Americké překvapení?

10. 02. 2014 | 12:21
Přečteno 3956 krát
Nediplomatické vyjádření náměstkyně amerického ministra zahraničí Victorie Nulandové na adresu role Evropské unie v řešení ukrajinské krize spojené s přímočarou snahou určovat společně s americkým velvyslancem na Ukrajině, kdo je a kdo není vhodným kandidátem do potenciálně nově vzniklé ukrajinské vlády nemůže až tolik překvapovat. Je to jen potvrzení geopolitické hry, která se dnes okolo Ukrajiny hraje a v níž mají Spojené státy své bezprostřední geopolitické, bezpečnostní a jistě též ekonomické zájmy.

Trochu se ovšem člověk musí divit vyjádření mluvčího Bílého domu Jaye Carneyho, který na konto konverzace Nulandové a amerického velvyslance uvedl: „Pochopitelně není tajemstvím, že náš velvyslanec a náměstkyně ministra zahraničí pracují s ukrajinskou vládou, opozicí, předními podnikateli a zástupci občanské společnosti a podporují jejich úsilí nalézt smírné řešení problémů založené na dialogu, politických a ekonomických reformách. Nicméně ukrajinský národ si musí svoji budoucnost určit sám.“

Takové vyjádření ovšem nekoresponduje s tím, že Nulandová „kádruje“ adepty možné nové vlády: Klička z těchto a těchto důvodů ne, Jaceňuka ano. Může tak nyní Washington s čistým svědomím obviňovat Moskvu z vměšování do vnitřních ukrajinských záležitostí, když činí totéž? A může Evropská unie považovat Spojené státy za důvěryhodného partnera napomáhajícího řešení krizové situace na Ukrajině?

Jsou to závažné otázky. Třeba i proto, že nakonec i pod vlivem nepředvídatelných okolností může situace na Ukrajině dospět do bodu, kdy shoda klíčových vnějších aktérů, Ruska, EU a Spojených států bude zásadní pro to, jak zabránit eskalaci krize.

Na nedávné mnichovské bezpečnostní konferenci se k tomu vyjádřil Zbigniew Brzezinski slovy, že situaci na Ukrajině může pomoci řešit kompromis mezi EU a Ruskem a mezi Spojenými státy a Ruskem. Západ a Rusko by také měly podle Brzezinského přispět penězi a společně pomoci Ukrajině. Brzezinského idea se ale ve světle výroků Nulandové ukazuje jako nereálná.

A ještě něco přinesl únik (ne)diplomatické americké konverzace. Americká elektronická rozvědka odposlouchává v podstatě celý svět, včetně amerických spojenců, jak je ale vidět není schopna zajistit, aby nebyli odposloucháváni američtí diplomaté. Za tohle ale Edward Snowden nemůže a prezident Obama si to bude muset přebrat…


Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

JenDa napsal(a):

Další nepříjemná, ale velice realitu ilustrující pravda o USA a její skutečné politice.

Snad jen pan exprezident Havel by nám filozoficky a humanitárně vysvětlil, že USA jsou OK.
10. 02. 2014 | 12:31

martin_ka napsal(a):

tyhlety případy dávají dobrou možnost nahlédnout do zákulisí politiky a diplomacie.....:-)

závěr?: nevěř nikomu ani nos mezi očima
10. 02. 2014 | 12:33

dennis napsal(a):

Zadna velmoc nema na vyber a musi se chovat velmocensky a hajit sve velmocenske zajmy a predevsim je definovat a aktualizovat... EU jak je pocetna, bohata a tesne sousedi s Ukrajinou, tak je nejslabsim souperem ve hre.

Handrkovani s ukrajinskou opozici nabyva cim dal vic strategicky a vojenskopoliticky rozmer. Na ekonomickou kolonii nebo snad na formy rozsirovani trhu korporativniho kapitalu je Ukrajina prilis slaba a vyzadovala by enormni investice, zatimco poskytuje jen minimalni zaruky (ve stabilitu politickych pomeru).

S povedenym odposlechem ruskou sluzbou jsem si ihned vzpomnel na vyjadreni ruskeho ministra zahranici: "S odposlechy americkymi vyzvednymi slozkami nemame problem." Aby meli. Sami to delaji a umi to nemene dobre. A spodni pradlo perou rychle a ucinne.
10. 02. 2014 | 12:36

Pompeius Magnus napsal(a):

Jéžíši, tak oni mají USA své geopolitické a bezpečností a ekonomické zájmy? A EU taky? Tak ono nejde o boj pravdolásky a lidského práva a demokracie a prosperity proti dikatuře, komunismu,homofobii a kultu osobnosti, jak nám tady mejduje od rána do večera celičké Aktuálně a pan Stejskal hlídá, aby se na diskutovalo á - la these a de lege artis, ale hlavně především a dycynky slušně? tak on není Janukovyč lidská zrůda, Putin dětskoužroutský čubčí syn? Co na to Just starší? A co Just mladší? A Putna a Pehe a Šimon Pánek a co na just Vopěnka Schwarzenberg? Kde jenom udělali soudruzi na Radio Bakala chybu?
10. 02. 2014 | 12:44

češka napsal(a):

Hlavní je, že všichni odposlouchávají jeden druhého.
Takže studená válka neskončila, jen jsme na ni trochu zapomněli.
Jsem zvědava, zdali se EU a Rusku podaří udržet na Ukraině klid zbraní, prozatím to vypadá jenom na povstání přívrženců jedné kriminálnice proti přivržencům jiného, ještě neodsouzeného, kriminálníka.
10. 02. 2014 | 12:49

Reveil napsal(a):

NIkdo by si neměl lámat hlavu, jakto, že Rusko mohlo odposlechnout hovor US diplomatů.
Spíš bychom se měli zajímat, proč se USA postaraly, aby "unikl" hovor těch dvou. A taky, jaký úkol vlastně plní Snowden, vypuštěný do terénu v roli "zrádce"? Že jde o fintu, by muselo být jasné i obecnímu úřadu v Horní Dolní.
10. 02. 2014 | 12:49

Reveil napsal(a):

Euromejdany se začínají množit. Tak například několik tisíc dánských puberťáků se sjíždí na mejdan do Prahy. Několik euromejdanů se pořádá v Bosně, např. v Tuzle a Sarajevu. Mejdan byl včera taky v Istanbulu.
Taky v Africe a Asii probíhají nějaké mejdany, ale ty zatím nejsou euro.
10. 02. 2014 | 12:55

Petr. napsal(a):

Krize na Ukrajině bude vbrzku zažehnána. Stačí aby do mezinárodní politiky opět razantně vstoupil lidovec Baudyš.
10. 02. 2014 | 13:18

Hajduk napsal(a):

Zaujmave ako ponižujete Ukrajincov i v tom,že nedokažu si sami špehovať a odpočuvať. Božinku, božinku ...
10. 02. 2014 | 13:25

scallop napsal(a):

Kdyz si Rusnok s fischerem zapomneli vypnout mikrofon a narodu sdelili, jak se jim nechce trmacet kvuli nejakymu Mendelovi na druhy konec sveta, bylo to brano jako roztomilost - holt prece vulgarismy v kamaradkse rozmluve pouziva kazdy, ze. Proste nic se nestalo.

Kdyz ale chytime nahravku souseda jak "fakuje", tak je dukaz jeho pokrytectvi!
10. 02. 2014 | 13:32

Viola napsal(a):

Reveil

Mejdany je třeba rozlišovat.
10. 02. 2014 | 13:35

Richard napsal(a):

. "A taky, jaký úkol vlastně plní Snowden, vypuštěný do terénu v roli "zrádce"?"

Snowden není ani dvojitý agent, ale trojitý nebo rovnou čtverák

celá věc měla vypadat, že je zrádcem, s tím, že tajnými službami USA bylo očekáváno odhalení této krycí šifry, kdy analytici konspirace měli laserovým zrakem bryskně prokouknout, že je "zrádcem" jen na oko a usoudit, že jde ve skutečnosti o nasazeného špióna plnícího svou misi.
Snowden se měl tvářit, že pracuje proti USA, aby umožnil krytí a očekávané odhalení své mise pro USA, proto, aby mohl pracovat proti USA...atd. atd.
10. 02. 2014 | 13:37

Viola napsal(a):

Došla jsem k názoru, že by pro Ukrajinu opravu bylo dobré, kdyby pan Janukovič odstoupil a na jeho místo nastoupil zcela chudý, ale inteligentní a pracující ukrajinský člověk, tzv. obyčejný člověk a byl by klid a pan Janukovič by si měl uvědomit, že vládnout chudému lidu jako car z předminulého století prostě v demokracii nelze.
10. 02. 2014 | 13:39

Hajduk napsal(a):

Viete vi vôbec , koľko je na Ukrajine telekomunikačných operatorov?
sKORO KAžDý MA MALY BUSSINES s prevadzkou anten :-)
Toiba tu kartelovka si napchavala vačky...
10. 02. 2014 | 13:39

dost bylo neodborníků napsal(a):

Proč někdo nepověří k rozuzlení tohoto zamotaného konfliktu jak tajných služeb,odposlechů a nakonec i dění v Ukrajině našeho nového ministra zahraničních věcí Zaorálka?je v diplomacii kovaný odborník a určitě by hodně pomohl se svoji erudicí dlouholetého a velice schopného politika.Zapomínáním na naše velikány se Česko nedostane do popředí světového dění. Snad to není úmyslné,v to doufám ,jinak nevím co bude dál,problémy se stupňují.
10. 02. 2014 | 13:40

jozka napsal(a):

Petr.

Tak to zcela stoprocentne. Zejmena proto, ze uz je ctyri roky po drnem.
10. 02. 2014 | 13:40

strýc virus HxNx napsal(a):

Petr.

ale ten už umerl.
10. 02. 2014 | 13:42

jozka napsal(a):

scallop:

Opravdu si myslite, ze jde o pokrytectvi kvuli fakovani? To by vysvetlovalo hodne ohledne vasich prispevku...
10. 02. 2014 | 13:42

strýc virus HxNx napsal(a):

a vubec, kde je kokoshka?
že by šel do práce?
10. 02. 2014 | 13:44

Divobyj napsal(a):

Autor

Děkuji za dobrý článek.
Pamatuji si Vás z předešlých blogů a oceňuji Váš realistický pohled na věci kolem nás.
10. 02. 2014 | 13:46

Richard napsal(a):

"Došla jsem k názoru"

a kudy jste šla? Měl jsem zato, že slušný člověk sedí doma?
10. 02. 2014 | 13:47

Hajduk napsal(a):

Všecko nakoniec mohlo byt inač, onata pani chodila na majdan rozdavala chleba a pomahala ako dobrovolnička s potravinami, mohlo to byť tak, že nekto bratsky, samozreme že bratsky si požičal od nej telefons tym že sa mu vybila jeho baterka, nu a nechtiacol mohol aktivovať službu nahravanie a odpočuvanie , ešte mohol aktivovať službu dobij kredit kamaratovi , ale to sa pani k tomu nepriznala,to sa stava nie?
10. 02. 2014 | 13:49

Viola napsal(a):

Richarde

Dnes je možné sedět doma a přesto projít celý svět, vy to neumíte?
10. 02. 2014 | 13:54

Ernesto napsal(a):

Petře lidovci Sacher ,Baudyš ,Petr Pithart a Josef Lux to byli největší pleticháři posametové doby a v podstatě pomohli dostat čechy tam kde jsou dnes ! Však už jsme si to zde v podsvětí vyříkali s nadkolegou duchem Pepana Luxe ! Dal jsem mu co proto až nás musel uklidňovat pekelný přidělenec a dozor vládce temnot ! Ale už je to vyřešeno , Lux za života též přezdívaný had sklapl! Z podvětí duch revolucionáře Ernesta Guevary bojujícího vždy za práva prostého lidu toho času kandidát do nebeské svéry klidu a míru !
10. 02. 2014 | 13:57

scallop napsal(a):

jozka

On taky rusnok s Fischerem prozradili mnohem vic nez ze si rikaji "vole" - zcela brutalni cynismus a nepochopeni pravidel svetove politiky.

Kdyz si volaji urednici naseho MZ s velvyslanectvim nekde na blizkem vychode, tak take hodnoti koho by tam chteli ci nechteli mit ve vlade. Tito lide jsou pod tlakem firem, ktere tam maji investice a ktere vedi, ktery z lokalnich politiku by jim sel na ruku. Ten americky telefonat je vyjimecny jen tim, ze se nechali chytit - ale dobre ilustruje jak "drobna prace" v diplomacii casto vypada.
10. 02. 2014 | 14:24

Hajduk napsal(a):

preto ukrajinci v telefonate preventive nadavaju tri minuty na svekrušu
10. 02. 2014 | 14:30

Hajduk napsal(a):

nu dobre desiat minut, chaj mene kobyla zožere :-)
10. 02. 2014 | 14:32

arbitr mezinárodních vztahů napsal(a):

dennis
"...Zadna velmoc nema na vyber a musi se chovat velmocensky a hajit sve velmocenske zajmy a predevsim je definovat a aktualizovat... EU jak je pocetna, bohata a tesne sousedi s Ukrajinou, tak je nejslabsim souperem ve hre. ..."

To je pravda.
Podobná prohlášení vydával například i Hitler. A lamentoval nad tím, jak je Německo slabé.
A také věděl jak velkou moc mají tkzv. páté kolony - dobře zorganizované a silné mohou např. při pomoci stupňování svých požadavků tlačit domáci moc do kouta tak, že se nakonec zhroutí.

Vyvstává zde ale také paralela např. s Mexikem - která je sousedem USA , tak jak je Ukrajina sousedem Ruska. Co by se asi dělo, kdyby Washington objevil , že vedení Kremlu přímo podporuje mexickou opozici a jedná s ní o budoucím složení mexické vlády.
Zkuste pouvažovat - jaká by asi byla reakce této velmoci /USA/.
Jakási analogie této hypotetické situaci viz tkzv. kubánská krize.
10. 02. 2014 | 14:32

Ferda napsal(a):

Denně jsme slyšely dojemné reportáže o tom, jak ukrajinský lid už nechce být pod demokraticky zvoleným krutovládcem Janukovičem trpět, ale nyní vidíme, že lid byl jen podfouknut a zneužit v boji o Ukrajinu a že jim je už vybírán nový vůdce, který už bude zaručeně jen náš. Přitom ze zkušeností u nás to bylo zřejmé od prvního dne, o co jde. Jen ti všichni komentátoři, analitici a další prodejný hnůj, jak by řekl prezident, dělali pro třicet stříbrných, že je to jinak.
10. 02. 2014 | 14:38

Richard napsal(a):

"Dnes je možné sedět doma a přesto projít celý svět"
V.

Jsem slušný člověk, když sedím doma, tak sedím doma.
Nekažte mě!
10. 02. 2014 | 14:40

K.V napsal(a):

Myslím že i poslednímu prosťáčkovi po výroku Fuck... asi došlo, že u všech revolucí se tahá za provázky uplně jinde a ti co se nechají otloukat na náměstích dělají jen užitečné id.ioty, ani nepochopí do smrti komu a čemu.
Tedy pokud to nepochopili už po cinkání klíči r 89
10. 02. 2014 | 14:59

Viola napsal(a):

Richarde

tělo sedí doma, ale duch lítá po světě. V Bibli je napsáno, Duch se vznášel nad vodami. Dnes toho ducha, hodně nahrazuje internet.
10. 02. 2014 | 15:00

Kanalnik napsal(a):

nejjednodussim resenim jsou nove parlamentni a prezidentske volby... bylo by dobre, kdyby se na nich EU a Rusko dohodlo, nicmene ambice predevsim USA a Ruska a snad i EU tomuhle jednoduchemu reseni mohou zabranit
10. 02. 2014 | 15:09

Viola napsal(a):

Ferdo

Ovšem, kdybych třeba věděla o některém našem politikovi to, co dělá na Ukrajině Janukovič, asi bych také trochu protestovala, ale rozhodně bych nešla tak daleko, aby násilí tak gradovalo, mají demokracii, tak když to nejde teď tak o příštích volbách určitě a kandidáty poznávat, hlavně jejich majetkové poměry.
To, co vlastní Janukovič oproti prostým Ukrajincům, kteří musí do ciziny za nejnižší mzdu je opravdu hanebné.
Třeba tohle: Prezident Viktor Janukovyč se vždy vyznačoval láskou k luxusnímu zboží . Politik se obklopuje se drahými věcmi . Například , nosí boty z pštrosí kůže za 2000 amerických dolarů , ve svém šatníku má kabáty a obleky značka Brioni za cenu od 3000 amerických dolarů nejníže do 5.000 dolarů.
10. 02. 2014 | 15:09

Hajduk napsal(a):

Pani Viola,
kde ste čerpala info o Janukovičovi? Nemohla by ste dať link?
Potrebujemto čisto zkomerčných dôvodov, znamý pestuje pštrosov, ma slabšý odbyt , tak mu trochu dopomožem
Vopred Diky.
10. 02. 2014 | 15:14

Ferda napsal(a):

to Viola:
to je hezké Violo, ale má to jednu chybu, že nepíšete, kde jste takové informace vzala, zvlášť, když na první přečtení se jeví tyto informace bulvární.
10. 02. 2014 | 15:18

vasja napsal(a):

Tak to vůdce našeho režimu, pan Bohouš Sobotka, tak ten do kvartíru pod 7 000 000 Kaček nevleze.
A prostej, obyčejnej člověk žije na ubytovně.
10. 02. 2014 | 15:21

Viola napsal(a):

Pane Hajduk

ony ty boty asi moc nevydrží, tak ať se klidně obrátí na pana Janukoviče.
Ale mohu posloužit dále informacema:

Viktor Janukovyč také preferuje švýcarské hodinky v hodnotě 10.000 dolarů, rysem těchto hodinek je, že jsou vybaveny funkcí Greenwich Mean Time určující časové pásmo .
10. 02. 2014 | 15:22

Ředitelství zeměkoule a.s. napsal(a):

Kanalnik napsal(a):
nejjednodussim resenim jsou nove parlamentni a prezidentske volby... bylo by dobre, kdyby se na nich EU a Rusko dohodlo....

Přesně tak, jen malá technická :
Nebylo by lepší, kdyby se na tom dohodli hlavně Ukrajinci /ukrajinští občané/ ?
10. 02. 2014 | 15:25

Viola napsal(a):

Třeba tady : http://finforum.org/page/index.html/_/politics/tainaja-zhizn-janukovicha-ili-virtualnaja-akskur-r10630
10. 02. 2014 | 15:25

Viola napsal(a):

Nebo tady : http://luxlux.net/viktor-yanukovich-stroit-novyiy-osobnyak-v-konche-zaspe-85930/
10. 02. 2014 | 15:26

Viola napsal(a):

vasjo

Náš pan Sobotka je proti panu Janukovičovi "břídil", ale to je dobře, jinak by také letěl.
10. 02. 2014 | 15:27

Viola napsal(a):

Tohle je nádhera:

http://vkurse.ua/politics/foto-vnutrennego-ubranstva-mezhigorya.html
10. 02. 2014 | 15:29

Viola napsal(a):

Fardo

podobných výsledků - adres, kde byste se podobné věci dočetl hlásí internet
7 milionů.
10. 02. 2014 | 15:34

Hajduk napsal(a):

Pani Violo, vrelé diky, ale ten posledný odkaz to je budova rozostavanej železničnej stanici.
Inač pani Violo, Ukrajinci, tak trochu všecko prehaňaju,ja ked som bol pionier, tak som sa dopisoval s jednim malim Nemcom, tiež pionierom a ako svoj dom kde byvam, som mu ofotil budovu krajskieho riaditelstva, pekne vypadala, štilovo...
10. 02. 2014 | 15:36

Viola napsal(a):

Tady také

http://luxlux.net/prezident-viktor-yanukovich-postroil-basseyn-na-kryimskoy-dache-62930/
10. 02. 2014 | 15:43

Pepa Řepa napsal(a):

scallop
myslím, že vedete suverénně v soutěži Mops roku, BT nestačí.
Ale zase to má jednu výhodu. nejste vybíravý, co Vám nasypou sbaštíte.
10. 02. 2014 | 15:44

Viola napsal(a):

Já vás chápu pane Hajduku, pravděpodobně jste tu za pana Janukoviče.
Já se snažím pochopit situaci a dělat prevenci.
10. 02. 2014 | 15:45

Viola napsal(a):

Tohle je také výživné

http://realty.rbc.ru/articles/10/10/2012/562949984890414.shtml
10. 02. 2014 | 15:51

Hajduk napsal(a):

pravda , odhalila ste ma pani Violko,
a ešte že nefuguje vraj amaterska občianska vyzvedna služba :-)
10. 02. 2014 | 15:53

Viola napsal(a):

Tady je to hezky pokupě. Namísto reforem pro lidi, reformy hlavně pro něj.
Tak se ovšem nevládne, to by si měli uvědomit všichni politici.

http://forum.finance.ua/topic116385.html
10. 02. 2014 | 15:56

Gudka napsal(a):

Viola

Ježíši, to jsou žvásty! Mě třeba vůbec nepohoršuje, jestli má nějaký prezident boty z pštrosa nebo krokodýla. Nebo byste chtěla, aby v takových botech chodily u nás ukrajinské uklízečky?
10. 02. 2014 | 15:56

Gudka napsal(a):

Viola

Navíc z dotyčných fotografií nikterák nevyplývá, že objekt patří Janukovičovi. Doprovodný text? Není problém fotografii zarámovat legendou, že je to všechno vaše.
10. 02. 2014 | 16:01

pepa napsal(a):

EU je KOLOS POSTAVENÝ NA BAHNĚ !!! Který se může kdykoli zroutit do pekelné tlamy
fašistických sil. A to bahno vyhovuje klanům za louží.Jediný základ v tom bahně
má Německo, vybudovaný za peníze a zlata, které naloupily klany v průběhu 2.sv.války.
10. 02. 2014 | 16:09

Hajduk napsal(a):

Pani Violko, ta drevom obložena vila, to verím, že môže byť Janukovičova,
tak vidite, naš buldatra bude žasnuť, už ho nikdy nenapadne nazvať nektorých ukrajincov chodobnymi pribuznymi :-)
10. 02. 2014 | 16:10

Viola napsal(a):

Gudka

" Nebo byste chtěla, aby v takových botech chodily u nás ukrajinské uklízečky?"

Jednak by proti tomu měli protestovat zelení a až by všechny ukrajinské uklízečky mohly chodit v botách ze pštrosa, nechť si vládnoucí představitelé chodí v botách ze zlata.
10. 02. 2014 | 16:12

reálný svět napsal(a):

Jak si každý vzpomene, Rusové byli jediní, kdo se nepřipojil k pokryteckému rozhořčení nad aktivitami NSA.
Řekli, že to dělá každý, kdo může.
Není na tom nic pozoruhodného.
Začínám oceňovat jejich smysl pro humor.
10. 02. 2014 | 16:14

Viola napsal(a):

Gudka

Doprovodný text? Vy byste toho chtěl, nejsem novinářka, tu práci vykonali jiní, tak se také pohrabte v tom internetu, já už zas musím jít, tak se dobře pobavte.
10. 02. 2014 | 16:15

reálný svět napsal(a):

Jak si každý vzpomene, Rusové byli jediní, kdo se nepřipojil k pokryteckému rozhořčení nad aktivitami NSA.
Řekli, že to dělá každý, kdo může.
Není na tom nic pozoruhodného.
Začínám oceňovat jejich smysl pro humor.
10. 02. 2014 | 16:17

jek to kličko řek vo těch milicích... napsal(a):

Strýci, kokoska avizoval, že bude evakuovat ukrajinskou část své rodiny.
Teď někde stojí v zaporožci obloženém skříněmi a peřinami a čekají, až trochu vychladne motor.
Prozíravý člověk.
10. 02. 2014 | 16:25

Kleofáš napsal(a):

to autor:

cituje Zbigniewa B., který říká, že: .."situaci na Ukrajině může pomoci řešit kompromis mezi EU a Ruskem a mezi Spojenými státy a Ruskem. Západ a Rusko by také měly podle Brzezinského přispět penězi a společně pomoci Ukrajině". Pominu-li kýčovitý obrázek té vzájemné lásky mezi EU, USA a RF a jejich nezištné spolupráce, pak mám pocit, že EU a USA si představují, že Rusko pomůže Ukrajině penězi a dodávkami surovin (ropa, plyn) a EU a USA budou za to na Ukrajině vládnout a nadávat na Rusko a stavět protiruské základny. Jen nevím, je -li Rus takový troubelín, aby tuto vynikající spolupráci s USA a EU přijal.
10. 02. 2014 | 16:26

scallop napsal(a):

To vite, my mopsilici, co jsme neuverili v evangelium spasitele MZ, jsme silene naivni.
10. 02. 2014 | 16:44

Filuta napsal(a):

Kdepak jsou místní mravokárci, kteří tady tepali Rusnoka za jeho "vole"?
Tato "dáma" mluví jako dlaždič, ale všechna česká média servilně mlží a překládají její "zasranou" EU jako "zatracenou".

Už mi fakt leze krkem, jak se pisálkové a redaktůrci předhánějí v tom, kdo víc zesměšní olympijské hry nebo Putina, a to nejsem žádným jeho fanatickým obdivovatelem.
Ï blbému na základě těchto odposlechů došlo, že převrat v 89. proběhl u nás se stejným scénářem. Byli jsme stejnými kašpárky v loutkovém divadle, jakými jsou dnes Ukrajinci. Až jim to dojde, bude pro ně pozdě.
Rusové jim alespoň nabízejí ekonomicky výhodný obchod.
EU jim nenabídne , krom lístku do podpalubí Titanicu, nic.
10. 02. 2014 | 17:13

strýc virus HxNx napsal(a):

jek to kličko řek vo těch milicích

vážně? no on před pár dny cosi psal o svých ukrajinských kořenech /to se ví, vedlejších/
10. 02. 2014 | 17:27

lser napsal(a):

Konečně reálný pohled na světovou politiku. Imperiální politika USA v přímém přenosu.
Vedení EU si musí uvědomit, že zájmy USA a EU nejsou a nebudou vždy totožné.
Co se týče ČR a dalších pidičlenů NATO, je nám určena politika užitečných poskoků.
Vrcholem ubohosti a licoměrnosti jsou žvásty o boji za demokracii a propagandistické jízdy do Kyjeva, Schwarzenbergů, Kocábů atd. Vše za peníze občanů této země.
10. 02. 2014 | 18:22

Medikolog napsal(a):

Kleofáš to v 16.26 vystihl nejlépe. Dovoluji si kontrasignovat.
10. 02. 2014 | 18:28

strýc virus HxNx napsal(a):

copak číro... to je pašák ...
10. 02. 2014 | 18:29

lser napsal(a):

to viola
Měl bych pro vás jednoho adepta na presidenta Ukrajiny, místo toho prokletého Janukoviče. Je chudý, bydlí na ubytovně v Hulíně a pracuje na černo u stavebních firem na Zlínsku za cca 10000 Kč. Po třetím panáku souhlasil, že by to vzal.
P.S. Vaše příspěvky se začínají nebezpečně přibližovat úrovni reslů,neů,yosifů apod.
10. 02. 2014 | 18:33

Viola napsal(a):

Iser

Jen jsem pochopila, proč začali Ukrajinci protestovat. Ovšem vložili se do toho provokatéři, kteří by na tom chtěli získat něco jiného, než prospěch všech obyvatel Ukrajiny. Začít vůbec protestovat na ulici je nebezpečné, sejdou se jak ti, tak oni a může to vypadat všelijak, od toho je demokracie, aby se řešilo, co se nelíbí a co není vpořádku.
10. 02. 2014 | 21:26

maňana napsal(a):

Maximus Pompeius to vyjádřil naprosto pregnantně ,už sem skoro není proč chodit Aktuálně se svým primitivním antirusismem a ostentativním vetknutím do USA řitě deklasuje samo ,silně mi připomíná Rudé Právo jen je v opačném gardu.Vytváří programově zcela opačné nálady ,než svojí primitivní novinařinou zamýšlí a teď mne může zase cenzor stopnout ,Ať žije pravdoláska a Havel :-))
10. 02. 2014 | 22:03

Sulambej Chochromonov napsal(a):

Ukrajinský národ si svou budoucnost neurčí-neurčí ji ani Amerika ani EU.
Ukrajinci jsou takřka 4OO v područí Ruska.Rusko ví,že bez Ukrajiny je značně oslabeno.Osud Ukrajiny určí a bude ovlivňovat Moskva.
Bláznivej Západ bude jen takřka nečinně přihlížet dloubat se v nose a nečinně čučet jak se Rusko zase přiblížilo k jeho hranicím kdesi v Karpatech.
Rusko bylo a je vrcholně imperiálním a agresivním státem a to již od púlky 16 st.
Slovanská krev silně naředěná Tatary,Mongoly,Turky...se rozhodně nezapře.

Jejich motto: Dobít nebo podmanit !
10. 02. 2014 | 22:43

kdo doma sedí, o zlé příhodě neví napsal(a):

Viola
Vy si možná nepamatujete, na čem se Stáník Grossů tak osvědčil, že se s nim Madla Albrightová musela líbat (stále mám fotky).
Byl to složitý policejní candrbál kolem pražského kongresu MMF.
Tajní policajti tehdy vyjma jiného vytloukali výlohy McDonalds (kupodivu zdokumentováno tuzemským, ještě ne zcela zglajchšaltovaným tiskem).
To mu vydláždilo cestu na Floridu.
Taky si možná nepamatujete termín grosstapo, na kterém se udělali (určtě několikrát) topolíno s íčkem.
Proto radši na ulici ani nevycházet.
10. 02. 2014 | 23:10

Martin1 napsal(a):

Nevím, proč velmoci odposlouchávají jedna druhou a očekávají, že se na sebe snad dozví něco pěkného.

Když ve skutečnosti se všechny velmoci předhánějí ve špatnostech a nevinné jsou na světě už jen malé děti maximálně do 3.5 let.

Moje vnučka, můj miláček mi povídá :"Dědo já vím, že prdelka se taky říká prdel, ale to se nesmí říkat, jenom, když se dva perou".:)
(prý jí to řekl tatínek - ten to má prý zase z mé výchovy)

Ve 3,5letech už pochopila základní filozofii světa, že si všichni lžeme a při tom se na sebe usmíváme a pravdu si říkáme teprve, až se pereme.
11. 02. 2014 | 00:03

tajemný pan H napsal(a):

mě se vyjádření americké diplomatky na adresu EU líbilo, často ho take používám. je jasné, kdo tahá na ukrajině za nitky. především podplukovník putin a merkelová. sovětský svaz a německo si opet parcelují evropu. pokud to američanum neni uplně ukradený, jako před druhou svetovou válkou, tak to je jenom moc a moc dobře.
11. 02. 2014 | 00:05

dennis napsal(a):

Arbitrovi,
co si nemuze prijit na jmeno. Vsechny krize, ktere vyvolal Hitler, Stalin, Alexandr Veliky, Mao Ce-tung v davne i v nedavne historii jsou dani velke moci. Proc bychom si meli myslet, ze se princip velmocenske politiky zmenil a dnesni velmoci ztratily pud sebezachovy? Tak jako stary R'im, tak take hrdy Albion a vsechny ty kolonialismy, neokolonialismy, vcetne dnesnich praktik globalnich korporaci a nejbohatsich bank se nesnazi o nic jineho, nez rozpinat svou nadvladu.

Pane Arbitre, vy i ja vidime svet stejne. Oba si myslime, ze velmocenska politika je jenom jedna. A pokud budou na svete nejmene dve velmoci, budou studene i horke valky. Nadeje, ze nad svetem zavladne mir, se naplni, az nebude nikoho, kdo by chtel vladnout. Co lidstvo existuje, vzdy tu byli "svetovi" hraci. Pravda je, ze od konce 19. stoleti se hriste svetovych hracu roztahovalo az po dnesni globalni rozmer.
11. 02. 2014 | 00:16

olga napsal(a):

"Nadeje, ze nad svetem zavladne mir, se naplni, az nebude nikoho, kdo by chtel vladnout."
Dennisi, smekám. To jste napsal moc pěkně a pravdivě.
Já pouze dodám, že to bude až lid uzná vládu Boha.
11. 02. 2014 | 06:25

Renata Vostrovská napsal(a):

Americké překvapení?
Trochu se ovšem člověk musí divit vyjádření mluvčího Bílého domu Jaye Carneyho, který na konto konverzace Nulandové a amerického velvyslance uvedl: „Pochopitelně není tajemstvím, že náš velvyslanec a náměstkyně ministra zahraničí pracují s ukrajinskou vládou, opozicí, předními podnikateli a zástupci občanské společnosti a podporují jejich úsilí nalézt smírné řešení problémů založené na dialogu, politických a ekonomických reformách. Nicméně ukrajinský národ si musí svoji budoucnost určit sám.“
------------------------------------------------------------------------------------

Kdo překvapil koho?
11. 02. 2014 | 07:29

Juk napsal(a):

Re: Pompeius Magnus napsal(a):

"Jéžíši, tak oni mají USA své geopolitické a bezpečností a ekonomické zájmy? A EU taky? Tak ono nejde o boj pravdolásky a lidského práva a demokracie a prosperity proti dikatuře, komunismu,homofobii a kultu osobnosti, jak nám tady mejduje od rána do večera celičké Aktuálně a pan Stejskal hlídá, aby se na diskutovalo á - la these a de lege artis, ale hlavně především a dycynky slušně? tak on není Janukovyč lidská zrůda, Putin dětskoužroutský čubčí syn? Co na to Just starší? A co Just mladší? A Putna a Pehe a Šimon Pánek a co na just Vopěnka Schwarzenberg? Kde jenom udělali soudruzi na Radio Bakala chybu?"

No tak, no tak ... pane PM: Zase rychle zprátky do řady, kde i Vás chce plutokracie bakalovsko-babišovská, stejně jako jim sloužící lidičky jako místní pan Stejskal mít.

Máte, jako u voleb v reprezentativní demokracii volbu vybrat si roli: buď budete naivní bulík či manipulátor a la pravdoláskař, nebo nepolepšitelný extrémista, prostě někdo na schváleném, "tradičním" spektru na scéně.

Ale pohádku o všeobecně prospěšném blahu tzv. zastupitelské demokracie vám n e d o v o l í m e zpochybňovat.
11. 02. 2014 | 07:54

Pompeius Magnus napsal(a):

to Juk:

jojo, jasně, máte recht, hnedle se zařadím mezi proselyty parlamentní demokracie a budu světit jejího světce svatého Václava Flašku Vošoust Havla, a.k.a. humanitárního bombardéra. Patří k dobrému tónu ve společnost, že když se dopustíte omylu, nebo vědomé lži, alespoň se omluvíte. Zde bych očekával, že se mediální frontička omluví, jak oblbovala lidi, přizná, že není nic než námezdní silou, pějící z plných hrdel píseň chlebodárce. Za komunistů jsem byl velice háklich na ty mediální a ideologické manipulace. A ejhle, ono je to tu zas. Zeman má v hodnocení novinářů a tzv. "kulturní fronty" naprostou pravdu. No nic, pane JUK, tak já si jdu přečíst něco o zločinném Putinovi od senátora Šetiny.
11. 02. 2014 | 08:36

Pepa Řepa napsal(a):

Na pojmech jako národní, geopolitické, ekonomické či bezpečnostní zájmy není nic odsouzeníhodného, jsou zcela legitimní.
Stát, který je nemá nebo nedokáže formulovat je mrtvý.
To se týká všech. Bezprečnostní je v tom školený.

Ostatní je omáčka pro vypatlance. Jednou rudá, jindy hnědá, dnes letí omáčka s játrovými knedlíčky z lických práv.

Ale v nobl hotelu by měli vařit profíci a ne ta zoufalá šmíra, které se omáčka zdrcne dříve, než ji naservírují mamlasům na talíř.
O tom to je především.
11. 02. 2014 | 09:37

Huráááá napsal(a):


Je zvláštní, jak k stoletému výročí ty geopolitické hovadiny zase gradují.
Co za geopolitický tah byl Afghánistán (z obou stran), co Irák, co Libye, co Sýrie?
Nevidíte ty výsledky?
11. 02. 2014 | 10:06

Ještě hurá napsal(a):

PS. Ať si svoje překvapení zastrčí do pr..., rukou až po loket.
Všichni.
11. 02. 2014 | 10:07

Pepa Řepa napsal(a):

Vidím
kulinářství upadá.
Jsou to kuchtíci amatéři z Babicových dobrot.Začal to Jammie Oliver a už to jede samospádem.
Něco se začne a když se to zdrcne, jde se dál.
Ivan vaří stejnou patlu.
Boršč.Pelmeně.
11. 02. 2014 | 11:17

ztrácíte plasticitu vidění napsal(a):

Pelmeně občas dám. S jehněčí, houbama a tak.
A boršč když se umí...
11. 02. 2014 | 11:32

nejlíp vařej srbové napsal(a):

PS. Zato na hamburgr nebo fish & chips ani heverem.
11. 02. 2014 | 11:34

Viola napsal(a):

kdo doma sedí, o zlé příhodě neví

Ale ano, něco si pamatuju, ale nepřišlo mi to na mysl spojit to s dnešními událostmi, tenkrát jsem byla ještě trochu naivnější. Pamatuji si na jakousi vlnu roztloukání výloh McDonalds, tenkrát asi získávali na popularitě zelení.
11. 02. 2014 | 12:37

OPLOT napsal(a):

https://www.facebook.com/pages/Antimajdan/263524583809903?ref=hl
Украины нет, которая была,
Её майданники пропили.
Жила спокойно, пусть бы и жила,
Так нет – на Западе решили:
Чем хуже ей, больнее тем России,
На Украине есть кому её продать,
Там ведь давно за нас все порешили –
Как Украину-матушку кромсать.
А что Майдан ? Америка платила,
Теперь плоды неверных пожинать…
Кого ж ты, Украина, породила,
Что б так легко страну свою продать ?
О нет, неужто так бывает,
Хотя ещё Шевченко говорил,
Что за кусок земли –
Брат – брата убивает,
Чтоб сам хозяином там был.
Одумайтесь, пока ещё не поздно,
Гетманы-самозванцы, бунтари !
Придет тот суд и он осудит грозно
Не состоявшихся хозяинов земли !
https://www.facebook.com/pages/Antimajdan/263524583809903?ref=hl
редактировать

Antimajdan
antimajdan
11. 02. 2014 | 13:00

dennis napsal(a):

Pane R'epo,
take si myslim, ze jak velmoci, tak male statecky musi porad v behu dejin odhadovat sve moznosti a snazit se dosahnout tu nejzazsi mez svych vlivu efektivne a ucinne. Preceni-li sve sily velmoc, prave tak jako maly stat, muze ocekavat ztratu pozic ne-li vlastni ohrozeni.

Jestlize taticek Masaryk se svymi kmotricky dokazal na velmocech vydyndad souhlas se vznikem Ceskoslovenska, pak to bylo proto, ze jemu a jeho boys se podarilo vudce velmoci presvedcit, ze CSR muze byt pro ne vic uzitecna nez skodliva.

Proto mi napr. pripadaji velmi zabavne nazory o tom, ze Hitlerova mnichovska politika nakonec rozbila CSR, protoze Ceskoslovensko nebyl funkcni stat. (Asi nikoliv proto, ze to byl zajem rozpinavosti stredoevropske velmoci, se kterou si v te dobe nedokazaly Francie, Velka Britanie a Rusko poradit.)

A obnova povalecneho Ceskoslovenska se uskutecnila nejspis proto (podle odpurcu myslenky, ze dejiny pisou velmoci), ze jsme meli sve chlapce v RAF a generala Svobodu v Buzuluku. Tak jako nazor, ze proradny cesky narod prijal nadvladu Kremlu nikoliv proto, ze se na tom dohodly velmoci na Jalte, ale proto ze nase kulturni fronta byla uz pred valkou silne orientovana na socialne ladenou strunu (a take proto, ze Benes uz byl moc stary :-).

A dnes? Ceska republika je pouhym kolonialnim uzemim, ze ktereho si vitezove odvazeji doslova cistou trzbu a tezi ze situace, kdy nas nikdo nepovazuje za strategicky zajimaveho partnera.

A jsme u vasich slov: "Stat, ktery nema reprezentaci, co dovede formulovat sve statni zajmy, je mrtvy." A nepomuze zadna ani silne pikantni omacka o mirumilovnych ci demokratickych spojencich, ikdyby byla stokrat prelivana pres soucasnou sekanou (moje babicka rikala "fas'irku).
11. 02. 2014 | 13:03

olga napsal(a):

Naprosto souhlasím s Dennisem. Je to smutné, ale je to tak.
11. 02. 2014 | 13:23

17, 3 bilionů dolarů vrátit nejde napsal(a):

dennis
Ještě bych přidal jedno nebezpečí - obřadnost. Když se začne ryčet, že ten a ten působí potíže, že nejedná v rámci zvyklostí, že mluví do čeho nemá atd....jako by snad už byla dávno vybudovaná ta ideální idylka a teď už jde jen o to ji udržovat, jako by demokracie měla být už jednou někde vylisována
" na pořádek" a teď už se bude jen vystavovat na odiv.
To totiž odzbrojuje už dopředu, ještě ani nevyvstal nepřítel a už se vyžaduje skládat zbraně - protože se to nehodí, protože je to proti bontonu.

Paradoxní pak je, že zastánci takovéhoto státu /stavu/ tak často vřeští " My bychom ale tehdy bojovali, my bychom tehdy rádi nasazovali naše krky !!".

Nasazovali - ale leda tak krky jiných lidí.
11. 02. 2014 | 14:25

kosoúhlý průmět čtverce napsal(a):

Proč tolik slov pane bezpečnostní experte Balabáne??

Stačilo prostě napsat:
FSB umí to samé co NSA. A taky pracuje stejně. A taky v těchto organizacích pracují podobní poťouchlíci.

a Váš komentář by vysvětlil vše...
12. 02. 2014 | 10:52

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Boudal Jiří · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Černý Jan · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fábri Aurel · Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hradilková Jana · Hrbková Lenka · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chlupáček Ondřej · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novotný Martin · Novotný Vít O Obluk Karel · Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Paroubková Petra · Passerin Johana · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pfeiler Tomáš · Pikora Vladimír · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedláček Tomáš · Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vích Tomáš · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Wagenknecht Lukáš · Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zahumenská Vendula · Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy