Nezbytná věc

27. 10. 2011 | 10:26
Přečteno 3634 krát
„Podej mi metr, prosím tě,“ obrátil se Petr na kolegyni a vzápětí významně dodal: „Bude asi na vinotéce.“

V zázemí našich terárií znělo slovo vinotéka poněkud nepatřičně, ale nevěnoval jsem mu pozornost. Zajímal mě náš nový plazí přírůstek, který Petr přeměřoval.

„Ještě papír… Vedle vinotéky by měl ležet blok.“

Hm… S tou vinotékou to nebude jen tak, pomyslel jsem si a čekal, co z toho vzejde.

Po dalších dvou zmínkách to Petr už nevydržel: „Koupili jsme si sem tuhle vinotéku. A všichni nám ji závidí…“

Aby ne, řekl jsem si. Jenže teď, když o ní vím, bude muset pryč.

„Podívejte se, co v ní máme,“ pokračoval Petr a vyndával z vinotéky krabičku. „Tady nám zimuje zmije saharská a tamhle jsou želví vajíčka, která před líhnutím musí přezimovat.“

Konečně mi došlo, že v zoo má vinotéka úplně jiné užití, než v běžném životě. Díky možnosti přesně regulovat teplotu a vlhkost je pro chovatele plazů naprosto ideálním zařízením…

Ano, stále ještě mě dnes a denně něco překvapuje. I když zrovna vinotéka by asi nemusela. Ono je totiž víc věcí, které slouží zcela nečekaným účelům. A bez jedné z nich by, myslím, zoologická zahrada vůbec nemohla fungovat. Je to univerzální pomůcka, která slouží k postrkování zvířat, k obraně před agresivními jedinci i k zahánění uprchlíků, k výstraze (to když ji chovatel zvedne nad hlavu a zvětší tak svou siluetu) a ovšem rovněž ke svému původnímu určení – totiž k zametání.

Tím pro chod zoo zcela nepostradatelným předmětem je totiž smeták.

Miroslav Bobek, ředitel Zoo Praha, psáno pro Sedmičku.

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Ládik!!! napsal(a):

Jeden movitější soused má vinotéku v 1/4 sklepení domu, udržuje v ní teplotu +12°C v zimě v létě, aby 10tisíc lahví vína nepřišlo k újmě.
27. 10. 2011 | 10:42

Divobyj napsal(a):

Ve Vietnamu zabili pytláci posledního nosorožce...
Ano,smeták je opravdu multifunkční nástroj.

Ukazovat lidem pro ně exotickou farmu a floru je bezesporu prospěšné.
Přeji panu Bobkovi mnoho úspěchů v práci.
27. 10. 2011 | 11:34

Divobyj napsal(a):

Pardon,ne farmu,ale faunu,i když vlastně...
27. 10. 2011 | 11:37

Ládik!!! napsal(a):

Zajímalo by mě, jakou flašku hlídá zmije saharská.
27. 10. 2011 | 11:46

Pražský farářl napsal(a):

Pan autor je královsky placen ze státního rozpočtu. Tomu odpovídají i jeho životní starosti.
Ještě chybí historky, jak v dnešní krizi šetří váš šofér, komorník a služky, to by jsme si poplakali. Mohli by si do té vinotéky dávat ústřice a kaviár, aby nebyly tak zmrzlé jako v ledničce
27. 10. 2011 | 13:07

Jana Pechová napsal(a):

Některé věci se využívají k jiným než původně určeným účelům cíleně a s přidanou hodnotou, jiné mimoděk k funkci spíše podřadné. Například takový rotoped plní roli poněkud drahého věšáku v leckteré rodině. Důležité však je, že vítězí praktičnost tuzemského ducha - hlavně ať věc slouží, když už tu je.
Dodnes se nemohu srovnat s jiným fenoménem: totiž s domácími výstavami. Například s obsahem likérníků, které slouží toliko k chlubení, jak drahé značky doma máme (i s originální zátkou, které se nikdo nesmí dotknout) či s přehlídkami luxusního skla a nádobí v prosklených vitrínách, z něhož se pouze o Vánocích odstraňuje prach. Kdysi letěl vtip Vladimíra Renčína, jak domácí vítá hosty řka: "...a posaďte se tady na zem vedle té finské kožené sedací soupravy za 65 tisíc..."
Srdečně pozdravuji vinotéku v pražské zoo!
27. 10. 2011 | 13:22

Nikol napsal(a):

Článek byl roztomilý a úsměvný a potěšil mě. A z vysoka s**u na to, jestli panu autorovi hlídá zmije kaviár a šáňo. Kdyby na autorově místě byl některý z místních rejpalů, byl by opravdu jiný? Možná by mu kaviár hlídal bílý tygr... Těším se na další takové články, nechají mě odpočinout od denních starostí :).
P.S.: Smeták je opravdu mocná zbraň :D
27. 10. 2011 | 14:02

Líný černý pes napsal(a):

to Pražský faráři :
Voni vosle, kdybyste věděl, jak královský plat má ředitel ZOO, tak byste mu šel dát ze svého.
27. 10. 2011 | 14:16

Líný černý pes napsal(a):

to autor :
Jo, smeták, to je věc, mnoho užití a když vypelichá, dá se s ním přiložit.
Vidíte, známý je fotograf a ve vinotéce skladuje jakési fotopropriety. Ale zmije saharská je nehlídá. V mojí vinotéce (krásný starý sklípek) hlídají pavouci, kdekdo se jich štítí a tudíž meupíjí.
27. 10. 2011 | 14:20

Kala napsal(a):

Smeták je nezbytná věc a tuším, že druhá nezbytná věc pro zoo je iniciativa a zapálení pro věc ze strany jeho pracovníků. Jak je vidět, v pražské zoo nechybí, k čemuž panu řediteli gratuluju a všem tam přeju potěšení z práce a radost z jejích výsledků.

Vždycky se ráda dívám nebo poslouchám o zkušenostech a denních zážitcích ošetřovatelů zvířat, kteří ač za malý peníz, vykonávají tuto práci a většinou by neměnili. Stojí na opačném pólu než lovci, pytláci a "spotřebitelé", kteří ke svému životu potřebují smrt nádherných a často zcela ohrožených zvířat. Předpředchůdce pana ředitele, dr. Veselovský, považoval za nejkrášnější zvíře planety tygra, s čímž vřele souhlasím. Pro pochybná potěšení většinou Asijců ale budou ale tygři brzo na řadě.

Je to ošklivé, ale kdybych si měla vybrat, koho zachránit, zda jednoho tygra nebo někoho z těch lidí, kteří cokoliv z tygra (nosorožce, slona) potřebují ke svému pochybnému sex. anebo jinému potěšení, budu hlasovat pro to zvíře.

Panu řediteli přeju, aby měl mnoho důvodů co nejčastěji ke svému nakažlivému úsměvu a těším se na další příspěvky.
27. 10. 2011 | 14:49

Tikal napsal(a):

Líný černý pes - že by byl ředitel ZOO chudák, ?? Já to vezmu za ty prachy za něj , jestli je v koncích. Ale možné= to je, chudák předchozí ředitel si šel radši přivydělat ke dráze, aby se dostal alespoň na průměrný plat, že ano pane psí humanisto.
Taky podle toho článku je vidět že autor už hladem mele z posledního
27. 10. 2011 | 15:12

im napsal(a):

Hurá sláva české vynalézavosti a schopnosti improvizace, kterou jsme proslulí.... Z vinotéky líheň želviček, proč ne. Znám dost lidí, kteří skoro nic nevyhodí, ale schovají, s tím, že "ono se to může ještě hodit", a časem z toho vyrobí něco úplně jiného, viz ty různé receptáře nápadů....

Už mám schované dva propálené hrnce, budou z nich v zimě pokrývky hlavy pro sněhuláka. Starý smeták se dá využít v zahradě jako podpěra větví dozrávajícího ovoce :-)
27. 10. 2011 | 15:51

Radkin Honzák napsal(a):

Mnoho zvířat je na vymření, ale malý český člověk (Homunculus bohemicus stupidus) - jak vidno z některých příspěvků sršících inteligentsí - nezhyne. Přesto byste ho mohl vystavovat někde mezi domácími zvířaty.
27. 10. 2011 | 17:12

cucflek napsal(a):

Používáte v zoo k jiným účelům i preservativ?
27. 10. 2011 | 17:52

Jáchym napsal(a):

Radkin Honzák 17:12
Ad Homunculus bohemicus stupidus:
Pochopitelně nelze než souhlasit... Jenže - pokud budeme srovnávat StQ (stupiditní kvocient) malého českého člověka například se StQ malého amerického člověka, vyjde to nejspíš nastejno.

Ale rozdíl tady je - malý americký člověk mnohem obratněji zvětšuje svůj obrys pomocí vztyčení výše zmíněného smetáku - čínské výroby,jiný už není.
28. 10. 2011 | 16:25

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Bobek Miroslav · Boudal Jiří · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Černý Jan · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Dienstbier Jiří · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fábri Aurel · Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Groman Martin H Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrbková Lenka · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Chlupáček Ondřej · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolínská Petra · Kopecký Pavel · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Novotný Martin O Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Paroubková Petra · Passerin Johana · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pikora Vladimír · Pilip Ivan · Pixová Michaela · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Rath David · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Syrovátka Jonáš Š Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vích Tomáš · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek W Wagenknecht Lukáš · Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zahumenská Vendula · Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy