Státem ekonomiku nenakopneš

26. 01. 2009 | 11:19
Přečteno 11657 krát
Barack Obama. Obrovské nadšení z jeho nástupu vystřídala těžká práce - musí zvládnout ekonomickou krizi a obnovit postavení USA ve světě. Postupuje v ekonomických záležitostech správně? A může skutečně za všechno, s čím teď bude bojovat, jeho předchůdce?

Nový americký prezident je inspirativní řečník, sebevědomý a rychle se učící politik. I když zatím svůj ekonomický plán nepředložil, zdá se, že na výzvy americké ekonomiky pouhé charizma a intelekt stačit nebudou. V čem spočívá jeho politické riziko?

Dobrý politik není jen dobře informovaný, učebnicově připravený, naplněný fiskálními a monetaristickými stereotypy či obklopený podobně vybavenými poradci. Rozdíl mezi informacemi (kuchařskou knihou) a znalostmi (umění vařit) je zásadní. Znalosti ekonomům, analytikům i politikům často chybějí.

V ekonomice je každá situace nová, případové studie nemají význam a teoretická dogmata nefungují. Ekonomika není stroj (kde každý vstup či intervence má daný výstup), ale živý organismus, který na každý vstup reaguje jinak a svou adaptací dotváří každou situaci do unikátního souběhu akcí a reakcí.

Již 3. října 2008 („Superdrahý balík, který je k ničemu“) jsem v MF DNES poukázal na nevhodnost hledání uplatnění pro nástroje, které političtí „instalatéři“ zrovna mají v brašně. Nekonečné intervence státu a věčné fidlování s úrokovými mírami přináší nedůvěru, nejistotu a chaos do fungování trhů. Dnešní krize a její hloubka je následkem stereotypních intervencí státu do tržní ekonomiky.

Úloha státu v ekonomice je prostá: ochránit účastníky tržních transakcí před vzájemným poškozením (např. toxickými látkami v potravinách nebo toxickými hypotékami v investicích) a zajistit, aby si pracující mohli udržet výdělky svého reálného (ne spekulativního) úsilí: to lze zajistit regulačními a kontrolními pravidly trhu. Úlohou státu není intervence ve jménu jedné či druhé strany transakce - a už vůbec ne ochrana špatných rozhodnutí, hloupých strategií či prosté zlodějiny. Současná krize je průsečnicí nedostatečné regulace a přebujelé intervence. Rozdíl mezi regulací a intervencí je zásadní tak jako rozdíl mezi svobodným a volným trhem.

Záchranné balíky typu TARP (Troubled Assets Relief Program - již zmíněný program na pomoc bankám ve výši 700 miliard dolarů, který nastartovala Bushova vláda - pozn. red.) nefungují; zmrazení úvěrů není výsledkem nedostatku peněz (těch je více než dost), ale důsledkem ztráty důvěry a zodpovědnosti. Fidlovačka s úrokovými mírami nefunguje, protože cena peněz je virtuální nula. Problémem je nedostatek investičních (reálných, ne spekulativních) příležitostí v ekonomice. Stejně tak nemůže fungovat utrácení peněz daňových poplatníků: již dnes je míra státních útrat rekordní. Uměle vytvářená poptávka je falešná, krátkodobá a na dluh. Nelze také zachraňovat průmyslové dinosaury, když 90 % zaměstnanosti poskytují malé a střední podniky.

Novodobí bankéři neumějí své podniky řídit v dobách útlumu, recese a krize. Banky „řídí“ jen v dobách růstu a konjunktury, což zase takové umění není, natož aby se za to mělo platit. Banky rády půjčí deštníky, když svítí slunce a cvrlikají ptáci; když přijdou bouře a průtrže mračen, tak chtějí své deštníky zpět. Pak s nimi podnikejte!

Ekonomiku nelze naivně „nakopnout“ nebo „nahodit“ jako třeba spalovací motor - ekonomika není mechanismus, ale živý organismus. Jedinou cestou z recese je stimulace skutečné tržní poptávky, ne poptávky falešné nebo na dluh. Když „koupím“ na dluh, tak žádná poptávka realizována není - dokud nezaplatím. Zadlužování jedinců, podniků či státu vytváří reálný tok až v momentu zaplacení. Obchodní transakce není uzavřena podpisem smlouvy, ale až splacením pohledávek, dluhů a poplatků.

Ohledně „tvorby“ pracovních příležitostí: kde, jak a kdo takové příležitosti vytvoří? Platby do státního sektoru již nyní v USA převyšují platby do průmyslového sektoru.

Falešnou zaměstnanost ekonomika nepotřebuje.

Pouze svobodný trh může vytvářet pracovní příležitosti; ne stát, ne balíky a ne dotace. Pouze svobodný trh může vytvářet nový podnikatelský prostor a nové investiční příležitosti - skrze Schumpeterovu „kreativní destrukci“ - a tak vyvést ekonomiku z recese.

Neregulované trhy nejsou svobodné, ale jen „ring volný“. Volný trh je plemeništěm spekulací, okrádání, nejistoty a nedůvěry, zdrojem infekce intervencionismu, znárodňování a socialismu.

To vše Obama bude muset pochopit a zvládnout, než přistoupí k zodpovědné, efektivní akci.

Vyšlo v MfDnes

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Vilém napsal(a):

Tak teď jste přesně ukázal to, co sám v článku kritizujete. Místo konkrétních argumentů ideologické kázání založené na dogmatech o tom, že stát nemůže intervenovat apod.
Znalosti tam však postrádám - případ Velké krize navíc těmto dogmatům jasně odporuje, státní zásahy, a to intervence, sice nepřinesly oslňující výsledky a divokou konjunkturu, ale rozhodně prospěly. Naproti tomu lidé, kteří deklamovali prázdné formulky o úloze státu jako pouhého regulátora, otevřeli dveře fašistům.
26. 01. 2009 | 11:31

wang napsal(a):

rozumny clanek, predevsim s marnosti umeleho nalevani penez statem do ekonomiky zcela souhlasim.
26. 01. 2009 | 11:45

wang napsal(a):

vilemovi:

nemas pravdu, prave priklad Hitlera a nemecka ukazal, ze statem dopovane hospodarstvi (v tomto pripade zbrojnim prumyslem) vede nakonec do pekal. Nemecko ostatne valcilo aby si zahojilo dluhy vznikle diky teto statem rizene poptavce.
26. 01. 2009 | 11:47

max napsal(a):

to vilém:
mýlíte se. Právě ve 30.letech minulého století se z krize daleko dříve a bez velkého zadlužení dostaly státy,které onu "státní intervenci" realizovaly v podobě snižování daní (Skandinávské státy) a nikoli státního dirigismu. Pokud narážíte na Německo, tam byl úplně jiný problém (příčina -katastrofální inflace a ekonom.situace po prohrané 1.svět.válce a placení obrovských válečných reparací především Francii na základě Versaillské smlouvy, následek - nástup fašismu). Hitler prostě přestal reparace platit a jeho cesta ke snížení nezaměstnanosti byla vysoké náklady na zbrojení a infrastrukturu (samozřejmě tyto zakázky realizovaly jen árijsky čisté a loajální firmy).
Masivní státní zásahy do ekonomiky přinesou vždy obrovské zadlužení, korupci a podstatné zvýšení moci politiků. Navíc těžko lze tvrdit,že politik bez zodpovědnosti za konkrétní firmu má více rozumu než ten,kdo tuto firmu přímo řídí. Proto je lepší jít cestou třeba jen dočasného snížení daní (formy jsou různé) a neupevňovat tak moc politiků,na což jste asi narážel i vy. Podstatné je v době krize zachování maximální možné zaměstnanosti, a to i za cenu dočasné úpravy daňových a pracovních zákonů (např. našeho zákoníku práce). Ale právě úprava těchto zákonů by mělo být to jediné,na co by politici měli mít vliv.
26. 01. 2009 | 11:53

Vilém napsal(a):

wang
Totalitní nacistickou ekonomiku jsem vůbec neposuzoval, protože je příliš odlišná od naší, kde mohou občané rozhodovat o svých aktivitách včetně ekonomických, a navíc Hitler nerozpoutal válku kvůli ekonomickým potížím, nýbrž ekonomiku válečným záměrům uzpůsobil. Šlo mi jen o to, že právě kvůli nečinnosti státu měl možnost svou sociální a nacionální demagogií oslovit veřejnost - před krizí měla NSDAP několik málo procent hlasů, pak získala masovou podporu.
26. 01. 2009 | 11:56

Vilém napsal(a):

max
Ideologicky deformované výklady ekonomických dějin nejsem schopen vyvracet, protože by to zabralo celý den. Vaše tvrzení, že nečinné státy krizí prošly lépe, je naprostý nesmysl.
26. 01. 2009 | 11:58

Mbody napsal(a):

A co jineho zbyva nezli statni intervence a nove megalomanske statni investice ? Nova trzni rovnovaha po dlouhem obdobi akcelerace efektivity prace a efektivnejsich technologii (cca. 25 let ) znamena, ze obrovske mnozstvi lidi zustane bez prace.Kde se pro ne najde prace? V hypertrofovanych sluzbach, o ktere zakaznici straci zajem a jsou najvice postizene krizi?Je jasne ze trh nepotrebuje takove mnozstvo sluzeb.V prumyslu, kdyz stale mensi procento pracujicich za pomoci technologii vyrabi stale vice a levneji?V zemedelstvi?Nove trzni ekvilibrium , jak ho chape autor Zeleny bude spise predstavovat socialni konflikt ve spolecnosti s rizikem ohrozeni demokracie jako i soudrznosti a fungovani spolecnosti samotne...!
26. 01. 2009 | 12:20

AMOLADOS napsal(a):

Státy tuto krizi v podstatě způsobily svým šlendriánem ,takže řešení bude spíše obtížné,na straně US velké vládní deficity,vládní podpora hypoték chudším přes tlak na hyp.agentury poskytovat hypotéky i těm,kteří by běžně neměli šanci se kvalifikovat,omezení Glass-Steaglova zákona, selhání Komise pro cenné papíry,viz nejen např.Maddoff,vůbec nevím,za co ti lidé brali peníze na těch všech kontrolních úřadech,a pak na druhé straně asijské centrální banky,které byly ochotny půjčit ,když soukromí investoři ztratili chuť financovat americké dluhy, a tím bránili růstu úrokové míry,která by při růstu srazila US ekonomický růst ,a tím pádem i importy z asijských zemí,tak dál tento problém narůstal do rozměrů,že zaneřádil i bilance evr.bank,které se nechaly zlákat k nákupům různých US aktiv krytých US hypotékami nebo jinými dluhy.
Řešit tuto krizi gigantickým nárustem státního dluhu všude po světě se mi zdá,jako vyměnit jednu drogu za druhou,obě ale mají pouze negativní účinky,otázka je,na jaký úrok budou ochotni investoři půjčit,pokud by to vedlo k nárustu úrok. míry,pak takové opatření asi sotva pomůžehospodářství jako celku,stejně tak hrozí možné inflační tlaky.
26. 01. 2009 | 12:29

Gerd napsal(a):

Pane profesore Zelený,
položím provokativní otázku a doufám, že se na ni pokusíte odpovědět.
Současné ekonomické modely předpokládají neomezený růst. Ale co když i ekonomický růst má své hranice? Co když zdroje nejsou neomezené a my jsme právě narazili na strop možností?
Na planetě je určité množství lidí bohatých, kteří jsou ale již trhem přesyceni (jejich potřeby nad rámec základních potřeb prostého udržení života jsou splněny a dokáží díky limitovanému času spotřebovat jen omezené množství nákupů nad tento rámec). Zbylá část planety s bídou vydělá na své jídlo. Poptávka tedy není, buď nemají dotyční peníze nebo jsou již trhem přesyceni.
Je možné, že trvalý ekonomický růst narazil na své hranice?
Děkuji za odpověď
26. 01. 2009 | 12:33

Líný černý pes napsal(a):

to autor :
Protože máte pravdu, jistě Vám noho diskutujících od srdce vynadá.

Ekonomika sice nakopnout nejde, ale nakopnout nějakého ekonoma by možná šlo :)
26. 01. 2009 | 12:39

Tom napsal(a):

Gerd:
Zajímává otázka:)
Ale já mám jinou - podle čeho bychom mohli poznat, že už další růst není možný? To by tu musel být nějaký fundamentální důvod. Jaký by to mohl být?
Navíc, zdrojem růstu je i lidská invence, vynalézání nových věcí a postupů; ty nemohou jen tak zmizet.
26. 01. 2009 | 12:39

JAHA napsal(a):

Ad: autor
Statom ekonomiku nenakopnes, ludi ocakavajucich medialne vyrobeneho spasitela nepresvedcis.
Co nedalo prezidentovi spat vidno z jeho prvych krokov v urade - nie ekonomika, ale Guantanamo, potraty...
P. S. Moju poznamku k Vasmu predchadzajucemu clanku ste si zle interpretoval, vid moja poznamka na konci diskusie k nemu.
26. 01. 2009 | 12:50

JAHA napsal(a):

Ad: LCP
Hoci sa nerad opakujem, ale prispevok hodny znacky:-).
26. 01. 2009 | 12:53

Gerd napsal(a):

Torn:
Neberte moji otázku přespříliš dogmaticky, ekonomika nikdy nepůjde pouze cestou prosté obměny, ale bude i nějaký inovativní vývoj a ten zapříčiní nějaký růst. Ale možná už nebude platit, že bude možný neomezený růst. Třeba budou možnosti silně omezené.
Třeba si někteří lidé uvědomili, že nezřízený konzum může zničit planetu a třeba se apely UNICEF na podporu dětí v Africe setkaly s potřebnou odezvou. Místo na podporu domácí ekonomiky pak lidé posílají peníze jinam a tak chybí v domácí ekonomice.
A třeba došlo k likvidaci střední třídy celosvětově, pár lidí se stalo více bohatšími a většina jich dále zchudla.
a třeba ekonomika narazila na strop možností růstu současně s planetou. I když kdysi jsem četl, že planeta je schopna uživit za využití úplně všech zdrojů kolem 10 - 11 mld. lidí.
Ale pořád jde jen o třeba.
26. 01. 2009 | 12:53

Frante napsal(a):

Co může dělat vláda v době krize? Můj názor je, že nic moc. Může někomu přilepšit na úkor někoho jiného (musí předvést že něco dělá) ale ekonomika se musí rozhýbat sama. Na to potřebuje čas a jakákoli vládní opatření příliš pomoci nemohou
26. 01. 2009 | 13:00

Neopřemyslovec napsal(a):

Žádný z dosud známých Afroameričanů není geneticky stavěn do života v nepohodě. Tancovat, zpívat apod. to jo. Proto Obama nezvládne presidenství. Ó bože, chraň nás od takového presidenta!
26. 01. 2009 | 13:15

max napsal(a):

to vilém:
promiňte,ale velmi jemně řečeno: to myslíte vážně? Kde jste vyhrabal ideologii? Tak si něco přečtěte a pak teprve pište. V čem je deformace?
Kde jsem psal "nečinné státy"?
Něco si vycucáte z prstu a pak nejste schopen polemizovat. Psal jsem o skandinávských státech, které v době krize snižovaly daně a jejich HDP se v r.1935 dostalo
na úroveň před krizí. Kdežto u jiných států,které volily jinou cestu řešení (masivní státní intervence) to trvalo o 4-5let déle a měly daleko vyšší míru zadlužení,čímž jsem se snažil (a myslím slušnou formou) rozporovat vaše tvrzení. Pokud máte Viléme jiné údaje, sem s nimi, zatím jste nic konkrétního neuvedl a jen umíte urážet.
26. 01. 2009 | 13:21

Demosthenes napsal(a):

To Gerd,
protože peníze nejsou něco, co reálně existuje a má nějakou reálnou hodnotu, je teoreticky možný nekonečný růst, ovšem že pouze virtuální - otázkou ovšem je jak moc rozevřené nůžky mezi virtuálním a reálným světem je kolektivní lidská psychika sto unést.....
26. 01. 2009 | 13:37

Názor Jan napsal(a):

Proč jste neangažovali ŠVEJNARA (např. v NERVu) ???? Ten ví, jak na krizi. Stejně za ním nakonec dolezete !!!
26. 01. 2009 | 13:38

Žaneta napsal(a):

Otázkou je, jaké zájmy je pan prezident Barack Obama připraven hájit. Zájmy své země nebo zájmy sponzorů jeho rekordně drahé volební kampaně? Tato otázka by se dala směřovat na všechny politiky. Čí zájmy hájí? Co třeba státní dotace z daní občanu na nákup nového automobilu. Kdo bude mít z takové dotace užitek? Občané či automobilky? Přijde mi, že se nám politici jen vysmívají.
26. 01. 2009 | 13:40

Vilém napsal(a):

max
Nemohu za to, že se seriózními námitkami cítíte uražen, ale o to mi rozhodně nešlo. Samozřejmě v době Velké krize existovaly také méně postižené státy, například SSSR, ale nejde o to vybrat si nějaký region, kde z různých důvodů byly dopady krize méně závažné, a pak s ním demagogicky šermovat. Navíc Švédsko právě v té době začalo budovat svůj sociální stát a jeho politika se nijak zvlášť nelišila od politiky jiných zemí. Snížení daní je snad součást regulační, nikoli intervenční role, tak jak je profesor Zelený vymezil, proto jsem psal o nečinnosti, ale nemá smysl se hádat o slovíčka.
Přitom podstatu mého argumentu jste minul, jde o to, že nečinnost státu vedla nejen k rozbití demokratického systému v Německu, ale také k jeho diskreditaci a náchylnosti ke komunistické diktatuře v celé východní Evropě, což je mnohem závažnější než úzce ekonomická hlediska.
26. 01. 2009 | 13:43

Jan Ebermann napsal(a):

Po přečtení knihy prof. Zeleného "Neučme se z vlastních chyb" a jeho článků musím konstatovat, že tento ekonom vysoce převyšuje všechny ty, kteří působí aktivně na domácí scéně a jejichž články též pozorně studuji.

Někteří diskutující považující příspěvek autor za "mlácení slámy" se mýlí. Byť jsou zveřejněné rady položeny jako negace, jsou významné. Jedna dobrá rada o tom, co se nemá dělat může převýšit sto méně významných rad o tom, co se dělat má.
26. 01. 2009 | 13:48

Imhotep napsal(a):

Pane Zelený, přiznejme si to rovnou: ekonomové možná tuší, co se děje, možná tuší, proč se to děje, ale rozhodně neví, jak to řešit.
Vámi zmiňovaný svobodný trh je prostě jen iluze, protože státy řídí, více nebo méně demokraticky, zvolení politici, kteří jsou vždy, opakuji vždy, propojeni s ekonomikou. Tudíž najednou nemohou zajistit to, po čem Vy voláte - svobodný trh.
Myslím, že vystřízlivění z prezidenta Obamy bude pro USA dost drsné. Rád bych se ale pletl.

P.S. Ekonomika se sice nakopnout nedá, ale ekonomů typu Pavel Kohout, všech možných ekonomických analytiků a expertů by to sna šlo ....
26. 01. 2009 | 13:49

Gerd napsal(a):

Demosthenes:
Vaše úvaha platí u spekulativních peněz, nikoliv však u těch, kde někdo musel vynaložit nějakou fyzickou námahu nebo významné množství duševní práce v porovnání s dosaženou cenou.

Frante:
Vláda něco dělat může, co měla udělat už dávno - omezit byrokratické překážky. Prorůstový stimul to mít bude.
Jinak to bude jako přezaměstnanost v Indii - jeden Ind zvedá šraňky na jedné straně, druhý na druhé a třetí jim velí, to vše na 3 směny.
26. 01. 2009 | 13:54

Toman napsal(a):

Souhlasím s p. Vilémem. Čekat až se trhy samy uzdraví a nejistota ustoupí by mohlo znamenat nenahraditelné "reálné" ztráty na majetcích a konkurenceschopnosti firem a dlouhodobé snížení kupní síly obyvatel a zchudnutí regionů. To asi nechce nikdo.
26. 01. 2009 | 14:09

Demosthenes napsal(a):

to Gerd:
Je hloupý, že ty peníze se na trhu promíchaj tak, že se blbě poznaj jedny od druhých :)
Kurňa - to zní jako parafráze na "Klausovy" špinavé peníze...
Ale vážně - vnímám to tak, že hospodářský růst je stejně jako nominální hodnota bankovky číslo, které má větší či menší vztah k určitým faktorům reálného světa a krize nastává v okamžiku, kdy určité nadkritické množství lidí propadne pocitu, že se ten vztah nadměrně rozvolnil. Při neomezené otrlosti je tedy teoreticky možný neomezený růst. Pokud se ovšem ptáte, jestli je možné vyrobit nekonečné množství aut, tak nikoli na zemi... Odporovalo by to fyzikálním zákonům...
26. 01. 2009 | 14:12

Marty napsal(a):

Vilem: situace v predvalencnem Nemecku je natolik specificka, ze snazit se na tomto prikladu ukazovat nejake udajne negativni dusledky udajne necinnosti statu ja nesmyslne.

Zde par odkazu ohledne Great Depression. Kdo za to vlastne muze:

http://www.federalreserve.g...

http://www.thefreemanonline...

a mam i neco pro prirodovedce. Neco o Friedman-Schwartz hypothesis:
http://www.ecb.int/pub/pdf/...

A jak se resila:

http://www.greatdepressions... (slysel sjem, ze se jedna o velmi zajimave dilko. Bohuzel jsme ho necetl a o PDF nevim)

http://mises.org/freemarket...

http://mises.org/story/3234

A jak jsem psal uz drive.

New Deal odcerpal z ekonomiky potrebne zdroje a stavel za ne casto zbytecne a predrazene stavby (napr. se pozdeji bourala spousta skol, protoze nebylo dost deti, ktere by do nich chodily)

Diky New Dealu stat konkuroval americkym podnikum na trhu prace i v boji o jiz zminene zdroje. A to vsechno za penize z dani techto podniku.

To vse dohromady znamenalo jedno velke plytvani a americke podniky a americka ekonomika jako celek potrebovaly mnohem dele, aby se zotavily.
26. 01. 2009 | 14:22

Marty napsal(a):

Demosthenes: tak to nefunguje. Jak pise prof. Zeleneny, je trh sveho druhu zivy organismus. Krize nenastala kvuli tomu, ze lide prestali verit (to je az dusledek) trh proste rekl dost.
26. 01. 2009 | 14:27

Veskawesi napsal(a):

Děláním větších dluhů se nevyřeší dluhy staré.Politici se snaží předvést, jak jsou akční a jak za nás bojují. Cesta do pekel ja dlážděna dobrými úmysly Vlády nemají šanci ekonomice pomoci. A nalévání našich daní do ekonomiky bude mít pouze 2 výsledky...obrovské statní nicneřešící dluhy, a nafouknutí dluhopisové bubliny.

Miluju Kalouska za to, že nechce zatnout sekyru příliš hluboko.

Chcete radu od chytrolína politici? Nedělejte nic, nechte všecjny dlužníky splatit dluhy a za 2-3 roky se zase rozjedem. Budete náma "pomáhat" čeká nas desetiletí bídy.
26. 01. 2009 | 14:28

max napsal(a):

to vilém:
nezlobte se,ale já jsem právě ve vaší první reakci žádné seriozní argumenty nečetl.
Fašisimus v Německu jsem neviděl jako přímý důsledek krize z r.1929. Příčinou byl hlavně tzv.Versaillský smír,který vedl k destrukci a ponížení Německa,takže měl Hitler připravenu půdu pro svůj nástup.
Osobně si myslím,že aktivní role státu je nutná především u bank (u nás naštěstí již jejich krizi máme z přelomu tisíciletí za sebou a nebyla levná), jejichž pád postihuje plošně jak firmy,tak i občany.
U hospodářské sféry bych se příliš velké role státu (právě i na základě zkušeností z 30.let) bál. Myslím si, že stát může podpořit hospodářství nepřímo právě formou různých časově omezených daňových úlev (odpočty DPH na všechna auta, zrychlené odpisy, snížení DPH u elektr.energie, apod.) a úpravou legislativy (např. odložením klimatického balíčku, zjednodušením pracovního práva - dnes se podniky bojí zaměstnat nové pracovníky a prac.poměry na dobu určitou byly omezeny). Jedná se samozřejmě též o státní intervenci,ale nepřímou. V případě vybrané státní intervence pro konkrétní podniky bych se velice bál korupce a černých děr, prostě by to bylo zvláště v ČR podstatně dražší, o tom jsem přesvědčen.
Hlavně je důležité udržet maxim.možnou zaměstnanost (což znamená i novelu insolvenčního zákona).
Vy to zřejmě vidíte možná trochu jinak směrem k státu,ale uvědomte si prosím,že stát není žádná imaginární jednotka. Vzniklé dluhy stejně budou muset být jednou zaplaceny jeho občany. Důležité je,aby byly co nejnižší.
Obecně ovšem platí,že žádný zázračný recept na současnou krizi neexistuje a např. řešení ČSSD (třinácté důchody, jednorázové výplaty, snížení DPH o 3%) považuji za nesmysl (v žádném státě EU takto postupováno nebylo, většina z nich šla cestou snížení přímých daní).
P.S.: Velkou neznámou bude též schopnost značné části občanů (údajně cca 400tis.)splácet půjčky na spotřební zboží. Zde se nabízí několik řešení (odklad splátek by byl asi nejrozumnější),ale stát zde má minimální pravomoc.
Hezký den.
26. 01. 2009 | 14:30

taky kecal napsal(a):

Zdravím ekonomického věštce Milana Zeleného. Všechny kecy ekonomů jsou bohužel k smíchu. Kde jste byl pane ekonome před 3/4 dokem nebo 1/2 rokem, že jste neupozorňoval na blížící se krizi a nepřicházel s návrhy jak se této krizi vyhnout. Teď když se rozjela, tak jste najednou chytrý. Jako vždy, ekonomové hasí požár až když je v plném rozpuku. Prevence jim nic neříká, protože vidina momentálního zisku je nejpřednější.
26. 01. 2009 | 14:33

JAHA napsal(a):

Ad: taky kecal
Pokial chapes ekonomiku ako zivy organizmus, tak odpoved by si nasiel sam. Pokial nechodis na preventivne prehliadky, nemozu lekari zistit, ci je organizmus zdravy, alebo uz v nom nieco bujnie. Zvonku vyzera takyto organizmus zdravy - len sam ten organizmus vie, ze je vecer prilis unaveny, ze ma sem problemy so stolicou... Ale pokial nezajde k lekarovi - kto moze vediet o jeho probleme? Ak by prisiel vcas a nechal sa liecit odbornikom, mozno by mu ten melanom este stihli vyoperovat. Bolo by to sice bolestne, ale zivot zachranujuce. Ak sa vsak nadopuje utisujucimi praskami, tak to raz praskne.
Dufam, ze si vies dosadit napr. miesto dopujucich praskov statne dlhy (aby pacient bol vesely a stastny a volil nas), miesto operacie melanomu odbornikom tvrde prorastove opatrenia, a pod.
26. 01. 2009 | 14:49

Xury napsal(a):

Pro Viléma:
mohl byste uvést nějaký odkaz podle kterého začala Švédsko budovat svůj sociální stát už v 1.polovině 30. let?
Děkuji.
26. 01. 2009 | 14:50

Marty napsal(a):

JAHA: pak by slo statni zasahy prirovnat k lecbe pijavicemi. Pacient se sice vyleci sam, ale bude to diky pousteni krve trvat dele. Samozrejme pak vsichni budu za vyleceni dekovat zazracnym pijavicim.
26. 01. 2009 | 14:52

NJ napsal(a):

Kde je ŠVEJNAR ? Proč nebyl nominován Sobotka Boh., Havel J., Kkomárek W. ???
Ten NERV jsou odborníci, kteří budou jen kývat vládě, že to dělá dobře. Není tam nikdo, kdo by oponoval. Takhle NIC nevyřešíme. ŠVEJNARA !!!
26. 01. 2009 | 14:56

JAHA napsal(a):

Ad: Marty
Statny zasah moze byt nielen dopovanie utisujucimi oblbujucimi praskami pre povznesenie nalady, ale aj radikalny rez. Zalezi od "timu odbornikov", ktori sa zisli na konziliu.
26. 01. 2009 | 15:09

Marty napsal(a):

JAHA: radikalni rez ... je to jako kdyby neurochirurg pouzival krumpac :)
26. 01. 2009 | 15:29

Rumcajs napsal(a):

Naprostý souhlas pane profesore. Nevím, co je to Schupterova „kreativní destrukce“, ale pokud se tím myslí bankroty a růst nových firem na tomto hnojivu, pak souhlasím všema deseti. Trh se musí očistit a nasměrovat dle poptávky. To umožní právě bankroty.
A na mamuty musí přijít Pretty Woman.
26. 01. 2009 | 15:30

Rumcajs napsal(a):

Vilém:

Když půjdete k oknu a otevřete ho, uslyšíte hurónský smích.
To se Rumcajs směje Vaší poznámce o ideologii.
26. 01. 2009 | 15:33

Marty napsal(a):

Rumcajs: zaslechl jsem i nejake vystrely. Nestrilel jste u toho z bambitky? :)
26. 01. 2009 | 15:34

Jožka napsal(a):

Stimulace poptávky, říkáte... Ale ono je dnes skoro všechno z Číny. Dobrá, dejme lidem více peněz, nakoupí více triček, obuvi, kancelářských potřeb, párátek atd. atd. - a čínský dělník bude mít práci.
Ne, ne, přátelé, chyba je v otevřenosti vůči dravým Asiatům, kteří navíc nedodržují naše pravidla.
26. 01. 2009 | 15:35

Rumcajs napsal(a):

Marty:

Nestřílel. Možná to byl ale Vilém, jak prásknul do bot.
26. 01. 2009 | 15:37

Marty napsal(a):

Rumcajs: ted se zase huronsky smeju ja :)
26. 01. 2009 | 15:41

JAHA napsal(a):

Ad: Marty to JAHA
Zaujimave. Ako vidim, lepsie by vyhovovalo nechat trombozu postupovat dalej. Alebo ekonomia je iba mozog, bez tela? Take konstrukcie ma, priznam sa, nenapadli. No, pouvazujem:-).
26. 01. 2009 | 15:49

Ládik napsal(a):

Krizi potřebujeme jak koza drbání. Nezdravé ať vyhnije, žádná pomoc bankotářům. Krize v automobilkách? Aut je dost, co je mi po fabrice, která dělá na sklad. Já taky nedělám své výrobky na sklad, to už bych byl dávno celý oranžový.
26. 01. 2009 | 15:51

Petr napsal(a):

Pro NJ: Doufám, že p.Švejnar jako předseda dozorčí rady ČSOB věnuje maximální úsilí vylepšení nepříliš dobrých výsledků této banky a zajisté pomáhá i její matce KCB. Až vyřeší tyto praktické úkoly, jistě bude teoretickými radami pomáhat celé naší ekonomice.
26. 01. 2009 | 15:51

F. Adamec napsal(a):

Kde pak ty ptacku hnizdo mas s ochrankou?
Vaclav Havel Olze: Nevim, cim bych byl
a jak bych skoncil, kdybych Te nemel.

To bylo cinkotu na tom Vaslavskem namesti,
az bych te opet zblnul davem pomylenych!
Snad by si lide jizlive vypravovali o tom,
nebot clovek herci jen bolest nezavidi.
Jiste by rikali: Koukejte, to je ten disident a gramatik,
copak je narodni divadlo tak vynosne remeslo?
Tak dlouho chtel v sametu zit a humanitarne zabijet,
az mu to slavu, duchod a ochranku vyneslo;
milostpani uz nepiska na hrade, hraje divadlo,
draha tak drahou plastiku a robu si koupila,
sametovou revoluci povesil na hrebik,
a sve sny o pravde a lasce uz nepise.
Jaroslav Seifert, vydal Ceskoslovensky spisovatel v revolucniho roku 1989.

Bulat Okudzava nebyl Jeanne Bichevskaya,
Visotsky didn˘t come from the battle.

Na Strahove stoji cas, Praha ma Havla zas,
Klause, Paroubka a Topolanka,
v chramu opet hraje Hradistan,
nositel radu Klementa Gottwalda.
26. 01. 2009 | 15:54

HAVRAN napsal(a):

Stát je rámec, který vše potopí, nebo multiplikuje.. Je to rámec, daný dosaženým stupněm vzdělanosti, právního vědomí a poznání...atd etc., který je nejdemokratičtějším nástrojem prosazovaní demokratické volby a vůle občanů..Pane Zelený, zřejmě jste nestudoval ani tvůrce klasické buržoasní ekonomie. Vraťte diplom a vraťe se do intelektuálního suterénu, z něhož jste coby rychlokvašený komunistickým školstvím aprobovaný pseudovzdělanec vzešel...
26. 01. 2009 | 15:54

Marty napsal(a):

JAHA: diky skvelym regeneracnim schopnostem zbytek tela doroste. Ale kopani krumpacem do mozku se napravuje opravdu velmi spatne :)
26. 01. 2009 | 15:56

Vilém napsal(a):

max
Souhlasím hlavně s tím, že žádné efektivní recepty neexistují, což samozřejmě neznamená, že je nebudou demagogové nabízet. Máte pravdu, že na váš první příspěvek jsem reagoval příliš stroze, protože jsem vás považoval za člověka jako je Marty, liberálního všeználka se zásobou vysvětlení ke všemu od ekonomické krize po státní politiku, a proto jsem neměl chuť vyvracet všechny ty očekávané odkazy na ideologické kazatele.
Hezký den

Xury
V roce 1932 se ve Švédsku ujali moci sociální demokraté, v roce 1933 zavedli státní podporu v nezaměstnanosti, podporu nájemného atd. Martin Potůček: Sociální politika, Sociologické nakladatelství 1995.
Všem hezký den
26. 01. 2009 | 16:05

Marty napsal(a):

Vilem: nevim jak u Vas, ale u nas taktika uhybani pred diskusi recmi o udajne nechuti vyvracet udajne nesmysly nefunguje. Vy ji navic jeste skvele doplnujete absenci jakychkoliv vlastnich argumentu :)
26. 01. 2009 | 16:24

Vilém napsal(a):

Marty
Podle mých zkušeností je debata s libertariánem právě tak marná jako s komunistou, zaplaví vás veledíly myslitelů jednoho myšlenkového proudu, který je zajisté úctyhodný, ale bez vyvážení jinými hledisky poněkud nedostatečný, a navíc je primitivně aplikuje na všechno od Somálska po české byrokraty, od 17. století až po 21., a když něco neobhájí, stejně se k tomu příště zase vrátí, protože ho nepohání rozum, ale víra a emoce. Proto je mi jedno, že uhýbání na vás nefunguje, mě totiž taková debata neláká, jak mám proboha vyvracet kupu ideologicky motivovaných popisů velké krize, a proč bych to vůbec dělal, když stejně nemůžete změnit názor ani o milimetr?
26. 01. 2009 | 16:33

zdesta napsal(a):

Prof. Zelený: Horgrenův postřeh: U ekonomů je reálný svět většinou cosi jako mimořádná událost.
26. 01. 2009 | 16:34

wbgarden napsal(a):

Budu neustále opakovat, že se mi velmi líbí, jak ze všelikých lhot spoluobčané přesně vědí, co bude dělat a jak to bude dělat ctihodný obama. Veselé krizování a nezapomeňte, kupujte jenom české banány....
26. 01. 2009 | 16:34

Marty napsal(a):

Vilem: kdybyste radeji misto prazdnych reci konecne rekl nejaky padny argument, nebo dal odkaz. To mate skutecne na sklade jen ty prazdne reci a apriorni odmitani neceho, co neznate? To je ale zalostne malo.
26. 01. 2009 | 16:59

Saliven napsal(a):

Marty:
Kdyby byl trh (resp. ta jeho pověstná neviditelná ruka) dokonalý, tak byste se Vy liberálové mohli dosytosti vyřádit. :-) Všechno má příčinu a následek - kdyby nebyl kapitalismus 18. a 19. století, nikdy by nebyl komunismus. Zkrátka účastníci téhle hry musí být ke slušnosti nuceni státem. :-)
26. 01. 2009 | 17:11

lederer napsal(a):

Obdržel jsem od přátel zajímavý mailík :

So what have we learned in 2 millennia ?
" The budget should be balanced ,the Treasury should be refilled ,public debt should be reduced,the arrogance of officialdom should be tempered and controlled , and assistance to foreign lands should be curtailed lest ROME became bankrupt .People must agin learn to work , instead of living on public assistance . "

CICERO 55 BC

Evidently nothing .

Doporučuji k přečtení všem barvám , oranžády za trest 10 x opsat .
26. 01. 2009 | 17:14

Líný černý pes napsal(a):

to JAHA :
Z některých tzv. ekonomických řešení (řešit přežranost přežíráním) mám pocit, že ekonomie je mozková dutina bez mozku; a bez ostatnío taky.

to RUMCAJS a Marty :
Pánové, váš humor mi pomáhá snášet dnešní srážky s ....
26. 01. 2009 | 17:15

lederer napsal(a):

Omlouvám se , oprava :

People must AGAIN learn to work..
26. 01. 2009 | 17:17

Milan Zelený napsal(a):

31. března 2008:
Co je v nepořádku s americkou ekonomikou? Czech Business Weekly
26. 01. 2009 | 17:22

Marty napsal(a):

Saliven: o dokonalem trhu nikdo nemluvi. Spise se mluvi o samoregulacnim trhu, ktery si s problem yporadi snadneji nez urednik.

Komunismus je reakci na kapitalismus obecne. Kdyby byl reakci pouze na stav kapitalismsu v 19. st., tak uz tu dneska neni.

Líný černý pes: to jsem rad :)
26. 01. 2009 | 17:29

Vilém napsal(a):

Marty
Já přeci nejsem všeználek, abych znal recept na krizi. Jediný obsažný materiál, který shrnuje postupy v zahraničí, zatím vytvořily odbory.
http://www.cmkos.cz/data/ar...
Bohužel srovnatelný materiál z jiných zdrojů postrádám a jejich hledisko je jistě jednostranné, nicméně podnětné.
Protože nejsem ekonom a úzce ekonomická hlediska považuji za nezajímavá pro celkový pohled, podobně jako hlediska třeba chemicko-technologická, veterinární nebo farmaceutická, a pouze zrůdným vývojem se mohlo stát, že ekonomové vůbec kdy mluvili do osudů společnosti jako celku ("ty idioty jsme vůbec nikdy neměli poslouchat", Bělohradský), v tom materiálu odborů mne zaujalo tvrzení, že je třeba obnovit funkčnost sociálního systému. Dokonce ani v tomto elementární směru vláda zatím nic nepodnikla, což je trestuhodné, a podobně hloupé jsou ekonomické pokusy o filosofování, které tvrdí, že stát nemá jednat atp. Co stát má v ekonomice konkrétně v tuto chvíli dělat, je věcí diskuse, zda rozvíjet investice do infrastruktury nebo do vzdělání apod., mně šlo pouze o to, že stát něco dělat zřejmě musí a určitě může.
26. 01. 2009 | 17:30

Tom napsal(a):

Vilém:
Souhlasím s Vámi, že se období zotavení Švédska z krize a počátek jejich státu blahobytu časově kryjí. Z toho ovšem ještě nelze dovozovat souvislost.
Předně, jakákoliv opatření v hospodářské politice mají svou setrvačnost, proto nemohu souhlasit s tím, že oživení bylo primárně záležitostí nové levicové vlády. Ta nastoupila v roce 1932, na přelomu let 32/33 začala klesat nezaměstnanost. I pokud by švédský legislativní systém fungoval velmi rychle, vliv vlády v té době mohl být spíše menší než větší, tím spíše že nezaměstnanost je obvykle o půl roku zpožděna za vývojem HDP.
Určitě svou roli hrálo oživení v jiných státech, tuším VB už tou dobou znovu rostla.
26. 01. 2009 | 17:41

Vilém napsal(a):

Tom
V té citované knize se dokonce uvádí, že Švédsko bylo krizí silně postiženo a sociální stát tehdy mělo přibližně na úrovni jiných zemí. Pouze lze dovozovat, že díky krizi se dostala k moci sociální demokracie, nikde jsem netvrdil, že sociální programy se staly řešením krize z hlediska růstu HDP, ani nevím o tom, jak ve skutečnosti vývoj švédské ekonomiky během krize vypadal, o lepším vývoji než jinde mluvil max.
Jisté však je, že nerozvinuté východoevropské zárodečné demokracie krize většinou nevratně zničila, zatímco švédská demokracie se rozvíjela dál.
26. 01. 2009 | 17:47

Marty napsal(a):

Vilem: rec nebyla o receptu na krizi. Rec byla o New Dealu jako zpusobu reseni tehdejsi krize. Ja rikam, ze ponauceni z New Dealu je, ze tehdejsi postup americke vlady se neosvedcil a je potreba volit jiny. Coz dnesni vlady necini a prof. Zeleny to v tomto blogu kritizuje. Navrh reseni dnesni krize je jiz jine tema.

Stat samozrejme delat neco musi, jelikoz je dnes zahakovany ve vsech oblastech lidske cinnosti. Podle me by mel snizit dane a razantne osekat sve vydaje. Vsimnete si napr., ze stat chce povzbuzovat poptavku davanim penez lidem (davky, 13. platy, vyssi duchody, prispevky na kdeco ...). Lidem tak chce fakticky dat penize, aby si neco koupili. Uz ho ale nenapadne, aby lidem snizil dane a nechal jim tak vic penez, aby si za ne neco koupili. Takto tu lide skonci s vecmi, ktere nechteji/nepotrebuji, protoze by se ja za normalnich okolnosti nekoupili. A v podobnem duchu se holt nesou ta slavna statni opatreni.
26. 01. 2009 | 17:48

Petr z Tábora napsal(a):

Pane profesore Zelený, mluvíte mi z duše. Velmi pěkný a srozumitelný článek i pro neekonomy.
Pro příklady nemusíme chodit ani do USA. Když ČNB nedávno snížila sazbu, tak to s komerčními bankami "ani nehnulo". I ten pro některé nepopulární prezident Klaus má pravdu, když říká, že každý může oživit poptávku. Jenže naše ekonomika je orientována na export, takže tak z 80% potřebujeme to oživení za našimi hranicemi.
26. 01. 2009 | 17:58

Tom napsal(a):

Vilém:
Promiňte, asi jsem si špatně vyložil vaše slova.
Co se týče Švédska a krize, mám tyto informace - nezaměstnanost max 25%, propad průmyslové výroby o cca. 25%, kdežto v USA to bylo o 40%, VB téměř 50%. Na Evropské poměry dobrý výsledek.

Marty:
Když lidé nechtějí utrácet, tak snížení daní tolik nepomůže. Pokud vezmete peníze lidem s malým mezním sklonem ke spotřebě (typicky bohatí) a dáte je lidem s vysokým mezním sklonem ke spotřebě (typicky chudí), docílíte vyššího efektu, než při plošném snížení daní. Better bang for the buck:) Pokud tedy nevěříte na automatickou přeměnu úspor v investice.
Další kapitolou jsou věci jako efektivita přerozdělení atp.
"Takto tu lide skonci s vecmi, ktere nechteji/nepotrebuji, protoze by se ja za normalnich okolnosti nekoupili. " A jaký je rozdíl v tom, když ty peníze dostanou formou menší daně a nebo dávky?
26. 01. 2009 | 18:03

Marty napsal(a):

Tom: vsak ja take nerikam, ze je potreba za kazdou cenu utracet. Pokud se lide rozhodnou sporit, tak at spori.
Umele tvorit poptavku podle me neni dobre. Udela to nehezke veci s nabidkou a poptavkou
a obecne cenovou kalkulaci. Napr. prispevky na koupi noveho auta. Lide budou diky nemu vesele kupovat auta a automobilky budou vesele vyrabet za slusne ceny. Jenze za nejakou dobu se poptavka opet dostane do normalu. Automobilka tu bude najednou se spoustou predrazenych aut, ktera nebude nikdo chtit.

Umele tvorit poptavku na prvni pohled vypada lakave - lide budou mit praci, fabriky budou vyrabet, ale takova poptavka je virtualni a dusledky pro jednotlive subjekty se pak prilis nelisi od krize zpusobene virtualnimi penezi. Vztahy na trhu budou pokrivene a az se dostanou do normalu, tak nekdo padne skarede na hubu.
26. 01. 2009 | 18:11

kasparek napsal(a):

kez by se ve školách v rámci občanské nauky jednou probírala tato kniha http://glosy.info/anotace/k...
Pak by sice Paroubek uz nikdy nevyhral, ale nemyslim, ze by na tom obcane celkove prodelali.
26. 01. 2009 | 18:15

zdesta napsal(a):

Ještě začátkem prosince zde fundování ekonomové rozdáváli svá moudra,jak se republika vyhne krizi,pěli chválu na naši ekonomiku,měnu a.t.p.Po zhruba 40dnech byla situace diametrálně odlišná od jejich předpovědí.Mám oprávněné pochybnosti o jejich profesionálních kvalitách,nebo se mýlím.Stiglitz na tento průser upozorňoval pře dvěma léty. Jak něco chtějí řešit pokud vlastní tak minimální rozlišovací schopnost.
26. 01. 2009 | 18:30

Vilém napsal(a):

Marty,
ale ty vaše interpretace Velké krize pocházejí právě od libertariánů a vůbec nejsou jediným možným pohledem. Na nich potom závisí pohled na současnou situaci, který je tedy z hlediska jiných směrů rovněž odlišný od vašeho. Vedle toho nelze pominout, v politice minulých let zběsilá propagace deregulace a stažení státu z ekonomiky převládala, proto její případné vystupňování asi nebude znamenat potřebnou změnu, pokud je zásadní změna potřebná, což je také diskutabilní (nebo přesněji najdou se jistě lidé, kteří budou tuto potřebu popírat, jako dodnes přežili někteří zatvrzelí komunisté).
Myslím, že o ekonomických údajích si líp podiskutujete s Tomem, který je mnohem informovanější než já. Zdravím
26. 01. 2009 | 18:33

Marty napsal(a):

Vilem: proto si ty jejich pohledy prectete a pokuste v nich nalezt chyby. Ty odkazy sem nedavam jen pro paradu.
26. 01. 2009 | 18:38

Saliven napsal(a):

Marty:
Já moc na ty samo-mechanismy nevěřím. Co si neudělám sám to nemám, tak proč by to měla dělat sama ekonomika? :-)
26. 01. 2009 | 18:44

Lukáš Bušina napsal(a):

Zajímavé, že nejvíc jsou slyšet ti, co toho mají nejmíň co říct. (libertariáni a jejich dogmatická víra).

Pravdu má Vilém... S nimi se nedá bavit - jejich víra je pevná a neotřesitelná (abych si vypůjčil parafrázi od Izera a Dobrodinského).

Ale můžeme je nechat vykecat - a to oni rádi provádějí :-)
26. 01. 2009 | 18:47

Saliven napsal(a):

Lukáš Bušina:
Já tomu taky nevěřím, ale nezatracoval bych to. Ekonomie není exaktní věda, tam se nedá s určitostí říct skoro nic.

V tomto případě bych řek Vox populi, vox dei. Až si ten liberalismus někde odhlasujou, ať si ho tam maji. A kdyby to náhodou bylo tady, tak mizim. :-)
26. 01. 2009 | 18:51

Lukáš Bušina napsal(a):

Saliven: Ale tu nejde o víru... Některé názory libertariánů jsou sympatické... Je to podobné jako bych našel sympatické věci na víře Jehovistů, ale jako celek to jsem nucen odsoudit :-)
26. 01. 2009 | 18:57

vlk napsal(a):

Pane profesore Zelený, tohle je dobrý blog a obecné závěry bezchybné. O tom nemůže být spor.

Problém je, že jak ekonomika, tak společnost , která tu ekonomiku tvoří a je jí zpětně ovlivňována jsou živé organismy.

A jakkoliv ekonomika ovlivňuje lidi, společnost to přijímá pouze tehdy pokud, ono ovlivňování společnosti a jejich jednotlivých členů v nadkritickém množství, je kladné.

dnes mám e co d o činění s krizí. tedy přesně opačným vývojem. A te začne tvrdě dopadat na všechny členy společnosti. Teď právě hlásí v bedně , že Karlovarský porcelán pouští 1100 lidí. Já vím, z hlediska globálu -ic zajímavého. jenže takhle je to v celém světě. A bdue hůř. Neznáme a myslím, že ani netušíme rozměr krize.
Nicméně konkrétní znalost dopadů krize budou mít všichni , kteří ztratí místo, skončí v insolvenci. Ekonom může čekat. Ekonom nevede společnost. Politik čekat nemůže. Voliči ho zkrátka k nějaké činnosti donutí. Politik nemá čas. Musí konat s nedokonalým instrumentáriem, musí konat v reálném čase!
Zdejší pampers liberálové už zas e mají v ústech NEw Deal. To je klasický příkald interakce krize vers. nutnost jednat.
A podobně tomu bud e nejspíš i dnes.
dnešní spoelčnost je podle mne schopna unést v delším horizontu nějakých 10% nezaměstnaných a dva roky negativního růstu HDP. Bez toho, aby začaly startovat společensky destruktivní mechanismy. Toho typu nebo podobné´ho, kvůli kterým jste odtud emigroval. Je to jen odhad- pohled z okna , nemohu to o nic opřít, ale je c elkem jedno, jestli jsme pravdě blízko nebo ne. Někd e ta mez skutečně je. Ekonom může testovat kde. Politik ne. Lidé - voliči čekají, že jim v nouzi pomůže. Jinak s ním zametou. Nepotřebují vůdce, kteří neumí řešit krize.Nebo to aspoň neumí předstírat! Volba Obamy je toho nejlepším důkazem.
Takže bude muset konat.
USA v Obamovi ve srovnání s námi a Topolánkem mají nespornou výhodou - Obama alespoň dokáže poznat krizi, když je . Topolánek nikoliv.
Už z toho principu má oBama šanci možná- hodně možná cosi léčit.
Nicméně - máme proti USa jednu velkou výhodu - totiž velmi zanedbanou infrastrukturu. Do té budeme muset investovat tak jako tak.Vážně si myslíte, že dokončení dálniční sítě, železničních koridorů, nutná renovace rozbitých silnic 2. a 3. třídy, dokončení protipovodňových opatření, renovace vodovodní a kanalizační sítě , z valné časti pocházející ješět z monarchie budou umělou poptávkou? Já nikoliv.
Ale byl bych nerad, kdybyste měl dojem, že na VAšem článku hledám hnidy. Určitě ne. Je dobrý. Ale zkuste zvážit, jak by pro vás byl relevantní, kdyby jste byl odpovědný za chod státu.
26. 01. 2009 | 19:29

JAHA napsal(a):

Ad:LCP to JAHA
Predpokladam, ze v tej rychlosti odozvy ste mali na mysli, ze nie ekonomia, ale navrhovatelia Vami (nimy) uvadzanych rieseni su ta dutina:-). Som si isty, ze LCP to myslel takto, aby to nahodou niekto neprekrutil.
26. 01. 2009 | 19:40

xx napsal(a):

Svatá pravda, ale vysvětluj to těm za 30Kč...
26. 01. 2009 | 19:40

Marty napsal(a):

Saliven: pan prof. Zeleny neprirovnava ekonomiku k zivemu organismu nadarmo. Jeji chovani nelze pojmout do vzorcu a tim padem predvidat. Bavime se o vzajemne interakci miliard rozlicnych velicin. Lide je neumi ani vsechny urcit, natoz spravne predpovedet jejich reakci na nejakou akci. Proto snaha o regulaci trhu jako celku vzdy selze. Ale lide si vsili, ze ac je to "organismus" nesmirne slozit, vzdy se s krizi vyrovna sam. Vzdy se vrati do normalu. Staci si vzit naprikald soucasnou krizi. Krize tu je kvuli tomu, ze trh uz proste nemohl dale tolerovat jeho deformaci ze stran jeho ucastniku. Dalo by se rict, ze se tak odvdecil za spatne zachazeni. A nyni ho stejni lide, kteri ho deformovali, chteji "lecit".
26. 01. 2009 | 19:44

JAHA napsal(a):

Ad: marty to JAHA
Doroste, ale len ked ho predtym (to mrtve maso, ktore infikuje cele telo) odstranis. Co ty ale nechces a na telo chces ist krampacom. Infikovana krv v tele ti nevadi.Dokonca, ani ked prudi do mozgu. To potom nemozno ocakavat zmysluplne reakcie.
26. 01. 2009 | 19:45

Saliven napsal(a):

Marty:
V tohle bych s Vámi opravdu souhlasit nemohl. Já myslím, že trh se musí drobnými zásahy korigovat, třeba začne klesat konkurenceschopnost, začnu investovat do vzdělání, začne klesat poptávka, snížím daně. Právě ta samoregulace a jakási předpos.. vede jen k tomu, co vidíme tady. Ekonomika nějakým zásahem nabere špatnej kurz, všichni se bojí, říkaj, že je to ještě docela ok, docela ok a pak najednou je všechno v řiti. Bez zásahů se nestane nic jiného, než, že se postupně začnou přesouvat statky za dolárky a za nějakou dobu se vracíme zpátky do dob ranného kapitalismu, vhorším případě pozdního feudalismu.
26. 01. 2009 | 19:55

jarpor napsal(a):

Á, tak dnes jsme optimističtější :

"dnešní spoelčnost je podle mne schopna unést v delším horizontu nějakých 10% nezaměstnaných a dva roky negativního růstu HDP. Bez toho, aby začaly startovat společensky destruktivní mechanismy."

V předcházejících dnech to v reakcích pána Vlka, kterého výše cituji, vypadalo minimálně na potopu světa a boj o holý život všech nás, nebožáků v krizi...

No jistý pokrok... a že tak náhle.

Avšak bez Topolánka se v příspěvcích Vlka nevyhneme ... má ho v žaludku ... ale to je přeci blbost, v žaludku měl vlk Karkulku... nebo tu babičku ??
No, je to vlastně jedno, teď tam má pořád Topolánka.

Autoru

"Jedinou cestou z recese je stimulace skutečné tržní poptávky, ne poptávky falešné nebo na dluh. Když „koupím“ na dluh, tak žádná poptávka realizována není - dokud nezaplatím. Zadlužování jedinců, podniků či státu vytváří reálný tok až v momentu zaplacení. Obchodní transakce není uzavřena podpisem smlouvy, ale až splacením pohledávek, dluhů a poplatků."
Podepisuji. Kéž by se z tohoto úhlu na "pomoc v krizi" dívali všichni, kteří o státních prostředcích zamýšlených na tento účel rozhodují...
26. 01. 2009 | 19:58

Marty napsal(a):

Saliven: ono se rekne drobna korekce. Ale jak nejaky urednik s tmei miliardami velicin pozna, ze jeho umysl se skutecne realizuje a nedopadne to trochu jinak?
Jinak se samozrejme da bavit o roli statu. Me principielne jde o to, zda ma mit vlada roli vyznamnou, nebo spise prenechat hriste druhym.
Jinak k ucinkum tem slavnym statnim zasahum v dobach krize:
http://cz.youtube.com/watch...

JAHA: on mozek je mrska rozhodna. Kdyz je cast tela nelecitelne nemocna, odstrani ji a tak se i postupne zbavi zkazene krve.
26. 01. 2009 | 20:00

Saliven napsal(a):

Marty:
A ono takhle - ono se možná vždy všechno vrátí do normálu, ale čím to bude vykoupeno. My jsme se po 40ti letech bolševika taky vrátili do normálu, ale platit za to budeme ještě další dvě generace. Trh vyřeší všechno, jenže jak? :-)
26. 01. 2009 | 20:01

Saliven napsal(a):

Marty:
Samozřejmě, že má spíše přenechat hřiště druhým, ale zároveň má korigovat tu ekonomiku. Proto má stát takový aparát a centrální banku. Každý zásah se dá přeci nějakým způsobem kontrolovat a neřídí to jeden člověk. Na tom ministerstvu je 1500 lidí, centrální banka jich má dalších 2 tisíce. A jinak přece dopady určitých dílčích zásahů jsou relativně zmapované. Tohle samozřejmě nemůže klapnout na sto procent, ale mělo by se to blížit ideálu rozhodně mnohem více než když set o nechá bejt. Já nejsem příznivce silné státní intervence, ale rozhodně bych to nenachal na té neviditelné ruce.
26. 01. 2009 | 20:06

Lukáš Bušina napsal(a):

Saliven: Myslíte, že má smysl s Martym diskutovat? :-)
26. 01. 2009 | 20:08

Saliven napsal(a):

Lukáš Bušina:
Myslím, že má, protože jinak bych se s nim nebavil. Já náhodou považuji za zajímavé názorově se střetnout s někým z opačného tábora. Může nás to obohatit oba a ani jeden z nás nemůže dokázat, že ten druhý píše uplný sajrajty. :-) Ale Keynes má na svědomí víc úspěchů než von Mises, to jsou fakta. :-)
26. 01. 2009 | 20:10

Marty napsal(a):

Saliven: behem transformace se u nas udelalo hodne chyb, ale z poskomunistickych zemi u nas probehla nejlepe.

Navic ono nelze vsechno resit z cista jasna naprosto volnym trhem. Vezmeme si takovy CEZ. Je samozrejme ho privatizovat a nechat volnou ruku trhu. Jenze CEZ je statem vytvoreny monopol, ktery by na volnem trhu normalne nevznikl. Proto bych v tomto pripade zcela neliberalne byl pro rozsekani na mensi casti a naslednou privatizaci. Liberalismem nelze bez dalsiho lecit vse. Nekdy je lepsi postupna cesta.

Ted jste zase narazil na obecny problem dnesni uverove expanze a systemu virtualnich penez. System narodnich bank je nejvetsi loupez v dejinach listva (uz jen diky inflaci). Ale bankovni kartel si ho uhlida. To uz se ale dostavame ke zlatemu standardu. A to by byla zase uplne jina debata :)

Ja bych byl zase nejstastnejsi s minimalnim statem. Ale beru cokoliv lepsiho nez dnesni stav :) Zacal bych u nizsich dani :)
26. 01. 2009 | 20:19

Jiří napsal(a):

Panu autorovi, Vilémovi a ostatním hledačům správné cesty:
Jako živnostník a tedy samostatně fungující jednotka bez cizí ochrany pro moje fungování je rozhodující:

1. Zabránit korupčnímu zadaávání zakázek, nebo dohazování kšeftů známým ze strany státních úředníků
2. dostupnost úvěru s ručením 1:1
3. ďodržování platebních podmínek - splatnosti faktur v krátkém termínu, nikoliv 2 až 3 měsíce jak tady zavedly německé firmy
4. stabilita legislativy, především aby se neustále neměnila pravidla v daňových zákonech
5. jednoduchá administrativa, například zajistit aby byl jedniný úřad s názvem"Úřad pro správu daní, pojištění a poplatků.
6. maximální využití elektronické komunikace s úřady
Všech 6 vyjmenovaných bodů je výhradně kompetence státu(snad s omezením v bodu 2) a je to snadno dosažitelné bez velkých výdajů, jenom když k tomu bude vůle.
To jsou moje poznatky za 10 let praxe v podnikání.
26. 01. 2009 | 20:22

JAHA napsal(a):

Ad: Marty to JAHA
Az na taku sebaregulaciu by som necakal, resp. by som sa na nu nespoliehal. Aj ked mozog si ctim:-).
P. S. Dufam, ze sme v tomto smere svoje (zatial pomerne zmysluplne) argumenty vycerpali:-).
26. 01. 2009 | 20:28

Lukáš Bušina napsal(a):

Saliven: Ono už se, ale ukázalo, že Marty si rád vymýšlí, lže, překrucuje co řekl... Poučil jsem se jak já tak vlk.

Ale přeji hodně štěstí, aby jste měl kliku a nestalo se Vám to.
26. 01. 2009 | 20:30

vlk napsal(a):

Salivene

příteli, čeká tě zajímavé poznání.. Jak to tak sleduji.

Živě s e bavím například teď nad tím ČEZem, kkterý by prá bez státu nevznikl....
Napadá men , jak asi vznikl Microsoft nebo Intel... Pfizer.. GE.........
A uvažuji třeba nad tím, jaké je konkurenc e mezi petrolejářřskými firmami na čerpacích stanicích, jaká je konkurenc e mezi mobilními operátory, jaké á je konkurenc e na trhu televizní reklamy, jaká je v tištěných mediích...Jo jo.. co ten stát nám tad y nezadělal.
Ale Salivene- nenech s e prosím rušit.

Joa transformac e prý u nás proběhla nejlíp.. no fakt to mne naplňuje hrdostí. Ještě že nás neporazilo třeba Estonsko. Mající samozřejmě výhodu daleko nižšího startovacího hospodářského potenciálu, horší infrastruktury v každém ohledu, nesourodého obyvatelstva, malého trhu a zejména výhodu geografické polohy na periferii Evropy..
Fakt naše sousedství s Německem, napojení na jeho silniční a říční síť, vyšší vzdělanost, daleko lepší výchozí hospodářská základna nás opravňovala k tomu, abychom dopadli asi ještě hůře..
No nic. Jdu si počíst neco vážného, nachechtal jsme s e tu dost. Věřím, že s e taky dobře bavíš.
26. 01. 2009 | 20:30

Marty napsal(a):

vlk: porad jste se nenaucil cist? Ja psal o CEZu a ne o monopolech obecne.

Takze se mnou souhasite, ze v CR probehla transformace nejlepe. Proc to jednoduse nenapisete? Proc ta slozita oklika?

Ale muzeme se srovnvat napriklad se Slovinskem. To do dnesniho dne nedosahlo realnych prijmu z dob socialismu.
26. 01. 2009 | 20:37

Marty napsal(a):

JAHA: bylo to velmi plodna a prinosna diskuse :)
26. 01. 2009 | 20:40

grőssling napsal(a):

Obama to opravdu nebude mít lehké, zvlášť když příručí, kteří za nic neručí už teď říkají, že takhle ne. Dneska mi navíc dobrý kamarád z mládí a již 25 let americký občan řekl:" Čeče, už je tam 7 dní, kurňa co ten KKK dělá ?". Ale, že by Biden byla výhra ?
26. 01. 2009 | 20:46

JAHA napsal(a):

Ad: Marty
Konecne som sa dockal uznania-:).
26. 01. 2009 | 20:49

JAHA napsal(a):

Ad: Marty
Zabudol som dodat - myslim to bez ironie a zhadzovania, aj ked som dal smajlik. Ten mal iba vyjadrit radost nad "pomerenim sa".
26. 01. 2009 | 20:51

Marty napsal(a):

JAHA: nejaka dama by mozna ted dala oci v sloup se slovy: " Chlapi ..." :)
26. 01. 2009 | 20:56

Ja napsal(a):

Hmm to jsem se zase pobavil....
Ekonomie je jediná disciplína (odmítám napsat věda) ve které mohou dva lidé dostat Nobelovu cenu i když každý tvrdí naprostý opak toho co ten druhý !!!
26. 01. 2009 | 21:10

Lukáš Bušina napsal(a):

Ja: Ta nobelova cena se uděluje za konkrétní věc nikoli za názory, které ten laureát zastává...
26. 01. 2009 | 21:49

Gerd napsal(a):

Demosthenes:

Peníze jsou vždy jen peníze, ale pokud je jejich zdroj poněkud pochybný, je HDP dané země na hodně vratkých základech a silně náchylné k nečekaným výkyvům.
26. 01. 2009 | 21:57

Líný černý pes napsal(a):

to JAHA 19:40 :
Tak tak, na některé pachatele nápadů jen zaklepat.

to JAHA + Marty :
Díky, pánové, diskutujete aniž se hádáte, milá změna. A to "ale pánové" to dodávám taky, nerada někomu kazím očekávání :)

to jarpor :
Postup byl nejdříve babička, jako zákusek Karkulka, Na konci pohádky měl vlk v žaludku kamení.
26. 01. 2009 | 22:10

jarpor napsal(a):

Líný černý pes

Díky, já už na ty pohádky moc nejsem ( ani od "těch borců" nahoře, strany nerozlišuje ) a na vnuky či vnučky čekám...

Hezký večer a pozdravuji...
26. 01. 2009 | 22:41

Kanalnik napsal(a):

Krize neexistuje. Nevidel jsem ji a ani ji nikde kolem sebe nevidim.
26. 01. 2009 | 22:52

wbgarden napsal(a):

Budu neustále opakovat, veselé krizování a prosím, nezapomeňte kupovat české banány...
26. 01. 2009 | 23:20

bobánek napsal(a):

Autor si plete, bohužel, pojem informace a znalost. Skutečná spektrální řada je faktoid-informace-znalost-dovednost. Ale rád mu to odpustím vzhledem k jeho odtrženosti od českého jazyka a prostředí.
26. 01. 2009 | 23:56

Hele napsal(a):

A osud nehodného lidstva se přesně plní... nic není náhodné, ani tato t.zv. krise. BUDE KRUTÁ, VELMI BOLESTNÁ A DLOHOTRVAJÍCÍ!! Ano, je i užitečná, i nutná k ozdravění - především lidských duší. HNILOBA MUSÍ ODEJÍT! A ona taky odejde a s ni i mnoho lidí. Čas se naplnil, židobolševický bezcitný, brutální a bezohledný kapitalismus umírá - a tak přihlížejme jak bude odcházet z dějin jako prasklý smrdutý vřed na společnosti.
27. 01. 2009 | 00:40

Honza Český napsal(a):

Přiznávám, že text pana Zeleného je pro mne velmi inspirativní
Takže zcela volný trh je ve své podstatě zločinný – souhlasím
Pouze regulovaný trh je svobodný – souhlasím
Intervence do volného trhu jsou protismyslné – souhlasím
Je to asi tak, jako když při fotbalu určíte pravidla (to je dobře), ale během utkání posílíte jedno z družstev (intervence), což je špatně
Jen mi ale není jasné, kde je hranice mezi regulovaným volným trhem a trhem direktivně řízeným
A již vůbec mi není jasné, o čem všem se tu diskutuje
P.S. A kdosi tu měl asi pravdu – je třeba odlišit znalosti od schopností …
27. 01. 2009 | 03:51

Jan napsal(a):

Podtrhl bych větu: Falešnou zaměstnanost ekonomika nepotřebuje.
Ekonomika ne, ale lidi jsou docela rádi, když mají práci.
Jenže o lidi přeci nejde, to jsem už po převratu pochopil.
O co jde to jsem už taky pochopil. Jen se to tu bojím říct.
P.S. Slyšel někdy autor o Japonsku?
27. 01. 2009 | 12:16

David napsal(a):

Celosvětové bezhlavé nalévání peněz do bank, automobilek a dalších odvětví považuji za krátkozraké. Krizi to patrně nevyřeší, ale pouze jen oddálí konečný a nezvratný tvrdý dopad na dno. - Krach státních dluhopisů.- Je zajímavé, jak někteří zastánci všemocné ruky trhu často doporučují finanční injekce státu do soukromých podniků.

Proč nenechali banky přirozeným způsobem zkrachovat? Když by je nekoupila jiná zdravá banka, tak by je nakonec koupil stát. Co by bylo na tom špatného, když by se celosvětově snížil počet bank na polovinu a státy by tak získaly větší podíly a vliv v bankovním sektoru? Co by se stalo, kdyby banky už neměly ty nemravné zisky v řádu desítek miliard, ale pouze by byly jen v kladné nule? Například do automobilek bych nedal ani korunu, ať si klidně zkrachují a ukáže se v praxi ta všemocná ruka trhu. Má vůbec smysl tuto nadvýrobu ještě zvyšovat dalším plýtváním energií a surovinami? Automobilky by nám všem měly říci, jaká je výrobní cena jejich aut ve srovnání s cenou prodejní.

Na jednu stranu chápu, že se vlády snaží minimalizovat nezaměstnanost. Cesta, kterou se zatím snaží zvolit jen velkou nezaměstnanost zpomalí a oddálí, ale nezabrání jí.

Podpora zvyšování spotřeby obyvatel je velmi krátkozraká v situaci, kdy krize je i krizí z nadvýroby. Snižování daní nepomůže. Pochybuji, že rozumě uvažující občan bude tyto peníze obratem utrácet. Pochybuji, že bohatý podnikatel, který je tzv. „za vodou“ bude získané peníze z nižších daní investovat, zejména v této nejisté době, do vytváření nových pracovních příležitostí.

Jednu z cest k řešení současné krize vidím v tom, že už konečně velmi rychle pochopíme, že všichni musíme snižovat svojí spotřebu, a to ve všech směrech. Prostě zastavení toho bezmezného plýtvání, které nás ničí. Čím rychleji budeme ničit naše životní prostředí, čím více budeme plýtvat surovinami, energiemi, tím rychlejší bude konec celé naší civilizace.

Velký problém vidím také v tom, jak se rozevřely ty pomyslné nůžky mezi chudými a bohatými. Je potřeba je zase trochu sevřít, protože se ukazuje, že ti „nepostradatelní odborníci“ byli často nezaslouženě odměňováni za svoji práci, že nás spíše dlouhodobě podváděli a okrádali. Je proto potřeba přísně potrestat ty, kteří v této krizi podváděli a zabavit jim také i jejich majetky, protože nepotrestané zlo plodí zase další zlo.

Investice do vzdělání je sice cesta správným směrem, ale efekty se dostaví až se zpožděním. Zvyšování vzdělanosti také není všelékem. Už dnes jsme dost vzdělaní na to, abychom věděli, že kouření zkracuje život, a přesto nejsme schopni a ochotni proti tomuto zlu schválit potřebné protikuřácké zákony.

Podle mého názoru hlavní příčinou krize byla všeobecná tolerance ke lhaní na všech úrovních společnosti a v důsledku toho pak i všeobecná ztráta důvěry, která dnes blokuje cestu nápravy.

Důvěra se dlouho buduje, ale rychle se ztrácí. Takže nás čeká zase velmi dlouhá a bolestná cesta budování vzájemné důvěry. Kdyby se za zlovolné lhaní přísně trestalo, tak by k tak rozsáhlé globální krizi patrně nikdy nedošlo. Prostě občas by zkrachovala nějaká banka, a tu by zase koupila jiná banka, a tak by to šlo dál a žádná celosvětová krize by nebyla. Auditorské firmy totálně selhaly. Dnes už nikdo nevěří nikomu, a to je velký a podle mne klíčový problém.

To, co se stalo, je tak především krizí morálky. Kdyby se nyní začalo přísně trestat za lhaní, tak by se situace začala pomalu, ale jistě zlepšovat a mělo by to zejména trvalé výsledky.

Kam jsme se to s tou všemocnou rukou trhu dostali, když největším věřitelem USA je rozvojová země Čína a drží tak 1 bilionem dolarů USA pod krkem? Kdo bude pod krkem držet nás? Jako my jsme nevymohli dluhy od rozvojových zemí, tak nyní rozvojové země nevymohou dluhy zase od nás?

Prostě nemůžeme se bezhlavě zadlužovat, ani jako občané, ani jako státy.
27. 01. 2009 | 12:53

Žaneta napsal(a):

to David
Co k tomu dodat? Nic. Snad jen, že máte správné, ale bohužel v dnešní společnosti nerealizovatelné řešení.
27. 01. 2009 | 13:33

vlk napsal(a):

DAvide
to jako myslíte skutečně vážně? Nechat zkrachovat banky? S tím,že je koupí nějaká zdravá banka?
Tak tohle je sci fi nepřekonatelné velikosti.
Lehli skutečně zatím z významnějších bank jen LB.
Přesto jejich insolvěnc e dostala d o vážných potíží světové finanční trhy.
Pokud by padla některá banka z první světové desítky, nejspíš by šlo o dominový efekt.
Dnes nejsou dobré a špatné banky, dnes jsou jen globálně propojené banky!

A kolaps finančních trhů si nikdo nemůže dovolit.
Myšlenka na omezení spotřeby je na tom dost podobně. Pokud tohle udělá ten, kdo má c o omezovat, opět - povede to ke globálné dlouhodobé ekonomické krizi. Sousta kapacit všeho d ruhu bud e najednou úplně nepotřebných, sousta lidí ztratí práci. Státy neutáhnou sociální síť, banky začnou krachovat, protože se jim nebudou vracet úvěry. Krach bank znamená zbídačení střadatelů atd. atd.

Takže tud y rozhoděn cesta nevede. Jsmeke spotřebě odsouzeni. Musí však přijít restrukturalizac e té spotřeby. Nejspší i tak, e prostě budou s potřebovávat jiní zítra než byli ti , co spotřebovávali včera.
Západ zaplatí velmi tvrdu daň za vývoz práce do Číny a Asie.
Tohle je jen první výsledek. Přijdou další. A to včetěn okamžiku, až krize odezní...
27. 01. 2009 | 21:00

vlk napsal(a):

No pobavil mne opět sběrač tramvajových mouder..

Že prý transformac e proběhla u nás nejlépe.
No nepochopil, co mu bylo sděleno, že jsme z toho, díky jediněčným komparativním výhodám , za které jsme nemohli a které nemohl zmastit ani Klaus vyšli nejlépe.
Třeba pochopí jednoduchý příkald:
Jsou tři malí kluci. Chtějí na pouť co přijela do města.
Dostali od rodičů peníze.

Jarda dostal 150 Kč, aby si zaplatil obědy na dva týdny v družině.
Tonda dostal 75 Kč aby si je zaplatil na týden.
Honza dostal 35 aby si je zaplatil na tři dny.

No neodolali a vyrazili. Kolotoče, houpačky, střelnice.

Jarda utratil polovinu. Zůstalo mu 75.
Tonda utratil 30 Kč, zůstalo mu 40

Honza utratil 10 Kč. Zůstalo mu 25.

Takže Jarda si koupil nakonec obědy na týden, Tonda na tři dny a Honza jen na dva.

No zdejší myslitel je toho názoru, že nejlépe nakonec pořád dopadl Jarda, protože si koupil nejvíc obědů....
Což je tedy neoddiskutovatelný fakt.
A my jsme udělali transformaci ppodle Jardy. Jsme tedy nejlepší.
Bravo.
Když jsme na blogu prof. Zeleného, s kterým a i tenhle člověk prý nemá potíž, tak mu sem dám odkaz na články prof. Zeleného, týkající s e naší úspěšné privatizac e a transformace. Ať si užije:http://www.darius.cz/ag_nikola/clanek25.html
27. 01. 2009 | 21:11

Žaneta napsal(a):

pane Vlku,
já si myslím, že nás kolaps finančních trhů stejně nemine a sanace bank v podobě zadlužování daňových poplatníků jen povede k oddálení tohoto kolapsu a prohlubování jeho následných důsledků. Nechci být pesimista, ale fakt, že finanční obchod mnohonásobně převyšuje obchod se zboží a službami (alespoň před krizí, tomu tak bylo) mi napovídá, že zde asi není něco v pořádku. Chápu to tak, jako že vyrobím židli a dalších dvacet obchodníků z ní bude mít provizi. Je jasné, že když přestane být o židle zájem, tak nedostatečná poptávka postihne především sektor obchodníků. Když budu vyrábět židle na sklad, tak samozřejmě postihne výrazně i mě. Budu tedy stejně jako obchodníci žádat dotace od státu, abych mohla dál vyrábět židle na sklad a nemusela propouštět zaměstnance. Dotaci dostanu a židle stejně nikdo nebude kupovat a já budu mít jen o něco plnější sklad, který se bude rovnat oné dotaci od státu. Takhle na tom prodělají nejen obchodníci a výrobce, ale i stát (daňoví poplatníci). Řekla bych, že dnešní systém finančních trhů musí prostě ustoupit něčemu jinému novému, co bude prostě fungovat lépe. Možná, že se pletu. Ráda si poslechnu vaše vysvětlení.
Přeji krásný den.
28. 01. 2009 | 05:46

David napsal(a):

vlkovi:

cituji vás: „Nechat zkrachovat banky? S tím, že je koupí nějaká zdravá banka? … Pokud by padla některá banka z první světové desítky, nejspíš by šlo o dominový efekt. … A kolaps finančních trhů si nikdo nemůže dovolit.“

Dominový efekt přesto nastal, který se navíc ještě přelévá do jiných odvětví (automobilky, ocelárny a další). Kdo kolaps finančních trhů nevidí, tak to je jeho problém. Čas ještě ukáže, jak nesmírně hluboká krize to je.

Takže se už nyní ukazuje, že záchrana bank nebyla příliš účinná. Banky si stejně nedůvěřují. Na snižování úrokových sazeb u centrálních bank adekvátně nereagují.

Státy postupují tak, jak postupují. Představme si tak trochu, jak by to asi vypadalo, kdyby to bylo bez této státní pomoci. Nastal by opravdu „velký třesk“. Nezaměstnanost ve finančním sektoru by vzrostla velmi rychle o desítky procent. Krachující banky by za velmi, velmi nízkou cenu koupil stát. Vznikla by jedna velká státní banka se zárukami státu a finanční operace by pokračovaly dále. Po velké bouřce by se relativně rychle vyjasnilo. Takhle v tom marasmu se budeme plácat ještě několik let a stejně dříve nebo později patrně dojde k velkému slučování bank, akorát s tím rozdílem, že peníze, které státy do nich teď nalijí zase zůstanou v soukromých rukách a státům tak zůstanou oči pro pláč.

Pokud nebudou přísně potrestáni všichni ti darebáci, kteří nás podvedli, tak se to nemůže zlepšit. Nepotrestané zlo plodí další zlo. Chce to rychlé soudy a rychlé zabavení majetku. Snížení platů v bankovním sektoru u všech řídících pracovníků o 50%. Ukazuje se, že to nebyli „nepostradatelní odborníci“, kteří musí být přepláceni, aby neodešli ke konkurenci, ale často jsou to jen obyčejní podvodníci - (už jen ty nemravně vysoké bankovní poplatky i za to, že si do banky vložíte peníze, nebo že za předčasné splacení dluhu platíte pokutu atd. atd.). Ptám se, proč americké hypotéční banky, když viděly, že lidé přestávají zvládat splácení úvěrů, proč jim nesnížily ty nemravně vysoké úroky, aby zabránily krizi? Měly by jen nižší zisky, ale to raději nechaly celý systém zkrachovat, a ať to stát zaplatí. Jen si vzpomeňme, jak naši přední odborníci ještě nedávno říkali, že zadluženost našich domácností je jen 20%, a že bychom se měli dostat na 80% úroveň, jako je to v USA. A teď je všechno jinak.

Potom všem, co se už stalo, věřte odborníkům.

Nedivme se, že i u nás teď nastane období, kdy lidé nebudou schopni splácet své půjčky. Jedním důvodem bude velká nezaměstnanost a druhým důvodem nemorální příklad těch bohatých z počátku 90. let, kteří si vzali úvěry za stovky milionů a taky nikdo z nich peníze nedostal zpět. „Štěstí“, že už od roku 2000 máme exekutory, a ti si už s těmi malými dlužníky poradí.

Cituji vás, vlku: „Myšlenka na omezení spotřeby je na tom dost podobně. Pokud tohle udělá ten, kdo má co omezovat, opět - povede to ke globální dlouhodobé ekonomické krizi. Spousta kapacit všeho druhu bude najednou úplně nepotřebných, spousta lidí ztratí práci. Státy neutáhnou sociální síť, banky začnou krachovat, protože se jim nebudou vracet úvěry. Krach bank znamená zbídačení střadatelů. … Jsme ke spotřebě odsouzeni.“

Napsal jste to pěkně. K tomu co jste napsal bohužel patrně dříve nebo později stejně dojde. Tomu není ale možné zabránit zvýšenou spotřebou. Restrukturalizace spotřeby je dlouhodobá záležitost a efekty se nedostaví hned. Co bude do té doby? Čím více budeme spotřebovávat, tím více se bude krize prodlužovat a prohlubovat, nadvýroba a plýtvání stoupat až se to definitivně zhroutí jako domeček z karet.

Restruktualizace ano. Já navrhuji především udělat jakýsi přechod v myslích lidí od bezbřehého materiálna k duchovnímu rozměru. Například v Indii už takoví lidé existují a jsou velmi spokojení se svým životem, kdy jejich jediným majetkem jsou jen šaty, které mají na sobě. Samozřejmě, že v žádném případě nemám na mysli návrat do prvobytně pospolné společnosti, ale myslím si, že je potřeba „nastolit“ určitou ROVNOVÁHU v tom, co je smyslem našeho života, smyslem existence naší civilizace.
28. 01. 2009 | 13:24

David - 2. část napsal(a):

Nemyslím si ale, že k dosavadnímu způsobu spotřeby jsme odsouzeni na věčné časy. To je nám sice ze všech stran vtloukáno do hlav, ale to není jistě smyslem existence naší civilizace. Tato doktrína slouží jen těm, kteří potřebují na naší hlouposti zbohatnout. Ještě před několika měsíci nám bylo vtloukáno do hlav – spořte si na důchod! Nyní obrat o 180°. Bezmyšlenkovitě utrácejte a zabraňte krizi! To si z nás ti „odborníci“ dělají blázny?

Právě teď je vhodná doba k radikální změně v našem uvažování. Je potřeba se více věnovat duchovnímu rozměru naší existence a pak uvidíme, jak málo nám stačí k plnohodnotnému a spokojenému životu.

Na dnešní svět by bylo dobré se podívat trochu z jiného úhlu. Zajděte si do hypermarketu a podívejte se na všechno to zboží a zamyslete se, co z toho ke svému životu vůbec nepotřebujete a uvidíte, kde všude by se dala snížit spotřeba, plýtvání surovinami, energiemi i lidskou prací.

Veliký problém vidím v tom, jakým vhodným, a zejména nenásilným způsobem, rozdělit často nezaslouženě získané bohatství malé skupiny lidí mezi ty chudé. Zdá se, že velké nezaměstnanosti se nemůžeme vyhnout, protože honba za ziskem a zvyšováním produktivity práce nemá snad ani své meze.

Myslím si, že by bylo lepší, kdyby se všeobecně pracovní tempo zpomalilo, a tím více lidí by získalo práci, protože je mnohem výhodnější mít práci i za méně peněz, než být úplně bez práce. To, že například automobilky omezují práci na 4 dny v týdnu je dobrým řešením. Samozřejmě, že se budeme muset smířit i s poklesem životní úrovně – to je nevyhnutelné.

Skutečná solidarita bohatých s chudými by nám všem prospěla. Chudým by se pomohlo a bohatí by měli alespoň dobrý pocit z dobrého skutku.

Štěstí člověka spočívá v tom, co v životě udělal pro druhé.
Podle mého laického názoru je situace ve světě i v našem státě o třídu horší než se veřejnosti může přiznat, aby nenastal chaos ještě větší než je.

Je to prostě celosvětová KATASTROFA!!!

Světoví ekonomové jsou rozsahem krize přímo zaskočeni a vyděšeni. Zdá se, že i nositelé Nobelovy ceny za ekonomiku spíše mlčí, protože si nevědí rady, což dokazují podle mého laického názoru často velmi chaotické kroky jednotlivých států. Loď se potápí. Zachraň se každý jak umíš.

Podle mého názoru je hlavní příčina v celosvětovém LHANÍ a PODVÁDĚNÍ, které jako rakovinový nádor prorostlo do všech oblastí naší civilizace!!!

Společnost, která tím vznikla, způsobila, že slušný člověk, slušný podnikatel neměl proti těm dravým darebákům šanci přežít. Budování této zrůdné společnosti trvalo „desítky“ let, a proto i případná léčba a náprava bude trvat desítky let a ne, že na konci roku 2009 se to změní k lepšímu.

Dosavadní kroky vlád pouze krach oddalují, který nás patrně dříve nebo později stejně nemine. Až potom se budeme moci odrazit ode dna, ale to budeme všichni možná o 50% chudší.

Kdyby se celosvětově nelhalo a nepodvádělo, tak by k tak rozsáhlé a vše zničující krizi patrně nikdy nedošlo.

Je to krize MORÁLKY celé naší civilizace!!!

Zbrklé a chaotické nalévání finančních injekcí do bank, automobilek a dalších odvětví se nám ještě vymstí.

Je to nedovolená podpora státu účelově vybraným soukromým subjektům. Nám se to už nevyplatilo, když stát na rozdíl od jiných bank nepomohl IPB. Důsledek – prohraná arbitráž s Nomurou, která nás stála miliardy.
28. 01. 2009 | 13:33

David - 3. část napsal(a):

Co se bude teď odehrávat na celém světě, když státy pomáhají jen některým vybraným bankám, některým automobilkám atd.? Nastal totiž dominové efekt. Některé banky, které ani pomoc nepotřebují, žádají o státní pomoc z preventivních důvodů. Když se pomáhá ostatním, proč bychom nepožádaly i my? Viz francouzská Societe Generale. Proto se rozjela ta lavina, že o pomoc žádá už pomalu kde kdo a nebere to konce.

Hrubým způsobem se tak porušují rovné podmínky při hospodářské soutěži, čím se zcela odůvodněně může roztočit obludné kolo řady arbitráží a státy se v konečném důsledku nedoplatí, protože na prohrané arbitráže nebudou mít peníze. Nebo se budou vědomě porušovat zákony?

Na celém světě se tak mohou zrušit úřady na ochranu hospodářské soutěže, protože dosavadní postupy států tuto ochranu zcela bezprecedentním způsobem porušily.

To, že by náš stát soukromým bankám dorovnával úroky na úvěry tak, aby rovnou i ony mohly půjčovat za dnes výhodnější sazby OECD se mi vůbec nelíbí. Ledaže by také nám, obyčejným občanům, stát dorovnával úroky v bankách alespoň na úroveň inflace, aby se nám nesnižovala naše kupní síla.

Patrně bude muset dojít „nějakým“ způsobem k znovu přeskupení majetku mezi bohatými a chudými. Nůžky mezi chudými a bohatým jsou rozevřené už neúnosně. Ještě jsem, až na ojedinělé výjimky nezaznamenal, že by generální ředitelé bank a krachujících podniků si sami snižovali své platy a odměny. K tomu, ale bude muset dojít ve velkém rozsahu. Čím dříve, tím lépe.

Nabádání občanů, ke zvyšování spotřeby je jen poslední zoufalý pokus, jak co nejvíce oddálit totální krach.
Kéž bych se ve svých laických názorech mýlil.
28. 01. 2009 | 13:37

vlk napsal(a):

Žaneta + David

odpovím vám oběma najednou, protože v podstatě píšete / také/ o tomtéž.
Žaneto, váš příměr se židlemi je naprosto špatný.

Je to jinak. Máme dvě krize. Primární finanční a sekundární ekonomickou, vzniklou z té první.

Nejde o výrobu židlí. Banky mají v ekonomice asi stejnou funkci jako srdce v lidském těle. Distribuuje krev a přijímá ji zpět a zase distribuce.
Pokud to srdce zkolabuje, musíte mít rychel nějaký by pass nebo nové srdce jinak je exit.
A o tohle jde. Pokud se nepodaří udržet banky , dojdek destrukci celého finančního sektoru a tím k exnutí hospodářství.
David říká - nechť se nechají zbankrotovat nbanky. Stejně státní pomoc povede jen k oddálení toho bankrotu. Možná ano, ale modleme s e , aby to nebyla pravda. Krach už jendé velké světové banky z první desítky by asi k tomu exnutí vedl.Řetězová reakce, tak tu si radši nepředstavit- run na banky a kolaps všech. Lidé p a podniky přicházejí o úspory...Chaos revoluce, možná zánik civilizace, kdo ví..
Tohle všechno znamená ponechat banky svému osudu. zcel a jistě. Nebudou li banky, skončí i podniky. Nepůjdou platby, ztratí s e peníze.
Tohle by byl výsledek.Popisuji to hodně jednoduše..A l e takhle nějak by to bylo.
Může ovšem být, že s e něco takového stane, i pře sstátní výpomoci. Nehci s e toho dožít. Pokud žaneto a Davide o tomhle uvažujete jako o reálném scénáři / a já vás nebudu převědčovat o opaku/ , pak předpokládám, že jste už veškerou hotovost vyměnili za invetsiční zlato. Samozřejmě až na malý podíl toho, co potřebujete k holémuu přeívání. Protože držba zlata pak bud e znamenat, že budete za toho kolapsu za vodou.. Ovšem v nastalé revoluci jde o dost relativní výhodu.
28. 01. 2009 | 18:39

Robert Miller napsal(a):

Do diskuse: Názory nositele Nobelovy ceny, Paula Samuelsona (93) o nemž president Klaus nedávno, tuším že v USA, prohlásil: Samuelsonova “odborná znalost se zdá být neuvěřitelně velká, pro normálního člověka nepředstavitelná a mimo dosah (chápání).”

V LN "Zotavení dříve než v roce 2012 nepřijde"

http://www.lidovky.cz/do-ro...
K tomuto překladu (bohužel zase s chybami, jako když “US terasuries”, tedy obligace americké federální vlády, kam si, hlavně Čína, ukládá tisíce miliard dolarů jsou přeloženy jako “americké trezory”) odkaz na nezkrácený anglický originál:

http://www.tmsfeatures.com/...

Jsem přesvědčen, že by bylo, ve všeobecném, skutečně národním zájmu, aby jak občané, tak kdolokiv jiný s vysoce kvalifikovanými názory a zkušenostmi, které Paul Samuelson rozhodně má a které představuje, v té které míře seznámili, jenen proto, že, ještě jako mladík, pracoval na řešení Velké hospodářské krize 30. let. Věnovat ideologicky nezaujatou, skutečnou pozornost názorům právě třeba Samuelsona bych přál i členům NERVu a vlády a doufám, že se tostatek z jeho nadčasové a aktuální moudrosti, interpretace věcí a tedy i konkrétních řešení objeví v diskusích, doporučeních a nakonec i v opatřeních a jejich vysvětlování a komunikaci veřejnosti a participantům v hospodářském a politickém dění.

http://www.tmsfeatures.com/...

Samuelsonovo chápání věcí a tedy i řešení by u nás měla rezonovat příznivě i proto, že prezident Klaus opakovaně, po desetiletí, zásadní vliv Samuelsona na něj samého zdůrazňoval. Opakovaně uvádí, jak podle 6. vydání Samuelsonovy učebnice, kterou v 70. a 80. letech získal, připravoval prezentace na seminářích, které se organizovaly ve Státní bance a jinde. Na svých webových stránkách má prezident celkem 5 odkazů na Samuelsona, včetně toho, kdy připomíná, že se éra „ekonoma číslo jedna“ byla označována za „věk Samuelsona“.

Z http://www.klaus.cz následující citace:

V roce 1967 svět někde oslavoval a někde jen připomínal 100 let od publikace Marxova Kapitálu a dokonce i slovutná Americká ekonomická asociace o tom uspořádala konferenci. Do vnitřních bulletinů Ekonomického ústavu ČSAV jsem přeložil projev Paula Samuelsona (tehdejšího ekonoma číslo jedna – běžně se říkalo, že existuje „The Age of Samuelson“), který v něm formuloval tezi, že „v oboru ekonomie byl Marx jen postricardiáncem menšího významu“.

--

S EU (Ekonomickým ústavem ČSAV, ne potrefenou, „socanskou“ EU:) jsem ale i v mimořádně nepříznivých podmínkách let sedmdesátých a osmdesátých různými formami udržoval kontakt – přes manželku, která tam pracovala, přes řadu bývalých kolegů, kteří „odesláni na praxi“ nebyli, přes mnohaletou anotační a rešeršní práci pro dokumentační oddělení knihovny ústavu (což pro mne byl unikátní zdroj jinak nedostupné literatury), přes psaní do Politické ekonomie až k vedení seminářů podle Samuelsonovy učebnice pro nejmladší generaci ekonomů v perestrojkovské éře poloviny osmdesátých let.
... Slavné byly rané diskuse nad keynesiánstvím a teoriemi růstu, semináře (resp. vzájemné vyučování se) nad učebnicí Samuelsona, přednášky tzv. Graduační školy,

--

Nejprve jsme se seznamovali s ne-marxistickými teoriemi ve společenských vědách, s literaturou než byl tzv. socialistický realismus, s neoficiální kulturou. Tehdy jsme také objevili ekonomii hlavního proudu (Samuelsonovu učebnici), existencialismus a personalismus ve filosofii, beatnickou literaturu a životní styl (On the Road Jacka Kerouaca), jazz a absurdní drama.

--
Jiřího Weigla jsem viděl prvně někdy v polovině 80. let, když jsem vyučoval mladé ekonomy tehdejšího Ekonomického ústavu ČSAV moderní ekonomii podle hlavní světové učebnice napsané nositelem Nobelovy ceny za ekonomii P. A. Samuelsonem.

dokončení níže
29. 01. 2009 | 14:47

Robert Miller napsal(a):

dokončení (z posledního odkazu na Samuelsona na http://www.klaus.cz"

"After having studied only Marxist political economy at the Prague School of Economics in my undergraduate years to suddenly have Schumpeter’s book in my one hand and the sixth edition of Samuelson’s textbook in the other was a true revelation. ... His expertise seemed incredibly large, for normal human beings unimaginable and beyond reach."

Podle prezidenta Klause Samuelsonova “odborná znalost se zdá být neuvěřitelně velká, pro normálního člověka nepředstavitelná a mimo dosah (chápání).”
29. 01. 2009 | 14:50

M.V. napsal(a):

Zajímavé pro přečtení:

http://www.project-syndicat...

autor:Rudi Dornbusch je profesorem ekonomie na MIT a bývalým hlavním ekonomickým poradcem jak Světové banky, tak i MMF.
29. 01. 2009 | 20:30

David napsal(a):

Lidové noviny 29.1.2009 :

Deprese v Davosu

... „Právě skončil panel o stavu světové ekonomiky. Byl to zatím ten nejdepresivnější a nejvíc skličující panel. Dokonce dřívější optimisté propadli skepsi. ...

... George Soros se o chvíli později nechal slyšet, že současná krize je horší než světová recese ve 30. letech, a v obědové pauze se místo obvyklého cvrkotu všude jen vyděšeně šeptalo. ...

... Komu věřit? V tuto chvíli spíš skeptikům. Ale od účastníků fóra v Davosu žádné zázraky nečekejme. Sešlo se tu až moc lidí, kteří mají současnou krizi na svědomí a nevědí, co s tím. Proto je tam při obědě tak ticho.“

Jaroslav Plesl
29. 01. 2009 | 21:01

Bača napsal(a):

Jako laik vidím krizi v nadvýrobě a vysoké produktivitě, která předběhla koupěschopnost obyvatelstva. Další problém je, že peněz je dostatek, ale jen u omezeného počtu lidí, kteří v bankách drží nadbytečné peníze. Ty by mohly být využity pro obyvatelstvo. Další problém vidím ve všeobecném kolapsu a nasycenosti trhu, který nemá kam expandovat. Jsou to i prostorové možnosti pro civilizaci.Vidí někdo kde je hranice mezi množstvím např. aut a prostorovými možnostmi planety? Je možné do nekonečna budovat komunikace a přitom zachovat dostatek půdy pro výživu člověka? A toto kapitalismus není schopen vyřešit. Musí dojít k totální regulaci s respektem ke skromnosti.
29. 01. 2009 | 23:47

Delikat napsal(a):

Nejen podle zdivočelé, sobeckén pravice údajný soudruh "socialista" Obama teď jen na oko napomene Wall Street, že si vloni, přes stovky miliard dotací na záchranu svých nezodpovědně manažovaných institucí přesto vloni, z těchto dotací rozdělili 18.000.000.000 na prémiích. Odvěký, jen k dokonalosti dovedený ideál sobeckého individualismu: privatizace zisků, socializace ztrát se zase opakuje. Jedinou obranou mas, kterén nemají podplacené legislativce, armády právníků je revoluční násilí, ikdyž podplacená média a mocenský mechanismus káže být pasivní.

Obama calls $18B in Wall St.
The Associated Press

WASHINGTON (AP) — President Barack Obama issued a withering critique Thursday of Wall Street corporate behavior, calling it "the height of irresponsibility" for employees to be paid more than $18 billion in bonuses last year while their crumbling financial sector received a bailout from taxpayers. "It is shameful," Obama said from the Oval Office. "And part of what we're going to need is for the folks on Wall Street who are asking for help to show some restraint, and show some discipline, and show some sense of responsibility."

The president's comments, made with new Treasury Secretary Timothy Geithner at his side, came in swift response to a report that employees of the New York financial world garnered an estimated $18.4 billion in bonuses last year. The figure, from the New York state comptroller, drew prominent news coverage.

Yet Obama's stand also came just one day after he surrounded himself with well-paid chief executives at the White House. He had pulled in those business leaders and hailed them for being on the "front lines in seeing the enormous problems in our economy right now."

The executives who appeared with Obama are not leaders of the Wall Street financial companies that the president targeted, but rather heads of such well-known manufacturing and technology giants as IBM, Motorola, Xerox and Corning. Still, they get paid handsomely.

Most of those who stood with Obama earned a total 2007 compensation package of between $8 million and $21 million, according to a review by The Associated Press. Those calculations include the executives' salary, bonus pay, incentives, perks, the estimated value of stock holdings and other compensation.

Lashing out at Wall Street bonuses, Obama said the public dislikes the idea of helping the financial sector dig out of a hole, only to see it get bigger because of lavish spending. The comptroller's report found such bonuses were down 44 percent, but at about the same level they were during the boom time of 2004.

Vice President Joe Biden also chimed in, saying the level of bonuses "offends the sensibilities."

"I mean, I'd like to throw these guys in the brig," Biden said in an interview with CNBC.

Obama said he and Geithner will speak directly to Wall Street leaders about the bonuses, which threaten to undermine public support for more government intervention as the economy keeps reeling.

Takže tady to je, Obama přeplávcené gaunery trošku veřejně pokáral. Nikdo z nich nejde do báně, nikdo z nich nebude okrádat rodinu tím, že prémie nebudou tučné. Prostě pohoda. NERV má zase inspiraci. Třeba snížit daně, aby tlusté končky mohly investovat .... v Číně.
30. 01. 2009 | 02:32

slayer napsal(a):

Pane Millere,

neobsahovala Samuelsonova ucebnice predikce o tom, kdy SSSR dozene a predezene USA? Tyto pak byly po padu vychodniho bloku z dalsiho vydani ucebnice v tichosti stazeny. To moc neukazuje na Samuelsonovu odbornost, nebo proziravost.
30. 01. 2009 | 04:18

bytel napsal(a):

Zatímco vlády řady zemí připravily nemalé balíky pro dávání finančních injekcí ,v Čechách se krisová diskuse točí okolo fiskalismu a nejednou se vrací do dob Schacht-Keynesiánství před II.sv.válkou s odbočkou ke stalinismu J.Havla.
Globalismus? -Stiglitz ještě než krize vypukla tvrdil obsáhle českému tisku,že globalismus je fikce.Dle něj tedy zeměkoule tvořila kaleidoskop autonomních lokalit.Brzy po vypuknutí krize obvinil v českém tisku pravicovou ideologii a kuponovou privatizaci jako příčiny české krize po boku US krize.Nyní Klaus a Putin na světovém fóru v Davosu,Topolánek v předsednictví Bruselu.Na příkladu Ruska a ČR vidíme ,že dosud ještě většinou nezvládáme malou a velkou násobilku globalistiky.Já osobně za jejího duchovního (ve smyslu ne iniciace,ale čisté teorie-percepce) otce považuji K.Marxe,který faktoru koncentrace mezinárodního kapitálu přidával rozhodující význam.Ovšem politslang to v XX.st.zaměnil za pojmy dvou supervelmocí.V ekonomickém smyslu pak se měly na mysli ruské suroviny a zbraně a americký dolar a technologie a zbraně.Ovšem SSSR se mezitím z hvězdy stal souhvězdím a Rusko vůči evropské integraci zaujalo zdrženlivý postoj.V.Klausovi je oponenty vytýkán částečný politický izolacionismus v evropské integraci. To ukazuje,že V.K. míří svým myšlením někam doprostřed mezi evropskou a světovou ekonomiku a evropskou ekonomiku (evropský užší,světový širší rámec globalizace).Zde ovšem myslím nikdo téměř nezná efektivní racionální kalkul jak to spočítat v nákladovosti a růstu.Protože roli hraje zejména doprava a cenová dostupnost.Rusko směrem do Evropy nemusí připočítávat (a partneři) 2000 km dopravy navíc u surovin,ale u jiných komodit ano.Plyn a ropa-se díky potrubím počítají zvláštními dopravními vzorci,jejich náklady nejsou účtovány dopravní naftou,benzínem a elektřinou železnice,platy řidičů a dopraváků,investicemi a údržbou do vozidel.
V ekonomické politice je Klausoekonomika pestrá: německý stroj,ruská surovina,česká pracovní síla,měnou euro-koruna-rublodolar.Tady má Marxovi bilančně-pohybové m,c,v kapitálu pestré původové barevné pozadí,samozřejmě ve finale počeštěné.
30. 01. 2009 | 06:43

voice napsal(a):

Popudím? Přijměte všichni jmenování omluvu v duchu zdravé ctižádosti.Okolo r.1990 z číchsi úst zaznělo,že K.Marx byl ješita.Nu dobrá.K Millerovi a Bytelovi i dalším:Nobelova cena komunistovi se nepamatuje,leda se zpožděním toho druhého.Ne tak "levici".Ctižádost u pánů Samuelsona,Stiglitze a dalších lze i předpokládat,v USA je úspěch podmínkou přežití.Takže Samuelson je "komentátor",Stiglitz nemarxistická levice,Klaus nemarxistická pravice.Protože Klaus prošel díky totalitě výukou Marxe důkladně,domnívám se,že ve srovnání s oběma američany v ní lépe myslí,ale hůře počítá.Nicméně bych částečně souhlasil se Stiglitzem,že přes spojení krizovou globalitou i ekonomik USA a ČR mezi jinými,jsou jejich krize asi ne hlavně z jednoho soudku,ale dvou různých soudků.Americká krize je "lafetový efekt"-kdy ekonomika-lafeta děla se pohne výstřelem (pokrokem technologie)dočasně zpět,krize česká je opačný efekt-retardační-je spojena s technologickou zaostalostí.To přesto,že Klause osobně hodnotím lépe jako ekonoma než politika.Na rozdíl od třeba Zemana.Ovšem amatematicismus V.K.je velký,uvážíme-li, že Nobelovy ceny v ekonomii dostali třeba Leontjef a Kantorovič z Ruska,za exaktní matematické modely národního hospodářství,vůči nimž jsou oba američané verbalisté.
Mimochodem,můj dojem je,že v napodobování stylu jak získat Nobelovu cenu za intelekt ve společenských vědách,máme v napodobování J.P.Sartra,nositele NC, hned čtyři "verbalisty" (Sartrovo krédo po jeho zklamání komunismem,z něhož včas vystoupil,jsou slova) v ČR:
býv.předseda KSČ ,dnes nestraník-Svoboda,soc.demokrat J.Havel,dramatik-expresident V.Havel a poslanec revidované ke "slušnosti západního stylu dnešní KSČ-Ransdorf.
30. 01. 2009 | 09:28

George napsal(a):

Pro Žanetu: Já si nemyslím, že by primárně byla chyba na straně výrobců, např.židlí, že by vyráběli něco, o co není zájem, ted židle na sklad. I když se totiž výrobce přeorientuje na něco jiného, stejně si nepomůže, protože nejde o to, že by lidé chtěli kupovat něco jiného, ale o to, že najednou už NEMOHOU kupovat tolik jako dřív, protože klesla jejich koupěschopnost. David hovoří o podvodu. Myslím, že v tom je hodně pravdy, protože banky dlouhodobě propagovaly módu žít na dluh, z půjček, a tím reálnou koupěschopnost obyvatelstva (hlavně v USA) UMĚLE zvyšovaly. Udržovaly lidi v ILUZI, že si klidně mohou žít nad poměry, že se nemůže nic stát (= podvod č.1). Banky totiž z dluhů mají procenta, a tak čím víc lidí se zadluží, tím lépe. Špatných úvěrů se zbavovaly tak, že je balily do líbivých balíčků, které pak rozesílaly do celého světa (= podvod č.2). Desítky let to celkem fungovalo, až zadlužení dosáhlo takového stupně, že už ani podvodné balíčky nepomáhaly a tenhle systém hromadného zadlužování se začal hroutit. Už nepomáhaly ani podvodné praktiky ratingových agentur (= podvod č.3).

Ale ani z finanční krize, která se začala rozbíhat, si bankéři mnoho nedělali, protože vědí, že drží jako rukojmí miliony obyvatel, které vlády jen tak nenechají ožebračit. Také vědí, že bez bank by se zhroutila ekonomika, jako bez krevního oběhu zkolabuje tělo, jak píše p.VLK. Vědomi si své důležitosti a nepostižitelnosti, klidně si bankéři dál nadělují milionové až miliardové odměny. Nejsem ekonom, ale napadá mne, jestli by pro ozdravění finančního systému opravdu nebylo lepší, aby na čas ty rizikové banky raději převzal stát, jak píše David. Protože jen tak nalévat do bank miliardy a nemít kontrolu nad jejich použitím mnoho nepomůže.
30. 01. 2009 | 11:06

George napsal(a):

Oprava: ... tedy židle na sklad ...
30. 01. 2009 | 11:13

SuP napsal(a):

vlku -
dobrý (to konejšení strašpytlů), ale k Tvému pohledu na funkci bank mám výhrady.
Základem fungování trhu je oběh ZBOŽÍ, ne peněz. A oběh zboží udržuje výroba. Ne peníze, tedy ne banky. Pravdu ovšem máš v tom, že pokud oběh peněz díky bankám přestane fungovat, komplikuje to trh. Peníze jsou v tom koloběhu jen zjednodušující nástroj.
A pokud banky, které mají mít důvěru svých klientů a mají DOBŘE hospodařit s jejich kapitálem, tuto funkci nesplní a dokonce svými pokusy vyvolají ztráty, je to podle mého zpronevěra jako každá jiná a mělo by s ní býti takto nakládáno.
30. 01. 2009 | 12:34

Mira napsal(a):

Podle mého názoru jde hlavně o krizi společnosti, a tam je třeba začít.Současný systém se přežil zneužitím, jako ostatně všechny předcházející systémy společnosti.ČR je tak výhodně malá, že by s tím mohla začít.
Občané nepotřebují žádné politické strany, ale demokraticky volené odborníky v čele rezortů, které vytvoří 8 -10 členné rady v čele každého "Ministerstva".nad nimi bude vládní rada, která jednotlivé rezorty sladí - ekonomicky, právně i projektově.
Za ušetřené peníze za souč. těžkopádný systém bude vypracován pro občany postižené krizí dočasný Krizový projekt.
Nevidím žádný problém začít s průhledným, pružným a odborně zvládnutým demokratickým (demokracii pro všechny stejnou zajistí smysluplný právní systém)
jednoduchým systémem. Stačí opravdu jen chtít a toho se stále nedostává. Nepružnost teoretizování vyčkávání a bezradnost je klimatem dnešních dnů.
30. 01. 2009 | 14:14

F. Adamec napsal(a):

Statni monopoly T & A Bata a CEZ (KSC-ODS):
Co maji spolecneho?
Klausova Lisabonska smlouva - Zelezny rika: „My mame sveho Ganleyho, ktery je naprosto konzistentni. A to je Vaclav Klaus. To je nas vzor.“
Masaryk ziskal cast ruskeho carskeho pokladu, 18 vagonu, pro Legio banku v Praze a Podkarpadskou Rus, za ucast ceskych bolsheviku na Velke rijnove revoluci. Na Podkarpadske Rusi si Masaryk a Bata nadelali laciny pracovni ceskoslovensky a surovinovy kapital ve 30. letech, podle ceskeho, komunistickeho a militantniho snu, "Budovani statu pro 50 000 000 lidi". Ucty dodavek obci firma T & A Bata nezverejnila.
1905 TGM: Muzove... a jini nestitili se v otazce vedecke hlasovat. Veci, ne historie, veci ne vyvoj, je to heslo realismu, jak mu rozumim (vedecky a materialisticky).
1907 TGM: Jsem smysleni nejen socialniho, nybrz primo socialistickeho.
1908 TGM - CESKA OTAZKA: "In concreto byl ukol: utvorit a rozsirit samostanou a samobytnou kulturu ceskou ... na jednotnem nazoru na svet a na zivot. ... Zabirani zemi ciziho uzemi a obyvatelstva je nepotrebne... Ja jsem stat, narod a lid, musi si rict dnes kazdy, kdo politicky mysli, ... " Ludvik XIV: „Stat, to jsem ja.“).
1917 TGM k jednotkam ceske brigady v Rusku: „s narodem nemeckym neni mozny mir, s nim nutno bojovat nuz na nuz. Ano, nuz na nuz, az dokonce, coz neni nelidske!“ „Budeme k bolsevikum naprosto loyalnimi, nebot my Cechoslovaci milujeme Rusko a prejeme si, aby bylo silnou a svobodnou demokracii“.
1918 TGM k Cechum a Slovakum v Chicagu: „Revoluce, pri niz by se predkladaly ucty, byla by pro deti a ne pro rozumne lidi.“
1918: TGM zaslal britske vlade memerandum s nazvem: Independent Bohemia (Nezavisle Cechy).
1920: Cechoslovaci predali bolsevikum jen cast ukradeneho carskeho podladu a admirala Kolcaka, zemrel s vykrikem: „Spasibo vam, cecho-sobaki!“
1924 Ottuv obchodni slovnik: "Slovensko bude nasi kolonialni zemi. Je mylnym nazorem domnivati se, jako by snad kolonialni zeme nesmela s materskou hraniciti. Priklad je Rusko se Sibiri".
Na Uhrajine si Tymoshenkova nadelala kapital v plynarenstvi v 90. letech. Juscenko a Bush je primo angazovan v RosUkrEnergo a Janukovycz zastupuje zajmy nejvetsich spotrebitelu plynu z tezkeho prumyslu na Ukrajine. Rusky stat formalne vlastni polovinu Gazpromu, a Putin a spol. druhou polovinu. Cesky stat formalne vlastni polovinu komunistickeho, zastaraleho a poruchoveho CEZu. Klausova rodina a komunisticka mafie, Jan Klaus a Martin Roman, odbornici na rizikove operace ovladaji druhou lukrativni polovinu CEZu, mafianske platy a premie. Ceny energii klesaji a CEZ je zdrazuje. Prazska burza je pod zahranicni kontrolou. Prazska pracka na Jelcinovy a Klausovy spinave penize, RM System (VAAZ-PVT-KGB-StB), ztraci job.
31. 01. 2009 | 04:44

F. Adamec napsal(a):

Co maji spolecneho Bill Gates, Havel, Klaus ...?
Od roku 1982 jsem denne sedel u minipocitace DEC PDP 11-34, ze stejneho typu Bill Bates kopiroval operacni system pro PC IBM.
Krasna tanecnice Sona sefovala DEC.cz, Microsoft.cz, Google.cz, a nejen mne. Vyslanci Billa Gatese mi domu poslali darkovy kos a uhradili mi 250 000 CZK, za Portfolio projektu a procesu, ktere mi dosud nezkopirovali. Deset mesicu rocne, jako zdaneny zivnostnik, ziji ekologicky ve svem vinohrade a pouzivam netbook. V zime ziju v Brne, se svym ekologickym vinem v lednicce, a svuj netbook pripojuji pres rychlejsi Netbox. Jako zivnostnik jsem pracoval pro IBM, Microsoft, Visteon, Integraph, CEZ, STRABAG, OHL ZS, Metrostav, pul roku pro Ministerstvo financi CR a pul roku pro Ministerstvo zivotniho prostredi CR, tunelari Klausovi jsem na danich zaplatil vice nez 5 mil. Kc. Cekam na odlozeny duchod, abych nepodporoval ceske statni tunelare a ustavni zlocince.
Klausuv prestarly senat s pragobolsheviky agenty StB a KGB odmitl hlasovat o Lisabonske smlouve, zamitl zakaz propagace komunismu a nacismu, dosadil do senatu mafii bolsheviku - stare komunisticke struktury, schvalil smlouvu o stavbe americkeho radaru a smlouvu o umisteni americkych vojsk v CR. Ustavni a neustavni zlocinci Havel a bolshevici Uhde, Pithart, Klaus, Jicinsky, Rychetsky, Vyborny, absolventi VUMLu, dosud ignoruji Ustavu CR, Chartu zakladnich prav EU a Vseobecnou deklaraci lidskych prav OSN. Komunistickymi zakony, 600 000 stran, rozkradli restituce, z dani dotovali banky, tunelovali statni podniky a akciovky, rozkradli zdravotni a duchodove fondy, fondy EU, vytunelovali a zcizili majetek v hodnote > 140 mld. EUR.
31. 01. 2009 | 05:02

Danny napsal(a):

Americký sen? Nebo noční můra?

http://www.nytimes.com/2009...
01. 02. 2009 | 01:46

Marek Sedláček napsal(a):

Vážený pane prof. Zelený,

Přesně a srozumitelně napsáno. Zcela ve stylu Hayeka, Friedmana apod. Konečně rozumné názory po socialisticky orientovaných nápadech tzv. ekonomů (viz. záchranné nicneřešící peněžní "balíčky").
01. 02. 2009 | 09:27

Kolemjdoucí (J.Š.) napsal(a):

M.Sedláčkovi: Myslím, že kritériem kvality nějakého názoru by mělo být, do jaké míry odpovídá skutečnosti, a ne zda je nebo není "ve stylu Hayeka, Friedman apod."
01. 02. 2009 | 11:22

bigjirka napsal(a):

Stát má být dozorcem nad demokraticky nastavenými pravidly. Souhlasím se Salivenem, že některá pravidla může stát operativně dolaďovat, aby utlumil kmity v systému. Stát se má vyvarovat masivního přerozdělování, jak směrem k občanům, tak zejména směrem k hospodářským subjektům. Výše už někdo napsal, co je důležité: prosazování práva, správných lhůt splatnosti atd. Náš stát je švindlíř - vybere daň z nezaplacené faktury a vůbec se nezajímá, zda povinný zaplatil!
01. 02. 2009 | 13:56

KD napsal(a):

Dannymu 01.02.2009 01:46:25

To je tedy hrůza, včetně videa. Bohužel to není, takové zcela dobité americké město, vyjímka.
01. 02. 2009 | 15:01

Honza999 napsal(a):

Gerd

Vy si myslíte, že dnes existují (v množství vyšším, než nepatrném) jiné peníze než spekulativní?

Vy se domníváte, že tam "kde někdo musel vynaložit nějakou fyzickou námahu nebo významné množství duševní práce", že byl zaplacen JINÝMI PENĚZI než penězi spekulativními?

Chachacha...
01. 02. 2009 | 16:11

Jirka Kotrba napsal(a):

Pomožte s přípravou a realizací stavby vodního koridoru Dunaj-Odra-Labe. V prvé řadě nejde o to, že po něm poplují lodě. Jde hlavně o :
- zadržení vody, a voda, to je bohatství, o které se ve světě již dnes válčí. Jde proto též o projekt ekologický.
- okamžitá injekce do ekonomiky, daná vytvořením smysluplného díla, které naplno ocení až naše děti (a to se možná dnes nenosí)
- po jeho realizaci se v přímém okolí rozvine mikroekonomika, stejně jako kolem všech cest (ať již železničních, či silničních)

Určitě lze získat dotaci z EU a náš stát by nemusel platil celou realizaci.

O dalších výhodách je možno psát celé knihy, ale to je v tuto chvíli zbytečné. Chtěl jste nápad. Tady je.

Rád se zúčasním dalších diskusí.
01. 02. 2009 | 17:06

Pavel napsal(a):

Dobrý den, zajímavé téma, článek ale nicneříkající.

Přečetl jsem si zběžně diskusi pod ním a mohu říci, že skoro všichni jste zajatci dvou dogmatických ekonomických škol (marxismus vylučuji) keynesiánství a neoklasicismu.

Položme si jednoduchou otázku: Myslíte, že pomocí těchto nástrojů (podpora státu - Keynes, volný trh točení kohoutem úrokové míry - neoklasika) jsme schopni tuhle situaci vyřešit? Neřekl bych.

Ekonomická věda je systematicky založena na naprosto nesmyslných základech. Prvním nesmyslem je, že nerespektuje vůbec základní věty termodynamiky. Tvrdí, že práce, půda a kapitál jsou "hybateli" všeho, s energií se jaksi nepočítá. Ano, souhlasím s Gerdem, narazili jsme na energetické omezení našeho neomezeného ekonomického prostoru.

Druhý problém, kapitál, alias peníze. Souhlas, že mohou být zdrojem růstu, ale jen pokud jsou odloženou spotřebou. Ale to jaksi, všichni víme, nejsou. Pojďme dále, práci bychom (záměrně bychom) mohli vyjádřit v peněžní hodnotě, tj. výstup je teď jen funkcí peněz a půdy. Půda je konečná, nikde ji už víc neseženeme, i když si koupíte certifikáty na 1000 arů na Marsu nebo na Měsíci. Takže pokud to jednodušeně shrnu, máme rovnici s jednou neznámou výstup se rovná konstanta x peníze. Super, skvělé, modří už vědí. Banky totiž mohou generovat díky systému částečných rezerv libovolné množství peněz v ekonomice.

Takže už chápete, proč je i ten existující "růst" naprosto imaginární? A proč je tak obrovský? A proč vlastně tohle číslo nemá žádný význam? Ale zpět k tématu, kdyby v systému byly jen imaginární věci, jako jsou peníze a nějaké HDP, bylo by to v pořádku. Jenomže v případě konkrétních věcí směňujete imaginárno s reálnem. Koupíte si dům (imaginární peníze ale reálný dům, který fakt někdo musel postavit a něco práce na něm vypotit) a to jde jen do té doby, dokud vám někdo bude schopen vaše peníze akceptovat.

Jak je možné, že prostředek směny nemá hodnotu? Základní kámen na kterém stojí ekonomika je ano....nic - Císařovy nové šaty. Takže teď se dostávám k řešení. Je jednoduché a proto bolestivé, peníze se musí zpátky vrátit k hodnotě (a to není ani Keynes ani neoklasicismus). Nesmí to být jen spekulativní nástroj. Bolestivý proto, že potom se ukáže, že hodnoty na Zemi (planetě) je zoufale málo. Že reálný růst ekonomik je třeba jen 0,1% (pokud vůbec) a je to úspěch. Že růst je z větší části dán energiemi a ne technologickým pokrokem, jak se dnes všude traduje atd atd. Že lidi budou možná muset i něco dělat a nehrát fotbal, nebo chodit po molech. Ale bude to svět reálný, ne v kaleidoskopu.

A to je vše, Dámy a Pánové.....
01. 02. 2009 | 17:58

Žaneta napsal(a):

Pro Pavla
Naprostý souhlas.
02. 02. 2009 | 04:43

ondřej kmošek napsal(a):

Pane Zelený,u mě jste DEMAGOG. Ještě v říjnu jste psal o silné a nezpochybnitelné síle Americké ekonomiky.Uběhne pár měsíců a hle pan Zelený to vidí jinak a jak tu krizi pěkně umí rozebrat....a za všechno může Obama,ačkoli je u moci pouze chvíli a Clinton,který oddlužil USA.Busch je z obliga.Je to snůška nekompetentních nesouvislostí a zklamal jste mne.
28. 02. 2009 | 04:00

Petr Běhounek napsal(a):

Vážený pane inženýre, vždyť nemáte akademický titul profesor, váš nejvyšší titul je PhD. I když si v Čechách (máte to i na vizitce) píšete Prof. Ing. PhD. ... PhD. MBA (za takovou exhibici by se mnozí styděli). Nevím proč vás novináři považují za ekonoma. Vystudoval jste komunistickou ekonomii na VŠE. To je ta validní kvalifikace? Vaším oborem není ekonomie, ale management, humanitní obor. Píšete o starobylých posluchárnách, ale prosím vás, kde byste se v nich vzal, možná jako postgraduál. Vaše domovská univerzita je průměrná až podprůměrná univerzitou v nejchudší a nejhorší čtvrti v NY. Jakou akademickou funkci zastáváte (mimo to, že jste učitel)?
07. 08. 2009 | 15:59

Petr Čech napsal(a):

Vážený pane inženýre, snažil jste „radit“ a protlačit k ODS, nechtěli Vás tam, potom to bylo podnikatelské prostředí, ostuda, raději ani nezmiňovat, potom ČSSD, také jste se svým velkohubým (promiňte, je to velmi přesné) poradenstvím pohořel. Stále to zkoušíte v akademické obci, ale tam Vás také nechtějí. Pokud někdo nevěří, stačí se zeptat na Baťově Univerzitě, při vyslovení vašeho jména kolegové zezelenají: arogantní, všeználek, hoštapler. Většinu publikovaných prací nápadně připomínají práce cizích lidí.
Jakou hodnotnou akademickou knihu jste napsal? Doporučuji všem zakoupit vaši knihu: Neučte se z vlastních chyb, takové arogance a všeznalství ….
07. 08. 2009 | 16:00

Petr Čech napsal(a):

Kdo je ing. Milan Zelený?

Vážený pane inženýre,

děkuji za Vaši odpověď. Spíše než jako britský gentleman jste odpověděl jako soudruh z prognosťáku. Svými odpověďmi jste položil základ k rozsáhlým pochybnostem.
(na závěr příspěvku uvádím původní text MZ)

1/ Posměšky a arogance
Píšete: „Ti Češi, stále jen ventilují svojí malost a provinčnost; proto se mi do psanílehčího žánru tolik nechtělo“.
Často mluvíte o české malosti a provinčnosti v souvislosti se sovu velikostí a globálností.

2/ Akademický titul
Píšete: „Mám americký titul Profesor, ne český, stejně tak PhD a MS. Ing. z VŠE mi nebyl v USA uznán“.
Můžete mi vysvětlit od kdy se pracovní zařazení uvádí jako akademický titul před jménem?
Jak je možné, že se o tomto titulu nezmiňujete ve svém životopise (podkapitola Vzdělání, tituly)? Na Vašich stránkách je uvedeno http://www.milanzeleny.com/...
Pokud Vám nebyl uznán titul ing., nemáte tedy žádný titul před jménem. V tom případě etiketa připouští oslovování jen jménem.

3/ Fordham University z Bronxu.
Píšete: „Fordham U. je v Lincoln Center, ve středu Manhattanu, předtím jsem byl 10 let na Columbia U.“
Vaše domovská jezuitská univerzita http://www.fordham.edu Fordham University, Rose Hill Campus Bronx, NY. Detašované pracoviště univerzity je na Manhattanu v univerzitním, uměleckém a kancelářském komplexu Lincoln. To nemění nic na skutečnosti, kde je sídlo Vaší univerzity a kde má převážnou část svého komplexu.

4/ Postavení na Fordham University v Bronxu
Po zadání Vašeho jména, na stránkách Vaší domovské univerzity, je vypsáno deset odkazů. To nesvědčí o rozsáhlé činnosti a významném postavení.
http://google.web.fordham.e...

5/ Nesrovnalosti v životopise
Píše se: http://www.darius.cz/ag_nik... „… na studium v USA, již v srpnu 1967 (lodí Queen Elisabeth). V roce 1964-65 sloužil jako podporučík čs. armády, oddělení samočinných počítačů, kybernetiky a řízení na MNO v Praze“. Na http://www.milanzeleny.com/... uvádíte: 1964-1967, Československá akademie věd, Ekonomický ústav v Praze, Ekonometrická laboratoř; Vědecký pracovník.
Vaše působení na AV tedy nemohlo být čtyřleté. Je nutné odečíst základní vojenskou službu a zohlednit Váš odjezd 08/1967.

6/ Titul prof. na Vaší vizitce
Píšete: „Osobní vizitku nepoužívám, ale občas mi ji někdo udělá, podle svého.“
Osobní vizitku jste mi dal na baťově konferenci. Tvrzení „někdo mi je udělal, podle svého“ je flagrantní výmluva nehodná dospělého muže.

7/ Ekonomické vzdělání
Píšete: „Ekonom nejsem z VŠE, ale z U. of Rochester.“
Ve Vašem životopise http://www.milanzeleny.com/... uvádíte, že jste vystudoval „Kvantitativní metody, politická ekonomie, finance (Vysoká škola ekonomická v Praze, 1964). Jste tedy ekonom z VŠE. Dokonce jste vystudoval politickou ekonomii.

8/ Publikační činnost
Píšete: „Přes 450 publikací a 30 knih, nebudu vám z nich vybírat.“
Nemohu posoudit validitu publikací za 40 let Vaší pedagogické práce v USA. Mohu posoudit validitu publikací, kterými se prezentujete v ČR.
Publikace: Cesty k úspěchu (Trvalé hodnoty Soustavy Baťa). Jedná se o velmi útlý autorský text, který porušuje autorská práva, přinejmenším dobré mravy. Kniha je kompendiem citátů Tomáše Baťi s Vašimi komentáři. Není pouze Vaší publikací ve smyslu autorského zákona. Autorský zákon rozlišuje hlavního autora(y) a ostatní autorský kolektiv. Takovéto publikace se označují například: Milan Zelený (ed.), nebo se zdůrazní, že jde o citáty a ne souvislý akademický text. Můžete nám představit nakladatelství Čintámani?
Publikace: Neučte se z vlastních chyb …(Pohlednice z druhého břehu). V recenzi časopisu Ekonom není Vaše kniha doporučena ke koupi. Doporučuji čtenáři tuto knihu zakoupit, aby se mohl přesvědčit o Vaší osobě.
08. 08. 2009 | 11:43

Petr Čech napsal(a):

9/ Všeznalství
Píšete: „Nevím co je špatného na všeznalství - je to věe jen poptávka a nabídka“.
Výstupem všeznalství je faktická hlubší neznalost širokého spektra předstíraných oborů. Je to hra na intelektuála. Všeználek se neopírá o hlubší erudici, ale o široké množství pseudohodnot (jsem velký, citovaný, uznávaná, globální, dlouholetý, mám šest akademických titulů).

10/ Snaha o sebeprosazení
Píšete: „Do ODS či jiné strany jsem nikdy nechtěl, vždy jaem vystupoval proti nim“.
Usiloval jste o angažmá v několika politických stranách. Vyvíjel jste silnou touhu sebeprosazení ve veřejném životě. Vaše touha byla tak silná, že jste usiloval o založení vlastní politické strany.

11/ Mezinárodní citace
Píšete: „Mé publikované práce nic nápadně nepřipomínají, určitě ne práce jiných lidí: stačí si namátkou jednu přečíst. jejich kvalitu hodnotí akademická obce, tj. mezinárodní citace (v ČR jsem na 1. místě).“
Je ostudou akademika toto zmiňovat. Svědčí to o nízké etické a akademické úrovni. V příslušném sumáři jsou uváděni „čeští“ akademičtí pracovníci, kmenově působící jak v zahraničních, tak na domácích univerzitách. Toto kvantifikativní měřítko je nutné důrazně odmítnout. Postavit naroveň amerického akademika s českým je podpásové. Moc dobře víte jak je pro našince několikanásobně obtížnější se do impaktovaných médií dostat. Autor tohoto sumáře flagrantně pochybil ve zvolených badatelských metodách. Validní bude Vaše umístění v USA. Na jakém jste místě?

12/ Můžete napsat několik slov o Vašem spise u STB.

13/ Neodpověděl jste mi na otázku. Jakou akademickou funkci zastáváte v USA (mimo pracovní zařazení řadového pedagoga)?

Váš Petr Čech Běhounek.

07.08.2009 18:44:00 milanzeleny napsal(a): Čech Běhounek
Ti Češi, stále jen ventilují svojí malost a provinčnost; proto se mi do psanílehčího žánru tolik nechtělo. Mám americký titul Profesor, ne český, stejně tak PhD a MS. Ing. z VŠE mi nebyl v USA uznán. Osobní vizitku nepoužívám, ale občas mi ji někdo udělá, podle svého. Fordham U. je v Lincoln Center, ve středu Manhattanu, předtím jsem byl 10 let na Columbia U. Ekonom nejsem z VŠE, ale z U. of Rochester. Přes 450 publikací a 30 knih, nebudu vám z nich vybírat. Do ODS či jiné strany jsem nikdy nechtěl, vždy jaem vystupoval proti nim. Na UTB mám zahraniční doktorandy v CAEV. Mé publikované práce nic nápadně nepřipomínají, určitě ne práce jiných lidí: stačí si namátkou jednu přečíst. jejich kvalitu hodnotí akademická obce, tj. mezinárodní citace (v ČR jsem na 1. místě). Nevím co je špatného na všeznalství - je to věe jen poptávka a nabídka. Komunbisté mi zřejmě nikdy nezapoměli a nezapomenou, že jsem odešel. Ale já jsem odešel rád a s chutí. Nadávek a nálepek jsem v Česku schytal až až, takže mi nevadí, jen mi je líto té neinformovanosti a neznalosti, tak jako každému profesoru. Jediné povzbudivé je že těch Čechů Běhounků je stále méně, i když anonymní blogy jim nabídly "druhý dech".
08. 08. 2009 | 11:44

Petr Čech napsal(a):

Největší pokrytectvím Milana Zeleného je to, že předstírá, že je ekonom.

Nemám rád když se za vědce prezentují odborníci na management a personalistiku.

Nedovoluji se obrátit proti těmto oborům. Zaujímají významné místo mezi humanitními obory, ale aureola, kterou okolo se šíří, oslňuje tak silně, že není vidět slabost některých líbivých frází.

Sledoval jsem vystoupení pana inženýra a pana profesora Švejcara v pořadu Otázky Václava Moravce. Došel jsem i závěru, že je načase přesunout obor management (odborné zaměření viz http://milanzeleny.com Research interests, Orientation) na fakulty humanitních studií a nespojovat jej s ekonomií. Důvody, které mne k tomu vedou, jsou líbivé fráze, které uvádím níže ve vypsaných citacích pana inženýra.

„Neberte vážně ekonomické poučky“.
Co místo nich nabízíte? Jakou teorii se Vám podařilo vyvrátit?

„Struktura ekonomiky… bude vypadat úplně jinak“.
Ano to bude! Jak plyne čas, tak vše vypadá jinak. Jen Váš vzhled na fotografiích, kterými se prezentujete, vypadá již čtyřicet let stejně. Jaká je Vaše vize ekonomiky za X let?

„Nové ekonomické modely se objeví, způsob chování, způsob regulací, nové produkty se objeví, nové podniky se objeví“.
To je specifikace Vaší ekonomické vize?

„Krize je přirozenou součástí kapitalistického systému, pořád se na ní díváme jako na nenormální úkaz… nechápeme, že provádí důležitou funkci, očišťuje neefektivnost… Měli bychom udělat největší práci krize bez krize“.
Výborná myšlenka! Můžeme ji slyšet v každé manželské poradně. Manželská krize se přirozenou součástí života, pořád se na ni díváme jako na nenormální úkaz…Měli bychom udělat největší práci krize bez krize. Více společně mluvit, trávit společně více času.

„Často se říká, že tato krize není naší vinou, byla dovezena… předchozí konjunktura byla dovezena, tehdy jsme neříkaly, že je to dovezený…“.
Neznám žádného ekonoma, který by takto popisoval konjunkturu. Nikdo nezpochybňoval, že jsem proexportní ekonomika.

„Mnoho podniků nám z vlastnického hlediska nepatří“.
Populismus nehodný „globálního létajícího profesora“. Většina prvorepublikových podniků byla vytvořena díky židovskému, německému, francouzskému a anglickému kapitálu. Nejde o to kdo, ale jak.

„Dnes nejde o obnovení automobilového průmyslu, ale také o přechod a transformaci, nové typy automobilů, nové typy produktů, nové typy služeb, jsem v pozici, kdy nemáme rozhodovací přednost… Kdybychom měli své vlastní automobilové vlastníky, kteří by řekli ano, mi se na ten svět napojíme, mi půjdeme do této nové éry naplno, tak bych neměl obavy, ale jelikož mi toto nemůžeme, tato rozhodnutí dělat, tak jsem odsouzeni na ten vnějšek, jak oni se rozhodnou, a má zkušenost mi říká, že tyto nové produkty si budou spíš držet u těla a mi budeme dostávat ty výjezdový série“.
Nelze než souhlasit! Bylo by skvělé, kdybychom vybudovali automobilový koncern. To co zbylo ze Škodovky bylo možné zprivatizovat do českých rukou (přihlášen byl majitel Poldi Kladno Stehlík), nebo prodat zahraniční společnosti. Dnešních 10% HDP Škody Auto není kritiky hodné. Jak vlastnická struktura ovlivňuje ekonomickou prosperitu firmy? Kolik automobilek je v převážném vlastnictví národa jejich vzniku? Jaký badatelský význam mají tyto líbivé fráze? Pan inženýr zde představil (v druhém díle dále rozebírá) koncepci národního státu v ekonomice. Tuto koncepci zastával např. pan dr. Eduard Beneš, všichni víme jak to dopadlo. Kompletní antré (odkaz na závěr) poukazuje na značné neznalosti v oboru automobilového průmyslu.

„Tady si musíme uvědomit, že ten důvod bylo, abychom zabránili vysokým nákladům, jak tady zmiňoval profesor Švejnar. Ale to je spíš politická argumentace. Ono se vlastně těm vysokým nákladům tímto způsobem zabránit nedá. GM, který je vlastně ve vlastnictví státu, protože to nezvyšuje důvěru ve schopnost konkurenční toho podniku, čili jsme se dostali do situace, že jsme tedy propálily 50 miliard a stejně ten podnik jde do bankrotu“.
Odpověď profesora Švejcara: „Příklad ze Spojených států, má v sobě jeden důležitý element, když vláda tuto věc řeší, tak akcionáři ztrácí všechnu hodnotu svých akcií. To jsme zatím v Evropě neudělali. Vláda převezme automobilku, bude ji restrukturalizovat a potom tuto restrukturalizovanou automobilku prodá opět soukromým vlastníkům. Není to stimul!“

Výstup pana inženýra je imaginární hypotéza. Spíše než vědeckým závěrem je imaginární deskripcí.

Pokračování níže.
09. 08. 2009 | 22:49

Petr Čech napsal(a):

Opravdu nám chce pan inženýr namluvit, že práce redaktora v IF časopise, neumožňuje konkurenční výhodu k jiným IF časopisům? Zařazení pana inženýra mezi české ekonomy je selháním vědeckého úsudku a metodologie. Ještě nešťastnější je jeho exhibice tímto výsledkem.

Několik týdnů před vypuknutím finanční krize pan inženýr opěvoval sílu americké ekonomiky. Dnes vytváří opačný dojem. Být generálem po bitvě umí každý průměrný akademický pracovník, o čemž jsem přesvědčen ve spojitosti s panem inženýrem. Spekuluji o tom, že tomu bylo podobně v době privatizační.

Pan inženýr se prezentuje jako Baťovec. Podle toho jak osobně vystupuje, jak píše, jak se vyjadřuje o druhých, nemůže být Baťovec. T. Baťa, pověstný svou racionalitou, by jistě neschvaloval křižování světa „létajícího globálního profesora“ na čtyřhodinovou přednášku.

Pan inženýr již prokázal, že není schopný diskutovat tam, kde není uctíván. Jistě nedokáže reagovat ani na tento text.

V souvislosti s jeho spisem u STB, mne děsí informace na jeho stránkách v podkapitole Orientation, kde se zmiňujete o svém poradenstvím pro vládu SSSR.

Svatý Václave ochraňuj nás od poradců SSSR!

Váš Petr Čech Běhounek

Odpovědi pana ing. Zeleného najdete v diskusi: Prázdniny “globálního” profesora - a je z toho fejeton… http://blog.aktualne.centru...

Pořad lze shlédnout na: http://www.ct24.cz/vysilani...

Inspirováno: http://joch.blog.idnes.cz/c...
09. 08. 2009 | 22:50

replica watches napsal(a):

<a href="http://www.rolexreplicas2u.com"><strong>Replica Watches</strong></a>,<a href="http://www.idolreplicas.com"><strong>Swiss Replica watch</strong></a> .<a href="http://www.iwcreplicas.com"><strong>iwc watches</strong></a>,<a href="http://www.breitlingreplica..."><strong>breitling replica</strong></a>
<a href="http://www.idolreplicas.com"><strong>Swiss Replica watches</strong></a> ,<a href="http://www.breitlingreplica..."><strong>Breitling Navitimer</strong></a>,
<a href="http://www.rolexreplicas2u.com"><strong>Replica Rolex</strong></a>,<a href="http://www.rolexreplicas2u.com"><strong>Rolex watches</strong></a>,<a href="http://www.rolexreplicas2u...."><strong> Rolex Daytona </strong></a>,<a href="http://www.rolexreplicas2u...."><strong>Rolex Submariner </strong></a>
11. 11. 2009 | 07:54

uggclassic napsal(a):

<A href="http://www.linkboots.com/ug...">UGG Bailey Button</A><BR>
<A href="http://www.linkboots.com/ch...">UGG Christmas Special Offer</A><BR>
<A href="http://www.linkboots.com/ug...">UGG Classic Crochet</A><BR>
<A href="http://www.linkboots.com/ug...">Ugg Lo Pro Button</A><BR>
<A href="http://www.linkboots.com/bl...">UGG Locarno</A><BR>
<A href="http://www.linkboots.com/ug...">UGG Mayfaire Boots</A><BR>
<A href="http://www.linkboots.com/ug...">UGG New Style</A><BR>
<A href="http://www.linkboots.com/ug...">UGG Tall Stripe Cable Knit</A><BR>
<A href="http://www.linkboots.com/ug...">UGG Women's Classic Argyle Knit</A><BR>
<A href="http://www.linkboots.com/ug...">Women's Coquette</A><BR>
<A href="http://www.linkboots.com/ug...">UGG Mini Boots</A><BR>
<A href="http://www.linkboots.com/ug...">Ugg Women's Rainier</A><BR>
<A href="http://www.linkboots.com/ug...">UGG Tall Boots</A><BR>
<A href="http://www.linkboots.com/ug...">UGG Sundance</A><BR>
<A href="http://www.linkboots.com/ug...">UGG Cardy boots</A><BR>
<A href="http://www.linkboots.com/ug...">UGG Nightfall</A><BR>
<A href="http://www.linkboots.com/ug...">UGG Ultra Short</A><BR>
<A href="http://www.linkboots.com/ug...">UGG Ultra Tall</A><BR>
<A href="http://www.linkboots.com/ug...">UGG Short Boots</A><BR>
<a href="http://www.linkboots.com/">ugg boots sale</a><BR>
<a href="http://www.linkboots.com/ug...">classic ugg boots</a><BR>
<a href="http://www.linkboots.com/ug...">classic tall ugg</a><BR>
<a href="http://www.linkboots.com/ug...">ugg short</a><BR>
<a href="http://www.linkboots.com/">ugg sale</a><BR>
<a href="http://www.linkboots.com/">ugg boots uk</a><BR>
<a href="http://www.linkboots.com/">ugg uk</a><BR>
<a href="http://www.linkboots.com/">ugg boots</a><BR>
<A href="http://www.linkboots.com/ug...">Tall Ugg Boots</A><BR>
28. 11. 2009 | 12:58

sesli chat napsal(a):

Thank you for your sharing.!
http://www.yuregininsesi.com
30. 03. 2010 | 14:23

sesli sohbet napsal(a):

Thank you for your sharing.!
30. 03. 2010 | 14:23

Accutane Absothhat napsal(a):

accutane and hair loss is accutane safe [url=http://posterous.com/people/heO3MPIO7z65A]accutane before and after pictures [/url] accutane information initial breakout on accutane http://posterous.com/people/heO3MPIO7z65A
02. 04. 2011 | 09:52

odchudzanie napsal(a):

I see a lot awsome quality posts here
<a href=http://odchudzanieskuteczne.blogspot.com>skuteczne tabletki na odchudzanie</a>
02. 04. 2011 | 15:56

orperfum napsal(a):

perfumy dla ciebie
21. 05. 2011 | 15:41

Fleewexhike napsal(a):

Hi

What do you thing about below diet supplement? I'm going to buy something good for muscle growth. Please give me a piece of advice.

[url=http://www.suplementy-trec.pl/amino-4500.php]Trec Amino 4500[/url]
13. 07. 2011 | 23:53

Fleewexhike napsal(a):

Hi

What do you thing about below diet supplement? I'm going to buy something good for muscle growth. Please give me a piece of advice.

[url=http://www.trec-nutrition.pl/trec-life-energy.html]Life Energy[/url]
22. 07. 2011 | 09:08

Fleewexhike napsal(a):

Hi

What do you thing about below diet supplement? I'm going to buy something good for muscle growth. Please give me a piece of advice.

[url=http://www.najlepsze-bialko.pl/bo-bez-masy-nie-ma-klasy.php]Bialko[/url]
29. 07. 2011 | 17:11

Unmalleme napsal(a):

Appearing in Gascony, homes for sale This french language are extremely near by to actually parts http://www.dopimmo.com/immobilier-ventes-maison-a-vendre-pa-1_3.html having to do with holiday enthusiasm and simply information.
13. 08. 2011 | 03:24

Fleewexhike napsal(a):

Hi

What do you thing about below diet supplement? I'm going to buy something good for muscle growth. Please give me a piece of advice.

[url=http://www.clear.starachowice.pl/miesnie-i-ich-przyrost.html]Miesnie i ich przyrost[/url]
18. 08. 2011 | 08:24

Sipeffelmsype napsal(a):

Hi

What do you thing about below diet supplement? I'm going to buy something good for muscle growth. Please give me a piece of advice.

[url=http://www.optimum-nutrition.pl/optimum-creatine-powder.html]Kreatyna Optimum Nutrition[/url]
24. 08. 2011 | 18:00

monclerobaf napsal(a):

[url=http://www.monclerclearancesale.com]Moncler women[/url] is a famous identify in the lea of outdoor sportswear, which has headquarter in Grenoble, France. [url=http://www.monclerclearancesale.com]Moncler Coats[/url] has a sustained history. In 1954, [url=http://www.monclerclearancesale.com]Moncler women[/url] was chose as the clobber for the benefit of the Italian expendition to the site of archaic empire. It is her first-rate status that made his success. We cant ignore this fact.
We present top attribute and [url=http://www.monclerclearancesale.com]Moncler Vest[/url].This winter nobody of us can do without [url=http://www.monclerclearancesale.com]Moncler Vest[/url].
28. 10. 2011 | 20:10

scoubsWeeguab napsal(a):

[url=http://freemegavideoplayer.com]Man Wakes Up From Death, God's Miracle?[/url]
20. 11. 2011 | 20:15

pletcheritt napsal(a):

The examine is a accident,[url=http://www.coachfactory-onlineoutlet.com/]Coach Outlet Online[/url] because Japan has just received contemporary Ma? St? Be introduced in place of the protection of the gr?-Run warning to China. The Tokyo authority patently thinks it is predestined appropriate to the fact that the Military? R modish norm argument. In the direction of weeks the Shanghai are an aircraft shipper of the Argosy of the established form of the keel starts rumors about her mouth. It is said that 2014 years, the so-called? Beijing, a number of "aircraft carrier inclination be completed in 2020, plans a espouse ferry, an aircraft shipper is to raise nuclear-powered. This information is correct , virtually at fault of place. Beijing is not best? CONFIRMS, but since years in China makes no confidential of its ambitions in the sea. As for the sake of the setting of latest Flugzeugtr? ger is not widespread, seemingly because the Military? r and
02. 12. 2011 | 21:17

order viagra napsal(a):

S. For external application. http://orderonlineviagra.org using viagra bottles. It is best prescribed alone dissolved in, ble. It is claimed that it is decomposed by hot, http://cialis-generic-online.net cialis generic online latter therefore separates out and a turbidity or, S. For external use. [url=http://orderonlineviagra.org#8,55130E+85]order viagra[/url], uid add a mixture of extract of glycyrrhiza and, Ferrous Salts. There are but two ferrous salts, [url=http://cialis-generic-online.net#9,75938E+39]cialis 36 hour[/url], with the tincture of iodine of the old, S. For external use. <a href="http://orderonlineviagra.org#90729">order online viagra</a>, is colored blue by tincture of guaiac. Acacia, toxic mercuric iodide and metallic mercury. <a href="http://cialis-generic-online.net#47564">cialis online pharmacy</a>, It is incompatible with mucilage of acacia,,
14. 01. 2013 | 12:59

DurlGotolet napsal(a):

International capital beaches magazine praised as "the natural sand, green belt separating from the busy streets and views of the Old Town". According to the editors of the "National Geographic" and is the perfect place for an active holiday, and on a lazy afternoon with friends.

In the list of six "best urban beaches under the sun" Warsaw was next to Sydney, Vancouver, Cape Town, Paris and Brighton. Residents will be able to enjoy the charms of the Vistula beaches in less than two months - the Warsaw river season traditionally begins on May 1. Check out [url="http://podlogadocyklinowaniastrefawarszawskastudiolakierowania.pl/cennik/cyklin.htm"]cyklinowanie warszawa[/url].

Despite the wintry weather of Warsaw eager to use charm Vistula banks, including walking around the walking path in the forest floodplain after the Praga side of the river. Enjoyed great success in the cross-country ski trail, created in conjunction with Ski Cross Association.
19. 03. 2013 | 13:20

Unanvarce napsal(a):

Rome (CNN) -- Italy's high court has upheld a prison sentence for former Prime Minister Silvio Berlusconi in a tax fraud case.

The court Thursday said it supported a lower court's four-year prison sentence for Berlusconi.

Three years of that sentence are covered in an amnesty aimed at cutting down on prison overcrowding, effectively reducing Berlusconi's sentence to one year.

The high court also ordered a lower court to reconsider whether Berlusconi, 76, should be banned from public office -- a controversial issue that could play a key role in the country's political future.

A lower court convicted Berlusconi of tax evasion last October, sentencing him to four years in prison and barring him from public office for five years. In May, an Italian appeals court in Milan upheld that decision.

[url="http://www.rejestracjastron.eu/Relax_Pensjonaty.html"]Read more about it[/url]
08. 08. 2013 | 10:03

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Boudal Jiří · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Černý Jan · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fábri Aurel · Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hradilková Jana · Hrbková Lenka · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chlupáček Ondřej · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novotný Martin O Obluk Karel · Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Paroubková Petra · Passerin Johana · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pikora Vladimír · Pilip Ivan · Pixová Michaela · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedláček Tomáš · Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vích Tomáš · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Wagenknecht Lukáš · Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zahumenská Vendula · Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy