P.F. 2014: Nový svět technologie - od globalizace k re-lokalizaci

01. 01. 2014 | 13:41
Přečteno 10297 krát
Vedle světa banko-politického komplexu a jeho finančních intervencí, spekulací a deformací hospodářského prostředí, akceleruje nový a mladý, paralelní svět skutečných produktů, výrobků a služeb, skutečných zákazníků, podnikatelů i občanů. V r. 2014 se nový svět opravdových inovací viditelně prosazuje - i přes snahy virtuálního polosvěta financí šířit globální kasino rizika, nejistoty, strachu, hazardu a rychlých, státem znehodnocených peněz.

(V následujícím přehledu jsou vybrány některé jednodušší technologické, inovační a podnikatelské náměty z mých výrobních, techno-inovačních a podnikatelských kurzů na Fordhamově Universitě v New Yorku.)

Technologie se nerozvíjí autonomně, ale v úzké závislosti na evoluci společnosti, jejích podniků a institucí, znalostech a schopnostech lidí s inovačním nábojem a odvahou. Technologické inovace musejí přidávat hodnotu, zvyšovat produktivitu práce (jinak by se následné generace měly hůře než ty předchozí) a zlepšovat kvalitu života (zdravotní péče, odpočinek, zábava). Technologie je prvním „uměním“ lidstva, od původního nástroje, přes moderní roboty až po nastupující sebeřízené a samoobslužné systémy. Příhodnou metaforou jsou Drony (trubci) či Oktokoptéry (8 rotorové) – tj. bezpilotní vznášedla. Automatické doručování zásilek (řízené pomocí GPS) testuje Amazon.com s cílem 30 minutového doručení od internetové objednávky.

U nových technologií dnes není kritické, zda se daná verze ujme a uplatní v daném čase, místě či kontextu. Šíře možností uplatnění technologického principu se násobí a rozšiřuje s každým (i neúspěšným) pokusem o uplatnění. Např. drony (UAV; Unmanned Aerial Vehicles) se dají uplatnit při záchranářských a doručovacích pracích všeho druhu; už dnes se testuje jejich použití v zemědělství, pastevectví, maloobchodě, atp. Formy jejich použití jsou neomezené - od podstatných, přes marnivé až po škodlivé – tak jako ostatně u všech technologií.

Lidstvo prochází dlouhodobým evolučním cyklem (ne jen běžnou Kondratěvovou vlnou), který začal prvotní lokalizací nomádských aktivit lovu a sběru – díky objevu zemědělství. Agrární společnosti byly později nahrazeny průmyslovými, následně terciárními (služby), až po dnešní ekonomiky státních intervencí. Lokální společnosti byly nahrazeny politickými útvary národními, mezinárodními a globálními. Tento pohyb (corso) dosáhl svého limitu a transformuje se na pohyb opačný (ricorso): po globalizaci následuje dlouhodobý proces re-lokalizace, jehož akcelerace jsme dnes svědky.

Poprvé v historii lidstva se setkáváme s transformačním zvratem corso→ricorso, nebo lokalizace→globalizace→re-lokalizace. Proto nevíme, co s tím, neumíme to ani pojmenovat, není to popsáno v knihách a neučí se to na školách. Transformační zvrat není prostým pokračováním předchozího vývoje, ale jeho negací. Protože se tak náruživě „babráme“ s úrokovými mírami, finančními stimuly a politickými rozpočty, zapomínáme, že se nám svět mění pod radarem, neuvědomujeme si dopad vysokých technologií a děláme vše pro to, abychom, s pomocí státu, uchránili a konzervovali svět starý. Všechno bude stejně jinak …

(Nebudeme se zde zabývat terorismem náboženského fundamentalismu, který může urychlit deglobalizaci a izolacionistickou re-lokalizaci do rozmezí několika let. Pro ČR je udržení globalizace bohužel stále kritické, protože nám chybí vlastní, autonomní ekonomika. Současné mediální zájmy o politické osobnosti, „tývoly“, strany a jejich „programy“, se tak mohou jevit jako nefalšované „prkotiny“.)

Začněme s Elektromobilitou, kde máme svoji historii. Elektromobilita zahrnuje netrolejovou (autonomní) dopravu (auto, moto-, bicykl). První elektromobil známe z r. 1835 (Prof. Stratingh z Groningen), jako předchůdce spalovacího motoru. V r. 1895 F. Křižík uvedl svůj Landaulet a v r. 1905 L&K model E, první hybridní pohon, přepínající mezi elektro a benzinovým motorem. V r. 1905, sudetský rodák F. Porsche (pro Jakob Lohner & Co.), umístil motory v kolech a tak objevil přirozenou formu automobility. Ještě v r. 1971 vznikla česká EMA 1 (VÚEST Brno), pro městské dodávky, se samořízeným potenciálem.

Po stoletém přerušení tohoto přirozeného vývoje (vzpomeňme ještě 2005 sešrotování vynikajícího EV1 General Motors, s pomocí Chevronu) se elektromobily vracejí na scénu. Máme dnes úspěšnou Teslu Elona Muska, ale i karbonový BMW i3, Rimac Koncept 1, Eliica, Mercedes SLS AMG, Protean, Evans, Acura RLX AWD, Ford Fiesta, s motory v kolech. Každé kolo produkuje v průměru kolem 100hp, takže studentská Eliica doručí snadno 800hp. Navíc, Tesla S je dnes nejbezpečnějším vozem v USA: jeho „montáž“ je plně robotizovaná. Ford právě představil první solární hybrid (100 mpg, C-Max Solar Energi). Není však ještě vyhráno: stát, olejáři a dealeři spojili své síly a budou se Tesle a ostatním inovacím bránit „až na krev“.

Čína ovšem vede, obzvláště v městských elektromobilech (typu Zipcar nebo Car2Go), které nabízí v obrovské „Kandi machine“ (gigantický automatický kiosk/garáž) firma Kandi ve světoznámém Hangzhou. Těchto automatů bude jen v Hangzhou na 750, s vozy pro rentu, lease i prodej. Baterie se prostě vyměňují. Čínské automobilky tak dnes prodávají dopravu a ne automobily. Konečně.

Tyto vozy vyrábějí většinu vlastní elektřiny, nemají žádné pohyblivé části (kromě kol), žádné převody, tření, chlazení, olejování, atp. Jsou to v podstatě „laptopy“ – bez spalování, výbuchů, smradu a provozních nákladů. Baterie jsou pouze vyrovnávací. Když se jeden z motorů porouchá, lze jet na ostatních, anebo si nechat kolo vyměnit. To je celá údržba. Kdysi dávno jsme v těchto technologich byli průkopníky.

Při nedávném testu, holandští studenti z Delftu, s pouhými čtyřmi koly, dosáhli akcelerace svého DUT 13 z 0 na 100km za pouhých 2,15 vteřin, tj. rychleji než Bugatti Veyron (2,46) nebo Ariel Atom (2,3). Budoucnost právě přistála, i když ne pro český automobilový průmysl: nové technologie si zahraniční automobilky budou držet blízko „u těla“.

Elektromobily jsou ideální pro Samořízené automobily, které dnes financuje Google (stejně jako osobní roboty) Proč Google? No GPS, přece. Volvo plánuje samořízený vůz již v r. 2014. Konečně se učíme od přírody: jak to ty kilometrové roje sarančat dělají, že se dva jedinci nesrazí? A také špačci, sledi, včely, atp. Google se již propojil s Audi za účelem vývoje ideálního „přístroje“ (již ne „auta“), řízeného hlavně hlasem. Stále méně dobrých zpráv pro německé Škodovky…

Automobily-laptopy jsou plně integrované, s minimálním počtem součástek (ne jako těch 43 tisíc v Toyotě), které jsou vyráběny jako moduly; tak odpadá tradiční „montáž“. Navíc se takové moduly „tisknou“ jako celek, pomocí technologie 3D tiskáren (laser-aditivní výroba). Tato technologie není nová (v mládí jsem to učil jako SLS), ale tisk funkčních zbraní v USA odhalil nepříjemnou pravdu, že technologie předehnala zákonodárství. Dnes tato lokální, stolní výroba dokáže udělat rychle, levně, bez odpadu a kustomizovaně téměř všechno. Populární jsou 3D tiskárny pro děti (vánoční hit 2013), které si tak mohou samy tisknout talířky, kelímky a hlavně: dělat si své vlastní hračky - jak doma, tak ve školkách. (V ČR doručuje Průša 3i-tiskárny pod 20 tis. Kč.)

Netřeba to dále rozebírat: dají se tisknout modely, karbonové karoserie, palubní desky, tkaniny, boty, turbiny, šperky, brýle, umělé kosti, zuby, pomůcky, bicykly, hudební nástroje, instalační konektory, nábytek, telefony, počítače – vše jako modulární jeden kus, s libovolnou vnitřní strukturou. Skleněné objekty lze tisknout přímo z pouštního písku; ve stavebnictví lze “natisknout” rychlé 230 čtv.m struktury, zdi 3x pevnější než tradiční – za 20 hodin.

Dnes už do 3D proniká i „bioprinting“: např. Organovo tiskne funkční orgány, jako játra a oční retinu; tisknou se i kultivované maso, dorty a jiné potraviny, založené na vrstvení buněk a přísad, atp. V Číně, už od 80. let, probíhá výzkum 3D na Tsinghua, Xi’an Jiaotong University, Huazhong University a Beijing Longyuan. Ale hlavně: už probíhá 3D tisk 3D tiskáren… vše přímo na místě spotřeby, v dané lokalitě.

Není divu, že 3D tiskárny intenzivně studuje i UPS, protože nechce zůstat jen logistickým doručovatelem, ale chce být i lokálním výrobcem spotřebního zboží. Stejně jako Michelin, kde až nyní objevili, že vlastně nejsou „v pneumatikách“, ale „v el. motorech“ (v pneumatikách).

Němci sklízejí první dividendy svého intuitivního opuštění slepé uličky jaderných „temelínů“. Použitelný kapitál, soustředěné úsilí a nové znalosti, uvolněné opuštěním bezperspektivního směru, se projevují v německé „4. průmyslové revoluci“: tzv. Industrie 4.0, což jsou v podstatě automatické, sebeřízené výrobní systémy.

Ve spojení s Internetem věcí (Internet of Things) si stroje Industrie 4.0 automaticky zajišťují i potřebné dodavatelské řetězce. Internet věcí označuje, pomocí RFID (následník čárových kódů), veškeré objekty: od osob, materiálů a věcí, až po ta vzácná balení europia nebo erbia v Číně. Internet věcí tak organicky doplňuje současný internet symbolů (popisů): tzv. CPS technologie. Také Philips užívá Internet věcí (už o Silvestru 2013, Time Square), vedoucí ke snížení osvětlovacích nákladů o 80%.

Elon Musk, kromě Tesly a SpaceX (raketová obsluha vesmírných stanic), obnovil myšlenku tzv. Hyperloop, tj. dopravy pomocí podtlakových trubic. Jako dítě pamatuji pneumatickou potrubní poštu v paláci Bílá labuť, kde si jednotlivá oddělení vyměňovala dokumenty téměř okamžitě (10m/sec); pamatuji, jak to jen tak „fouklo“ - a už to tam bylo … Dnes chce Musk převážet lidi levně (solární energie) a rychle (až 950km/hod); např. San Francisco-San Diego za 30 minut. Praha kdysi plánovala zavést potrubní poštu věcí po celém městě; škoda, že k tomu nedošlo.

Konstrukce hyperloop je také inovativní: trouby „splétá“ z karbonových vláken přímo na místě mobilní agregát, napouští je potřebnou pryskyřicí, a zanechává tunelovou trubici, která je lehčí a pevnější než ocel; prostě jede a staví … (3D tisk dálnic se testuje v rozvojových zemích, i když ne v zemích „již“ rozvinutých).

V USA se nabízí Doručení téhož dne (SDD; Same Day Delivery) internetových objednávek. Vedoucí poskytovatelé jsou Amazon, Wal-Mart a eBay. Např. eBay v New Yorku doručuje do 1 hodiny na jakékoliv místo (pomocí GPS), třeba na lavičku v Central Parku. Zároveň eBay zavedl interaktivní výkladní skleněné desky, kde lze pouhým dotykem objednávat přes internet. V ČR nejsme schopni doručovat včas ani v malé kotlince, i když máme nevyužitou a efektivní poštu. Selháváme v předávání poště: nemáme schopné nákupčí, efektivní expedici a moderní manažery; své „e-shopy“ organizujeme jako kamenné krámy, chybí znalosti i odpovídající technologie. Nákupní e-zkušenosti jsou převážně tristní…

Nelze opomenout ani revoluci v digitální fotografii, tzv. Lytro světelného pole. Nejdříve klikneš a pak, v klidu doma, zaostřuješ, vybíráš a komponuješ - ne naopak.

Uvědomuji si nyní, že bych s tou lokalizovanou technologií nebyl hotov nikdy. Tak už jen telegraficky, bez ohledu na zajímavost a dopady:

Přesné zemědělství pomocí GPS, s precizností pod 2cm, veškeré zemědělské práce, řízené na dálku počítačem, bez lidí „překážejících“ v polích. Vertikální farmy, bez půdy, v hydroponických roztocích, v kontrolovaném, čistém a ekologickém prostředí (viz Sky Greens), s robotizovanou mobilní sklizní. Podobně i Střešní farmy a norské tzv. Sahara projekty produktivních oáz v pouštním prostředí. Němci otevřeli první energeticky autonomní dům (Algae-powered building), založený na slunci, živých vodních řasách a fosfátech. Closed-cycle podniky jsou uzavřené v otázkách energie, vody a odpadu; nezatěžují své lokální prostředí. (Sám kupuji elektřinu od moravské firmy, za nejnižší ceny v ČR.) Bloom box palivové články představují decentralizované, autonomní a nezávislé zdroje energie; populární obzvláště v Kalifornii, ale žádoucí v New Yorku a New Jersey, kde se dodnes užívají centrální distribuční sítě na středověkých dřevěných sloupech! Firma Hauz Industries staví energeticky autonomní domy, založené na zemním plynu: sítě jsou uvnitř domu, ne zevně. Kioskové technologie známe všichni, od bankomatů až po letištní odbavování a veřejné nákupní prostory. (V Česku: „automatické přijímače vratných lahví“ :-)). Pamatuji také populární poválečné samoobslužné pokrmové „automaty“ na Václavském.)

Samoobslužné pivnice, bez číšníků, s pípami a menu-tabletami na stolech, populární v USA, ale viz také pražskou „The PUB Prague 1“. V kultuře pití piva snad nakonec pozadu nezůstaneme. Tele-action a Remote manipulation umožňují chirurgické zákroky, výrobní manipulace a ruční práce pomocí robotů, i ve výrazně vzdálených lokalitách. Recyklační sprchy (opět Norsko), používající jen několik litrů vody týdně; Skládací kajaky, založené na umění origami; vizuální Sebeprojekce cyklistů za tmy; atp., jsou příklady individuálních inovací s pomocí internetu a skupinového financování (tzv. Crowdfunding). Personální roboty umožňují domácí a zahradní práce, sebeřízení kamer v TV studiích, auto-psaní a čtení novinových zpráv, právnické průzkumy, atp. Masivní robotizace (Foxconn až milion robotů) vede k dalšímu uvolnění nadbytečné pracovní síly.

Vznikl i nový odborný časopis WSP, tzv. Unmanned Systems (US). Jde o stroje a zařízení, které fungují jen na základě zadání či mise, autonomně a nezávisle, bez lidské intervence; tedy „neřízené systémy“, které se řídí a řeší si zadané problémy samy.

V Silicon Valley nám vznikla tzv. Singularity University, která se pyšní tím, že je bez akreditace. Je zodpovědná přímo a bez mezičlánků svým studentům, podnikatelům, podnikům a technologickým inovátorům; žádný státní úředník či byrokrat už nemá možnost deformovat, brzdit a konzervovat progres. Sebetraining a self-education tak rostou a je akceptovány špičkovými podniky, kterým už je tradiční universita „malá“… obzvláště v USA.

Re-lokalizačních technologií je dnes na tisíce. Globálně již nebudeme převážet hmotné věci, ale digitální informace (programy a recepty) pro tvorbu místních znalostí: Mysli globálně, jednej lokálně. Podstatou probíhající re-lokalizace jsou tři základní posuny:

1. Self-service (outsourcing to customer; samoobsluha, sebeslužba). Self-service může probíhat pouze lokálně, individuálně a personalizovaně.
2. Desintermediace (odstraňování zbytečných mezičlánků). Přímý kontakt a komunikace mezi poskytovatelem a použivatelem (výrobcem a spotřebitelem). Ústup od tradičních dealerů, agentů, zprostředkovatelů, atp. Baťovský zákazník se tak stává „svým vlastním“ pánem: spotřebitel splývá s výrobcem.
3. Masivní kustomizace (individualizace, personalizace). Každý výrobek a služba jsou „šité na míru“, s pomocí internetu v lokálním kontextu: nejdříve prodej, potom výrob - ne naopak. Kustomizace se netýká už jen stylu, materiálu, barvy a kvality, ale i ceny (tzv. Customized pricing).

Tyto tři posuny jsou základní manifestací postupující deglobalizace a nástupu re-lokalizace. Všechny technologie se této transformaci přizpůsobují, urychlují ji a posilují – bez ohledu na snahy vlád, států a banko-politického komplexu finančně poroučet hospodářskému „větru, dešti“.

Vznikají lokální a digitální měny. Jejich představitelem je digitální Bitcoin, kterou stát nemůže kontrolovat a zatrpkle se snaží ji zesměšnit, zastavit či znemožnit. Lokální měny však nelze zastavit (nejsou protizákonné): španělské Time banky (přes 300), Eco, Puma, ale i starší měny, jako Turuta, TEM, Bristol pound, Sol-Violette, Chiemgauer, RES, Wir, BerkShares, aj., nacházejí své sílící uplatnění. Logika je zřejmá: proč zatěžovat lokální business nestabilními, spekulativními nebo státem manipulovanými měnami, jako euro, dolar nebo kč? Už i Victoria´s Secret přijímá Bitcoin na dámské prádýlko…

S relokalizací se objevují nové formy podnikatelství, sebezaměstnání, atp. Už v r. 2011 bylo v USA 22,5 milionů sebezaměstnaných (non-employers), generujících kolem S1 bilionu prodejů, tvořících 17,1% všech zaměstnaných. NASE uvádí, že sebezaměstnaní tvoří 79% všech malých podniků; SBA uvádí, že malé podniky tvoří 99,7% všech zaměstnavatelů. Začátky jsou vždy těžké, ale pohyb k podnikatelství, sebezaměstnání a hlavně sebevzdělávání je zřejmou součástí transformace od globalizace k re-lokalizaci.

Pro anglicky čtoucí lze o Transformaci nalézt více informací na http://en.wikipedia.org/wiki/Transformation_in_Economics, případně česky na http://blog.aktualne.centrum.cz/blogy/ales-drobek.php?itemid=8158, nebo na http://omed.cz/Article.aspx?id=2291.

(Pozn. Media často uvádějí, že jako autor něco chci, doporučuji nebo navrhuji; nebo snad, že mám vize nebo něco předvídám, jako nějaký prognostikátor či analytik. Nic z toho není pravda. Pouze upozorňuji a vysvětluji co se děje, proč se to děje, a co se nevyhnutelně musí stát, bez ohledu na tvrzení politiků a jimi najatých „ekonomů“. Je na čase opustit normativní ekonomii (jak by věci měly být) a začít se učit ekonomii deskriptivní (jak věci jsou). Inženýři lidských duší sice údajně odešli se Stalinem – ale vrátili se nám „zadem“ a tisknou si sami peníze.)

Evoluce hospodářských systémů se nedá zastavit, tak jako se nedala zastavit žádná z předchozích transformací. Přirozená hospodářská evoluce lidstva se dá jen zpomalit, zkreslit, znejistit, zdeformovat nebo zdegenerovat; nic víc. Léčba by však neměla být horší než nemoc sama.

Deglobalizace (re-lokalizace) se odráží i v poklesu mezinárodního obchodu, který je za poslední dva roky nižší než globální hospodářský růst. Od r. 1940 (ale i po 200 let předtím) však rostl obchod zhruba dvakrát rychleji než celkový objem růstu. Transhraniční investice klesly v r. 2012 o celých 18%. Inovační průlom výroby 3D tiskem umožňuje podnikům, aby se „držely doma“ a výrazně snížily outsourcing a závislost na zahr. dodavatelích. Na exportu závislé ekonomiky nepochybně čekají těžké časy…

Transformace je silnější než my všichni dohromady: vzniká spontánně a neplánovaně, z individuálních rozhodnutí a akcí miliard myslících a angažovaných jedinců, ne z plánů rozmarně volené, ale omezené, zmatené a zkorumpované elity, která neví co se děje a proč, a nezná jiné intervence než manipulace úroků a masivní tisk peněz. To je strašně málo a bez naděje na zastavení sebeprodukující se transformace. Věděl to už i český Comenius: Omnia sponte fluant, absit violentia rebus.

Nám zbývá jen jedna (tj. když se přestaneme „babrat“ v nedůležitých politicích, stranách a tzv. „programech“), velmi potentní a nadějná strategie: Pochopit, Přizpůsobit se, využít nabízených Příležitostí. Není jiné cesty.

Váš,
Milan Zelený

Letnímu vánku o bouři, studniční žábě o moři a polovzdělanci o tom, co nikdy ve škole neslyšel, nevyprávěj.
Čínské přísloví


Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

KvL napsal(a):

Vypadlo vám ještě jméno Josefa Sousedíka, který byl také poměrně významným člověkem, který se i o elektromobilitu opřel.

Máte tam chybičku, elektromobil si neumí vyrábět elektřinu, maximálně při brždění s rekuperací, ale pocybuji, ž eby to byla většina.

Ano 3D tisk je použitelný, ale obávám se, ž epro výrobu větších celků v sériové výrobě je stále levnější lití do forem a podobné postupy.

Turbína vyrobená na 3D tiskárně bude limitována jako jiný obrobek z plastu, obávám, se, ž ese takto hodí jen pro experimentální malé výrobky, pochybuji, ž ese kdy podaří takto vyrobit turbíny pro Orlík.

Německá energetiky začne narážet na problém s regulací výkonu, pokud poroste množství OZE, budou potřebovat ještě pružnější hydroelektrárny, Ideální pro tyto účely jsou turbíny s naklápěcími lopatkami Kaplanova a Deriazova, které mají mnohem větší plochu pod křivkou účinnosti, Kaplanova pracuje okolo 70% již při 20% jmenovitého průtoku, kdežto některé francisovy se ani neroběhnou. Tím, že mají rychlejší nástup vysoké účinnosti mohou vyrobit i véce energie a efektivněji, mohou taky ušetřit hydroelektrárnám zásoby vody. Proto by bylo ideální i vzhledem k růstu elektormobility, maximum francisových turbín nahradit turbínami Kaplanovými a Deriazovými (Lze ji použít i jako čerpadlo v PVE)
01. 01. 2014 | 14:19

Yosif K napsal(a):

Milan Zelený je colevzdělanec, všemu rozumí nejlépe, proto nekoná ale učí. Akademici se náklady výroby toho či onoho yabývat nemusí, jejich osudem jest udílet knížecí rady.
Přesto Milanu Zelenému děkuji za pestrý a superoptimistický výcuc z populárních článků.
01. 01. 2014 | 14:34

xerox napsal(a):

pane zelený ... myslím že zaměňujete dva pojmy - re-lokalizaci a chaos , ale třeba se pletu ...
jinak zajímavé shrnutí novinek z oblasti techniky o kterých člověk ani neví ...
01. 01. 2014 | 14:56

Občan napsal(a):

Pane Zelený,
tímhle - "...Technologické inovace musejí přidávat hodnotu, zvyšovat produktivitu práce a zlepšovat kvalitu života (zdravotní péče, odpočinek, zábava)..." si ten "...nový a mladý, paralelní svět skutečných produktů, výrobků a služeb, skutečných zákazníků, podnikatelů i občanů..." podřezává větev.

PROČ, probůh, zvyšovat produktivitu práce, když jsou ve "vyspělých" Evropě a USA DESÍTKY MILIONŮ lidí zcela bez práce a odkázány na potravinové příděly z prošlých zásob armády a z obskurních "charit"?
PRO KOHO chcete furt zvyšovat tu produktivitu práce, když už dnes není pro zboží a služby kam šlápnout a nemá to kdo kupovat, protože lidi NEMAJÍ PENÍZE???

Nejdřív laskavě řešte CO s těmi "nadbytečnými" lidmi, pro které už dnes není práce (ačkoli jsou vzdělaní a ochotní dělat leccos jen proto, aby se vůbec nějak uživili) a kterým "moderní společnost" dává sakra najevo, že jsou nadbyteční.

V tom Vašem "příkladně inovativním" Amazonu vymýšlejí totální kraviny, aby mohli vyházet i ten zbytek zaměstnanců, a současně té firmě po celém světě protestují a stávkují zaměstnanci, protože pracují v nelidských podmínkách za totální almužnu, která by dnes nestačila k uživení už ani Číňanovi.

A Foxconn? No, tak ten má opravdu zástupy "robotů". Mají dvě ruce, nohy, krevní oběh a říká se jim eufemisticky "zaměstnanci". Ve skutečnosti jsou to takřka otroci, s nimiž se zachází hůř než s těžkými zločinci a kteří páchají sebevraždy z přepracování a šikany.

Se samoobslužnými pseudohospodami táhněte do ... Pokud Vás takový nesmysl baví, choďte si tam a lemtejte ty chemické průmyslově vyráběné s..ky, které nemají s PIVEM nic společného.
Viděl jste starý francouzský film "Křidýlko nebo stehýnko" (varovná komedie s Louisem de Funés v hlavní roli)?
Takovou podobu má ten Váš "inovovaný" svět. A s takovým světem jděte k čertu.

Nakonec jsem to dočetl až do konce a doufám, že to, co jste vyplodil, jsou jen dozvuky včerejší hodně divoké oslavy Silvestra. Protože pokud to myslíte vážně, tak z Vaší vize světa by se kolektivně poblili Asimov, Orwell a všichni ostatní katastrofisté (a že měli, co se rozpadu lidské civilizace týče, sakra bujnou fantazii).
01. 01. 2014 | 15:06

natisknu si nějaké zlaté ingoty napsal(a):

Pan profesor ve svém svatém nadšení na Silvestra zapomněl na jednu hodně podstatnou věc.
Ty úžasné nové 3D iluze se budou muset i samy spotřebovávat, neboť pro člověka v jejich ekonomickém koloběhu nezbývá místo.
Snad jedině pro advokáty, kteří budou vymáhat odškodné pro rodiny lidí rozsekaných oktoptérami.

Pokud bych se měl stát terčem nějakých geniálnických poznámek o ekonomice služeb, nechť si najde dotyčný adresy všech thajských masážních salónů jen v Praze. Polovina obyvatelek Bangkoku už bydlí ve Vršovicích.
A stačí pohlédnout na konjunkturní krizi sexuálního průmyslu, abychom pochopili, že všechno má své meze.
Zcela přirozené.
01. 01. 2014 | 15:12

KvL napsal(a):

to: Občan
Já znám systém, který by zvládl de facto plnou zaměstnanost a přitom by se obešel bez centrálního plánování hospodářství. Jen nevím, jestli by se to líbilo, možná ano.
01. 01. 2014 | 15:13

Člen Klubu Pravicových Spotřebitelů napsal(a):

Tesla vyrábí draze a nedávno jim vyhořelo auto (ale podobné problémy měl loni i slavný boeingovský Dreamliner). Vládou podporovaná Ecotality zkrachovala.
Ale i tak je v tom budoucnost, blízká, v tom souhlas /baterie EV je pak v agregátu částečným řešením problémů se zálohováním energ. přebytků, šlo by asi spořítat kolik je třeba ks EV k tomu, aby nahradily jednu přečerpávací elektrárnu.../, i baterky se vyvíjejí pozitivně, jak v kapacitě, tak v životnosti, ale i v alternativách surovin potřebných k jejich výrobě.

Problémy vidím jinde :
1. Finanční systém ovládl nejen hnmotu /fyzickou ekonomiku/, ale i ducha, vnímání, rozum lidí /Homo sapiens sapiens/, také jejich emoce a tak i hodnotový systém a možná i jejich intuitivní, podvědomé vnímání a vyhodnocení okolní i vnitřní "reality".
2. Co budou všichni ti " nepotřební" /v důsledku tkzv. kreativní destrukce pracovních míst vyřazení z současného rámce distribuce podílu na bohatství/ dělat a kdo tedy pak bude kupovat ony úžasné zázraky dodávané deglobalizovanou, relokalizovanou ekonomikou ? Nevypadá to dnes spíše na to, že lokality jsou čím dál tím více závislé na dovozu poptávky - a tedy je to naopak globalizační trend, který lokality drží při životě ?

Profesor Zelený má v mnohém pravdu a určitě je solidním vizionářem, má to vskutku dost promyšlené...ale trendově ani fundamentálně to není tak jednoduché, jak nastínil, lidstvo není sadou součástek, z nichž část zastarala a tak se odveze do sběrného dvora k likvidaci či k recyklaci.

P.S. Práce ale je a bude i tak dost - otázkou je, KDO na ní má CO a JAK vydělat...a protože v kapitalismu to tak prostě stojí( bez zisku na trhu nemáš co dělat), budeš poražen - pokud nebudeš generovat zisk v tradičním pojetí odměny za individuální snahu o co největší individuáklní užitek..
Práce má být totiž hafo - ale v systémech páče o staré, o nemocné, o nemocnou přírodu, o nemocné duše, o společné statky vůbec atd.
Trendem ale je přisuzovat daleko vyšší hodnoty jiným věcem, než jsou společně sdílené hodnoty a statky, symptomem a verifikací tohoto jsou např. trendy jako jsou koncentrace moci a bohatství na jedné straně a růst počtu dlouhodobě nezaměstnaných /jde o strukturální nikolivěk cyklickou či epizodní změnu/ či propadů čistého majetku střední třídy na straně druhé.

I závěr článku je divný, pokud máme uvažovat v rámci politické organizace společnosti ve formě státu, tak sice už jistý ruský sociolog 19. století navrhoval, aby místo klasických partají fungujících jako pakty či klany, vládly kolektivy řešící věcné /problémy by vždy měly mít především svou věcnou rovinu/ problémy tak, že by se tyto kolektivy utvářely a jednaly ad hoc a po vyřečení problému by de facto přestaly existovat v té podobě , v jaké fungovaly v čase řešení problému...potíž je v tom, jak by se pak volali k odpovědnosti, v případě selhání či korekce daného řešení.
Obávám se, že iniciativní a inovativní jedinci sami o sobě mohou určitě dost získat, ale naopak to mohou být celé společnosti ,které mohou mnoho ztratit - určitě to pak jsou ty profesora Zeleného lokality - mnoho z nich, které tratí či budou tratit. V tak antagonizovaném intra i intercivilizačním prostředí asi těžko budeme moci hovořit o tom, že lidstvo /Homo sapiens sapiens/ využilo příležitosti k užitku svému, spíše to vidím na velmi spokojené jedince a velmi nespokojené davy, rostoucí zřída ukřivděných pak může být jak Prométheem, tak Velkým Destruktorem, sama se ale také neobejde bez iniciativních a inovativních vůdčích jedinců, záleží na jejich typu - jak v sobě zkombinují realitu a ideji /ideál/ a jak to budou umět sdělit davům....podle mě je ale balon na straně davů, ty v politické organizaci státu definované vládou " lidu" mají/ měly by mít/ odpovědnost za výběr svých mluvčích a vůdců.

Profesor Zeleny prostě politické organizaci neuteče - někam do " čisté" věcnosti, reflexe a tvorby reality rukama a hlavama iniciativních a inovativních jedinců, diskrétně odloučených od politické, socioekonomické, kulturní , hodnotové atd...struktury dané civilizace.
Ve své věcné poctivosti naštěstí nepomrkává po thatcheristickém modelu společnosti coby sumy apolitických individuí, je prométheovským člověkem, ne nihilistickou nickou. Minimálně v obsazích svých článků zde publikovaných.
V našem Klubu se mu tak vždy dostane slevy.
:)
01. 01. 2014 | 15:28

Al Jouda napsal(a):

Hezky se čtou ty vize pana profesora, ale já za chvíli pojedu autem budu muset natankovat naftu - litr za 36,50 Kč, což je cena přímo zlodějská !
01. 01. 2014 | 15:32

Dr. No napsal(a):

To Občan:
Lidé jsou bez práce ale všude je spousta neudělané práce. Stačí se projít kulturní krajinou - a ta je všude kolem - a hned vidíte neudržované cesty, neuklizené odpadky, neopravené domy... Dříve to nebývalo, protože každý měl přirozenou povinnost lokální iniciativy. Ano, bylo to do značné míry směnné hospodaření - neboli lokální výměny. A k tomu se musíme vrátit, aby to dobré místní pivo bylo logicky to nejlevnější a ne nejdražší protože specialita. A technologie, které se lokalizují a silně zlevňují, k tomu mohou vést.

Ona ta cesta, po níž jdeme, k tomu spěje, protože řeči politiků jsou už totálně mimo jakoukoliv věcnost. Takže občané (s malým o) pochopili, že musí starat sami, včetně vstupu do politiky. Myslím, že ČR má docela šanci, protože a) díky svému vývoji od roku 1989 rychle většina občanů pochopila, že náčelníci na všech úrovních se velmi rychle změní totální mimoně, b) je na místní urovni dost lokální a c) je typická brain gainová země s potenciálem vybírat to nejlepší z 90 mil. Vietnamu a 300+ mil. poolu rusky mluvících zemí. Jde jen o to to neprošvihnout.
01. 01. 2014 | 15:33

Občan napsal(a):

Člen Klubu Pravicových Spotřebitelů napsal(a):

"...Práce má být totiž hafo - ale v systémech péče o staré, o nemocné, o nemocnou přírodu, o nemocné duše, o společné statky vůbec atd...."

Což o to, práce by bylo dost. Potíž je v tom, že za ni nikdo nechce platit, eventuálně na zaplacení za ni nemá. Takže ti, co ji dělají již dnes, si vydělají pouze na bídné přežívání a nikoli na PLNOHODNOTNÉ ŽITÍ. Všechny Vámi vyjmenované oblasti služeb jdou docela rychle do pekel již teď právě kvůli nedostatku financí. A až zestárne ta část populace, která dnes vykonává nízkohonorovanou PRÁCI - tedy během cca 7mi let, tak se úpadek ještě zrychlí.

Již dnes ekonomové a sociologové vědí, že se žádná "postindustriální ekonomika služeb" nekoná. Jen se bojí to říci na plnou hubu, protože se obávají reakcí.
01. 01. 2014 | 15:47

strýc virus HxNx napsal(a):

pan globální profesor možná píše o zajímavých věcech, ale má-li talent upozorňovat na ně, dusí jej notně vyčichlou a okoralou pojmologií. nezvládá napsat výstižný a srozumitelný text.
krom toho mu - úmyslně - vypadly tři odkazy. hm. tak nevím, co si tom mám myslet.
01. 01. 2014 | 15:50

strýc virus HxNx napsal(a):

opravuji/upravuji: za slovem úmyslně měl být otazník.
01. 01. 2014 | 15:51

KvL napsal(a):

to: Občan
to: Člen klubu pravicových spotřebitelů

Pánové, já bych to viděl asi takto: Postupně s ubývajícími zdroji bude docházet k postupné deindustrializaci a izolacionismu, a to jak protože se mocní buou chtít udržet u moci, tak pro nápoe ze zahraničí. V tomto období bude zase docházet k decentralizaci výroby, toto bude mít vážné dusledky pro životní prostředí. Je možné, že dojde k hladomorům a rozpadu mechanizovaného zemědelství, opět bude docházet ke vzniku menších statků. Ceny energií porostou, dojde k vyššímu užívání recentních zdrojů, to ale bude limitovat naše produkční možnosti.

Postupně dojde k růstu významu tradičních vazeb.

Ná závěr zde budeme mít vyšší podíl zemědělství a řemeslné výroby. Průmysl bude zajišťovat jen ty nejsložitější a nejnáročnější výrobní celky. Není prozatím v silách nikoho odhadnout jaké bude složení výroby a spotřeby v této ekonomice.
01. 01. 2014 | 15:58

zemedelec napsal(a):

Pane Zelený.
Velice dobře napsané.
Hned první den v roce a na nás až takové sci-fi.
Mám obavu,že těžko tomu vývoji lze zabránit,také to nebude za rok,nebo dva.
Tady spíš stojí otázka,je ve státě někdo schopen s tímto vývojem držet krok?
Už bylo někde napsáno,že to dokáže jen malé množství nadějných jedinců.Proto by se při tom nemělo zapomínat na jiné oblasti života.
01. 01. 2014 | 16:19

Kelt napsal(a):

Pan Zelený jistě ten údaj zná a mohl by ho dát do "placu".
Jaké bylo např.rozdělení bohatství před padesáti lety v roce 1964 a jaké je dnes?
Proč růst produktivity práce "nedokáže uživit"-dát výdělek všem,kteří chtějí pracovat?
Kam jsou alokovány výsledky-zisky vyplývající z celosvětového růstu produktivity práce?
01. 01. 2014 | 17:10

Člen Klubu Pravicových Spotřebitelů napsal(a):

KvL
Tak daleko a navíc za roh nevidím, ale je pravda že zatím nejlepší /protože nejdéle trvající/ politickou organizací k řešení problémů dané civilizace je kmenové uspořádání. Zatím.
Asi nezbyde než pro teorii a jisté povědomí o ideálu jít s prosíkem o radu i k Marxovi, v praxi pak zkusit pochopit funkční i kulturní význam společenského tmele uvnitř komunit Hutteritů.
Mechanismus jak začít pak najít v antice, v jejich ideálech demokracie coby metody nalezení souhlasu, hodně pak vyčmuchat u Kleisthena - jak transformovat individuální či úzce skupinové zájmy v zájem širší obce /ale i dému/.
Toto vše ale odporuje ideálu volnotržnímu, ideálu ahistoricity, ideálu Boží vůle, ideálu konzervatismu i liberalismu...jde spíše o přístup inženýrsko - vědecký, toto lidé dobrovolně či bez předchozího prožití obrovských otřesů a krveprolití ...nepřijmou, bude jim to podezřelé, lidé touží buď po biči jednoho ideálu či po překvapení vyvěrajícího z náhody /však ono to už nějak dopadne/, popřípadě po senzaci , ta je asi nejpravděpodobnější variantou / ale jak jsme napsal výše - bude to znamenat mnoho utrpení/.
Shrnuto a podtrženo - bez násilných konfiskací určitých druhů majetků , moci a hnutí mysli /především emocí - tužeb, sklonů atd./ se neobešly žádné přerody dosud daného schématu fungování určité civilizace, nejefektivnější jsou pak konfiskace takové, kdy je konfiskovaný přesvědčen o správnosti takových konfiskací a konfiskovatel je si plně vědom toho, že konfiskované má dané civilizaci sloužit a ne vládnout.
Jak se ale tak koukám kolem sebe - v běžném řivotě a tak...tak je pravděpodobnější varianta ta, že se to zase zacyklí v nějakém nesmyslu, jen se prohodí role a brutalita v ovládnutí těla i ducha ze strany věrchušky naroste do takových výšin a rafinovanosti , že se to bude jevit všem ovládaným jako obrovské štěstí, výjimky se samozřejmě najdou, milý KvL 503.

Fajn nový rok vinšuju.
01. 01. 2014 | 17:15

Ladislav napsal(a):

Je smutné, že ekonom Zelený degradoval na propagandistu rentability a vysokého zisku a osud člověka jako pracovní síly ho nezajímá. Pokrok tady neslouží člověku, ale mamonu.
Technický pokrok produkuje vyšší stupeň pokroku. To je přirozený vývoj civilizace a jejího stupně vědění. Ale životnost tohoto trendu vidím pouze ve společnosti, která bude vlastnit výrobní prostředky ! Jinak to má děsivou budoucnost.
01. 01. 2014 | 17:22

Jemnický napsal(a):

Salonní globální profesor přes vize se pěkně rozpumprdlíkoval. Nadšený pokrokář vidí všude 3D tiskárny na štěstí. Jenže člověk, pane profesore, jest bytostí a má duši. Tato duše má své potřeby a přemíra techniky, odosobnění a mechanizace života tou potřebou není, to je sichr. Proto máme tolik psychicky nemocných a bude jích čím dál více. Nedávno jsem byl v LA, plné město těch, kteří na ty vaše technické kejkle nejsou zvědaví, někteří jen táhli své pytle s bůhví čím, někteří vedli plamenné projevy k neviditelným bytostem a jedna ženština každému, koho potkala, spílala do ďábla a zvěstovala mu nepěkný konec v pekle.

To všechno, pro co tady nadšeně horujete, je ne příliš slučitelné s potřebami člověka.

Pokrok, pane profesore, pokrok se nesmí uspěchat, jinak to končí ve světovém blázinci. Tento rok vzpomeneme 100 let od jednoho takového globálního záchvatu sebedestrukce.

Já osobně nejsem nimrod, ale pokud na vaše vize dojde dříve, než dojdu já k branám věčnosti, koupím si brokovnici (klidně samozaměřující) a budu ty bezpilotní potvory, které mi budou plašit ptáky na zahradě, sestřelovat bez období hájení.
01. 01. 2014 | 17:48

Antonín Hrbek napsal(a):

Pan profesor Zelený konečně přišel na to, že nejrůznější "ekonomové", "finančníci", "právníci", "politici", "politologové", "sociologové", atd. nikdy žádné hodnoty nevytvořili, ale jen tučně parazitují na hodnotách, které vytvořili jiní.

Navíc jsou často brzdou technologického pokroku.

Jeho souhrn směrů vývoje je sice zajímavý, ale v řadě případů lze pochybovat o tom, zda projdou prověrkou praxí.

Kritérium hospodárnosti nelze v žádném případě při posuzování účinků technologického pokroku pominout. Bohužel ale nám z nebe žádní dobří hospodáři nespadli, ale "ekonomy" můžeme dláždit.
01. 01. 2014 | 18:02

xerox napsal(a):

Člen Klubu Pravicových Spotřebitelů

,, nejefektivnější jsou pak konfiskace takové, kdy je konfiskovaný přesvědčen o správnosti takových konfiskací a konfiskovatel je si plně vědom toho, že konfiskované má dané civilizaci sloužit a ne vládnout ,,

za tuhle ,, moudrost ,, by se nemusel stydět ani jára cimrman ... :-)
01. 01. 2014 | 18:03

oktoptéry - na pohlednicích už 1895 napsal(a):

Pane Hrbku
Proto kapitalismus zvítězil nad socialismem, že neváhal, když to bylo nutné, vyhazovat peníze oknem na předstírání sociálního státu.
A proto, že neváhá dál pálit peníze pod kotlem předstíraného technického pokroku, aby oblbnul lidem hlavy.
Reálný socialismus byl tak hospodárný, až všechny votrávil.
Lidi se chtěj bavit, ne?
Bez fantazie se nedá masám vládnout, říkal už Lenin.
01. 01. 2014 | 18:18

KvL napsal(a):

to: Člen klubu pravicových spotřebitelů.

Ale za tím chlápkem od Leny už raději nechodit :)

Rozpad, nebo spíše přechod, by nemusel být natolik tragickou událostí, ukočírovat by šel, z toho strach nemám. Ta vaše konfiskace, by spíš, tak jak ji popisujete byla darem, protže pokud by ten, ikomu je konfiskováno, byl přesvědčen o správnosti takového činu, pak by ten statek předal sám a nebylo by třeba konfiskace.

Osobně se domnívám, že cosi na způsob marxovy utopie může pracovat, ale jen ve velmi omezené skupině, kde do toho šli všichni dobrovolně a jsou ovcchotni do dodržovat.
01. 01. 2014 | 18:33

Návštěvník napsal(a):

oktoptéry - na pohlednicích už 1895

cituji Vás:
Reálný socialismus byl tak hospodárný, až všechny votrávil.
konec citace

Tak tohle je vtip dne:))))) Takže socialismus byl hospodárný, jo? Tak proč používal cenné zdroje pro ideologické čmoudění z komínů kapitalistům pro zlost, a pro to, aby dělal ideologickej brajgl na obloze k vyděšení západních imperialistů?

Jak to, že ČR nyní spotřebovává pouze polovinu uhlí oproti roku 1982 a 85 procent ropy oproti tomuto roku?

Na rozdíl od roku 1982 dnes nikdo nemrzne v paneláku, typická domácnost s lokálním vytápěním nevytápí pouze jednu místnost, a auty dnes do práce jezdí i chudí proletáři.
01. 01. 2014 | 18:49

Kelt napsal(a):

Návštěvník,
zmiňujete dobu před více jak třiceti lety.
Před dalšími třiceti lety,tedy na začátku padesátých let nebyly ani ty paneláky a jedno auto připadalo na cca 500 obyvatel.
Před dalšími 30 lety neměli někteří ani boty.
Neříká Vám to nic?
Říká se tomu technický a technologický pokrok-všude ve světě.
01. 01. 2014 | 18:57

PK napsal(a):

Tomu říkám přínosný článek.Jen tak dál.Vaše texty si vždycky rád přečtu.
01. 01. 2014 | 18:57

KvL napsal(a):

to: Návštěvník
Jenom tak náhodou nemáte alespoň tabulkové srovnání produkce tehdy a teď?
Z toho bychm se dozvěděli více a přesněji, komu blíže je pravda.
01. 01. 2014 | 19:00

Filip napsal(a):

Cituji: "Dnes žije na Zemi přibližně dvacetkrát víc lidí než před 1500 lety. K největšímu nárůstu došlo v průběhu 20. století. Zatímco v roce 500 čítala světová populace asi 300 milionů lidí, v roce 1700 jen dvakrát tolik a o dalších 200 let později 1,5 miliardy, v roce 2000 nás už bylo šest miliard. ..."(http://www.celysvet.cz/jak-se-vyviji-pocet-lidi-a-zvirat-na-zemekouli-od-roku-500.php)
Technologie jsou jedinou záchranou lidstva a to i přes to, že jim je přisuzován démon, který připravuje lidi o práci. Ano o práci sice přijdou, ale díky technologiím se natolik zlevní výroba, že si výrobek můžou dovolit i ti nezaměstnaní (asi nejlépe to vystihuje automobilový průmysl). Hlavním nebezpečím, které zpomaluje zlevnění výrobků, je (může být) „nenažranost“ těch, kteří výrobu vlastní a řídí. No a globalizace je logický důsledek konkurenčního boje. Proto se neustále rozevírají nůžky a firmy, které krachují, vlastně jenom přenechávají místo silnějším. Převedení továren do "rukou lidu" se v minulosti taky nějak neujalo a tak se nabízí, že technologie kdy si doma vytisknu boty, triko, propisku, hrnek, nebo i nafukovací panu dle svých představ, sice povede ke krachu spousty dalších fabrik, ale díky ceně vyrobených věcí si i „bezdomáč“ na lavičce může vytisknout kulicha nebo deštník. A možná i malý stánek, kde z nudy vyrobené výrobky, bude nabízet kolemjdoucím, kteří doma zapomněli kulicha nebo ten deštník. Vznikne mnoho nových odvětví, nabízejících pracovní příležitosti stejně tak jako jich mnoho zanikne. Dnes už nikdo nezná řemesla, která v minulých dobách provozovali v každé vesnici. Prostě už nejsou potřeba. Možná zaniknou číšníci, možná ne. V Číně je např. i zvykem (ne všude) přijít do hospody a přinést si své vlastní pití a jídlo. U nás by hostinský zavolal policajty, pokud ne rovnou dvoumetrový vyhazovače. Tím chci říci, že co se může jen díky ZVYKU zdát hloupé, nemožné nebo i neekonomické, to v důsledku může být nakonec mnohem výkonnější, výhodnější, ekonomičtější a viz výše zmíněné (Čína) i normální. Ptejte se a hlavně poslouchejte odpovědi svých malých dětí. Jejich "nekonvenční" nápady a řešení nám nabízejí nesvázaný a neomezený pohled na svět a na řešení výzev. A teď se jdu učit. Hrozí mi, že propadnu kvůli slohu a gramatice z Češtiny.
Děkuji za článek, pane profesore.
01. 01. 2014 | 19:15

Člen Klubu Pravicových Spotřebitelů napsal(a):

xerox apod.
Jistě, např. Kleisthenes byl asi Cimrman, že...a konfiskovaní se vzbouřili, že ?
Vy si konfiskaci čehokoliv pletete asi s tím, že vám někdo sebere auťák nebo dva řádky brambor- možná s tezemi všech těch šizuňk reforem, co zde co 4 - 8 let každá velká huba vyhlašuje a co s nima na lidech experimentuje , to je váš problém, nebudu tady vysvětlovat vše tak, jak bych to dělal ve druhé třídě.

I MLSR /Malá Listopadová Sametová revoluce/ byla jakýmsi takovým druhem konfiskování, já nemohu za to, že takové hodnocení vychází paradoxně právě že z úst oněch havlistických blouznivců, např. : " Nejsme jako oni".
Komunisti /respektive kooperující byrokratická předlistopadová vládnoucí struktura, " elita"/ se vzdali moci dobrovolně, ale ne v zájmu civiolizace, v zájmu její transformace.

Prostě se vymysturbujte příště pod jiným příspěvkem, mě kydy nezajímají.

KvL
Nemusí jít o dar, někdy je výhodné si nechat něco zkonfiskovat, mnohdy je to dokonce v zájmu konfiskovaného, krátkodobého, ale častěji dlouhodobého zájmu, jen o tom třeba ještě neví. To je ten problém.
Mnohdy je konfiskovaným velká část mas, ale častěji je jen prostě šizena a ještě častěji je tomu z maligních důvodů.
01. 01. 2014 | 19:32

strýc virus HxNx napsal(a):

Jemnický 17:48

zdravím Vás v roce 2014!
Váš příspěvek mne osvěžil, zdá se mi, že pseudoterminologii pana globálního profesora zde bere dost lidí vážně, až mne to zarazilo.
naštěstí se najdou výjimky.
01. 01. 2014 | 19:54

aga napsal(a):

"Transformace je silnější než my všichni dohromady: vzniká spontánně a neplánovaně, z individuálních rozhodnutí a akcí miliard myslících a angažovaných jedinců, ne z plánů rozmarně volené, ale omezené, zmatené a zkorumpované elity, která neví co se děje a proč, a nezná jiné intervence než manipulace úroků a masivní tisk peněz. To je strašně málo a bez naděje na zastavení sebeprodukující se transformace.!

Tady někde je zakopaný pes. Místo pánaboha jednoznačně konstruktivní, pozitivní Transformace. Kupodivu vzniká z myslí jedinců, kteří jednoznačně konstruktivní a pozitivní nejsou - naopak jsou ode vždy bojištěm konstrukce s destrukcí, pozitivity s negativitou. Takže ta slavná pozitivní Transformace má zcela jistě svůj negativní Stín, který cyklicky vstupuje na scénu a přebírá žezlo, bez ohledu na názor těch svých vyznavačů, kteří vědí, co se NEVYHNUTELNĚ stane. Ještě vždy bylo nevyhnutelně všechno jinak.
01. 01. 2014 | 20:01

gaia napsal(a):

Hydroponická rajčata jsou bez chuti a zápachu stejně tak okurky, chci říci, ze nestojí za nic.
A technologie např. ve zdravotnictví sice dokáží udržet při životě i úplné zombie, ale zařízení jsou v miliardovych dluzích.
Technologie jsou hezká věc, ale abychom na ně měli.
01. 01. 2014 | 20:13

KvL napsal(a):

to: Člen Klubu Pravicívých Spotřebitelů

Napadá mne jenom málo věcí, kdy je možno konfiskováním dosáhnout něčeho ve veřejnéém zájmu a ne jen v zájmu lidí za veřejnost se vydávajících. To je třeba při stavbě silnice, případně se dá uvažovat o hydroelektrárnách, ale zaejména malých, ale to jde udělat třeba formou s.r.o., kde má mějoritu obec a podíl rovnající se ceně pozemků pak jejich původní majitel.
Ale třeba u uhelného lomu bych se již byl ochotný hádat,

Chtěl bych slyšet, v jakých případech to vy považujete z výhodné.

to: Filip
Osobně bych řekl, že ještě za našich životů budeme snad svědky obrácení trendu. V Evropě by k tomu bez importu už došlo, bohužel snaha odkládat řešení imigrací na západě napáchala mnoho problémů.

3D tisk nikdy nemůře fungovat tak, že bude dělat kulichy, materiál by na to totiž nebyl vhodný. Že tak mlžete na počkání udělat vařečky a pohárky, to jo, ale musí se vzít do úvahy mnoho věcí.

Řekl bych, ž eza nějakou dobu se zase začnou různá dnes zapomenutá řemesla zase objevovat. Kupříkladu to už vypadalo na vítězství modetrních materiálů a podobných věcí v domácnosti a dílně a ono ne, lidi se po krátkém výstřelku zase vrátili k tradičním.
01. 01. 2014 | 20:14

Návštěvník napsal(a):

KvL

To víte, že mám - zkuste třeba tohle

http://www.bp.com/content/dam/bp/ppt/Statistical-Review-2013/statistical_review_of_world_energy_2013.pptx

Kelt

Je zvláštní, jak dokážete popřít sám sebe.

Dle Vás tedy pokrok směřuje k vyšší, či nižší spotřebě?
01. 01. 2014 | 20:19

srovnávejte srovnatelné napsal(a):

Návštěvníku
Zkuste srovnat kolik a jakých dnes ČR vyrábí lokomotiv nebo letadel, tanků, samohybných houfnic, nebo BVP s velkorážovým minometem, jaké dnes za neuvěřitelné sumy kupujeme od Rakušáků a Finů. Původně národů chovatelů krav a drvoštěpů.

Pokud máte na návštěvě umyvadlo, propláchněte si oči. Nějakej čmoud vám je zanes.
Energetická a surovinová náročnost souvisí nejen s množstvím, ale také druhem produkce. Pokud jen montujete dohromady polotovary a uzly zhotovené jinde, potřebujete jen kontejnerové překladiště a běžící pás.

Ztrácíte ale schopnost ty věci vymýšlet a vyvíjet k dokonalosti.
01. 01. 2014 | 20:19

Návštěvník napsal(a):

KvL

Mimochodem produkce není tak docela relevantní - relevatní je spotřeba - Consumption.

Kelt, tak proč ta spotřeba klesla, když normální lidé - jak sám připouštíte - spotřebovávají mnohem více?

Co jste s těmi cennými zdroji vy levouni dělali, když jste je nepoužívali k zlepšení životní úrovně?
01. 01. 2014 | 20:21

Návštěvník napsal(a):

srovnávejte srovnatelné

Srovnám srovnatelné: Na co ČR vyráběla takové množství lokomotiv nebo letadel, tanků, samohybných houfnic, nebo BVP s velkorážovým minometem (mimochodem, skoro ve všem lžete, protože s výjimkou letadel a lokomotiv se vše vyrábělo na Slovensku), co z toho její obyvatelstvo mělo? A další: Letadel L-39 bylo vyrobeno celkem 2800 za 15 let - hmotnost jednoho kousku je cca 7 tun. Srovnejte to se 600 000 auty ročně ze Škoda AAS. A kromě toho, i ten hliník, ze kterého ten Albatros byl, se vyráběl na Slovensku.

Takže by bylo dobré, kdybyste se uklidnil, a přestal lhát.

Mimochodem, napište mi, kde se před rokem 1989 v ČR vyráběla taková běžná věc, jako třeba lednička - to bude zajímavé:)))) Vy lae možná ledničku doma nemáte.
01. 01. 2014 | 20:28

Návštěvník napsal(a):

KvL

lepší odkaz:

http://www.bp.com/content/dam/bp/excel/Statistical-Review/statistical_review_of_world_energy_2013_workbook.xlsx
01. 01. 2014 | 20:31

xerox napsal(a):

Člen Klubu Pravicových Spotřebitelů - 19:32

na to že vás jak píšete kydy nezajímají , jste se jim věnoval celkem obšírně , bratru dva odstavce a k tomu ještě ten zlostný tón ... čím si to vysvětlujete ... ? ... :-)
druhá otázečka , zda můžete uvést , kdy se ten váš cimrmanovský bonmot o konfiskaci prokazatelně úspěšně uskutečnil ... ? ... :-)
a konečně třetí dotaz , když vynechám určitou verzi skutečnosti z nedávné historie , kterou jste si k potvrzení svojí teorie vybral ... nemyslíte , že člověka vede dopředu spíše svoboda nežli ta vaše konfiskace ... ? ...
01. 01. 2014 | 20:31

Návštěvník napsal(a):

xerox

Jednoduché vysvětlení:

kydy nicku Člen Klubu Pravicových Spotřebitelů nezajímají, protože tento jest takzvaný Tencokyda, Český maloměšták, alias šlapka.

Tož tak.
01. 01. 2014 | 20:35

Návštěvník napsal(a):

Filip

Nechci Vám kopat do báboviček, ale pravda je taková, že nikoli technologie jako takové, ale masivní rozvoj spotřeby NEOBNOVITELNÝCH zdrojů stojí za tím, že planeta Země dokáže DOČASNĚ uživit 6 miliard lidí.
A je sice pravda, že jsme se naučili neobnovitelné zdroje celkem sofistikovaně využívat, ale problém nastane, až přes veškerou další snahu nebudeme moci dále produkci neobnovitelných surovin navyšovat v důsledku omezené kapacity planety. A ten okamžik se blíží, a možná, že již nastal.
01. 01. 2014 | 20:39

Občan napsal(a):

Návštěvníku,

bývaly kupříkladu doby, kdy se výrobky ve fabrikách etiketovaly strojově. Dnes to dělají ručně bývalí učitelé, dělníci, prodavačky, kadeřnice, zemědělci a mnohé další profese. Lidská práce je v ČR už zase (po 150ti letech) levnější než práce strojová. Vítejte v Bangladéši - ta má také malou spotřebu energie, protože ten šunt, co tam nechávají šít "světové značky", vzniká na prastarých šlapacích strojích.
Vlastní průmysl už nemáme a jeho zbytky patří firmám kdovíodkud. Místo průmyslu tu jsou lány montoven a skladů a to se pochopitelně promítá i ve snížené spotřebě energií.

To, co jsme si ještě před 25ti lety uměli vyrobit sami, dnes dovážíme na dluh nebo za značně nevýhodných podmínek. Takže nám sice klesla spotřeba energií, ale cena za to je nepěkně vysoká.

Tož tak...
01. 01. 2014 | 20:41

Návštěvník napsal(a):

Občan

Nepovídejte:)))) A ve které fabrice? Vy jste někdy ve fabrice dělal? Co když Vám řeknu, že předloni jsem pro největšího zaměstnavatele na Vysočině nakouzlil linku na montáž DRV ventilu, a že první stanice té linky obsahovala zařízení, které na těleso toho ventili nalepilo čárovej kod?

Vona totiž Občane je potřeba průběžná výrobní kontrola, a bez partikulární identifikace se totiž neobejdete. Takže se ty etikety lepěj někde na začátku výrobního procesu. Může bejt i jinej systém identifikace, než BAR čárovej kod - třeba DNC - matrix nebo RFID.
01. 01. 2014 | 20:46

Návštěvník napsal(a):

Občan

Jinak s tím průmyslem před 1989. Jistě, pokud težiště výroby spočívalo v tom, že se vyráběly především hutní polotovary nebo železné ingoty, které se pak prosdávaly za cenu šrotu, tedy asi za 0,2 DM/kg aby se režim mohl pochlubit, kolik vyrobil oceli, tak ta spotřeba energie je dost vysoká.

Jinak představte si, že státy s nejdražší pracovní silou z jednoho kila toho železa vyrobí převážně růčo asi desatery omegy po 4000 Marek, popřípadě stovku zubních implantátů po 500 marek s mizivými energetickými vstupy.
01. 01. 2014 | 20:51

Občan napsal(a):

Jo tááák, von to je Višňovskej. Tak to potom chápu, že neví, kde se v Československu vyráběly chladničky.

Přeji vám, panstvo příjemnou zábavu s tímto "diskutérem" :o)))
01. 01. 2014 | 20:53

KvL napsal(a):

to: Návštěvník
Myslel jsem tabulku produkce ocele a podobně, z toho by měly jít odvodit i přesuny energií v rámci hospodářství. Prostě srovnat jak se nám změnilo hospodářství.
Navíc budeme muset brát ČR + SR, protože zpětně moc nepůjdou data dohleat pro samotnou česou část federace.

Myslím, že by mohlo jít trochu to přibrzdit, ale budou to v globálu jen hodiny, do vyčerpání zásob paliv, ale i tak bychom se o to mohli pokusit. Myslím tím použít třeba turbíny v hydroelektrárnách, jejichž křivka účinnosti se více blíží obdélníku. Tedy kaplanovu, Deriazovu, Peltonovu a Osserbergerovu, to znamená že stejné množství energie ziskáme z menšího objemu vody, zejména u dolního konce regulačnícho rozsahu

to: Občan
Zahraniční obchode je posledních X let i přes krizi v černých číslech, tedy dovoz na dluh se mi moc nezdá.
01. 01. 2014 | 20:56

Návštěvník napsal(a):

Občan

Zkuste mi popsat, co jste jak říkáte, před 25 lety uměl vyrobit sám. A také, jak vypadal ten technologický park v ČR - To bude zajímavé:)) A také mi popište, za jak "výhodných" podmínek jsme dováželi běžné výrobky ze zahraničí, které ČR průmysl nedokázal vyrobit v ani o několik řádů mizernější kvalitě.

Takže dotoho. Napište, co užitečného se tu před 25 lety vyrábělo, a dnes již né. A zkuste se vyvarovat toho, abyste uváděl výrobky, které se již ani s cenami čínské pracovní síly nedají za reálné peníze vyrobit, a musí se to vyrábět v Indii nebo Bangladéši.
01. 01. 2014 | 20:57

srovnáváte co se vám chce napsal(a):

Návštěvníku
Už zas manipulujete a čekáte, kdo na to skočí.
Na Slovensku se vyrábělo ze strategických důvodů, stěhovat se tam začlo už za první republiky, protože se čekalo že západní část rebubliky může být snadno dobyta nebo později zničena atomovým bombardováním.
Podstatné bylo, kde byly výzkumné ústavy, projekční kanceláře, zkušebny, školy... zbytečné s vámi mluvit.

Někdy se podívejte, co těch 2800 kusů u jednoho typu letadla mimo válečnou dobu znamená. Chce to srovnávat, že.
A pak si někde něco přečtěte o kilogramové ceně. O ceně know-how u vlastní konstrukční školy vůbec nemluvím.

U škodovek je podstatné, že o snižování jejich kvality a zařazení v kategorii rozhoduje nějaký Martin Winterkorn, který nejspíš bude členem SL:
Navíc, všechno na nich ideově patří Volkswagen Group.
Zatímco BRENy a BESA vyráběné v Enfieldu pomáhaly splácet náš válečný dluh Británii, za hodnotu konstrukce.

Protože jsem na vojně vysekával o sobotách a nedělích za peníze plechy v kolínské Frigeře, vím kde se vyráběla průmyslová a komerční chladicí zařízení. Asi vůbec netušíte, že tu ledničky vyráběly dvě firmy, stejně jako automatické pračky. Slovenskému zboží bylo radno se vyhýbat, když se Fiľakovu předaly ponorné ohřívače (prostinký výrobek) začly z nich vyskakovat topné spirály.
O elektrotechnickém průmyslu československa víte stejný prd jako o technologiích a kilogramových cenách.

Dneska se tu ledničky nevyrábí žádné. Mám čtyřdveřový Baumatic, což je spíš nižší střední třída, ale nesmírně praktická. Čecha by to napadlo dávno, jen by mu to RVHP musela pustit. Což je kámen úrazu.
01. 01. 2014 | 20:59

Návštěvník napsal(a):

KvL

Krucinál, podívejte se na tu tablku pořádně - registruje samozřejmě ČR i SR zvlášt od roku 1965, stejně tak jako jednotlivé republiky SSSR a na druhou stranu až dodnes uvádí i Former Sowiet Union.

A s těma turbínama zkuste prosím na nějakou kavku. Né někoho, kdo má za sebou návrhy velkých točivých lopatkových strojů.

Co si proboha chcete v ČR počít s rovnotlakou Peltonovou turbínou?
01. 01. 2014 | 21:02

gaia napsal(a):

Kolik prognóz se nesplnilo a ani např. skvělý prognostik Verne nebo Clark vůbec nepředpokládal vznik mobilních telefonů
01. 01. 2014 | 21:06

KvL napsal(a):

Myslel jsem to v globálu, protože naše úpravy by zvládly tak pár desetin vteřiny, nemyslím, že by u nás bylo dost francisových, které by bylo možno ponahrazovat, ne nějakých moc velkých. Možná tak ty na Vranově a možná na Dalešicích a Štěchovívích (co myslíte, šla by použít deriazova).

A když máte za sebou návrh velkých turbin, do kolika desítek metrů se dá Deriazova nasadit?
01. 01. 2014 | 21:11

s vámi se nedá srovnat nic napsal(a):

PS. Ty Omegy mají přidanou hodnotu ne v technologii, ale v marketinku.
Jako italské boty, francouzské kabelky nebo dánské televize (buhvíkde vyrobené), u které mě jen SCART kabel přišel na 4000. Všechny konektory pozměněné proti průmyslovým standardům a kvalita horší než Sony. Před deseti lety. Od těch dob neskáču na špek.
Špičkové zdravotní výrobky stejně jako léky bychom dokázali vyrábět bez problémů taky, ale žádná z bank vám na to nepůjčí. Na co půjčí se rozhoduje jinde. Když přijdete o vlastní bázi ve financování, jste otrok.

Vědět, že diskutuju s paralebem, už jsem toho nechal.
01. 01. 2014 | 21:15

Návštěvník napsal(a):

srovnáváte co se vám chce napsal

Nepovídejte:)))) Tak kdepak se podle Vás po roce 1948 vyvíjely ty tanky a bevepečka? v Čechách jo?

Jo ta kilogramovbá cena je zajímavá. Obzvláště, pokud se to přepočetlo na převoditelnej rubl, nebo se to prodalo do nějaký embargovaný země. Vono nějaký obchodní embargo ze strany vyspělého a civilizovaného světa na ČSSR před 1989 je zřejmě maličkost:))

A k těm škodovkám: Jasně, kvalita škodovek se snižuje, a nová Octavia je již pouhým stínem své slavné předchůdkyně Š 105/120 - co nám ještě povíte?
BREN - tedy kulomet vz.26 se dělal před válkou, a licence na jeho výrobu byla rovněž před vákou prodána GB - s kým si myslíte, že mluvíte?

A ted ty dvě firmy na ty ledničky. Ledničky se vyráběly v CALEX ve zlatých Moravcích, a pokud tvrdíte opak, pak lžete. Automatky se vyráběly rovněž na Slovensku - Tatramat, a před tím ještě ve Fulneku (ROMO) ale ta výroba automatek se tam zrušila někdy na prahu 80. let, a obnovila se teprve nedávno - ted už je zase v konkursu.

AD elektrotechnický průmysl - to by chtělo trošku specifikovat, ne psát, že o tom vím prdlačku.

Prdlačku se tu vyrábí, protože Češi nic kloudného samostatně vyrábět neumějí.
01. 01. 2014 | 21:17

Návštěvník napsal(a):

KvL

Víte, problém je především ten, že rovnotlaká Parsonsova turbína nám vyrábí asi o dva řády více eletriky, než všechny ty, které jste uvedl dohromady.
01. 01. 2014 | 21:22

Návštěvník napsal(a):

Občan

Občan se nám tady okotil, a tvrdí, že Zlaté Moravce leří na území České republiky.

No, to se potom nedivím, že jej nikdo nechce zaměstnat ani jako pomocnou sílu někde v supermarketu.
01. 01. 2014 | 21:27

KvL napsal(a):

to: Návštevník
Hmm, zajímavé, spotřeba ropy začala klesat už v roce 1988 pak narostla až na začátku tisíciletí. Na druhou stranu v té době rostla spotřeba plynu, nechce se mi to počítat, ale možná tam byla částečná náhrada

Data vážně zajímavá, nejdražšší ropa v roce 1861.

Že je mnohem koncetrovanější energie v palivech, je samozřejmě jasné, jen si myslím, že kde to jde, tak by se při rekonstrukcích měly instalovat turbíny, které jsou schopné pracovat s vysokou účinností i při nižšších průtocích.
01. 01. 2014 | 21:27

Návštěvník napsal(a):

KvL

Já bych řekl, že ta spotřeba ropy byla nejvyšší v roce 1979 - 242 tis barelů denně, a pak to klesalo. V roce 1988 byla tuším stejná, jako dnes - okolo 200 tis barelů.. v 90. letech byla nižší.
01. 01. 2014 | 21:38

KvL napsal(a):

to: Návštěvník
J. to y mělo odpovídat, asi jsem si toho všiml hlavně kvůli té jedničce na začátku.

Jestli byste mi mohl odpovědět na mou otázku ohledně Deriazovy turbíny, od kolika do kolika metrů je možno ji použít. Moc se nepoužívá a obecná data se hledají špatně a z několika referencí u elektráren to nemohu určit.
01. 01. 2014 | 21:46

KvL napsal(a):

oprava:
J. To by mělo...
01. 01. 2014 | 21:48

Martin1 napsal(a):

Nenechme se otrávit a bojujme za lepší svět
každý na svém malém písečku!
Úspěch v tom snažení Všem do nového roku 2014
přeje
Martin1
Let the Children Have a World
http://www.youtube.com/watch?v=5TOdXgdmwwE
Děti potřebují pomocnou ruku
Děti potřebují zaslíbenou zemi
Dovolte dětem znovu pocítit
Že je láska naživu
Děti potřebují pomocnou ruku
Děti jsou tak nevinné
Učiňte tento svět zázračným
Tak nám dejte znamení, tak nám dejte znamení

Děti mají srdce ze zlata
Někdy se cítí osamocené a podvedené
Potřebují někoho kolem sebe
Aby jim podal pomocnou ruku
Tolik děti neví, co dělat
Protože je nikdo neprovází
Žijeme v tak chladném světě
Nečiňte je smutné a podvedené
Oni potřebují pomocnou ruku

Děti potřebují pomocnou ruku
Děti potřebují zaslíbenou zemi
Dovolte dětem znovu pocítit
Že je láska naživu, že je láska naživu
Děti potřebují pomocnou ruku
Den za dnem
Děti jsou tak nevinné
Ukažte jim cestu
Učiňte tento svět zázračným
Přidejte se k nám a zůstaňte
Tak nám dejte znamení, tak nám dejte znamení

Děti, vyžadujte pomocnou ruku
Všichni voláme po změně
Po světě naděje
Bez války, bez bolesti

Děti mají fantazie
Myšlenky o dálkách a volnosti
Sny o zázracích
Žijí ve svém dětském světě
Mohli bychom žít v dokonalé harmonii
Země zázraků by mohla být skutečností
Bez války a bez bolesti
Kde nikdo nezemře nadarmo
To je země zaslíbená

Děti potřebují pomocnou ruku
Děti potřebují zaslíbenou zemi
Dovolte dětem znovu pocítit
Že je láska naživu, že je láska naživu
Děti potřebují pomocnou ruku
Den za dnem
Děti jsou tak nevinné
Ukažte jim cestu
Učiňte tento svět zázračným
Přidejte se k nám a zůstaňte
Tak nám dejte znamení, tak nám dejte znamení

Děti chtějí najít svou vlastní cestu
Stávat se silnějšími den za dnem
Děti mají srdce a duši
Nedovolte jim žít bez cíle
Děti, vytvořte svět okolo
Nenechte si zničit to, co se vám podařilo nalézt
Buďte příkladem, buďte důsledkem
Buďte si jisti pomocnou rukou

Děti potřebují pomocnou ruku
(Podejte jim pomocnou ruku)
Děti potřebují zaslíbenou zemi
(Ukažte jim cestu)
Dovolte dětem znovu pocítit
(Potřebují pomocnou ruku)
Že je láska naživu
Děti potřebují pomocnou ruku
Děti jsou tak nevinné
Učiňte tento svět zázračným
Tak nám dejte znamení, tak nám dejte znamení

Překlad přidala nicky2000

Překlad opravila nicky2000
Je zde něco špatně?
01. 01. 2014 | 22:44

Jemnický napsal(a):

Strýc virus

Také zdravím a přeji splnění všech skromných přání v přijatelném rozsahu.

Byl tady blog o K. Čapkovi, který se zamýšlel nad tím, co přinese nezřízený pokrok člověku.

Lidé budou chtít vše hned a nebo ještě dříve. Nebudou žít, jen konzumovat a vyhledávat další konzum. Civět do komplů, ztrácet rozum a cit.

"Takový je příští věk, jak jsou vychováváni příští jeho občané."
Jan Ámos Komenský

"Kdo mnoho žádá, tomu mnoho schází."
Gautama Buddha

S pozdravem,

Jemnický
01. 01. 2014 | 22:51

Jemnický napsal(a):

Martin 1

Děti potřebují občas pořádně seřezat za výchovné chyby rodičů.
01. 01. 2014 | 22:55

gaia napsal(a):

Martin1
Jen jestli se těm vzdělaným lidem schopným žít v tak složitém a sofistikovaném světě nebude zdát to dělání dětí příliš primitivní a živočišné a jestli se pak nebude pozdě na to chtít se ptát a co děti mají si kde hrát
01. 01. 2014 | 23:12

Martin1 napsal(a):

gaia
Pak jsou tu ti "polovzdělaní" jako já, kteří milují děti i jejich "výrobu" - to jejich dělání.
V tom bych se "udřel" ještě i dnes.
01. 01. 2014 | 23:21

xerox napsal(a):

Jemnický

o všech lidských vynálezech můžete říct , že nikam nevedou ... tím méně ke štěstí , ale jenom z určitého pohledu ...
vemte si to , že vám 3d tiskárna při troše snaze může ,, vytisknout ,, skutečně dost zajímavých věcí a při kvalitě náplně to může být lecos ... je po 22-té jistě nemusím jít do detailu ... :-)
ten pokrok , kde se to zastaví ... ? ... :-)
01. 01. 2014 | 23:27

Kik napsal(a):

Pane Zelený? Takhle když píšete, tak se to strašně dobře čte. Ale když čtenář zrovna nějaké partii profesně rozumí, tak tam shledá mouchy. Nejvýstižnější je, že je to souhrn naučně populárních článků. Ony ale někdy přehánějí. Tisknout dnes turbíny 3D tiskarnou? Leda tak do hraček. Nebo máte příklad vážné realizace?

Motory do kol - dobrý. Ale prad pár lety jsem byl na přednášce jednoho profesora z univerzity někde v Tesaxu (prof. Tesař), který na tom léta pracuje. Moc optimistické to nebylo. Spíš to byla otázka malého zájmu o aplikaci této technologie do praxe ze strany výrobců koncových zařízení (v USA!). Ale to se všechno může změnit až nebude takový spoleh na tradiční technologie. Já osobně tomu věřím.

A co s lidmi? Co budou dělat a kde budou získávat prostředky na nákup roboticke produkce?
01. 01. 2014 | 23:37

Kanalnik napsal(a):

Zajimavy clanek, ale z toho nastineneho vyvoje mne napada otazka "A kam se podel clovek?" Takovy technologicky pokrok pro pokrok, nikoli pro cloveka. Jak pise Obcan, problem je predevsim v ekonomickem fungovani soucasneho sveta. Cesta k lepsi budoucnosti nevede pres zarne technologicke zitrky, ale pres zdravy rozum a schopnost zustat clovekem. A to bez redefinovani dnesnich destruktivnich ekonomickych vztahu nepujde.
01. 01. 2014 | 23:43

gaia napsal(a):

Martin1
Jen aby vás i v tomto oboru nenahradila nějaká 3D tiskárna, která bude dělat ty produkty rychleji, kvalitněji a levněji. Pak by měly ty vaše výrobky další konkurenci.
02. 01. 2014 | 00:02

Martin1 napsal(a):

Letnímu vánku o bouři, studniční žábě o moři a polovzdělanci o tom, co nikdy ve škole neslyšel, nevyprávěj.
Čínské přísloví
----------
S vánkem jsem často mluvil,
s žábou jsem i o moři kvákal,
a vzdělanců se nyní ptám,
nevzdělávají sebe a pak nás
nějak blbě,
když ten svět
je podle nich samých
za starou "belu"?
A neměli by to přenechat
spíše nám polovzdělancům,
kteří si rádi jen dál
povídají s vánkem i bouří
a baví je poslouchat víc
kvákající žáby,
než vzdělance?
02. 01. 2014 | 00:05

gaia napsal(a):

Teď mne úplně zamrazilo,když jsem si představila, ze by šlo na 3D tiskárně vytisknout dokonalou pracovní sílu. Ale pak jsem si uvědomila, že nejsem první, že něco takového už napadlo Karla Čapka a napsal o tom dokonce román, takže problém technologického pokroku a člověka je již literárně zpracován.
02. 01. 2014 | 00:15

Martin1 napsal(a):

gaia
Ono je to ještě horší, vždyť již v podstatě je hodně z nás je již takovými "konstrukcemi".
Masážemi a manipulacemi jsme stádem a vyjdeme v nákladech zatím stále méně, než výrobky z 3D tiskáren, ale někde nás už odstrčili od "válů" - například v automobilkách jsou už naši silnější a výkonnější bratři, kteří už nemusí ani čůrat, kakat a papat a mají ten nejlepší politický názor.
02. 01. 2014 | 00:23

Martin1 napsal(a):

pokračování k 00:23
A kdyby nás nepotřebovali už jen jako spotřebitele těch výrobků, tak by se na nás vykašlali a tak nám postupně stále většímu počtu budou muset dávat peníze za nic - za žádnou práci a schválně nás nechávají mezi sebou hádat, kdo z nás je větší příživník, co kdyby nás při těch hádkách nějak ubylo - alespoň nějakou malinkou válčičku nejraději s humanitárním bombardováním z výšky bez ukazování mrtvol - pár milionů lidí někam odepsat.
02. 01. 2014 | 00:42

od balkanizace k somalizaci napsal(a):

Jak se bavím statistikami na gapminderu, vidím, že v jedné věci jsou Švédi inteligentnější než Němci.
Světovou spotřebu alternativní elektrické energie jich 56% hádalo na 1%. Ve všem ostatním se pletou (průzkum ignorance).
Američani se proti tomu domnívají, že jich (spolu s Jižní Amerikou) jednou tolik, než ve skutečnosti. To asi dělaj ty mexický migranti.
Škoda, že se honolulovi rozpad laptop (doufejme že ho babizny z Vrilu nevzaly na projížďku).
Taky si většina amíků myslí, že těžiště křivky rozdělení příjmů na světě leží u dvou dolarů denně. Ve skutečnosti má křivka gaussovský tvar a hlavní segment je okolo 10$, jako u nás a v Angole. (Američani mají mylné představy o devalvaci dolaru, protože jim 30 let nezvedli platy.)
Přes většinové české mínění jsou ale Američani menší ignoranti než Švédi, kteří stále žijí v sedmdesátých letech.
U toho jednoho procenta alternativní energie se ale shodnou, podle pravdy.
Češi by určitě řekli, že 20% světové elektřiny se vyrábí v solárních elektrárnách, zatímco Němci, že ve větrných (odhaduji, nedíval jsem se).
02. 01. 2014 | 01:07

Antonín Hrbek napsal(a):

Těm, kteří si nepamatují, nebo mají ideologické brýle bych si dovolil připomenout:
Lovecké zbraně, škorpion, Jawa,ČZ, Blaník, Trenér, Delfín, Petrof, Prazdroj, Budvar, tužky, versatilka, stiskací knoflíky, český křišťál, bižuterie, porcelán, obkládačky, smaltované nádobí, zubolékařská křesla, Artia knihy, vodní turbiny, parní turbiny, jaderný blok,válcovací kvarto, vodní věže, cementárny, cukrovary, pivovary, lihovary, rafinérie nafty, čerpadla, diesel agregáty, lodě,bagry, lodní hřídele, tatry, traktory, tramvaje, motorové a elektrické lokomotivy, lisy, těžké soustruhy, tryskové stavy, pletací stroje, bezvřetenové spřádání, diadur, diamanty, monokrystaly, roury pro plynovody, aldurit, ruční vrtačky,vysavače, elektrické plotýnky, puky, pneumatiky, kožené míče, sportovní obuv, damašky, sypkoviny, koberce, klobouky, rukavice, chmel, slad, nábytek, hodinky, atd, atd.

Každý kdo potřebuje další informace se může podívat do katalogů BVV.

Jinak si dovoluji upozornit, že například diskutované chladničky se začaly vyrábět v roce 1946 v Povážských strojírnách v roce 1948 v MOravii, Zlaté Moravce začaly vyrábět v roce 1950 (Maneta), 1954 (Calexky)
02. 01. 2014 | 07:53

Antonín Hrbek napsal(a):

Malý dodatek pro ty, kteří mají slepecké brýle.

Vlněné látky vyrobené v ČR se dovážely do Anglie, tam jim dali pečeť s osvědčením kvality a dovážely se zpět do ČSR jako "pravé anglické látky".
Elektrické ruční nářadí Narex, které bylo podstatně lepší než Black and Decker a lacinější než Bosch, se v SRN prodávalo pod značkou Neckermann. Podobně to bylo i s jinými spotřebiči.
Unikátní špičkový výrobek SAMARA dostal od USA pod hrozbou embarga zákaz prodeje.
Co dokázaly naše motocykly bylo vidět na každé Šestidenní nebo na každé ploché dráze.
Co umí Tary byl vidět na Dakarech.
A podstatnou část výroby elektrické energie zajišťuje Temelín, kde bylo nutno vyhodit Klausem vnucený řídicí systém Westinghouse a vybudovat vlastní řídící systém.

A takové historky zná každý, kdo dané problematice alespoň měco málo ví.
02. 01. 2014 | 08:18

Martin1 napsal(a):

Antonín Hrbek
To jste si dovolil tedy moc!
Vy nevíte, že se to nesmí, připomínat něco dobrého z doby minulé?
Jen kýbly špíny se mohou lít hektolitry!
Až se probudí hlídači neposkvrněnosti současného systému,
tak budete muset někam pod stůl!
Já Vám ale děkuji!
Už můj děda procestoval celý svět
při stavě cukrovarů a pivovarů!
02. 01. 2014 | 08:45

gaia napsal(a):

Antonín Hrbek

Vsak dnes je to to samé. Nedávno byl v i dnes rozhovor s ředitelem podniku Gama v Jimramově, kde dělnice za minimální mzdu dělají zdravotnické potřeby, za par supů to jde do Německa, odkud se to pod jinou značkou prodává za nehorázné peníze do našich nemocnic, ale má to "'věhlasnou'' značku a primo to nejde, neb Němci si hlídají své trhy. Kvůli tomu se dělala i celá ta slavná sametovka. Šlo o trhy.
Západní státy byly vždy koloniální mocnosti, bez kolonií by se celé jejich hospodářství zhroutilo, proto si udělaly kolonie z celého východního bloku a chtěly by i z Ruska,proto jim tak vadí Putin.
02. 01. 2014 | 08:51

Anna napsal(a):

Mrzí mě, že globální profesor Milan Zelený, který již 33 let je šéfredaktorem mezinárodního časopisu Human Systems Management, napsal blog "P.F. 2014: Nový svět technologie - od globalizace k re-lokalizaci" a nikoliv blog "P.F. 2014: Nový svět zaměstnanosti - od nezaměstnanosti k zaměstnanosti".
02. 01. 2014 | 08:52

gaia napsal(a):

Ve škole se ve vlastivědě celou 3. třídu a pak ještě v zeměpisné celou 8. probírala ČR a co se v kterém městě a podniku vyrábí, dnes se akorát celou dobu omílá, co se stalo při sametu,jak v té slavné scénce s Kaisrem a Lábusem a jaký to bylo za rotace hrozné, že nebyly banány
02. 01. 2014 | 08:56

člen Klubu Pravicových Spotřebitelů napsal(a):

Návštěvník /alias parabellum, Višňovský atd. - odevšad je vyháněn pro svou sprostotu a své lži, nadávky a spílání, někdy vystupuje jako jediný, kdo přidává věcem hodnotu, sebestředný blázen , asi nešťastný ve svém soukromí, proto ta frustrace vybíjená zde/, xerox...
Kde všude se konfiskace projevila kladně - a to i ve smyslu kterou jim dávají taková individua jako vy dva - tedy ve smyslu vámi definovaného a tak i tak trochu perverzního pokroku ?
Půjdeme od přítomnosti k minulosti.

Privatizace, monopolizace, osvícenské revoluce, protestantismus, christianizace, římský imperialismus...mám pokračovat ? A proč ? Vám stejně nic Kleisthenovy reformy či Solonovy zákony neřeknou. Proč bych měl ztrácet čas ? Jaký bych k tomu měl mít důvod ?

Věnujte se svým hádkám o turbíny ...ale pak se nedivte až někdo vše zkonfiskuje vám. V maligním modu konfiskací - např. pomocí hyperinfklace či tím, že vás zatáhne do válečného konfliktu - tam je konfiskováno nejúplněji, vy si myslíte že na válce se jen prodělává ?
02. 01. 2014 | 10:20

MartinO napsal(a):

Maloměšťákovi stačí jen kliknout a má všechno ve Švajcu, jak se zde kdysi chlubil. Na něho si jen tak někdo s nějakou konfiskací, válkou a hyperinflací nepřijde :-D
02. 01. 2014 | 10:35

člen Klubu Pravicových Spotřebitelů napsal(a):

KvL
Ještě jeden příklad special pro vás/ale asi i pro Višňovského - pokud si tedy stojí za svým (to on zde kdysivykřikoval , že jsou to americké korporace, které skutečně jsou úspěšnými a market tvořícími, modulujícími podniky, pokud nelže imrvére, tak to uzná, ale obávám se , že toho není schopen)/ - kolonizace Severní Ameriky. Detaily si jistě umíte vygůglit.

Ostatně nevím jak chcete řešit rozpor svobody skutečné a fiktivní, jak na úrovni států, tak na úrovni individua. Kdy fiktivní svobody často ženou celé velké skupiny obyvatel do nesvobody, kdy dokonce takovou nesvobodu tyto masy chtějí, vítají a ztotožňují se s ní.
Jistě - ponechme to osudu, však ono se to nějak vyvrbí, sociální inženýrství je nežádoucí, to nás zavedlo vždy do komnat pekelných /není to pravda, jde o lež, pseudoliberální mýtus, žádná taková zákonitost neexistuje/.
Většinou se to ale vyvrbí tak, že v posledku dojde i na nás - na ty , co si tak rádi bereme do huby slovo " svoboda", nakonec si přijdou i pro nás, lono už je jedno jestli verbíři, exekutoři nebo zřízenci blázince.

A nepsal jesm jenom o konfiskacích a už vůbec ne o konfiskacích v podobě jak se mi snažíte vnutit...a možná že slovo " konfiskace " je až příliš emoce vzbuzující, asi bylo na místě slovní spojení " prométheovské osvícení", ale i to by vám asi vadilo, nechte si tedy své fikce, já si nechám své představy, vy nechte ten čas jen tak téct a věřte a já si zase ponechám svůj hořký smích.
Dočasně tak budeme spokojeni všici.
02. 01. 2014 | 10:41

člen Klubu Pravicových Spotřebitelů napsal(a):

MartinO
Pak je tedy maloměšťák velmi předvídavým, zodpovědným a chytrým člověkem.
A nezaviďte /že někdo vůbec má co kam převést/ - raději se starejte tak, ať taky něco máte - ale to musíte udělat tak, že se postaráte sám o sebe, ne že se budete starat /např. formou drbů/ o jiné.

Hezký den.
02. 01. 2014 | 10:46

MartinO napsal(a):

gaia:

Sametovka se dělala proto, že se po neúspěchu perestrojky v SSSR rozpadl východní blok a komoušů u nás měli všichni krom cca 15% skalních už plné zuby.

Hrbek:

Jak známo, není důležité vyrobit, ale prodat. Po rozpadu východních trhů se naše podniky dostaly do přímé konkurence se Západem. Neuměli jsme vyrobit nic, co by neuměli vyrobit na Západě. Naopak, cca 95% výrobků byly zastaralé poruchové krámy a mnoho věcí jsme neuměli vyrobit vůbec. Konkurovat jsme mohli jedině tehdy velmi levnou pracovní silou.
Snad nám nechcete tvrdit, že JAWA byla nějakou konkurencí pro Hondu, TESLA pro Sony, Škoda pro Ford a Volswagen atd. SAMARA jste si asi popletl s TAMARA. Na výrobky sovětské automobilky v USA embargo určitě nebylo :-D
02. 01. 2014 | 10:51

inovační potenciál má trh velký napsal(a):

http://www.telegraph.co.uk/news/newsvideo/10546631/Recreational-marijuana-sold-legally-for-first-time-in-Colorado.html
02. 01. 2014 | 11:34

Bavor napsal(a):

Tak pane Zelený, technologii bychom měli. Vše se bude vyrábět samo, energie bude laciná z obnovitelných zdrojů. A kde máte lidi? Co uděláte s lidmi, které k výrobě nepotřebujete? A pokud lidi nezaměstnáte, to jim bude vlastník výrobního prostředku vyrobený produkt dávat zdarma? A jak by k tomu přišel SOUKROMÝ VLASTNÍK když by neměl zisk (v případě rozdělování produkce zdarma - to by byl ale KOMUNISMUS - KAŽDÉMU PODLE JEHO POTŘEB)) a nebo by neměl odbyt, protože lidi by neměli zaměstnání a tím pádem ani prostředky k zakoupení vyrobeného. A nebo prostě ty nepotřebné lidi zlikvidujete a vlastník bude vyrábět pouze sám pro sebe (to by byl ale FAŠISMUS)? Vaše VIZE zahrnuje POUZE TECHNOLOGII, ale ta má význam, pokud vyrábí PRO LIDI. KDE JSTE NECHAL LIDI?
02. 01. 2014 | 13:18

gaia napsal(a):

MartinO
No a teďka budete mít všechno zboží z dovozu dražší a plné zuby kapitalismu, jen pozlátka ve vykladních skříních .
02. 01. 2014 | 13:41

člen Klubu Pravicových Spotřebitelů napsal(a):

gaia
Singer a spol. ale tuto konfiskaci považují za prospěšnou.
02. 01. 2014 | 14:28

KvL napsal(a):

to: Člen Kulu Pravicových Spotřebitelů

Aha, tak tuto konfiskaci jste myslel! A já pořád že je to pokus o aplikaci části Abenomiky. Nebo o byčejnou devalvaci
02. 01. 2014 | 15:15

Da.Rock napsal(a):

Každá technologie lze zneužít a i když v dronech vidím velkou budoucnost (narozdíl od 3D tiskáren, které pokládám jen za módní výstřelek, jehož možnosti využití jsou omezené), tak stejně snadno, jako půjde doručovat zásilky přímo odběrateli, půjde i doručovat bomby a nálože. Nebo jimi špehovat na každém kroku.
02. 01. 2014 | 15:39

KvL napsal(a):

to: Da.Rock
Hodí se pro testování prototypů a možná dělání náhradních dílů, když se původní nevyrábí už, ale to bude asi tak všechno, pak možná nějaké umění, případně u pokročilých kutilů, ono to chce umět třeba se solidworks, nebo tak s něčím.
02. 01. 2014 | 17:31

Jemnický napsal(a):

Technologický pokrok není podstatný, jako jepodstatný pokrok v umění využívat technologický pokrok ve prospěch lidstva. Tady, vzhledem k nárůstu hladových, zbídačených a nezaměstnaných, bych místo progrese spatřoval regresi, i přes bezbřehý technologický progres.

Vizionář globální zelený profesor už vidí, jak si na 3D tiskárnách tiskneme ne jen lístky do Ráje, ale Ráj sám.
02. 01. 2014 | 19:07

Jemnický napsal(a):

Autor

Přečtěte si pohádku "Hrnečku vař", taková 3D tiskárna na kaši. Nakonec se muselo k hrnku prokousat, prohrabat a zařvat "Hrnečku, dost."
02. 01. 2014 | 19:11

Jemnický napsal(a):

Příroda už dávno miniaturní 3D tiskárny sestavila. Jmenují se buňky a ty lokálně po celém světě produkují v každém živočichovi či rostlině viry. Nedá se to téměř zastavit.
02. 01. 2014 | 19:16

Da.Rock napsal(a):

KvL: Ano, na věci, které je možné zhotovit z materiálů v těchto tiskárnách použitelných. Bohužel kvalitní dřevěný nábytek z masivu mi to nevyrobí, steak na grilu taky ne a i ty mediálně vděčné střelné zbraně jsou jen plastové hračky, které vydrží jeden dva výstřely těmi nejslabšími náboji.
03. 01. 2014 | 00:39

KvL napsal(a):

to: Da.Rock
Prý to už umí stílet i 10 ran, ale i ty dva stačí, pokud chcete unést letadlo. Na nějaké střílení na kilometry to není, myslím, že to už by měli větši přesnost s kulovnicí. Ale to že to jde pronést kamkoliv, teoreticky a jediný kov - úderník a nějakou pružinu lze také pronést v legálním předmětu, navíc na způsobení paniky by to mohlo stačit a už jenom to může mít velký psychycký dopad. To je důvod, rpoč si teroristi vybírají velká shromáždění lidí, stačí se podívat, co udělaly dvě bomby v Volgogradu.
03. 01. 2014 | 11:53

Jarle Halsnes napsal(a):

No, pane Zelený, tohle jste si raději mohl odpustit. To, co jste napsal by kvalitou nestačilo ani do ABC Mladých techniků a přírodovědců (to byl, nebo možná ještě je (?) časopis pro děti).
Napsat tohle mezi vážně míněné blogy dospělých lidí je trochu silná káva....
Chtělo by se napsat, abyste se jako ekonom věnoval ekonomickým tematům, ale to už tu bylo někdy v polovině prosince a taky jsem vůbec nepochopil, jak to mohl napsat soudný člověk. Ekonom ale asi ano, a tím se vlastně vysvětluje i ten dnešní výkon: ekonom prostě zůstává ekonomem.
Je to až děsivé, ale dnes musím souhlasit např. i s Josifem K. a to už je vážně co říct!
03. 01. 2014 | 13:56

Martin1 napsal(a):

Jarle Halsnes
Vážený pane, když chcete někoho kritizovat, v tomto případě blogera pana Zeleného, tak je vždy nutné alespoň na několika příkladech napsat v čem se s ním rozcházíte. To, že se přikláníte na stranu známého nicka, který je proti všem a proti všemu je velice slabá argumentace - pokud to nenapsal přímo on :)
Když to neučiníte, tak vám nelze dát ani za pravdu, ani s vámi nesouhlasit a vypadá to jen, že jste si potřeboval vyčistit ústa. K tomu dříve sloužila plivátka - měla se ponechat. Já však poslední viděl ve filmu o dobrém vojáku Švejkovi.
To, že ani nevíte, že časopis ABC stále vychází, že byl a je velice dobrý časopis, že na jeho tvorbě se podílela vždy špička popularizátorů vědy a techniky a že se časopis i autora snažíte shodit tím, že je to časopis pro děti, tak to jste si ani neuvědomil, že dřívější čtenáři tohoto časopisu na základě četby i tohoto časopisu jsou dnes již i ve vědeckých pozicích a s láskou na tento časopis vzpomínají dává tušit, že asi nebudete tím správným hodnotitelem - asi jste ten časopis nikdy nečetl.
03. 01. 2014 | 18:50

trek napsal(a):

3D tisk je v kurzu a pravděpodobně letos prorazí a zpopularizuje a možná i v postkomunistickém Česku. A jinak HOLD ON - AMAZON DRONS ARE ON THE WAY http://www.youtube.com/watch?v=WRrxOfgwFyw . Super marketing, narozdíl od "sto tabletů týdně, sto tabletů týdně....."
08. 01. 2014 | 14:43

Pepíček Pražáček napsal(a):

Co přesně se stane s onou "uvolněnou lidskou sílou"? Je pěkné, že robotizace všeho je na postupu, odstranění některých článků řetězce mezi dodavatelem a spotřebitelem jistě sníží náklady a uvolní další lidskou sílu, zbavíme se řidičů, traktoristů, pošťáků, všude poroste GMO zaseté na milimetr přesně a vše bude customized tak, že design poloviny výrobků půjde z hlavy rovnou ke spotřebiteli aniž by prošli obvyklým procesem boje na trhu (spotřebitel nemá srovnání, pouze virtuální nabídku), omezí se doprava (relokalizovaná výroba 3D tiskem) a auta budeme mít všichni společná. Jaký by měla taková změna dopad na společnost, spotřební komunismus? Nebo budou všichni spoluobčané CAD designéry a programátory automatických systémů, případně si budou navzájem poskytovat různé osobní služby? Neoddiskutovatelná pravda je, že biologické vlastnosti (inteligence, fyzická síla atd.) jsou v populaci rozložené podle normálního rozložení a žádná technologie na tom nic nezmění. Pokud technolodie odstraní fyzickou práci v širším smyslu slova, naroste významně vrstva neuplatněných/nezaměstnaných. Jak jim bude nastalý blahobyt distribuován, rozdáváním :)? Jeden utopický systém jsme vyzkoušeli na vlastní kůži a jak to dopadlo?
25. 08. 2014 | 09:32

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Boudal Jiří · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Černý Jan · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fábri Aurel · Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Groman Martin H Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrbková Lenka · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Chlupáček Ondřej · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolínská Petra · Kopecký Pavel · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novotný Martin O Obluk Karel · Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Paroubková Petra · Passerin Johana · Pavel Petr · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pikora Vladimír · Pilip Ivan · Pixová Michaela · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedláček Tomáš · Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vích Tomáš · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek W Wagenknecht Lukáš · Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zahumenská Vendula · Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy