Proč jsou tak často renomovaní analytici horší než začínající?

27. 08. 2013 | 22:15
Přečteno 3147 krát
Jim Cramer je mužem, který sloučil investování se zábavou a vytvořil tak přitažlivou a úspěšnou show. Vysoký kredit si vysloužil výkonností svého fondu Cramer & Co. (později Cramer, Berkowitz, & Co.), který dosahoval během čtrnácti posledních let minulého tisíciletí nádherného ročního výnosu 24%. V roce 2001 Cramer správy aktiv zanechal a v roce 2005 spustil v televizi CNBC pořad Mad Money.

Cramerova úctu vzbuzující investorská minulost přesvědčila řadu lidí o jeho mimořádných analytických schopnostech, popřípadě o jeho geniální intuici. Lze předpokládat, že sám Cramer toto přesvědčení ochotně sdílí. Cramer se před novináři rozpovídal o tom, že nadprůměrných výnosů lze dosahovat také díky činnostem, jako je šíření negativních zpráv o jednotlivých společnostech přes spřátelené novináře. Pak stačí nakoupit laciné akcie a počkat na jejich návrat na reálnou hodnotu. Cramer tvrdí, že on takové hrátky nikdy neprovozoval – ovšem jedná se o nelegální činnost, bylo by tedy na nejvyšší míru překvapivé, kdyby se k něčemu takového Cramer přiznal.

Zdálo by se, že úspěšná investorská minulost je sama o sobě důvodem, abychom Cramerova doporučení nebrali na lehkou váhu. Jenže skutečnost je bohužel spíše opačná – úspěchy při správě rizikových aktiv mohou naopak znamenat, že musíme být při následování rad dané osobnosti obzvláště opatrní.

Pro tento zdánlivě nelogický závěr existují dva důvody:

1. Je možné, že Cramer při správě majetku skutečně nepřekročil zákon. Nicméně nedělejme si iluze, že takto poctiví jsou všichni správci, kteří vykazují stabilně vysokou výkonnost portfolia. Cramer nemluvil do větru. Pokud je vysoká pravděpodobnost, že někdo manipulovat veřejností v minulosti, jakou máme jistotu, že tak nečiní právě teď, když k nám promlouvá?

2. Na trzích s rizikovými aktivy hraje nevyhnutelně velkou roli prachobyčejné štěstí. Investor (pokud se neuchyluje k praktikám z bodu 1) se bez něj neobejde. Ovšem pokud ho má, přičítá nadprůměrný výdělek především svým schopnostem. Zvýšené sebevědomí jde ruku v ruce se zhoršenou schopností sebereflexe. To vede k postojům typu: „Dostal jsem nápad a protože ten nápad je můj, určitě je vynikající.“

Příklad: před osmi měsíci Cramer razantně vyzýval k prodeji akcií Hewlett Packard a Best Buy. Obě akcie měly v té době za sebou dva a půl trvající sešup a svým držitelům rozhodně radost nedělaly. Jak se jejich ceny změnily od pochmurné Cramerovy předpovědi? V obou případech se zdvojnásobily!

Pokud vaše akcie prodělávají a renomovaný investiční expert předpovídá jejich pád, zachovejte chladnou hlavu a berte toto doporučení s velkým nadhledem. Pokud solidně vyděláváte a expert vašim cenným papírům předpoví slibnou budoucnost, neusněte na růžích. Akciový i měnový trh jsou typickými prostředími s malou předvídatelností, kde lze hodně získat i ztratit. V takovýchto prostředích se nevyhnutelně daří klamu i sebeklamu a teoretické znalosti i zkušenosti dávají jen malou výhodu. Proto zde naleznete málo expertů a hodně těch, kteří si na ně hrají.


Publikováno na ipoint.cz

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

autorovi napsal(a):

Nemám ráda analytiky.
Jsou příliš drahým luxusem na to, jakou činnost SKUTEČNĚ dělají,
a že za své "VÝSLEDKY" nemusí vůbec odpovídat.
Soukromý analytik, kterého si najme politik, ačkoli jich mají z eráru jak "naseto", může stát - najat na kdejakou lapálii - i několik milionů.
Každý NORMÁLNÍ člověk je ZDARMA analytikem denně.
27. 08. 2013 | 22:28

other people-s money napsal(a):

Nic nového, všechno to (nejen) investiční poradenství, analýzy, různé formy kibicování, zábavných tematických show a la Cramer, psaní a vydávání knih o investování, pořádání kurzů a školení, a dokonce i výroba a prodej společenských her na téma investování (viz např. Kiyosaki) - to všechno je nabalený derivát, mnohdy dokonce výnosnější ale hlavně podstatně jistější a mnohem méně rizikový byznys, než investování či spekulování samo.
Jak se říkalo o zlaté horečce v Kalifornii a na Aljašce - nejšikovnějším zlatokopem nebyl ten, kdo si koupil claim a kopal či rýžoval, ale ten kdo na místě s "vysokohorskou přirážkou" prodával zlatokopům nářadí, chlast a ubytování.
28. 08. 2013 | 00:30

muromec napsal(a):

Roda-Roda kdysi dávno napsal takovou malou anekdotickou povídku: Profesor dostane zadání provést výzkum o účinnosti Prášku na moly, konkrétní značky. Po půlročním výzkumu odevzdá výsledek svého bádání, ve kterém radostně sděluje, že po nasazení předmětného Prášku na moly se moly rychleji množí, jsou čilejší, a larvy dorůstají až na dvojnásobek běžné velikosti.

Ale jistě stačí správně zadat požadavek na konečný výsledek, a k takové hloupé chybě u dnešních analytiků nemůže dojít. To by tak bylo, aby se nedopracovali ve svých analýzách přesně k tomu, co potřebujeme. "Já jsem analytik, kdo je víc?"
28. 08. 2013 | 06:47

aga napsal(a):

Spíš je otázka, jak je to možné, že ještě lidé věří analytikům, kteří jsou protěžováni systémem a médii. Je přeci jasné, že jejich analýzy jsou tu proto, aby posloužily systému (tj. jeho elitám) na úkor všech ostatních. Ani desítky let tvrdé empirie ještě tuto důvěru (či lépe řečeno víru) z hlavy publika nedostaly. Kdepak, kolečka systému zapadají jedno do druhého a jsou pečlivě promazána...

Mimochodem, těžko věřit i takovým analytikům, jako je autor, když z jeho předvolebních analýz vychází demagogií neposkvrněna vždy jen strana Kalouska a knížete.
28. 08. 2013 | 07:46

Xury napsal(a):

Nechápu proč vystudovaný elektrotechnik řeší kapitálové trhy.
28. 08. 2013 | 08:11

Odol napsal(a):

Možná proto, že je systematičtější než praktičtější.
28. 08. 2013 | 09:09

Analytik napsal(a):

Kněžna Libuše byla první česká analytička a prognostička. Od té doby úroveň tohoto umění značně poklesla.
Zvláště v oboru finanční analýzy se to hemží podvodníky, kteří svým klientům radí prodat a sami vzápětí lacino nakupují.
28. 08. 2013 | 09:14

aga napsal(a):

Xury

Daleko zajímavější je to, ře vystudovaný elektrotechnik řeší iracionalitu v člověku. To mi přijde půvabně iracionální.
28. 08. 2013 | 10:14

Xury napsal(a):

Pro agu:
jj, přesně :-DD
28. 08. 2013 | 10:49

TomášL napsal(a):

ago

Nikdy jsem nepochopil, proč humanitně vzdělaní lidi nejdou schopni připustit a pochopit, že přírodovědci i technici musí řešit iracionalitu. Asi proto, že raciu nerozumí a bojí se pustit na "svůj" píseček lidi od racia, aby náhodou nebyli důvtipnější jak lidé od iracia a nezesměšnili je. Nejspíše komplex méněcennosti...

xury

A proč by nemohl? Se nějak vylučuje?
28. 08. 2013 | 10:50

Veterán napsal(a):

Já jen nemůžu pochopit tu nejzákladnější věc.
Po tolika chybných a často i úmyslně podvodných předpovědích analytiků a jejich novinářských spolupracovníků, se jim pořád daří vyvolávat na burze vlny a ovlivňovat veřejné mínění.
Tolik chyb a lidé opět jako ovce poslušně prodají své akcie, které jdou vzápětí nahoru, a koupí doporučované, které začnou klesat. A po čase jim stejný člověk-firma něco doporučí a oni si neřeknou, ten nás už jednou podvedl, ale opět ho poslechnou.
Stejné je to třeba i u volebních předpovědí, kdy za poslední roky se předpovídači a komentátoři tolikrát ztrapnili rozdílem mezi realitou a jejich řečičkami, ale přitom stále stejná parta okupuje veškerá média.
To jsme vážně tak lehce ovladatelné stádo?
28. 08. 2013 | 10:54

aga napsal(a):

TomášL

Každý musíme řešit SVOU iracionalitu. Člověk bez příslušného vzdělání a praxe ale působí iracionálně, pokud píše knihy o iracionalitě člověka a davu, případně se na toto téma vyjadřuje autoritativně jiným způsobem. Pokud by vystudovaný psycholog či psychiatr psal knihy o elektrotechnice, i kdyby byla jeho koníčkem, myslel bych si to samé.
28. 08. 2013 | 11:21

rliantd structure napsal(a):

PS

To, že něco MUSÍME řešit ještě zdaleka neznamená, že to řešit umíme.
28. 08. 2013 | 11:25

aga napsal(a):

eee

to bylo ode mne.

Jen při té příležitosti podotknu - abyste mohl řešit iracionalitu u jiných, musíte nejprve získat náhled na svou vlastní - a ten nezískáte samostudiem odborné literatury. Tento náhled je dle mého skromného laického názoru přesně to, co chybí většině z nás, pana Petráka zdaleka nevyjímaje.
28. 08. 2013 | 11:42

TomášL napsal(a):

aga

http://www.youtube.com/watch?v=BWyTxCsIXE4

Poincare by mohl vyprávět... Místo Dr.Q. si dej matematiku.
28. 08. 2013 | 12:00

aga napsal(a):

TomášL

Proč? Já o matematice nemíním psát knihy, ani si nemyslím, že sama o sobě pomůže s iracionalitou. Z praxe odkoukaný mustr pošetilého či bláznivého profesora matematiky o tom snad svědčí nejlépe.
28. 08. 2013 | 12:10

TomášL napsal(a):

aga


Měl bych na Vás dotaz, který zní: Když odeberu z Vašeho těla každý atom, co zbyde?

PS: A co když renomovaní analytici to dělají -špatné odhady- záměrně, autore?
28. 08. 2013 | 12:20

TomášL napsal(a):

op: co z Vás zbyde?
28. 08. 2013 | 12:22

aga napsal(a):

TomášL

Chcete objektivní pravdu nebo můj názor? No, v obou případech je to - nevím.

A já mám dotaz - na co to potřebujete vědět? Nebo už to víte, už jste si to spočítal? A co s tou informací míníte podniknout?
28. 08. 2013 | 12:27

TomášL napsal(a):

aga

Abych si udělal představu o Vašem "transcedentu".
28. 08. 2013 | 12:29

aga napsal(a):

TL

Stejně by to byla jen VAŠE představa, ne mé transcendentno, a velmi pravděpodobně vám chybí přijímací receptory pro mé vysílání (jakož i naopak). Musíte se smířit s tím, že ani s matematikou se do cizí hlavy nedostanete.
28. 08. 2013 | 12:33

Da.rock napsal(a):

To přece není nic nového. Úspěšný analytik má prostě jen delší dobu štěstí. Když bude mít štěstí opice, může klidně dělat analytika. Viz článek:
http://aktualne.centrum.cz/finance/penize/clanek.phtml?id=775905
28. 08. 2013 | 17:01

aga napsal(a):

TomášL

Popřemýšlel jsem a mám protiotázku:

Co zbyde z Beethovenovy Deváté, když odeberete každý atom z každého nosiče či z každé databáze, na které je zaznamenána nebo zapsána? Klidně včetně lidských mozků.
28. 08. 2013 | 18:32

buldatra napsal(a):

TomášL napsal(a):

aga
Měl bych na Vás dotaz, který zní: Když odeberu z Vašeho těla každý atom, co zbyde?

A chcete je odebírat jeden po druhým, nebo všecky naráz?
28. 08. 2013 | 18:50

aga napsal(a):

Jeden po druhém je atom odebírán z kočky Šklíby (Cheshire cat) Lewise Carrolla. Výsledek je známý - zbyde škleb.
28. 08. 2013 | 19:30

aga napsal(a):

PS

A to je vědecký fakt (ten škleb) protože:

Charles Lutwidge Dodgson (27. ledna 1832 v Daresbury, Cheshire – 14. ledna 1898 v Guildfordu, Surrey), známý pod pseudonymem Lewis Carroll, byl anglický spisovatel, matematik, logik a učenec.
29. 08. 2013 | 09:27

TomášL napsal(a):

buldatra

Na tom v konečném důsledku nesejde.

aga

Představte si, že budete sedět ve vesmíru, kde není atmosfera. Otázka zní, jaký akustický požitek budete mít ze skladby, kterou jste nikdy neslyšel? A u té kterou jste slyšel?
29. 08. 2013 | 11:00

aga napsal(a):

TomášL

Nelogicky uhýbáte. Nejde o akustický požitek, ale o to, co zůstane buď ze mě nebo z Deváté, pokud odeberete atomy z méda, nosiče. Já tvrdím, že nehmotná duše či idea, plán, archetyp, matrice - prostě to, na co se pak atomy jenom nabalují, co formují, ztvárňují, zhmotňují. Akustický požitek snad probůh není podmínka existence - ani mé, ani Deváté.
Pokud budete odpovídat, tak proboha logicky a konzistentně.
29. 08. 2013 | 15:03

TomášL napsal(a):

aga

Hm, s Vámi nemá cenu diskutovat. Pěkný zbytek dne.
29. 08. 2013 | 15:49

aga napsal(a):

TomášL

Tolik k iracionalitě, že.
29. 08. 2013 | 16:04

Jedlon napsal(a):

Nassim Nicholas Taleb by asi s takovym vykladem souhlasil, pomerne dobre o tom pojednava jeho kniha "Fooled by randomness". Lze se dozvedet i dalsi zajimave uvahy, ktere lze bez problemu zobecnit i na jine domeny nez jsou financni trhy.
03. 09. 2013 | 15:16

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Bobek Miroslav · Boudal Jiří · Brenna Yngvar · Bureš Radim C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Černý Jan · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Dienstbier Jiří · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fábri Aurel · Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Glanc Tomáš · Groman Martin H Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrbková Lenka · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Chlupáček Ondřej · Chromý Heřman · Chýla Jiří J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kohoutová Růžena · Kolínská Petra · Kopecký Pavel · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Novotný Martin O Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Paroubková Petra · Passerin Johana · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Pikora Vladimír · Pilip Ivan · Pixová Michaela · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rath David · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Syrovátka Jonáš Š Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vích Tomáš · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojta Vít · Vojtěch Adam · Výborný Marek W Wagenknecht Lukáš · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zahumenská Vendula · Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy