Češi a Mandela

12. 12. 2013 | 07:57
Přečteno 9446 krát
Nelson Mandela byl terorista, komunista, rasista, vrah a jako politik zlikvidoval prosperující Jihoafrickou republiku.

Takový je obsah drtivé většiny diskusních příspěvků pod články o Mandelově smrti na českých zpravodajských serverech. Diskusemi na internetu nemá smysl se příliš zabývat, nicméně tohle je už hodně silná káva. Příspěvků označujících Mandelu za zločince jsou stovky.

Nehoráznou diskusí premiéra v demisi Jiřího Rusnoka a jeho dvou vládních kolegů o tom, jak se vyhnout cestě na Mandelův pohřeb, se na sítích baví celý národ. Pochopitelně, ten hovor má parametry dokonalého tragikomického kusu a stane se i součástí divadelního představení. Nicméně se tohle buranské žvanění nedá srovnat s tupostí těch, kteří se mu zároveň vysmívají a zároveň zřejmě nemají nejmenší snahu přemýšlet.

V nejlepších tradicích jednoduchého antikomunismu a rasismu stačí části diskutujících k odsouzení Mandely prostý fakt, že byl v mládí komunistou a celoživotně to byl černoch. Od komunisty prostě nelze čekat nic dobrého, nikdy a nikde. A černoch nemohl dosáhnout ničeho jiného než rozvratu relativně dobře fungující země, kterou ovládali civilizovaní běloši. Takhle to dopadlo v podstatě se všemi bývalými koloniemi, co si budeme namlouvat, že...

Ten zastydlý antikomunismus se navíc jakoby stále nese na vlně obdivu k těm, co „vyhráli“ studenou válku, tedy k Ronaldu Reaganovi a Margaret Thatcherové. Spojené státy a Velká Británie měly Mandelu dlouho na seznamu teroristů a režim apartheidu se sice i mnohým konzervativním politikům v principu nelíbil, leč podporovali ho ze strachu, že jinak se JAR stane kořistí komunistů.

Sofistikovanější diskutující se nespokojí pouze se dvěma výše uvedenými „smrtelnými hříchy“ Nelsona Mandely a dokládají, že to byl terorista. Je pravda, že Mandela vyhlásil režimu „válku“. Nakolik se osobně zapojil do násilných akcí předtím, než byl uvězněn, není jasné. Každopádně je to ale pole pro seriosní diskusi: Za jakých okolností lze použít v boji proti diktatuře násilí? A je to vůbec přípustné? Na českých serverech se ale tato diskuse o Mandelovi nevede. Ten byl prostě vrah a terorista. Dovolím si tipnout, že hodně z těch klinických antikomunistů, kteří Mandelu odsuzují, obdivuje bratry Mašíny.

A konečně: Mandela byl špatný politik, rozvrátil zemi. Je to trochu kuriosní kritika. Je vedená ze země, která před 24 lety vycházela z nesrovnatelně příznivějších podmínek, ale rozvrátit jsme si ji dokázali velice slušně. Můžou za to černoši?

Vyšlo v Literárních novinách

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Michal Macek napsal(a):

vz argumentujete ve stylu "a vy zase mlatite cernochy"...vyvratte to argumenty ze konec apartheidu poskodil ekonomiku jar....
12. 12. 2013 | 08:10

Anna napsal(a):

Pane Komárku,

sám jste zde napsal: "Nelson Mandela byl terorista, komunista, rasista, vrah a jako politik zlikvidoval prosperující Jihoafrickou republiku.

Takový je obsah drtivé většiny diskusních příspěvků pod články o Mandelově smrti na českých zpravodajských serverech. Diskusemi na internetu nemá smysl se příliš zabývat,"

přitom blog jste nazval: "Češi a Mandela"

"Proč pak to-to děláš, po-potvůrko po-podivná", ptám se se skřítky z pohádky Ronja, dcera loupežníka.
12. 12. 2013 | 08:15

JC napsal(a):

"Dovolím si tipnout, že hodně z těch klinických antikomunistů, kteří Mandelu odsuzují, obdivuje bratry Mašíny."

Mno tak schválně jaký názor na Mašíny máte vy ?
12. 12. 2013 | 08:16

Anna napsal(a):

Michal Macek

Ekonomika je nejdůležitější?
12. 12. 2013 | 08:19

kupředu levá, dejte nám chleba napsal(a):

Autore kde to žijete? Tvrdit, že před dvaceti čtyřmi lety byly dle Vás nesrovnatelně lepší příznivější podmínky pro rozvoj v ČR, ale pak došlo dle Vás k rozvratu je rétorika hodná Milouše Jakeše.

Aha vy příspěvek berete z úhlu pohledu dislokované ruské armády.
No jo té se tady dařilo pěkně a pak přišli rozvraceči a vyhnali ji. Fuj Kocábe a další, že se nestydíte vidíte jak tento Komárek má z toho doživotní trauma.

Aha vy ještě pak tento blog pojímáte i z úhlu pohledu začínajících hi-tech údolí RVHP jako v JZD Slušovice kde vývoj počítačů nabíral obrátky. No to máte pravdu za ty krabice z ČSSR by na Kalmycku nebo v KLDR ruce utrhali!

ČSSR byl takovým RVHP drakem pod praporem Varšavské smlouvy. Dojal jste mě soudruhu Komárku. A víte co pozvu Vás na boršč do naší překrásné laguny - naší krásné komunistické ropné laguny na Ostravsku, bude se Vám tam líbit, jsou tam stále místa jako z roku 1989!

Čest!
12. 12. 2013 | 08:19

Michal Komarek napsal(a):

Anna

Dobry den, diky! A ve stejne vete, kterou citujete, dodavam: "nicmene tohle je uz hodne silna kava". :-) Hezky den! Michal
12. 12. 2013 | 08:20

ld napsal(a):

Před časy byly na netu fotky vily, kde si Mandela "odpykával" arest. Teď to nějak nemůžu najít. Budova to byla fortelná, to jo, ale kriminál rozhodně nepřipomínala. Kurty a bazén v místě. Dnes tak zbohatlíci v rezidenčních čtvrtích běžně žijí. Kdo jsme prožili třeba vojenskou službu, vůbec se podmínky nedají porovnávat.
Tož tak k tomu úpění.
12. 12. 2013 | 08:22

scallop napsal(a):

Ja bych si dovolil kratce shrnout sitaci v JAR pred koncem apartheidu:

Byla to mirumilovna zeme, kde cernosi zili v 90% obyvatel zilo v nekolika malych enklavach, odkud kazde rano vyrazeli za praci do okoli a kazdy vecer se s radosti vraceli do svych ghett. Zbylych 10% se staralo o jejich dobro tim, ze je nepoustelo ven. Vsichni chapali, ze je to takto nejlepsi a radovali se ze sve krasne zeme.

Pak prisel bidak Mandela a vsechno zkurvil.
12. 12. 2013 | 08:23

kokoshka napsal(a):

JAR mela vlastni kosmicky program,v JAR byla provedena prvni transplatace srdce...
Ted by pan Komarek se bal chodit večer po ulicich Johanesburgu,a zbytky bohatych belochu bydli jenom v Pretorii za vysokymi zdi s ostnatym dratem pod napruhou.
I když řeč je o nečem jinem...
12. 12. 2013 | 08:26

Petr z Tábora napsal(a):

Pane Komárku Váš příspěvek je ubohý. Diskutující přeci reagovali na velebení pana Mandely charakteristikami, které neodpovídaly skutečnosti, většinou věcnými poznámkami k vytvoření realistického obrazu této osobnosti. Byl přeci určitou dobu velitelem ozbrojené složky své organizace. Mohl jste se podívat na video z roku 2006, kde zpívá se svými spolupracopvníky píseň k vraždění bělochů. Je jistě i jeho zásluhou relativně klidný přechod od zločinného apartheidu k současné společnosti, která ale není ideální. Míra nezaměstnanosti 25% je jedním z důkazů.
12. 12. 2013 | 08:26

Michal Komarek napsal(a):

JC

Dobry den, diky! Zkusme diskutovat spis o Mandelovi nez o Maisnech, prosim. Ale na primou otázku, prima odpověď: Masinove, respektive nekteri clenove skupiny bratri Masinu, se podle me dopustili vrazd, které nelze omluvit jejich zamerem bojovat s komunistickym režimem. V tom notorickem dilematu "vrazi nebo hrdinove" to pro me rozhodne nejsou hrdinove... Hezky den! Michal
12. 12. 2013 | 08:26

scallop napsal(a):

ld

Je preci vseobecne znamo, ze i Vaclav Havel si u nas uzival fesacky kriminal. Kazdy prece vi, ze tam mel fitko a tri komorniky.
12. 12. 2013 | 08:26

muromec napsal(a):

to Michal Macek
Zajímavé. Vám asi nic neříká argument, že demokratická svoboda je tou největší věcí na světě, která bohatě vyváží statisíce nezaměstnaných, desetitisíce bezdomovců, a bídu lidí kteří žijí ze směšné mzdy z ruky do huby a bojí se, aby je taky nestihl úděl těch prvních nebo druhých? Demokratická svoboda bohatě vyváží dlouhé řady na úřadech práce, faktickou nepřístupnost vzdělání pro nižší vrstvy společnosti, rozvrat ve zdravotnictví i rozvrat dalších věcí které u nás za socialismu spoelhlivě fungovaly. Demokratická svoboda, svoboda cestovat, svoboda každé ráno vstávat s obavou co bude, a muset "rvát o svou existenci a o svůj život" - jak romantické! Všechno ostatní je podružné. Jistě s tím souhlasíte.
Musí vám být jasné, že pro černochy byla jejich demokratická svoboda taky tou nejvyšší metou kterou museli dosáhnout. Všechno ostatní je podružné.
12. 12. 2013 | 08:26

Anna napsal(a):

Michal Komarek

Dobrý den, díky za odpověď. Ale já jsem neměla na mysli, proč se tím zabýváte, nýbrž že jste napsal Češi a Mandela.

Kolik Čechů se podle Vás účastní takových internetových diskusí a považujete tyto diskutující za reprezentativní vzorek? A proč?

Jsem už poněkud alergická na zobecňování, kolektivní vinu, deklasování národa..., tož proto byl můj dotaz.
12. 12. 2013 | 08:29

mb napsal(a):

Za jakých okolností lze použít v boji proti diktatuře násilí? A je to vůbec přípustné?

a máme tu zpátky bratry Mašíny ...
12. 12. 2013 | 08:30

ld napsal(a):

scallop,

nepřeklepl jste? Nemělo tam být pítko?
12. 12. 2013 | 08:32

mor a chlolera napsal(a):

Když tu komedii, zvláště ze strany US sleduji, tak nás možná v nedaleké době čeká na Aktuálně. cz titulek: Usáma Bin Ládin, Otec náboženského smíření mezi národy.

Ještě před pěti lety byl Mandela na seznamu teroristů a osob nežádoucích na území US, a dnes mu Obama se spolkem světových farizejů pláčou nad rakví.

Že by z radosti ?

A Čechy do toho netahejte, to je kam vítr, tam plášť. Vždy si po nějaké podobné akci vzpomenu na slova K. H. Franka : Když dám Čechům nažrat, mám od nich pokoj.
12. 12. 2013 | 08:38

Bestia triumphans napsal(a):

ld napsal(a):
"Před časy byly na netu fotky vily, kde si Mandela "odpykával" arest. Teď to nějak nemůžu najít. Budova to byla fortelná, to jo, ale kriminál rozhodně nepřipomínala. Kurty a bazén v místě. "

?
Je to tady.
http://thejetlife.com/wp-content/uploads/2013/03/luxury-resort-maldives.jpg
-)
12. 12. 2013 | 08:39

kokoshka napsal(a):

Pana Komarka vyrazne zasmutilo že nebyl v Česku vyhlašen statni smutek a nikdo neplakal dojetim při projevu Mandely0.2
No Ostravske nebo Pardubicke letište je ješte nepřejmonavane po velkem hrdinovi africkeho lidu,konejte soudruzi!
12. 12. 2013 | 08:40

šašek z Jihlavy napsal(a):

Stojí za přečtení:

"Strávil jsem tehdy plodný večer s komunisty z Frýdku-Místku a dalších severomoravských okresů. Zjistil jsem, že chlapi z KSČM se zcela běžně oslovují „soudruhu, vole“. Jeden soudruh vůl říkal jinému soudruhu volovi zhruba toto: „Hele, vole, soudruhu, vole, ten Grebeníček, to je sekáč, vole, ten to těm sviním v Praze, vole, natře, soudruhu, vole.“ Prostě dokázali v jedné jediné větě oslovit kolegu pomocí pětkrát zopakovaného slova vole a dvakrát k tomu přidali soudruha. Tím jaksepatří upevnili svoje revoluční bratrství.

Vyzbrojen touto znalostí přirozeného jazykového prostředí jsem proto nepadl do mdlob, když jsem si spolu s celým národem vyslechl rozhovor tří členů vlády o pohřbu Nelsona Mandely. Koneckonců: všichni tři, Rusnok, Picek i Fischer, byli dříve také komunisty, a tak člověk může být rád, že třeba pan premiér neříkal panu ministrovi obrany: Hele, vole, soudruhu, zemřel Mandela, soudruhu, vole. Úplně se třesu, abych tam nemusel jet, soudruhu, vole, je to dálka jako prase.

Aféra s Rusnokovou meditací nad těžkým osudem žila na sociálních sítích celý minulý víkend. Jedna skupina debatérů zastávala názor, že vulgárně mluvíme všichni nebo že si tu vlastně všichni běžně říkáme „vole“. A že Jiří Rusnok jen odhalil realitu a vyléčil tak lidi z iluzí o tom, že by se vládní představitelé nějak zásadně vymykali celonárodnímu průměru. Někteří kolegové novináři navíc vyzývali, abychom si uvědomili, jak hovoříme na našich poradách. Jeden kolega z televize mě přesvědčoval, že tady, v Česku jsme všichni „proletáři“ a že třeba Britové či Němci také mluví v soukromí strašně.

Proti tomuto postoji – kromě explicitních kritiků primitivních slovních projevů – tu však vystupuje skutečnost, že prostomyslný rozhovor premiéra s ministry patřil k nejčtenějším článkům. Navíc zahraniční média po něm vysloveně skočila a roznesla ho k větší slávě naší země po celém světě. Kdyby to bylo skutečně tak normální, že lidé na parlamentní tribuně vypouštějí cynické a primitivní výroky, tak by ten zájem nemohl být tak značný. Třebaže jsme všichni chybující lidé, tak zároveň platí, že značná část veřejnosti touží po jisté ušlechtilosti a má právo vznášet na vládní představitele vyšší nároky.

Jinak je třeba poznamenat, že všichni proletáři nejsme. Kdo si chce být proletářem, tak ať jím je, ale ať to nikomu nevnucuje. Jazyk je tím nejjednodušším poznávacím znamením člověka a jeho prostředí. Svůj vlastní typický jazyk mají kapsáři a podvodníci. Svůj jazyk měli proletáři. A zcela jiný jazyk mívají lidé, kteří čtou knihy, chodí na výstavy nebo řídí pracovní týmy, firmy a státní úřady. Nejde o to, že by ta druhá skupina nikdy nepoužívala ošklivá slovíčka. Používá. Ale úplně jinak a se zcela odlišnými významy. Pro argot zlodějů a průměrných primitivů je typické, že jednotlivá, často opakovaná slova postrádají sdělovací funkci a místo toho deklarují jakési kumpánství a každodenní rutinní cynismus, s nímž tito lidé procházejí celým životem. „Hele, vole, my dva na všechno dlabeme, vole, a tím patříme k sobě, vole.“ A není zcela jednoduché přesně vědět, kam ono univerzální slovo „vole“ přesně umístit ve větě, aby bylo dosaženo potřebné melodičnosti a rytmiky primitivního projevu. Gramatika na to nefunguje. Vyžaduje to buď značný jazykový cit, nebo léta cviku.

Je prostě překvapivé, když toto „umění“ jazyka asociální solidarity ovládají ministři. A je překvapivé, když tímto způsobem nechá do své duše nahlédnout předseda vlády. Tady nejde vůbec o žádné moralizování. Jde jen o naprostou nepatřičnost. Vždyť podle slovního tiku „vole“ člověk v této zemi už od dětství pozná, s kým nechodit na ryby a s kým nesedět v lavici.

Morální problémy jsou jinde a s jazykem podvodníků souvisejí jen volně. Jiří Rusnok, Vlastimil Picek a Jan Fischer se dlouhodobě ukazují jako cyničtí kariéristé, jimž nevadí sedět ve vládě bez mandátu a sloužit Miloši Zemanovi. V rozporu s ústavními pravidly, která ovšem pan prezident považuje za idiotská. Jejich deklarace kumpánství i provozní cynismus jsou v této souvislosti zcela pochopitelné.

Kdo ale tady, vole, bere ještě vážně, vole, nějakou ústavu, vole?

(Všem volům, němým, bezbranným a krásným tvorům, se za naše spoluobčany voly hluboce omlouváme.)
Pavel Šafr
12. 12. 2013 | 08:40

Bestia triumphans napsal(a):

Pro poněkud sofistikovanější jedince než je Id, tak foto z Mandelovy cely na Googlu

https://www.google.cz/search?q=mandela+prison&tbm=isch&tbo=u&source=univ&sa=X&ei=aGipUrjbE-qvyAO1gYHACw&sqi=2&ved=0CD4QsAQ&biw=1429&bih=736&dpr=0.9
12. 12. 2013 | 08:42

Jana Pechová napsal(a):

Pane Komárku, možná vás to udiví, ale dost se mýlíte.
Nelsona Mandelu v těchto diskusích nehanobí "primitivní antikomunisté", ale zejména ortodoxní odpůrci Václava Havla, mezi kterými je celá řada komunistů.
Paní Anna vám vcelku správně naznačuje, že byste se měl v první řadě zamyslet nad složením účastníků internetových diskusí. Nekonfliktních lidí do nich podle mého dojmu chodí čím dál méně, protože chodit do společnosti, v níž otravuje život ostatním pár nepříjemných jedinců, si kde kdo po čase rozmyslí.
Přiznám se vám, že občas pod tyto blogy napíšu aspoň malou zdvořilou poznámku, která by tam vůbec nemusela být, jen proto, aby v té záplavě žluči našel náhodný čtenář aspoň něco pozitivního.
12. 12. 2013 | 08:46

Martin napsal(a):

Pane Komárku budete si muset zvykat že dlouhodobě se lhát veřejnosti nedá a to zvláště ne ve stylu pravdoláskařském. Veřejnost není hloupá, ale není politicky korektní a nebere si servítky.
Zrovna v JAR je situace jasná jak si černoši vedení Mandelou vyhnali bílé kolonisty ze země, načež nastal hladomor po celé zemi, z čehož mám legraci dodnes :-D
A komunista je vinen z principu, protože zločinná je sama podstata komunismu a ne že ne.

ČR rozvrácená není, nevím kde jste přišel na takový nesmysl.
12. 12. 2013 | 08:47

Petr z Tábora napsal(a):

to Pavel Šafr:
Vy jistě znáte rozdíl mezi "ústavními pravidly" a "ústavními zvyklostmi" a víte, že Vaše názory by patřily k těm zvyklostem, ale že Ústavu pan prezident neporušil.Jen zkoušíte manipulovat se čtenářem. Příjemný den.
12. 12. 2013 | 08:50

Michal Komarek napsal(a):

Anna

Diky, tomu rozumim... Ale tentokrát toho bylo opravdu hrozne moc, v az neuveritelne prevaze, myslim, ze to uz po nejakem zobecneni vola... Hezky den! Michal
12. 12. 2013 | 08:50

jozka napsal(a):

Koukam, ze Safr je ze stejne lihne jako Fendrych. Nebo prosli stejnou nalejvarnou podle ktere se vsichni vrcholni predstavitele az doted oslovovali "kvetinko". Obzvlast dojimava je jejich starost o ustavu. Skoda, ze se nestarali v dobe, kdy podobna slova litala z ust jejich milcu a ustavni soud mirnil tytez v krouceni ustavy po svem.

Aby bylo jasno, toto neni obhajoba Rusnoka a spol. Toto jen povzdech nad sortou lidi, kteri se sami povazuji za "lepsi", pricemz jim nikterak necini s usmevem a slusnym slovem (idealne za pouziti prechodniku) provedet kdejakou svinarnu.
12. 12. 2013 | 08:52

ld napsal(a):

Bestia triumphans ,

nestojí mi to za hledání. Jakož i reakce na vaše primitivismy.
12. 12. 2013 | 08:53

vasja napsal(a):

Cikáni a Mandela.... to se má jak asi.
12. 12. 2013 | 08:53

Papouch napsal(a):

"A černoch nemohl dosáhnout ničeho jiného než rozvratu relativně dobře fungující země, kterou ovládali civilizovaní běloši. Takhle to dopadlo v podstatě se všemi bývalými koloniemi, co si budeme namlouvat, že... " - konkretne ktera osvobozena kolonie pod vladou cernochu si vyrazne polepsila? Opacnych pripadu najdeme spoustu, pocinaje Jizni Rhodesii, Haity a Liberii. Napada me jedine ropna republika Gabon (frankofonni), rizena neformalne koncernem Total a jednou mistni kleptokratickou velkorodinou - funguje tak, ze kazdy domorodec s funkci ma prideleneho bileho "poradce".

"Je vedená ze země, která před 24 lety vycházela z nesrovnatelně příznivějších podmínek, ale rozvrátit jsme si ji dokázali velice slušně." - kdyz srovnam, co si clovek za mesicni plat koupil ve Vidni v roce 1990 a 2013, vychazi mi ze p. Komarek drze lze. Docela by me zajimalo jestli tu multikulti propagandu dela z vlastni hlouposti nebo za cizi penize.
12. 12. 2013 | 08:54

Michal Komarek napsal(a):

Jana Pechová

Dobry den, diky! Mate pravdu a dekuji za všechny blogery za vase pozitivni vstupy :-), nicmene, jak jsem psal pani Anne, mam pocit, ze tentokrát toho bylo uz opravdu prilis a ze to, bohužel nevypovida jen o několika jedincích... hezky den! Michal
12. 12. 2013 | 08:55

scallop napsal(a):

Id

To samozrejme taky, pro zavrene disidenty mel tuzex pobocku primo na ruzyni.
12. 12. 2013 | 08:55

olga napsal(a):

Krásně napsáno. Zamyslet se můžeme každý sám nad sebou. Pane Komárku. Máte mé uznání.
12. 12. 2013 | 08:55

Admirál napsal(a):

Podle médií a našich "elit", kdo neadoruje Mandelu jakoby nebyl.

Toto tvrzení platilo i za bolševika. Zajímavá kontinuita. I mediální tanečky byly podobné.

Pohřeb Mandely byl pro valnou část zúčasněných takové pěkné mistrovství světa v pokrytectví.

To nevypovídá nic o Mandelovi, ale o médiích (viz zde citovaný Šafr) a "elitách".
12. 12. 2013 | 08:56

Bestia triumphans napsal(a):

Id:
jistě, než byste si zadal do Googlu "Mandela prison", tak tady raději budete šířit ubohé lži.
:-)
12. 12. 2013 | 08:56

a je to napsal(a):

zastydlý antikomunismus?tento názor je přízračný pro národ onucí jako jsou češi.Co, kdy a kde udělal komunismus pro lidi mimo násilného znárodnění majetku,perzekucí,vykonstruovaných provinění,následném mnohaletém věznění a rozsudků smrti?Myslíte že by např v SRN mohl někdo přijít s podobným "zastydlý antifašismus"a začít lidem drtit hlavy názorem jak jsou dnešní fašisti přece úplně jiní a s dřívějšími nemají nic společného?A ti Mašíni?pane to je důsledek příčiny!!!Zvrácený komunistický režim zadrátoval stát ostnatým drátem , říkal tomu ochrana proti vnějšímu nepříteli,jenomže to ve skutečnosti znamenalo nikam se z bolševického koncentráku nedostat.Jestli s tím někdo souhlasí nebo ne,bolševiky nikdy nezajímalo. Takže pane Komárku, ano pro mne zastydlého antikomunistu jsou Mašíni příkladem.A nezapomínejte na pravidlo- PŘÍČINA A DŮSLEDEK-,to platí co je svět světem. Nepochopení souvislostí plodí názor ZASTYDLÝ ANTIKOMUNISMUS a úplně zpitomělý volič potom hodí svůj hlas stbáckému miliardáři za koblihu v domnění že mu dopomůže k blahobytu.Už brzy si budete přát aby v politice nebyl.
12. 12. 2013 | 09:04

neo napsal(a):

až na to pane Komárku, že do Mandely zde kopou i komunisti a socialisti a fašounci a rasisti....

Takže se ani nemůže jednat o nějaký antikomunismus, protože zdejší komunistická sebranka by těžko mohla být antikomunistická, že?
12. 12. 2013 | 09:11

neo napsal(a):

Nejlíp to napsal muromec

demokratická svoboda je tou největší věcí na světě, která bohatě vyváží statisíce nezaměstnaných, desetitisíce bezdomovců, a bídu lidí kteří žijí ze směšné mzdy z ruky do huby a bojí se, aby je taky nestihl úděl těch prvních nebo druhých.

Demokratická svoboda bohatě vyváží dlouhé řady na úřadech práce, faktickou nepřístupnost vzdělání pro nižší vrstvy společnosti, rozvrat ve zdravotnictví i rozvrat dalších věcí které u nás za socialismu spoelhlivě fungovaly. Demokratická svoboda, svoboda cestovat, svoboda každé ráno vstávat s obavou co bude, a muset "rvát o svou existenci a o svůj život" - jak romantické! Všechno ostatní je podružné.
12. 12. 2013 | 09:14

ld napsal(a):

Bestia triumphans,

i zlatá klec je pořád klecí. Ale není to nic s podmínkami, které byly u bojových útvarů při ZPS. A že je 20 let i dlouhá doba na "pročištění" netu je úplně jasné. Pro takové Dušany Jasánky v modrém jako jste vy to pak je nad rámec vašich možností.
12. 12. 2013 | 09:14

kokoshka napsal(a):

Jak muže bejt společnost antikomunisticka když odsuzuje Mašiny ktere sami byli antikomunist? Kde je tady logika?
12. 12. 2013 | 09:16

Jana Pechová napsal(a):

Pane Komárku, domnívám se, že je to spíš v "přitažlivosti titulku". Téma Nelson Mandela - bohužel - nemůže nepřitáhnout pozornost "našich drahých rasistů", kteří se okamžitě shlukují například pod texty o Romech.
A sám víte, jak to u nás s rasismem je.
12. 12. 2013 | 09:19

Míval napsal(a):

Martin 08.47: Svatá prostoto! Ono se sice říká, že v jednoduchosti je síla. Ale neměla by to být jednoduchost v myšlení. Když už nás tedy evoluce vybavila tak sofistikovaným nástrojem, jako je mozek.
12. 12. 2013 | 09:20

vasja napsal(a):

Pan Komárek je z Mordoru a samosebou rasista.
Pani Pechová taky.
12. 12. 2013 | 09:24

Petr napsal(a):

Pane Komárku, souhlasím s tím, že po smrti Mandely jsme na českém internetu byli svědky prakticky jednohlasné záplavy primitivní nenávisti, lží a rasismu. Je však také zřejmé, že normální slušní lidé do takto vypjatých diskusí zpravidla nechodí, protože nechat se urážet není příjemné ani v anonymní diskusi. Diskuse pak ovládají jedinci typu "kokoshka", "Id" nebo "Martin". Já jsem k tématu postnul pouze jednou (tento příspěvek je můj druhý), na iHNed. Přestože nešlo o nijak intenzivní diskusi a vzájemných reakcí tam bylo minimum, během krátké chvíle na mě reagovalo asi deset lidí, samozřejmě vesměs očekávatelně.
Ten obrázek je velmi, velmi zkreslený. Ovšem je také pravda, že na rakouských, německých nebo britských diskusních fórem se s něčím podobným v žádném případě nesetkáte. Asi by to stálo za nějaký serioznější sociologický rozbor.
Každopádně díky za Váš článek.
12. 12. 2013 | 09:27

Australská vláda napsal(a):

chce proměnit nekteré farmy v JAR v utečenecké tábory pro bílou menšinu. Podle měřítek OSN probíhá v Johanessburgu systematická genocida Boerů. http://www.wnd.com/2012/08/genocide-looms-for-white-farmers/
12. 12. 2013 | 09:28

Anna napsal(a):

a je to napsal(a):

zastydlý antikomunismus?tento názor je přízračný pro národ onucí jako jsou češi.Co, kdy a kde udělal komunismus pro lidi mimo násilného znárodnění majetku,perzekucí,vykonstruovaných provinění,následném mnohaletém věznění a rozsudků smrti?
----------------------------------------------------------------

Pokud si dobře pamatuji, za komunistů bylo zaměstnání pro všechny, celkem bezproblémové pracovat na zkrácenou pracovní dobu, mateřské školky finančně dostupné všem, množství bezplatných kroužků pro děti, menší rozvodovost - nebylo tehdy tak jednoduché se rozvést, menší počet matek samoživitelek, nebyli bezdomovci, školství bylo na lepší úrovni, než nyní, soužití s Romy, tehdy Cikány, bylo lepší i postavení a zaměstnanost Romů.... to u nás bylo uděláno pro lidi před r. 89
12. 12. 2013 | 09:29

Jáchym napsal(a):

Michal Komárek:

Dík za článek.
Myslím, že se všichni, téměř bez výjimky - včetně mne a tu a tam i Vás - dnes dopouštíme toho, že ostře polarizovanou diskuzi vrávoravě rozhoupáváme od pangejtu k pangejtu.

Žijeme uprostřed studené občanské války.

(Ta nepřipomíná ani tak onu historickou španělskou, jako spíše současnou libyjskou.)
12. 12. 2013 | 09:34

kokoshka napsal(a):

Petr:
Tak to ubrzdi,chlapče.
Kokoshka jenom včera napsal nekolik přispevku na tema mandelinka bramborova a vyhradne kvuli žvastum Pehe,jinak nic.
A nepiše Petr protože nema co řict,pokud neco vymysli tak už je převalcovan"rasisty",z toho prameni nejaka ubliženost.
12. 12. 2013 | 09:36

Peppa z Deppa napsal(a):

A co Rómové, pane Komárku, co tento pilíř civilizace ? Zkuste nám prosím i zde napsat nějaký hodně slzavý povzdech.... :-)))
12. 12. 2013 | 09:50

čumil napsal(a):

Nakonec něco pozitivního. Jdouce "českou cestou" v případě Mandely bylo na začátku "vole" pak celá škála až smršť názorů a výsledkem je, že snad žádný jiný národ na světě neskloňoval Mandelu jako u nás. Co více si může Mandela nyní na nebesích přát? Jeho krajané tančili domorodé tance a přitom se smáli v den jeho pohřbu. A v Česku, kde se o Mandelovi nic nevědělo, se nyní ví vše . Já být na místě Obamy tak bych Mandelu spíše než gigantem nazval titánem.
12. 12. 2013 | 09:56

Filuta napsal(a):

Tak toto je blog hodně mimo mísu.

Mandelu podporovali především bolševici z bývalého východního bloku.

Co jiného, nežli odporný teroristický čin a vražda, je hořící pneumatika na krku?
Zastáváte se i členů Rudých brigád?

Jaký je mezi Mandelovci a RB rozdíl?
Jestliže někdo zabije druhého člověka, je exemplárně odsouzen a jde do krimu.
Někdy i na doživotí.
Mandela je zodpovědný za smrt mnoha nevinných lidí(civilistů) a je podle vás hotové neviňátko?
Tady nejde o to, že byl komunista, ale o to, co tento "mírotvorce" způsobil.
Nemusel zabíjet osobně, Hitler taky neodpravil sám jediného mukla v koncentráku.
Glorifikace Mandely je prostě trapná a směšná (nemluvě o tom pompézním cirkuse), stejně jako Nobelovka pro něho, Arrafata a Obamu.
Arrafat byl jednoznačný vrah a terorista, Mandela jakbysmet a Obama tu cenu dostal jen za barvu vlastní huby.
Celý funus byl nechutný kabaret i s tím jejich "tlumočníkem" znakové řeči, co vypadal jako čerstvě propuštěný z Valdic.

Jak si vysvětlujete ten posun v americkém myšlení?
Roku 2008 je Mandela na seznamu světových teroristů a najednou USA "trpí" pro jeho smrt?

Současní "humanisté" mají hluboko pod kůží zažraný marxismus-čekám,kdy začnou psát ještě oslavné články na krvavého Che-Guevaru.
Voly poznám v mžiku - chodí v triku s Che
Připadá mi, že se tady kolem pro nás zcela bezvýznamné osoby, mlátí už zbytečně mnoho slámy.
12. 12. 2013 | 10:00

Karel Veselý napsal(a):

Pane Komárku,
většina lidí diskutujících o tomto tématu nemá ani za mák znalosti na to, aby mohli odkrýt pravdu. Nevím jak jste na tom vy, ale asi nic moc, srovnáváte-li Mandelu s Mašíny. A o nich já vím téměř vše.....
Buďte tak laskav a lidi o nichž toho moc nevíte nepoužívejte ke srovnávání s jinými.
Díky
Karel Veselý
12. 12. 2013 | 10:01

Targus napsal(a):

To: Anna

Ekonomika je nejdůležitější?

Kdysi dávno, když se ještě kolem cest pásli mamuti, jsem jel do SNS, což byl nástupnický útvar SSSR. Kdesi blízko ukrajinsko-běloruské hranice jsem zachytil satirický pořad, kde diskutovali účastníci na téma perestrojky a s tím související svobody, lidských práv, atd.
Finále bylo takové, že jeden z herců přečetl dlouhý traktát vzniklý z předchozí debaty, v čem všem, a proč je svoboda dobrá a důležitá a posléze připojil tři slova:
NO KUŠÁŤ CHÓČETSA (český překlad poněkud expresívnějšího charakteru zní - hlad je svině)
12. 12. 2013 | 10:01

mor a chlolera napsal(a):

čumil

A co jste čekal od národa, který vlastní komunisty " tluče ", a cizí nazývá OTCI DEMOKRACIE.
12. 12. 2013 | 10:03

Filuta napsal(a):

Petr

"Normální" lidi,co do diskusí nechodí, skon "mírotvorce" ani nezaznamenali.
Nebo to odbydou slovy - co furt v televizi otravujou s tím černochem.
Tak se věci mají.
To jen intoši se tváří jako by pochovali nejmíň oba rodiče najednou.
Ještě byste mi mohl vysvětlit, co tak úžasného vykonal Mandela pro JAR?
Pomohl vybudovat leda diskriminaci naruby a pokles životní úrovně a kultury.
Z JAR je zločinecká země, kde se žije v pevnostech obehnaných ostnatým drátem.
12. 12. 2013 | 10:05

scallop napsal(a):

kokoshka

A nejhorsi je, ze proti poslednimu raji na zemi zvanemu JAR vedl stvavou kampan i sovetsky svaz vedeny velikym Leonidem Iljičem, Jurijem Vladimirovičem a Konstantinem Ustinovičem. Jsem zhnusen.

Mandelu oslavuje dokonce i jediny pravy muz, genius mnoha oboru a posledni plamen ve vetru - Vladimir Vladimirovic. Otresne.
12. 12. 2013 | 10:10

Peppa z Deppa napsal(a):

Abych snad nebyl považován za nějakého kryptoškarohlída, nota bene pořípadně dokonce s rasovým podtextem (nebylo v úmyslu), považuji za vhodné upřesnit svůj předchozí, ne zcela přesně formulovaný příspěvek.
Nikoho - tedy ani v JAR či kdekoliv jinde včetně ČR nelze "házet do jednoho pytle" se všemi dalšími a pak nad ním buď globálně brečet nebo se naopak radostně smát. Tato jakási paušalizační tendence je poslední dobou poměrně "v módě" a i článek pana Komárka mi zavání tímto přístupem. Spíše by bylo vhodné zamyslet se nad tím, zda převažují pozitiva nad negativy. Obojí se totiž obvykle ve většině případů najde vždy a všude.
12. 12. 2013 | 10:16

Filuta napsal(a):

Jana Pechová

Tohle nemá s naším rasismem vůbec nic společného, nechápete?

Vsadím se, že po smrti Dalajlamy, nebudou převažovat tak příkré a odsuzující příspěvky.
Nebude totiž proč, "jeho svatost" je totiž osobnost poněkud jiného formátu.
Neměl jsem rád Havla, ale to přece neovlivní můj pohled na Dalajlamu jen proto, že se s ním přítelíčkoval. Totéž platí v případě Mandely.

Mandela, Arrafat a Obama si v žádném případě Nobelovku nezaslouží a toto ocenění na stovky let totálně zdiskreditovali.
12. 12. 2013 | 10:17

Martin napsal(a):

Míval: Hladomor v JAR po vyhnání bělochů nemá nic s jednoduchostí myšlení, naopak je to poměrně vážná věc.

Petr: Pokus o diskreditaci nepohodlných diskutérů v diskuzích je denní chleba kavárenských intelektuálských povalečů, to se mnou nehne. Patrně by jim vyhovoval model Rudé Právo, kdy se vůbec nesmělo pochybovat o pravdě zjevené v ÚV KSČ a za kritiku se rovnou odesílalo do basy.
A co se týká těch Vašich "normálních lidí", tak ti zprávy o Mandelovi s klidným srdcem ignorují, nezajímá je to, neznají ho.
12. 12. 2013 | 10:23

Sláma napsal(a):

Pane Komárku, zajímalo by mě, zda-li jste v příbuzenském vztahu s poslancem ANO Martinem Komárkem?
Pokud ano, tak si udělejte nejprve pořádek v rodině, protože právě Martin Komárek je proslulý svými primitivními antikomunistickými články.

Souhlasím s paní Annou - házet všechny Čechy do jednoho pytle, to je v podstatě primitivní škatulkování. To je stejné jako s neustále pravdoláskomilci omílanou kolektivní vinou Čechů za odsun Sudetských Němců. Většina Čechů s odsunem neměla nic společného a dost velká část s ním nesouhlasila nebo alespoň soucítila s těmi Němci, kteří v tom byli nevinně.

Kdo je terorista či není, to je vždy na úhlu pohledu. Když vyhraje revoluce, tak jsou z teroristů ušlechtilí revolucionáři, když prohraje, jsou to teroristé.
Typické to je pro bývalé vrcholné představitele státu Izrael, kteří se v mládí "vyznamenali" při teroristických akcí. Například Jicchak Rabin etnicky vyčistil města Ramla a Lydda (cca 50-70 tis. civilistů bylo vyhnáno, při tom byli obráni o všechny cenné věci a kdo se bránil, byl zabit).
Nebo albánská teroristická organizace UCK, která se obratem ruky stala z teroristické organizace, zařazené na seznamu teroristických organizací EU i USA v organizaci obhájců lidských práv.

Proto se někdo může dívat na Mandelu jako na teroristu, zatímco druhý jako na hrdinného revolucionáře, bránícího svůj lid.
Je ovšem známým faktem, že Mandela byl v roce 1961 jedním ze spoluzakladatelů organizace Umkhonto we Sizwe.
12. 12. 2013 | 10:25

Anna napsal(a):

Targus
"NO KUŠÁŤ CHÓČETSA"
-------------------------------------------------------------

Ale to platí a vždy platilo, tedy i v dobách "dřevních", kdy slovo ekonomika bylo neznámé.

Platí to i ve vyspělých demokratických státech jako je USA, kde je ekonomika asi zmiňována denně, přitom stát je silně zadlužený...

Cituji:
Když čtvrtý bhútánský král Džigme Singgjä Wangčhug v roce 1972 začal vládnout, definoval svou rozvojovou politiku jako snahu o hrubé národní štěstí (Gross National Happiness – GNH), nikoliv o co nejvyšší hrubý domácí produkt (GDP, česky HDP).

Velké národní štěstí se ze slovní hříčky vyvinulo v politickoekonomickou ideologii, která zahrnuje i metodiku, jak štěstí měřit.

Zatím posledního výzkumu se v roce 2010 zúčastnilo 7142 respondentů. Z výsledků, podrobně zveřejněných formou powerpointových prezentací na webových stránkách www.grossnationalhappiness.com, vyplývá řada zajímavých faktů.

Například že 41 procent Bhútánců se považuje za šťastné v alespoň šesti z devíti základních oblastí. Muži jsou šťastnější než ženy. Nejspokojenější jsou obyvatelé se zdravím, ekologií a psychickou pohodou. Ve městech je šťastných 50 procent lidí, zatímco na venkově jen 37 procent. Nejšťastnější jsou státní úředníci a mniši. Nezaměstnaní jsou podle výzkumu šťastnější než zaměstnanci firem, ženy v domácnosti či farmáři. Svobodní a mladí lidé patří mezi ty vůbec nejšťastnější.

"Rozvinuté západní země jsou velice bohaté, ale je jejich obyvatelstvo skutečně šťastné?" ptá se Čenčchu řečnicky a pokračuje ve vysvětlování podstaty myšlenky GNH.

"V Bhútánu si myslíme, že pouhý ekonomický pokrok nevede k harmonicky fungující a šťastné společnosti. Sebevětší HDP je bezcenné, pokud příjmy nejsou spravedlivě rozdělovány. Důležité je, aby lidé měli přístup ke vzdělání a zdravotní péči. Je třeba dbát na zdravé životní prostředí a zachovat přírodní dědictví pro naše potomky. A stejně tak musíme zachovat a rozvíjet i naši kulturu a samozřejmě náboženství, bez něhož by náš život ztratil smysl a směr," zakončil Čenčchu ze školy dobře zapamatovanou etudu.
http://life.ihned.cz/c1-54184070-bhutan-ojedinela-reportaz-ze-zeme-ktera-meri-narodni-stesti
12. 12. 2013 | 10:33

tajemný pan H napsal(a):

čtu diskuzní servery, ale mnoho příspevků o tom, že mandela je vrah a terorista jsem nezaznamenal. spíše pravdivé zhodnocení situace v JAR po pádu apartheidu, vraždění a vyhánění bělochů, kriminalita, chudoba, epidemie aids a korupce. tedy věci, které se trochu vymykají korektnímu mainstreamu, který opět maluje svou havlistickou kýčovitou pohádku o bojovníkovi za svobodu a hodných a utlačovaných černoších.
12. 12. 2013 | 10:34

Jana Pechová napsal(a):

Filuta
A napadlo vás někdy, proč měl dalajláma k Václavu Havlovi tak blízko?
Podstatné je totiž právě tohle.
Podstatné není, co osobnostem, které neznáte, přisuzujete vy osobně.
12. 12. 2013 | 10:36

aga napsal(a):

Ale pane Komárku, většina příspěvků, poukazujících na to, že byl Mandela komunista, terorista a vrah tak činí v určitém kontextu - a to v tom, že jako takový je dnes adorován primitivními antikomunisty,multikulturalisty a bojovníky proti terorismu. A většina přispěvatelů tím odsuzuje ani ne tak Mandelu, ale právě ony pokrytce plné pravdy a lásky. A Vy byste pro ně měl mít přinejmenším tolik laskavého pochopení, jako pro svého milovaného pana bratra, jemuž ve Vašem rodinném klanu připadla role toho zlého antikomunistického policajta.
12. 12. 2013 | 10:38

stejskal napsal(a):

Dobrý den, pane Komárku,

díky za ten text. Mandela byl dle mého jedna z těch silných osobností, která dokázala překročit svůj vlastní stín. Po mnoha letech nevyšel z vězení zatrpklý, zahořklý člověk, který chce vrátit vše zlé, co mu kdo udělal, ale jeden z těch, kteří svým příkladem mění svět k lepšímu. Mandela stihl za svůj život být i to, co mu někteří vytýkají. Ale zdaleka nejen. Má moji úctu.

Libor Stejskal
12. 12. 2013 | 10:39

aga napsal(a):

Jana Pechová

Tak to mi teda napadlo. Asi proto, že byli na stejné výplatnici CIA, pod kolonkou "výdaje na barevné revoluce domorodců".
12. 12. 2013 | 10:39

Martin1 napsal(a):

Michal Komárek
. . . . "země, která před 24 lety vycházela z nesrovnatelně příznivějších podmínek, ale rozvrátit jsme si ji dokázali velice slušně. Můžou za to černoši.
. . . . .nicméně tohle je už hodně silná káva.!"
-----------
Dnes jsem si vybral z blogu pana Michala Komárka pár výše uvedených rozhodujících vět. Styďte se pane "autore"!
12. 12. 2013 | 10:41

aga napsal(a):

ls

Zřejmě polemizujete se Slavojem Zizekem:

http://www.blisty.cz/art/71339.html

...Pokud bychom měli zůstat věrní Mandelovu odkazu, neměli bychom prolévat krokodýlí slzy nad jeho smrtí a měli bychom se soustředit na nesplněné sliby jeho vlády. Můžeme docela dobře předpokládat, že koncem svého života to byl zatrpklý stařec. Byl si dobře vědom, že jeho politický triumf a jeho povýšení na celosvětového hrdinu bylo jen maskou trpké porážky. Jeho status globálního hrdiny je také známkou toho, že se mu nepodařilo narušit globální mocenský pořádek.
12. 12. 2013 | 10:44

Arnie napsal(a):

Pane Komárek, pěkný blog, zcela s vámi souhlasím.
Také mě zlobí, když vidím tolik sprostých až rasistických, nehorázných odsudků v debatách pod zdejšími blogy.
Jistě to tu není obraz národa, ani většiny populace, ale i tak, nějak vysoká koncentrace na jednom místě.
Ale při tom nejde asi o více než třeba 10 trvalých debatérů, kteří vědí vše, rozumí všemu a jsou schopni sáhodlouze debatovat o čemkoliv a plácat a plácat a navíc při tom být agresivní.
12. 12. 2013 | 10:47

Filuta napsal(a):

Pan Stejskal

"Po mnoha letech nevyšel z vězení zatrpklý, zahořklý člověk, který chce vrátit vše zlé, co mu kdo udělal, ale jeden z těch, kteří svým příkladem mění svět k lepšímu. Mandela stihl za svůj život být i to, co mu někteří vytýkají. Ale zdaleka nejen."
Nějak tomu nerozumím.
Podle vás se člověk zodpovědný za bezuzdné vraždění může přerodit ve světce?
Za co zasluhuje úctu? Že se k stáru "napravil" jako Babinskej, známej lotr mexickej?
Babinský byl prý údajně k stáru velkým moralistou a stěžoval si na to, kam ten svět spěje.
Třeba se z Krejčíře v JAR stane další "mírotvorce" a časem bude ještě velkolepější funus.
12. 12. 2013 | 10:49

Targus napsal(a):

To: Anna

Zcela jste zdrhla od prvotní otázky.
Ta zněla, jestli se Mandela opravdu tak moc "provinil", když svým nástupem přivedl ekonomiku do rozvalu, jak je mnohde prezentováno.
Je možno porovnat se sousední Zimbabwe.
Chutě do díla a nezapomeňte na míru zločinnosti. Tam i onde.

Za sebe řeknu, že pokud musím chrápat za ostnáčem a jsem hlídán sekuriťáky se samopaly, nebude to s mou svobodou asi tak horké.
12. 12. 2013 | 10:49

gaia napsal(a):

ta jeho Winie to byla taky pěkný vejlupek

ale co zbylo z Pavlíka Morozova nebo Korčagina

co je po Čechy společné, je vlažný přístup k těm bájným hrdinům.
neb bájní hrdinové se mnohdy stanou zlosyny přes noc v tomto exponovaném prostoru, dějiny jsou jen propagandou vítězů, jak pravil spisovatel Wilbur Smith od narození žijící v tom vratkém prostoru Jižní Afriky.
černoši mají štěstí, že Mandela nezačal s restitucemi a odškodňováním, na rozdíl od nác Čechů, kteří takové štěstí neměli a jsme odsouzení k dědičné vině aniž bychom vlastně chápali za co.
12. 12. 2013 | 10:50

Filuta napsal(a):

Jana Pechová
I mistr tesař se utne.
12. 12. 2013 | 10:50

Filuta napsal(a):

Sláma

Chválím vás za velmi pravdivý a podnětný příspěvek.
UCK je výborný příklad.
12. 12. 2013 | 10:52

gaia napsal(a):

Targus

víte, chrápat za ostnáčem byste asi musel i tady, když byste těžil diamanty a zlato. takové komodity je výhodné krást a prodávat na černém trhu, černoši by nedělali nic jiného, neb je k tomu nutil sám jejich král Mzilikazio a Lobengula, který za to pak chtěl nakoupit zbraně a všechny bělochy pozabíjet. Také byli velmi marnivý, při oslavách se nechali natřít sádlem a všechny ta ukradené diamanty na sebe nalepili a kmen pak kolem nich křepčil.
Bez těch drátů by to býval majitel koncesí veškeré technologie na zpracování, která byla velmi drahá, pan de Beers a Rhodes neuhlídali.
Černochy měli najaté na 3 roky a pak je klidně pustili a oni mohli jít zas zpět ke svým kmenům do divočiny a žít svobodně.
12. 12. 2013 | 10:55

stejskal napsal(a):

Já vím, pane Filuto. Také bych raději nějakého světce (problém je, že kanonizace je povolena až posmrtně). Ale zase bych mu nemohl za nic vynadat (no, ono se vždycky něco najde, když člověk opravdu chce).

Hezký den a poklidný advent. Vám i všem ostatním.

Libor Stejskal

P.S. "Bezuzdné vraždění" (sic!)
12. 12. 2013 | 10:55

Jana Pechová napsal(a):

Filuta
V tomto případě jste spíš v roli mistra tesaře vy. Být duchovním vůdcem je něco jiného než být hlavní postavou politického hnutí.
12. 12. 2013 | 10:55

Targus napsal(a):

To: Filuta

Nikoli, pan Stejskal si cení Mandely proto, že dotyčný po pár letech "reforem", poznal a kupodivu i přiznal, že to tak dál nejde, neboť by za chvíli všichni chcípali hlady, tak jako v sousední Zimbabwe.
Přiznat chybu je velké umění a čím později se tak stane, tím více je potřeba dotyčného obdivovat.

Za sebe mohu říci, že bych si Mandelu nijak nedovolil posuzovat, ani v dobrém, ani ve zlém. Nemám jeho životní zkušenost.
A taky si dovolím říci, že JAR je tragickou ukázkou soužití různých kultur, resp. pokusů tyto kultury smíchat a scelit v jednolitou masu.
12. 12. 2013 | 10:56

scallop napsal(a):

Filuta

Andele jsou v nebi, neziji na zemi. Z toho plyne pro mnohe komplikovana uvaha, ze Mandela nebyl andel.
12. 12. 2013 | 10:56

Grandmaster napsal(a):

Anna (8:29) a Jana Pechova (8:46),
co se tyce 'reprezentativniho vzorku. Ja mel na toto tema par vymen nazoru s panem Stejskalem, ja tvrdil ze Cesi jsou podivny narod, ze maji nazory, ktere se zcela lisi od nazoru normalni civilizovane spolecnosti, ale pokud si vzpominam, shodli jsme se na tom, ze klientela na techto strankach neni reprezentativni pro ceskou spolecnost jako takovou. Za tu dobu, co tu procitam blogy, jsem narazil na dost 'podivnych' nazoru. Komentare o Mandelovi patri do stejne kategorie - podivne. Opet se tu nabizi srovnani s nazory jinych, normalnich spolecnosti Je tu zase diametralni rozdil v nazorech na Mandelu. Smutne, ale je to tak.

Anna (9:29),
komentar o tom, co bylo za komunismu - myslim se tyto dve epochy se nedaji takto srovnavat. Komumismus byla diktatura, på roce 89 prisla demokracie (?) a je na kazdem jedinci, jak se rozhodnot a jak s nabylou svobodou nalozit.
12. 12. 2013 | 10:57

Martin1 napsal(a):

Umění moci a propagandy je dnes na docela jiné úrovni, než za doby Koziny a Lomikara.
Dnes by Lomikar prohlásil sám Kozinu za národního hrdinu, tím by ho znemožnil ještě za za jeho života před svými kumpány a ušetřil by svůj život i za výdaje u božího soudu za rok a den, který stejně projel.
Jen tak na okraj, tam nahoře se to tedy taky pěkně vleče a to tam mají jen jednostupňové řízení.
--------
K Mandelovi:
Uvidíte, že toho budou plné noviny až do zvuku rolniček. Všichni se nyní poperou o jeho památku - pardon - jenom o prachy.
12. 12. 2013 | 10:59

komunista z Lehman Brothers napsal(a):

Petr Chelčický byl jistě velký humanista a možná i " viděl za roh", ale takhle se prostě bitvy vyhrát nedají.
Mašínové zřejmě byli odvážnými muži, ale po takové formě odboje prostě nikdo z Čechoslováků nezatoužil, nebyla společenská poptávka.
USA vyhrály studenou válku, ale co teď s tím jaderným arzenálem a s tou olbřímí technikou masového ničení- jaký to paradox. Je totiž neužitečnou, protože v realu nepoužitelnou.

Ostatně cca 40 mil. občanů USA využívá potravinových lístků /food stamps/, jistě to nejde nazvat rozvratem, ale také to není moc dobrým symbolem prosperity.

Záleží ale na úhlu pohledu , respektive na skupinových normách - jak příslučník dané skupiny vnímá, ři je skupinou nucen vnímat a vyhodnocovat fakta.
Pak lze samozřejmě např. tvrdit, že z dlouhodobého hlediks jsou války nositeli pokroku a zabraňují většímu násilí, větší destrukci - poněvadž vytvářejí větší a konsolidované kulturně-civilizační celky uvnitř kterých /a částečně i vněnich/ dochází k pacifikaci násilí , dokonce lze vysloviti hypotézu, že moderní války, které takové konsolidované celky vedou jsou mnohem humánější, než byly dopady konfloiktů primitivnějších skupin - kdy padlo za oběť až 20 % populace, to dnes je to " jen" cca kolem 2 %.
/Morris - The evolution of war/
No neber to, když ti to tak krásně vysvětlí !

Ostatně korupce a šlendrián je i v NASA, nejen na předměstích Johannesburgu:

http://www.boston.com/business/technology/2013/12/11/nasa-audit-finds-google-execs-saved-jet-fuel/ZAGHk5zm7AjOHdiCcXTo0H/story.html

Pozn.
K tomu vytýkání, že někdo použije argumentaci " a vy zase bijete černochy"...
Informací je ale především rozdíl - tedy prorovnání. Jistě by se měly porovnávat stejné konstelace skutečnosti - ale to je zase nesmyslný požadavek, žádná k.s. není stejná.

Holt někdo z Čechomoravskoslezanů má za národního hrdinu Žižku , někdo zase Háchu. Tak to má být, pokud je to pouze v rovině sporů nenásilných, warum nicht ?
12. 12. 2013 | 11:02

aga napsal(a):

filuta

Vytvářet světce a idoly z šílenců a vrahů je dávný trik - je to taková perverzní libůstka pánů světa. Dovedu si živě přžedstavit, jak se při tom baví.
12. 12. 2013 | 11:03

JF napsal(a):

blog je docela hezká politická pohádka pro nadcházející vánoční čas a zcela ideální, stejně jako ta že se 1989 se něco výrazně změnilo. Spíš to bylo součástí pěrestrojky než cokoliv jiného. V prognosťáku o tom možná i něco věděli - takže soudruzi a jiní poddruzi to mají stále pevně v rukách tak jaké pak copak.

Nevím v čem je problém že někdo označuje Mandelu za teroristu. Přeci i to že je Mandela terosta je relevantní názor - pokud na podobném seznamu byl např. těch co dnes hezky řeční na jeho funuse nebo si podávají ruce s Castrem ... proč ne, když zároveň pronajímá lukrativní pozemky zrovna pro jednu teroristickou věznici. To jsou pohádky co ? ... ty občanské principy přeci jen ještě lépe nastudovat ve volném vánočním čase mezi pohádkami ;-)

taky jedna pěkná pohádka - pokud by to nebyla tedy skutečnost ;-):
http://aktualne.centrum.cz/domaci/kauzy/clanek.phtml?id=797555

Jo, ale v Česko je to takové pěkné pohádkové ...
12. 12. 2013 | 11:04

Jáchym napsal(a):

Jana Pechová napsal(a):
Filuta
A napadlo vás někdy, proč měl dalajláma k Václavu Havlovi tak blízko?
***************************************************************
A napadlo Vás někdy, proč měla CIA k dalajlámovi tak blízko ?
A napadlo vás někdy, proč měla CIA k Pinochetovi tak blízko ?
A napadlo Vás někdy, proč měla CIA k k Binládínkovi tak blízko
(dokud statečně bojoval proti sovětským okupantům a nezačal proradně bojovat proti americkým osvoboditelům ?)
12. 12. 2013 | 11:05

Maximus napsal(a):

Nazdárek, nazdárek,
zdraví nás Grínpísák Míša Komárek,
brečí tu jak hloupatí Česka občané,
neobdivují obráceného teroristu ne a ne!
Vždyť vládci globálu roní unisono slzičky,
a v zástupu kondolujících si šlapou na špičky,
Castro si s Obamou dali málem hubana
a černouškové za deště trojčili až do rána.
Sice je jejich země dnes totálně v rozvratu,
to je jedno pohřbili čestně svého "tátu".
Sympaťák Rusnok řekl nechtíc krásné vole,
potěšil tím davy obyčejných lidiček tam dole.
Jen pár politických kašparů tady honí bycha
a pokrytecky tady kňourá a ustaraně vzdychá.
Zřejmě si myslí, že jim kluci od globálu,
někdy v budoucnu dají funkci a nepošlou do análu.
Zase je to stejné a jako v minulosti to chodí,
vládci od peněz a moci lžou kdy se jim to hodí.
Příště budou oslavovat třeba Bin Ládínka a Al-Kaidu,
pozdravujte starýho Vopěnky jeho kozatici a zajdu!

Hezký den všem.
12. 12. 2013 | 11:05

Martin1 napsal(a):

Maximus 11:05
Pěkná vánoční koleda!:)
12. 12. 2013 | 11:11

Yosif K napsal(a):

A konečně: Mandela byl špatný politik, rozvrátil zemi. Je to trochu kuriosní kritika. Je vedená ze země, která před 24 lety vycházela z nesrovnatelně příznivějších podmínek, ale rozvrátit jsme si ji dokázali velice slušně. Můžou za to černoši?

KONEC CITATU.
Pane Komárek, ohledně rozvracení české republiky - jste trumbelín všech trumbelínů. V česku funfguje praktickY všechno mnohem lépe než za socíku, s výjimkou zapojení romské menšiny, která za bolševického paternalistického režimu praocvat musela, kdežto nyní nemusí. To je jediná skupina která je na tom v některých aspektech hůžře než za socíku. Nejschůdnější řešení by bylo ponechat donucovací teror socíku pro chronicky nezaměstnané v platnosti - na rozdíl od populace která chodí do práce sama od sebe a donucovací teror socíku ji neschází.

Toto svým způsobem logické řešení by však zela jistě bylo vámi nauzváno jako rasismus - protože by platilo převážně na nezaměstnané až nyní nezaměstnatelné Romy.

V česku tedy kromě zapojení Romů všechno funguje lépe než za socíku.

V JAR funguje lépe pouze administrativně nařízené "zapojení Xhosů" z vrstvy černých bolševických korytářů.
Protože většinu věcí nyní řídí ignorantští černí bolševičtí korytáři - vše ostatní kromě pracovních příležitostí pro černé ignorantské bolševické korytáře funguje hůře.

Včetně školství, veřejné dopravy, rozvodu elektřiny a dalších služeb pro chudé černé obyvatelstvo.
12. 12. 2013 | 11:12

Zdeněk Brom napsal(a):

V JAR zkrátka zvítězilo dobro. Sláva!!!

Od té doby je JAR na prvním místě v počtu přepadení a znásilnění. V počtu vražd má stříbrnou pozici. Politická situace v JAR je opět důvodem k přiznání pozice uprchlíka emigrantům.

Můžeme být spokojeni.
12. 12. 2013 | 11:13

gaia napsal(a):

u bývalého greenpísáka bych spíš čekala úvahu o smysluplnosti létání celebrit, oligarchů a zástupců šoubyznysu z celého světa na hepening na fotbalový stadion, když pohřeb bude stejně až v pátek v nějaké vesnici.
nezvyšuje se zbytečně ekologická stopa člověka na planetě a neplýtvá se zbytečně kerosenem, vždyť na takvý let z ČR je ho třeba nejméně 9 000 kg a to nepočítám cestu zpět.
12. 12. 2013 | 11:15

Anna napsal(a):

Grandmaster napsal(a):
Anna (9:29),
komentar o tom, co bylo za komunismu - myslim se tyto dve epochy se nedaji takto srovnavat. Komumismus byla diktatura, på roce 89 prisla demokracie (?) a je na kazdem jedinci, jak se rozhodnot a jak s nabylou svobodou nalozit.
----------------------------------------------------------------

Podle mě i před 89. bylo na každém jedinci, jak se rozhodne.
Ke svobodě cituji:
Řecký pojem svobody původně znamenal jen společenské postavení člověka, který svojí obživou na nikom nezávisí, a odlišoval ho od závislého otroka. „Kdo dává bezpečí přednost před svobodou, je po právu otrok“ (Aristotelés). Stoikové zdůraznili „vnitřní“ svobodu člověka, který dokáže rozumem krotit své choutky a ovládat vášně. Na to navázal Pavel z Tarsu: svobodu ohrožuje „otroctví hříchu“, tj. vnitřní neschopnost jednat správně. Křesťanství postupně prosadilo, že jistou míru svobody potřebuje každý člověk, aby mohl odpovídat za svůj život před Bohem. O tom, jak dalece je člověk sám vnitřně svobodný a má tedy svobodnou vůli, pochyboval v 16. století Martin Luther a vyvolal tak důležitou polemiku.

Od pozdního středověku vystupují do popředí politické svobody městského člověka a jejich ochrana před despotismem, což později vedlo k deklaracím „lidských práv a svobod“ v americké a francouzské revoluci. Občanské a politické svobody se zde chápou jako individuální a nezrušitelná či přirozená práva každého občana. Na tomto základě vznikla roku 1948 Všeobecná deklarace lidských práv OSN.

Hlubší promýšlení lidské existence od poloviny 19. století (Sören Kierkegaard) vedlo k poznání, že člověk se prostě musí rozhodovat, ať chce či nechce, a je tedy „odsouzen ke svobodě“ (Jean-Paul Sartre). Faktický rozvoj politických svobod v západních společnostech od 19. století vedl německého sociologa G. Simmela k poznání, že ke štěstí tyto svobody samy nestačí:
„Naše doba je vcelku jistě svobodnější než kterákoli dřívější, a přece má z této svobody tak malou radost.“
http://cs.wikipedia.org/wiki/Svoboda

Podle mě se srovnávat tyto dvě epochy dají. Což jsem neměla v úmyslu, pouze jsem v 12. 12. 2013 | 09:29 reagovala na:
a je to napsal(a):

zastydlý antikomunismus?tento názor je přízračný pro národ onucí jako jsou češi.Co, kdy a kde udělal komunismus pro lidi mimo násilného znárodnění majetku,perzekucí,vykonstruovaných provinění,následném mnohaletém věznění a rozsudků smrti?
12. 12. 2013 | 11:18

scallop napsal(a):

Zdeněk Brom

A kdo byl prvni predtim ?
12. 12. 2013 | 11:18

Jana Pechová napsal(a):

Grandmaster
Podělím se o vlastní zkušenost:
Na aktualne.cz - blogy a názory jsem přišla čirou náhodou, když jsem pomocí google hledala cosi k zadanému výrazu.
Zaujalo mě to - píší sem zajímavé osobnosti o zajímavých tématech. A protože mi zdejší diskuse prostá vulgárních výkřiků přišla na rozdíl od jiných podobných platforem docela kultivovaná, měla jsem za to, že bych se tu mohla v debatě s chytrými lidmi naučit lépe vyjadřovat své názory a získávat širší vhled do věcí, na které nejsem schopna si názor udělat.
Po poměrně krátké době jsem ale přišla na to, že takhle to nefunguje ani zde.
Prostor si totiž "vykolíkovalo" pár lidí, kteří potřebují svoji jedinou pravdu o tom, jak je všechno špatně, vykřičet do světa, a kdo si s nimi nenotuje, je v tu ranu zatracen. Dostane nálepku a útočí se na něj v okamžiku, kdy se objeví na scéně - je jedno, co říká, protože "my víme nejlépe, jak to myslí". A tahle banda sršánů má úplně stejně onálepkované i samotné blogery.
Bohužel, jak už jsem výše psala panu Komárkovi: po nějaké době se vám už ani do diskuse nechce vstupovat, protože o diskusi nejde. Tak nač ztrácet čas?
Za takových okolností samozřejmě nejde o vzorek populace. Osobně mám za to, že jde spíš o útočiště frustrovaných lidí, které v jejich okolí nikdo nebere vážně.
Neměli bychom je ale nechávat tichým ústupem vítězit ani zde - i když je to často otravné.
12. 12. 2013 | 11:24

Maximus napsal(a):

Martin1

Zdravím Vás pane kolego. Ono se nám to nějak všechno skládá jako mozaika poznání. Komárek od Greenpease mele stejně jako globalisté a klucí od financí co vlastně vládnou světu a tak se ukazuje jak je to všechno navzájem propojené a kdo zřejmě Komárka platí..... (-: Jen mě zklamal vrtulník Zaorálek a ukazuje se, že to bude také kluk pokryteckej. Když jsem viděl jak před cca rokem v PS po sobě málem lezli Sobotka, Zaoráleka a Bém, tak to člověku dojde jak si kluci navzájem neublíží a jen v PS kecají a plkají... Za ty prachy se do dá přece vydržet, že?
Ale všimněte si, jak všichni jdou vespolek jako jeden tým proti Okamurovi, to nebude náhoda a zkuste si zjistit proč jsou v tomto případě tak jednotní.
Hezký den.
12. 12. 2013 | 11:27

muromec napsal(a):

to neo
ovšem já jsem to psal ironicky, mladý analytický koumáku. Vás to "rvaní se o život" taky jednou přejde, až budete mít o dvacet víc, a začnete být poněkud unaven z toho rvaní se o život. A to jednou přijde. Jedině že byste do té doby měl takový úspěch (což u vás ale nepředpokládám, protože vy jste, jak jsme si už dávno vyavětlili obyčejná "pravičácká socka", a to na takový zásadní úspěch nestačí), že se o váš úspěch a o váš pohodový život budou muset rvát jiní. To je pak jiná. Koukněte se třeba na Babiše. Ten se z nudy dal i na politiku.
12. 12. 2013 | 11:34

Češi a Mandelanka bramborová napsal(a):

"Národ" rasistických, fašistických, nacistických , komunistických ukřivděných oveček.

Béééé, nevydělávám sto tisíc béééé, může mi za to cikán, žid, Mandela, američani, CIA, černoch, muslim, zrzavej béééé.

Béééé, mam malýho ptáka, může mi za to cikán, žid, Mandela, američani, CIA, černoch, muslim, zrzavej béééé.

Béééé, neumim si najít práci, může mi za to cikán, žid, Mandela, američani, CIA, černoch, muslim, zrzavej béééé.

Béééé, nebaví mě moje práce, může mi za to cikán, žid, Mandela, američani, CIA, černoch, muslim, zrzavej béééé.

Ale abychom nepaušalizovali, žije zde stále mnoho normálních,inteligentních, vzdělaných, slušných a poctivých lidí, takže slovo národ berte v uvozovkách.
12. 12. 2013 | 11:38

buldatra napsal(a):

Ano, byl to terorista.
Ale jinak moc hodnej člověk.
12. 12. 2013 | 11:41

JF napsal(a):

a co jěště něco trochu méně poetického jako jsou např. počty, co třeba kolik takových Mandelů či Havlů je dnes na dovče na Kubě? Ale vono to prostě chce mít i krapet toho pokakanýho štěstíčka a být třeba i dobrým hercem či rejžou, aby se u toho kusu dalo i pěkně pobrečet, jak se i na správnou pohádku patří ;-)
12. 12. 2013 | 11:42

Míval napsal(a):

Martin: Má poznámka se spíše týkala Vašeho hodnocení komunistů. Nicméně, co to máte s tím hladomorem? Po odstranění segregace tam došlo a dochází k ledasčemu a vyhlídky do budoucnosti bych za příliš radostné nepovažoval, ale o hladomoru jsem opravdu neslyšel.
12. 12. 2013 | 11:42

neo napsal(a):

muromec:

já vim, že jste to psal ironicky pane muromče, ani by mě nenapadlo, že byste mohl kdy povýšit něco tak přízemního jako je svoboda nad pivo, párek i dárek.

Já to jen použil a uvedl tak aby to nebyla ironie a to z mého pohledu.

Takový řečičky o tom co přijde si nechte. To jsem slýchával od studií. Neboj, to přijde až dostuduješ a to přijde až budeš na pracáku a to přijde až ti daj 10 litrů a to přijde a blá blá blá...
poslední urážlivý výpad okomentuji jen jemně pane muronče a to že mám jiné priority než vy a slovo socka nepoužívám a nemám ho rád.
12. 12. 2013 | 11:42

antisoudruh napsal(a):

Nelson Mandela byl terorista, komunista, rasista, vrah a jako politik zlikvidoval prosperující Jihoafrickou republiku.

Takový je obsah drtivé většiny diskusních příspěvků pod články o Mandelově smrti na českých zpravodajských serverech.

Lidé, sobečtí parazité, kteří pro společnost nikdy nic dobrého neudělali potřebují alibi. Mandela jim nastavil zrcadlo, to se přece nedělá, příživníci se potom necítí být tak dobří.
12. 12. 2013 | 11:46

aga napsal(a):

scallop

"Andele jsou v nebi, neziji na zemi. Z toho plyne pro mnohe komplikovana uvaha, ze Mandela nebyl andel. "

Z toho plyne pro scallopa komůlikovaná úvaha, proč ausgerechnet tento neanděl má takovej funus a mediální echo.
12. 12. 2013 | 11:49

Martin1 napsal(a):

Maximus
"Ale všimněte si, jak všichni jdou vespolek jako jeden tým proti Okamurovi, to nebude náhoda a zkuste si zjistit proč jsou v tomto případě tak jednotní."
--------
Já si jen myslím, že to bude tím, že by jim mohl někdo narušit zavedené "nepořádky". Taky se to dá nazvat - nerušte nás - my ctíme heslo:
"Smrádeček, ale teploučko".
Taky zdravím a přeji pěkný den!
12. 12. 2013 | 11:49

komunista z Lehman Brothers napsal(a):

"...Prostor si totiž "vykolíkovalo" pár lidí, kteří potřebují svoji jedinou pravdu o tom, jak je všechno špatně, vykřičet do světa, a kdo si s nimi nenotuje, je v tu ranu zatracen. Dostane nálepku a útočí se na něj v okamžiku, kdy se objeví na scéně - je jedno, co říká, protože "my víme nejlépe, jak to myslí". A tahle banda sršánů má úplně stejně onálepkované i samotné blogery.
Bohužel, jak už jsem výše psala panu Komárkovi: po nějaké době se vám už ani do diskuse nechce vstupovat, protože o diskusi nejde. Tak nač ztrácet čas?..."

Napsala Pechová - samostojka na piedestálu diskuzní čestnosti, správnosti a moudrosti.

Jinde ovčem píše, že celá národ je mravně upadlý /tedy implicitně až na Pechovou a ty, které označí Pechová/.

A na nepříjemné otázky zásadně neodpovídá, to Komárek někdy ano.

---------------------------
Pechová, tydy to kolíkuje jen Stejskal /plus blastní stud, ale to moc nezabírá/. Otatní možná vedou občas i nějaké bitvy, ale /až na výjimky/ neprudí takovými namyšlenými úvahami, povznešeneckými úvahami a soudy jako vy.
Mnoho lidí si pak sem chodí zašpásovat, co je na tom špatného ?

Divím se tomu, že se vám nelíbí ono paušalizující v Komárkově příspěvku, ale sama neváháte neustále psát daleko horším paušalizujícím tonem, hodnotícím ze svého vylhaného a pokryteckého virtualního piedestalu dokonce celý národ.
To mlže být oříznak nějaké nemoci - ztráta soudnosti o sobě samé.
Ale podle mě je to jen záměr.

Stále jste neodpověděla na otázku v reakci na váš výrok "Že pořád ještě většina skuhrajících chodí s nataženou dlaní, svědčí o nedospělosti naší demokracie"...zda tedy i Církev /rep. církve/ pořád jen skuhrá a chodí s nataženou dlaní .

Já vím, někteří diskutéři si nezaslouží té pocty....abyste se s nimi špinila, však jsem už kdesi psal, že jde jen o řečnickou otázku.
:)))

Tož teď už jen zbývá, aby diskuzní prostor zde ohodnotila Bestia Trumfosliz.
A je to.
A pak zas " Hrrr na ně !"

Vysv.
" Komunisté" z Lehman Brothers budují komunismus bohatých - pro bohaté a mocné.
To aby nedošlo k mýlce, s Filipem a s pod. maloměšťáckými zoufalci žijícími pouze z přízně naivních hlupáků, co jim věří - že mají nějakou alternativu k budování "komunismu bohatých", nemáme nic společného, našimi soudruhy jsou např. židovští soudruzi z finančního sektoru nebo arabští soudruzi z sektoru energetického.
12. 12. 2013 | 11:49

antisoudruh napsal(a):

Slámo
a českoslovenští partyzáni byli teroristi?
12. 12. 2013 | 11:53

scallop napsal(a):

aga

Proc ? Zapeklita otazka.
12. 12. 2013 | 11:53

Viola napsal(a):

" Nakolik se osobně zapojil do násilných akcí předtím, než byl uvězněn, není jasné. Každopádně je to ale pole pro seriosní diskusi."

Tato věty si odporují. Diskutovat o Mandelovi není marné. Komunista to ale nebyl podle wiki. Jako komunistická země jsme s ním soucítěli a vůbec jsme měli soucit se všemi Afričany, kteří trpěli pod vládou imperialistů.
Teď mi to připadá, že se ten komunismus vrátí na vyšší úrovni, tak jako se vrací kapitalismus na vyšší úrovni.
12. 12. 2013 | 11:57

john petres napsal(a):

Mandelu chválili při pohřbu(Obrama a spol.),protože se to teď nosí.Ale když si život toho černého advokáta z JAR promítnete,tak zjistíte,že to byl černý komunistický terorista a seděl pomalu 30 let.Pak si ho černí zvolili prezidentem a on rozvrátil jejich zem,před tím po léta skvěle spravovanou zdejším bílým obyvatelstvem!Howgh.
12. 12. 2013 | 12:12

komunista z Lehman Brothers napsal(a):

Viola
Trendy jednoznačně hovoří ve prospěch "komunismu bohatých". Koncentrace moci, bohatství, zmenšování časoprostorových limit, defetismus a lhostejnost mas a prohlubování jejich hlouposti - zejména redukce jejich cílů na pouhou konzumaci stále menších a stále iluzornějších statků...
Ale máte pravdu - to je to vrcholné stadium uspořádání společnosti. Mocní a bohatí /tkzv. supertřída/ nahoře, ostatní dole, obě skupiny nesouměřitelné jak co do podílech na bohatsví , tak na moci, tak také na realném vyjádření jejich svobod /ti dole budou mít svobodu pouze bojovat se sobě podobnými o holý život a svobodu jednou zemřít/...tím pádem de facto vymizí třídy /nesouměřitelné je neporovnatelné/, zmizí i třídní boj, zmizí závist a další nepěkné vlastnosti lidí.
Nastane ráj na zemi, z tohoto úhlu pohledu dojde i ke konečné diskreditaci katolicismu. Ostatně majetky nám odevzdá ještě před touto ideologickou konečnou porážkou /paradiseendloesung/.

Mějte se, pojďme spolu budovat takový radostný a šťasný svět - kolik dáváte měsíčně do bank a fondů ?
12. 12. 2013 | 12:14

Viola napsal(a):

Pane Kokoška

my v Ostravě máme letiště Mošnov pojmenované po Leoši Janáčkovi.
12. 12. 2013 | 12:15

gaia napsal(a):

Viola

a zřejmě se vrátí i ten kult osobnosti, v opravdu komunistických zemích odsouzený už v 50. letech.

a pak kdo koho chce dohnat a předehnat?
12. 12. 2013 | 12:16

Viola napsal(a):

ano, pane komunisto

všímám si vašich příspěvů a rozumím.
12. 12. 2013 | 12:16

muromec napsal(a):

to neo
Omlouvám se. Moje chyba. Já si snad opravdu myslel, že jste tu ironii nepochopil! Tady alespoň vidíte, za jak b..ho vás pokládám.
12. 12. 2013 | 12:16

xx napsal(a):

Nemohou za to černoši pane Komárku, ale komunisti ano !!!!
12. 12. 2013 | 12:20

Míla napsal(a):

Kdepak nad Yozífka není.Už nám objevil rudé,komunistické bafuňáře i v JARu.Koukám,že celý svět je prolezlý komunistama a když ne tak tam alespoň napasujeme levicové sosany odboráře.
12. 12. 2013 | 12:21

gaia napsal(a):

komunista z Lehman Brothers

je zajímavé, že ten nezaměstnaný otec 2 dětí, co byl na pohřbu, se nějak vizuálně (byl hezky oblečen a vykrmen) ani nelišil např. od milionáře Bono Vox, akorát byl tak nějak veselejší a rozšouplejší
12. 12. 2013 | 12:22

Al Jouda napsal(a):

Jaký význam měl Mandela pro Čechy je možno pochopit z tohoto příběhu :
Můj švagr emigroval v roce 1969 do Rakouska s tím, že pojede za kamarády do JAR. Protože tam brali jen ženaté, tak se těsně před emigrací ještě oženil a utekl i s manželkou. Z uprchlického tábora ve Vídni pak odlétli do Johanesburgu. Měsíce strávené na překrásných plážích, kde jim černoši po dobu trvání kurzu angličtiny nosili chladné limonády a zmrzliny, považoval za nejhezčí období svého života. Pak nastoupil do fy ATLAS Copco jako seřizovač NC strojů, pronajali mu rodinný domek se zahrádkou a koupil si auto. Pak přišel Mandela a bílým hrozilo v JAR nebezpečí. Tak si švagr sbalil svých ušetřených 20 tisíc dolarů a odletěl s manželkou do Australie, kde spokojeně dožil. Je proto nějaký důvod, aby Češi Mandelu obdivovali nebo dokonce měli rádi ?
12. 12. 2013 | 12:22

komunista z Lehman Brothers napsal(a):

Viola
Víte co si papaláši na ostravské radnici instalovali na budovu radnice - teď v čas vánočním ?
Ostře vysvícený nápis " Jsme Ostrava !!!"
Oni ale nejsou Ostrava, oni jsou zhusta ostudou Ostravy.

Když pak se na nápis díváte z určitého úhlu - tak že vám strom zakryje jedno písmeno, čtete pak nápis takto :
" Jsme Otrava !!!"

Podle mě ale není pravdou ani tento nápis - sám znám několik rozumných a pracovitách lidí, z řad úředníků na ostravské radnici.
Tedy abych byl přesnější - znám odtamtud jednu paní.

Mějte se, myslím si, že Vy rozumíte - jak to myslím - s tím " komunismem bohatých".

Jen taková maličkost...zapomněl jsem samozřejmě na naše čínské soudruhy. Ti budou mít v našem ráji smaozřejmě místo po pravici.
12. 12. 2013 | 12:28

scallop napsal(a):

Al Jouda

To jste mne rozesmal. Pripomnelo mi to oblibenou hlasku meho kamarad: "Kdyz jsem se narodil tak Gagarin vyletel do vesmiru. Cos dokazal ty ??"
12. 12. 2013 | 12:29

Honza II napsal(a):

MF Dnes, Reflex, Česká televize, Respekt - tady autor pracoval. Potom je jasné, že určitě vědomě vynechal ve svých úvahách to, že když jihoafrický arcibiskup šel na tryznu za Mandelu, tak mu vykradli dům.
Zloději přece měli jistotu, že nebude doma. A není náhodou tohle ukázkový příklad, jaké poměry ve společnosti Mandela vybudoval. Tohle by se určitě v žádné jiné bývalé africké kolonii nestalo. A konečně mi pak došlo, proč reportér ČT, který mluvil s prostými účastníky rozloučení na fotbalovém stadiónu před otevřením bran, byl oblečen jako drban. Nesjpíše proto, aby ho neokradli. Těchto věcí si autor také jako nevšiml. Hlavně že umí všem diskutujícím preventivě vynadat.
Ještě velké štěstí, že Rusnok neřekl něco takového, jako se myslí o současné JAR asi hodně lidí u nás. To by snad musel dát podruhé demisi a to nevím, zda vůbec jde. Anebo by potom autor vyzýval, aby všichni slušní a poslušní lidé šli budovat barikády kolem sídla vlády. A nejlépe utemované sněhem, i když u nás sníh ještě nenapadl. Pokud působil ve zmíněných plátcích, tak by mu to vůbec nevadilo. Jako když teď nadává "jednoduchý antikomunistů", ač právě MF Dnes a Reflex byly v době jeho působení tam těmi nejprimitivnějšími antikomunistickými periodiky.
12. 12. 2013 | 12:31

komunista z Lehman Brothers napsal(a):

gaia
Má svůj tryskáč a nemovitosti na všech kontinentech, je po něm pojmenovaná nějaká solidnější ulice, dává na charitu víc jak 10 milionů USD ročně ?
Nikolivěk, viďte?
Takoví nýmandi nás nezajímají. Ať si jezdí na jaké pohřby chce.

Musím nyní odejít, elektrárny či plynárny na charitu sice také občas dávají, ale nechce se mi na to spoléhat, jdu si raději něco málo vydělat.
Zatím.
12. 12. 2013 | 12:32

Viola napsal(a):

gaio

ano, kult osobnosti je zde pořád přítomen. Zopakuji, že mě omráčilo, jak Obama mluvil o Mandelovi jako o otci, synu a skoro duchu svatém, tedy chtěl ho zbožštit a to nedělají upřímně věřící, ale satanisté, stavějí se na roveň Bohu.
Vypadá to, že ono komunistické "proletáři všech zemí spojte se" se proměňuje na
"mocné rody všech zemí propojte se". Manedela nebyl z nuzných poměrů, jak se píše na wiki, byl z vysoce postevené rodiny.
12. 12. 2013 | 12:32

Grandmaster napsal(a):

Anna, nase nazory o tom, co clovek mohl a nemohl za komunismu jsou tak rozdilne, ze pro me je dale nesmyslne o tom diskutovat.
12. 12. 2013 | 12:37

Viola napsal(a):

komunista z Lehman Brothers

Přeji vám pěkné svátky, také se mějte dobře.
Ta jedna paní už odešla, nelíbilo se jí tam.
Mi ti naši papaláši nijak nevadí, nesetkávám se s nimi a v Ostravě se mi líbí.
12. 12. 2013 | 12:39

charlie napsal(a):

pane Komárku,
Vaše úvaha je jednoduchá: zatímco boj proti bolševikům považujete za fuj, boj proti kapitalismu a zvláště apartheidu je v pořádku.
O obě skupiny komentujících Mandelovo úmrtí se vyznačují poměrně plochým uvažováním. Navíc měřené dnešními měřítky a neberoucích v úvahu časovou osu událostí. Jejich průběžné proměny. Např.co se mohlo v 50-60tých létech a dnes.
Buhužel, jak jste zde sám dokázal, týká se to naprosté většiny přispěvatelů různých diskusí pod blogy, nebo i blogerů, včetně Vás.

U Mandely byla podle mne oslavována hlavně jeho velká proměna v čase. V Čechách, jak vidím, nemožné.
12. 12. 2013 | 12:44

JC napsal(a):

Al Jouda napsal(a)

To dopadli ještě dobře. Klukovi od známého znárodnili Pizzerku, pak ho těsně před odletem navštívila parta černých partyzánů, sebrali všechny prachy včetně letenek. Mno známého to stálo cca 100 litrů než ho z osvobozené JAR dostal.
Přiletěl s holou řítí, ale byl rád že zachránil holý život.
12. 12. 2013 | 12:46

charlie napsal(a):

opr.: komentující, neberoucí....
12. 12. 2013 | 12:47

Kamikaze Yeshita napsal(a):

Komárku, Komárku, ... to je zase ostuda ...

Ale díky za upřímnost!

Filosof Komárek napsal:

"... Masinove, ... se podle me dopustili vrazd, které nelze omluvit jejich zamerem bojovat s komunistickym režimem. V tom notorickem dilematu "vrazi nebo hrdinove" to pro me rozhodne nejsou hrdinove ..."

Copak někdo nemůže být hrdinou a vrahem zároveň?

Např. pro člena SS-Jagdkommanda Ulricha Prohasku byli partyzáni bandity a vrahy. Pro Elišku Vágnerovou z Javoříčka byli partyzáni hrdiny.

Obdivovaný hrdina 2. sv. války, maršál Žukov, vydal řadu ukrutných rozkazů: např. ten, že ruští vojáci, kteří se vrátí k vojsku z německého zajetí, mají být popraveni s celou svou rodinou. Byl Žukov hrdina nebo masový vrah?

Co se týče Mašínů ... ještě jako nedospělí byli vyznamenáni za svou aktivní účast v Pražském povstání. Jejich otce se náckové báli ještě na popravišti - jako jediného ho nechali spoutaného.
Antikomunisty se stali až díky vlastní zkušenosti s komunistickým terorem - lidé, kterých si vážili, komunisté pomluvili, věznili a likvidovali. Pro ně tedy boj se Zlem pokračoval.

Pane Komárku, uvědomujete si, jak slabý intelektuální výkon jste tímto svým blogem demonstroval?

Kdybyste byl pouhým řadovým diskutérem, tak prosím. To by ještě šlo ... Ale tohle slaboučké kritikářství?
12. 12. 2013 | 12:47

gaia napsal(a):

Violo

a nejlepší na tom bylo, že na tom hřišti vůbec nebyl pohřeb, jen takový hapening a zdravice.

a nejlepší jsou William a Kate, jak podepisovali nějakou kondolenci, když jejich přeci v Africe byli ti nejkrutější otrokáři, slonovina z nejlepších slonů skončila v jejicxh prackách a jejich královská koruna a rodinné šperky jsou plné diamantů ukradených v Africe.
12. 12. 2013 | 12:49

Grandmaster napsal(a):

Jana Pechova,
pravda pravdouci. Co se tyce tech frustrovanych (?) jedincu, je tezke s nimi diskutovat, nemaji duveryhodne argumenty a znaji jen jednu pravdu - tu vlastni.
12. 12. 2013 | 12:50

neo napsal(a):

muromec:

nápodobně pane muromče, nápodobně.

Od vás ani nic jiného čekat nelze.
Ovšem naštěstí zde stále žijí lidé, kteří svobodu staví vysoko na svém žebříčku hodnot.
12. 12. 2013 | 12:52

Ládik!!! napsal(a):

Výmaz z rejstříku teroristů dělá CIA až v 90 letech věku. To je celé.
12. 12. 2013 | 12:53

Viola napsal(a):

gaio

tomu bych se ani nedivila, že to byla spíše veselice, protože černoši mají jiné tradice, než my a pohřby berou jako veselé rozloučení.
Ale s těmi diamanty a drahokamy máte pravdu, být prostý Afričan, tak se z té sebranky, co byla na pohřbu asi pobliju. Stejně tam bylo poloprázdno, ač psali, že bylo plno.
12. 12. 2013 | 12:54

Viola napsal(a):

neo

oni ti Afričani to možná s tou svobodou dotáhnou zas do pralesa a budou se houpat na liánách, ale budou při tom popíjet kokakolu.
12. 12. 2013 | 12:57

Ládik!!! napsal(a):

Viola -
pohřeb ještě nebyl. Mandela je pořád na výstavě.
12. 12. 2013 | 12:58

neo napsal(a):

Viola:

nejde o afričany.
12. 12. 2013 | 13:00

Vandal napsal(a):

neo

muromec je úplně mimo, tragédie. Nejlepší je, nechat ho, ať si své bolístky vypíše,

než aby začal kolem sebe pálit z automatu. Chudák malý, tak mu všichni ubližují,

ošklivci! On by ták rád socialismus, kde by o něj pečovali, a bebínko mu pofoukali,

a po hlavičce by ho soudruh generální tajemník pohladil. Tak, a pohádky je konec,

k lopatě půjde muromec.
12. 12. 2013 | 13:01

mor a chlolera napsal(a):

Pane Komárku

Češi a Mandela

K čemu hlubokomyslné závěry, k čemu filosofické analýzy.

Kdo neskáče není Čech. Hop, hop, hop.

To k identifikaci národa přece stačí. V loutkovém představení taky jeden stále poskakuje a na čepici mu zvoní rolničky. A je taky náš.
12. 12. 2013 | 13:04

turista napsal(a):

Z diskusních příspěvků kritizujících Mandelu a oslavujících Mašíny vyplývá, že jsme z valné části opravdu necivilizovaný, primitivně antikomunistický a rasistický státeček. Myslím, že kdyby tady povolili KKK tak tady za chvíli budeme mít hořící kříže na kopcích a rasistický teror. Velký čaroděj KKK Duke z nás musí mít radost i když byl v roce 2009 odsud vyhoštěn.
12. 12. 2013 | 13:06

Anna napsal(a):

Grandmaster napsal(a):

Anna, nase nazory o tom, co clovek mohl a nemohl za komunismu jsou tak rozdilne, ze pro me je dale nesmyslne o tom diskutovat.
----------------------------------------------------------------

Nevím o tom, že bych vyjadřovala své názory na to, co člověk mohl a nemohl za komunismu.
Předpokládám, že je to Vaše reakce na můj příspěvek:
Anna napsal(a):

Grandmaster napsal(a):
Anna (9:29),
komentar o tom, co bylo za komunismu - myslim se tyto dve epochy se nedaji takto srovnavat. Komumismus byla diktatura, på roce 89 prisla demokracie (?) a je na kazdem jedinci, jak se rozhodnot a jak s nabylou svobodou nalozit.
----------------------------------------------------------------

Podle mě i před 89. bylo na každém jedinci, jak se rozhodne.

---

Jsem 57. ročník, takže tu dobu jsem zažila a trvám na tom, že bylo na každém jedinci, jak se rozhodne.
Já jsem se, když mi bylo 18, mj. rozhodla, že nebudu chodit k volbám. A nechodila jsem. Samozřejmě jsem nesla následky. Ale rozhodnutí to bylo moje.

A jen mimochodem, komunismus tu nikdy nebyl.
12. 12. 2013 | 13:07

Sch. napsal(a):

Pane Komárku,

jev zvaný hystereze patří dominantně do fyziky ale jeho obdoba se vyskytuje i v sociologii.
Na bezbřehou adoraci Mandely našimi smutně proslulými sdělovacími prostředky reagují lidé proto na první pohled neadekvátně. Jednoduše vystaví Mandelovi stejně hloupé vyvědčení- inverzně k médiím a navíc si ještě přisadí. To ale jen normální reakce. Když vám někdo vyrazí zuby, nespokojíte se stejnou odvetou, ale budete chtít útočníka totálně zpacifikovat, aby vám nezpůsobil další zranění.

Bylo by pěkné, kdyby lidi na celém světě byli objektivní, skončila glorifikace průměrných anebo prostě těch, kteří mnohdy zdaleka nepřevyšují takzvaně obyčejné lidi. Kdybych se sám měl někomu- mimo své rodiny- vyjádřit úctu, například při loučení, tak půjde o ty "obyčejné", ale o to opravdovější osobnosti tohota světa. Existují lidé, jejichž zásluhy jsou nezpochybnitelné. Mandela k nim bohužel nepatří ani kdyby jeho komplexní hodnocení skončilo s kladným znaménkem.
To už si mnohem více vážím taktéž možná kontroverzního, ale nakonec slušného člověka a možná i hrdiny- doktora Františka Kriegela.
A pokud už má být někdo výslovně glorikofán, mají média dostatek příležitostí vybrat si i z řad našich občanů. Namátkou jména jako Miroslav Zikmund, Jiří Hanzelka, Rudolf Battěk, generál Josef Mašín nebo Arnošt Steiner. Existuje taktéž mnoho lidí, kteří by "ty vole, jestli tam nejede, tak je to v pr..." neřekli, ani kdyby nejbližší mikrofon byl za devatero horami.
Po mnohých, jinak jistě z dlouhé řady, dnes bohužel "ani pes neštěkne". A to je smutnější než druhořadé půtky o tom, kam zařadit Mandelu.
12. 12. 2013 | 13:07

Filuta napsal(a):

Jana Pechová
Tím chcete naznačit, že duchovní vůdce nenese zodpovědnost za vraždy plynoucí z jeho vůdcovství?
Pak tedy omilostněte taky Stalina a Hitlera.

Mandela se taky shlížel v Castrovi, Che Gueavarovi a dalších naprosto nedemokratických osobnostech.

Dost mě děsíte, časem bychom se mohli od vás, pravdalásek, dočkat ještě velebení Che a Castra. Na řadu možná přijde i Hugo Chávez a ten Usáma.
Ti,kteří z legrace šermují usámovým jménem, ani netuší, jak blízko můžou být realitě.
V tomhle světě je možné všecko - v roce 2008 terorista, v roce 2013 "mírotovorce" ověnčený Nobelovkou.
Nepřijde vám to aspoň divné, když ne trapné?

Targus, Scallop

Mašíni sem vůbec nepatří.
To byli individualisti, kteří šli za svým soukromým cílem, dostat se z nesvobodné země ven. Prostředky ,jaké k tomu byly použity, nebyly možná úplně košer.
Já bych je určitě nevyznamenal, ale ani bych je nedémonizoval.
Byli v podstatě obětí režimu.
Máte pravdu v tom, že kdyby se stali "duchovními vůdci", tak by asi nejednali v rukavičkách ani s nespolupracujícími civilisty (nebolševiky), tedy by se chovali stejně krutě jako Mandela.
Pro mne je nepřijatelné vyznamenávat a uctívat někoho, kdo vyzýval k vraždění bílých.
Je mi úplně jedno, že k stáru prozřel.
Mělo to strašné následky.

Podobně kontroverzní je i postava Pinocheta.
Tam to šlo v obráceném gardu.
Zabránil sice komunistům dostat se k moci, ale za jak strašnou cenu.
12. 12. 2013 | 13:13

Baba napsal(a):

A jak je to s těmi telecími léty? Třicátá nebo puberta? Puberta dává smysl. I třicátá. To než si člověk začne zas myslet, že má ještě všechno před sebou.
12. 12. 2013 | 13:13

muromec napsal(a):

to Vandal
Já se o sebe bohudík dovedu postarat, a taky už jsem ve věku, kdy má člověk zanedlouho vystaráno, a bude si užívat důchod, neměl bych ho mít nějak nízký. Já teda ještě přesto nekončím, jen hlupák by pouštěl práci ve které celkem pohodlně a zajímavou činností vydělává ty prachy co vydělávám já. Takže počítám, že takových 3-4-5 let tu práci budu dělat i v důchodu. O mě se opravdu nemusíte bát. Přesto děkuji za vaši dojemnou starost. Dovedl bych se užvit vícerými způsoby, od muziky až po učení, a i té lopaty bych se nezalekl, i když z důvodu věku by to už asi nebylo to pravé. Jen abyste k té lopatě jednou nemusel vy sám.
12. 12. 2013 | 13:16

Ládik!!! napsal(a):

Díky Mandelovi se geograficky sblížila naše rodina - o tom není sporu. Jeden člen ze z JARu přestěnoval do ČR. Říkal, že si takovou věc nepředstavoval ani v nejdivočejším snu. Za komanče byl vždy vyhoštěno do 24 hodin. S JARem nebyly ani dipomatické styky.
12. 12. 2013 | 13:16

babočka napsal(a):

Pane Komárek co jste to napsal za blbost, že máme rozvrácenou republiku. Vy se máte špatně ? Běžte si nakoupit třeba do Globusu, jestli se vám podaří zaparkovat tak vás lidi ušlapou. To, že zbabělí Češi oslavují Mašíny a přitom nedokáži pomoci člověku , kterého někdo mláti je ale fakt. Jinak vám radím ignorovat média a nebudete psát blbosti o rozvrácené republice.
12. 12. 2013 | 13:20

Viola napsal(a):

bestia triumphas

zajímavá stylizace Mandely - bojovníka za svobodu.

http://www.bajanreporter.com/2013/12/tribute-to-nelson-mandela-by-sir-shridath-ramphal-commonwealth-secretary-general-1975-1990/
12. 12. 2013 | 13:24

křemílek napsal(a):

Lepší a levnější bylo v českoslov.živit ruskou armádu nežli to co zde máme ted ! Mafiánské klany a nespočet různých příživníků ! Já osobně jsem ani nevěděl že zde rusové měli za socialismu nějaké vojáky ,nikdy jsem žádného nepotkal ! To až "proslavený" Kocáb zabodoval a nahnal je do houfu ! Jaký dopad na republiku mělo potom jeho angažma v romské otázce tak k tomu už netřeba žádný komentář ,pamětníci i současná majorita to dobře ví !
12. 12. 2013 | 13:25

Baba napsal(a):

Laiku, rozdíl tvých biotopů je pod deset procent, tak buď na to rozlišování trpělivý.
12. 12. 2013 | 13:26

Ládik!!! napsal(a):

křemílku -
myslím, že Američany od radaru v Brdech byste potkával na každém kroku.
12. 12. 2013 | 13:28

Yosif K napsal(a):

komunista z Lehman Brothers napsal(a):
Trendy jednoznačně hovoří ve prospěch "komunismu bohatých". Koncentrace moci, bohatství, zmenšování časoprostorových limit, defetismus a lhostejnost mas a prohlubování jejich hlouposti - zejména redukce jejich cílů na pouhou konzumaci stále menších a stále iluzornějších statků...
KONEC CITATU.

Skvěle jste charkterizoval situaci v JAR pod vládou ignorantských, nevzdělaných a zkorumpovaných komunistických zbohatlíků. I když mám pocit, že jste osten své kritiky na zkorumpované soudruhy nyní vládnoucí JAR nenamířil.

Cituji.

Prazidenta JAR Zumu dav vypískal
Ne příliš nadšeně přijali lidé současného prezidenta JAR Zumu, který se během svého projevu dočkal pískotu a posměšků. Zuma je v zemi kritizován za nákladnou opravu svého sídla ze státních peněz.

Prezident, kterého čekají na jaře volby, měl na pietním ceremoniálu vystoupit s klíčovým proslovem. Když se ale přiblížil k řečnickému pultu, u něhož stál před ním Castro, začal dav na stadionu pískat. Pořadatelé proto rychle zařadili hudební předěl, aby nepřátelskou reakci přerušili.
12. 12. 2013 | 13:28

vvz napsal(a):

Palec nahoru pro autora!
12. 12. 2013 | 13:29

Filuta napsal(a):

Aga
Zase jste mi to vzal z huby.
Taky jsem se chystal napsat, proč tedy všechna ta pompa a Nobelovky, když dotyčný nebyl žádný "anděl", ale řádně kontroverzní osobnost?

Myslím, že zhodnocení Mandely tvrzením, že "nebyl žádný anděl", je poněkud nevhodné. Člověk, který ve své nejradikálnější podobě vyzýval k vraždění druhých, má tedy do anděla dost daleko. I do toho padlého.
Prostě ho měli v klidu zahrabat a nedělat z toho mezinárodní taškařici.
Kdyby měli západní politici soudnost, tak se toho neúčastní jako Izraelci.


Jana Pechová
Já, na rozdíl od pravdalásek, vůbec nemám pocit, že by Češi byli nějak zvrácení.
Naopak, jsou velmi vnímaví k sebemenší falši a pokrytectví.
Tahle velkolepá divadla jim asi notně připomínají éru nemilovaného Leonida, Husáka a Milouše Jakeše. To se jim holt nemůžete divit.
Mají schopnost střízlivěho vidění světa a vysmívají se kultu osobnosti (Vopěnka a Havel).
Nevěřím, že je to ale jinde o tolik jiné, jak se nám snaží zdejší "humanisté" namluvit.
Titulky v novinách o "světě, co truchlí" se dost rozcházejí s realitou.
Asi jako v případě utopených imigrantů, jejichž smrti litovalo jen několik "lidskoprávních" aktivistů, co z této agendy žijí.
To, že Češi v tomto směru nějak radikálně vybočují z normy, tvrdí jen ti, kteří s cizinci nemají žádné bližší kontakty. Nebo se stýkají s podobně atypickými exoty.

Kdyby totiž měli pravdu, nevyhrával by to v Evropě na všech frontách antimultikulturalismus (antibruselismus( a ultrapravice.
12. 12. 2013 | 13:31

xx napsal(a):

Tak Mašínové panu Komárkovi nevoní, ale tohle raději nevidí ?

Necklacing: Necklacing is the practice of summary execution and torture carried out by forcing a rubber tire, filled with petrol, around a victim's chest and arms, and setting it on fire. The victim may take up to 20 minutes to die, suffering severe burns in the process.

The practice became a common method of lynching among black South Africans during disturbances in South Africa in the 1980s and '90s. The first recorded instance took place in Uitenhage on 23 March 1985 when black African National Congress (ANC) supporters killed a black councillor who was accused of being a white collaborator.

In 1986 Winnie Mandela, then-wife of the imprisoned Nelson Mandela, stated "With our boxes of matches and our necklaces we shall liberate this country" which was widely seen as an implicit endorsement of necklacing,[4] which at the time caused the ANC to distance itself from her,[5] although she later took on a number of official positions within the ANC.

Necklacing: je forma popravy, při které se oběti nasadí přes hrudník a ruce pneumatika naplněná benzínem a zapálí. Obět tak dlouhých 20 minut umírá na popálaniny.

Tato praktika se stala běžnou metodou lynčování černých jihoafričanů během nepokojů v osmdesátých a devadesátých letech. První taková zaznamenaná poprava se odehrála v
Uitenhage 23. března 1985, kdy příznivci Afrického národního kongresu zabili černého radního, kterého obvinili z kolaborace s bílými.

V roce 1986 Winnie Mandela, tehdy manželka zavřeného Nelsona Mandely prohlásila „Krabičkami zápalek a našimi náhrdelníky osvobodíme tuto zemi“, což bylo všeobecně považováno za přímý souhlas s těmito popravami. To tehdy přimělo Africký národní kongres, aby se od ní distancoval. Nicméně později získala Winnie Mandela několiík významných funkcí právě v Africkém národním kongresu.
12. 12. 2013 | 13:31

Dalimír napsal(a):

Dovede si někdo představit že falešný překladatel do znakové řeči na Mandelově pietním aktu mohl přitom gestikulování vytáhnout z kapsy škorpiona a měl by Obamu a většinu kapitalistických politiků ze západu na dostřel ! Ti organizátoři tohohle aktu museli být opravdu ale opravdu potomci bývalých křováků ! Vygumovaní všichni !
12. 12. 2013 | 13:35

křemílek napsal(a):

Ládiku to je tutovka co píšete ! Oni by se rozlezli jako švábi po celé republice ! V každém českém bordelu by jste je našel ! Fuj tajbl
12. 12. 2013 | 13:41

xx napsal(a):

V Británii by jistý muž 8 hodin vyslýchán na policii a na tři týdny mu zabavili počítač jenom proto, že někdy v srpnu napsal na uzavřenou internetovou stránku, že jeho počítač je při vypínání strašně pomalý a tak mu začal říkat Nelson Mandela. Totéž se přihodilo i dalším lidem, kteří se otřeli o Mandelu na internetu.

Tak pozor na klávesnice, zdejší stránka je veřejná a velký bratr sleduje i stránky na které se dostanete jen když se zaregistrujete.
12. 12. 2013 | 13:41

Kanalnik napsal(a):

To je jako kdyz zemrel Vaclav Havel, to bylo kyblu zluci vsude kolem po internetovem diskuznim prostoru.
12. 12. 2013 | 13:41

buldatra napsal(a):

Ale stejně by mě zajímalo, kdy došlo k tomu zlomu a takřka svatý Mandela přestal být, jak píše pan Komárek, cituji: Nelson Mandela byl terorista, komunista, rasista, vrah a jako politik zlikvidoval prosperující Jihoafrickou republiku. konec citátu...
a stal se tak nějak otcem i synem i duchem svatým, amen. Vzorem, hodným následování, osvoboditelem, ryzím demokratem, k němuž v posvátné úctě shlížejí velikánové jako například pan Komárek, Obama, Reflex, Putin, MF Dnes, atakdále, včetně české televize.

Zakopanej pes bude nejspíše v tom okamžiku zlomu, který určitá část nečesané nemyté veřejnosti z Česka, Moravy a Slezska nějakým politováníhodným nedopatřením přehlédla a proto dodnes setrvává v onom, panem Komárkem kritizovaném, bludu.

Inu, to víte.
Jak zjistil i vyděšený pecivál Rusnok, JAR je daleko.
Snad právě proto informace odtud váznou a dokonce ani sám emisar Krejčíř do toho informačního šumu nedokázal vnést patřičné světlo jasné. A že je to borec zkušené, vo tém žádná.
Nedivme se tedy, že zdejší veřejnost může v této problematice tápat, může být pomýlená a vůbec.

Na štěstí máme ještě pana Komárka.
Von přesně ví, která bije a jak a proč, má své zdroje.
V něm je naše naděje.

Proto by snad nebylo od věci, kdyby pan Komárek pokračoval ve své bezesporu užitečné mravenčí osvětové Mandelí činnosti a onen bod vyhmátl, datoval, a opatřil náležitou argumentací.

A až tak učiní, mohl by v podobném duchu pokračovat u pana Arafata a Pinocheta a dalších nejasných osob s nejasným kladným a záporným znaménkem, kteří tímto záhadným bodem prošli jakbysmet (jak to ti chlapi dělají?).
12. 12. 2013 | 13:43

xx napsal(a):

Kanalnik: a to Olga Havlová nevyzývala nikoho k upalování kolaborantů s komunisty, i když byl Havel ve vězení.
12. 12. 2013 | 13:44

Sláma napsal(a):

antisoudruh položil naprosto legitimní otázku:
"a českoslovenští partyzáni byli teroristi?"
Ano, samozřejmě. Z hlediska mezinárodního práva i z hlediska československého právního řádu se dopouštěli celé plejády trestných činů.
A z hlediska mezinárodního práva měli nacisté plné právo je trestat jako teroristy.
To není jen teoretická otázka, tohle byl vážný argument u soudů s nacisty na Západě, který umožnil velkému počtu nacistů vyhnout se vězení.
Konkrétně se jednalo např. o kauzu United States v.Wilhelm List, et al. v rámci tzv. Sedmého norimberského tribunálu, kdy soud konstatoval: "We are obliged to hold that such guerrillas were francs tireurs who, upon capture, could be subjected to the death penalty. Consequently, no criminal responsibility attaches to the defendant List because of the execution of captured partisans"
A právě tohle bylo důvodem pro vydání zákona č. 115/1946 Sb., o právnosti jednání souvisejících s bojem o znovunabytí svobody Čechů a Slováků, který schválilo Prozatimní Národní shromáždění republiky Československé 8. května 1946 a účinnosti nabyl dnem vyhlášení 4. června 1946, a který všechny československé partyzány amnestoval.
Ze stejného důvodu může například Irácká vláda popravovat všechny zadržené "nelegální bojovníky", protože podle současného mezinárodního práva (článek 4 Třetí ženevské konvence z roku 1949) mohou požívat status válečných zajatců jen v tom případě, pokud jim velí osoba, která je za jejich činy odpovědná, dále mají pevné označení viditelné na dálku, otevřeně nosí zbraně a podnikají své operace v souladu s válečnými pravidly a zvyklosti.
Což nás zase vrací zpět k Mašínům. Ptám se, měli Mašínové velení člověkem, který zodpovídal za činy svých podřízených? Byli zřetelně označeni jako nepřátelští bojovníci? Nosili zbraně otevřeně? Bojovali v souladu s válečnými pravidly a zvyklostmi?
Například podřezání svázaného uniformovaného policisty rozhodně nebylo činem, který by byl v souladu s pravidly vedení války, protože ten policista v Čelákovicích měl zcela jasně status (a ochranu) válečného zajatce.
To je asi důvodem, proč se Mašínové báli návratu, protože v kterékoliv civilizované Západní zemi by byli stíhatelní buď pro kriminální čin, anebo pro válečný zločin (podle toho, jak by jejich činnost posoudil soudce).
12. 12. 2013 | 13:46

mor a chlolera napsal(a):

Dalimír

Ježíšmarjá, jenom to ne ! To by se tam válelo Otců demokracie. A těch diskošek, co by se muselo dělat na stadionech po celém světě.
12. 12. 2013 | 13:47

Michal napsal(a):

O Nelsonu Mandelovi se v zásadě pozitivně a realisticky vyjádřil Roman Joch v článcích
http://www.ceskapozice.czwww.ceskapozice.cz/magazin/special-report/nelson-mandela-od-diktatorskych-idealu-k-miru-pratelstvi
http://www.ceskapozice.czwww.ceskapozice.cz/zahranici/svetove-udalosti/ano-mandela-mel-byt-lepsi-ale-take-mohl-byt-mnohem-horsi
Tam se člověk něco dozví a lze se zamyslet, případně polemizovat. U tohoto článku víceméně není o čem.
12. 12. 2013 | 13:51

homo napsal(a):

Vidím, že národ má vděčné téma, jako obvykle pouze krátkodobé. Sousedé Slováci mají půvabné přísloví: "každé čudo tri dni trvá",z čehož vyplývá, že za pár dní po Mandelovi ani pes neštěkne. Bude dost bližších témat - Zeman, restituce....
12. 12. 2013 | 13:55

Viola napsal(a):

buldatro

možná to bude datem 21.12., o kterém se psalo jako o konci světa, ale šlo o přepolování, jak Země, tak i duší lidí. Zasvěcení budou vědět.
12. 12. 2013 | 13:56

xx napsal(a):

Sláma: „po lidsku, ne podle práva“ - slavnosti sněženek
12. 12. 2013 | 13:58

Sláma napsal(a):

Jana Pechová má pravdu, když píše: "Nelsona Mandelu v těchto diskusích nehanobí "primitivní antikomunisté", ale zejména ortodoxní odpůrci Václava Havla, mezi kterými je celá řada komunistů. "
Ovšem s tou výhradou, že většina diskutujících se nepozastavuje nad osobou Nelsona Mandely, nýbrž nad nepochopitelnou adorací a zbožněním, které je nám, poněkud překvapivě, předváděno. A které se stejně nepochopitelně projevovalo už u Václava Havla.
Někteří lidé si udělali z Václava Havla modlu, které se bezmyšlenkovitě klaněli. Pro některé lidi, a patrně to je i Jana Pechová, je (používám záměrně přítomný čas) Havel nekritizovatelný ideál, boží člověk bez vady a hany.
A podobné divadlo je nám najednou předkládáno v případě Nelsona Mandely.
Podobnou hysterii jsme zažili i při prezidentských volbách, kdy stále ti samí lidé se pokusili vytvořit takovou modlu i z Karla zu Schwarzenberg.
Vidím v tom účelovost a snahu o zaštítění vlastních hříchů uměle vytvářeným bůžkem.
12. 12. 2013 | 14:00

Jana Pechová napsal(a):

Filuta 13:13
Zase vedle, resp. naopak.
Typický duchovní vůdce je přece dalajláma.
Kterého máte vcelku ve vážnosti (zdá se), a u něhož jsem vás právě upozorňovala, že je důležité to, proč si notoval s Václavem Havlem.
Se Stalinem či Hitlerem by si přitom tentýž notoval asi jen velmi těžko.
Máte v tom guláš, zdá se.
12. 12. 2013 | 14:02

Hajduk napsal(a):

Pane buldatro, kuzlom osobnosti uvedenych a neuvedenych panov bude ich dlhovekost, iba na chvilku si predstavte, den ked sa malicky Mandela narodil, prave vznikla Ceskoslovenska republika, v Rusku zvitazil proletariat nad carom Mikulasom a dnes, dnes v Rusku panuje cisty nefasovany kapitalizm a v strednej evrope, sme sa vystredalo za ten cas vsetko, co slo oklo .

No a tak tu ziju ludia s dlhodobou pametou a kratkodobou pametou, ve tom je henten pes zakopany.
12. 12. 2013 | 14:05

Kelt napsal(a):

HONOLULU-KDE JSTE????????????????????????????,,
Ano,budeme oslavovat Mandelu,neboť je to IN.
A to,že se v JAR tak líbí Krejčířovi,kde od soudců,přes prokurátory,imigrační úřad mu jdou všichni na ruku a elitní policisté za něho dělají špinavou práci,tak to možná také o něčem vypovídá.
Nebyl jsem tam před Mandelou,ani po něm a seriozních informací o té zemi je málo. Proto mne fascinují metamorfózy zejména zavilých a zastydlých místních antikomunistů,jak adorují bývalého komunistu a následovníka F.Castra,za kterým je bezesporu hodně mrtvol a který byl desítky let veden CIA jako terorista.
Že by výraz křesťanské lásky k napravenému hříšníkovi?
Pamatujete,jak Ivan Lendl upadl v nemilost u
vlády Husáka,když sehrál exhibici v JAR před uchopením moci Mandelou?
Komunisté východního bloku pod vedení CCCP milovali Mandelu.Teď ho milují místní antikomunisté.
To jsou mně věci.
12. 12. 2013 | 14:08

Jana Pechová napsal(a):

Sláma
Jestli to, ale, pane Slámo, není tak, že právě ti, kterých se vy zastáváte, netolerují, že žádný člověk není dokonalý a bez vad a prochází nějakým vývojem.
Nikdo vám přece necpe, že uvedené osobnosti byly svaté již za pozemského života. Oni "jen" dokázali něco, čeho v dané situaci nikdo jiný nebyl schopen (příp. i ochoten) a jejich postoje měly historický přesah.
Když to zjednoduším, zkudte si představit, že byste hodil do ohně nádherný kus originálního nábytku se zdůvodněním, že truhlář "byl na ženský". Tak nějak mi připadá tok vašich myšlenek. Máte problémy s oddělením podstatného od nepodstatného.
12. 12. 2013 | 14:09

minatomirai napsal(a):

The practice became a common method of lynching among black South Africans during disturbances in South Africa in the 1980s and '90s.
--------------------------------------------------------------------------
Autory těchto praktik nebyli černí Jihoafričané, ale bílé bezpečnostní složky. Je to možné dohledat, pokud je zájem.

Každý bojovník za svobodu má právo na hyperbolu, totéž platilo i pro Winnie Mandelu.
Celý proces předání moci ANC proběhlo mimořádně pokojně se ztrátami na životech, které byly minimální. Stačí porovnat se sentimentem Čechů po válce a ztrátami na životech německých Čechů.
12. 12. 2013 | 14:12

gaia napsal(a):

Jana Pechová

myslíte, že Mandela vytvořil něco jako nádherný kus originálního nábytku? a ještě s historickým přesahem?

dle vaší definice Oni "jen" dokázali něco, čeho v dané situaci nikdo jiný nebyl schopen (příp. i ochoten) a jejich postoje měly historický přesah.
bychom mohli oslavovat i Hitlera, Kim Ir sena Polpota a další
12. 12. 2013 | 14:13

Filuta napsal(a):

Kelt


Neberte jména Honolulu nadarmo.
Ten asi v den funusu uspořádal nějakou hodně veselou oslavu.

Jana P.
Já tedy vážně velký rozdíl mezi Stalinem, Hitlerem a Mandelou nevidím.
Všichni měli "bohulibé" úmysly, které dopadly tragicky.

Rozdíl je snad jen v počtu mrtvých, kteří za jejich sociální a nacionalistické experimenty zaplatili.
12. 12. 2013 | 14:27

mb napsal(a):

ja si myslim že ta analogie s mašíny sedí ...

a že tímpádém konsekvetní myšlení by mělo být: souhlasíš s mašíny ... měl by ti sedět i Mandela ...

a naopak / jedna se o pouziti prostredku proti totalite či diktatuře ... /

s tim rozdilem ... ze Masini zustali zastydlí a zatvrdlí i po konci studené války .... na rozdíl od Nelsona Mandely ...

njn ... stane se ...
12. 12. 2013 | 14:30

Sláma napsal(a):

pro xx:
Po lidsku to je záležitost Mašínů jednoduchá: kdo podřízne svázaného člověka je lidská kreatura, která patří někam do středověku a ne do naší doby.
Záležitost Mandely je poněkud složitější. Nevím, do jaké míry se osobně zúčastnil ozbrojených akcí či zda-li byl jen pouhým ideologem a organizátorem.
12. 12. 2013 | 14:38

buldatra napsal(a):

Hajduku,

nepředbíhejte a nenapovídejte.
Vyvolán byl pan Komárek.

Jak jest psáno v jeho CV nahoře:filosof a historik.
Proto ho nepodezřívám ani náhodou z dlouhodobé paměti, ani z té krátkodobé.
Když už, tak z hodně krátkodobé. Má naštudováno.
Akorát jde o zdroje a ty bývají všelijaké, že.

Ale jinak s vámi v tomto souhlasím. To zas jo, vo tém žádná.
12. 12. 2013 | 14:43

Sláma napsal(a):

Jana Pechová napsala: "Nikdo vám přece necpe, že uvedené osobnosti byly svaté již za pozemského života."
Bohužel, paní Pechová, cpe. Snaha o zbožnění některých osob za jejich života je značná. U Václava Havla se projevovala dokonce už před Sametem, kdy se Západní (a možná i Východní) tajné služby pokoušely udělat z něj modlu.
Zeptám se jinak - jaký je rozdíl mezi Nelsonem Mandelou a Robertem Mugabem? Podle mého prakticky žádný, anebo jen v tom, že režim v Rhodesii byl neskonale horší, než ten v Jihoafrické republice. Tam alespoň černoši dostali práci a výplatu, o jaké se jim v jejich rodných zemích ani nesnilo.
Přesto pokrytečtí politici a novináři dělají z Mandely světce a z Mugabeho nejhorší kreaturu.
12. 12. 2013 | 14:45

buldatra napsal(a):

Sláma napsal(a):

...Záležitost Mandely je poněkud složitější. Nevím, do jaké míry se osobně zúčastnil ozbrojených akcí či zda-li byl jen pouhým ideologem a organizátorem...

A jak byste zhodnotil záležitost ideologa a organisátora Josepha Goebbelse?
12. 12. 2013 | 14:47

xx napsal(a):

Sláma: zúčastnit se osobně moc nemohl, poněvadž byl většinu času zavřenej.
12. 12. 2013 | 14:52

xx napsal(a):

buldatra: ostatně kolik lidí osobně zamordoval Hitler vlastníma rukama. Nebo Stalin ? Také to byli „jen“ ideologičtí vůdci a organizátoři, ne ?
12. 12. 2013 | 14:53

Richard napsal(a):

Rusnokova "causa", přes veškerou pochybnost a snad i nelegitimitu celé jeho vlády, ukázala pouze to, že nejen voliči Zemana milují senzace a bulvár, ale skoro celý svět, což ostatně není žádná novinka. Pohoršovat se nad slovem "vo.e" a "pr.el" řečených v neformálním hovoru, může buď přecitlivělá chudinka, pokrytec nebo člověk, který si hledá zástupný důvod pro vyjádření frustrace, jejíž důvod sic nemusí být neoprávněný, ale spočívat bude nejspíš jinde. Mandela byl zřejmě houževnatý, tvrdý a nezlomitelný chlapík, který v sobě dokázal objevit i smířlivost a odpuštění, pro mě nepochybně velký muž, ovšem moralistní normování "jak správně jeho velikosti tleskat a oslavovat jej", mi přijdou dosti protivné, v mých očích jeho odkaz spíše znehodnocující. Je z nich cítit ten pro mě tolik nechutný farizejský odér "co si o nás jiní pomyslí, jak budeme před jinými vypadat? to se nehodí, ach to naše dekorum"...
Podstata jde nějak stranou, resp. důvod, proč se Rusnokovi na ten pohřeb vlastně nechtělo, proč pro něj pohřeb Mandely nepředstavuje to, co pro některé jiné, kteří by si přáli ten správný přístup. Pro mnohé z nás je hlavní, jak skrze jeho slova budeme vypadat před jinými. Hlavně musíme být upravení a slušní, resp. vypadat tak, aby nebyla ostuda. A nyní, všichni dobří i nedobří, nahoďte laskavé a milé úsměvy, bo tentokrát se blíží pro změnu Vánoce, přichází nejvyšší čas začít se tvářit idiotsky a produkovat slaďoučká slovíčka...
Ješíšku panáčku, máme z Tebe miliardy, šálala hej...hlavně se tvářit důstojně a v kostele zpívat duchovní písně...to by mohlo pomoc...
bo za rozvrat v naší zemi může slovo "vo.e a pr.el", musíme je tedy proto nekompromisně zničit a vymazat z našich slovníků, nahradit slovy a spojeními nanejvýš ušlechtilými....třeba "buď pochválen", či "v hluboké úctě", "mnohokrát a převelice děkuji", "laskavě prosím o odpuštění"...
to je krása, s takovým slovníkem budeme od teď už jen vzkvétat....
12. 12. 2013 | 15:01

Ing. N. napsal(a):

S čím si Cyril Höschl spojuje osobnost Nelsona Mandely v pořadu „Jak to vidí“ ze dne 10.12.2013? (část přepisu rozhovoru, která byla na stránkách Čro2 záměrně vynechána). Po jeho přečtení je jasné, proč je Mandela na západě tolik oslavován.

Cyril Höschl říká:
V této souvislosti jsme z jedné strany jsme vystavování glorifikaci této postavy, na druhé straně slyšíme, že to byl marxistický levicový terorista, který se podílel na likvidaci svých odpůrců. Můj názor na Mandelu se vyvíjel až k pochopení, proč je tak oslavován: dostal jsem se do Jižní Afriky a do cely Nelsona Mandely. Průvodce, jeden z jeho bývalých spoluvězňů vzpomínal, jak studoval, jak na sobě pracoval a jak se změnil a jak se z něj stala velká charismatická postava. A ta poslední kapka přišla, když při jedné z posledních návštěv v Jižní Africe naše přítelkyně a průvodkyně, která je rodilá Jihoafričanka, ale bílá, je vlastně z té populace těch Burů, jmenuje se van der Mende, takže to je typické burské jméno jako je u nás Novák, takže nelze ji podezírat z nějakých rasových sympatií s Africkým národním kongresem, tak ta nejenom že si ho nesmírně vážila, ale líčila nám tu situaci, kdy celá Afrika byla v pohybu, kdy padaly koloniální státy, osvobozovaly se, vznikal tam obrovský neklid. Podívejme se jak dopadla Rhodesie, kdysi prosperující země, dnes Zimbabve, kdy tam vraždí bílé farmáře a to vše hrozilo v té jinak krásné a prosperující Jižní Africe a tu stanul Mandela na náměstí, hrdina černého odporu a Afrického národního kongresu a to náměstí, kde jak ona říkala byl snad milion lidí v Pretorii, tak to měl zcela pod kontrolou, protože k němu vzhlíželi a on nejdříve nabudil ty emoce tím „Věříte mi?“ a teď ten dav skandoval „Věříme, věříme“ a „Věříte mi, co vám teď řeknu?“ „Věříme“, že jo, byl to vězeň a když je takto ujistil, tak je dostal do obrovské pasti, protože povídal „Já jsem těm bílým odpustil, a vy?“ Teď bylo prý chvíli ticho a teď ty rozpumpované davy začaly „My taky, my taky“. To byl první krok a další krok byl, že veškerou svou energii po propuštění obrátil ne proti bílým, ačkoliv k tomu měl mnoho důvodů, protože byl 27 let ve vězení za apartheidu, ale obrátil je proti svému vlastnímu Africkému národnímu kongresu, aby ho udržel na uzdě a zabránil tomu násilí. A ona říkala: „Mandelovi vděčíme za to, že jsme to přežili, že jsme se mohli vrátit z ciziny pokud jsme tam utíkali, že jsme nemuseli ten majetek vyvézt ven a že Jižní Afrika funguje. A to mu nikdy nezapomeneme“. Čili, není to černobílé, na každém šprochu je pravdy trochu, ale Mandela je velice pozoruhodná postava, která nikdy nebude přehlédnutelná ať si o ní myslí každý kdo co chce.
12. 12. 2013 | 15:03

resl napsal(a):

Tady je zastydlý antikomunismus jen když se jedná o jinou rasu, než bílou. Jinak Putina a komunismus s husákovou normalizací, tady obdivuje a s láskou vzpomíná, dost početná skupina občanů.
12. 12. 2013 | 15:04

Emissary napsal(a):

Dobrý den, pane Stejskale,

jen abyste neprohloupil.

Komárek je starý levicový iluzionista, pomýlený ve své červené i zelené podstatě. Mě ovšem zajímají fakta a Vás by také měla. Nebo je to tak, že když jsou fakta pravicová, je třeba je odsoudit (Pinochet), a kdy jsou levicová, je třeba je vyzvednout, permanentně uvádět v život? Jenomže fakta nemají barvu ani trend vývoje. Směr je daný až tím, co bylo záměrem, co se stalo.

http://www.prvnizpravy.cz/zpravy/zpravy/tomas-haas-svet-mlci-o-prave-tvari-nelsona-mandely/

http://www.white-media.info/zastavme_genocidu_bilych.html

„Od roku 1994, tedy od pádu apartheidu, jsou denně brutálně vražděni příslušníci bílé menšiny bez ohledu na věk, a to zejména v oblastech Mpumalanga, Gauteng a Limpopo. Od roku 1994 bylo zavražděno na 4 000 bělochů na farmách a dalších 70 000 v městských aglomeracích. V důsledku toho dochází k odlivu bílého obyvatelstva do anglofonních zemí jako je Austrálie, Spojené království a Irsko. Od roku 1994 opustilo Jihoafrickou republiku odhadem na dva miliony bělochů. Ekonomika JAR na to v současnosti doplácí, protože jí chybí kvalifikovaná pracovní síla. Další z příčin, proč bílí z JAR odcházejí, je systém pozitivní diskriminace, tj. zvýhodnění černého obyvatelstva. Pozitivní diskriminace má být prevencí dominance bělochů v privátním sektoru. Běloši jsou diskriminováni také ve vzdělání.“

Tak já Vám přeji všechno nejlepší, ať tu tíhu svého názoru, přes svůj nepochybně vytříbený a neomylný názor unesete v tom svém jednosměrném boji.
12. 12. 2013 | 15:09

Filuta napsal(a):

Ing. NTo je asi to nejlepší zhodnocení, které jsem četl.
Ale v žádném případě to ještě neopravňuje k udílení Nobelovek a hořekování západních politiků.
12. 12. 2013 | 15:10

Jana Pechová napsal(a):

Sláma
Chce to jen vnímat věci v širších souvislostech.
Pak je rozdíl mezi Mandelou a Mugabem propastný. Kdo ho nevidí, je slepý.
Bez těch souvislostí totiž můžete srovnávat kohokoli s kýmkoli.
12. 12. 2013 | 15:11

Emissary napsal(a):

Zapomenuto:

zdroj: http://cs.wikipedia.org/wiki/Jihoafrick%C3%A1_republika
12. 12. 2013 | 15:11

stejskal napsal(a):

Tak já si to tedy ještě promyslím, pane Emissary.

Hezký den.

Libor Stejskal

P.S. Čistě pro Vaší informaci. Víte, kdo se tu opakovaně naboural do některých blogů a zveřejnil tam silně rasitické xenofobní texty způsobem, jako by to udělal bloger. Lidé z white media, na které zde odkazujete. Ty stránky jsou plné nenávisti a lží, které ji mají rozdmýchat (pozor, to nejsou nějací pomýlení debatéři typu těch, kteří občas napíší i sem). Ale lidé, kteří vyzývají k likvidaci názorových oponentů a zveřejňují jejich jména resp. adresy. Doporučuji minulé vydání Respektu, pro ty, kdo je neznají, docela poučné.
12. 12. 2013 | 15:19

Bestia triumphans napsal(a):

Emissary:
White Media?
Ti náckové?

blééé...
12. 12. 2013 | 15:22

Dalimír napsal(a):

A teprve bude vzpomínat resle ! Přijde čas že lidi budou normalizaci vzívat aby se jim navrátila ! A to nejen bývalí kovaní poctivý staří komunisté ale i mladší generace kterým již ten váš slavný kapitalismus pěkně otrávil život !
12. 12. 2013 | 15:25

stejskal napsal(a):

Mimochodem je mi vcelku jedno, zda je pan Komárek levicový či pravicový. Posuzoval jsem text, ne pana Komárka. Nějak už mi toto dělení lidí na levicové a pravicové nepostačuje. Ale pokud Vám ano, je to Vaše věc.

Vím, že JAR má obrovské problémy (ekonomické i to, že řada tamních obyvatel, včetně mnoha černých, neskrývá rasismus). Ale ani to podle mne nemění nic na tom, že systém apartheidu je špatný.

Proč do toho taháte Augusta Pinocheta, netuším. Já jsem zde o něm nic nepsal, pak Komárek též ne. Zda byl Pinochet osobnost a jakým způsobem ovlivnil vývoj je úplně jiná debata. A zdaleka ne jednoznačná.

Libor Stejskal
12. 12. 2013 | 15:27

Emissary napsal(a):

Nevím to, pane Stejskale,

ani mě to moc nezajímá. Možná jsou plní nenávisti, možná jsou plní frustrace. To ovšem nic nemění na faktu, že data těmito lidmi uváděná se blíží k pravdě.

Nelson Mandela byl komunista a terorista, jeho trest byl oprávněný a za činnost, kterou vyvíjel, nemůže mít žádný morální kredit, to jen levicoví intelektuálové jej takto vymodelovali. Měl bojovat jako Martin Luther King, pak bych se mu i uklonil a JAR by byla určitě jiná. Za této situace nemohu víc dát, jen Mandelem hluboce opovrhovat. Za to, čím byl, za to, co dovolil, aby se stalo. Z mé strany nikdy žádná chvála, já nejsem socialista.
12. 12. 2013 | 15:32

Ládik!!! napsal(a):

Já zas moc nedám na zprostředkované informace, zejména informace novinářů. Co jsem viděl v JARu já, to se zásadně liší od zdejší selanky. A co jsem slyšel od lidí, kteří se tam narodili (a utekli), to je ještě horší. To nemohu ani uvést, abych nebyl na indexu.
12. 12. 2013 | 15:39

Ládik!!! napsal(a):

Zajímalo by mě, co ekolog pan Komárek říká na vypalovaání savan v JARu. Když tam jedete v noci autem (já v červenci, v jejich zimě), savany hoří od obzoru k obzoru. Jistě jde o ekologický systém plašení hadů. Není to hodné následování?
12. 12. 2013 | 15:42

stejskal napsal(a):

To je Vaše věc, klidně opovrhujte, pane Emissary.

A jen na okraj, též si myslím, že "Nelson Mandela byl komunista a terorista, jeho trest byl oprávněný a za činnost, kterou vyvíjel" (a také si ho odseděl). A též nejsem socialista.

A přesto celkově jeho roli hodnotím kladně a domnívám se, že pro budoucnost JAR udělal pozitivní kus práce. To jsou paradoxy, co?

Libor Stejskal
12. 12. 2013 | 15:43

Filuta napsal(a):

Emissary


Souhlas.
King byl úplně jiná káva. Možná proto, že to byl baptistický kazatel a vždy mluvil jen o nenásilných protestech.
Nelze říci, že by požadavky Mandely byly neopodstatněné, ale metody, jakými se snažil dosáhnout cíle, byly neakceptovatelné.
12. 12. 2013 | 15:44

Filuta napsal(a):

Stejskal


Ale tady se vede řeč o tom, jestli má napravený kriminálník právo na Nobelovku a pompézní funus?
Mně to prostě přijde přestřelené. Stejně jako vyznamenání Mašínů, které je rudým hadrem pro spoustu spoluobčanů, a to je vyloženě nezatracuju a nemluvím o nich jako o vrazích.
To vás to nerve za oči ani u toho Arafata?
12. 12. 2013 | 15:47

Filuta napsal(a):

oprava - ta první věta bez otazníku, jde o konstatování
12. 12. 2013 | 15:48

Ládik!!! napsal(a):

Filuto,
když Nobelovku dostal Arafat, tak to už ji může dostat i Roubal.
12. 12. 2013 | 15:49

Richard napsal(a):

tedy násilný odpor proti nacismu byl dle zdejších chytráků asi také neospravedlnitelný, ....
nejspíš jsme si měli ulíznout patku, nechat narůst knírek a jako slušní lidé začít fýrerovat, možná s tím, že bychom se velmi kultivovaně a opatrně vyjádřili, že s tím tak docela nesouhlasíme, ale jinak bychom samozřejmě učinili, co po nás třetí říše žádá....bo násilí a agrese je vždy cosi nepatřičného, k slušnému člověku se nehodí, ten musí posluchat...
hmm..ufff
12. 12. 2013 | 15:51

Petr napsal(a):

Filuta napsal(a):
Ing. N

To je asi to nejlepší zhodnocení, které jsem četl.
Ale v žádném případě to ještě neopravňuje k udílení Nobelovek a hořekování západních politiků.
12. 12. 2013 | 15:10

To jste mě pobavil. Pochopil jste to vůbec? V tom hezkém Höschlově vyprávění se píše, že Mandela zabránil rasové válce, lynčům a vyvlastňování a exodu celého (bílého) etnika. Vzhledem k velikosti JAR tím zachránil nejméně tisíce, nejspíše desetitisíce, ale možná i stovky tisíc životů. Jestli toto není důvod k udělení Nobelovky za mír, nevím, co by jím mohlo být. Podle mě je Mandela naopak právě tím laureátem, který si ji zasloužil nejvíce ze všech.
12. 12. 2013 | 15:52

Filuta napsal(a):

Pinocheta jsem do toho vtáhl já.
Protože jde o tentýž princip.
Taky konal "dobro", ale pro někoho to "dobro" bylo nejhorším zlem.
Ochránil sice zemi před komunisty, ale za cenu odporných zločinů a násilností na vcelku neškodných a nevinných lidech.
Jeho cesta ke kariéře je velmi zajímavá.

Pinochet je stejně kontroverzní osobnost jako Mandela a podle mého soudu nutně musel skončit v pekle. Je-li na světě nějaká spravedlnost.
Mandela se aspoň snažil své chyby odčinit, budiž mu to přičteno k dobru.
12. 12. 2013 | 15:52

Rudi Koutek napsal(a):

scallop napsal(a):
"ld
Je preci vseobecne znamo, ze i Vaclav Havel si u nas uzival fesacky kriminal. Kazdy prece vi, ze tam mel fitko a tri komorniky.
12. 12. 2013 | 08:26"


Nesmite zapomenout na pocitac, navstevu francouzskeho presidenta Miteranda ve vezeni a jizdy do Moskvy, kde Havel jednal s Gorbacovem.
12. 12. 2013 | 15:53

Emissary napsal(a):

Libor Stejskal

No, vidíte, pane Stejskale

„Mimochodem je mi vcelku jedno, zda je pan Komárek levicový či pravicový. Posuzoval jsem text, ne pana Komárka. Nějak už mi toto dělení lidí na levicové a pravicové nepostačuje. Ale pokud Vám ano, je to Vaše věc.“

Mně to zas jedno není a přesně vím, proč to dělám. Není možné sjednotit svět na základě socialistických idejí, svět takový není. Vím, co mohu od pana Komárka očekávat. „Setřít“ svět tak, aby byl amorfní je cesta k hlubokým omylům, jenomže nést za omyly odpovědnost, to žádný socialista nedělá a Komárek jak by smet.

„Proč do toho taháte Augusta Pinocheta, netuším.“

Proč? Abych naznačil, že jedno v podání jednoho je špatné (bez rozdílů, kam to směřovalo a co se poté stalo), byl označován za pravicového diktátora a vraha, ale to druhé, v podání levicového trpitele bylo podle všech rozhodujících indicií správné, podporované celosvětově levici, Bylo to přirovnání, nic víc.
12. 12. 2013 | 15:55

Targus napsal(a):

To: stejskal

Pane Stejskale, můžete definovat hranici, do kolika mrtvol v určeném časovém intervalu se jedná o "uzdné vraždění"?
Zaplétáte se do mrtvol stejně jako pan JAHA se svým zpochybňováním počtu vyvražděných slovenských židů v WWII. Dvacet tisíc, třicet tisíc nebo padesát tisíc, to je přece obrovský rozdíl, už jen toho popela pod rošty v Auschwitz...

Ale je možné, že to je politicky korektní, představitelé USA taky předem stanovovali počty mrtvol, po jejichž splnění "vstoupí" do občanské války v bývalé Jugoslávii.
Škoda, že jim to jaksi nevyšlo v Sýrii, demokracie mohla být zase o kousek silnější.

To: gaia

myslím, že těžba zlata a diamantů příliš nesouvisí s plošnou deratizací neopálených homo sapiens, ale pochopitelně se mohu mýlit.
12. 12. 2013 | 15:55

stejskal napsal(a):

Já tu o nobelovce ani funusu nemluvil, pane Filuto,

napsal jsem jen, že (a proč) mám za to, že Mandela přes všechny kotroverze sehrál v Jižní Africe pozitivní roli. A že dehonestující výkřiky o tom, že byl terorista, komunista, vrah a že zlikvidoval JAR jsou jednostranné. Ano, byl terorista a komunista. Po bezmála 27 letech vyšel z vězení a podle mne posunul JAR kupředu. Na funus jsem mu nejel, na nobelovku jsem ho nenavrhl, ale také nad ním nebudu vynášet zjednodušené rozsudky.

Toť zhruba vše.

Libor Stejskal
12. 12. 2013 | 15:56

Filuta napsal(a):

Petr

Jistě, ale předtím pár bílých, ale i černých nechal povraždit.
To je prostě neomluvitelné za všech okolností.
V podstatě jen hasil požár, jehož byl jedním ze zakladatelů.
Höschl ho nehájí, jen vysvětluje, proč je světem zřejmě tak adorován.
Vaše logika je opravdu "železná".
12. 12. 2013 | 15:56

Filuta napsal(a):

Pan Stejskal

O tom, kam posunul JAR, by se dalo dost polemizovat.
Časem se to jistě jednoznačně projeví.
12. 12. 2013 | 15:57

Filuta napsal(a):

Ládík
Roubal, Krejčíř i Kájínek. Nebuďte zase takový troškař.

Richard
Vsadil bych se, že pokud jde o vraždy sudetských Němců po válce, byl byste první, kdo tady bude řvát o české lůze.
V tom případě byli Češi taky z obliga, ne?
12. 12. 2013 | 16:01

stejskal napsal(a):

Tak třeba do 56, pane Tarqusi?

No, vidíte, pane Emmissary a obojí je z hlediska člověka, který se na to dívá o odstupem, setsakra zjednodušené a nepřesné. Někomu takto jednoduché klišé stačí (ať už o Mandelovi, tak o Pinochetovi), jiný se snaží postihnout co nejvíce souvislostí (když už mu byl dopřán ten komfort, že nežije ani v JAR, ba ani v Allendovském či Pinochotovském Chile.

Jestli Vám jen stačí bojovat proti tomu, co si představujete pod pojmem socialistické ideje (a jiní zase ideje pravicové či konzervativní), pak je to v pohodě. Já si jen nemyslím, že je to takto jednoduché.

Mějte se.

Hezký večer Vám i panu Tarqusovi.

Libor Stejskal
12. 12. 2013 | 16:03

Emissary napsal(a):

Ano, pane Stejskale

To jsou paradoxy, ale jen tehdy, když na chvíli oslepnete a ohluchnete a budete nezpůsobilý cokoliv rozlišit. Jinak na ty oběti a utečence z JAR nelze zapomenout. Co se stalo, stalo se a nedá se to hodit do větru, aby to odvál do zapomnění.
12. 12. 2013 | 16:03

Emissary napsal(a):

Bohužel, pane Stejskale
Zatím to je tak jednoduché, protože tak se jeví a chová náš svět.
12. 12. 2013 | 16:06

Richard napsal(a):

Filuta
neřeším zde konkrétní situace, jen říkám, že agrese či násilí jako prostředek sebeobrany je legitimní, protože člověka chrání...tím samozřejmě nemyslím, jít na komára s brokovnicí...
Posuzovat, co je obrana a co už útok, zde nebudu....
útočná agrese je samozřejmě neospravedlnitelná...
12. 12. 2013 | 16:07

Ivan Hochmann napsal(a):

Také patřím k těm "divným lidem",kteří odmítli megalomanský nekrolog za Nelsona Mandelu.
Napsal jsem doslova,že zemřel obyčejný člověk jehož život pro mě nic pěkného nepřinesl.
Hodně jsem uvažoval proč se polovina světa,včetně amerického presidenta tak angažovala v nehorázných a bombastických projevech na adresu jmenované osobnosti.Černochům z JAR se nepodivuji,to je jasné.
K jakým závěrům jsem došel nebudu pane Komárku už kvůli vám zde presentovat.
Nechte ježdění na slonech a věnujte se něčemu užitečnějšímu.!

Jen na okraj přišlo mě nespravedlivé že taková plejáda lidí,vědců,věhlasných osobností,kteří učinili pro společnost lidskou daleko ví než stovky takových Mandelů,zmírají na pokraji společnosti beze slova uznání.

Je v tomto poznání zřejmá politická arogance a hrátky hloupých maškar na světovém politickém kolbišti.
Oni si totiž myslí,včetně svých zaplacených mediálních poskoků,že všichni ostatní jsou hlupáci,bez názorů.
nenéí povětšinou pravdivý jejich mediální humbuk a vždy je NĚCO ZA OPONOU.

S Mašíny jste to zase vyhrál pane Komárku.Co k tomu říci.Jasně-obdivuji Davida Atenborougha pro jeho (a BBC Bristol) život,který cele věnoval poznávání přírody,zpracovávání poznatků o naší planetě a předávání do genofondu obyvatel planety.
Pánů Mašínů si vážím,poněvadž stručně řečeno -kdybych žil v jejich době a jejich věku tak by mě buď zabily komunistické bestie a jejich poskoci,nebo bych se prostřílel ke svobodě.
Nezávidím jim jejich život a tímto též zdravím paní Zdenu.

Ještě na konec chci říci,že jsem nikdy v JAR nebyl,- ale mám velký zájem na vlastní objektivní informovanost a nechávám si fakta potvrdit u lidí fundovaných a znalých.
K vytříbenosti názoru mě také slouží obecné poznatky a informace o tom kterém etniku.
Děda měl takové přísloví:"Z hovna bič neupleteš"!

Poznámky k bagetelisaci tohoto přísloví jsou příznačné pro všechny panáky multikulti, kteří nemajíce jiných faktů než zmanipulovaných tirád,mě a nejen mě nazývají rasisty.

Nazdar.Ivan.
12. 12. 2013 | 16:18

Arnie napsal(a):

to Sláma 14.45
"... jaký je rozdíl mezi Nelsonem Mandelou a Robertem Mugabem? Podle mého prakticky žádný,..."
Rozdíl je - a podstatný.
I když oba jsou zhruba z téže generace (Mandela +1918, Mugabe +1924) a oba věnovali svůj život osvobození svých zemí (Mugabe Jižní Rhodesii, Mandela Jihoafrické Republice) a boji proti apartheidu, každý z nich na to šel jinak - a zejména když se dostali do funkcí prezidentů, tak se chovali diametrálně odlišně.
Stručně řečeno
Mandela byl ochoten bělochům odpouštět, Mugabe naopak,
Mandela na moci nelpěl po 6 letech z funkce prezidenta odešel, Mugabe na osobní mocí lpí, prohlásil se diktátorem a z funkce zřejmě do své smrti dobrovolně neodejde.
Mendela po zvolení prezidentem se snažil národ sjednotit a bělochy začlenit do společnosti v rámci nového státu (ústava z roku 1995 např. mimo jiné zakazuje diskriminaci bělochů).
Jak dalece se to podařilo a jak úspěšný byl následný vývoj Jihoafrické republiky je sporné, nicméně jeho snaha o spolupráci černochů a bělochů ve společném státě byla podstatná.

Mugabe se snažil bělochy odstranit a co nejrychleji se zmocnit jejich majetku. V roce 2000 nechal násilně zabírat bělošské farmy, které pak nikdo neprovozoval, půda zůstala ležet ladem, důsledkem byl hladomor a totální rozvrat státu.
Následně se Mugabe prohlásil za diktátora.
V roce 2008 už byla inflace v Zimbabve 100.000%.

Takže vidíte, že rozdíly mezi nimi jsou značné.
12. 12. 2013 | 16:25

je to bída napsal(a):

Jednoduchý blog, ještě jednodušší diskuze o všem možném, ve které až dětskou jednoduchostí vyniká porovnávání Mandely s Pinochetem. Nikdo nevzpomenul apartheid kromě jakýchsi sentimentálních vzpomínek na přidělený domek i s černochem.
Prostě žvanírna.
12. 12. 2013 | 16:42

Jana Pechová napsal(a):

Arnie (16:25)
To máte marné.
Od určitých lidí se tu dočkáte i tak argumentace logické zruba stejně jako přirovnání Usámy bin Ládina k Alfrédu Nobelovi. Oba přece pocházeli z majetných rodin a celý jejich život provázely výbušniny. To neodkecáte :-))))))
12. 12. 2013 | 16:46

Sláma napsal(a):

Jana Pachová napsala: "Chce to jen vnímat věci v širších souvislostech.
Pak je rozdíl mezi Mandelou a Mugabem propastný. Kdo ho nevidí, je slepý.
Bez těch souvislostí totiž můžete srovnávat kohokoli s kýmkoli."
Ano, máte pravdu. Ty širší souvislosti spočívají v tom, že Mandela se na stará kolena stal kamarádem Pánů světa, zatímco Mugabe s nimi kamarádit nechce. Jiný rozdíl mezi nimi není.
Stejně to platí pro další zbožňované vůdce, jako je Havel či Dalajláma.
12. 12. 2013 | 16:49

Richard napsal(a):

Sláma
ano, v širších souvislostech, ale také významech situací...

kdy např. jednou je agrese útočné "zlo", jindy zase obranné "dobro"..
stejně tak je to s "kamarádstvím", někdo je jeho význam prospěchářství, jindy zase citové pouto či vzájemná sympatie...
jeho odmítání může mít význam prospěchářské izolace nebo naopak nechuť přidat se do spolku bohatých a mocných, kteří touží ovládat svět...a mnoho jiných dalších možných významů...
o smyslu lidského jednání vypovídají jeho motivy, které se uplatňují v různých situacích, jež jsou zase nositeli soc. významu...
je rozdíl, jestli proti jinému zvednete hůl a tlučete ho s ní, protože si na něm chcete vybít vztek a zlost, případně si ho podrobit k uspokojování vlastních tužeb, či se tímto způsobem pouze bráníte např. jeho napadení v afektu, či touze si Vás podrobit k vlastnímu prospěchu...
pokud se chce skutečně chovat někdo jako Ježíš, je zřejmě nutné se smířit s tím, že bude opravdu velmi brzy v ráji...
12. 12. 2013 | 17:02

vidlak napsal(a):

to autor: Mate plnou pravdu, Cesi zase nejvetsi kokoti , pocinaje tim mevychovany m premirem, co na tom, ze se tam Obaam na tribune foti jako malej klucik s tou danskou kockou a tim Britem, co jeste nedavno mel pana zesnuleho za teroristu, stejne jako si ho vedl ten dalsi pan, co si nechal blafnout u sebe v pracovne, do toho jim tlumoci nejaky polovicni blazen, biskupa vylkradou a dalsiho vypiskaji ..jenom my nejsme tak nejak na urovni doby
12. 12. 2013 | 17:05

Desiderius napsal(a):

Mandela stál vždy na druhé straně barikády, než normální demokraticky smýšlející lidé. Jak dopadne JAR, která je jeho dítětem, se teprve ukáže. Obávám se, že to nebude zrovna dobrý konec. Lidé typu Mandely byli podporováni Moskvou, protože bojovali proti západním demokraciím. Takovým lidem nemohu - mírně řečeno - fandit. Dnes je módou truchlit nad jeho smrtí, ale spousta těchto lidí si neuvědomuje, kdo to vlastně byl. Ne náhodou na oněch bombastických oslavách nebyl nikdo z Izraele. Ti vědí o co jde. Lidská paměť je prostě krátká a proto se opakují neustále tytéž chyby. Vždy se zapomene, kdo byl zločinec a pak se to krutě vymstí.
12. 12. 2013 | 17:06

Al Jouda napsal(a):

To scallop :
Tak teď se ještě zasmějte příspěvku nicka JC, který je kousek pod mým.
12. 12. 2013 | 17:11

scallop napsal(a):

Al Jouda

Memu znamemu zase dali jednou v Praze na budku. Mam proto nejaky duvod nesnaset Makedonce ?
12. 12. 2013 | 17:19

buldatra napsal(a):

scallope

kdyby dali na budku vaší tchýni, měl byste je rád?
12. 12. 2013 | 17:28

scallop napsal(a):

buldatra

Koho ? Makedonce, Prazaky, zulukafry nebo obyvatele JAR, kteri jejichz barva kuze ma odstin sedi 0.568 ?
12. 12. 2013 | 17:31

JC napsal(a):

scallop napsal(a):

"Memu znamemu zase dali jednou v Praze na budku. Mam proto nejaky duvod nesnaset Makedonce ?"

Mno pokud bude v TV zpívat makedonský president "dejte na kokos každému ne-Makedonci" a vám to ještě nebude připadat divné- tak nevím co vámi.
12. 12. 2013 | 17:36

scallop napsal(a):

JC

Jenze to uz je jiny level.

Taky jsem za studii mel znameho z JAR (cernocha). Pohodovy kluk, nikdy si na Johannesburg nestezoval. Mam z toho usoudit, ze je to bezproblemove mesto ?
12. 12. 2013 | 17:41

Homo napsal(a):

To "je to bída:

Jednoduchý blog..........prostě žvanírna.
-------------------------------------------------------------------

Nějak jsem nezaregistroval, že by Vaše Velemoudrost čtenáře v průběhu debaty ohromila svou nenapodobitelnou nápaditostí. :-))
12. 12. 2013 | 17:51

Yosif K napsal(a):

Cyril Hoeschl napsal:
„Mandelovi vděčíme za to, že jsme to přežili, že jsme se mohli vrátit z ciziny pokud jsme tam utíkali, že jsme nemuseli ten majetek vyvézt ven a že Jižní Afrika funguje. A to mu nikdy nezapomeneme“. Čili, není to černobílé, na každém šprochu je pravdy trochu, ale Mandela je velice pozoruhodná postava, která nikdy nebude přehlédnutelná ať si o ní myslí každý kdo co chce.
KONEC CITATU.

Tohle je zcela jistě svatá pravda. Přechod od apartheidu k rovnému občanství byl zcela jistě dopředu pečlivě domluvený a oboustranně řízený proces.
Základní kameny jakž takž fungují či alespon fungovaly za Mandelova života.

Díky etnickému volení v JAR (Xhosové a příbuzné kmeny volí většinově ANC z důvodů etnické soudržnosti) jsou nastupníci Mandely v ANC den ode dne horší a horší bolševická h...da.

Díky úsopěšné pokračující postivní dioskrimionaci stále více a ouřadů a státních organizacví řídí stále větší a větší bl...ci.

Moc korumpuje a absolutní moc korumpuje absolutně. Naděje JAR je v tom že Xfhosové prohlédnou a při nějakých dalších volbách zvolí do vlády opoziční strany.

Snad v tomto směru někdy prasknou ledy - černý dav který na stadionu přišel uctít Mandelu vypískal jeho nástupce Jacoba Zumu, zkorumpované a ignorantské bolševické ho...do všech ho...ad - cca jako celé dnešní vedení ANC.

Příznačné je též jak z vedení ANC byli vykopnuti i bílí komunisté - jsopu také běloši - byli vyštípáni.

Otázka: Proč nebyl Radovan krejčíř za 7 let páchání zločinů v JAR vydám do česka?

Odpověd: Přispíval na volební fondy zkorumpovaným komančům z ANC......

No neberte je komunistické humanisty....
12. 12. 2013 | 17:52

Sláma napsal(a):

Richard napsal: "je rozdíl, jestli proti jinému zvednete hůl a tlučete ho s ní, protože si na něm chcete vybít vztek a zlost, případně si ho podrobit k uspokojování vlastních tužeb, či se tímto způsobem pouze bráníte např. jeho napadení v afektu, či touze si Vás podrobit k vlastnímu prospěchu..."
Ano, podle toho Vašeho srovnání ovšem dopadá Mugabe lépe než Mandela. Protože v Jihoafrické republice se měli černoši lépe, než ve svých původních domovinách (není žádným tajemstvím, že velká část současného černošského obyvatelstva JAR se sem přistěhovala za prací), zatímco v Rhodesii se bránili brutální agresi a velice brutálnímu rasistickému režimu.
Rád bych při této příležitosti upozornil, že Rhodesie nebyla mezinárodně uznaným státem. Byla to soukromá akce bílých dobrodruhů, kteří si pro sebe zabrali prakticky všechny zdroje v zemi.
12. 12. 2013 | 18:14

Viola napsal(a):

Tak ještě přemýšlejme
http://konzervativnilisty.cz/texty/civilizace-a-spolecnost/833-svaty-mandela-ne-tak-rychle

proč se u nás zavádí Úřad zabývající se komunismem a na druhou stranu se oslavně píše o Mandelovi a ještě se kritizuje premiér za nechuť mu jet na pohřeb.
A byl tam vůbec Putin?
12. 12. 2013 | 18:15

Sláma napsal(a):

Arnie napsal celu řadu hloupostí, např. "V roce 2008 už byla inflace v Zimbabve 100.000%."
To je, podle vás, rozhodující ukazatel pro zbožnění milovaného vůdce Mandely. Že v JAR dosud taková inflace nebyla?
12. 12. 2013 | 18:16

komunista z Lehman Brothers napsal(a):

V Zimbabwe vyrůstal náš soudruh bankéř Fischer - budoucí pravá ruka Yellenové.
12. 12. 2013 | 18:33

vidlak napsal(a):

http://konzervativnilisty.cz/texty/civilizace-a-spolecnost/833-svaty-mandela-ne-tak-rychle
12. 12. 2013 | 18:36

zdenekbrom napsal(a):

scallop:

Myslím, že 500 000 znásilněných žen ročně v JAR je celkem jedno, kdo byl dříve první ve statistice. Je to bolí nyní. A možná se diví, že někdo toto jejich utrpení bere jako pokrok.
12. 12. 2013 | 18:38

Viola napsal(a):

vidláku

vždyť jsem to také uvedla tu adresu.
Je zvbláštní, jak se u nás tepou zločiny komunismu, ale Mandela je hrdina.
Takže by se mělo vše přehodnotit a ten ústav zrušit, je zbytečný.
12. 12. 2013 | 18:39

co zid to jaderny muzikant napsal(a):

Viola napsal(a):
A byl tam vůbec Putin?
Ne, ani Netanyahu [jinak budouci kandidat na nobelovku]
Zajimalo by me jak by vypadal smutecni obrad v pripade ze by byl Mandela Palestinec
12. 12. 2013 | 18:50

komunista z Lehman Brothers napsal(a):

Grandmaster
Nevzniká na tom vašem pochybném samopiedestalu nefrustrovanosti, diksuzního nadhledu, slučnosti, objektivity, nezkaženosti marvní atd...nevzniká tam poněkud tlačenice ?
Pechová, Grandmaster, slušný člověk neo /který občas pléduje pro zákony typu " arbeit macht frei" a pod./....
Já jen ať pak z toho samopiedestalu nepopadáte všici - jak se tam budete mačkat.

Hezký den.
P.S. Mám zkušenosti takové, že nejvíce jsou frustrovaní /sami ze sebe/ ti, co tu frustraci vidí u jiných. Ale to je jen subjektivní názor, nedávejte tomu takovou váhu jako těm svým dozajista objektivním hodnocením a Pechové rozumům.
:)))))

Emissary
Vy nejste socialista ?
Hmm , to je škoda, docela by vám to slušelo - ti co házejí socialisty do stejného pytle s nacionálními socialisty by si vás dozajista považovali.
Zas jste tak přišel o několik potenciálních soudruhů, o styky a konexe...příště to chce více diplomacie, " bílá sílo" .
:))
12. 12. 2013 | 18:58

komunista z Lehman Brothers napsal(a):

Viola
Mandela nebyl státní mocí, naopak.
Takže ten rozdíl tam je. Velký. Stejně jako v případě Hitlera a Stalina.

Choré mozky typu filuty by neměly být vašimi průvodci po světě dialektiky, paní Violo, jejich výplody sice vypadají rádoby originálně, ale to je asi tak vše co se dá řící o jejich hodnotě.

Mějte se.
A nemáte pravdu, ta paní na radnici stále je, byla sice poslána tou ostravskou svoločí o funkční patro níže, ale stále tam je, vylepšuje jim tu statistiku.
-----------------------------------------------------------
" My jsme blog aktualně.cz !!!"

To by mohlo napdanout fakt jen hodně pokleslého ducha, navíc je ta ostravská svoloč placená z daní občanů

Chtělo by to tak ze dva Mandely...
:))))
12. 12. 2013 | 19:05

Richard napsal(a):

"Ano, podle toho Vašeho srovnání ovšem dopadá Mugabe lépe než Mandela"
Sláma

no ano, pro mě třeba ano, ale chápu, že máte vlastní pohled na svět, vlastní hodnotový filtr skrze nějž cedíte svět, přes který je Vám bližší Mugabe...
psal jsem, pohoršování se nad tím, kdo koho oslavuje, a koho by měl či neměl, tak aby to bylo správné a dobré (a nejlépe, abychom tak činili všichni), je mi celkem protivná (pokud tedy nejde vyloženě o oslavu zločinců a skrze ní o vyzývání k napadání a útočné agresi na těch "méněcenných", resp. vzývání k zločinu)...z jakékoliv strany, nechť každý volí sám, od toho máme svobodnou vůli...
chcete slavit Mugabeho, můžete, nechcete slavit Mandelu, nemusíte...nemusím s Vámi při hodnocení těchto postav ani v nejmenším souhlasit, ale "v největším" souhlasím s tím, že máte právo, svobodu tak činit ..
12. 12. 2013 | 19:20

proč jen Mandela? napsal(a):

A co Biko o němž tak pěkně zpíval Petr Gabriel?
12. 12. 2013 | 19:25

Zdeněk Brom napsal(a):

Mimochodem, proč někdo vyčítá paní Semelové, že klade věnce k hrobu K. Gottwalda? Mandela byl ze stejného těsta a je glorifikován.
Asi tomu nerozumím.
12. 12. 2013 | 19:27

Dalimír napsal(a):

Nechápu proč komunisti bránili různým nevydařeným živlům odchodu z republiky a ještě takovým způsobem že se museli prostřílávat nebo prostříhávat ? Já bych jim dal ještě na cestu požehnání a řek bych už se nikdy nevracejte ,zradili jste svou vlast a to se neodpouští !
12. 12. 2013 | 19:32

Richard napsal(a):

Klement "bramborová" Mandela z Gottwaldova
12. 12. 2013 | 19:36

Filuta napsal(a):

Z.Brom
Tak to už jsme dva. Nejmíň.
12. 12. 2013 | 19:44

Yosif K napsal(a):

Čo bolo to bolo, terazky v JAR vládnu tvrdí korupčníci a komanči z ANC.

Nesmyslnost - "suboptimálnost" bílého rasismu byla ta že v prací měl - v modelové situaci - navrch hloupější běloch nad chytřejším černochem. Bylo to "pravně ošetřeno" tím že černoiši z Bantustanů prqacovali v některých bílých oblastech jako "cizinci" neměli tedy stejná práva jako běloši atd atd.

Nesmyslnost - "suboptimálnost" ČERNÉHO rasismu JE NYNÍ ta že v prací má - v modelové situaci - navrch hloupější černoch nad chytřejším bělochem. Toto je právně ošetřeno pomocí zákonů BEE - "Black Economic Empowerment". Nečernoši sice nejsou "cizinci" ale nemají stejná práva k zaměstnání jako černoši. kdzž si na černý rasismus stzěžovalio čínani u soudu a tento soud vzhráli, ANC vydalo dketer, že činaní si mohou psat do žádosti o zaměšstnání že jsou černoši. Samozřejmě h...o jim to pomůže když se "černoch" jmenuje třeba Nguyet Van Tiung....

Ve státních jobech jsou kvoty - prakticky jsou stanoveny tak že kromě černochů zaměstnání ve státní správě těžko kdo může dostat.
Černošské masy jsou ve věku 15 let ve školních testech o 3 roky pozadu za nečernochy. Jsou proto positivně diskriminováni ve vstupu na střední školy, na university, k přístupu ke státním jobů, k přístupu k soukromým jobům a nakonec i k přístupu k vlastnictví akcií a podílů ve firmách.

K čemu to vede?
1) černé žáky učí převážně černí učitelé - ti sice také byli o 3 roky pozadu ale jsou černí, jsou positivně dskriminováni. Kvalita výuky pro černé žáky je tím pádem setrvale mizerná.
2)ve státní správě ubývá nečernochů a přibývá černochů. Ti sice jsou v průměru o 3 roky pozadu, ale.... to že kvalita státní správy, elektráren, rozvodů, železnic, vodovodů, soprávy silnic, školství atd jde do p...e je vedlejší.
3) v policii rapidně ubývá nečernochů a přibývá černochů - kromě toho že jsouz v průneru "o 3 roky pozadu" tak jsou zhuista napojeni na zločinecké gangy z černých čvrtí (a na lidi typu Radovana Kerjčíře) takže se policie postupně stává méně a méně funkční. Kdo chce žit v bezpečí platí si ochranku z bývalých policistů (většinou ze starých časů) - toto zařčíná platit i pro bolševické korytáře z ANC.
Bílý rasismus škodil všem a černý rasismus škodí také všem.

Co je komu co platné když třeba v policii nakonec bude 90% černochů, kdzž policie bude je praktickz nefunkční atrapa, které se bojí i poctiví černí občané?

Co je komu co platné že 90% učitelů bude černých, když školy nejsou schopny ČERNÉ žáky ve věku 15 let naučit pořádně číst a psát a počítat?

K ČEMU JE ŽE VE STÁTNÍCH INSTITUCÍCH A FIRMÁCH je černé ANC vedení, když ustavičně neteče voda, vypíná se elektřina, nejezdí vlaky a jsou rozbité okresní silnice jako tankodrom atd atd atd?

Co je komu ku prospěchu když i soukromé firmy musí splnovat komplikované požadavky bodového hodnocení na podíl´zaměstnávaní černochů, na pidíl černocháů bv managementu a na podíl černochů VE VLASTNICKÉ STRUKTUŘE?

VLASTNĚ POSLEDNÍ BOD JE SOCIÁLNĚ VELMI PROSPĚŠNÝ - A BODY bee SE NAŽENOU TÍM ŽE SE POTŘEBNÁ ČÁST AKCIÍ nabídne zadarmo korytářům z ANC - ti se na to jen hrnou - a když vypukne nějaká stávka jako v platinovém dole marikana tak sami černí komunističtí vůdci dohlížejí na to aby policie co nejostřeji zasáhla (při asakru u dolu marikana zahynulo 36 stávkujích - napadli polcioi mačetami - v zásahu polcie se angažoval i černý odborář a obr-komunista Cyril Ramaphosa....
12. 12. 2013 | 19:53

Yosif K napsal(a):

Českým kuglufům zcela neznámá tvář jihafrického černého sosálismu - díky programu EEP si místopředseda ANC Cyril Ramaphosa přišel k majetku cca 675 milionu USD. Na "upřimného sosálistu" a populárního odborářského vůdce (bývalého předsedu svazu odborů) docela solidní výkon. Je zabezpečen na penzi dokonce lépe než Gross, Špidla a Tvrdík dohromady.....

O Rathovi ani nemluvě.....

Matamela Cyril Ramaphosa (born 17 November 1952) is a South African politician, businessman,[1] activist, and trade union leader. He was elected as Deputy President of the African National Congress (ANC) at the ANC National Conference in Mangaung in December 2012. While Ramaphosa was previously a major figure in South African national politics, he has in recent years become a prominent figure in the business community.

Widely respected as a skilful and formidable negotiator and strategist, Ramaphosa built up the biggest and most powerful trade union in South Africa—the National Union of Mineworkers (NUM)—and played a crucial role, with Roelf Meyer of the National Party, during the negotiations to bring about a peaceful end to apartheid and steer the country towards its first democratic elections in April 1994.

In recent times he has been criticised however for his business interests - including a seat on the board of Lonmin. On 15 August 2012 he called for action against striking platinum miners engaged in 'dastardly criminal' conduct.[2]
12. 12. 2013 | 20:08

Yosif K napsal(a):

Českým kuglufům zcela neznámá tvář jihafrického černého sosálismu..............

Masakr v dole Marikana dobře ilustruje schizofrenní pozici korytářů ANC.

Mnozí z nich na předvoelbních shromážděních zpívají pisničky (policejně zakázané) vyzývající k vraždení Burů a podobné nechutné frajkumšty pro potěchu prostého zaostalého lidu.

Díky prgramům nutící soukromé firmy mít ve vlastnické struktuře "černé obyvatelstvo" však zároven sedí ve vedení nevětších firem (kde dostali balíky akcií pod politickým nátlakem evidentně zadarmo..... )

Když v dole Marikana Lonmin začala divoká stávka zorganizovaná konkurenční odborovou unií, černí komunisté v boardu Lonminu sami ponoukali černou policii aby ostře zasáhla. Při střetu bylo černou policí zabito 36 zdrogovaných stávkujících a těžce zraněno přes 70 stávkujících.
12. 12. 2013 | 20:16

Yosif K napsal(a):

Dalimír napsal(a):
Nechápu proč komunisti bránili různým nevydařeným živlům odchodu z republiky a ještě takovým způsobem že se museli prostřílávat nebo prostříhávat ? Já bych jim dal ještě na cestu požehnání a řek bych už se nikdy nevracejte ,zradili jste svou vlast a to se neodpouští !
12. 12. 2013 | 19:32
Jste skvělý komik - prohlédl jsem vás - toto nikdo nemůže myslet vážně......

Dvě evropské socalistické země železnou oponu zrušili dávno před rokem 1989 - Jugoslávci někdy v 50 letech a Poláci v roce 1981 - aby politiští aktivisté raději odešli dozahraničí, než aby aktivovali doma.

V obou zemích museli platit technikům a doktorům cca čtyř až osminásobné platy než dělníkům, aby je udrželi doma, na rozdíl od CSSR kde doktoři a technici brali průměrné dělnické platy, mnohdy i méně.
12. 12. 2013 | 20:22

skeptický napsal(a):

Pan Rusnok asi celkem lapidárně shrnul celonárodní názor na věc. Placené síly reakce,kterým je to sice také zcela u pr.ele se z toho ovšem můžou opupínkovat.
12. 12. 2013 | 20:32

Yosif K napsal(a):

scallop napsal(a):
Taky jsem za studii mel znameho z JAR (cernocha). Pohodovy kluk, nikdy si na Johannesburg nestezoval. Mam z toho usoudit, ze je to bezproblemove mesto ?
12. 12. 2013 | 17:41
Znám ženskou která se narodila a má rodinu v Nairobi (přezývané populárně a vtipně Nairobbery). Navíc je z kmene který při minulých volbách se nějak stal terčem brutálních pogromů a vyvraždování od vládnoucího kmene Kikujů (ne že by sami byli nějak pasivní - dodnes se nevyřešilo kdo co začal.....)

Vrací se tam, nestěžuje si. Její dcera však už studuje v JAR - stále ještě proti Keni hotovej ráj na zemi a sen zbytku Afriky - cca tak jako za apartheidu.....
12. 12. 2013 | 20:36

Targus napsal(a):

To: stejskal

Zapomněl jste na ten časový interval. Hodina, minuta, den, rok, život? Čí život, oběti nebo vraha?
Za jak dlouho může jeden člověk vyčistit svět od 56 kusů, aby to nebylo bezuzdné vraždění - sic?

To: Yosif K

V obou zemích (PL, SFRJ) museli platit technikům a doktorům cca čtyř až osminásobné platy než dělníkům, aby je udrželi doma, na rozdíl od CSSR kde doktoři a technici brali průměrné dělnické platy, mnohdy i méně.

Kdo vám takovou blbost nakukal? Kuku z buku? Léčíte se s tím někde?
12. 12. 2013 | 21:11

Dalimír napsal(a):

Josife K mít tu moc tenkrát tak bych ty lidi nechal jít za svým štěstím ,ještě bych jim požehnal ale před tim ti vyštudovaní vysokoškoláci by museli na dřevo vyklopit celou částku rovnající se hodnotě jejich studia ! To by ekonom snadno spočítal ,v opačném případě šlus ! Přes čáru by se nedostala ani myš ! Rozhodně bych ale zakázal na hranicích střílet po lidech kteří chtěli odsud ven ! Ti různí záškodníci a diverzanti kteří byli posláni ze západu škodit nám tak s těmi bych se nemaloval ! Střílet je to ne ale museli by si u nás pár let poctivě odmakat někde v těžkém průmyslu aby poznali jak těžké je budovat novou socialistickou společnost ! Asi tak vážený pane !
12. 12. 2013 | 21:55

je to bída napsal(a):

Homo:
Jen to, že jsem po hodinách žvanírny jako první připomněl apartheid, se v kontextu jeví jako geniální. Vy jste si nevšimnul.
12. 12. 2013 | 21:59

Richard napsal(a):

paní učitelko, Rusnok řekl "vo.e" a "pr.el" a to se nežiká...
můžu dělat pšedsedu místo něho?
12. 12. 2013 | 22:51

Yosif K napsal(a):

xx napsal(a):
Nemohou za to černoši pane Komárku, ale komunisti ano !!!!
12. 12. 2013 | 12:20
Tohle je nejelpší přísdpěvek pane XX!

Je to tak - apartheid byl system kdy v ojedinělých případech mohl blbější běloch poroučet chtřejšími černochovi.

Nyní je to přesně naopak. Positivní diskriminace dle zákonů BEE
znamená masový výskyt toho že černí komunisti (ve škole cca o 3 roky pozadu) prakticky uplně všude včetně soudů a policie poroučí nečerným nekomunistům (ve škole cca o 3 roky vepředu).

Abych tedy byl politicky korektní.......

A čínani si vydobyli právo označovat se za černochy, když (obvykle samozřejmě marně - nepatří do skupin černých kamošů....) se hlásí o job ve státní službě......
12. 12. 2013 | 22:53

Yosif K napsal(a):

Jana Pechová napsal(a):
Bohužel, jak už jsem výše psala panu Komárkovi: po nějaké době se vám už ani do diskuse nechce vstupovat, protože o diskusi nejde. Tak nač ztrácet čas?
12. 12. 2013 | 11:24

Souhlasím že výměna názorů na to "in principle" zda je lepší socík nebo kapitalismus je na nic.

Co však může být zamyšlení je to že spousta diskutujícícgh má soobní zkušenost s tím jak a kde socík nebo to čři ono opatření funguje či nefunguje.

Ohledně JAR - bílý rasismus takový jaký byl v 50-60 letech byl dklouhoédobě nezsdržitelný tak jak stále více černých občanů pracovalo ve městech ve fabnrikách atd atd.

Na druhé straně - lidi jako Zaorálek, tuhle Komárek atd atd často při svém rozhledu ani netuší v jakou obludnou pakárnu se vyvyinul system positivní diskriminace - tak že škodí především samotným černým obyvatelům.
12. 12. 2013 | 23:35

Pavel Rychetsky napsal(a):

Re: autor

To je ale spatne psani. Napsal jste "Diskusemi na internetu nemá smysl se příliš zabývat..." Mate pravdu, a mel jste se toho drzet. Nekdo se vymocil pred hospodou a vy to hodlate analyzovat. A jak se tak motate v te analyze, sam jste si na stejnem miste taky odskocil, vzdyt je to jedno, uz je to tam stejne cele znectene.

Vzdyt jste novinarem, tak proc nepracujete s daty, nesrovnavate? Diksuse jsou zumpy. Jak se ale mandelovska diskuse lisi od te o nasich politicich, kolibricich, komunistech, o sudetacich? Na kterych serverech a v reakcich na jake clanky? Byly clanky objektivni nebo Mandelovo teroristicke, komunisticke a prosovetske aspekty zamlcely? Jste novinar nebo svatouskovsky provokater?

Vy se tvarite, ze byste chtel zkultivovat ceske diskutery a pritom nehorazne provokujete, kdyz zminujete tato spojeni ohledne antikomunismu: "jednoduchého antikomunismu", "zastydlý antikomunismus" a "klinických antikomunistů". Dovolil byste si tyto adjektiva ve spojeni s antifasismem? A jako spolehlive drazdidlo jeste prisypete nejoblibenejsi tema vsech kontroverzniku - Masiny, ktere jste si vytahl z rukavu, jelikoz nerikate, ze by to nekdo v diskusich zminoval. A vubec, proc by se lide ze zeme tak strasne semlete komunismem jeko Ceskoslovensko nemeli vyskakat v diskusich na tema komunismus, ktere v pripade Jizni Afriky bylo celkem zhave?

Nechal jste viset Reagana jako kdyby udelal neco zlocinneho. Samozrejme, ze ho nemohl nechat JAR komunistum. Presto, kdyz vetoval embargo, tak kongresu sdelil toto: "Apartheid je urazkou lidskych prav a lidske dustojnosti. Dokud se apartheid nestanou mrtvou politkou, tak nemohou fungovat normalni a pratelske vztahy mezi USA a JAR. Americane jsou na tomto tematu jedne mysli a jednoho srdce."

A nakonec jeste kopanec do rozvracene zeme ceske, tedy za poslednich 24 let. Co je to za pitome reci? Rozvracena byla zeme za komunistu a za poslednich 24 let strasne vzkvetla.

Celkove - myslite, ze vasim clankem jste spis prispel k uklidneni emoci nebo spise ke zvyseni nenavisti?
13. 12. 2013 | 06:27

scallop napsal(a):

Zdeněk Brom

Jiste. Mne jde jenom o to, jestli za to muze Mandela - proto jsem se ptal, jak to bylo predtim. Tedy je to relevantni dotaz.

Gandhi byl vudcem nezavisle Indie. Kdyz uspel a ziskal pro Indii nezavislost, vysledkem byli miliony mrtvych pri presunech (nebo mam rici odsunech ?) obyvatelstva mezi Indii a Pakistanem. Kdybyste to chtel napasovat do tabulek zlocinnosti, byla by to tehdy nejhorsi zeme na svete. Byl proto Gandhi zlocinec ? A bylo by to bez nej lepsi ?
13. 12. 2013 | 06:59

scallop napsal(a):

skeptický

Sdilim Vas nazor. Jakozto neplacene sila rekreace jsem tim tez rozhorcen.
13. 12. 2013 | 07:04

zdenekbrom napsal(a):

scallop:

Srovnávat Gándhího s Mandelou je pro každého, kdo zná dějiny, naprostý nesmysl. Jde o dba naprosto odlišné přístupy a metody. Vámi zmiňované transfery obyvatel měly zcela jiné příčiny.

Ano, Mandela nese spoluvinu za ekonomický padek JAR a za katastrofální bezpečnostní situaci v této zemi.

Dovolím si také otázku: Proč je u nás zatracován K.Gottwald a kritizována učitelka Semelová za to, že k jeho horbu klade květiny, když jeho politický souputník je adorován a účast na jeho pohřbu je věcí cti?
13. 12. 2013 | 07:20

Jarle Halsnes napsal(a):

Nelson Mandela dokázal v JAR zlikvidovat jeden z nejhnusnějších režimů. Apartheid prostě nelze pochopit a už vůbec ne třeba jen tolerovat.
A k té ekonomice: proč vládnoucí vrstva té tak skvěle prosperující země apartheid neodstranila sama? Prosperita za apartheidu není prosperita.
Vy všichni rasisti a antikomunisti jste trapní jako dvojka máslo...:-)
13. 12. 2013 | 08:03

Viola napsal(a):

Pavel Rychetský

"Celkove - myslite, ze vasim clankem jste spis prispel k uklidneni emoci nebo spise ke zvyseni nenavisti? "

Rozhodně stojí zato popřemýšlet o tom, proč se u nás zatracují všichni komunisti a hážou se do jednoho pytle a proč se vychvaluje komunista černoch?
A článek míří právě k tomu, aby už nebylo zloby na komunisty, protože ne všechno, co udělali bylo špatné - alespoň u nás před rokem 1989 a našěi komunisti nebyla taková zběř, jako v Jižní Africe.
13. 12. 2013 | 08:45

Filuta napsal(a):

Trochu jiný pohled

GLOSA: Vrahouni na lafetě
Pamatuji se velice dobře na pochmurné dění v roce 1953, kdy jsme museli držet slavnostní stráž s pionýrskými šátky na krku a na katafalku se tyčila busta, snad sádrová, generalissima. Jakýsi straně oddaný soudruh učitel se z nás snažil vytlačit alespoň slzu - prý nám zemřel OTEC!

U mne ale neuspěl, neb můj táta byl stále živý a pracoval s lopatou na kyzu v Semtíně…

A stejná fraška se opakovala o pár dnů později, při skonu našeho prvního dělnického prezidenta – Voni ho v Moskvě votrávili! zněl jednotný hlas lidu.

Vzpomínky mi proběhly hlavou, když jsem si všiml na jedné z mnoha fotografií zarmouceného národa černouška, držícího cedulku s nápisem OTEC...

V celosvětové euforii dle hesla Kdo není s námi je proti nám! se u "tatíčka Mandelinky" vynechaly veškeré negativní skutečnosti.

On jako odsouzený vrah se vyhnul trestu smrti jen proto, že podle anglických zvyklostí vraždy z politických důvodů jsou omluvitelné, ale ne prominutelné. Proto tenkrát dostal JEN doživotí!

Měl ho trávit na ostrově vzdáleném sedm kilometrů od Stolové hory. Vládnoucí elita (posměšně nazývaná menšina} si však nemohla dovolit, aby se ve "vyhnanství" cokoliv stalo tomuto chráněnému "pokladu" jednoho kmene, takže při sebemenším zakašlání či projevu jakékoliv nevole byl okamžitě převezen na pevninu do státní léčebny pro vládní špičky, což by se asi dalo přirovnat k známému SANOPSu.

Výsledek tohoto pečlivého opatrovnictví dokládá i výše dožitého věku - bohatě překročil hranici vrcholného stáří (maximum padesát let u domorodců). A jakmile se stal prezidentem, okamžitě předvedl - soukmenovcům tak vlastní - tribalismus a nepotismus.

Takže nejenom kmenové povědomí ke Xhosa, ale i prosazování příbuzných z pozice svého postavení ovládly celou tzv. Novou JAR.

Pošlapaná byla slavná preambule bílých, která zaručovala všem padesáti černým kmenům stoprocentní ochranu a právo na život.

Tak tedy skončil odsouzený vrah, který se svých nelidských zásad nikdy nezřekl!

)Jenom Izrael se opatrně vzepřel tlačenici světových státníků a Česi jako zašvejkovali.)
Michal Švejda (Neviditelný pes)
13. 12. 2013 | 08:54

Filuta napsal(a):

Z.Brom


Tak to taktéž nechápu.
Já myslel, že nás před každými volbami média, barelovci i kulturní fronta masírují do bezvědomí bolševikem.
A nejednou střih-udělají z marxisty a teroristy hrdinného bojovníka za mír.
Nemám zdání, proč jim tolik vadí nějaký krotký agent STB Filip nebo fanatická soudružka Semelová?
Mají toho na triku určitě mnohem méně nežli slovutný Mandela.

Jádro pudla bych hledal v tom, že celá slavná pravdalásková garda je v podstatě neomarxistického (nikoliv skutečně antikomunistického) smýšlení.
Tón udává Obama a to je také levičák.

Zamyslete se nad Havlem a jeho věrnými (z dnešních politiků je typickým neomarxistou např. Dientsbier, ten pochytil leccos od tatíčka nebo Uhl atd.).
Havlisti podporují zásadně vždy pokleslé "pochody hrdosti", multikulturalismus, gender "vyváženost", menšiny... jednoznační levičáci jak z praku.

Pikantní na tom ale je, že se pokládají za antikomunisty!
V naší politice dochází k zásadnímu matení pojmů.
Vždyť i Barel dobrot (šlechtic a majitel rozsáhlých panství, údajný katolík) vyznává tytéž hodnoty. Alespoň tedy na oko.
Lidovci, kteří by měli být konzervativní (stejně jako Topka) na tom nejsou lépe. Jejich konzervatismus se omezuje na zákaz potratů, předpotopní postoj k sexu a hamtání majetku.
Takže je paradoxně konzervativním politikem spíš bývalý kgbák a bolševik Putin.
Jestli ono to nesouvisí s oním "přepólováním" světa.
13. 12. 2013 | 09:10

Viola napsal(a):

Filuto

přepolování Země. Vše souvisí se vším a život jde ve spirále.
13. 12. 2013 | 09:22

Filuta napsal(a):

Scallop

Gándhí je opravdu hodně blbý příklad.

Ten VŽDY odmítal násilí a šel cestou askeze a nastavování druhé tváře.
Nábožensky a filozoficky vycházel po celý život z Bhagavad-Gíty, inspiroval se ale i Biblí(filozofie absolutní lásky). Za jedinou a nejmocnější považoval vždy Pravdu.
Srovnávat ho můžete s L.Kingem (také věřícím baptistickým kazatelem), který byl také zásadně proti násilí, ale nikoliv s agresivním marxistou Mandelou.


Mandela oproti tomu ve svých nejradikálnějších dobách k vraždění bělochů vyzýval. Existují dostupné fotografie, na nichž pózuje s inkriminovanými transparenty. Už jsem sem nějaké odkazy kopíroval.
13. 12. 2013 | 09:23

minatomirai napsal(a):

On jako odsouzený vrah se vyhnul trestu smrti jen proto, že podle anglických zvyklostí vraždy z politických důvodů jsou omluvitelné, ale ne prominutelné. Proto tenkrát dostal JEN doživotí!
--------------------------------------------------------------------------
Onen pisatel, který si tak živě pamatuje rok 1953 s pionýrským šátkem na krku, musí trpět demencí. Mandela nebyl odsouzený za vraždu, ale za podněcování k rozvratu státní moci.
Další nedostatek vzpomínek onoho pionýra z roku 1953 se týká délky uvěznění Mandely, které bylo celých 18 let na Robben Island. Zbytek do onech 27 let byl na pevnině ve věznici s maximální ostrahou.
Je až dojemné, s jakou vervou se určitá část Čechů, a to nemalá, snaží odepřít jednomu člověku důstojnost, kterou tito lidí jako pan Švejda, filuta a další nikdy v životě nedosáhli.
13. 12. 2013 | 09:23

Filuta napsal(a):

Pavel Rychetský

Vy jste zase opačný extrém.
Souhlasil bych se vším, až na tu poslední propagandistickou větu.
Naše země za posledních 23 let neuvěřitelně vzkvetla?
To myslíte vážně?
13. 12. 2013 | 09:26

minatomirai napsal(a):

Jenom Izrael se opatrně vzepřel tlačenici světových státníků a Česi jako zašvejkovali.
--------------------------------------------------------------------------
Opět nezapomenutelný pan Švejda, pionýr z roku 1953. Je s podivem, že jeho statečný otec nepřiměl syna, aby šátek odložil a nesl následky (stejně tak statečný otec), jak to udělal například Mandela. Zřejmě to chce notný díl osobní statečnosti.
Mandela měl po propuštění z vězení několik hovorů s izraelskými státníky. Mandela byl na straně PLO, neboť považoval jejich boj za sebeurčení za téměř identický s bojem barevných v JAR. Mandela měl velkou odvahu toto prohlásit veřejně a dokonce na půdě USA, kde mohl počítat po takových prohlášeních s potížemi. Mandela ovšem vždy povtrdil právo Izraele na existenci, rasovou politiku říšského Německa považoval za stejně zrůdnou jako apartheid v JAR.

Politický boj Gandhího a Mandely snese srovnání, důležitý je cíl, nikoliv cesta.
13. 12. 2013 | 09:34

Viola napsal(a):

minatomirai

komunistům za socialismu se docela podařilo udržet dobré vztahy mezi cikány a našinci. Cikáni museli pracovat a když ne, šli do vězení a nebyly žádné geta, možná na slovensku. Rozhodně nebyla taková rasová nesnášenlivost jako nyní a to komunisty stále tepeme, jsme nějací pomýlení ne?
13. 12. 2013 | 09:34

Viola napsal(a):

minatomirai

sejít z cesty je špatné, protože se k cíli vůbec nemusí dojít.
13. 12. 2013 | 09:36

Yosif K napsal(a):

Čínani jsou černoši - konečné vyustění Mandelových snah o budování duhového národa.
13. 12. 2013 | 09:40

Viola napsal(a):

Pane Filuto

vzkvetla naše zem. To jak se kdo na to dívá. Ve městech to vypadá dobře, staví se a zastavuje, ale zemědělství moc hezké není, kůrovec požírá Šumavu.
No ale ne ve všech městech to vypadá dobře a i ve větších městech jsou velké rozdíly v částech podle toho, kdo tam bydlí, zda nepřizpůsobiví cikáni, nebo městská šlechta.
13. 12. 2013 | 09:41

Anna napsal(a):

Filuta
"Naše země za posledních 23 let neuvěřitelně vzkvetla?"
---------------------------------------------------------

Podle mě se dá říct, že naše země za posledních 23 let neuvěřitelně vzkvetla. Ale nutno dodat, že taky neuvěřitelně zchudla. Kdysi jsem četla knihu "Růže na úvěr"...
A bohužel se nedá říct, že po 23 letech se všem občanům naší neuvěřitelně vzkvetlé země daří lépe, natož neuvěřitelně lépe.
13. 12. 2013 | 09:41

Yosif K napsal(a):

Viola napsal(a):
minatomirai
komunistům za socialismu se docela podařilo udržet dobré vztahy mezi cikány a našinci. Cikáni museli pracovat a když ne, šli do vězení a nebyly žádné geta, možná na slovensku. Rozhodně nebyla taková rasová nesnášenlivost jako nyní a to komunisty stále tepeme, jsme nějací pomýlení ne?
13. 12. 2013 | 09:34
Komunisti zavedli zvláštní treatment pro cikány - cikáni rukovali do alfabetitačních rot, cikáni dostávali umístěnky do dolů a hutí, cikánky byly sterilizovány kdykoliv to bylo možné, režim cikány komandoval ještě více než ostatní občany a ti za to byli rádi a dodnes volí komunisty.

Jestli byla nebo nebyla rasová nesnášenlivost - byl jsem s cikány na vojně. Měli zvláštní tretament, měli svoje roty, dokonce svoje kasárna (v Popradu), byli oddělení tím pádem s nimi byli menší problemy. Dalo by se říci že šlo o mírný rasismus který oboustranně vyhovoval.

Apartheid v osmdesátých letech - dle všech co jsem s nimi mluvil - byl mnohem mírnější než apartheid let 50tých a šedesátých. černoši měli v bílých zonach treatment asi jako v česku mají ukrajinci.

Bylo správné že i tento relativně mírný rasismus byl zrušen.

Bohužel byl nastolen sytsem kde díky kvotam a administrativnímu tlaku na zaměstnávání příslušníků komunistických elit etnického původu Xhosa (svým způsobem většinového) dochází k tomu že nekvalifikovaní poručejí kvalifikovaným a zkorumpovaní nezrkorumpovaným. Velmi mírně a politicky korektně řečeno.

Důsledek je že narůstá chaos, rouklad státní správy a zatímco bohaté černé bolševické elity dále rakteově bohatnou, chudí a nevdělaní černoši zůstávají chudí a nevzdělaní. Mohlo by být i pro ně lépe, kdyby stát řídili kompetentní lidé a nikolicv zkorumpovaní ignoranti.
13. 12. 2013 | 10:17

Hynek Pekárek napsal(a):

Hodně mizerný výkon na profesionálního novináře! Vezmi Raegana, Thatcherovou, Mandelu, vraz tam Mašíny, přidej sprosťáky z netu. Rychle zamíchej, odstav a podávej ještě teplé, lehce okořeň zastydlým antikomunismem, ale opatrně, aby nevystydlo:-))
FUŠEŘINA.
Typický výplod bloggerů, kteří píší hlavně z potřeby ukázat, jak oni sami morálně trčí nad davy. Morální snobismus.
Mimochodem, když antikomunismus je zastydlý, co je pro vás, Komárku, vroucí? Snad komunismus - ten, kterým byl nakažen i váš otec?
13. 12. 2013 | 10:33

Filuta napsal(a):

Anna, Viola

Souhlasím s vámi oběma.
Měl jsem ještě dodat, že naše země opravdu na první pohled neuvěřitelně rozkvetla.
Na druhý pohled ovšem zjistíme, že nám v té krásné zemi skoro nic nepatří a jsme v ní jen jakýmisi trpěnými nájemníky (zahraniční kapitál, politická korupce, církevní tunel).
Ano, zchudli jsme, dále chudneme a chudnout budeme.
V jednom musím dát za pravdu svému neoblíbenému politikovi Havlovi.
Přišel na to mnohem dříve nežli většina z nás.
Tehdy, když prohlásil, že "naše země nevzkvétá", bral jsem to jako zlomyslné dloubnutí do Klause a měl jsem mu tu řeč za zlé.
Jenže on tehdy trochu vizionářsky zaznamenal první příznaky společenské rakoviny, která dnes metastázuje do všech oblastí.
Otázkou je, co proti tomu neblahému stavu věcí sám udělal. To posoudit neumím.
13. 12. 2013 | 10:59

tytyty napsal(a):

Ještě na téma Češi a mandel

Co je především pro většinu Čechů mandel:

Je to podstatné jméno:
•rod mužský neživotný

Kategorie:
•Zastaralé výrazy/čeština
•Česká substantiva
Barva: těsně před sklizni nesmí být zelená.
Význam mandele
1.(zastarale) kupka sestavená z patnácti snopů
2. (zastarale) patnáct, čtvrt kopy

Pochází z němčiny, kam se dostalo ze středověké latiny. Jeho latinská podoba byla mandala, původně hrst (od manus, ruka). Původní význam se rozšířil nejprve na několik, posléze na patnáct nebo šestnáct.
skloňování
Substantivum singulár Plurál
nominativ mandel mandele
Genitiv mandele mandelů
Dativ mandeli mandelům
Akuzativ mandel mandele
Vokativ mandeli mandele
Lokál mandeli mandelích
instrumentál mandelem mandeli

Zdroj: Encyklopedický článek Mandel ve Wikipedii
13. 12. 2013 | 11:08

minatomirai napsal(a):

Apartheid v osmdesátých letech - dle všech co jsem s nimi mluvil - byl mnohem mírnější než apartheid let 50tých a šedesátých. černoši měli v bílých zonach treatment asi jako v česku mají ukrajinci.
-------------------------------------------------------------------------
Dle všech co jsem s nimi mluvil - možná by bylo dobré být konkrétnější a sdělit, o koho se jednalo.
V 80. letech musel vláda The National Party, bílých Jihoafričanů, vytvořit tříkomorový parlament, neboť se dostala pod velký politický tlak. V tomto parlamentu však nebyli zastpoupeni afričtí černoši, byli tam zastoupeni Coloured a Indians. Toto byl malý pokus a tzv. temperování apartheidu, nikoliv zrušení. To způsobilo obrovské nepokoje a byla to právě 80. léta, kdy docházelo ke stávkám, masovým protestům, bojkotováním škol, obchodů, výrobků, neplacení nájmů. (jihoafrocké výrobky byly bojkotovány celosvětově, stejně tak výrobky zemí, které s JAR obchodovaly, bojkotovaly se vědecké konference a další).
Vláda na to reagovala vyhlášením mimořádného stavu, který trval téměř celé desetiletí.
Nechápu ty pokusy zdiskreditovat cokoliv, k čemu docházelo v JAR v té době i po ní, včetně Mandely samotného, citováním absolutních nesmyslů a lží nebo různě upravených verzí. Není přece těžké najít dostatek informací, lidé si pamatují, zejména ti, kteří v té době žili mimo Východ, který byl tradičně na informace chudý.
13. 12. 2013 | 11:08

Anna napsal(a):

Filuta

Mnohem dřív než pronesl Havel, že "naše země nevzkvétá", zpíval Kryl (v r.1993):
Demokracie rozkvétá byť s kosmetickou vadou
Ti, kteří kradli po léta dnes dvojnásobně kradou
Ti, kdo nás léta týrali nás vyhazují z práce
A z těch kdo pravdu zpívali dnes nadělali zrádce
Ti, kdo nás léta týrali, nás vyhazují z práce
A z těch kdo pravdu zpívali dnes nadělali zrádce

Demokracie prospívá bez nás a pragmaticky
Brbláme spolu u píva, jak brblali jsme vždycky
Farář nám slíbil nebesa a čeká na majetky
My nakrmíme forbesa za dvě či za tři pětky
Farář nám slíbil nebesa a čeká na majetky
My nakrmíme forbesa za dvě či za tři pětky

Demokracie zavládla zpívá nám Gott a Walda
Zbaštíme sóju bez sádla u strejdy Mcdonalda
Král Václav jedna parta je se šmelinářským šmejdem
Pod střechou velký partaje se u koryta sejdem
Král Václav jedna parta je se šmelinářským šmejdem
Pod střechou jedný partaje se u koryta sejdem

Demokracie pánuje od Aše po Humenné
Samet i něha v pánu je a zuby vylomenné
Dali nám nové postroje a ač nás chomout pálí
Zaujímáme postoje místo abychom stáli
Dali nám nové postroje a ač nás chomout pálí
Zaujímáme postoje místo abychom stáli

Demokracie dozrává do žaludečních vředů
Bez poctivosti bez práva a hlavně bez ohledů
A je to mýlka soukromá snad optického klamu
Že místo srdce břicho má
A místo duše tlamu

http://www.youtube.com/watch?v=_1qqFvEQ42o

Cituji:
Pohřeb Karla Kryla se konal v pátek dne 11. března 1994 v břevnovském klášteře, za krásného počasí. Basilika kláštera byla zaplněna a venku stály tisíce lidí. Václav Havel, známý kladením kytiček u příležitosti úmrtí Jana Palacha, se na pohřeb nedostavil. Zato byl výmluvný jeho věnec s černou stuhou bez nápisu a s druhou stuhou pouze se jménem: Václav Havel.
http://jark.wz.cz/narodnipohreb.html
13. 12. 2013 | 11:15

Grandmaster napsal(a):

Komunista z Lehman Brothers,
nemejte strach, na tom samopiedestalu tlacenice neni z toho jednoducheho duvodu, ze to neni piedestal, ale spise platforma pro lidi s normalnimi nazory. Stezi tam najdou misto lide, kteri srovnavaji Mandelu s Hitlerem a Stalinem jakoz i lide kteri srovnavaji Mandelu s Mugabem.
A diky bohu za to, ze vas nazor, kdo trpi a netrpi frustraci, je subjektivni. Nemusim se tedy strachovat, ze budu oznamkovan jako clen komunity, ktera na te vyse zminene platforme (v pripade jakehokoliv komentare na jakemkoliv blogu) nema misto....
13. 12. 2013 | 11:15

Bestia triumphans napsal(a):

Anna napsal(a):
..."Podle mě se dá říct, že naše země za posledních 23 let neuvěřitelně vzkvetla. Ale nutno dodat, že taky neuvěřitelně zchudla."

?
V čem konkrétně zchudla?
13. 12. 2013 | 11:44

křemílek napsal(a):

Ano naše země vzkvétá ale pouze pro horních deset tisíc pane Rychetský ! Advokáti a politici se mají u nás tradičně dobře ,dělník ale aby se hrabal v popelnicích ,tak jste si tu demogracii představoval ? Fuj tajb !
13. 12. 2013 | 12:11

Viola napsal(a):

Bestia triumphans

dluhama, dluhama a z toho vyplývající ostatní záležitosti.
13. 12. 2013 | 12:15

Scoolie napsal(a):

o Samozřejmě, že Mandela byl terorista. Stál v čele organizace Kopí národa (Umkhonto we Sizwe), což byla ozbrojená složka Afrického národního kongresu. Dávali bomby do nákupních center, na pláže, vynucovala si poslušnost mučením a zabíjením černochů, atd. Podle statistik v letech 1976 až 1986 teroristé Kopí národa pozabíjeli okolo 130 lidí, z nichž 30 byli příslušníci bezpečnostních sil a zbytek civilisté – 40 bílých a 60 černochů. Známý je způsob, jak si vyřizovali spory se „zrádci“ či skutečnými oponenty – pneumatiku na krk svázané oběti, polít benzinem a zapálit… Tohle vše Mandela akceptoval. V únoru 1985 mu P.W.Botha (Die Groot Krokodil) nabídl propuštění z vězení, když se vzdá násilí. Mandela odmítl.
13. 12. 2013 | 12:19

Scoolie napsal(a):

Scoolie
Mandela je dnes ceněn za to, že poté, co ho De Klerk pustil k moci, tak moc nevyužil k tomu, aby dovolil černým zmasakrovat bílé. A za to si ocenění zaslouží. Bílí nebyli justičně perzekvováni, ti co se nějak namočili či „namočili“ bojem proti ANC, komunistům a dalším zakázaným opozičníkům měli možnost se vyhnout soudním procesům, pokud přišli před Komise pravdy a smíření a vyznali se ze svých provinění. Což bylo cosi zcela nečekaného. Na druhou stranu nutno dodat, že sám Mandela nikdy před žádnou komisi nepřišel, ač sám měl nepřímo na rukou krev mnohých…
Je to ovšem podobné jako s Arafátem – když se lump začne chovat lépe, než se dosud choval, tak jsou všichni z toho na větvi. Na to co bylo předtím, se pokrytecky zapomíná.
Umřel, radovat se nebudu. Ale truchlit také ne.
13. 12. 2013 | 12:21

Anna napsal(a):

Bestia triumphans

Podle mě naše země zchudla, což se jeví na výši státního dluhu, kupónovou privatizací...

Cituji:
Na startovní čáře v roce 1989 činilo zadlužení 114 mld. Kč (Miloš Pick, Stát blahobytu nebo kapitalismus). Po rozdělení ČSFR bylo nutné vypořádat závazky se Slovenskem a v roce 1993 činil státní dluh 164 mld, což bylo 17% HDP (Dvořák P., Veřejné finance a fiskální nerovnováha a finanční krize, Praha 2008, s. 97). Vzhledem k oněm 17% k HDP při vzniku České republiky se to může zdát hodně. Ale musíme si uvědomit, že v důsledku špatně provedené ekonomické transformace jsme se hluboce propadli proti roku 1989. Ještě v roce 1999 byla ekonomika o 5% slabší, než v roce 1989 (M. Pick, tamtéž).

Dostali jsme se z počátečního stavu 114 mld v roce 1989 do současných 1538 miliard v listopadu 2011. To představuje 41% k současné výši HDP. Předmětem mezinárodní kritiky vládního dluhu České republiky není ani tak celková výše nahromaděných dluhů. Ještě jsme nedosáhli Maastrichské hraniční hodnoty 60% k HDP, takže tendence populistů je říkat, že se vlastně nic neděje. Závažným problémem je však rychlost zadlužování, jež v posledních několika letech rapidně stoupla. Zvýšila se rovněž úroková sazba, a to z 1,1 % v r. 2008 na 2% v r. 2011. Dále už to bude podle toho, jakou budou mít náladu tzv. "finanční trhy", naše novodobé božstvo. Místo 36 mld na obsluhu vládního dluhu jsme již na 60 mld., což pravděpodobně dále poroste.

Rozdělme si celkový objem dluhu. Vezmeme v potaz počáteční stav 114 mld, dále vliv špatně provedené transformace ekonomiky. Tehdy daňoví poplatníci převzali na svá bedra dluhy soukromníků a špatné úvěry bank, aby se tyto mohly následně velice levně prodat do zahraničí. Jedná se o částku mezi 556-680 miliardami korun podle různých zdrojů, přesné číslo snad ani neexistuje. Pro naše účely použijeme 556 mld. Zbývá částka 886 milard, tedy slovy ministra financí Kalouska to, co jsme my, český lid, "prožrali".
Stručný popis:
- oněch 7,4% představuje počáteční stav roku 1989;
- dalších 36,2% koláče představuje zadlužení způsobené divokou privatizací na náš účet;
- dalších 216 mld, t.j. 14% z koláče připadá na další dluhy vytvořené v období do roku 2006 (tj. mimo těch horních 36% z transformace);
- dohromady tvoří podíl těchto starých privatizačních dluhů a neschopného hospodaření posledních 16-ti let celých 50% celkového dluhu;
- pak přibylo dalších 652 miliard, tj. 43% dluhu do dnešní doby.

Z grafu jasně vyplývá, že na tomto dluhu se ovšem nejvíce podepsalo cílené obohacení malé skupiny podnikavců ať už z řad bývalé nomenklatury, nebo různých Kožených podle výše uvedeného hesla: "Kdo nekrade, atd..". Kdybychom čistě hypoteticky vliv této superrozkrádačky za zhasnutého světla vyloučili, byl by celkový, nově vytvořený vládní dluh všech vlád až do roku 2006 vzhledem k dnešní rychlosti narůstání zadlužení vlastně zanedbatelný. Jen "nějakých" 216 miliard.
Citace (je tam ještě více informací) z
http://www.outsidermedia.cz/Cesky-statni-dluh-1989-2011-1.aspx

Na začátku října 2013 byl státní dluh 1,653 bilionu korun.

Aktuální stav: http://byznys.lidovky.cz/kalkulacka.aspx

Do kupónové privatizace celkem byly do obou vln dány podniky o celkovém jmění 367,5 miliard Kčs/Kč (některé zdroje udávají 679 miliard).
13. 12. 2013 | 12:26

Scoolie napsal(a):

O čem se příliš nemluví je skutečnost, že údajná Mandelova nestrannost vůči Židům (narozdíl od jednoznačně proarabského postoje vůči Státu Izrael) byla zřejmě zapříčiněna tím, že mu už od 60. let pomáhali bílí převážně jihoafričtí Židé.

V tzv. Rivonském procesu v letech 1963-4, v němž dostal Mandela doživotí (z nějž si odseděl skoro 28 let) byli zatčeni také Denis Goldberg, Lionel Bernstein, Bob Hepple, Harold Wolpe, James Kantor a Arthur Goldreich. Wolpemu, Hepplemu a Goldreichovi se podařilo utéct. Kantor a Bernstein osvobozeni. Goldberg dostal doživotí a odseděl si 22 let.
13. 12. 2013 | 12:46

Sch. napsal(a):

Filuta, Anna

Naše země vzkvetla...To ve mě vyvolalo úsměv, stejná slova jsem kdysi slyšel v podobném kontextu. V našem domě bydlel muž charakteristický zahálčivým způsobem života odrážejícím se na jeho ošuntělém zjevu.
Pocházel přitom z rodiny solidního podnikatele, avšak otec se se synem příliš nemazal. Po jeho smrti mladý muž rozprodal dědictví po zástavárnách a prosperující firmu za zlomek její skutečné hodnoty. V té době se nechal ostříhat, koupil si módní oblek, kravatu a švýcarské hodinky.

A na co jsem si vlastně vzpoměl? Potkal jsem jednou paní bydlící přízemí. Co říkáte na Fandu sousede, ten ale vzkvetl, co ho táta už nedusí. Že?

A dnes? Fandu už vystěhovali, protože neplatil nájem, tak nevím jak na to je. Ale asi bych to uhádl.
13. 12. 2013 | 12:55

Yosif K napsal(a):

minatomirai napsal(a):
1) Nechápu ty pokusy zdiskreditovat cokoliv, k čemu docházelo v JAR v té době i po ní, včetně Mandely samotného, citováním absolutních nesmyslů a lží nebo různě upravených verzí.
2) Není přece těžké najít dostatek informací, lidé si pamatují, zejména ti, kteří v té době žili mimo Východ, který byl tradičně na informace chudý.
KONEC CITATU.
No vy jste mi pane dosti nedůtklivý patron!!!! Já tady diskutuji o tom co jsem slyšel - pravda od Boerů - ale to jsou hugenoti, mimořádně pravdomluvní, poctiví a sebekritičtí lidé. Pár Boerů jsem měl jako de facto kolegy + plus domordce z Angoly atd. Každý z nich si rád přivydělá v zahraničí - když doma vládnou zkorumpovaní komunističtí ignoranti.
Plus slyšel jsem hodně od kolegů co navštívili JAR v té či oné době. Pokud to všechno logicky zapadá do sebe od X lidí, je divné že by všichni lhali nebo tvrdili absolutní nesmysly.
ad 1) tak ANC bylo placeni sověty, bylo pronásledováno tak že Mandela se mohl kdykoliv dostat na svobodu kdyby se zřekl ozvbrojeníého boje což se nakonec de facto zřekl.
ANC vesele pořádalo tiskové konference, stávky, protestní akce, ba i ozbrojené přepady a bylo placeno sověty a kádři ANC (Thabo Mbeki) jezdili na teroristický trenink do SSSR.
Tio na oplártku zařídili v CSSR takový režim, že člověk mohl jít sedět natvrdo na 3-4 roky do tvrdého karceru za protisovětský vtip nebo podepsání Charty nebo za příspěvky do Svobodné Evropy.
Takže ANC bylo tvrdě pronásledováno a pořádali všchno možné - cca jako zakázaní komanči v SRN a v zemích ostbloku byla "sociální spravedlnost" a lidi šli na pár let do báně za frajkumšty o rozměru jedné promile toho co pořádala ANC v jižní Africe.
Apartheid byl špatný ale v mnoha přemnoha ohledech byl MNOHEM liberálnější než tehdejší komunismus v tvrdém ostbloku. APARTHEID BYL ŠPATNÝ ale lidi mohli stávkovat, mohli říkat co chtěli a nabyli vyuhozeni z práce a když to náhodou zachtila cenzura v JAR tak mluvili svobodně do BBC.

Apartheid byl špatný, šikanoval černou většinou obyvatel. Dnešní system v JAR již není "duhový národ" z roku 1994 - je to system který silně šikanuje nečerné menšiny. Co je na tom divného? V Africe (a u Arabů) pokud něco může dopadnout špatně tak to většinou dopadne špatně.

ad 2) Špatné informace máte evidentně vy. Jestli je vám více než 30 let tak si snad pamatujete "reálný socík". Levičáci dneska vytahují že reálný socík z 80 lety nebyl to stejné co nacismus nebo tvrdý stalinismus. To je pravda.

Zrovna tak je ovšem pravda ža apartheid z 80 let nebyl apartheid z 50 let, že to nebyl ani nacismus a že to nebyl ani stalinismus, zdaleka ne. Dokonce to nebyl ani "reálný socík" co se týče tvrdosti represí.

Apartheid byl nespravedlivý system. Pokud někdo otevřeně vystupoval proti aprtgheidu třeba na univezitě, mohl mít problemy s povýšením na šéfa katedry, jeho články byly občas centzurovány v tisku atd. Pokud někdo orgabnizoval !ozvbrojený boj" a byl chycen tak šel sedět.

Socík byl udajně "sociálně spravedlivý system". Ovšem do vězení se nikdo nedostal za "ozbrojený boj". Do vězení se člověk mohl snadno dostat za vyprávění vtipů v hospodě (hanobení světové sosálistické soustavy) či poslání příspěvku do novin či rádia na západ.

Sám jsem zíral když burští studenti studující v Holandsku mi říkali že jsou samozřejmě proti apartheidu ale že z toho co vidí na vlastní oči že apartheid byl slabý čaj proti režimu Gustava Husáka.
13. 12. 2013 | 13:18

Bestia triumphans napsal(a):

Anna:
aha, ok.
13. 12. 2013 | 14:03

Filuta napsal(a):

Bestie


Vy máte dojem, že běžný občan snad bohatne?
Vynechte smetánku z té jedné prosperující třetiny.

Je-li pro většinu z nás po 23 letech neoliberalismu průměrný plat něco jako UFO, tak to pokládám za velký "úspěch" režimu.
Ještě že tady není váš kolega Neo, vysvětlil by mi, že platy přece stoupají.
13. 12. 2013 | 14:16

Viola napsal(a):

Přidá se ještě pan sedláček, jestli dostane odvahu.
V HN už napsal:
"Martin Luther King měl svůj sen o nesegregované společnosti a z jeho projevu "I have a dream" se stala legenda. Tento jeho sen se z větší části podařil naplnit a člověka dnes soudí podle barvy pleti už jen pár pohrobků idiocie.
13. 12. 2013 | 14:39

minatomirai napsal(a):

Já tady diskutuji o tom co jsem slyšel - pravda od Boerů - ale to jsou hugenoti, mimořádně pravdomluvní, poctiví a sebekritičtí lidé. Pár Boerů jsem měl jako de facto kolegy + plus domordce z Angoly atd.
--------------------------------------------------------------------------
Pár Boerů jako kolegy? No to jsi mne Yusufe rozesmál, měl bych ti asi vykat, ale nejde mi to.
Jsi pamnětník podle toho Husáka.
Žádný Jihoafričan se neoznačí za Boera nebo dokonce hugenota. To je naprostý nesmysl, který mne jenom utvrzuje v tom, že jsi nikdy s nikým z Jižní Afriky nemluvil nebo se nesetkal.
Jihoafričané, bílí, se dělí mezi sebou a představují, pokud je třeba a pokud to člověk okamžitě nepozná z jejich angličtiny, na Afrikaner a English/British.
Toť vše. Jsi faux, Yusuf.
13. 12. 2013 | 14:51

mb napsal(a):

Scoolie napsal: Na druhou stranu nutno dodat, že sám Mandela nikdy před žádnou komisi nepřišel, ač sám měl nepřímo na rukou krev mnohých…
Je to ovšem podobné jako s Arafátem – když se lump začne chovat lépe, než se dosud choval, tak jsou všichni z toho na větvi. Na to co bylo předtím, se pokrytecky zapomíná.

... tak zas by nám to ovšem mělo být jako příslušníkům křesťanského okruhu blízké ...

páč je na tom z velké části vystavěno křesťanství ( i křest jako jeho klíčová složka ) ... boha (v křesťanské interpretaci) v podstatě nezajímá někdo kdo seká celý život víceméně latinu ( viz. příběh o marnotratném synu ), maximálně dostane čouda, že je vlažnej ... a nedá ze žrát, pozřít ...

bůh má rád napraveného a obráceného hříšníka ( jak správně odtušil švejk ) a nad tím se pak nejvíce raduje ...

Mandela je takto z křesťanského stanoviska a hlediska ´za vodou´ ...

hezký den ...
13. 12. 2013 | 14:58

Yosif K napsal(a):

Anna napsal(a):
Bestia triumphans

Podle mě naše země zchudla, což se jeví na výši státního dluhu, kupónovou privatizací...

Cituji:
Na startovní čáře v roce 1989 činilo zadlužení 114 mld. Kč (Miloš Pick, Stát blahobytu nebo kapitalismus). Po rozdělení ČSFR bylo nutné vypořádat závazky se Slovenskem a v roce 1993 činil státní dluh 164 mld, což bylo 17% HDP (Dvořák P., Veřejné finance a fiskální nerovnováha a finanční krize, Praha 2008, s. 97). Vzhledem k oněm 17% k HDP při vzniku České republiky se to může zdát hodně. Ale musíme si uvědomit, že v důsledku špatně provedené ekonomické transformace jsme se hluboce propadli proti roku 1989. Ještě v roce 1999 byla ekonomika o 5% slabší, než v roce 1989 (M. Pick, tamtéž).
KONEC CITATU.

Jo naše země zchudla co se týče agregátního HDP - prudce poklesla výroba tanků a těžkých houfnic. Stavba bytů již byla v p..eli v roce 1989 de postavilo 20% bytů co v roce 1980.

Pokud započtete pokles výroby tanků a houfnic a lokomotiv co se prodávaly do SSSR barterem za hlínu na fajfky tak naše země ohromně zchudla.

O tom agregátní ukazatele HDP jsou - zahrnují výrobu tanků, výrobu cementu na raketová sila a protiatomové benkry atd atd atd.
13. 12. 2013 | 15:08

Anna napsal(a):

Yosif K

O produkci a prodeji vždy někdo rozhoduje, dojednává... a to vždy a všude na světě.
13. 12. 2013 | 15:37

tytyty napsal(a):

Jak typické! Blog je o Češích a Mandelovi. Ale diskutéři píší o ... mandelince. Budiž.
Tak tedy k té ekonomice a českým omylům.

Předválečné Československo NIKDY nepatřilo mezi deset nejprůmyslovějších zemí světa.
S tezí, že Československo patří mezi deset nejprůmyslovějších
zemí světa, přišli v r.1948 komunističtí ekonomové Goldmann a Flek v publikaci Plánované hospodářství v Československu. Proč?
Aby přesvědčili ty ostatní, že Československo je zralé pro
zespolečenštění.
Prvorepublikoví ekonomové (např. Klimecký O spotřebě) hodnotili postavení československé ekonomiky daleko střízlivěji.
Tvrdili, že se nacházíme na rozhraní pásma chudoby a bohatství. Dnes zase někteří propagandisté papouškují po marxistických ekonomech Goldmannovi a Flekovi výše uvedenou tézi o vyspělosti prvorepublikové ekonomiky, aby dokázali, jak ti komunisté špatně hospodařili.
Obě tvrzení prostě nesednou. Koneckonců i po 40 letech
komunistického hospodaření nás vzali do OECD. Československo
dle údajů Klimeckého v díle O spotřebě (Praha: Orbis 1946),
které přebral od Colinse Clarka bylo zhruba na konci
dvacátých let na 32,6% výkonnosti USA, kdežto Rakousko na 36,6%,
Německo na 46,2%, Velká Británie např. na 76,5%.
Reálný důchod na hlavu činil v Československu 43, 1% amerického důchodu, v Rakousku 56,7%, v Německu 53,5%.

Druhá část viz zde http://www.vasevec.cz/blog/poznamky-k-vyvoji-ceske-ekonomiky-ve-20-stoleti-komparace-s-danskem/
13. 12. 2013 | 16:14

Yosif K napsal(a):

Pane Minatomirai, ocenuji že jste upřimný a zapálený bojovník proti rasismu a za socík, odhaduji že Boera osobně neznáte, já sjem dělal u americké firmy kde jihoafričané a angolané fungovali jako ochranka. Každou neděli se chodili modlit, jsou to velmi decentní, zdvořilí a taktní lidé, s každým skvěole vycházejí včetně "lidí jiných kultur" jinak by jako menšina nepřežili na svých statcích 400 let.

Uznávají že aopartheid byl špatný a že každý má mít rovné šance a rovná práva, co nim však vadí je to že soudčasná voláda je vědomě nechrání před zločinci kteří je systematicky vyvraždují a že mezi zločinci kteří je systematicky vyvraždují jsou velmi často i policisté - členové AŃC atd atd.

A nejsou sami komu se dnešní chaos v JAR nelíbí - soudě dle pískotu kterým černý dav na stadionu vypískal současného presidenta Jacoba Zumu - exemplárního komunistického korupčníka, zbohatlíka, nasilníka a korytáře.

The Trekboers, as they were originally known, were mainly of Dutch origin (this includes Frisians and Flemish Calvinists), as well as Protestant Germans and French Huguenots.[3] They first arrived in the Cape of Good Hope during the period of its administration (1652–1795) by the Dutch East India Company (Verenigde Oostindische Compagnie or VOC). Lesser migrations of Scandinavians, Portuguese, Greeks, Italians, Spaniards, Poles, Scots, English, Jews, Russians and Irish immigrants also contributed to this ethnic mix.
13. 12. 2013 | 16:46

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Bobek Miroslav · Boudal Jiří · Brenna Yngvar · Bureš Radim C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Černý Jan · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Dienstbier Jiří · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fábri Aurel · Fafejtová Klára · Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Glanc Tomáš · Groman Martin H Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrbková Lenka · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Chlupáček Ondřej · Chromý Heřman · Chýla Jiří J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kohoutová Růžena · Kolínská Petra · Kopecký Pavel · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Novotný Martin O Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Paroubková Petra · Passerin Johana · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Pikora Vladimír · Pilip Ivan · Pixová Michaela · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rath David · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Syrovátka Jonáš Š Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vích Tomáš · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojta Vít · Vojtěch Adam · Výborný Marek W Wagenknecht Lukáš · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy