Odstraňte vlajky Evropské unie

03. 12. 2010 | 16:38
Přečteno 12630 krát
Vlajka zpravidla bývá symbolem státu, a znamená tedy stát. Je proto běžné a správné, že se vyvěšuje na státních budovách i sídlech územní samosprávy v daném státě. Je-li občan na svou příslušnost ke státu hrdý, vyvěsí jeho vlajku tam, kde bydlí. V tradičně svobodných státech je to obvyklé. U nás méně.

O svobodnou státnost jsme kdysi přišli, a tak náš formálně existující stát ve skutečnosti nebyl naším státem, ale územím někoho jiného. Proto na státních budovách visely cizí prapory, aby každý viděl, kdo je tu ve skutečnosti pánem. Černožluté rakouské prapory, záhy po meziválečném svobodném dvacetiletí rudý německo-říšský prapor s hákovým křížem, a od komunistického puče v r. 1948 rudé prapory říše sovětské, nebo vlajky jen tak komunisticko rudé, což bylo vlastně totéž.

Rudá úřední znamení státní poroby jsem s potěšením strhával. Zprvu jsem je nechával ležet na chodníku pod zlomenou žerdí. Později se z nich doma pro děti šily pevné péřové bundy. Práporovina byla vcelku kvalitní. Jen žlutý srp a kladivo, komunistický sovětský znak, se odstřihly.

Po revoluci z konce listopadu 1989 bylo od vlajek cizích panovačných říší načas pokoj. Dlouho to ale netrvalo. Za čtrnáct let do české kotliny a moravských úvalů vtrhly prapory Evropské unie, nového to prý spasitele našich málo disciplinovaných životů, kterému je proto třeba se kořit, a tedy státně podřídit. Hřmotná vládní propaganda tehdy donekonečna omílala, že za to prý bude západní blahobyt, a také bezpečnost, přestože jsme již byli v NATO… Záplavě modrých vlajek se žlutými hvězdami se z představitelů státu vzepřel jen prezident republiky. Na Pražský hrad jako své sídlo, od devátého století symbol české státnosti, euroříšský prapor jednoduše nevpustil. Je ostatně konzervativní a liberál, a tak dnešní modlářství a poddanství moc neuznává. Některé domácí a zahraniční dámy a pány tím hodně vzteká, ale já ho chápu a jsem rád, že prezident na Hradě tento symbol nesamostatnosti českého státu nemá, protože tam nemá co dělat. Alespoň tam ne…

Ale proč vlastně jen tam ne ? Nová smlouva o Evropské unii, tzv. Lisabonská smlouva, proti níž se prezident Václav Klaus právem stavěl, mu alespoň v tomto bodě dává plně za pravdu. Oproti v r. 2005 demokraticky zamítnuté euroústavě v ní nenajdete články o symbolech EU, jež mnohým z dobrých důvodů vadily. Vlajka a hymna jsou totiž symbolem státní existence. A Evropská unie státem není, přestože by se jím tak ráda stala…Tedy nejprve jakýmsi nadstátem nad naším státem, jenž eurofanatikům, tak jako jiné státy, ze zásady vadí.

Vlajka Evropské unie tedy od chvíle ratifikace Lisabonské smlouvy neexistuje. Přesto je na mnoha státních a samosprávních budovách k vidění. Jako symbolická úklona našeho státu, která nemá právní opodstatnění. Zato neexistence jakoby státních praporů EU na Pražském hradě právní opodstatnění má. Je jak legitimní, tak legální. Europrapory na státních a jiných budovách jsou přinejmenším ilegální. Proto se již dávno měly odstranit. Není-li to jasné státním úředníkům, mělo by to být zřejmé normálním občanům. Zastávejme své občanství, a proto se také zastaňme prvního občana státu. Vlajky Evropské unie nemají na státních a jiných budovách co dělat !

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

jarpor napsal(a):

Je jedno přísloví :
Dokonalost se skládá z maličkostí, ale dokonalost, to není maličkost....

Tak mne to napadlo při čtení Vašich řádků...

EU je zpocená jak pracuje, řeší, rozhoduje, navrhuje, garantuje... a Vy s takovou maličkostí, jako že v Lisabonské smlouvě není nic o symbolech EU... Detailisto !

No, ale, mám ten pocit, že si to za tu "maličkost" hezky slíznete...

Pro mne - i ta maličkost cosi velkého říká... díky za Váš blog... o "maličkosti".

Hezký večer
03. 12. 2010 | 16:58

zdenekb napsal(a):

Hm... poprvé jsme v nějaké společnosti dobrovolně a na základě svobodné volby, nikdo nás ani nenutí ty vlajky vyvěšovat, a vám přesto vadí.

A ještě je srovnáváte s vlajkami nacistického Německa a sovětských okupantů... za takové odbojářské články si pro Vás nepochybně brzy přijde "brustapo" v okovaných botách a deportuje Vás do štrasburského koncentráku, viďte.

Nefackuje vás hanba ani trochu, pane profesore?
03. 12. 2010 | 17:05

scallop napsal(a):

zdenekb

Bednar nechce, abychom byli cleny EU, ale stydi se to rici nahlas. Tak si hleda "malickosti", na kterych se vyradi. Kopnoout si do EU je u nas popularni, ale pozadovat jasne vystoupeni uz popularni holt neni. V tom se nelisi od 'prvniho obcana' (usporadano dle velikosti ega).
03. 12. 2010 | 17:09

slavwin napsal(a):

Pan bolševický profesor procitl, rozdrbejme co se dá, ty euroasijce tu už někdo pozve.
03. 12. 2010 | 17:11

scallop napsal(a):

Tenhle blog priznacne ilustruje blog pana Smida
http://blog.aktualne.centru...

Vlajky evropske unie, tot tema dneska !
03. 12. 2010 | 17:15

zdenekb napsal(a):

scallop:

Asi bychom museli vrátit dost peněz, které nám nesmrdí a už vůbec nebrání v remcání...

Dovedu si celkem například živě představit řev pana Bednáře, kdyby Lisabonská smlouva ustanovení o symbolech obsahovala...

Když symboly jsou součástí smlouvy, je to špatně. Když nejsou, je to špatně. EU je celá špatně. Zato autor má vždy o čem moudře psát.
03. 12. 2010 | 17:20

Carlos V: napsal(a):

zdenekb : nestrašte vracním peněz. Jednak - mechanismus vystoupení není popsán. Neexistuje titul pro jakékoliv závazky - závazek může vzniknout pouze tehdy, je-li to smluvně ošetřeno. Proto EU po nás nmůže chtít peníze, které přidělilaprotože nemá tento požadavek v podmínkách.

Navíc už vůbec neberu v úvahu náklady a ztráty vyvolané naším členstvím v EU. Kolik zákonů, vyvolávající náklady na straně státu, obcí, firem či lidí už bylo nuceně přijato.

Je tedy otázka, kdo komu by nakonec měl placen kompenzace.

Osobně se obávám, že otázka členství v EU se nedostane na pořad dne ještě pěkných pár let. Ovšem ... vývoj eurozóny může vše uspíšit.
03. 12. 2010 | 17:41

deep throat napsal(a):

Tak na mne z tohoto blogu čiší paně profesorova maločeská zapšklost. Osobně nejsem ani eurooptimistou, ani euroskeptikem. Jsem eurorealistou. Což si takhle vzít globus a zkusit na něm najít tu naši rodnou hroudu a rozhlédnout se kolem ní. Svobodně jsme měli možnost rozhodnout stát se členy EU. Jinak bychom patrně skončili v roli chrobáka valícího před sebou svoji smradlavou kuličku. Nejsem slepý, abych neviděl, jak EU bobtná, jak politická rozhodnutí začínají převažovat nad chladným ekonomickým uvažováním (Mám na mysli Řecko, Irsko, atd.). Přesto si i v současné době myslím, že pro naši zaprděnou zemičku byl vstup do europrostoru přínosem. Volný pohyb osob, zboží, služeb to je to, oč tu běží a co vytváří synergické efekty. Skutečnost, jestli někde visí či nevisí vlajky EU, považuji proto za naprosto irelevantní. Za okupantské je ale nepovažuji v žádném případě.
03. 12. 2010 | 17:45

scallop napsal(a):

Carlos V

Mohl byste dat odkaz na seznam techto zakonu a vyuctovani Vami zminenych nakladu ?
03. 12. 2010 | 17:50

Carlos V. napsal(a):

Scallop : tolik času nemám. Ale vemte si čističky. Mají být v každé ulici, cpou je do vesniček.

Přínos pro ekologii nula - správný sedlák sere na svoje pole.

Náklady enormní - nejen na pořízení, ale i na provoz. A nebudou-li ? Bude pokuta od EU.
03. 12. 2010 | 17:57

Rex napsal(a):

Mluvíte mi z duše..
03. 12. 2010 | 18:00

scallop napsal(a):

Carlos V.

Vyborny priklad zhoubneho vlivu EU !
03. 12. 2010 | 18:03

Zbyněk napsal(a):

Dívám se na obličej toho pána a je mi jasné, že tento poseroutka nikdy žádné péřovky ani trenky ze sovětských standart nešil.Potřeboval by na jednu půlku nalepit dopisní známku a šup do Ruska to v EU není.A ktyby přibral kamaráda,bylo by to super.
03. 12. 2010 | 18:05

Zbyněk napsal(a):

Opravuji....kdyby.
03. 12. 2010 | 18:08

OČ napsal(a):

Čemupak asiučí na VŠ podobní omezenci.
03. 12. 2010 | 18:13

vlajkonoš napsal(a):

Je to tak. Česko by mělo vyvěsit svou českou vlajku a Moravsko by mělo vyvěsit svou moravskou vlajku. Při vstupu do EU jsme dostali na výběr. Ale Moravy se nikdo neptal jestli chce do jakéhosi "Česka" a zda stojí o českou vlajku na moravských budovách neníliž pravda.....?
03. 12. 2010 | 18:19

Zbyněk napsal(a):

Carlos V.
Člověče ty jsi snad ještě větší dárek nežli ten profesor.Čističky je přece to nejdůležitější co potřebujeme,každý rybníček a každá přehrada kvete.Proč si myslíš,že něco podobného v Rakousku nebo Německu nevidíš?Jezera jsou jako zrcadlo jenom proto,že tam i ve vysokých nadmořských výškách fungují čističky.Lidi jako jsi ty k tomu musí někdo donutit,takže zaplať pánbůh,že máme EU.Že u vás na Kubě to děláte na políčka neznamená,že by to měl býti náš vzor.
03. 12. 2010 | 18:26

Holubář napsal(a):

Autorovi v podstatě vyčítáte (někteří), že se věnuje blbostem a že mu za toto renegátství nic nehrozí a tak to že si troufá.
Když bylo na pořadu dne přijetí Lisabonské smlouvy, tak to nejspíš blbost ani malichernost nebyla, na tom se asi shodneme, že?
A vyčítalo se nám, jejím odpůrcům totéž - renegátství a česká malost.
Samozřejmě, že autor jen švejkovsky provokuje a vy ho berete vážně - v tom je celý problém.
Eurohujeři zpravidla nemají moc smyslu pro humor, obávám se. Oni přece na srandu nemají čas, musí se věnovat.... ježiši, Stejskal by mě smazal.
Musejí se věnovat takovým euroblbostem jako pan komisař či podkomisař EU pro interinstitucionální vztahy a ještě cosi...tady kousek vedle.

Ach jóóó, národ s takovými zkušenostmi a takhle na stará kolena, těsně před zánikem, blbne.
03. 12. 2010 | 18:27

Jíří Sojka, student VŠE v Praze napsal(a):

Dobrý den,
1) Nesouhlasím s tím, že vlajka je symbol státu - co jsou potom OSN, NATO či vlajky krajů v ČR?
2) Vlajka EU vyjadřuje, alespoň tak to cítím, jakýsi znak přátelství mnoha států. Ač mám proti EU četné výhrady, jsem rád, že jsme jejím členem a je chybou, že ji prezident na Hradě nevyvěsil. To je můj subjektivní názor.
03. 12. 2010 | 18:29

Ládik!!! napsal(a):

Já mám od malého Jardy vlajku ranče, bohatě mi to stačí.
03. 12. 2010 | 18:33

Holubář napsal(a):

Ládik!!!
Já měl jednu s holubem, ale pak přišla ODS s tím ptákem a musel jsem ji stáhnout.
Nebylo to znamení kapitulace?
03. 12. 2010 | 18:37

jarpor napsal(a):

Pane Sojko,

jen stučně :

Státní symboly České republiky jsou stanoveny zákonem číslo 3/1993 Sb., O státních symbolech České republiky.

Máte se ještě co učit... tož s tím nesouhlasením ... no nic. Trochu nabubřelé... na můj vkus.

Hezký večer
03. 12. 2010 | 18:40

Zbyněk napsal(a):

Vlajka EU je moc hezká,velice vkusná a já osobně bych si přál,aby to jednou byla moje vlajka státní.Žel bohu se toho již asi nedožiji,takže jsem velice vděčen těm kteří ji vyvěšují a já se mohu kochati pohledem na ni.Samozřejmě je to věc vkusu,knihovna na letné se také mnohým nelíbila a vsadím se pane profesore Bednáři,že jste jedním z nich.
03. 12. 2010 | 18:42

Koumal napsal(a):

Vlajka EU na Hradě nemá co dělat a zcela jistě nemá být ani na státních budovách. To ale neznamená, že ji nebudeme vyvěšovat (kromě Hradu!!) při příležitostech, které souvisí s EU. A pak hned dolů.
03. 12. 2010 | 18:47

Pejzlerka napsal(a):

Ach jo, to je zase originelní "úvaha" hlubiny nedozírné...

Koukám, že autor je stejně odhodlaným a neohroženým bojovníkem proti totalitě jako stávající purkrabí.

Že já nešťastná jsem sem kdy chodila, pane vachmajstr...;(
03. 12. 2010 | 18:49

LEVAK napsal(a):

Vážený pane tedy žlutý srp a kladivo na státním znaku republiky Rakousko je komunistický sovětský znak.To bude asi ještě pozůstatek poválečného obsazení cca poloviny Rakouska Rudou armádou.Neměl by jste doporučit rakouskému parlamentu aby odhlasoval odstranění tohoto komunistického sovětského znaku ze státního znaku Rakouska?Možná že si toho chudáci nevšimli a budou Vám vděčni.Třeba Vás za to zdarma ubytují v Dolnorakouském ústavu ve čtvrti Penzing,14. to městský okres města Vídně.
PS:co myslíte moravská zástava je vlajka nebo prapor?Co na to Vaše znalosti heraldiky a vexilologie?
03. 12. 2010 | 18:55

Bambas napsal(a):

Zbyňku,
stýská se po vládě jedné strany? Je jedno jestli červená nebo modrá. Nevidím v našem členství v EU žádný přínos. Žehrali jsme nad diktátem RVHP a naší výhrou je ještě debilnější diktát EU. Přeji ti dlouhý život nejlíp pod vlajkou ČR.
03. 12. 2010 | 18:56

IO napsal(a):

Zbyněk
Zamyslel jste se někdy aspoň maličko nad tím, proč vlajka Evropské unie vypadá tak, jak vypadá, když se vám tak líbí? Zamyslel jste se někdy aspoň maličko nad tím, proč vlajka České republiky (dříve Československa) vypadá tak, jak vypadá? Nebo vám obojí připadá samozřejmé, jasné a báječné? Pokud jste se dosud nezamyslel, nebylo by dobré udělat to aspoň teď, radši hodně rychle?
03. 12. 2010 | 18:58

DF napsal(a):

S Bednářem to nevyhrajem, je to zbabělec.
03. 12. 2010 | 19:03

vlk napsal(a):

Ty jooo! Bednář tvrdý odbojář!! Strhával rudé vlajky a jeho děti si z nich šily péřové bundy! A to nejspíš tak dlouho, až dostal bolševika nakolena! Teď mu vadí vlajky organiizace, které jsme členy a kam jsme DOBROVOLNĚ Bednář DOBROVOLNĚ, pokud chápete význam toho slova vstoupili. Mimochodem , o vstup požádal dopisem a prý mimořádně devotním, kdysi jistý Klaus. Jo já vím Klausověrní okamžt ě daj hlášku, že to byla jiná unie. Omyl. Německo francouzská dominanc e byla jasně určující jak dnes , tak tehdy. Stejně tak byl znám projekt zavedení eura a tím nutnost budoucí hlubší integrace. Pokud by náhodou Klaus tvrdil, že v době podání přihlášky o tom nevěděl,, pak by jednoduše lhal. Pokdu to chce tvrdit Bednář, pak by buď lhal také, či by byl dokonalým nevědomcem.
03. 12. 2010 | 19:14

exupery napsal(a):

Takže před léty hurá do Evropy.
Teď Vám vadí pane autore EU vlajka.
Teď hurá ven z EU. (...vždyť jsem to věděl, že to tak dopadne.)

Co přijde zítra ?

Th Mommsen (něm. historik): "není-li česká palice schopna logicky myslet, je schopna přijímat rány".

Nevím co je horší zda Mommsenův výrok nebo výrok vysokoškolskéhe pracovníka.
03. 12. 2010 | 19:14

milda napsal(a):

To se to hrdině nadává EU, když za to nic nehrozí...ale uvědomte si pane profesore, že si tenhle národ užod vymření Přemyslovců vládnout neumí. Naše dosavadní vlády jsou toho dostatečným potvrzením. Takže bůh nám zachovej Únii, je pořád lepší, než kdokoli jiný. Asi začnu shánět modrou hvězdnatou vlajku.
03. 12. 2010 | 19:16

ujo napsal(a):

Pan profesor má opravdu vážné starosti.
Myslím si, že důležitější by bylo zamyslet se nad tím, komu patří firmy, jejichž vlajky (prapory) vlají nad podniky v naší zemi
03. 12. 2010 | 19:23

Boethius napsal(a):

"Vlajka zpravidla bývá symbolem státu, a znamená tedy stát." Já sice vím, že byste si to tak strašně moc přál, ale snad: "zpravidla tedy znamená stát", n'est-ce pas? Takovými úsudky, srovnáními a jinotaji byste mohl zkusit rozvrátit EU zevnitř. Národy by se tak nasmály, kdyby TOHLE vyšlo naráz v Le Monde, FAZ, El País atd., že by už žádné instituce nepotřebovaly a všude harmonie. To by byla óda na radost! A vy, druhý občane, byste se zapsal do evroských dějin humanity a politiky víc než Kant či Leibniz. Zkuste to, třeba za to kápne i Nobelova cena za mír a literaturu.
03. 12. 2010 | 19:29

IO napsal(a):

Proč asi je vlajka Evropské unie sytě modrá a proč asi má 12 zlatých pentagramů uspořádaných do kruhu a nic jiného? Proč asi má česká (československá) vlajka modrý trojúhelník, modrou pyramidu, na svém nejdůležitějším místě, totiž tam, kde je uchycena k žerdi. A proč se tam ta pyramida dostala, když pvůdoní vlajka Čech (Böhmen) má jen dva pruhy: červený a bílý? To jsou otázky, že, dámy a pánové? Proč se zamýšlet nad takovými zbytečnostmi? Nejspíš jsou to všechno jen náhody, pouhá shoda okolností, nic převratného, že? A tak se ani dál nic neděje, budeme dál rádi pro tyto symboly žít a umírat, že?
03. 12. 2010 | 19:32

Irn-Bru napsal(a):

"Disidenství" autora-hrdiny, které se realizuje skrzevá vlajky unie, v které jsme svobodně a na základě referenda, nemá cenu komentovat. Snad jen, že i formálně studovaný člověk může být trotl. Ale osobně se mne dotyčný dotkl zmínkou o prý cizích černožlutých vlajkách. Můj dědeček pod těmito vlajkami bojoval v kukuřičných polích Balkánu, v ledových zákopech Karpat i v dolomitských kavernách.A on i jeho kamarádi bojovali velice mužně - viz oficiální Rakouské a Německé dějiny Velké války, viz pomníčky téměř v každé vesnici nynějšího Česka. A než se někdo začne rozčilovat nad tím, že drtivá většina našich dědů a pradědů bojovala pod tímto praporem, ať si osvěží vzpomínky na svoje předky.
03. 12. 2010 | 19:38

Zbyněk napsal(a):

IO...
Já posuzuji vlajky tak,že se mi buďto líbí,nebo nelíbí a vlajka EU nemá,po estetické stránce chybu.Samozřejmě že nejkrásnější vlajka na světě je vlajka USA,tu ale bohužel můžeme nositi pouze na bundách a čepicích.
03. 12. 2010 | 19:50

Učitel napsal(a):

"profesor" Bednář,soudím podle jeho ubohé písemné práce,blogu, bude hodně zakomplexovaný...
jak může takový ubohý,demagog vyučovat na škole...
03. 12. 2010 | 19:51

Zbyněk napsal(a):

Bambas..
Děkuji za přání dlouhého života.
03. 12. 2010 | 19:52

Jean Paul napsal(a):

Pán je mimo. V EU jsem dobrovolně, z vlastní vůle a z anšeho svobodného rozhodnutí. Je to spalek, v němž chceme být. Snad na rozdíl vrtošivého starce.
EU není protektorát ani Moskva. Rozhodne li nadpoloviční většina národa, že v EU být nechceme, můžeme jít. A nikdo nás tam držet nebude a nikdo na nás nebude posílat tanky ani F16.
Ale pokud v tom spolku jsme a dobrovolně (a někteří z nás i rádi), není důvod se k tomu hlásit vyvěšením vlajky EU.

Jinak pane VŠ pedagogu, jako slohové cvičení tak s úrovní 2. třídy SŠ.
03. 12. 2010 | 19:54

xxx napsal(a):

Zakládá se tu na novou totalitu,jsem z toho zděšen,moc dlouho žít už nebudu,ale brante se
03. 12. 2010 | 19:55

IO napsal(a):

Zbyněk
Je asi zbytečné se s vámi bavit. Ale snad pro ostatní: vlajka Evropské unie je sice docela hezká, ale obsahově je to problém: modrá (spolu s červenou, nebo spíše s oranžovou) jsou barvy iluminátů. Zlatá pěticípá hvězda (pentagram) je klasický symbol iluminátů a satanistů. Uspořádání dvanácti zlatých pentagramů do kruhu je skyrtým symbolem Slunce, což je "bůh" nového, jediného přípustného a celosvětového světového náboženství. Proč je těch pentagramů stále právě jen dvanáct? Když zakládajících členů někdejšího společenství bylo tuším jen šest a nyní je jich 27? Protože d v a n á c t bylo původních kmenů Izraele!
03. 12. 2010 | 20:11

michal napsal(a):

Strněte české vlajky (ukradené československé, nakonec ten modrý klín je tam kvůli Slovensku) a vyvěšte jen a jen vlajky svého kraje. Česká vlajka znamená nadvládu Prahy, pryč s ní.

A nebo raději jen rovnou vlajku své obce, však krajské město je daleko. Nechceme nadvládu krajského města. A na hranicích s vedlejší vesnicí zavedeme hraniční kontroly a cla a taky zavedeme vlastní měnu, nechceme pražskou/českou korunu.

No nic, nedivím se, že Svobodní nejsou ani na 1%, když se zabývaj takovýma ptákovinama.
03. 12. 2010 | 20:15

martiXXX napsal(a):

Tak proč nebojujete pane profesore za vystoupení z EU.....??????,ekonomicky jsme na EU závislí..v případě rozpadu EU hrozí, že budou zavedeny cla atd., a naše ekonomika plně závislá na EU ˇ(60% hdp jde přes vývoz do EU) asi neslavně skončí

ale důležité je proč tedy nevystoupíme z EU, když je to podle Vás Reich? Proč Klaus nevyzve národ k vystoupení z EU nebo vy?
03. 12. 2010 | 20:18

Ľuboš napsal(a):

No, to už má teda len starosti autor tohoto blogu, keď mu vadí vyvesovanie eurovlajok. A za to, čo robil v minulosti sa može hanbiť. A vraj pedagóg. Kam to len republika s takýmito (nechcem byť sprostý) ... može dotiahnuť. Hnus.
03. 12. 2010 | 20:20

Mick Sarasota Fla. napsal(a):

Já bych naopak sundal tzv. naši vlajku a nedal tam bud´nic nebo nechal tu modrou.
Možná by se tam mohla dát ta původní SSSR.Na Floridě je běžné,že si každý před barák věší co se mu zlíbí.Například nad hradem Klausa by mohla vlát pirátská.To by se líbilo asi nejenom mě.A navíc by to odpovídalo realitě.Nebud´te vy čecháčci tak úzkoprsí,není to ve vlajce ale v tom,
že máte ve všem bordel a házíte to na EU.Kdo nekrade,okrádá rodinu by mohlo
vlát hned vedle té pirátské.
03. 12. 2010 | 20:23

ferdinandeste napsal(a):

Pro Carlos V: sedlak na sve pole, to bych bral, kdyby ti sedláci tvořili 50% obyvatelstva. Ale kam např. obyvatelé paneláků nebo satelitů? V Polabí nebyla jediná čistírna odpadních vod. A ta pražská na Císařském ostrově jede permanentně se značným obtokem, proto Vltava s Labem co do kvality vody dnes nesnese srovnání. Tak s tou kritikou EU vopatrně!
03. 12. 2010 | 20:25

Čech napsal(a):

mám dojem pane profesore,že lidé ,kteří vystupují proti Vám ba dokonce Vás uráží asi nejsou Češi a když ano tak je mi jich líto,ale v bibli je napsáno"Blahoslavení lidé chudí duchen.... Lidí jako jste Vy je třeba hledat a podporovat.Lokajství vždy vynášelo.Není se co divit.
03. 12. 2010 | 20:28

Mick Sarasota Fla. napsal(a):

Problém lidí jako je pan ,,profesor"?je v postbolševickém česku se tituly na univerzitě dávají ze známosti a na furt,
takže tam nakonec učí omezenci jako je tento pomatený exot.V Americe i jinde
si podle všeobecné známosti a pověsti
v oboru studenti vybírají ke komu by chtěli.Rakousko uherská vlajka by tudíž
mohla před našimi úřady vlát v pohodě taky.Máme ale co starou dobrou Austrii
co dohánět,alespoň v poctivosti.
03. 12. 2010 | 20:32

Carlos V. napsal(a):

ferdinandeste : píšu li o vesničkách a sedlácích, nemyslím tím samozřejmě Prahu a města vůbec.

Na venkově meli lidé po léta žumpy či septiky. Ovšem i malinká sídla, odlehlé čáati městeček jsou v hledáčku EU. Příkaz pro příkaz, regulace pro reguaci. Dirigismus bez rozmyslu.

Vše ostatně končí jinak - soukromou domácí čističkou, ovšem bez drahých bakterií, takže výsledek je mnhoem horší než žumpa. Už se těším, jak se potom budou živit eurokotroloři euročističek, kontrolující euronesmysly.
03. 12. 2010 | 20:52

Nasreddin napsal(a):

Z této diskuse úplně čiší nepochopení role symbolů v životě lidském i společnosti.

Vyvěšování vlajky rozhodně NENÍ podružný problém, jak ostatně jasně ukázalo i neuctivé jednání Rudého Danyho (ano, pánové a dámy komunistobijci - Dany le Rouge to byl) s českým prezidentem.

Vlajka je symbol moci a státnosti.
03. 12. 2010 | 20:57

Carlos V. napsal(a):

matriXXX : vstoupit z EU ? Ale jistěže, chyba byla vůbec vstupovat.

A není třeba strašit nesmysly. Celní unii zachovat, ostatně to jsou samostatné smlouvy, stejně jako Schengen. Ekonomicky tedy zůstat plně kompaktibilní.

Důležité je odejít z politických struktur a zamezit stavu, kdy o čáasti mého osudu nerozhodují pouze občané ČR, ale i Řecka.

Členství v EU je pro kadého jedince ztráta části svobody. Váš hlas má rázem cca třicetkrát menší váhu.

Navíc, politické vedení neělá rozohdnutí v prospěch Vaší bližší komunity * občanů ČR, ale v prospěch i mnoha jiných a tedy někdy i v neprospěch občanů ČR.
03. 12. 2010 | 21:00

Holubář napsal(a):

vlk:
Formálně zcela dobrovolně jsme vstupovali i do RVHP a Varšavské smlouvy, pokud vím.
Ne?
03. 12. 2010 | 21:14

Klausík napsal(a):

Fascinuje mne, že takový magor u nás může dělat profesora. Asi vystudoval VŠ ODS v Plzni. K titulu se takový magor mohl dostat jen podvodem. To vypadá na tajtrlíka Klause. On je také takový pseudoprofesor. Kdy už konečně vzniknou Spojené Státy Evropské a takoví pošuci už budou jen v Bohnicích. Do EU jsme vstupovali dobrovolně, přestože taková hlupci, jak zloděj a podvodník Klaus nás tak strašil, jak nastane bída a předražené potraviny. Opak se stal pravdou. Jen vysoká konkurence z EU nedovolí u nás zdražovat potraviny, jak by si to přáli naší zemědělci v případě jejich monopolu.
03. 12. 2010 | 21:14

ujo napsal(a):

pro Carlose V.:
Tak ty čističky jsou povinné tuším od 2000stálých obyvatel, tedy žádné vesničky a EU to dotuje.
Kolik myslíte ,že je sedláků, kteří dříve zůrodňovali svá pole nyní?
Asi 3 %!!
Píšete o žumpách? kam myslíte, že se správně vyvážejí?
Ne na pole , ale do čističek.
Kdyby všechno dělala EU jako snahu o čistotu vod...
03. 12. 2010 | 21:15

stejskal napsal(a):

Dobrý den,

smazal jsem jeden urážlivý výkřik, který neměl nic společného se záměrem těchto stránek, tedy poskytovat prostor pro věcnou a korektní debatu.

Děkuji za pochopení.

Libor Stejskal, editor blogů
03. 12. 2010 | 21:18

Carlos V. napsal(a):

ujo : mýlíte se. Evropská směrnice totiž přikazuje, že takzvané odkanalizování musejí obce s více než dvaceti tisíci obyvatel vyřešit do konce příštího roku, ty menší pak o pět let později.

Cističky jsou jen příklad, kterých se dá najít na tisíce.
03. 12. 2010 | 21:20

Holubář napsal(a):

Klausik:
VŠ ODS v Plzni vystudoval taky předseda ČSSD jménem Gross. Křestní už si nepamatuji... Standa?
03. 12. 2010 | 21:20

stále rebel napsal(a):

Prý Strana svobodných občanů

„Členy přípravného výboru strany byli ekonom a blízký spolupracovník Václava Klause Petr Mach, spisovatel Benjamin Kuras, profesor Miloslav Bednář, Jiří Payne, David Hanák a Jaroslav Bachora. Straně ještě před ustavením vyjádřili podporu např. ostravská senátorka Liana Janáčková, poslanci ODS Jan Schwippel, Juraj Raninec a Alena Páralová.“

„Svobodní usilují o svobodnou a svrchovanou Českou republiku, a proto považují vystoupení z Evropské unie za legitimní cestu k samostatnosti, ke skutečné demokracii a k ekonomice založené na principech svobody.[12] Předseda strany Petr Mach považuje Evropskou unii za nereformovatelnou a vystoupení z Evropské unie považuje za jedinou cestu jak znovu nastolit odpovědnost, zdravou konkurenci a svobodu.“

„Strana ve volbách nakonec získala 0,74 %.“

Pramen wiki
03. 12. 2010 | 21:23

stále rebel napsal(a):

Ještě bych dodal.

Oplotíme si to tady a budeme svobodní.
03. 12. 2010 | 21:31

tttt napsal(a):

Pane cim ste byl pred 1999?
Ja v tom ztrhavan i rudych vlajek citim nejake pokrytectvi.
03. 12. 2010 | 21:33

martiXXX napsal(a):

Pro Carlose pokud vím tak o vstupu do EU rozhodli v referendu občané česka...vy chcete vystoupit z EU ale Václav Klaus ne...vystoupit chtějí jedině komunisti a svobodnítak volte svobodné (měli ale asi jen 0,7% hlasů..pan bednář, ten prohfesor je jejich místopředsedou
03. 12. 2010 | 21:46

ignacius napsal(a):

Nesouhlasim! jsem rad ze jsme cleny EU a citim se jako evropan. chci obe vlajky ... ona i ta nase krasna byla uz pospinena peknymi svinstvy
03. 12. 2010 | 21:47

Josef napsal(a):

Pane "profesore"! Poraďte raději svému guru a mistru podrazu Klausovi, jak to udělat, aby se z naší republiky, řízené veksláky a loupežníky, stal právní stát. Na EU se klidně vyserte, ta bude i bez nás. Ta vaše Hradní partička je přehlídkou navídaných individuí.
03. 12. 2010 | 21:53

Paterik napsal(a):

Bojovat proti vlajce je ubohé a trapné. To už opravdu není žádný jiný argument? Máme se snad stydět za to, že jsme členy EU a vlajku schovávat do sklepa, aby se to nikdo nedozvěděl?
03. 12. 2010 | 22:00

Tenco napsal(a):

Revoluce či evoluce ? Symbol či obsah ?
Vlajka či prázdná žerď ?
A tak máme prý zůstat u toho našeho "pravda vítězí".
Jenže - herdek ta pravda/realita a její popis, její obsah, její fungování../ je i EU.
A ČEZko je její částí.
A co se tak starat o to, aby pravda (z)vítězila i v EU ? Ktréžto jednou z její mezí je i ČEZká republika - respektive by ji měla být ?
Pak můžou ty vlajky klidně viset vedle tebe a každý občan EU či ČEZka bude vůči oběma loajální.
To se nedá vyřešit tím, že se jedna z vlajek stáhne. Nedá se to vyšešit ani naotkrojováním nesmyslů z Bruselu směrem k Praze.
Ale ani z Prahy směrem k Bruselu.
Je to o té masarykovské práci.
V čase.

Vidím, že Josef jednu z těch možností těsně přede mnou sice polopatě, ale vcelku dost přesně popsal.

Thats the question.

Neb Tolstoj tvrdil, že samotná vlajka je jen hadrem na holi.

Vlajka má mít puns autority, ke které je člověk vědomě, dobrovolně a rád loajální.

Tečka. :))
03. 12. 2010 | 22:08

Carlos V. napsal(a):

martiXXX :-) svobodným jsem skrzevá přesvědčené známé sehnal pár voličů. Ovšem marketing mají dlouhodobě strašlivý.

On i takový profesor Bednář je úctyhodný pán, ale jeho vývody o husitství moc voličů nesežene.
03. 12. 2010 | 22:11

JJ napsal(a):

Vlajka mi rozhodne nevadi, dlouho byla symbolem svobodne spolecnosti. CR si zvolila tuto cestu v referendu, autor z toho ma zjevne dodnes trauma.
03. 12. 2010 | 22:28

mb napsal(a):

vida ho, hrdina a buřič ... strhával ruský vlajky ...

se pak divim když se procházim po karláku a na každý žerdi vod vlajky visí jeden filosofos bez disciplíny ....
03. 12. 2010 | 22:31

stejskal napsal(a):

Dobrý den,

smazal jsem jeden výkřik obsahující hrubou nadávku ("idiot"), neboť tyto jsou v rozporu se záměrem našich stránek, tedy poskytovat prostor pro věcnou a korektní debatu.

Děkuji za pochopení.

Libor Stejskal, editor blogů
03. 12. 2010 | 23:03

mb napsal(a):

no jasně ... kikina se vzpírá eu ... zato se nevzpírá rusku ... vzorovému to státu bez mafií a mafiánského kapitalismu ...
03. 12. 2010 | 23:04

Emil XX napsal(a):

Když chcete příklad, kolik nás stojí EU, NEJDE pominout to vůbec nejhorší, soubor zákonů o "podpoře OZE." Ač se na jejich vypracování a přijetí podílela i domácí pátá kolona, existuje tu nepochybný tlak na jejich přijetí ze strany Bruselu.
Nejde o žádnou maličkost, náklady na ten TUNEL a NESMYSL převyšují všechny tunely 90 let DOHROMADY.
03. 12. 2010 | 23:05

Emil XX napsal(a):

Milý Klausíku. Onu nejde o "nějakou EU," ale EU v současné podpobě.
EU rudozelených multi kulti "píp" si nepřeji ani náhodou.
Pokud budou namísto maoisty Barossa a rudozeleného Cohn-Bendita rozhodovat lidé, jako Geert Wilders, jsem všemi deseti pro.
03. 12. 2010 | 23:13

Princ Drsoň napsal(a):

Věcná a korektní debata je celkem nemožná s demagogem srovnávajícím okupaci cizí mocností s dobrovolným vstupem do Evropské Unie.
03. 12. 2010 | 23:25

mb napsal(a):

pane filosofe, začněte prosím strhávat i eurovlajky ... a napište potom prosím do blogu, jestli péřovky z eurovlajek sou lepší než z ruskosovětskejch ...

ale vítejak starej materiál je starej materiál ... ale třeba vás eu překvapí ...
03. 12. 2010 | 23:26

polistopadovyzkrachovanecstrednihoveku napsal(a):

ja vnimam vyvesovani vlajky EU jako na znameni svobodne vule , stejne svobodne vule jakou jsme se stali jeji clenem. Jestli o tom cesti zastupci svobodne rozhodnou ze je dobre aby se vlajka vyvesovala tak podrizeni proste maji dane narizeni nasledovat stejne jako kdyz se rozhodnou jake pismo ma byt na formularich ac se vam zrovna libit nemusi ... popravde radsi vidim vlajku EU nez ceskou, ktera nas spojuje s vychodnim buranstvim a tak jsem rad ze alespon ta vlajka EU toto buranstvi redi smerem ke kultivovanosti.
04. 12. 2010 | 00:47

BK napsal(a):

Když jsme jako kluci strhávali na domech ty ošklivé rudé hadry, měli jsme pocit, že tím ubližujeme bolševikovi.
Ubližovali jsme spíš domovníkovi, který je musel vyvěšovat.
Evropa pro nás tenkrát byla něco strašně vzdáleného a žádoucího.
Ale proč brát dnešním politickým filosofům iluzi hrdinství, když tu dobu nepamatují a tedy nemohou ani pochopit.
04. 12. 2010 | 00:56

mb napsal(a):

to bk ... hlavně proč brát radost filosofům, přešívající vlajky eu na péřové bundy ...

navíc bych řekl, že bychom se v ramci eu zviditelnili, protože uznejte, to zas jako každá řadová země eu nemá

( zuřivého filosofa, strhávajícího a přešívajícího vlajky eu na péřovky ... a pak že nejsme aspon v necem originalni .... )
04. 12. 2010 | 01:03

Vladimir napsal(a):

Tak pro připomenutí některým euro optimistům: ČR odhlasovala vstup do EU poněkud neurčitým výsledkem hlasování. Hlasování se zúčastnilo 55% voličů a z nich pro bylo asi 77% voličů. Tedy z oprávněných voličů vyjádřilo souhlas cca 41% občanů. To není tak ohromují číslo, aby občané ČR mohli v EU považovat za svou. Naopak. Z čísel spíš civí rozpačitost nad EU. A to bylo v roce 2003. Od té dooby "díky" EU u nás vymřela taková bývalá slavná ekonomická odvětví jako CUKROVARNICTVÍ, OBUVNICTVÍ, SKLÁŘSTVÍ, zemědělství a potravinářství zatím jen umírá. "Díky" EU jsme se stali monokulturním (automobilismus) přívěskem Německa a státem závislým na exportu , aby jsme si mohli za získaný export opatřit vše, co u nás už není, co vymřelo. A to máme být hrdí na takovou unii ?
Přes všechny výhrady vůči prez. Klausovi rázu ekonomického, si můžeme vážit prezidenta kvůli zachování hrdosti na český stát. Fangličkářství, které tady někteří "spisovatelé" propagují je novým Arsch-lezectvím.
04. 12. 2010 | 01:03

BK napsal(a):

mb
Originální je na tom pouze to peří.
Tedy pokud není cizí.
Za nás se z těch rudých hadrů šily trenýrky.
Filosofům brát radost nechci. Jen bych je prosil, aby jí nebrali oni mně.
Tolik jí zase nemám.
04. 12. 2010 | 01:20

BK napsal(a):

mb
Mimochodem - filosofové (somatického) typu pana Bednáře si jen tak radost ze života
či dokonce jeho smysl vzít nedají.
Jen se podívejte se na jeho portét.
Takhle jsem na sebe dovedl hledět tak do
svých 19 let. A to už je hodně...ach jo.
04. 12. 2010 | 01:33

Helmut napsal(a):

Tak to já si klidně s radostí tu černožlutou vlajku vyvěsím, neboť rakouské císařství a později i Rakousko-Uhersko samozřejmě bylo i naší vlastí. A dobu od 60. let 19. století považuji za výrazně lepší než meziválečné období první republiky. Jestli lze nad nějakých 8-9 let klidu obdivovat, pak budiž. Ale já si raději na zeď pověsím Františka Josefa I. nebo Karla I. raději než Masaryka (byť ho uznávám jako výborného akademika a univerzitního profesora).

Do EU jsme vstoupili dobrovolně a pokud vám unijní vlajky vadí, tak je to váš problém. Ono je totiž v zásadě úplně jedno jaký prapor kde visí.. třeba takové státní zřízení je daleko důležitější věc než nějaký prapor. A já jsem za unii rád. Takhle stabilizovat Evropu se předtím nikdy nepovedlo, takže si klidně vedle té české a černožluté vlajky vyvěsím i tu unijní :-)

Kdo s tím nesouhlasí, ať se vzteká a mele si cosi o jakési suverenitě (dosti pochybný termín - obzvláště u malého státu), ale to je tak vše co s tím udělá - mé mínění to nezmění.
04. 12. 2010 | 01:38

dn napsal(a):

Nějaká vlajka je to poslední, o co tu běží. Pokud by navíc vlála nad současným Hradem, pak by to bylo skutečně absurdní.

Takže: rozhodně zatím nevyvěšovat!
04. 12. 2010 | 02:28

abra napsal(a):

V prvom rade si pozvesujte vlajku neexistujúceho štátu,ktorú stále protiprávne používate.Viď ústavný zákon o zániku ČSFR.To Vám nevadí pán profesor?
04. 12. 2010 | 04:31

polistopadovyzkrachovanecstrednihoveku napsal(a):

Vladimire ... stejne muzete zpochybnit i kazdou ceskou vladu ... podobne procento lidi totiz chodi volit a tak nejsou demokraticky zvoleni. Jabych byl klidne pro povinne volby, dane se musi take platit povinne tak co ale obavam se ze by kapitalistovi brzy sklaplo ponevadz slysel jsem ze za prvni republiky byly povinne volby ...
Abra ... to mate pravdu ... ceska republika i ta Slovenska vznikly nedemokraticky-nemaji mandat lidi ...
04. 12. 2010 | 06:15

Srovnání napsal(a):

Bednář,arogantní demagog jako Jakl a Klaus...
04. 12. 2010 | 07:53

vlk napsal(a):

Holubář

ano, dobře si vstup do Varšanvské smlouvy aRVHP pamatuji. Tenkrát bylo také všeobecné referendum, s e svobodnou prezentací zastánců apro a proti. Jako při vstupu do EU.. Jo jo, fakt, úplně stejné.

Vladimíre, a zoušel jste si někd y spočítat legitimitu vládní většiny, včetně té současné. Pokdu ne, vřele doporučuji.
04. 12. 2010 | 09:22

stále rebel napsal(a):

V cestovním pase mám nejdříve uvedeno

EVROPSKÁ UNIE

a pak pod tím

ČESKÁ REPUBLIKA

Jeden z těch dvou nápisů bych tam vůbec nemusel mít.

Dále si dovolím ještě konstatovat, že politikové, kteří se nejsou schopni dohodnout s našimi sousedy, se nebudou schopni dohodnout ani s námi. Klaus, ODS a podobní představují aroganci nejen směrem k sousedům (EU), ale i aroganci směrem k občanům. Pro pravičáky je předávání kompetenci směrem nahoru špatně, stejně jako směrem dolů, například referenda, rozhodování patří jen do jejich rukou.
04. 12. 2010 | 09:38

pH napsal(a):

Vazeny pane VS pedagogu, zaklady logiky by mel znat kazdy, u prirodnich vedcu a filosofu (a teologu) navic vzdy byly povazovany za zaklad jakehokoliv smysluplneho dialogu. Soude podle vaseho clanku byste mel prerusit uceni a zacit sam studovat.

Zkusme se podivat na vasi prvni vetu:
"Vlajka zpravidla bývá symbolem státu, a znamená tedy stát."
Slovo "zpravidla" znamena "vetsinou, ale ne nutne vzdy". Z toho plyne, ze hned v prvni vete jste se dopustil hrube logicke chyby, jeji druha cast je zcela spatne. Vlajka NEMUSI znamenat stat.

Jako potvrzeni se trochu porozhlednete po svete, najdete tech vlajek, ktere neznamenaji stat, docela dost.

Respekt k faktum take byva znamkou kriticky mysliciho vzdelance.
04. 12. 2010 | 09:50

stejskal napsal(a):

Dobrý den,

smazal jsem jeden urážlivý výkřik ("idiocie"), který neměl nic společného se záměrem těchto stránek, tedy poskytovat prostor pro věcnou a korektní debatu.

Děkuji za pochopení.

Libor Stejskal, editor blogů
04. 12. 2010 | 10:26

OSKAR napsal(a):

Těší mě,že aktualne.cz vypíchne i rozumného člověka.Normálně je anoncován pouze havlobolševik a slouha nevínm jakých ismů,ale určitě těžkých nepřítel naší státnosti a jejich obyvatel samozvaný profesor P... vlaSTNĚ pEHE
04. 12. 2010 | 10:39

Stanislav Trojan napsal(a):

Souhlasím na 100%.Konečně i někdo jiný,než president republiky, řekl veřejně pravdu. Takže jsou již dva (nebo jich je víc?).
04. 12. 2010 | 10:46

sucker napsal(a):

EU vladnou socani,neni divu,ze je cim dal vice fasisticka
Zakladem levicove politiky je lez a demagogie a proto tolik vadi levicakum demokracie,svoboda a hlavne svoboda slova.Evropa se fasizuje.Napr nase levicacke media (vsechna) jsou plne zamlcovani faktu, mlzeni,prekrucovani a lzi.Na zapade jsou jeste dale.Nejklasictejsi trik levicaku je kdyz "zlodej krici chytte zlodeje".Pro priklad uvedu nasi rasistickou vladu,ktera na zaklade rasoveho rozliseni sikanuje bilou vetsinu a protezuje dane etnikum,kteremu za penize danovych poplatniku zajistuje vysostne postaveni ve spolecnosti a to i pred zakonem.Kdokoli se vsak protivi,je paradoxne rasista.Postavi-li se nekdo v EU agresivni a nenavistne ideologii islamu,siri paradoxne nenavist,kdo toto xenofobni "nabozenstvi" nerespektuje je xenofob a kdo se jako domaci brani agresivite,je samozrejme agresivni.Tv a rozhlas jsou plne "arabologu" diletantu,kteri toto svinstvo propaguji.
Se stejnou demagogii levicaci knuci,ze se spolecnost fasizuje..Ja rikam ano,fasizuje se prilis, je uz zase moc socialisticka a Hitler by se valel smichy.
04. 12. 2010 | 10:53

petr charvat napsal(a):

Česká kotlina byla už od příchodu Slovanů součástí "evropského prostoru". Naše historie, kultura a hodnoty byly evropské už před vznikem národních států a budou i po jejich zániku, ke kterému díky globalizaci dochází. O vybudování společné Evropy se snažil už Napoleon a konečně i nacistické Německo (zde ve spojení s terorem a zvrácenou ideologií). Evropská unie je pokusem, jak bez ideologického balastu sjednotit desítky miliónů lidí, kteří mají společné kořeny v celé západní historii a zároveň zachovat jejich regionální (národní) suverenitu. Myslím, že díky Evropské unii nadchází příležitost, jak zužitkovat potenciál této části světa jinak, než k vzájemnému válčení a národní nevraživosti. Vážím si svého jazyka a kultury, ale tuším že je dnes nutné nahlédnout širší horizont, než ten "malý český rybníček". Po špatných zkušenostech s ruským modelem "sociálně spravedlivé" komunistické eschatologie dnes vidím jedinou alternativu v Evropské unii. Vlajku EU si rád doma vyvěsím už jenom proto, že mi umožňuje vést podobné debaty s lidmi z Rumunska, Portugalska. Uzavírání se do vlastní ulity a lpění na statických hodnotách nic pozitivního nepřinese. Chápu, že příslušnost k českému národu pro Vás může znamenat jistotu orientace v dnešním složitém světě, můj pozitivní přístup k Evropské unii s mým češstvím však nikterak nekoliduje.
04. 12. 2010 | 11:34

Jirka napsal(a):

Reknete prosim taky McDonaldu at nevyvesuji sve vlajky, a ministerstvu obrany at sunda vlajku NATO, a jednotlivym mestum at prestanou vyvesovat sve vlajky. Protoze jak nam vysvetlil pan Bednar, vlajka je znak statu, a tudiz jde bud o kolonializmus nebo o separatismus.
04. 12. 2010 | 11:34

Evropan napsal(a):

Ona ta Evropská unie je starší než celá slavná Česká republika, která vznikla nedávno, 1. ledna 1993...
04. 12. 2010 | 11:49

vlk napsal(a):

a hele další důkladní bojovníci proti bolševikovi. OSKAR, Trojan, sucker.
tak jste bolševika ničili kradením praporků , aby vám máma ušila trencle? doufám, že jich máte ještě pořádnou zásobu...
04. 12. 2010 | 11:57

IO napsal(a):

Ještě kousek k myšlenkovému obsahu vlajky Evropské unie (začátek viz můj příspěvek výše). Ještě jednou prostá otázka: proč právě d v a n á c t zlatých pentagramů? Zde odpověď z oblasti numerologie: protože dvanáct je šest plus šest. Číslo 6 především představuje a znamená hmotu, hmotu, v níž jsme my, lidé, se svou božskou podstatou uvězněni! Proto je číslo 666 číslem Antikrista, číslem Šelmy, číslem Bestie! A proto tak velmi slavíme jedno z nejponuřejších dat v průběhu roku: 24.12. Protože to je dokonce šest šestek za sebou: 24 je 6-6-6-6 a 12 je 6-6. Proto se vnímaví lidé právě v tento den a večer a vůbec, jak se blíží Vánoce a o Vánocích, cítí tak špatně, a to stále více v posledních letech. O rovnoramenné pyramidě, která se dostala do vlajky České republiky, se vzhledem k tématu tohoto blogu radši nebudu víc rozepisovat, protože z toho byste se asi pomňoukli, kdybych sam napsal, jak to s tím asi ve skutečnosti je. Tak hezky diskutujte, hlavně spořádaně, jako když kuňkají žáby.
04. 12. 2010 | 12:11

am napsal(a):

>Rudá úřední znamení státní poroby jsem s potěšením strhával. Zprvu jsem je nechával ležet na chodníku pod zlomenou žerdí. Později se z nich doma pro děti šily pevné péřové bundy. Práporovina byla vcelku kvalitní. Jen žlutý srp a kladivo, komunistický sovětský znak, se odstřihly.<

kdyby jsi nekecal, ty hrdinný odbojáři. ;)
04. 12. 2010 | 12:21

Helmut napsal(a):

Evropan: Nemate pravdu. Cely proces evropske integrace se sice datuje do 50. let, ale evropska unie jako takova vznikla az kdyz vstoupila v platnost maastrichtska smlouva, coz bylo 1. listopadu 1993. Takze samostatna CR ma necely rok naskok :-)

Kazdopadne to nemeni nic na tom, ze kde visi jaka vlajka a prapor je mi uprimne jedno (pokud to zrovna neni hackenkreuz nebo srp a kladivo) a je to jen na svobodne vuli kazdeho. Jak jsem psal vyse. Nemel bych problem povesit si za okno cernozlutou habsburskou vlajku (ostatne je to dulezitych 300 let nasich dejin, ktere se nam podarilo vytesnit - pritom to bylo vesmes velmi uspesne obdobi pro Ceske kralovstvi - hlavne v druhe polovine 18. a v druhe polovine 19. stoleti), ani vlajku unijni, ani vlajku ceskou (nebo jakoukoliv jinou. Kdyz budu chtit, tak si 14. kvetna povesim vlajku statu Izrael a nikdo mi v tom nemuze branit. To je ten zakladni princip. Panu Bednarovi se to nebude libit, ale je to jen jeho problem a nic ho neopravnuje k tomu to kritizovat. Narozdil od dob predlistopadovych se totiz mohu vyjadrit jak chci.
04. 12. 2010 | 12:47

Hans-Jörg Schmidt napsal(a):

to boli, pane filosofe!
04. 12. 2010 | 12:49

Jiří Havelka napsal(a):

To je opravdu hodně hloupý článek. Srovnávat vlajky EU s říšskými vlajkami nebo vlajkami SSSR svědčí o naprostém nepochopení této problematiky a poukazují jen a pouze na malou provinční optiku snažící se bránit cosi domácího, zřejmě domácí komplex. Vsadil bych se, že autor tohoto článku poslouchá Landu.
04. 12. 2010 | 13:13

myrta napsal(a):

Tenhle profesor je dalším příkladem jako Zahradil.Kadění do vlastního hnízda,alespoň tichá loajálnost ke spolku,kde se nacházíme se nekoná.Nedej bože,udělat něco pro to ,aby to lépe fungovalo.Je smutné,že tento pán má vychovávat naši generaci.Negativisticky,nepřátelsky,nespolupracovat,nadávat a stát s nataženou rukuo.Velice smutné.
04. 12. 2010 | 13:14

Kamil napsal(a):

Vážení blogéři, přečtěte si reakci německého žurnality pana Schmidta. Měla by být v češtině, snad ji někdo přeloží.
Pan Bednář píše jako primitivní populista, který vidí tak asi na špičku vlastního nosu. Jak se dostal na univerzitu a co tam vlastně dělá, to ví bůh.
04. 12. 2010 | 14:31

Peter Bergen napsal(a):

Myslím, že lidem vůbec nevadí vlajka Evropské unie,spíš zbytečnosti jako zda používat nebo zakázat pomazánkové máslo. Nicméně,největším "hříchem" odpůrců unie je skutečnost,že nutí naši politicko-hospodářskou mafii,aby se chovala civilizovaně a dodržovala pravidla slušné společnosti,ke kterým jsme se zavázali.
04. 12. 2010 | 15:12

polistopadovyzkrachovanecstrednihoveku napsal(a):

IO ... nejak ti z toho vypadlo 12 apostolu a pokud vim tak se 12-tka vnima v krestanstvi jako uplne cislo a nic satanistickeho ...
Kamil ... to je hruza co za lide se dnes dostali na vlivne mista ...
Libor Stejskal ... ocenuji popis toho kvuli cemu byl prispevek (ne muj) vymazan ...
04. 12. 2010 | 15:15

Brouk Pytlík - práce všeho druhu napsal(a):

Všem nevzdělancům - ČESKÁ REPUBLIKA NEVZNIKLA 1. LEDNA 1993, ALE 1. LEDNA 1969, v důsledku federalizace Československa. (A ne náhodou došlo k zániku československého unitárního státu právě po Pražském jaru - divide et impera.)

1. ledna 1993 se pouze stala v důsledku zániku Československa samostatným státem.

Žijeme v zajímavé době. Osobně nemám nic proti evropskému superstátu, ale metody, jakými je prosazován a propaganda, kterou je provázen, mne děsí.
04. 12. 2010 | 15:27

Vladimir napsal(a):

Ad Vlk:"...spočítat legitimitu vládní většiny, včetně té současné."
Ale jistě, přibližně to mám spočteno. Žádná sláva. Také mnohé vlády padly (pokud nebyly nainstalované na dobu třeba jednoho roku - Klausova v r. 1996,Topolánkovy obě).
Nečasova vláda, byť má v PS silnou většinu, projde zatěžkávací zkouškou v blízké budoucnosti (např. 8.12. a po).
Zdá se, že tento způsob demokracie zdá se občanům tohoto státu poněk nešťastným a rezignují na jeho ovlivnění volbou politiků. Prostě politici si nezískali srdce obyčejných občanů :-). Je tu všeobecné zklamání od příslibů v 89.
04. 12. 2010 | 15:47

Germanicus napsal(a):

K vlkově replice mohu jen dodat, že pan Bednář a jemu naklonění diskutéři mají teď jedinečnou šanci si nechat ušít k vánocům trenýrky z vlajek evropské unie. Ty budou rozhodně velmi sexy.
Jinak pane Bednáři, pokud se zachovala aspoň jedna péřová bunda ušitá ze sovětské vlajky, věnujte ji prosím Ústavu pro studium totalitních režimů.
V některém z příštích blogů prosím uveďte, jak si představujete suverénní Česko po případném rozpadu EU. Předem děkuji.
04. 12. 2010 | 15:54

stále rebel napsal(a):

Pro Brouk Pytlík - práce všeho druhu.
Když jde o názvy tak už tedy přesně.

„Česká socialistická republika (oficiální zkratka ČSR) byl v období od 1. ledna 1969 do 5. března 1990 oficiální politický název socialistického Česka v rámci ČSSR. Ústavním zákonem České národní rady ze dne 6. března 1990“
http://cs.wikipedia.org/wik...

Kde má ten váš příspěvek zásadní chybu je v tom, že nerozlišuje subjekt, který je součásti federace a subjekt, který je samostatným státem.
04. 12. 2010 | 15:56

BRP napsal(a):

Petru Charvátovi - problém není sjednocená Evropa. Problém je nedemokratický superstát, ve kterém jeden z mnoha existujících zájmů diktuje všem ostatním svoji vůli.

Problém je Evropa jako hřiště pro naplňování ekonomických a politických zájmů Francie a Německa. Stejně jako Sovětský svaz představoval naplnění ekonomických a politických zájmů Ruska a Rakousko-Uhersko představovalo naplnění ekonomických a politických zájmů menšiny jeho obyvatel - Němců a Maďarů. (Pro Čechy byl smysl Rakousko-Uherska jen v tom, že to byl na tehdejší dobu celkem slušný stát a že je chránil právě před Německem a Ruskem. Příklon Rakousko-Uherska k Německu byl začátkem jeho konce a obrácení se české politiky proti němu.)

Je nesmírně naivní myslet si, že skupinové zájmy (ekonomické i etnické) v Evropské unii neexistují a že omezování demokracie jim nejde na ruku. A je též hloupé idealizovat a zkreslovat minulost - pro dnešní české elity to platí zejména ve vztahu k mýtu Rakouska-Uherska (v tomto státě např. neexistovalo ani všeobecné volební právo, to bylo zavedeno až za Československa!).
04. 12. 2010 | 16:14

Vladimir napsal(a):

Tyhle starosti - jak si představit postavení českého státu mimo EU, si jistě nedělají ani ve Švýcarsku, ani v Norsku ... ba možná ani ne v Lichtenštejnsku. Akorát na Islandu z naprosté bezradnosti nad svým rozlitým mlékem s unií laškují.

On také existuje pojem "Evropský hospodářský prostor"...
04. 12. 2010 | 16:15

Vladimir napsal(a):

Tedy opravuji nahoře. Švýcaři a Norové si nedělají starosti s postavením SVÉHO státu mimo EU ...
04. 12. 2010 | 16:16

Brouk Pytlík - práce všeho druhu napsal(a):

Pro stále rebel.

Česká socialistická republika je název dnešní České republiky od jejího vzniku do roku 1990. Česká republika a Česká socialistická republika jsou dva názvy jednoho subjektu.

Subjekt je stále stejný. Česká republika vznikla 1. ledna 1969. To se dočtete i v té Vaší Wikipedii ("Svrchovaný český stát byl formálně obnoven 1. ledna 1969 pod názvem Česká socialistická republika (od 6. března 1990 jen Česká republika, poté co Ústavní zákon vypustil slovo „socialistická“) jako součást federativní Československé socialistické republiky, od roku 1990 nesoucí název Česká a Slovenská Federativní Republika. Ta 1. ledna 1993 zanikla, čímž se Česká republika stala samostatným státem; zároveň nabyla účinnosti Ústava České republiky.").
04. 12. 2010 | 16:18

IO napsal(a):

Germanicus
Česko po případném rozpadu Evropské unie si lze snadno představit jako nynější Švýcarsko nebo Norsko. Švýcarsko takové ostatně bylo vždycky.
polistopadovyzkrachovanec
Je zvláštní, že například v němčině a v angličtině je pro čísla od 1 do 12 vždy samostatné slovo, až od 13 začínají slova tvořená na -náct (-teen, -zehn). A 12 je tucet. Jak se zdá, kdysi lidé počítali ve dvanáctkové soustavě, protože tucty se daly přehledně dělit na poloviny, třetiny a čtvrtiny. Ale k těm šestkám: číslo 6 je symbol našeho vězení ve hmotě, číslo 666 pak přímo představuje tři rozměry vězení Člověka v trojrozměrném světě hmoty. Není těch šestek opravdu n á h o d o u příliš mnoho? Je to opravdu jen náhoda? Je jen náhoda, že čtvrtý rozměr našimi smysly zbadatelného světa, totiž čas, se měří p r á v ě pomocí samých šestek? Proč počítáme v desítkové soustavě, naše počítače myslí ve dvojkové soustavě, ale čas měříme převážně pomocí šestek? Jedna hodina má 60 minut, jedna minuta má 60 sekund. Jeden den má dvakrát dvanáct neboli dvakrát dvakrát šest hodin neboli šest plus šest plus šest plus šest hodin. Jeden rok má 12 (dvakrát šest) měsíců a 366 (započatých) dnů. Tento počet dnů 366 je opět číslo dělitelné šesti, je to 61 šestek. Ruština má v názvech čísel jednu raritu: číslo 40 má jedinečný název, je to opět zcela samostatné slovo, jako názvy čísel od 1 do 10, jmenuje se sórok. Když toto číslo s nápadným jménem vydělíme číslem 6, výsledek zní: 6,666666....
04. 12. 2010 | 16:24

Pípa napsal(a):

Pane Stejskale, tak nám tu jednomu profesůrkovi šíblo, no není divu všude samá vlajka EU občas také prapor a do toho ta globalizace, kdo by se divil, ono není o co stát, furt nás chce někdo šikánovat, nařizovat co smíme a co ne a hlavně nám berou tu identitu, na tý já nejvíc basíruju, protože taková identíta to je základ všeho, ale on se z toho brzy dostane a bude zase dobře, strhne pár práporů, ušije si pár modrých ternýrek a bude zase v poho, hoho.
04. 12. 2010 | 16:28

modrý edvard napsal(a):

Blog je pro mě inspirací, abych někde tzv. vlajku EU sehnal a vyvěsil.
04. 12. 2010 | 16:38

Germanicus napsal(a):

IO: Zní to lákavě, jako Švýcarsko nebo Norsko. Bohužel se obávám, že k realitě je blíž spíš vlk - 17. neplnohodnotná spolková země sousedního Německa (80% exportu jde do Německa, německé vlastnictví energetických distribučních firem, maloobchodu a pod.). Ostatní viz vlk pod blogem Tomského.
04. 12. 2010 | 16:38

Helmut napsal(a):

BRP:

V Rakousko-Uhersku vseobecne volebni pravo bylo! Tedy respektive bylo v Rakouske casti monarchie, tedy i v Cechach. Samozrejme tehdy neplatilo pro zeny, ale to v takovem Svycarsku plati az teprve od roku 1971! V tom Rakousko-Uhersku sice byl kurialni system a vseobecne pravo platilo jen pro patou kurii, ale presto tam byly vyrazne tendence k demokratizaci. Navic to byl dosti liberalni stat - ve sve dobe mel nejliberalnejsi ustavu v Evrope, uz jen to jak se mohlo rozvinout ceske narodni hnuti o necem svedci (ostatne ukrajinske narodni hnuti se take dokazalo vyrazne rozvinout, jenom protoze cast Ukrajincu zila v R-U, Belorusove meli v tomto dost smulu). Ostatne usporadani pred rokem '14 bylo daleko lepsi nez v dobe mezivalecne. Bohuzel nejvetsi pruser byl v ustupu Turecka z Balkanu a zmeny rpvnovahy sil v Evrope (Nemecko).

Norsko nebo Svycarsko ma takove postaveni, ze si muze dovolit stat mimo EU, coz pro nas ale neplati! Ostatne pro vsechny, ktery povazuji EU za spatny a zkrachovaly projekt. Proc do ni vsi silou chteji stoupit zbyle balkanske staty, vychodoevropske staty (Moldova, Ukrajina), Turecko nebo v delsim vyhledu treba Gruzie?? Ono na tom projektu preci jen neco bude...
04. 12. 2010 | 16:44

Honza napsal(a):

v roce 1928 se nikdo neptal Slezska jestli chce sloučit s Moravou a sloučilo se. Česka se EU ptala jestli chce vstoupit a normálně svobodně jsme vstoupili. Evropská unie je nejlepší co nás mohlo potkat.
04. 12. 2010 | 17:02

Zdravý Počin napsal(a):

vlajkový happening pro M.Bednáře :
pověste Bednáře /uvázat za určitou část těla/ jako vlajku,co nejvýše,pusu mu zamkněte ,aby nerušil,
zapalte svíčky pod jeho vlajkou a myslete a vzpomínejte na K. Kryla a J.Palacha,na Československo,Česko bez komunistů a tunelářů,
a Bednáře nechte provětrat co nejdéle,aby vybledl a neškodil
04. 12. 2010 | 17:25

Jarda napsal(a):

Debata nestojí, jestli Evropská unie ano, nebo ne. I Václav Klaus říká, že vůči Evropské unii nemá Česko alternativu.

Debata stojí, jaká Evropská unie. Jestli jako společenství suverénních států, anebo federativní stát. A hlavně - jakou úroveň demokracie má Evropská unie mít.

Vám všem Zdravým Počinům a dalším - zkuste prosím debatovat věcně.
04. 12. 2010 | 17:52

dvacetiletá účetní bilance napsal(a):

pravda je že Evropská Unie má své nedostatky. A má jich bohužel dost. Osobně bych rád viděl EU jako takovou velkou kopii Švýcarska. Nevím, jaký smysl by mělo aby takzvané "Česko" bylo samostatné mimo EU. Za těch dvacet let čeští straničtí politruci dokázali tuhle zemi prakticky úplně zlikvidovat. A Modří zvláště. Takže pokud by "Česko" chtělo třeba ven z EU tak podle úplně stejné logiky bychom měli požadovat odpojení Moravy a Slezska od Česka. Tím spíš že Morava a Slezsko si s připojením k Česku nemohli vybrat na rozdíl od vstupu do EU. Když už chlív, tak ať to opravdu stojí zato.
04. 12. 2010 | 17:57

IO napsal(a):

Germanicus
To, co je nyní Česko, už přece kdysi obdobou Švýcarska bylo! Bylo to stvořené uměle jako republika a aby to stvoření přijala většina těch tehdy zcela nově a pro ně nečekaně stvořených „občanů“ výměnou za zaranžované rozbití mocné k ř e s ť a n s k é říše Rakousko-Uhersko, byla mu na pár roků propůjčena podoba Švýcarska. Formálně demokratické uspořádání (ovšem bez možnosti referend) a jeden lid mluvící a píšící třemi jazyky (česky, německy a polsky, pokud vynecháme zde nepůvodní hovorovou hebrejštinu a jakési protojazyky, kterými mezi sebou mluvili cikáni). Ve Švýcarsku je jeden lid, který mluví a píše čtyřmi jazyky, v Kanadě je jeden lid, který mluví dvěma jazyky... Ostatně i lid Norska mluví vlastně třemi jazyky. Takže proč by Česko nemohlo být jako Švýcarsko? Protože jste líný si něco takového vůbec představit? Česko by mohlo být spíš Švýcarskem než jakousi spolkovou zemí Spolkové republiky Německo. Protože Švýcarsko a Česko jsou plnohodnotné státy, ale Spolková republika Německo není plnohodnotný stát, je to pouze takzvaný umělý samosprávní konstrukt, který je pod přímou a bezvýhradnou kuratelou takzvaných vítězných a okupačních mocností (USA, Rusko, Velká Británie, Francie). A nyní je spíš pravděpodobné, že se brzy tento umělý samosprávní konstrukt rozpadne, respektive „bude rozpadnut“ z rozhodnutí vítězných a okupačních mocností, a potom by případně mohl kromě jiných vzniknout nějaký dosud nebývalý státní útvar, do něhož by ti, co o tom tajně rozhodují, připlácli i nynější Česko, nebo třeba nějakou jeho část, pravděpodobně jen Čechy. Tento nový státní útvar by tvořily přibližně nynější spolkové země na jihu Německa, Česko a některé nynější spolkové země Rakouska plus severoitalské Jižní Tyroly a Tridentsko... (kvůli přístupu k moři). Pokud jde o „německé“ vlastnictví českých energetických distribučních firem, maloobchodu, o kterých se zmiňujete, asi byste se měl podívat přesněji. Je totiž velký rozdíl mezi tím, kdo je vlastníkem těch firem, a tím, kde ty firmy formálně, případně a dočasně sídlí. To, že jakási firma sídlí v Německu, naprosto neznamená, že je to „německá“ firma, jak vy se domníváte. A zítra už může sídlit na Kajmanských ostrovech. Ale to se na to musíte podívat podrobněji, ne jen tak Letem světem.
04. 12. 2010 | 18:01

stále rebel napsal(a):

Pro Brouk Pytlík - práce všeho druhu.
Před rokem 89 jsem byl občanem Československa (ČSSR), které bylo subjektem mezinárodního práva, nikoliv občanem nějakého Českého státu. Domácí politické hrátky na český a slovenský stát byly jen uvnitř mezinárodně uznávaného Československa.
Občanství bylo československé.
04. 12. 2010 | 18:02

Brouk Pytlík - práce všeho druhu napsal(a):

Pro stále rebel.

Pokud jste byl občanem Československa po 1. lednu 1969, byl jste současně občanem buďto České (socialistické) republiky, nebo Slovenské (socialistické) republiky.
04. 12. 2010 | 18:10

Brouk Pytlík - práce všeho druhu napsal(a):

Pro dvacetiletá účetní bilance.

Česko = Čechy, Morava a česká část Slezska.

Tzn. oddělit české Slezsko od Česka nelze. Lze jej oddělit nanejvýš od Čech a Moravy.
04. 12. 2010 | 18:14

dnešek napsal(a):

Předválečné Československo mělo skutečně ke Švýcarsku blízko. Také díky tomu že tehdy stál v čele tehdejší federace Pan Politik. Také se lidé se svou zemí ztotožňovali a chtěli ji bránit. Bohužel po protektorátu za Komunistů nastal další úpadek. A po listopadu za Modrých neobolševiků tomu byla definitivně nasazena "koruna". Dnes má tahle země ke Švýcarsku po všech směrech blízko asi jako Antarktický ledovec k písku ze Sahary.
04. 12. 2010 | 18:19

Brouk Pytlík - práce všeho druhu napsal(a):

Pro IO.

Rakousko-Uhersko nebyla mocná křesťanská říše. Bylo velké, bylo lidnaté. Bylo převážně křesťanské. Ale mocné nebylo. Byla to heterogenní říše (Předlitavsko bylo fakticky federací 17 tzv. korunních zemí), zmítaná vnitřními rozpory.
04. 12. 2010 | 18:20

pro brouk pytlík napsal(a):

Právě proto, že za tisíciletí došlo k takovému promíchání a proměně zemí a národů v Evropě, nemá smysl se snažit trhat na jakési malé "Česka" a jiné dvorky. Má smysl zavést velkou demokratickou federalizovanou Evropu podle Švýcarského vzoru. Pochopitelně různí politici ve snaze udržet si své "koryto" se budou snažit odtrhnout ten "svůj" kurník od Evropy.
04. 12. 2010 | 18:24

IO napsal(a):

dnešek
Ono to bohužel s tím vaším Panem Politikem (myslíte "tatíčka Masaryka"?) i s jeho jím předurčeným nástupcem Benešem bylo asi úplně jinak, než vy si myslíte. Tak holt si to myslete dál, ale jste vedle. Srovnání se Švýcarskem se tady objevilo proto, abychom vyvrátili snahu předkládat tady, že členství Česka v Evropské unii nemá žádnou myslitelnou a už vůbec žádnou žádoucí alternativu. Tohle eurohujerství je prostě odporné samo o sobě jako každý vlezdoprdelizmus, i kdyby snad žádnou alternativu nemělo. A ten, kdo to eurohujerství tady, ale bohužel nejen tady, našim spoluobčanům vtlouká do hlavy, jedná patrně i proti názoru dlouholeté hlavy našeho státu.
04. 12. 2010 | 18:28

Jeňýk napsal(a):

zapšklý bednář už málem slaví dělení české kotliny mezi Washington a Moskvu. Ale asi předčasně - soustátí EU tu je a nerozpadá se....navzdory touhám různých pseudovlastenců
04. 12. 2010 | 18:32

IO napsal(a):

Brouk Pytlík
1. světová válka byla vyprovokována k oslabení a ještě lépe naprostému rozvrácení a zničení k ř e s ť a n s k ý c h velmocí Německa, Francie, Ruska, Rakouska-Uherska a také islámského Turecka. 2. světová válka měla tyto tajné cíle: zmasakrovat co nejvíce lidí a poštvat proti sobě do nepříčetného boje Němce a Rusy a vytvořit jejich dlouhotrvající vzájemnou nenávist. Němce a Rusy právě proto, že tyto dva národy v sobě nejpevněji a dlouhodobě uchovávají křesťanství, Rusové jsou dokonce obrovský národ, který je o r t o d o x n ě křesťanský! Zodpovězte si otázku, kdo asi tohle všechno tajně zosnoval a proč!
04. 12. 2010 | 18:35

pro IO napsal(a):

A jakou alternativu byste viděl Vy? Podotýkám, že jestliže se chcete trhnout z EU v pořádku. ale potom musíte druhým přiznat stejná práva jaká požadujete od jiných pro sebe. V opačném případě vyrobíte pouze další nefunkční paskvil proslulý svou s prominutím "vyčůraností".
04. 12. 2010 | 18:49

IO napsal(a):

Jeňýk
"Soustátí EU tu je a nerozpadá se": no to je góóól! To jste teda opravdu mimo mísu! To je případ pro svěrací kazajku! Evropská unie je jen krůček od svého zániku na vlastní vnitřní rozpory, aniž by si to nějací čeští "pseudovlastenci" přáli nebo nepřáli. Bezprostředně v posledních dnech o tom zcela nezastřeně mluví už i její nejvyšší představitelé!! Žijete na odvrácené straně Měsíce, nebo snad ještě někde dál, třeba na Jupiteru, že o tom snad nic nevíte? Sancta simplicitas - svatá prostoto!
04. 12. 2010 | 18:51

petr charvat napsal(a):

Pro BRP
Vašim argumentům rozumím, ale nevidím zde přímou souvislost s myšlenkou Evropské unie. Snaha o prosazení Německých či Francouzských zájmů (jejich silná pozice) je pochopitelná, protože mají největší počet obyvatel. Prosazování etnických a ekonomických zájmů různých (většinových) skupin se děje snad všude. Záměrem sjednocené Evropy by možná mělo být překročení vnímání společných zájmů na etnicko-regionální rovině a hledání zájmů společných. V době existence nadnárodních firem, volného pohybu zboží a lidí (v rámci Schengenu) k sobě mají občané různých zemí blíže, než kdy předtím. Chápu že to může znít jako idealismus, ale za pokus to stojí. Váš příklad Sovětského svazu je s ohledem na lidská práva a kvalitu života argumentem pro Evropu. Jestli bude demokratická nebo ne, záleží na jejích občanech. Při rozhodování jestli bych mohl jako jedinec svobodně existovat v Evropské unii, nebo jako občan země spadající pod sféru vlivu Ruska - volím Evropskou unii. Zřejmě se bude jednat o dlouhodobější proces, bude zapotřebí společného jednacího jazyka (angličtiny) a snad se v něm nerozplynou (znivelizují) lokální kulturní specifika a hodnoty (národní jazyky a tradice jednotlivých etnických skupin), to by byla škoda.
04. 12. 2010 | 18:55

IO napsal(a):

Jak jsem právě napsal, Evropské unie právě buď exploduje, nebo imploduje. A to bez ohledu na jakékoli naše záměry, na to jsme příliš malí. Pokud se to nějak neurovná, bude to velmi bolet. Jak jsem uvedl, existují už nějaké zahraniční úvahy o tom, co by pak případně mohlo nastat. Ale v tak rozsáhlém marasmu se může vytvořit i leccos jiného. Hlavně prosím opusťte ten způsob uvažování, že vy nebo já nebo "my Češi" bychom si snad mohli něco přát, že bychom si snad podle své vůle mohli "zvolit" nějakou nám příznivou a libou alternativu... To je naprosto scestný způsob uvažování.
04. 12. 2010 | 18:58

Pane IO napsal(a):

Vaše zjevné antisemitské narážky jsou stejně hloupé, jako nechutné. První i druhou světovou válku vyvolaly ambice sílícího Německa.

Evropa jako Švýcarsko ano. Ale Švýcarsko, to jsou rotující prezidenti, referenda pomalu v každé obci a DEMOKRACIE. Ne nevolené orgány, opakování referend do získání odpovědi ANO a nátlak na nevyhovující politiky!
04. 12. 2010 | 19:00

rovné jednání napsal(a):

svět se stále mění a vše se neustále vyvíjí. to ale nic nemění natom že já se budu vždy snažit jednat se svým okolím poctivě. i kdybych byl příkladně v roce 1941 jediný "antifašista" kdy miliony němců fandily fašistům, já stále navzdory politickým intrikám budu jednat podle svého svědomí. vy můžete kličkovat jak se vám bude líbit ale já tvrdím, že "když chci aby soused neokrádal mne, musím být poctivý i já sám vůči němu".takové představy jaké máte že my budeme "podvádět druhé ale druzí musí být vůči nám poctiví" nemají perspektivu v dlouhodobém horizontu byť krátkodobě možná něco nesou.
04. 12. 2010 | 19:07

Vladimir napsal(a):

Česko existuje jenom v hlavách pivních skautů většinou v Praze a okolí.
Morava a Slezsko není přece česko.
Po celou existenci R-U (400 roků ?) byly České země. Ba už od Jana Lucemburského byly české země a jenom lajdáci a lenoši neumí vyslovit ty 4 slabiky i když Československo měl 5 slabik a bylo to běžné ...
04. 12. 2010 | 19:33

IO napsal(a):

Nevím, se kterou značkou nyní diskutuju. Ale souhlasím, že antisemitské narážky nejsou vhodné. Ani já je nedělám. Já se především domnívám, že je v našem českém zájmu (a s dovolením tento zájem upřednostňuju, to se snad tady ještě smí nebo snad ne?), ale také v zájmu Hebrejců poznat pravdivě skutečnost, ať už minulou, nebo současnou. Protože také také velká Izraelitů těmi válečnými událostmi, které byly z pozadí také proti nim zosnovány, skutečně spolu s námi trpěla, a to velmi krutě! A proto se taky domnívám, že ani sobe, ani Izraelitům neposloužíme, když si zakážeme uvažovat určitými směry. Protože pak budeme slepí minimálně na jedno oko, přestaneme přinejmenším vidět prostorově a budeme blábolit o něčem, co vidíme, ale ten, kdo má k vidění obě oči, se bude našemu vidění smát jako hlouposti. A vůbec, téma tohoto blogu je jiné, sklouzli jsme někam stranou. Vraťte se k tématu, tím je Odstraňte vlajku Evropské unie. Já jsem k tomuto tématu uvedl, že tato vlajka je obsahově problematická a že kvůli tomuto jejímu problematickému obsahu se s ní těžko můžeme ztotožnit. A pokud je obsah Evropské unie stejně problematický jako obsah její vlajky, co potom?
04. 12. 2010 | 19:46

trám oka svého před třískou oka souseda napsal(a):

vnímám jako jistou ironii, že Evropskou Unii chtějí o demokracii poučovat lidé kteří sami léta demokracii ve své zemi úspěšně potlačují. Že o ochraně "národních zájmů" křičí lidé, kteří sami práva národů ve své zemi ignorují. Tak nějak mi to připomíná ten vtip kdy ženská si stěžuje policistovi "pánko to je hrozné, ukradli mi tašku" "a co jste v ní měla?" ptá se policista "dvacet peněženek" odpoví kapsářka. Takže bych doporučil UKLIĎME SI NEJDŘÍV TADY U NÁS DOMA A PAK TEPRVE POUČUJME SOUSEDY
04. 12. 2010 | 19:49

No...netřeba,už to jede... napsal(a):

/zahranicni.ihned.cz/c1-48453830-angela-merkelova-pohrozila-nemecko-by-se-take-mohlo-vratit-k-marce
04. 12. 2010 | 21:06

vl napsal(a):

Pro IO: Vraždu rakouského následníka trůnu, která posloužila jako toužebně očekávaná záminka k rozpoutání WW I., zosnovali KŘESŤANI. O rozpoutání WW II. je zbytečné se zmiňovat - pokud Hitlera nechcete považovat za žida. To hledání příčin všeho zlého mazi židy je tak naprostá pitomost, že snad nemá ani smysl s takovými názory polemizovat.
04. 12. 2010 | 22:03

IO napsal(a):

Pro značku vl
Na moji výše uvedenou žádost, abyste si odpověděl na otázku, kdo zosnoval obě světové války, holocuats a mnoho, mnoho jiného, jste si zjevně nesprávně odpověděl. Správnou odpověď, pokud si vzpomínám, najdete v některém mém příspěvku vysoko nahoře v diskusi o tomto blogu. Ale je to tam nenápadně, ale jasně řečeno snad dokonce několikrát. Takže židé podle mého názoru tyhle a další hrůzy nezosnovali, naopak jimi byli spolu s námi také postiženi. To všechno přece zosnovali proti-křesťané, antikristové, satanisti! A mají i řadu dalších jmen, která nesmíme vyslovit. Tak se upokojte, odpovězte si jen v duchu, doufám, že teď už to trefíte.
04. 12. 2010 | 22:11

Hmmm napsal(a):

Vladimíre, běžte prosím se svou moravistickou agitkou k šípku. Moravismus je marginální a extrémní politická síla v Česku. Něco na úrovni Muvimentu pâ Nnipinnenza dâ Sicilia v Itálii, nebo Bayernpartei v Německu. A rozhodně svou silou hluboko pod Ruchem Autůnůmije Ślůnska v Polsku, nebo Fronte di Liberazione Naziunale di a Corsica ve Francii (a úplně mimo srovnání s Plaid Cymru či Scottish National Party/Scottis Naitional Pairtie/Pàrtaidh Nàiseanta na h-Alba). A to na rozdíl od "národů" či národů zastupovaných těmito entitami nemáte nejen vlastní jazyk či vlastní jednotné nářečí, ale ani vlastní jednotnou kulturu!
05. 12. 2010 | 00:32

Hmmm napsal(a):

A ještě něco, Vladimíre. Jako správný moravista samozřejmě neznáte historii, resp. máte k ní velmi osobitý přistup. Tak Vás poučím. Rakousko-Uhersko existovalo od roku 1867, nikoliv "400 roků". Země Koruny české existovaly od roku 1348 do roku 1918. Za Rakouska-Uherska ovšem jen formálně, protože jako jednotný celek nebyly fakticky uznávány (právě o tom se vedl velký spor mezi Čechy a Němci).
05. 12. 2010 | 00:39

Vladimir napsal(a):

Ad hmmm.
Vaše úvaha, že národ , aby byl národem, musí mít svérázný jazyk, popírá fakt, že Kanaďané mluvící anglicky, Australané mluvící anglicky, yenkyeové mluvící anglicky se považují za svébytné rozličné národy odlišné od Angličanů ... To za 1). Za 2) při výkladu o významu, či nevýznamu slova "česko" jsem se nijak nezmiňoval o národu Moravanů - to váš duševní pšouk. za3) u svého zmínění R-U jsem samozřejmě mínil i předchůdce "R", jelikož prohlášením se z R na R-U se pro České země nic nezměnilo.
Budete patrně zakomplexovaný čecháček, který při každé zmínce na geografická a historická fakta dostává záchvat strachu, že po Slovensku se od Čech odloupne i Morava (a Slezsko).
A jinak si nastudujte lépe český jazyk, abyste si uvědomil souvislosti slova česko.
05. 12. 2010 | 01:21

Síla napsal(a):

hanbáři Bednáři,že Vás hanba nefackuje...
05. 12. 2010 | 08:32

hovorka11 napsal(a):

Bída v uvažování charakterizuje celý článek pana Bednáře.
Jestli vlaje nad hradem vlajka ČR s vlajkou EU bylo podstatné pouze pro jedno- že jsme součástí jedné "evropské rodiny".
To, že Klaus zakázal vlajku EU vyvěsit, bylo pouze diktátorské gesto lidmi nezvoleného prezidenta směrem na občany ČR.
Jestliže se klausistům podaří oddělit ČR od EU v zájmu "svobody", tak o tu svobodu skutečně přijdeme.
V rozdělené Evropě bude ekonomická, početní, územní a surovinová velikost rozhodujícím faktorem (jako v ždy v minulosti) skutečné samostatnosti.
Ve všech těchto ukazatelích na tom jsme špatně !!!
Nejsme schopni zachovat svoji pouze částečnou svobodu bez další ochrannářské velmoci, která nás může ochránit nebo zradit. Je to špatná vyhlídka a dá se předpokládat, že potom na hradě vedle vlajky Německa nebo Ruska bude snad vlát i vlajka ČR. To však ale nebude v době prezidentství Klause a to Klaus ví. Osobní zájmy nad zájmy státu Klaus upřednostňoval a už se nezmění.
05. 12. 2010 | 12:11

Hmmm napsal(a):

Ad Vladimír.

1) Nikde jsem nepsal, že národ, aby byl národem, musí mít "svérázný" (asi jste myslel spíš "vlastní") jazyk.

Psal jsem, že česky hovořící obyvatelstvo Moravy nemá jednotné nářečí a jednotnou kulturu. (A doplňuji, že ani jednotné náboženství - jižní Morava je převážně katolická, Valašsko naopak spíš protestantské, v Brně je největší česky mluvící muslimská komunita, jistě jste slyšel o tzv. "hanáckém pravoslaví", atp.) Což je pravda. To již jsou spíše národem Hanáci, Valaši, Horáci, Moravští Slováci, nebo moravští Ostraváci, než Moravané.

2) Rakousko-uherské vyrovnání samozřejmě podstatně změnilo postavení zemí Koruny české. Z části jednoho celku, usilující společně s Maďary a dalšími národy o emancipaci, se stalo částí jednoho ze dvou celků, čímž jejich význam dále upadl. Proto i česká politika (politika Čechů ve všech třech českých zemích) reagovala na vyrovnání tak negativně.

3) Nechte si prosím své "pivní skauty", "duševní pšouky" a "zakomplexované čecháčky" pro sebe. Urážky vzdělání nenahradí.
05. 12. 2010 | 12:16

pro Hmmmm :-))) napsal(a):

Vždy mne pobaví podrážděné reakce některých "pseudoČechů" kteří se cítí ohroženi jakýmkoli jiným národem. Abychom shrnuli základní jednoduchá fakta--v devátém století je historicky doložen Moravský národ který zahrnoval oblast Moravy, Čech, Slovenska, část Polska Rakouska Maďary....z tohoto národa se posléze odštěpily jednotlivé kmeny, kdy zejména Český kmen, do té doby neznámý se začal přichylovat k západním sousedům Germánům. Někteří Češi od té doby jakoby trpí komplexem méněcennosti, kterou si léčí tím, že zdůrazňují své "Češství" a současně se snaží shazovat Moravské kořeny a předstírají že jejich prapůvodní Moravská domovina prý neexistuje a je jen jakési hypotetické údajné "Česko". Tuto svou aroganci a přezíravost zkoušeli i na Slováky, kteří když toho měli dost, práskli dveřma. Teď to pseudoČeši zkoušejí na Evropu. Křičí o svých údajných právech a přitom upírají stejná práva svým předkům Moravanům. Humorné natom je, že ti někteří pseudoČeši ve svém zdůrazňování sebe sama nemají žádné zábrany v průběhu historie vzdávat se servilně tu Rakušanům, tu Němcům, Rusům, Američanům. Ale jakmile dostanou šanci si svobodně vybrat v referendu, tak začnou hystericky hulákat o svých právech. Škoda, že ta svá práva nehájili v průběhu historie se zbraní v ruce a že stejná práva, která chtějí pro sebe, nepřiznávají i druhým okolo sebe. Tihle pokrytci a vypočítavci tak dělají ostudu a špatnou pověst všem ostatním poctivým Čechům.
05. 12. 2010 | 12:35

JFK napsal(a):

Hovorka11:
1) To že jsme vstoupili do EU, aniž by se nás někdo neptal zda chceme, tak TO bylo diktátorské gesto! Ptali se jen Irů, ti řekli ne a byli ignorováni. Zeptali se jich znovu a to již pod nátlakem prošlo....to není diktátorské gesto? Klaus se jen snaží předejít falešnému evropskému nacionalismu, k jehož vyvolání slouží(jak už nás historie učí) symboly
2) Četl jste lisabonskou smlouvu? Dle vašich příspěvku jsem si jist, že nikoliv. Možná by jste měl, aby jste veděl proč Klause v mediích tak pranýřují...a jen díky jemu máme vyjímku z listiny práv a svobod, ale veškerá rozhodnutí už stejně dělá EU, čili naše státnost už je v tahu. Ale aspoň nás nemohou zatknout policisti EU a odtáhnout kamkoliv!
3) "V rozdělené Evropě bude ekonomická, početní, územní a surovinová velikost rozhodujícím faktorem (jako v ždy v minulosti) skutečné samostatnosti.
Ve všech těchto ukazatelích na tom jsme špatně !!!" Tím chcete říct že v EU jsme na tom líp? Máme naprosto nulovou váhu, nerozhodneme o ničem a když tam přijede náš prezident, 90 procent parlamantu odejde...tak si představujete lepší variantu?

Ať žije KLAUS!
05. 12. 2010 | 12:36

Hmmm napsal(a):

Pro :-))).

V říši pohádek se nevyznám. Takže na Váš příspěvek bohužel reagovat nemohu.
05. 12. 2010 | 12:47

Josef K. napsal(a):

Pane Bednáří, občas čtu Vaše texty, ale takovou míru té normalizační české zhovadilosti lze očekávat jen od člověka nízké inteligence, kultury i mravů.
05. 12. 2010 | 12:54

Lumír napsal(a):

Zatím platí, že když ze tří lidí dva chtějí jít doprava a jeden doleva, tak se musí rozdělit, nebo jít všichni spolu doprava. To je smysl současné parlamentní politiky. Demokracie umožní i projevit jiný názor. Psi štěkají, ale karavana kráčí dál. Nedovedu si představit, jak malý stát, mimo unii, se uplatní v současném světě. Snad nám to vysvětlí Tento pán bloger.
05. 12. 2010 | 12:55

Helmut napsal(a):

Presne tak. Nekteri by radeji chteli izolovanou CR, snad i jako Albanii za Envera Hoxhy, aby si mohli rici, ze jsme "severenni" stat. Me by spise zajimalo jak by onu suverenitu dokazali vyjadrit. Suverennim statem mohlo byt Rakouske cisarstvi v prvni polovine 19. stoleti. Suverenni mohlo byt ceske kralovstvi ve 13. stoleti, kdy kolem nas lezely zhruba stejne velke staty. Suverenni jsme nemohli byt za prvni republiky, kdy jsme lezeli mezi Nemeckem a Ruskem a museli jsme se spolehat na velmi vrtkavou prizen Francie. (Mimochodem - tim jak jsme nabyli "suverenity" za prvni republiky jsme si obrovsky uskodili a byl to zacatek hospodarskeho upadku Cech - ztratili jsme obrovsky domaci trh, na kterem bylo nase hospodarstvi postaveno. Co by se stalo v pripade vystoupeni z EU - byt je tady stale EFTA?)

Jdete se suverenitou do haje. Ja radeji budu soucasti silne federalizovane EU, kde se budou nektere veci rozhodovat z centra (treba i zahranicni politika), nez abych byl soucasti Evropy malych rozdrobenych statu a byvalych velmoci, ktere se mezi sebou hadaji a ve svete uz nemaji ani to symbolicke slovo...
05. 12. 2010 | 13:18

Vladimir napsal(a):

ad Hmmm.
Nevím, jak chápete tzv. "moravismus" o němž se zmiňujete. Pro Moraváky je to neznámý pojem. Z alergických reakcí Čechů to vidím já (a mnozí Moraváci), jako popírání Moraváků jako národa. Konec konců se odkazujete na jakési obdobné entity , považující se za národy ... Plyne mně to i z toho, že poukazujete na množství nářečí (nejednotnost nářečí), na nejednotnost vyznání (náboženství), nejednotnost kultury ...
Ač vás nemíním poučovat, česká lidová kultura (na území Čech) - folklór se považuje odborníky za vymírající, ne -li vymřelá.
Není bez zajímavosti, že učitelé češtiny považují "moravskou" češtinu za mnohem lepší, spisovnější, než v Čechách ... To, že národ (Kanaďané, Australané, amíci, NovoZélanďané, ...) nemusí mít nutně svůj jazyk, jsme již probrali. Charakteristika národa je poněkud jiná, než vy nastiňujete a jazyk je jen jedním z mnoha atributů, nikoliv nezbytný. Náboženství už vůbec není podstatné. A historie Moravy a Čech z doby před rokem 1000 mluví spíš pro Moravský národ. V době Velké Moravy to byly spíš české kmeny, které se odštěpily , přiklonily se k Bavorům a lze říct, že si bavorskou nohu položily na svou hlavu. Později zase saskou ... Prostě Čechové se často v historii chovali jako třtina ve větru se klátící, či jako klíšťata, která se přimknou jednou k tomu, jiny k jinému ...
Nehodlám vás poučovat i když mám o historii Českých zemí velmi slušné povědomí, byť někdy ve zkratce souvislosti zjednodušuji.
Ale od slova "česko" jsme se díky vašemu bruslení hodně vzdálili, nebylo to mým cílem. Slovo "česko" souvisí s citem pro jazyk (český) a ten i v souvislosti s úrovní češtiny v Čechách a na Moravě je různý, jak potvrzují učitelé češtiny ...Cit pro jazyk souvisí i se zaplevelováním češtiny výrazy z angličtiny, které jsou do mediálního prostoru tlačeny z Prahy (TV, rozhlas, noviny, ...)...
A s citem pro jazyk souvisí i cit pro národ a cit pro různé fangličky, tedy, zda vlajka EU je případná (a kdy) na Hrad, na úřady, na domy, ... Kdo se necítí Čech, asi si rád pověsí do okna vlajku s 12 hvězdami.
05. 12. 2010 | 14:17

IO napsal(a):

Nemám čas ani chuť se tady s někým zase o něco přít, ale některým horkým hlavám zde je podle mého názoru skutečně třeba radit střízlivost. Vědomě nejdu do konkrétností, nemám na to v tuto chvíli čas. Proto jen co nejstručněji k zamyšlení a střízlivé úvaze: kteroukoli zemi nebo stát obývá její lid. To jsou lidé, kteří se tam jakýmkoli způsobem ocitli a patří tam. Kteroukoli zemi nebo stát obývá ale současně s tím její národ a to jsou lidé, kteří se tam přímo narodili z lidí dříve také tam narozených. Tak snad co nejjednodušeji. Protože po většinu dějin se běžní lidé nemohli stěhovat a vdávat/ženit někam mimo zemi/stát, kde se narodili, je proto národ také skupina osob, které jsou mezi sebou po generace pokrevně příbuzní. Nejen proto mají také vzájemně podobné vlastnosti svého vzhledu, své povahy, svého temperamentu. Společně je utvářelo nejen jejich omezené vzájemné pokrevní křížení, ale také kromě jiného charakter krajiny a klimatu, ve kterých společně po generace žili. Protože po většinu dějin nebylo možné se (bez svolení šlechtické vrchnosti) ženit/vdávat z Čech na Moravu a opačně, lid Moravy a lid Čech se proto vyvinuly jako svébytné, vzájemně odlišné pokrevní pospolitosti, jako svébytné, vzájemně odlišné národy. Není podstatné, zda jsou nebo nejsou si všichni příslušníci těchto národů této své vlastní svébytnosti vědomi. A totéž platí i o moravských (Moravských) Slezanech. Uvnitř těchto národů žijí menší kmenové pokrevní pospolitosti. Tolik můj střízlivý názor, ale nestojím o nějakou rozsáhlou rozpravu, ostatně ani nepatří k tématu tohoto blogu.
05. 12. 2010 | 14:43

Vladimir napsal(a):

ad hovorka11: "Nejsme schopni zachovat svoji pouze částečnou svobodu bez další ochrannářské velmoci,...".
Nevím na jakou stranu máte okna z vašeho bytu, ale z té vaší vyhlídky jde skepse i na mne.
Přesto si myslím, že Češi takovouto malomyslnost prokazovali mnohokrát ve své historii a buď se dobrovolně "pořimkli" k nějaké "mocnosti" nebo se jí přímo vzdali.
Bavoři v 9. století sice nepředstavovali mocnost - byla to země velikostí srovnatelná, ale Češi se přesto odklonili od Maravanů a přimkli se k Bavorům ... A pak následovala další "přimknutí" k jiným mocnostem ... Málo vládců v České zemi bylo ochotno postavit se protivníkovi a hájit svou suverenitu ... Je to asi Čechům zadřené pod kůží - tohle "přimykání".
Oč jinak se chovají Poláci, Maďaři, Rakušané, Srbové, ... (velikostí obdobné národy) ?!
Český stát mimo EU (ale může si zachovat příslušnost k Evropskému Hospodářskému Prostoru) by si mohl žít docela dobře a podobně, ne -li suverénněji než v EU. Jen by ve vládě nemohl mít Cyrily Svobody, Karly Schwarzenbergy a podobné patolízaly ... A samozřejmě by ekonomika české státu musela vypadat trochu jinak - ne tak závislá na jednom, dvou oborech a na sousedním Německu ...
05. 12. 2010 | 14:53

Vladimir napsal(a):

ad Josef K: "takovou míru té normalizační české zhovadilosti lze očekávat jen od člověka nízké inteligence, kultury i mravů. ".
Já se pana Bednáře musím zastat. Pro mne představuje hrdý, český postoj hodný následování.
Z EU nám zas až tak moc dobrého neplynulo a pokud jsem mohl nahlédnout do myšlenek tajných služeb Německa a Francie, tak EU je projekt jednak na "začlenění" STŘEDNÍ EVROPY do sféry německého vlivu, jednak na zvýraznění Francie jako mezinárdní mocnosti. A to bez války a bez násilí. Mají to prostě rozdělené na holport ...
I proto nebudu nikdy souhlasit s užším začleňováním ČR do EU, nikdy nebudu považovat vlajku EU za svou ... Lepší je vylepšovat kontakty na Visegrádské sousedy i když vím, že to není jednoduché ...
05. 12. 2010 | 15:06

hovorka11 napsal(a):

JFK:
Je vidět, že se nazajímáte o činnost Václava Klause, ale o jeho výkřiky, které nejsou podpisy na dokumentech, kterými omezuje svobodu občanů a které podepsal.

K bodu 1: Od roku 1989 je v politice Václav Klaus.
Nikdy, nejednal jako hrdina, který se vzepřel moci (proti jaké?), proto je dnes prezidentem na základě volby nejzkorumpovanějších stran bez přímé volby občanů.
Veškerá "hrdinnost" je pouze osobní vypočítavost "jít s lidem". Velmi zřetelně to bylo vidět např proti očkování. Předem neuvedl, že očkování je nesmysl a přebírá důsledky neočkování na svou hlavu a nejednal o tom s ministrem !!!
Naopak, vyčkal období, kdy to bylo jasné a využil médií pro zviditelnění !
Naše vláda rozhodla pro vstup do EU- EU až následně !!!
Irové svobodně rozhodli- nerozhodla za ně EU (mohli odmítnout znovu) !!!
Pokud vím, tak naopak Václav Klaus se snažil ovlivnit při státní návštěvě VB veřejné mínění a narušoval suverenitu Irska vměšováním se do jejich záležitostí. Iniciativa D.O.S.T. se snažila udělat z irů oběti své vlastní volby!
Udělejte si jasno ve skutečnostech!
Klaus chce zachovat svoje vládnutí, svoji moc. Jakékoliv sjednocování Evropy oslabuje vlády a zavádí centralizaci Bruselu. Oboje nejde a to vědí všichni ! Můj názor je, že lepší samostatnost v celoevropských hranicích, než nesamostatnost vazala malého a slabého státu.

2. Z Lisabonské smlouvy jsem četl výtah. Nic to nemění na tom co ví každý kdo se o to zajímá- "suverenita" států by časem zanikla na úroveň svazku s centrální mocí ( něco jako USA).
To je pro nás špatné ?
Výjimka z listiny práv a svobod oklešťuje možnosti občanů domoci se práv na rozdíl od států, kde ji podepsali.

3. V současnosti EU vyjednává podmínky pro dodávky surovin s Ruskem a ostatními zeměmi. Jestli zůstaneme sami, tak nemáme talkřka žádnou sílu na to, aby jsme Rusko přinutili dodávat nám ropovodem "Družba" přes Slovensko, ale může nás obejít ropovodem NORD-STREAM do Německa a vlastně nás přinutit k tomu, aby jsme byli hodní. Tak je to takřka se vším. Našeho prezidenta považuji za vychytralého mystyfikátora, který neřekne na rovinu, že dává přednost Rusku před EU. Dnes o tom nepochybuji. Je to průšvih, že tak málo lidí jde do hloubky poznání.
05. 12. 2010 | 15:31

Hmmm napsal(a):

Ad Vladimir.

Spojení moravismu a eurofederalismu existuje už několik let, ostatně tzv. Evropa regionů je myšlenka podporovaná Evropskou svobodnou aliancí, jejímž členem je politická strana moravistů (politická strana "Moravané").

Ve skutečnosti jde pouze o boj proti stávajícím národním státům, aby se mohly vytvořit nové národní státy, resp. došlo ke změně stávajících hranic.

Je to prostě stejné. Dokonce už existují i územní spory těchto nových entit - moravisté se přou se slezskými autonomisty o to, jestli je česká část Slezska Slezsko, nebo Morava. Ha, ha!

Ohledně moravského národa - moravský národ v etnickém smyslu neexistoval nikdy v historii. Nikdy. Existoval velkomoravský politický národ (o kterém moravisté tvrdí, že to byli jejich etničtí předkové a Slováci, že to byli "staří Slováci") a po vytvoření markrabství existoval zemský moravský národ (tam patřili i Němci, moravští Chorvati a Židé, jeho česky mluvící šlechta, mimochodem, byli přišedší z Čech spolu s českým knížetem Oldřichem a jeho nástupci - stará moravská šlechta byla vybita).

Dnes (po roce 1990) se vytváří nový moravský národ. Je to též národ politický. Nemá svůj jazyk, nemá jednotné nářečí, nemá svoji historii, nemá jednotnou kulturu. Jediné, co ho spojuje, je politická myšlenka - samospráva, autonomie či nezávislost Moravy. Protože se jinak se svými názory neprosadili, vsadili na "národní sebeurčení".

Není možné proti vytváření moravského národa něco namítat. Každý má právo se cítit, jak uzná za vhodné.

Ale je možné a je nutné bránit se proti lžím a polopravdám - že moravský národ tady byl vždycky, že všichni Češi žijící na Moravě (ať už si sami myslí cokoli) jsou členy moravského národa, atp., atp., atp.
05. 12. 2010 | 15:42

hovorka11 napsal(a):

Vladimir:
To není skepse. Kdyby jsme válčili proto obsazení pohraničí, tak by jsme byli označeni angličany a francouzi za viníky vzniku války se všemi důsledky. Situace Polska byla jiná- byli napadeni, ne zrazeni.
Historie je plná faktů a nemyslím, že by jsme se měli před ostatními stydět. Snažím se vidět, jak věci jsou a malé samostatné státy nemají v globalizovaném světě moc šancí. Svět se mění šílenou rychlostí (vidíme to posledních 22 let) a je to v prospěch silných států a celků.
05. 12. 2010 | 15:43

Vladimir napsal(a):

Ad hovorka11: "3. V současnosti EU vyjednává podmínky pro dodávky surovin s Ruskem a ostatními zeměmi. Jestli zůstaneme sami, tak nemáme talkřka žádnou sílu na to, aby jsme Rusko přinutili dodávat nám ropovodem "Družba" přes Slovensko, ..."
Řekl bych, že o dodávkách ropy z Ruska (ropovodem Družba) máme s Ruskem smlouvu a vaše slova o přinucení Ruska k něčemu mně připadají krajně nevhodná.Podobně o dodávkávh plynu, nikoliv ale ropovodem Družba. Plynovod Nord-Sream má sloužit pro dodávku PLYNU do západní Evropy (hlavně Německa) a má sloužit jako dopravní alternativa k plynovodu vedoucím přes Ukrajinu.
Váš názor, že můžeme Rusko k něčemu nutit, považuji za zcestný. S Ruskem můžeme jednat o obchodních podmínkách ...Rusko může jak svou ropu, tak svůj plyn prodávat komukoliv. Nebo myslíte, že ne ?
05. 12. 2010 | 16:12

Vladimir napsal(a):

Ah Hmmm: "Moravismus".
Nerozumím vašemu slovu/pojmu Moravismus. Existuje snad také alternativa "Čechismus" ?
Vůbec mám dojem, že válčíte s větrnými mlýny (novodobý Don Quijote) nebo slyšíte trávu růst.
Máte poněkud stihomanské myšlení ...
O Velké Moravě jsem si přečetl už dost pramenů od autorit, nemíním se vzrušovat vašimi "vlasteneckými" výpisky.
05. 12. 2010 | 16:21

hovorka11 napsal(a):

Vladimír:
Vždy je to o nějaké síle politické, ekonomické, vojenské, přátelské...
Možná, že se Vám nezdají slova o přinucení vhodná, ale tak to je.
Kdyby Topolánek udělal takový podraz, co udělal s dodatkem na smlouvě o dodávce plynu do EU mezi Ukrajinou a Ruskem při zimní plynové krizi, kdy Ukrajina si brala místo dodávky plynu na západ pro sebe, tak by nás Rusko právem potrestalo např. přerušením dodávek na několik týdnů nebo měsíců. Takhle jen Topolánek, který předsedal EU zdržel dodávky o několik dnů, bez následků na své osobě.
05. 12. 2010 | 16:36

Hmmm napsal(a):

Ad Vladimir.

Ano, četl jste, znáte, ale věcně diskutovat Vás "nevzrušuje". Anebo takové diskuse nejste schopen?

Moravismus je běžně používaný termín. Na tom nic nemění, že ho moravisté z nějakého důvodu nemají rádi. A jazykové ekvivalenty má. Například sionismus.
05. 12. 2010 | 16:53

pro Hmmmmmmmmmm :-)))) napsal(a):

Docela se bavím vašimi bajkami. Podle Vašeho typu značení "Moravismus" bych to mohl označit stejným slovem "Čechismus". Sice nevím, co to znamená, ale asi máte oblibu ve vymýšlení podivných slov. Ostatně v době českého obrození z doby pobělohorské se snažili někteří čeští vlastenci nahrazovat například pojmy kapesník za nosočistoplena a jiné výmysly. Ale v pořádku, když Vás to baví, bavte se :-))) já mám prozajičtější a přesnější označení pro lidi, kteří pro sebe požadují něco, co současně upírají jiným. Říkám jim pokrytci, a vypočítavci
05. 12. 2010 | 17:18

Tenco napsal(a):

Hmmm
Existuje, prosím pěkně, i slezismus a vizovicizmus ?
05. 12. 2010 | 17:55

Hmmm napsal(a):

Ad :-)))).

Pokrytectví, upírání práv ostatním a odnárodňování, to jsou rodné sestry moravismu. Jste Čech, mluvíte česky a cítíte se jako Čech? Pokud žijete na Moravě, nebo v českém Slezsku, tak máte smůlu. Čech nejste, jste příslušník "Moravského Národa".

Ad Tenco.

Taková slova (zatím) neexistují.
05. 12. 2010 | 18:46

pro Hmmmmmmmm napsal(a):

Mně je jedno jak se kdo cítí a zaco se považuje. Je to každého věc. Jsem na rozdíl od Vás natolik tolerantní a chápavý abych netvrdil třeba Čechům že nejsou Češi ale jsou to prý například Rusové. Vy naopak budete do blba Moravanům tvrdit, že vlastně "nejsou" Moravané ale jsou to prý Češi, protože to tak Vy chcete. Víte, je to rozdíl v sebeůctě. Já se cítím být Moravanem a respektuji Vás že se cítíte být Čechem. Vy naopak máte komplex méněcennosti a tak se snažíte shodit mé Moravanství a odbourat své komplexy zviditelňováním svého Češství. Patetickými výkřiky o svém Češství vám v Evropské unii nic nehrozí. Ale měl byste stejnou odvahu takhle křičet třeba za Německého protektorátu? Je snadné se zviditelňovat a hrát "hrdinu", když nic nehrozí. Víte například že na Pražské Bílé hoře České vojsko odešlo a zůstal jen Moravský oddíl? A bojoval za Vás za Čecha. V březnu 1939 jediná vojenská posádka která kladla odpor Němcům, byl 8 prapor Slezského pluku ve Frýdku-Místku. Samozřejmě je možné u obou těchto případů namítat nějaká "ale". Jenže nevypovídá to o něčem? Že různí rádoby pseudovlastenečtí křiklouni když nic nehrozí, hulákají o "ochraně Českých zájmů" ale když skutečně o něco důležitého jde, tak jejich Moravští bratři bez patosu a laciných pokřiků mlčky trpělivě a tolerantně pokládají své životy za Moravu i za Čechy.
05. 12. 2010 | 19:13

Vladimir napsal(a):

Ad Hmmm."věcně diskutovat Vás nevzrušuje".
Máte -li paměť, tak si vzpomeňte, nemáte -li úaměť, podívejte se zpět, na mou první zmínku o pojmu/ slově "česko".
Námitka byla jazyková - cit pro jazyk a geografická - na mapě najdeme útvary "Čechy", "Morava","Slezsko". Taková označení zemských útvarů najdeme i v kronikách, v historických knihách ...
Souhrnně byly ty 3 výše uvedené země často nazývány České země a podobnému označení přišli už za Jana Lucemburského - 14.st., když přišli s názvem země Koruny české. Tenkrát bylo království, proto "koruny". S pojmem České země (už bez koruny) přišel Fr. Palacký (a nevylučuji, že lze toto najít i u Jana A. Komenského).
Protože mám pro cit pro jazyk (český), nelíbí se mně označení "česko", které není jazykově pěkné a navíc nesplňuje pro označení země všechny nároky, navíc může s tímto označením dojít k mnohým zmatkům. (např. co představuje českomoravská vysočina, jestliže "česko" je země a Morava je také země a přitom je Morava součástí "česka" ? - jak se vypořádáte s tímto zmatkem ?). Copak řeknete na česko slovenský slovník. Že česko znamená jednou celek, jindy kousek, je logická a jazyková patlanina.
V mé 1. zmínce není zmínka o národu Moravanů, jde o jazyk a geografii. Co tady plete jakési moravistické herbergy ? Vy neumíte věcně diskutovat (!) a jak jsem zmínil výše bojujete sám se svými výmysly ... Mně váš moravismus nezajímá, protože to je vaše pitomost, která existuje jen ve vaší hlavě. Nechte si proklepat hlavu a ať vám psychiatr vyklepe moravismus z hlavy.
05. 12. 2010 | 19:54

Al Jouda napsal(a):

Čím vším se ti profesoři dneska musejí zabývat !
05. 12. 2010 | 22:56

Prodobro napsal(a):

"Odstraňte vlajky Evropské unie",to jste Bednář napsal...
tak píšeme pro Vás Bednář:
"Odstraňte hlupáka Bednáře z Česka a EU !!!"
06. 12. 2010 | 06:32

IO napsal(a):

Země Koruny české
Těžko se to vysvětluje, ale prostě je to tak a musíme to respektovat: č e s k y se jmenovaly "Země Koruny české", ale v cizích jazycích, například v němčině, se jmenovaly "Länder der B ö h m i s c h e n Krone"! Nemohly se jmenovat a nejmenovaly se "Länder der t s c h e c h i s c h e n Krone"! Přičemž po většinu dějin byl podstatný ten název v jiném než českém jazyku, ten byl směrodatný a rozhodující. A jeho přesný smysl tehdy správně chápali a respektovali jak uvnitř, tak i vně těchto Zemí Koruny české. Protože se to ale od založení Československa leckomu nehodilo do krámu, bylo jasné povědomí o tom hlavně uvnitř Československa potlačeno. Protože cizí jazyky, například němčina, mají totiž pro slovo "český" dvě vzájemně obsahově odlišná slova: slovo "tschechisch" se vztahuje na jazyk (Tschechisch je čeština jako jazyk), "böhmisch" (německý "český") se vztahuje na území (Böhmen jsou Čechy). Ná-rod žijící po generace v Čechách byl dvojjazyčný, mluvil česky a německy, obodně to bylo na Moravě. Národ žijící v Čechách i národ žijící na Moravě byly ze své přirozenosti vícejazyčné (dvojjazyčné) a naprosto se v tomto ohledu podobaly národu, který žil a žije ve Švýcarsku.
06. 12. 2010 | 09:36

socan68 napsal(a):

Dobře napsáno. Ještě před rokem poklonkovači EU nadávali, že nepřijmeme rychle euro. Před touto unáhleností varoval jak prezident, tak strana pana profesora. A jak se nyní ukazuje, měli pravdu oni a ne ta smečka poklonkovačů. Všichni ekonomové a bankovní odborníci jsou proti brzkému zavedení eura. Pokud se EU nevyhrabe ze srabu ve kterém je, chtěl by euro jenom šílenec. Je docela možné, že za pár let budeme opět jezdit nakupovat do Německa za marky. Stejné to bylo s těmi vypatlanými mozky, kteří znatelné změny podnebí přisuzovali prakticky pouze činnosti lidstva. Přitom dnes už je jasné snad i těmto troubům, že lidstvo na tyto změny nemá prakticky žádný vliv. Příroda si uspůsobuje podnebí bez ohledu na lidi a jak potřebuje. Bylo tomu tak před miliony let a bude tomu tak nadále. A zase měl pravdu prezident a strana pana profesora. Jenže socialisti a pravdoláskaři jsou patolízalové, kteří se uctivě klaní před byrokraty z EU, kteří chtějí rozhodovat o všem.
06. 12. 2010 | 09:51

IO napsal(a):

Lid a národ v Čechách (böhmisches Volk, die Böhmen, česky: bémáci) mluvil česky (tschechisch) a německy (deutsch). K tomu na doplnění viz také moje příspěvky pod blogem Jaroslava Hořejšího Pláč jazyka českého: http://blog.aktualne.centru... To je třeba vzít v úvahu, než proti sobě zase začnete výhružně mávat fanglemi.
06. 12. 2010 | 09:52

ex-nemo napsal(a):

Socane 68
Ti "ekonomové a bankovní odborníci", nejsou to náhodou ti kteří ještě 2 měsíce před krizí hýřili optimizmem a učeně dokazovali, že žádná krize nebude ? Jestli mají pravdu s tím eurem tak jako měli tehdy s tou krizí (kterou vlastně zavinili), pak by bylo záhodno to Euro přijmout hned.
06. 12. 2010 | 11:51

IO napsal(a):

Takže třeba naše někdejší pýcha: české sklo. Anglicky: bohemian glass. Německy: böhmisches Glas. Takže anglicky "český" je "czech" nebo "bohemian". Německy "český" je "tschechisch" nebo "böhmisch". Ale ta dvě slova právě obsahově neznamenají totéž, používají se (viz výše) pro vzájemně odlišné významy. No a to naše proslulé "české sklo" vyráběli lidé, kteří přitom spolu mluvili převážně německy, ale také česky. V zahraničí tohle sklo znali jako "sklo z Čech, sklo ze země, která se jmenuje Čechy", "glass from Bohemia", "Glas aus Böhmen".
06. 12. 2010 | 12:20

JPK napsal(a):

Milý autore, kdybych tu napsal, co si o Vás myslím, tak mne Stejskal smaže. Ale jestli chcete Číně, Indii, Brazílii, nebo třeba Rusku konkurovat s deseti miliony Švejků, tak to tedy jste fakt kus...
07. 12. 2010 | 14:43

Vladimir napsal(a):

Milý JPK, kdybych tu napsal, co si myslím o vás, tak by to tu smrdělo ještě týden.
Nejsem žádný rektální horolezec, ale stojí snad zato srovnat vzdělání, věk, životní a profesní zkušenosti pana (profesora) Bednáře sama se sebou, každého pisatele, tedy i vás pane JPK.
Asi netrpíte přílišnou autoritou k profesorům, možná spíš trpíte přespřílišnou autoritou k novinářům z LN, či MFDnes, kteří tuze horují pro EU. Zkuste si prosím bez předsudků pročíst článečky z periodik horujících pro EU a opačné ... a zamyslet se samostaně nad argumenty obou ...
Já zcela jistě dávám za pravdu panu Bednářovi a v mezinárodních otázkách i prezidentu Klausovi.
08. 12. 2010 | 10:29

Svobodný napsal(a):

pro Vladimir,
Bednář,Klaus,Jakl,Bém,Knížák,Langer,Sokol/advokát/,Svoboda...
Zeman,Šlouf,Paroubek,Škromach...
a další a další demagogové,nemorální politici,úředníci,z dalších politických stran, nemohou mít u svobodných senzitivních,slušných lidí autoritu !!!
12. 12. 2010 | 10:37

Vladimir napsal(a):

ad: Svobodný: "demagogové,nemorální politici,úředníci,z dalších politických stran, nemohou mít u svobodných senzitivních,slušných lidí autoritu "
To jistě máte pravdu. Schválně jsem ovšem vypustil ten jmenný seznam, protože na ten můžeme mít různé názory - každý si ho doplní o jiná jména, podle toho, jak to vidí ze svého pozorovatelského stanoviště :-)
12. 12. 2010 | 11:44

JPK napsal(a):

Milý autore, ač riskuji, že mne Stejskal smázne, nemohu jinak: Jste blb. Hlupák, který je, stejně jako Klaus, jrdnoduše PROTI. Jenže v pidizemičce, jejíž obyvatelstvo se počtem nemůže rovnat (a o výkonnosti ekonomiky ani nemluvě) libovolnému z např. čínských velkoměst, se, bez "negativních vlivů" EU dá docela dobře okrádat místní obyvatelstvo, ale to je tak asi všechno. Jdeme do kopru, s pologramotnou mládeží, vyčůranýmí podnikateli a všehoschopnou vládou máme skutečně ideální vyhlídky. Ale máte pravdu, že je EU neschopná: země jako ČR, nebo např Irsko, měly být VYLOUČENY
13. 12. 2010 | 08:57

kolikokoli napsal(a):

Jsem dítě revoluce, celý život jsem doufala, že budu žít ve svobodné zemi. V České republice. V zemi, kde si budeme konečně vládnout sami. Nepotřebujeme Němce, Rakušany, Rusy nebo Američany. Jsme Češi! Dokážeme se o sebe postarat. Jistěže to bude zprvu těžké, ale to jen proto, že nejsme zvyklí mít svobodný stát. Ovšem tento sen se mi rozplynul vstupem ČR do EU. Nakonec ještě Lisabonská smlouva. Plně jsem podporovala/podporuji prezidenta Klause. Jediný inteligentní člověk, který se jim postavil. Proč se neustále musíme schovávat pod křídla větších zemí, když víme, že pokaždé jsme nakonec skončili v jejich hnízdě s vyklovanýma očima? Je mi smutno, protože vidím naši budoucnost za pár let - ČR neexistuje, stejně jako ostatní státy, kdežto na Evropském kontinentu se roztahují ruce z Bruselu a Německa. A znovu se začne plnit německý sen o evropské nadvládě, jenže tentokrát jim své hlavy nastavujeme dobrovolně. Jako kdysi sovětům... Otevřete oči! Vždyť příště nebudeme zpívat na Olympiádě "Kde domov můj," ale "Ódu na radost." Je mi smutno...
16. 02. 2011 | 12:59

opravdový Čech napsal(a):

Sundejme ty bílo-červeno-modré vlajky.
Užívání nesmyslné bílo-červeno-modré vlajky dnes již neexistujícího Československa je v rozporu s čl. 3 odst. 2 ústavního zákona č. 542/1992 Sb., o zániku ČSFR. Z toho plyne jeden důležitý závěr. Bílo-červeno-modrá vlajka je nezákonný a nesmyslný symbol. Neměli bychom proto tento symbol oficiálně vyvěšovat.
Má výzva směřuje k oficiálním institucím, které hospodaří s penězi daňových poplatníků. Ministerstva, úřady, radnice a státní školy by se měly zdržet vyvěšování bílo-červeno-modrých vlajek. Nákup a vyvěšování takové vlajky lze minimálně označit za nehospodárnost, za plýtvání penězi daňových poplatníků.
16. 02. 2011 | 20:37

Xara napsal(a):

Milý "jarpol"!
Za Novotného nějaký čas vlvála všude česksoslovenská vlajka
vlála "vesele" vedle sovětské, té pravé.
O půlnoci, po skončení vysílání rozhlasu a Československé
televize se vysílala zároveň s naší hymnou i hamna sovět-
ská, na znamení toho, že nejsme suverénní země, ale země
"přifařená" k SSSR!
Takže, klausovský blbe, byli jsme suverénní zemí nebo ne?
Do NATO ai do EU jsme vstoupili dobrovolně! Kolaborant
Klaus s tím nikdy nesouhlasil, ale přesto úesvědčuje obyva-
tele této země, že je prezidentem České repubůliky!
Takže sklapni a šeptej svoje myšlenky do ucha dementního
Klause, šestého komunistického prezidenta!
19. 03. 2011 | 21:30

Xara napsal(a):

Kolikokoli! I Ty, "opravdový Čechu!"

Musíte být oba slepičí mozky Václav Klause!
19. 03. 2011 | 21:35

Nhau napsal(a):

http://blogs.telegraph.co.uk/news/danielhannan/100086987/happy-europe-day-or-is-it-merry-europe-day/
11. 05. 2011 | 16:22

JH napsal(a):

Milý autore, já bych raději odstranil Vás. Jste trapný blb. Patříte do Bohnic.
22. 06. 2012 | 11:41

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít O Obluk Karel · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy