Zázrak? Politické strany letos komunikují věcněji

20. 05. 2014 | 17:50
Přečteno 2688 krát
Leckdo tomu nebude věřit, ale české politické strany letos krotí své emoce.

Kvantitativní analýza textů politických stran vypovídá mnohé nejen o způsobu, jakým strany komunikují, ale též o jejich postojích a chování. Metodu analýzy jsem založil na předpokladu, že extrémista je zcela zaujat „vyšší“ hodnotou, jejím prosazováním, bojem za ni a odporem vůči jejím „nepřátelům“. Tomu odpovídá slovník, který používá, popř. vůči kterému je vnímavý.

K analýze skupinové iracionality jsem použil polemické (kritizující, varující či na kritiku reagující) texty publikované na oficiálních webech politických stran v období od 1. 1. 2014 do 30. 4. 2014 (výjimkou jsou Piráti, u kterých jsem kvůli malému počtu textu období rozšířil na 1. 5. 2013 až 30. 4. 2014). Celkový rozsah získaného textu se pohyboval od 17 374 slov u ANO po 48 105 slov u ODS. Za spolupráci při tvorbě analýzy vděčím Petře Štěpánové a společnosti Bisnode.

Míru skupinové iracionality politických stran lze určit na základě výskytu výrazů z následujících sedmi kategorií:

1. Agresivita: nenávist k jiným názorovým skupinám se odrazí ve slovech jako zmanipulovaný, odporný, přisluhovač, zlovolný atd.
2. Prodej iluzí: vzhlížení k „vyšším“ ideálům prozradí slova: svoboda, příroda, národ, spása atd.
3. Dogmatismus: naléhavá snaha „zachránit svět“ vede k používání slov: naprosto, rozhodně, všichni, každý atd. (naopak slova jako částečný, nevelký, ojedinělý ukazují na nízkou dogmatičnost).
4. Zaštiťování se kolektivem: člen davu používá často zájmena my a oni v 1. pádu.
5. Ideologické myšlení: nepřítele je třeba označit slovem končícím na –ismus.
6. Dramatičnost: přibarvování textu slovy boj, krev, smrt, strach atd.
7. Posedlost symboly: symbol zastupuje celou skupinu, ať již vlastní či konkurenční. Sem patří slova: symbol, vlajka, přísaha atd.Čísla v tabulce udávají průměrný počet výrazů na deset tisíc slov textu (kromě dogmatismu, který se počítá jako poměr dogmatických a nedogmatických výrazů). Barvy políček odpovídají výskytu vyhledávaných výrazů (bílá = nízký, žlutá = střední, šedá = vysoký).

Seznam vyhledávaných výrazů obsahuje téměř 1400 položek a je k dispozici na webu iracionalita.net a v příloze knihy Skrytá autorita: Iracionalita a dav v člověku.

Analýza jde za rámec tradičního pravo-levého politického třídění. Místo něj hledá, kde se daná politická strana nalézá na škále umírněná – radikální – extremistická. Radikální (a tím spíše extremistické) strany komunikují se svými případnými voliči jiným způsobem než strany umírněné. Předcházejí před ně s rétorikou, která danou skupinu voličů osloví, tedy s rétorikou bohatou na výrazy z uvedených sedmi kategorií.Výrazy, které jednotlivé strany nejčastěji používají:

•TOP 09 - komunisté, lhát, populistický, bojovat, logický, právo, rozvoj
•ANO - kmotr, spekulace, boj, právo, příroda
•Strana zelených - ohrožovat, kvalitní, příroda, životní prostředí, zdraví
•KSČM - lhát, trapný, kvalita, stabilita, poctivý, suverenita
•ČSSD - mýty, propaganda, násilí, účelový, kvalita
•ODS - neschopný, podivný, populistický, demokracie, rozvoj, socialistický, ekologisté
•KDU-ČSL - brutální, zmanipulovaný, strach, kvalita, prosperita, slušný
•Piráti - nenávist, praktiky, záminka, právo, svoboda, svobodný
•Úsvit - bezzubý, hloupý, lež, demokracie, suverenita
•Svobodní - hloupý, propaganda, zradit, blahobyt, národ, svoboda, svrchovanost

Za pozornost stojí, že z osmi stran, které prošly aktuální i loňskou analýzou, šest svou rétoriku výrazně zmírnilo. Pouze Strana zelených si mírně pohoršila a hodnota ODS se téměř nezměnila. Výrazný skok učinilo hnutí ANO, které loni skončilo hůře než Úsvit, zatímco letos jeho hodnoty poklesly ve všech sedmi kategoriích (v případě agresivity dokonce o více než polovinu). Druhý největší skok se podařil KSČM, jejíž letos publikované články mají podle mého názoru skutečně střízlivější a věcnější tón než kdykoli předtím.

Paradoxem je, že stranou, na kterou mám nejpozitivnější osobní vzpomínky, je ta, která vyšla z analýzy nejhůře, tedy Svobodní. Členka jejich republikového výboru Andrea Holopová bravurně odmoderovala jednu mou přednášku a poté jsem strávil s Pavlem Pešanem a několika dalšími členy a příznivci strany příjemné posezení nad sklenicí vína. Vděčný jsem také předsedovi olomouckých Svobodných Josefu Zbořilovi, který napsal velmi kladnou recenzi na mou knihu. Ovšem předmětem analýzy je způsob, jakým strana komunikuje, a nikoli mé vzpomínky.

Těžkou soudit, zda je toto zchlazení emocí důsledkem toho, že strany vnímaly loňské parlamentní volby za důležitější než jsou blížící se volby do Evropského parlamentu, a proto volily emotivnější slovník, či zda je příčinou na aktuálně stabilní politická situace (alespoň na české poměry). Bude zajímavé sledovat, zda politickým stranám toto zklidnění vydrží i v dalších obdobích.


Analýza z roku 2012
Odpovědi na otázky týkající se metody analýzy

Publikováno na Deníku Referendum.


Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Bakalův nezvaný host napsal(a):

Tak komunikoval Péťa

Nečasova síťovka po zvýšení DPH
http://www.youtube.com/watch?v=ESVErqo9b6s

Petr Nečas (ODS) - předvolební daňová lež
http://www.youtube.com/watch?v=fNqdLBcF43Q

No a Míra

Namol opilý Miroslav Kalousek
http://www.youtube.com/watch?v=DTd38Qe-uzo

No Míra nejdříve prohlašoval, že ani pít nemůže.
20. 05. 2014 | 18:36

Michal Macek napsal(a):

ja videl vcera ty klipy - strasny :) bohuzel musim uznat ze tak nejepelsi klipy mel LES a zeleni (teda oproti ostatnim - jinak taky bida). a dostala me jedna strana uz si nepamatuju jaka ktera hrozila ze kdyz ji nebudem volit bude tu pravo sarija - teda ja se prava sarija taky bojim ale ze by to prislo takhle rychle? :)))
20. 05. 2014 | 18:49

Bestia triumphans napsal(a):

Jsem potěšen že strana, kterou budu volit se umístila nejlépe.
:-)
20. 05. 2014 | 19:25

smutný napsal(a):

Politické strany letos komunikují věcněji

....protože po tom, co tady předvedly ODS a TOP09 už ohlupování lidí propagandistickými hesly nezabírá jako kdysi, naopak působí kontraproduktivně. A je to taky tím, že už tyto dvě zájmová sdružení podnikající v oboru -rozkrást, vytunelovat- nemají pisálky na své straně a nedostává se jim tolik reklamy a podpory ze stran našich "objektivních" a "nezávislých" médií jako kdysi. Loď se potápí a krysy zdrhají.
20. 05. 2014 | 20:39

Radek Uchytil napsal(a):

Jsem rád že Svobodní mají tak vysoké skóre, já vnímám nízké skóre jako spokojenost se současným politickým bahýnkem. Jsem rád že jsou radikální.
Citace z Wikipedie: Pojem radikální (z latinského radix, kořen) se začal používat během pozdního 18. století jako politologické označení stoupenců důkladných společenských změn, které by ve větší nebo menší míře zahrnovaly změny sociálního řádu. Historický radikalismus je vhodné odlišovat od moderního označení radikál. Především je však třeba odlišovat termín radikální, který označuje zásadní změny, jež jdou na podstatu neboli kořen (radix) věci, od extremismu, který označuje krajní polohy v levicové nebo pravicové politice.
20. 05. 2014 | 22:14

David napsal(a):

"...Paradoxem je, že stranou, na kterou mám nejpozitivnější osobní vzpomínky, je ta, která vyšla z analýzy nejhůře, tedy Svobodní. ..."

-----------------------------

To není paradox. To je výpočetní chyba.

Každý kdo sleduje politikou musí vidět, že v médiích se nesrovnatelně častěji vyskytuje TOP 09 než Svobodní.

A proto nejhůře nemohou být Svobodní, ale TOP 09, protože z Kalouska, Korteho, Štětiny a Laudáta ta agresivita a nenávist přímo kape.

Takže hledejte, kde jste udělal chybu ve výpočtu.
20. 05. 2014 | 22:16

Jaroslav Kohout napsal(a):

Osobne to hodnotim, jako celkem poctivou praci a verim, ze autor jedna s dobrym umyslem .... Ta metodika se mi ale nejak nezda a myslim, ze takto nelze ucinit zavery, ktere autor ucinil ... U nekterejch tech vyrazu tam nejakej smysl vidim a meli bychom se z toho poucit, u jinejch absolutne nechapu, jak se vztahuji k zaveru vyzkumu ... Navic se tak trochu (rozumnej dost :)) michaj hrusky s jabkama ...

Vezmeme treba tu, v dodatku zminovanou, svobodu ... Svoboda preci (resp. dle nas :)) znamena absenci donuceni, co je na tom iracionalniho ? Je snad iracionalni, ze chci mit svobodu napr. prodavat konopi ? Mozna se to nekomu nelibi, ci je to pro spolecnost skodlive, ale iracionalni touha to urcite neni ... Naprosto konkretni (neiluzorni) implementace svobody prodeje konopi vidime v posledni dobe napr. v Urugvaji a v USA ... Mozna jen ty pojmy pouzivame v jinem smyslu, nez je chape autor ... Mozna nase snaha vratit temto pojmum jednoznacny a racionalni vyznam pusobi v duchu pruzkumu kontraproduktivne ...

Obecne nase snaha o racionalnejsi komunikaci a "oddemagogizovani" pojmu ci nazoru, tak ve vyzkumu muze pusobit prave opacne .....

Zastitovani se kolektivem nebo "plural skromnosti" ? Jak to autor odlisi ?

Stejna prava pro VSECHNY je nasi zakladni politickou ideou, ve ktere tez nespatruji zadnou iracionalitu ... je to proste politicky postoj a ja verim, ze spravny a racionalni ... Ten dogmatismus celej mi prijde nejakej divnej ...

Co kdyz je strana z -ismu obvinovana a musi tak -ismy pouzivat v obrane (napr. v clanku o tom, ze nejsme dogmatici se -ismu asi tezko vyhneme :)) ? Nezalezi tedy na kontextu vic, nez metodika pripousti, treba i na kontextu konkretniho politickeho boje v konkretni okamzik ? Jinymi slovy - postoje, ktere vyvolavaji spory lze tezko oznacit za iracionalnejsi, nez postoje neutralni, nebo zadne ...

O spojeni pojmu radikalni (jdouci ke korenu), extremni (napr. Galileo byl celkem extremista) a iracionalni (nelogicke, odporujici rozumu) uz psali nade mnou :)

----

Mam z toho proste takovej pocit, ze autori pouzivaji zajimavou a v mnoha pripadech pravdepodobne i relevantni metodu (nic o ni nevim :)), k necemu, na co lze pouzit stezi, ci vubec ...

Umeni diskuze se clovek uci celej zivot a je to velice tezka disciplina, takze vitam jakoukoliv snahu o jeho sireni, ci vylepsovani, ci snahu komukoliv pomoci se zlepsenim, v tomhle pripade si ale vubec nejsem jist, jestli nahodou vyzkum a jeho interpretace nezpusobi tomuto umeni "medvedi sluzbu" ...

Mozna je to prilis individualni a komplikovane umeni na to, aby slo "merit" nasypanim dat do textovyho analyzatoru, ale musi se to odpracovat hezky sluvko po sluvku, argument po argumentu ... Oznacit nekoho za demagoga proto, ze pouziva casto slovo svoboda (naschval zjednodusuju) mi prijde ponekud nevedecke ... I zminovana osobni autorova zkusenost mluvi proti te metodice, neni cas se nad tim zamyslet ?

Myslim si, ze dogmatismus v diskuzi pujde merit pocitacem, az kdyz projde Thuringovym testem, coz nejak brzo neocekavam, jestli vubec ... :) ...

snad ani nemusim dodavat, ze jsem clenem Svobodnych :)
21. 05. 2014 | 01:23

Ládik!!! napsal(a):

Jak teď čtu - města si pronajímají na volby počítače za 8000 na 2 dny. To bych jim teda nic nepronajal. Za 8000 nepřijdu o noťas, který mi nějaké nemehlo z národního výboru pokulví. Jedině bych jim pronajal nějakou hujdu bez operačního systému.
21. 05. 2014 | 06:55

milanpetrak napsal(a):

Dobré ráno, pane Kohoute,

děkuji za promyšlenou a kultivovanou polemiku. Zaslouží si odpověď z mé strany – ale učiním tak spíše formou nového článku.

Poprosím vás ale zatím, abyste si v případě zájmu prošel článek s loňskou analýzou (odkaz je výše v textu), kde ukazuji, že existuje souvislost mezi výsledky analýzy a chováním a postoji dané politické strany. Další příklady jsou uvedeny v kapitole Jazyk víry knihy Skrytá autorita, kde vysvětluji, proč tomu tak je (tedy proč strany s vysokou iracionalitou nerady pouští na relevantní místa kandidátek nestraníky a ženy, proč na kandidátky do EP nepouští cizince a proč mění svého předsedu méně často než jiné strany).
Knihu nemusíte shánět, podstatná část textu je zde:
http://books.google.cz/books?id=soaw8xLsv-IC&printsec=frontcover&hl=cs#v=onepage&q&f=false
21. 05. 2014 | 08:27

obylí napsal(a):

Stejná práva pro všechny! Jenom ne pro Slováky, flanďáky, dělníky, intelektuály, podnikatele, ženy, homosexuály, heterosexuály a jiné extrémistické a deviantní menšiny.
21. 05. 2014 | 09:07

modrý edvard napsal(a):

autor. Zajímavé, děkuji.
23. 05. 2014 | 08:06

Jaroslav Kohout napsal(a):

Dekuji za odpoved a za odkazy :) Tak pro inspiraci jeste trochu polemiky :):

Ja nepopiram, ze tam souvislosti bejt muzou ... Tohle muze bejt podobny, jako treba burza ... furt vam ta matematicka analyza funguje, pak najednou nekdo objevi mobil, nebo bouchne tovarna na hlinik a celou matiku burzy muzete zahodit a vratit se zpatky k fundamentalce, dokud se neobjevej nejaky novy trendy, ktery neznamo kdy opet zaniknou (jako vsechno na svete :)) ...

Abych to vysvetlil na ty svobode ... Celou dobu (a pro vetsinu stran) to muze bejt "indicator iracionality", najednou se objevi prvni strana, ktera tomu pojmu bude chtit vratit racionalni vyznam a proto ho zacne pouzivat casto v odlisnych souvislostech v racionalnim vyznamu .... a cela matika je v hajzlu :)

Cely to je zalozeny na tom, ze ty pojmy nikdo ve skutecnosti nemysli vazne a pouziva je jako propagandu (v podstate je dost smutny, ze se podle frekvence uziti slova "svoboda" uz da merit mira populismu - nikdo "racionalni" uz ten pojem vazne nebere :( ), co kdyz ale nekdo zacne ? Nechceme nahodou vsichni, aby nekdo konecne zacal ?

Viz komentar vyse ... Co kdyz si nekdo "rovny prava pro vsechny" vezme jako racionalni zaklad pro tvorbu pravniho systemu ? ... Jako zpetnou kontrolu jakehokoliv sveho navrhu ... Co kdyz je tenhle jeho pozadavek defacto axiomem noveho pravniho systemu ? Tzn. odmita vse, co tomu neodpovida .... BTW. rika se tomu prirozeny pravo a novy to neni :)

Pro vas jsou rovny prava pohadkou na oklamani volicu, presvedcili vas, ze nic takovyho ani v realnym svete existovat nemuze a ze kdo je slibuje, je lhar ... Ja to chapu, do cloveka to hustej celej zivot .... ale nemusi to tak bejt, to nas pouze naucili zastanci statutu quo, ze musi ... co jinyho taky cekat ...

Skoro bych rekl, ze my Svobodni (minimalne ja, ale ja jsem extremista, tak nechci mluvit za vsechny .... casto musim rozlisit my a ja - je to zastitovani se kolektivem ? :)) pouzivame ty pojmy naschval tak, jak jim bezna populace nerozumi, prave proto, aby jim rozumnet zacala a aby je zacala vyzadovat ....

Jsem zvedavej, jak to obhajite v tom clanku a budu se na nej tesit :) Presto ve me zacina rust hluboke presvedceni, ze tato metodika nemuze z principu byt objektivni .... podobne nejde z principu ekonomie (uspesne) matematicky modelovat burzu ... To ale neznamena, ze v nejakych dobach, pro nejake dilci slozky, to mozne je a jistou predikcni schopnost ma, urcite ale ne ve chvilich, kdy se objevuji nove jevy a nova paradigmata ....

Zase na druhou stranu, pokud z vyskytu slov debil, hajzl a ty vole, budete "merit" miru buranstvi, asi se nespletete .... Minimalne dokud to nekdo (treba v dusledku Vasi analyzy prikazem komise pro slusnost v EU :):)) nezakaze a lidi to nezacnou pouzivat jako formu protestu ...

Myslim, ze se dopoustite podobne chyby, jako se dopousti spousta soucasnych ekonomu, zapominaji na to, ze lide a svet se meni a nekdy dost radikalne ... Zapominate na dynamiku ... I jazyk, jeho uziiti, formulace a celospolecenske chapani se meni ... a nekdy taky dost radikalne a dynamicky :)

Mozna prave nastavajici nesoulad analyzy s realitou muze indikovat zmenu :)
23. 05. 2014 | 15:23

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít O Obluk Karel · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy