Jde o emoce, hlupáku!

08. 08. 2013 | 19:10
Přečteno 2763 krát
Chcete-li z váhavého spotřebitele učinit svého zákazníka, přesvědčte ho, že je členem privilegované skupiny.


V článku Ekonomika rituálů jsem ukázal, jak lidové tradice mohou výrazně ovlivnit ekonomiku země. Podívejme se nyní na toto téma z druhé strany a zamysleme se, jak trh vytváří a používá nové rituály.

Zvláštní příležitosti jakou jsou slavnosti slouží k utužení pocitu sounáležitosti. Scházíme se, abychom si dali najevo, že patříme do jedné skupiny. Abychom zdůraznili, jak důležitá událost to pro nás je, někdy se proto slavnostně oblékneme a dodržujeme řadu pravidel s danou příležitostí spojených. Pocit, že někam patříme, je příjemný, a náležitě to dokážou využít církve, politické strany, ale i trh. Proto nám jsou občas nabízeny slevové karty s neodolatelným názvem „členství v klubu“. S „klubem“ má tato akce společné pouze to jedno slovo, ale podvědomá touha po pospolitosti může i tak zafungovat.

Pokud jste byli svědky křtu nové knihy či hudebního alba, víte, o čem mluvím. Být svědkem uvádění produktu na trh se díky křtu stává poctou a zvětšuje naši chuť si výrobek koupit. Jen se třeba smířit s tím že křtem se jeden kus zničí. Ovšem to neplatí pokaždé. Byl jsem svědkem křtu jedné knihy žánru fantasy. Nekonvenční nakladatel držel v ruce skleničku s medovinou, ale knihy mu bylo natolik líto, že si raději sladký lepkavý nápoj vylil na hlavu a nechal ho vtékat do husté kštice.

Výraznější podívanou nabízejí další „tržní slavnost“: veletrhy. Pro výrobce daného oboru je nezbytné se jich účastnit, stejně jako je více méně povinné účastnit se svatby rodinného příslušníka. Veletrh poněkud připomíná námluvy některých ptačích druhů, při kterých se samečci o závod předvádějí a samečky si mezi nimi vybírají toho „nejlepšího“ (stejně jako spotřebitelé, ani samičky jednotlivé kandidáty příliš nezkoumají a zhusta se drží hesla, že nejlepší se pozná podle toho, že o to mají zájem ostatní).

Kompaktnější skupinu, než jsou spotřebitelé jednoho produktu, tvoří zaměstnanci firmy, není tedy divu, že ani zde to bez rituálů nejde. Tím nejstarobylejším je návštěva „shora“.Vedení společnosti navštíví pobočku a dá tím najevo, že o ni ví, ba co víc, že mu na ní záleží. Ritualizace je tak velká, jak jen to jde: stisky rukou, uvítací fráze, provedení po firmě, řeč k zaměstnancům, společný oběd. Důstojné oblečení je zde samozřejmostí. Saka a kravaty ovšem musí leckde nosit mužská část zaměstnanců i mimo takovéto příležitosti a týká se to i pracovníků, kteří sedí celý den zalezlí u svých počítačů, s mnoha kolegy se nevídají a s klienty vůbec. I když se to nezdá, nošení obleků ve firmách má stejný důvod jako účast v kroji na dožínkách. Dáváme (byť na základě nařízení) svou příslušnost ke skupině a navíc náš pobyt v práci získává nádech slavnostnosti (nicméně navzdory úsilí tvůrců firemních norem zůstává spojení „slavnostní práce“ protimluvem).

Suma sumárum se neustále někdo snaží našich emocí zneužít a pomocí nich námi manipulovat. Ale proč se tím trápit? Ostatně koncerty spojené s křestem jsou příjemným zážitkem, veletrhy poskytují slušnou podívanou a kostýmky žen, pracujících ve společnostech s firemním kódem, jsou sexy.

Publikováno na ipoint.cz

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Klíma napsal(a):

Mistrovsky to mají propracované Beck tzv šmejdi. Oznámí vám jak jste vyhráli, a potom vám prodají za 40000 něco co by ůdajně normálně stálo 70000.
08. 08. 2013 | 19:15

Ládik!!! napsal(a):

Kdysi jsem nabízeče něčeho posílal do p.dele sprostě. Dnes je tam posílám slušně. Srocení se neúčastním a na jednání chodím v riflích a ve svetru, hodně jetých. Auto nechávám za rohem.
08. 08. 2013 | 19:31

Pavel napsal(a):

To Ládík :

Taky bych se za Dáčku styděl.
08. 08. 2013 | 19:42

Baba napsal(a):

Čte se to jako když máslo na chleba maže. Od zítřka se prý začne ochlazovat.
08. 08. 2013 | 19:59

Gerd napsal(a):

Ládiku,
buď jste hodně nekonvenční branže a máte tolik zákazníků, nebo se Vám podnikatelský záměr nedaří. I když platí i opačný axiom, příliš drahé oblečení a auta zákazníky naopak odrazují, protože si každý uvědomí, že to platí v ceně. Platí zlatá střední cesta.
08. 08. 2013 | 20:20

Baba Jaga napsal(a):

Je to až zarážející, kolik lidiček je svým založením stádních a rádo v davu.
I když odlišování se za každou cenu nedoporučuj
08. 08. 2013 | 20:22

Občan napsal(a):

Čím větší divadlo, tím menší důvěryhodnost a respekt.
Možná by stálo zato více respektovat českou historickou zkušenost a méně opisovat americké brožurky.
08. 08. 2013 | 20:29

automechanik napsal(a):

Pavel radsi jezdi na schuze socialistu novym mercedesem ci bavorakem. Aby byl nenapadny. Za Dáčku by se na sjezdu styděl. Jeste by ho tam nekdo mohl povazovat za obycejneho cloveka.
08. 08. 2013 | 20:38

Ládik!!! napsal(a):

Gerd -
pořád si ještě můžu vybírat. Stačí jméno, hadry jsou vedlejší. S autem jsem to prý přehnal, ale k choulostivým mohu jet druhým. Důležité je být přesný a spolehlivý.
08. 08. 2013 | 20:58

Baba napsal(a):

Nenech se vytlačit, Babo.
08. 08. 2013 | 21:04

Ládik!!! napsal(a):

Babo, si volajaká čudná.
08. 08. 2013 | 21:08

Baba napsal(a):

Dáme dvojku.
08. 08. 2013 | 22:18

Baba napsal(a):

Božskej magneťáček.
09. 08. 2013 | 00:49

Richard napsal(a):

"Chcete-li z váhavého spotřebitele učinit svého zákazníka, přesvědčte ho, že je členem privilegované skupiny."

ano, ano, každý se rád cítí jako výjimečný, mě samozřejmě nevyjímaje, i kdyby to měla být sebevětší iluze..

je to taka jednoduchá manipulace přes narušený pocit vlastní hodnoty bo asi každý se chce cítit výjimečně hodnotně...
- "jste právě Vy ten slušný člověk mezi zkaženým zbytkem?, volte nás(staňte se našimi členy)"
- "jste chytří, vadí Vám hloupost? přijďte mezi nás, jsme web pro inteligentní lidi"
- "máte talentované dítě, přihlaste ho do našeho exklusivního klubu pro nadané jedince (vstupné deset tisíc)"
a bla bla bla, také bezduché, ničím zajímavé, banální kecy ve zcela výlučných klubech samých výjimečných jedinců...
mnozí se chytí, zvláště ti, na které slogany padnou úplně nejméně...
09. 08. 2013 | 00:57

scientist napsal(a):

to autor
mám 4 poznámky, ale vím, že moc šťourám, tak se omlouvám :)
1) v sociálních vědách je rituál pojímán jako běžný typ jednání. Tzn. pokud ekonomika vytváří nové typy rituálů, není to překvapivé, bylo by naopak divné, kdyby to tak nebylo. Racionalita (efektivita) a rituál nestojí vždy proti sobě, jak trochu naznačujete v závěru předchozího článku (Ekonomika rituálů). Ale to by bylo na delší povídání.
2) často se zaměňuje pojem rituál za institucionalizované jednání. Každý rituál je institucionalizovaný, ale každé institucionalizované jednání není rituál. Nelze přeci říci, že vše co se opakuje, je rituál.
3) když napíšete "Scházíme se, abychom si dali najevo, že patříme do jedné skupiny.." apod., předpokládáte tím, že lidé mají skutečně tento záměr? To, že jednání má nějaký efekt, ještě neznamená, že je příčinou jednání. Vědátoři mají tendenci vkládat do hlav lidí záměry, které ve skutečnosti lidé nemají :) Jako kdyby to byli šachoví hráči neustále pečlivě kalkulukující každý krok a jeho dopady na tři tahy dopředu. Takhle ale člověk nefunguje.
4) Myslím, že zbytečně psychologizujete. Emoce nejsou základem jednání - emoce jsou "jenom" korektivem jednání, nabalující se na jednotlivé situace. Ekonomové a spol. dělají chybu, když se snaží pochopit jednání lidí pomocí psychologie. Skutečným motorem jednání je kultura. Abychom pochopili emoce, musíme pochopit kulturu, tedy to, co ty emoce ustavuje (je určitě zajímavé vědět, co člověk prožívá, když ztratí práci, ale mnohem důležitější je pochopit, proč to vůbec prožívá... ). Ostatně, na wikipedii (heslo emoce) je to celkem stručně a dobře vysvětlený.
09. 08. 2013 | 14:28

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Boudal Jiří · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Černý Jan · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fábri Aurel · Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Groman Martin H Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrbková Lenka · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Chlupáček Ondřej · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolínská Petra · Kopecký Pavel · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Nouzová Pavlína · Novotný Martin O Obluk Karel · Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Paroubková Petra · Passerin Johana · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pikora Vladimír · Pilip Ivan · Pixová Michaela · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedláček Tomáš · Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vích Tomáš · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek W Wagenknecht Lukáš · Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zahumenská Vendula · Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy