Napřesrok budou aleje plné třešní a my ve vládě

15. 10. 2012 | 13:12
Přečteno 21312 krát
Něco takového muselo běžet hlavou Vojtěchu Filipovi těsně po oznámení volebních výsledků. Ve zrůdně širokém úsměvu šéfa komunistické partaje jakoby se rozpouštěl poslední zbytek úcty k historické zkušenosti této země s totalitou.


Zvláštní a smutný spektákl, jehož scénář jsme o víkendových volbách společně napsali. Je to facka těžko představitelnému množství lidí, kterým totalita a její představitelé určili trudný životní osud.

Generace normalizovaných politiků
Člověk se stává tím, na co hledí. Pokud tedy někdo vyrůstal především v nitru paneláku, svého rodinného domku, v předivu pokroucených vztahů, kde každý bez ohledu na rodinné vazby je potenciální fízl, není divu, že to v něm zabilo jakýkoliv návyk starat se o veřejný prostor jakéhokoliv typu.

A přesně taková je generace současných vůdčích politiků. Bez ohledu na stranickou příslušnost jsou to lidé zrození z šedi normalizace, která formovala jejich duši i návyky. Stejná je bohužel částečně i generace jejich vrstevníků, která bez ohledu na to, zda se jedná o podnikatele nebo proletáře říká: starejme se sami o sebe.

To je dodnes málo reflektované dědictví totality, které je nakonec skutečně rozhodující příčinou dnešní kulhající politické reality. Politika je roztříštěná do osobních zájmů, které se odehrávají mimo skutečný veřejný prostor. Politika přestala být mechanismem správy veřejného prostoru, hledáním kompromisu mezi těmi, kdo do veřejného prostoru vstupují. Stala se ostřelováním ze zabarikádovaných pozic, krvavou obhajobou toho svého přesně v normalizačním duchu. Strojenou hrou na život a na smrt, kde kompromis je takřka sprostým slovem.

Normální a normalizované
Jistě za dnešní společenskou atmosféru je prakticky zodpovědná garnitura dnešních veřejně angažovaných. Nemá smysl se vymlouvat na dědictví historie, politika je praxí a uměním toho, co je právě možné. Zároveň je ale zřejmé, jak složité je překročit vlastní stín. Ve skutečnosti dochází k postupnému korodování naší historické zkušenosti pod tlakem toho, co nám připadá normální. Ve skutečnosti je to ale normalizované.

Normální je:
- Jít volit s důvěrou, že každý hlas je důležitý
- Starat se o zahrádku před panelákem i když v něm bydlí stovky jiných lidí, třeba tam někoho z nich potkám

Normalizované je:
- Nejít volit, protože nemusím a je to stejně jedno
- Nechat zahrádku před panelákem zarůst, protože to bych byl blbec, kdybych to dělal já, žije tady přece stovka dalších lidí

Komunisté před pár desítkami let zaseli a teď sklízí. Volba komunistické strany v takto masovém měřítku znamená těžko neospravedlnitelné vstupování do začarovaného kruhu, kterému nahrává, že současná garnitura vůdčích politiků z většiny politického spektra není schopna překročit svou vlastní vnitřní normalizační šeď.

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Al Jouda napsal(a):

Já bych tu budoucnost s komunisty ve vládě neviděl tak černě. V demokratické společnosti totiž zbyl komunistům z celé jejich ideologie jen ten název ! :))))))) A ten neublíží!
15. 10. 2012 | 13:20

dietician napsal(a):

Tresne mam rad,
Hlavne ty co se daji nalozit do oranzady. Vznikne zajimavej napoj.
Ted jde jen o to jestli je vetsina spolecnosti pripravena behat kazdych par minut na hajzl ci blejt do umyvadla. Zatim se toho jak se zda neboji.

Budoucnost ukaze.
15. 10. 2012 | 13:22

Targus napsal(a):

To Miloš Říha:

Ve zrůdně širokém úsměvu šéfa komunistické partaje jakoby se rozpouštěl poslední zbytek úcty k historické zkušenosti této země s totalitou.

A kteroupak totalitu ráčíte mít na mysli?
Tu současnou absolutní totalitu peněz nebo tu minulou totalitu politickou?
Či snad dokonce totalitu Habsburků? Ti taky vládli totalitně, že ano. Hromadné poněmčování, české vlastence strkali do báně...

Přiznám se, že čím dál více váhám, která z nich byla či je horší.

Co je lepší, stát ve frontě na banány nebo ve frontě na pracáku?To je, oč tu běží, milý sociologu Řího. Když není co do huby a nohy nejsou v teple, jeví se nám tzv. občanské svobody v poněkud jiném světle, zvláště musíme-li si je krvavě platit ze svého.
15. 10. 2012 | 13:24

Josef K. napsal(a):

Denormalizace je problém velký, zatím se šíření normalizačního jednání i na další generace nedaří nejen zastavit, spíše se stává opět normou.
15. 10. 2012 | 13:25

otaznik napsal(a):

Al Joudo,
Filip vcera prohlasil ze KSCM je demokraticka strana. Ty tomu opravdu veris?
Komunisticti demokrate?
15. 10. 2012 | 13:26

Bara napsal(a):

Zrůdně široký úsměv?? Teda to je slovník jak za totáče!
15. 10. 2012 | 13:38

Rendl napsal(a):

Tak si místo hořekování vyměnte voliče!
15. 10. 2012 | 13:38

Lop napsal(a):

Pane Řího, ač rozhodně nejsem volič KSČM, tak svádět dnešní marasmus bezuzdného mafiánského kapitalismu na výchovu generace v normalizaci je úplně mimo. To co se teď děje na trhu práce nejen u nás, ale i v zahraničí(viz postavení zaměstnanců v nadnárodních montovnách atd.), nemá s nějakou normalizací nic společného. Jen se vám to jaksi nehodí do vaší ideologie.
15. 10. 2012 | 13:39

schlimbach napsal(a):

otazník

současná KSČM je kupodivu více demokratická než ODS, TOP 29, VV a další - pokud nejste v zajetí idieologických tenat, těžko to můžete popřít

I za totáče byly 2 kategorie členů KSČ - jedna byla skutečných komunistů z přesvědčení a ta druhá byli lidé, kteří byli u komunistů a kteří se po sametu přelili do jiných politických stran, kam přinesli i své pravé idee a morálku - těžko se divit výsledku ...
15. 10. 2012 | 13:39

ten, kdo se hádat nebude napsal(a):

Pokud budou Nečas s Kalouskem vládnou ještě dva roky, tak parlamentní volby 2014 dopadnou podobně jako ty v roce 1946.
15. 10. 2012 | 13:39

1984 napsal(a):

Pane Řího,Vy a Váš primitivní antikomunismus a podpora nehorázného církevního tunelu jsou také střípkem v mozaice,proč naše země rudne...Když jsem asi před deseti lety ,na různých demonstracích, říkal pánům Marhoulům,Stránským,Urbanům a dalším,že jejich boj s komunismem je hloupý a kontraproduktivní,tak se mně smáli do ksichtu...I tady na těch stránkách jsou lidé,kteří jsou pro komunisty požehnáním-hoven,rumcajs,višnovský,atd.
15. 10. 2012 | 13:40

JardaV napsal(a):

Pro Targus

Tak nějak to asi bude.V každém období dějin je třeba vyhodnotit situaci a nenechat
se vést těmi,kteří dobře a ještě lépe žijí z plivání na někoho.Je jedno,na koho.
Podstatný je ten proces,který je dobře živí.
Dnešní uspořádání společnosti je vlastně krok zpět v historickém vývoji naší země.
A to se těžko přiznává komukoliv.Nevím,co je termín "zrůdně široký úsměv",snad
někoho bolí úsměv komouše víc než svinstvo v celé zemi.Asi to nejde dost dohromady
s označením "sociolog".To by měla být racionální činnost,bez hysterických záchvatů
nad úsměvem někoho,jehož myšlenky už jsou dál něž komentáře.Možná Filip myslí
daleko racionálněji,než by se většině lidí líbilo,protože by ho nemohli urážet.
A jistě ví,že "čo bolo,to bolo".
15. 10. 2012 | 13:42

martin_ka napsal(a):

uvědomte si všichni....chyba není na straně komunistů!!!!! ani těch co je volili!!!! chyba je na straně těch kteří nevolili ty ostatní strany!!!!!!!!!!

tihleti vykladačí výsledků voleb mě vždycky dobře pobaví :-)
15. 10. 2012 | 13:42

JC napsal(a):

Al Joudo,
Nějakej komunista v TV prohlásil, že znárodňování nehrozí.

Jóo a za ním na stěně byl Karl Marx v nadživotní velikosti.

P.S. Bolševik dostal šanci se po 20 letech znemožnit. Doufám, že až se namočí do nějaké korupce bude Jouda vykřikovat, že je to politický proces.
15. 10. 2012 | 13:44

Občan napsal(a):

Pane Řího,

Vy, který aktivně přispíváte k tomu, že z prvorepublikové demokratické apolitické sekulární organizace se po plyšáku stala katolická sekta, adorující zločince a mrzačící dětské (NEJEN) duše, byste měl pokorně mlčet.
Protože jestli něco naplňuje charakteristiku totalitní organizace vč. toho znormalizování členů (čeština pro to má moc pěkný výraz "zglajchšaltování"), pak je to právě současný Skaut/Junák.
15. 10. 2012 | 13:45

Ives napsal(a):

Doba k tomu nazrála. Máme tu 23 lety prověřenou KSČM a ataky na ni nezabírají. Když mohli mnozí sekyráři 50tých let říci "Hups, trochu nám to ujelo, zkusíme to znovu" a stali se z nich kovaní demokraté a ironií dějin dokonce odpůrci přesně toho systému, který pomáhali nastolit, proč tolik nenávisti ke KSČM? Dělá jen to samé jako Dubčekové, Kohouti a celá garnitura 1968. Kolik podle vás potřebuje komunista času k přerodu na demokrata?
15. 10. 2012 | 13:47

Občan napsal(a):

Pan Vaculík asi před deseti lety napsal, že DEMOKRATICKÁ společnost nebojuje PROTI komunistům, ale dělá vše pro to, aby ODSTRANILA PŘÍČINY vzniku komunismu.
Platí to stále a je zjevné, že establishment je nepoučitelný.
15. 10. 2012 | 13:49

Rudi Koutek napsal(a):

Targus napsal:
"Co je lepší, stát ve frontě na banány nebo ve frontě na pracáku?To je, oč tu běží, milý sociologu Řího."

Prekvapujeme jak ma spousta lidi ve vzpominkach pouze fronty na banany apod.
Ale neni se co divit, vetsina pamatuje dobu, kdy se neveselo a nehrozily tresty typu za nic 10 let. Kdo tenkrat drzel hubu a krok(99,99% obyvatel), tomu defacto nic nehrozilo, clovek se chodil flakat(vetsinou) do zamestnani, kde kradl co to slo, cekal az za nejakych par let, nekdy i 10 az 15 dostane prideleny byt, chodil na brigady, 1. maje, myslel si svoje a hlavne nevycnivat z rady, na sebe neupozornit.
15. 10. 2012 | 13:49

JC napsal(a):

Bolševika na radnice a do vlády přitáhne Bohuš to je křišťálově jasné.
15. 10. 2012 | 13:50

Xaver napsal(a):

Autor napsal:
"Nemá smysl se vymlouvat na dědictví historie",
ale napsal také:
"Komunisté před pár desítkami let zaseli"

Tak nevím, já tam vidím rozpor. Takže možná ani ty ostatní věty autora nejsou bez chyby.
15. 10. 2012 | 13:54

muromec napsal(a):

Nevěřím, že dnes ještě budu někde číst větší pitomost než je tento blog. Proč vůbec lidi kterým to nemyslí alespoň trochu v reálných souvislostech píšou bláboly na tema "politika"? Ten blog přesně sedí k fotu pana autora: Zasněně z okna chaty se šklebícího trampa, chápajícího svět okolo sebe asi jako chlapca z Rikatáda.
15. 10. 2012 | 14:00

Ives napsal(a):

Rudo v koutku, dobu o které mluvíš pamatuje moje matka. Já jako ročník 65 pamatuji Lewi´s obchod na Vltavské a kalhoty za Kč 550 /bony za bůra/, první koncert Depeche Mode v Praze, nezajímavou práci,dokud jsem si nenašel lepší,mejdany a holky. Kdo to nedovedl tenkrát, ten to neumí ani dnes. Pokud jsi přesvědčen, že se vrátí znárodňování a JZD, proč v historické zkušenosti nejít dál? Co třeba hranice, inkvizice, emigrace pro víru? Proč nás také nestrašíš touto historickou zkušeností? Probuď se a raději přemýšlej...
15. 10. 2012 | 14:03

resl napsal(a):

V podstatě správné generační zhodnocení, ale každý není Mirek Dušín a nemůžeme chtít od každého čestné, nebo aspoň přijatelné chování s kompromisem. Základ je v komunistech, ti skutečně zaseli nenávist,jak k sobě, tak všech ke každému. Jen ti, co si to nepamatují, uvažují jinak a nelze se jim divit. Podívejte se, jak se k sobě chovají lidi v Rusku. Ještě hůř, protože jejich komouši byli ještě horší, krutější a primitivnější než ti, co se teď vysmívají tady.
15. 10. 2012 | 14:08

Ládik!!! napsal(a):

Když se třešně zapijí vodou, vznikne oranžový průjem. Polovina lidí si v tom libuje.
15. 10. 2012 | 14:09

JC napsal(a):

Ives

kalhoty za Kč 550 = cca čtvery za měsíční výplatu :-))), muhehe zlatí komunisti-
O bonech raději ani nemluvím
Na dovolenou stan Lipno a kabela konzerv...vyprávěj Ivesi.
15. 10. 2012 | 14:10

Anna napsal(a):

Stojí za přečtení: Karel Kryl – první cenzurovaný autor v Klausově protektorátu
http://www.blisty.cz/art/62709.html

Cituji: Právě vyšel soubor politických kometářů Karla Kryla z let 1990 až 1993 nazvaný Země Lhostejnost. Že je neznáte? Pokud jste v té době nečetli noviny Moravskoslezský den, Znojemsko, nebo bratislavskou Zuzanu, pravděpodobně jste neměli možnost se s nimi setkat, protože jinde mu je odmítli vydat či odvysílat. Vydavatel hovoří o ,,nepřízni rozhlasových a novinových redaktorů“. Šlo o spontánní odmítnutí autora, jehož názory rozčísly samet proti srsti, nebo o pučící lobbistickou magii? Ti, kteří články hodili pod stůl, vědí...

My ostatní můžeme po dvaceti letech postsocialistického chaosu sčítat škody a číst si. Ale mohlo to dopadnout jinak, když jsme porevoluční éru zahájili cenzurou? Odstavec ze článku Země Závist (1992, otiskla periodika Lipík v Písku, Zuzana v Bratislavě a Znojemsko ve Znojmě) mohl zavřít nejedny redakční dveře:

,,...Mohl bych se na tomto místě vymluvit. Slovy dramatika, který kdysi prohlásil: Nechceme být jako oni. Ano, byla to právě tato věta, která rozhodla – a obávám se, že definitivně – o tom, že se bolševik přestrojil, odhodil balast partajních znaků, zapojil se do budování kapitalismu a vládne společnosti dál. Jako ostatně každá mafie – bez vyjímky. Ó jak tragicky se mýlí ti, kdo se obávají zmrtvýchvstání bolševika s hvězdou na čepici! Bolševik už dávno nelpí na partajní knížce. Povětšinou nejenže není ve své rodné straně: nebude dokonce tuto stranu ani volit! Pravý bolševik sedí dnes ve správní radě nebo na jiné klíčové pozici. A nesedí-li ve vládě, nebo v parlamentu, je nepochybně zaměstnán uplácením poslanců. Mzda za neodhlasování zákonů, potřebných k vyčištění Augiášových chlévů: vždyť právě v kalné vodě se dravcům nejlépe loví...“
15. 10. 2012 | 14:12

buldatra napsal(a):

No vida.
Když pan autor zrovna nezpívá poťouchlou katolickou normalizační majetnickou písničku, je schopen zplodit i něco, co dává určitý smysl.

Pokud z jedné všezahrnující mateřské normalizační partaje vzejde několik jejich sametových klonů a z těch klonů vznikne tzv. současné politické spektrum, tvořící gró momentálně zavedené zastupitelské demokracie, nelze předpokládat nic jiného, než pokračování normalizační tradice.
To je nejen jasné, ale takřka zákonité.
Což se děje a zanechává to zcela zákonitě víc než zřetelnou stopu na tápající a znechucené nečesané nemyté veřejnosti.

Ta z toho rozjetého rychlíku buď vystoupí, nebo se v tom poveze dál.
Zatím se veze, ale cosi v ní už jakoby hlodalo, bublalo.
Je čas hledat, jak z toho ven.
Volební náznak kroku zpět do rudé řeky, ve které jsme už jednou byli, připomíná cosi jako zoufalství, nebo absťák.

Pan autor ve svém článku sděluje znechucení nad soudobou normalizovanou politikou. Má nějaký nápad, jak situaci zvrátit ve prospěch lepší, nenormalizační budoucnosti?
Zajímal by mě autorův názor na přímou demokracii.
15. 10. 2012 | 14:12

Anna napsal(a):

Karel Kryl Demokracie

Demokracie rozkvétá byť s kosmetickou vadou
Ti, kteří kradli po léta dnes dvojnásobně kradou
Ti, kdo nás léta týrali nás vyhazují z práce
A z těch kdo pravdu zpívali dnes nadělali zrádce
Ti, kdo nás léta týrali, nás vyhazují z práce
A z těch kdo pravdu zpívali dnes nadělali zrádce

Demokracie prospívá bez nás a pragmaticky
Brbláme spolu u píva, jak brblali jsme vždycky
Farář nám slíbil nebesa a čeká na majetky
My nakrmíme forbesa za dvě či za tři pětky
Farář nám slíbil nebesa a čeká na majetky
My nakrmíme forbesa za dvě či za tři pětky

Demokracie zavládla zpívá nám Gott a Walda
Zbaštíme sóju bez sádla u strejdy Mcdonalda
Král Václav jedna parta je se šmelinářským šmejdem
Pod střechou velký partaje se u koryta sejdem
Král Václav jedna parta je se šmelinářským šmejdem
Pod střechou jedný partaje se u koryta sejdem

Demokracie pánuje od Aše po Humenné
Samet i něha v pánu je a zuby vylomenné
Dali nám nové postroje a ač nás chomout pálí
Zaujímáme postoje místo abychom stáli
Dali nám nové postroje a ač nás chomout pálí
Zaujímáme postoje místo abychom stáli

Demokracie dozrává do žaludečních vředů
Bez poctivosti bez práva a hlavně bez ohledů
A je to mýlka soukromá snad optického klamu
Že místo srdce břicho má
A místo duše tlamu

http://www.youtube.com/watch?v=W0Mydquf9S8
15. 10. 2012 | 14:15

kokoshka napsal(a):

Pan Riha a ostatni komunofoby radi a schvalne zapominaji na jednu maličkost,te se řika vox populi-lid svoji volbu učinil a tak je to v duchu demokracii kterou každy den se ohaneji demokratory a najednou jim se nelibi jeji hořke plody,to jak zavadet prohibici nebo zvyšeni DPH bez referendu...
Mimochodem jake zkušenosti z totalitou muže mit dnešni sotva třicetilety skaut Šipek?!
15. 10. 2012 | 14:16

oranžáda obecná napsal(a):

ano, je to správný a srozumitelný blog........ spousta lidí tím, že nešla volit, umožnila vítězství komunistů.
15. 10. 2012 | 14:18

kokoshka napsal(a):

Take jsem zapomnel,gratuluji všem komunistum a všem kdo volil komunistickou stranu k vitezstvi!!!
Čest praci!
15. 10. 2012 | 14:20

Jarda napsal(a):

Ježišimarja to je blábol, poplatný ruce zaměstnavatele.
Ještě mi tady chybí něco od Sabiny Slonkové.
15. 10. 2012 | 14:22

JC napsal(a):

kokoshka
BTW - Ve která demokracii se ma zvyšování DPH a zavedení prohibice vyhlašuje referendum ? Že by ve Švědsku ?
15. 10. 2012 | 14:23

Dáša N. napsal(a):

Jestliže člověk, který vyrostl v paneláku, postrádá schopnost starat se o veřejný prostor, něco tak zjednodušujícího jsem už dlouho nečetla.

Jakou schopnost péče o veřejný prostor má mít v tom případě majitel domku, který pečuje pouze o svou zahrádku a svůj domek, když už ani odstraňovat porost a odmetat sníh z chodníku před ním ležícím nemusí, neboť "pravicová" vláda připravila takový zákon, který starost o veřejné komunikace majiteli nemovitosti odnímá?

Jestliže je normalizované nechat zahrádku před panelákem zarůst, voliči, kteří přišli k těmto volbám svým protestním hlasem komunistům dali najevo, že bující bolševník ve společné zahrádce přerostl všechny myslitelné normy.

Pokud si autor blogu myslí, že Vojtěch Filip má za to, že po parlamentních volbách budou aleje plné třešní a komunisté ve vládě, tak moc velkého filipa nepobral.
S takovým blogem jděte k šípku.
15. 10. 2012 | 14:29

Reveil napsal(a):

Milý autore,
je toho k vám víc:
1) neumíte psát. Vaše věta "Volba komunistické strany v takto masovém měřítku znamená těžko neospravedlnitelné vstupování do začarovaného kruhu" nedává smysl. Nejspíš byste nikam moc psát ani neměl.
2) obrat "zrůdně široký úsměv " prozrazuje nenávistného člověka, opírajícího se o křehký a úzký kandelábr jakési ideologie. Rozhodně byste, jak už to psali jiní, neměl mít příležitost pokřivovat charakter dětí.
3) "Volba komunistické strany v tak širokém měřítku" je skutečnost, která by měla každého, koho to znepokojuje, přimět, aby zpytoval, zda někde nedělal systematicky chybiu. Nikoliv kritizovat voliče.
4) facka ... lidem, kterým totalita... atd...
Víte, já jsem zmíněnou totalitu prožil celou, takže na vaše poučování, jak to tehdy bylo, pohlížím s úsměvem. Jistě, bylo to šedivé, ale to bylo v 50. letech všude (mám na mysli např. Rakousko). Některé věci byly tehdy otravně nedostatkové - ale zase se nám před domem, v těch kontejnerech na odpadky, tehdy nepřehrabovali žádní lidé. Taky nikdo neumrzal na ulicích.
A proto se vůbec nedivím, že nyní mnoho lidí, přes pravicové zamření (patřím k nim), volilo dnešní komunisty (nikoliv ty z vražedných 50. let). Jistě ne proto, že by od nich čekali jiný zázrak, než ten, že přispějí k odchodu těch falešných, nepravých "pravičáků", kteří táhnou tuto zemi ani ne tak na "východ", jako spíš někam k rovníku...
15. 10. 2012 | 14:31

kokoshka napsal(a):

JC:
a vo vo tom to je-na zavedeni prohibice,na zvyšovani DPH,na škrtformy,na zvyšovani veku odchodu do duchodu...najednou jakoby zapominaji na referenda když se to tyka vetšiny občanu ktere takova opatřeni rozhodne nevideli v volebnim programu svych kandidatu!
15. 10. 2012 | 14:35

Lop napsal(a):

Tato protestní volba komunistů přece nebyla jen o tom, že by všichni chtěli, aby to bylo přesně jak za totáče. Jen chtěli dát lidi najevo, že neuznávají bezmeznou aroganci, korupci a "reformy" této pravicové vlády, která se těmto lidem směje do ksichtu. Lidé hledají nějakou možnost, jak to už konečně zabrzdit. Kdo to není schopen pochopit, má smůlu a musí si hledat prapodivné teorie, jak je v tomto blogu.
15. 10. 2012 | 14:37

kokoshka napsal(a):

Mimochodem,komunisty jsou ve vlade už davno,je to třeti nejvetši parlamentni strana,Filip a Dolejš nepřišli dneska,takže nejaka panika podobna přichodu Hitlera k moci je absurdni!
15. 10. 2012 | 14:38

Viola napsal(a):

Pan Vojtěch Filip nemá žádný zrůdný úsměv, krásně a upřímně se usmívá a je milý na pohled.

Kdo ví, jak by se rozvíjelo po válce zemědělství a zda by tu nebyl hladomor a mnohem větší šmelina, vždyť ta po válce rostla. Nakonec bývalí kulaci a jejich potomci uznali, že jim komunisté ulehčili život na vesnici. Dříve vše museli sami téměř holýma rukama zvládat a když se rozjely JZD, měli jen 8 hodinovou práci a čas na dovolené a zvelebování vesnic. Jak byly vesnice kdysi rozvinuté a lidi odpočatí a tlustí.
15. 10. 2012 | 14:47

F.Srbek napsal(a):

Za výsledky komunistů nestojí jejich aktivní politika, ale zkušenosti z vládnutí za posledních 20 let. Poukazováním na minulost nelze omlouvat vlastní chyby, neschopnost a zlodějiny. Za povšimnutí stojí vznik různých koalic na úrovní krajů, které rovněž výrazně uspěly. Pokud to tak půjde dál a stále větší část lidí se bude dostávat na pokraj bídy, bude posun doleva ještě výraznější.
15. 10. 2012 | 14:47

neo napsal(a):

Viola:

hnus ten Váš příspěvek.

Okradení lidí a vyhnání tady vydáváte za skvělou dovolenou, zvelebenou vesnici a 8h pracovní dobu.

Asi by vám měli sebrat barák a auto a dovolit vám milostivě vytírat a vysávat koberečky.
15. 10. 2012 | 14:50

Viola napsal(a):

A jinak, pane Řího, spíše vypadáte v tom pruhovaném triku jako pirát a ne jako katolík.
15. 10. 2012 | 14:54

Botičky od Diora napsal(a):

Skvělý výsledek voleb dámy a pánové. Pracující lid ukázal nový směr. Trošku mě překvapilo přehlídnutí LVA21. Když už lidi volí strany s velmi vysokým sociálním cítěním, nejde mi do hlavy, jak mohli přehlídnout Jiřího Paroubka, protože on je sám stělesněním sociálního cítění. Ale není všem dním konec, ještě nás čekají volby celostátní a tam už bude i velká účast a LEV se probojuje. Když ne, tak není nic straceno, protože zbyde alespoň obsáhlá a kvalitní literární činost.

Konečně se dočkáme vyvedení z temnoty kapitalismu do blahobytu. Už žádný boháč nebude vlastnit 2 auta a 3 domy a nebude se cpát kavijárem a jezdit na sejšely. I mi obyčejní se potěšíme luxusem a to je spravedlivé.
15. 10. 2012 | 14:57

Targus napsal(a):

To Rudi Koutek:

Taky ještě tenkrát byla možnost přiložit ruku k dílu, postavit si barák za své, koupit si nepříliš líbivou škochtli nebo některého z licenčních Fiatů a v klídečku si jezdit k moři do Jugošky.
Eventuálně odjet z Rijeky trajektem do slunné Itálie s jednosměrným lístkem. To pokud měl dotyčný koule na správném místě a přesvědčení, že je doma nedoceněn.
Jaká je změna k dnešnímu datu pro řadovou lopatu? Možná v tom, že si koupí Fiata bez licence, ale splácaného v Polsku nebo v Brazílii. A taky to, že už se mu na dovči nevyplatí jíst levné a dobré české konzervy. Nikoli proto, že by vydělal o tolik víc, ale proto, že jsou předražené a hnusné.

Lidská práva? Jaká? Pro mne je zásadní právo na důstojný život. Nezdá se mi příliš důstojné, ani demokratické, když přijedu k podzemnímu parkovišti nejmenovaného hypermarketu a ve světlech svého auta musím sledovat, jak odsud zdrhají bezďáci, kteří si spletli moje auto s autem ochranky, kterážto má za úkol jim občas provětrat faldy, protože obtěžují nakupující občany svým vzhledem, pachem a igelitkami, do nichž ukládají prošlé potraviny ukradené ze zamčených popelnic.
V Kanadě jim to aspoň dávají bez ponižujícího přelézání plotů a páčení visacích zámků...
Taky se mi nezdá moc důstojné a demokratické, že třetina bezďáků by měla mít invalidní důchod na hlavu a poručníka, který by se o ně staral, že spousta lidí s vypětím sil taktak platí složenky a nejlevnější žrádlo z TESCA, zatímco elita rozkrádá a privatizuje po miliardách. Jeden chytrý pán to nazval AROGANCE FINANCÍ a má bohužel pravdu.
Takže Rudoušku, prosím nemíchat časy. Bolševik let padesátých se nevrátí. Jednoduše proto, že už žádný není. Dnešní pohrobci bolšánů užívají jiné metody.
15. 10. 2012 | 14:58

buldatra napsal(a):

kokoshka napsal(a):

...najednou jakoby zapominaji na referenda když se to tyka vetšiny občanu

Pane Kokoško, jste sice, ač cizozemec, přesto tak nějak znalec místních reálií, ale občas Vám ještě něco, nějaká ta drobnost, unikne.
To však není žádná tragédie, nic ohledně jazykové bariéry a podobně. Pochopitelně, žádný učený z nebe nespadl a když spadl, tak maximálně z višně..

Dovolím si proto drobně šetrně podotknout, že zde máme tzv. zastupitelskou demokracii.
Takže tady vládnou zvolení zástupci.
A ti na referenda nezapomínají, oni nám je jen nedovolují, páč kdyby dovolili, zjistilo by se, že je nevlastně nepotřebujeme.
Což by bylo pro ně dost blbý.

Jak je to v Rusku?
15. 10. 2012 | 14:59

Viola napsal(a):

podívej te neo

sma jsem své babičce musela vakládat, jak dobře do ODS myslí a ona sama mi o tom řekla, že to sice bylo hrozné, ale muselo k tomu dojít a nakonec na vesnici byli všichni spokojeni i když lamentovali nad ukradeným majetkem, což si ovšem bohatě vynahrazovali kredením na JZDáckém - povoleném. No kdyby mohl promluvit praděceček, její otec asi by ji pěkně vynadal. Ale opravdu pro celou, celkovou situaci na vesnici to bylo požehnání a co je dnes? Kde jsou krávy, kde jsou prasata, kde drůbež, kde lány obilí, kde zdravé ovoce? Možná jsou jen velmi kvalitní vinice.
15. 10. 2012 | 14:59

Anna napsal(a):

Pane Řího,

velmi mě zaráží, že sociolog napíše takovýto blog. Nikdy jsem v žádné politické straně nebyla, KSČ jsem nevolila ani před 89., protože mého strýce zavřeli v 69. za protistátní činnost.

Soudím podle sebe, svých blízkých a kamarádů - u nikoho z nás KSČ nedevalvovala hodnoty, vážíme si lidí slušných, moudrých a pracovitých, přitom jsem 57. ročník a někteří z mých příbuzných se narodili před r. 1940. Nikdo z nás se nikdy nesnažil urvat hlavně pro sebe, zahrádku před panelákem jsme s ostatními udržovali...
Jak vysvětlujete počínání lidí, jako je např. zdejší blogerka paní Zezulová - Lékařka a pěstounka bez politické příslušnosti, narozena v roce 1964 v Brně. Vystudovala lékařskou fakultu Masarykovy univerzity, v současné době pracuje jako primářka na Oddělení zobrazovacích metod ve svitavské nemocnici. V roce 2006 společným nákladem Sdružení pěstounských rodin v Brně a nadačního fondu Rozum a Cit vyšla její knížka o zkušenostech s pěstounskou péčí s názvem Domov je místo, odkud tě nevyhodí. Je vdaná, s manželem vychovávají šest dětí, z toho čtyři v pěstounské péči.

Říká se, podle sebe soudím tebe.
Asi píšete na základě zkušeností a návyků Vašich rodičů a blízkých.
Od Sametu uplynulo už téměř čtvrt století. Jsme-li svéprávní, jsme zodpovědní za své činy. Tedy i za změnu svého údajně komunisty zdevastovaného chování a hodnot, takže už dávno bychom se měli chovat jako slušní a pracovití lidé.

Jen chci připomenout, že komunisti razili kolektivismus ve všem (i v pracích v akcích Z), zatímco naši pravicoví politici razí individualismus.
A především zásluhou "práce" našich pravicových vlád dostala KSČM tolik hlasů, čehož jste si jako sociolog mohl všimnout. Víte, kolik lidí u nás žije na hranici chudoby? Jak velké procento zaměstnaných nedosáhne na průměrnou mzdu? Jakou výši má minimální mzda? Kolik je u nás nezaměstnaných?
15. 10. 2012 | 14:59

kokoshka napsal(a):

neo:
Viola to myslela ironicky,prave že odpočati a tlusti byli ti kulaci a statkaři!
15. 10. 2012 | 15:01

Al Jouda napsal(a):

To otazník :
Uveďte prosím jeden jediný nedemokratický čin, který provedla KSČM po roce 1989, abyste mi dal důvod nevěřit.
Jinak činnost KSČM prověřuje soustavně i vláda prostřednictvím svých tajných služeb ve snaze tuto stranu zakázat, ale jaksi se jim to nedaří ! :)))))
15. 10. 2012 | 15:06

Viola napsal(a):

pane kokoshka

pokud to jde, tak ironicky nepíšu. Tlustí a odpočatí byli vesničani v době JZD, nejlépe o tom pojednávají filmy pana Trošky Slunce, seno .... Jak radostně si tam žili a domečky pěkně opečovávané.
15. 10. 2012 | 15:07

kokoshka napsal(a):

buldatra:
V Rusku je situace navlas stejna,neli horši,zastupitelska demokracie je pro srandu kralikum,vetšinu moci usurpuje federalni centrala,počinaje starosty a gubernatory oblasti je nepřehledny kolotoč korupce,lobbingu... na ukor jedne velkostrany ktera spojuje zajmy politiku napřič politickym spektrem,občas se vynoři i podivne individuji ktere jsou nekomu přibuzne a zname nečich znamych,kupřikladu ja,respektive muj holding od vyhlašeni presidentem Medvedevem tzv.druhe vlny privatizace nevyhral ani jediny tendr na statni zakazky,vždycky to ovšem dostal nekdo kdo ma nejake napojeni na Kreml nebo Putinovou stranu v regionu!
15. 10. 2012 | 15:10

Viola napsal(a):

pane kokoška

začátky byly krušné, ale v roce 1989 si vesničani žili velmi slušně a také se do revoluce vůbec nehrnuli a také žádní už znovu nepovstali jako novodobí kulaci i když k tomu měli 20 možnost.
15. 10. 2012 | 15:10

Viola napsal(a):

20 let
15. 10. 2012 | 15:12

berkowitz napsal(a):

Záchvaty antikomunismu přicházejí na českou společnost ve vlnách. Když to začíná vypadat, že se lidé stávají ke komunistům shovívavější – většinou pod dojmem arogance a bezohlednosti současné vlády – objeví se nějací ti slušní občané", kteří nehodlají tolerovat zlo" a spustí kampaň, jejíž cílem je nasměrovat hněv lidí od skutečných viníků k viníkům ideologicky vhodnějším. Posledním takovým vážně míněným pokusem byla iniciativa senátní komise, směřující ke zrušení KSČM.

Jistě, že komunisté a komunismus (a ještě více to, co se za něj vydává), je třeba podrobit kritice, jenže antikomunismus veškerou kritiku vylučuje a připouští jedině rozhodné odsouzení. Cílem antikomunismu tak, jak je provozují česká média a politici, není kritické zkoumání konkrétní ideologie, ale nalézání a vytváření nepřítele, který slouží jako univerzální příčina a výmluva pro jakékoliv selhání režimu, který ten komunistický vystřídal.
15. 10. 2012 | 15:16

neo napsal(a):

Viola:

tady nejde o ODS, tady jde o sprostou krádež lesů, polí, luk, statků, domovů...

moji prarodiče také byli okradeni a nikdy by je nenapadlo tvrdit, že to bylo dobré.
15. 10. 2012 | 15:17

Myšelín napsal(a):

Viola

moc bych nejásal nad úrovní života za socialismu. Podívejte se zrovna na ty troškoviny. Seniorka žila v dvorní posteli pod deštníkem mezi slepicemi. A jak žijí důchodci teď. Neví na jaký zájezd mají dřív jet.
15. 10. 2012 | 15:17

Zbyněk napsal(a):

Lope....
zřejmě jsi žádnou tu nadnárodní montovnu nenavštívil, jinak by jsi nemohl psát takový bláboly. Já jsem návštěvu vykonal, takže se s tebou podělím i když je mi předem jasné, že to nepomůže. Dělník v automobilce Škoda za vlády KSČ se pohyboval v měsíc nepraných montérkách, nezřídka děravých a pěkně smrděl. Lakýra stál za plexitovou stěnou, stříkací pistolí uvázanou na kusu laťky prostrčenou dírou v plexi lakoval a lakoval. Bodoví svařeči čichali nepředstavitelný smrad a platy všech byly podprůměrné. Ve tvojich zatracovaných montovnách, všechny tyto smrdlavé a špinavé práce provádějí roboty naprosto precizně a čistě, dělníci na pásech a vlastně všude jsou čistí, někteří dokonce voní a jejich mzdy jsou nadprůměrné. Třikrát vyšší než důchody. Tak čest a zajeď se tam podívat, dokonce pořádají i dny otevřených dveří.
15. 10. 2012 | 15:18

kokoshka napsal(a):

Viola:
Ja tušim že tomu tak bylo,vy češi a vychodni nemci jste byli v internacionale jako rozmazlene deti,o tom jak žili česky rolnik v 89 roce mohl sovetsky kolchoznik jenom zdat!
15. 10. 2012 | 15:24

Kanalnik napsal(a):

Jo, plosne znarodnovani, to byl teda hnus, jednalo se o kradez, v tom s Vami, neo, polemizovat nebudu... nicmene dnes, kdy vam do domu kazdy den vleze zlodej a sebere vam cast penez, ktere tezce vydelavate, tak vam asi taky po jiste dobe dojde trpelivost - tedy receno obrazne.

Kazdy den se korupcne prosustrovavaji vase dane, za cely rok nikoli v korunach, ale v tisicich, celopopulacne v miliardach. Nedivte se, ze se to lidem nelibi.

To, ze kradez skrze korupci neni videt jako znarodnene pole jeste neznamena, ze neexistuje.
15. 10. 2012 | 15:28

Anna napsal(a):

berkowitz

Vídím to stejně.
15. 10. 2012 | 15:29

Kanalnik napsal(a):

tolerance a prehlizeni korupce jako zasadniho problemu dneska, je take jednou z ukazek normalizacniho mysleni
15. 10. 2012 | 15:30

avanti napsal(a):

Sociolog je v zajetí idieologických tenat a nedokáže rozlišit co je a co není totální,nebo normální.Mám takový pocit,že není normální ani sám,když minulému režimu připisuje samou šeď.Pro většinu voličů je právě tento režim a špeciálně tato vláda stělesněním šedi,zrůdnosti,fízlování,egoismu a politikou roztříštěnou do osobních zájmů.
15. 10. 2012 | 15:33

neo napsal(a):

Kanalnik:

nedivím se. Korupce předpokládám netěší nikoho.
15. 10. 2012 | 15:34

marxík napsal(a):

Neo,
komunisti žádný majetek nekradli. Převedli ho pouze ve veřejném zájmu do společného vlastnictví.
Co je na tom nepochopitetelného?
15. 10. 2012 | 15:36

Lila napsal(a):

Anna

Kryl je zřejmě vaše parádní číslo, omíláte ho tu dokola. Jenže na rozdíl od nás, kteří jsme tu žili za ostnatým drátem, on měl přímou zkušenost s fungující demokracií z Německa, ačkoliv ani tam neměl ustláno na růžích. Udělovat knížecí rady není až tak těžké, těžší je vědět, jak v zemi, kterou půl století ovládaly dva autoritativní režimy, znovu fungující demokratický systém nastolit. Generace pamatující první republiku tu už v devadesátých letech nebyly, většinu z nás už formoval komunistický systém. Kde jsme měli brát kvalitní a kompetentní vůdce, když lidé, kteří mohli tvořit elitu národa, byli systematicky perzekvováni či vyháněni ze země?

Proč všechny postkomunistické země se potýkají s téměř totožnými problémy? Proč ještě po dvaceti letech sjednoceného Německa, kdy to západní nalilo do východního obrovské peníze, je ještě stále mentalita západních Němců a východních diametrálně odlišná?
15. 10. 2012 | 15:36

Rudi Koutek napsal(a):

targousku
Casy nemicham, vzdyt pisu prece o tech casech, kdy se veselo a chodilo do vezeni za nic na 10 let a o casech, kdy stacilo drzet hubu a krok a hlavne nevycnivat, na sebe neupozornit a rychle bezet do fronty na banany.
Vite ja mam na rozdil od tech, kteri neopustili zemi, ktera se jmenuje CEZko porovnavat. Bydlim v Nemecku, kde se i ten posledni nezamestnany mel a ma lepe nez clovek, ktery chodil v ceskoslovenskem socialistickem raji do zamestnani.
15. 10. 2012 | 15:37

siven napsal(a):

Proč plakat? Volím smích.

Generálové po bitvě v zemích českých vždy chrabří a jasnovidní byli.

V letech dvacátých byl největším nebezpečím Rakousko, pohrobek Habsburské říše. Respektive největším nebezpečím byli impotentní Habsburkové, proč, no protože nás tu přece tři sta let šikanovali, to dá rozum.
A mezitím za kopečky přišel Hitler...

V letech čtyřicátých pátých bylo největším nebezpečím věřit západním evropským mocnostem, které nás přece zradily u Mnichova, to dá přeci rozum.
A mezitím si pápuška Jozif, kterému jsme věřili, brousil zoubky a za stodolou cvičil své psy, které na nás nedlouho poté poslal...

V letech devadesátých bylo největší tabu spolupracovat s Ruskem, protože nás v osmašedesátém přepadlo, to dá přeci rozum. A tabu z roviny politické přelilo se i do sfér ekonomických, dobrovolně vyklidily se pozice i z ruského trhu, vazby se zpřetrhaly a horko těžko se navazují dnes. Největší přítel, jak jinak, USA. Přítel, který nám daroval krizi, jak už se mu to jednou povedlo.

V letech dnešních je největším nepřítelem bezzubá zombie, která si hraje na někoho, kým už dávno není. Ve skutečnosti je kamarád s těmi, kteří se tváří, že s ní jakože nekamarádí. A mezitím nám tu roste Čína, která si už zabrala pozice minimálně v jednom světadílu, kde je nejvíce nerostného bohatství hned po Rusku.

A mezitím tu někteří čecháčci plácají a bojují bitvy s dávno mrtvým, bezzubým, či dokonce neexistujícím nepřítelem, tak, jak tomu bylo vždy.

Jak jinak, než úsměvné...
15. 10. 2012 | 15:43

Jura napsal(a):

Kdyby komunistům z té jejich partaje zbyl jen název. Pak by se dnes už nejmenovali KOMUNISTCKA strana, ale třeba Česká nejlevicovější strana, nebo já nevim jak, ale rozhodně by se nehonosili minulostí.
15. 10. 2012 | 15:48

Lop napsal(a):

To Zbyněk:
Ve 2 nadnárodních montovnách jsem pracoval (naštěstí ne jako ten dělník), takže bláboly z neznalosti píšete spíš vy. Že má dělník v takové firmě nadprůměrný plat? Operátoři tam loni i letos brali 12000-12500 Kč hrubého, mistr to mohl vytáhnout na 14 000 Kč. Bylo to v obou firmách prakticky stejné. Místo návštěv Dnů otevřených dveří se příště nějakého operátora zeptejte. Nicméně, s těmi čistými montérkami máte pravdu. Jen je otázka, jestli je to pro ně to prioritní.
15. 10. 2012 | 15:49

berkowitz napsal(a):

Pro Kanalnik :
Zkuste zalistovat naší historií, po r.45 (a nejen naší). Veškeré znárodňování těžkého průmyslu se u nás (a nejen u nás), dělo mezi roky 45 až 47. Komanči pak jen po r.48 jen paběrkovali mezi holiči, čalouníky a řezníky. Ti, kteří neznají naši historii pak vyřvávají, že komanči prodali náš uran sovětům. Taky jsem se o to zajímal a ejhle - smlouvu o dodávkách uranu (prakticky nevypověditelnou) podepsal v listopadu r. 45 demokrat Beneš.
S pozdravem "historii nelze přepsat"
Berkowitz
15. 10. 2012 | 15:53

neo napsal(a):

marxík napsal(a):
Neo,
komunisti žádný majetek nekradli. Převedli ho pouze ve veřejném zájmu do společného vlastnictví.
Co je na tom nepochopitetelného?
15. 10. 2012 | 15:36
----------------------------------------------------------

Nic :)
ve veřejném zájmu bych potřeboval převést vaše auto, dům či byt, zvířectvo, televizi, domácí kino do společného vlastnictví. Nemusíte děkovat.
15. 10. 2012 | 15:56

Anna napsal(a):

Lila

Opakování matka moudrosti :-) Cituji ho opakovaně, protože opakovaně se zde objevují obdobná témata. Kryla těžko někdo může nařknout, že byl sympatizant komunistů. Nezdá se Vám jeho píseň Demokracie výstižná? Nebo jeho politické komentáře?

Myslím, že se postkomunistické země potýkají s podobnými problémy z toho důvodu, že byl všude známý společný nepřítel, ale nebyl určen cíl, kam směřovat. Navíc "budování kapitalismu" využili, spíš zneužili a stále tak činí, různí všehoschopní. V hodně postkomunistických zemích byla zavedena rovná daň, která v žádné vyspělé zemi zavedena není.

Doporučuji si přečíst Budování kapitalismu v Čechách - rozhovory s Tomášem Ježkem.

Jen připomenu - První vlna kupónové privatizace se uskutečnila v ČSFR v roce 1992 (5 kol od května do prosince), druhá vlna v České republice roku 1994 (6 kol od března do prosince).
Teprve v roce 1998 byla zřízena Komise pro cenné papíry, která začala i vyčíslovat škody vzniklé dosavadním právním vakuem. Do června 2002 se prokázanou trestnou činností v rámci tunelování ztratil majetek v hodnotě kolem 50 miliard Kč, další odhadem stovky miliard zmizely neprokázanou trestnou činností nebo tunelováním v rámci legálních pravidel.

V Německu žádné známé nemám, takže o rozdílu mentalit tam nic nevím.
15. 10. 2012 | 15:58

Targus napsal(a):

To Lila:

Proč ještě po dvaceti letech sjednoceného Německa, kdy to západní nalilo do východního obrovské peníze, je ještě stále mentalita západních Němců a východních diametrálně odlišná?

Protože Ossis makají za jiné kroupy. V tom je docela maličké jadérko problému, víme?

To berkowitz:

Snad lze dodat maličký paradox, že slovník dnešních komunistobijců a tehdejších svazáckých politruků je podivuhodně podobný, neřku-li stejný...

To Rudi Koutek:

Celkem žvaníte nesmysly. Kecy o desítce za nic si nechte, ty platily v 50.letech, která se už jednoduše nevrátí, protože nelze 2 x vstoupit do téže řeky, víme? To jsou stejné pindy, jako bych Němce strašil Hitlerem. 50. léta měla svou nechutnou podobu u nás i za dráty, tam se pilně zavíralo taky, viz USA a McCarthyho éra. Dnešní mocní řeší problémy úplně jinak.
Ostatně dnes se nepohodlní zavírají úplně stejně, jako před 60 lety. Tedy u nás v ČEZku, u vás v Říši to je možná jiné.
Spěte sladce Rudánku a nechávejte se strašit bubáky dál.
15. 10. 2012 | 16:06

marxík napsal(a):

neo
Aby to bylo ve veřejném zájmu,musí dotyčnému něco zbýt (alespoň tolik kolik mají jeho spoluobčané).
Kdybychom převedli , co požadujete, vězte, že by mi nic nezbylo, a veřejný zájem by přišel zkrátka.
15. 10. 2012 | 16:07

Targus napsal(a):

To berkowitz:

Ku××a, berkowitz, nechte toho!!!! Vždyť je trefí šlak!!!
S kým se tu pak budem hádat???

:-)))
15. 10. 2012 | 16:11

Zbyněk napsal(a):

Lop...
lež jako věž, dělník na páse můj kamarád, má 23000 až 27000 měsíčně, takže kdyby bral operátor 12000 šel by pracovat na pás.
15. 10. 2012 | 16:13

Pepa 3 napsal(a):

Zbyněk:
"Dělník v automobilce Škoda za vlády KSČ se pohyboval v měsíc nepraných montérkách, nezřídka děravých a pěkně smrděl. Lakýra stál za plexitovou stěnou, stříkací pistolí uvázanou na kusu laťky prostrčenou dírou v plexi lakoval a lakoval. Bodoví svařeči čichali nepředstavitelný smrad a platy všech byly podprůměrné. Ve tvojich zatracovaných montovnách, všechny tyto smrdlavé a špinavé práce provádějí roboty naprosto precizně a čistě, dělníci na pásech a vlastně všude jsou čistí, někteří dokonce voní a jejich mzdy jsou nadprůměrné."
Že jste se vyučil jako politický agitátor před 25 lety? I když tomu moc nevěřím:Podle dikce jste postpubertální jedinec s naprosto vymytým mozkem současnými médii a tou správnou "modrou" propagandou. Takovéhoé blaba aby pohledal!
15. 10. 2012 | 16:18

Jana Pechová napsal(a):

By mě fakt zajímalo, když tak čtu ten pláč za předlistopadovým rájem, kde udělali soudruzi chybu, že jsme je za to všechno dobro vyprovodili těma klíčema.
A za všeobecného jásotu.
15. 10. 2012 | 16:20

P. napsal(a):

Ona zrůdná normalizace probíhala i v údajně demokratických státech Evropy, jenom trochu jinými prostředky. Viz akce sítě Gladio v Miláně 1969 nebo v Bologni 1980.

Román o jednom masakru: Italská politická detektivka, která asi taky nepřijde do českých kin
http://www.blisty.cz/art/64048.html
15. 10. 2012 | 16:22

PB napsal(a):

Milošku, KSČ mohla být koncem roku 1989 zrušena!
VH v jejich řadách však měl věrného kamaráda Čalfu.
Myslím, že právě to byl začátek tohoto víkendového úspěchu.
URČITĚ šlo mezi těmi vášněmi, písněmi a jinými dojemnými tanečky koncem roku 1989 i zcela jasně ukončit činnost KSČ.

Neřešte, zda vidíte budoucnost KSČM černě či ne (jejich barva je ostatně rudá) a pošlete raději tuto vláku k šípku!
Pokud tento Nečasův experiment nepřijal svoji porážku, ale DRZE prohlásil, že bude pokračovat v "reformách", vidím to VELMI BRZY na ty třešně ve vládě!

Pokud totiž někdo, pane Nečasi, politicky provokuje, dostane zpravidla "po papuli". Pokud se ale oklepe a provokuje dál - jakoby se nic nestalo-dostane po papuli více. A my to odneseme s vámi! Asi jen proto, že jste si namrskal hypotéky a jako nepremiér byste je neměl z čeho splácet.
15. 10. 2012 | 16:27

kokoshka napsal(a):

Jake obrovske penize nalilo Zapadni Nemecko?Přišli a vzali všechno od rozvinuteho prumyslu až po restituci majetku pred rokem 1945(Dokonce i v Berlinu nove stare majitele baraku vyhazovali najemci z bytu),sice přesedli na bavoraky ale proč tedy nejvetšimu sberatelskemu zajmu se teši plastove autičko Trabant s motocyklovym motorem?
15. 10. 2012 | 16:35

Pepa 3 napsal(a):

Pane Řího,
Vy jste sociolog? Podívejte se, koncem šedesátých a v sedmdesátých letech jsem pracoval s mládeží - s dětmi. Pod hlavičkou ČSTV - turistiky, jinak to nešlo (další možností byl Pionýrský dům). Před tím jsem byl v mládí skaut a dodnes jsem tramp! I když byly různé překážky, vždy jsem s nimi dokázal pracovat čestně a nemám se za co stydět. Vždy jsem se snažil tuto práci odblokovat od politiky a právě převládající ideologie. Spousta z těch dětí - včetně mých potomků - pokračuje v práci, kterou jsem dělal já! Ale po přečtení vašeho blogu budu u svých potomků a vnoučat prosazovat, aby se od organizací ve kterých vystupují takoví lidé jako vy distancovali! Po přečtení vašeho blogu se pro mne slovo "sociolog" stává SPROSTÝM SLOVEM.
15. 10. 2012 | 16:35

Zbyněk napsal(a):

Targus.....
zapomínáš, že jsou také lidé chápající, kteří pamatují, jak to tenkrát bylo.Na dvou třetinách světa vládl SSSR a jeho vyznavači. Nemá cenu to rozebírat, nějak jsme žili, hlady jsme u nás neumírali i když v některých zemích soc. tábora ano. Je také pravda, že se u nás nevraždilo tolik jako v Kambodži, nebo Číně, no zkrátka jinde, abych toho nejmenoval mnoho. Nefungovalo to ale hospodářsky, dne se hojně používá slovní hříčka systémová chyba, ano ten systém byl špatný, což bylo jasně doloženo životní úrovní lidí, žijící v rozdělených zemích. Po lopatě: NSR-NDR, Severní Korea-Jižní Korea. Tak se Targus nediv, že pamětníci po dalších experimentech netouží.
15. 10. 2012 | 16:36

Zbyněk napsal(a):

Pepa3....
nápodobně, jen teď nevím jsi li odborník na mládež, nebo montovny.
15. 10. 2012 | 16:42

Lop napsal(a):

To Zbyněk:
Žádná lež, běžná realita mezd v těchto firmách v Brně, osobně jich znám dost. Kde bere váš kamarád 27000 Kč, to netuším, ale není to rozhodně ve většině nadnárodních firem u operátorských pozic v ČR pravidlo. Jinak, operátor na páse obvykle dělá, není to jiná pozice jak "dělník". Opravdu o tom, jak to v takových firmách chodí, máte jen matnou představu.
To Jana Pechová:
V té době byli soudruzi vyprovozeni právem, protože jsme naši situaci srovnávali se západními státy 80. let, která byla zcela jiná. Byla tam výrazná role sociálního státu, ne jak "bezpřívlastkový" kapitalismus mafiánského typu, který u nás máme teď.
15. 10. 2012 | 16:42

kokoshka napsal(a):

Zbynek:
Usmevne,Jižni Korea-Japonsko-Nemecko jsou jedine staty ktere prozperovali diky tomu že do nej amici investovali obrovske prostredky,proč nevzkvetala treba Italie nebo Mexico?Proste vitřina pro hlupaky co poslouchali radio Svoboda a Hlas Ameriky!
Jaksi se zapomina že SSSR a dnešni komunisticke staty(krom Činy)podlehaji přisnemu embargu!
15. 10. 2012 | 16:45

Targus napsal(a):

To Zbyněk:

V 1. řadě by to chtělo procvičit zlomky, dvě třetiny světa ani náhodou, CCCP byl na rozlohu pouhou šestinou, rozloha ostatních pidistátů nestála vůbec za řeč.
V 2. řadě systém plánování nebyl chybný, pokud bereme v úvahu, že většina Evropy byla v troskách. Není možné začínat obnovu kupř. výstavbou nočních barů namísto nemocnic. Ostatně říká vám něco termín Marshallův plán? Hlavně to druhé slovo by vám něco mělo napovědět.
K samotnému tzv. soc. táboru asi tolik - existuje o tom několik knížek, které hodnotí vývoj a rozpad této ekonomické soustavy pouze po ekonomické stránce. Konečné resumé vyplývá naprosto jasně - tzv. soc. tábor byl bez šance od samotného počátku, a to nikoli pouze kvůli politickému řízení ekonomik. Ekonomická a zejména technologická převaha USA byla od samotného počátku tak drtivá, že bylo jen otázkou času, kdy nastane ekonomický kolaps SSSR a jeho satelitů. Osobně se divím, že nastal až v polovině 80. let.
Proč tomu tak bylo je na debatu, jejíž rámec přesahuje možnosti příspěvků pod tímto blogem.
15. 10. 2012 | 16:56

Zbyněk napsal(a):

Kokoška...
tak proč úměrně neinvestoval také SSSR, místo toho, že všude bral? Aspoň vidíš tu velikost myšlení představitelů USA po obou světových válkách. Jidni dávali, druzí brali a v tom je rozdíl, který ty nikdy nepochopíš.
15. 10. 2012 | 16:58

Skalder napsal(a):

Je zajímavé, že v prvních letech po pádu totality nebyli Češi ani zdaleka tak naštvaní (přestože důvody existovaly). A o Havlovi, Klausovi, Zemanovi či Luxovi si můžeme myslet co chceme, nicméně to byli politici o řád výraznější, než šedivé myši, které nám vládnou dnes. A kteří nejenže neumějí vysvětlit svoji politiku voličům, ale zřejmě je ani nenapadne, že by to měli dělat. Normalizaci přitom zažili všichni stejně.
Jestli to není spíš důsledek Bílé hory ... nebo bitvy u Lipan ...
15. 10. 2012 | 16:59

zemedelec napsal(a):

Pane Říha.
Jen aby v těch alejích neviselo něco jiného,než třešně.
Bylo by dobré vzpomenout si na začátky po sametové revoluci,jak dostávali soudruzi pomoc na rozjezd podnikání.Odkud byly tyto peníze,to bychom se měli zeptat Filipa.Nejlépe to předvedli ve Slušovicích,jak dopadne celá přeměna hospodářství.Pak si myslím,že ODS i TOP budou ve střehu,jak něco zjistí,bude řev,velice dobře znají tok peněz.O tom znárodňování mám také pochyby,vždyť komunisté jsou největšími podnikateli,nepíši nejlepšími.
15. 10. 2012 | 17:01

kokoshka napsal(a):

Zbynek:
My se tykame,soudruhu?
Nikdo nedaval vic nez SSSR svym spojencum za mizerny hroš od plynu a ropy až po moderni zbrane!
Džiny a kolu opravdu nedaval!
15. 10. 2012 | 17:02

krajan napsal(a):

Milý skautíku,
za výsledky komunistů rozhodně nemůže "zrůdně široký úsměv" Filipův, ale bohorovný všepřezírající škleb Nečasův, Kalouskův a dalších (jakož i téměř nulová průraznost Sobotků, Zaorálků a jiných). To člověk, který se na situaci dívá nestranně (a nemusí to být zrovna intelektuální gigant) pochopí velmi rychle. Stejně tak zaregistruje ideologické zabedněnce, kteří se snaží blekotat něco o historii, o které si maximálně přečetli v tisku.
Šípku, prosím, buďte sebekritický a nepoučujte veřejnost o něčem, o čem víte kulové...
15. 10. 2012 | 17:04

Rudi Koutek napsal(a):

targus
Vypada to, ze mate problem s psanym textem. Ve svem prispevku i v odpovedi na Vas prispevek pisu jasne a srozumitelne o dvou casech komunismu. Jeden brutalni na pocatku a jeden nazveme ho treba knedlikovskym, kdy stacilo nevycnivat a drzet hubu a krok.
Vypada to, ze jste jeden z tech kvuli kterym se vetsinou nezucastnuji diskuzi na Aktalne. My o voze a oni neustale o koze.
15. 10. 2012 | 17:04

Targus napsal(a):

To Jana Pechová:

Mě by zas zajímalo, jak je to možné, že ten dnešní eden na Zemi nejde pod nos tolika lidem, že vyhráli komouši a socani. Kde asi udělali chybu soudruzi z ODS? Věděla byste?

:-)))

doplňující otázka:
Kolik lidí by zvonilo klíči, kdyby věděli, kolik bude dnes bezďáků a nezaměstnaných?
15. 10. 2012 | 17:08

aga napsal(a):

ives

".. proč v historické zkušenosti nejít dál? Co třeba hranice, inkvizice, emigrace pro víru? Proč nás také nestrašíš touto historickou zkušeností? .."

Výborně. K obavám z tohoto vývoje je mnohem reálnější důvod. EU není nic jiného než katolická internacionála.
15. 10. 2012 | 17:13

Targus napsal(a):

To Rudi koutek:

Já jsem z davu vyčníval a přežil jsem bez problému, čím to je? Na životní úroveň jsem si stěžovat nemohl, státní svátky úspěšně ignoroval.
A nebyl jsem permanentně předposraný. Možná proto teď ze sebe nemusím dělat komunistobijce

Vaše plácání ze západního Německa je dost těžké brát vážně. Dejte si bratwurst mit sauerkraut a utěšujte se, že tehdy jste si mohl koupit víc hader a aut, než my v Knedlíkově. Ostatně platí to dodnes, to vo co go? Absentující demokracii nám tady stejně nenaroubujete, máte to marné...
15. 10. 2012 | 17:18

Homunculus napsal(a):

Pane Řího, mám pro Vás jednu radu - nikdo Vám nebrání emigrovat,
takže si klidně můžete sbalit svých 5 švestek, a jít trousit
moudra třeba na pravicově orientované Haiti :-)
15. 10. 2012 | 17:24

aga napsal(a):

Targus

A ještě jinak - kolik lidí by zvonilo klíči, kdyby jim Havel řekl na rovinu, že je to vše hlavně kvůli restitucím pro jeho partu, šlechtu a církev?
15. 10. 2012 | 17:27

Jana Pechová napsal(a):

Targus
Já bych věděla.
Jestli ono to nebylo tím, že se po listopadu k moci záhy dostali ti, kteří měli exkluzivní informace, k nimž se drtivá většina lidí dostat nemohla, a schopnosti a zkušenosti, kterými většina lidí nedisponovala.
Pamatuji si, jak z velké i komunální politiky rychle odpadávali ti srdnatí a morálně čistí a nahrazovaly je šedé eminence, které vlastně nikdo neznal. (To ovšem nebyla chyba systému, ale jen nezkušených a nesebevědomých lidí.)
Teď jsme dospěli ke zlomu, v němž by se lidem měly otevřít oči - ale jak vidno, neotevřely. Namísto vyšší angažovanosti (protože bez širšího zapojení lidí demokracii nikdo nevybuduje) se jen snažíme přehodit moc z rukou těch, kteří ji mají, do rukou těch, kteří na ni čekají. To není řešení.
PS: Když si vzpomenu na ty šedé špinavé ulice, oprýskané fasády a prázdné obchody, pak dnešní obraz je přece jen lepší i na podívání.
15. 10. 2012 | 17:27

Skalder napsal(a):

ad Targus
Marshallův plán byl plán na finanční pomoc evropským státům. Rozhodně to nebyl plán určující priority ve výstavbě nemocnic a nočních barů.
Co se ekonomické a technologické převahy USA týče, na začátku (po druhé světové válce) byl důležitý aktuální stav. Pokud tato převaha trvala i po čtyřiceti letech, pak bylo asi cosi shnilého ve světě plánovaném. Je ovšem pravda, že ani dnešní Rusko na tom není o mnoho líp.
Ad kokoshka
Kuba dostávala od SSSR za mizerný groš ropu a braně, to je pravda. Však si také soudruzi v Kremlu dávali dobrý pozor, aby takových spojenců neměli víc. Co se týče například Československa, to si moderní zbraně vyrábělo samo. A ropu a plyn dostávalo za podmínek výhodnějších, nicméně mizerný groš to nebyl.
Zajímalo by mě, co narvaly USA do Německa mimo Marshallův plán, který ovšem platil i pro Itálii. A například Británie dostala v jeho rámci relativně (na počet obyvatel) několikrát víc.
15. 10. 2012 | 17:28

Skalder napsal(a):

Ad kokoshka
Západní Německo nalilo do bývalé NDR obrovské peníze. Nejvíce je to vidět na infrastruktuře. Ohromné prostředky ale spolklo i aspoň částečné udržovaní takzvaného rozvinutého průmyslu, který se po pádu železné opony jaksi nebyl schopen uživit. Sběratelská vášeň pro Trabanty propukla až mnohem později. Pokud bývalá NDR nabídla Západu jen tohle, je otázka, jestli to za ty investice stálo.
Na druhou stranu je pravda, že rostoucí hospodářská síla Německa začala koncem 80. let nabourávat rovnováhu v Evropě. NDR v roli koule na noze tuto rovnováhu načas obnovila - budiž ji za dík ode všech, kdo nejsou západními Němci.
15. 10. 2012 | 17:40

Targus napsal(a):

To Skalder:

Marshallův plán byl plán na finanční pomoc evropským státům

Správně. Ukažte mi idiota, který mi půjčí prachy jen tak, aniž bych mu sdělil plán, co s nimi chci provést.
Takové půjčky jsem viděl dvakrát.
Poprvé, když si Polská lidová republika půjčovala na žrádlo od USA a MMF, aniž by vůbec uvažovala, z čeho a kdy bude splácet. Její konec byl jasný a neodvratný, Rusáci je už sami neměli z čeho dotovat, ostatní satelity měly co dělat samy se sebou. výsledek - hyperinflace.
Podruhé, když komerční banky půjčovaly v 90. letech podnikatelům v květovaných košilícha fialových kaťatech za dvacet procent úvěru cash na dřevo při podpisu úvěru, přičemž všichni věděli, že se to nikdy splácet ani nezačne.
Výsledek - kostlivci ve skříni konsolidační agentury.
15. 10. 2012 | 17:58

Targus napsal(a):

To Skalder:

Marshallův plán byl plán na finanční pomoc evropským státům

Správně. Ukažte mi idiota, který mi půjčí prachy jen tak, aniž bych mu sdělil plán, co s nimi chci provést.
Takové půjčky jsem viděl dvakrát.
Poprvé, když si Polská lidová republika půjčovala na žrádlo od USA a MMF, aniž by vůbec uvažovala, z čeho a kdy bude splácet. Její konec byl jasný a neodvratný, Rusáci je už sami neměli z čeho dotovat, ostatní satelity měly co dělat samy se sebou. výsledek - hyperinflace.
Podruhé, když komerční banky půjčovaly v 90. letech podnikatelům v květovaných košilícha fialových kaťatech za dvacet procent úvěru cash na dřevo při podpisu úvěru, přičemž všichni věděli, že se to nikdy splácet ani nezačne.
Výsledek - kostlivci ve skříni konsolidační agentury.
15. 10. 2012 | 17:58

Targus napsal(a):

To Jana Pechová:

Když si vzpomenu na ty šedé špinavé ulice, oprýskané fasády a prázdné obchody, pak dnešní obraz je přece jen lepší i na podívání.

Ze kterého jste města?
Že bych vám napsal jména pár šedivých a oprýskaných ulic, do kterých se bojím i já.
Ne, že by mě někdo zmlátil a okradl, ale spíš, že mi něco spadne na palici, třeba barák, ze kterého bezďáci vytahali všechno železo i dřevo...

necháme toho, ano?
15. 10. 2012 | 18:08

Pepíček Pražáček napsal(a):

Soudruzi, přeci si nemyslíte, že by se KSČM špinila něčím jako je demokracie. Pokud by snad taková nadávka ve spojitosti s věrnými komunisty přišla někonu na mysl, tak se stačí podívat na družbu s Lukaščenkem a kondolence do KLDR. KSČM je stále stará dobrá KSČ a revoluční boj může kdykoliv propuknout v plné síle.
15. 10. 2012 | 18:10

Jana Pechová napsal(a):

Targus
Otázka je, čeho jsou ti bezďáci důsledkem. Bylo jich tu za komančů skutečně méně, anebo byli zčásti ve vězení a zčásti ukryti v nějaké hokně, přičemž jsme je platili z našich daní a nebylo na jiné věci?
Nemyslím, že bychom se tu přeli o principy. Nejsem ortodoxním přívržencem žádné ze současných mainstreamových partají, které svým chováním vesměs napodobují předlistopadovou KSČ. A KSČM se od ní zase neodřízla.
Já jsem demokrat. Nehrbila jsem se před listopadem, nehrbím se teď. A vím, že nelze vytloukat klín klínem.
15. 10. 2012 | 18:17

Targus napsal(a):

To Skalder:

Zajímalo by mě, co narvaly USA do Německa mimo Marshallův plán

Něco důležitěšího - technologie. Měli jim co vracet. I proto je Říše tam, kde dnes je (jedna z podmínek tzv. hospodářského zázraku).

Proč měly a stále mají USA technologický náskok před světem? Dobrá otázka. Slyšel jste pojem neocon? Zkuste studovat, googlit, jde to i z netu.
Hesla:
neocon, světová nadvláda, dolar, světová rezervní měna, FED, ropa, nerostné suroviny, nákup mozků, prestižní univerzity, tajný výzkumný program, povolení k vývozu technologií, no to bude pro začátek stačit. Nejste hlupák, to se pozná poměrně rychle.

Jinak prvopočátek je samozřejmě ve skutečnosti, že tato země (USA)nepoznala cca 150 let válku na vlastním území. Silná komparativní výhoda přetavená v ohromné zisky ve WWI. a posléze ve WWII.
15. 10. 2012 | 18:21

Targus napsal(a):

To Jana Pechová:

Otázka je, čeho jsou ti bezďáci důsledkem....

Tak to fakt nemá cenu. Jdu dělat něco smysluplnějšího, dobrý večer.
15. 10. 2012 | 18:24

REDPIRAT napsal(a):

KOMUNISTÉ jsou zlatí !!!!!!!!!!!!!!!!!!
15. 10. 2012 | 18:57

Budoucnost napsal(a):

A nejvíc mě děsí, že současné nekvalitní české školství chrlí kvanta takových vymytých mozků jako je "Šípek" a ti své ničím nepodložené bludy implemetují do mozků malých dětí, které si nejsou schopny samy utvořit úsudek, právě v organizacích typu junák, skaut a ať už se jmenují jakkoliv. Aby se pak nestalo, že dítko přijde domů z junáka a podřízne vám krk.
15. 10. 2012 | 19:00

Jan K. napsal(a):

Targus:
Teda vy umíte pobavit, za komunistů "levné a dobré" konzervy a dnes "předražené a hnusné". Tak s tou kvalitou, pokud se bude srovnávat s nějakými šmejdy za pár šupů, by se dalo uznat, ale cenu jste nejspíš zapomněl, nebo se to nehodí do vaší komoušské agitace. Jestliže v době, kdy byl průměrný plat 3000 Kčs stála půlkilová konzerva vepřového, nebo hovězího, atd. přes 15 Kčs, tak to odpovídá dnešním 120 Kč. Opravdu láce. Pokud se stále omílá, že se stály fronty na banány, tak když nějakým zázrakem byly k dostání, tak cena byla 17 Kčs za kilo, tedy jako dnešních přes 130 Kč. Takže to bylo to poslední, co nám tehdy vadilo. A jak si pracující jezdili do Jugošky, tak to jen "ti nejlepší z nás", pochopitelně po stranické stránce. Pokud dostal obyčejný člověk devizový příslib, tak jednou za více než 10 let a ještě mu výjezd musel schválit kdejaký blbec.
Takže že jste "z davu vyčníval a přežil jsem bez problému" věřím, Jakeš a Bilak taky.
15. 10. 2012 | 19:08

JC napsal(a):

Pepíček Pražáček,
Já si o nich iluze nedělám. Kdyby se to nedejbože vrátilo do starých kolejí, četla by děcka v čítankách že soudruzi byli nuceni být za kapitalismu ve vnitřní ilegalitě, aby je nezákazali. :-)))
15. 10. 2012 | 19:13

Jana Pechová napsal(a):

Targus
Dobrý večer :-)
PS: neznáme-li své životní cesty, nemůžeme si v těchto diskusích porozumět. Budu to taky respektovat.
Vaše povídky (případně cestopisy) ale budu číst moc ráda i dál - jsou skvělé.
15. 10. 2012 | 19:18

Viola napsal(a):

myšelín

"moc bych nejásal nad úrovní života za socialismu. Podívejte se zrovna na ty troškoviny. Seniorka žila v dvorní posteli pod deštníkem mezi slepicemi. A jak žijí důchodci teď. Neví na jaký zájezd mají dřív jet. "

Jestli máte na mysli tu stařenku, kterou vyložili i s postelí na sluníčko, tak takoví důchodci dnes živoří v domovech důchodců, ani na to sluníčko je nikdo nevyloží, protože nejsou lidi, kteří by takovou práci dělali zadarmo, anebo je jich moc málo. Ta stařenka se měla královsky, celá rodina se o ní starala.
15. 10. 2012 | 19:58

Jan K. napsal(a):

Viola:
Nebyla jste v padesátých letech redaktorkou Rudého práva?
15. 10. 2012 | 20:05

Kanalnik napsal(a):

berkowitz

to je zajimave, rad se necham poucit, takze diky za rozsireni rozhledu... tehdejsi komuniste ale meli take svuj podil, nebo se mylim? pokud nekomu nekdo zabere jeho vlastni pole a zestatni ho, tak na tom nic extra dobreho nevidim, to skutecne povazuji za kradez, neobhajitelnou ani z celospolecenskeho hlediska

na druhou stranu znarodneni dokazi ve vyjimecnych pripadech (v zajmu statu) a za urcite konstelace i pochopit (napr. znarodneni lozisek nerostnych surovin)

komuniste z KSC meli soukrome vlastnictvi u zadele, to je to, co na tehdejsi totalite povazuji za zhoubne - kolektivismus (a znormalizovani populace...)

dnesni pravice je pohrobkem toho komancskeho systemu, soukrome vlastnictvi ji take nic nerika (rozkrada soukrome statky vydelane obyvatelstvem ve forme dani)
15. 10. 2012 | 20:17

jepice napsal(a):

Občan napsal(a):
Pan Vaculík asi před deseti lety napsal, že DEMOKRATICKÁ společnost nebojuje PROTI komunistům, ale dělá vše pro to, aby ODSTRANILA PŘÍČINY vzniku komunismu.
Platí to stále a je zjevné, že establishment je nepoučitelný.

Ano, Vaculík je člověk, který ví moc dobře, proč je třeba chránit demokratickou společnost proti vzniku komunismu.
Napsal totiž o mnoho let dřív: KOMUNISMUS JE BITÍ!
15. 10. 2012 | 20:27

jepice napsal(a):

Budoucnost napsal(a):
A nejvíc mě děsí, že současné nekvalitní české školství chrlí kvanta takových vymytých mozků jako je "Šípek" a ti své ničím nepodložené bludy implemetují do mozků malých dětí, které si nejsou schopny samy utvořit úsudek, právě v organizacích typu junák, skaut a ať už se jmenují jakkoliv. Aby se pak nestalo, že dítko přijde domů z junáka a podřízne vám krk.
------
Nebojte, vaše děti jsou určitě po vás. Takže pokud vám podříznou krk, bude to určitě z jiných příčin.
15. 10. 2012 | 20:32

aga napsal(a):

jepice

Jiiiistěěěě

http://www.youtube.com/watch?v=Doh_gGIzuHQ
http://www.youtube.com/watch?v=N8oKvlLy30c
http://www.youtube.com/watch?v=uj2e7lr0xXg
http://www.youtube.com/watch?v=K3zWTwwnHDA

...................
15. 10. 2012 | 20:36

Zbyněk napsal(a):

Kokoška....
já se bojím, aby mě pan Stejskal nesmazal, tak ti aspoň tykám.
15. 10. 2012 | 20:40

Viola napsal(a):

Jan K.

ne nebyla jsem redaktorkou rudého práva, ale povídala jsem si se starými lidmi, většina si za socialismu na vesnici velmi polepšila. Samozřejmě ti nejbohatší z vesnice na přeměnu doplatili krutě, ale jejich potomci už byli spokojení a na dávné doby, kdy se museli vláčet po poli raději nevzpomínají. A co vlastně dělají dnes potomci dávných kulaků, jsou to většinou inženýři průmyslu, doktoři, učitelé atd. a žijí ve městě, na vesnici kulačit by je nikdo nedotáhl. Vznikají vesnické satelity tzv. paneláky naležato, kde si majitelé zahrádeček posekají trávníček, nasadí ozdobné keříčky a stromečky a autem jezdí pro potraviny vyrobené v tramtárii a ještě geneticky upravované.
15. 10. 2012 | 20:40

Skalder napsal(a):

To Target : (pro případ návratu ze smysluplné činnosti)
O technologiích, které narvaly USA do SSSR, pojednává podrobně na těchto stránkách Radek Havelka (http://blog.aktualne.cz/blogy/radek-havelka.php). Pravda, po druhé světové válce to skončilo. Ale jako základ pro hospodářský zázrak to mělo stačit. Nemyslím, že by hospodářský zázrak Německa stál i po desítkách let především na importu amerických technologií.
Hesla : neocon – nevím, co mají s technologickým zázrakem co dělat. Světová nadvláda – jak ta zajišťtuje technologický náskok ? Dolar jako světová rezervní měna - to je spíš důsledek, než příčina. (Jak přispěl dolar coby rezervní měna například k bouřlivému rozvoji počítačové techniky právě v USA ?) Řízená měnová politika (FED), ropa, nerostné suroviny, tajné výzkumné programy, povolení k vývozu technologií – to všechno SSSR měl také. Prestižní univerzity – nové technologie vznikají z prestiže ? Opravdu byli sovětští vědci a technici takoví pitomci ve srovnání s absolventy Harvardu či MTI ?
Zbývá tedy jen nákup mozků. To je na vysvětlení tak rozsáhlého technologického náskoku proti SSSR v dlouhodobém horizontu trochu málo.
Absence války za posledních 150 let opravdu znamená výhodu. Tu ale v Evropě reprezentují spíš Švédsko a Švýcarsko. Ta válka před 150 lety byla nejničivější válkou na Západě ve století mezi Waterloo a sarajevským atentátem. Přesto po jejím skončení začala ekonomika USA růst doslova raketovým tempem, a pětačtyřicet let předstihla dosud vedoucí Velkou Británii. Proč k podobnému rozvoji nedošlo po 2. světové válce i v SSSR, ačkoli podmínky k extenzivnímu rozvoji byly srovnatelné s USA po občanské válce ?
15. 10. 2012 | 20:44

Viola napsal(a):

Pepíčku Pražáčku,

vývoj jde po spirále vždy se něco opakuje, ale na trošku vyšší úrovni. Kdysi dávno tu byli Adamité (no dnes také občas vykukují a také tak trochu na vyšší úrovni, jako třeba Pussy Riot, nebo ty ženštiny i mužštiny, kteří protestují nazí), no a ti Adamité byli takový předvoj novodobých komunistů. Ale ještě mnohem deříve cestu ke komunismu ukázal Ježíš, což nemohou pochopit duchovní otcové.
15. 10. 2012 | 20:48

Skalder napsal(a):

To aga (odpověď jepici) :
Děkuji za tipy. Kde se, prosím Vás na těch videích z youtube mluví o skautu ?
15. 10. 2012 | 20:53

aga napsal(a):

Skalder

To byla reakce na poslední větu z jepice 20:27
15. 10. 2012 | 20:55

Viola napsal(a):

Jan K

" Jestliže v době, kdy byl průměrný plat 3000 Kčs stála půlkilová konzerva vepřového, nebo hovězího, atd. přes 15 Kčs, tak to odpovídá dnešním 120 Kč. Opravdu láce. Pokud se stále omílá, že se stály fronty na banány, tak když nějakým zázrakem byly k dostání, tak cena byla 17 Kčs za kilo, tedy jako dnešních přes 130 Kč. "

Co to znamená, znamená to jediné, zvyšující se inflaci a co znamená zvyšující se inflace? Že lidi chtějí mít pořát více a více a ještě více, než ti druzí a za hyenistického kapitalismu se to daří úplně nejlépe, zdražování nebere konce.
15. 10. 2012 | 20:55

Skalder napsal(a):

Ad Viola :
Tak Ježíš ukazoval cestu ke komunismu ? Proboha, kdy a kde ?
15. 10. 2012 | 20:55

Jáchym napsal(a):

Pánové,
podívejte se, co píše Váš pravicový kolega !!!!

"Poslanec Michal Doktor si připsal pozoruhodný úspěch, když o víkendu dokázal se svým hnutím Jihočeši 2012 v krajských volbách porazit i ODS, kterou před nedávnem s rázným prásknutím dveří opustil.

Nyní na svém Facebooku poznamenal, že podmračené pondělní počasí nebude způsobené komunisty. Jejich skutečná podpora prý zdaleka není tak velká, jak to podle volebních výsledků vypadá. "V těchto volbách volili komunisty i členové ODS. To jsem já od nich slyšel několikrát. Prý aby se Nečas a spol. probrali," popisuje poslanec. „Připouštím, že to zní trochu napjatě - leč je to pravda,“ ubezpečuje.

V kontextu tohoto protestního hlasování tedy PODLE NĚJ první komentáře, děsící se rudého tsunami, působí SPÍŠE DOJMEM OTOKU NA MOZKU."
**********************
Alespoň v něčem s panem Doktorem souhlasím.
Dva z mých známých, ČLENŮ ODS mi řekli totéž.(Pravda, jsou to bývalí,poněkud vymočení členové KSČ, ale to je přece u této strany dost noumání).
15. 10. 2012 | 20:59

aga napsal(a):

PS

Mimochodem, myslíte, že v izraelských kibucech - které snad byly nejblíže k realizaci myšlenky komunismu - se mlátili tak jako na oněch videích?
15. 10. 2012 | 21:00

jepice napsal(a):

Aga: Na pana Vaculíka nemám adresu, tak mu ten váš vzkaz bohužel nepředám.
15. 10. 2012 | 21:00

Viola napsal(a):

Skalder

Kdy, no přece před skoro 2000 lety a kde, ve městě Jeruzalémě. Měl Ježíš nějaký majetek? Neměl. Měl výrobní prostředky a kapitál, neměl. Pomáhal nezištně, nic za svou pomoc nechtěl, nikoho nevykořisťoval a nabádal bližní ať se navzájem milují. Děje se to dnes, že by se lidé navzájem milovali? Ne, kde se dá, tam demokratičtí kapitalisté vyvolávají rozepře, rozbroje, války.
15. 10. 2012 | 21:01

aga napsal(a):

Skalder

Ať už Ježíš ukazoval cestu k čemukoli, tu směrovku vidí jen ten, kdo má oči k vidění. To, že nevidíte znamení, nemusí znamenat, že tam není.
15. 10. 2012 | 21:03

Viola napsal(a):

aga

Je divné, že ani Miloš Říha to nevidí a komunistům se posmívá.
15. 10. 2012 | 21:11

Viola napsal(a):

No zas mám tři jedničky za sebou, to není jen tak.
15. 10. 2012 | 21:12

Targus napsal(a):

To Jan K.:

čtyřistagramová vepřovka stála tuším nějakých osm kaček a dokonce se dala jíst. Teplá i studená, což dnes nehrozí.

Konrolní otázky:
Kolik lopat má dnes 24 litrů netto za 40 hodin práce týdně? Že bych se rád přidal do houfu.
Kolikrát jste žádal o devizák vy? Jednou? Dvakrát? Každý rok? Že tak dobře víte, kdo ho dostal a kdo ne. Vycestovat služebně nebo organizovaně nebyl žádný velký problém. Havíři tam jezdili v říjnu na rekondiční pobyty každý rok.
Blbě žvanit u piva svede každý. Udělat něco rukama je podstatně horší, že jo.

To Jana Pechová:

Nejde o životní zkušenost. Pokud diskutér začne převracet fakta, nemá cenu vést další diskuzi.
Jistěže bezdomovci jsou produktem polistopadového vývoje. Je mezi nimi spousta lidí duševně nemocných, o které se nějakou formou starala společnost. Tedy než nastoupil Drábek a spol. Další spousta lidí tam skončila, protože nebyli schopni si udržet bydlení. A nebyli to žádní ochlastové a feťáci. Stačil sešup po skluzavce vyhazov z práce - osekání dávek - tržní nájemné - osekané nebo zrušené invalidní důchody. Pár takových znám. Jednomu občas přivezu nevratné palety, aby měl čím topit, bydlí v načerno postavené boudě z překližek a denně se modlí, aby se nevrátil majitel pozemku odkudsi ze světa. Když toho šmudlu vidím, mám pocit viny, že pro něj nejsem schopen více udělat. Nikoli ho nakrmit a vrazit někam k televizi do tepla, o to on ani nestojí, ale vrátit mu lidskou důstojnost.
Komouši zakazovali potulku a příživu. Ekonomicky to bylo nepochybně méně nákladné, než dnešní stav. Basmani si totiž na sebe museli za katrem vydělat, jinak měli po ptákách. 10 hodin denně Arbeit.
15. 10. 2012 | 21:15

Skalder napsal(a):

To aga
Máte pravdu, omlouvám se.
15. 10. 2012 | 21:18

Jan K. napsal(a):

Viola:
Samozřejmě, že se na vesnici lidé za komunistů nadřeli méně, než třeba za první republiky. Ovšem nebylo to zásluhou komunistů, ale technického vývoje. Nebo myslíte, že podstatně vyšší produktivity v zemědělství v zemích mimo "tábor míru a socialismu" bylo dosaženo motykami?
V příspěvku ve 20:55 jste poněkud hodně mimo. Ten "hyenistický kapitalismus" je mně rozhodně příjemnější, než neustálé zdražování v "hyenistickém socialismu". Jen si vzpomeňte na posledních 15 let vlády KSČ.
Pokud dnes jsou například banány v poměru k platům pětkrát levnější, tak se mi po době minulé rozhodně nestýská. Ale jak jsem napsal výše, ty banány jsou až to poslední.
15. 10. 2012 | 21:19

Skalder napsal(a):

Ad Viola :
Tak tohle byl komunismus ? Vidíte, tohle jsem se v Komunistickém manifestu nedočetl. Asi nám ho soudruzi zcenzurovali.
To Targus :
Ono je těžké debatovat, když každý zná jen život svůj a sobě podobných a o jiné se nezajímá. To platí jak pro havíře, tak pro předlistopadovým režimem omezovanou inteligenci.
15. 10. 2012 | 21:25

Jan K. napsal(a):

Targus:
"Blbě žvanit u piva svede každý." Podle toho, co píšete, tak zřejmě sedíte u piva.
"čtyřistagramová vepřovka stála tuším nějakých osm kaček" - tušíte velmi špatně. Po velkém zdražení začátkem osmdesátých let to už pravdou nebylo. Ale chápu, to se vám do vašeho krámu nehodí.
Kontrolní otázka:
Kolik dělníků vydělávalo 3000 Kčs za 42,5 hodin týdně?
15. 10. 2012 | 21:26

Targus napsal(a):

To Skalder:

Zkuste ten neocon, teď fakt nemám moc času vám hledat odkazy. Jinak nevím nic o tom, že by Amíci valili Rusákům technologie. Materiálně technické vybavení a technologie není totéž, v tom jste mimo.
Boty můžete udělat doma z vydělané prasečí kůže(krpce bych svedl i já), anebo je uděláte na výrobní lince v nesrovnatelné kvalitě a ceně. Ale skutečnost, že mi jedny takové boty darujete nebo v případě SSSR prodáte, vůbec neznamená, že budu umět takové boty udělat i já.
Po WWII., kdy bylo jasné, že dojde k bipolárnímu rozdělení světa, došlo k tvrdému uplatnění vývozního embarga na výrobní technologie, zejména zbrojní výroby. Kromě toho se zavedlo i embargo na dovoz surovin, které státy z východního bloku neměly k dispozici. Zkuste si zjistit, proč Dederóni začali tlápat Traboše z bavlněného odpadu.
15. 10. 2012 | 21:29

Targus napsal(a):

To Jan K.:

Máte k dispozici nějakou cenovku z té vepřovky nebo jen pindáte? Zdražení za komančů o 100 %? Tohleto vám nesežere opravdu nikdo.
Ty tři litry byla průměrná mzda a jelikož mzdy byly silně nivelizovány, na takový plat dosáhlo poměrně velké procento lidí. V podstatě všichni ve stavebnictví, v těžkém průmyslu a v dobře fungujících JZD. Terciární sektor byl placen prachbídně.
15. 10. 2012 | 21:36

Viola napsal(a):

Jene K

Dnes bohužel nemůžete operovat s průměrným platem, protože výše platů je velmi rozptýlená. Za socialismu se klidně dalo poměřovat průměrným platem, protože nebyly tak velké odchylky, dnes jsou odchylky v platech přesahující až tři řády. Chtěla bych vidět nějakou křivku, která by vyjadřovala zvyšující se inflaci třeba od roku 1950 až doteď, vsadila bych se, že strmě roste.
Skalder

Komunismus je víra, ale bez Boha. Kdyby se komunistům podařilo být věřícími, vyhráli by na celé čáře. Převzali hodně prvků z náboženství, včetně hvězdy.
15. 10. 2012 | 21:42

Jan K. napsal(a):

Targus:
Zřejmě víte kulový a jen kecáte. Ale to jsem si u vás všiml již vícekrát. Dalo by se říci, že pravidelně. Buďto jste tu dobu nezažil a informace čerpáte jen z Haló novin, nebo jste už přestárlý a vše se vám v makovici plete.
15. 10. 2012 | 21:51

Medikolog napsal(a):

Pane Řího,

a teď prosím ještě tu moji" O junačce Červené Karkulce, o Pytláku Říhovi a o Višňovém Vlku - kazišuku...
15. 10. 2012 | 21:52

Targus napsal(a):

To Skalder dnes 21:25:

Ano souhlasím, i když nejsem havíř.
:-)))

Přece jen jsem zkusil ten neocon, ale smůla, pokud nezvládáte angličtinu, nic. Psal o něm a o tzv. jestřábech již zesnulý diskutér VK-Can pod několika blogy. Nevím, jestli by to uměl najít pan Stejskal. Jestli Vás to zajímá, zkuste ho oslovit.

Jinak dolar byl záměrně přivázán k ropě, nikoli naopak. FED následně rozpustila zlaté rezervy, vše se dá dohledat, ale v angličtině. Má to obrovskou výhodu, pokud máte ruku na kohoutku. Ropa se spálí, dolar zůstane a vy si můžete klidně tisknout, jak potřebujete, protože ho směníte obratem za ropu, kterou profáte dál. Víte, kolik má Čína těchto papírků v hotovosti?
Následně pokud máte neomezené zdroje financí, můžete v pohodě skupovat všechny mozky světa a vést utajené výzkumy, o jakých nemají běžní lidé ani ponětí, jakož i následně řídit distribuci technologií do různých částí světa podle toho, jak uznáte za vhodné. Víte, kdy vyletěl první tzv. neviditelný letoun (technologie stealth)? Víte, odkdy byl vyvíjen?
15. 10. 2012 | 21:54

Jan K. napsal(a):

Viola:
Souhlas, rozptyl platů je dnes vyšší. Bohužel se za komunistů neuváděl medián, dnes se uvádí kolem 21 - 22000 Kč.
Komunismus je hlavně naprostý nesmysl, neodpovídá lidskému myšlení a chování. A navíc se dá snadno zneužít, jak už jsme se jednou přesvědčili.
15. 10. 2012 | 21:56

Targus napsal(a):

To Jan K.:

Hodně dobré, Janíčku, teď zkuste něco bez invektiv, mlaďochu. Třeba o tom, jak se váže pionýrský šátek.
:-)))
15. 10. 2012 | 21:57

Jan K. napsal(a):

Targus:
Nepřekvapilo by mě, kdybyste pionýrský šátek nosil dodnes. A při jeho vázání máte možná i poslední náznaky vyvrcholení.
15. 10. 2012 | 22:06

Viola napsal(a):

Jene K

Ono to bez Boha nejde tak ani tak. Liberální, ani jiný kapitalismus také není normální, také se jeví jako nesmysl a normálnímu myšlení je odporný a zneužíváno je kapitalismu mnohem více lidí. Není normální, aby se bohatství někde hromadilo a jen pár jedinců si rozhodne, co a jak udělá, to prosím není demokratické, kapitalismus není demokratický. Musíme vycházet z toho, že jsme společnost a ne nějací individualisté. Jestliže se vyskytne jedinec s abnormálními pracovními schopnostmi, díky kterým si může vydělat bohatství, ať je má, ale není možné vlastnit to, co udělali jiní, to je jim třeba rozdělit.
15. 10. 2012 | 22:09

Zbyněk napsal(a):

Targus.....
zdražení o 100% za komančů, to vám nikdo nesežere. Co takhle nafta?
15. 10. 2012 | 22:14

Skalder napsal(a):

To Target :
Zkoušel jsem to s tím neoconem. Vyjela mi jedna česká firma, která se ale asi na udržování technologické převahy USA moc nepodílí. Pad mi vyjely odkazy na neokonzervatismus. To jsem sice čekal, ale není mi jasné, jak to souvisí s technologickou převahou. Přednášky politruků z padesátých let, podle kterých byla politická filozofie (v jejich případě komunismus) schopna stvořit technologickou převahu jsem už bohužel nezažil.
My už jsme se učili jen o úspěších SSSR na poli kosmonautiky. A také o tom, že SSSR dokázal vyvinout atomovou a posléze vodíkovou bombu. Zajímalo by mě, jak to dokázal, když všechny mozky vykoupily USA. S těmi bombami sice trochu vypomohla špionáž, ale kde se vzali v SSSR lidé, kteří těm technickým údajům rozuměli ?
Sovětský svaz za předválečných pětiletek nedovážel boty, ale stroje a technologie. Například stalingradský traktorový závod byl, pokud jde o stroje a technologie hlavně americkou záležitostí. Tohle je víceméně známo. Radek Havelka (viz výše) uvádí další podrobnosti. Například že Tankograd byl už především dílem sovětských inženýrů, ti ale využívali právě technologií a postupů převzatých od amerických kolegů.
O Číně jako významném exportéru ropy slyším poprve.
15. 10. 2012 | 22:18

Jan K. napsal(a):

Viola:
Jistě, kapitalismus také není bez chyb, ale v porovnání s tím, co zde bylo v letech 1948 - 1989 zajistil lidem podstatně vyšší životní úroveň i občanské svobody. Bohužel pokřivení charakteru velké skupiny obyvatel za vlády komunistů nám bude dlouho bránit dostat se na úroveň zemí, kde k vládě komunistů nedošlo.
Přeju dobrou noc
15. 10. 2012 | 22:19

Skalder napsal(a):

Ad Viola :
Komunismus je víra ve společenský systém sociální spravedlnosti. Nastolený skrze politické změny. Ať už to znamená cokoli.
Ježíš vůbec žádný společenský systém nehlásal. Jeho království nebylo z tohoto světa. A s politikou nemělo společného nic ("Dejte Bohu, co je božího a císařovi, co je císařovo").
Považovat Ježíše za předchůdce komunismu je tudíž jeho naprosté nepochopení. Ke komunismu by se dal přirovnat spíše islám, to je politické náboženství orientované především na tento svět. Ale tomu zase chybí radikální chápání společenské rovnosti.
15. 10. 2012 | 22:27

aga napsal(a):

Skalder

Teď zase souhlasím já s vámi. Jen podotýkám, že pokud víme, první křesťané v něčem podobném jako v komunách žili, jakož i téměř každé další společenství usilující o hledání pravdy a smyslu, vč. třeba táborských husitů, už zmíněných kibuců nebo naposledy "květinových dětí". Ježíš nehlásal určitý společenský systém, ale hledání Království nebeského promítnuté do společnosti přirozeně k nějakému systému sociální spravedlnosti směřuje, alespoň myslím. Tato snaha ovšem naráží na zákonitý odpor materialistické společnosti, který ji dříve nebo později zkorumpuje.
15. 10. 2012 | 22:44

Viola napsal(a):

Jene K

zajistil podstatně vyšší životní úroveň, no jak komu. Souvisí to zase s tím obrovským rozdílem v platech, někdo má podstatně vyšší životní úroveň a někdo má podstatně horší životní úroveň až tak špatnou, že se musí přebírat odpadky a jíst nějaké plesniviny a prošlé výrobky a svobodný tak, že je mu dovoleno žebrat, ale ne v centrech měst, kde by bránil bohatým turistům se kochat krásami vytvořenými jinými dávnými otroky za peníze jiných vykořisťovatelů.

Také přeji klidnou dobrou noc.
15. 10. 2012 | 23:05

Tužka napsal(a):

Tužka napíše,....zatím to bylo jen v rámci krajů a "krajští partajníci si budou moci vyskakovat jen do výše dotací z Bruselu". Bude na nich, jak moc budou odklánět do vlastního rybníčku. Tohle "nové rozdání karet může mít i dobrý dosah, třeba to ty vedlejší penězovody přeruší, třeba na čas, i to se počítá,....kéž by se "z třešňových pecek postavily hráze".

Lidi nechodili volit, protože říkali,....komunisty nevolím a z ostatních není volit koho, všichni se už "pěkně proflákli". Takže neúčast vytříbila "tvrdý-na tvrdý",....kolik májí komunisti příznivců. Ti chodí k volbám

Teď je řada na těch, co nevolili,....až budou parlamentní volby,....a pokud dopadnou stejně,.....tak pak teprve nastane "rudej tah na branku".

Krajští dispečeři to nebudou mít vůbec jednoduché dohodnout se mezi sebou,....a pak,....máte možnost,....dojít si za těmi, koho jste zvolili,......s kandidátem do senátu se znám roky osobně,....vím, kde bydlí,....v Praze ho také můžu vyhledat,.....pokud vyhraje,....bude "pod kontrolou",....udělala jsem si čas v minulosti,....udělam si ho zas,....proč nevyužít to, na co mám právo ze zákona.

Tužka.
15. 10. 2012 | 23:11

jozef napsal(a):

Sociolog?
Smutny produkt doboveho inkvizicneho "myslenia".
"Clovek se stava tim,na co hledi".
Odporucam vyjst z ulity,studovat a porovnavat spolocnosti v celej ich strukture roznych,aj antagonistickych zaujmov a postojov.Ak uz napisem "sociolog",nech vidno aspon naznak erudicie.

Je evidentne,ze autor nic dolezite nevie ani o predvojnovej ceskoslovenskej demokracii,ani o podstate kapitalizmu obecne.
15. 10. 2012 | 23:58

Targus napsal(a):

To Skalder:

Asi jsem Vás přeci jen přecenil. Kdyby Čajna vytáhla ze šuplete všecky US dolárky a šla by je udat pře móře, Amíkům by nezbylo ani na ty plavky, aby mohli odplavat z nového čínského majetku zpátky do Evropy a Afriky.
Ještě jinak. USA vytváří asi 16% světového HDP, ale spotřebovává okolo 40 %. Jak je to možné? No za ty dolárky, které putují po světě, potažmo v Čajně, rozumíme si konečně?
Základem amerického bohatství a nadvlády je US-dolar fixovaný na obchod s ropou, jinak by už byli dávno v pr×××. Z toho vyplývá možnost udržení si světové nadvlády, financování válek v Asii a Evropě(Korea, Vietnam, Irák, Bosna KosMet), potažmo udržení kontroly nad světovým obchodem s ropou. To je alfa a omega jestřábů z neoconu. Proto ten šílený státní dluh Washingtonu, proti kterému si nezávislé ratingové agentury nedovolí ani špitnout.

Úspěchy SSSR - dobrá otázka. USA chňaply Wernhera von Brauna a jeho tým. Proto ten raketový start do kosmu, proto neviditelná letadla. Němci byli mnohem, mnohem dál, než jen tušíme. V závěru války měli zmáknutou technologii i potřebné znalosti k výrobě mezikontinentálních balistických střel, naštěstí jim scházel atom, surovinová a výrobní základna, jinak jsme tu asi všichni šprechtili.
Naproti tomu Rusáci vybrali německý střední personál, chcete-li technology, proto se dostali do kosmu dřív, ale k Měsíci to už nedotáhli, chyběly mozky plné invence a teoretických úvah, Koroljov zemřel na přetížené srdce...
Takže znovu. Izolace SSSR a jeho satelitů byla ochranou a zároveň jediným možným způsobem boje proti supervelmoci č.2. Izolace od surovinových zdrojů, technologií, výsledků věděckého bádání. K tomu nesporně nahrával fakt, že SSSR byl posedlý plánováním a centralizací všeho. Chyba - vše lze ovládat daleko jednodušeji, efektivněji a levněji pomocí peněz. Je ovšem fakt, že SSSR neměl své Rockefelery, Rotschildy a spol., proto si vypomáhal těžkopádnou politickou prací.
Rezignací na volnou soutěž v ekonomice a z toho vyplývající tlak na inovaci, výzkum a vývoj vedl k postupně prohlubujícímu se zaostávání v technologiích výroby.
Jinak řečeno Stalin udělal z mužika zdatného průmyslového dělníka v řádu desítek let, zatímco svět k tomu potřeboval zhruba stejný počet staletí. Nebyl však schopen provést stejnou akumulaci kapitálu, obsadit světové trhy, zavalit je zbožím a odsávat peníze. Prostě vývoj se zcela přelstít nedá.
16. 10. 2012 | 00:22

Targus napsal(a):

To Zbyněk:

Co takhle nafta?

Si děláte kozy? Nafta stála korunu, pak korunu pade, až nakonec neuvěřitelných dvě padesát. Nebo rovné tři? Ano, máte pravdu, fakt o sto procent a víc. Topná nafta stála ale pořád kačku a jelo to na ni bez problému. Benál stál v závěru osm, že ano. Nezapomeňte to vynásobit deseti a křičet, že dnes je vlastně levný.
Zahraniční řidiči tenkrát platili u našich pump za litr nafty patnáct Korun československých, tankovali po sovětském vzoru na tzv. servisní knížky. Kapánek rozdíl proti české ceně.
16. 10. 2012 | 00:38

Targus napsal(a):

To Jan K.:

kapitalismus ... zajistil lidem podstatně vyšší životní úroveň i občanské svobody.

To budete přednášet v silvestrovské estrádě? Sukces je zaručen, chce to jen lehce dopilovat.
Zcela se ztrácíte v tom, co je životní úroveň a technologický pokrok. Skutečnost, že má dnes někdo mobil a noťas vůbec neznamená, že má vyšší životní úroveň. To je pouze nová technologie, nemá s životní úrovní nic společného. ŽÚ se neměří obratem financí za měsíc.
Ve skutečnosti jsou důchodci pod úrovní z r. 1989, s aktivními obyvateli to není o moc lepší. Pokud projdou tzv. reformy a privatizace státního sektoru v oblasti školství, zdravotnictví a sociálního zabezpečení, propadnem se někam do období 20. let minulého století.
16. 10. 2012 | 00:48

Jan K. napsal(a):

Targus:
Opět kecáte. Nikde jsem nepsal, že mít mobil znamená vyšší životní úroveň.
Životní úroveň převážné většiny důchodců i pracujících je vyšší, než za minulého režimu. Stačí porovnat tehdejší důchody, či platy s tehdejšími cenami a totéž dnes. Jistě, jsou komodity, na které se vydá vyšší procento z příjmu a naopak. Pochopitelně osamělý důchodce bydlící v nájemním bytě 3+1 v centru Prahy bude mít problémy, ale měl celý život možnost se na tuto situaci připravit. Tedy například pořídit si své vlastní bydlení, nebo sehnat menší byt. Kdo spoléhá celý život na to, že mu stát z peněz ostatních pracujících dorovná to, co on sám za život promrhal, tak má smůlu.
Jistě, reformy se dělat nemusejí, může se jet stále na dluh, oni to zaplatí naši potomci. Typicky komunistické řešení. Samozřejmě, kdyby se nekradlo, byla by situace lepší, ale žádnou stranu, která by se tak chovala, nenajdete. A dohadovat se, jestli krade víc pravice nebo levice je naprostý nesmysl, to je jen hádání z křišťálové koule.
16. 10. 2012 | 05:54

grebuv sadisticky fotr napsal(a):

Pan Jan K má pravdu, i kdyby jste všichni na hlavu stavěli. Že rudoši v této diskuzi jsou lůzři a netoví kecálosti nic nemění na zrůdnosti komunistů a jejich voličů. Je to hanba a celý svět si o nás musí myslet, že jsme padlí na hlavu. Tento národ je národ druhé kategorie. Bohužel. Skupina Bělorusko, Moldávie, Ukrajina. A to se rudoši pořád chtějí srovnávat s Německem.
16. 10. 2012 | 07:40

Daňový poplatník napsal(a):

To autor:
zajeďte si někdy ven z Prahy, do prostředí mimo organizace placené (korumpované) majiteli akcií na doručitele z peněz daňových poplatníků, a pokuď jste opravdu sociolog, a ne religiozní pravicový fanatik, tak by Vám mělo být za chvíli jasno, že podobné články jsou pro značnou část zdejších čtenářů zdrojem zábavy a přiznávám, že i škodolibosti.
16. 10. 2012 | 08:04

Déva napsal(a):

KSČM je jediná skutečně "konzervativní" strana na naší politické scéně. K volebnímu úspěchu ji stačilo chovat se konzervativně. Slušně mlčet, čekat a nepodbízet se. Nepamatuji se, že bych někde viděl nálepky o světlých zítřcích jak se tu jimi ohání různí diskutéři. Viděl jsem tváře konkrétních lidí, sledoval jsem trpělivost komunistů, s níž si nechali od médií dlouhou dobu kálet na hlavu. Jejich materiály jsou jasně a srozumitelně formulované, jsou pochopitelné a zabývají se problémy, které prožívá velká většina obyvatel ČR. Volil jsem KSČM a nejsme důchodce, pracuji v soukromém sektoru. Volili je mí příbuzní a kolegové. Budu je volit znovu.
16. 10. 2012 | 08:08

Skalder napsal(a):

To Target
Ujasněme si, o čem je vlastně řeč. " Ekonomická a zejména technologická převaha USA byla od samotného počátku tak drtivá, že bylo jen otázkou času, kdy nastane ekonomický kolaps SSSR a jeho satelitů." To jste tvrdil Vy. Já jsem namítl, že z hlediska čtyřiceti let je důležitější spíš dynamika (a později zpochybnil i tu absenci technologie v SSSR). Vy jste vyjmenoval důvody technologické převahy USA, já z těch důvodů uznal jediný : nákup mozků. To mi připadá trochu málo. Ostatní důvody jsem odmítl a uvedl proč.
Vy jste mi je nevyvrátil. Místo toho mi vysvětlujete další zdoje americké moci. Například dolar jako světová měna v rukou americké instituce (FEDu). V tom s Vámi nepolemiozuji, ale tahle výhoda vznikla až v době, kdy už USA tu technologickou a ekonomickou převahu měly.
Jako kluk jsem se zajímal o kosmonautiku, takže Vám můžu rovnou napsat, že tvrzení, že Sovětskému svazu "chyběly mozky plné invence a teoretických úvah" je naprostá blbost. Mozky si Sověti vypěstovat uměli a v kosmonautice a výrobě zbraní je dokázali i využít.
Je poněkud zváštní, když nejprve označíte ropu za jeden z důvodů drtivé technologické převahy USA nad SSSR a pak vzpomínáte v polemice se Zdeňkem na levnou naftu v Československu...
16. 10. 2012 | 08:09

Jan K. napsal(a):

grebuv sadisticky fotr:
Máte pravdu, ve světě musíme vyvolávat útrpný úsměv. Pokud by se volby daly pokládat za jakýsi test inteligence národa, tak jsme zcela jasně propadli. Zdá se, že v Blaníku již sedlají koně a pokud i parlamentní volby dopadnou stejně, tak nejspíš vyjedou.
16. 10. 2012 | 08:15

Jana Pechová napsal(a):

Targus
Nepřevracím fakta. Jen jsem se v životě měla možnost velmi blízko seznámit se skutečně asociálními lidmi. Už dávno před listopadem. Dokážou si dost vymýšlet a vy tak nějak z principu máte pocit, že v takové bídě se nedá lhát. To je docela potíž. Jo, bolševik je uměl pěkně schovat. Ale nepřiměl je tím ke změně chování. A ty 'schovky' nás stály víc, než byste si dokázal připustit.
Pokud jde o lidi duševně nemocné, pak tam záleží nejvíc na rodině a vždycky to tak bylo. To samé platí i o lidech, kteří se dostali do problémů. A když rodina není, záchytná síť je a je dobrá. Restart je možný, jen chtít.
Ostatně - zkuste se zeptat na zkušenosti v azylových domech.
Nebo se přinejmenším zamyslete, jaké procento bezdomovců se rekrutuje z lidí, kteří měli v životě skutečně smůlu. Napovím - je mizivé.
Neříkám tím, že by se s bezdomovectvím nedalo něco dělat. Dalo. Ale vracet se před listopad, protože tehdy to nebylo vidět, není řešení.
16. 10. 2012 | 08:42

Burg napsal(a):

S tím panelákem: normální je, když se o květiny před barákem stará odborník za peníze (na údržbu). Jinak - přece každý inteligent chápe, že i kdyby komunisté volby vyhráli, budou svázáni zákony a nebudou mít za sebou Kreml, takže se za jedno dvě volební období leda znemožní navždy. V 89 mleli z posledního, revoluce je v podstatě zachránila, protože kdyby to museli (ekonomicky) položit sami, dnes už by nikdo nevzpomínal.
16. 10. 2012 | 08:44

Le Chien Rouge napsal(a):

Jsou zde v příspěvcích zmiňovány třešně. Na rozdíl od modrého ptáka, nebo názvu TOP09, to není prázdný symbol z dílny PR agentury. Antikomunistický experiment po 22 letech je v troskách, s komunisty musíte počítat, tak byste se měli poučit /na web přístup máte/, co ty třešně znamenají a z čeho ten symbol vznikl, a ne blábolit o oranžádě s třešněma....
16. 10. 2012 | 08:52

daniel napsal(a):

Naprosto přesný.
16. 10. 2012 | 09:24

Terry napsal(a):

Postkomunisté nyní sklízejí, co tady dvacet let pseudodemokraté ryjí.
"Demokraté" tady dvacet let dělají vše pro to, aby je občané nakonec odmítli:
- ve skvělé (Klausově) privatizaci dovolili vytunelovat majetek za 2 bilióny korun
- dvacet let si budovali skvěle fungující korupční systém
- po dvaceti letech jejich vlád (pravicových nebo levicových) je republika zdevastovaná ekonomicky, a co hůř - i morálně.
- dvacet let měli "demokraté" jediný argument: "Přece byste nevolili komunisty!" - a na to spoléhali
16. 10. 2012 | 09:41

schlimbach napsal(a):

Skalder

pokud vládnete ruštinou, najděte si na youtube videa, kde jsou ukázány ruské úspěchy v technice a technologii, budete se divit, co vše již od 20. let minulého stoletím měli Rusové vymyšleno a i reálně odzkoušeno a také uvidíte, za jakých poodmínek to vyvíjeli a vyráběli - vaše reakce na Targuse je plná ideologicky zabarvených keců, které se skutečností nemají moc společného - je to ale vaše věc - jinak ta videa se dají najít i v AJ, získáte i ohromující reakce současníků na Západě, jaké měli bobky z Ruské techniky.

Je smutné, když člověk rezignuje na rozum a cit a žvaní jen ideologické kydy -(
16. 10. 2012 | 09:42

Abe Normalni napsal(a):

Targus Sametova revoluce byl zlocin. Bud mela probehnout jako skutecna revoluce, s mrtvymi komousi a jasnym varovanim do budoucna, nebo nemela probehnout vubec. O konci komunismu v CSR bylo, stejne jako o jeho zacatku, rozhodnuto v Moskve. Rus uz o vase predrazeny nekvalitni sunty nemel zajem. Mel problem nasytit vlastni lidi, natoz aby vam platil poflakovani v (z jeho pohledu) luxusnich podminkach.
Je zrejme vecna skoda, ze to tu nenabralo rumunske konce (a ty by to po roce 90 nabralo), aby si komunisti mohli plne vychutnat "plody" sve prace.
16. 10. 2012 | 09:49

Mravenec napsal(a):

Stačí si jenom vložit jména pro vládních zoufalců a je nám jasné proč zvítězil ten určitě přijatelnější !!!
( Kalousek, Vondra, Drábek, Gazdík, Janoušek, Jančík, Bém, Parkanová, Vít, Šnajdr, Benda, Oulický Dalík, Nečas aj.)
16. 10. 2012 | 09:52

Pep9no napsal(a):

Je mi Tě líto. A rodičů malých junáků také!
16. 10. 2012 | 09:52

Ferda napsal(a):

Jestli dal někdo někomu facku, tak to byla současná vládnoucí garnitura, která se nestydí hovořit o reformách v případech, kdy jde jen o plýtvání společnými penězi a na jakoukoliv kritiku je (možná že byla) arogance, výsměch a přehlasování. Výsledek těchto voleb je důsledek této arogantní politiky (i když se o politice již asi nedá mluvit), nikoliv toho, co si komunisté kdysi zaseli. Navíc KSČ měla v těchto volbách podporu minimální. Takže pane Řího, trochu více objektivity, demokracie a respektu k výsledku demokratických voleb. To že někdo stále beztrestně dělí parlamentní strany na demokratické a nedemokratické, jen ukazuje, že naše společenství musí ujít ještě pěkný kousek cesty. Nejsem komunista, jen mi není lhostejné co se s naší zemičkou v posledních letech děje.
16. 10. 2012 | 09:53

Štěpán napsal(a):

Dnes je státní dluh 1 bilion 600milionů !
Tak pak uvydíme jak si soudruzi poradí ?
16. 10. 2012 | 09:55

didusin napsal(a):

Kohopak mají fackovat dnešní bezdomovci, nezaměstnaní a jiní chudí lidé, které nazýváte sockami ?
16. 10. 2012 | 09:56

Olga napsal(a):

Po těchto volbách jsem si poprvé řekla, že je dobře , že prezident Václav Havel už nežije.Nedožil se , jak se komunisté opět dostávají k moci, ať jsou jakkoli polepšení.Vždy to byli a budou lidé s předtvářkou, ve své době hrabali jen pro sebe, bohužel stejně jak dnešní politici ve všech silných stranách.Člověk si holt nevybere, ale krok zpátky není cesta. Musíme hledat, musíme volit, určitě jsou lidé, kteří své politické postavení nezneužijí, a nepošlapou čest Václava Havla.
16. 10. 2012 | 09:56

Jana napsal(a):

Nevím proč píšete zrůdně široký úsměv, vy ho široký nemáte? Podívejte se na svoji fotku, myslím, že ho máte také dost široký. Pokud by lidé komunisty nenáviděli jako vy (ač jste je nezažil) proč by je asi volili? To je většina lidí pro vás také zrůdná? Lidé jen chtějí jistotu bydlení, jistotu práce a jistotu bezpečí, s demokracií sem přilezl jen zahraniční póvl, který zde krade, znásilňuje a zabíjí, ale hlavně, že máme volné hranice a můžeme cestovat, ale za co?
16. 10. 2012 | 09:56

nezaměstnaný stárnoucí vysokoškolák napsal(a):

mnoho se mi toho nelíbilo na socialismu před 89 ale životní zkušenost posledních pěti let mně otevřela oči (2x měnit zaměstnání až jsem bez práce) a donutila velebit minulý režim,ale ten komu není 50 a nežije v pohraničí s 25% nezaměstnaností,bez jakéhokoliv přijmu (žije se z úspor,prodáváte co se dá,šetří se,občas něco pošle syn pracující v Praze)) ,kde sehnat práci je beznadějné ten bude nejen volik komunisty filipovce ale časem i komunisti štěpánovce.....
16. 10. 2012 | 09:58

Naštvaný napsal(a):

"Komunisté před pár desítkami let zaseli a teď sklízí" blahpřeji autorovi k jedinečné analýze politické reality.
16. 10. 2012 | 10:06

Zuzana napsal(a):

Fajn, tak mi poraďte, jak jinak nahnat strach této vládě . Volit jakoukoliv parlamentní stranu, která se již podílela na vládě, nemá cenu – i ti mají už své kmotry a mezi sebou se vždy dohodnou. Vláda každý protest ze strany občanů arogantně ignorovala, dávala nám najevo, že jsme tupé stáda a ona si může dělat co chce- tak tedy: co doporučujete dělat? Nejsem naivní a nemyslím si, že komunisté jsou křišťálové studánky, ale volit pár místních nezávislých – to by se rozplizlo a s vládou by to ani nehnulo. Musí mít strach, že přijdou o své desátky.
16. 10. 2012 | 10:06

Bohumil Plachý napsal(a):

Pane Řího /přezdívka Šípek/.
Měl byste mít přezdívku "flus". Možná vám uniká spousta souvislostí, ale jako Topoloánkův obdivovatel byste měl ctít i jednu z modliteb skautů a to: "Popřej mi, Pane, abych v boji, který jde životem, měl odvahu udeřit a riskovat. Mám-li vyhrát, dej, aby to bylo dle zákona a má víra a čest se udržely vysoko. A mám-li prohrát, dej, abych dovedl stát u cesty a pozdravit vítěze, až půjde kolem."
Bohužel, pro vás a vám podobné, prohrává politika zmaru, rozkrádání a falše. Vy a vám podobní, kteří to nechali dovést až k hranici vlastizrady nemohou pochopit, že občanům došla trpělivost a tak vyhrál někdo jiný. Vy teď stojíte u cesty a flusáte na vítěze. Holt správný skaut.
16. 10. 2012 | 10:07

Petr napsal(a):

Jen chudáci a na duši chudí lidé zde pláčí a lkají jak je život strašný.....Ti co se starají tak mají, protože nebrečí a nepolemizují o zahrádce před vlastním prahem. Je zde vidět co máte všichni času sem psát a plácat blbosti....a makat za Vás bude kdo (na zahrádce) ?
Ono Vás to přejde, až to tady vezmou do ruky komunisti.....všem Vám v první řadě zalepí hubu a přivážou Vás k "soustruhu"....pak budete vzpomínat jak jste se mohli v pracovní době vyjadřovat na netu k nějakému článku.
P.S. tyto Vaše blaboly totiž nemá cenu ani číst, natož o tom přemýšlet.....
16. 10. 2012 | 10:07

Miroslav Novák napsal(a):

V žádné politické straně jsem nikdy nebyl.Naštěstí jsem prožil půl života v té"jak někteří říkají zrůdné době a zbytek bohužel v této pro některé superdobě.Poukazuje se na 50 léta,kdy měli komunisté likvidovat lidi.Neřikám, že něco na tom nebylo, nar.jsem se až v roce 1956.Ale co se děje nyní a to v bílých rukavičkách?Jen se přihlíží, jak se donutilo tento zblblý národ likvidovat se samo-exekuce, nezaměstnanost,nejistota z budoucnosti a mnoho dalšího-slabší povahy lidí to nemůže vydržet a dobrovolně si berou životy.A co moci vláda na to?Nic jen dál prohlubovat nejistotu, oni se polikvidují a my nebudeme muset vyplácet důchody, takto mě to připadá, že se přemýšlí.V roce 1989 jsme byli nezadluženým státem, ve kterém se taky kradlo, ale nic nechyybělo, bylo naa co se člověk podívá, ale byla hlavně jistota solidního života.Co je dnes?Rapidně ubývá českého národa, nerodí se tolik potřebná populace-proč,Zeptal se někdy naa to někoho?Nemusím být ekonom, i když jsem, abych nevěděl, že se nedá nastartovat ekonomika tím, že budu vše jen zvedat-daně, ceny ap a tím budu snížovat koupěschopnost.Je potřeba rozhýbat ekonomiku tím, aby mohli lidé točit peníze.Kalousek-co je to za ekonom?Jen brečí, že se vybralo tam míň, tam míň,ale přitom se ví, že lidé nakupují PH v zahraničí, že potraviny, spotř.zboží se nakupuje v zahraničí.ím se má naplnit státní kasa?A když by se naplnila, tito zloději udělají vše proto, aby byla vmžiku prázdná.Je to hnus, co se děje.Proto se nedivím, že lidé volili, jak volili, jenže v rozkradeném státě se už nedá nic budovat, dnes už je pozdě
16. 10. 2012 | 10:08

Michal napsal(a):

Článek je "agitkou" lidí s "úlisným úsměvem".
16. 10. 2012 | 10:13

Antiříha napsal(a):

Řího ty jsi takovej ten pravej kapitalisticky zmastěnej hlupák.

Defakto papouškuješ a schvaluješ to co se tu po nástupu kapitalismu dělo a děje.

Rozkradení a zadlužení republiky.
Zničení státních podniků.
Zemědělství,zdravotnictví,potravinářství a jiné odvětví.
Je to tu samej cizinec v obchodech, vietnamci,turci,ukrajinci.
Žrádlo je nekvalitní dovážené převážně z polska....humus.
Nedostatek práce.
Vysoké nájmy.
Ceny energii pro vlastní lidi v této zemi nadstandardně osolené....aneb stát okrádá vlastní lid.
Jdi do zadečku s celou tou svojí demokracii.
16. 10. 2012 | 10:14

Naštvaný napsal(a):

Jano, píšete:
"vy ho široký nemáte?" ; Má, ale dobrácky a slušivě. Ale onen dotyčný Filip ho má ještě horší než zrůdně. On ho má úlistně podbízivě široký. A to je to nejhorší. Ostatně co můžeme očekávat od estébáků. Ale o nic nejde: všeho dočasu - a jim se to povážlivě krátí. Ať si užijou své sekundy úspěchu.
16. 10. 2012 | 10:14

renty1949 napsal(a):

A na ty komunisty to všechno budeme svádět ještě jak dlouho?deset,dvacet,padesát nebo dalších sto let?
16. 10. 2012 | 10:15

Liška napsal(a):

každý správný Skaut musí zvracet nad současnými politiky z tzv. politické pravice ODS, TOP 09, VV a LIDEM, nad Klausem, Nečasem, Kalouskem, a částečně Schwarzenbergem, který neměl odvahu z vlády tunelářů, cyniků odejít !!!
16. 10. 2012 | 10:15

1948 napsal(a):

Jestliže je v KSČM 95 % členů z bývalé zločinecké komunistické strany a jestliže je věkový průměr členské základny KSČM 76 roků, není o čem hovořit, tato strana by měla být postavena mimo zákon.
16. 10. 2012 | 10:15

Vlado napsal(a):

Je to facka těžko představitelnému množství lidí, kterým totalita a její představitelé určili trudný životní osud! Napsal mimo jiné pan Říha.
Výsledek voleb je obraz vládnutí polistopadových vlád, které věrni svému přesvědčení, dokázali tento sociálně založený stát demontovat a učinit ho skutečně slabým a nepředstavitelněm zadluženým. To, že by měla být idea lidí na Národní třídě?
Již tady na podvodu mrtvého studenta byla založena společnost
jdoucí od jednoho podvodu k druhému. Ale proč ten marasmus nezdůvodnit normalizací, že pane Řího. Prý skaut a horuje pro ubohou politiku polistopadových hujerů, kteří tento stát nepředstavitelně zubožili.
16. 10. 2012 | 10:15

zeko33 napsal(a):

Autor zapomíná, že prospěch jedince, jeho individuální úspěch, bez ohledu na ostatní, není ideou komunistů, nýbrž základní, od roku 1990 neustále mediálně proklamovanou, pravicovou ideou. "Jen více Kožených!", prohlásil kdysi Klaus. Dnes jich sice máme více, ale lidem se to nějak nelíbí. Volby nejsou u nás volbami, ale protestem. Tak ať se nikdo nediví tomu, jak dopadly.
16. 10. 2012 | 10:15

Petr napsal(a):

Kde je rozdíl mezi čechy a slováky? Na Slovensku měla komunistická strana poslední volební výsledek cca 1,5%!!!!!!!!!! Oni se nemají materiálně lépe než češi...
16. 10. 2012 | 10:15

Zuska napsal(a):

"Ve zrůdně širokém úsměvu"
Zrůdy jste vy v redakci. Já tam žádný zrůdný úsměv nevidím, ten bych mohl vidět tak jedině u Schwanzenberga nebo Drábka. Upozorňuji že nejsem volič KSČM ani ČSSD.
16. 10. 2012 | 10:16

Karel napsal(a):

Řího ty jsi ale hlupák, tobě nevadí dementni úsměv, Kalouska, Nečase a dalších pravičáků, kteří stále škodi naším občanům? Víš proč ma Filip úsměv, protože jim občané dali hlasy, víš jak by se usmívali Kalousek a Nečas, kdyby vyhráli oni? Oni by se nesmáli, ale přímo by se řehtali, ale bohužel, sklaplo jim, ber to prosím na vědomi,,,
16. 10. 2012 | 10:17

Honza napsal(a):

Komouši jsou aspoň čitelni a kdyby nepostavili ty paneláky tak dneska ani lidé nemají kde bydlet. To co vybudovali tak to ODS a socani rozkradli a ještě zadlužili stat do nehorazných čísel Já když si vezmu půjčku tak si taky budu žít jak šiška v másle ,ale tu půjčku pak musí někdo zaplatít a já vím že já to nebudu. Takže ty dvě strany akorád rozkradly co vytvořili komunisté a udělaly kromně těch zbohatliku co byli u koryta hotové žebráky. Tak nad tím by se měli zamyslet jak se celou dobu chovali že to nejsou komuniste ale Bolševici co to dovedli do kytek. Protože všichni měli jejich původ včetně Klause Jak mohl být vyznamenaný na hradě Husákem kdyby se nechoval tak jak se choval. A vemte si jednoho vedle druheho,říkali že se nebudou chovat jako oni ,ale neřekli že se budou chovat ještě horší jak se ukázalo a debilci jsou na vedoucich místech. Jak může ten co neví o armádě nic ji poroučet jen podle toho jaký je stranik. Takže odbornici na svá místa to neplatilo a za dvacet roku co rozkradli tak o to jsme nepřišli ani v první světové a druhé světové válce do hromady a ještě zem zadlužili . To je ten důvod co sere každého kdo nebyl v žádne partaji akorád je občan teto republiky.
16. 10. 2012 | 10:18

Jerry Horex napsal(a):

Kde Vy všichni místní "demokraté" berete tu Vaši jistotu, že zrovna ten Váš demokratický systém je ten správný světový řád...vždy hájí daný systém lidé kterým se dobře daří v daném systému a haní ho Ti kteří v něm trpí. Ale k čemu je lidem demokracie, za ni si nekoupí uhlí a jídlo. Kdyby na světě nebyli hladový nenažraní kapitalisti-vyděrači ,nežilo by se nám všem lépe? Já vím , je to utopie, ale proč nepadnul kapitalistický systém a nezůstal ten Marxův...většina lidí nemá ani potuchy jaké uspořádání světa si představoval, tento dle mého mínění genius. Rovnost pro všechny stejnou..utopie? možná, ale k tomuto lidstvo ještě nedozrálo a ještě chvíli tady bude pomalu kolabovat ten současný prohnilý systém než také upadne v zapomění..a ten čas se blíží...
16. 10. 2012 | 10:18

Pavel napsal(a):

Nevím...Nevím... ale je mi z toho všeho, co tu čtu nějak ouvej ... Nejhorší je to , že nevidím nic optimistického co by nás VŠECHNY.. někam posouvalo k něčemu lepšímu, či přijatelnějšímu ... život je prostě boj.. a od výplaty k výplatě..
16. 10. 2012 | 10:20

Vlado napsal(a):

Poslouchejte Vy 1948 Vy budete také demokrat tělem i duší že? Čeho se bojíte vždyť ta strana je svou členskou základnou podle Vás před vymřením. Vy jste si také asi v této éře majetkově pomohl a nyní máte strach ,že budete muset doložit jak jste k tomu majetku přišel? No bylo by záhodno, aby přinání majetku bylo uzákoněno a kde neodpovídají odvedené daně, tyto dopočítat. Nebo majetekm zabavit. Tak jak se to děje ve vyspělém kapitalismu! Určitá naděje, že se něco změní zde je. Zatím na krajské úrovni. To rozkrádání vadí i tomu Bruselu.
16. 10. 2012 | 10:26

Naštvaný napsal(a):

Renty1949: vidím to na těch "padesát"; O tolik let zabrzdila komunistická totalita v naší zemi rozvoj a vývoj.
16. 10. 2012 | 10:30

Petr Pert napsal(a):

Zde asi moudrost dostala dovolenou - jinak si to nelze vysvětlit.
Vytváření komunistického strašáku mohou dělat tak nanejvýš primitivové a ti, kteří mají z dnešní Zlodějokracie velký prospěch. NIKDO SNAD NEDOUFÁ, že se to zlomí do původního stavu.
Ti dnešní komunisté jsou identicky stejní s ODS, ČSSD a ostatními stranami. Budou dělat to stejné co tyto strany.
Tedy NIKDO NEMŮŽE čekat, že znovu budou všichni mít chléb, práci, bydlení atd. Budou dělat to samé co ODS a všechny strany. Příčina? HLUBOCE PADLÉ MRAVY NEPOCTIVOST KORUPCE INTRIKY A VŠE MRAVNĚ PADLÉ !!!
Toto jsou důvody pádu Velké říše římské a pád dnešních poměrů je nasnadě, pokud lidstvo nevrátí MRAVY zpět do vážnosti a nebude je striktně vyžadovat a řídit se jimi !!!!
16. 10. 2012 | 10:32

Anetka napsal(a):

A co důvod ze všech nejpádnější proti komunistům? Chcete ve vládě přitroublé neznabohy?
Václav Havel říká, že jsme první zemí v ateistické říši Evropy..To není lichotivé,co? Káždá evropská země má víru- Španělsko katolíci, Rusko pravoslavní, Německo protestanství a my? Nějaká zbožná kultura tu určitě je, ale není to samozřejmostí jako třeba v Anglii, Itálii...Tak proč jít do komoušů?
16. 10. 2012 | 10:33

amdg napsal(a):

No já myslím, že nejsilnějším momentem před volbami bylo přejmenování letiště v Praze. Kdo tam byl, neuspěl ve volbách. Víc takových akcí, třeba obvolávání voličů, jestli nezapomněli jít k volbám. V pátek a v sobotu jsem vypnul zvonění pro neznámá čísla.
koment: Všichni jsou blázni, jen já jsem letadlo.
vysvětlení: tento vtip si pamatuji z turistického oddílu, kdysi Skauta
16. 10. 2012 | 10:34

wasec napsal(a):

Pane Řího, jste moc mladej a (hloupej) si netroufám Vám napsat.
Nikdy jsem v žádné partaji nebyl. No ale tento marasmus zde nebyl ani za reálsocialismu.
Vypadá to tak, že naše vládní trojkolka i Vás naučila krást...
No, uvidíme.
16. 10. 2012 | 10:35

Ivanka napsal(a):

Dobrý den vážení, víte jsem dosti stará,ale do 89 jsem jaksi nepoznala takovou zvrhloust jako nyní,my starší abychom se báli vyjít ven aby nás někdo nenařkl z toho,že odíráme stát či jak je možné to,že dostáváme penzi,jak jistě každý rozumě myslící ví,že si každý na toto období musel skládat ve formě daní myslím sociální ( byla to položka v daních které nám zaměstnavatel celý život strhával)ale teď je tady spousta lidí kteří si ani neumějí představit práci a je to pro ně slovo odporné,přímo devastující,ponižující a jak se jejich děti mají naučit práci když vidí jak jejich rodiče ráno vstávají ještě pod vlivem a je nechají ať si dělají co sami chtějí Důležité je pro ně aby každý měsíc přišel papírek a na něm jakási cifra a hurá zase je spomoženo. A neříkejte, že nemám pravdu mě stačí jít otevřít okno nebo jít k popelnici vynést domovní odpad či jít nakoupit. To je teď po posledních volbách poněvadž naši idioti tam nahoře si dali heslo : ukecejte bábu dědka jenže naši čoko občané si to vztáhli na to,že jim starší a staří lidé akorát krátí jejich dávky a oni by eventuelně mohli mít i více pokud by starší či staří nebyli ale on každý jednou zestárne a co potom? A navíc za komunistů nebyli bezdomovci,či lidé bez práce a na ulici nikdo si nemusel představit to,že bude vyhozen z bytu,lidé k sobě měli jaksi blíže byli na sebe slušnější do školy musel každý,vyšší vzdělání nebylo nikterak závažný problém. Teprve teď když si chce člověk který má rodiče jen dělníkem musí buď vzdělání odpustit či se nadosmrti uvázat co by dlužník nějaké bance aby si pokryl školné,mohla bych i pokračovat. A co naši vrcholový politici jakpak asi oni vyštudovali když študovali za jim tak odporných komunistů? Či jak se cítí pan premiér po otočení kabátu a jemu podobní? Já si osobně vážím lidí kteří ten pomyslný kabát neotočili a žili tak jak před tím pohlazením v roce 89.
16. 10. 2012 | 10:35

Vlad napsal(a):

Vážený pane Řího, komunisté sklízí a ani nemuseli nic zasít. Stačilo jim jen čekat až lidem (nemyslím ty od Karolíny P.)dojde, co jim vlastně naordinovali za "reformy" odpadlíci, kteří v listopadu 1989 náhle prozřeli, vyrovnali se svou komunistickou minulostí, zahodili rudé knížky a přes OF si to namířili do "demokratických stran" budovat kapitalismus. Hodně lidí konečně pochopilo, že doposud volili ty nejhorší "komunisty" tu v ODS, tu v ČSSD, atp., kterým je jedno jak se strana ve které zrovna jsou jmenuje, jaký má program a jakou vyznává ideologii. Nejdůležitější pro ně je, aby byli stále u koryta!!!
Váš článek je v podstatě o ničem a perlou je poslední odstavec, zejména formulace: "znamená těžko neospravedlnitelné".
Podnikám už od roku 1996 a rozum jsem začal brát ještě před "revolucí", tak mám za to, že se k danému tématu mohu vyjádřit.
16. 10. 2012 | 10:35

uno napsal(a):

Pane Říha, mám pocit, že jste také "totálně normalizovaný ODS" a máte strach o koryto, holt koho chleba jíš, toho píseň zpívej.
Vaše rétorika proti Misomusům naopak jejich popularitu zvýší.
KSČM je prozatím jediná partaj, která se v tomto režimu nezkompromitovala rozkrádáním a podvody na vládní i jiné úrovni a je mnoho těch, kterým v tomto režimu není dobře, ať z vlastní viny, nebo jinak. Kolik lidí je zadluženo a nemá na splátky z důvodu nezaměstnanosti a vydřiduchů, kolik lidí je deptáno nesnesitelnými pracovními podmínkami a stresem z budoucnosti,
proč jsou nuceni kupovat závadné potraviny, smrtelně jedovaté alkoholické nápoje, proč jsou infikováni epidemickými chorobami jako je salmonelosa, atd. atd. Místo těch protikomunistických blábolů začněte něco dělat pro lidi a ne jen pro své korýtko! Pamatuji, že komunisté často varovali: "Kdo seje vítr sklízí bouři".
16. 10. 2012 | 10:35

Honza napsal(a):

Adamec podaval ruku v televizi Havlovi a říkal mu předávam vám republiku nezadluženou a ještě kdekdo nám dlužil a co za dvacet roků stím udělali ti bolševici kteří vlezli do různyznych stran a litali tam kde citili koryto a udělali spousto lidí nešťastnych celou republiku kromně těch co kradli ve velkém jen proto že se dostali k moci,jestli tomu říkate demokracie tak opravdu takovou nechci .Jen si vzpomente kdo byl jako první u Marianského sloupu jak ho začli bourat - Horáková a že špatně skončí a osud ji dožené to ji pak bylo i u toho msloupu předpovězené. Papež Jan Pavel vám všem skázal nebát se a nekrást! Ale vyjste se jen nebáli ,proto vám to voliči dali jasně najevo a už vám nevěří ,sliby chyby!
16. 10. 2012 | 10:36

Jerry napsal(a):

Vláda potřebovala dostat za vyučenou, proto pravičáci nešli volit nebo volili menší strany. Takže současná vláda byla skutečně potrestána. Ve skutečnosti se však voliči potrestali sami. I Bohuš Sobotka se nechal slyšet, že do toho půjde s komunistama. Tak se nám tu ta oranžová začíná trochu barvit do červena. Z toho plyne, že ve skutečnost dali voliči přes 50% hlas komunistům. Přitom ani ne před půl rokem jsem se na několika serverech dočetl, že z celé EU hrozí nejméně chudoba právě občanům z ČR. Jsme jedni z nejméně zadlužených zemí. Autor článku má pravdu, těch 40 let marastu tento národ morálně zkazilo. Tyto volby jsou pro ČR jedna velká ostuda. Ale má to svá pozitiva. Jsem přesvědčen, že si voliči uvědomili svoji chybu a v parlamentních volbách dostane levice nafrak.
16. 10. 2012 | 10:38

hanka napsal(a):

Upřímně řečeno, že pan Říha se hodně učil od "komunistů" - hlavně používat silná slova a hovořit. Oni opravdu jsou komunisti a "komunisti". Jedni ti, kteří měli na mysli skutečně snahu o to dobré a pak ti, kteří situaci využili pro svůj prospěch. Souhlasím s lidmi, kteří si myslí, že právě ti prospěcháři po sametové revoluci odešli do jiných politických stran (na co by jim taky komunistická strana nadále byla, že) a nadále se snaží o svůj vlastní prospěch bez ohledu na jiné. To, že nám ti prospěcháři "laskavě dovolili" podnikat a soutěžit mezi sebou, byl pěkný pamlsek, ale...

Ona konec konců třeba církev - samo Desatero spojené s dalším přikázáním (milovati budeš bližního svého jako sebe samého) je ideálem dobrých mezilidských vztahů a základem morálky evropské civilizace, ale tatáž přikázání dříve vedla k mučení a zabíjení. Dobrá věc uchopená zlými lidmi vede ke zlému. Všechno je o lidech a o tom, jestli se nám někdy podaří vymyslet systém, jak dobré a zlé rychle poznávat a tomu zlému se vyhýbat.

Jasné je, že společnost je deformovaná a nejde správným směrem, ale myslím, že ti opravdu nedobří lidé nejsou právě nyní u komunistů, protože tam v bezprostřední minulosti neměli "dobré zázemí".

Každopádně podle stylu a slovníku, jakým je článek pana Říhy napsán, si nedělám iluzi, že pan Říha by byl kulturní a demokratický člověk s nadhledem. Což jinými slovy řekli i mnozí diskutující přede mnou.
16. 10. 2012 | 10:38

Jiří napsal(a):

Komunisté byli zloději amatéři,proti mafiánům ,které vytvořila demokratická společnost v Česku za 22 let.Lidé,kteří podníkaji musí tvrdě bojovat o přežiti,stejně tak normální zaměstnaný člověk,ale obrovská skupina podvodníků,zlodějů a zločinců,kteří by za normální demokracie byli v teplákach rozhodují o zbytku slušných lidí.
16. 10. 2012 | 10:39

Honza napsal(a):

Tak to je zas počteníčko. Nejlepší od pana Miloše Říhy. Ten nám to vysvětlil. Jen bych se ho rád zeptal. Pane Říha, píšete, že komunisté jsou ti nejhorší, dalo by se napsat zločinci. Za co potom považujete ty, kteří do listopadu 89 nemohli bez té své rodné ani usnout, ty, kteří přebarvili kabáty a na tu svou bývalou rodnou naházeli veškerý svůj hnůj a ze sebe udělali bílé beránky ? Jenže pod tím kabátem zůstali zase jenom oni. A ty pokládáte za nejlepší demokraty. Vždyť i náš hradní pán se velmi snažil, aby se stal jedním z nich. A co všichni ti jidášové, co si je připravili, aby zblbli český lid, aby ten pak pomohl uskutečnit státní převrat, který si bolševici připravili, aby získali neomezenou moc. A výsledek toho všeho prožíváme už celých 23 let. Pane Řího, bylo by dobré nazývat vše pravým jménem a přestat z lidí dělat blbce.
16. 10. 2012 | 10:40

čest práci napsal(a):

komunismus je parazitní system založený na lupu a jeho přerozdělení. když není co loupit, komunismus kolabuje. komunisti jsou většinou neschopní lidé sami cokoliv vytvořit. tedy mimo fungování represivního aparátu a propagandy. systém křiví nejen charakter člověka, ale potlačuje i jeho pracovitost nebo tvořivost. komunismus vytváří system, kdy je člověk násilím formován pro potřeby ideologie a je kontrolován, korigován od kolébky po rakev. po počátečním vraždění nepřizpůsobivých občanů a permanentní deformaci zbylých, dochází tento system po mnoha vnitřních rozporech k poznání , že vlastně lidi nejsou pro naplnění této ideologie vhodným materialem.
16. 10. 2012 | 10:40

Honza napsal(a):

Proč raději podle Havla nepojmenovali nemocnici protože tam byl věčně za ten jeho rozmazlený život a o letišti nevěděl vůbec nic !ne
16. 10. 2012 | 10:44

martin napsal(a):

mohl by mi mistr Říha vysvětlit termín
"těžko neospravedlnitelné vstupování "?:-))
16. 10. 2012 | 10:46

Zita napsal(a):

Docela by mě zajímalo, jak tu líbivou politiku pro závistivé, ukřivděné a neschopné chtějí realizovat.
Z čeho budou vytvářet pracovní místa? Z čeho budou financovat bezplatné zdravotnictví?
Těch otázek je tu spousty. Demokraticku to asi nebude, aby zase nekradli jako po 48 roce.
16. 10. 2012 | 10:47

Jarda napsal(a):

Proč tady Nečas a Kalous pořád kňouraj , že musíme utahovat opasky a šetřit ? K čemu to vlastně je při dnešním dluhu přes jeden bilion ... dluh stejně neustále astronomicky roste atˇ šetříme jako o život ! Stejně to už nikdo nikdy nezaplatí, i kdyby nás vycucali do poslední koruny !! ... koukají třeba Spojené státy na svůj rekordně ohromný dluh? Všichni všude si stále půjčují další a další peníze , ale odkud vlastně ? Komu chybějí ? Vždytˇ se všude dluh jen prohlubuje a nikdo snad není do plusu (asi kromě ropných mocností) ... takže je jen otázka času kdy se ty křehké nožičky kapitalismu podlomí a stejně to půjde všchno do háje ... Půjčůjte si prachy dokud je od koho půjčovat ... brzo se kohoutky stejně zavřou a všechno půjde k čertu :)
16. 10. 2012 | 10:47

olga napsal(a):

Právě včera jsem četla povídku E.A.POE: JÁMA A KYVADLO. Je to sice středověk, ale jsou to mnihové. Je to inkvizice. Říká to něco o církvi a jejích praktikách. Nesoudím. Těm, kteří se bojí ateismu komunistů chci připomenout slova Ježíše Krista. Ten mimo jiné řekl: Ne ten, kdo mi říká Pane, Pane, ale ten, který činí skutky Mého Otce. Ten přijde do Království Nebeského.
16. 10. 2012 | 10:47

inkognito napsal(a):

pravici nema cenu volit dokud nebud prima demokracie
16. 10. 2012 | 10:48

miissanek napsal(a):

Ale jděte... Tyhle komunistický strašáky už dnes nikoho neděsí - leda těch pár šmejdů, kterejm se za komančů nechtělo makat a jen vexlovali s nedostatkovým zbožím. Tzv. demokratické strany zprava doleva měly 23 let šanci ukázat, v čem je demokracie a svoboda lepší pro poctivě pracujícího člověka. Pravda, výhody tu bezesporu jsou, ale zamyslím-li se nad vlastním přežitím a přežitím své rodiny, moje nadšení značně ochabne. A to si asi řeklo mnohem více lidí, než jenom já. Proto volby dopadly, jak dopadly. Hlavně že poražená pravice už našla viníka, ten se totiž najít musí vždycky! ODS a HOPHOP09 nezbyde nic jiného, než emigrovat do nějakého jiného státu, protože voliče vymění jen těžko.
16. 10. 2012 | 10:50

František Blatan napsal(a):

Mě by zajímalo co je Kalousek, když jsou komunisté zločinci... Je taky zločinec, kolaboroval přeci v NF.Dokonce ho vykopli z lidové strany, protože chtěl kvůli Hávy pozvat komunisty k moci. Dnes je ministr a prý nejlepší. No a pak babo raď. Měl by bý taky zločinec , nebo?
16. 10. 2012 | 10:50

inkognito napsal(a):

Anetka

urcite nikdo nevolil levici jen k vuli tomu, ze nepodporuje "stupidni" viry... ale urcite to jsou body k dobru.
16. 10. 2012 | 10:51

Stanislav Vaněk napsal(a):

A už je to tady. Teprve teď začne ta "pravá" protikomunistická kampaň. Teď budou propírat komunisty všecha média včetně internetu. A proč? To není ze strachu, že by se poměry vrátily před rok 1989, to už ani nejde, svět se změnil. To už nechtějí ani ti současní komunisté. Je to panický strach z toho, že by tady někdo mohl začít dělat skutečný pořádek a požadovat navrácení toho, co se tady za posledních 22 let rozkradlo, strach z toho, že někdo prstem ukáže na ty, co jsou za to odpovědní. Kauzičky, které v poslední době pustí na veřejnost jsou jen vrcholem ledovce a důsledkem krize vztahů mezi vládní trojkolkou.
16. 10. 2012 | 10:51

Viola napsal(a):

olgo, pozdravuji vás, tak jste to dobře připomněla, skutky jsou důležité, ale víra je přece jen na prvním místě viz. první přikázání.
16. 10. 2012 | 10:53

Radim Kábrt napsal(a):

A co jste pořád tak trapní vy zapálený komunisti? Stejně vyhraje celostátky drtivě ČSSD a s pohodlnou většinou na vás hodí bobka. Vždyť účast na krajských byla mizerná, a hlasy dorazivších pravicových voličů roztroušeny do menších stran, jinak by jste byli třetí a koukali se zase zdálky. Mluvení o demokratickém komunismu není nic jiného než sprostá agitace... Pamatujete se, jak říkal Filip, že komunisti se do vlády neženou?? No a vidíte, dostali svých obvyklích cca půl milionu hlasů, díky výše popsanému jim to vyšlo na druhé místo a hle: Lidi nás chtějí, chceme místo hejtmana, chceme Remka jako prezidenta ( to by už lidi museli úplně zblbnout :-) ) a v parlamentních to všem natřeme, a přitom je po přepočítání volilo 7% voličů a to vás teda neni moc že? ..... no ..... asi nenatřou, doufám, že si většina čechů zachová svou důstojnost, a radši než aby poslouchali ty agitační bláboly, najdou si o tomto režimu něco na wikipedii, nebo v knihovně a navštíví třeba muzeum železné opony... to místo, kde se střílelo do zoufalých lidí. Rychle zapomínáte ČEŠI... Proč Poláci jsou úspěšný národ který nevolá po vládě komunistů? Proč část našeho JÁ, tedy Slováci nechtějí zpět komunisty? Protože jsou vlastenci, mají svoji hrdost, a nejsou zlomení 40- letou krutovládou KSČ, a mají být na co pyšní. To MY umíme pořád vybírat jen ze dvou menších zel, protože jsme líní jako vši, stím něco udělat....
Já osobně s vládou taky nesouhlasím, ale rozhodně nejsem natolik povrchní, abych kvůli tomu nešel k volbám, nebo abych dal svůj hlas komunistům... Ono nakonec tolik lidí, kteří by jim dali hlas ( mimo těch co dávají pravidelně ) nebylo, ale těch co se snažili o bojkot bylo hodně... skoro 64%. A to je teda něco.
Lidi neblbněte, a zvedněte ty zadky, přiveďte je k volbám do parlamentu, a zodpovědně zvolte některou z postavených kandidátek. Pokud to bude KSČM, a vyhraje, pak je to volba většiny národa, a bohužel se stím nedá nic dělat. Myslete ale na dobu ne tak dávnou, a i na budoucnost vašich dětí...

Přeji všem krásný den, a nic ve zlém :-)

PS: Ne, nevlastním žádnou velkou firmu, ani nejsem pracháč... :-)
16. 10. 2012 | 10:56

PgDn Franta Nebojsa. napsal(a):

Od Komunistů - nového typu-se očekává zaměstnanost.Drábek ta asociální fašistická svině po poradě s Bohem a ODS ,vyhnal 250 000 lidí do emigrace,600 000 lidí je na pracáku,320 000 lidí bez příjmu,400 000 v předčasném kráceném důchodu,650 000 cikánů nikdy nepracovalo a pracovat nebude.1 700 000 st. úředníků je jen umělá zaměstnanost.Stím se musí něco dělat.Škody na školství,zdravotnictví se nedají vůbec vyčíslit.
16. 10. 2012 | 10:58

JUDr. Josef Hörl napsal(a):

Milí diskutující, máte samozřejmě všichni svojí pravdu, ale? V této diskuzi se také objevila úvaha, jestliže trojkoalice bude ještě vládnout dva roky, tak nastane situace jako před rokem 1948. Omyl pánové, ta situace je již tady a občané ČR dne 10.10.2012 předali otevřený dopis presidentovi, vládě, senátu a sněmovně a také žádají veřejnoprávní média o informaci pro občany ČR, která objasňuje rozhořčení LIDU nad realizací moci a vlády. V tomto dopise jim občan dává úkoly a termínem plnění IHNED, jinak nastane to, že občan ČR půjde do ODPORU podle čl. 23 LZPSO a ÚSTAVY ČR. To je právě ta situace jako v roce 1948, ale ve spirále vývoje v prostoru, času a pohybu za působení kvantity a kvality: už je to tady a nebude to změna dělnická, ale změna rolnická, protože jste zdevastovali celý venkov a malé obce. Dále jste zdegenerovali jedno až dvě pokolení drogami, hazardem, obchodem s bílým masem a neuvěřitelnou vlastizradou a kolaborací s cizí mocí, v čemž neustále pokračujete. A o ožebračení národa o jeho bohatství v zemi, na zemi a ve vesmíru ani nemluvě. Takže, co jste si zaseli, to si teda sníte. Prostě si tu LID vymaluje a potom vygruntuje a je to. Bližší informace si vygúglujte na ers.blog.cz a ctvrty-odboj-hy.webnode.cz. Zdraví všechny JUDr. Josef Hörl, zakladatel 4. odboje.
16. 10. 2012 | 10:58

čest modrým zlodějinám napsal(a):

pravicová ideologie, zvláště neoliberalismus, je parazitní system založený na lupu a jeho přerozdělení. když není co loupit, pravice kolabuje. Pravičáci jsou většinou neschopní lidé sami cokoliv vytvořit. tedy mimo fungování represivního aparátu a propagandy. systém křiví nejen charakter člověka, ale potlačuje i jeho pracovitost nebo tvořivost, cení se jen modré zlodějiny. Neoliberalismus vytváří system, kdy je člověk násilím formován pro potřeby ideologie a je kontrolován, korigován od kolébky po rakev. po počátečním vraždění nepřizpůsobivých občanů a permanentní deformaci zbylých, dochází tento system po mnoha vnitřních rozporech k poznání , že vlastně lidi nejsou pro naplnění této ideologie vhodným materialem.

DODATEK:
jedině z prava se ozývají hlasy na zrušení volebního práva lidem, kteří berou méně než průměrnou mzdu, tedy 67% populace.
pravicová ideologie všude tam, kde byla na světě aplikována, vedla k privatizaci (ke krádežím), snižování daní bohatým a zvyšování daní chudým a následně k logickému propadu ekonomiky a zadlužování.
Pravičáctví je ideologie, která má zdůvodnit transfer prostředků od naprosté většiny populace k několika nejbohatším.
Pravice vede logicky ke korupci, ostatně to má zakódováno v pravicové ideologii, protože pravice se chová pouze tržně.
volný neregulovaný trh, vedoucí až k úmrtím občanů, pouze umožňuje krást bez přívlastků.
Za pravice žádná náprava není možná, protože pravice nemyslí na budoucnost národa, země, stará se pouze o zájmy svých sponzorů - několika nejbohatších klanů a ráda zisk ihned. Investice do budoucnosti, tj. vzdělání, prevence apod. jsou pro ni jen vyhozené peníze.
pravice demontuje funkčnost státu, jako v případě zavádění neregulovaného volného trhu, církevní krádeže, důchodové krádeže, zdravotní krádeže, školské krádeže (eufemisticky nazývané privatizacemi) a privatizacemi nezbytné infrastruktury, která tradičně je v rukou státu (produktovody, energovody, vodárny, elektrárny) protože soukromý zisk je pro ni víc než prosperita státu, který za to musí platit pak násobky ceny původní, protože vlastník musí vydělat...
16. 10. 2012 | 10:59

Martin Hrubeš Trutnov napsal(a):

Dobrý den všem,byť máme na královehradecku deštivo a tak to musím nazvat chmurné počasíčko...Početl jsem si zde vaše názory na článek od pana Říhy a tím zde nechám svůj názor,vlastně na proběhlé volby.
Pane Řího,je vidět že společnost dělíte do několika málo názorových skupin. Jedna z těch skupin si začíná objednávat letenky,aby zde nemusela v budoucnu snášet tzv. totalitu pod vládou levice/komunistů. Ty mají aspoň to štěstí že mají na letenku a mohou odletět do zahraničí kde se budou vydávat za politické odpůrce tak jak tomu bylo v minulosti. Ti obyčejní kteří jsou dnes rádi že zaplatí nájem a veškeré ty srandovní poplatky atd. ti zde zůstanou a budou věřit že společenský systém jím umožní aspoň trochu lépe žít než doposavad..to je vyjádření pokud za 1,5 roků dopadnou volby do poslanecké sněmovny podobně jako ty volby do krajů a senátu. Co si takhle lidičky uvědomit že mít práci které si vážím, nebo nakrmí mou rodinu je základ společnosti,vytvářet hodnoty které mají smysl,mít střechu nad hlavou,vychovávat dětí,vzdělávat se atd. Co se stalo po roce 1998 tzv. Sametové revoluci? Na celé naše hospodářství se vrhli tzv. kabátníci/prospěchářští komunisté, kteří zahazovali rudé stranické knížky a ejhle zvyk přetvářek z ních byli demokraté. Protože se především jednalo o příšery které měli díky stranickosti kontakty a zkušenosti postarali se o tzv. privatizaci našeho společného majetku v čele s p.Klausem coby ministra financí...Bylo potřeba zahladit stopy po minulosti ( členství u STB a kdoví kde).Zákony se rodili a tak prostoru bylo více než dost. Zde je počátek všeho proč dnes je tak dusno v celé společnosti...že jsme nechali se napakovat darebáky kteří k tomu dostali možnost a kteří prošli vysokou politikou tzv v demokratické společnosti!!!!! Zde je ten výsledek,kdy spekulanti,zlodějí,podvodníci neměli potřebu hospodařit na celé zahradě české společnosti. Oni se totiž starali jen o ten svůj záhonek. A to lidé viděli,vidí po celou tu dobu od roku 1990,potom se jím není třeba divit že se starají i oni sami o sebe. Když dnešní politická karnitůra hrabe jen pod sebe a řeší jen své stranické/poslanecké/regionální půtky, co si myslíte že udělá většina obyvatel? By´t v jedné zmála možnosti které má jsou volby...a zde je vysvědčení. Lidé budou chtít byť né to nejlepší ale berou menší zlo. To že zvolí takovou politiku kdy budou mít nějaké záruky práce,mzdy,bydlení atd. Podívejte se do škol!!!! Úcta k učiteli je z většiny žáků jen na obtíž...jaké hodnoty tito děti mají budou mít???? Peníze? Společenské postavení? Kariéra???? Co úcta? Úcta k člověku samotnému, úcta ke stáří atd. To jsou výsledky tzv. české demokracie. Pokud tomuto říkáme demokracie kterou zde nejde vypsat,myslím tím českou demokracii,tak tu si odvezte sebou až si budete kupovat ty letenky do zahraničí..kde budete pomlouvat česko jaká že je tam demokracie,protože u moci jsou ČSSD,KSČM..atd...tzv. levice. Co jste provedli s touto zemi za 22let, vy co jste byli živení za veřejné peníze? Co jste zde zaseli do společnosti, jaké hodnoty,prachy a moc!!!!
16. 10. 2012 | 10:59

Honza napsal(a):

Pane Řího, říkáte o sobě, že jste skaut, dokonce pracujete na jeho ústředí. Co tak si osvojit skautské desatero, pokud Vám ale vůbec něco říká ? Potom byste přestal psát ty Vaše bláboly. Jenže, jak jsem se mohl sám přesvědčit, není všechno zlato, co se třpytí.Kolik "skautů" u koryta a mocných, co se rádo chlubí, že bylo skauty, se řídí tím skautským desaterem ? Nevadí Vám, že nedělají skautům čest, že jsou daleko horší, než ti, o kterých se tak negativně vyjadřujete a kteří jen zůstali věrni svému ? Nepřevlékli kabáty a snaží se zajímat taky o ty normální občany. Ale jak zní to jedno přísloví : "Koho chleba jídáš, tomu píseň zpíváš".To znáte zřejmě skutečně dobře a podle toho taky jednáte.
16. 10. 2012 | 11:00

stejskal napsal(a):

Dobrý den,

smazal jsem několik hrubě urážlivých a nadávky obsahujících textů, neboť ty jsou v rozporu se záměrem našich stránek, tedy poskytovat prostor pro věcnou a korektní debatu.

Děkuji za pochopení.

Libor Stejskal, editor blogů
16. 10. 2012 | 11:00

Antonín napsal(a):

Tohle je jen další zrůdná propaganda proti KSČM. Nic víc a jsem velice rád, že jsem této straně dal svůj protestní volební hlas. Za komunistů jsem se měl, jako prase v žitě. S manželkou jsme dostali byt, měl jsem práci, auto a půjčku na 50 tisíc a teď? Co máte lidi teď? Máte strach, že vás šéf z práce vyhodí a že pak vás ještě stále ten "šéf" na Úřadu práce - pan Drábek pošle dělat nucené veřejně prospěšné práce bez nároku na mzdu? Kdo z vás chce makat za sociální dávky ze kterých se ani pořádně nenajíte? Dneska dostavají pořádné příspěvky snad jen nějací romové, kterých se i na radnici bojí. Zavřít kriminální romy je dnes problém. Věznice jsou prý přeplněné. Ale třeba pro "tykadlového" pana Smetanu se místo najde - to je moc zajímavé!
16. 10. 2012 | 11:01

Viola napsal(a):

Jardo, zadluženost zemí.

Veřejný dluh ve vybraných zemích světa (rok 2009, v % k HDP)

Země Veřejný dluh (v % k HDP)
Zimbabwe 304,30
Japonsko 192,10
Singapur 117,60
Itálie 115,20
Řecko 108,10
Belgie 99,00
Island 95,10
Egypt 79,80
Francie 79,70
Izrael 78,00
Maďarsko 78,00
Německo 77,20
Portugalsko 75,20
Kanada 72,30
Velká Británie 68,50
Rakousko 66,50
Irsko 63,70
Nizozemí 62,20
Norsko 60,20
Indie 59,60
Uruguay 58,70
USA 52,90
Kypr 52,40
Španělsko 50,00
Argentina 49,10
Turecko 48,50
Polsko 47,50
Spojené Arabské Emiráty 47,20
Finsko 46,60
Švýcarsko 43,50
Švédsko 43,20
Mexiko 42,60
Dánsko 38,10
Slovensko 34,60
Česko 32,80
Lotyšsko 32,50
Slovinsko 31,40
Litva 31,30
Nový Zéland 29,30
Rumunsko 20,00
Venezuela 19,40
Austrálie 18,60
Čína 18,20
Hongkong 18,20
Bulharsko 14,70
Lucembursko 14,50
Chile 9,00
Estonsko 7,50
Katar 7,10
Rusko 6,90
Omán 2,80

myslela jsem si, že Čína je zemí, která zadlužená není, ale i tam je zadluženost. Dluh se rozbujel jako největší hřích.
16. 10. 2012 | 11:01

PgDn Franta Nebojsa. napsal(a):

Pracující - ponižování v zaměstnání ,selektováni,diskriminovaní kvůli věku,lehce vyhazovatelní,bez nároku na dovolání mají takový vtip - proč volím komunisty a ne ODS ? Za direktiv ODS napřed zasadím strom(třešni na cizím pozemku),pak vystříkám genetickou informaci do samice a splodím syna,budu volit KSČM až potom postavím dům!
16. 10. 2012 | 11:03

Lioonet napsal(a):

Vzkaz autorovi:
Nevím kolik je vám let,nebo kdy jste se narodil a v čem jste vyrůstal,ale větší ubohost jsem nečetl.Svědčí to o vaší lidské i politické nevyzrálosti.Je mi vás líto,někdo se na vás musel krutě podepsat.
16. 10. 2012 | 11:04

čest modrým zlodějinám napsal(a):

Program pro lidi pravice reálně nemá -

prostě se ukázalo, že modré ideové jednoduché poučky, že až bude zprivatizováno, bude na zemi ráj a prosperita, neplatí. Nastal propad hospodářství a lidé musí platit modré dluhy, které neudělali, udělali je modří zloději.
Propaganda v novinách, TV, všude ve veřejném prostoru, samozřejmě za korupční peníze od sponzorů, kteří mají odměnou zákony na míru, už nezabírá.

TAK ZBÝVÁ JAKO JEDINÝ VOLEBNÍ PROGRAM MODRÉ STRAŠENÍ :-)))))))))))

Ale není to po těch letech stále téhož modrého strašení trochu málo?? Může, tváří v tvář modré realitě úpadku a zmaru, kterou pociťuje stále víc a víc občanů, tento jediný bod programu, zabrat?
16. 10. 2012 | 11:05

František Blatan napsal(a):

Paní Violo, dluhy to už tady bylo. Většinou to skončí válečným konfliktem a následnou hyperinflací a je vymalováno.
16. 10. 2012 | 11:06

Eva napsal(a):

Bohužel, co jsme zaseli, tak sklízíme, celých 20let se všichni snažíme, aby se komunisté vrátili, oni správně čekají a dočkali se.Bilance je hrozná- Pravice přebírala republiku bez dluhů, lidé byli zaměstnaní, žádní bezdomovci, důchodci celkem v pohodě, léky a lékaře jsme neplatili z kapsy, ale z platu ani jsme o tom nevěděli, nakupovali jsme co bylo, ale se stabilními cenami.Lidé nebyli v takové míře jako dnes vražděni, okrádáni s neskutečnou drzostí různou verbeží spojenou s politiky i jinak, přepadáváni, nečelili vysoké agresivitě ap.Nebylo rozkradeno národní hospodářství a prodána "rodinná stříbra", za která získali vysoké provize.Navíc RVHP je totéž jako EU, musíme skákat jak pískají a vidíme jak ožebračuje Měnový fond státy jako je Řecko, Španělsko, Itálie ap.A co je dál?Co NATO?Nebo si myslíte, že mámy a rodiny jsou nadšené, když se strachují o své děti v Afghánistánu a jinde?Za to ty peníze nestojí!!A fakt si myslíte, že nás tam taky chrání?
Ovšem jinou realitu viděli ti co byli diskriminovaní, zavíraní, honění, sledovaní a mučení STB za své názory ( a dokonce za ně i v 50.letech popraveni).Ti co nemohli volně cestovat, a to jsme byli všichni, jinam než do Bulharska, Rumunska ap.Vidím ovšem mnohem horší nestydatost - sprostou diskriminaci těch, kdo ve 2.světové válce bojovali za nás jinde než v SSSR, hlavně v Anglii.Jenže ti co podepsali Chartu, Několik vět se právě podepisují teď na naší dnešní situaci a bez peněz rozhodně nebyli.Nebo si myslíte, že ti rodiče, kterým vrazi vypuštění na nás při Havlově amnestii zabili děti,jsou jím nadšení?Vidíme jen samé frašky, jako přejmenování Letiště Praha-Ruzyně.Nestavíme pomníky, děláme jiné hlouposti.A jedna z nich je zrušení trestu smrti.Nebo vrácení majetku církvím a nejvíce katolické, což je nejhorší zločinec všech století od jejího vzniku!O provizi za uskutečnění si naši politici a jiní zúčastnění budou zase skvěle žít.Dál už nic nemusím psát, každý si určitě přidá to své.V každém případě, se komunisté mohou jen smát, jak jsme jim krásně umetli cestičku.
16. 10. 2012 | 11:08

Pepa Josef napsal(a):

Jaká zahrádka? Před dvaceti lety bylo jasně řečeno významnými představiteli tehdy vzniklé důležité strany, že hlavní je starat se o sebe, vydělat peníze jakkoli a od státu nic nechtít. Ekonomika nezná morálku a čisté a špinavé peníze splývají. Toho se lidi drží jako h... košile, TADY se selo jedna radost. A pokud neselo, tedy hnojilo, neboť tyto názory jsou volným pokračováním předchozího - nejdřív nahrabat, kultura až potom, hlavně práva, na povinnosti nehleďme, základna, nadstavba, vždyť je to furt pryč močálem černým kolem bílých skal. Říct tehdy něco o etice znamenalo být nepraktickým intelektuálem, říct něco o vizi a systému znamenalo být označen za socialistického plánovače, odpovědnost se přežvykovala kdysi, přežvykuje se teď a ona mrcha furt nikde! Pusťte k tomu klidně komunisty, oni taky nic neudělají a zájem vyvane přirozenou cestou. KSČM nejsou žádní "komunisté", to je prostě zastydlý obchodní příručí, který zatím za nic neručí. A je mu dobře, já myslím, že po opravdové moci ani netouží, takhle mají dobrý pelech. KSČ je jiný kalibr, ti by opravdu věšeli na lucerny. Ani se tím netají.
16. 10. 2012 | 11:09

Petr napsal(a):

Také jsem chtěl aby ta nadvláda KSČ skončila,ale ouvej.Všude se nadává ,uráží ale ještě jsem nezažil jedinou věc která by byla lepší jak za nich.Každý se oklepe když slyší komunista,ale co tak církev.Ti se stále snaží získat moc ale kde je jejich "příslovečná skromnost"Kdo slyšel o snížení platů těm zbytečným prelátům,ne my spíše nepotřebujeme hasiče.Pád komunistů jen patřil Vondrům ,šlechtě ,zlodějům a vyšším spol.vrstvám,které je opravdu nenáviděly a mají prostředky a moc aby lidem záváděli opravdu bludy.Tenkrát se snažili vše kazit a za to dnes mohou nehorázně krást,lhát a ničit spodní vrstvy,které se měli dříve dobře.Ať žije ODS + Kalouskové.Kdy začnou do těch dole střílet?
16. 10. 2012 | 11:10

pavel napsal(a):

bum!komunisti sou zpátky!!!!! hovk ! jste kecalové bum! bum!
16. 10. 2012 | 11:11

Ostravak ostravski napsal(a):

Řího-voni jsou poněkud vedle-co já si pamatuji,tak ta zahrádka před panelákem naopak za komárů fungovala,rostly tam stromy,keře,květiny,ale nyní s ní zásluhou náctiletých demokratických smradů vzniklo neudržované svinstvo s polámanýma větvema,poničených keřů a vytrhaných květin.A to demokratické zátiší je krásně doplněno stříkačkama od smažek,nedopalky atd.atd. Asi tak-pamětník.
16. 10. 2012 | 11:12

Karel napsal(a):

Když se dívám na fotografii Miloše Říhy, tak si myslím, že tak v roce 1986 tahal kačera na provázku a maximálně si všímal, že děvčatům začala růst prsa. O totalitě asi poctivě studoval z knih, ale vydaných až po roce 1989 lidmi jako byl humanitární bombometčík Václav Havel, pinočetista Benda a podobně. Při vší úctě k panu Říhovi, měl by si vybrat jiné téma, o kterém bude alespoň něco vědět z vlastního života. Jo a ta fotografie Filipa, takovou udělám z Říhy také, ještě lepší, na tom nic není. Ať žije ústředí Junáka.
16. 10. 2012 | 11:13

RK napsal(a):

To je hloupost... nezaměstnanost je 8%, z toho si odpočítejte nemakačenka, ať hnědý nebo bílý, a to číslo co zbyde, není nikterak vysoké. To je problém Čecháčkovství...
DOSTAL jsem byt, DOSTAL jsem práci, DOSTAL jsem půjčku na auto.. blá blá blá...

Koukejte makat lenoši, práce je dost, zvyšte si kvalifikaci, naučte jazyk, mějte 2 práce jako jiní, a budete se mít velkoryse :-)
Všichni by jste pořád všechno chtěli zadarmo. Ale co, jste v tom vychovaní.
A tenhle Judr. Hortl, to je prasátečko panečku :-) To koukám kam ten to až valí...
Znárodňovat byste chtěli... No, určitě vám to ti zahraniční investoři všechno darují, aniž by tuto zem nepostihla válka... A Rusko vás bránit nebude, na to nespoléhejte. To si počká až co zbude, a pak to spolkne :-) Hodně štěstí vy "odbojáři" .... Ach jo...
16. 10. 2012 | 11:13

Pepa Josef napsal(a):

Ad Eva: já vím, že to není jádrem Vaší výpovědi, ale vždycky zatrnu, když někdo volá po trestu smrti. Myslím, že civilizace je trochu jinde. Nepleťme si trest a mstu. Tresty nic nevyřeší, řešením je běh na dlouhou trať, který není v módě, výchova lidí k hodnotám, ne k sobectví a hrabivému jáství, nikoli návrat k Chammurapimu. Pokud společnost půjde dál touto cestou, začne couvat k primitivní vendetě a bědování, že živíme z daní kriminály plné lumpů, které jsme si sami vypěstovali zahleděním do sebe, přičemž o sobě nevíme zhola nic.
16. 10. 2012 | 11:14

Jarda napsal(a):

Děkuji za doplnění o dluzích ve světě Violo , je zde názorně vidět co to musí být za dlužnou sumu celkem a ještě k tomu 3 roky poté. Řeči o tom, že zadlužujeme budoucí generace je absolutní nesmysl ... o jaké generaci budoucí se to mluví? Tady stejně už naše budoucí generace žít nebudou, a když ano tak v područí Číny nebo Indie , protože my stejně pomalu vymřeme! Stačí se podívát na současný vývoj porodnosti a oni nás se svými generačními přírustky prostě převálcují !
16. 10. 2012 | 11:15

Luck 68 napsal(a):

ZÁLEŽÍ NA JMÉNU A BARVĚ POLITICKÉ STRANY ? NEJEN GENY SE DĚDÍ A VÝCHOVA SE PŘIDÁ !
http://uvkscm.blogspot.cz/
16. 10. 2012 | 11:15

Pepa Josef napsal(a):

RK: padnout na držku a být vyčerpaný odkopnut náš cíl - ? Přeji Vám pevné zdraví, abyste nemusel být rád, že jste DOSTAL aspoň příspěvek na péči a vozík, a zdravou rodinu, abyste neřešil dilema, jestli pracovat a odložit nebo pečovat a mít holý zadek.
16. 10. 2012 | 11:17

Vašek napsal(a):

Říkám to od začátku a musím to říci i teď - měli viset. Byla mezi nimi spousta "lidí", kteří způsobili nepředstavitelné zlo a jež nebyli nikdy potrestáni a tím byl dán signál, že se vlastně nikdy nic tak strašného nestalo a dnes už jsou hodní, vždyť za posledních 20 let nic neudělali - dnešní mládež to vidí takto a nelze se jí divit.
Nelačním po krvi, ale zločin má následovat trest - nikoliv odpuštění, to je pokřivený pseudohumanistický pohled na svět ala p.Havle, jak si jej jinak vážím a my na to dojedeme - všichni!
16. 10. 2012 | 11:18

PetrKnap napsal(a):

Socialni demokracie existuji v Evrope bez komunistu uz pul stoleti, jen Cesi to nechapou, protoze jsou tak orientalne iracionalni a bolsevicky zdegenerovani z komunistickeho ortodoxniho nabozenstvi ze veri na zazraky, a nepochopili, ze komunista a socialista neni vubec jedno a to same. Komuniste jsou rakovinou v kazdem politickem systemu. Cesi nechapou ze v 68. roce komunisti pozvali na vlastni narod cizi armadu jen proto, ze odmitli "socialismus s lidskou tvari", a namisto toho, aby je Cesky narod odsoudili po roce 89 za "zradu vlasti" oni je nechaji existovat jako politickou stranu, a dnes je nakonec jeste voli. Komunisté nejsou strana, nýbrž nabozenska sekta, spiknutí luzy neschopnych proti schopnym. Cesi jsou jediny narod, ktery volil komunisty v roce 46, Cesi jsou take jediny narod, ktery dovolil po roce 89 diktature aby se "diktatura" politickou stranou. Co cekat od takoveho naroda? Kdo nechape, ze politiku delaji lide, tak nepochopil nic, a zaslouzi si aby si historii zopakoval, aby mu bylo vladnuto. Kde není rozum, tam je bic a ostnantý drát. Cesi by si to znovu zaslouzili. Více nez tri generace prosly paranoidním mlynem „vychovy komunistického cloveka", vysledkem této „vychovy" bylo poskození kulturní podstaty lidskych bytostí. Dlouholety zivot v komunistickém státe ponicil v lidech to, co delá cloveka schopnym z vlastní vule pracovat, premyslet a ctít zájem blizního. Narod degeneroval, ze statu se stalo stado. S timto materialem nemuze existovat demokracie, kapitalismus, ale ani socialismus. Jedine komunismus v minulosti dokazal vyuzit temne stranky cloveka; ted, pokud nechteji komuniste zopakovat rok 48 tak se stanou jeho obeti oni sami, jako se jim stala hlavne ODS. A uz dopredu si to komuniste zaslouzi. Snad teprve potom, az narod zjisti ze zazrak nenastal, ze spasa neprichazi shora, ze "nekteri cesti politici jsou vsichni stejni", a ze na barvach nezalezi, prestanou verit na zazraky a konecne myslet. Zatim se ale chovaji jako skutecni idioti, kteri z trucu voli KSCM, nebo nejdou volit vubec. Narod v puberte.
16. 10. 2012 | 11:18

@@ napsal(a):

Milí voličové komunistické strany:
Uspěli jste ve volbách. Mohli byste být spokojeni. Není od vás rozumné, že pořád dáváte najevo, jak moc nenávidíte každého, koho ten váš úspěch nepotěšil.
Takhle vám to k cíli, kdy se nikdo proti vám neodváží ani špitnout, bude trvat dlouho. To vaši předchůdci byli v šestačtyřicátém chytřejší. Tvářili se jako miliusové.
16. 10. 2012 | 11:19

matahari napsal(a):

"Komunisti jsou většinou neschopní lidé...."tak to mě velice urazilo.Sleduji s velkým zájmem kam se ubírá naše školství.V porovnání s celým světem jsme už skoro na samém chvostě.A to jsme měli a díky totalitnímu školství ještě i máme odborníky na všech úrovních,kteří jsou uznáváni na celém světě.My jsme za komunistů poctivě šest dní v týdnu studovali/to byla ještě pracovní sobota/a poctivě se připravovali na povolání.Za padesát let kantořiny jsem vychovala nejednu generaci mladých a díky,že jsem stará a dnes již nemusím učit.A kdepak jsou tolik známé "zlaté české ručičky",ale kdeže,dnes se přeci živit se rukama nevyplácí.My si ten diplom někde koupíme.Dnes je všechno možné.Dala jsem svůj hlas lidem o kterých si myslím,že by i tuto otázku chtěli řešit.
16. 10. 2012 | 11:20

Občan Čech napsal(a):

4Pepa Josef
Vysvětlíte jak chcete polepšit "člověka" který povraždí třeba 10 lidí??
Mě totiž trne z pitomostí kázaných pseudohumanisty...
To co vy nazýváte vendeta je ochrana slušných a hodných lidí, naopak pseudohumanismus je pro to aby vrazi žili v luxusních kriminálech z daní pozůstalých. Máte naprosto zvrhlé "myšlení"
16. 10. 2012 | 11:20

Josef Karlas napsal(a):

Ano v 50-tých letech v režii Stalinizmu byla prodlouženou rukou Gottwalda u nás pošlapána demokracie a došlo k vykonstruovaným procesům. Tolik historie, na kterou tvrdě doplatila i naše rodina. A l e s nástupem rehabilitace za vlády Antonína Novotného došlo k uvolnění a kdyby si komunisti po r.1968 nezačali vyřizovat účty nesemlelo by nás to tak, jak nyní vidíme když též startovali po r.1990 novodobý kapitalismus. Nynější komunisté mají proto úspěch, neboť pravice v této banánové republice prohrála veškeré šance a největšího zla se dopustila velká koalice ODS a ČSSD když umožnila vytunelování této republiky. Nyní si určitě umím představit ve vládě neokomunisty, neboť jedině oni pomohou rozkrýt velké podvody a navrátit tunely do majetku státu ve stylu Exekuce nejen pro chudé, ale i pro bohaté. Je to smutné, ale očistu ČR mohou za současného morálního rozkladu udělat jenom komunisté!
16. 10. 2012 | 11:21

novák napsal(a):

to je najednou znalců poměru. kde jste byli odborníci petře! pepo! evo! blatane! lioonete! antoníne!stejskale, hrubeši,nebojso,vaňku, violo a další,kde jste byli? škoda. a další vždyt víte z historie že s lidmi se nikdo z vlád nikdy nebavil a nikdynbylo moc na výběr. vlády komunikujou s lidem pouze... když je revoluce bohužel
16. 10. 2012 | 11:21

Páťa Tlučhoř napsal(a):

český podnikatel-kapitalista se chová přesně tak, jak ho komunisté kdysi líčili. Chamtivý, bezohledný atd. Ve vyspělém světě mají podnikatelé určitou morálku a zodpovědnost za zaměstnance a potažmo celou společnost. To je historicky rostlé a to je ten hlavní důvod, proč v celém postkomunistickém bloku jsou obrovské rozdíly mezi sociálními skupinami. Tady se podepsal komunistický teror na celém národě. Kupředu levá zpátky ni krok. Smrt našemu třídnímu nepříteli. Taková je i dnešní realita v ČR. Bohužel za dnešní bídu a nouzi obyčejných občanů nesou vinu komunisté.
16. 10. 2012 | 11:22

František Blatan napsal(a):

Tam zlodějem kráčí komunista. Přestaňte krást vládní gauneři a je s komunismem v Čechách konec. Jednodušeji to už napsat nejde.
16. 10. 2012 | 11:22

František Blatan napsal(a):

Za zlodějem kráčí komunista. Přestaňte krást vládní gauneři a je s komunismem v Čechách konec. Jednodušeji to už napsat nejde.
16. 10. 2012 | 11:23

pepa napsal(a):

je vidět kolik lidí je mimo realitu,jeden píše ,že místo keců pracovitý člověk maká na zahrádce,an asi na ní nemaká,protože by věděl,že koupit mrkev v supermarketu je levnější než si ji vypěstovat na zahrádce (semena+substrát+voda),já poslední roky pěstuju akorát šnitlich a kopr,nebo další jak tu vyhrožuje že komanči "přikovají k soustruhu" to by měl říct soustružníkům bez práce co chodí akorát občas načerno na zateplovačky a když mají štěstí tak si zaoustruží načerno o víkendech za 60kč na hodinu,ti by to každodení přikování brali všema deseti....
16. 10. 2012 | 11:24

NIK napsal(a):

Je to vždy tragikomická zkušenost - začíst se do takovýchto diskusí, a to zejména diskusí nad tématy, která zavánějí politikou, náboženstvím apod. Občas si toto zpestření dopřeju (a resumé je vždy stejné).

Jedním z pozoruhodných rysů dnešní doby je i to, že všichni jsou odborníky na všechno. A největšími a nejagresivnějšími "odborníky" bývají zpravidla ti, kteří čerpají z tak kvalitních a vyčerpávajících zdrojů, jako jsou mlhavé vzpomínky na poučky z vysoce odborně erudovaných učebnic dějepisu či občanské nauky na ZŠ (v šedesátých, sedmdesátých či osmdesátých letech) nebo jako jsou neméně vysoce odborně erudované hlášky v nejrůznějších denících či týdenících. Ani zdání nějaké skromnosti, o jakési pokoře ("vím, že nic nevím") ani nemluvě. Mně je to přece zcela jasné a vy ostatní jste ...

A třeba Vy, Anno:
* "Nikdy jsem v žádné politické straně nebyla ...". Nu, něco v tomto smyslu je častým argumentačním odrazovým můstkem v řadě těchto diskusí. Někdy to je pravda, někdy asi taky ne. Ale co tato informace vlastně říká? Řada těch, kdo ve straně nebyli, byla tehdy stejně pevně (ne-li snad ještě pevněji) "usazena" v panujících poměrech a spokojena s nimi. A - bohužel - člověk se často setkal s tím, že jablko padalo i hodně daleko od stromu.

"U nikoho z nás KSČ nedevalvovala hodnoty ...". Ono by asi bylo lepší, kdyby to o vás mohl osvědčit někdo jiný, že ...?

"Od Sametu uplynulo už téměř čtvrt století ... takže už dávno bychom se měli chovat jako slušní a pracovití lidé ...". Hm. No, když před tím téměř čtvrtstoletím říkali moudří lidé, že bude potřeba alespoň dvou generací, aby došlo k žádoucím změnám (lidského "materiálu"), zdálo se to přehnané. Leč dnes vidíme, že to byly názory skutečně moudré a nikterak přehnané. A vezměte si třeba ty milé zahrádky (nikoliv nezbytně u paneláků)? Čím je asi dán ten rozdíl mezi zkušenostmi z našich zemí a třeba těmi ze Švýcarska, Bavorska? A nemusíme hovořit přímo o těch zahrádkách. Čím je třeba dáno to, že tam (můžete odůvodněně očekávat že) zájemce zastaví u cedule "Blumen", odebere z políčka vybrané květy, ve schránce zanechá patřičný obolos a jede svou cestou? Dobrým rozlišovacím znamením bývají také hřbitovy. Čím jsou dány ty opět nebetyčné rozdíly mezi situací (v upravenosti, v dodržování pravidel, v možnosti ponechat zde např. zase ony květiny k volnému výběru a úhradě apod.) zde a tam?

"Jen chci připomenout ...". Nu, a nebude to třeba také tak, že kroky našich tzv. pravicových politiků budou trochu (nebo i hodně) dědictvím dob minulých? Podobně jako způsoby fungování tzv. podnikatelů, manažerů ... Ale třeba také jako postupy četných podvádějících příjemců sociálních dávek, nezaměstnaných ...

Ale já vím: Vanitas vanitatum, et omnia vanitas et aflictio spiritum.

Pěkný den.
16. 10. 2012 | 11:24

Cubatieur napsal(a):

Primitivní hysterický výkřik autora hozený do tmy.
Je třeba si říci, že komunisté jsou již 22 let z obliga, protože se na dnešní totalitě nepodílí a tak bych se zeptat, čímpak to že jim přibývá stále víc voličů ? Cožpak nikdo nechce do skvělé pravicové budoucnosti kde vládnou rovné šance, svobodná ruka trhu a zodpovědnost každého občana, zaručené výdělky, budoucnost properující rodiny ?
Čímpak to, že stále víc lidí volá po socialismu ? Komunisty potažmo socialismus lze označit za ráj na zemi už jen proto, že důchodové konto bylo oddělené od rozpočtového...což pravdoláskáři ihned zrušili...

Kolega - bývalý senátor ODS (!!!) mi řekl že - "buďte rádi za oranžovočervené kraje již 4 roky, jinak byste teprve pocítili zdeformy, levicové kraje to všecko zatím brzdí, jinak by tu bylo jak za Thuna, Taafeho a Urxe = první republika se vším všudy = hladomor a střelba do otroků...ani si nedovedete představit co se ještě chystá..."

Pandur s vámi autore...

Všem: Volte pravici, dřív to půjde všecko do kopru.
16. 10. 2012 | 11:25

JanS napsal(a):

V roce 1989 bylo v tehdejší ČSSR asi jeden milion osmset tisíc komunistů.
Přihlédneme-li k tomu, že většinou měli rodiny, tak počet lidí, kteří byli buď sami v KSČ nebo v KSč byl někdo z jejich rodiny byl asi 7-8 milionů.
To je asi polovina všech občanů tehdejší ČSSR.
To jistě není zanedbatelné.
Kde tito lidé jsou?
To najednou prozřeli?
Otočili se o 180 stupňů?

Tragedii čechů je to, že vždycky chceme být papežštější nežli sám papež.
Když socialismus, tak pořádně - viz například likvidace i malých živnostníků, přičemž tito ve většině okolních socialistických států fungovali bez problémů.
Když kapitalismu, tak také pořádně, nejlépe ten z devatenáctného století podpořený hesly peníze nesmrdí a úspěšný je ten, kdo má bez ohledu na to jak k majetku přišel. A úspěšnost se nesmí trestat, tak ať daně platí ti, co mají málo, ta tzv. lůza.
O těchto věcích by se toho dalo napsat hodně, já jenom zdůrazním skutečnost, že pod heslem rozděl a panuj se zde někdo snaží rozdělovat společnost na úspěšné (a to za každou cenu bez skorpulí) a neúspěšné, bohaté a chudé, bílé a méně bílé, nemocné a zdravé a především mladé a staré.
Já mezi mladé už nepatřím, ale nepamatuji si, že bych někdy v dobých svého mládí slyšel někoho ze svých vrstevníků mluvit špatně o důchodcích závidět jim jejich důchody. Dnes?
Přečtětu-li si názory na internetu jak se staví mnozí mladí lidé k důchodcům, tak se mi vybaví říkanka:
"Dědeček a babička ujídají chlebíčka. Až z nich budou kosti, bude chleba dosti!"

Proč, jsme tak nešťastní, nebo možná hloupí, že musíme jít buď pravou nebo levou struhou?
Proč nedokážeme jít prostředkem?
Proč si nedokážeme, nebo se o to alespoň nepokoušíme si vybrat to lepší z toho co bylo a aplikovat to do toho co bude? Proč vždycky musíme vylét z vaničkou i dítě?
Je to naše hloupost, neschopnost, nebo je to vychytralost někoho jiného, kdo nás vždycky dokáže zblbnout? Nás i naše předky a bojím se, že i naše potomky?
16. 10. 2012 | 11:25

matahari napsal(a):

Pane Vašku, skutečně mě z vašich slov mrazí a máte "odvahu",myslím,že by se tím měl někdo zabývat.Doufám,že máte i vy ve své rodině nějakého toho "bývalého"komouše a ze srdce mu to přejete/v oslovení vy nepíši velké v,protože si to ani nezasloužíte/,ne že nelačníte po krvi jak píšete,ale vy se na ni přímo třepete.Vaše nenávist nezná mezí a to je to co žene lidi k volbě komoušů.
16. 10. 2012 | 11:28

jepice napsal(a):

Eva napsala:
Jenže ti co podepsali Chartu, Několik vět se právě podepisují teď na naší dnešní situaci a bez peněz rozhodně nebyli.
-----
Strýc Pepin by řekl: Co to plantáte, osobo?
Já jen nevěřícně krčím rameny.
16. 10. 2012 | 11:29

RK napsal(a):

To já vám přeji také Pepo, to pevné zdravíčko. Nikomu nepřeji nic zlého, ale přeci sám nevěříte, že něco takového dostanete? Podívejte se na KLDR, to je jediná forma toho ryzího komunismu, která zůstala. Hrůza!!! A co ta Čína, tak hojně opěvovaná voliči KSČM... Tam Vás nejspíš utratí jako psa, když onemocníte pane. Tam sice vládnou jakýsi " komunisti ", ale funguje tam ta snad nejhorší forma ryzího kapitalismu. Tam člověk nemá žádnou cenu. I na Kubě už od toho upouštějí, a my, jako blázni si to tu zavedeme znova? To je divné ne?
Zkrátka, buď je KSČM jen lepka na voliče formou té "zlaté komunistické éry", nebo jim jde opravdu o to, získat totální moc, a v tom případě je to zlé. Protže pak se budou inspirovat právě v KLDR nebo spíše Číně. Vždyť pan Filip je hrozně obdivuje.

Nechci tu někoho urážet nebo tak, jen mi to prostě nejde do hlavy, že někdo může věřit tomu, že tu prostě zahraniční investoři zabalí kufry a všechno tu nechají komunistům, kteří tu z toho voličům zařídí blahobyt... Toť vše.
16. 10. 2012 | 11:29

kampai napsal(a):

Je úplně jedno, jakou ideologii volíte. Každá má v sobě zárodek dobra. Jde hlavně o lidi, kteří ji právě reprezentují.
Když se podíváte na demokracii, tak toho ve světě taky moc dobrého neudělala. Anglická demokracie v Indii, francouzská demokracie v Indočíně a Alžírsku, americká demokracie s indiány a s černochy...
Církev taky nic moc - procesy s čarodějnicemi, inkvizice...
Tak proč by právě komunisti měli být těmi jedinými špatnými?
Pokud někomu dáte neomezenou moc, tak ji zneužije. A je jedno, zda je vlevo či vpravo.
16. 10. 2012 | 11:31

alena napsal(a):

vas clanek mi pripada jako reklama na zubni pastu-cistete si zuby a budou vzdy krasne bile- bez ohledu na to jake ma kazdy clovek dispozice,zase jeden co sve myslenky vnucuje celemu narodu , vase zkusenosti z ziti v tomto narode jsou bud nulove nebo zadne, mozna byste mel vice chodit mezi lidi a vice poslouchat jejich zkusenosti, nevim proc se porad hrabete v minulosti a zasevate blbou naladu mezi lidi,
16. 10. 2012 | 11:33

Rebelka napsal(a):

Mladší stále útočí na starší ale je to úplně jednoduché, ti starší mohou prostě srovnávat.Lidem stačí žít v klidu a vychovávat děti, k čemuž přirozeně patří mzda za vykonanou práci. Po našich předcích nám tady zůstali, továrny (Sklárny, hutní průmysl, hlavně jsme byli soběstační v oblasti zemědělství a jiné) Dnes z toho vůbec nic nezbylo, nejsou pracovní místa z lidí v produktivním věku se stávají nezaměstnaní a v důsledku toho se dostávají do finančních pastí, pokud nemají pomoc z rodiny, stávají se z nich bezdomovci - V r.1989 přebíral vládu prognostický ústav, který byl založen soudruhem Štrougalem. Výběr byl velmi přísný,takže tam museli být komuističtí funkcionáři. Vzešli z toho, ODS Václav Klaus,ČSSD Miloš Zeman a jiní. Kteří utvářeli Politiku a Zákony(hlavně nepřehledné aby se jejich zločinům mohli sami bránit) této země.Těch poctivých se tam našlo také hodně ,ale již vytvořená politická špička se těch co by šli proti nim elegantně zbavila. Takže pozor !! vy modří a oranžový znáte vůbec zakladatele vašich oblíbených stran? Nabojujte až tak za své strany. Po 23 letech vidíme kde náš stát a s jakým dluhem stojí. Já osobně bych prohlásila tyto vládnoucí strany a jejich vládní příznivce za zrádce národa. Ještě chci dodat" ! Žasla jsem nad drzostí soudruha Dlouhého, který chtěl kandidovat na prezidenta. Opravdu si myslí, že jsme národ tupců snad i kreténů ,kteří zapoměli jakou zrůdnost tím, že připravil tisíce lidí o práci tím, že zlikvidoval továrny. Co udělal? Stačí se podívat na film ,,Pretty Women"(Kladenská Poldi)ať mi nikdo netvrdí, že by se v dnešním světě na trhu neudržela Poldi a nebo jiné závody v Čechách,Moravy a Slezka. Jakou odměnu za to měl, že zneužil důvěřivost slušných lidí, věřili jsme jim protože jsme si mysleli, že to s námi myslí dobře !Jsme jen kapkou v moři ekonomického toku. Proč NEUDRŽELI A NEVYLEPŠILI TO CO JSME ZDĚDILY !! Dávali cizím firmám a cizincům daňové prázdniny ? Proč ? Ať to vezmu z jakého koliv konce, je mi zle. Nevím kdo dokáže dát tuto zemi do pořádku ale pokud se mu to podaří někdy ? Zaslouží si Nobelovu cenu !

Internet
Firmy
Mapy
Slovník
Zboží
Videa
Obrázky

Hledej v internetu:přístupná verze

pretty women Seznam

Internet
Firmy
Mapy
Slovník
Zboží
Videa
Obrázky

pretty women Seznam

Internet
Firmy
Mapy
Slovník
Zboží
Videa
Obrázky

Hledej v internetu:přístupná verze

pretty womendělali přesný opak toho co udělá dobrý zprávce... zajistí práci pro co nejvíce lidí, z toho jsou odvody daní do státní kasy.
16. 10. 2012 | 11:36

Inkvizitor napsal(a):

Je zajímavé, jak u některých lidí vyvolává strach výsledek těchto voleb. Jak se někteří, pravicově zaměření, snaží nacházet "kostlivce" ve skříni, jen aby postrašili úspěchem KSČM ty ostatní. Je zřejmé, že nejvíce obav musí mít ti, kdo byli "přisáti" na krajských zdrojích peněz za tichého souhlasu pravicových lídrů. Těmto lidem, tetelícím se strachem co bude, zřejmě jejich penězovodné "kohoutky" vyschnout na délku celého dalšího volebního období. A že tím pádem bude možná více peněz na sociální programy, než na příjmy do jejich kapes musí být pro ně každodenní noční můra.
Za minulého režimu bylo těchto lidí značné množství a §132 - rozkrádání majetku v socialistickém vlastnictví byl u soudů velmi frekventovaný. Jaký rozkrádačský ráj se těmto lidem otevřel příchodem roku 1989 netřeba rozebírat. Jaké důsledky to pro tento stát přineslo si doufám uvědomí každý z nás. Kam asi odešli ti, kdo za minulého režimu provozovali např. veksl? Mohu vás ubezpečit, že jsou nyní na velmi vysokém místě žebříčku pravicové hierarchie.
Bude tedy pro kraje levicová vláda přínosem, či nikoliv? Řekl bych obrazně, že z čisté vody, která jediná zbyla po pravicových vedeních, se dobrá polévka dost dobře uvařit nedá. Jsem ale přesvědčen, že levice v krajích udělá vše z toho co umí, aby ta "polévka" pro poctivé a pracovité lidi měla přeci jenom po čase nějakou "chuť" a že se budou rozvíjet sociální programy pro ty, co to potřebují.
16. 10. 2012 | 11:38

SL napsal(a):

Jo, jasně, problém je v komunismu a téhle generaci a příští generace budou určitě jiné, lepší. Musím se smát tomuhle blogkomentáři pána, jeohž uvažování je ve stejném vakuu zrozeném normalizací jako těch politických představitelů, které kritizuje.
16. 10. 2012 | 11:38

Ruský nacionalismus. napsal(a):

Je nutno dokončit revoluci, zrušit komouše.
16. 10. 2012 | 11:39

komoušhomouš napsal(a):

pravda !no mělo se s komančema víc zatočit a ze současnejma taky kecy nebojsů petrů blatanů atp. jsou na hovno už nepište čau
16. 10. 2012 | 11:39

SL napsal(a):

A vidět, jakým způsobem pracuje vystudovaný sociolog s pojmem "normální", to je zas k pláči.
16. 10. 2012 | 11:41

Pepa Josef napsal(a):

Občan Čech: Děkuji za Váš názor, který jsem si se zájmem přečetl. Kéž tento stát vychovává hojnost hodných a slušných lidí, aby nás zvrhlé mohli ve vlastním zájmu zpacifikovat:)))
16. 10. 2012 | 11:41

Vašek napsal(a):

Pro matahari,
Vy se nestydíte se tady chlubit tím, že jste byla součástí systému, kteý vychovával ovce, zavíral a popravoval lidi za jejich názory včetně žen?
Pokřivila jste osobně několik generací a považujete to za zásluhu? Neuvěřitelné !
A ne , široko daleko ve své rodině žádného komunistu nemám, musel bych se stydět nebo ho uškrtit.
Zato jsem viděl umírat mé prarodiče doslova v chudobě o které jste vždy tvrdili, že neexistuje, zoufalé z toho, že po tom, co celý život dřeli na rodinné farmě jim ji lůza sebrala a doslova zdevastoval, rodinu vystěhovala, část poslala do uranových dolů za to, že vlastnila majetek, který se zachtělo funkcionářům KSČ, otec nemohl studovat, vyhodili jej ze střední hospodářské školy, ani já jsem nebyl přijat na školu, kterou jsem si vybral a složil přijímací zkoušky jako jeden z nejlepších.
Ale zdaleka jsme nedopadli nejhůře, byla spousta daleko postiženějších, zničených rodin , životů, generací a popravených, ale o tom jaksi mluvit nebudete že ? To se prostě nestalo...........
16. 10. 2012 | 11:47

Dwarf napsal(a):

Vážený pane Miloši Řího,
spadl jste z Měsíce nebo proč jste se tak ztrapnil??
Prosím, řekněte mi, CO udělala vláda pravice dobrého nezjištně pro stát a lidi za 22 let??
A srovnejte to s vládou komunistů za socialismu!
Prakticky vše, co dodnes funguje - síť škol, nemocnic, silniční, eletrárenská soustava,bydlení (paneláky, kdysi zatracované) apod. vybudovali komunisté!!! Ano, oni navázali na rok 48 a něco málo už vybudováno bylo. Ale oni to rozmnožili měrou nebývalou. A o stát a lidi postarali.

CO PRO NÁS, OBYVATELE STÁTU JAKO CELEK, aby to sloužilo všem, VYBUDOVALA NĚJAKÁ PRAVICOVÁ VLÁDA??

A VYSVĚTLETE NÁM PROSÍM, JAK TO, ŽE KDYŽ KAPITALISMUS JE VÝKONNĚJŠÍ NEŽ SOCIALISMUS, NEDOKÁŽE USPOKOJIT ZÁKLADNÍ POTŘEBY VĚTŠÍ ČÁSTI LIDÍ NEŽ SOCIALISMUS?

A JAK TO, ŽE KAPITALISMUS ZADLUŽUJE??

Logické vysvětlení je, že nadhodnotu prostě někdo ukradne. Bohatí daně už téměř neplatí a pravici si kupují. Viz. např. Bakalovy desítky milionů Kč před volbami pro ODSTOPVV.
Že individuální zisk jednoho, za jakýchkoliv okolností, je neslučitelný s prosperitou jako celku.

Ovšem s tím určitě nesouhlasíte a já si na vaši odpověď počkám. Dnes jsem se ještě nesmál. Ale prosím neříkejte, že za to může vláda vedoucí komuniostické strany před 22 lety atěch 22 let prostě kapitalismu nestačilo. To by mi praskla bránice! :-)

PS:
nikdy jsem nebyl komunista. V roce 89 jsem jako student objížděl venkov a agitoval ve prospěch demokracie, ne toho, co přišlo, zlodějského mafiánského kapitalismu. Neměl jsem komunisty rád, ale dnes začínám mít pocit, že to byl alibismus a svůj tehdejší postoj tváří v tvář smutné modré realitě přehodnocuji.
16. 10. 2012 | 11:50

olga napsal(a):

Viola
Taky vás zdravím. Souhlasím s tím, že víra je na prvním místě. Ovšem myslím si, že přijmout víru je snadnější pro člověka, který dělá skutky. Jen si potvrdí své jednání. Je tu ještě jeden výrok, který mluví ve prospěch komunistů. Je to o tom, že dvěma pánům nelze sloužit. Nelze sloužit Bohu a mamonu zároveň.
16. 10. 2012 | 11:50

Eva napsal(a):

Milá " jepice" nebuďte naivní, je vidět, že nevíte co se skutečně dělo.
16. 10. 2012 | 11:51

jepice napsal(a):

Milá Evo, zdá se naopak, že jsem u toho byla blíž než vy.
16. 10. 2012 | 11:54

Eva napsal(a):

A pokud se týká trestu smrti, to není pomsta, vendeta ap.Ale spravedlivý trest za porušení zákona - pokud člověk zavraždí prokazatelně jiného člověka.
16. 10. 2012 | 11:54

Vašek napsal(a):

Ještě bych tady všem chtěl říci jedno, není důležitá etiketa, ale obsah. A tak de facto komunisté, tedy lidé s pokřiveným smýšlením jsou všude, napříč stranami ve vyšších funkcích zpravidla pohrobci kom. kádrů, členové širších rodin, jejich přátelé, úderníci SSM a podobná sebranka, podporovaná těmi komunisty, kteří "zprivatizovali" rerpubliku, protože který slušný občan tohoto státu měl po r.89 peníze na koupi podniků? Ano veksláci,zloději a komančové.
Čili i když řvou z prava je tam velká část těch co zlodějů co křičí "chyťte zloděje" .
16. 10. 2012 | 11:54

Dwarf napsal(a):

Ještě něco, pane Miloši Řího.

Řekněte mi, jaká svoboda u nás pro jednotlivce je? Kromě svobody umřít, žádná. A pokud dnes jde člověk proti systému, je zlikvidován.

Nebo je svoboda si vybírat z výrobků stále týž koncernů? Kupovat umělé potraviny v lákavých obalech, kontaminované glutamáty, konzervanty a genově upravenými plodinami?

Oč to měli za socialismu disidenti jednodušší! Měli zajištěnu práci - byť podřadnou, třeba v kotelně. Měli dotované bydlení, měli zdravotnictví a školství zadarmo, garantované důchody. Měli čas a peníze na setkávání a intelektuální práci. Zatímco v neoliberalismu by hnili na ulici.
Nebyla to svobodnější svoboda?
Co by za to hodně lidí dalo dnes, aby se měli jako disidenti za socíku!
16. 10. 2012 | 11:56

Ilča napsal(a):

Bylo by zajímavé znát věk autora blogu - jak moc zažil vládu komunistů, jak konkrétně JEMU ublížili. Osobně jsem zažila, jak se bavily dvě velmi mladé dívky (šly poprvé k volbám) v autobusu : "budu volit kohokoliv, jen ne ty zasr... komunisty"
...
16. 10. 2012 | 11:57

Milan P napsal(a):

Je "dobře". že někdo občas napíše takové slátaniny. Nebýt toho musel bych si myslet. že lidem nezáleží kde žijí. Jsem komunista už dlouho budu jím dál.Ti komunisté.kteří jsou dnes v KSČM jsou lidé. kteří mají svou zem rádi, Ví. že jejich předchůdci se dopustili chyb, které jim společnost těžce odpouští. přesto stále pracují pro ostatní. Je mnoho zastupitelů na obcích městech včetně starostů, kteří mají svou lidskou autoritu asi i proto komunisti dostali šanci. Svět není černobílý a ne vše co líbí mě se musí líbit ostatním. Projeďte si svět a možná pochopíte proč většina chce sociální stát a jistoty pro život.Šivot bez svobody je špatný a život bez jídla,bydlení život naení. Stavět jedno proti druhému je nesmysl. Je třeba vytvářet podmínky pro život tak aby byla možnost život důstojně žít.
16. 10. 2012 | 12:01

R. napsal(a):

Děsí mne, jakým směrem někteří jedinci uvažují...
16. 10. 2012 | 12:02

František Blatan napsal(a):

Největší katastrofou po 89 roce bylo, že se k moci dostali lidé, kteří nikdy nepracovali a nic pořádně neuměli jako Havel, Klaus, Dlouhý .... Havel v dalších letech víceméně ukázal, že jediné čeho byl schopen bylo pořádat mejdany pro vyvolené (Fórum 2000), tahat z bryndy kamarádíčky milostmi a lézt do zádele těm, kteří mu léto posílali bony (za tichého souhlasu ÚV KSČ) jinak nic. A velký ekonom Klaus to dotáhl tak akorát k pověstným balíčkům. Jenže Český človíček dá více na mimiku herců, než na recionální úvahu. Proto jsme tam kde jsme. V ...
16. 10. 2012 | 12:04

Kim napsal(a):

převzato od nicku TEMPLÁŘz jiné diskuze
TEMPLÁŘ Co obnášela zatracovaná TOTALITA? -
Všichni měli povinnost pracovat a měli práci. • Zákony byly jednoduché, jasné a přísné, platily pro všechny. • Kdo pracoval, dostával pravidelně 2x do měsíce mzdu nebo plat. • Pojištění bylo skutečně pojištěním, smlouvy jednoduché, srozumitelné i laikovi. • Levné a všem dostupné úvěry. • Získání bytu s nízkým nájemným (v mnoha případech i získání podnikového bytu). • Všechny srážky šly automaticky ze mzdy nebo platu a byly vypočteny vždy tak, aby člověku zbylo na důstojné vyžití. • Skutečně bezplatná lékařská péče, značně preferovaná prevence a očkování. • Výdej léků a léčiv jen za symbolickou částku 1,- Kč. • Podpora mladých rodin, matek na mateřské, jakož i péče o zdravotně postižené,seniory a těžce nemocné. Nebyla taková zvěrstva jako dnes,kdy hodně lidí, a dokonce i dětí, umírá jen proto, že rodiče neměli na jejich léčbu, případně nepatřili k těm šťastným, kterým se včas podařilo peníze sehnat za pomocí ponižujících zdlouhavých sbírek mezi lidmi. • Bezplatné preventivní prohlídky a očkování dětí, mnohdy prováděné lékaři přímo ve školních zařízeních. • Rozsáhlá sociální síť se skutečnou pomocí, kde neexistovalo, že by někdo zůstal na ulici, bez domova, bez pomoci. • Byla přísně trestána šmelina a lichva, kupčení a spekulace. Tyto činy se vyskytovaly velmi vzácně, především ve velkých městech. • Bezplatné školství od jeslí, přes mateřské školky až po VŠ. Obrovská podpora učňovského školství, kdy již v průběhu učiliště učni získávali praxi a zkušenosti přímo v podnicích, do kterých pak po skončení učiliště a získání výučního listu nastupovali. • Lepší kulturní využití volného času, jak dětí, tak i dospělých. • Téměř neexistovaly drogy a narkomani a zcela žádné herny. • Učitelé ve školách, ale i mimo školy, měli přirozenou autoritu,respekt a úctu,měli větší možnosti v postihování přestupků žáků a rodiče s nimi skutečně spolupracovali. • Policisté (tehdy příslušníci veřejné bezpečnosti) byli respektováni,měli větší autoritu a velmi vysokou objasněnost trestných činů. • Soudy všech stupňů byly daleko pružnější a řešily každý případ kompletně,tj. pachatel byl odsouzen zcela automaticky k náhradě škody a ta mu byla ihned a samozřejmě srážena z platu kdekoliv, kam nastoupil do zaměstnání, dokud vše nezaplatil. • Velmi nízká kriminalita způsobená tím, že pachatel věděl dopředu, že bude dopaden a škodu bude muset splácet. Tehdejší věznice (-nápravné ústavy) nebyly jako dnes, kdy mnoho rodin nebydlí v takovém luxusu jako současní vězni v nich dnes. • Nízká kriminalita byla způsobená také tím, že v záznamech pachatelů jejich trestné činy byly uvedeny stále, a ačkoliv nebyly počítače a internet,přece jen o každém zločinci a jeho skutcích věděli všichni zainteresování ,a tudíž nebylo úniku do anonymity. • Existovaly funkční odbory, podnikové rekreace, dětské rekreační prázdninové tábory, zájezdy… • Mládež byla maximálně zapojována do mimoškolních aktivit. • Velmi nízké zatížení lidí státní byrokracií, většinu pracovních věcí řešila mzdová účtárna. • Relativně větší soukromí a svoboda (možná někdo namítne, že to není pravda, ale je třeba si , že díky dnešnímu zneužívání techniky např. mobilní telefony, kamerové systémy, internet, kreditní karty, účty v bankách,velké množství duplicitně vedených registrů, se kterými pracuje velké množství lidí, a děravým zákonům na ochranu osobních údajů, je sledovaní soukromí tehdy proti současnému sledování zanedbatelné). NEVÝHODY • Nebyly denně banány, mandarinky, pomeranče… • Dováželo se jen to, na co byly finance, tj. za peníze, které se utržily za vyvezené zboží. • Omezené cestování do zahraničí mimo tzv. NSZ, které bylo regulováno převážně z důvodu nedostatku zahraničních měn, kdy bylo preferováno dovážení zboží,které jsme neuměli vyrobit. • Strach z STB, z této složky bezpečnosti měli strach hlavně ti, kteří chtěli a nebo již škodili zájmu všech. Kdo pracoval a nekradl, ten většinou s nimi neměl problém.
16. 10. 2012 | 12:06

R. napsal(a):

Ilčo - já jsem taky mladý a vládu komunistů jsem zažil v dětství, takže si toho mnoho nepamatuji. Ale to mi upírá právo nemít rád komunisty? Naší rodině vzali dům, rozkradli majetek. To co se vrátilo v restituci bylo v dezolátním stavu. Miluji všechny ty co hodnotí ostatní, aniž by je znali.
16. 10. 2012 | 12:06

Cubatieur napsal(a):

Stačilo měsíc bez chlastu a národ prozřel !!!
:-)))
16. 10. 2012 | 12:09

kim napsal(a):

převzato od nicku TEMPLÁŘz jiné diskuze II.
zažil jsem 70tá a 80tá léta a mohu podepsat. Neznal jsem nikoho ve svém okolí, ani z doslechu, kdo by byl pronásledován z politických důvodů. Také jsem neznal jediného bezdomovce, žebráka, nebáli jsme se nemoci, úrazu nebo toho, že nebudeme bydlet. V roce 89 lidé chtěli dělbu moci. Co nechtěli, je ztráta veškerého sociálního systému a likvidace hospodářství republiky. Většině lidí se dnes žije hůře než před rokem 89,vydělalo na tom jen málo lidí. A budou to právě tito lidé,kteří budou muset platit modré dluhy.

K vám, pane Řího, osobně: jistě i vy víte o zničených životech lidí, které exekuční mafie připravila o všechno, vidíváte žebráky důchodce, kteří žebrají na zaplacení nájmu a léky.
Co tomu říkáte, jako Skaut s tím souhlasíte nebo nesouhlasíte?? Pokud nesouhlasíte, co jako Skaut děláte pro to, aby se to zlepšilo?? Odpovíte ?? Nebo si to ve svém svědomí omluvíte opakováním hloupých jednoduchých pravicových pouček??
16. 10. 2012 | 12:11

paprtala napsal(a):

Když tu byli komunisté, tak s panem sociologem ještě jeho táta močil po plotech...
Takže co o tom může vědět!
Státní dluh byl 8 (slovy OSM) miliard a republika byla naprosto soběstačná v zemědělství a živila jetě SSSR...
16. 10. 2012 | 12:12

kulíšek napsal(a):

Naše republika je totálně v haj... Už nejsme schopni si vypěstovat ani ty blbé erteple a oharky, ale hlavně že tady máme zástupy mladých samolibých a přemůdřelých sociologů, politologů a já nevím kterého krista ještě, kteří umí jenom klapat zobákem, ale jinak pro společnost jsou naprosto k hov...
Pane, než bych svoje dítě poslal na skautský tábor s Váma a spol., to ho radši vezmu sebou do vinohradu a na pole, kde se naučí mnohem víc. Pracovat, vytvářet opravdové hodnoty a vážit si jich.
16. 10. 2012 | 12:14

kulíšek napsal(a):

pro kim:

Pane, to Vás v těch "70tých" a "80tých" letech neučili na ZŠ, jak se správně píšou pořadové číslovky ?
16. 10. 2012 | 12:18

Cubatieur napsal(a):

Na tu větu v 89 nezapomenu: " OF je tu jen jako záruka svobodných voleb a nebude kandidovat protože nemá mocenské ambice" !!! hned nato z něj vznikly frakce ODS, ODA atd...S krásnými hesly: "Musíme na chvíli zhasnout, špinavé peníze neexistují, 7 let hubených a 7 tučných...víme chceme dokážeme"
To poslední správné topolánkovské je: Krade ona krade on - všichni chtějí milion, proto vládnem vesele - kupředu do...
PS: Kdo to tam v tom Řecku totálně rozkrad ( dotace EU i státní kasu 8 let vláda konzervativní pravice) Ještě chvíli po modré a budem na tom stejně...
16. 10. 2012 | 12:20

Viola napsal(a):

Ilča

Miloš Říha má 27 let. Tedy mléko mu teče po bradě. Má vše zprostředkováno jen od rodičů, prarodičů a praprarodičů.
16. 10. 2012 | 12:32

PgDn Franta Nebojsa. napsal(a):

Děda byl zakládající člen Komunistické strany Rakouska,otec taky komunista.Jenom nechápu pradědečka ten byl feudál a továrník.Říkal že kapitalismus stojí za ho-lejno!Bratru to je skoro 150 let zkušeností.Oba dva režimi likvidovaly úspěšně nepřátele lidstva,židy.Nějak nám za 23let přerostli přes hlavu.Třeba milovník židovských bratří cikánů ožralý Vídeňský kníže pán,zástup papeženců,4%,bukvic,fetek a jimých demokratů.Není to právě on co zde nemá co dělat!Pošahaní nefachčenka and grandi - disidenti = škůdci národa a pracujících.Jak mohlo nějakého vola napadnout vracet majetky zrádcům,kolaborantům a keťasům,bankrotářům?Já nevím asi jsme se před 23 lety nadobro pominuly ,všichni!
16. 10. 2012 | 12:44

Jarsa napsal(a):

Kdokoliv, kdo má důvěru v KSČ, je buď komunista, budíž, nebo ten, kdo věří v její obrození. Stačí si přečíst něco z historie a nutně nezaujatého a průměrně vzdělaného člověka napadne souvislost s nacismem. Kdo věří ve změnu politické ideologie, nevidí GULAGy, ostnaté dráty a samé fízly.
16. 10. 2012 | 12:48

Vašek napsal(a):

Kim,
Vy jste přímením IR SEN?

Protože pak by to sedělo.
16. 10. 2012 | 12:55

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Bobek Miroslav · Boudal Jiří · Brenna Yngvar · Bureš Radim C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Černý Jan · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Dienstbier Jiří · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fábri Aurel · Fafejtová Klára · Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gazdík Petr · Glanc Tomáš · Groman Martin H Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrbková Lenka · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Chlupáček Ondřej · Chromý Heřman · Chýla Jiří J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kohoutová Růžena · Kolínská Petra · Kopecký Pavel · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Novotný Martin O Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Paroubková Petra · Passerin Johana · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Pikora Vladimír · Pilip Ivan · Pixová Michaela · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rath David · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Syrovátka Jonáš Š Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vích Tomáš · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojta Vít · Vojtěch Adam · Výborný Marek W Wagenknecht Lukáš · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy