Bude letošní MDŽ bez Husáka?

08. 03. 2013 | 09:27
Přečteno 5394 krát
V dnešní prezidentské inauguraci nejspíš téma MDŽ zanikne. I tak jsem ale napjatá, zda letos Česká televize poprvé vynechá zmínku o rudých karafiátech.

V celé řadě zemí, včetně starých členských zemí EU, se Mezinárodní den žen připomíná v původním významu tohoto svátku. To znamená, že se média věnují různým aspektům postavení žen ve společnosti, ať už ve svých zemích nebo v zahraničí.

Evropský parlament si vybral letos téma “Ženská odpověď na krizi” a během semináře se diskutovala mj. otázka “finanční a ekonomická krize a její dopad na ženy”. Zajímalo by mě, zda česká vláda vůbec tuší, jak krize rozdílně dopadla na jedno či druhé pohlaví v naší zemi.

"Ženských" oblastí existuje celá řada. U nás by bylo nejvíce na místě zabývat se dopadem Nečasových a Kalouskových reforem na ženy: na nětotiž dopadají mnohem hůře. Ženy jsou více ohroženy chudobou, situace rodičů-samoživitelů a tudíž jejich dětí je katastrofální (a to se take týká z naprosté většiny žen). Také rodiče dětí se zdravotním postižením jsou na tom velmi špatně, protože v novém posudkovém systému se jim drasticky snižují příspěvky na péči, což je dostává do neřešitelné situace, chtějí-li o své děti pečovat doma – a i toto se týká především matek, často samoživitelek, protože otcové své zdravotně postižené dítě často opouštějí. A o tom, že nejen zdravotně postižení, ale i ženy na rodičovské dovolené jsou šikanovány prostřednictvím S-karet, ani nemluvě. Dalším aktuálním tématem může být třeba stále nedostatečné zastoupení žen v politice.

Z mezinárodních témat lze taktéž zmínit kampaň za nulovou toleranci ženské obřízky, ke které se letos na MDŽ připojily místopředsedkyně Evropské komise Viviane Redingová a komisařka Cecilia Malmström. A Organizace spojených národů vyhlásila pro rok 2013 téma: “Slib je slib: Je čas na skutečné ukončení násilí na ženách”.

Inspirace z tuzemska i zahraničí je velká, stačilo by si vybrat. Naprostá většina českých médií, s veřejnoprávní Českou televizí v čele, ovšem dosud žádný rok nevynechala zmínku o karafiátech a pracujících, kteří se v zaměstnání opili. A téměř vždy je v televizi záběr soudruha Husáka rozdávajícího květiny soudružkám pozvaným na Hrad. Jsem velmi zvědavá, zda to bude letos jinak – pokud ano, bude to pro mě pozitivní civilizační posun našich médií.


Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

hovorka11 napsal(a):

Totalita se musí vždy obhajovat kritikou předchozí, která poskytovala práci pro všechny...
08. 03. 2013 | 09:31

Pamětník napsal(a):

MDŽ byl vynikající svátek. Pracovní doba končila o půl hodiny dřív, ale povinně jsme šli do sálu. Tam jsme vyslechli projevy a potom každý dostal lístky na 2 chlebíčky a půl láhve vína. Soudružky manželky spěchaly pryč, protože musely vyzvednout děti ze školky aby soudružky učitelky mohly oslavovat. Proto soudružky manželky předaly obětavým mužům své příděly. Ti neudělali ostudu a s vybranými soudružkami vše řádně oslavili.
To už dnes nemáme, ale vládnoucí strany nám dělají radost jiným způsobem.
08. 03. 2013 | 09:41

Neudržitelný napsal(a):

Autorka
"To znamená, že se média věnují různým aspektům postavení žen ve společnosti, ať už ve svých zemích nebo v zahraničí."
Postavení ženy ve společnosti? Žena má stát po boku svého muže. Tak to bylo od nepaměti a tak by to mělo být stále.
A v takovém postavení nemá rozdělování na muže a ženy žádný význam. Jsou to rovnocené bytosti a každá má, z přírodní podstaty, trochu jiný úkol. Ty Vaše rovné příležitosti a jin=é bláboly s tím nic nenadělají. Žena má být krásná, křehká a milující, muž má být silný, odvážný a milující, nevím proč by to mělo být naopak.
08. 03. 2013 | 09:45

Jana Pechová napsal(a):

Proč by měl být?
Národ většinově čtoucí Blesk, hltající TV Nova a kývající populistům si to žádá. Byť jen proto, aby měl na co nadávat. Tož mu to dejme. Rád nám za to zaplatí.
08. 03. 2013 | 09:48

SuP napsal(a):

pamětník -
A takhle se pěstuje ta nostalgie, pro kterou byste zaprodal ostatní soudné lidi. Ale že si toho pamatujete!
08. 03. 2013 | 09:51

Baba Jaga napsal(a):

Na oficiální pracovní oslavy jsem chodila jen někdy, rudé karafiáty se u nás nikdy nedávaly - bývaly to drobné, většinou užitečné dárky, na oslavě pohoštění, tanec, alkohol každý za své.
Doma jsme mé mamince začali dárky k MDŽ dávat v prvním školkovém roce našeho dítka. Besídky teď ve školních zařízeních bývají u příležitosti Dnu matek - to je pro mne celá změna ve slavení.
Za celý svůj život jsem se tím, že jsem žena, znevýhodněna necítila.
08. 03. 2013 | 09:52

neo napsal(a):

To je skvostný článek.

bože

MDŽ komunisti zhnusili dostatečně, takže se tenhle svátek bez červených karafiátů neobejde a neměl by se bez nich obejít. Utěrky a karafiáty, to je pocta ženě v komunistickém pojetí.
pak mne zaujala ona šikana žen na rodičovské dovolené, prostřednictvím S-karet.

Jak jsou šikanovány ony ženy? To by mě děsně zajímalo, jakou podobu ta šikana má. Že si ji musí dojít na úřad převzít? Nebo že musí nastavit příkaz k přeposílání peněz na svůj účet?

To bych možná věděl o drsnějších způsobech šikany.
mimochodem, vaše lítost nad matkami samoživitelkami je opravdu originální. Hlavně pak kápne slza při pohledu na otce, který matku opustil a dítě též. Nevidíte ale druhou stránku, nebo ji nechcete vidět.

Matka si to mohla zavinit sama, že je samoživitelka.
Otec je řádně škubán o alimenty a někdy tak, aby nemohl zaopatřit novou rodinu.
Otci je též bráněno ve styku s dítětem a pak se na něj hledí, jako na toho, co se nestará atd atd...

Takže bych to neviděl jen černobíle.

jinak jak pravil klasik, s ženou se musí zacházet jako s květinou. Nařezat, svázat a hodit do vody :)
08. 03. 2013 | 09:59

Baba Jaga napsal(a):

To: neo
Docela fuj příspěvek - styďte se někde v koutku.
08. 03. 2013 | 10:01

rejpal napsal(a):

K MDŽ
Taky se u nás dělaly oslavy. Sešla se celá firma, taková starší obdoba dnešních firemních večírků a team-buildingů. Vybraný kolega pronesl řeč (kupodivu o ženách, ne o moudré státostraně), pak nastoupila nějaká kapela, pracovníci se bavili, někteří i ožrali.
Až jednou. Jeden z ředitelů firmy měl jakousi známost kdesi na jatkách a za levnější peníz zajistil spoustu guláše. Byl dobrý, ale jak se záhy ukázalo, urychlil nejen konec slavnosti, ale i chůzi všech přítomných. Jak jsem se později doslechl, na stranickém výboru z toho byl pěkný průvan - jedni hájili onoho ředitele (koneckonců měl nějakou funkci), druzí ho obvinili z útoku na pracující lid. Skončilo to remízou a jediným důsledkem bylo, že ještě po pár letech byl mezi kolegy onen osmý březen vzpomínán jako den, kdy si byli všichni rovni - báječně se po**ali páni i kmáni.
08. 03. 2013 | 10:06

Michal Macek napsal(a):

no vzpadato ze skarta zajde na ubyte ale sem zvedav jestli se z toho vyvodi nejaka odpovednost
08. 03. 2013 | 10:08

neo napsal(a):

Baba Jaga:

a za co? Co je fuj příspěvek? Že tady Tominová lituje samoživitelek a o otcích se nezmíní? Její článek je jednostranně zaměřen a dělá z otců agresivní primitivy, kteří nechají matky napospas chudobě.

To je totálně mimo.

To, že komouši MDŽ zhnusili je prostý fakt. Zeptejte se těch, co ho neslaví, proč ho neslaví.

Co se vám dále nezdá? Mé otázky ohledně skarty? No tak mě zajímá, co přesně považuje autorka za šikanu.

Poslední věta je pak starý vtip. Takže to také jako vtip berte prosím.
08. 03. 2013 | 10:11

Vlado napsal(a):

Pěkně to napsala ta paní Marksová-Tominová ty problémy našich žen se blíží problémům žen rovojových zemí až na tu ženskou obřízku.
Jeden by si myslel, že se za polistopadovou éru postavení žen podstatně zlepší a ejhle. Natalita na velmi nízké úrovni a ještě, že tak protože mnoho školek bylo zrušeno hlavně těch podnikových.
No já se domnívám, že by proti blogu nic nenamítalani bývalý presideńt Husák. Ale televize by nám s ním nemusela otloukat hlavu.
08. 03. 2013 | 10:17

rejpal napsal(a):

Vlado
Když nám ho ukazují, vybaví se mi Václav Malý a jeho "podívej se Gusto, jak je tady husto". A jak mu obhájci důstojnosti prezidentského úřadu za to dali sadu.
08. 03. 2013 | 10:20

Neudržitelný napsal(a):

neo napsal:
"To, že komouši MDŽ zhnusili je prostý fakt. Zeptejte se těch, co ho neslaví, proč ho neslaví."
To já si nemyslím, že by se neslavil proto, že ho "komouši zhnusili". On se naslaví proto, že nikdy nebyl žádným opravdovým svátkem. Takové vánoce se pokoušeli komouši taky zhnusit, ale tam se jim to nemohlo nikdy podařit. A tak je to se všemi "umělými svátky" a tam MDŽ patří stejně jako svátek práce, svátek svatýho Václava a jiné. A stejně jako s VŘSR to bude svatým Valentýnem nebo tím Halloweenem.
08. 03. 2013 | 10:21

rejpal napsal(a):

Neudržitelný
Já si taky na ty umělé hromadné svátky nepotrpím. Pokud jde o Halloween - u nás to asi bude dost okrajové vždycky, ale v USA to má obrovskou tradici. Delší než cocacolový Santa Klaus. Některé věci jsou prostě nepřenositelné, ať se byznys snaží, jak chce.
08. 03. 2013 | 10:27

svatý Václave... napsal(a):

Pamětník se rozpovídal o svém působení každého osmého března.
08. 03. 2013 | 10:31

rejpal napsal(a):

neo
(Úřední) Šikana je všechno, co občan musí dělat, ačkoli to jde dělat jinak, jednodušeji a bez obtěžování těch, kterých se to týká. I kdyby to daňového poplatníka nestálo ani korunu. Což stojí vždycky, protože to je v první řadě dobrý byznys na naše útraty.
Co celé věci dodává nádech absurdního divadla je, že tyhle vymoženosti vymýšlí partaje, které se hrdě prohlašují za pravicové, chtějí umenšit stát a byrokracii - a takové jsou výsledky jejich počínání. I s průvodním zmatkem kolem všeho, nejasností v zákonech a jejich výkladu a nestíháním příslušných úřadů toho, co by měly dělat v první řadě.
08. 03. 2013 | 10:33

Baba Jaga napsal(a):

To: neo
Docela by mě zajímalo, čím Vám komunisti zhnusili MDŽ? Mě nechával zcela klidnou, jen nemám ráda kolektivní organizované veselí.
Nediskutujme o tom, zda si samoživitelky zavinily svou situaci samy. Vina bývá většinou na obou stranách a ono míti v nynější době více dětí než jedno je finančně docela náročné i pro mnohé úplné rodiny s oběma zaměstnanými rodiči. Ale jistě co národ nevymřeme - ale zda to bude větší záruka ženské či mužské části národa. Kolik je otců - samoživitelů, to skutečně nevím.
Některé vtípky mně holt vtipné nepřipadají, ani ty staré.
No jo, nenechme se otrávit, jak právě pravil pan Zeman. Jsem zvědavá, jak dlouho mu jeho zákonodárná iniciativa vydrží.
08. 03. 2013 | 10:35

Občan napsal(a):

Neudržitelný,

MDŽ BYL svátkem VŠECH žen za socíku, protože to byl první a poslední režim, který pro "většinovou ženu" udělal něco dobrého.

Tominová a podobné džendrtety totiž zužují množinu zvanou "žena" na "managerky" a politicky použitelné ženy (samoživitelky, matky postižených dětí a VÝBĚROVĚ také některé ženy, jimž je ubližováno). Všechny ostatní ignorují.

MDŽ skutečně nebyl a není svátkem v pravém slova smyslu. Protože svátkem něco oslavujeme, ale na postavení žen není CO oslavovat. Vždy to byla a je spíš připomínka toho, že ženy to měly a mají v životě o dost těžší než muži; v míru i za válek.
Jenom za socialismu bylo CO slavit. Jak ekonomické, tak společenské postavení žen se zlepšilo a byly jim poskytovány služby, o nichž se jim dnes už zase může jenom zdát. To už dnes neplatí a ženy jsou na tom ZASE skoro stejně špatně jako za feudalismu nebo za první republiky. Takže MDŽ OPĚT nabývá na významu, protože současné pojetí lidské civilizace jim evidentně nepřeje.

PROTO stojí zato si tento den připomínat. A pokud někdo v tento den přinese "holkám" kytku nebo se alespoň chová galantněji než obvykle, je to jen dobře.
08. 03. 2013 | 10:38

Občan napsal(a):

Babo Jago,

ničím, protože ještě tahal kačera a nanejvýš maloval ve školce mamince srdíčko. Takže pindá jenom to, co do něho po plyšáku vložili v rámci výplachu mozků.
08. 03. 2013 | 10:40

Drzá zrzka napsal(a):

Ženu ani květinou neuhodíš, ale květináčem klidně. :-)

MDŽ mám spojeno spiš s fréziemi, narciskami; srdíčky či jinými výtvory od dětí. Pár jich ještě mám schovaných v krabici s poklady.

Hledání rovných příležitostí dovedlo některé ženy k tomu, že rezignovaly na přirozenost. Mít děti. Stále se mluví o postavení žen a nebere se vůbec v uvahu, že vychovávat dítě není vůbec nic jednoduchého a samozřejmého. Zvláště když dětství probíhalo systémem autoritivním nebo pomoz si, jak umíš.
08. 03. 2013 | 10:41

neo napsal(a):

Baba Jaga:

právě to povinné kolektivní veselí a karafiát. Něco jak první máj a průvody, hnus. Dnešní svátky jsou dobrovolné. Nikdo vás nenutí slavit ani valentýna, ani halloween ani nic podobného. Je čistě na vás, co si vyberete. Valentýna například neslavim, jarní dny jsou podle mě na oslavu přeci jen vhodnější, nicméně halloweenu přicházím na chuť a nijak k tomu nezavrhuji naše dušičky či evropský svátek mrtvých.

Ale ano, diskutujeme o tom. Z toho článku je patrné, že samoživitelky jsou matky, které otec odkopl a nehodlá se starat o děti. A navíc paní Marksová naprosto ignoruje fakt, že samoživitelek je více také právě proto, že si to mohou dovolit, tj vyšší příjmy, vyšší podpory od státu. Dříve toto bylo nemyslitelné, umřely by hlady a potřebovaly živitele. Dnes jsou nezávislé, samostatné.
08. 03. 2013 | 10:46

marxík napsal(a):

rejpal
Taková gulášová příhoda by se vám dnes už nemohla stát . Kmáni mají totiž omezený přístup k pánům, nehledě na to, že páni jsou na první pohled výraznější.
Možná při podávání předvolebního guláše.
08. 03. 2013 | 10:46

neo napsal(a):

Občan:

lžete jako obvykle.

Postavení žen je stále lepší a lepší. Mohou si dovolit mnohem víc, vydělávají mnohem víc, obsazují vedoucí funkce, mají možnosti studovat v zahraničí atd... o tomhle se jim v socialismu ani nesnilo.

Mimochodem , vypláchněte si pusu, když už jste u výplachu.

Já nevím, zda jste ze zkumavky a zkoumat to nebudu, ale já ze zkumavky nepocházím, mám rodiče i prarodiče a ti tu dobu prožili. Takže vím velmi dobře, co byl tenhle svátek zač.

Mimochodem, komoušské záběry asi nebudou výplachem, takže si stačí pustit nějaký ten oslavný okamžik, kdy súdruhovia stojí u žen u pásu a dávaj jim kytky (pokud se dá hnusnej karafiát považovat za kytku).
08. 03. 2013 | 10:52

Občan napsal(a):

Pamětníku,
to já mám hezčí vzpomínky.
V podniku, kde jsem pracoval, ženy dostaly bonboniéru a dárkovou poukázku na kosmetiku na tehdy docela slušnou sumu. Tím bylo ložené, že je to prostě jen pro ně; a schůze byla jen na podnikovém ředitelství.
A později, to už bylo těsně před plyšákem, jsme se už v jiném podniku prostě dohodli a složili (byl to podnik malý - jen 125 lidí a ještě po celých Čechách), koupili holkám co si řekly a snažili se být ten den co nejpříjemnější. Kde to šlo, tak šly domů už po poledni. Drobnost, ale měly radost; a o to šlo.
Vždycky to je o lidech a ne o režimu...
08. 03. 2013 | 10:52

Neudržitelný napsal(a):

Občan
Můj děda, když večer přišel domů, tak si sedl, babi přiběhla, sundala mu holinky a nandala večeři. Měli se celý život rádi. A vůbec žádnou roli v tom nehrál socialismus a že to bylo v tvrdé době 50tých až 60tých let.
08. 03. 2013 | 10:53

Baba Jaga napsal(a):

To: neo
A jak a kdo Vás co muže (či jste snad ženuška?) donutil slavit MDŽ?
Mnohé samoživitelky jimi nejsou sobecky proto, že mají zbytečně moc peněz - některé si otce svých dětí bohužel nevybraly nejlépe. Jenže tohle je vždy trošku sázka do loterie, Vám se jistě nikdy nic takového nepřihodí.
08. 03. 2013 | 10:58

Občan napsal(a):

Neo,

Vy poslední dobou létáte jako holubička.
Člověk by čekal, že s přibývajícími léty se dostavuje i trocha moudrosti. Ale speciálně na Vás se hodí spíš přísloví "Čím starší, tím ...".
Vaše dnešní výroky jsou toho nezvratným důkazem.
08. 03. 2013 | 10:59

svůj xvému napsal(a):

Příští MDŽ už doufám bez vás, madame.
Doufám, ža budete někde v márnici mýt podlahu, jak odpovídá vašemu talentu a vzdělání.
A budete tak obecně prospěšnou.
08. 03. 2013 | 11:01

Baba Jaga napsal(a):

To: neo
Karafiáty nejsou hnusné kytky, máte to v hlavičce poněkud zmatené. Pokud se Vám nelíbí, nejsou proto hnusné... A některé i voní.
08. 03. 2013 | 11:02

Občan napsal(a):

Neudržitelný,

já měl v rodině oba modely.
Tátova maminka byla klasická maloburžoasní "panička" v tom nejhorším slova smyslu. Nedovzdělaná paní, která uměla trošku brnkat na piáno a vařit; děda byl na ni hodný, ale pohrdal jí. Tak prožila celý svůj nedlouhý život.
Druhá babička byla emancipovaná a děda ji respektoval jako osobnost. Prožili život jako výborní přátelé, kteří se navzájem drželi v dobrých i špatných časech. Asi se i milovali, protože si až do dědovy smrti psali krásné básničky a věnování do knih.
08. 03. 2013 | 11:09

neo napsal(a):

Baba Jaga:

dnes už nikdo.
08. 03. 2013 | 11:14

neo napsal(a):

Občan:

jen fakta. Chápu, že to je něco, co nedokážete překousnout.
08. 03. 2013 | 11:16

neo napsal(a):

Baba Jaga:

jsou to hnusné kytky a taky jediné, které tehdy byly k sehnání.
08. 03. 2013 | 11:17

rejpal napsal(a):

Neo
Neberte to tak černobíle. Je sice fakt, že MDŽ si komunisté vyvlastnili, ale nebylo to jako průvod. MDŽ povinné nebylo. Lidi tam chodili docela rádi, jednak si pokecali i ti, kteří se viděli jen málokdy, jednak se najedli, napili (zadarmo!) a nakonec i ty, o které mělo jít především, dostaly nějaký ten bonus. Samozřejmě si z toho každý utahoval, ale že by to bylo nějaké trauma, to myslím ani náhodou. Z té ideové stránky si z toho většina dělala srandu, ta věcná vadila jen málokomu.
08. 03. 2013 | 11:21

rejpal napsal(a):

neo
Věřil byste, že se snadno daly koupit i orchideje? Byl to dobrý podpůrný prostředek k získání zájmu u dívek (Kus za 100 Kč. Dala se koupit i brandy VSOP, tuším něco pod 500. Ceny z první půky let osmdesátých).
08. 03. 2013 | 11:24

neo napsal(a):

rejpal:

předražené kytky.

btw: trošku to připomíná dnešní zájezdy důchodců na předváděčky. Asi nostalgie...
08. 03. 2013 | 11:29

Občan napsal(a):

Paní Tominová by udělala nejlépe, kdyby se zabývala opravdu důležitými věcmi:

http://aktualne.centrum.cz/ekonomika/prace/clanek.phtml?id=773423

K 28. únoru zaznamenaly ÚP 594 000 nezaměstnaných, což je o DALŠÍCH 8000 víc než v lednu.
K témuž datu bylo evidováno POUHÝCH 34 600 volných míst.
Podporu dostává 24% nezaměstnaných, i tento údaj potvrzuje příliv NOVĚ evidovaných (za leden a únor přibylo 51 000 lidí bez práce (očištěno od vyřazených). Na konci r. 2012 to bylo pouhých 18%.

A protože je MDŽ, jen dodám, že většinu nezaměstnaných tvoří právě ženy (skoro 60% z celkového počtu), a to zejména ženy ve věku 45 a více let. Všech stupňů vzdělání.
Tedy ty, které z valné většiny porodily a vychovaly děti, převážně už v kapitalismu se stále méně humanistickými přívlastky. "Společnost" se jim za mateřství "odvděčila" tím, že jsou bez práce a v podstatě nezaměstnatelné, bez pomoci a navrch jim je neustále oddalována penze.
Věru prazvláštní forma "rovnosti, svobody a příležitostí",jak nám tu ráčil nablábolit náš létající mudřec neo.

Lepší důkaz toho, že MDŽ má mnohem větší význam než by se nám líbilo, si nelze představit.
08. 03. 2013 | 11:35

šašek z Jihlavy napsal(a):

Každá příležitost, jak potěšit něžné pohlaví, je dobrá. Já dnes přinesl ženě do postele opulentní snídani, kytku karafiátů dostala už včera (byl tam výběr všech možných barev, vybral jsem oranžové, líbí se mi a některé voní kořeněným odórem), a měl jsem dojem, že jí to neurazilo. Teď si zajedeme do vinotéky pro dobré moravské vínko a večer se teprve podíváme na Zemanův vstup na stolec českých vládců. Ale to by možná chtělo něco silnějšího, zatím sbírám odvahu.
Až bude svátek matek, bude to veselejší o to jaro v plném rozpuku. A Zemanovi bude končit doba hájení, začne mediální lovecká sezóna, bude veselo.
08. 03. 2013 | 11:38

neo napsal(a):

Občan:

vidíte jen to co chcete. Já jsem uvedl pouze i druhou stránku, o které se zde autorka nezmínila, tedy že samoživitelek je víc, protože si to mohou dovolit. Mají lepší finanční možnosti, nejsou tolik závislé na otci rodiny jako tomu bývalo.

To, že pak ženy všeobecně více studují, cestují, více pracují v zahraničí, více se objevují ve vedoucích funkcích jsou puoze fakta Občane. Nedokážete je popřít, ani kdybyste se roztrhal.
08. 03. 2013 | 11:41

Občan napsal(a):

Šašku z Jihlavy,

doporučuji něco hodně tmavého, hutného. Možná nějaké prosluněné moldavské. Protože inaugurace byla velmi důstojná, až trošku panovnická.
Odvahu netřeba sbírat, ten obřad je ke koukání od začátku až do konce. A v projevech je i pár zajímavých šťouchanců.
08. 03. 2013 | 11:43

Bob napsal(a):

Na MDŽ dnes, ani dříve nevidím nic špatného.
Dnes se samozřejmě oficiálně neslaví.
Ale nevidím nic špatného na tom, když děti ve škole dělaly myminkám srdíčka (a měly z toho radost).
V práci jsme se sešli a pokecali (dnes se tomu říká teambuilding..).
Nevím, jak k tomu přijdou karafiáty - ty přece za nic nemůžou..
Na to, že televize ukáže Husáka a Kabrhelovou bych si vsadil.
Ale za to proboha ten svátek nemůže.
08. 03. 2013 | 11:48

neo napsal(a):

http://www.stream.cz/uservideo/442030-mdz-jak-to-slavili-soudruzi

http://www.stream.cz/uservideo/441933-mdz-jak-to-slavili-muzi

http://www.stream.cz/uservideo/570798-oslavy-mdz-2011-retro-happening
08. 03. 2013 | 11:52

Občan napsal(a):

Neo,

samoživitelek je víc, protože formální svazek je ekonomicky nevýhodný pro matku, otce i potomky. Vůbec to není proto, že by na tom byli osamělí rodiče ekonomicky lépe než před plyšákem a že by je společnost nějak víc šanovala.
Druhým faktorem je to, že přibylo nezodpovědných rodičů - žen i mužů, kteří odcházejí z manželství jako z kina.

Jj, cestují. Každoročně u nás přibývá studovaných uklizeček a skladnic z východní Evropy. A naše studované holky cestují za stejně "kvalifikovanou" prací na západ, protože by se doma neuživily.
08. 03. 2013 | 11:53

SuP napsal(a):

rejpal -
"....vybaví se mi Václav Malý a jeho "podívej se Gusto, jak je tady husto". A jak mu obhájci důstojnosti prezidentského úřadu za to dali sadu...."
Myslím, že když přítele Václava Malého Husák vyhodil ze všech kostelů a umožnil mu po propuštění z kriminálu dělat kotelníka U Haštala, že to mezi nimi mohlo vytvořit předpoklad pro jistou familiérnost.
08. 03. 2013 | 11:55

Neudržitelný napsal(a):

Občan
"Tátova maminka byla klasická maloburžoasní "panička" v tom nejhorším slova smyslu. Nedovzdělaná paní, která uměla trošku brnkat na piáno a vařit"
A Vy jste si občane přál babičku soudružku. Chápu Vás, osud byl k Vám krutý, když Vám nedopřál správnou, uvědomělou, dělnickou babičku.
08. 03. 2013 | 11:55

vvz napsal(a):

Super blog. Jen tak dál. MDŽ je skvělou příležitostí pro diskuse právě nad takovými tématy, o nichž píšete. Že se i dnes v ČR přípomíná v souvislsoti s MDŽ hlavně Husák, je spíš usvědčující diagnóza, kterou by měli jako téma řešit historici, antropologové a psychologové... Ad diskutující, opět se tu předvádí totální místní neznalsot problematiky se všemi možnými - neinformovanými/hloupými - předsudky a stereotypy... Lidé, vzdělávejte se, čtěte..., ať nepíšete takovéhle nesmysly. (Pro ujištění diskutujících některých diskutujících: jsem muž, mám ženu a dítě.)
08. 03. 2013 | 11:56

rejpal napsal(a):

neo
Jo, byly drahé. Drahé byly i jiné věci - kazeta AudioStar z Rakouska /nic moc/ stála 105. Po roce 1990 se lepší Sony HF 90 dala koupit za 22 (a to už byla koruna úplně jinde). Cenové relace byly prostě úplně jinde než dneska, nedá se něco vynásobit třeba deseti. Protože za spoustu věcí jste neplatil, existenčně zásadní věci byly dostupné i pro důchodce, školy měly i jiné starosti než shánění sponzorů, aby nezanikly. Studovat VŠ mohl každý, aniž by musel při ní celý rok chodit na brigády (chodili jsme o prázdninách, abycho měli na něco navíc).
Ale i tehdy se OÚNZ říkalo Odevzdej Úplatek Nebo Zemřeš, ČSD - člověče seď oma, o shánění věcí kolovaly vtipy jako: Švédka je jako turistka v Praze a míjí dlouhou frontu před masnou. "Co to je, ptá se". "Přivezli svíčkovou". "No to bych si ji snad raději zaplatila".
Burzy s elpíčkama běžně probíhaly každý týden. Jednou za čas (hlavně, když se chystal nějaký stranický spektákl) přišli policajti s dlouhými pendreky a účastníky rozehnali.
Existovala místní svazácká organizace, která byla potupně rozehnána, protože zorganizovala večer na parníku, kde se souložilo nejen na stráních na Jarově, kde se parník točil a byla pauza, ale přímo na palubě. Někdo, kdo zbyl na ocet, to práskl a byl z toho málem protistátní čin.
Taky se jednu dobu stříhaly máničky - ale Beatles už v rozhlase hráli (to bylo kolem roku 1964)
Jezdilo se na nudapláže nejdřív v NDR (občas jel na zájezd celý podnik), pak vznikaly i u nás. Holky nosily minisukně, studenti vedli své války s kantory jako předtím i potom a neřešili, že ředitelka je bolševik až na půdu, měli své starosti. Chodilo se do front (i celou noc) na Semafor, později do Činoheráku.
Ta doba byla plná paradoxů, věcí nepochopitelných i předvídatelných. Jeden kolega si vedl v práci knihu nazvanou Velké kraviny z malé země (škoda, že se ztratila). Žilo se, jako se žije teď, lidi si uměli najít to dobré - a hlavně, byli jsme mladí.
08. 03. 2013 | 12:07

SuP napsal(a):

Občan -
To Vaše se k tomu MrDŽ docela hodí:
"....K 28. únoru zaznamenaly ÚP 594 000 nezaměstnaných, což je o DALŠÍCH 8000 víc než v lednu.
K témuž datu bylo evidováno POUHÝCH 34 600 volných míst....."

A k tomu započítejte 328000 míst, obsazených cizinci, protože pro "naše lidi" nebyla dost dobrá. Co si budeme nalhávat.
08. 03. 2013 | 12:09

K. Prymus napsal(a):

Asi tomu nerozumím. Co má Mezinárodní den žen (který se slaví, nebo je připomínán ve většině zemí světa) společného s Husákem skoro čtvrt století po pádu socialismu? Ale asi je třeba vytvořit poutavý nadpis a použít nějaké jméno, které táhne.
08. 03. 2013 | 12:09

rejpal napsal(a):

SuP
Mně se ten výrok líbil. A tehdy - z té reakce - jsem si uvědomil, jak moc lidé lpí na důstojnosti úřadu, ať v něm sedí, kdo chce.
08. 03. 2013 | 12:10

Občan napsal(a):

neudržitelný,

já měl babičky dvě.
Tu "prostou", byť z centra velkoměsta, a pak tu vzdělanou a samostatnou. OBĚ byly NEsoudružky.
Ale jedna holt měla smůlu a druhá osvícené rodiče, kteří svým ŠESTI dětem dopřáli vzdělání. Dělnicí nebyla ani jedna. Ta "prostá" strávila většinu života v domácnosti a teprve krátce před smrtí trošku pracovala; a ta druhá pracovala od skončení VŠ v různých profesích (měla umělecké vzdělání a tím se za první republiky ani po válce moc uživit nedalo).

Ta první byla prostě "taková hodná babička" a ta druhá mě víceméně vychovávala.
08. 03. 2013 | 12:11

Jamima napsal(a):

Paní Tominová - dnes poprvé s Vámi a Vašim článkem souhlasím. Taky mě se.ou ta nekončící a prostoduchá klišé našich médií: k MDŽ patří zmínka o soudružkách a rudých karafiátech, k povodním patří pár dojemných záběrů vyplavené Prahy (o zdrcujících záplavách na Javornicku se mluvilo všehovšudy tak čtrnáct dní), k porušování lidských práv se patří zveřejnit nějaká ta cikáňata před ubytovnou či zvláštní školou (že nikdy neukazují jejich nažrané fotry se zlatými řetězy a mercedesy....). Určitě víte, že se tomuto říká dynamický stereotyp a prý to šetří čas a energii lidí - nevím, při použití v médiích to spíše provokuje a vyvolává znechucení (alespoň u mne).....
08. 03. 2013 | 12:12

Drzá zrzka napsal(a):

SuP

A některým nezaměstnaným nebyla dost dobrá práce zadarmo v rámci veřejnoprospěšných prací.

Že ženy s malými dětmi je neměly, kam umístit, se v potaz vůbec nebralo.
08. 03. 2013 | 12:18

malalaj napsal(a):

neska je MDŽ???? takže si chlapi nezapomente uvázat na přirození mašli!!
08. 03. 2013 | 12:39

neo napsal(a):

Občan:

to je opět další z vašich lží.
Manželský svazek je ekonomicky výhodnější už kvůli daňovému odpočtu na manžela/ku.

A samozřejmě že samostatně žijící matka je na tom dnes lépe než v minulosti, protože má vyšší příjmy a může se opřít o štědrý sociální stát.

Co se týče cestování, práce v zahraničí či studia, tak opět jaksi uvádíte jen ty, kteří se vám líbí. Opomíjíte ženy, které odjíždí za vyšším vzděláním, cestují kvůli jazykům a jezdí pracovat na vysoké posty do ciziny. Osobně (aniž bych to jakkoli aplikoval obecně) znám pouze ty ženy, které studují v zahraničí protože chtějí, které šly za vyššími cíly , dělat kariéru apod.. Nikoho, kdo by tam jel dělat nekvalifikovanou práci.
08. 03. 2013 | 12:39

neo napsal(a):

rejpal:

až na ty vysoké školy, kde mohl studovat každý....

asi se vám v rodině nestalo, že by někomu bránili studovat, třeba proto, že mu přišel dopis ze zahraničí.
08. 03. 2013 | 12:44

BP napsal(a):

Michaelo, letošní MDŽ může slavit - jakožto každý den - kdokoli. Bez Husáka, s Husákem, v bratislavské hospodě U Husáka i U Vejvodů, kde jsem Vás mohla zahlédnou minulé úterý.
Přiznám se, nemám Vás ráda. Je to stejné, jako s lidmi, kteří dělají na zcela zbytečných institucích, kde se snaží "stavět do latě" výsledky Matky Přírody.
Odlišnost mužů a žen je dána od "vzniku člověka" jejich stavbou těla, mozkem a hlavně pohlavními orgány.
Promiňte, někdy mi přijde stejně stupidní Vám vyčítat, že máte dvě dcery, a VY - takový zastánkyně "rovných příležitostí" to necháváte "TAK".
Vždy s Vaší osobou se mi vybaví "náprava" textu hymny jisté země, neb se tam někomu (některé) nelíbilo, že tam bylo příliš mnoho slov o mužích. To, jestli toto historické umělecké dílo utrpělo (nevhodným zásahem nevhodného mozku), to už se poté neřeší.
Bůh (maskulinum) zůstane Bohem, Ďábel (též mužský rod) Ďáblem a Anděl (do třetice mužský rod) Andělem. Věřím, že ani sto Michael Marksových-Tominových se nepokusí měnit Bibli (ženský rod!)
Naše země si určitě uvědomuje - v té současné krizi - mnohé, ale nařízením státu příliš nedosáhnete! Ale jednotlivé rodiny na to určitě nezapomínají! Tak, jako je násilí konáno na nás-ženách, je i mnoho případů násilí konaném ženami na mužích. Nějak o tomto novodobém enoménu nepíšete!
Michaelo, mužů-samoživotelů a matek, které opouštějí postižené ženy je čím dál více. Je od Vás VELMI NEFÉROVÉ, že tuto skutečnost zamlčujete.
Soudy stále ještě nesoudí 50:50, protože ve většině případů přidělují děti do péče matky.
Napište, zabývejte se nebo aspoň přemýšlejte o procentu mužů (vysokém procentu), kteří musejí jezdit za prací na několik měsíců.
Věřím, že jste soudná a nikdy se nebudete zasazovat o nápravu toho, aby ženy rodily méně a začali rodit muži.
Není to z mé strany úlet, někdy z Vás takový pocit mám. A to jsem žena.
Já, pokud někdy náhodou mám období, kdy bych se trošičku stala "mužatkou nenávidějící muže" (jako mám - promiňte - ten pocit z Vás), pomůže mi pravidelnější "styk s opačným pohlavím", který MOŽNÁ zanedbáváte.
08. 03. 2013 | 12:56

rejpal napsal(a):

neo
Mohl (dokonce i děti některých disidentů). Ale každý nemohl studovat každou školu (nemluvím o 50. letech, ty jsem nezažil).
08. 03. 2013 | 13:04

neo napsal(a):

rejpal:

tak já vám říkám, že nemohl.

dnes můžete studovat co chcete, kde chcete a kdy chcete. Bez ohledu na to, kdo vám kam emigroval, s kým se kde přátelíte apod..
08. 03. 2013 | 13:11

SuP napsal(a):

Drzá Zrzka -
Ano, nezaměstnaná samoživitelka s malými dětmi JE PROBLÉM.
A další problém (větší) je, že některým lidem nikdy nevysvětlíte, jak si na problém zadělávají. Třeba když jdou s vexlákem do průjezdu, protože jim dává lepší kurs. A všechno ostatní jsou jen odvozeniny.
08. 03. 2013 | 13:27

BP napsal(a):

neo i rejpale, neklamte veřejnost a současnou mládež, která má dojem, že se lidé za komunismus rodili v uranových dolech.
Dopisy ze zahraničí chodily a NIC to neměnilo na to, abyste studoval na VŠ či ne.
Jistě, rotolesti dělníků měly přednost, nicméně znám i pár příkladů, kdy i PROSILI mladé muž z problematických rodin a z rodin nepřátel socialismu, aby na VŠ nastoupil, neb obor, kam se hlásili, neměl naplněné číslo posluchačů a už vůbec neměl předepsaný počet chlapců.
Též vím o případu, kdy VŠ šéfoval sice straník (jinak to nešlo), který však preferoval ZNALOSTI, nikoli STRANICKOU PŘÍSLUŠNOST RODINY.
Ono, dnes je to zase o penězích a veskrze také o politické příslušnosti. Co si budem nalhávat.
Někdejší "kapitalistická cizina" měla vždy také svoji komunistickou stranu (USA, Rakouska, NSR či Itálie) a při dotazu v Bartolomějské stačilo vznést tento argument. Soudruzi z StB o něm totiž skoro nikdy nevěděli.
S každým režimem jde "vy.jebat", ale musíte vědět JAK ..
Ale - moc prosím - nepište zde pro nastupující generaci nesmysly. Vnuci se mě ptají, zda každý panelák byl dřív hlídán členy LM se samopalem (Blbka úča ve škole zas plácala!!(
08. 03. 2013 | 13:27

JAHA napsal(a):

Ad: autorka
Nebudem pisat 100 strankove kladne pojednania o vyzname zien, o ich prinose pre spolocnost v kazdom case existencie cloveka, atd., atd. Nebudem pisat ani 50 strankove zaporne pojednania o vyzname zien, o ich neprinose pre spolocnost v kazdom case existencie cloveka (na zaciatku takmer kazdeho masakru, vojny, stala zena, provokujuca muza k cinom, akymkolvek, i hroznym!!!), atd. atd.
A teraz, z pohladu dneska. Aky este mate problem?!!! Co ste este nepresadili pre znicenie ludskeho rodu, ludstva?!!! Vy zvlast?!!!
08. 03. 2013 | 13:30

SuP napsal(a):

neo -
Mohl. Jen ne zahraniční obchod, práva, zaoceánskou paroplavbu nebo medicinu (a některé další). Zase ale bylo dost těch, na které s ani nedělaly přijímačky, jak zoufale čekaly na studenty.
08. 03. 2013 | 13:32

SuP napsal(a):

BP -
".....Vnuci se mě ptají, zda každý panelák byl dřív hlídán členy LM se samopalem (Blbka úča ve škole zas plácala!!...."
Vy jste slyšela, CO a JAK (v jaké souvislosti) ta blbka povídala a JAK to vnuci pochopili a posléze interpretovali?
To víte, když chodí do školy s nalejvárnou z domova a ve škole slyší něco úplně jiné=ho, bývá to problém. Ale určitě ne takový, jak býval. Teď už si na to brzou budou moci přijíét sami.
08. 03. 2013 | 13:37

neo napsal(a):

Sup:

:) no to je právě ono... Vlastně se mohlo všechno ale jen někde a jen někteří a jen za určitých podmínek...

Tolik ti lidé zde touží po návratu průvodů, devizových příslibů, drátů, spartakiád, MDŽ a SRPŠ a ROH a NASRAT.
08. 03. 2013 | 13:39

Neudržitelný napsal(a):

BP, SuP, rejpal
Nemohl. A ani Vy neblbněte mládež, jak dřív mohl studovat každý. V 70 letech, ten kdo měl otce nebo matku vyloučenou ze strany, mohl tak akorát jít do učňáku. Nějaká střední, natož vysoká škola pro něj byla nedostupná. Píšu to z vlastní zkušenosti, tak tady nelžete. Mohl pak studovat, dodatečně, to mohl, ale ve svých 15 letech byl prostě za politické postoje svých rodičů odříznut od vzdělání.
08. 03. 2013 | 13:44

všenáprava napsal(a):

neo
Ano, možností vzdělávat se přibylo.
Zejména v oborech, které nikomu k ničemu nejsou užitečné, takže si nikoho s takovým vzděláním nikdo nenajme.
Vyjma špionážnědiverzních centrál, které těmi osobami vycpávají neziskovky.
Každý takový odborník se pak tak bojí přijít o zaměstnání, že je ochoten k čemukoli, jako bývalí esesemáci.
Numerus clausus má zas jiné nevýhody, třeba že studují jen příbuzní příbuzných a známých.
Člověk si nevybere.
08. 03. 2013 | 13:45

meč & váhy napsal(a):

SuP
A nebyl? Dřív každej panelák hlídanej příslušníkem LM se samopalem?

Jinak to dohledání faktů.
V rámci dokumentárních pořadů na ČRo si třeba stěžovali nějací skautíci z Moravy, že když jim agent DGSE přinesl pistoli, aby zastřelili nějakého chlápka, kterého jim popsal jako estébácku svini a oni to udělali, nikdo jim nenosil věnce a medaile.

Nýbrž je pozavírali, až ryli čumákem v hlíně jako červený myši.
Tož, ona jsou fakta a fakta.
Některá dohledávat nemá cenu.
08. 03. 2013 | 13:55

Drzá zrzka napsal(a):

SuP

výchova k rodičovství. Pokud se rozhodnu, že budu mít 6 dětí, mělo by to být na základě toho, že je dokáži uživit. Dítě je svým způsobem závazek na celý zbytek života. A co když se "nepovede"? (viz mladík, který otci sebral auto a bez řidičáku cestoval přes půl republiky)
08. 03. 2013 | 13:56

neo napsal(a):

všenapráva:

kdyby ty obory nebyly nikomu k ničemu užitečné, neexistovaly by a ani by je nikdo nestudoval.

naštěstí o tom co je a co není užitečné nerozhodujete vy, ale trh.
08. 03. 2013 | 13:58

šašek z Jihlavy napsal(a):

rejpal napsal(a):
neo
Mohl (dokonce i děti některých disidentů). Ale každý nemohl studovat každou školu (nemluvím o 50. letech, ty jsem nezažil).
08. 03. 2013 | 13:04
xxxxxxxxxx
Ale ke studiu na vysoké bylo třeba mít ukončené středoškolské vzdělámí. A ke vstupu na střední školu bylo třeba doporučení ředitela ZŠ a uličního výboru. Já nedostal ani od jednoho, nabízeli mi jen horníka, zedníka, nebo do zemědělství. Nakonec na přímluvu jedné učitelky mě přijali do učebního oboru nástrojař v Tesle Jihlava. Sešlo se nás tam víc jedničkářů, kteří se museli zocelit ve fabrice. Ne že by mi to fatálně uškodilo, leccos jsem se naučil, co se týče řemesel (chodili jsme jako učni pomáhat zedníkům při přestavbě svobodárny, u truhlářů jsme asistovali, když se dělaly příčky z dřevotřísky apod. Problém byl, že učňovské prostředí bylo dost demotivující, co se týče vzdělávání. Já měl naštěstí muziku, a tak mi to moc nechybělo. Až na vojně jsem sloužil u speciálního útvaru, kde převažovali středo a vysokoškoláci (včetně mladých lampasáků), a začalo mi docházet, o co jsem přišel. Pak jsem to doháněl, jak se dalo, ale ty roky, kdy je člověk nejaktivnější, ty už mi nikdo nevrátil.
08. 03. 2013 | 14:01

SuP napsal(a):

Neudržitelný -
U vyloučených komunistů to bylo riziko povolání. Je to poměrně specifická záležitost, která se týkala malého procenta členů KSČ, kterých bylo jen 10% lidí. Mimochodem už se to obecně netýkalo tzv. "vyškrtnutých". Nicméně skoro bych víc ctil ty vyloučené. Jenž kdo opravdu chtěl, tak to dokázal, třeba později při zaměstnání, nebo v cizině po emigraci.
Šlo úplně všechno, jen vědět, jak s tím vyjebat, jak píše soudružka BP. Takové se pak diví, že dneska už jim to jebání nikdo tolik nežere.
08. 03. 2013 | 14:04

BP napsal(a):

Neudržitelný, jiné situace byly v Praze, jiné v Brně, jiné v Plzni, jiné v Ostravě.
Zcela jiný svět byl na Slovensku - což Vám může potvrdit někdejší pracovník televize Vladimír Železný (ještě daleko před vznikem TV "STARA").
Získat šlo maturitu, státní zkoušku i dokonce doktorát na vojenských školách.
Jiné situace ohl. studia na VŠ byly v 50.letech, v šedesátých letech, v r.1967, 1968, 1969, 1970, 1971 i od r.1972.
DŘÍVE KAŽDÝ MOHL STUDOVAT!
Zatímco DNES je to o penězích a KAŽDÝ STUDOVAT NEMŮŽE.
Naopak může dnes studovat i nevzdělavatelný jedinec, který je však z výborně situované rodiny. Třeba práva v Plzni.
Za dob reálného socialismu bylo mnohem těžší studovat "po bendovsku a po plzeňsku".
Neudržitelný, já zase píšu z vlastní zkušenosti, tak zase nelžete Vy.
Pokud mi napíšete bližší údaje, mohu Vám - sice již "s křížkem po funuse", ale i tak říci - kde jste mohl tehdy studovat. Vy jste to vzdal moc brzy a udělal to, na co režim od Vás čekal - totiž, že to vzdáte!
Měl jste asi málo známých anebo Vás nenapadlo je využít.
U disidentů minulého režimu jsem si již jaksi zvykla, že byli "hrdí" a nezkoušeli vy.jebávat s režimem a nezkoušeli najít cestičky "jak to jde".
Chápu, že jste mohl být ve svých patnácti letech "odříznut" - kvůli politickým postojům svých rodičů - od vzdělání. Je ale chybou, že jste se nechal. Pokud jste hned neprahnul po zájezdu do SSSR, kde jste si měl ihned v Artěku udělat kamarády a po páteři sovětských soudruhů (z kterých měli ti naši soudruzi strach) jste s tím "nezkoušel NĚCO udělat", nedivím se, že to nedopadlo.
Mám zkušenost - což nemyslím zrovna Vás - kdy rodina holdovala alkoholu, sem tam něco lohla a někdy napadali jejích členové příslušníky VB. Jistě uznáte, že toto nebylo o "politických postojích", ale o tom, co by nerozchodil ani tento režim.
Též bylo "politicky" prozíravé, pokud jste měl dělnickou profesi (i jako VPP) a tam předstíral práci lépe než ostatní. Vedoucí-soudruh si toho vždycky všiml.
Promiňte, ale pokud jste bývalému režimu neoplácel stejnou mincí, nedivím se, že jste s ním nehnul.
08. 03. 2013 | 14:05

SuP napsal(a):

Neudržitelný -
Koukám, že jsem Vás ani nedočetl. Omlouvám se.
08. 03. 2013 | 14:06

BP napsal(a):

SuPe, už Vás někdo v pátek odpoledne kopnul do koulí?
Ráda bych to špičkou své boty udělala - za tu soudružku!
Bylo by mi pak však líto Vaší partnerky ...
Ubožátko!
08. 03. 2013 | 14:09

SuP napsal(a):

Drzá Zrzka -
Mě nezlomíte. Jsem ze 4 dětí a všichni máme vysokou. Jo Praha je Praha!
Ale s tou výchovou k rodičovství, ač si z toho spousta lidí dělá srandu, máte pravdu. Ale ono se to vrátí jako bumerang, až jim nebude mít kdo dělat na důchody. Rodiče umřou a vejlupci najednou zjistí, kolik stojí se sám živit.
08. 03. 2013 | 14:13

SuP napsal(a):

BP -
Ta soudružka je tam správně. Koule nekoule. Přečtěte si své názory a pak něco říkejte.
08. 03. 2013 | 14:15

všenáprava napsal(a):

Áno. Trh, vzpěr a přídrž.
Ovšem jen o neovi.
Koho zaměstnám já, si vybírám sám.

Ty obory jsou zejména užitečné lidem, kteří je vyučují.
Tak to chodí.
08. 03. 2013 | 14:16

SuP napsal(a):

šašek z Jihlavy -
Máte recht, ono je potřeba k tomu hodnocení mohlo/nemohlo přidat i krajové zvyky. Holt v Praze i tohle bylo možná trochu anonymější a snadnější, ale zase obvod od obvodu jinak. A stačil jeden udavač a posral Vám všechno i tam, kde by to bylo bývalo šlo, protože se ho ti rozhodní dokázali bát.
Charašó vspómniť, a lépěji nepýtať.
Všímáte si, jak se tady málem fackujeme jen kvůli provokacím nějakých ubožáků, kteří si nevidí na špičku nosu a ani nikdy vidět nebudou?
08. 03. 2013 | 14:21

Pavel napsal(a):

Média zůstanou při starém, prostě jsou tam ti o kterých dnes mluvil president Zeman.
A v ženských médiích jsou zase převážně ty, jejiž jediným světovým názorem je roztažení nohou před pracháčem.
08. 03. 2013 | 14:21

linoleum napsal(a):

Čím to je, že vždycky, když vyženou nea děcka z pískoviště, tak se vrhne k počítači a rozumuje o tom, co nezažil. Nemůžete mu někdo říct, že je trapnost sama?
08. 03. 2013 | 14:21

český maloměšťák napsal(a):

Na MDŽ jsem kupoval ženám, které jsem tak či onak znal či si jich vážil...a znal je - kytičku.
Později jsem s nima i dováděl.
Na Husáka jsem při tom sral.
-----------
" Samoživitelek je více proto, že si to mohou dovolit"
Černý fór dne.
Autorem není opět nikdo jiný - než pracovnědobový šizuňk neo...
:)

No a k tomu , že mohl studovat každý....
Dokonce ani na Umprumku nevzali. Nedejbože na práva.
Kecy.
Někteří z nás prostě měli cejch - " na věčné časy a nikdy jinak".
Na doktora tak šli i čtverkaři. I na práva.
Mimochodem i v tomto "sklízíme dnes plody" - úžasné kádrové politiky... všech těch pomatenců, co si říkali komunisté /zdravím SuPa/ a přitom jejich hlavní náplní života bylo jak se co nejsnadněji dohrabat k buržuazním výdobytkům /hadry z Tuzexu, cibuláky, auta, chaty, bazény, vily, drahé obrazy, knihy.../.
Dnes vládnou. Nebo operujou.
Občas nechají v břiše špachtli nebo voperujou do oka špatnou čočku , jindy nakoupí předražená letadla, která pak vozí do světa koně a ze světa mongolský vzduch ...anebo dělají špinavé kšefty s pozemky.
V tom horším případě pak dělají dlouhá leta prezidenty - nebo se jimi dají amnestovat...
08. 03. 2013 | 14:23

Občan napsal(a):

To jsou kecy.
Kdo studovat OPRAVDU chtěl a měl na to, ke vzdělání se dopracoval. Ale měl to pracnější než ostatní a přišel o mnohé radosti mládí, na než prostě neměl čas.

Když někoho nepustili na gympl, mohl na průmku, zdravku, ekonomku nebo na SOU s maturitním programem.
A když to kór moc nešlo, tak mohl studovat při práci. To se naopak bralo jako nikoli bezvýznamné kádrové plus.
Totéž platilo o VŠ. Buď mohl na příbuzný obor, nebo mohl na "nezávadnou" VŠ a pokusit se přestoupit, a nebo mohl studovat při práci. Což bylo opět významné kádrové plus.

Jenže to znamenalo máknout a to mnohým nevonělo. Ale pro objektivnost musím uznat, že někteří to měli výrazně komplikované problémy s dojížděním a směnným provozem.

Zajímavé je, kolik "disidentů", "pronásledovaných" a jejich dětí vystudovalo i velice lukrativní obory jako byla práva či medicina. O něčem takovém se neprivilegovaným pronásledovaným nemohlo ani zdát. Ti byli vděční i za to studium při práci.
08. 03. 2013 | 14:24

Drzá zrzka napsal(a):

SuP

Nechci Vás zlomit. Píšu dle svých zkušeností ze školy zvané život. Samozřejmě, při studiu na VŠ v místě bydliště odpadají náklady na ubytování a částečně i na dopravu. Děti jsem do financování domácnosti uvedla už v pubertě. Naučilo je to jedno, že v životě není nic zadarmo, i kdyby 1000x reklama, známí, kámoši tvrdili pravý opak.
08. 03. 2013 | 14:24

fafnir napsal(a):

BP,SuP
prosím vás nemaťte.Mám to ozkoušeno na sobě.Nevhodný původ,a ani dobré vysvědčení vám nepomohlo na dvanáctiletku nebo průmyslovku,pardon na dva obory jsem mohl,hotelovou školu,a zemědělskou.Teprve po vyučení a tříleté nápravě dělnickou třídou a doporučení dílenským výborem ROH, jsem mohl distančně vystudovat strojní průmyslovku.Mluvím o druhé polovině lůet šedesátých.
A co se týče původního tgematu,někde místní ROH dalo karafiát,někde brambořík v květináči + bombonieru.To vše si vlastně ty ženy svými příspěvky zaplatili,včetně té bonboniéry.Nicméně soudružka Marx Tomin(aby byla správně gender) si může slavit MDŽ ad libidum.Já preferuji Svátek matek,a tam vyjářím své ženě dík.Ale slavit někoho jen pro jeho pohlaví mi připadá ujeté.
A matky samoživitelky? A kdo jiný než ony ,by měl určovat,s kým zplodí dítě. Takže,když si vybere gaunera,který ji opustí, její problém. Ale i často se stává,že z manželství žena odkráčí za velkou láskou,a pak zůstane sama s dětmi, holt zase její problém.Trochu zodpovědnosti by to chtělo,od obou.
08. 03. 2013 | 14:25

Anna napsal(a):

šašek z Jihlavy

Podle mě to je vždy především o lidech. Já jsem se i se "škraloupy" dostala na gymnázium, ale na vysokou jsem dostala doporučení až po pár letech a to jen na dálkové studium fakulty strojní ČVUT.

Další příklad může být Marek Benda. V letech 1988–1990 studoval Matematicko-fyzikální fakultu Univerzity Karlovy. Přitom jeho táta v roce 1977 podepsal Chartu 77, jejíž byl v letech 1979 a 1984 mluvčím, a v roce 1978 se podílel na založení Výboru na obranu nespravedlivě stíhaných. Za svou činnost byl v letech 1979 až 1983 vězněn pro podvracení republiky.
08. 03. 2013 | 14:28

SuP napsal(a):

fafnir -
Máte pravdu. Jen mě proboha nespojujte s BP.
08. 03. 2013 | 14:31

SuP napsal(a):

...ani přes čárku ....
08. 03. 2013 | 14:35

neo napsal(a):

všenáprava:

to můžete, nikdo vám nebrání.
08. 03. 2013 | 14:40

neo napsal(a):

linoleum:

čím to je že někdo kdo si říká linoleum je asi ze zkumavky?

předpokládám, že dinosaury jste taky nezažil/a , takže se opovažte někde vyjadřovat k dinosaurům. A prosím, zakažte to i lidem, kteří o nich točí dokumenty.
08. 03. 2013 | 14:42

SuP napsal(a):

Takže paní Tomin-Marx -
Bude!
08. 03. 2013 | 14:50

SuP napsal(a):

Letos bez Husáka, zato s Bimbasem!
08. 03. 2013 | 14:51

Anna napsal(a):

SuP napsal(a):

Letos bez Husáka, zato s Bimbasem!
------------------------------------------------------

Tak je zase co oslavovat :-)
08. 03. 2013 | 15:14

Neudržitelný napsal(a):

BP
Dnes může studovat každý. Bohužel i ti, kteří na to nemají dostatečné IQ. V rámci přiblížení studia větší vrstvě lidí, musely být zákonitě sníženy požadavky na studenty. Vlastně by to byla diskriminace těch hloupějších :-) . A už se s Váma dnes hádat nebudu, když je dnes ten MDŽ.
08. 03. 2013 | 15:15

rejpal napsal(a):

BP
Víte, jak vzniká nedorozumění? Když dva se o něco přou, přijde třetí, a OBA hodí na stejnou hromadu. Já tvrdil, že to šlo, s výhradou, že ne na každou školu. Ale je pravda, že ne vždy to šlo přímočaře, na první školu, kterou si člověk vybral nebo na první pokus. Určitě byl rozdíl mezi Prahou a ostatním územím a vždycky to záleželo /i na střední škole, tam asi daleko víc/, jestli někde nesedí nějaký kovaný blb.
Já dělal gympl na úplně jiném konci Prahy, protože tam kam jsem chtěl, mě nevzali /ale nebyly to politické důvody/. Na vejšku mě vzali nejspíš proto, že jsem byl druhý v chemické olympiádě, ta byla v gesci přírodovědy a v komisi byl člověk, který tu olympiádu řídil. Život každého řídí různé náhody a proto se nedá nic tvrdit ultimativně. Někdy stačilo (třeba u spádových škol) to, že uchazeč byl z místa, odkud se nikdo jiný nehlásil, jindy, že napsal specializaci, kterou nikdo nechtěl studovat. Když však chtěl člověk s poskvrněným kádrovým profilem studovat práva (nebo dvě tři jiné školy), měl problém.
Ale copak je to dnes jinak? Rozhodují sice jiné věci, ale zdaleka ne každý se dostane tam, kam se dostat chce.
A pokud jde o kádrování: za minulého režimu kádrovala vrchnost své poddané, ale ti se navzájem obvykle nekádrovali. Dnes vrchnost poddané nekádruje, ale o to pilnější jsou oni sami.
Nebylo by lepší, se na veškeré kádrování vykašlat a hodnotit každého, jak se projeví on sám, a ne podle toho, co dělali jeho rodiče, kolik má na kontě, a jestli má rád holky nebo vdolky? Stejně už pravdu se všemi okolnostmi někdo těžko zjistí. (Kandidáti na veřejné funkce by měli pravdivě a úplně vysvětlit všechny věci, které mohou ovlivnit jejich práci a nikdo by je neměl volit, pokud lžou nebo mlží).
08. 03. 2013 | 15:19

marxík napsal(a):

neo napsal
všenapráva:
kdyby ty obory nebyly nikomu k ničemu užitečné, neexistovaly by a ani by je nikdo nestudoval.
naštěstí o tom co je a co není užitečné nerozhodujete vy, ale trh.

Bývalý kolego
Takto tržně chápejte i existenci komunistické strany. Možná že vás potom opustí přílišná prchlivost při vyslovení tohoto jména a zjistíte , že KS je nedílnou součástí každého správného kapitalismu.
08. 03. 2013 | 15:20

Občan napsal(a):

Fafníre,

"svátek matek" je o něco mladší trucpodnik především katolické církve proti MDŽ. Nemluvě o tom, že "oslavuje" POUZE matky.
Což je o to kurioznější, že zrovna v katolické církvi je spousta žen, jež se matkami nikdy nestaly a nestanou.

A obecně - ženy, které z mnoha důvodů matkami nejsou, snad přestávají být ženami? Nezaslouží si poděkování, pozornost nebo alespoň připomenutí?
08. 03. 2013 | 15:25

SuP napsal(a):

Neudržitelný -
Ještě jsem si vzpoměl. Sice u nás nebylo tak těžké se na strojárnu dostat, jenže ze 450 jich po prvním ročníku bylo 220 a pátý dokončilo asi 120.
A ještě jeden. Do kroužku s námi (necelých 5 semestrů) chodil jeden takovej, co nikdy nic nevěděl, ale zápočty dostával. Bylo nám to divný. A pak se nějakou náhodou ukázalo, že měl úplně jiný úkoly než se učit strojařinu. Už byl naučenej. Jó 1969. To ještě nebyl povinnej marxák. Zato fízl v každém kruhu.
08. 03. 2013 | 15:26

rejpal napsal(a):

neo
výhoda těch dinosaurů je, že už mezi námi nejsou, nemohou protestovat, a tak si každý může fantazírovat, jak chce. Beztak většina toho, co se ví, jsou spíš hypotézy, než teorie nebo už ověřená fakta. Je to dávno.
Minulou dobu zažila spousta z nás.
Ale zajímavá je jedna věc. Když si vezmete nějaký třeba průměrný film natočený za komunistů, a odmyslíte některá povinná klišé (nejčastěji o chodu státu a jeho klůíčových institucí), zjistíte o reáliích, způsobu života a atmosféře té doby daleko víc, než z filmů natočených po listopadu s dějem v době předlistopadové.
A vůbec už nemluvím o filmech kolem roku 68, tam už si tvůrci dovolili ústup i od těch dobových klišé. Stejně tak jako v pár filmech těsně před rokem 89.
S tím, s čím přicházejí na stůl teenageři a dvacátníci, to někdy má společného tak málo, že člověk má pocit, že žil na jiné planetě. Škola?
08. 03. 2013 | 15:43

Kritik napsal(a):

Co vyřešila tato diskuse? Ni,Nic, NIC!!! Pŕečetl jsem si několik zlostných nadávek. Lidé se zkrátka chtějí hádat.
08. 03. 2013 | 15:46

fafnir napsal(a):

občan
vzhledem k tomu,že svátek matek má svůj počátek v 16 stletí v Anglii pod názvem "Mateřská neděle",těžko to může být trucpodnik katolické církve vůči stávce amerických švadlenek ze století 19.Dovzdělat se!Historie nepočíná tou Řijnovopu revolucí v listopadu.
A obecně, a zvláště pro vás: "Svátek matek" se slaví jako výraz díků za mateřství a výchovu.Výraz díků především od dětí a manželů.Oslavovat někoho,za to že se narodil s nějakým pohlavím,je opravdu ujeté.Ale vy si slavte co chcete,já si dovolím luxus vlastního názoru.
08. 03. 2013 | 16:14

český maloměšťák napsal(a):

Občan
Kádrováci tvrdě bodovali. Každý se nemohl dostat, tam kam chtěl... i kdyby měl solidní prospěch a výsledky.
Zavolal si jednoho ředitel - byl ze staré školy, ale musel skákat dle partaje. A říká, víš, ty známky máš dobrý, ale na školu co chceš se prostě nedostaneš.
Jdi na tudle - tam tě vemou.
Měl pravdu.
Kolega z komoušské rodiny však na práva šel (maturoval tuším za deset).
Později privatizoval přes nějaký fond - co si zřídil , jsa býti inspirován Velkým Kormidelníkem a svou zálibou v tkzv. úspěchu - vždyť byl také z "komunistické" rodiny !
Dneska ho tuším hledá Interpol. Nebo už ho našli - nevím... nějak mi vypadl z hledáčku.
Nebo možná že má někde ulitou miliardu a koupil si i ty lidi z Interpolu. Každý musí jíst a platit složenky. Študovaný - i prosťáček.
08. 03. 2013 | 16:18

oh napsal(a):

Neo, vy ovšem netočíte dokumenty o dinosaurech. Vy tady vypouštíte z klávesnice buď teoretická moudra vyčtená zřejmě z propagandistických pamfletů nejhrubšího zrna nebo kopírujete oficiální prohlášení pachatelů kritizovaného nesmyslu (S-karty, kdybyste snad chtěl nějaký příklad). Těmto informačním perlám ovšem bůhvíproč neochvějně důvěřujete.
Jo a kdybyste někdy točil dokumenty o dinosaurech, nezkoušejte přitom tvrdit, že je neandrtálci chytali do pastí, asi byste se rovněž nesetkal s příliš vstřícnou odezvou...
fafnir: Vždy a všude to záleželo výhradně na lidech. Někde jinde by vám stejná skvrna v kádrových materiálech třeba prošla (zejména u technických oborů), ale když jste narazil na výstavní kus hovězího dobytka, nepomohlo obvykle nic.
08. 03. 2013 | 16:48

rejpal napsal(a):

oh
Pamatuji si, že jedna bývalá kolegyně, která s celou rodinou pláchla do Rakous a posléze kamsi za moře, se chtěla pomstít bývalému šéfovi a poslala mu pohled z Kanady (text vypadal hodně podezřele). Do práce. Nestalo se vůbec nic (a to byl ten šéf v té době ještě bezpartijní). Asi byl kádrovák i s konrášem nachmelený. Protože vím, že v jiné firmě podobná věc mohla znamenat vážné potíže, přidávám se k vašemu názoru. Někdo to bylo jak loterie.
08. 03. 2013 | 17:00

Pompeius Magnus napsal(a):

Sem dnes sháněl karafiáty (ideálně rudé), abych obdaroval soudružky zaměstnankyně v retro stylu, ale na celých Vinohradech měli jen růže, chryzantémy, holandské tulipány, orchideje a jiné buržujské fujtajbly. Nakonec jsem zakoupil kytice rudých tulipánů, neb mi soudružka prodavačka sdělila, že i v Holandsku jest dělnická třída silná.Ale řeknu Vám, bez karafiátů to není vono.........Čest.
08. 03. 2013 | 17:16

neo napsal(a):

oh :

nikoli Ohu, reagoval jsem na výtku, že se nemám vyjadřovat k něčemu, co jsem nezažil. To je ale samozřejmě nesmysl, protože mnoho lidí se vyjadřuje k něčemu co nezažili a klidně se vsadím, že 100% lidí se někdy vyjádřilo k něčemu, co nezažili.

Jelikož nejsem ze zkumavky, mám rodiče a prarodiče, kteří mohou svým potomkům a běžně to dělají (nevím jak ti vaši) zprostředkovat své zkušenosti.

další vaše bláboly o dinosaurech nehodlám komentovat. Jste velmi ale velmi hloupý člověk. Kdybyste měl alespoň trochu inteligence, tak byste přirovnání pochopil. A nesnažte se tvrdit, že nemám pravdu. Mám. Vy jistě také patříte k lidem, kteří se někdy vyjádřili k něčemu, co nezažili. Předpokládám, že jste ve škole měl dějepis. Určitě jste se někdy vyjádřil třeba k francouzské revoluci, nebo nějaké z mnoha válek, které jste nezažil.
08. 03. 2013 | 17:23

Fialenka napsal(a):

Paní Tominová píše: „….. Organizace spojených národů vyhlásila pro rok 2013 téma: “Slib je slib: Je čas na skutečné ukončení násilí na ženách”.

To jsem ráda, tyto akce na záchranu obětí podporuji. Nedávno jsem četla, že člen saúdskoarabské (myslím, že královské) rodiny fyzicky týral, sexuálně ničil a znásilňoval a nakonec zabil svoji pětiletou dceru. Měl prý pochyby o její panenské čistotě. Také v tom článku odkazovali na starší zprávy, kdy v saúdskoarabské televizi někdo radil, aby se zahalovali novorozenci holky. I obličej. Z důvodu jejich ochrany proti sexuálním útokům od mužů.

Takovéhle chování muslimů je podlě mě z velké části kulturou, stejně jako ve starém Řecku bylo způsobeno kulturou to, že tam bylo tolik homosexuálních partnerství.

Nakonec citát od Alberga Einstseina: „Svět je nebezpečné místo pro život; ne kvůli lidem, kteří páchají zlé věci, ale kvůli lidem, kteří s tím nic nedělají.“
Trochu bych tento výrok pozměnila: „Svět je nebezpečné místo pro život kvůli lidem, kteří páchají zlé věci, a také kvůli lidem, kteří s tím nic nedělají.“
08. 03. 2013 | 17:23

BP napsal(a):

rejpale, Vy už jste vážně NEMOCNÝ.
Celý minulý (ten "strašný") režim jsem si - za účelem zlepšení své jazykové vybavenosti (protože učebnice cizích jazyků nebyly) - psala s téměř celým světem. Je pravda, že převahu měli "exotické" země jako SSSR, NDR, Bulharsko či Rumunsko, ale "kapitalistická" cizina byla také hojně zastoupena. Na svoji čest prohlašuji, že jsem nikdy žádné problémy neměla.
Tak opravdu nevím, v kterém Československu jsem to žila.
08. 03. 2013 | 17:34

neo napsal(a):

český maloměšťák:

to není fór a není ani černý. To je také jeden z důvodů, proč je samoživitelek více závistivče.
Opakuji ti po několikáté, nezáviď, nemůžu za to že jsi truhlik.

dříve bylo nemožné, aby žena vychovávala děti sama. Potřebovala živitele, muže a držela se u něj co to šlo i přes to, že třeba nechtěla. Dnes jsou ženy mnohem samostatnější, rovnoprávnější. Mají vyšší příjmy než kdy měly, mohou žít samy, mají i oporu ve štědrém sociálním systému.
08. 03. 2013 | 17:36

BP napsal(a):

SuPe, LETOS BEZ HUSÁKA - ZATO S BIMBASEM ...
je dokonalý fór, který jsem v den MDŽ a volby prezidenta zároveň nikdy neslyšela (nečetla)!
Jste fakt dobrej ...
Michaela M.-T. možná bude zklamaná, ale pokud fórek obměním (dovolíte mi autorství?) na Letos bez Husačky - zato s Bimbaskou ..., možná se napůl usměje ...
08. 03. 2013 | 17:42

BP napsal(a):

rejpale, ale to, co jste uvedl výše - že vše bylo za normalizace relativní a občas i soudruzi změkli, soudružky změkly ... - je má řeč ...
Díky!
08. 03. 2013 | 17:44

turista napsal(a):

Fijalenka
A kde ono to Albergo Einsteino je?
Tam co Osteria Bavaria?
Taky jeden z Ádovejch oblíbenejch?
08. 03. 2013 | 17:48

Fialenka napsal(a):

trista
Aha, až teď jsem si všimla, že jsem to jméno pořádně zkomolila. Podobně se mi stává u Schwarzenberga.
08. 03. 2013 | 17:55

rejpal napsal(a):

BP
proto mě udivilo, že jste můj nick hodila vedle nea (nevadí mi to osobně, takhle to nemyslím, ale věcně jsem to nepochopil, protože o tom jsme zrovna vedli polemiku) -:)
08. 03. 2013 | 17:59

český maloměšťák napsal(a):

neo
Komu mám závidět ? Vašemu šéfovi, kterého PC využíváte v pracovní době na soukromé hrátky ?
Toho spíše lituji.

Takže i štědrý sociáloní systém je poháněcím motorem toho, že máme více matek samoživitelek ?
Hele - před 18 hodinou by ale gentleman opilý být neměl. Ani v pátek.

Já neznám žádnou takovou obecnou, průměrnou ženu. O které bych takové žvásty mohl prohloašovat a šířit - navíc veřejně.
Nejsem asi takto tak dobrý analytik jako vy - anebo prostě je to jen kvůli tomu, že nepiji kořalku.

Konec vysílání - nejprve jste mě rozesmál...teď už je to ale jen k pláči.
Nechce se mi ale dnes brečet - je totiž MDŽ.
:)

A tykej si svým komoušským kamarádům, velký analytiku z malého butiku.
08. 03. 2013 | 18:10

Anna napsal(a):

BP
"(protože učebnice cizích jazyků nebyly)"

Tak opravdu nevím, v kterém Československu jsem to žila, protože já mám z doby studia na gymnáziu (72-76) Učebnici angličtiny pro jazykové školy (4 díly - bílé knížky, pro výuku vážně dobré), druhá polovina naší třídy měla francouzštinu a též učebnice, o ruštině ani nemluvím. Kamarádka chodila do Jazykové školy na španělštinu a taky měla učebnice.
08. 03. 2013 | 18:20

neo napsal(a):

český maloměšťák :
závidíš mně trdélko.
Závidíš flexibilní pracovní dobu a benefity. Svou závist dokazuješ tím, že lžeš, že něčeho zneužívám.

Ano, štědrý sociální systém umožňuje matkám žít nezávisle na otci. kořalku nepiji, ani bych takový výraz nepoužil.

tykám ti a tykat ti budu. Kdysi jsem ti vysvětlil proč lidem jako jsi ty tykám. Až se zklidníš a přestaneš urážet a napadat mě a mou rodinu, tak uvidíme. Ale dokud se budeš chovat takhle, budu ti tykat. Vykání si zaslouží lidé slušní.
08. 03. 2013 | 18:29

Monika napsal(a):

Nechápu,proč mám důvod slavit nějaký svátek jen proto,že jsem se narodila s ...veverkou?
Kdo si opravdu zaslouží poděkování a úctu,je MATKA,mamka,maminka,mamča. Svátek matek je,podle mého názoru,jediný z "nových" svátků,který má smysl.
Nevím. Školy nemám. Omlouvám se za prostý příspěvek. Monika
08. 03. 2013 | 18:33

Anna napsal(a):

Monika

Pro Vaši informaci - cituji:

V březnu roku 1857 stávkovaly americké ženy z textilních továren za zlepšení pracovních podmínek. Další stávkou, spojenou s tímto svátkem, byla stávka švadlen v New Yorku v roce 1908. Ženy požadovaly zkrácení pracovní doby, lepší platy, hlasovací právo a ukončení zaměstnávání dětí.

Ještě téhož roku, v květnu 1908, rozhodla Socialistická strana USA, že Národní den žen připadne na poslední únorovou neděli.
O dva roky později navrhla Němka Clara Zetkinová na konferenci socialistických organizací v Kodani zavedení Mezinárodního dne žen jako připomínky demonstrací švadlen v USA.

V roce 1911 se poprvé slavil MDŽ v Rakousku, Dánsku, Německu a Švýcarsku.
Ženy s podporou mužů požadovaly na rozsáhlých demonstracích volební právo a konec diskriminace v zaměstnání.

Ruské ženy si MDŽ poprvé připomněly v roce 1913. V následujícím roce se po celém světě konaly v období kolem 8. března demonstrace proti válce. V únoru 1917 v Petrohradě vyšly ženy do ulic pod heslem "chléb a mír". Týden poté byl ruský car donucen abdikovat a prozatímní vláda schválila i volební právo žen. Demonstrace se konala 23. února , což připadá na 8. března kalendáře gregoriánského.

V roce 1960 se v rámci oslav 50. výročí MDŽ setkalo na konferenci v Kodani 729 delegátek ze 73 zemí a přijaly deklaraci o podpoře politických, ekonomických a sociálních práv žen. OSN oficiálně uznala MDŽ v roce 1975. V důsledku toho jej následně přijaly mnohé národní vlády. 8. březen je každoročně výrazně připomínán v Evropské unii. Mimochodem, MDŽ připomíná třeba i Madelaine Albrihgtová ve svých pamětech. V několika posledních letech je MDŽ připomínáno ve světě heslem „Invest in Caring not Killing“ (Investujte do pečování, ne do zabíjení).

Mezinárodní den žen býval v komunistickém Československu dnem plným pompézních oslav. Po roce 1989 byl naopak 8. březen vytěsněn z kalendářů i z obecného povědomí a nahrazen Dnem matek. Poslanci vrátili MDŽ zpět do hry na podzim roku 2003, kdy schválili novelu zákona o svátcích. Horní komora Parlamentu se však velkou většinou postavila proti. Poslanecká sněmovna ale v únoru 2004 veto Senátu přehlasovala a 8. březen tak byl zapsán do kalendáře jako významný den.

Proč si připomínáme MDŽ

Mezinárodní den žen je historicky velmi významný svátek připomínající úsilí žen za dosažení rovnoprávného postavení. V české společnosti stále přetrvávají nerovnosti v postavení žen a mužů. Týká se to zejména platové diskriminace, nižšího zastoupení žen v mocenských a rozhodovacích pozicích, nízké účastí otců na péči o děti a domácího násilí mezi partnery. MDŽ je dnem, kdy chceme na tuto diskriminaci poukázat, podobně, jak se tomu 8. března děje v ostatních zemích Evropské unie.

Takže dámy, ženy, dívky, slečny, matky…VŠE NEJ..!!

http://www.projektintegrace.cz/index.php?strana=aktuality&id=16
08. 03. 2013 | 18:46

oh napsal(a):

Neo: vaše přirovnání většinou chápu, s tím problém nemám. Mám ovšem problém s vaším zvykem neochvějně důvěřovat jednomu oficiálnímu zdroji a praktické zkušenosti jiných lidí s toutéž věcí popírat jako pomýlené čí rovnou vylhané. Když už jste vytáhl francouzskou revoluci, je to stejné, jako byste za jediný hodnověrný pramen považoval třeba rozsudky revolučních tribunálů a cokoli, co není v souladu s jejich zápisy popíral.
Navíc Neo, původní diskuze není o dinosaurech ani o francouzské revoluci, ale o MDŽ. Tedy o něčem, co ještě řada lidí (včetně mojí maličkosti) zažila osobně a má s tím přímou zkušenost. Tak se nedivte, že vaše teoretizování o povinném slavení podložené záběry z předlistopadové TV někoho tu a tam přiměje, aby vám napsal komentář. To, co dávala TV za bolševika nebylo často zpravodajství, ale PROPAGANDA, stejně jako značná část toho, co tv uvedou dnes. Propaganda, Neo, je snaha předložit důvěřivcům, jak by skutečnost měla být chápána a hodnocena podle přání zadavatele/autora. S realitou se shoduje jen tehdy, když se to zrovna hodí.
Nakonec něco podobného vám napsal už rejpal, klidně si k jeho reakci (08.03.2013|15:43) přimyslete i můj nick.
08. 03. 2013 | 18:49

SuP napsal(a):

oh -
To, co píšte je krásně sledovatelné na pořadu ČT-24 Před 25 lety. Člověk si vždycky tyhle souvislosti nejen uvědomí, ale s odstupem času hlavně potvrdí, když mu tolik oponentů vykládá, že to bylo úplně, ale úplně jinak.
08. 03. 2013 | 19:02

rejpal napsal(a):

SuP
Škoda, že nevysílají i mutaci před 30, 35 atd. Před těmi 25 už se přece jen blblo o něco méně. Měli jsme perestrojku. Ale i tak se vyplatí sledovat
08. 03. 2013 | 19:29

neo napsal(a):

oh:

až na to, že to jsou reálné zkušenosti lidí z mého okolí, kteří mdž zažili v komoušském provedení mnohokrát. Z těch videí jste si také mohl všimnout, jak tam ženy odpovídaly. To snad není realita? Já zapomněl, nezažil jsem, nemám práva. KECY.

žijeme ve svobodné zemi a mám právo se vyjadřovat k čemu chci a salvit co chci.

a není tajemství že komunisti udělali ze svátku žen šaškárnu, což ostatně potvrzujete sám svými slovy o propagandě a právě z tohoto důvodu ho mnoho lidí odmítá dnes slavit.
08. 03. 2013 | 19:42

evix napsal(a):

Média aspoň na Primě změnu měla, další Babybox byl instalován, aby matka, která nemůže dítě uživit ho tam odložila.
Myslete si co chcete, ale v tom byl minulý režim lepší, aspoň něco pro ženy dělal, že okolo tohoto svátku bylo nabaleno spousta blbin je jiná věc.
Dnes tu máme taky dárky státu - exekuce, skarty a podobné vymoženosti 21.století, jo a vedlejší produkt jsou usmrcené děti matkami, které asi nemají na nějaký babybox pomyšlení. To tu nikdo neřeší, každý zavírá oči, pokud promluví, tak člověk usyší neskutečné hovadiny.
MDŽ za komoušů mi nevadil, prostě jsem jej ignorovala a při zaměstnání v JZD, nás žádnými kravinami obtěžovat ani moc nemohli....Ámen
08. 03. 2013 | 20:13

kosoúhlý průmět kosočtverce napsal(a):

to neo, napsal jste:
"jinak jak pravil klasik, s ženou se musí zacházet jako s květinou. Nařezat, svázat a hodit do vody :)"
Můj dědek zase říkal: S ženskou je třeba zacházet jak s máslem. Čím víc se tluče, tím je lepší. A taky se podle toho choval. Jó to byl genderkorektní gentleman.
Ale paní (či co to je za bezpohlavního tvora v ženském těle) Marks-Lenin-Tominová tohle nepochopí.
08. 03. 2013 | 20:15

Divobyj napsal(a):

Autorka

Jste příliš jednostranná.Za Husáka byla jiná doba.V něčem horší,v jiném lepší.Budete asi typická odezdikezdistka.Prostě-tehdy bylo zřejmě podle Vás vše špatně,a nyní je vše dobře?
Stačí si připomenout poslední zločinnou prezidentovu amnestii.Propuštěným zločincům musely být přednostně vypláceny státem peníze,kterých se pak nedostávalo např.pro matky-samoživitelky.
Náš stát by měl mít prvořadý zájem na tom,aby podporoval porodnost a věci s ní související.Češi a moravané totiž vymírají. Jenomže-podle EU by se tato podpora MUSELA vztahovat i např. na cikány a to by byl,jistě uznáte dosti podstatný problém...
08. 03. 2013 | 21:00

Anna napsal(a):

Divobyj napsal(a):

Autorka

Jste příliš jednostranná.Za Husáka byla jiná doba.V něčem horší,v jiném lepší.Budete asi typická odezdikezdistka.Prostě-tehdy bylo zřejmě podle Vás vše špatně,a nyní je vše dobře?
-----------------------------------------------------------

Vzhledem k tomu, že je MDŽ, vyjádřím se z hlediska žen. Žila jsem v době za Husáka a co se týká žen bylo podle mě lepší:
- menší rozvodovost
- méně matek samoživitelek
- méně bezdětných manželství nebo s jedináčkem
- jesle
- dostatek školek, navíc byly finančně dostupné všem
- poměrně bezproblémové mít práci na zkrácenou pracovní dobu
- bezproblémové sehnat práci i coby matka
- bezplatné družiny, různé kroužky pro děti
- pro všechny finančně dostupné školní lyžařské výcviky, školy v přírodě (ve škole bezplatné povinné kurzy plavání) pro děti
- k většině platů snesitelná výše nájmů bytů
- k většině platů snesitelná výše cen potravin, dětského oblečení, bot a školních pomůcek
08. 03. 2013 | 21:22

elcédé napsal(a):

No tak autorce bych nedal ani knihu ani bonboniéru ta by si zasloužila, tak akorát ...pat
08. 03. 2013 | 21:23

Fialenka napsal(a):

Doplnění

Nebyl to člen královské rodiny, ale duchovní.

"Saúdskoarabský duchovní Fajhan Ghamdi byl z vězení propuštěn poté, co zaplatil pokutu 900 000 korun za ubití své pětileté dcery. Za mřížemi strávil necelé tři měsíce. Dívka přitom zemřela mimořádně krutou smrtí, měla zlámaná žebra, prasklou lebku, popáleniny a obrovské podlitiny. Dívka byla údajně též opakovaně znásilněna, uvedl list Daily Mail."

http://www.novinky.cz/zahranicni/blizky-a-stredni-vychod/292207-saudsky-duchovni-ubil-vlastni-dceru-z-vezeni-se-vyplatil.html
08. 03. 2013 | 21:44

Divobyj napsal(a):

Anna

Jistěže máte pravdu.
V rámci objektivity by to však chtělo vyjmenovat i několik výhod,které tato doba ženám přináší.Napadá mne např.toto-
Větší svoboda žen při rozhodování o své vlastní kariéře-dravé ženy se stále více prosazují v podnikání i v politice.
Ženy se též dle mého mínění vymaňují stále více z dřívějších představ o ženě,hospodyni a matce.Více studují a mají lepší předpoklady se v budoucnu uplatnit.
Nic dalšího mne nenapadá,moc mi to dnes nepřemýšlí...
08. 03. 2013 | 22:09

Lila napsal(a):

Anna

V našem městě byly jesle dvoje, jedny v 50. letech fungovaly jako celotýdenní. V pondělí ráno dítě do jeslí, v sobotu odpoledne dítě z jeslí...

Jesle v 90. letech skončily pro naprostý nezájem matek, protože ty daly přednost být s dítětem doma co nejdéle. Podle prof. Z. Matějčka jsou první tři roky dítěte nejdůležitějším obdobím života a mámina náruč je v této době nenahraditelná. V době, kdy jsem měla děti já, byla placená mateřská šest měsíců, jeden měsíc se vybíral před porodem, pět po porodu. Dost žen kamuflovalo termín početí a pracovaly až do samého porodu, jen aby mohly být s dítětem alespoň o měsíc déle.

Do mateřské školy se děti v 70. letech u nás zapisovaly už měsíc po porodu; aby dítě mohlo být přijaté, museli jsme mít potvrzení o odpracovaných brigádnických hodinách a stejně se na všechny děti nedostalo.
A školy v přírodě fungovaly jen pro některá vybraná města, rozhodně nebyly pro všechny děti.

Rozesmála mě snesitelná výše nájmů bytu. Nepamatuji nikoho, kdo by z mých vrstevníků dostal po svatbě byt; léta se bydlelo i s dětmi u rodičů nebo po hrůzostrašných a drahých podnájmech. Na byt z pořadníku města, ale i na družstevní, se čekalo celé roky. My neměli nárok ani na obecní nebo družstevní, protože jsme měli dům, jenže byt obsazený nájemníkem, který měl více než deset let soudní výpověď. Spousta našich známých si stavěla byt svépomocí, minimálně polovina rodin než byt dostavěla se rozvedla.

Nabídka bot a dětského oblečení byla tak úděsná, že co jsme neušili a neupletli, jsme jeli koupit do NDR nebo to poslali kamarádi emigranti.
08. 03. 2013 | 22:24

Anna napsal(a):

Divobyj

Podle mě i za Husáka měly ženy naprostou svobodu při rozhodování o své vlastní kariéře. Podnikat tenkrát nemohli ani muži. Uplatnit se v politice ženy i tenkrát bez problémů mohly. Pokud si dobře vzpomínám, byl tenkrát velmi aktivní Československý svaz žen.
Neznám statistiky, ale i za Husáka ženy studovaly hojně i VŠ.

Podle mě se muži vymaňují stále více z dřívějších představ o ženě, hospodyni a matce. Porovnávám tehdejší přístup mého muže a dalších, které znám, k pomoci ženě s domácími pracemi s přístupem mých zeťáků, kteří se zapojují běžně do domácích prací.

Byla jsem velmi překvapená, že nejen mé dcery vysokoškolačky, ale i dost jejich spolužaček vůbec netouží dělat kariéru a touží po tom mít klidný rodinný život a být s dětmi co nejdéle doma. Vyjít z jednoho platu rodina se dvěma dětmi zvládala těžko i za Husáka. Dnes je to pro většinu rodin naprosto nemožné.

Zhruba 61 procent Čechů vydělává méně, než činí průměrný hrubý měsíční plat 26.008 korun. Vyplývá to z internetového průzkumu Platy.cz. Úroveň průměrného platu zvyšuje skupina nejlépe placených zaměstnanců, polovina lidí v ČR přitom vydělává do 23.900 korun.
http://www.financninoviny.cz/zpravy/na-prumerny-plat-26-000-kc-nedosahne-61-procent-cechu/830560
08. 03. 2013 | 22:30

Anna napsal(a):

Lila

Máte pravdu.

Dnes nejsou jesle a je hodně samoživitelek, které finanční situace nutí děti dát do předškolního zařízení. Proto se množí školky, které přijímají od dvou let.

Cituji:
Po ekonomické transformaci v 90. letech se míra chudoby rodin s jedním rodičem, většinou ženou, zdvojnásobila. Uvádí to výzkum z roku 2009, který realizovala Radka Dudová, která se zabývala strategií obživy osamělých matek. Ať už se ženy dostaly do této situace rozvodem nebo vlastní volbou, faktem zůstává, že z rodiny mizí druhý plat partnera.

Český sociální systém se na matky samoživitelky zaměřuje jen v případě, pokud se jejich příjmy pohybují kolem životního minima. V případě onemocnění či ztráty zaměstnání se rodina snadno dostává na hranici chudoby. Často se v Česku o výživné soudí ženy léta. V sousedních zemích, jako je Rakousko či Německo, mohou rodiče v takové situaci žádat o příspěvek stát, který jej následně vymáhá od dlužníka. Riziko, že rodina zůstaně bez prostředků, se tak snižuje.

Nejtěžší situaci mají podle výzkumů obecně prospěšné společnosti Gender Studies matky samoživitelky, které se po mateřské dovolené vrací na pracovní trh. To, co může ženám pomoci, je zejména flexibilní pracovní doba a práce z domova. Kratší úvazky totiž matky samoživitelky příliš nevyhledávají. Plat za částečný úvazek by zpravidla nepokryl náklady na život a potřeby rodiny.

Matky samoživitelky pracují v porovnání s matkami s partnerem častěji na plný úvazek. Podle průzkumů kombinuje s péčí o děti plný úvazek 94 % z nich.
http://byznys.ihned.cz/osobni-finance/c1-54114310-samozivitelka-musi-s-detmi-zazit-pad-na-dno-aby-se-dockala-socialni-podpory
-------------

"V době, kdy jsem měla děti já, byla placená mateřská šest měsíců, jeden měsíc se vybíral před porodem, pět po porodu. Dost žen kamuflovalo termín početí a pracovaly až do samého porodu, jen aby mohly být s dítětem alespoň o měsíc déle."
---

I já jsem měla starší dceru v té době, takže velmi dobře vím, že to neznamenalo, že MOŽNOST být s dítětem, ale pouze dobu, po kterou se brala mateřská. Moje dcera šla ve třech letech do školky. Jsem z Prahy, tenkrát tam byl dostatek školek, takže neznám nikoho, čí dítě se tehdy do školky nedostalo.

-------------------------------------------------------------

"Rozesmála mě snesitelná výše nájmů bytu."
---

Nevím, co Vás na tom rozesmálo. Náš první byt, kde jsme s mužem bydleli, byl 1+1, 30 m2, II.kategorie, v Praze s nájmem 59 Kčs měsíčně.

Z dnešní nabídky na www.sreality.cz jedna z nejlevnějších:
Pronájem, byt garsonka, 34 m²
7 035 Kč za měsíc
Popis: Cihlová budova, Osobní vlastnictví, 3. podlaží
Lokalita: V předpolí, Praha, Strašnice

Ano, dnes je bytů dostatek. Buď zvolíte drahý podnájem nebo si byt koupíte. Což mnoho mladých na hypotéku činí. V tom případě jsou ale většinou nuceni, aby oba vydělávali, takže dítě musí někam umístit.
----------------------------------

"Nabídka bot a dětského oblečení byla tak úděsná, že co jsme neušili a neupletli, jsme jeli koupit do NDR nebo to poslali kamarádi emigranti. "
---

Ano, ale nevím o nikom, koho by to nějak poznamenalo.
08. 03. 2013 | 22:56

Dumpling napsal(a):

neo

"kdyby ty obory nebyly nikomu k ničemu užitečné, neexistovaly by a ani by je nikdo nestudoval."
Nádherná logika! Připomíná mi to výrok jednoho rasisty o černoších: "Kdyby Bůh chtěl, aby se černí stýkali s bílými, neudělal by je černý!"

Já, milé neo, znám např. několik studentek archeologie (těžký obor, komplexní, ony měly excelentní studijní výsledky), které ve své=m oboru dnes nikdo nezaměstná. Přesto je obor archeologie na universitách dále otevřený.

K tomu studie: dopisy ze zahraničí jsem dostával každý týden, protože jsem tam měl většinu rodiny. Přesto mě nechali studovat.

Vy, neo, vykládáte voloviny (prý od rodičů...!) Malujete dle ideologické šablony... bože, jaký z vás by byl úžasný svazák, litujte, že jste je nezažil. Takoví lidé byli tehdy partají hodně hledaní... A čím méně toho o dotyčné době víte, tím úporněji poučujete. Jste směšný.
09. 03. 2013 | 00:08

Lila napsal(a):

Anna
Podle výsledků sčítání lidu, domů... z roku 1991 bytový fond v Československu tehdy tvořila 1/3 bytů nájemních, 1/3 družstevních a poslední třetinu byty v osobním vlastnictví. Nájem ve státních či obecních bytech byl opravdu velmi nízký, ale díky tomu, že jej dotovaly ze svých daní družstevníci, vlastníci a bohužel i nebydlící.
Levné bydlení nebylo k mání ale pro všechny, i státní a obecní byty se nezřídka pronajímaly na černo, slušné peníze se nechaly vydělat i při výměně bytů za tzv. odstupné. V Praze to byly dost třeskuté částky.

I možnost získání bytu byla město od města jiná. Někde se stavěla nová sídliště, své byty měly i velké podniky, jinde se nestavělo téměř vůbec. Dřív lidé za místo v pořadníku dávali úplatky, dnes je sice bytů dost, ale chybějí byty sociální, které se třeba u nás stavěly už ve 30. letech. Přitom stačilo, aby města celý bytový fond nezprivatizovala, ale vyčlenila určitou kvótu bytů, které by pronajímala v režimu sociálního bydlení. Někde to tak funguje.
Ale ještě k cenám bytů. My jsme několik let bydleli v zapůjčené svobodárně asi s padesáti dalšími rodinami. Se dvěma dětmi, v jedné místnosti 6x3 metry za cca 250 Kčs měsíčně, ale v této částce bylo zahrnuté i topení. Nájemník v našem domě, kterého jsme nemohli léta vystrnadit, platil za byt v celém patře vily se zahradou 63 Kčs (bez topení). Veškeré opravy v jejich bytě platili moji rodiče, táta s důchodem 630 Kčs.
Bydlím ve čtvrti, kde převažují rodinné domy. Je tu dost bytů prázdných, jejich majitelé si stěžují, že je problém sehnat slušného nájemníka, i když šli s cenou nájmu dost dolů. Nezřídka se stává, že nájemník přestane platit, zmizí a zůstane po něm vybydlený byt a faktury ze nezaplacené teplo, elektřinu, vodu...

Jestli se mi po něčem z minulého režimu stýská, tak asi po volném čase. Pracovali jsme od do, a pak se mohli věnovat dětem a svým zálibám, přátelům. Pohybuji se hodně mezi mladými lidmi, mám děti a vnoučata a mám hodně podobnou zkušenost jako vy. Mnoho vysokoškolaček (třeba i lékařek) po kariéře netouží, věnují se dětem, zakládají a provozují mateřská centra, pomáhají v nejrůznějších neziskovkách, jejich nejvyšší metou není konzumní život. A to mě moc těší.
Přeji pěkný víkend.
09. 03. 2013 | 08:03

Anna napsal(a):

Lila 09. 03. 2013 | 08:03

Tentokrát bez výhrad souhlasím.
I vám pěkný víkend.
09. 03. 2013 | 08:20

neo napsal(a):

Dumpling :

Tak to vám to připomíná špatný výrok, protože za prvé Bůh neexistuje a za druhé je to nesmysl. Podívejte se na podnebí v určitých částech planety a možná pochopíte, proč jsou někteří lidé černí a jiní bílí.

Já vám milé Dumplingo nijak nevyvracím, že znáte studentky archeologie. Pořád to ale nemění nic na tom, že mám pravdu. Protože několik studentek archeologie nezastupuje všechny studentky a studenty archeologie. Toto platí pro každý obor. Vždy se najde někdo, kdo ty lidi potřebuje a uplatní se vždy jen určitá část.

Vyvedu Vás z omylu, nemám důvod vykládat voloviny. To lžete jen vy pane. Já netvrdil že jen od rodičů, měl byste se naučit lépe číst.
09. 03. 2013 | 09:12

SuP napsal(a):

Lila -
"....Rozesmála mě snesitelná výše nájmů bytu. Nepamatuji nikoho, kdo by z mých vrstevníků dostal po svatbě byt; léta se bydlelo i s dětmi u rodičů nebo po hrůzostrašných a drahých podnájmech. Na byt z pořadníku města, ale i na družstevní, se čekalo celé roky...."

Oni vůbec spoluobčané nějak zapoměli při srovnávání cen nájmů hodnotit i kvalitu toho bydlení. Kdyby totiž dneska chtěli bydlet s další rodinou v rozděleném bytě, taky by to vyšlo levně.
Dodnes ale bylo jednodušší vzít si hypotéku na placatou krabici v oblasti bez infrastruktuky, leasing na auto a čekat až rodiče umřou, aby prodejem jejich domu či bytu umořili část svých dluhů. Tak má dnes spousta lidí potíže s dluhy, které si opatřili vlastní pílí a špatným rozhodnutím.
Ale, vždyť vpodstatě píšu totéž co Vy. Proč ne? Opakování matka moudrosti těch, kterým chybí.
09. 03. 2013 | 11:34

Jaroslav Dvořák napsal(a):

Jen žádné falešné obavy o pozitivní civilizační posun, paní Marksová-Tominová! Dnes už lze nejen kopat do mrtvol, občas je sice někdo potrestán za to,když čurá na mrtvé Taliby, ale lze, obrazně řečeno, kopat i do hlavy státu, a to dokonce beztrestně. Hlavní je to, že se tím šíří ta pravá a jedině správná morálka!
09. 03. 2013 | 12:17

Jaroslav Dvořák napsal(a):

Jen žádné falešné obavy o pozitivní civilizační posun, paní Marksová-Tominová! Dnes už lze nejen kopat do mrtvol, občas je sice někdo potrestán za to,když čurá na mrtvé Taliby, ale lze, obrazně řečeno, kopat i do hlavy státu, a to dokonce beztrestně. Hlavní je to, že se tím šíří ta pravá a jedině správná morálka!
09. 03. 2013 | 12:21

Karel napsal(a):

Osobně myslím, že nezvládne. Tradiční rétorika má u nás své nezastupitelné místo a je zcela jedno, že jsou koumouši rozeseti po celé zemi ve všech možných funkcích, pozicích ... Hlavně, že se podaří vyvolat emoce, pár blbců s transparentama se zviditelní, jiná tlupa ubožáků dostane svého "Voříška", důležité je odvést pozornost od podstatných věcí.
09. 03. 2013 | 12:39

oh napsal(a):

Neo: jak píšete, máme svobodu. Netuším, kde jste přišel na to, že vám chci upírat právo blábolit, co je vám libo. Jen prostě občas vyvoláte reakci. Píšete cosi o osobních zkušenostech lidí z vašeho okolí, ale stále argumentujete nějakými záběry a rozhovory z TV. Jenže, nemilý Neo, to je právě ta propaganda.
K nám do fabriky televize natáčet nechodila - patřili jsme do těžkého strojírenství, většina vybavení byla víceméně zastaralá a stroje se prostě nedaly nablýskat tak, aby vypadaly na obrazovce hezky. Ani sál závodní jídelny, kde se tyhle akce pořádaly, nepůsobil zrovna moc reprezentativně; vzhledem k prašnému provozu by se 2 týdny po vymalování mohlo klidně malovat znovu. I když tam odbory nějakou oslavu MDŽ vždy pořádaly, nikdo tam chodit NEMUSEL, ani nikdo nekontroloval účast. Našlo se i tak dost lidí, co tam chodili dobrovolně - někdo z přesvědčení, jiní na z FKSP nakoupené občerstvení, na něco jako kulturní program s reprodukovanou hudbou a tancem, nebo pokecat se známými. Většina lidí se u nás navzájem znala a stýkala i mimo zaměstnání a část z nich si kdysi s podporou fabriky společně stavěla družstevní byty. Úvodní nezbytné projevy ředitele a funkcionářů se daly "zmeškat", ti naši navíc nebyli tak nepříčetní, aby zrovna MDŽ hnojili planým řečněním o plnění závěrů x-tého sjezdu KSČ. (Na tyhle kecy existovaly jiné akce; aktivy a celozávodní schůze, ty povinné byly, účast na nich se kontrolovala a hloupých politických kydů byste si na nich užil vrchovatě.) Takže nejhorší, zejména pokud člověk měl alespoň náznak hudebního sluchu, na tom MDŽ bylo pravidelné vystoupení jednoho maníka, co si o sobě myslel, že umí hrát na harmoniku. (Tomu se bohužel uniknout nedalo, obrážel s harmonikou i menší soukromě pořádané oslavy narozenin.)
Jo, Neo, slavte a neslavte si, co chcete. Ale raději nezkoušejte někomu jinému "doporučovat" co si má myslet nebo co má slavit.
Vaše diskuzní příspěvky mi připomínají jednu neoficiální vyhlášku, vyvěšenou v sekretariátu technického náměstka. Měla dva články:
1. Vedoucí má vždycky pravdu!
2. Nemá-li vedoucí pravdu, platí automaticky bod č.1!
Skoro mám dojem, že autor vás musel znát...
09. 03. 2013 | 14:08

Anna napsal(a):

SuP
"Oni vůbec spoluobčané nějak zapoměli při srovnávání cen nájmů hodnotit i kvalitu toho bydlení. Kdyby totiž dneska chtěli bydlet s další rodinou v rozděleném bytě, taky by to vyšlo levně. "
---

Co se týká kvality bydlení - cituji:
Je tomu dvacet let, co se Václav Havel o sídlištích vyjádřil jako o králíkárnách a podivil se, jak je možné, že v nich někdo může žít. Odhadoval, že "za deset let už tu nebudou". Havel ztotožnil panelák a potažmo sídliště se socialismem. Nedošlo mu, že jednak paneláky byly stavěny po druhé světové válce v celé Evropě a pak že v nich v Česku žije asi třetina obyvatel, vůči nimž byla jeho slova neuctivá. Přišlo mi, že spadl odněkud z Marsu - alespoň se tak na Jižním Městě, které tenkrát navštívil v rámci svých poznávacích "spanilých jízd", překvapeně z toho, co viděl, tvářil.
http://architekturazlin.cz/panelak-je-panelak-je-panelak

Jsem Pražačka, takže budu mluvit o bydlení v ní. Nájemné v paneláku v bytu 3+1 bylo za totality finančně dostupné všem rodinám. Dnes za pronájem garsoniery o 30m2 dáte přes 7 tisíc měsíčně, chcete-li si ji koupit, připravte si aspoň milion.
viz např. www.sreality.cz

I za první republiky žily dvě rodiny v jednom bytě. Za totality taky. Jaký je to pokrok, když píšete "Kdyby totiž dneska chtěli bydlet s další rodinou v rozděleném bytě, taky by to vyšlo levně." !!!

Pouze jsem konstatovala, že za Husáka mj. byla:
- k většině platů snesitelná výše nájmů bytů
- k většině platů snesitelná výše cen potravin, dětského oblečení, bot a školních pomůcek

Jen pro Vaši informaci - já, můj muž, naše dcery a zeťáci nemáme žádnou hypotéku, úvěr ani jakoukoliv půjčku, dcery mají každá družstevní byt a my byt v osobním vlastnictví, máme auta... Masa máme mísu. Ó, my se máme.
09. 03. 2013 | 15:12

BP napsal(a):

Anno, POCHOPITELNĚ že BYLY učebnice angličtiny, jistěěě ...
Jenomže já myslela učebnice PRAKTICKÉ ANGLIČTINY, které by občas přinesly věty do/ze života, nikoli toliko teoretické - Mary reads books, she is just reading one. John often watches TV, he is just watching it.
Znám jazykovou školu, chodila jsem na ni.
Bez učebnic by se francouzština, němčina, španělština či ruština učit nedaly.

Pokud jsme se za minulé doby narodili, mohli pracovat, nebylo nám blbě z tehdejšího jídla a pití a neblbly nám hlavu reklamy, minulá doba závadná nebyla. Vždycky je "něco za něco", tak to v životě chodí. Teď sice máme svobodu (také ne zcela) názorovou, ale plno lidí nemá práci, je zde armáda mladých bez práce, pár vyvolených "nahoře" bohatne bez vlastního přičinění, vše se zdražuje ... Podle mě může být ústava fakt jen cárem papíru!
09. 03. 2013 | 17:13

Anna napsal(a):

BP

S těmi učebnicemi jsem to špatně pochopila.

Podle mě minulá doba závadná byla.
Podle mě je závadná i současná doba, ale jinak, než minulá.

Po Sametu dost lidí chtělo jít cestou Švédska. To však údajně byla špatná cesta.
Cituji:
Porovnání: Rovná daň existuje v EU jen v postkomunistických zemích
Progresivní zdanění v západní Evropě zůstává zachováno po dlouhá desetiletí
ČR
Rovná daň 15 % ze superhrubé mzdy (hrubá mzda plus sociální a zdravotní pojištění hrazené zaměstnavatelem) bude podle nejnovějšího rozhodnutí vlády navýšena z 19 na 20 procent hrubé mzdy (superhrubá mzda skončí). Míra zdanění činila v roce 2009 34,8% HDP a byla 11. nejnižší v evropské sedmadvacítce, po posledních zdaněních se přiblíží hranici 40 procent. Státnídluh představoval v roce 2011 41,0 % HDP a byl hluboko pod evropským průměrem. Životní úroveň druhá nejvyšší mezi postkomunistickými zeměmi (v roce 2010 80 % průměru HDP na hlavu v EU, oproti roku 2009 nicméně dvouprocentní pokles).

Švédsko
Po Dánsku druhá nejvyšší úroveň zdanění: 46,9% HDP. Dolní sazba daně z příjmu 28,9 % (nejvyšší v EU), totéž platí i pro sazbu horní (56,6%). Státní dluh jako u ostatních skandinávských zemí nízký (36,5 %). Zásluhu na tom má i vláda pravého středu premiéra Fredrika Reinfeldta, která jej oproti roku 2005 snížila o úctyhodných 14 procent. HDP na obyvatele na úrovni 123 procent unijního průměru.

http://aktualne.centrum.cz/zahranici/grafika/2012/04/13/rovna-dan-existuje-v-eu-jen-v-postkomunistickych-z/

Zdůrazňuji - Švédsko:
Státní dluh jako u ostatních skandinávských zemí nízký (36,5 %). Zásluhu na tom má i vláda pravého středu premiéra Fredrika Reinfeldta, která jej oproti roku 2005 snížila o úctyhodných 14 procent. HDP na obyvatele na úrovni 123 procent unijního průměru.

A co dělají naše pravicové vlády !!!
09. 03. 2013 | 17:41

divobyj napsal(a):

Anna

Děkuji za Váš realistický pohled na ženy dneška.
Omlouvám se,včera jsem usnul,znaven prací.
Nemám,co bych dodal,snad jen,že si opravdu myslím,že dnes jsou ženy dravější a ctižádostivější,než tomu bylo dříve.Vidím to všude kolem sebe.
09. 03. 2013 | 20:40

český maloměšťák napsal(a):

ad Lila
"...Bydlím ve čtvrti, kde převažují rodinné domy. Je tu dost bytů prázdných, jejich majitelé si stěžují, že je problém sehnat slušného nájemníka, i když šli s cenou nájmu dost dolů. Nezřídka se stává, že nájemník přestane platit, zmizí a zůstane po něm vybydlený byt a faktury ze nezaplacené teplo, elektřinu, vodu... ..."

Stačí přepsat měřiče elektřiny či plynu na nájemníka.
No problem.
Vybydlený byt je často nepřímým důsledkem pronajimatelova nezájmu /letargie, neschopnosti.../ - již ve smlouvě je totiž možno dohodnout pravidelné kontroly bytu.
----------------
Lidé těžko přesvědčíte, že se mají lépe .....buď se lépe mají nebo ne.
Zdá se mně, že se snažíte ale především přesvědčit sebe . O to tu jde. To je nesnadný, ne-li nemožný úkol. Zejména pokud používáte epizodní charakteristiky skutečnosti a vytváříte nesmyslné analogie.

Trochu je to podobné jak s tou krizí - někteří na ni prodělávají, ale dá se na ni také dobře vydělat /pořízení aktiv za babku, války..../.
Opět je to kus od kusu.
V podstatě by mělo jít o to, aby strádalo co nejméně lidí.
Ale i to samo o sobě nestačí, důležitý je moment zvratu a jaká je jeho kvalita / viz Hitler a jeho zdolání nezaměstnanosti/.

Klábosení však nudu zahání...a nuda je mnohdy kořenem zla.
Proto je klábosení jistým socializačním kulturním statkem.
10. 03. 2013 | 12:11

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Bobek Miroslav · Boučková Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim Č Černoušek Štěpán · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Dienstbier Jiří · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr G Gálik Stanislav · Gazdík Petr H Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hasenkopf Pavel · Havel Petr · Heger Leoš · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Chmelař Aleš · Chromý Heřman · Chýla Jiří J Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kolínská Petra · Komárek Michal · Kopecký Pavel · Kostkan Tomáš · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Krištof Roman · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Vladimír · Kuchař Jaroslav · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Lalák Adam · Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Mahdalová Eva · Marksová-Tominová Michaela · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Mihovičová Jana · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Němec Václav O Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Passerin Johana · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Pikora Vladimír · Pixová Michaela · Pohled zblízka · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rath David · Redakce Aktuálně.cz  · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sláma Bohumil · Slimáková Margit · Sobotka Bohuslav · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Sportbar · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stejskal Libor · Stránský Martin Jan · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Syrovátka Jonáš Š Šefrnová Tereza · Šilerová Jana · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špok Dalibor · Štádler Petr · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel · Šumbera Filip · Švejnar Jan T Telička Pavel · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomášek Pavel · Tomčiak Boris · Tomský Alexander · Tožička Tomáš · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Výborný Marek W Wagenknecht Lukáš · Wheeler Adrian · Wichterle Kamil · Witassek Libor · Wollner Marek Z Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy