velmi nevzdelanych milovniku Antiky by prosil o vysvetleni, jak jdou srovnat Vase tolerantni integracni nazory s velkym statnikem a generalem Rimanu jehoz nick jste si vybral. Vzdyt on trpel alergii na vse, co nebylo rimskeho a Vy mate rad vse, co neni Ceskeho.
Ja se zde uchechtam smichem !
Co takhle nick LUCUSTA. - Vysoka inteligence nesnasejici nevzdelance, (a dizaster pro Rim.)
Ne aby jste se nahneval,
ja se proste bavim !... Vrate mi to nejakym nickem pro me z Antiky, at mam o cem premyslet.
20. 10. 2010 | 05:20

kormoran napsal(a):

Pane Honolulu , svoje zbrane si nekolikrat denne myji jsou to me ruce a nepouzil jsem je od te doby co ziji na zapadnim pobrezi USA )))) hezke dny preji.
20. 10. 2010 | 05:35

honolulu napsal(a):

Pani JANACKOVA, mate muj obdiv, ktery je inspirovan kvalitou Vase mysleni a dobrem, ktere se snazite prosadit pro narod z ktereho jsem vysel..

Neverim Vasi opozici a jeji atrocitni propagande.
Vase politicka inklinace zarucuje attractivni zjev a to co pise pani Jarsa, je dukazem, ze Vasi nepratele propadaji panice...Az prijedu do Ostravy na strudl, chtel bych Vas pozadat o dovoleni Vam podekovat, za narizeni o budouci stavbe plotu oddelujiciho civilizovane od tech druhych.
Nemam poneti, kde jsou Marianske Hory. Neznam Ostravu. Ale mozna na schuzi Vasi strany budu mit moznost Vas informovat o osudech lidi v Johannesburgu.

(Verejne protesty proti tomuto prispevku prijima lamparna na Smichovskem nadrazi.)
20. 10. 2010 | 06:22

honolulu napsal(a):

So, you are my fellow American, how nice !
Jsem momentalne v Penn., jinak vetsinou FL..
V pripade, ze jste v L.A., tak budete potrebovat v budoucnu asi neco vice nez ruce. Chtel bych, abych se mylil !
Doufam, ze se nekdy sejdem na Aktualne cz...Zde je uz 0:42 am.
tak pro dnesek koncim.
(To bude zitra jekotu, kvuli prispevkum, uz se tesim.) So good night for today.
20. 10. 2010 | 06:42

george napsal(a):

Zkaženost a pokrytectví máte v povaze Tohle je skutečnost, ať už se vám to líbí nebo ne. Já jsem váš Bůh. Lidstvo nemá dobře nastaveny systémy. Sociopati psychopati jako adware jsou škodíci (škodná v myslivosti) Člověk jako lidstvo nezvládá regulovat a čistit svůj systém. Nebo si představujete, že je to věc mediciny, doktorů, složek státu jako je policie a podobně? Ne není.
http://utrumque.blogspot.co...
20. 10. 2010 | 07:53

Janina napsal(a):

Pane honolulu - máte pravdu - my jsme povolené oběti. Bohužel o tom mluvíme a tím kazíme JEJICH univerzální pravdu. Co s námi? Příspěvek paní Šabatové mě zvedl adrenalin a tak jsem "internetovala" kdo to je a co udělala pro zlepšení situace obyčejných lidí - a výsledek - NIC. Kecy, schůze, zápisy, memoranda......Už dvacet let.
Nedávno jsem představovala naší firmu na jednom gymnáziu pod heslem - je ti dvacetšest, budeš si s nima rozumět a my máme splněno. Zajímavá debata. Studenti už nyní vědí že jsou dvě pravdy - jedna politicky korektní jako veřejná maska a pak skutečná pravda kterou si můžou říkat doma a mezi prověřenými lidmi. ...mamka mi říkala ať o tom nemluvím, že budu mít problémy.... otec mi pořád říká o tomhle nemluv... já vím že máš pravdu, ale nevyplatí se to.
A co teď? Tímhle se nikdo nezabývá. No, čas jít do práce. Přilehlá problémová čtvrť ještě vyspává, tak to dneska bude bez problému.
20. 10. 2010 | 07:59

Alex napsal(a):

honolulu
Nejprve k tomu plácání nesmyslů.
Jestliže Otázka tvrdí, že každý má právo volit podle sebe a nikdo mu nebude určovat koho má volit v konkrétní dikci a v konkrétních souvislostech, jde podle mého názoru o prostou logiku. Zcela jistě Otázce nikdo nic neurčuje, ani autorka - z toho důvodu Otázka nesmysly plácá, leda byste mi zase Vy nějak srozumitelně vysvětlil, kdože to a jak Otázce určuje, koho má volit a je-li to vůbec možné, natož v daném konkrétním případě.

Co se týká oné komplexní smysluplné sociální politiky, ono lze vyjít přímo z Vašeho původního příspěvku, kde defakto tvrdíte jedinou věc - co jsem dokázal já, nutně musí dokázat každý. Abyste snad neměl zbytečné obavy ohledně nějaké intelektuální nadřazenosti, pak to formuluji takto - v tom spočívá dle mého názoru Váš omyl a odtud se podle mého názoru odvíjí nejen u Vás vše další. Podle mého názoru je faktem, že lidé jsou různí a že prostě mnozí nedokáží to, co Vy.
Podle mého názoru stojí za to, takovým lidem pomoci a dokonce některým z nich i práci pomoci sehnat. Mimochodem, možná jste dosud něvěděl, že předmětem sociální práce je i přímá a někdy i trvalá pomoc. Stejně tak je opět podle mého názoru faktem, že tržní společnost potřebuje určitý rezervoár pracovních sil v nezaměstnaných, aby naplňovala tu podstatu trhu - soutěživost. Už z toho vyplývá, že opovržlivý přístup k nezaměstnaným opět pojatý paušálně s tezí, že kdo chce práci si najde, jest nesmyslný. Stejně tak je podle mého názoru skutečností a faktem existence velmi malé skupiny lidí, která nikdy pracovat nebude - opět z různých důvodů a nikoli jen těch pejorativních. Stejnou skutečností podle mého názoru je existence nerovnosti sociální - kdo, kde a v jakých podmínkách se narodí. Chcete-li to natvrdo, pak tady máte nejčastější důvod či příčinu u problému, jemuž se tu tak láskyplně věnujete nejen Vy. Z uvedeného snad i vyplývá, proč se domnívám, že jde apriori o problém sociální a nikoli o problém etnický. Nejen Vy odvozujete tuto problematiku jako problém etnický pouze na základě matematické skutečnosti. Dle mého soudu mylně.

Ta komplexnost spočívá ve smysluplné kvalitní represi a současně ve smysluplné kvalitní prevenci. Onou kvalitní represí je míněna mj. i ta funkčnost policie v dotčených a jmenovaných příkladech. Onou prevencí je míněna sociální činnost státu, obce a občanské společnosti, kde má nezastupitelné místo každá jmenovaná složka, ale také své limity, kam už nedosáhne. Onu občanskou složku kdosi v diskusi připomněl i v kontextu uváděných případů. V našem problému je klíčem vzdělanost a deghétizace. Princip takové komplexní činnosti v určitém slova smyslu vystihuje nejvýstižněji teze, že firma své zaměstnance propustit může a někdy i musí, ale stát své občany propustit nemůže. V tom komplexu musí být pochopitelně přiměřená složka motivační stejně jako složka solidární. Mým názorem je, že se to bohatě vyplatí.
Doložím ještě na několika konkrétních případech svou představu kvality. U té policie jsem se v souvislosti z uváděnými případy o jedné takové drobnosti zmínil. Těžko tomu ale pomůže plošné škrtání peněz u policie, která skutečně hodlá šetřit na tom benzínu.Jiný příklad zde též zmíněný. Porodné je u nás koncipováno špatně a skutečně vybízí mnohé k velkému počtu dětí na základě plošné dávky na každé narozené dítě či dávka zase plošná na každé dítě. Ta plošnost škrtů se tu projeví zase, jen trochu jinak. Kalouskovo řešení bych považoval za správné i v jeho původní podobě bez kompromisu jen a výhradně v případě, že by odboural platbu za např. umělé otěhotnění u těch žen, u nichž to řeší jejich potíže s otěhotněním. Půvabné je, že řádově to byla dosud stejná částka - zhruba 10000 na jedno dítě a zhruba 10000 za onen postup umělého oplodnění.
Ono se ta Vámi ironizovaná komplexnost dá těžko vyložit dvěma jednoduchými větami. To je možné jen u pravicově pojatých manter zjednodušujících až k primitivismu. Jiný drobný ale vcelku charakteristický příklad nekvality a nekomplexnossti skýtají děti vyrůstající ve státních zařízeních, jež jsou po dosažení 18 let prostě vyhozeny na ulici prakticky bez koruny a bez jakékoli podpory, jež nemusí být nutně jen finanční. Tolik v kostce.
20. 10. 2010 | 08:22

alex napsal(a):

Při Vašem způsobu komunikace ani moc neočekávám, že byste něco akceptoval. Čili jen tvrdím, že to je můj názor, možná mylný. O omylu mne ovšem těžko přesvědčí Vaše repliky - jak týkající se onoho plácání u Otázky, tak Vaše z palce vycucané teorie o nějaké povýšenecké inteligenci notabene zrovna levicové, tak i věci Vámi dovozovoné bez jakéhokoli opodstatnění (oběti, kdo za co může apod. ve Vašem podání).
Příčina radikalizace v celoevropském kontextu netkví v multikulturalismu samotném, ale v jeho špatném pojetí. Merkelové je možno rozumět či ne. To už je ovšem jiný šálek čaje a kupodivu je jeho příčinou neuvážená imigrační politika povětšinou pravice, jež v rozporu se svou vlastní až neoliberální teorií trhu prostě doveze pracovní sílu z venku ač jí doma nechybí. Jednoduše řečeno.
20. 10. 2010 | 08:23

Targus napsal(a):

To Alex:

"Krade-li elita a jiná elita ji to umožňuje, nelze se divit, že krade až příliš velká část společnosti"

Toto je jediná Vaše věta, kterou lze ohodnotit jako rozumnou.
Vaše bláboly o tom, jak vše zachrání policie á la New York, která se všude dostaví včas, jsou zcela mimo mísu.

To Kormorán:

Máte pravdu, ale myslím si, že problém není v tom, že tramvají jedou Češi. Tramvají prostě jeli slušní lidé, kteří vědí, že pokud by se postavili na odpor, zůstanou v tom lítat sami.
- Řidič tramvaje nezastaví a nezavolá policii, protože by si jej útočníci velice lehce našli.
- Kdokoli z pasažérů nezavolá policii, protože než by stihl vytáhnout mobil, cikorky mu přerazí pazouru nebo ten telefon rozšlápnou.
- Kdokoli z pasažérů nepohne ani prstem, protože vzápětí by byl smýkán po služebnách policie a po soudech, samozřejmě bezvýsledně ve vztahu k potrestání barevných "výběrčích".
- Kdokoli z pasažérů si nedovolí pozvednout ani jeden prstíček na obranu někoho druhého, protože pokud by omylem přežil útok tří nadopovaných maníků, byl by označen za rasistu, který napadl pokojné cestující jiné barvy pleti.

Přátelé a pane Stejskale, buďme realisty a započněme označovat věci a aděje skutečnými jmény.

Tento stát, a jmenovitě jeho elity,
MÁ ZÁJEM (! ! !)
na tom, aby zde panovalo napětí a teror menšin vůči majoritě.
Už jen proto, že se pak ty obyčejné majoritní lopaty starají o to, jak ve zdraví přežít a nikoli o to, kdo rozkrádá jejich těžce vydřené penízky, které odvedli na daních.

Kdy konečně pochopíte tuto triviální tezi?
20. 10. 2010 | 08:33

george napsal(a):

Pro pana honolulu, za skvělý výkon zde v debatě dodatečně posílám přání do dalších úspěchů s citem a humorem...
http://utrumque.blogspot.co...
20. 10. 2010 | 08:46

Alex napsal(a):

Targus
Váš názor je Váš názor. Za blábol ho nepovažuji. Považuji ho jen a jen za hodně pomýlený.
Jak jsem napsal neočekával jsem, že byste na cokoli přistoupil soudě podle Vašeho způsobu komunikace. Ta se v argumentaci zrovna nevyžívá - tedy podle mého názoru. Je ovšem možné, že jsem Vám to předestřel tak, že je to pro Vás nestravitelné. Stejně tak jsem schopen rozumět Vašemu a nejen Vašemu omylu ve skutečnosti, že nejen paní Janáčkové, ale i paní Řápkové či panu Čunkovi nebyla vytýkána samotná snaha po dúslednosti, ale pouze formy, jež jdou jak mimo zákon tak mimo hranice dobrého vkusu. Tady je další kořen Vašich omylů. Kupodivu právě pan Čunek nejen mluvil o nemožnosti řešit problematiku z radnice, ale na celostátní úrovni ve funkci sice ministra pro MR seskládal svou představu o řešení problému - možná kupodivu pro Vás a Janinu obsahoval stěžejní premisu o mnou zmiňované deghétizaci.
Jak někdo zmínil, někdy jde jen o ujetí huby - ovšem nepřípustné ujetí. To se stalo dle mého soudu u Čunka, jenž volil nevhodná slova. Ovšem nikoli u paní Janáčkové - ta rasistkou bezpochyby je. A mám-li se vrátit k článku autorky, někde v diskusi je velice výstižný příspěvek o tom, kterak se s autorkou bavit o tom, co nikdy neřekla a nenapsala.
20. 10. 2010 | 08:52

Dag Badman napsal(a):

Alex:

sám ve svých příspěvcích píšete, že smysluplná sociální politika (tak jak si ji představujete vy) je u nás nedosažitelná. V této chvíli bych se tedy rád zeptal, jestli není rozumné se na takovou multikulti integrační politiku úplně vykašlat a zbytečně nevyhazovat peníze, které podle vás stejně nevedou k řešení.
20. 10. 2010 | 09:30

boban napsal(a):

Dnešní výrok soudu nad žháři z Vítkova je precedentní a to proto, že teď se bude jasněji a otevřeněji dívat také na to, jakou rasistickou příchuť budou mít akce romů proti gádžům. Soudy mají v tomto, alespoň si myslím jasno. Těch 2x 22 a jednou 20 let je dost, ale myslím, že spravedlivé by bylo tento pohled obrátit na akce romů a jejich přístup k většinové společnosti. Doufám, že jejich excesy nebudou brány jako, že to tak nebylo a bez rasistických podtextů. Jinak by to byl výsměch společnosti, která se snaží rasismus vystrnadit.
20. 10. 2010 | 09:44

Alex napsal(a):

Dag Badman
Rozumím. Klíč je v obsahu slova proč je nedosažitelná, ve kterém mám na mysli české pojetí politiky ode zdi ke zdi, kdy strany prosazují něco, co bude po výměně stráží změněno. Politika je podle mého názoru umění možného. Stručně řečeno jde-li jedna strana jak pes za kostí např. za důslednou privatizací zdravotnictví a druhá přesně naopak - bývá z toho v praxi nesmysluplný maglajz. V takovém slova smyslu jsem onu neuskutečnitelnost myslel. Jiný příklad to vystihne snad lépe. Máte neziskové organizace věnující se veřejně prospěšné činnosti i sociální - ony jsou ovšem u nás skutečně závislé na podpoře státu. Ten takové organizaci udělí grant třeba při vzniku, ale v dalším období již ne - nikoli z důvodů špatné činnosti, ale z nedostatku peněz. Tak se pak oknem vyhazují jak peníze, tak i energie, která byla vyvinuta pro něco účelného. Stát s tou skutečností, že naši Bakalové dají peníze raději do politických stran než do takovýchto věcí, musí počítat.
I v obecné rovině vzdát to nelze, je to prostě potřebné. Nikdo nenamítá nic proti množství peněz jdoucích do sociální politiky obecně či spíše jejich přiměřenému množství vůči možnostem státu. Problémem je ona smysluplnost a nějaký funkční systém. Ne ani tolik množství peněz.
Problémem je ona naproso sveřepá nepolitická rivalita a změny spíše naschvál natruc druhé straně, což se odehrává na naší politické scéně a vytváří ten chaos. Rouškou jsou ideologické předpojatosti na jedné straně míněné vážně či opravdu jako rouška a nehospodárnost na druhé straně.
Vzdát to nelze z jediného prostého důvodu. Je to naprosto shodné se rčením, že s blbostí vyhrát nelze, bojovat se s ní musí. Sociální politika je nezbytnou součástí moderního státu a jde jen o to, aby měla co největší efekty. Ani sebelepší sociální politika nemůže vyřešit cokoli dokonale. Např. s podstaty tržního systému nemůže odstranit nezaměstnanost, kterou stejně podstatně ovlivňuje kvalita hospodářské politiky. V obou oblastech se česká politická reprezentace prezentuje spíše jako slon v porcelánu, přesto ani jedno ani druhé nelze nezkoušet dělat smysluplně. U nás je bohužel daleko více než jinde více energie věnováno na pitomosti charakteru např. problematiky EU. Věnujeme se úvahám o jejím zrušení nikoli úvahám jak smysluplně a reálně na to, aby odpovídala našim představám.
Ona sociální politika navíc nabývá na důležitosti u státu třeba s tím, jak se stále rozvolňují svazky rodinné. Život alá singl to dokládá. Je prostě faktem, že se rozmáhá - ovšem má to své vazby i na tu sociální politiku státu.
20. 10. 2010 | 10:29

Targus napsal(a):

To Alex:

Já s Vámi VŮBEC nemíním poelmizovat o tom, jestli ghetta ano, či ghetta nikoli. Já jsem jasně řekl, že se nedivím nikomu z postižených lokalit, kdo po oddělení volá. Pozor, ne po zřízení ghetta, ale po zneprůchodnění určitého prostoru!!!
Až bude společnost nastavena takovým způsobem, že nebude tolerovat ŽÁDNOU KRIMINALITU, nikoli jen tu - dejme tomu - prostřední, nebude třeba ghett. Avšak v momentě, kdy stát není schopen poskytnout adekvátní obranu majoritě před tzv. drobnou kriminalitou, byť "jen" ve formě agresívního žebrání a obtěžování druhých, pominou důvody k takovému volání.
K těm Vašim tzv. argumentům, já nevím, jaké argumenty máte Vy. Ale klidně navštivte postižené lokality a předložte je zdejší majoritě, uvidíme, jak dalece budou přístupní.
A ještě k tomu "ujetí huby". Já na žádné ujetí nehraju. Když je zeď natřena na černo, nevidím důvod, proč bych měl někomu vykládat, že ta zeď je "nebílá". Vy a nekomunikující a mazající pan Stejskal tomu říkáte politická korektnost, já tomu říkám lhaní si do vlastní kapsy.
Pokud tedy Vy a Vám podobní tvrdíte, že nazývání věcí, jevů a stavů pravými jmény je rasizmus, pak je opravdu takových 90 % Čechů rasisty. Samozřejmě včetně mé maličkosti.
20. 10. 2010 | 10:31

Targus napsal(a):

To boban:

To si pište, že nebude.
U soudů budou vždycky romáci chudáci.
Špatné sociální prostředí, neznalost, poškozená osobnost vlivem všeho možného, za zadkem dvacet poskoků z nevládek a neziskovek. Cikánští rasisté budou na koni i nadále.
Jak nám to tu vysvětlil pan Stejskal, oni nejsou rasisti. Páchat drobnou kriminalitu na účet gadžů je div ne zásluha.
Jak jsem již zde uvedl, není záměrem našich elit tento problém likvidovat, bylo by pak moc vidět na jejich špinavé hrabající pracky.
20. 10. 2010 | 10:38

Tenco napsal(a):

Já si myslím, že Janáčková by měla být zvolena papežem.
Dost dobře bych si dovedl představit i situaci, kdy by ji vozili po ČEZku v takovém tom autíčku do kterého je dobře vidět ze všch úhlů a stran /snad se jmenuje lilimobil - nevím/ a vybírali přitom vstupné.
Dospělí dvacet, Romové sto, děti a vojsko polovic.
Nový Vatikán bych viděl někde v okolí Bedřišky, arcibiskupství by se mohlo zřídit jedno v Chánově a druhé ve Vítkově /tam bych založil i Klášter Nanebevzetí Malé Natálky - skinheadi a náckové by tam smířeni a v poklidu mohli pěstovat třeba řepu, nebo chovat jihoafrická prasata/.
Nový papež by měl mít místo jabka skývu chlebas, místo berle bič na psy a modrou plastovou čepici s černou svastikou.
Žil by z darů a milodarů, občas by dostal nějakou tu dotaci či sponzorský příspěvek / na benzín, kuřivo a otop/.
Jelikožto by tento úřad měl zastávat natrvalo, předpokládám, že i zde se najde dosti zájemců o členství v nové církvi s pracovním názvem "Vaše starosti - moje radosti".
Obročí a dieceze se budou udělovati /no "udělovati" , pro jistotu si přineste s sebou občanku a a výpis z účtu/ každý čtvrtek po desáté večer v hospodě U Tygra.
Případní žadatelé z řad Romů musí předložit výpis z rejstříku trestů, zazpívat první sloku hymny a udělat stojku. Teprve pak s nimi bude příslušným způsobem jednáno a naloženo.
Kdo se k nové obedienci nepřihlásí včas, bude ostouzen, vláčen tiskem a nikdy nedostane vízum do Honolulu.
Jo - já jako strážce papežského pokladu, jediný člen Svatého Neoficia a Hlavní Inkvizitor mu zakážu přístup na blogy aktualne.cz a to do doby než veřejně odvolá a ke všemu se přizná.
20. 10. 2010 | 10:38

Alex napsal(a):

Podívejte se. Charakteristická jsou Vaše tvrzení o Stejskalovi. Také proto správně chápete, že názorově jsme si se Stejskalem zcela jistě blíže, než on či já s Vámi. Rozdíl tu ale je a Vy ho prostě nechápete ani v té nejobecnější rovině. V rovině prostého názoru. Vy tu kategoricky vyskakujete, že Váš názor je ten správný. Nejste ani ochoten připustit, že já i Stejskal jsme stejně jako Vy nějak ke svému názoru došli. Že ani jedne z nás se vůči Vám nevymezuje pejorativně, což Vy naopak s oblibou činíte. Půvabné jsou Vaše domněnky vkládané jak do mých úst tak do úst Stejskala. Nikde jsem se např. ani já ani Stejskal nevyjádřili ani slůvkem tak, že bychom ty, jež jako Janina v takovém prostředí žijí nechápali. naopak chápeme je. Jen prostě vidíme skutečné řešení někde jinde než Vy Liana Janáčková a podobní. Najednou se vymezujete k oněm ghétům, ale vždyť právš Janina v takovém ghétu žije a paní Janáčková se vyjádřila naprosto nedvojsmyslně ohledně oněch ostanatých drátů. Mezi ní a Řápkovou či Čunkem je velice podstatný rozdíl. Jí skutečně ujela huba, ale tak jak koneckonců píšete Vy - holt upřímně a jasně.
Váš omyl spočívá pořád ve tom, že kriminalitu chcete důsledně odstranit. Neodstraníte ani náhodou. Můžete ji omezit jen na snesitelnou úroveň a to jen a jen adekvátními prostředky nejen represí ale odstraňováním příčin. Jestliže tu jsou sociální konsekvence, musíte řešit i ty konsekvence, které k té kriminalitě přispívají. Je mi líto, Váš názor na to, že řešení je výhradně v důsledném potírání kriminality holt nesdílím, jakkoli Váš názor respektuji. Dle mého názoru tak nic nevyřešíte. Nic více nic méně.
20. 10. 2010 | 10:51

Alex napsal(a):

Předochozí určeno Targusovi.
20. 10. 2010 | 10:52

Terry napsal(a):

A už jsou tady titulky

Nečas podpořil rasistickou senátorku a poprvé narazil úplně u všech (http://www.lidovky.cz/necas...)

No - když jako premiér jedná s "rasisitickou" německou kancléřkou...

Nebo už konečně přecházíme z pseudohumanisitického pohledu a přístupu k "nepřizpůsobivým" na realistický?

Už budou mít i vrcholní politici odvahu věci pojmenovat?

Zatím na to jen dvacet let čekáme..

Amerika po 45 letech zavrhla pozitivní diskriminaci černochů (u nich povinně Afroameričanů) jako naprosto selhávající a vynaložené prostředky jako naprosto vyhozené.

Německo přiznalo krach snahy o multikulturní společnost, protože někteří nepřizpůsobiví jsou skutečně nepřizpůsobiví.

U nás si socialistický stát za dvacet let (70. až 80. léta, po "přílivu" tisíců slovenských Cikánů) nedokázal s Cikány poradit; nicméně za "věci proti soicialistickému právu a socialistickému soužití" neváhal TRESTAT!! Věznice byly plné i Cikánů, které Havlova amnestie vypustila.

Dalších dvacet let má náš "humanistický" pseudodemokratický režim snahu (drzost!!) požadovat po "přizpůsobivých", aby se přizpůsobovali nepřizpůsobivým, kterým z obavy s osočení z rasizmu toleruje téměř vše.
20. 10. 2010 | 11:07

Alex napsal(a):

Terry
Hezký článek v LN. Škoda, že Vás nezarazí ani ta shoda. Použití věty s kancleřkou Merkelovou je výstižná pro Váš způsob uvažování a nejen Vás. Ona s dano problematikou nejen nijak nesouvisí, ale navíc jste Merkelovou pochopil tak, jak jste ji chtěl pochopit právě jen Vy a Vá podobní.
K ostatnímu se moc dodat nedá. I tam spíše vidíte svou vlastní představu než realitu. Inu se slovíčky lze zacházet různě stejně jako s jejich významy. Jen pro Vás - je to jen můj názor a může být i mylný.
20. 10. 2010 | 11:33

antonius a kleopatra napsal(a):

Jsem překvapen reakcí na nekvalitní politický članek, jehož cílem je výzva k nevolení jiného politika (naprosto banální a v politice velmi četná záležitost). To co je před touto výzvou je jenom úvod pro vyřčení politického požadavku a diskutovat na úrovni tohoto úvodu, jak je vidět, je téměř nemožné. Vždyť tato problematika není ani uchopitelná ve zvoleném rozsahu referátu.
20. 10. 2010 | 11:44

Tenco napsal(a):

Terry ad Merkelová

http://www.rozhlas.cz/radio...

http://www.sme.sk/c/5597328...

http://www.sme.sk/c/5565419...

Nevím, co je na tom rasistické.

Je to společenský pseudoproblém, i když v rovině individuálních interakcí závažný.

Neselhal projekt multikulti, selhala lokální byrokracie, podvázaná byrokracií centrální.
Jestli si ale někdo myslí, že se budou opět vypravovat dobytčáky , tentokráte s muslimy, tak by si měl dát horkou sprchu a studený obklad.
JO - až vypukne hyperinflace a dobytek zase nerozezná či si nechá nakkukat , kdo jsou praví viníci, to se pak můžou začít dít věci..
Mám na mysli multikulti dobytek. Bez ohledu na věk, rasu, pohlaví či náboženské přesvědčení.

Můj známý /je v důchodu/ ve volném čase /má ho dost/ a zadarmo/měl štěstí - dostal důchod ještě před reformama/ pomáhá imigrantům v Německu při jednání s úřady, radí jim , kam zajít, když potřebují něco spravit, koupit, s jejich dětmi chodí na procházky...
Je to jinak "rakouský" Němec.
Něco jak byl Hitler, jestli vám to jméno něco říká.

Méně emocí, více rozumu a uvažovat jednak v souvislostech a jednak v perspektivách budoucnosti.
20. 10. 2010 | 11:53

hanah napsal(a):

Madam Marksová Tominová neváhala zneužít romské otázky pro politickou předvolební agitku.
Je to velká ostuda a ukázka práce všech "lidskoprávních" aktivistů.
20. 10. 2010 | 13:31

Novák napsal(a):

Dobrý den.

citát autorky:
"Jinak by udělal krok směrem k extremistům, s nimiž se všude po Evropě děsivě roztrhl pytel."

Mohla by se autorka zamyslet i nad důvody toho "roztržení pytle" VŠUDE po Evropě ???

Děkuji.
20. 10. 2010 | 14:00

ab napsal(a):

Sledoval jsem mnoho let, jak paní Marxová-Tominová prosazuje vyšší zastoupení žen v politice. Působila jako mediální tvář organizace Gender studies. Opakovaně argumentovala vlastnostmi žen, které učiní politiku lepší. Bojovala proti tzv. mužskému šovinismu, který měl bránit prosazení žen ve vrcholné politice. Nyní bojuje proti ženě kandidující do Senátu a ve prospěch kandidáta muže. Tím jednoznačně popírá, co léta prosazovala. Pak se nelze ubránit dojmu, že bojovnicím za práva žen jde pouze o podíl na mimořádně štědrých dotacích, které Gender studies dostává z veřejných zdrojů.
20. 10. 2010 | 14:23

Okurka napsal(a):

Tak kluci z Vítkova dostali od v monstr procesu dárek: 86 let natvrdo.

Tu rodinu mohli spálit, na škvarcích se ukojit, nakrájet, naházet do polívky a sníst. A vyšší tresty by jim ČEZko už nadělit nemohlo.

Směju se ti ubohý národe.
20. 10. 2010 | 14:33

Alex napsal(a):

hanah, ab
Nepochybně i takovéto "argumenty" mohou někteří použít. Nad oběma jen kroutím hlavou, co s čím kdo dokáže pospojovat. Toť holt můj názor. pro mne je Váš způsob komunikace řekněme hodně zvláštní. Holt když je řeč o slepici, Vy do toho vneste jasno rychlíkem. Pro mne opravdu neuvěřitelné. Ovšem právo na Vaše názory opravdu plně respektuji.
20. 10. 2010 | 14:34

Okurka napsal(a):

ad AB: Marxová čelí stejnému dilematu jako mnoho levicových femin v Evropě. Prostě se musela politicky rozhodnout mezi vagínou a menšinou.

Janáčková se prosadila bez toho, aby poukazovala na to, že má vagínu tudíž je Marxové politicky k ničemu. Budiž zatracena, Indočeši budiž blahoslaveni.

Na zapádě jsou v tomhle dál. Feminy mlčí, když Afrobrit pokropí tvář bílé expřítelkyni kyselinou. Co kdyby si jejich hrůzu někdo spojil s... RASIZMEM? Bu bu bu.
20. 10. 2010 | 14:38

Okurka napsal(a):

ad ALEX: Ty musíš bejt nějakej politickej... takový projev neměl ani Yoda v Nový naději.
20. 10. 2010 | 14:51

Tencokida Hnuj napsal(a):

Okurka
Co takhle polít benzínem a zapálit Vás ?
Líbilo by se to Vašim nadřízeným či kamarádce ? _((

Janáčková se prosadila čím ?
Že dovedla utratit peníze dańových poplatníků a kafrat nesmysly ?

Okurko, okurko, na Západě by Vás ani do octa nanaložili. Škoda octa.

Btw - odkud se znáte s hanah ?

Cože ?

Ty bláho !

Tušil jsem to.
20. 10. 2010 | 14:52

Targus napsal(a):

To Alex:

Já pana Stejskala chápu velice dobře, protože jsem s ním zde diskutoval několikráte. Zatím to dopadlo tak, že jsem ho nachytal - mírně řečeno - při značné nekonzistentnosti názorů, a to ne jen jedenkráte. Proto mne nyní ignoruje a vymazává.
Tož tak asi s panem Stejskalem.

Co se týká zřizování ghett, nikdy jsem netvrdil, že je to jedině správné řešení, ba dokonce že to je vůbec nějaké řešení. Není.
Na druhé straně trvám na svém názoru, že jsou situace, kdy postižené majoritě jaksi nic jiného nezbývá, než se od nepřizpůsobivých oddělit.
Viz příklady z východoslovenských vesnic, kdy dokonce došlo k vraždám majoritních občanů, kteří si dovolili se bránit či jen se ozvat při olupování svými sousedy z přilehlých osad.
Policie i soudy v jsou v těchto případech bezmocné, cikánští vajdové také. Doufám, že i v těchto případech budete tvrdit, že si za to mohou příslušníci majority sami.
20. 10. 2010 | 14:59

Targus napsal(a):

Souhlasím s okurkou.
Kdejaký vícenásobný vrah dostane polovic. Má to být prostě monstrproces, který má ukázat světu, jací jsme to vlastně pašáci.
Nejsme.
Pokud si to hošánkové půjdou opravdu odsedět, to teprve začne tanec.
20. 10. 2010 | 15:03

Okurka napsal(a):

ad HNUJ: Mám to chápat jako nabídku? Hnoji, namažu se kolomazem a zaplatíš mi nový Audi. Ještě tvý vnuci mě budou prosit za odpuštění.

Hanah dosud neznám, ale něco mi říká, že o tvou maličkost by se štítila otřít podrážky bot.
20. 10. 2010 | 15:07

Terry napsal(a):

Něco na úsměvné (to určitě) odlehčení (to si nejsem jist):

Chci počítač, tak budu Rom a nic mi v tom nezabrání (http://www.tyden.cz/rubriky...)

Zrzavý student s bílou pletí chtěl získat dotaci na podporu romských žáků. A tak se za Roma prohlásil, listina práv to totiž umožňuje.

Překvapení v očích měl ředitel gymnázia v Chebu Jaroslav Kočvara, když za ním přišel zrzavý student s bledou pihovatou tváří a chtěl potvrzení, že je Rom. "Řekl, že u nás studuje a že si podává žádost o nějakou dotaci," popisuje ředitel, který žákovi razítko nakonec nedal.
Počítač, na nějž chtěl student dotaci získat, si musel koupit ze svého. Věc má však háček. Jak potvrzuje matrikářka z Kraslic, odkud hoch pochází, na razítko i peníze totiž nárok měl.
"K národnosti se každý hlásí podle toho, jak se cítí. Nikdo mu do toho nesmí mluvit. Údaj ostatně není nikde matričně veden, uvádí se pouze při sčítání obyvatel," vysvětluje matrikářka Hana Tovarová.
Právo každého člověka svobodně rozhodnout o tom, k jakému národu se přihlásí a jakou víru si k tomu zvolí, totiž zaručuje Listina základních práv a svobod.
20. 10. 2010 | 15:10

Okurka napsal(a):

ad TARGUS: I mě trochu zarazilo to mazání příspěvků.

Názory tady i na diskuzích konzistentní, bez vulgarit (to mě dělává problém), s hlavou a patou. Jen ta nekorektnost. Šmik.

Targusi, doba holt není na takové lidi připravena.
20. 10. 2010 | 15:10

Tencokida Hnuj napsal(a):

Okurka
Okurko, okurko - tykej si svým soukmenovcům, mě prosím vynech. Nikde jsem se s tebou v záhoně neválel.

Nabídka zněla jinak. Uhýbáš.
20. 10. 2010 | 15:10

Okurka napsal(a):

ad TERRY: A dostal ten počítač nebo ne? Já mu ho přeju samozřejmě. Ten klučina dělá pro spravedlnost v týhle zemi víc než všechny feminy a Hnoje dohromady.

Zrzek udělá z diskriminace standartní sociální program.
20. 10. 2010 | 15:14

Okurka napsal(a):

ad HNUJ: Tvý příspěvky mluvěj jinak. Nech si zajít chuť. A začni šetřit na to Audi. A4 mi stačí. Ani Quattro nepotřebuju. Dežo.
20. 10. 2010 | 15:17

Tencokida Hnuj napsal(a):

Okurka
Může se takto sebedeklarovat i Palestinec, okurko ?
Jako ten zrzavý klučina ?

To se nám to komplikuje, co ?
Zrzaví Romové, Palestinský národ.

Okurko, je třeba trochu upravit svůj synoptikální vhled a uvidíš. Vše bude jako dřív. :((
20. 10. 2010 | 15:17

Tencokida Hnuj napsal(a):

Okurka
Okurko, okurko. Ty se divíš , proč dostali takové tresty , ale aby sis to vyzkoušel takříkajíc in situ, tomu se chceš vyhnout.

Teprve pak bys měl soudit, okurko. Až pak. Až se tě lidi přestanou bát.
Tedy té spálené tváře apod. :---()
20. 10. 2010 | 15:19

Okurka napsal(a):

ad HNUJ: Ty jsi viděl cikána jen na TV .OVNA, že?

Já dřív makal na stavbě s morgošem, co byl blond, modrý oči (a blbej jak onuce). Jeho tmavší příbuzenstvo by tě neodměnilo potleskem, kdyby jsi mu začal vykecávat díru do hlavy, že nemůže být cikán. Boxerem by jsi dostal.

Hnoji, zákony ČR umožňují sebedeklaraci. Díky bohu. Je to takovej bič na pátou kolonu tvého typu.
20. 10. 2010 | 15:23

Okurka napsal(a):

ad HNUJ: Máš recht. Radši cikány zakopat nebo sníst. Trest bude nižší a chudinky nebudou mít trauma ze spálené tváře.

Teď si to rozsekl!

P.S.: Kluci nedostali jen 86 let, ale taky "odškodné" 17 miliónů korun. Jak říkám dokonaná i odhalená vražda je v ČR levnější než molotov.
20. 10. 2010 | 15:27

hanah napsal(a):

Alex

Nad kterými oběma mými názory kroutíte hlavou ?

V čem spatřujete zvláštnost mé komunikace ?
Ještě se dovolím zeptat - jak hodnotíte autorčinu podporu Maštalíře, prý dobrého přítele pana Palase ?
A pokuste se být prosím věcný :-)
20. 10. 2010 | 15:30

Tencokida Hnuj napsal(a):

Okurka
Okurko, okurko. Já cikány měl v rubání i na čelbě. Takže to tvoje makání na stavbě....no, dobrá, aspoň makat umíš, to je chválihodné.

Víš, ty tvé bláboly o pátých kolonách a další výpotky bez jakékoliv náznaky logiky a vyhýbání se jednoduché výzvě svědčí o jediném.

Že v debatě s tebou pokračovat je jen nuda a ztráta času.

Čao, okurko...Bye....v lepších časech octa a křene...:((
20. 10. 2010 | 15:34

Okurka napsal(a):

http://www.vrazi.cz/?catego...

Nebo je mohli rozčtvrtit, Hnoji. 13,5 roku a bolestné 0,0.
20. 10. 2010 | 15:41

Okurka napsal(a):

ad HNUJ: :))) Srabe.
20. 10. 2010 | 15:47

Alex napsal(a):

hanah
První názor - tvrdíte, že jde o volební agitku, podle mého názoru zcela zjevně ani náhodou

Druhý názor - názor ab, kde špatnost autorky dovozuje z její činnosti někde jinde, což s obsahem článku vůbec a zcela zjevně nijak nesouvisí.

Oba názory mi připomínjí onu alegorii, kdy autorka se vyjadřuje o slepici a vy oba či obě o rychlíku.
Chápu, že se Vám to nemusí pozdávat a že se domníváte, že se vyjadřujete k tématu. Podle mého názoru nikoli.
Autorka nepochybně pana Maštalíře podporuje - logicky neb je také členkou ČSSD. Co se týká mne, já se k němu vyjádřit nemohu - pro mne je neznámý - je ode mne místně až příliš daleko. opravdu ho neznám. A tedy už vůbec nedovedu hodnotit to Vámi uváděné přátelství s Palasem, zejména uvádíte-li takové tvrzení slůvkem prý.
20. 10. 2010 | 16:03

Alex napsal(a):

Targus 14:59:46
K prvnímu odstavci - chcete po mně abych byl soudcem mezi Vámi a panem Stejskalem. Budu-li na Vaší straně, budu ten hodný, nebudu-li na Vaší straně, budu ten zlý. Domyslet se ovšem můžete, dle mých názorů.

Co se týká druhého odstavce. Skutečně Vaše důvody a uváděné argumenty jsem schopen pochopit a tedy i pochopit, jak jste se dostal k ke svým závěrům. Ale sdílet je nemohu, mým názorem je, že skutečně řešit danou problematiku lze výše dříve mnou uvedenými uvedenými směry.
20. 10. 2010 | 16:13

honolulu napsal(a):

Pane Alex, jsem separatista. Vim urcite, z vlastnich zkusenosti, ze nasilna integrace nefunguje tam, kde kulturni rozdily jsou tak obrovske.
Nektere Vase argumenty uznavam, jako na priklad ten o pomoci v nezamestnanosti.
Take Vam dekuji, ze jste diskutoval jako gentleman.

Vy jako inteligentni clovek musite ale uznat ze :
To co se stala dceri pana Targuse je LOUPEZ !
To co se stalo jeji kamaradce kterou vytahli z elektriky je UNOS..To, ze byla osahavana proti sve vuli na intimnich mistech sveho tela, je POKUS O ZNASILNENI. To, ze ji bylo slapano tihou tela muze po okoncetinach je MUCENI. Doslova se to jmenuje - CRUEL AND UNUSUAL PUNISHMENT. - To, ze ji ukradli penezenku pri teto prilezitosti je LOUPEZNE PREPADENI...To, ze u Vas se s tim nic nedela je dukazem, ze Cesko je kriminalni stat.
U nas za tu "srandu" co s tim devcetem meli, by sedeli v kleci nekolik let a cerni kriminalnici
by si znich udelali milenky.

Kdyz to, co bylo uvedeno nejaka skupina lidi dela, tak ZTRACI veskera lidska prava vcetne prava na oxygen a existenci.
Je zde silna pravdepodobnost, ze ti gauneri by se do kriminalu vubec ani nedostali. Nejaka "horka hlava" by na ne otevrela "ohnostroj".
Autority ktere toto toleruji ztraci pravo na to byt autoritami a zamozrejme se za svuj postoj budou muset jednou ospravedlnit, zodpovidat. To je zakon dejin !!!

Polehcujici okolnost jako :
"Mel jsem to v rozkaze", neplati od rijna 1946.

Kdyz jedna skupina lidi ma privilegie na ucet druhe skupiny lidi, tak je to typicky NACISMUS a RASISMUS ! (Norimberske zakony z 15. zari 1935.)

Pane Alex, ja mam rad dejiny a mam strach z budoucnosti. Nejsem proti integraci, ale te o ktere rozhoduji lide v Cesku a ne diktat z Brusselu.
U nas je pred soudem Muslim zde narozeny. Uspesny clovek. Doktor s vojenskou hodnosti majora. Ve jmenu nabozenstvi a nenavisti k Izraeli zastrelil 13 lidi, kteri v Izraeli nikdy nebyli. Byli to krestane.
Dearborn (Michigan), nezakone na uzemi toho mesta Muslimove vyhlasily jejich Sarila zakon
proti nasi Konstituci..Potom kdo dela nenavist...

To bude jednou "fackovacka" !
(Prominte prosim gramatiku. Neziji v Cesku od roku 68.)
Vymyslite pomoc pro pani Janinu! At se muse prestehovat do civilizovaneho prostredi.
Kazdy po praci potrebuje klid.

Musim z domu nemohu Vam odpovedet.
20. 10. 2010 | 16:55

Hnus_voranžovej napsal(a):

Dojal mne Stejskal, když tu někde výše v diskusi prohlásil, že bez Turků by Německo neprožilo svůj hospodářský boom. Milej Stejskal zapomněl, proč tomu tak bylo. Zapomněl totiž na bolševika a na jeho železnou oponu, kterou natáhl jako drátěný plot s vysokým napětím od Baltu až téměř po Jadran. Ve svém důsledku tedy do střední Evropy vtáhl bolševik vinou zfanatizovaných Němců, kteří projeli už druhou válku v jednom století, a islám pak následně vinou bolševika, který nikoho nepustil za prací na Západ...
20. 10. 2010 | 17:01

Alex napsal(a):

honolulu
Věřte, že si Vaší reakce vážím. Nemám nejmenší problém s formulacemi tady uvedenými a plně s nimi souhlasím. Jen v případě Janiny Vás asi zklamu. Jediná okamžitá pomoc je odtěhování.
Víte švagr bydlí v 6-bytovce a měli tam jednoho nepřizpůsobivého nepříjemného souseda. Švagr ač vysokoškolsky vzdělaný manager ztratil po marných pokusech domluvit se trpělivost a prostě u něj zazvonil a v klidu, ale se zarputilostí sobě vlastní, jak jen on to umí, umí mu zkrátka sdělil, že pokud ve své buhulibé činnosti hodlá pokračovat, vlastnoručně mu rozbije hubu. Kupodivu to zabralo. Není to řečeno oblíbeným sloganem politicky korektní, ale je to i součást občanského způsobu řešení. S tímhle se ale musí hodně opatrně a dobře vědět, kdy to je možné uplatnit. To šlo ovšem o jednotlivce. Janina bohužel bydlí v tom ghetu, kde se jedinec těžko může takto realizovat. Snad mi rozumíte.
Znovu, věřte mi, že si této Vaší reakce skutečně velmi vážím. Tedy i já má důvod proč Vám poděkovat.
20. 10. 2010 | 17:20

hanah napsal(a):

Alex

- názor ab, kde špatnost autorky dovozuje z její činnosti někde jinde, což s obsahem článku vůbec a zcela zjevně nijak nesouvisí.

tomu nerozumím.

Své názory na obsah blogu jsem psala včera (výše),
za agitkou si stojím.
20. 10. 2010 | 17:51

Jamima napsal(a):

Milá paní Marxová, docela bych vám přála pár přes hubu od nějakého toho romského "trpícího" nebo bydlení s takovou typickou romskou rodinou pod jednou střechou. Pak byste nepsala hovadiny. Ono se jinak hodnotí někde z teplého útulného domečku a jinak z činžáku s nepřízpusobivými v přízemí....mám zato, že slovní útoky paní Janáčové na Romy jsou v přímém kontextu fyzických útoků Romů na spoluobyvatelstvo. Pořád mi přijde menší zlo pojmenovat grázla grázlem než bát se vůbec přiznat, že se jich bojíme.
20. 10. 2010 | 18:15

Okurka napsal(a):

Teď sleduju tu komedii na ČT a NOVA s rozsudkem.

A všichni povinně: Hurá! Pravda a láska konečně zvítězila!

Starej černej Sivák konečně přestane parazitovat, Natálie má o prachy postaráno, čtyři "nacistické zrůdy" se vypaří z povrchu zemského.

P.S.: Po záběrech škvarku z nemocnice bude borec nakonec.

P.P.S: Prezident Klaus to od levounů za komentář k rozsudku pěkně schytá.
20. 10. 2010 | 19:38

Petr Havelka napsal(a):

Pane Okurko,

vy 3878 (otočte si kalkulačku).

Natalie ma do konce života vystaráno, bohužel ne o peníze.

Nevím, co byste dělal, kdyby Vám někdo ve dvou letech tak fatálně změnil celý budoucí život.

Rozebírají se tu bezobsažně kriminální věci.

Příběh Natálky má jinou podstatu. Jde o organizované násilí s rasovým motivem a to tu už jednou bylo a jaké to mělo důsledky jsou obecně známé,
60 milionů mrtvých.

Lze se tu bavit o výši trestu a mediální masáži, která bezpochyby měla na tu "pálku" vliv.

Společenská nebezpečnost "konání" těchto čtyř mladíků je vzhledem k historické zkušenosti je nezpochybnitelná.
20. 10. 2010 | 20:41

Okurka napsal(a):

Pane Havelko,

dvouletá poznamenaná holčička? Zeptejte se tříletého Róma Romana Červeňáka. Musíte, ale na hřbitov. Rodina ho "zapomněla" v gauči. A policie "nenašla" důkazy vedoucí k dopadení pachatele.

http://www.novinky.cz/krimi...

Romas opět uhráli na city nějaké prašule.

S tim historickym podtextem buďte zatraceně opatrný. Až jednou (a vy víte, že se to stát může) chytnete loupežníka za ruku. Nedivte, že vám násází roky i za Adolfa (ne za váš čin). Protože rasista není člověk, áno?

Nebo vás Romáci postavěj do latě sami.Třináctiletý Patrik prý dostal žiletkami za Hitlerovy koncentráky, neměl drobné na automat:

http://zpravy.idnes.cz/romo...

Víte pane Havelko, kdyby české právo jednalo skutečně dle historické zkušenosti (500 let zdokumentované romské kriminality na domorodcích). Jak by se s Romy mělo jednat?

Myslíte, že monstr proces se sebrankou z Vítkova něco vyřešil? Buďte opatrný. Strach plodí nenávist. Buďte opatrný v zastrašování majority rasizmem. Ono by se jednoduše mohlo stát, že za krev pak budete spoluzodpovědný. Za nenávist jsou kocábovití spoluzodpovědní už dnes.
20. 10. 2010 | 23:35

Okurka napsal(a):

Pane Havelko,

ještě jedna věc k procesu. Odstrašující efekt pro veřejnost.

Netuším jestli i za 20 let tu bude dvojí metr nebo se na případ zapomene nebo dokonce nějaký další slizoun vyznamená hochy z Vítkova jako nové Mašíny. To netuším.

Co ale vím už teď: Veřejnost rozsudek překvapil. Negativně. Víte, co to znamená? Že Česko váš (a mediální) pohled na spravedlnost nesdílí. Můžeme tu vést monology, můžete lidi zavírat za "nekorektní" projev.

Ale veřejnost si už dnes myslí své. Rodinu Siváků (tak jako rodinu Červeňáků a dalších) nenávidí, protože toto etnikum dělá (s vydatnou pomocí NGO) 110% pro to, aby nenáviděno bylo.

Fajn lidi o tom přestanou mluvit. Budou se bát Johna a jeho boys. Když o nenávisti nemluvím, tak přece neexistuje, že?

Jugoslávie náš vzor.
20. 10. 2010 | 23:48

honolulu napsal(a):

Pane Okurka, souhlasim s Vami na 100 %. Mate postrech, observation talet, a jste velmi schopny vystihnout pricinu problemu.
21. 10. 2010 | 01:47

Okurka napsal(a):

Pane Honolulu,

víte kdo řekl: Truth passes through thre stages. First it is ridiculed. Second, it is violently opposed. Finally, it is accepted as being self-evident.

Víte? Stačí být trpělivý. Čas pracuje pro nás. Jen bude ještě mnohem hůř, než se to otočí k lepšímu. Asi to tak musí být.
21. 10. 2010 | 04:28

Vandal napsal(a):

Pravda, pravda, pravda! Dokud se bude lhát, bude to čím dál horší. Černé je černé, a bílé je bílé. Tak to prostě je, a zůstane to tak bez ohledu na to, kolik demagogů a lhářů bude tvrdit opak. A všichni ti tzv. pseudohumanisti jen lžou, lžou a zase lžou. Usmyslet si nějaký rádobyhumanistický blud, výchozí předpoklad, a pak na základě tohoto bludu lámat lidi přes koleno, to může fungovat jen dočasně. Protože je to v rozporu s realitou, s přírodou, s vývojem, rozdíl se neustále zvětšuje. A nakonec se věci zase zákonitě vrátí do své správné polohy, tak, jak je v souladu s přírodou, a objektivní realitou. Fanatici a bludaři půjdou stranou, zdravý vývojový proud si zase prorazí cestu, jako už mnohokrát v minulosti. Po fanaticích a bludařích zůstanou jen škody. Jeden příklad prolhanosti pozitivních lhářů posledních dvaceti let - prý je integrace cigánů velmi těžká záležitost a běh na dlouhou trať. A jak jsou chudáci diskriminovaní v přístupu k práci, k bydlení, ke vzdělání atd. Realita - cigánům se přidělují byty, neexistuje cigán, který by si byt koupil za prostředky, které by si vydělal svou vlastní prací. Co se týče možností vzdělání - cigánům se toleruje porušování zákona v péči o děti, neposílají děti do škol. Jak chtějí velkohubí pozitivní lháři integrovat morálně zpustlé a nevzělané tvory? Odpověď je jednoduchá, pozitivní lháři dobře vědí, že nepřizpůsobivé nelze integrovat, ale budou prosazovat svoje bludy, ať to společnost stojí sebevíc. Je to svinský obludný sociální experiment, jakoby z oka vypadl tomu bolševickému. Je to slepá vývojová větev, která dříve nebo později uvadne. Doufám, že tentokrát již budeme jako oni.
21. 10. 2010 | 10:06

Terry napsal(a):

Žhářské útoky si romská rodina z Opavy vymyslela (http://www.novinky.cz/krimi...)
22. 10. 2010 | 09:42

S.Š. napsal(a):

Dobrý konec, všechno dobré, paní M.M.-T., a tak lady "jsem rasistka" po volbách do EP neuspěla ani v opakované cestě do senátu. A to je jeden z dobrých výsledků právě skončených voleb.
23. 10. 2010 | 19:03

Berta Čápová napsal(a):

Milá Michaelo! Nejdříve dodatečně vše nejlepší k Vašemu svátku. Vaše "postřehy" již nečtu tak ráda, protože vím, že budete psát pořád stejně a celá Vaše práce spočívá pouze v "opruzování" většiny mužů a vysokého procenta žen. Když už tedy máte plná ústa "rovnosti šancí", proč po Vašem boku nemůže "půlku Vaší funkce" zastávat také muž bažící po rovných šancích? Mohl by se jmenovat Lesnípannatomin - Marx, třeba Michael. *** Ženský a mužský mozek JE naprosto jiný a jeho pochody řídí osobnost člověka. Divím se, že Vás po Vašem hlásání nesmyslu - že to je jinak - ještě ve Vaší teplé funkci nechaly (i). Doufám, že mi nechcete tvrdit, že sekundární pohlavní znaky jsou také pitomost? Já věřím, že ač se jako muž chováte, vypadáte tak a máte i "divné příjmení", dvakrát jste zřejmě rodila-takže musíte být žena. Pokud by mě někdy napadly "nesmysly", které Vy píšete (a dokonce Vás za to platí), řešila bych to - JÁ OSOBNĚ - pořádnou souloží. Víte, co to je? To není nesmysl v mozku, to je občas nutnost spojená s obranných mechanizmem. A vztah k souloži je v mužském i ženském mozku jiný. Anebo dle Vás ne?
25. 10. 2010 | 09:35

Elisabeth napsal(a):

Pane Cap

Pani Marksova-Tominova tu pise o jiste politicce jmenem Janackova.

Vase pripoiminky, jaky ze je mozek muzu a zen (on je totiz kazdy uplne jiny) a pry , ze by vam Michaela mohla tvrdit, ze sexualni znaky josu take (!) pitomost nema nic poslecneho s vecnou diskusi.
Stupisni povazuji vase resni. Fakt stupidni. Rasismus se soulozi neleci.
Aneb- jak nemit argumenty.
25. 10. 2010 | 12:59

email napsal(a):

Pani Michaelo stale si nemohu uvedomit zda jste rozena Marxova, nebo Tominova. Podle Tomase Garrigua-Masaryka se mi zda ze spise Tominova. Podobne pi. Marxova-Spencerova. Taktez mi neni jasne, jak se dnes korektne zpivaji takove pisne jako Cikanecko krasna, Cikanko ty ma..., Cikanecka tanci, hledi na ni kral, kralovna ji meri zlyma ocima ... ci Kdo to byl cerny Cikan ... Mame se snad kvuli par aktivistum odstrihnout od bohate kulturni tradice?
25. 10. 2010 | 16:18

gaia napsal(a):

Berta Čápová alias Jaromíra Podzimková se vrátila. Kde se flákala celé léto?
25. 10. 2010 | 20:15

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Bobek Miroslav · Boučková Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim Č Černoušek Štěpán · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Dienstbier Jiří · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr G Gálik Stanislav · Gazdík Petr H Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hasenkopf Pavel · Havel Petr · Heger Leoš · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Chmelař Aleš · Chromý Heřman · Chýla Jiří J Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kolínská Petra · Komárek Michal · Kopecký Pavel · Kostkan Tomáš · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Krištof Roman · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Vladimír · Kuchař Jaroslav · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Lalák Adam · Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Mahdalová Eva · Marksová-Tominová Michaela · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Mihovičová Jana · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Němec Václav O Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Passerin Johana · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Pikora Vladimír · Pixová Michaela · Pohled zblízka · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rath David · Redakce Aktuálně.cz  · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sláma Bohumil · Slimáková Margit · Sobotka Bohuslav · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Sportbar · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stejskal Libor · Stránský Martin Jan · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Syrovátka Jonáš Š Šefrnová Tereza · Šilerová Jana · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špok Dalibor · Štádler Petr · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel · Šumbera Filip · Švejnar Jan T Telička Pavel · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomášek Pavel · Tomčiak Boris · Tomský Alexander · Tožička Tomáš · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Výborný Marek W Wagenknecht Lukáš · Wheeler Adrian · Wichterle Kamil · Witassek Libor · Wollner Marek Z Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy