Za roztomilostí, transformery a animovanými filmy

23. 07. 2012 | 12:10
Přečteno 3031 krát
V Jižní Koreji mluví s uznáním o naší animaci. Je to trochu zvláštní, když mezi našimi zeměmi nebyly navázané ani diplomatické styky do roku 1990 (československé velvyslanectví v Soulu bylo zřízeno dokonce až v červenci 1991). Ale Korejci znají například Karla Zemana přes Japonsko. Zbytek stačili dohonit svým tempem od 90. let, kdy se v zemi ženšenu zamilovali sentimentálně do naší romantické Prahy. Slovo Praha tu mimochodem najdete v názvu snad padesáti firem - byť polovinu tvoří v podstatě motely, sloužící např. k hodinám lásky.

Já jsem vyrazil s českou animací do Koreje s mnohem méně ambiciózním cílem - představit na mezinárodním festivalu animace SICAF snímek Fimfárum Do třetice všeho dobrého a seznámit se s tamním prostředím animace. Navíc tamní produkce je na vzestupu, chrlí seriály do televize, festivalové tituly či plyšové hračky a melodie na mobily. Korejské filmy začínají být všudypřítomné, ale některé i opravdu dobré.

Návštěvník této země ale dříve či později zjistí, že nejtěžší je v 50 miliónovém národu najít vždy toho správného člověka - nejen zapamatovat si jeho tvář i jméno. Co je horšího, často ani takový neexistuje. Vše se organizuje skupinově a pro nás neprůhledným způsobem. Animátory zastřešuje Seoul Animation Center, ale i různé organizační výbory, asociace tvůrců, pracovníků, producentů, cartoonistů, jejichž všichni možní představitelé defilovali na červeném koberci festivalu SICAF.

Slavnostní zahájení se konalo v moderním nákupním a zábavním komplexu COEX, kde se moderní město mění v nekonečné dálnice s mrakodrapy. Přes všechnu modernu jste ale poznávali tradiční prokletí animace plné tradičně introvertních a tichých lidí, kteří si neumí svůj obor lépe bránit.

U mikrofonu se místo nich střídali stárnoucí organizátoři a pantátové se školními bezbrannými dětmi v krojích, jež dostaly befelem: Něco pěkného zazpívejte. Rozhodně se však z festivalu nedělá legrace, všichni jsou pyšní na to, jak se bere vážně. Čím smrtelnější ceremoniál, tím očividně serióznější akce.

Uvnitř labyrintu "festivalového Doomu" se nacházel i trh se zábavním animačním průmyslem. Takže na první pohled bylo jasné, že se v Koreji animace stává něčím mezi designem, hrou a abecedou nového věku - nikoliv pouze večerníčkem. Nejvíc publika se hrnulo za počítačovými hrami, holky se fotily s postavami animovaného baseballového seriálu nebo si malovaly ToonToye. Ti, které nebavilo už ani to, si házeli elektronickým míčem do terče.

Prostor dostali korálkáři, knihkupci, ale i ti, kteří se chtěli převléct za animovaného ninju. Jejich karneval neměl žádné věkové, mentální, estetické, ani genderové omezení, takže tu z neznámého důvodu rozdával jeden důchodce své fotografie v obleku Transformers. Bohužel mi bylo řečeno až poté, co jsem tu strašidelnou momentku vyhodil do koše, že šlo o známého korejského animátora.
Pororo - korejský animovaný hrdina
Pororo - korejský animovaný hrdina

Mainstreamová korejská produkce jinak kopíruje japonské anime a vychází rovněž z kultury manga. S tím rozdílem, že zdejší postavy mají všechny ještě výraznější dvě základní kvality. Buď jsou hrozně roztomilé (cute), anebo vybavené drsným výrazem (případně nějakým plechovým krytem). Ten nejpopulárnější dětský hrdina Pororo je obojí - roztomilý tučňák s ocelovou vojenskou helmou.

Kultura roztomilosti a transformerů totiž vládne nejen současné Koreji, ale už se vyváží do zahraničí podobně jako tamní televizní seriály. Holky mají celou sérii roztomilých gest a pohledů pro fotografické příležitosti. Jedno véčko, dvě véčka. Prst do tváře, když mají komplex z moc oválného obličeje. Prst na bradu. Lidé tu žijí neustále jakoby s maskami, skrz něž nelze prohlédnout. Teprve, až si s nimi dáte soju nebo jiný alkohol, poznáte jejich skutečnou vřelost.

Já jsem byl představen vicechairmanovi nějaké asociace, ale opravdu se mě ujal až profesor Park Kibog, který kupodivu znal českou animaci. Viděl většinu naší klasiky, měl přehled i o učitelích z našich škol. Až jsem se skoro zastyděl, že si dělám legraci z korejského světa, který se blíží animovanému filmu. Nad skleničkou jsme spolu začali už rozvíjet smělé plány, jak budeme posílat korejské animátory do Prahy, aby se učili taky třeba stop motion. Vedle toho, že dělají ty prokleté transformery, zocelené korejskou historií a zkušeností nešťastného národa mezi Čínou a Japonskem.

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Twiist napsal(a):

Pane Procházko, nějak se tento blog nemůže rozeběhnout. Nevyjádřil se ještě Ládík, který je v plivání na nedávnou minulost přeborník, snad ani ze slepé nenávisti vůči komunistům na báječné animované filmy tehdejší éry nechodil. Byly precizní po všech stránkách, měly myšlenku, vtip, byly blízké myšlení dětí. Ty dnešní splácaniny „umělců“ postrádají především morálku, neustále opakované násilí, střílečky křiví dětskou duši, kam to všechno může dojít v pokračování blbin pro tenagery a zastuzené dospěláky můžeme vidět na nejčerstvějším případu z USA.
23. 07. 2012 | 13:27

Grőssling napsal(a):

Zeman, Zeman, to je nějakej patík z pravdoláskova ?

Kolik pak těch animovaných filmů co znají ve světě vzniko za působení firem Pravdoláska sro a Penízeažnaprvnímmístě as ?
Obávám se, že žádné.
23. 07. 2012 | 15:00

Papouch napsal(a):

"Grőssling napsal(a): Kolik pak těch animovaných filmů co znají ve světě vzniko za působení firem Pravdoláska sro a Penízeažnaprvnímmístě as ?
Obávám se, že žádné. "

to se da vygooglit behem par minut, napriklad tohle:

http://www.youtube.com/watch?v=Cx4MR2QCWyk

dosud jediny cesky animovany film nominovany na Oscara

Pinkavovy oscarove Ratatouille a Geri's Game bohuzel ani pri nejlepsi vuli ceske filmy nejsou, za coz muzeme podekovat sovetskym zachrancum pred kontrarevoluci
23. 07. 2012 | 22:18

Az napsal(a):

Ještě si dovedu představit, jak přijede korejský animátor do Prahy, ale dost dobře si nedovedu představit, jak ho vrátíte o 30-60 let do minulosti, aby se od českých tvůrců něco naučili.
23. 07. 2012 | 23:23

Grőssling napsal(a):

Papouch taky napsal,

Pinkavovy oscarove Ratatouille a Geri's Game bohuzel ani pri nejlepsi vuli ceske filmy nejsou, za coz muzeme podekovat sovetskym zachrancum pred kontrarevoluci.

Nevysvětlitelnou ambivalencí ja skutečnost že i po úspěšném odražení kontrarevoluce a stále pod kuratelou Rudé armády tu vzniklo spousta animovaných filmů, které byly úspěšné i v zahraničí.

To po nové, tentokrát úspěšné kontrarevoluci v roce 1989 už chcíp pes, možná to bylo i tím, že ta Rudá armáda odešla.
24. 07. 2012 | 09:08

Pororo fan napsal(a):

Dobře dobře, tak zpátky k topiku.
Pane Procházka, Pororo nemá nic společného s militarimemm, nemá helmu proto, že by se chtěl s někým střetávat, je to prostě neskutečně populární postavička tučňáka (pro malé korejské děti je Pororo vlastně opravdu něco jako náš Krtek), který žije někde v zasněžené malebné krajině se svými nesourodými kamarády (prasátko, liška, krokodýl?! atd,) a jehož jehož životním snem je létat. Proto ta helma... Při vzpomínce na ten seriál si vlastně uvědomuju, jak moc toho má vlastně s Krtkem společného.
Oni toho vůbec mají Korejci s náma splečného víc, než my si myslíme.
A koneckonců i ten jejich národní nápoj se už většinou nedělá z rýže, ale z brambor...
24. 07. 2012 | 12:51

Pororo fan napsal(a):

Budhamarja, omlouvám se za ty překlepy!
24. 07. 2012 | 12:54

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Bobek Miroslav · Boudal Jiří · Brenna Yngvar · Bureš Radim C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Černý Jan · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Dienstbier Jiří · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fábri Aurel · Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Glanc Tomáš · Groman Martin H Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrbková Lenka · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Chlupáček Ondřej · Chromý Heřman · Chýla Jiří J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kohoutová Růžena · Kolínská Petra · Kopecký Pavel · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Novotný Martin O Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Paroubková Petra · Passerin Johana · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Pikora Vladimír · Pilip Ivan · Pixová Michaela · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rath David · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Syrovátka Jonáš Š Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vích Tomáš · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojta Vít · Vojtěch Adam · Výborný Marek W Wagenknecht Lukáš · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy