Helenina drůbež

06. 05. 2011 | 18:13
Přečteno 3585 krát
V roce 1934 věnoval Vlasta Burian pražské zoo dva lachtany, kteří bavili návštěvníky snad stejně dobře jako král komiků své diváky. Jmenovali se Hýta a Batul. Zvláštní jména… Nevydržel jsem a zadal si je do Googlu.

Zjistil jsem, že Hýta a Batul jsou nezbední dětští hrdinové humoristické knížky, kterou napsal Američan John Habberton. Poprvé vyšla v roce 1876 a prvého českého vydání se dočkala o čtrnáct let později pod názvem Helenina drůbež.

S uspokojením jsem si pomyslel, že Vlasta Burian svým lachtanům vybral jména velmi dobře. V té chvíli mě však ani nenapadlo, abych se dál pídil po Helenině drůbeži. Stopětatřicet let starý humor mě nelákal.

Jenže o den nebo dva později jsem doma z dětského pokoje uslyšel řehot naší šestileté dcery. A za chvíli znovu. Její hlasitý smích bylo slyšet přes celý byt.

Poslouchala nahrávku Tří mužů ve člunu! Sto dvacet let starý humor Jerome Klapky Jeroma na ni zjevně zabíral…

Uvědomil jsem si, že asi trpím nesmyslnými předsudky a znovu jsem se se po Hýtovi a Batulovi porozhlédl. Knížka pojednává o mladíkovi, který své sestře slíbí na čtrnáct dnů pohlídat dva malé kluky. To slibuje mnohé!

Nakonec jsem si z ostravského Antikvariátu u pošty objednal vydání z roku 1941. Chystám se, že při zítřejším odhalování pamětní desky Vlasty Buriana v Zoo Praha z něj přečtu alespoň kratičký úryvek.

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Čochtan napsal(a):

Dobré knihy se dají číst i po stoletích. Třeba Babička.
06. 05. 2011 | 19:09

Občan napsal(a):

Pne Bobku, prosím Vás, zasaďte se o zrušení neetických experimentů s odchovem mláďat v zajetí.
To slůňátko totiž umřelo. V podstatě hlady, protože máma si s ním neuměla poradit. Mláďata narozená v zajetí si takový osud nezaslouží - nerodí se v přirozených podmínkách, kde se tlupa nebo stádo postarají o to, aby se budoucí máma dozvěděla, jak o mládě pečovat. Nelze si tedy hrát na "přirozený odchov".
Stejně tak nemusela umřít pražská gorilka.

Je to totéž, jako kdybyste vzali lidskou mámu, někam ji zavřeli, nedostalo se jí informací od ostatních matek a pak se očekávalo, že bude umět se svým dítětem řádně zacházet. U lidí by to bylo považováno za nelidské zacházení, týrání a tedy zločin. U zvířat to je ale to samé.

Takže ještě jednou prosím - nedělejte to.

P.S.: Jo, ty smrkové větve, co jsme Vám je několikrát nabízeli i s odvozem, jsme nakonec spálili v kamnech...
06. 05. 2011 | 19:36

ddd napsal(a):

To obcan: Pane, Vy jste hlava!
06. 05. 2011 | 20:23

Dáša napsal(a):

Zoologické zahrady a cirkusy jsou pro děti určitě vítaným rozptýlením, dokud nezjistí, že jsou to bytosti vytržené ze svého přirozeného prostředí. Asi jako když dítě musí denně opouštět v ranních hodinách domov a do večera trávit čas v mateřské školce, ovšem bez možnosti být alespoň na noc a na víkend doma. Nemá smysl se uklidňovat, že zvířata narozená již v zoo zahradách již netrpí. Omyl.
Pokrokem v zacházení se zvířaty by měl být zákaz jejich chovu v zajetí. Výjimkami by měla být snad jen zvířata handicapovaná, která by v přírodě neměla šanci přežít. Péče o ně by měla být výchovou lidí k většímu soucitu se všemi živými bytostmi. V tom případě finanční prostředky, kterými jsou zahrady dotovány z veřejných prostředků, by nebyly vynaloženy zbytečně.
06. 05. 2011 | 20:46

Líný černý pes napsal(a):

to autot :
Ta knížka se Vám bude líbit.
06. 05. 2011 | 22:13

Amarook napsal(a):

to: Cochtan
Podle tvych nazoru to vypada, ze po vecerech nelezis v Babicce, ale Mein Kampfu.
Hrozne mne rozchechtalo jak ses nekde vytahoval, ze mas udajne predky legionare. Asi trpis schizofranii, protoze legionari bojovali proti tvemu milovanemu Nemecku, ktere bylo tehdy modernim statem. Nadto se z mnoha legionaru po valce vyklubala hrabiva korytarska prasata jak uz tehdy konstatoval Rasin.
06. 05. 2011 | 22:35

trafopajka napsal(a):

Knihu zatím bohužel neznám, ale co mladší dvanácti měsíců je hodnotnější děl, starších dvanácti desetiletí.
07. 05. 2011 | 06:05

Myrek napsal(a):

To Dáša:
Máte doma aspoň pejska?
07. 05. 2011 | 07:13

klar napsal(a):

Knížka je určena malým dětem. Myslím, že je přesně pro vás.
(Mimochodem, co dělat s blogery, kteří v čiré naivitě obtěžují čtenáře příspěvky o tom, jak něco neznají, něčemu nerozumějí, cosi nepochopili? Jak jim vysvětlit, když to sami nechápou, že se jen ztrapňují a normálního čtenáře obtěžují? Jak vysvětlit třeba tomuhle, že Batul a Hýta jsou z dnešního pohledu slaboduchou, ale obecně přece jen klasickou dětskou literaturou, a že každému člověku, který není úplné vemeno, by ta jména měla být známá?)
07. 05. 2011 | 07:29

Martina napsal(a):

Tu knížku mi rodiče v dětství četli a já znovu svým dětem. Spojenou ji mám s řehotem stejným jako jste popsal u své dcery.
Stejný, ne-li větší řehot u nás vyvolávají knížky Geralda Durella, který byl průkopníkem programů na záchranu zvířecích druhů. yslím, že jedno slůně je lepší než žádné a každý pokus se počítá.
Příjemný den
07. 05. 2011 | 07:46

Čochtan napsal(a):

Amarooku,
závidíš ? To víš, ty s tvými cikánskými předky se moc vytahovat nemůžeš. Zloději slepic, to není žádná paráda. Tak zalez, nebo si tě najdu, tvoje IP mám ještě z dob, kdy bylo veřejné.
Tímto s tebou končím, a opovaž si mě vzít ještě jednou do tvé cikánské mordy.
07. 05. 2011 | 09:41

Čochtan napsal(a):

Martino
Knihy Geralda Durella jsou prefektní čtení. Jen z malých detailů jsem měl dojem, že jeho dětství se odehrávalo v jiné, bohužel už zmizelé době. Opravdová a kvalitní literatura je nadčasová. Té čas neublíží. Nejlepším příkladem je Karel Čapek. Kdo už čte dnes Marii Majerovou ? A kolik lidí čte Čapka.
07. 05. 2011 | 09:48

občanka napsal(a):

Pane Bobku, děkuji Vám, za Váš blog. Opět jsem si uvědomila, jak moc člověk touží po smíchu. Dobrého humoru je tak málo.
Děti / mláďata/ v dobrých lidech vžy vykouzlí alespoň úsměv na rtech. Natočte si smích svých dětí při četbě. Já jsem to při četbě Karkulína neudělala a teď toho lituji. Věčná sláva těm autorům, kteří nás dovedou rozesmát. Humor a smích Vlasty Buriana dosud není překonán. Snad se budou návštěvníci ZOO při vzpomínce na něho, také smát a za desítky let vědět, kdo to vůbec byl.
07. 05. 2011 | 10:56

Dáša napsal(a):

Myrek

jen kapra ve vaně...občas )))
07. 05. 2011 | 15:56

Amarook napsal(a):

to: Cochtan
Chacha, obzvlaste italsti legionari byli komicka parta. Museli to byt vazne lide zvlastniho razeni. Hm, dat se do sluzeb potrhleho italskeho krale a bojovat proti vlastni zemi.
Mimochodem, jak jsem ti uz desetkrat zopakoval, bohuzel nemam ani kapku romske krve i kdyz bych rad mel. Kdyz tak touzis po setkani se mnou tak se muzeme zitra setkat v kavarne Slavie.
07. 05. 2011 | 16:14

mb napsal(a):

čochtane jak čapek tak němcová by vám patrně velice vyčinili, kdyby četli vaše příspěvky pod blogy a pak zjistili, že si je berete do úst, njn, stane se ...
07. 05. 2011 | 18:16

penzista napsal(a):

to: Amarook
Studujte historii 19.a 20.století, soužití Čechů a Němců, politický vývoj v habsburské monarchii a potom něco pište o komických legionářích.Nebo to píšete jenom proto, aby jste mohl někoho provokovat.
08. 05. 2011 | 07:08

Čochtan napsal(a):

penzisto,
amarook je hloupé cikáně, nic neví, nic nezná, jen co mu nalili do palice na ščukárně. Co už může cikán vědět o legionářích ? Kdyby byl Čech, tak by takhle sprostě o nich nemohl psát. Já už jeho pitomé provokace nečtu. Takových hovad, která sprostě provokují, je tu víc. Stejskal proti nim nic nedělá a pak maže, když se člověk ohradí.
Je na to snadná pomoc. Udělal jsem si malý prográmek, ten mi stáhne vše do Wordu, pak vyhodí určité nicky a mám jen slušnou diskuzi. I odpovědi se lépe píší, a když mi něco Stejskal smaže, mám to uložené. I s místem, kde to bylo.
08. 05. 2011 | 07:52

xyzy napsal(a):

Díky za připomenutí téhle příjemné a laskavé knížky! Hýtu i Batula si pamatuju
z dětství, Batulkovo svéhlavé "ááá ci vidět tocit tolečta" se dokonce stalo v naší literárně zaměřené rodině úslovím :-)).
. . . . . . .

"Já ci vidět tvoje hodinty," podotkl Karlík, popadnuv můj řetízek a převaliv se mi na klín.
"Ó! – ó! – to já taky!" křičel Jeník a pospíchal, aby se mi dostal na druhé koleno, otíraje si přitom střevíce o mé kalhoty a šosy mého kabátu. Každý ten rarášek objal mě jednou rukou, aby se udržel. Vyndal jsem hodinky za tři sta dolarů a ukazoval jim ciferník.

"Já chci vidět, jak se točí kolečka," pravil Jeník.

"Já chci vidět točit tolečta," opakoval Karlík.

"Naprášilo by se mi do hodinek a hodinky by se pokazily," vysvětloval jsem.

"Ci vidět točit tolečta," pravil Karlík ještě jednou...
Poté mu dolní čelist sklesla a on vřískal:
"Á – á – á – á – á – á – ci – vidět – točit – to – leč – ta."
. . . . . . .

Jen nevím, z kterého překladu ukázka pochází, že jsou v něm původní jména kluků převedena do češtiny.
08. 05. 2011 | 10:06

Kaffee Rullez napsal(a):

Herr Cochtan, pan ci pani Amarook po tobe jede, Cochty :))

(Pokud to není předání posledního varování..?)
08. 05. 2011 | 10:24

stejskal napsal(a):

Dobrý den,

smazal jsem jeden hrubě urážlivý a nadávky obsahující text, neboť ty jsou v rozporu se záměrem našich stránek, tedy poskytovat prostor pro věcnou a korektní debatu.

Děkuji za pochopení.

Libor Stejskal, editor blogů
08. 05. 2011 | 11:46

Amarook napsal(a):

to: penzista
Historii znam velmi dobre. Jestli jste na tom podobne tak vite, ze naprosta vetsina Cechu az do roku 1917 podporovala monarchii. Priblizne 95% ceskych odvedencu slouzilo v rakousko-uherske armade az do konce. Legionari tvorili male procento a teprve po valce se sami prohlasili za posvatnou kravu. To nejsou moje vlastni slova, ale tak se vyjadrilo nekolik ceskych politiku z doby prvni republiky. Rakousko-uherska monarchie nebyla samozrejme dokonala, ale co to bylo za napad se dat na stranu potrhleho italskeho krale? I Masaryk jeste v roce 1918 zvazoval spolecny stat s Rakouskem.
09. 05. 2011 | 01:30

Amarook napsal(a):

to: Cochtan
Je zajimave, ze sice kazdemu vyhrozujes, ze si ho najdes a zmlatis, ale kdyz jsem ti navrhl schuzku v kavarne Slavie tak ses z toho zesral. To je ta povestna nacisticka odvaha.
09. 05. 2011 | 01:33

Čochtan napsal(a):

Kaffee Rullez
vypadá to tak. Už mi dokonce navrhl rande. No, já budu určitě kvůli cikáněti jezdit z Německa do Prahy.
Pane Stejskale,
to se smí, co tu dělá Amarook ? Já jen, že chcete poskytovat prostor pro věcnou a korektní debatu. Tak abyste byl důvěryhodný.
09. 05. 2011 | 13:12

Amarook napsal(a):

to: Cochtan
Ani nevis jak jsi mne potesil. Pote co jsi mne nazval cikanetem si pripadam jako postava z me milovane Kytice.
09. 05. 2011 | 23:50

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít O Obluk Karel · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy