Nevolnická mentalita

27. 11. 2010 | 20:37
Přečteno 4390 krát
Německo jako sebevědomý a nesmlouvavý vůdce Evropské unie požaduje závažnou změnu jím dost brutálně vynucené Lisabonské smlouvy o EU. Referenda se o ní nesměla konat. Jedině u Irska se nedalo nic dělat. Referendum zde je ústavně povinné. Ale v r. 2008 nedopadlo tak, jak si Německo a jeho spřízněné duše přály, a tak se muselo opakovat, aby až napodruhé vyšlo správně.

Nový post-demokratický řád Evropy tak opět nezadržitelně zvítězil. A nyní si Německo přeje znovu otevřít nedávno hlava nehlava protlačenou smlouvu o EU. Dosavadní výslovný, ale v poslední době nejen Německem ignorovaný zákaz finanční pomoci krachujícím státům eurozóny se má dodatečně odstranit, aby se neplatnost platné smlouvy v dané věci uzákonila. Vskutku příkladná úcta vůdce Evropy k právu.

Prezident Václav Klaus a Česká národní banka toho chtějí pochopitelně také využít, a to k uvolnění hrozícího smrtelného sevření, kterým je závazek České republiky v přístupové smlouvě s EU přijmout místo koruny jako novou měnu euro, a tak se vzdát svobodného rozhodování o vlastní měně. Proti přijetí eura se nyní staví rozumná většina občanů. A prezident s ČNB tedy požadují, aby vláda pro republiku v Bruselu prosazovala výjimku, tedy aby Česká republika nemusela euro přijímat.

Zveřejněná reakce předsedy vlády Nečase na tuto žádost je zarážející. Premiér nejdříve tvrdí, že požadovanou výjimku fakticky máme, přestože pro nás stále platí smluvně právní závazek euro někdy přijmout. Podle Nečase to ale tak ve skutečnosti není, protože „to udělat nemusíme a nikdo nás k tomu nemá sílu donutit.“ Premiér si zřejmě plete svou zajisté vysokou funkci s postavením proroka. Jak něco takového může vědět, když EU např. již dvakrát donutila Irsko, aby opakovalo referenda, jež po mediálním a politickém nátlaku nakonec dopadla tak, jak si panstvo přálo? Stačí kombinace úslužné a Bruselu (Berlínu) poslušné vlády s hrubým nátlakem a eurovrchnost má, co chtěla. Změna textu smlouvy s ČR by ale takové úspěchy kombinace servility a nátlaku ztížila. Proto je důležitá. Zdá se, že premiér nestatečně klame jak autory žádosti, tak veřejnost.

Neméně pozoruhodná je druhá část Nečasovy reakce. Dalším důvodem, proč nežádat při vynucované změně smlouvy o uvedenou výjimku pro Českou republiku, je prý to, že bychom pro ni těžko hledali souhlas dalších členských zemí „a zaplatili bychom třeba tím, že by se nám zhoršily podmínky pro čerpání strukturálních fondů nebo fondů pro zemědělce.“ Podle premiéra „centrální banka má velmi dobré právní a ekonomické postřehy, ale trochu jí chybí zahraničněpolitický pohled.“

Vypadá to ale tak, že si pan Nečas plete zahraniční politiku s hokynařením a domnělým právem jedněch vydírat druhé. Jakoby vydírání bruselskými fondy bylo něčím normálním a přijatelným. Pro bruselskou vrchnost to asi normální je. To ale vůbec neznamená, že by to pro předsedu vlády takto vydíraného státu mělo být rovněž normální. Jestliže je pro Nečase jako premiéra státu normální vyměnit právní záruku měnové svrchovanosti státu za peníze z bruselských fondů, jež jsou nadto ve značné míře penězi našich občanů, tedy z jejich daní, není předsedou vlády svobodného státu, ale nevolníkem. Pokud mu to jako normální a správně nepřipadá, měl by jako důstojný představitel svobodného státu žádost o změnu smlouvy ve prospěch právně zajištěné měnové suverenity bez váhání podat.

Bude-li tato zcela oprávněná žádost neúspěšná, bude pak logicky na místě požádat podle platné smlouvy o vystoupení České republiky z Evropské unie. Samozřejmě nikoli ze smlouvy o Evropském hospodářském prostoru, jež platí i pro nečleny EU. Tedy pokud nechceme zůstat nevolníky…

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

ujo napsal(a):

"smrtelné sevření"

Myslíte, že ti s eurem nepřežijí my však ano?

Chtělo by se říci: "svatá prostoto" na tu to však nevypadá , takže?
27. 11. 2010 | 21:37

JAHA napsal(a):

Ad:autor

Ciste teoreticky s Vami mozno suhlasit. Problem je, ze Cesko a jeho mena a financna sila nikdy nedosiahne uroven statov, ktore by si mohli dovolit "laskovat" so silnymi statmi EU tak ako Norsko, ci Svajciarsko.
Bohuzial - i pre ostatne staty.
27. 11. 2010 | 21:38

češka napsal(a):

Pane Bednári,
dmníváte se, ze ti naši kupčíci jsou lepší nez Němečtí?
Probendili jsme všechno zlato z CNB, které naši predci, a Husákova garda ještě jednou, krvavě zaplatili.
Takze světem jdeme v ekonomické krizi s hlavou hrdě vztyčenou a holou r-tí.
Ještě ze nás ti němci mají po staletí prokouknuté, takze vědí, ze politici si mohou plácat cokoli, lidi dělat chtějí a umějí....Ted se jim tam naši doktori pohrnou..
27. 11. 2010 | 21:53

stejskal napsal(a):

Dobrý den,

smazal jsemjeden urážlivý výkřik, který neměl nic společného se záměrem našich stránek, tedy poskytovat prostor pro věcnou a korektní debatu.

Děkuji za pochopení.

Libor Stejskal, editor blogů
27. 11. 2010 | 22:25

hoven napsal(a):

souhlasim s autorem,
proč lézt do eurozony, když se začíná rozpadat???? i kdyby nakonec EU dokázala finanční trhy uklidnit nějakou virtuální pomocí, (čemuž nevěřim) a všechny ty GYPSI země začaly tvrdě šetřit, tak co dál??? pořád tady budou ruzně výkonné ekonomiky a i když EU prosadí nějaký drsný fiskální pravidla a rozpočty se budou schvalovat v bruselu, tak pořád podle mě ten zakopanej pes tu zustane. řecko a německo je uplně jinej svět. pokud si nechá řecko euro a bude dodržovat rozpočtovou kázeň, tak tam bude všechno drahý a armáda nezaměstnaných . já sem zvědavej, jak se to bude řekum líbit. a jak to bude EU řešit.
27. 11. 2010 | 22:40

Jméno napsal(a):

Pane Bednáři, vy si neberte slovo demokracie do huby, neboť nemáte tušení co znamená. Onu neo-schumpeterovskou vizi politických elit "reprezentujících" občany spolu s Klausem opouštíte jenom tehdy, když napadáte instituce EU. Jinak vám občané neleží ani v patě.
27. 11. 2010 | 22:42

Liberál napsal(a):

Ještě že jsme nezavedli euro. Kdyby jsme dnes dali na blbé socanské rady tak nás euro stahuje stále ke dnu.
27. 11. 2010 | 23:33

češka napsal(a):

to hoven
Pane, lezíme uprostred EU, ekonomicky jsme s EU provázání, jakýkoli záchvěv německé ekonomiky na nás dopadá.
Jediný rozdíl je v tom, ze si naši politici hrají na samostatnost a opravdu uzitečné zákony oddalují, co se dá v naději, ze nevíme, jak to vypadíá za humny.
Výsledek - neexistence porádné a motivující sociální politiky, nezodpovědné, protoze nezodpovídající jednání firem, nespravedlivá spravedlnost.
Neprijetí eura znamená ztrátu 0,5 Kč pri kazdé bankovní operaci, coz znamená 2 prc.
27. 11. 2010 | 23:39

hoven napsal(a):

češka,
žadnou provázanost nepřijetím eura neztratíme, protože jsme členy EU a jednotneho vnitního trhu. to že máme svoji měnu dává ČNB do rukou mocny nástroj měnit kurz a tím reagovat na potřeby naší ekonomiky. kde mají v EU pořádnou a motivující sociální politiku, zodpovědné jednání firem a spravedlivou spravednost. v řecku??? a taky by bylo dobré si v tvem případě ujasnit, co znamená bankovní operace. někdy si to vygugluj.
28. 11. 2010 | 00:01

Historik napsal(a):

Peníze z evropských fondů jsou z našich daní? Kdyžtak z německých, ale ČR ještě několik let bude čistý příjemce, ale pravda se nehodí, že... Dneska už taky dají profesuru každému!Připadá mi, že někteří lidé, kteří poslouchali v době totality komunisty na slovo, dohání nyní svou zbabělost ,,hrdinstvím" v boji proti Bruselu či Berlínu, za což jim nehrozí žádná újma.
28. 11. 2010 | 00:08

Carlos V. napsal(a):

Nejlepší by bylo s EU dohodnout rozpočtovou neutralitu.

Nic od EU nedostávat ... a nic nedávat.

Krátkodobě to může trošku bolet .. dlouhodobě více než rozumné.

A při stavu financí PIIGS a třeba Belgie to může být výhodné dříve, než si mnozí myslí.
28. 11. 2010 | 00:16

jetotukormoran napsal(a):

Drzte se sve 'koruny' nic tim nezkazite.. Nadseni je dite blbosti.
28. 11. 2010 | 00:26

jetotukormoran napsal(a):

Historik , ze jste si se zapalem precetl blog soudruha J. Havla)))

Prvni vetou mi pripominate Demetera Istvhana Dirtyho : "Totok je rasyzmuuz ! Dyk tok platy stat a nee gadzoooveee))))
28. 11. 2010 | 00:35

jetotukormoran napsal(a):

..unbelievably))))
28. 11. 2010 | 00:39

jetotukormoran napsal(a):

Ale je pravdepodne , ze soudruh Havel usnul pod solarkem, pak to ma logiku))))
28. 11. 2010 | 01:24

ZAM napsal(a):

Dosud nikdo veřejnosti nevysvětlil, jak může fungovat společná měna států s vlastní ekonomickou legislatívou v podmínkách jakéhosi evropského soustátí. Rozdíly mezi státy v daňové oblasti, v státních rozpočtech, atd. při absenci možnosti kurzového vyrovnávání národních měn zákonitě musejí vést k finančním krizím celé eurozóny. Slováci nadávají, že museli přispět daleko bohatším Řekům, nečež byli pokáráni Němci. Celá Skandinávie kromě Finska si ponechala národní měny, Norsko koneckonců není ani členem EU.
28. 11. 2010 | 01:29

ZAM napsal(a):

Historik:
Pokud připočteme rozdíl v zemědělských dotacích staré 15 a nových zemí EU, nejsme už čistým příjemcem.
28. 11. 2010 | 01:32

Martin napsal(a):

Není třeba se obávat. ČR se s deficitem pod 3 % hned tak nedostane, tudíž je pro ni EUR tabu. Než se podaří takhle deficit snížit což bude trvat více než 10 let, bude dávno EUR buď zkrachované nebo tak zásadně vylepšeno, že ho budeme moci přijmout.
28. 11. 2010 | 08:55

cogito napsal(a):

není určeno vztahovačným:

"Blažení chudí duchem"

ano reprodukujme si ono známé rčení církve svaté do méně známých ekvivalentů občanské společnosti:

"Nikdy si nepoložil tu správnou otázku",natož aby si na ni odpověděl

Slovo :APRIORI klíčové slovo vesmíru

jako božskou sílu má toto téměř nikdy nevyslovované slovo APRIORI,skryté slovo,ale téměř vždy používané fakticky.To je snad nejuniversálnější šperhák,který odemyká všechny pokladnice vědění a vědomí.Přístup vedoucí k automatickému vítězství.

a s podporou titulu Prof.je to přístup bezesporný,zlatý vlas děda Vševěda,jak mít vždy a ve všem pravdu.

Ano církev zvítězila :chudoba ducha si zaslouží cti.Titul to vyjadřuje.
28. 11. 2010 | 09:26

Holubář napsal(a):

Historik:
Naučte se číst, prosím. Autor napsal, že : "..peníze z bruselských fondů jsou nadto ve značné míře penězi našich občanů...".
Trochu jste to pro své potřeby přiohnul. A ZAM k tomu doplnil správně.
Zdá se, že se učíte do Bruselu učit. A víte co se jezdíte do bruselu učit? Vy se jezdíte do bruselu učit, jak....
Doplňte sám :-)

Tak to vypadá, že se nám politbyro přesídlilo z Moskvy do Bruselu. Formy se změnily, podstata obsahu zůstává. Vládnout z jednoho centra. Všem, kdo jsou v dosahu.
Slovo "demokracie" v této souvislosti zcela ztratilo svůj obsah. Už je to jen pouhá modla, totem, kterému je povinnost se klanět a vykonávat rituály.
Plně to odhalila referenda ve Francii a opakovaná v Irsku.

Král je prostě nahý, ale je mu to už úplně fuk. Až se najednou, objeví plavovalsý jezdec na koni( a k tomu to spěje), bude čumět jako puk.

Carlos V. :
Ano, tak. Ale ti blbečkové (naši spoluobčané) potřebují tzv. evropské peníze na ty akvaparky, útulky pro opuštěné kočky a tak. Těm to nevysvětlíte.
28. 11. 2010 | 09:46

michal napsal(a):

Já bych byl pro, ať si pražáci zavedou svoji "pražskou korunu" a nám ostatním ať nechaj na výběr, tady na hranici by euro bylo přeci jen ulehčením života.
28. 11. 2010 | 09:56

and Euproper napsal(a):

Pokud padne euro, může padnout i korunakoruna je vnímána jako dericvát eura, horší derivát euranaše ekonomika je plně závislá na eurozoně a EU bez výhod plynoucí z evropské spolupráce padneme.neustále jsme proti EU, nesnášíme EUvystoupíme z EU.proč by k nám EU měla být vstřícná, když její pozice neustále podkopáváme a přitom z EU a jeo výhod (naše prakticky jediné odbytiště, volný bezcelní trh, strukturální fondy atd. žijeme Chceme raději Evropu soupeřících států ekonomicky (ale vojensky bude následovat).a vedlo to v minulosti ke spoustě válek v Evropě....vše je o konkurenci....spolupráce se moc nenosí.v Evropě bez EU zavládne i vojenská konkurence, konkurence politická.bude odstraněn volný obchod, protože pro někzeré státy bude nevýhodný; pokud např zavedeme daňový dumping, jiné státy proti nám zavedou dodatečná cla;proč jsou češi takoví sobci, myslí si, že jsou pupek světa a přitom jsou to takoví idealisti.podivný protiklad.ukažte mi jiný podobný malý stát v Evropě který jet ka euroskeptiocký jako česko
28. 11. 2010 | 10:09

Holubář napsal(a):

Milý Europere,

jestli to nebude tím, že máme svoje zkušenosti....

To je oblíbená finta, napadnout diskutující, že se považují za pupek světa. Já jsem tu v žádném z příspěvků nic takového neobjevil, vy tu možná čtete něco napsané tajným inkoustem, nebo co...?

Češi se obecně vůbec za pupek světa nepovažují, jsme spíše zápecníci a máme prostě strach. jak jsem už napsal, máme svoje zkušenosti, že nás bez rozpaků prodají všichni, bude-li to pro ně výhodné. To je jedno, zda jsou to "kamarádi" z východu nebo západu. Historické paralely juistě najdete sám.

Evropská unie je naše prakticky jediné odbytiště? Významné jistě, nejvýznamnější také, ale jediné....? Produkty německých a francouzských továren a podniků dalších především evropských vlastníků tam nacházejí odbytiště zcela přirozeně a v jejich vlastním zájmu - jem to pro ně výhodné. Kdyby to výhodné nebylo, měli bychom po hehe s EU nebo bez ní.

Největší tlak na přijetí eura vzniká právě v těchto kruzích a Nečas z pochopitelných důvodů (jsou to chlebodárci) tuto skutečnost zamlžuje a odvolává se na zahraniční politiku.

Pokud budeme politiku definovat jako zástěrku pro ekonomické zájmy, miá nepochybně Nečas pravdu.

Iluze nejsou na místě.
28. 11. 2010 | 10:21

martiXXX napsal(a):

pro holubáře.jistě prodají.ale to je ten realismustak to vždy bylosvět je založen na konkurenci.vojenské, politické, ekonomické.a na síle.jinak to nebylo a nebude.a myslím si, že slabé Česko (to je realita), že by pro něj bylo lepší (tedy pro jeho občany, ne pro fanatické ancionalisty) být součástí jednoho silného státu ( jako je Dakota součástí USA) než být malou osamocenou zemí, chudou, která nemá tradici Švýcarska jako státu, kde si ti velcí ulejvají peníze nebo není to Norsko, Knada či Austrálie, které mají obrovské surovinové zdroje My žádnou konkurenční výhodu nemáme, max můžeme vyrábět spotřební zboží a auta to dnes svede leckterá rozvojová země levněji
28. 11. 2010 | 10:28

Holubář napsal(a):

martinXXX:
No jasně. Tak si ale odpusťme nějaké kydy o demokracii a podobné žvásty a řekněme jasně a srozumitelně: Vládnout budou ti silnější a mandát si k tomu dají sami. To beru. Nic nového pod sluncem. Ale ať neoblbují nějakými politickými korektnostmi a podobnými blbostmi nás, zkušené.

Pokud jste četl, co jsem napsal výše (předpokládám), pak jste jistě zaregistroval, že iluzemi fakt netrpím, ale dokud mám možnost říkat, že se mi něco nelíbí, tak to říkám. Bez výsledku, samozřejmě, v tom jsou zvyky stálé. Ale buďte bez obav, ta možnost přejde.... :-) .

Hrome, začínám věřit na psychologii strojů, či kdo to tam sedí. ReCaptcha: "Loyalty texleed"! Jak si to mám vyložit?
28. 11. 2010 | 11:00

bluebird napsal(a):

.... a toto si platíme v rámci Akademie věd České republiky. Možná bychom, dříve než euro, měli přijmout evropskou vědu a vzdělání a autora, na naše základy a ve vlastním zájmu, vyslat na stáž do imperialistického Berlína a pak do převlečených německých národních zájmů v Bruselu, on by si to užil a nám by se ulevilo. A ještě pozor, tuším že pan nednář také vzdělává naše studenty, tudy jistě dosáhneme světového výsluní našich filosofických a společenských věd. Takže autorovi díky, díky, velké díky!
28. 11. 2010 | 11:06

Cech napsal(a):

Evropská realita Česka to je to co jste měl popsat pane MB.Chcete-li vystupovat jako eurorealista popisujte prosím realitu a nerozvíjejte fikci.
Cítíte-li potřebu vydat "pražský groš", prosím ale nevnucujte ho ostatním.Realita EUR je s "tímto osazením" pro nás vzdálená meta.Proto by bylo možná užitečnější zabývat se opravdovými problémy současnosti.
28. 11. 2010 | 11:17

cadeiro napsal(a):

V ČR jde mj. i o známý problém "pozorovatele" v experimentu,zdůrazněný teorií relativity ve fyzice:

Výsledek je závislý na pozici pozorovatele.

Nečas,jako elektrotechnický inženýr ,při dvaceti létech strávených v sekretariátu ODS,plně přebírá Klausovy ekonomické názory minimálně dvakrát: V otázce stávky odborů,v otázce Eura.
Klaus své čistě teoretické názory na ekonomii psal čtyřbarevkou,měl asi všeho všudy vždy čtyři jednoduché,pro něj zásadní názory na ekonomiku obecně.Nelze popřít,že mezi 50 knihami Klause o všem možném,se krom Zelené planety objevila i kniha o datech makroekonomického vývoje ČR.Tedy cosi ví o reálu.Původem je Klaus pracovník banky za totality,ministr financí po jejím pádu.Tedy k financím má nejblíže. K ostatním pilířům Bermudského trojúhelníka-má osobně-pozicí dále:Výrobě a zahraničnímu obchodu.To,že se sociálně demokratický ministr průmyslu Urban osobně sbližoval s Topolánkovou ODS,může znamenat,že i přes odpor Klause k Topolánkovi,že Klaus průběžně přijal Urbanovo hodnocení:stav průmyslu ČR je velmi dobrý.Co se týče zahraničního obchodu, tam Klaus jistě abstraktně předpokládá,že má-li zde většinu výroby v rukou zahraniční kapitál,ve svém zájmu své výrobky prodává i v zahraničí.
Tedy Klausovi s velkou pravděpodobností vychází,že primární příčina neleží ve výrobě a obchodu,ale hlavně ve financích,kde působil zejména on.Stále s jeho dvěmi výhradami :vůči zelené ekonomice-moderně Západu a EU,která podle něj národní státy příliš svazuje a omezuje.
Jsou ale pochybnosti jak o Urbanově růžových brýlích,tak o znalostech Klause zelené ekonomiky.Přinejmenším se objevují zprávy zelené propagandy o gigantických ziscích ze zelené ekonomiky pásu rakouských a německých měst,v nichž je monopolním podnikatelským průmyslem.
Pakliže my toto nemáme, s vyjímkou i u nás vysoce rozvinuté recyklace a musíme platit pouze poplatky za emise a skleníkové plyny,brzdit jadernou energetiku-pak lze částečně i pochopit proč se Klaus chová jak vidíme.
28. 11. 2010 | 11:41

Carlos V. napsal(a):

martinxxx : naopak, můžeme mít velmi podstatnou konkutenčí výhodu.

Můžeme mít odpovědné. šetrné a efektivní země.

V porovnání se zejména jižním křídlem EU má relativně odpovědné řízení Německo. Ovšem z důvodu existence společné měny a investic musí Německo ve prospěch jižního křídla intervenovat.

ČR muže mít profit z odpovědného přístupu - a bez nutnosti intervencí v prospěch nezodpovědných.
28. 11. 2010 | 12:21

Tenco napsal(a):

Miloslav Bednář
Místo okrajovývh záležitostí byste mohl napsat článeček /:))/ o postavení klient/věřitel via daňový poplatník,stát/ EU, IMF a banky.
Tam je i zakopaný pes aktuálního poklesu eura.
Ne v postojích "rozumné většiny občanů ČEZka".
Nýbržto a jen v postojích market makerů finančního světa, jehož je IMF /a v poslední době i EK/ vymahatelem aktiv.
Které pak platí i irský Bednář. :))
Takže bych změnil hrob.
Anebo státní příslušnost.
Třeba švýcarská by mohla být fajn.
Není v EU - a koukejte na ně !
Nebo Albánie.

Lisabon nelisabon, věci se dějí jinde, ne v Nečasově kukani/btw v oné otázce čerpání dotací a fondů má pravdu, o její podstatě si můžeme myslet své, ale Nečas vychází z reality, ne z vygenerovaných představ/.
P.S. Těch úsporných balíčků bude přibývat. Takto se vyveze pokles i do ČEZka. V součtu s Kalouskovým Souborem opatření se negativní dopad na ČEZkou ekonomiku bude multiplikovat.
Za čas možná tak budeme potřebovat pomoc i "my" /ono dojde většinou jen k sanaci zde poskytnutých úvěrů mezinárodně operujících bank, ale "my" vypadá dobře - nezneklidňuje tolik/.
28. 11. 2010 | 12:50

Pípa napsal(a):

Autor,
V tomto státě Čechům již téměř nic, kromě holých zadků, nepatří a vy si, společně s tím vševědem na hradě, chcete hrát na soběstačnost. Kdyby hloupost nadnášela, tak létáte jako holubička, řečeno s klasikem.
28. 11. 2010 | 13:00

Lapid napsal(a):

to Tenco:

inspiruje mne z Vašeho příspěvku slovo generovat směrem k pochopení vnitřku Klausova stylu.Klaus chápal v r.1990 jaké možnosti otevře ekonomice trh.Posléze se uazevřel do skříně,z níč pro něj čouhala ven stále jen "neviditelná ruka trhu".Psal stále v jednom duchu:šetřit,restrikce,úsporné balíčky.Restriktivní ekonomika.Utažené opasky.Všimněte si,že v něm úplně zaniká to druhé:generativnost ekonomiky,schopnost vygenerovat více a lépe.To se projevilo,když ve srovnání s Mečiarem nejel na Západ hledat pracovní příležitosti svým,nejel domluvit automobilky.Nefandil Topolánkovi,když chtěl podpořit v RVV inovace jinou finanční politikou.Tedy v tomto Paroubek se nemýlí,že Klaus je konzervativní a staromódní.Nebere v úvahu novou zelenou ekonomiku.Klaus jak nedávno někdo napsal v blozích,je přirostlý k litertuře z třicátých a čtyřicátých let 20.století.Za socialismu byl přizpůsobená šedá zóna.Sametová revoluce mu otevřela dveře dokořán ke kariéře,ale lze usoudit,že o možnostech této revoluce má superstřízlivé názory,co za zázraky může.Tedy přesto,že píše knihu za knihou,vnitřně se neúčastní ve smyslu rozvoje možností.Konsoliduje kapitalismus.Generátor je mu cizí,regenerace nezmara -Kafkovo téma-to je mu bližší.Kafkovství? Už chybí jen jako literární přítelkyně Milena Jesenská.Ekonomický Kafka Franz.
Kdyby se v Kafkově době 1920-24 vrátilo do Prahy němectví,byl by býval Kafka-pražský německý žid tak mladý nezemřel? Udělal by kariéru?
28. 11. 2010 | 14:23

Jirka H napsal(a):

Jedním z hlavních důvodů proč jsem byl spíš pro, než proti euru, byl příslib přísného vynucování a zejména dodržování pravidel. To ale zcela padlo, při první vhodné příležitosti si zejména velké země začaly dělat, co je napadlo...
Teď už z pravidel zůstal jen trhací kalendář.
Takže se není kam tlačit...
Naopak zdá se, že euro zóna zařadí mezi další zkrachované monetární únie...
28. 11. 2010 | 14:48

martiXXX napsal(a):

Pro Carlos V. proč si myslíme, že zrovna my takovou mít budeme?
28. 11. 2010 | 14:51

Tenco napsal(a):

Lapid
Klaus je tržní fundamentalista - ultraliberál co se týče pohybu kapitálu, kazatel privatizační mantry a přítel nezasahování do her mocných.
Už ne tak liberálně vystupuje v oblasti výkonu spravedlnosti /dodržování tradic - mj. právního řádu/, ve vizi společnosti jako celku sociální soudržnosti - identifikace se s establishmentem a rád zasáhne - v případě, kdy si to žádá IMF či situace vzniklá jeho hospodářskou politikou, do kapes těch méně mocných či přímo chudších. Ti totiž zaplatili náklady transformace.
V jeho případě nejde ale o generování jakýchsi vlastních představ. To bychom si nerozuměli. :))
On plnil pouze příkazy IMF a kooperoval s příbuznými přáteli, soukmenovci a s těmi, z kterých měl strach.

Osobně si myslím, že kdyby byl svět postaven ne na monetárním systému, ale na trvale udržitelném rozvoji v zeleném pojetí, plnil by Klaus pokyny Greenpeace a celá jaho familie by dělala v Ekologickém právním servisu.
:))))

P.S. Jde spíše o nového prezidenta . Už teď by se měla začít vést veřejná diskuze o kandidátech.
Nebo zase vybyde Černý Petr na Bobo a Švejnara. :))

Apropo - konsolidovat kapitalismus v ČEZkém pojetí sice zní jako "udělejme rychle zákony takové, ať nám ostatní do budoucna nemohou udělat to, co jsme my v 90. letech provedli úplně všem", ale z podstaty věci to není špatná věc.
Jen se nesmí používat při každé příležitosti to náboženství - tržní fundamentalismus.
Někdy je prostě lepší se zamyslet.
Zvážit alternativy.

Rychlost je důležitá ve zlodějně.
Je hlavním předpokladem.

Už jste snad někdy viděl zloděje, který by si při akci zdříml, nebo se šel poradit k odborníkovi ?

:))
28. 11. 2010 | 14:52

Lapid napsal(a):

to Tenco:
mohu Vám jen závidět epickou šíři politického jazyka,v níž defiluje Váš velký rozhled a přehled po politice.Na hudebníka až překvapivý! Počkáme si na nového J.J.Rousseau dlouho? Bylť také hudebníkem i spisovatelem,nikoliv "darebákem" jak o sobě psal J.Neruda.
Odbočím,s prominutím všech,do své pasti-krásné literatrury na chvilku.:Přítelem F.Kafky byl literární kritik Max Brod, napsal "Léta společných bojů"-tedy v r.1968 progresivista pražského jara Eduard Goldstuecker si myslím neměl mnoho práce se svým avizovaným objevem neznámého Franze Kafky.
Jinak je pozoruhodné,že ryze český a melodicky všeslovanský básník Jiří Wolker,měl osud úplně stejný jako německý Kafka-oba byli bankovními úředníky,zemřeli velmi mladí,snad (nevím přesně) brzy po sobě.
Poněkud déle žijící než oni byl pražský německý žid -spisovatel Gustav Meyrink.I on pracoval v bance,ale jako bankéř.Protože už za Rakouska-Uherska mu podrazili nohy umělým skandálem okolo vymyšleného podvodu,musel se živit literaturou v níž po peripetiích v třicátých letech uspěl.Témata esoterická-alchymie,osudy židů,tajemno.Julius Fučík si jeho motto o lidské bdělosti zvolil do své poslední "Reportáže psané na oprátce". Fučík byl literární kritik,komunista.Který v r.1936 převzal místo šéfredaktora literární revue "Tvorba"-po dosavadním dlouholetém šéfovi F.X.Šaldovi,který mu to sám nabídnul.J.Fučík navíc od mládí uměl perfektně německy,když jako dítě v Berlíně exceloval s německou básní před početným obecenstvem.
28. 11. 2010 | 15:16

Tenco napsal(a):

Lapid
Děkuji za poklonu, která však patří spíše nějakému pořádnému hudebníkovi či jinému kvalitnějšímu komentátorovi blogů aktualne.cz, např. jarporovi či blue jayovi. :((
Já jsem jen hloupý samurajský synek, navíc odložený. A kdyby v synagoze, před kterou mě mí rodiče kdysi zanechali,
nedleli v té době mí pozdější opatrovníci Moše Goldman a Izák Sachs, byl bych patrně i chudý.

Kafka a Brod spolu dokonce i "spisovatelovali". Ale nevím, zda se z jejich autorského kolektivu něco dochovalo.

Víte, já to tahám /kromě citací/ z hlavy a podvědomí :)), které mám o životě.
Ke kterému patří i diskuze s moudrými živými i mrtvými.
Vy jste, jak vidno, ten první případ. :))

Mějte se.
Musím na chvíli na ostravský vzduch.
Zatím ještě není cítit ani vidět, tak si musím pospíšit.
28. 11. 2010 | 15:28

mb napsal(a):

děkuji za postřeh tenco, nikdy jsem si to vlastně neuvědomil, je to lapidární a snad i sedící na naše privatizační poměry ...

(Rychlost je důležitá ve zlodějně.
Je hlavním předpokladem.

Už jste snad někdy viděl zloděje, který by si při akci zdříml, nebo se šel poradit k odborníkovi ?

:))
28.11.2010 14:52:11
28. 11. 2010 | 15:52

češka napsal(a):

To hoven a Bednár
1/Pri kazdé směně Eur/Kč rozdíl v kursech činí nejméně 0.5 Kč v neprospěch občana /firmy/ a ve prospěch banky/směnárny.
2/Pri porovnání cen poeravin a sportebního zbozí jsou ceny v SRN nizší. Pro běznou kontrolu stačí porovnání cedulek na zbozí v retězcích jako CA.
3/Za posledních 20 let došlo v celém prostoru EU k poklesu hodnoty úspor obyvatelstva, úspory občnů nečlenů eurozony klesly nesrovnatelně více, takze jejich důvěra ve vlastní měnu se rovná 0.
28. 11. 2010 | 17:04

hoven napsal(a):

češka,
ale ty naklády na směnu měny jsou uplně směšný v porovnáním s výhodama, které přináší koruna. vzhledem k tomu, že koruna k euru posiluje, mohlo by tě trknout, že hodnota uspor čechů oproti lidem platících eurem se zvyšuje. na to snad nepotřebuješ vysokou, stačí IQ šimpanze.
28. 11. 2010 | 17:38

Zbyněk napsal(a):

Poslední dobou stále čtu,jak naši studenti zaostávají oproti studentům jiných zemí.Myslel jsem že je to pouze propaganda,po přečtení tohoto příspěvku již tomu věřím.A bohužel tento pán není sám,názory našich profesorů jsou na úrovni absolventů pomocných škol.Kam se podívám,pěkná stavba a u ní cedulka pořízeno za peníze EU,silnice,mosty,kostely,nadjezdy,parkoviště,atd.,atd.Polovinu s toho platí němečtí daňoví poplatníci a tento pán jim nemůže přijít na jméno.Nebýt toho není zde nic,tento model jediný je schopen nás donutit,něco dělat.Čtyřicet let jsme nenatírali ani okna.Závěr.Budou li na školách takovíto lidé a nejen na školách......,pomáhej nám Bůh.
28. 11. 2010 | 18:34

Zbyněk napsal(a):

Hoven..
Ty náklady nejsou směšné,češka má pravdu.Pokus si představit,že si jedeš do Německa koupit auto.Zakoupíš EURA a vyrazíš.Obchod se neuskuteční.Zakoupených 10000 Euro vrátíš do banky a obržíš o 1500Kč méně nežli jsi za ně vydal.Píši to schválně polopaticky,aby i tys pochopil.A přesně tak to probíhá i ve velkém.
28. 11. 2010 | 18:49

Zbyněk napsal(a):

Někdo,nechci to znovu projíždět,abych zjistil kdo,operuje nespravedlivými zemědělskými dotacemi.Ty dotace jsou totiž spravedlivé a oni si to umí spočítat,to jenom vykřikuje bludy pan Veleba.Vstupy a hlavně nájmy jsou v Německu úplně někde jinde.Příklad.V německých vesnicích již také není tolik sedláků jako dříve.Je tam jeden nebo dva,ti ostatní toho nechali a pole pronajímají těm dvoum větším za peníze.Česká vesnice také jedna velká firma,také pronajaté pozemky v mnoha případech ani to ne.A jak probíhá platba?Pár pytlů zrní.Takže my se umíme očurávat,ale v tomto případě se te nepovedlo.Asi tam lidé více přemýšlí.
28. 11. 2010 | 19:16

cmrnd napsal(a):

Když si vzpomenu na úplnej začátek sametové revoluce (viz níže),ptám se -mohlo tohle skončit dobře,vést vůbec někam?:

typický našinec chodil někam do práce a věděl,že šéf je prostě vůl.Jinak se to nazvat nedá.
Ale sameťák kterej šel nahoru v kariéře si tohohle nevšímal nebo nesměl všímat: musel mít v projevu patos:to je revoluce. Musel myslet systémově a ne si všímat těch detailů, o kterých se léta vědělo
28. 11. 2010 | 19:22

Holubář napsal(a):

Zbyněk:
Se zemědělskými dotacemi neblbněte, ty fakt nemůžete obhájit. Je to největší položka z rozpočtu EU a největší díl z nich jde do Francie - s tím nic nenaděláte.
Které dotace jsou spravedlivé - můžete mi to přiblížit? Dotace do foltaiky, dotace "sociálně vyloučeným", dotace tomu a onomu? Spravedlivé? Vždycky jen pro toho, kdo je dostává, resp. umí si je vylobovat. Neblněte, laskavě, se "spravedlivými dotacemi", to je protimluv.
A Euro/Kč. No, já je měním obráceně - Kč na eura, každoročně. A vychází mi to stále čím dál výhodnější ve prospěch koruny. S tím také nic nenaděláte. A náklady s tím spojené jsou směšné....
Že se tu staví za peníze EU? Tak jednak jsou to také naše, tedy české peníze, a jednak, zdá se, víte prd, jak se rozdělují a jaké blbosti se za ně mnohdy (ne vždy)pořizují. A kdo se na těch "projektech" a jejich zadministrování živí.
Že průmyslníci (viz výše) tlačí ve prospěch eura to chápu, hájí svoje zájmy. Moje nikoliv.
28. 11. 2010 | 19:54

cmrnd napsal(a):

Nebyl obraz dějů jenom negativní.
Management soukromých společností se sám postaral o některé moderní prvky soudobého kapitalismu i zde.Např.průmysl recyklací,který umožňuje obejít nedostupné průmyslové zdroje.Nebo klasterizace-kooperace v průmyslu podle vzoru Silicon Valley-nejúspěšnější poválečné hospodářské organizace na světě (třeba na Ostravsku).
Organizuje se každoročně vstup do soutěží EU.Zde asi neměla síť našich konzultačních středisek pro zabezpečení účasti poradensky vždy tu potřebnou kvalitu:na konzultanty by lidé měli být zde vybíráni náročněji,placeni za výsledky a lépe.Neinformovanost ostatních krom konzultantů je v tomto velká,prostředky EU se tím mrhá.
28. 11. 2010 | 20:03

hoven napsal(a):

zbyněk,
já tomu rozumim, ale pořád jde o směšné částky v porovnání se všema škodama, které by ekonomika mohla utrpět , kdyby sme se vzdali koruny. problemy v řecku jsou zpusobeny především eurem. řekové nemohli devalvovat vlastní měnu a tím se vyhnout pomoci od MMF a drastickým škrtům. ty se díváš na ten problem dětskýma očima. ty na všechno používáš malou nasobilku, ale všechno nejde řešit trojčlenkou. vlastní měna má spoustu výhod, je to makroekonomický nástroj, pomocí kterého se dá regulovat ekonomika a reagovat nebo předcházet nějakým negativním vlivům. at už vnitrostánim nebo zahraničnim.-
28. 11. 2010 | 20:23

Fialenka napsal(a):

Ahoj Tenco,
jaký byl ostravský vzduch? Byla jsem před chvílí na pražském vzduchu a nic moc ... ale mráz je osvěžující.
Ty se bavíš s mrtvými? Jak? Já jsem se s mrtvým bavila několikrát ve snu, měl tělo jen od pasu nahoru.
Měj se hezky
28. 11. 2010 | 20:30

Holubář napsal(a):

Fialenka:
No vida...
To já když mám sny, tak spíše od pasu dolů. Když jde o něco intelektuálnějšího, tak od hlavy dolů.
P.S.: To byl vtip, nechtěl jsem být sexistický, na už jsem stár. Ale nedalo mi to... :-)
28. 11. 2010 | 20:34

ZAM napsal(a):

Zbyněk:
"Zakoupíš EURA a vyrazíš.Obchod se neuskuteční.Zakoupených 10000 Euro vrátíš do banky a obržíš o 1500Kč méně nežli jsi za ně vydal.Píši to schválně polopaticky,aby i tys pochopil"
Píšete polopaticky a píšete nesmysly. Už v časech marek a franků jsem platil kartou.
28. 11. 2010 | 20:37

Tenco napsal(a):

Fialenka
Na prd.

S mrtvými se bavím velmi dobře.
Naposledy s Epikurem.
Tan to měl vymyšlené už dávno.
Slast a přitom střídmost, víra a přitom skepse.
Ještě tak mít pod sebou hromadu otroků, jako on či Bakala a byla by to úplná nirvána.:((

Ale čistě mezi námi - není nad čistý vzduch. Za tím i Bakala musí vyrazit z Ostravy až na Šumavu či do Švýcar.
To je na celé té lapálii s viditelným vzduchem asi tak jediná spravedlnost.
:---()
:))
28. 11. 2010 | 21:05

Hurá napsal(a):

Pane autore, podle mě máte na věc správný názor. Ani já od "makové buchty" Nečase nečekám nic státnického.
28. 11. 2010 | 21:16

Holubář napsal(a):

No vida...
A zatímco my se tady přeme o blbosti, na aktuálně vyšla zpráva, že i Česko se zaručí za peníze pro Irsko. Ve výši 6,7 miliardy Kč. A jak se prý budeme podílet příště se EU ještě rozhodne.
A už je to tu. Zatím jen vánek foukl .... Ale bude to fičák, držte si peněženky. Ovšem odplatou budiž, že patříme do party. Dokud nás potřebují...
Ať žije Euro!
28. 11. 2010 | 21:38

Fialenka napsal(a):

Holubáři,

ach jo ... to se mi zdálo o mých zemřelých předcích :-)
28. 11. 2010 | 22:01

Fialenka napsal(a):

Tenco,

aha :-) Slast a přitom střídmost a místo idealismu vnímat realitu ... takhle podobně to asi vidí ten co se s ním bavím já, totiž ten třetí z Ochutnávačů octa :-) Jenže stejně mu moc nerozumím :-)
Jinak ten Epikur byl docela přísný co se týče slasti ... nedoporučoval ani manželství.

Čistý vzduch umím ocenit .... stejně jako Ostraváci.
28. 11. 2010 | 22:20

ZAM napsal(a):

Holubář:
To nám ti Slováci zavařili. Ze závisti. ☻
29. 11. 2010 | 00:29

fred napsal(a):

českovi, ale hlavně Zbyňkovi:

I v České republice existují banky, kde si můžete otevřít devizový účet. Tím transakční náklady výrazně zredukujete. Minimálně jedna banka vede devizový účet zdarma a dokáže poslat Eura do eurozóny za přijatelných 2 EUR. Slováci jsou na tom lépe, platí za příkaz asi 30 centů, ale oproti velkým českým bynkám, které si za převod účtují od 225 Kč do 1O65 Kč jsou 2 EUR přijatelné.

Zbyňku, jestli se zařídíte podle mé rady, nechci žádný honorář za finanční poradenství. Až si koupíte auto, dejte 1.500 na dobročinné účely. :-)
29. 11. 2010 | 01:22

Lapid napsal(a):

Jaká byla role Julia Fučíka v literární avantgardě první republiky,že právě jemu tak dobře hovořícímu německy komisař Boehm připisoval největší význam,trávíc s ním tolik procházek petřínskými a jinými sady v družném hovoru (nevím zda Boehm byl v r.1944 po účasti pražského gestapa v atentátu na Hitlera ještě v Praze nebo visel jako Fučík rok po něm)?
V avangardě byli zastoupení početní "bankéři"-Kafka,Wolker,Myerink.
BankiersLeben-odrazový můstek teze Mein Kampfu Hitlera o spojení mezi komunisty a bankéři-jejich celosvětovém spiknutí.Jak ostře s literáty-bankéři kontrastují básně nositele Nobelovy ceny J.Seiferta, v nichž "Miliony hladových dělníků stojí proti hordám policie a armády".Ne Seifert by si určitě nepletl proletariát a státní zaměstnance-proletariát s pseudoproletariátem,jakobíny s pseudojakobíny.
Seifert ctil "ostrou hranici" v proletářské revoluci,neměl rozmazaný obraz světa,jeho duševník zrak-fotoaparát kreslil neobyčejně ostře siluety,jakoby za mrazu.
Z "bankéřů" se mu přiblížil snad jen J.Wolker básní o Antonínovi,topiči elektrárenském.Wolker prožívá ale i válku Srbů proti Habsburkům v horách za 1.sv.války,utrpení popraveného cara Mikuláše a jiné.Není jednostranně zaměřen.
Fučík naznačil svou pozici být tvrdým realistou-fotoaparátem již v první málo známé reportáži o skutečném rozhovoru v Kremlu mezi předsedou rady Lidových komisařů Leninem a holandským průmyslníkem Van der Weldem,tuším okolo r.1922.
Ać Holandsko bylo známo svou "proslovanskou" politikou po celá staletí,Lenin podle reportáže tvrdě a zásadně odmítl všechny návrhy Holanďana na průmyslovou spolupráci a jeho investice v Rusku:podle hesla "podáš prst a chytí celou ruku".
29. 11. 2010 | 07:42

scallop napsal(a):

Smarja, pane Bednar, neumite se vyzvejknout normalne ? Bud chceme byt casti EU, a pak se musime s ostatnimi nejak dohodnout, a je potreba z EU vystoupit. (Zustat v EU a zustat jako jedini kazisveti je nanic, ostatni by nas stejne vystipali.) Tak hergot napiste otevrene , jestli chcete zustat v EU nebo ne ! Zatim se vyjadrujete jako jisty sir Humphrey ...

PS Nas cteny pan prezident nas do "smrticiho nebezpeci" dostal - podal prihlasku do EU, podepsal Lisabonskou smlouvu. Ted bude bojovat proti jejim zmenam az do chvile, nez je vsechny potvrdi svym podpisem.
29. 11. 2010 | 07:52

koryfej napsal(a):

to Lapid:

Meine Damen und Herren,Entschuldigen..

Dámy a pánové,omluvte mou nevolnost

mám zvratky ke zpovědi-a sice dle mého povrchního výběru srovnání dvou největších géniů českého umění,byť ze dvou různých žánrů-malířství a poezie.
Za života zcela zneuznaný génius-malíř Karel Purkyně a v každé generaci nejuznávanější básník J.Seifert za jeho života i po něm-s trumfem Nobelovou cenou v závěru.
Karel Purkyně je Rembrandtovsky měkký,přizpůsobivý,tichý.Namaluje klidně mírňounkou revoltu-politizujícího kováře a současně nesympatické,byť asi i potřebné občas, obrozencům Thurn-Taxisy-celou rodinu na ledě.Jeho cibule jsou svou přirozeností až zázračné.
Seifertovo životní okolí v básni-pochopíš-je hodně plodem fantazie,ale ta umělost působí básnicky:kulhavý námořník,...
Seifert nevychází z Rousseauvské přirozenosti přírodní,jako Purkyně,která splývá se sociální realitou.Seifert vkládá boj a vizi do každé básně,fandovství,empatie,není vlažný a přizpůsobivý.Je účastný v revoltě,je jejím duchem.Purkyně dobu zobrazoval,ale nic víc.Geniálně zobrazoval.Seifert v ní byl,žil,cítil,věděl,přemýšlel,toudobou žil,nalézal,ztrácel.
29. 11. 2010 | 09:44

Zbyněk napsal(a):

Holubář,Hoven Zam...
Kluci já to napsal úmyslně jednoduše,protože vím, je li někdo příliš vzdělán,činí mu obrovský problém pochopiti věci úplně jednoduché a má tendenci drbati se levou rukou na pravé půlce.Prostě buďto bude Evropská Unie jeden stát s jednou měnou,jednou vládou,stejný model jako USA,nebo to nemá smysl.Hra na suveréní státy je hloupost,protože se budou neustále hádat.Píši to pouze proto,aby jste znali můj názor,nikoli abych vás přesvědčil.
29. 11. 2010 | 16:30

Zbyněk napsal(a):

Koryfej..
Thurn und Taxis je výborné pivečko!
29. 11. 2010 | 16:36

češka napsal(a):

To Fred
jenze někdo má prijmy v Eurech, činzi platí v Kč. FIO není všude.
To hoven
srovnejte si 10 000 KCS/1980/1989/1999/2009
10 000 DM /1980 6 000 Eur/2009
plus úroky na sporících účtech.
Ty naše, devizové, mají 0,25 proc p.a.
1/ jakým kursem se budou prepočítávat pozitky z různých sporení?
2/ jakým kursem se budou vyplácet pojistná plnění?
3/ jakým kursem se budou vyplácet důchody?
4/ jakým kursem se budou prepočítávat mzdy?
Pred 19 lety jsem ovdověla, dceri vypláceli pojistku 4 000 kč/rok.
Na začátku to pokrylo činzi na celý rok, na konci to nestačilo na měsíc.
Ne kazdý zije "z ruky do huby", ani od voleb k volbám.
29. 11. 2010 | 18:18

slavwin napsal(a):

Nevolníkem můžeme být euroasijským vlivem. Zajímavý úkaz každý bolševik národovec. Za maťušku Rosiju, aj za Stalina.
30. 11. 2010 | 08:19

Dll Errors napsal(a):

DllErrorsFix is an <a rel='dofollow' href="http://dllerrorsfix.com/4-s..." title="corefoundation.dll">corefoundation.dll</a> fix tool.DllErrorsFix can repair and fix dll errors easy, safe and fast. DllErrorsFix will not collect or use any information about the visitors to the Web Site and your visit to the Web Site is anonymous.<a rel='dofollow' href="http://dllerrorsfix.com/msv..." title="msvcr90.dll">msvcr90.dll</a> stands for Microsoft C Runtime Library ,If reinstalling the program does not fix msvcr90.dll error , you could replace the Dll file that is affected. Go to Google > type "filename.dll" download > download the missing msvcr90.dll file to your computer.
03. 12. 2010 | 04:24

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Bobek Miroslav · Boudal Jiří · Brenna Yngvar · Bureš Radim C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Černý Jan · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Dienstbier Jiří · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fábri Aurel · Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Glanc Tomáš · Groman Martin H Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrbková Lenka · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Chlupáček Ondřej · Chromý Heřman · Chýla Jiří J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kohoutová Růžena · Kolínská Petra · Kopecký Pavel · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Novotný Martin O Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Paroubková Petra · Passerin Johana · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Pikora Vladimír · Pilip Ivan · Pixová Michaela · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rath David · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Syrovátka Jonáš Š Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vích Tomáš · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojta Vít · Vojtěch Adam · Výborný Marek W Wagenknecht Lukáš · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zahumenská Vendula · Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy