O čem také přemýšlet před volbami

14. 05. 2013 | 10:23
Přečteno 1590 krát
Shodou okolností jsem právě na Den Evropy 9. května narazil na zajímavou tabulku Economist Intelligence Unit, která predikuje pořadí zemí ve světě podle objemu HDP v roce 2030. Čína bude objemem HDP na prvním místě před Spojenými státy, Evropská unie je třetí. Počítá se s tím, že EU bude i v roce 2030 stále globálním ekonomickým aktérem i když to dnes možná ve světle aktuálních politických a ekonomických potíží vypadá nepravděpodobně.

Dobrý důvod proč by se ale měla EU udržet vyplývá z pořadí na dalších místech: Indie, Japonsko, Brazílie, Rusko, Mexiko, Indonésie, Jižní Korea, Turecko, Jižní Afrika a Vietnam. „Nezápadní aktéři globalizace“ o kterých ještě před zhruba dvěma dekádami nebylo moc slyšet nabírají ekonomickou sílu, která se postupně přetavuje i ve větší politický vliv.

Ve stále vzrůstající globální ekonomické konkurenci je tak integrační model EU, který nemá jen ekonomickou ale i silnou politickou dimenzi velmi důležitý. I pro velké evropské země, včetně Německa by zřejmě bylo bez unie, nebo v její nějaké „oslabené“ verzi obtížnější působit na globálním trhu. Nejde ale jen o ekonomiku. Je třeba brát v úvahu i to, že nové mocnosti budou stále více usilovat o větší dělbu politické, ekonomické a finanční moci na globální úrovni, což je nevyhnutelné a již se tak děje. Příkladem může být v tomto směru úsilí uskupení BRICS. Není pochyb, že bude nutné jednat o „přerozdělování“ této moci a společný postoj EU zde může být velkou výhodou.

Nejsem si zcela jist, zda v Česku dostatečně vnímáme posuny ke kterým dochází na globální scéně. Strategický pohled znemožňuje řada lokálních politických sporů, které se někdy zvrhávají až ve frašku, třeba jak vykládat dějiny (ÚSTR), tak i politika vůči EU, která není konsenzuální nejen mezi vládou, prezidentem a opozicí, ale i ve vládě samé. Nezvládnuta je i zahraniční politika. Důkazem je spor o velvyslance mezi prezidentem a ministrem zahraničí. Můžeme třeba stokrát mluvit o důležitosti ekonomické spolupráce s Ruskem, nicméně už téměř půl roku zde nemáme velvyslance…

Ve víru sporů nám pak unikají podstatné věci, které souvisí s naším postavením v EU i ve světě. Být na unijní periférii neznamená jen naši neochotu vstoupit do eurozóny ale třeba i neschopnost začít skutečně vytvářet vzdělanostní ekonomiku s vysokou přidanou hodnotou. Místo toho ale máme spíše než špičkové továrny mnoho montoven, které mohou za pár let zmizet dál na východ, či jih, což může být časovaná bomba a také přehršli vysokých škol proměnlivé jakosti, ze kterých se asi „neurodí“ příliš mnoho občanů schopných obstát v globální konkurenci. Může být proto i stále těžší provozovat ekonomickou expanzi na trhy nových mocností, když nám budou chybět techničtí odborníci, ale i experti s humanitním vzděláním, kteří budou ovládat jazyk a společenskopolitické reálie příslušného teritoria.

Máme (nejen před volbami) o čem přemýšlet, aby nám obrazně řečeno neujel vlak…
Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

resl napsal(a):

to řekněte řepovi, nebo silvii a poženou vás. tito dva ekonomové vzešlí z bolševických škol, vědí spolu se s. filipem nejlépe, jak se ekonomicky chovat. první je u nich rozbití eu, protože to řikal klaus a komouši. že žijí v evropě, která jedině sjednocená, bude schopna čelit tlaku z jiných zemí, je nezajímá. oni dostali od hradního účetního návod co je správné a tak se jim řídí, aniž tuší, kdo jim radí. Až půjde o rozbití nato, budou souhlasit taky, protože je to výmysl západu a jim může diktovat pouze východ.
14. 05. 2013 | 10:36

scallop napsal(a):

Telička

Na nynejsim stavu profituji napr. cesti pestitele psenice (kteri exportuji), doplaceji na to chovatele prasat.

Cesky stat muze sve zemedelce podporovat vic, je to jeho rozhodnuti, ze to nedela.

"Likvidovane" ceske zemedelstvi je vyrazne produktivnejsi nez kdy driv. (Za komousu se musela psenice dovazet, k dostani bez znameho reznika byl jen bucek.) Dnes se neco dovazi, neco vyvazi a neni problem adaptovat nase zemdelstvi behem 2-3 let na uplnou sobestacnost par. v mase. (Bylo by mnohem drazsi, proto to nidko delat nebude.)

Rozboj turistiky neni pridana hodnota ? Hm.
14. 05. 2013 | 11:00

scallop napsal(a):

Koukam, ze pan Stejskal je dnes ve strehu. Zdravim :-)
14. 05. 2013 | 11:02

stejskal napsal(a):

Též Vás zdravím, pane scallope.

Většinou podobné záležitosti nechávám být, ale zvolit si za nick jméno člověka, který vyjednával přístupovou smlouvu, mi přišlo přeci jen už za hranou.

Libor Stejskal
14. 05. 2013 | 11:07

Martin napsal(a):

Autor je amatér. Integrační model EU není o integraci, ale o nadvládě Německa a Francie nad celou EU a malou ochutnávku jak to myslí s malými zeměmi EU jsou unijní zemědělské dotace. Po kompletní integraci EU tedy vzniku federace to v ČR dopadne tak jako za Rakouska-Uherska, kdy Vídeň dělala hlavně to co bylo prospěšné pro Rakousko a na ostatní státy kašlala, jenom místo Vídně bude Berlín nebo Mnichov nebo jiné město v Německu.
Na unijní periférii samozřejmě nejsme, to je hoax vypuštěný v souvislosti s naší nedostatečnou hloupostí přijmout EURo, máme standardní hlasovací práva a další vliv na EU tak jako ostatní země, dle unijních stanov.
Experti s humanitním vzděláním jsou nám z hlediska exportu naprosto k ničemu, pochopitelně s výjimkou kateder zabývajících se cizími jazyky, ale to je jenom malé procento celkového počtu humanitně vzdělaných.

To co potřebujeme ke zvýšení exportu je především stop OZE, stop nesmyslným předpisům, stop přebujelé byrokracii a vůbec větší podpora soukromého podnikání a soukromých firem, nikoliv nějaké plamenné projevy na sjezdech ÚV ESSR v Bruselu.
14. 05. 2013 | 11:35

stávající elity zrušit, koupit jiné napsal(a):

Úplně nejlepší by byli techničtí odborníci, kteří ovládají nějaký jazyk, třeba cílové země.
Aber nicht jeder ist Karajan, i samotní techničtí odborníci by byli dobří.
S trochou geopolitického rozhledu.
Baťa tomu rozuměl, kupodivu. Hoch z jakéhosi zapadákova.

To, co říká Martin je hezké, ale za současného stavu to znamená vystoupit z EU.
Možná je jednodušší ji změnit. Nálada už na to je.
14. 05. 2013 | 12:42

Martin napsal(a):

stávající elity zrušit, koupit jiné: Naopak, nejjednodušší je vrátit se zpět k původní myšlence EU a to volnému pohybu osob, zboží a kapitálu a vůbec se nepokoušet o nějakou hlubší integraci, jako že by z Bruselu nařizovali povinné OZE a povolenky CO2.
14. 05. 2013 | 13:21

Landa napsal(a):

Před volbami není o čem řemýšlet. Jediná otázkA JESTLI SE TO KOMUNISTŮM JEŠTĚ PODAŘÍ OPRAVIT, nebo jestli jsou škody tak obrovské že už to nepůjde
14. 05. 2013 | 16:25

Rudi Koutek napsal(a):

"Dobrý důvod proč by se ale měla EU udržet vyplývá z pořadí na dalších místech: Indie, Japonsko, Brazílie, Rusko, Mexiko, Indonésie, Jižní Korea, Turecko, Jižní Afrika a Vietnam."


Samozrejme nevim co bude za 20 let, ale tento rebricek mi prijde ponekud absurdni.
14. 05. 2013 | 18:39

starý jezevec napsal(a):

Nabídnu svůj názor

Především je to o politické korupci,
občan by měl rozumně přemýšlet a nenechat se manipulovat.

Něco pozitivního nabídne lidem jen ten systém, kde budou muset politikové přihlížet k názorům veřejnosti. Nikdy nevěřte tomu, že když dáte politikům neomezenou moc, že vám zajistí nízké daně a prosperitu. Demokracie dobře fungují jen tam, kde je občan pánem a kde je opravdová demokracie, ne pluto nebo kleptokracie, jako je u nás.

Šance je jen ve skutečné demokracii ne ve vládě derebáků označujícichh sebe za vyvolené – odpovědné apod.
14. 05. 2013 | 19:26

Yosif K napsal(a):

Můžeme třeba stokrát mluvit o důležitosti ekonomické spolupráce s Ruskem, nicméně už téměř půl roku zde nemáme velvyslance…

KONEC CITATU...

Pane Balaban také si myslíte spolu s virotickým zemanem že je pro česko vrcholně důležité aby bylo v Moskvě zastupováno poslancem za bolševiky který říká takové krabiččce "takový škafik"????

Notabene - Remek do Moskvy nechce. Pokud vydrží v Bruselu do konce volebního období, tak si vydrží bruselskou penzi 6 tisíc EUR měsíčně. I on se může a očividně i chce na diplomoatický flek v Moskvě s nižšim platem am nohem mnohem nižší penzí z vysoka vys....at.....
Rusové na sentiment většinou také zvysoka s...ou, pokud má někdo kvalitní výrobky za slušnou cenu, tak koupí, pokud ne, tak nekoupí......
14. 05. 2013 | 19:42

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Boudal Jiří · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Černý Jan · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fábri Aurel · Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Groman Martin H Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrbková Lenka · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Chlupáček Ondřej · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolínská Petra · Kopecký Pavel · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Nouzová Pavlína · Novotný Martin O Obluk Karel · Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Paroubková Petra · Passerin Johana · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pikora Vladimír · Pilip Ivan · Pixová Michaela · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedláček Tomáš · Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vích Tomáš · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek W Wagenknecht Lukáš · Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zahumenská Vendula · Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy