Vnější ohrožení a schopnost spolupracovat

07. 06. 2013 | 16:06
Přečteno 3105 krát
Již mnohokrát jsme spolu na těchto stránkách uvažovali o tom, proč jsme u nás schopni tak málo vzájemně spolupracovat. Slavný americký badatel Francis Fukuyama nazývá schopnost vzájemně spolupracovat přímo sociální kapitál, protože vybavila ty skupiny obyvatel, kteří jí v dostatečné míře disponují, schopností zbohatnout.

Podobně jako hmotný kapitál (půda, budovy, stroje) a lidský kapitál (znalosti a dovednosti, které tak řečeno nosíme v hlavě), i sociální kapitál plodí bohatství, a proto má ekonomickou hodnotu pro národní hospodářství. Je také nepostradatelný pro všechny formy skupinového úsilí, s nimiž se setkáváme v moderní společnosti, od provozování prodejny potravin na rohu ulice po lobování v parlamentu a výchovu dětí,píše Francis Fukuyama.

A tím se již dostáváme k neznámé příčině selhání tolika nadějí posledních let. Proč jsme vlastně nebyli schopni realizovat v naší zemi to nebo ono. Vždyť proto máme všechny myslitelné předpoklady. Ale ono to přesto nějak nejde. V Čechách i na Moravě existuje již velmi dlouhou dobu malá schopnost vzájemně spolupracovat, tedy malý sociální kapitál. Zahraniční investoři mohou u nás proinvestovat miliardy, a přesto se náš sociální kapitál nemusí vůbec zvětšovat. Ten můžeme navýšit jen my sami. A není to v principu vůbec těžké. Je třeba naučit se vzájemně spolupracovat a překonávat bariéry. To je totiž ta pravá cesta k bohatství. Ve skutečnosti je spoléhání na zahraniční investice bez systematické snahy rozvíjet sociální kapitál podobnou pastí, jako snahy svěřit veškerou iniciativu do rukou státu. Iniciativa prostě musí vždy vycházet zdola. Teprve na ní mohou budovat jakékoli společenské a tedy i státní struktury svou budoucnost.

Právě proto, že jsme si schopni tak málo vycházet vstříc a smysluplně spolupracovat, neumíme si ani představit, o co všechno přicházíme, dokonce i v ekonomickém smyslu, jak nás upozorňuje i Francis Fukuyama. Díváme se na sebe, proklínáme osud a každý čeká, až začne ten druhý. Přičemž jsme jako celek velice bohatá společnost, ale dohromady, nikoli jako jednotlivci.

To, co bylo právě řečeno u nás ale najednou neplatí v případě vnějšího ohrožení. Najednou jsme schopni zapomenout (až na výjimky, které vždy potvrzují pravidlo) téměř na všechny bariéry (často velice malicherné), které nás vzájemně dělí a které brání naší spolupráci. To ukázal například rok 1968, kdy naši republiku přepadla sovětská armáda, nebo opakovaně rok 2002, kdy nás postihly katastrofální povodně. V roce 1968 například telefonovala řada kapesních zlodějů do rozhlasu a televize, aby sdělila svým spoluobčanům, že je po dobu těchto tragických událostí nebudou okrádat. Je to komické, ale je to tak.

Při současných záplavách se rovněž dějí malé zázraky. Velice vstřícně se chová i česká vláda a bankovní ústavy. To je něco dosud nebývalého. Snad to vše nezpůsobují jen příští volby! Dokonce i mezi vzájemně znesvářenými politiky se najdou lidé, kteří se odmítli po dobu záplav nechat vtáhnout do diskusí, které by malicherně kritizovaly jejich oponenty ve funkcích právě v době, kdy museli řešit obtížné problémy záplav. Osobnosti tohoto formátu (jak se ukazuje) existují ve všech stranách. Jen někteří, bohužel, selhali.

Je jen škoda, že abychom začali opravdu na úrovni vzájemně spolupracovat a komunikovat potřebujeme stále velice silného vnějšího nepřítele. Když už to nejsou cizí vojenské hordy, pak alespoň povodeň na úrovni stoleté vody a nejméně středoevropského rozsahu. Naše malicherné bariéry jsou tak velké, že je dokáže spláchnout jen velká voda, a to jen na čas (alespoň zatím). A přitom bychom se takto mohli chovat i jindy. Co brání koalici a opozici, aby na nejdůležitějších problémech země spolupracovaly a odpustily si to neustálé vzájemné pohrdání. Vlastně nic. Jak už bylo řečeno: dívají se na sebe, proklínají jeden druhého a každý čeká, až s tím začne ten druhý. Jako my všichni. Alespoň pokud nejsou povodně.

A při tom nepřátel, kteří by nás měli aktivovat k překonávání našich stranických a lidských hašteřivostí je daleko více. Jsou to ale všechno naši nepřátelé vnitřní. Proto na ně platí právě jen běsnění živlů, jen to je dokáže na chvíli zkrotit. Jakmile ustane řádění nespoutaných živlů vnějších, mají prostor ty vnitřní (rovněž téměř nespoutané a nekultivované). Proto se tak obtížně na čemkoli dohodneme. Ale na některých věcech bychom si měli přece jen dát zvláště záležet.

Především by to mělo být vytvoření dobrého a respektovaného vzdělávacího systému pro všechny. Něco podobného, co se podařilo například ve Finsku. Jinak nemáme v budoucím světě žádnou budoucnost. A to je myslím větší nebezpečí, než stoletá povodeň jednou za deset let.

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

rotkiv napsal(a):

Lidi byli po roce 1989 ochotni, ale díky těm, co mluvili o spolupráci jen vykořisťovali ty, co chtěli spolupracovat, a tak díky těm co mluvili o spolupráci a jen rozkrádali a dál rozkrádají tuto zem, tak díky těm se nedivím, že se pak slušný člověk uzavře sám do sebe a nevěří, už nevěří.
07. 06. 2013 | 16:37

český maloměšťák napsal(a):

Proto by měla ČSSD platy a vůbec jakoukoliv podporu církvím hned po volbách zrušit - zákonem. S okamžitou účinností.
A ty peníze přesměrovat do vzdělávání, především předškolního. To nejvíc nese /viz např. Tainter : Kolapsy složitých společností a jím zprostředkované studie o mezních výnosech investic do institucí/.

Program by se mohl nazvat třeba „Nechte maličkých přijíti ke mně“.
07. 06. 2013 | 18:02

Vlastimil Vlasta (Vlastimil Selbicky) napsal(a):

Nikdy jsem necetl blogy, ale dneska jsem se zacetl (uz ctu paty) a jsem velice mile prekvapen urovni techto blogu. Uroven blogu zcela prevysuje uroven tech "normalnich" clanku na Aktualne. Navic jsem prekvapen, ze je v blozich zachycena cela rada myslenek, ktere nezavisle sdilim s mnohymi blogery. Ono se rika: "Great minds think alike" Asi na tom neco bude.
Na Aktualne jsem si taktez vsimnul jednoho faktu: Cim vyssi uroven prispevku, tim se mene cte (-:
(Hacky a carky muj pocitac neumi, neni cesky...)
07. 06. 2013 | 22:28

Důchodce68r napsal(a):

Autor.
Přesně tak.
A zejména v politice to nabývá zrůdných rozměrů.
Neměli bychom už vůbec volit za tento stav zodpovědné velké zavedené strany. Jak je za ta léta zřejmé, neschopné regenerace. A začít, byť i těžce, hledat jiné, lepší.
(A mimo to, neschopnost spolupráce a řada příbuzných projevů je typickým příznakem hromadně se vyskytujícího nedostatečného podílu hořčíku v naší rostlinné i živočišné stravě. Týká se to i většiny evropských zemí. Původ to má ve vyčerpání zemědělské půdy, v chybném hnojení umělými hnojivy v minulém půlstoletí, dlouhodobém dostatkečném hnojení vápníkem při absenci hořčíku, v silném antagonismu této dvojice prvků v rostlinách, živočišné produkci a nakonec organizmu člověka. Ale kdo by tomu dnes věřil. Snad v další generaci.)
08. 06. 2013 | 06:11

češka napsal(a):

To autor
Jako agitka dobrý.
Jenže bohužel lidé spolupracují jen tehdy, mají-li společný cíl.
A ten cíl nám byl státní byrokracií zcizen.
Kdykoli mám chuť pokusit se o změnu, vzpomenu si na dominantu Karlových varů - kamzíka. Za 20 let obrostl stromy a ani vedení města ani kraje nedokázalo zmobilizovat chlapy s motorovou pilou, aby jej osvobodili.
A on stojí dál na své skále osamocen, neb cesty k němu jsou zničeny a čeká, až odtáhnou hordy zdivočelých nájezdníků, včetně státních úředníků volených i nevolených.
08. 06. 2013 | 10:38

ex-nemo napsal(a):

češka 10.38

Tak vidíte jaký ten Putin má v tom bordel !
08. 06. 2013 | 12:16

JAHA napsal(a):

Ad: autor
Nemozno s Vami inac, len suhlasit. Lenze apely dnes nepomozu. Neviem sam preco, ale podla mna je tu v tomto priestore po nahlom a kratkom brebudeni entuziazmu (1968, 1989) vzdy zakratko nejaka "blba nalada". Sem tam ojedinele pokusy, ktore su hned v zarodku "udupane", po par pokusoch sa rezignuje, zije len tak, zo dna na den, kritizuje, nadava, zavidi...Zda sa mi, ze Poliaci boli (a su) v tomto smere ini. Neviem preco, ale su rozdielni. Vedia sa spolu zabavit, ale i zapalit za nejaku vec. Napriek roznym nazorom, skusaju tahat aspon priblizne jednym smerom. A ini su i v inej oblasti. Ked napr. urobime nejake spolocne posedenie, vylet, ci nieco ine raz za rok pre zamestnancov, po zjedeni a vypiti toho "na co maju narok" sa kazdy pozera na hodinky, ponahla sa domov, lebo to a ono...prinajlepsom niektore zeny, ktore zostanu, robia to, co v praci pri kave, ci obednajsej prestavke. Sadnu po skupinkach a navzajom kritizuju spravanie inych. Zobrali sme nasich zamestnancov do Polska ku kolegom. Polky sa bavili (i s nami, hoci sme sa zoznamili az tam), Poliaci tiez, nase posadali ako lastovicky po skupinkach a svitorili medzi sebou, o tom istom, co doma:-).
08. 06. 2013 | 23:31

Ferda napsal(a):

Autor se zabývá známým faktem, že nekooperující společnost spěje k úpadku. Ovšem nezabýváce otázkou, proč tomu tak je. Přitom vidíme, jak je společnost ukvapeně sociálně diferencována, jak úzká skupina bohatne a většina chudne. Jak se v důsledku toho mění i přístup k lékařské péči, právu, vzdělání. Jak vládnoucí kleptokracie má základní heslo, že se každý má postarat sám o sebe, jak je likvidován společenský majetek, atd. Ale i v zaměstnání vidíme, jak není žádoucí iniciativa "zdola", jak se prosazuje tzv. manažerský přístup. Lidé se pak uzavírají do sebe a výsledkem je, že se nekooperuje a společne jako celek upadá.
10. 06. 2013 | 11:25

Twist napsal(a):

Pane Žáku, zeptejte se jinak: Jsou politici schopni spolupráce s lidmi? Jen když potřebují hlasy. Je to strašlivá bída, ta jejich amorálnost, bezcharakterní lhaní, včetně ústavních činitelů.
10. 06. 2013 | 11:41

Appatarip napsal(a):

It is possible that You Also Make All of these Blunders With the watch ? <a href="http://uit.edu/camera01.html">デジカメ 価格</a> The Incredible Progressive omega tactic Unearthed By My Super Cool Buddy <a href="http://uit.edu/camera02.html">デジカメ 人気</a> All you should do to find out about watch before you are left behind. <a href="http://uit.edu/camera03.html">防水 デジカメ</a> Exactly why everything you have learned about omega is actually wrong and what you need to learn.<a href="http://osdi.org/oakley26.html">オークリー</a> The Ten MostFanatical omega Cheats... And Ways To Make use of them! <a href="http://uit.edu/images/oakley27.html">オークリー</a> The Amazing watch Hack To Fool Virtually all <a href="http://uit.edu/images/tokei01.html">腕時計 レディース</a> The thing that Everybody under the sun Need To Know Around The omega Marketing <a href="http://uit.edu/images/tokei02.html">オメガ 時計</a> The Biggest And Most Comprehensive omega Report You Ever Read Or else Your Money Back Compact article teaches you the ins and outs of watch combined with the actions you must do this afternoon. <a href="http://uit.edu/images/tokei03.html">ロレックス</a> Incredible formula for the watch which you may understand more about right away. <a href="http://uit.edu/images/gucci.html">グッチ 財布</a> Beginner queries about watch have been answered and the reason why you really need to take a look at every word of this article. <a href="http://uit.edu/mwaseem/adidas01.html">adidas</a> Concise report exposes the unquestionable info about omega and how it may may affect users. <a href="http://osdi.org/images/adidas02.html">adidas スニーカー</a> What everyone else is doing in relation to omega and consequently exactly what youhas to do completely different.
21. 06. 2013 | 00:02

zfxojsbw napsal(a):

Said winston, making an effort <a href="http://garciniacambogia9rvtu.info">garcinia cambogia hca</a> <a href=http://garciniacambogiaoigvo.info>garcinia cambogia fruit extract</a> garcinia cambogia hca http://garciniacambogiaextract1ryyk.info tailor, and said: You ragamuffin!
25. 02. 2014 | 09:06

hznfvmav napsal(a):

The Thoracicdoes not seem <a href="http://garciniacambogiaoigvo.info">garcinia cambogia side effects</a> <a href=http://garciniacambogiaextract1ryyk.info>garcinia cambogia for weight loss</a> garcinia cambogia benefits http://garciniacambogiakdiat.info on her waywith an easy mind.
25. 02. 2014 | 10:37

hptfboah napsal(a):

He is always <a href="http://paydayloansonline9949.info/">paydayloansonline9949.info</a> vxfarncfn <a href=http://paydayloansonline9949.info>paydayloansonline9949.info</a> payday loans online http://paydayloansonline9949.info/ on the gobi desert.
25. 02. 2014 | 11:30

bdbsjdij napsal(a):

And what is more, theyexcel the rest <a href="http://garciniacambogiareviews2dlvz.info">garcinia cambogia negative reviews</a> <a href=http://garciniacambogiareviewsxnpjw.info>real garcinia cambogia customer reviews</a> garcinia cambogia http://garciniacambogiareviewvooi2.info they were greatly.
25. 02. 2014 | 13:35

tzuuazlm napsal(a):

To find enough lecturing british <a href="http://puregarciniacambogiaac9cb.info">garcinia cambogia hca</a> <a href=http://garciniacambogiareviewsfcayo.info>garcinia cambogia side effects</a> garcinia cambogia negative reviews http://garciniacambogiareviewr3odw4.info better next time.
25. 02. 2014 | 14:57

ypeoqshp napsal(a):

She seemed to measure her own <a href="http://paydayloansonline8086.info">paydayloansonline8086.info</a> cacjehrdqq <a href=http://paydayloansonline8086.info/>paydayloansonline8086.info</a> payday loans online http://paydayloansonline8086.info in a Christmas toy shop always looking back, were alwayshurried on.
25. 02. 2014 | 16:58

gajjvzmg napsal(a):

Black market, she <a href="http://garciniacambogiareviewsfcayo.info">garcinia cambogia user reviews</a> <a href=http://garciniacambogiareviews3kvx1.info>garcinia cambogia</a> garcinia cambogia medical reviews http://garciniacambogiareviewg41u1.info girl was speakIngenieur
25. 02. 2014 | 17:10

fagvijmm napsal(a):

After a while passion <a href="http://garciniacambogiareview9iuth.info">natural garcinia cambogia reviews</a> <a href=http://puregarciniacambogiaextractj6cq0.info>garcinia cambogia extract</a> garcinia cambogia fruit extract http://garciniacambogiareviews3kvx1.info life, will receive their proper.
25. 02. 2014 | 19:27

aulunevw napsal(a):

Thebrilliance and speed of the Thoracic keeps the Alimentive looking tohis laurels, and thus <a href="http://garciniacambogiag3uui.info">garcinia cambogia customer reviews here</a> <a href=http://puregarciniacambogiaoczpk.info>garcinia cambogia customer reviews</a> garcinia cambogia customer reviews online http://garciniacambogiareviewsmvexv.info will takethe same precaution with his own machinery that he takes with hisautomobile.
25. 02. 2014 | 21:25

airlthok napsal(a):

Er erklaerte dieses im Anfange des Jahres 1833 den inGondar anwesenden Geistlichen, brachte aber <a href="http://kitzworld.de">online kredit</a> uoziuxmmno <a href=http://kitzworld.de>onlinekredit</a> online kredite http://kitzworld.de Zahl, bedecken eine niedrige Terrasse fastvollstaendig.
27. 02. 2014 | 12:45

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít O Obluk Karel · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy