Born to be wild

07. 11. 2011 | 21:18
Přečteno 2793 krát
Aklimatizační prostor v Khomiin Talu na západě Mongolska, do kterého jsme po náročném transportu vypustili v červnu naše čtyři koně Převalského, je dnes rozdělen na dvě části. Jednu obývá hřebec Matyáš, ve druhé, rozlehlejší, jsou klisny Kordula, Lima a Cassovia – a spolu s nimi i divoký hřebec Bo.

Ale popořadě.

Naši koně se po náročném transportu poměrně rychle vzpamatovali a vyrovnali se jak s novým prostředím, tak s ataky bodavého hmyzu. Problémy měla zpočátku pouze Lima, která – jak jsme informovali - krátce kulhala. Je nadále ze všech koní nejkrotší a přichází k lidem, zatímco největší odstup si drží Matyáš.

Pražským koním se v Mongolsku daří. Jsou zdraví a v dobré kondici. Hřebec Matyáš je oddělen v samostatné ohradě, kde čeká na vypuštění do volné přírody. Foto: Petr Jan Juračka
Pražským koním se v Mongolsku daří. Jsou zdraví a v dobré kondici. Hřebec Matyáš je oddělen v samostatné ohradě, kde čeká na vypuštění do volné přírody. Foto: Petr Jan Juračka


Právě stále divočejší Matyáš by měl v nejbližších dnech aklimatizační prostor opustit; bude však mít možnost se do něj vracet. Klisny zůstanou uvnitř do jara.

Všichni naši převaláci dostávají v rámci přivykání na místní podmínky pouze seno, solný liz a vodu. Avšak zatímco donedávna byli krmeni ráno, dnes jsou jim jejich denní dávky předkládány večer – to proto, aby se trávením potravy zahřáli během mrazivých nocí.

Ještě v den, kdy jsme koně přivezli, se na ně přišli podívat divocí převaláci. Poté začali o naše klisny jevit zájem místní hřebci a doposud příliš mladý a nezkušený Matyáš se ocitl na druhé koleji. V srpnu do aklimatizačního prostoru přeskočil nejprve Carex. Matyáš mu nebyl schopen čelit, a tak byl oddělen do samostatného prostoru. Když ke klisnám vzápětí přeskočil také Bo, začal se stranou držet naopak Carex a pak využil toho, že rangeři otevřeli vrata a vyběhl ven. V aklimatizačním výběhu tak s klisnami zůstal Bo.

Po třech měsících se koním změnil krmný plán. Čerstvé seno dostávají až v pozdním odpoledni, aby jej jedli až do večera a v průběhu noci. Tato změna souvisí s příchodem velmi chladných nocí, kdy koně hřeje činný trávicí systém. Zleva Kordula, Cassovia, Lima a Bo. Foto: Petr Jan Juračka
Po třech měsících se koním změnil krmný plán. Čerstvé seno dostávají až v pozdním odpoledni, aby jej jedli až do večera a v průběhu noci. Tato změna souvisí s příchodem velmi chladných nocí, kdy koně hřeje činný trávicí systém. Zleva Kordula, Cassovia, Lima a Bo. Foto: Petr Jan Juračka


Bo je starý hřebec, který má potíže s předníma nohama a o kterém se mluvívalo jako o „pantátovi“. Nicméně nyní začal znovu dělat čest svému jménu, které v úplnosti zní - Born To Be Wild.

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Tceld napsal(a):

Aspoň trocha optimismu takhle večer. :-)
07. 11. 2011 | 21:39

voroshilov napsal(a):

Kone,kone,ja tak se tesil na novy UAZ!
07. 11. 2011 | 22:21

Tužka napsal(a):

Tužka napíše,...vypadají dobře,...kdepak, ... jsou krásní, jsou nádherní,...jen ať ta zima není příliš mrazivá, ať zůstanou zdraví, ať přežijí. Děkuji, nezapomínejte podávat pravidelně reference, pfujpfujpfuj, ať se jim daří. Tužka. Jo, a taky je vidět, jaké divy dělají nové pěkné a mladé samice,...a nejen u koní,....
07. 11. 2011 | 22:55

Baba napsal(a):

Tady Vltava poblíž nebude.
07. 11. 2011 | 22:57

kormoran napsal(a):

Zbynku Matyasi , ses slavnej!

Bobek tve predky zavrel do klece a ted tebe(asi nemaj penizky) vypustil do divoke prirody ,(a do Mongolska) ooooo te je hrdinstvi!)))

Ale rekl bych , ze s bodavym hmyzem mel co delat spise soudruh Bobek , par jich i pasivne zneskodnil . Polamali si o jeho lebku sosaky a i to je treba uznat , jako hrdinsky cin! Vivaaaat ! Bobku!
07. 11. 2011 | 22:58

Miky napsal(a):

Nešlo by do té Tramtárie odvést naše politiky,(včetně toho žrádla 1x denně?).
A ty koníky raději tady nechat a živit je ?
07. 11. 2011 | 23:27

český maloměšťák napsal(a):

Kůň "Převalského" - píše pan ředitel ?
Zajímavé.
A před Bušem byl prezidentem Klintn - že jo ?

No nic....humoru není nikdy dosti....
07. 11. 2011 | 23:55

kormoran napsal(a):

Malosteku neblbni!)))))
Nebo se udusim smichy))))))))))
08. 11. 2011 | 00:15

Maximus napsal(a):

Vorošilove, piš tam háčky neb "kone" znamená finsky stroj!
Jinak mě pak napadají jisté reminiscence, jako např. že od Finů dostal tenkrát v r.1940 Stalin přes držku nebo lépe řečeno je jen zatlačil o pár kilometrů dále, ale ta ostuda, velká armáda si neporadila s domobranou Finů!
Fakt se těšíš na nový UAZ? Vzpomínám si na kdysi zapůjčeného Moskviče, když jsem ho s kamarádem zkoumal.
Spínací klíček vlevo pod volantem a podobné fajnovosti, něco jsme zmačkli a čekali co se bude dít a najednou začal třeba běhat zadní stěrač a my jsme řvali smíchy! Zkrátka Rusové co to auto vymysleli, museli být totálně nasáklí vodkou.Auto jsme rozjeli, ale žralo jak pionýrský tábor! A ta rychlost, rozjeli jsme ho na silnici na výjezdu z Prahy kde je mírný svah na fantastických 130 km/hod.! Byla tam rovněž vynikající sovětská klimatizace, spočívala v tom, že jste musel totiž otevřít okno, sice nešlo potom zavřít, ale venku nepršelo, tak to tak nevadilo. Tenkrát jsem byl z toho auta přímo eroticky vzrušen. (-:

Jinak pěkný článek, jen mi není jasné, jestli tam ve stepích Mongolska ještě nějací původní koně zůstali nebo je Mongolové už dávno sežrali? V případě, že odpověď zní ano, zda umí alespoň trochu základní mongolokoninu? (-:

Dobré ranko, Kalouskové!
08. 11. 2011 | 04:14

Divobyj napsal(a):

Kéž by se podařilo takto podpořit záchranu všech ohrožených živočišných druhů!Já vím,to asi není v lidských silách.Ovšem,s vyhubením,či vyvražděním lidé problém kupodivu nemají.
08. 11. 2011 | 06:10

Asas napsal(a):

Dekuji za krásný článek!
08. 11. 2011 | 12:20

im napsal(a):

Pěkné počtení.
Kéž se vám v příštím roce podaří dovézt do původních končin další čtyři naše koně.

P.S. Maloměšťáku, "Převalský" je správně česky. Jména ze zemí, kde se nepíše latinkou, ale jiným písmem (třeba azbukou, Převalskij byl carský oficír), se do češtiny přepisují stylem "piš, jak slyšíš", tzv. foneticky.
09. 11. 2011 | 16:15

Divobyj napsal(a):

Ještě nedávno se to psalo "kůň Przewalského".Nebyl ten Przewalský náhodou Polák?
09. 11. 2011 | 19:11

im napsal(a):

Divobyji, vyberte si:

Česká wikina píše, že se narodil v ruském Smolensku do polské rodiny, pak by původní pravopis Przewalski odpovídal,ruština má taky fonetický přepis jmen.

Ovšem ruská wikina o polském původu ani slovo, podle ní se narodil do běloruské šlechtické rodiny (podrobnosti tamtéž), další nějaký vzdálenější předek byl Litevec Perevalskij.

http://cs.wikipedia.org/wiki/Nikolaj_Pr%C5%BEevalskij

http://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%9F%D1%80%D0%B6%D0%B5%D0%B2%D0%B0%D0%BB%D1%8C%D1%81%D0%BA%D0%B8%D0%B9,_%D0%9D%D0%B8%D0%BA%D0%BE%D0%BB%D0%B0%D0%B9_%D0%9C%D0%B8%D1%85%D0%B0%D0%B9%D0%BB%D0%BE%D0%B2%D0%B8%D1%87
09. 11. 2011 | 22:42

im napsal(a):

P.S.Ta ruská wikina stojí za přečtení, P. měl pozoruhodný životopis, zajímavá osobnost.
09. 11. 2011 | 23:23

Občan napsal(a):

Bobku,

přestaňte exprimentovat s malou gorilkou. To, co děláte, je úplně šílené. JAK chcete přimět gorilu odchovanou uměle k tomu, aby vychovávala mládě, jako by žila ve volné přírodě? Na co si to, sakra, hrajete???
Ať si toho prcka vezme domů očetřovatel, jak se gorily chovají ví, může jejich chování simulovat a poté se pokusit mimino začlenit.
Ale nechat je umřít jen proto, že se lidem chce hrát si na bohy, to je zrůdné. To můžete zoologické zahrady rovnou zrušit a nechat zvířata prostě vymřít. Stejně je totiž asi nic jiného nečeká, dokud po zemi chodí něco tak zběsilého jako je Homo "Sapiens Sapiens".
Jste stejní jako "chovatelé" z olomoucké nebo které ZOO, kteří nechali umřít hlady slůňátko jen proto, že si hráli na "přirozený odchov".

Buď jsou ZOO zařízeními na záchranu ohrožených druhů, pro něž nejsou ve volné přírodě vhodné podmínky, nebo to jsou zařízení pro podivné experimenty, které ty ohrožené druhy spíš ještě více ohrožují. Tak si tedy vyberte.
11. 11. 2011 | 09:04

Jana Proocházková napsal(a):

Jsou nádherní.Myslím koně.Připojuji se k názoru občana,dodávám,že druh Homo Sapiens Sapiens,není pro tuto planetu ohrožující,ale tento druh ohrožuje především sebe a své blízké okolí,tak psal K.Lorenc a psal,co z toho vzejde,měl pravdu.Rve mi to srdce,co člověk nezmrví,to sežere,také by mně zajímalo,jak to ti Mongolové mají,ke koníkům,zda je neloví,z druhé strany ohrady??V létě jsme byli na Gran Sassu,náhorní to planině,kus od Říma,pamětníci znají,že tam byl internován Mussolini,pásli se tam stáda koní,krása,nesmírná,vesmírná,jen by člověk neměl vědět,že jsou to koně jateční,ach jo.Každý v tom jede,stravuje se a italsky se kůň řekne cavallo.
13. 11. 2011 | 16:14

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít O Obluk Karel · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy