Nepůjde jen o vlajku EU na Hradě

24. 01. 2013 | 14:41
Přečteno 2391 krát

Dobrou zprávou prvního kola prezidentských voleb je jasné vyřazení odpůrců evropské integrace. Přemysl Sobotka a Jana Bobošíková dostali jen necelých pět procent hlasů. Protiunijní rétorika moc voliče neoslovila. Někdy měla až absurdní podobu jako Sobotkovo heslo, že „stabilní a pevnou českou korunu nevymění za euro ani rubl.“ Jana Bobošíková pak výsledky prezidentských voleb komentovala neméně originálně, když prohlásila, že „pokud volby hlavy státu dopadly tak, jak dopadly, a pokud všichni ti kandidáti,včetně kandidáta největší vládní strany dávají své hlasy eurofederalistům nebo eurohujerům, tak si myslím, že je načase povolat do zbraně Václava Klause“….

Je otázkou nakolik Václav Klaus Janu Bobošíkovou vyslyší. Pokud ano tak se základna odporu proti EU musí po 7. březnu přesunout z Pražského hradu na zámeček na Hanspaulce, sídla Institutu Václava Klause. Na Hradě pak vztyčí vlajku EU buď Miloš Zeman nebo Karel Schwarzenberg , kteří mají na rozdíl od Klause zcela odlišný pohled na Evropskou unii. Zeman navíc stál i v čele vlády, která úspěšně vyjednávala o našem vstupu do EU.

Dá se očekávat, že oba by se v prezidentské funkci snažit vrátit Českou republiku z politické periférie EU do jejího hlavního proudu. Budoucí prezident ale může ve své snaze narážet ještě minimálně jeden a půl roku na euroskeptickou vládu.

V případě zvolení Schwarzenberga by to bylo možná zvláštní, neboť i přes to, že seděl v Nečasově vládě jako její místopředseda a ministr zahraničí nepodařilo se mu nijak výrazně ovlivňovat řadu protiunijních vládních excesů. O koncepční politice vlády vůči EU také nemůže být příliš řeč: stačí třeba připomenout existenci dvou státních tajemníků pro záležitosti EU, ostudu s čerpáním evropských fondů na ministerstvu školství, nebo nechuť projednávat na půdě Poslanecké sněmovny pozice vlády ke klíčovým otázkám unijní agendy. Ale třeba by to mohl uznat jako svoji chybu.

Nový proevropský prezident ale v každém případě může se svými proevropskými názory výrazně ovlivňovat veřejné mínění ve prospěch unie a tím působit i na vládu. Hned na počátku svého mandátu by např. mohl připomenout desáté výročí dosud jediného celostátního referenda, ve kterém jasná většina českých občanů podpořila náš vstup do EU a iniciovat při této příležitosti seriózní celonárodní debatu o naší roli v unii a prioritách, kterých chceme v unii a s unií dosáhnout. Přispělo by to k odstranění deficitu, který v tomto ohledu máme ve srovnání s našimi sousedy ve Visegrádu - Polskem a Slovenskem. Role „ veřejného moderátora“ je přesně tou rolí, kterou by nový prezident měl sehrávat.Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

občan napsal(a):

Dobré. Věcné, slušné a není to rozvláčné.
24. 01. 2013 | 14:51

vasja napsal(a):

"Nepůjde jen o vlajku EU na Hradě...."
-----------------
Tak tohle až v polední řadě.
První jsou prachy pro jižní nemakačenky a jejich "bankéře".
Zeman bude v tomhle lepší počtář. Doufám, teda.
24. 01. 2013 | 14:55

mik napsal(a):

Novy prezident nebude na zadnou vladu narazet protoze po volbach vlada padne a budou nove volby proc se nikde v zadnych diskuzich nepise ci nespekuluje o tom kdo by byl pripadne premierem kdyz vyhraje Schwarzenberg a kdo premierem kdyz by vyhral Zeman myslim ze by to pomohlo nerozhodnym volicum protoze pokud by byl vztah premiera a prezidenta spatny jako to bylo mezi Havlem a Klausem tak to dobre moc neni i kdyz kdovi dost mozna ze je to lepsi nez kdyz je pemier ze stejneho testa jako prezident Necas je loutkou Klause a je to nejostudnejsi premier jakeho kdy CR mela
24. 01. 2013 | 14:58

skeptický napsal(a):

Pokud bude na hradě šikovný president,levici už nikdy k sestavení vlády nepustí.
24. 01. 2013 | 15:08

mik napsal(a):

Ted jsem si precetl ze na Swarzenberga miri trestni oznameni je velice dobra taktika ze to bylo zverejneno myslim ze onen mlady clovek co to video natocil to natocil na neci zakazku dost mozna na zakazku blizko Hradu ,,,nerikam ze se nic na ministerstvu dit nemohlo ale v takovem pripade uz to mohlo byt davno zverejneno treba pred prvnim kolem proc si nekdo nechava trumfove eso v rukavu den pred volbou je krajne podezrela zalezitost lide by se uz nemeli nechat ovlivnit zadnymi podpasovymi udery zadnymi mafianskymi skupinami intriky a kupceni zacinaji byt podobne tomu kdyz pred 5 lety vyhral Klaus misto toho aby usendul na Hrad Svejnar,,,,uz jen pro tohle video bych volil Schwarzenberga
24. 01. 2013 | 15:11

JC napsal(a):

Ojrohujeři sláví další krok do tmy :-(((
Tak jako nefunguje téměř nic z proklamovaných Bruselských nesmyslů/namátkou volný pohyb osob - tábory rumunských cikánů v okolí evropských měst/ atd. Tak nikdy, nikdy nemůže fungovat jakákoli bližší integrace ala fererální Evropa pokud budou jejími členy státy s tak odlišným ekonomickým výkonem jako např Německo a Bulharsko.
Takže v důsledku jde jen o tu modrou fangli s hvězdama co zavlaje nad hradem.
24. 01. 2013 | 15:32

Sylva Šauerová napsal(a):

Ad "je načase povolat do zbraně Václava Klause".
Já jsem výrok Jany Bobošíkové pochopila zcela jinak, pane autore. Totiž jako výzvu nikoliv pro futuro, nýbrž na teď, totiž právě pro druhé kolo prezidentské volby. Jak víme, Václav Klaus jí promptně vyhověl. A zatímco evropanství Karla Schwarzenberga je prokazatelně celoživotní, nad skutečnými postoji Miloše Zemana se vznáší velký otazník. Víme jenom to, co říká, což ne vždycky, jak jsme se již přesvědčili, musí být vždy to, co si ve skutečnosti myslí a co dělá, resp. dělat bude. Nevíme o tom ani zbla. Nemysleme si, že Zeman dostal Klausovu důvěru bezdůvodně, co čehož lze jistě zahrnout kupř. i otázku integrace EU a další věci s tím související. A možná, že o tom paní Bobošíková dokonce bude i něco vědět.
24. 01. 2013 | 15:56

pozorovatel napsal(a):

U Karla je celoživotní potřeba "restituovat" cokoliv i přes revanš a Bilderberg. Je pod časovým tlakem a objektivně se jeho kondice nezlepšuje. Ani kvalitní vzdělání nemá. Náplň ušlechtilou neměl a mít nebude a forma bude strašlivě pokleslá i jen pod tlakem času.
24. 01. 2013 | 16:09

Přemysk Kočí napsal(a):

to mik
Kauza se už táhne přes půl roku. To jen ta tvoje MDF a další pravičácká média o to mlčí. Klouzal je druhý Michálek. Informací je dost.
to Šauerová
Vy snad ani nespíte, kam se člověk v diskusi podívá, všude vaše jméno. Kde na to berete čas. Tomu se říká věrnost. Proč nepracujete ve volebním štábu pana knížete.
Tam by jste mohla, dokonce pomocí telefonu, přesvědčit daleko více občanů, aby volili jeho jasnost. Vaše argumenty o tom bolševickém lumpovi Zemanovi přesvědčily mnoho občanů i v mém okolí. Jen tak dál paní Sylvo. Doufám, že pan kníže vaši práci pro něho a vlast ocení a po volbách nahradíte na Pražském hradě např. toho Klausova poskoka Jákla. Nashledanou pod dalším blogem.
24. 01. 2013 | 16:38

nestranný napsal(a):

Ad autor:Před deseti lety se vyjádřila většina pro vstup do EU.
Od té doby se ale mnoho změnilo.Díky unijním předpisům se z naší země stala
doslova jakási gubrnie EU s více jak osmdesátiprocentní závislostí na dovoz všech komodit.Dříve jsme byli téměř stoprocenně potravinově soběstační,ale díky směrnicím z EU jsme naši výrobu museli omezit a nuceně jsme se stali dovozci nadprodukce
původních zemí EU,které neměly pro své zboží odbyt.V dnešní době,kdy celosvětově stoupají ceny potravin se díky nuceným dovozů všem našim obyvatelům zvyšují náklady na základní potraviny.A to neplatí jen pro potraviny.Je to téměř ve všech výrobních oblastech.Díky tomu,že se z nás stala jen montovna pro ostatní státy,překladiště
pro tytéž a tranzitní magistrála se u nás prakticky přestalo vyrábět.Stoupla díky tomu prudce nezaměstnanost.Dnes,kdyby bylo znovu vypsáno referendum,tak by pro
vstup do EU bylo maximálně 23-27% obyvatel.
24. 01. 2013 | 16:41

český maloměšťák napsal(a):

Prezident by měl umět nejen negovat - jako Klaus, či pasivně přitakávat - jako Schwarzenberg...ale především by měl umět hájit jak silnou EU, tak důstojné postavení ČR v ní.

MImochodem - právě že za vlády tkzv. protikorupční, které je členem předseda TOP 09 Schwarzenberg a jejíž minsitrem financí je vůdce této strany Klaousek...došlo k tomu, že v EU vznikl obraz České republiky coby státu, kde se evropské dotace - tedy peníze francouzských, německých atd. daňových poplatníků ne že rozumně investují - ale ROZKRÁDAJÍ. Dokonce došlo k pozastavení čerpání těchto peněz.
Za takové situace by ta vlajka EU ...byla spíše trapnou.
Za takové situace by tam slušelo pověsit spíše vlajku pirátskou. /Petře Vileto - to nebylo na Vás !!/
Nebpo vlajku s vysmátým ksichtem Peake.
24. 01. 2013 | 18:08

takynazor napsal(a):

...proboha co to je ?...pane Balabáne zbývá jen dodat "Proletáři všech zemí EU vyližte si p...l"...
24. 01. 2013 | 21:17

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Boudal Jiří · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Černý Jan · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fábri Aurel · Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hradilková Jana · Hrbková Lenka · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chlupáček Ondřej · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novotný Martin O Obluk Karel · Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Paroubková Petra · Passerin Johana · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pikora Vladimír · Pilip Ivan · Pixová Michaela · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedláček Tomáš · Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vích Tomáš · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Wagenknecht Lukáš · Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zahumenská Vendula · Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy