Chronologie jednoho prezidentského úletu

12. 01. 2015 | 17:25
Přečteno 16004 krát
Úvodem disclaimer na základě zkušeností s předchozími blogy: Nejsem příznivcem dívčí skupiny Pussy Riot, cítil jsem se trapně při sledování rádoby provokativní performance veřejného sexu v Biologickém muzeu v Moskvě a Stepan Bandera bude pro mne i nadále kontroverzní nacionalista, který při naplňování svého – z jeho hlediska možná legitimního – cíle se neváhal spojit se zlem a uvést do pohybu temné síly násilí a teroru. Při sledování záběrů pochodňového průvodu v ulicích Kyjeva 1.ledna mně běhá mráz po zádech (ostatně podobné pocity mám i při setkání s davem zfanatizovaných fotbalových fanoušků). Tedy následující text zcela určitě není obhajobou vypjatého ukrajinského nacionalismu a extrémistických proudů současné ukrajinské politiky.

Je pouze upozorněním na přešlapy politiků, mezi něž počítám zkreslování skutečnosti na základě nekritického přijímání informačních zdrojů, které mají manipulativní povahu. Patří mezi slabosti nás lidí, že se snažíme přizpůsobit okolní realitu svému vidění světa, a že jsme občas ochotni uvěřit a schopni – vědomky i nevědomky – přijmout za bernou minci i zjevné nepravdy, jestliže se hodí do našich předem vytvořených pohodlných a zjednodušených myšlenkových konstrukcí. Je to přirozená lidská slabost, jež by se však neměla promíjet lidem, kteří se spolupodílejí na vytváření obrazu okolního světa – a to především politikům, a také novinářům.

Takový byl smysl mého blogu upozorňujícího na přešlap hejtmana Michala Haška, taková byla moje polemika o konání senátora a předsedy strany SPO Jana Veleby, a takový je smysl následujícího textu, který se snaží pouze shromáždit fakta o jednom úletu, který by se prezidentovi neměl stávat.

x x x

Dne 1. ledna se v Kyjevě a některých dalších ukrajinských městech konaly manifestace a pochody s pochodněmi na počest Stepana Bandery u příležitosti 106. výročí jeho narození. Těchto pochodů si okamžitě všimla některá zahraniční média (ještě tentýž den například BBC nebo polská TVN, ne však německá veřejnoprávní televize ARD).

Naši čtenáři, posluchači a diváci se o pochodu v Kyjevě dozvěděli další den 2.ledna. Nejprve z krátkých čtených ranních zpráv ČRo, ČT a v průběhu dne také z internetu. ČTK ve své zprávě – kterou okamžitě přebraly internetové servery a další den také tištěná média – o pochodu informovala až v druhém plánu, když tím prvním plánem byl protest ruského ministerstva zahraničí proti napadení ruského televizního štábu při této události.

Nicméně samotnou událost velice rychle zpracoval server Parlamentní listy (značka –pro-) "V Kyjevě proběhl hlasitý pochod s hořícími pochodněmi", a to již 2. ledna v 9:24. O několik hodin později (13:05) rozsáhlou informaci nabídl také web ČT24, přidala se i další internetová média využívající zprávu ČTK a dostupné obrazové zdroje. Česká televize do večerních Událostí zařadila o pochodu nacionalistů v Kyjevě dvouminutovou reportáž včetně obrazové dokumentace. Tolik tradiční média.

Ještě 2. ledna novinář a spisovatel v důchodu Břetislav Olšer sepisuje svůj blog s titulkem „Likviduj Židy, Poláky, komunisty, nič je bez milosrdenství...", v němž vyjadřuje svůj názor na současné události v Ukrajině a podává rozsáhlý výklad historie Banderova hnutí, včetně jeho zločinů. Na svůj web ho umisťuje krátce po půlnoci 3. ledna. Ráno se jeho text objevuje na stránce blogerů idnes.cz, o den později na webových stránkách euserver.cz, czechfreepress.cz, novarepublika.cz a dalších serverech.

Dne 4. ledna Miloš Zeman poprvé ve funkci prezidenta vystupuje v živém diskusním pořadu soukromé rozhlasové stanice Frekvence 1 Press klub, který moderuje Luboš Xaver Veselý. Pořad je náhradou za někdejší Hovory z Lán, o kterých veřejnoprávní Český rozhlas rozhodl, že je bude předtáčet, na což prezidentská kancelář nepřistoupila a přijala nabídku hostování na soukromé stanici.

V rozhovoru s moderátorem přišla řeč na situaci v Ukrajině:

LXV: Téma Ukrajina, pane prezidente, zaznamenal jste právě na Ukrajině nebo kolem Ukrajiny v poslední době něco, co by Vás třeba vyděsilo, a co by právě tu myšlenku o té suverenitě mohlo podpořit?

MZ: Ano, zaznamenal, a to právě včera večer, když jsem brouzdal po internetu, a viděl jsem videozáznam z manifestace několika tisíc lidí na Majdanu v Kyjevě, kteří šli s portrétem Stepana Bandery, mimochodem já jsem ten portrét viděl poprvé a on tak trošku vypadá jako Reinhard Heydrich, nu, a s heslem, které bylo Banderovo heslo a které ti demonstranti nebo manifestanti provolávali, a to heslo znělo: "Smrt Polákům, Židům a komunistům bez milosrdenství." Konec citátu. No, a bylo to organizováno naprosto stejně, jako byly nacistické pochodňové průvody, opakuji, událo se to prvního ledna 2015. No, a tak jsem si říkal, že s tou Ukrajinou je něco špatně, a něco špatně je i s Evropskou unií, která proti tomu neprotestovala.


Na tento výrok reagovala redaktorka Lidových novin Kateřina Šafaříková 6. ledna. V článku „Proč Zeman lže o Ukrajině“ upozornila na to, že heslo „Smrt Polákům, Židům a komunistům bez milosrdenství“ nikdo na manifestaci neprovolával. Neexistují pro to žádné důkazy, nelze ho nalézt na žádných publikovaných záznamech demonstrace (například na YouTube zde a tady), nezmiňuje ho ani ruský oficiální web Russia Today, který by zcela určitě heslo zmiňované prezidentem Zemanem nezamlčel. RT zde podává zprávu o útoku na ruské žurnalisty a dále píše o tom, že „někteří pochodující měli na sobě uniformy z druhé světové války, jiní se zahalili do nacionalistických rudočerných vlajek provolávajíce „Ukrajina patří Ukrajincům,“ a „Bandera se vrátí a udělá pořádek.“ Hesla „Sláva Ukrajině a „Smrt nepřátelům“ se objevují ve zprávě BBC, ale po provolávaných heslech typu: smrt Polákům, Židům a komunistům jakoby se slehla zem. Nikde o nich není zmínka – nepočítáme-li titulek blogu Břetislava Olšera.

Kateřina Šafaříková se pokusila zjistit, odkud čerpal Miloš Zeman své informace. „Hradní kancelář dostala opakovaně novinářskou žádost o zveřejnění zdroje, o který Zeman opírá svá tvrzení. Odmítla ho však poskytnout. Přes opakovanou výzvu e-mailem a na včerejším brífinku s tiskem se Zemanův mluvčí Jiří Ovčáček držel pouze obecné odpovědi, že „patřičných informací je plný internet“. (Lidové noviny 7. ledna „Hrad tají zdroj Zemanových nařčení Kyjeva.“)

Korunu všemu pak dodal samotný prezident v rozhovoru pro Deník 10. ledna. Na otázku Kateřiny Perknerové: „Překvapilo mě, že jste při komentování pochodu Kyjevem u příležitosti výročí Banderova narození necitoval přesně. Uvedl jste, že tam znělo Smrt Polákům, Židům a komunistům. Bez milosrdenství. Na internetu ale nic podobného dohledat nelze, zato to použil váš příznivec Břetislav Olšer na svém blogu. Vypadá to, že jste to převzal od něj, nikoliv z autentického videozáznamu,“ odpověděl:

Miloš Zeman: „Nejste dobře informována. Samy noviny uvedly příklad jednoho serveru, kde zmíněné heslo bylo přesně takto citováno. Jeden list přitom zdůraznil, že jde o proputinovský a antiamerický server. Když se vám nějaký server nelíbí, tak ho prostě označíte za proputinovský a antiamerický, ale to nic nemění na faktu, že tam tento citát byl.“

Tedy opět stále stejná písnička: zdrojem má být jakýsi nespecifikovaný a neidentifikovaný server. Heslo našich důvěřivých babiček: „Bylo to v novinách, tak to bude asi pravda“, jakoby se nyní transformovalo do hesla: „Bylo to na internetu, tak to bude pravda.“ Znovu opakuji, jestliže tento přístup volí většina zastánců spikleneckých teorií a velká část internetových diskutérů, jsem s tím smířen, nedá se s tím mnoho dělat. Ne každý je schopen rozeznat manipulaci od solidní prověřené informace.

Jestliže však stejný postoj k informačním zdrojům na webu mají naši vrcholní politici, začínám mít o tuto republiku strach. Jako občan jsem totiž do jisté míry závislý na jejich rozhodnutích a dobrá rozhodnutí se dají dělat pouze na základě přiměřených, kvalitních a prověřených informací, jak to kdysi dávno konstatoval již otec kybernetiky Norbert Wiener.

x x x

Pointou a tečkou za uvedeným prezidentovým pochybením budiž text ruského oficiálního zdroje Russia Today z pondělka 5. března s titulkem S Ukrajinou a EU je něco špatně: Český lídr odsuzuje „nacistický pochodňový průvod“ (‘Something wrong with Ukraine, EU’: Czech leader condemns ‘Nazi torchlight parade’)

Citaci Miloše Zemana ponechávám v anglickém originále: „These demonstrators carried portraits of Stepan Bandera, which reminded me of Reinhard Heydrich,” Zeman said referring to one of the main architects of the Holocaust and at the time a Reich-Protector of Czech Republic’s territories. The parade itself was organized similar to Nazi torchlight parades, where participants shouted the slogan: ‘Death to the Poles, Jews and communists without mercy,“ Zeman explained.“

Je to čistá a přesná citace toho, co Zeman v Pressklubu řekl, bez jakéhokoli komentáře vyvracejícího či zpochybňujícího řečené. Není vyloučeno, že povrchní novináři nebo i historici vzhledem k tomu, že RT je pokládána za seriózní zdroj, jednou Zemanovy výmysly zařadí do historicky doložených provolávaných hesel na demonstraci v Kyjevě 1.ledna 2015. Tak vzniká virtuální realita.

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Baar Vladimír · Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoníček Radek · Bartošek Jan · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berkovcová Jana · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo · Cizinsky Ludvik Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra E Elfmark František F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Goláň Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Heroldová Martina · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubálková Pavla · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kaláb Tomáš · Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Klusoň Jan · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Koch Paul Vincent · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Konrádová Kateřina · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minář Mikuláš · Minařík Petr · Mittner Jiří · Moore Markéta · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Mundier Milan · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerudová Danuše · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít · Nožička Josef O Obluk Karel · Ocelák Radek · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Oujezdská Marie · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pícha Vladimír · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Polčák Stanislav · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Ruščák Andrej · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Řeháčková Karolína Avivi · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slejška Zdeněk · Slimáková Margit · Smoljak David · Smutný Pavel · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šípová Adéla · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šojdrová Michaela · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěpán Martin · Štěpánek Pavel · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T T. Tereza · Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Vostrá Denisa · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zajíček Zdeněk · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří · Zouzalík Marek Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael · Žantovský Petr Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy