Když padala berlínská zeď

09. 11. 2009 | 01:15
Přečteno 3859 krát
Pan Stejskal nás nedávno vyzval, abychom se podělili o své zážitky z listopadových dnů roku 1989. Rozhodl jsem se tak učinit systematicky na svém privátním blogu Pěna dní, na kterém uveřejňuji celý seriál pod titulem „Výročí na krku“, z něhož dnes nabízím jednu část. Den, kdy padala berlínská zeď, jsem prožil shodou okolností v Berlíně...

... kam jsem byl Československou televizí vyslán na konferenci „Looking East“, kterou ve dnech 8.-9.11. zorganizoval západní showbyznys očekávající otevírání východních trhů. Události jsem tehdy sledoval nejen na ulicích, ale především prostřednictvím televizní obrazovky v pokoji Hotel Stadt Berlin na Alexplatzu. Zde je ukázka z mého blogu:

Ve čtvrtek 9. listopadu jsem strávil celé odpoledne na konferenci, neboť se tu přednášelo a diskutovalo na témata "Can Western companies help in the creation of a larger detail market in socialist countries?", "Can Western companies help in the development of the videomarket in the socialist countries?" a "Anglo American music versus the rest?" Mezi přednášejícími byl například organizátor televizní megashow "Koncert pro Mandelu" Tony Hollingsworth nebo obchodní šéf Polygramu Jim Greenhough (cituji z tištěného programu).

K televizoru jsem se dostal až podvečer. Podobně jako den před tím, po šesté hodině se vysílal přenos z tiskovky po zasedání politbyra, na které hovořil Gunter Schabowski. Oznámil svolání stranické konference na prosinec, dále informoval o tom, že občané NDR budou mít možnost cestovat na Západ. Pak došlo k onomu historickému okamžiku sedm minut před sedmou hodinou, který dnes můžeme zhlédnout na YouTube, když Gunter Schabowski na otázku , od kdy se bude moci cestovat ("Wann tritt das in Kraft?) odpověděl: Podle toho, co vím, tak hned teď ("Nach meiner Kenntnis ist das sofort, unverzüglich."). Přiznám se, že historičnost té chvíle jsem si v tom okamžiku vůbec neuvědomoval.

V 19:00 jsem přeladil na zpravodajství západoněmecké ZDF Heute. Dozvěděl jsem se zde kromě jiného, že zpravodajství DDR-F Aktuelle Kamera se od dnešního dne bude vysílat na německém satelitu 3-SAT (společný podnik ZDF, rakouské ORF a švýcarské SRG). Byla zde také zpráva o tom, že opoziční Neues Forum uspořádalo v Berlíně svoji první tiskovou konferenci. Zprávy citovaly starostu západního Berlína: zeď nás už nerozděluje.

Aktuelle Kamera v 19:30 uvedla jako hlavní zprávu vzpomínku k výročí Křišťálové noci (z 9. na 10. listopadu) a pak se soustředila na jednání politbyra a stanoviska z následné tiskové konference. Zda se tu opakovalo vyjádření Schabowského z přímého přenosu, to si už nepamatuji.

Ve 20:00 jsem přeladil na zpravodajství ARD Tagesschau, kde návštěva Helmutha Kohla ve Varšavě stála až na druhém místě za reportáží o tom, jak jsou přijímáni v NSR uprchlíci z NDR.

Mezitím se u zdi kupily davy, kterým velitelé pohraničníků pod tlakem situace a o své vůli umožnili kolem desáté hodiny projít do západního Berlína. O tom jsem se však dozvěděl až někdy po jedenácté hodině, když ARD jednička odvysílala přímý vstup z hranic a ukazovala lidi, kteří přešli na občanku z východního do západního Berlína. Na regionální ARD 3 pak SFB (Sender Freies Berlin) pokračoval s přímým přenosem od berlínské zdi. Před dvanáctou hodinou ARD zařadila do vysílání mimořádnou tiskovku Helmutha Kohla z Varšavy.

Tohle všechno a ještě další detaily mám zapsány v poznámkách, které jsem si tehdy, ve čtvrtek 9. listopadu 1989, zapisoval v hotelovém pokoji Hotel Stadt Berlin. Je v nich také věta: "do SFB volají US novináři, zda zeď ještě stojí, zda není zbouraná."

V této souvislosti musím mírně poopravit svůj článek, který jsem napsal před osmi lety Berlínská zeď a mediální mýty, v němž jsem uvedl, že americké zpravodajské stanice se svými přímými přenosy dorazily ke zdi později, až o víkendu. Jak ukazují archivy, americké televize informovaly o pádu zdi ještě tentýž den večer, využívajíce časového posunu, při němž o evropské půlnoci je v New Yorku šest hodin odpoledne. Byly to však pouze převzaté čtené zprávy a agenturní záběry.

Teprve nedávno jsem zjistil, že americké televizní síti NBC se podařil husarský kousek, protože již 9. listopadu ve večerních zprávách, kdy v Německu byl pátek 10. listopadu ráno, nabídla divákům přímý přenos od berlínské zdi komentovaný Tomem Brokawem (lze ho zhlédnout na webové stránce msnnbc.nbc.com). Archivní záběry ukazují, jak se na berlínské zdi už nestřílelo, jenom stříkalo.

Přesto však i nadále trvám na to, co jsem napsal před osmi lety, že klíčové záběry z bourání zdi, tak často používané ve zpravodajství, pocházejí až z víkendu 11.-12. listopadu, kdy už bylo na obou stranách jasné, že zeď je k nepotřebě.

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

yara napsal(a):

Tři nejznámější světové zdi: Čínská, Berlínská a ta v Matiční.
Zbyla jen ta nejstarší proti nájezdníkům. Škoda.
09. 11. 2009 | 08:36

Bavič napsal(a):

Denně podkávám u křoví a zdí odpadné občany. Smrdí a hladově čumí. Přesto úžasným způsobem vzpomínají na pád zdi. Potoky krve, hrdinské nastavování hrudi vůči kulkám. V.Havlovo vytahování údu z vagíny v přesném okamžiku, kdy zeď padala před hrdiny Německa. Staříci a stařeny dnes vzpomínají. Nemají už co dát před skonem. Mladí se jim smějí. Dost vzpomínání. Chceme levné byty staříci a stařenky. Ne vaše vzpomínající slintání! Nechte si životní minimum a jděte do ústraní. Tím nejvíce prospějete.
09. 11. 2009 | 08:47

myrta napsal(a):

Baviči!Odpornost sama.Komu tím chcete imponovat?
09. 11. 2009 | 09:42

Karel napsal(a):

yara
Pleteš se. Stále funguje jedna z nejdelších zdí na světě a to mezi USA a Mexikem. Nějak se moc o ní nepíše, asi se to nehodí. Nevím ale proč.
09. 11. 2009 | 10:13

Al Jouda napsal(a):

Karel : Jenže tato zeď má přesně obrácenou funkci než ta berlínská. Brání totiž USA před přílivem nelegální imigrantů, což je i podle mezinárodního práva legální.
09. 11. 2009 | 11:50

Karel napsal(a):

Al Jouda
Ale ona by za chvíli ta berlínská zeď rovněž tak začala fungovat. Dnes řada Němců říká, že neměla být zbourána.
09. 11. 2009 | 12:22

DF napsal(a):

He, he, he, my všichni dobře víme, že žádná Berlínská zeď nikdy nebyla. Je to jen hnusná kapitalistická propaganda.
09. 11. 2009 | 13:54

Srp Kladivo napsal(a):

Doufal jsem, že to soudruzi udrží a ne že zvítězí ten kapitalistický ksindl ...
09. 11. 2009 | 18:57

Free Ringback Tones napsal(a):

thanks you very much for your information
15. 03. 2010 | 05:12

cartier ballon blue napsal(a):

TU water fish known, is also the source of happiness.
25. 03. 2010 | 05:58

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Bobek Miroslav · Boudal Jiří · Brenna Yngvar · Bureš Radim C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Černý Jan · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Dienstbier Jiří · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fábri Aurel · Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Groman Martin H Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrbková Lenka · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Chlupáček Ondřej · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kohoutová Růžena · Kolínská Petra · Kopecký Pavel · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Novotný Martin O Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Paroubková Petra · Passerin Johana · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pikora Vladimír · Pilip Ivan · Pixová Michaela · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Rath David · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Syrovátka Jonáš Š Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vích Tomáš · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojta Vít · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek W Wagenknecht Lukáš · Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zahumenská Vendula · Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy