Švéd je jako láhev kečupu

04. 10. 2019 | 19:19
Přečteno 3262 krát
I když většinu lidí docela překvapila ráznost výstupu 16leté copaté dívenky ze Stockholmu, která vypadá na dvanáct, snad nikomu, kdo Švédy trochu zná, na krátkém výstupu diplomaticky označeném za "emotivní" nepřišlo nic zvláštního. Nemluvě o tom, že psychiatrizovat rozdílný národní charakter vykazuje spíš známky neuvědomovaného mezikulturního nepochopení, než objektivní "vědecké" diagnózy.

Navzdory tomu, že Švédi navenek vytvářejí dojem stoických soch z mramoru, vždy měli naštěstí mezi sebou i umělecké podvratné živly, které se rády nořily do podvědomých hloubek kolektivní psyché a snažily se upozornit na to, že vidět je jen vrcholek ledovce. Národní kinematografie se tak většinou redukuje na zpodobování navenek pevných charakterů, které se postupně hroutí a lámou pod nezvladatelným náporem pořád silněji útočících emocí nebo dlouho ignorované vnější reality. Podobně, jako Strindberg v literatuře odkrýval skryté fantazie, ambice a "pudy" svých spoluobčanů, tak i Bergson ve filmu dovedl držet nekonečně dlouhý pohled kamery na tvář filmového představitele až do chvíle, než se ta konečně téměř nepozorovatelně roztaje pod naléhavostí svazovaných duševních pohnutí.

I když špatné jazyky tvrdí, že Švédi jen neumějí pracovat se svými emocemi, ve skutečnosti pro ně společnost prostě není nastavena a "kooperující a konsensuální komunita", jejíž nutnost pravděpodobně vyústila z nepříznivých klimatických podmínek, se projevuje v podobě těžkého a špatně dýchatelného ovzduší (v přeneseném smyslu nijak nesouvisejícím se švédským environmentalismem), napjaté atmosféry dopadající na každého, kdo v zemi trochu déle žije. Není proto náhoda, že nejvíc cizinců, kteří v roce 2004 zemřeli při tsunami v Indickém oceánu, bylo ze Švédska a když se v zimě projdete po španělském pobřeží, můžete si velice dobře rozšířit zásobu švédských slovíček. Zkráceně řečeno, zpod psychického náporu těžkého švédského společenského ovzduší můžete buď jen utéct do zahraničí anebo se ním nechat ubít až do stavu nevybuchnuté sopky, uzlíčku nervů anebo dalšího výstižného pojmenování jedním návštěvníkem pocházejícím z kultury, která vše, co si vkládá do úst, nejdřív vykoupe v lázni kečupu.

Slovy jednoho Američana, jehož extrovertní národ nemá ve svém slovníku slovní spojení "nevyjádřená emoce", jsou Švédi jako láhev kečupu. Zatřepete ní jednou, nic nevyjde. Zatřepete podruhé, pořád nic. A když s ní zatřepete potřetí, vylije se vám na talíř celý obsah. No a jeden takový Švéd se právě "vylil" na společný globální konferenční talíř Organizace spojených národů. To, co svět viděl, nemělo nic společného s autismem, ADHD či prostou emocionálností mladé dívky, kterými ta může současně klidně "trpět", ale bylo běžným projevem sopečnaté krajiny, která vytváří horizont švédské společnosti. A stačí jen trochu déle spočinout při jejím pozorování anebo pro ty línější si jen pustit její zrychlený videozáznam v podobě Strindbergových knih či Bergsonových filmů a zanedlouho se sami stanete svědky proměny vyprahlé pouště v nejdramatičtější přírodní drama.

Mírumilovná paní po tom, co vykročíte na přechod pro chodce o něco dřív, když na něm ještě prochází autem a zaklepete jí na zadní okénko, jelikož si dává nějak na čas, vás začne docela šíleně autem pronásledovat, troubit, křičet a v tom typickém švédském sopránu na celou ulici vyluzovat něco nesrozumitelného. Jiní, jinak docela milí sousedé, vám zase ze společné domovní pračky (ve Švédsku se pračky považují za "luxusní" zboží a i v bohatších bytových domech se pere ve společných) vyházejí právě vyprané prádlo na dlážku jen proto, že jste o nějakou tu čtvrthodinu překročili časový harmonogram prádelny. A to nemluvě o dalších případech amplifikovaných reakcí na porušení jednoho z milionu nepsaných a na první pohled nepodstatných pravidel společného soužití (které mají samozřejmě všechny "opodstatněnou logiku", jsou nezpochybnitelné, v každé provincii země rozdílné a pro svojí nepsanou povahu zcela zabraňující plné integraci první generace imigrantů z mimoevropského kulturního okruhu), o kterých bych v mém případě raději pomlčel (a z nichž příčiny některých mi pořád zůstávají záhadou), ale se kterými se dříve nebo později setká každý dlouhodobější návštěvník země.

Jinak řečeno, realita se odehrává ve výjimečných, krátkých okamžicích, utopených před pozorností v moři balastu. V těchto kritických chvílích se odhaluje pravda, a jestli ji chce člověk číst, musí vyhledávat to, co se vymyká a svou nevšedností často "uráží vkus", který se tvoří prostým a otupělým zvykem. Když jsou vyjeté koleje výjimečně mocné a nepřipouštějí odchylky, jednotlivec ztrácí možnost normální cestou vyjádřit skutečnost nebo prostě jen to, co se jim nějak vymyká. A když se mu to nakonec povede, z povahy věci to pak nevypadá moc uhlazeně.

Švédsko vždy patřilo mezi největší producenty oceli a strojírenskou velmoc, a to i v přeneseném smyslu charakterizující jeho společenskou atmosféru a kulturu. Naštěstí ale byla země i průkopníkem ve vývoji výbušnin a tak vždy, když se našli jedinci schopni prorazit ocelový společenský krunýř, uskutečnili to ve formě a sílou exploze. Nesouhlas a odchylku jde v "konsensuální a kooperativní" kultuře držet na uzdě jen do té doby, než výbuchem své nahromaděné energie vše nesmete.

To, co mohli lidé v OSN vidět, byla běžná (a když se budete jen trochu pozorněji dívat i téměř každodenní) švédská reakce, pro kterou by měli mít porozumění především lékaři lidských duší. I sebelepší psychiatrické vzdělání a dlouholetá praxe, které si neuvědomují specifičnost a odlišnost národních charakterů, ale jsou po celou dobu zavrtané v jedné středoevropské, kopečky obklopené kotlině, si mohou velice lehce zaměnit mezikulturní nepochopení či i neuvědomovanou implicitní xenofobii za "objektivní vědeckou" diagnózu.

Všechny národy se na sebe vzájemně zdálky dívají přes pokřivené čočky zamlžených dalekohledů a když teď již bývalý předseda Výboru sekce Dětské a dorostové psychiatrie PS ČLS JEP, jehož jediná delší "zahraniční" zkušenost byla z praxe v Ružomberku, v podstatě správně říká, že Greta Thunberg prožívá úzkost a vidí svět černobíle, tak si neuvědomuje, že z cizího pohledu každý Švéd prožívá úzkost, dívá se na svět a chová černobíle. Jedná se o národní specifičnost, a i tu jen hodnocenou partikulárními kritérii zdejší místní specifičnosti. Ve Švédsku si prostě kečupem jídlo neochutíte a když se do země náhodou chystáte, připravte se na to, že buď z jeho láhve nedostanete ven ani kapku, nebo se vám vylije úplně celá...

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. V opačném případě se vystavujete riziku, že příspěvek administrátor odstraní z diskuse na Aktuálně.cz. Při opakovaném porušení kodexu Vám administrátor může zablokovat možnost přispívat do diskusí na Aktuálně.cz. Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů. Redakce Aktuálně.cz.

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Bobek Miroslav · Boudal Jiří · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Černý Jan · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Dienstbier Jiří · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fábri Aurel · Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Groman Martin H Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrbková Lenka · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Chlupáček Ondřej · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolínská Petra · Kopecký Pavel · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Novotný Martin O Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Paroubková Petra · Passerin Johana · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pikora Vladimír · Pilip Ivan · Pixová Michaela · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Rath David · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Syrovátka Jonáš Š Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vích Tomáš · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek W Wagenknecht Lukáš · Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zahumenská Vendula · Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy