Archiv článků: březen 2015

30. 03.

Poučení z únosu

Miloš Balabán Přečteno 2967 krát

Je dobré zažívat příjemná překvapení v dnešním světě, kde probíhají ozbrojené konflikty a „duha nestability“ sahá od afrických atlantických břehů až po hřebeny Hindúkuše. Propuštění dvou českých turistek z dvouletého zajetí po únosu v pákistánském Balúčistánu mezi ně patří. Přiznám se, že jsem byl v jejich případě velkým skeptikem s ohledem na velký růst vlivu radikálních islamistů na Blízkém východě a velmi nestabilní situaci v Pákistánu a Afghánistánu. Skepsi posilovaly i spektakulární popravy několika západních rukojmí Islámským státem.

Skutečné pozadí propuštění Češek se asi přesně nedozvíme, což je pochopitelné, nepochybuji ale, že to byla velmi složitá operace s velkým nasazením naší diplomacie a zpravodajských služeb.
Je dobré vědět, že stát své občany v nouzi nenechá, stejně jako tomu bylo v případě unesených českých novinářů v Iráku před jedenácti lety. Doufejme, že podobný úspěch zaznamenáme i v případě našeho občana nedávno uneseného v Libyi.

Přes aktuální úspěch si ale musíme pokládat i nepříjemné otázky. Nehazardovaly dvě dívky se svou bezpečností, když se samy vypravily přes rizikový Balúčistán? Neměli by se pro příště nad cestami do oblastí postižených bezpečnostní a politickou nestabilitou hodně zamyslet všichni další zájemci? Měla by se brát vážně varování ministerstva zahraničí. V dnešní době i člověk nedotčený zahraniční politikou musí vnímat realitu světa s mnoha krizovými a propojenými ohnisky.

A navíc jiskra nestability dnes může velmi rychle přeskočit z nestabilní oblasti i do dosud relativně klidné země. Příkladem budiž Tunisko, kde nedávno radikální islamisté zabili dvě desítky zahraničních turistů. Chápu cestovní kanceláře, když se snaží dokázat, že to byl svého druhu exces, který by turisty neměl odradit. Jenže stačí jeden pohled na mapu – malé Tunisko leží vedle Libye tonoucí v totálním chaosu vnitropolitického konfliktu mnoha znesvářených ozbrojených formací, včetně bojovníků Islámského státu, kteří zde dokonce mají své výcvikové tábory.

Každý náš turista by tak měl vědět o „krizovém plánu“ pro případ náhlého dramatického zhoršení bezpečnostní situace, ve které nelze vyloučit ani únosy. Máme je? Počítají s tím cestovky i stát? Příště by dramatický příběh nemusel mít šťastný konec.

(Právo, 30.3.)

15. 03.

Máme se bát velké války?

Miloš Balabán Přečteno 3189 krát

Mohou konflikty v blízkosti Evropy a především na Ukrajině přerůst ve „velkou válku“ podobnou té, která končila před sedmdesáti lety?

Prohlubující se vojenské napětí kvůli Ukrajině mezi globálními aktéry, Severoatlantickou aliancí na straně jedné a Ruskem na straně druhé, je nebezpečné. Každý, byť dílčí a nezamýšlený vojenský incident může přerůst v konflikt s nemalými důsledky. Dvě války, ekonomická a informační, již probíhají. Jejich rozsah už připomíná studenou válku.

Ekonomické sankce Západu Rusko oslabují a dále prohlubují zranitelnost jeho nereformované ekonomiky. Experti na Rusko Paul Quinn Judge a profesor Julian Lindley-French nicméně nedávno na jednom semináři s účastí diplomatů v Bruselu provokativně konstatovali, že větší obavy než ze silného Ruska bychom měli mít z Ruska slabého, tj. ze situace po pádu režimu, který nakonec musí nastat. Za problém pro Západ považují absenci „nejčernějších scénářů“.

Zda k tomu vůbec může dojít, musí být věcí hluboké a nepředpojaté analýzy. Zatím se nám naplňuje bohužel nepředpokládaný scénář o ekonomicky zbankrotované Ukrajině a platíme vysokou cenu za špatný strategický odhad vývoje v Afghánistánu, Iráku, Libyi a Sýrii. I z tohoto důvodu je varující americko-německý spor o nepravdivosti údajů amerických generálů týkajících se údajně masivního rozmisťování ruských jednotek na Ukrajině, jak o něm informoval list Der Spiegel.

Mezitím informační válka plodí všudypřítomnou válečnickou hysterii, která již dorazila i k nám. Ředitel Občanského institutu Roman Joch a bývalý zahraničněpolitický poradce premiéra Nečase nedávno napsal, že v „situaci, kdy americký prezident vykazuje všechny symptomy Aspergerova syndromu a západoevropské státníky ovládá strach, je nejvyšší čas, aby střední Evropa – především její hlavní regionální mocnost Polsko – měla svůj vlastní jaderný odstrašující arzenál“.

Bizarní? Jistě. Joch ale možná nechtěně upozornil, že se dostáváme do situace, kdy jaderné zbraně opět zabraňují krajní hrozbě vypuknutí velké války. Světoznámý americký politolog Joseph Nye napsal, že jaderné zbraně dnes poskytují politickým špičkám ekvivalent křišťálové koule, která ukazuje, jak bude jejich svět vypadat po eskalaci konfliktu, což scházelo v roce 1914, kdy vypukla první světová válka. A věřím, že to platí i pro amerického a ruského prezidenta.

Jedno se v dnešní krizi potvrzuje: diplomacie by měla vždy dostat přednost před válkou. Jak ukazuje poslední vývoj, příměří dohodnuté v Minsku z iniciativy německé kancléřky Merkelové, byť stále křehké, se daří dodržovat. Překážkou „velké války“ je tak i německá zkušenost s tím, co přináší. Zůstávám proto optimistou, že k velké válce nemusí dojít.

(Právo, 13.3.)

10. 03.

Rizika zásahu proti islamistům

Miloš Balabán Přečteno 2750 krát

Prezident Miloš Zeman vyzval minulý týden z tribuny nejvlivnější proizraelské lobbistické organizace AIPAC mezinárodní společenství ke koordinovanému postupu proti islámskému terorismu. Prezentoval i představu, jak by to mohlo vypadat: nikoliv rozsáhlá pozemní operace, ale úder bezpilotníků a nasazení speciálních jednotek spolu s posílenou spoluprací tajných služeb. Tváří v tvář chaotické situaci v Libyi, která se již přímo dotýká i nás kvůli pohřešovanému Čechovi po útoku islamistů na jedno z ropných polí, je ale namístě hovořit i o rizicích operací v rozbouřené severní Africe i na Blízkém východě.

Italská ministryně obrany Pinottiová prohlásila, že Řím je připraven vést koalici evropských a severoafrických zemí proti postupu chalífátu, který operuje jen 350 kilometrů od Itálie. Vyslání sil podepřela argumentem, že pokud do Afghánistánu šlo 5000 Italů, pak do mnohem bližší Libye může být mise stejně významná i početně.Jenže v případě Libye není vůbec jasné, koho podpořit – kdo je spojenec a kdo je nepřítel, proti němuž je nutné zasáhnout. Italský generál Fabio Mini odhadl, že pro kontrolu Libye je třeba 50 tisíc vojáků. Itálie musí zároveň brát v potaz i hrozivou perspektivu až miliónu uprchlíků, kteří mají letos zamířit z Libye.

Nejistota panuje i na Blízkém východě. Letecká válka proti Islámskému státu ho oslabuje, experti se nicméně shodují, že válka proti němu bude dlouhá. Problémem pro Západ je i nezřetelnost blízkovýchodních spojenců. Týká se to hlavně Turecka, bez něhož Islámský stát nelze porazit. Dělá ale Turecko dost pro to, aby zabránilo jeho financování a zásobování, verbování nových islamistických bojovníků? Především USA se ocitly mezi „mlýnskými kameny“ – na straně jedné potřebují tureckou podporu, na straně druhé ale musí podporovat kurdské pešmergy v Sýrii a Iráku, což Turecko nese nelibě.

Nemělo by zapadnout, že turecká armáda v únoru s masivním nasazením tanků a letadel evakuovala ze syrského území – a bez syrského souhlasu – hrobku předka zakladatele osmanské říše Šáha Sulejmana. Nemohlo tak dojít ke konfliktu s islamisty, což by pak v případě nepříznivého vývoje např. nastolilo otázku reakce spojenců Turecka v NATO podle článku 5 Severoatlantické smlouvy?

Bez přesného cíle a strategie by ozbrojená akce v Africe nebo na Blízkém východě mohla být kontraproduktivní. Nepromyšlené zásahy v Iráku, v Libyi a v Sýrii v poslední dekádě jsou dostatečným varováním.

(Právo, 9.3.)

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Baar Vladimír · Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoníček Radek · Bartošek Jan · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berkovcová Jana · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo · Cizinsky Ludvik Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra E Elfmark František F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Goláň Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Heroldová Martina · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubálková Pavla · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kaláb Tomáš · Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Klusoň Jan · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Koch Paul Vincent · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Konrádová Kateřina · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minář Mikuláš · Minařík Petr · Mittner Jiří · Moore Markéta · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Mundier Milan · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerudová Danuše · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít · Nožička Josef O Obluk Karel · Ocelák Radek · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Oujezdská Marie · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pícha Vladimír · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Polčák Stanislav · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Ruščák Andrej · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Řeháčková Karolína Avivi · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slejška Zdeněk · Slimáková Margit · Smoljak David · Smutný Pavel · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šípová Adéla · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šojdrová Michaela · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěpán Martin · Štěpánek Pavel · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T T. Tereza · Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Vostrá Denisa · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zajíček Zdeněk · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří · Zouzalík Marek Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael · Žantovský Petr Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy