Hlavolam za tři bilióny

16. 04. 2013 | 14:27
Přečteno 2456 krát
Míru hrozeb severokorejského vedení vůči Jižní Koreji, Spojeným státům a Japonsku nelze přeceňovat, protože v mnoha ohledech to může být diktováno snahou o posílení mocenské pozice dalšího dynastického vůdce Kim Čong-una. Nicméně v atmosféře stálých hrozeb, velké koncentrace vojenské síly a určité míry „strategické nejistoty“ může třeba i malý ozbrojený incident nebo omyl způsobit katastrofu.

Všichni zainteresovaní aktéři dění na Korejském poloostrově jsou si zároveň dobře vědomi, že tento scénář je nežádoucí a že jim vlastně vyhovuje dlouholetý status quo – tedy existence severokorejského režimu. Jeho kolaps nebo nevyhnutelná vojenská porážka by totiž vyvolaly tektonické změny v geopolitickém uspořádání regionu, doprovázené zvýšeným napětím mezi státy, které zde mají své politické, ekonomické a vojenské zájmy.

Jižní Korea by byla postavena do nezáviděníhodné role financiéra korejského sjednocení. Expertní odhady hovoří o sumě 500 miliard až tři bilióny dolarů, jak je ale známo z procesu německého sjednocování, ani vyšší hranice nemusí být konečná. Zřejmě by došlo k oslabení ekonomického růstu jihokorejské ekonomiky, dnes patnácté největší na světě.

Na druhé straně je ale nutné vidět situaci i v dlouhodobější perspektivě: Jihokorejci jsou známi svojí pracovitostí, se kterou dokázali „vytáhnout“ svoji zemi mezi globální ekonomické premianty za pouhé tři dekády. A nedá se proto vyloučit, že by byli schopni rychle přizpůsobit chudý korejský sever s nízkou cenou pracovní síly svým potřebám (zóna v Kesongu to ukazuje v menším měřítku již dnes). Banka Goldman Sachs s tímto scénářem počítá a v horizontu roku 2050 staví Koreu na osmé místo největších světových ekonomik před Německo a Japonsko.

Právě před Japonskem by se tak vynořil ještě vážnější ekonomický konkurent, jehož produkce by se stala konkurenceschopnější než japonská. Jeho geopolitická váha by se i s ohledem na počet obyvatel (dnes zhruba 72 miliónů) také posílila. Sjednocená Korea by byla větším ekonomickým konkurentem i pro Spojené státy a Čínu.

Perspektiva korejského sjednocení zatím ale není příliš výhodná ani pro jednoho z těchto aktérů i z vojenskostrategického hlediska. Napětí kolem KLDR totiž Američanům umožňuje udržovat v oblasti značnou vojenskou sílu, která je primárně určena k eliminaci případné severokorejské hrozby, nicméně je takříkajíc ve „druhém plánu“ využitelná i při vojenském „zadržování“ amerického hlavního geostrategického konkurenta Číny.

Čína naopak využívá Severní Koreu jako „bezpečnostní nárazník“ na své jižní hranici proti americkým silám rozmístěným v Jižní Koreji a proti Japonsku.

Na druhé straně ale severokorejská rétorika hrozeb, vojenských provokací a příprav k válce Číně nemůže zcela vyhovovat, protože legitimizuje vojenskou přítomnost USA v regionu a rozšiřování vojenských schopností Jižní Koreje a Japonska. To je proto i jedním z důvodů, proč nedávno Čína poměrně ostře Severní Koreu ve shodě s mezinárodním společenstvím kritizovala.

Další vývoj na poloostrově závisí na dohodě USA a Číny. Případný náhlý incident, který by mohl vyvolat i regionální konflikt, by ovšem takovou dohodu nutně ztížil. Měl by navíc i negativní dopady na globální ekonomiku, včetně Evropy postižené ekonomickou krizí. Čína je druhým největším evropským obchodním partnerem, Japonsko sedmým a Jižní Korea devátým.

Lze si jen přát, aby možný „koncert velmocí“ vedl k uklidnění situace i k perspektivnímu řešení korejského hlavolamu.
Právo, 16.3. 2013

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Yosif K napsal(a):

Lze si jen přát, aby možný „koncert velmocí“ vedl k uklidnění situace i k perspektivnímu řešení korejského hlavolamu.
KONEC CITATU.

Situace chce opravdové odborníky. Jmenujte Balabana do čela OSN!!!!!
16. 04. 2013 | 14:48

Jakelin de Mailly napsal(a):

Dokud budou na severu u moci ti strejdové v mundůrech, co 25.6. 1950 přeběhli 38. rovnoběžku s odjištěnými PPSH 41, žádná změna nebude.
Nemyslím si, že Spojeným státům vyhovuje vydržovat si v Jižní Koreji své voje.
16. 04. 2013 | 14:48

Mařenka napsal(a):

Balabán poněkud manipuluje, protože jeho blog je postaven na propagandistickém tvrzení, že Severní Korea je vyhrožuje kdekomu a je tedy viníkem současného napětí. Asi poněkud zapomněl nebo nechce si vzpomenout, že na počátku současného napětí byly vojenské manévry USA a Jižní Koreje v bezprostřední blízkosti hranic KLDR. A na to musí každá armáda reagovat. Navíc nám uváděné slovní hrozby KLDR se dají pochopit, protože jejich armáda tahá zajisté za kratší konec a USA k napadnutí jiné země nemá daleko - viz jejich 40 účastí ve válečných konfliktech za poslední století. Představme si, co by se dělo, kdyby se něco podobného odehrávalo přímo na hranicích USA. V době kubánské krize z toho byla málem jaderná válka.
16. 04. 2013 | 14:55

JC napsal(a):

Mařenka, asi kovaná/dle dikce/ jaksi zapomíná, že obě části poloostrova jsou stále ve válečném stavu/vyvolaném mimo jiné soudruhy ze severu/.
Mařenka dále zapomíná nedávné potopení jihokorejského vojenského plavidla soudruhy ze severu a dále na nedávné dělostřelecké odstřelování Jihu.
Mařenka asi těžko ponese, když "jižním" dojde trpělivost a dají "severním" na prdel.
16. 04. 2013 | 15:03

Otázkář napsal(a):

Mařenk a JC

Dva elementy z rozdílných táborů, které spojuje fanaticky jednostranné uvažování :)
16. 04. 2013 | 15:06

Otázkář napsal(a):

Pane Balabáne, díky za blog.
16. 04. 2013 | 15:06

JC napsal(a):

Jakelin de Mailly ,

Velice těžko se dá odhadnout loajalita armádních špiček k mladému Kimovi.
Myslím že ani teoreticky nemůže být 100%. Takže jestli by eventuálně mohlo k něčemu dojít, tak k vojenskému puči.
Otázka zní co by to vyvolalo a co by následovalo.
16. 04. 2013 | 15:07

JC napsal(a):

Otázkář
Povídejte, přehánějte.
16. 04. 2013 | 15:09

jak to tenkrát bylo napsal(a):

JC

a proč jsou obě části ve válečném stavu?

nikoli kvůli severním sousedům, ale kvůli Američanům, kteří se tam v 50. letech pletli do čeho neměli. Kteří zaseli válečné konflikty do celé jihovýchodní Asie.

zopakuj si dějiny a zeptej se pamětníků- ještě žijí.
16. 04. 2013 | 15:14

Jakelin de Mailly napsal(a):

JC
Já si právě myslím, že ten kulaťoučký synek je jen loutka té senilní generality, stále žijící v době pusanského předmostí.
16. 04. 2013 | 15:17

JC napsal(a):

jak to tenkrát bylo,

Aha, další soudruh:-)))

Příteli/???/ dějiny si zopakuj ty/když už si tykáme/, ale vynech dějepis pro
pro ZDŠ vydávaný do roku 1989:-))
16. 04. 2013 | 15:18

Jakelin de Mailly napsal(a):

jak to tenkrát bylo

Pane, musím Vás vyvést z omylu, ale v korejské válce jsou USA zcela nevinně.
Ta válka jde na vrub expanzi komunismu.
Prostudujte fundované prameny, zjistíte, že US Army giganticky demobilizovala...ten útok je zastihl takzvaně OFF GUARD...byl problém doplnit JEDNU divizi námořní pěchoty. Nebyly tanky, prolézalo se celé Japonsko, aby se složilo pár funkčních Shermanů.
Byla to OSN, kdo převzala obranu jihu, mrkněte kdo všechno tam bojoval.
Hodně úspěchů v bádání :-)
16. 04. 2013 | 15:21

jak to tenkrát bylo napsal(a):

já tam byl v 5o roce. Zrovna jsem sloužil 2 roky na vojně a byli jsme tam odveleni, proti Amíkům bojovala i Československá armáda.
Ale pak to vypadalo, že Amíky utlučou Číňani čepicema, tolik jich bylo a navíc jim Chruščev taky chtěl půjčit atomovku, Amíci měli v jasné paměti, co napáchali v Hirošimě, tak se radši domluvili, pokaď to osvobodí Sověti a pokad Amíci.

Něco jako železná opona v Evropě.

takže žádná expanze komunismu Jakelin de Mailly, ale jasné stanovení, kam osvobodí Stalin a kam Truman.

Ta 2. světová byla totiž skutečně celosvětová, jak vám asi uniklo.

a studená válka zde začla být horká. A je doposud, i když komunismus již není ani Stalin.

železná opona po asijsku je trochu festovnější, než ta hliněná v Evropě
16. 04. 2013 | 15:39

JC napsal(a):

jak to tenkrát bylo,

Dobře ti politruci vypláchli hlavu :-)))

Mno nech to tak dědo, to už nedoženeš. Opraš medaili za hrdinný boj proti
OSN.....to bude dobrý.
16. 04. 2013 | 15:44

Jakelin de Mailly napsal(a):

jak to tenkrát bylo

V Severní Koreji bylo pár desítek čs. zdravotníků.
Musíte si vymyslet jiný, věrohodnější příběh.
O Vašem historickém přehledu svědčí Chruščevova atomovka. Chruščev nastoupil do úřadu dva měsíce po konci Korejské války.
Ještě něco mi uniklo ? :-))))
16. 04. 2013 | 15:47

marxík napsal(a):

jak to tenkrát ...
Kolego, američtí vlastenci bránili v Korei suverenitu své svobodné země. To ví přece každý blbec.
16. 04. 2013 | 15:54

jak to tenkrát bylo napsal(a):

USA uvědomily, že chtějí-li nadále setrvat jako světová velmoc, musí využít veškerého potenciálu k zastavení pronikání komunistického moru a postavit se mu vstříc. Východní Asie, nebezpečný hostitel stalinistického moru, se tak měla stát rozhodujícím místem střetu obou světových ideologií.
no hezky si to Amíci zdůvodnili, že musí hrát roli světového četníka.

stojím si za svým příspěvkem z 15:14, politruk nepolitruk

za vše mohou Amíci.
16. 04. 2013 | 16:01

Jakelin de Mailly napsal(a):

jak to tenkrát bylo

:-))))))
...přečtěte si něco o Task Force Smith, jak na ten střet byli připraveni
:-))))
16. 04. 2013 | 16:04

JC napsal(a):

marxík,
Víte pane marxíku, v dnešní době svobodného přístupu k informacím, některá rádoby vtipná prohlášení vás ultralevičáků, musí nutně vést k domněnce že vás něco hodně silně cinklo do hlavy:-))
16. 04. 2013 | 16:08

Jen tak napsal(a):

Jakelin de Mailly napsal(a): ještě něco mi uniklo?
Američtí zajatci z Koreje tenkrát v Praze i v SSSR.
16. 04. 2013 | 16:11

Jakelin de Mailly napsal(a):

jen tak
němečtí vojáci, zajatí Američany v Tunisu ... tenkrát v Kanadě i Velké Británii
:-))))
16. 04. 2013 | 16:14

jak to tenkrát bylo napsal(a):

Jakelin de Mailly

stačí koukat na MASH a je jasné, co jsou ti Amíci zač.

Jak stříleli do lidí a stříkali napalm na lidi, co jim nikdy nic neudělali a oni je ani neznali.

a teď provokují zas.
16. 04. 2013 | 16:17

Jakelin de Mailly napsal(a):

Původně jsem měl pocit, že Starý muž ze syrských hor přesídlil do kotliny české a nabízí některým místním svou faju napěchovanou derivátem čarovných kopřiv.
Začíná mi docházet, že si prostě jen někdo dělá legraci.
Ok :-)
16. 04. 2013 | 16:24

JC napsal(a):

jak to tenkrát bylo,

Dědo, nespletl sis MASH s Rambem ? :-)))
16. 04. 2013 | 16:25

jak to tenkrát bylo napsal(a):

a že s něčím počítá Banka Goldman Sachs s tímto scénářem počítá
tak to je tedy hrubé zrno, copak ta banka nezkrachovala a neodstartovala dnešní krizi?

Ještě si Amíci budou něco diktovat, jak koho budou hodnotit za 40 let?

nejsou zde všichni na hlavu?
16. 04. 2013 | 16:25

marxík napsal(a):

JC
Kolego, na každý válečný konflikt existují zpravidla minimálně dva rozdílné názory, které se obyčejně liší především v otázce kdo si začal.
Vy si klidně věřte tomu, že Američani nemají ve zvyku si začínat , a posmívejte se těm, kteří tvrdí opak.
To já se vám neposmívám, protože mám s vámi soucit.
16. 04. 2013 | 16:36

jak to tenkrát bylo napsal(a):

marxík

taky jsem si vzpomněl na našeho politruka, co nás učil, že jsou války spravedlivé(ty obranné nebo národně osvobozenecké) a nespravedlivé, ty co chtějí měnit teritoriální rozdělení světa.

Ale jak se ty války hodnotí a rozlišují dnes, když už nestraší ten Stalin s tím komunismem, to mi hlava nebere.
to asi ti moudří a ušlechtilí Amíci a pak ta zbylá omezená část světa?
16. 04. 2013 | 16:45

Jakelin de Mailly napsal(a):

JC
...než se zapletete do další nesmyslné debaty, mrkněte na můj vstup 16:24
Nestojí to za to :-)
16. 04. 2013 | 16:49

buldatra napsal(a):

To chce klídek.
Pohoda, tabáček.
Vono se to tam vystříbří a pak bude nějakej čas ticho po pěšině.
Klasika.

Já bych řekl, že hen ten současnej oplácanej vůdce Kim junior je taková ta myš, která řve.
Jemu totiž nic jiného nezbývá, tedy kromě sbalení pěti švestek a úprku do toho zapráskanýho kapitalistickýho světa. Nejlépe do Švýcar. Tam von to zná.

Pravděpodobně takové to řvaní a harašení arzenálem patří k Severokorejským vysocepartajním zvyklostem, čili je to tamní kolorit, folklór na nejvyšší úrovni.
A řve celkem dobře, dokonce bych si troufl tvrdit, že fčíl řve hlasitěji, než papá, budiž mu země těžká.
Šak von zase sklapne...

Harašení zbraněmi je, zdá se, naprosto nutné, protože neharašit by znamenalo, že armáda ztrácí glanc, ač ji celá Severní Korea živí, co jí síly stačí.
Od hub si utrhává populus tamní, jen aby zelení mozci byli v kondici.
Páč, kdyby nebylo starostí o armádu a papalášstvo, kdyby byl čas a byly by roupy, lidi tamní by začali myslet na sebe, začali by se starat o věci kolem sebe a začali by se ptát a divit a vůbec.
Lidová disciplína by byla kde?
Byla by v pxdeli.

A to by byl papalášstva tamního konec.
16. 04. 2013 | 16:54

čert }:o) napsal(a):

v Íránu bylo silné
zemětřesení
amíci zapli haarp!

Že je KLDR utiskovaná
a zfanatizovaná
komoušema se nedivim
Ale naši občané ve
své nenávisti proti
amíkům budou klidně milovat
komoušké vrahy vlastních
lidí
A to je tragédie
16. 04. 2013 | 16:57

jednotka chytrosti - jeden antizaorálek napsal(a):

obtloustlý komik a psychopat s mozkem šimpanzího mláděte, soudruh kim čuň uň, je typickým příkladem toho, proč by se královský trůn neměl dědit.
p.s.
nezapoměl poslat soudruh filip blahopřejný telegram do kldr k uspěšné jaderné zkoušce?
6 antizaorálků.
16. 04. 2013 | 17:00

Jakelin de Mailly napsal(a):

Buldatra
...jó, tak to jde gómat...
16. 04. 2013 | 17:02

Yosif K napsal(a):

Mařenka napsal(a):
Balabán poněkud manipuluje, protože jeho blog je postaven na propagandistickém tvrzení......
KONEC CITATU.

Paní Mařenko, odkud jste se vy vyhrabala? Nějaký pohrobek komsomolu a SCSP?

Režim v KLDR je brutální a agresivní a ekonomicky zcela zdegenerovaná despocie. Střelba po sousedech a páchání atentátů drží vládnoucí kliku při sobě.
No nic, dobře že jste se připmněla, v každý společnosti jsou nějaký naivní trubky kerý naletí téměř na cokoliv.
16. 04. 2013 | 17:33

Jakelin de Mailly napsal(a):

Jednotka chytrosti

...proč by se královský trůn neměl dědit...

"...pak standarty zakolísaly a praporečníci padli. Někteří byli ušlapáni, jejich útroby otevřeny, jiní vyplivovali své zuby...mnoho jich bylo přibodnuto k zemi a nebylo málo těch, co ztratili celé paže tak, jak stáli...někteří zemřeli, v krvi druhých, někteří chroptěli, mocné duše vydávajíc hrůzostrašný nářek, když opouštěly zmrzačená těla..."

"...zde princ narazil na odhodlanou sílu těch nejstatečnějších mužů. Angličané byli odraženi Francouzi, jejichž vůdce, ač mlád, naplněn byl mladistvou zuřivostí a ochotně oplácel všechny rány, drtíc hlavy jedněch a probodávajíc těla druhých...kamkoli se Jan Následník pohl, dokazoval, že královská rodina Francie ještě nezdegenerovala..."

/Poitiers, 19. září 1356, zdroj: Froissart/
16. 04. 2013 | 17:36

Yosif K napsal(a):

Je dojemný si počíst jak různí mamlasi se ve zcela zdegenerovaným režimu KLDR shlížej.

Bodejt by ne - je to esence socíku:
1) pseudpřátelé samozvaní vůdci proletářů se mají jako prasata v žitě
2) proletariát je si roven mezi sebou v absloutní bídě ale má SOCALNI JISTOTY.
Socani, chtěli jste, chcete a budete chtít někdy něco jiného?
16. 04. 2013 | 17:39

Barvoslepejš napsal(a):

Možná se pletu, ale na počátku strašných válečných hrozeb KLDR z posledního období, pokud je mi známo byly mírové humanitární přelety amerických bombardérů s podvěšenými jadernými bombami kolem severokorejských hranic a velice rozsáhlé mírové humanitární cvičení za účasti americké osvobozovací armády poblíž korejských břehů.

Nechci někoho urazit, jsou zde samí inteligentní diskutéři ale uvěřit tomu, že by KLDR bez příčiny a zcela vážně vyhrožovala útokem takovému jadernému trpaslíkovi jakým jsou USA, který má armádu a zájmy po celém světě a je schopen během chvilky jaderně vyhladit celý Korejský poloostrov může jenom trošinku momentálně zaostalý trouba.

Matně si také vzpomínám, že americké politické vedení dalo ve známost, že je vojensky připraveno HÁJIT SVÉ ZÁJMY v této oblasti a pomoci jihokorejským spojencům.
16. 04. 2013 | 17:41

Jakelin de Mailly napsal(a):

barvoslepejš
Je to severokorejský folklór, většinou, když není co jíst.
Např. když jim jih přestane posílat miliony tun rýže, neboť zjistil, že tím futrují jen armádu.
16. 04. 2013 | 17:46

santawizard napsal(a):

Náboženství a atheismus :
Je velká empirická pravda,že se dneska vědecký atheismus a křesťanské náboženství spolu kamarádi i do postele v registrovaném partnerství,ale neuznávají se jenom okultní vědy i kdyby to mělo být jenom na prof.Hořejším.Jako kdyby ,když už tak existoval jenom Bůh,ale ďábel to je jenom lidský výmysl.,protože de fakto neexistuje.Z jednoho hlediska se už ,jak se říká ,nemáme čeho bát,ale z druhého hlediska , když už ,tak bychom se měli bát jenom pána Boha .Z třetího hlediska se ďábel musí skrývat pod rouškem vědeckého atheismu anebo náboženskému fanatismu?Podobný celosvětový názor se začíná objevovat i ve vědeckém atheismu severní Koreji a fanatickému náboženství Iránu .Jeden hned na začátku rozpoutal celosvětový terorismus a druhý teďka nakonec chce rozpoutat válku.Dohromady se totiž tento atheismus a náboženství už taky v mezinárodním podsvětí kamarádí stejně jak ten výše uvedený v celém demokratickém světě.
To má vliv i na tak zvanou diktatůru hospodské politiky a diktatůru psychiatrie.Např.co je to smrt Ega?Jestliže se stavy ega lokalizují v mozku ,znamená to ,že po smrti ega bude existovat jenom vědomí a stavy vědomí,které se taky dají lokalizovat v mozku?Co by se potom stalo s kritikou světa a s kritikou podsvětí?Např .na světě existuje přebytečné množství somráků a feťáků ,ale nedostatečné množství marijuána guru a hospodských kaplanů,kteří jsou církvemi a zákonem odsuzování, stejně a nebo ještě víc než samotní somráci a fetáci.Znamená to ,že to byl právě vědecký atheismus ,který přinutil křesťanské církve ,aby měli raději jenom vojenské kaplany nahoře a pedofily dole ,než nějaké marijuána gury či hospodské kaplany vůbec.?
Jsou už věřící a nevěřící jako konzumenti a abstinenti ,kteří mají vidiny a halucinace ,jak s drogami tak bez drog?Budou se navzájem zavírat za trest do vězení a do blázince na léčení?Bude to pokračovat jak v civilizovaném světě,tak v necivilizovaném podsvětí.Bude nakonec iránský terorismus a korejská tyranie ,jak se říká,financovat drogy a satanovou bibli židoanarchistického bolševismu v boji proti ,tak zvané ,svaté bibli a křesťanskému vínu americkoizraelského imperialismu?Rozdělí se potom o tuto finanční podporu anarchisti a holé lebky ,kteří se mezi sebou perou na ulici jako mladí feťáci a mladí somráci?
16. 04. 2013 | 17:54

čert }:o) napsal(a):

barvoslepejš
KLDR sama přiznala
agresivní rétoriku
protože po jaderných
testech jí byla zastavena
potravinová pomoc a to
se Kimčovi potažmo jeho
tetě nelíbilo tak začali
vyhrožovat
16. 04. 2013 | 17:58

dennis napsal(a):

Zajimavy blog. Po puvodni neduvere pod prvnim blogem pana Balabana musim kostatovat, v Cesku nevymreli lide, kteri jsou schopni zvazovat strategicke vazby mezi svetovymi silami v uzlovych bodech, kde se stretavaji a protinaji zajmy velmocenske. Bohuzel vysledek strategickeho mysleni nasich prednich politiku se nepromita ani do nasi vnitrni, ani zahranicni politiky. Dusledky budou dlouhodobe a budou nasledovany dalsim propadem urovne zivota a prestize statu na mezinarodni scene.

Severni Korea je dedictvim rozdeleni sfery vlivu svetovych mocnosti (supervelmoci) po druhe svetove. Za tu dobu se ekonomicka sila jednotlivych hracu na dalne vychodni scene vyrazne zmenila. I postaveni "novych" velmoci, ktere se hlasi o slovo a chteji mit vliv na vznik noveho statu quo v regionu, se vyrazne zmenilo. Dosavadni krehka rovnovaha sil vyhovuje temer vsem, ale je evidntne dlouhodobe neudrzitelna. Vubec nechci hovorit o tom, co s clovekem dela pomysleni, ze utrpeni severokorejskeho lidu neni pro zadneho hrace strategickym argumentem.

Blog svou myslenkou, ze predstava sjednoceneho korejskeho statu muze byt pricinou lokalnich valecnych konfliktu snad velmoci tak nedesi, jako predstava opakovani nemeckeho scenare - po pocatecnich problemech uvnitr sjedoceneho statu vznikne v regionu novy hrac, velmi silny ekonomicky a tim i vojensky. To si dnes nepreje nikdo ze sousedu ani na druhe strane Pacifiku.

Kdyz se nedavno pripominala historie vztahu Thatcherova - Gorbacov, byla jeji obava spolecne se zapadnimi spojenci ze sjednoceneho Nemecka z hlediska poslednich zhruba dvaceti let evropske historie "zbytecna". Berlinska zed padla, vychodni Evropa nezacala svou vnitrni valku - zdalo by se, ze rovnovaha sfer vlivu, jak ji nastavila Jalta, se nezhroutila. Ale tech dvacet plus let zacina obavy militantni Thetcherove stavet do noveho svetla: Je, nebo neni sjednocene Nemeckou hrozbou pro stabilitu v Evrope?

Bude, nebo nebude sjednocena Korea ohrozovat stabilitu v regionu? Tato otazka, jestli jsem spravne pochopil blog, ma u dnesnich velmoci prioritu pred otazkou, zda je dulezitejsi volba mezi mirovym nebo valecnym sjednocenim Koreje.
16. 04. 2013 | 18:03

Jakelin de Mailly napsal(a):

dennis

Německo není žádnou hrozbou v Evropě.
Za dvě generace z něj bude kalifát.
16. 04. 2013 | 18:05

Barvoslepejš napsal(a):

santawizard,

náboženství a atheismus. Asi na tom co říkáte něco bude. Pan prezident Bush prý po teroristických útocích na WTC rozmouval s pánbíčkem a žádal jej o radu (dodnes panuje vážné a nevyvrácené podezření, že spolupachateli teroristů, neřkuli přímo teroristy) byli soudruzi z CIA, FBI, Pentagonu a vedení amerického státu. Údajně téměř všichni teroristé byli saudští Arabové. Proto osvobozovací armáda USA zaútočila na Afghánistán, kde měly USA a jejich globální korporace politické a ekonomické zájmy a posléze šli humanitárně hledat ZHN do Iráku, který s mezinárodním terorismem měl společné akorát to, že podezřelé z terorismu zavíral do věznic. Dodnes ty ZHN v Iráku nenašly.
16. 04. 2013 | 18:09

Jakelin de Mailly napsal(a):

barvoslepejš

Jednosměrní piloti a stewardi:

Saúdská Arábie 15
Spojené Arabské Emiráty 2
Egypt 1
Libanon 1
16. 04. 2013 | 18:18

Barvoslepejš napsal(a):

Jakelin de Mailly

vždyť to říkám. Téměř všichni saudští Arabové. Naprostá většina ze spřátelených humanitárních demokratických islámských fundamentalistických zemí a nedivil bych se kdyby také ta jména údajných teroristů figurovala taky na výplatní listině důsledně antiteroristické CIA.
16. 04. 2013 | 18:24

JC napsal(a):

marxík,

Bavíme se konkrétně o korejské válce a tu prostě amíci nezačali - basta.
16. 04. 2013 | 18:42

JC napsal(a):

Barvoslepejš,

".....amerických bombardérů s podvěšenými jadernými bombami kolem severokorejských hranic...."

Pokud přebíráte zprávy z KLDR TV, tak se určitě nepletete.
16. 04. 2013 | 18:50

Pepa napsal(a):

Pane Balabane, Vaše úvahy o pracovitostí Jihokorejců je na hony vzdálena od reality.Netvrdím,že Korejci nejsou pracovití, ale hospodářským úspěchem Jihokarejců spočívá v amerických dolarech,které tam pumpovaly pro výkladní skříň asijské=ho kapitalismu proti zemím,které neakceptovaly jejich zločinecký systém-globálního kapitalismu.Zásluhou ČLR celá Asie, Jižní Amerika, rozvojové země, ale i větší část světové populace uvažuje o jiném systému budování sociálně spravedlivé společnost.Jenže chcípající kůň má ještě velkou sílu,aby kopal kolem sebe, než konečně předá žezlo do spravedlivějších rukou, které by měly ctít harmonický rozvoj lidstva.
16. 04. 2013 | 19:09

strýc virus H3N1 nyní HxNx napsal(a):

blog je pěkně, objektivně a přehledně sepsán-

diskusi pod ním bohužel dominuje jakýsi polopříčetný psycho..t, který si říká JC a který zběsile, na způsob vzteklého psa honícího se za vlastním ocasem napadá kohokoliv, kdo se mu do stane do překrveného zorného pole. něco tak odpudivého jsem tu už dlouho neviděl.
16. 04. 2013 | 20:30

dennis napsal(a):

Pani Jakelino,
nemecky kalifat bude oporou Evropy krestanske nebo snad jine Evropy? Zeptejte se pana Sorose, co si mysli o tom dnesnim krestanskem Nemecku a jeho snaze ovladat Evropu prostrednictvim Ojra. A take o tom, jak jizni Evropa vidi v nemeckych bankach a v nemecke vlade pricinu krize, ktere nejak nechce pominout. Asi to nebude jen tak nejaka chripecka, jak predvidal veliky ekonom V. K.

Pane Pepo,
ceske a slovenske tovarny na korejska auta jsou rizena dolarem nebo Korejci? Dnes ti nejdravejsi korejsti businessmani a jejich banky nehledaji levnou pracovni silu mezi pracovitymi Korejci, ale blizko svych trhu. Severni Korea by mohla byt zdrojem jeste levnejsi pracovni sily, nez je ta vychodoevropska. A dokonce by se severni Korea stala, tak jako jiz je vychodni Evropa, skvelym odbytistem pro zmetky a zkazene potraviny. Samozrejme mate pravdu, platidla jako ta cinska nebo japonska si taky chteji ukousnout sve sousto na severokorejskem trhu. Ostatne o tom moc pekne pise pan Balaban v tomhle blogu.
16. 04. 2013 | 21:00

Yosif K napsal(a):

PEPA NAPSAL:
Zásluhou ČLR celá Asie, Jižní Amerika, rozvojové země, ale i větší část světové populace uvažuje o jiném systému budování sociálně spravedlivé společnost.....
KONEC CITATU.

Pane Pepa, vaše výlevy jsou 100% důkazem že samozvaní tzv "bojovníci za sociálně spravedlivou společnost" to nemají v hlavě v pořádku, teda minimálně ti, kteří si nějakým omylem myslí že se sociálně spravedlivá společnost buduje v CLR. To jsou teda už úplně mimo mísu.......
Jste nepřekonatelný komik.... nechcete jít dělat komunistického šaška do Lihového Domu?
16. 04. 2013 | 22:03

dennis napsal(a):

Pane YosifKu,
co kdyby pan Pepa napsal "Vinou C'LR zeme rozvojoveho sveta..." namisto "Zasluhou C'LR...", pochopil byste tu vetu presne naopak?

Rozmaha se takovy jazykovy nesvar, ze tam, kde bychom meli vetu uvadet slovy "bohuzel..." nebo "vinou...", se objevuje obrat jako: "diky tomu, ze se nekdo provinil, zproneveril atd."... Jestlize nekdo neco sepsul, podrazil, zprotivil nebo zneuzil, pak to neni nic, co bychom meli spojovat s obratem "diky tomu", nebo "zasluhou".

Cina se nezaslouzila, ale zmrsila demokracii i nadeji na socialni ochranu slabych. Proto zeme tretiho sveta uvazuji o jinem (jinem!) systemu spravedlive spolecnosti. Takze pan Pepa neoznamuje svetu, ze treti svet Cinu chce napodobit, ale naopak oznamuje svetu, ze Cina rozvojovym zemim je odstrasujicim prikladem.

Rozumim vasemu odhodlani bojovat za kazdou cenu proti tmarstvi, ktere kolem sebe siri lide, co chteji hajit zajmy vsech, i tech nejbednejsich. A chapu, ze vas temperament vas vede k tomu, ze je mydlite hlava nehlava. Ale i tak byste se nemel branit tomu, abyste se nad jejich slovy nezamyslel. Bez rozmyslu strili jedine bezhlavy strelec. A to vy prece nejste.
16. 04. 2013 | 22:49

Pepa Řepa napsal(a):

Jakelin de Mailly
možná narazíte i u Vás na někoho, kdo tam byl a ne v roce 50 jako stařík-bolševik. Dejte s někým řeč. Skutečnost je ještě horší.
Od nás tam byly před dvěma lety tři holky z koreanistiky, na severu je jiný jazyk, někde se to naučit musíte. Jedna obzvlášť vyvedená, tetovaná, to koukali. Ten rok vydal zrovna Kim příkaz, aby se nepoužívaly srpy, ale tráva trhala rukama, je třeba zesílit.
Příběhů bych měl celou řadu, ale projíždějí internet, mají studenty tady a celé řada severokorejců ovládá bravůrně češtinu, není třeba zavařit dalším zájemcům o poznání.
I když tam byli loni učitelé a usoudili, že zdravotní rizika jsou příliš veliká a to jste prominent na univerzitě.
Starého psa ani bolševika jakéhokoliv věku novám kouskům nenaučíte.

I toho perverzního Kima budou hájit.
17. 04. 2013 | 07:32

Pepa Řepa napsal(a):

Ostatně teď je zrovna aféra v BBC, přimotali redaktora mezi britské koreanisty. Natočil poněkud jiné záběry než vypasené jásající komunisty z náměstí. A to se prakticky nikam bez přiděleného osobního bodyguarda nedostanete. Ten, který nebyl bdělý a ostražitý, bude dávno po smrti.
Ale pravdu má Balabán, ze spojení mají největší hrůzu na jihu.
17. 04. 2013 | 07:38

scallop napsal(a):

Autor

Jestli tomu spravne rozumim, tak davate Jizni koreji nasledujici radu: "Sever vam sice obcas potopi nejakou lod nebo zabije par civilistu, ale Vase nejlepsi reakce je nechat si to libit."
17. 04. 2013 | 08:39

Barvoslepejš napsal(a):

PŘ,

ještě nedávno prý hrozili severokorejci, že vymažou Prahu z map a zachránit nás mohl pouze radar v Prdech. Nyní se prý rozhodli vymazat USA z globusu. Ještě štěstí, že jsou kolem agresivní KLDR rozmístěna mírová humanitární vojska USA s obrannou jadernou výzbrojí.
17. 04. 2013 | 08:51

Bestia triumphans napsal(a):

Blog je napsán sice dobře, ale jaksi kapánek technokraticky.
O čem se v textu vůbec nemluví?
O těch chudácích, co v Severní Koreji žijí.
17. 04. 2013 | 09:03

Barvoslepejš napsal(a):

Bestia triumphans napsal(a):

ano, je to velice smutné. Z jedné strany želzná totality, z druhé železné mírumilovné embargo omezující přístup na světový tr, dovoz technologií, podmiňující dovoz potravin politickými ultimáty etc. Na lidech v takových případech vůbec nezáleží. Těch je jak pravili někteří pokrokoví demokratičtí politici v civilizovaných zemích - jako much, dokonce přebytek. Podobně jak na lidech (samozřejmě těch cizích) nezáleží v Afghánistánu, Iráku, Íránu, Libyi. Anebo nezáleželo ve Vietnamu, kambodži, Hirošimě, Nagasaki... Vždyť jsou to jenom kolaterální ztráty při dosahování vyšších politických cílů.
17. 04. 2013 | 09:20

scallop napsal(a):

Barvoslepejš

Mate to ve sve hlavince nejak pomotane - dovozu potravin do Koreje nikdo nebrani. Rusko a Cina tam mohou dodavat bucku co hrdlo raci.

Jeste jste ve svem seznamu hrichu angloamerickych imperialistu, vrahu z wall-streetu, zapadonemeckych revansistu a jejich ceskych nohlsedu, ztroskotancu a samozvancu zapomnel na valku v koreji. Nebyt americkych valecnych stvacu, mohl byt pod mirumilovnou vladou Kimu cely korejsky polostrov. Ale klid, imperilisticke spojene staty co nevidet padnou - vzdyt jsou tesne pred padem co jsem na svete. Rikali mi to v obcanske nauce, takze to je urcite pravda.

Vas cernobili svet ma sve nenapadne kouzlo.
17. 04. 2013 | 09:44

Barvoslepejš napsal(a):

scallop

nestrašte. Suedruzi z Bílého domu, Wall Streetu, Pantagonu, FEDu určitě nepadnou. Natisknou si nekryté doláče podle potřeby a vojensky demokraticky donutí ostatní státy, aby si je od nich výhodně kupovali. Kdo se bude vzpečovat, toho humanitárně vojensky přepadnou, ochrání jeho civilisty, budou u něj hledat ZHN, teroristy, odstraňovat totalitu etc. Pokrok nezastavíš. Vrcholem demokracie a liberalismu je zavedení korporátního fašismu.
17. 04. 2013 | 10:05

Michal Macek napsal(a):

na kterou tu olzmopiadu nastupovali pod jednou vlajkou?ateny? skoda to bylo nadejne...
17. 04. 2013 | 10:25

scallop napsal(a):

Barvoslepejš

Jste lepsi nez ta ucitelka obcanske vychovy. Ledvi demokratu jste odhalil dokonale. Obzvlast bych ocenil jako vojensky donutili Cinu, aby si od nich ty dolace nakoupili. To byl rekl bych dolacovy majstrstyk.
17. 04. 2013 | 10:27

Barvoslepejš napsal(a):

scallop,

na začátku soudruzi toťaliťáci v Číně nakupovali od soudruhů z USA ty doláče docela rádi, teď koukají jak se stále méně krytých doláčů a US dluhopisů čím rychleji zbavit. To ovšem nemění nic na tom, že amričtí soudruzi kapitalisti si velice dobře rozumí s čínskými komunistickými soudruhy a ani jedny již netíží nějaká lidská práva, které jsou pouze směšnou účelovou kamufláží při dosahování politických a ekonomických cílů.
17. 04. 2013 | 10:48

scallop napsal(a):

Barvoslepejš

Smarja clovece, Vy nevidite dve barvy, ale jenom jednu. Existuje jeste na svete svetelko nadaje, par statecnych, kteri jsou ochotni se postavit soudruhum mezinarodnim imperialistum ? Ja se doted spolehal na huga, ale pote co se odebral k ernestovi, zbyva jen Fidel s Kimem.

Pada na mne chmura, kvuli vam zkazeny cely den.
17. 04. 2013 | 11:00

Barvoslepejš napsal(a):

scallop,

neházejte flintu předčasně do žita. Třeba nakonec soudruzi z USA nahlédnou, že spolupráce s Fidelem a Kimem by mohl přinést větší zisk, promění je v pracovní koncentráky a padnou si s následníkem Fidela a Kima v náruč, podobně jak si padli v náruč s následníky Maa.
17. 04. 2013 | 11:05

Pepa Řepa napsal(a):

Barvoslepejš
klid slepejši....hlavně , že poznáte rudou. Myslím, že s tím do smrti vystačíte.
17. 04. 2013 | 11:09

scallop napsal(a):

Barvoslepejš

Touto apokalyptickou vizi jste mne definitvne dorazil, naladu mi uz nespravi ani duch ernesta. Jdu se opit.
17. 04. 2013 | 11:12

Barvoslepejš napsal(a):

Pepa Řepa,

taky zdravím. A vy jak se zdá si do smrti vystačíte s heslem Modrá (anebo Kalouskova fialová?) je dobrá - jak pravil jistý Žlutý pes.

Holt, smiřme se s tím, že svět je hezky barevný a to, co se nám zdá na první pohled hezké, nemusí být při pohledu zblízka takové jak se nám zdálky zdálo. Přeji hezký slunečný jarní den.
17. 04. 2013 | 11:15

Bestia triumphans napsal(a):

Barvoslepejš napsal(a):
..."Holt, smiřme se s tím, že svět je hezky barevný"

?
čistě technická, jak může barvoslepý tohleto vědět?
:)
17. 04. 2013 | 12:05

Millie napsal(a):

Australia to Abandon the U.S. Dollar

http://www.thetrumpet.com/article/10520.19.0.0/economy/australia-to-abandon-the-us-dollar
17. 04. 2013 | 12:13

Barvoslepejš napsal(a):

Bestia triumphans,

Jenom pro informaci - barvoslepost: Barvoslepost (daltonismus) je porucha barevného vidění lidského oka. Její odborný název je odvozen od jména anglického přírodovědce Johna Daltona, který touto poruchou sám trpěl a vědecky ji popsal.

Barvoslepost má několik typů podle toho, jakou barvu člověk nevnímá. Zřídka se vyskytuje barvoslepost na všechny barvy (černobílé vidění). Nejčastějším případem je neschopnost rozlišit červenou a zelenou barvu, méně častá je barvoslepost na žlutou a modrou.[1]

Barvoslepost se dá odhalit pomocí speciálních schémat.

K tomu: k rozlišování politických barev ani nemusíte opticky rozlišovat barvy ve smyslu malířských barev. Stačí, že rozlišujete podle obsahu jednotlivé politiky, politické programy a jejich aplikaci v praxi a vědět, jakou barvu si jednotlivé strany samy usurpovaly. Koneckonců, těžko lze předpokládat, že by politici ODS byli opticky modří, zelení byli skutečně zelení, komunisté rudí, sociální demokraté byli fyzicky oranžoví a lidovci černí (kromě svědomí - do toho je těžko vidět).
17. 04. 2013 | 12:17

Barvoslepejš napsal(a):

... a TOP fialoví
17. 04. 2013 | 12:39

Jáchym napsal(a):

Pepa Řepa:
"Starého psa ani bolševika jakéhokoliv věku novám kouskům nenaučíte."

No tak to jste si to u Tlustého Peněženky, Pavla Kohouta... a dlouhé řady učenlivých vládních pravičáků pěkně poshnojil !
17. 04. 2013 | 12:43

Jáchym napsal(a):

Miloš Balabán.
Díky, hodně dobrý blog.
Moc jich tu takových nenajdeme.
17. 04. 2013 | 12:46

Pepa Řepa napsal(a):

Barvoslepejš
tu diagnozu bych viděl na barvoslimejš.
Až přijde kocour, tam to bylo taky v barvách.
Že by už byl kocour tady?
17. 04. 2013 | 12:47

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Boudal Jiří · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Černý Jan · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fábri Aurel · Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hradilková Jana · Hrbková Lenka · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chlupáček Ondřej · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novotný Martin O Obluk Karel · Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Paroubková Petra · Passerin Johana · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pikora Vladimír · Pilip Ivan · Pixová Michaela · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedláček Tomáš · Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vích Tomáš · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Wagenknecht Lukáš · Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zahumenská Vendula · Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy