Poplatky jsme nevymohli, zkusíme útok na RPSN

02. 06. 2014 | 09:44
Přečteno 4004 krát
Shromažďovat klienty k žalobám na finanční instituce – zřejmě s myšlenkou, že jednou to vyjít musí – se zdá býti novým trendem v České republice. Ústavní soud teprve nedávno svým verdiktem definitivně dokonal porážku „bojovníků“ za vrácení poplatků u správy úvěru. A už se iniciátoři těchto poplatkových hromadných žalob již začali připravovat nový "boj za práva spotřebitelů".


Tentokrát hodlají zaútočit na společnosti poskytující úvěry na nákup ojetých automobilů. Po zkušenostech z minula teď v tisku nikdo nenapadá konkrétní poplatek. Zpochybňována má být výše RPSN (tj. roční procentní sazby nákladů), lépe řečeno způsob jejího výpočtu. Stejně jako v případě bankovních poplatků, i v tomto případě dotyční advokáti celou otázku již předem prezentují jako jednoznačné pochybení úvěrových společností, přičemž o úspěchu spotřebitelů nemůže být pochyb.

V čem ale spočívá podstata samotného sporu? Vzorec pro výpočet RPSN je uveden přímo v zákoně. Nikdo si tedy nemůže vytvářet výpočet podle vlastních zásad. Podle některých názorů není tento vzorec vyčerpávající, nezahrnuje vše a měl by se změnit. Proč ne, takový názor je jistě přípustný. Na skutečnosti, že ten, kdo se zákonem řídí, respektuje současný stav legislativy a nemá ani možnost činit ničeho jiného, to nemění.

A je tu i další věc. Ze smluv jasně vyplývá, kolik má kdo zaplatit. O částce není pochyb, takže cena transakce je transparentní. Jaký to rozdíl od různých pochybných subjektů, půjčujících lidem peníze na základě nejasných dokumentů, skrývajících složitě koncipované sankce. Do lichvářů se kupodivu podobné iniciativy ale netrefují. Proč? Neslibuje to tak snadný výdělek, jako obrovské množství jednoduchých žalob se stejným meritem věci.

Konec konců, jde o podnikatelský záměr, který je legitimní. Otázka, zda je i morální, však má právo být nastolena. Většina občanů se v zákonech neorientuje. A atmosféra, vyvolávající pocit, že o verdiktu je pomalu dopředu rozhodnuto, je samozřejmě manipulativní. Vzpomeňme si na obrovský poprask kolem verdiktu německého soudu ve věci poplatků, který sice pomohl klientovi, avšak pro českou legislativu byl zcela irelevantní. A naopak, nikde se moc nemluvilo o jiných verdiktech, které posuzovali poplatky z hlediska souladu s evropským právem a postavili se na stranu bank (především ve Velké Británii).

Důvěřovat úspěchu žalob postavených na formální argumentaci by se spotřebitelům znovu nemuselo vyplatit. Jak ale na to mají přijít? Mají si snad na tvrzení advokátů vzít advokáta, aby jim poskytl oponentní názor? To už by byla hodně drahá legrace.

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Maximus napsal(a):

Naši zákonodárci nedokázali za skoro 24 let dát do pořádku věci kolem finanční lichvy a když jste se trochu o to otřel o záležitosti kolem prodeje ojetých aut, kde se stáčení tachometrů ojetých aut, falešných servisních knížek atd. stalo národním sportem, přičemž v USA nebo SRN je toto trestným činem! Samozřejmě proč tomu tak je nabíledni, vždy jsou tací poslanci, kteří by chtěli prosadit změny umlčeni gangem jiných co v tom jedou a mají z toho užitek.
Na školách citelně chybí v občanské nauce základní výchova mládeže k vyšší finanční gramotnosti, výsledky ovšem potom jsou znát a spousty lidí včetně rodin se propadají do bídy a bezradnosti. Situace je dnes tristní a smečky šmejdů (ofiko výraz), nebankovních půjčovatelů peněz, exekutorů a jiných finančních hochštaplerů útočí na zmatené neinformované občany, kteří se lehce dostávají do jejich spárů! A stát tady jako arbitr a nastavovatel právního prostředí naprosto selhává. Pak je ovšem narušena důvěra občanů v demokracii a vlastně celý politický systém. Asi někdo má vzor: Ukrajinu!
Pěkný den.
02. 06. 2014 | 10:10

Rudi Koutek napsal(a):

"Konec konců, jde o podnikatelský záměr, který je legitimní. Otázka, zda je i morální, však má právo být nastolena."

Nevim proc, ale nejak mi zni v usich Karel Kryl: "vrah o moralce kaze"

Cetl jsem na Idnes rozhovor s sefem, spolecnosti, ktera ty uvery poskytuje. Obrazek si udelejte kazdy sam:

http://ekonomika.idnes.cz/rozhovor-s-rediteleme-essoxu-ludkem-cermakem-o-uverech-na-ojetiny-10k-/ekonomika.aspx?c=A140526_2067933_ekonomika_spi
02. 06. 2014 | 10:31

i maďaři to dokázali pochopit napsal(a):

Útok za práva občanů je potřeba vést v první řadě proti justiční mafii a její hlavě, Ústavnímu soudu.
Od Pohankových voleb je to snad každému jasné.
02. 06. 2014 | 10:32

Joe Ratata napsal(a):

Ne každému dojde, že když za auto v autobazaru dá v hotovosti 90 tisíc a na splátky prý jen 70 tisíc, tak za tím nějaký podvod bude. Pak se diví, že nakonec zaplatí 120 tisíc. Měl si pořádně přečíst smlouvu. Vždyť ho nikdo nenutil jí podepisovat.,
02. 06. 2014 | 12:30

Sech napsal(a):

Lidé se odnaučili uvažovat selským rozumem. Každému musí být jasné, že jakýkoliv poplatek, sazba, vyúčtování - stanovený podnikatelským subjektem klientovi nebo zákazníkovi musí platit, pokud nebyl v některém místě překročen zákon.

Proč by si e-shop nemohl k ceně výrobku, balnému a poštovnému připočítat například "přípravné", pokud s obchodními podmínkami bude zákazník předem souhlasit.
Za to, že takové elementární věci lidé nechápou mohou dílem zpatlané zákony a dílem nekriticky přebírané informace z médií.

Vžila se například soutěž o tzv. absurdní poplatek. Ve skutečnosti není žádný poplatek absurdní. Pokud si poskytovatel služeb bude účtovat i za pozdrav, jde o deficit morálky (pozdrav je celospolečenský úzus) nebo o hamounství - nikoliv o absurditu.
Kdyby onen poplatek za pozdrav, třeba ve výši 5 Kč zahrnul například do balného, nikomu by to absurdní nepřipadalo.

Autor by měl spíš brojit proti plzeňskéme občanskému zákoníku a jeho autorům.
Mám stáje, tak je odkážu synu Karlovi, který jediný se staral celá léta a dobytek a Josefovi odkážu cennou sbírku známek, ke kterým Karel neměl nikdy vztah. Jak jednoduché. Stačí sepsat závět, sehnat svědka, opatřit datumem a vlastnoručně podepsat. OMYL !!!
Dnes už ani náhodou.

Je zajímavé, že liodem ve smyslu většiny společnosti vadí více marginálie, nebo věci s kterými povětšinou nic nemohou dělat (cena za vodné a stočné - stát se zbavil a těžko dnes nařizovat francouzům za kolik) a tam, kde by měli zabojovat (legislativní zmetky, klientelismus v právu, paragrafy legitimizující kriminalitu) si nechají doslovně kálet na hlavu.
02. 06. 2014 | 13:11

17, 5 bilionů dolarů vrátit nejde napsal(a):

Lichva legitimní není.
Bohužel je ale v ČR legální.
Mnoho lidí, kteří jsou tak zatím váženými občany - podnikateli, jsou tak v realiích některých konzistentních demokracií kriminálníky, jen o tom nevědí...protože se zatím zdejší společnost nedohodla na poměrně jednoduchém parametru a nesdělila jim to.
Je to tedy chyba zákonodárců - zejména těch, kteří byli do parlamentu či senátu zvoleni opětovně... zřejmě asi osobami slepými a hluchými, nevalné inteligence.
02. 06. 2014 | 14:11

Joe Ratata napsal(a):

Zákon by měl jasně stanovit, jak má smlouva vypadat, aby z ní bylo jasné, kolik si půjčím a kolik zaplatím, když budu poctivě splácet a kolik mně bude stát, když poctivě splácet nebudu. Dovětky pidipísmem, nesrozumitelné formulace a ujednání na vnitřní straně obálky, by měly být neplatné.
Jenže pak by si lidi hodně rozmýšleli si půjčovat, když by viděli černé na bílém, o kolik více je to bude stát.
A to by bylo házení klacků pod nohy úvěrovým zlatokopům.
02. 06. 2014 | 15:00

smetiště historie napsal(a):

17,5
Je to samozřejmě, jako exekuční gangsterismus, daňové odírání samostatně se živících osob, cynismus nad chudými rodinami a důchodci všechno dílo sociálních demokratiů.
Strany zombie, která v roce 1920 ztratila volební základnu a v roce 1938 se vzdala svého názvu (a tedy i Lidového domu) a stala se součástí národního souručenství.
02. 06. 2014 | 17:34

Joe Ratata napsal(a):

semeniště
No vidíte, a já měl za to, že k největší likvidaci sociálního státu a exekučnímu gangsterismu došlo za zločinného spolčení stran Okrádáme Denně Stát a bez Tradice Odpovědnosti Prosperity a nikým nevolenou protiLIDEM, zbytkem to Věcí Veřejněprodejných, jejich činovníci dokonce měli zákaz od Švédů účasti na předávání Nobelových cen a to včetně ušlechtilého šlechtice.
02. 06. 2014 | 18:14

17, 5 bilionů dolarů vrátit nejde napsal(a):

smetiště historie
Hmmm... a i kdyby - tak to nemohla za ta léta své téměř totalitní vlády /valcovací praktiky v parlamentu, pohrdání opozičními návrhy/ tkzv. pravice změnit ? To tam chrápali, nebo co ?
Proč to neudělali ? Proč na mrzký vývoj reality nereagovali ?
Tak se oni sami ocitají na smetišti historie.
03. 06. 2014 | 11:36

turista napsal(a):

No lichva je v naší zemi bohužel legální. Před téměř 8 lety jsem koupil u Áček ojetou Fabii starou 4 roky poměrně málo jetou. Cena byla 197000Kč i s provizí bazaru. Auto bylo v pořádku až na vykuchané autorádio, které bylo součástí původní výbavy vozu. Na místě jsem zaplatil 80000Kč a půjčil si 117000Kč od GE Money Bank v rámci produktu Autocredit. Podepsal jsem asi 4 stránky A4 psané malým písmem a odjel. Doma jsem si spočítal, že za pět let splácení půjčených 117000Kč zaplatím ve splátkách asi 207000Kč.Tak jsem po dvou měsících úvěr předčasně splatil. Po započtení nemravného sankčního poplatku za předčasné splacení úvěru jsem musel bance zaplatit 171000Kč, tzn. banka si vzala 54000Kč navíc. To je bankovní lichva. Měl jsem aspoň štěstí, že auto nemělo stočené kilometry a slouží dodnes. Při předčasném splácení se ukázalo, že RPSN byla kolem 30%!
03. 06. 2014 | 16:28

nebo musíme čekat na šaríju napsal(a):

To jsem zvědav, kdy monsiňóre Duka konečně řekne s lichváři na lucerny.
03. 06. 2014 | 20:30

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Bobek Miroslav · Boudal Jiří · Brenna Yngvar · Bureš Radim C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Černý Jan · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Dienstbier Jiří · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fábri Aurel · Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Groman Martin H Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrbková Lenka · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Chlupáček Ondřej · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kohoutová Růžena · Kolínská Petra · Kopecký Pavel · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Novotný Martin O Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Paroubková Petra · Passerin Johana · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pikora Vladimír · Pilip Ivan · Pixová Michaela · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Rath David · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Syrovátka Jonáš Š Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vích Tomáš · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojta Vít · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek W Wagenknecht Lukáš · Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zahumenská Vendula · Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy