Podporujme sprejery!

04. 06. 2010 | 10:05
Přečteno 3502 krát
Najdou se výjimky. Ačkoli to, co vídáme nasprejované na zdech, bývají většinou neuvěřitelné čmáranice a stupidní nápisy, výjimky dokazují, že práce mladíků pracujících s barvami ve spreji mohou být vtipné, krásné a působivé.

Samozřejmě ale nejsem ten, kdo by si je mohl dovolit označovat za umění. Nedisponuji pro to ani kvalifikací, ani znalostmi. Z „učebnicových“ malířských děl mám nejraději plátna Pietera Brueghela, jehož monografii jsem si v dětství často prohlížel a žasnul nad jeho stavbou Babylónské věže. A před Brueghelem bych už dal přednost jedině pravěkým jeskynním malbám z francouzského Lascaux. Ty jsem si oblíbil asi i díky četbě Lovců mamutů, ale když jsem před pár lety přesné kopie těchto maleb viděl v podzemí, tajil se mi dech a odcházel jsem se silnějším zážitkem než z Ermitáže.

Od té doby také čtu všechno, co o pravěkých jeskynních malbách kdo napíše. Nedávno jsem se tak dočetl, že profesor Dal Guthrie na jeskynních malbách prozkoumal otisky rukou. Došel k závěru, že patřily mladým mužům, vlastně spíš klukům...

Jeskynní malby, které patří k největším uměleckým dílům v celé lidské historii, jsou tedy podle něho prací puberťáků!
A tak i když nemám ani kvalifikaci, ani znalosti k tomu, abych mohl posuzovat, co je a co není umění, troufám si vás vyzvat: Podporujme sprejery!
Miroslav Bobek


P.S.: Slovem „sprejery“ ovšem nemyslím původce čmáranic zmíněných v úvodu. To jsou vandalové.

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Michal Macek napsal(a):

wow nekdo objevil graffitti :)))

http://www.google.cz/images...
04. 06. 2010 | 10:09

plátce napsal(a):

Bez výhrad souhlasím, pokud půjde o dům pana Bobka nebo někoho z jeho rodiny.
U objektů ZOO už si tak jistý nejsem. Přece jen jsou postaveny a udržovány i za mé peníze.
04. 06. 2010 | 10:12

Pavlik napsal(a):

Bobku, to snad nemyslíte vážně.
Jaké umění, pokud si pamatuji, tak tohhle stupidní umění přišlo z USA, kde znudění pochybní hošánci neměli co dělat, tak začali sprejovat na soukromý sektor, že.
A co se stalo, tohle senilní umění také dorazilo k nám.
Kolik soukromých objektů již bylo postříkáno, kolik peněz už to stálo majitelé objektů.
A vy tomu říkáte umění a ještě je k tomu podporujete - si snad děláte srandu.
Jak by vám bylo, kdyby vám znudění hošánci posprejovali Váš čerstvě natřený dům ? Nedej bože zoo.
04. 06. 2010 | 10:54

Michal Macek napsal(a):

pavlik:

tak jestli gangsterum kteri si znackuji sve teritorium rikate "znudění pochybní hošánci" tak mate pravdu :)
04. 06. 2010 | 10:57

mirekP napsal(a):

Buď píšete "Podporujme sprejery" a myslíte tím podporovat sprejery, pak jste zoufalec.
Nebo píšete "Podporujme sprejery" a myslíte tím nevím koho a pak je tento článek zřejmě zmatečný.
04. 06. 2010 | 11:05

Apeoffice napsal(a):

No jestli pan Bobek třeba neměl na mysli, že tehdy ti mladíci co otiskli své ruce, vlastně také tak trochu na svoji dobu nebyli takoví sprejeři.

Stejně tak kdo ví, jestli archeologová za stovky či tisíce let nevykopou nějaký podchod a nebudou tam tiše stát a říkat něco co říkali tehdy naši archeologové o jeskyních malbách.

Možná tak to měl autor na mysli, ale kdo ví ....

Sám za sebe odsuzuji ničení objektů sprejery, na druhou stranu opuštěné panelové zdi pokud jsou oživeny vkusně provedenými motivy, ožívají.
04. 06. 2010 | 11:14

Pátek napsal(a):

Než se buřtíci začnou rozčilovat nad "stupidním uměním", které nechápou, protože není na Nově, doporučuji aspoň prolítnout pár odkazů...

http://en.wikipedia.org/wik...

http://www.woostercollectiv...

http://www.rebelart.net/diary/

http://graffitiresearchlab....
04. 06. 2010 | 11:30

Železnohorský napsal(a):

Jenže i ty "opuštěné panelové zdi" někomu patří. A pokud ctíme vlastnictví (pravicově, jak jsme ukázali ve volbách), pak bychom do toho měli počítat i ty zdi. I vkusný motiv svévolně provedený na cizím je poškozování, nebo snad ne?
04. 06. 2010 | 11:31

Michal Macek napsal(a):

Zeleznohorsky:

tak nejlepsi je kdyz majitel takove hnusne zdi da sprejerum povoleni se tam umelecky vyradit legalne - napr prazsky Tesnov,nebo nektere plochy na jiznim meste....
04. 06. 2010 | 11:43

Michal Macek napsal(a):

04. 06. 2010 | 11:44

Frante napsal(a):

V jeskyních, proč ne? Pražské metro ale není jeskyně
04. 06. 2010 | 11:54

ALT napsal(a):

To autor,

hm, prej největší problém při práci s textem mají školáci :-)
04. 06. 2010 | 13:22

Líný černý pes napsal(a):

to autor :

Jestli mi někdo posprejuje domeček nebo vrata, přerazím o něj hrábě a pusím psy. A to ať ho podporujete nebo ne
04. 06. 2010 | 13:27

koník napsal(a):

Teda... to koukám, kolik se zde najde volů, kteří nedokáží pochopit psaný text.
04. 06. 2010 | 13:42

Michal Macek napsal(a):

LCP:

o tom to prave je - jak pise autor - sprejer ktery posprejuje neci dvere nebo dum neni umelec ale vandal....
04. 06. 2010 | 13:47

Pavel13 napsal(a):

Jo, jo, jenže v tom veřejném lidovém umění je to jako v současné hudební, fotografické a jiné tvorbě. Přes spoustu plevele (a ten vám vleze vážně všude) se stále obtížněji hledá, co by stálo za pozornost.
04. 06. 2010 | 14:18

MaDi napsal(a):

Domnívám se, že pa ředitel chtěl jen úsměvnou, lechce ironizující formou sděli, že je docela pikantní, že to co dnes považujeme za "vrchol pravěkého výtvarného umění" vytvořili vlastně nudící se výrostci scházející se po večeři v jeskyni. A v tomto spatřuje jistou paralelu mezi nudícími se výrostky, kteří se scházejí dnes s pixlami barev. O žádné obhajování vandalismu mu zcela zřetelně nešlo...
04. 06. 2010 | 15:01

Naštvaný napsal(a):

"Podporujme sprejery!" ANO, pokud si postříkají svoje prdele. Čuní-li ale díla veřejná, jejichž autoři s tím nepočítali, tak je trestejme!
04. 06. 2010 | 15:48

yara ze země krys napsal(a):

Sprejeři jsou kreténi, docela by mě zajímalo jak si s nima např. v Bavorsku poradili, tam nevidíte ty jejich čmáranice ani náhodou. Naši nablblí policajti a úředníci by se tam měli jít zaučit jak se to dělá!
04. 06. 2010 | 20:33

jméno napsal(a):

Myslim, že kdyby se sprejerům dalo více prostoru v podobě grafitti na objednávku, neměli by důvod sprejovat někomu na barák. rozhodně si myslim, že díky pěknýmu dílu může prokouknout lecjaká hnusná zeď a navíc si pak málokdo troufne jí posprejovat;-)

Větší problém jsou tagy-ty nemaj s uměnim nic společnýho. U nich jde jen o to si fixou a svym ůuměleckym podpisem" označkovat teritorium. A s tim se bojuje blbě..
05. 06. 2010 | 01:07

Tencokida Hnuj napsal(a):

Sprejeři jsou exhibicionisti, kteří svůj barák nikdy nemaje, ničí alespoň barák druhých.
Měli by se povinně léčit. Na pokoj by si na vlastní náklady museli zakoupit spreje, škrabku na omítku a zásobu štuku a vápna.
Když by vizita po půl roce zjistila, že už několik týdnů jsou zdi cel sněhově bílé, pustili by je na podmínku.
Recidiva by se trestala popsprejováním sprejera nesmytelnou barvou na 99 % těla.
05. 06. 2010 | 12:58

ld napsal(a):

Bobek,

tak stupidní text tady nenapsali Kužušník s Klvaňou, a to je co říci.

Jestli je malování v jeskyni totéž co na rodinný domek postavený a splácený hypotékou, tak jste asi z jiné planety.

A krom toho přemýšlím, že sprejování například na nemovitost je činem, na který pamatuje trestní zákoník. Takže vy ty blbečky ponoukáte /navádíte/ k protiprávnímu jednání, za což lze stanout před soudem. Nemýlím li se, jde o stejné, jako byste skutek spáchal sám.

Takže až vás zase "políbí můza", vemte si raději vidle a běžte vykydat zebrám. Uděláte líp.

...bože, a tohleto je zaměstnáno ve veřejném sektoru...
05. 06. 2010 | 14:21

Anita napsal(a):

Apeoffice "Sám za sebe odsuzuji ničení objektů sprejery, na druhou stranu opuštěné panelové zdi pokud jsou oživeny vkusně provedenými motivy, ožívají." Toto je i můj názor, některé výtvory se mi dokonce líbí. Rozhodně je to pro mě přijatelnější než chodit kolem zdí zdobených srdcí s iniciály a propíchnutým šípem,s kosočtverci, s nápisy "MYLUJI TE!!!" ANITA JE KRÁVA" "FRANCEK JE KO*KOT a V*L" atd., vedle otisky šlápoty jedné či více bot, bůh jen ví včem smočených. Takhle mně denodenně vítali nejen zákoutí zdí a že už dost pamatuji.
Určitě bych lamentovala, kdyby někdo cizí vyzdobil takto můj barák. Na druhou stranu bych si uměla představit, že by tu byla firma, která by tu grafiti poskytovala účelově na zakázku.
Před pár lety jsem projížděla Olomoucí a upozornila mě hodně posprejovaná barevná zeď, protože to bylo daleko hezčí než než nudný šedý panel, začala jsem uvažovat, že je to velmi dobrý záměr. V každém městě by se určitě našli takové zdi,které by se dali vyzdobit jinak.Například na zastávkách polepené otrhanou pozvánkou, která zve na zábavu či koncert konající se před rokem či různě natrhané inzerátky,.. Otázka je jestli tohle jsme schopni tolerovat, ale sprejeři nám vadí ze zásady. Nakonec ten sprejer si musí koupit ty spreje a že nejsou zadarmo, svou koupí platí DPH tak nám pomáhá taky s naplněním státní kasy, toto je trochu nadsazka.
Podle mně ano, podporujme sprejery, ale prosím koncepčně na vyhrazených plochách a jen ty nejlepší z nejlepších. Ostatní samozvané mazali trestat podle zákona, ale to je už věc policie.
05. 06. 2010 | 15:32

Anita napsal(a):

Všichni co nadáváte autorovi článku:
Zřejmě jste nedočetli jeho PS, tak pro vás znovu: - Slovem „sprejery“ ovšem nemyslím původce čmáranic zmíněných v úvodu. To jsou vandalové.
05. 06. 2010 | 15:45

ld napsal(a):

Anita,

vlastníte nemovitost, na kterou jste si nejprve vydělala, ušetřila a postavila? A pokud jo, dejte si inzerát, že umožníte její posprejování.

Jenomže, pokud se nemýlím, nic takového v repertoáru nemáte. A to je ten rozdíl.
05. 06. 2010 | 16:26

Anita napsal(a):

Id
nikdo nechce a ani neponouká nikoho, aby vám šel posprejovat vaši nemovitost.
Pokud se týče mně, tak zatím nevím jestli na svoji fasádu zvolím brčálově zelenou, či tmavě fialovou nebo umírněně oranžovou či bezvýraznou bílou, je to od vkusu lidí. Jak jsem napsala, kdyby tu byla firma se sprejerskými dílky, tak bych třeba volila i tuto variantu. Sprejeři, rozumějme vandalové by si už neměli ani kam škrtnout.
05. 06. 2010 | 17:29

ld napsal(a):

Anita,

pak si nechte své pokrášlit! Dodejte adresu.
05. 06. 2010 | 17:36

zdesta napsal(a):

Tenco:Nedávno jsem viděl nějaký dokument na satelitu o těch malbách v těch jeskyních.Experti přišli na pozoruhodný objev.Obrazky odpovídaly přesným kopiím postavení hvězd zvěrokruhu.(býk,kozoroh,etc) Dokonce jsou rozměrově tak přesné,že jim to kroutilo makovicí, čím to tak přesně odměřovali.Přirovnávat něco podobného k přiblblým sprejerům je dost nepatřičné.
05. 06. 2010 | 19:25

argun napsal(a):

yara ze země krys
Vono v Bavorsku je leccos jinak... Třeba nejhorší nadávkou na venkově tam je, když Vás označí za homosexuála. Nikdo si o Vás neopře ani hrábě, ať to pravda je nebo není. Na korektnost zapoměňte, kam se hrabou bratři Mrštíkové. Ty kytky za okny mají i své zadní dvorky. Takže bych radší moc nesrovnával.

Sprejeři? Je spousta hnusných veřejných ploch, na kterých se nedá nic zkazit, jen zlepšit. Ale vždy jen po dohodě. Vlastnictví je třeba ctít.
05. 06. 2010 | 21:25

Tencokida Hnuj napsal(a):

zdesta
zdravím. No jo, ale zdesto , co když fakt dojde k nukleární katastrofě a zachovají se jen ty grafické emanace slaboduchosti. A za 500 let si nějaký zmutovaný homonkulus bude v "Ústavu pro výzkum čmáranic po zdech" lámat hlavu, cože to asi tak byl ten kosočtverec se svislou čárkou uprostřed a co jim tak předchozí generace chtěly sdělit za důležité poselství.
Tedy do doby, než v konkurenčním "Ústavu pro výzkum dědictví období rozkvětu" přijde jiný mutant na to, že je to vlastně jenom ....
Měj se.
07. 06. 2010 | 11:34

Medikolog napsal(a):

Pane Bobku, postrádám na konci vašeho čláknu pozvání pro všechny v Praze a v okolí působící sprayery, aby kdykoliv pro Vaše potěšení " zevně i zevnitř "VAŠI" ZOO, ale včas mi došlo, že ta ZOO vám nepatří. Zveřejněte tedy prosím adresy všeho, co vám říká "pane" a nabídněte sprayerům aby vám to kdykoliv jakkoliv umělecky zdobili". Řekl bych - ten pan Bobek sice nemá vkus, ale v kapitalismu může být soukromý majetek nevkusný podle přání majitele (jako ruské vísky u Karlových Varů..). Ale mám pro vás návrh. Spojte se se svými protegé sprayery, postavte si za své někde zeď, a vyřáděte se. Ale neničte cizí majetek. Ani státní, ani cizí soukromý. V kapitaslismu je poškozování cizí věci trestné - nemluvě o tom, že je to i neetické a nemorální.
07. 06. 2010 | 13:45

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Boudal Jiří · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Černý Jan · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fábri Aurel · Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Groman Martin H Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrbková Lenka · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Chlupáček Ondřej · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolínská Petra · Kopecký Pavel · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Nouzová Pavlína · Novotný Martin O Obluk Karel · Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Paroubková Petra · Passerin Johana · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pikora Vladimír · Pilip Ivan · Pixová Michaela · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedláček Tomáš · Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vích Tomáš · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek W Wagenknecht Lukáš · Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zahumenská Vendula · Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy