Ekonomika rituálů

02. 07. 2013 | 21:55
Přečteno 2071 krát
První červencový týden bude mít o jeden pracovní den méně. Většina z nás (včetně mě) možnost užít si v létě o trochu více volna vítá. Zároveň se nám naskytuje příležitost zamyslet se nad vlivem rituálů (v tomto případě odpočíváme, abychom rituálně uctili dávné hrdiny národní historie).

Slovo rituál jsme zvyklí vídat v blízkosti slova ekonomika zřídka. Přesto se rituály a ekonomika vzájemně ovlivňují mnoha různými způsoby – v některých případech se posilují, jindy jdou proti sobě. Jakkoli je západní společnost prodchnuta heslem „čas jsou peníze“, potřeba rituálů nezmizela a ani zmizet nemůže. Věnujeme jim velkou část času, energie i peněz a činíme z nich tak jeden z faktorů národní ekonomiky.

Tržní prostředí rituály modifikuje. Vánoce tak získaly během posledních desetiletí na významu a jsou nám připomínány již od října, protože jejich oslava je spojena s obdarováváním a tomu přechází nákupy. Ne neprávem jsou Vánoce nazývány „svátky konzumu“, na druhou stranu představují důležitou vzpruhu např. pro knižní odbyt. Knihou obdarováváme rádi, zatímco pro sebe si knihu často jen půjčíme, stáhneme, či si ji prostě odřekneme. Kdoví, kolik nakladatelů by bez předvánočních nákupů dnes již neexistovalo. Na Vánoce si jistě nestěžují ani výrobci a prodejci šperků, spotřební elektroniky a hraček.

Rituály mají i své náklady. Během svátků téměř nikdo nepracuje, takže HDP neroste a pokud se zaměříme na konec roku, zvýšený prodej tučných a sladkých potravin, alkoholu a pyrotechniky naznačuje, že zdravotní pojišťovny na slavení spíše tratí. A to nechci spekulovat o tom, že v těchto dnech může spotřeba kondomů naopak zaostávat za žádoucím stavem - ostatně podle statistiky k roku 2011 bylo časné stadium syfilis nejčastěji hlášeno v březnu (51 případů oproti průměrným 36), což odpovídá nákaze na přelomu roku.

S čím si trh doposud neporadil, je nezobrazitelnost tajemného Ježíška – výrobci plyšáků, přívěsků, triček, tašek atd. zatím ostrouhávají. V Americe to dopadlo jinak – historku o tom, že Santa Claus je navlečený do červeného kožichu, protože si to prosadila Coca-Cola, možná znáte.

Na zavedení Valentýna a Haloweenu v našich krajích má trh také svůj podíl – prodejci sladkostí, květin, dárků a také plodové zeleniny velkých rozměrů tyto svátky nemohly nechat ležet ladem. Na druhou si svou pozici udržují Velikonoce, i když jejich komerční využití není velké (zájem je o čokoládová a sem tam nějaké slepičí vejce, pohlednice a čínské pomlázky). Zde vítězí tradice požadující řádně oslavit návrat prodlužujících se dnů.

Do budoucna lze očekávat na jednu stranu tlak na co nejvíce efektivní jednání jednotlivců a následné upozaďování rituálů, na druhou stranu lidská přirozenost, tradice a jak vidíme, i trh, budou rituály udržovat, případně rozvíjet či vynalézat nové. Pokud nevěříte v sílu rituálů, představte si, že by někdo přišel s nabídkou šestidenního týdne. Teoreticky bychom měli jásat, že získáme devět víkendů ročně navíc, v praxi by ale přišla vlna protestů, protože nový cyklus by boural tradici stvrzenou biblickým mýtem o stvoření.

Publikováno na ipoint.cz

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Pradědek Čech napsal(a):

Tak nám zavřeli Nagyovou. Kterou? Já znám dvě. A obou není žádná škoda. No tu ze Strakovky. A tak. To si na ní museli vzít něco lepšího. Alespoň fraky. Že jenom kukly a beranidla? No kam ta doba spěje.
03. 07. 2013 | 00:29

kormoran napsal(a):

Nechapu co autor chce rici, protoze 'ritualy' provozovalo lidstvo od nepameti. Vanoce , slunovraty , dozinky , dikuvzdani atd. Ve vetsine pripadech slo o podekovani prirode -Bohu za plodnou urodu a tim i preziti .

Nevidim problem v tom , ze 'kdosi' tyto svatky pripomina jiz dlouho pred. Problem je ten, ze lide si postupem casu prestavaji uvedomovat jejich prvopocatecni vyznam.
03. 07. 2013 | 03:53

Petr Havelka napsal(a):

Pane Petráku,

"upozaďování" rituálů.

Tak to už se bude jenom makat a nakonec se chcípne a ten "poslední" rituál je také "mastná" záležitost, ale tam už je to trhu celkem jedno, tam funguje specifický trh a jak je známo "Je zakázáno si cokoliv brát do hrobu"
03. 07. 2013 | 05:43

Finn napsal(a):

kormoráne,
ono vlezlé připomínání Mikuláše vyrovnanými šiky "čokoládových" čertů a mikulášů v chrámech konzumu už od září a vánocí ohyzdnými figurínami Santů a do omrzení omílanými pseudokoledami už někdy od konce října asi není to, co máte na mysli s uvědomováním si prvopočátečního poselství těchto svátků.
03. 07. 2013 | 06:27

Maximus napsal(a):

Pamatujete si na dobu, kdy jste dostali jako malé děcko keramické prasátko na korunky? Tak to byl ten první moment, od kdy Vás začali učit dávat peníze sviním! A vlastně je to také jistý druh rituálu.
03. 07. 2013 | 07:12

Dalimír napsal(a):

Pane Petráku musím reagovat ve Vašem blogu na ranní správy radiožurnálu o tom že prý češi jsou nejhorší v čerpání evropských fondů a o hospodaření s nimi ani nemluvě ! Tak rozhodla komise EU ! Tak to je mi teda novinka , pánové v Bruselu objevili novou ameriku ! Když občané české republiky to ví od doby kdy pan Kalousek převzal do zodpovědnosti rezort ministerstva financí ! Snad si bruselská administrativa EU dělá z čechů legraci nebo co ? Jinak to nevidím !
03. 07. 2013 | 07:19

neo napsal(a):

Maximus:

jenže tě nikdo nenutí. Můžeš si pomlázku uplést a stromek ozdobit plátkem pomeranče a ořechem a místo dárků provolávat lásku k bližním...
03. 07. 2013 | 08:36

neo napsal(a):

Pane Petráku:

je možné že to schytáte za ta tvrzení o volném pracovním dni a že na vánoce skoro nikdo nepracuje.

Copak jste zapomněl na všechny ty dělníky a rolníky a podavačky v supermarketech, které jsou nucené pracovat svátek, nesvátek a to i na štědrý den, aby si vyznavači konzumu mohli nakoupit ?
03. 07. 2013 | 08:42

zemedelec napsal(a):

Pane Dalimír.
Souhlasím.
Proto nám vysvětluje Kalousek přes náměstka,že podle auditu,je vše naprosto v pořádku.
Mimo téma,pokud tam dosadí Rusnok Fichera,tak můžu s klidem napsat,žádný odborník,ale v hodný zametač.
03. 07. 2013 | 08:45

SuP napsal(a):

neo -
Zapoměls na ...pracující inteliugenci ....
03. 07. 2013 | 08:50

neo napsal(a):

SuP:

no jo a u prodavaček mi vypadlo R :)
03. 07. 2013 | 08:55

SuP napsal(a):

Nevím jak kdo, ale proč uvažovat o šestidenním týdnu a muset všechno překopávat, když stačí zkrátit tu pracovní část.
Když totiž bude volno (ještě) v ponělí, nebo (už) v pátek, získáte tím 52 volných dnů bez reorganizací. V pondělí a v pátek většina lidí totiž taky nepracuje. V pondělí vzpomínají na sobotu a v pátek se chystají, jak se v sobotu na všechno vykašlou. Stačilo by, že práci a plat by měli v další volný den jen ti, kdo skutečně nějakou práci mají.
Tak jak je to dneska, se na nich zbytek národa jen přiživuje.
03. 07. 2013 | 09:10

SuP napsal(a):

neo -
Mně zase u inteligence vyrostlo navíc "u".
Mám tlustý prsty a prd vidím.
03. 07. 2013 | 09:11

IK napsal(a):

Milej pachlapče,

vůbec nejsem zdeptán, jak jsem působil, od mládí sleduju všecko bedlivě a pomáhám si chytřejšíma, než jsem sám.
Článek o simulosiovaný Selbstlosigkeit jsem přečet - dobrý, ale samozřejmě, že ekonomové jsou často papíroví a univerzitně praktičtí - to přece víme.

Podstata: kolik lidí se serve, rozejde, rozhádá, rozprávničí na příklad kvůli dědictví a to je silná většina. "Primitivní" příroda se nevymlouvá na mozek a humanismus, kdo dřív přijde, ten dřív žere, slabšího napadni, oko za oko a tak dokola. My si říkáme, že jsme tvorové vyšší - jenže ty přežívací instinkty v nás doutnají furt a nemůžem si jaksi pomoct.
Ke kvetoucímu Římu byli nutní otroci, stejně dnes "roste" ekonomicky třeba Čína a zase potřebuje otroky. A vyspělý země - to roztomilé Švýcarsko třeba neruší bankovní tajemství jen z dobrý vůle - ale opět - kvůli prachům a bankovkám ze svejch filialek v Americe, která hrozila, že jim je zakáže.
I ty odposlechy byly a budou - a nejen v Americe.

Žijem v mýtech a legendách... Jeden příklad: jak se třeba odsuzovala měnová reforma v komunistickým CZ, jako ožebračení - ale hle - i lidumil a demokrat Roosewelt zabavil občanům zlatíčko ze dne na den a neodevzdání bylo trestný.

Člověk, je /jak jsem načrtl před desítkami let ve chvíli přtetlaku v makovici/ - jednou větou - pánem všeho zvěrstva.

Tak tvoř zvířata. Píšeš dobře, tak napiš občas něco taky o přírodě, ať se trochu poučíme a vzdálíme se - ismům, který mají už dávno tak málo smyslu jako termíny - levice či pravice.

Ikoušek
03. 07. 2013 | 11:52

Baba napsal(a):

Nechat se duchovně obohatit, lze tak i tak. Našinec dá momentálně předsnost shromáždění před intimitou.
03. 07. 2013 | 11:59

Medikolog napsal(a):

Neo 08.42

zapoměl jste na Antonína, topiče elektrárenského od Wolkera a na jeho kolegy a kolegyně, na železničáře, na sestry a na doktorky v nemocnicích, na pracovníky ŘLP (řízení letového provozu), obsluhy plynovodů a vodáren, dispečery, havarijní služby, na policisty, hasiče a žoldnéře ve službě, na pracovníky v dálkové dopravě, na posádky lodí na moři, na pokojské, na kuchaře, číšnice a vrchní... kteří zajišťují VAŠI sváteční pohodu... a kteří si také potřebují nakoupit.

Ale jestli si dá štědrovečerní volno i farář a místo na půlnoční pojede do Alp na lyžovačku - tak prosím;-). Jinak se mýlíte.
03. 07. 2013 | 13:31

Medikolog napsal(a):

P.S. vypadlo mi v poslední větě.. má být: Jinak se, autore, mýlíte.
03. 07. 2013 | 13:36

neo napsal(a):

Medikolog:

ti jsou shrnuti mezi dělníky, rolníky a pracující inteligencí.
03. 07. 2013 | 13:53

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Bobek Miroslav · Boudal Jiří · Brenna Yngvar · Bureš Radim C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Černý Jan · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Dienstbier Jiří · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fábri Aurel · Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Groman Martin H Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrbková Lenka · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Chlupáček Ondřej · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kohoutová Růžena · Kolínská Petra · Kopecký Pavel · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Novotný Martin O Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Paroubková Petra · Passerin Johana · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pikora Vladimír · Pilip Ivan · Pixová Michaela · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Rath David · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Syrovátka Jonáš Š Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vích Tomáš · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek W Wagenknecht Lukáš · Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zahumenská Vendula · Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy