Naděje a občanská společnost

02. 04. 2012 | 16:39
Přečteno 2304 krát
V poslední době se opět mluví o nových politických stranách, které mají konečně přivést do sněmovny díky té či oné výrazné osobnosti politiky, kteří konečně zabrání různým zlořádům (například korupci). Vznik nových politických stran u nás však k žádnému řešení nevede. Důvod je docela jasný. Jsme takoví, jací jsme a jiní v danou chvíli jen těžko budeme. Jen malá část z nás všech dokáže odolávat nástrahám moci a peněz, které jsou nutně s politickými funkcemi spojeny.

A to platí i pro většinu lidí, kteří šli do politiky s těmi nejlepšími úmysly a kteří jí obětovali i hodně svého pohodlí. Tvrdím, že žádná nová strana, která může v tuto chvíli vzniknout, nemůže nabídnout občanům, že jejich problémy bude schopna vyřešit lépe, než ostatní existující strany. To by musela nabídnout na svých kandidátkách místa těm morálně nejosvědčenějším osobnostem napříč politickým spektrem. Právě to však udělat nemůže. Platí totiž pravidlo, že naši politici nemohou myslet, cítit a jednat lépe, než společnost, ze které vzešli.

Plodná cesta tedy vede jiným směrem. Je třeba vytvořit samočisticí společenský organismus, který by průběžně z politiky odstraňoval ty osoby, které neobstojí (rovněž napříč politickým spektrem). To představuje systematickou, dlouhodobou a obtížnou práci. Jak ale takový organismus vytvořit?

Především si musíme uvědomit, že politické strany jsou také součástí občanské společnosti, i když se v současné době k tomuto rodnému listu nehlásí. Je to prostě ta část občanské společnosti, která usiluje o moc. To může být vždy jen ta menší část. Ta větší část občanské společnosti (tedy ta, kterou dnes nazýváme „občanská společnost“ ve vlastním slova smyslu) se věnuje jiným úkolům. Cesta spočívá v tom, že se tyto dvě části naučí spolupracovat, přesněji řečeno, že si ona druhá část občanské společnosti vynutí (když to jinak nepůjde) spolupráci oné části první. V druhé části občanské společnosti (v té, která neusiluje o moc) pracují lidé, kteří nemají žádnou moc a také nerozhodují o žádných finančních prostředcích. Mohou tedy velice dobře plnit kontrolní úlohu.

Tato možnost se otevírá jako vynikající perspektiva na všech úrovních, ale zvláště na úrovni obecní a regionální, kde je přece jenom o něco lépe vidět na případnou nekalou politickou činnost. Zvláště, kdyby pomohli občanským organizacím takovouto činnost organizovat moudřejší a prozíravější členové politických stran. Tím by se vše zjednodušilo, protože by se taková aktivita mohla opřít o již vytvořenou regionální stranickou strukturu.

Ve stylu: „Pomozte nám, abychom se zbavili těch, kteří do slušné politiky nepatří a kteří našemu programu a straně dělají jen ostudu.“ Právě to by mělo být hlavním zájmem všech politických stran. A že jsou slušné, to o sobě přece tvrdí všechny, alespoň před volbami.

Jde jen o to, jestli je současná česká občanská společnost, tj. ona její větší část, která neusiluje o moc, dostatečně připravena. O politických stranách ani nemluvím. Česká společnost se ráda donekonečna zabývá teoretickými úvahami, je třeba začít konečně jednat. To souvisí i s cílem think-tanku Glopolis, kterým je vytvoření odvážné, ale realistické vize pro Českou republiku pro příštích patnáct let. Jedna věc je vytvořit vizi, to zcela jistě zvládneme. Druhá pak, přispět k jejímu naplňování. A právě to je náš odvěký problém, kterým by se měl Glopolis již nyní zabývat. Uskutečňování obtížných věcí očekáváme totiž vždy od těch druhých. Mohl bych samozřejmě dodat i k této věci konkrétní podněty, ale to bych již překročil vymezený prostor.

Psáno pro think-tank Glopolis


Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Analytik napsal(a):

K čemu politické strany?
Nejlépe hájí zájmy svých členů spolky. Například včelaři, rybáři, zahrádkáři, ěvadlenky...
Politické strany mají jen dva zájmy - krást a ovládat. Na voličích jim záleží jen pár hodin při volbách, pak na ně další 4 roky kašlou!
02. 04. 2012 | 17:03

prak napsal(a):

Pane Žáku- odplevelit strany od náletu je teoreticky možné, prakticky však nikoliv. Zaplevelení stran všehoschopnými kariéristy lze nanejvýš více či méně utlumovat. A to ještě musí být dostatek vůle a síly k podobným akcím. Lidé jsou nádoby hřešící odjakživa. U koryta je vždy nejlépe. Když vznikla koalice mezi ČSSD a ODS, koryta byla prodloužena a rozšířena. Důsledky pociťujeme a budeme pociťovat patrně až do skonání světa. Mafiánský klientelismus prorostl celou společností a uzdravení pacienta (ČR) je nemožné. Už proto ne, že slušňáci jsou v menšině!
02. 04. 2012 | 17:43

Kanalnik napsal(a):

Analytik

to, co pisete, se da rict o tech zavedenych a velkych stranach v CR, nikoli o puvodni podstate politickych stran jako takovych.

Podstatou vzniku politickych stran bylo puvodne to, co pisete - urcite zajmy a cile a jejich dosazeni. Kradeni a ovladani se do toho nabaluje posleze, pokud si to clenove nepohlidaji (a to se muze stat i ve spolku vcelaru ci rybaru, tudiz podle meho nazoru to vidite prilis cernobile).
02. 04. 2012 | 17:45

Analytik napsal(a):

Kanálník 17:45

Je tu jeden malý rozdíl.
Když zahrádkáři zjistili, že předseda s pokladníkem kradou, vzali na ně vidle.
Takový postup v politické straně nepamatuji. Členové, kteří nesouhlasí s metodami vedení, jsou rychle vyloučeni.
A jak tipujete tendenci vývoje kvality politických stran?
Jde to zpátky k lepšímu nebo kupředu ke stále sofistikovanějším svinstvům?
02. 04. 2012 | 18:11

dříve konstruktivní kritik napsal(a):

A kterápak ovčácká společnost to má být?
Ta, co má sídlo v Limassolu na Kypru a vykrádá prasátka malým dětem, nebo ta co privatzuje Bakalovo letiště (Václava Havla, i. m.) v Ruzyni?
A vy jste, pane Žáku v které? Abychom se my, neovčáci čtveráci zorientovali?

Jestliže zakládat nové strany nemá smysl a reformovat staré nelze, pak nám poraďte z které strany to tu máme zapálit. Asi proti větru, že. Tam vy, PR hasiči nebudete.
02. 04. 2012 | 18:29

ten, kdo se s blbcem hádat nebude, napsal(a):

„Naděje a občanská společnost“ ???

Houby s octem.
Beznaděj, hloupé a zbytečné žvanění. Autor nepřináší nic, co by za korunu stálo, jen okrádá lidi o čas.
02. 04. 2012 | 18:30

Kanalnik napsal(a):

Analytik

To, co pisete je urcite do jiste (velke) miry pravda, ale proc tomu tak je? Neni to nahodou tak, ze holt v pripade stran ti lide vidle do ruky nevezmou, protoze nemaji dost vnitrniho charakteru k tomu, aby obstali, a radeji kuji pikle? A neni to nahodou tak, ze i dost spolku funguje na stejnem principu (kde jste vlastne videl ty vidle)? A take treba dost zamestnaneckych kolektivu?

A proc to tak je? Neni to proto, ze lide se ve vetsine boji nebo jsou pasivni a nic proti zloradum ve svem okoli nedelaji?

A jsme u tematu clanku. Resenim je obcanska spolecnost a ta zacina zdola u kazdeho z nas. Nikoli nova strana s mesiasi. ... Samozrejme, pokud vznikne nova strana na tomto obcanskem principu, tak to bude jedine dobre. Ale bez lidi, co se neboji, to nepujde.
02. 04. 2012 | 19:05

Piston napsal(a):

Pane Žák, ozdravný proces politiky v podobě budování občanské společnosti předpokládá, že fungují demokratické principy.
Ale dnes „demokracie“ zná pouze tyto principy.
- politika zkorumpovat
- politika zdiskreditovat
- varianta nejlepší, politika zkorumpovat a následně ho vydírat zdiskreditováním

Ale jinak je to dobrá myšlenka, kterou ale občan stanoucí se politikem zdeformuje k obrazu(prospěchu) svému.
02. 04. 2012 | 19:13

zemedelec napsal(a):

Pane Žák.
Zase jenom mlžíte a odvádíte naši pozornost a tlačíte nás do kouta.Proč nám nabízíte řešení, usekávat chobotnici chapadlá po kouskách.přeci stačí zmáčknout hlavu a chapadlá se podají.
02. 04. 2012 | 19:58

David - 1. část napsal(a):

„...V poslední době se opět mluví o nových politických stranách, které mají konečně přivést do sněmovny díky té či oné výrazné osobnosti politiky, kteří konečně zabrání různým zlořádům (například korupci). Vznik nových politických stran u nás však k žádnému řešení nevede....“

„...Tvrdím, že žádná nová strana, která může v tuto chvíli vzniknout, nemůže nabídnout občanům, že jejich problémy bude schopna vyřešit lépe, než ostatní existující strany....“

-----------------------------------------

Nemohu souhlasit, že vznik NOVÝCH politických stran k žádnému řešení nevede.

Bohužel situace ve společnosti dospěla tak daleko, že na evoluční recept je už pozdě.

Věci může dát do pohybu ZASE jen revoluce - „Občanské fórum 2012“

-----------------------------------------

„...Plodná cesta tedy vede jiným směrem. Je třeba vytvořit samočisticí společenský organismus, který by průběžně z politiky odstraňoval ty osoby, které neobstojí (rovněž napříč politickým spektrem). To představuje systematickou, dlouhodobou a obtížnou práci. Jak ale takový organismus vytvořit?..."

------------------------------------------

Velmi účinný samočistící mechanismus, který by z politiky odstraňoval ty osoby, které neobstojí - JE UŽ VYTVOŘEN, - ať se nám ten způsob líbí nebo nelíbí.

Tím je zveřejňování odposlechů tak, jak nám to předvedla MF DNES, a i ta „blonďatá bestie“.

Slušný člověk, který se snaží nelhat, se bát odposlechů nemusí.

To, že to je VELMI, VELMI účinný způsob dokazuje to, že se tento způsob vůbec, ale vůbec nelíbí našemu Capo di Tutti Capi.

------------------------------------------

Dosud nám vládli tito:

Václav Klaus, Roman Janoušek, Pavel Bém, Libor Grygárek, Vlastimil Rampula, Renáta Vesecká, Pavel Kučera, Petr Coufal, Arif Salichov, Pavel Němec, Mirek Topolánek, Aleš Řebíček, Ivo Rittig, Petr Gandalovič, Pavel Drobil, Ivan Langer, Patrik Oulický, Milan Jančík, Vít Bárta, Tomáš Hrdlička, Marek Benda, Martin Barták, Marek Dalík, Martin Knetig, Petr Tluchoř, Milan Cabrnoch, Martin Roman, Zdeněk Bakala, Tomáš Chrenek, Richard Háva, Miroslav Kalousek, Marek Šnajdr, Pavel Horák, Luděk Rubáš, Peter Ďurica, Vladislav Husák, Boris Šťastný, Milan Richter, Filip Dvořák, Pavel Dlouhý, Rudolf Blažek, Jiří Weigl, Petr Smetka, Vít Široký, Svatopluk Sýkora, Pavel Tykač, Oldřich Martinů, Jaroslav Straka, Karel Srba, Petr Hulínský, Karel Březina, Stanislav Gross, Jaroslav Palas, Petr Benda, Miroslav Šlouf, Jaroslav Tvrdík, Jiří Berka, Milan Kindl, Jaroslav Zachariáš, Ivan Tomažič, David Berdych, Josef Opava, František Brázdil, Petr Koňařík, Luděk Žalud st., Radim Zika, Radovan Krejčíř, Viktor Kožený.

A ty výše uvedené je třeba razantním způsobem vyměnit. Podle mého názoru to jde ale jen přes NOVÉ politické uskupení – „Občanské fórum 2012“. Spolupráce „vody s ohněm“ je logicky nemožná.

Mohli by nám pak vládnout například tito:

Josef Fousek, Karel Gott, Tomáš Halík, Václav Bělohradský, Jiří Pehe, Jan Keller, Václav Žák, Jan Štern, Milan Zelený, Jan Urban, Petr Havlík, Václav Cílek, František Janouch, Benjamin Kuras, Pavel Pafko, Jan Hnízdil, Ludvík Hovorka, Iva Bezděková, Hana Marvanová, Vladimír Pikora, Petr Robejšek, Tomio Okamura, Milan Štěch, Libor Michálek, Marie Svatošová, Šimon Pánek, Ondřej Neff, Luděk Munzar, Jana Hlaváčová, Josef Koutecký, Cyril Hoschl, Bohumil Baštecký, Jan Hartl, Pavel Rychetský, Jiří Grygar, František Koukolík, Karel Nešpor, Alexander Tomský, Andrej Babiš, Jiří Vejvoda, David Vávra, Marek Eben, Táňa Fischerová, Jana Šulcová, Jaroslav Dušek, Ondřej Vetchý, Zdeněk Svěrák, Jiří Anderle, Alfred Strejček, Michal Viewegh, Jan Kraus, Helena Třeštíková, Jana Lorencová, Alena Dernerová, Vladimíra Dvořáková, Eliška Wagnerová, Jana Ryšlinková, Jiřina Šiklová, Ilona Švihlíková, Josef Klíma, Karel Janeček, Petr Holub, Jan Petránek, Ivan Hoffman.
02. 04. 2012 | 20:13

David - 2. část napsal(a):

Chyby polistopadových vlád nás všechny přišly už velmi draho, také současná vládní koalice a její čelní představitelé jsou už nedůvěryhodní. Zklamali nás! Podvedli nás!

Naše současné politické parlamentní strany jsou myšlenkově sterilní a zdegenerované. Očekávat u nich obrodu ze zdola nelze – jsou zevnitř nereformovatelné. Dnes už jde o patologii mocných, kteří ztratili schopnost mravní sebereflexe a dokonce i kontakt s realitou.

Jednoduše řečeno, musíme si sami mezi sebou udělat takový pořádek, kde láska a pravda bude skutečně vítězit nad lží a nenávistí.

Bylo by velkou chybou se už předem vzdávat tohoto přetěžkého úkolu, jen proto, že se jej zatím nepodařilo splnit.

Vím, že boj se zlem, boj s darebáky je nekonečný a nás všechny velmi vysiluje, mj. i finančně, kdy tyto peníze bychom mohli použít na jiné věci. Přesto je nutné neustále a aktivně hledat nová účinnější řešení tohoto zásadního problému.

Podle mého názoru je lidská společnost „geneticky“ rozdělena na dva póly - (Jin a jang) –

„Na ty, kteří myslí normálně a na ty, kteří myslí jinak.“

Podle mého stupně poznání nemá ale smysl dělit lidi na chytré a hloupé, černé a bílé, věřící a nevěřící, pravicově nebo levicově orientované, bohaté a chudé a podobně, ale má praktický smysl dělit lidi jen na ty, kteří se chtějí chovat slušné a na ty, kterým vůbec nevadí, že se chovají neslušně.

V této souvislosti bych ještě citoval z knihy Benjamina Kurase „Jak přežít padouchy“:

„V počtech je síla. Vyhledávat lidi podobně smýšlející, podobně toužící, podobně jednající, s podobnými cíli. Společně pěstovat nepadoušství, společně čelit padouchům. Lidská práva a důstojnost se dají budovat a udržet jen ve společenství, které má moc je bránit a zaručit. Slušní lidé mají povinnost nebýt slabí. Obrovskou sílu dává už samotné vědomí, že v něčem nestojíme sami. Jako všechno na světě, i slušnost je nakažlivá, když ji provozuje dostatečný počet lidí, po kterých se ostatní mohou opičit. Když vidí, že se jim to začíná vyplácet. Dřív nebo později se začnou opičit i padouši. Když zjistí, že se jim to vyplatí. Prosazovat zákony a pravidla slušnosti s organizovanou podporou zájmových skupin. Je-li to neproveditelné v rámci politického systému a politických stran,

provádět veřejný nátlak

prostřednictvím sdružení a spolků.“
02. 04. 2012 | 20:14

Al Jouda napsal(a):

Nějaké očišťování současných politických stran je výrazem autorovy naivity a politického dilatantizmu. Tyto strany je možno pouze vyeliminovat tím, že v příštích volbách nedostanou ani těch 5% hlasů ! Vesla se musí chopit nové politické subjekty složené převážně ze slušných lidí. Na tom, koho budeme volit, se musíme domluvit na Internetu !
02. 04. 2012 | 20:51

ten, kdo se s blbcem hádat nebude, napsal(a):

Mám velkou nechuť zúčastňovat se planých a hloupých debat, ale přece jen pár vět.

Například debata nové strany podporovat – nepodporovat je zcela zcestná a v minulých volbách dokonce demagogicky zneužita k podpoře recyklátů v nových stranách. Nelze sázet na staré nebo nové, na politické strany nebo na občanský sektor, je potřeba sázet na to lepší a to podporovat.
Bez čeho to především nepůjde, to je morálka. Volič by měl například chápat, že politik, který roky podváděl rodinu, tak bez mrknutí oka podvede i jej. Kdyby vniklo deset nových stran typu VV, tak to bude jen ke škodě naší politické kultury, ale naopak některý nový subjekt může pomoci, tedy neřešit staré nové, ale hledat lepší.

Naše situace se mi zdá trochu bezvýchodná a to především proto, že ten, co sedí na hradě a například nerozezná špinavé peníze od čistých, zveřejňování lumpáren podle něj ohrožuje demokracii, nevadí mu mafiáni, ale naopak hrozbu vidí v přirozených složkách demokratické společnosti, jako jsou například odbory, tak tohoto propagátora demokracie potmě či jeho úřad podporuje polovina společnosti. To nechápu a dokud se lidé neprobudí a neuvidí, tak z toho marasmu asi nevybředneme.

Patrně potřebujeme tvrdý pád, a pak snad pochopíme, co podporovat a proti čemu razantně bojovat.
02. 04. 2012 | 21:10

ten, kdo se s blbcem hádat nebude, napsal(a):

Ještě si dovolím poznámku, kdo má mé sympatie v probouzející se občanské společnosti.

Nejsou to tlachalové viz tento autor, ale například

http://demagog.cz/statistiky

nebo zdě několik blogerů například Jiří Skuhrovec, Michal Škop.
02. 04. 2012 | 21:22

sedlak napsal(a):

pane Žáku, pěkné, ale nevím jestli uskutečnitelné, od prvobytně pospolné společnosti se to tu mydlí, pere a vraždí, máme to v krvi, krademe i když máme dostatek, vraždíme i když nám samým nejde o život,...... proč "spatřilo" světlo světa desatero...nezabiješ!,..nepokradeš! .... proto si lidská společnost po staletí snaží nastavit pravidla pro soužití, aby se navzájem nesežrala, při tom by stačilo tak málo, ta pravidla respektovat, a hlavně vyžadovat jejich respektování, a tam je kámen úrazu, ta pravidla nejsou dostatečně vyžadována, říká se, že lidé si musí svobodu zasloužit anebo vydobýt, obávám se, že mnoho lidí dospělo do bodu, kdy si ji budou muset spíš vydobÍt než vydobýt, z úst vrcholných politiků zaznívá, že mediokracie sem, mediokracie tam, a kdo si tedy s lidmi hraje víc? ten kdo krade nebo ten kdo to napráská? Myslí to se mnou líp ten, kdo mi ukradne nebo ten kdo žaluje? Kdo se mnou manipuluje víc? Zažil jsem povinné volby před 89, zažil jsem strašení komunisty po 89, zažil jsem veksláky v bavorácích před 89 a vidím je v nich znovu. Co s tím, mám čekat, až se dalších 20 let budu koukat na ty samé "obličeje" v raketoplánu? Ne díky, to už nechci, už mě ta komedie nebaví. Nějak mi dochází trpělivost.
02. 04. 2012 | 23:00

sedlak napsal(a):

David - 20:13 váš úmysl je asi (chci věřit) čistý, ale ten výběr "Mohli by nám pak vládnout například tito", dle mého soudu však veden Vašimi sympatiemi a neznalostí některých osob, uvedu z toho jenom 3 jména, které bych tam OPRAVDU vidět nechtěl (at pro jejich schopnosti či neschopnosti) Gott, Štěch a Babiš, ostatní nebudu komentovat, byť se tam vyskytují i jména se kterými bych souhlasil či nesouhlasil, měl byste vzít v potaz ještě tu skutečnost, zda by Vámi zvolení měli vůbec zájem, k tomu Vám pouze připomenu, že např. paní režisérka Třeštíková se pokoušela politiku měnit, ale dobrovolně odešla s jistě Vám známých důvodů
02. 04. 2012 | 23:13

sedlak napsal(a):

http://m.ceskapozice.cz/domov/pravo-bezpecnost/vysetrovatel-korupcnich-kauz-kteremu-dosla-trpelivost
03. 04. 2012 | 00:28

anti politik napsal(a):

Žáku vy s tím spinováním a odváděním pozornosti nepřestanete, že? Přátelé nejhorší jsou tito novodobí soudruzi-přesně s těmito kdáky na nás vyrukovali komančové když byli v posledním tažení! Aspoň nás Žák,( počítám že nechtě) upozornil, že tenhle režim je už taky v poledním tažení! My totiž neútočíme Žáku na politický systém, ale na tu sračku, kterou jste z politického systému vytvořili člověče!! On tu žádný politický systém už není, jen systém oligarchů a zlodějů, kteří si z občanů udělali spořící prasátko, společně se svými nohsledy, kteří teď v médiích pro ně shánějí další čas na zlodějiny!! Hlavně nic neměnit, nechtat všechno jak je, co Žáku?
03. 04. 2012 | 06:59

UmKab napsal(a):

Politici jsou v dnešnim systému zaměstnanci politiků a to je celej kámen úrazu naší demokracie.Korupce není žádnej problém, problémem je že superkorupční silou není občanská společnost.
03. 04. 2012 | 09:22

David napsal(a):

sedlak:

můj diskusní příspěvek byl více než o jménech spíše o ZPůSOBU, jakým změnit současný systém oligarchů a zlodějů ve slušnou demokracii.

Podle mého názoru, pokud se různé iniciativy občanů, kteří se chtějí chovat slušně, nespojí do JEDNOHO subjektu (Občanské fórum 2012),tak změna nebude možná.

Síla darebáků je v systému - Rozděluj a panuj.

Síla slušných lidí je - V počtech a v jednotě je síla.
03. 04. 2012 | 11:50

Skogen napsal(a):

Jsme tam, kde jsme, protože máme zbabělé a pasivní elity. Místo, aby jednaly v souladu se zásadami, zastrčí nohy do tepla a vyklidí mizerům cestu.

Proč obviňuji "elity" a ne běžné občany? Protože běžní občané nejsou tak informovaní a nemají takové možnosti. Dokonce nemají ani komu věřit, nižší víra v sebe a v možnosti z nich (z nás) dělá ty obyčejné. Nemají reprezentaci.

Pane Žáku, všechno za vás správňáky anonymní dav neudělá. A dokud se nadává na anonymní poměry, nic si z toho anonymizovaní dotyční nedělají. Že nejste hrdina? No dobře. Jenže teď se marně hledají právě hrdinové.
03. 04. 2012 | 13:03

rejpal napsal(a):

Skogen
On je tady i problém, kdo jsou ty elity. Jestli to má být synonymum pro celebrity, VIP nebo pro lidi s morální autoritou. Ty je těžké najít všude, v politice nejhůře.Dřív plnili úlohu elit umělci - nejvíce herci, spisovatelé. V dobách vlády jedné strany to bylo pikantnější v tom, že řada (možná většina) příslušníků té elity sama ve straně byla, což ale veřejnosti nevadilo, soudila je podle jiných hledisek. Dnes je to složitější. Není "jednoho nepřítele". Herci jsou většinou pravičáci (což je tak trochu kuriozita), obvykle do té doby, než někdo pokrátí dotace na jejich divadla. Spisovatelé se angažují jen zřídka a spíš jednorázově. Televizáci velkého respektu nepožívají. Vědci musí shánět granty, takže pustit se do křížku s mocí je riziko. Hanzelky a Zikmundy už nemáme - kdo by už v době internetu a volného cestování masově hltal knihy o cizích zemích, ledaže by je psal sám prezident. Nějak nám ty elity dost vymírají (a není to problém jen náš).
03. 04. 2012 | 14:08

Skogen napsal(a):

Rejpal

zdravím. Relevantní poznámka. Já bych to neúžil na néjakou kategorii. Bráno zpětně, byli společenskými elitami lidé typu Husa, Nerudy, Borovského. Tedy do jisté míry vizionáři, jejichž ideál ležel ve směru obecné společenské potřeby a kteří se nebáli vystoupit z řady a řady v dobré věci strhnout k činům. Nejen tlučhubové.

Kdybych měl mluvit o současnosti, mohlo by jít o pana Škopa, pana Hořejšího, pana Okamuru... Zárodky se najdou.
03. 04. 2012 | 15:32

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Boudal Jiří · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Černý Jan · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fábri Aurel · Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Groman Martin H Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrbková Lenka · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Chlupáček Ondřej · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolínská Petra · Kopecký Pavel · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Nouzová Pavlína · Novotný Martin O Obluk Karel · Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Paroubková Petra · Passerin Johana · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pikora Vladimír · Pilip Ivan · Pixová Michaela · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedláček Tomáš · Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vích Tomáš · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek W Wagenknecht Lukáš · Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zahumenská Vendula · Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy