Prázdninové přemítání - o pozitivních zprávách

09. 07. 2011 | 09:32
Přečteno 6791 krát
Jsa na dovolené, každé ráno odcházím zakoupit do místní samoobsluhy denní tisk. Možná je to jen náhoda, ale vždy, když jsem platil u pokladny, jsem si všiml, že místní hospodyně víceméně ignorují MF Dnes, Právo, o Lidovkách ani nemluvě. V nákupních košících se občas objeví Blesk, Aha!, ale nejčastějším nákupem jsou Jihlavské listy, jeden z mála regionálních deníků, který přežil vítězné tažení Pasovských po českých regionech. Včera jsem si také jeden výtisk zakoupil. Co mne okamžitě trklo do očí, byly titulky a skladba zpráv, tak odlišné od hlavního proudu českých médií. Posuďte sami.


MF Dnes titulní strana sobota 7.8.2011

Titulní strana MF Dnes: Test: lékárníci prodají i smrtící kombinaci léků. Špatná pšenice? Žádný problém ukradneme lepší. Ceny padají, Češi kupují větší auta.

Titulní strana Lidových novin: České akvaparky jsou drahé a skomírají. Zakázat KSČM? Šance se tenčí. Vnitro je proti. Paroubek sepsal svou Watergate.

Titulní strana Jihlavských listů: Historická Telč: Liduprázdno! Jsme nejlepší „čerpači“ dotací v České republice. Třešť bude mít sochu pana Tau.

Ještě markantnější rozdíly jsem našel ve vnitropolitických rubrikách na dalších stranách.


Lidové noviny titulní strana sobota 7.8.2011

MF Dnes: „Důstojné místo“ pro Peake bude stát až sto milionů. Národ v muzeu: Tisíce lidí na poslední prohlídce. Poslední šance pro přímou volbu prezidenta. Zeman udělal vtip o ženách. Moc mu nevyšel. Spisovatel Paroubek vydělal na knihách milion. A může si babička dát na ředění krve a ibalgin? Nehod na železnici ubývá, zato při nich častěji umírají chodci. Kradli lepší pšenici i televize. Před padesáti lety zemřelo v Dole Dukla 108 horníků. Je-libo tanky? Armáda je prodává. Výbava autolékárniček se opět mění. Výrobci prý přesto tratí.

Lidové noviny: Jiří Paroubek: Český Watergate – tzv. Kubiceho zpráva. Knihu chystají John i Čunek. Výkřiky politiků do půl roku končí ve slevě. Vedou jen nemravné řeči. Nic víc. Stranu nelze zakázat kvůli minulosti. Zákonodárci přiznali své příjmy včas. Havel v reklamě nahradil manželku. Klaus nepodepsal zákon o penzích. Polednová ve Štrasburku neuspěla. Depozitáře? Spíše oprýskaný sklep. Nový trik na dlužníky: biankosměnky.


Jihlavské listy titulní strana sobota 7.8.2011
Jihlavské listy: Buďte patrioti, podpořte nás, vyzývají kulturní instituce. Několik oprav v Jihlavě: prokouknou Kollárova i Telečská. Otvírá se plynová stanice, na plyn pojede bus 12 a 36. Mykologové: Japonská jaderná havárie nemá na české houby vliv. Soutěž Obec přátelská rodině. Jihlavě přijde 160 milionů dotací na rozvoj zoo a opravu ZUŠ. Děti ekologie zajímá. Náměstí ozdobila obří figura. Otevřeli autobusový terminál. Dalešický zámek nabídne hotel a prohlídkovou trasu. Skončilo odbahnění rybníka. Zdokonalili se v prevenci.

Myslím, že i tento jednodenní výběr jasně ukazuje na zásadní rozdíl mezi Jihlavskými listy a celostátním tiskem, který nespočívá pouze v rozdílnosti obsahu, který je objektivně dán různým zaměřením na různé cílové skupiny, ale především v míře zdůrazňování negativních a pozitivních stránek reality, která nás obklopuje, a ve které žijeme.

Zatímco v Jihlavských listech naprostá většina zpráv i titulků nese pozitivní náboj, prezentace informací a titulky celostátních deníků se zaměřují na negativa. Pravda, hlavní zpráva Jihlavských listů o chybějících turistech v Telči sice není příliš optimistická, nicméně její podtitulek a vložené informace dodávají: Ve Žďáře a Třebíči problémy nejsou. Tedy – milý čtenáři, situace nebude zase tak moc zlá. Naproti tomu MF Dnes, když zjistí, že železničních nehod ubývá, do titulku musí přidat alespoň nějaké negativum: „zato při nich častěji umírají chodci.“

A tak mě napadlo, zda při rozhodování lidí, kteří si do nákupních košíků přidávají Jihlavské listy namísto Blesku, Aha!, nebo MF Dnes, nesehrává svoji roli nejen zájem o lokální informace, které jim může konec konců nabídnout v podobné šíři i regionální příloha MF Dnes„Vysočina“ nebo Jihlavský Deník (VLP), ale především nechuť k médiím, které se na svět dívají výhradně černými brýlemi katastrof, skandálů, afér a jiných špatných věcí. Nemyslím, že by si novináři měli nasazovali brýle růžové. Ovšem dozvídat se dnes a denně, že všechno kolem je špatně, jednoho unaví. Zvlášť když to neodpovídá skutečnosti, protože sem tam někdy – a nikoli jen zřídka – se některé věci podaří a bylo by dobré o nich vědět.

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

gaia napsal(a):

škoda, že už nevychází Dikobraz
09. 07. 2011 | 10:19

Mud.. napsal(a):

Ovšem dozvídat se dnes a denně, že všechno kolem je špatně, jednoho unaví. Zvlášť když to neodpovídá skutečnosti, protože sem tam někdy – a nikoli jen zřídka – se některé věci podaří a bylo by dobré o nich vědět.
Pane nepíšete nic nového. Ono vůbec nejtěžší je prolnout člověka s titulem a bez titulu! Vy byste měl existovat jen mezi titulovanými. Ze zkušenosti vím, jak to existuje. Co je pro vás normální, je pro méně vzdělané naprosto nezpracované. A potom se divíte co čtou.
Již dávno navrhuji, aby titulovaní, chtějí-li něco sdělit bez titulu, jim museli platit!!! Jedině tak je naučíte zpracovávat stejnou úroveň medií, jako vy! Oni vám vydělali na vyštudování, tak jim to vraťte.
09. 07. 2011 | 10:27

Občan napsal(a):

Mám podobnou zkušenost. Takže se vyloženě těšíme na náš místní plátek, vydávaný radnicí, protože obsahuje SKUTEČNÉ informace o dění v našem městečku a regionu a převažují pozitivní zprávy.
A jako bonus jsou ty zprávy JAZYKOVĚ správné! Bez pravopisných a stylistických chyb.

Zajímavé je, že ačkoli jsme městečko spíše "pravicovější", Právo bývá vyprodáno jako první :o)
09. 07. 2011 | 11:39

Tenco napsal(a):

Když už si jednou člověk KOUPÍ guláš....tak je mu líto jej vyhodit.

Internet má tu vynikající vlastnost, že umožňuje lepší a pohodlnější - a také zdravější(ve vztahu ke konzumentovi) filtraci. A je zadarmo.
/i když můj známý , který si leta kupoval Frankfurter Allgemeine Zeitung dosáhl i v tradičním to způsobu oddělovaní zrna od plev stupně, který se dá nazvat virtuozitou....z celé kilové :)) porce guláše dovedl oddělit libové kousky za ..no takových 5 minut/.

U noha novinových titulů, bych se ale opravdu držel onoho starého, osvědčeného a dnes i ryze rozumného(ekologického) doporučení...
....tedy že " Noviny patří do sběru - ne aby se válely po ulicích ! "
:))
09. 07. 2011 | 12:12

simulant napsal(a):

Moje maminka si třeba kupuje Právo každou sobotu. Je tam magazín a velká křížovka:-) Já už noviny nekupuju, ale je fakt, že Wikinou v kamnech nezatopíš...
09. 07. 2011 | 13:08

Stela A. Sádlová napsal(a):

Je vrcholem mistrovství do špatných správ zabalit aspoň jednu pozitivní.
Dnes v místní samoobsluze jsem u pokladny shlédla titulní stranu jakéhosi toho Plesku nebo Haha. Článek měl oslavit jednu nevšední ženu, jakých je (podle toho plátku) opravdu poskrovnu. Titulek zněl asi takto:
Manžel je jí nevěrný, její vnoučata její syn opustil a užívá si s milenkoU (-). Nikdo jiný, než ona, by to nepřežil (+).
Když jde o věc, i pozitivní správy se najdou.
09. 07. 2011 | 13:42

Vico napsal(a):

Ovšem i negativní zpráva může působit pozitivně. Uvedu příklady negativně-pozitivních zpráv :

- Natalita potkanů v Praze opět poklesla.

- Aquila Aqua Linea /tentokrát s příchutí bakterie e-coli/.

- Bursík při hledání zelené energie pro život dostal klíšťovou encefalitidu.

- Prezident Václav Klaus odešel do Brusele.

- Martin Komárek z Mladé fronty dnes podepsal přestupní lístky do Haló novin.Brzy přineseme další aktuální informace.

- Pršelo pouze v Praze.Ve zbytku republiky bylo blaze.

- Nejlepším českým pivem byl vyhlášen přerovský Zubr.

- Michalu Haškovi, který předal jubilantovi Václavu Klausovi osobní dar, vyhřezla ploténka, a proto byl nucen zůstat celou oslavu v předklonu.
09. 07. 2011 | 14:03

... napsal(a):

Nejlepsi komenter - Vico.
09. 07. 2011 | 14:40

zemedelec napsal(a):

Pane Šmíd.
Jak jednoduché.
Špatných správ si nevšimat a ani nepsat,už jsme ty reformy mohli s úsměvem přijmout.
09. 07. 2011 | 15:35

AC napsal(a):

Nemyslím si, že jde výhradně jen o dělení ducha zpráv na negativní či pozitivní, ale primárně o schopnost /nejen/ cizích periodik záměrně neobjektivně informovat, nestoudně lhát, nadržovat, tzv. nevhodné informace zamlčovat...prostě dělat z čtenářů hlupáky.
09. 07. 2011 | 16:37

myloš napsal(a):

To, co vyjmenoval AC - ano, aj. A dále honba za senzací, vždyť prodej papírových periodik stále padá.
09. 07. 2011 | 17:04

Piťa napsal(a):

Vico, ale ten přerovský Zubr není zas tak špatný, náš dědouš ho docela chlemstá, tak bacha ! :)
09. 07. 2011 | 17:27

Targus napsal(a):

Tenhle blog mi připomněl jeden starý vtip.

Středověká galeona s desítkami přikovaných galejníků u vesel. Přichází vrchní pohaněč s důtkami u pasu a pronáší řeč ke galejníkům.
"Chlapci moji zlatí, u příležitosti tohoto krásného nedělního rána vám nyní sdělím dvě zprávy.Jednu dobrou a jednu špatnou. Ta dobrá je, že k dnešnímu svátečnímu obědu budete mít každý jeden půlku pečeného kuřete a půl mázu neředěného vína. Ta špatná je, že kapitán si chce po nedělním obědě zajezdit na vodních lyžích..."

Přeji všem hezký víkend.
09. 07. 2011 | 18:35

michal napsal(a):

Neznám Jihlavské listy, ale podle mě i "pasovští" (tj. Deníky) tisknou daleko více normálních (tj. i dobrých) zpráv. Ač Deníky se mezi sebou dost liší.

Moje teorie je, že zatímco pražský novinář (tj. skoro každý právě krom Deníku) žije v "pražském skleníku", novináři Deníku žijou normálně mezi lidmi a tak i píší normálněji. Přijde mi škoda i chyba, že média jsou v ČR koncentrována jen v Praze a tak mají jen pražský pohled (narozdíl třeba od Německa-ZDF,FAZ,... nebo USA, ač stejně jako např. na Slovensku, kde taky za Bratislavou začíná "venkov")
09. 07. 2011 | 20:23

Gerd napsal(a):

Pane Šmíde,
z Vámi vyjmenovaných důvodů je z každého trochu pravdy na tom, proč lidé přestávají kupovat MFD, Lidové noviny, apod. Je tu ale ještě jeden důvod, který jste buď záměrně zamlčel, nebo jste ztratil schopnost jej vnímat. A to ten, že uvedená média se stlaa hlásnou troubou politiků se všemi z toho vyplývajícími důsledky. Již dávno nejsou platformou pro alternativní názory, ale hlásnou troubou politické propagandy. Druhý důvod je pragocentrické zaměření zpráv. Pražany samozřejmě zprávy o matičce stověžaté zajímají, ale zbytek republiky se zaměří spíše na zprávy lokální.
Pěkný večer
09. 07. 2011 | 20:58

jih napsal(a):

Charakter medialnich zprav je zalozen na tom, ze "dobra zprava zadna zprava", nebo jak poznamenal klasik "smutne, dojemne povidky se snaze pisou" nebo dokonce "nejsnazsi je ctenare dojmout" V sousednich srovnatelnych zemich Polsku a Madarsku je medialni kult zmaru uplne stejny.
09. 07. 2011 | 21:39

Cech napsal(a):

Když se začínáme z novin typu MF Dnes,Lidových novin, které plní úlohu hlásné trouby naší 4K s úkolem:
Každou byť i malinkatou věc, která by mohla naší 4K proslavit u voličů nafouknout do neuvěřitelných rozměrů a pět chválu v několika sloupcích.Pro každého jednotlivce odděleně.
Bohužel i tato média přináší dnes a denně, že všechno kolem je špatně.
Nezlobte se na ně pane Šmíd, ono opravdu najít něco co zaslouží ódu na radost, jako např. Drábkův zákoník práce , Rusnokův pilíř atd , nevím , nevím.
Jak vidíte pane Šmíd prozatím ještě profesionalita zvítězila nad totálním marazmem.
Jak radíte, těchto správ si nevšimat a ani je nepsat,protože bez nich ty reformy mohly proběhnout v úsměvném legislativním skluzu.
Potom bezesporu můžete napsat to ,že když se věci podaří je dobré o nich vědět ale s úsměvem, jinak to jednoho unaví.
09. 07. 2011 | 21:54

owl napsal(a):

Nekupuji tisk, strašně smrdí.

Občan
Jestlipak tam toho Práva nejsou na pultě jen dva výtisky ? :)
09. 07. 2011 | 22:52

camponotus napsal(a):

Nejlépe jsou na tom důchodci, ti mají na dovolenou permanentku a stres jim nehrozí, protože na noviny nemají a z televize a rozhlasu tak nanejvýš zblbnou, zvláště z těch sofistikovaných seriálů. V televizních zprávách se obvykle doví zajímavosti z podsvětí, kdo co kde a jak zcizil, kdo byl podplacen a na koho jsou všichni krátcí, kolik milionů odstupného pobral a kolik státních peněz zašmelil, tedy samé podnětné informace, zejména pro mládež. Že by se dověděl něco pozitivního nehrozí. To že nemá na noviny nevadí, protože v nich je obvykle pravdivé jen datum a den v týdnu, zvláště u těch spravovaných z pátých kolon a ze zahraničí vůbec.
09. 07. 2011 | 23:19

Hagbard Celine napsal(a):

http://cs.wikipedia.org/wiki/Fnord
09. 07. 2011 | 23:50

Lila napsal(a):

camponotus

Docela by mě zajímalo, o co opíráte tvrzení, že důchodci nemají na noviny. Každé ráno potkávám v trafice penzisty, kteří si odnášejí Blesky, Aha, Rytmy života a podobné čtivo v celkové ceně mezi 60 - 80 korunami.

Dělat závěry o prodejnosti tisku podle jednoho supermarketu je poněkud ošidné, protože v trafice za rohem může být (a dost často bývá) situace diametrálně odlišná. Prodej jednotlivých titulů se liší i v různých částech města, záleží na tamní skladbě obyvatelstva.

Také je otázkou, co vlastně rozhoduje o tom, jaké noviny si ten který člověk koupí. Kolik lidí si důkladně prostuduje všechny novinové titulky než se rozhodne a kolik z nich si jednoduše koupí "svoje" noviny, na které je zvyklý. Osobně bych chtěla poznat čtenáře, který si programově vybírá noviny podle pozitivně laděných titulků.
Tiskovin, které lakovaly skutečnost na růžovo, jsme si za čtyřicet let užili až až.
10. 07. 2011 | 07:50

Lila napsal(a):

autor

Vydavatel Jihlavských listů současně vydává radniční noviny Jihlavě a dalším městům, takže logicky lze očekávat jen pozitivní zprávy. Dovedete si představit, že by tento list referoval kriticky o samosprávných orgánech, kterým vděčí za dobrý kšeft? Tato praxe bohužel není ojedinělá, redaktoři dalších médií pracují paralelně pro radnice či krajské úřady.

Myslíte si, že takové praktiky jsou v souladu s etickým kodexem novinářů, který se čeští novináři zavázali dodržovat v roce 1998? Co tomu říká syndikát?
10. 07. 2011 | 08:51

ZdeněkJ. napsal(a):

Nedávno jsem viděl v TV pořad s ukázkami z programů divadel z šedesátých let. Zazněla tam věta: "Okno do světa lze zalepit novinami." Je tristní, že tato věta, platná v době nesvobody, platí i dnes.
10. 07. 2011 | 11:17

jichu napsal(a):

Je to obecně o krizi tématu. Mluvím o umění. Čím větší asociál a (jak oni říkají) rozporuplná osobnost, tím větší námět pro autory různých scénářů, které jsou nám předkládány jako jediné ty správné. Asi se to přenáší i do obecného vidění světa. Čím větší katastrofa, tím zřejmě čtivější zpráva pro klienty a zákazníky. Vždy jsem si myslel, že je to obecně uznávané klišé, které nás zahubí. Ta glorifikace de..lů. Děkuji Vám za pozitivní zprávu, že existuje v psaném projevu pro čtenáře i něco jiného.
10. 07. 2011 | 11:44

Marie napsal(a):

Stela
Který noviny by oslavovaly ženu, která se nechává léta týrat? Neměla jste vlčí mlhu?
10. 07. 2011 | 13:23

milansmid napsal(a):

to Lila
I tento moment beru v úvahu. Regionální zpravodajové jsou obvykle loajální k místnímu okolí. Přesto však trvám na rozdílném přístupu ke zprávám. Fukušima nemá nic co do činění se samosprávou. Vsadím se, že MF Dnes by do titulku dala cosi o nebezpečném střádání radioaktivity v houbách, Jihlavské listy vysílají pozitivní zprávu, která lidi uklidňuje a nezneklidňuje, jak jsem kdysi popsal zde:
http://www.louc.cz/11/2300329.html
10. 07. 2011 | 22:00

Karel napsal(a):

Marie
Já to viděl taky. Myslím, že taková žena by měla být rovnou svatořečena. A nebo by měla být aspoň prezidentkou za to, co vytrpěla.
11. 07. 2011 | 16:32

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Bobek Miroslav · Boudal Jiří · Brenna Yngvar · Bureš Radim C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Černý Jan · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Dienstbier Jiří · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fábri Aurel · Fafejtová Klára · Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Glanc Tomáš · Groman Martin H Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrbková Lenka · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Chlupáček Ondřej · Chromý Heřman · Chýla Jiří J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kohoutová Růžena · Kolínská Petra · Kopecký Pavel · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Novotný Martin O Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Paroubková Petra · Passerin Johana · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Pikora Vladimír · Pilip Ivan · Pixová Michaela · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rath David · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Syrovátka Jonáš Š Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vích Tomáš · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojta Vít · Vojtěch Adam · Výborný Marek W Wagenknecht Lukáš · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy