Korupce jako běžná politická praxe

20. 06. 2013 | 16:25
Přečteno 3174 krát
V současné době se u nás rozhořel zásadní politický spor. Tento spor se dá krátce formulovat jedinou otázkou „Kde leží hranice mezi politickou korupcí a protislužbou (přesněji řečeno politickou dohodou), která je v rámci politického života přípustná a dokonce potřebná?“

Zatímco na západ od našich hranic mají v tomto ohledu většinou jasno, u nás v této věci tápou i ti politici, od kterých by to veřejnost čekala nejméně. Nemůžeme se tedy divit, že nás v zahraničí začínají vnímat jako „žumpu na Vltavě“. Je trochu s podivem, když Marek Benda, který pochází z rodiny významného disidenta přesvědčuje sám sebe i veřejnost, že se jeho bývalí straničtí kolegové sice nezachovali vzorně, ale rozhodně se nedopustili korupčního jednání. Stejně tak se ho nedopustil (podle názoru poslance Bendy) ani bývalý premiér Petr Nečas a vedoucí jeho kabinetu. Jedná se prostě o politickou protislužbu, nic více. Obávám se, že podobný názor má i pan ministr Karel Schwarzenberg.

Tento spor není zcela samozřejmý a probíhá napříč celou společností. Myslím, že novináři mají v této věci stejný zmatek jako politici a jako ostatní veřejnost. Jen málokdo opravdu tuší, kudy tato podivuhodná hranice opravdu vede. Zvykli jsme si natolik směšovat zájmy veřejné a soukromé, že je jen obtížně dokážeme oddělit. Proto ti, kteří jsou u moci považují svoje soukromé zájmy za zájmy celé společnosti. Když je na to někdo upozorní, připustí maximálně, že snad nejednali eticky, ale rozhodně odmítnou jakoukoli protizákonnou aktivitu. Jejich právníci nazývají snahu o trestní postih takového jednání jako komedii, divadlo a cirkus, který musí co nejdříve skončit.

Bývalý president Klaus nazývá orgány činné v trestním řízení a soudce „justiční mafií“. Expremiér Topolánek dokonce „justiční juntou“, přestože tito dva politici nepodnikli vůbec nic proti zametání případů pod stůl prostřednictvím bývalého vedení Vrchního státního zastupitelství v Praze. A Václav Klaus pomohl mnoha kovaným mafiánům svou amnestií na svobodu, ale to pravděpodobně nebyli ti nehorší zločinci. Ti se podle Václava Klause a Mirka Topolánka zřejmě rekrutují výhradě z justice a to z té, která chce vyšetřovat podle nich „oprávněné aktivity“ politiků. Je ale mimořádně podivné, jaká nejistota se zmocnila (řekl bych přímo zachvátila) i ty nejradikálnější politiky z ČSSD i KSČM. Najednou si tito pánové nejsou jisti, zdali se pan premiér Nečas nabídkou osobních výhod odstupujícím poslancům dopustil korupčního jednání, nebo zdali přistoupil jen na jejich neetický nátlak, za který není možné nikoho trestat. Jak podivné! Škoda, že se česká pravice a levice dokáže sjednotit jen v této věci. Jsem hluboce přesvědčen, že právě takováto jednota zrovna v našem národním zájmu není.

Myslím, že jedním z nemnoha novinářů, kteří mají jasno kudy vede hranice mezi politickou protislužbou a korupcí je bloger Aktuálně.cz Jan Štern, proto si dovolím převzít část z jeho článku nazvaného „Politický deal nebo kriminální činnost?“ Jak říká Jan Štern:
Striktně vzato politický obchod, o němž mluvil pan expremiér, se může týkat jen výslovně politických věcí. To znamená, legální je nabídnout druhé straně za to, že bude hlasovat pro nás v rozporu se svými názory, ústupek v jiné opět politické věci. Dejme tomu, že by rebelujícím poslancům premiér tehdy nabídnul za církevní restituce třeba nižší sazbu daní právnických osob. Rebelové se totiž prezentovali jako čistá neposkvrněná původní pravice, takže tam by to bylo na místě. V takovém případě by asi nikoho soudného nenapadlo takový obchod kriminalizovat. Jednalo by se o regulérní politické vyjednávání a obchod. Naproti tomu flek v dozorčí radě jako náplast za to, že někdo nebude hlasovat proti církevní restituci, nemá s politickým obchodem nic společného. Místo v dozorčí radě podniku se státní majetkovou účastí není žádné politikum.
To je úřední věc, to je správa státního majetku, která by měla být v souladu příslušnými zákony o správě státního majetku a také s obchodním zákoníkem. Taková správa má být co nejvíce efektivní, transparentní a měla by maximálně sloužit dotyčnému podniku. Stát by měl do takového prestižního a důležitého místa jmenovat lidi, kteří budou znamenat maximální přínos pro daný podnik. Stát by měl zkoumat, jak si jmenovaný člověk vedl jinde, jaké má zkušenosti s oborem, jaké měl v tomto oboru úspěchy, jaké měl vůbec úspěchy, čili jak bude podniku prospěšný. Jmenovat někoho členem dozorčí rady na základě jediné kvalifikace, a sice že nebude hlasovat proti církevním restitucím, je nejen absurdní, ale i v rozporu se zákonem daným požadavkem, že stát bude spravovat své podniky s péčí řádného hospodáře.
V pokleslém klientelistickém prostředí je místo v dozorčí radě soukromou výhodou - práce v dozorčí radě vyžaduje témě nulovou námahu za často astronomický příjem. Také proto je o ní mezi politiky tak obrovský zájem. Ale i z tohoto hlediska se na to nelze dívat jako na politický obchod. Na jedné straně je veřejný zájem – církevní restituce, a na straně druhé pouze soukromá výhoda – příjem z místa člena dozorčí rady (lidově řečeno prdelné). Ani v tomto pokleslém pohledu na věc nejde o politickou směnu. Naopak z tohoto hlediska je ihned zřejmá podvodná stránka celé věci.


A protože je na druhé misce vah nikoli politická protislužba, ale jen a jen soukromý zájem, nemůže být ani rozhodující, zdali pan exposlanec si odchodem ze sněmovny pohoršil, nebo polepšil (tj. zdali bral v nové funkci vyšší nebo nižší plat). Nemůže se tedy jednat o politický obchod (přesněji řečeno o politickou dohodu), jak říká pan expremiér Nečas. Koneckonců i ti poslanci, kteří brali na takových místech nižší platy, dostávali je pravděpodobně právě jen a jen za ono sezení. Nemůže být tedy ani řeč o tom, že by si pohoršili, jak tvrdí například Marek Šnajdr.

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Žádná korupce neexistuje napsal(a):

Existuje nanejvýš dealing a politici dealují, rozuměj strategicky transferují a handlují, rsp. barterují v zájmu společnosti něco za něco. Největší problém je vždycky zjistit v zájmu které společnosti právě dealují. Spravidla jsou to soukromé společnosti a voliči těch politiků to musejí povinně zaplatit i když z toho vůbec nic, než výdaje nemají.
20. 06. 2013 | 16:39

rejpal napsal(a):

Tohle vše, co se stalo (a spousta dalšího, co na povrch nevyplavalo) je jistě velký malér a ostuda, ale daleko větší malér je, že účastníci a sympatizanti neustále řeší, proč to či ono není tresný čin, dospívají k názoru, že není (tomu rozumím), a z toho plynoucímu závěru, že je tedy vlastně vše v pořádku. Neslyšel jsem ani jeden hlas, který by reflektoval to, že takovýto styl politiky, nerespektování psaných i nepsaných pravidel, jakož i zákonů, do politiky nepatří a je třeba s ním přestat. Místo toho slyšíme Marky Bendy a Miroslavy Kalousky, jak se nás snaží přesvědčit, že vše je v naprostém pořádku. Totálmí devastace citu pro právo a smyslu pro přiměřenost, jinak se to posat nedá, a jestli zavřou všechmy, jednoho, nebo nikoho, na tom nic nezmění. A oni se ještě diví, že taková část občanů má radost, když někoho z nich vedou v želízkách.
20. 06. 2013 | 16:56

Ládik!!! napsal(a):

Dnes je ve státní správě každé nekorupční jednání. Není se co divit - vždyť státní správa se rekrutuje z komunistů a jejich rodin.
20. 06. 2013 | 16:58

Sláma napsal(a):

Musím konstatovat, že výroky Václava Klause, Miloslava Kalouska, Mirka Topolánka a Marka Bendy jsou mnohem skandálnější, než celá kauza gangu Nagyové. Nagyová se svými psíky, to je slabý odvar proti tomu, když se nejvyšší představitelé ODS otevřeně přiznají ke korupci, kterou oni považují za naprostý standard.
Pokud se týká Klause, doufám, že se potvrdí prokletí českých a československých prezidentů - všichni byli někdy zavřeni. Zatím jen jeden, Emil Hácha, až po skončení funkce. Doufám, že u Klause to nebude dlouho trvat!
20. 06. 2013 | 16:58

Ládik!!! napsal(a):

je podezřelé každé...
20. 06. 2013 | 16:59

Drzá zrzka napsal(a):

Zrušila bych politické strany... už těch nemravností napáchaly víc než dost.
20. 06. 2013 | 17:02

pepa z deppa napsal(a):

Benda, toť náš vzor!Student Plzeňské univerzity, o prázdninách.Vždy přítomen u všech leváren a podrazů, navrhovatel náhubkových zákonů.Jak to může v této republice jinak vypadat?
20. 06. 2013 | 17:17

Analytik napsal(a):

To, nad čím v zahraničí žasnou, tuzemce už vůbec nepřekvapí.
Tunelizace je standardní způsob podnikání, korupce je jedním z nástrojů politiky a kde překročí vymezené hranice Policie a Justice, tam vše napraví prezidentská amnestie.
Kam se na Česko hrabe Amerika - země neomezených možností nebo Rusko, kde zítra znamená včera!
20. 06. 2013 | 17:28

Arnie napsal(a):

Vyslechl jsem v radiu pana M.Kalouska, po jeho výslechu na policii. Ač nejsem proti němu nijak zaujatý a leckdy se mně zdál i dobrým ministrem financí, tak toto už je příliš.
Jeho názor, tak jak jej on formuloval zcela vážným hlasem, stručně řečeno: Tři bývalí poslanci, kteří nezištně "makali" ve vrcholových státních orgánech, a které on v podstatě vybral pro jejich úžasné schopnosti, jsou nyní trestáni za to, že chtěli pracovat a dokonce je jim přisuzována účast na korupčním jednání.
Kdyby bývali zůstali doma na nezaměstnanecké podpoře, tak by byli čistí a bezúhonní. Prostě absurdistan - dle pana Kalouska.
Zajímavé, tento pán se z dlouhodobého pobytu na nejvyšších místech politiky zřejmě pomátl a nějak se mu to zašmodrchalo
Anebo si myslí, že v České republice má co do činění s 10,5 milióny idiotů, kterým může nabulíkovat cokoliv.
Snad už budoucího předsedu/předsedkyni vlády napadne, že tito lidé prostě do vlády nepatří a jejich setrvání ve vrcholné politice je výsměchem voličů a celé veřejnosti.
20. 06. 2013 | 17:29

franky napsal(a):

K autorovi blogu
Hlavním úkolem politika je spoluúčastnit se na zajišťování plnění role politiky, kterou je získávat jednotlivé občany k aktivní účasti na řízení společnosti. Jestliže chování politika znechucuje občana a vede k jeho pasivitě, pak toto chování politika je v rozporu ze základními principy politiky demokratické společnosti. Jestliže právo umožňuje politikovi znechucovat občany, jedná se zřejmě o špatné právo, které odporuje vnímaným lidským hodnotám. Jestliže politik upřednostňuje svůj soukromý zájem před společenským zájmem, chová se v rozporu se svým posláním a to ať je toto jednání právně trestné či nikoli. Je schválení církevních restitucí s využitím za korupci trestně stíhaného či dokonce odsouzeného poslance v souladu s rolí politiky? Přispěli „rebelující poslanci“ svým postupem ke zlepšení společenského klimatu, nebo ke zhoršení? Rozhodně přispěli ke zhoršení. Problém je v tom, že neplnění jejich úkolu týkajícího se zajišťování plnění role politiky nemusí být právně trestné, v každém případě je politicky trestuhodné. Jestliže soud následně rozhodne, že se tito ničeho trestného nedopustili, potvrdí tím současnou běžnou praxi, že destabilizace společenského systému a zhoršování společenského klimatu vlivem upřednostňování soukromých zájmů politiků před společenskými je zcela legitimní.
20. 06. 2013 | 17:37

starý jezevec napsal(a):

Kdybychom měli legitimní politickou reprezentaci, tak ten problém by vůbec neexistoval. Legitimní postavenou na důvěře veřejnosti což samozřejmě znamená morální mantinely a ty jsou přísnější než ty právní. Dnes nám vládne banda zlotřilých, zkorumpovaných a veřejnosti nechtěných politiků, pro které jsou i právní mantinely málo široké. Jejich moc je postavena především na korupci a nedivme se, že si ji brání.
20. 06. 2013 | 17:37

Analytik napsal(a):

Arnie 17:29

Odhadl jste kaldu velmi přesně!
Kalousek je mistr v oboru podvojného účetnictví, ač ho nestudoval. Pokud potřebujete nechat zmizet 100 miliard korun za pouhý rok, můžete se na něj spolehnout.
Ale vymyslet nějakou bajku, které by uvěřili alespoň prostí občané, neřku-li vyšetřovatelé, na to nemá.
Věřím však, že až se stane členem spolku příčně pruhovaného bratrstva, budou jeho poudačky mezi spoluvězni velmi oblíbené.
20. 06. 2013 | 17:50

líný černý pes napsal(a):

Mirku,
ono to s handlem bylo špatně od začátku, pár měsíců po Plyšáku byl spáchám handl s komunisty (Čalfa) a poté slavný handl s Dubčekem. A od té doby se to táhne jak žvejkačka v koberci.
20. 06. 2013 | 18:00

Reveil napsal(a):

Reveil

Skandální demagogie M. Kalouska o něčem svědčí. Nikoliv o ztrátě soudnosti, spíše se obávám, že zjevný boj o získání trochy času - zřejmě ne dlouhého času - může souviset s chystaným zákrokem proti "justiční juntě". Nazvat Ištvanma a spoůl. "justiční mafií" je záměrné matení pojmů, neboť toto označení, jak si pamatujeme, je oficiálně přiřknuto té části justice, která Kalouskovce a odesáky chrání a brání pádu jejich vlády (tehdy šlo o vládu Topolánkovu).
Já tedy v chování plzeňského právníka Bendy a chemika Kalouska vidím varovný příznak, že čekají na nějaký zásah, který by obnovil jistoty dřívějších dob, kdy justici jistili zametačí a soudní mafiáni.
20. 06. 2013 | 18:00

korumpovaní voliči napsal(a):

tak například předvolební pivko za 2.50káčé k tomu klobáska zdarma ,výměnou za křeslo premiérské,ministerské,hejtmanské...atakdále, co říkáte rozčílení soudruzi socialisti?nepamatujete se?nojó jako vždy!co bude příště?pastelkovné,šrotovné,slib zrušení 30kačky už asi nezabere,musíte přidat,ale kde na to vzít žejo?no přece v portmonkách voličů.Tomuhle se říká" zákon padajícího h...a".
20. 06. 2013 | 18:01

strýc virus H3N1 nyní HxNx napsal(a):

nedovedu si představit Kalouska v lochu.
jeho sonorní hlas patří neodmyslitelně k české politice devadesátých let i prvních dekád jednadvacátého století. je to nesmrtelný fantom.
navíc, ačkoliv tak v televizi nevypadá, je to charismatický a svým způsobem příjemný člověk. jednou jsem jej potkal v "lidoveckém předvolebním" rychlíku. kam se hrabe legenda disentu Václav Havel!
obchází mne hrůza. Mirek z Bechyně není člověk z této planety. vyvozuji z toho jediné. prostředky, jakými se jej lze zbavit, musí odpovídat nátuře tohoto zjevu.
20. 06. 2013 | 18:02

Reveil napsal(a):

Ještě chci poukázat na to, jak média bez mrknutí oka a servilně reprodukují takové nehoráznosti, nikoliv s ironickým podtónem, jak by to bylo, kdyby cokoliv říkal někdo z opozice, ale s nábožnou úctou. Nechutné.
Když už jsme u těch trafik - na ČT zvou pořád dokola jako komentátory dění jedny a tytéž lidi (jsou za to jistě placeni). Nejde pouze o to, že zaznívají jednostranně pouze komentáře z pohledu z jednéí strany polit. spektra, ale jde taky o honoráře pro stále tytéž lidi.
20. 06. 2013 | 18:05

JZD Rudá Koroptev napsal(a):

hele analytik, na bajky byl přeborník křištálovej Standa, a prostí občané mu to delší dobu skutečně věřili.
20. 06. 2013 | 18:05

Analytik napsal(a):

strýc virus H3N1 nyní HxNx 18:02

Myslím, že Mirka přeceňujete. Je sice dobrý v umění udělat na někoho dojem, ale když je v úzkých, propadne panice a dělá školácké chyby. Viz jeho neumětelské pokusy s DPH, které poslaly naše hospodářství hluboko do mínusu.
S Mirkem si vyšetřovatelé užijí ještě hodně švandy, než ho šoupnou do díry!
20. 06. 2013 | 18:11

starý jezevec napsal(a):

Pro korumpovaní voliči.
Ty jsi … až na půdu.

Jsi schopen pochopit, že když někdo volí proti 30 Kč poplatku, tak je to v motivačním principu to samé, jako když někdo volí pro tento poplatek?

Podle tebe mohou lidé volit jen poplatek, ale proti poplatku se volit nesmí.

Tvá hloupost je zodpovědnost a kdo tvou hloupost nesdílí, tak je nezodpovědný, tak to je alespoň podle tvé propagandy.
20. 06. 2013 | 18:13

Analytik napsal(a):

JZD Rudá Koroptev 18:05

Pravda! Hele, nestudoval Standa náhodou taky práva? Jako advokát by možná Kalouska dokázal z probémů vysekat. Nebo spíš vykecat?
20. 06. 2013 | 18:17

strýc virus H3N1 nyní HxNx napsal(a):

Analytik

není nad střízlivý, analytický pohled!
toť hnací motor pokroku, přinejmenším vědy!
vedle toho existuje i cosi, čemu se říká intuice.
20. 06. 2013 | 18:24

zemedelec napsal(a):

Pane Žák.
Uvidíme, kde ty hlášené bouřky nadělají víc škody,když hlášena i z hradu.mám takové tušení,že se bude chvět i zem.
20. 06. 2013 | 18:36

starý jezevec napsal(a):

Ještě trochu rozvedu ten nesmysl o korumpování voličů, kdy je osočována jedna skupina – jedno řešení.

Dejme tomu poplatek u lékaře 30 Kč.
Jedni jej chtějí a myslí si, že bude pro ně výhodné, druzí vidí výhodnější opačné řešení. Je nesmysl mluvit o korumpování voličů, ale kdybychom na tu terminologii přistoupili, tak jsou korumpovány obě skupiny voličů, oběma nabízí politici to pro ně výhodnější řešení.
20. 06. 2013 | 18:49

Yosif K napsal(a):

Je dobře že se politici vzplaší, poku jich pár nepůjde sedět, trafikaření nebude nikdy konce....
Nějací politici za braní úplatků nebo i trafik se občas zavřít musí. Z tohoto důvodu nelze litovat ani Nagyové, ani Nagy-Nečase, ani generálů, ani třech trafikantů vyděračů. Dobře jim tak.

Je na to dost pozdě, ale i tak by nebylo marné, kdyby k nim policajti připojili i nějaké trafikanty z CSSD - plačícího bipolárního psychotika Tvrdíka vyžírajícího CSA, autistu Špidlu s trafikou za 15 tisíc EUR měsíčně (typický případ držhubného a "vykopnutí nahoru"), opilce Kotta s trafikou od Ratha, Zaorálkova šváru Kajnara rozkulačujícího ostravský dopravní podnik........

A jak to říkali Rath a Palas - že po nich Sobotka vyžadoval "zvýšené úsilí při zaopatřování financování CSSD"? Není to náhodou navádění k trestnému činu? Nemohli by zavřít i Sobotku? Aspon na pár týdnů........ ...než by mu JUDr Malečková nebo JUDr Radek Pokorný dali noty jak má správně vypovídat na PČR.....

Pamatuji si časy kdy Sobotka-CSOBotka nedal bez JUDr Malečkové ani ránu, natož aby třeba sám vylezl na chodbu. Všude je něco....
20. 06. 2013 | 19:26

Yosif K napsal(a):

Tak co je a co není korupce a co je a co není trafika.....

Špidla přivedl CSSD k popularitě okolo 12%, s nikým nebyl schopen komunikovat, dovedl CSSD do naprostého chaosu. Vystupoval interně proti černému financování CSSD, jiné věci prakticky neřešil. Byl proto spolustraníky potupně odvolán.

A ejhle, jelikož pravidelně studoval svodky BIS o černém financování CSSD, neskončil jako důchodce v jihočeské zemljance živící se dovice rostoucími borůvkami a mechem....
CSSD pro potupně odvolaného zlobiče vyrazila z Bruselu nedávno se slávou instalovaného charismatického postkomunistu Teličku a naisntalovala nekomunikujícígho autiostu Špidlu.

Dobrá věc se podařila, Špidla byl zachráněn od pokušení psát paměti typu "Jak jsem se mýlil v politice aneb pikantnosti o černém financoévání CSSD"!

Nebzlo by marné i špidlu a Tvrdíka hodit na chvíli do díry za vyděračem Fuksou a za Nagyovou, oba jsou očividně psychicky superlabilní, nemělo bý dát moc práce nějak je rozmluvit....
20. 06. 2013 | 19:40

Marian napsal(a):

Yosif- připomínáte mi malého,hloupého kluka, který se vymlouvá,že "oni také". I kdybyste měl pravdu, co to mění na současné situaci?
20. 06. 2013 | 19:47

Ódeesák napsal(a):

Yosif K
ten se nám zasek v roce 2004 a od tý doby ji nepřekonal
proto zná pouze Špidlu a Grosse
20. 06. 2013 | 20:06

Yosif K napsal(a):

Ódeesák napsal(a):
Yosif K
ten se nám zasek v roce 2004 a od tý doby ji nepřekonal
proto zná pouze Špidlu a Grosse
20. 06. 2013 | 20:06
Už se těším na další vládu socalistů, Špidla a Gross jsou možná mimo jurisdikci ale SZ signalizovalo že lze otevřít i starší kauzy.

Zaorálkův švarg Kajnar a hejtmani kulačí zrovna ted, ani poledne nesvětěj....

Nejaká 28 letá Johanka za dva roky služby u Ratha si koupila byt na Vinohradech za 9 milionů Kč a ani si nemusela brát hypošku, asi nějaký dělo něco jako Nagyová, možná by stálo za to udělat štáru na praní špinavých penéy i mezi personálem proletářských vůdců....
A až budou socani ve vládě, věřím tomu že se naplní slova dělnické písně, "i kdybychom padli všici vstanou noví trafikanti-bojovníci... rudý prapor zavlaje...."

...tedy samozřejmě spíše oranžový prapor.... my proletáři se vlády socalistů už nemůžeme dočkat..... nastane kabaret a proletářský ráj na zemi..... tedy pokud nebude rozprášeno SZ.... už se nemohu dočkat.....
20. 06. 2013 | 20:54

Yosif K napsal(a):

Marian napsal(a):
Yosif- připomínáte mi malého,hloupého kluka, který se vymlouvá,že "oni také". I kdybyste měl pravdu, co to mění na současné situaci?
20. 06. 2013 | 19:47
A co vidíte špatného na současné situaci? Zlosyni a vyděrači sedí v díře, chystá se triumfální volební vítězství stran pseudopřátel proletošů, intoši debatují na blogách, všechno je v pořádku? Kde vidíte jakou krizi? Časem snad zavřou zase i nějaké socálisty.... Já jsem happy.... co vám osobně schází????
20. 06. 2013 | 21:08

Yosif K napsal(a):

Takhle funguje demokracie, Nagyová zneužívala, je v díře, Nagy-Nečas něco proved špatně, možná i on skončí v díře, Rath něco proved, je v díře....

Fuksu možná pustí možná nepustí, Janouška a Rittiga možná zavřou možná ne, podle toho jaký se podaří sehnat důkazy....
Parlament zvolí nebo nezvolí nevou vládu, bude nebo nebude rozpuštěn, možná budou předčasné volby, možná ne... co se děje? Je v tom něco tragického?

Všchno je OK, nebo ne? Nebo má jít do díry sedět i Němcová když se na ni ještě nic nenašlo? Že nemá VŠ? OK, a co má Hamáček? Přiručí ze skladu autočoučástek a nedokončený překladatelský institut.... proč ne? Proč by nemohl Hamáček velet generálům?
20. 06. 2013 | 21:34

Yosif K napsal(a):

Hele, nemohli by polizei hodit do díry i dalšího Rathova poskoka, toho Pečenku který podepsal za VZP závazek za 16 miliard Kč?

Po amnestii je asi dost míst v dírách volnejch, doufám že tažení proti korupčníkům a trafikantům bude úspěšně pokračovat.....

http://hn.ihned.cz/c1-59449770-muz-jehoz-podpis-ma-vzp-stat-16-miliard

Pečenka se totiž do téměř všemocné pozice ve VZP před osmi lety nesnesl z nebe. Ve zdravotnictví toho měl tou dobou už dost za sebou: pracoval například na ministerstvu nebo v institutu postgraduálního vzdělávání, o první post ho však připravil ministr zdravotnictví za ODS Jan Stráský, o druhý pak Ivan David za ČSSD.

S Davidem Rathem však zažil něco jako renesanci. Tehdejší ministr, který je dnes ve vazbě, si ho k sobě znovu povolal. A právě tehdy poznamenal Pečenka budoucnost zdravotnictví na dlouhá léta dopředu.

Podpis pro proton

V dubnu roku 2006 využil toho, že v rukou držel moc celé správní rady, a podepsal papíry, podle nichž má VZP nyní vyplatit přes 16 miliard korun za protonovou léčbu, o jejíž přínos se u řady nádorů samotní lékaři stále přou.
20. 06. 2013 | 21:55

dd napsal(a):

To Yosif K:
Zajimavé, že se o tom přínosu protonové léčby nepřou bavorští lékaři a že Mnichov "ordinuje" protonovou léčbu za polovic ceny té pražské. A co takhle ty nádory léčit
vlaštovičníkovou štávou?
20. 06. 2013 | 22:44

Karl IV. napsal(a):

V Izraeli byl včera zatčen a je vyslýchán pro korupci vrchní rabín. Nevím o tom, že by nábeženské a politické špičky protestovaly.
Česko je ruskozemě. Fakt, že o vyšetřování rabína neinformují naše média je jejich typickým podílem na stavu země.
Novináři/-ky nemají jiné tváře než Marek Benda, který může sloužit za vzor prostituce, zvláště v porovnání se svým otcem.
21. 06. 2013 | 10:10

Yosif K napsal(a):

dd napsal(a):
To Yosif K:
Zajimavé, že se o tom přínosu protonové léčby nepřou bavorští lékaři a že Mnichov "ordinuje" protonovou léčbu za polovic ceny té pražské. A co takhle ty nádory léčit
vlaštovičníkovou štávou?
20. 06. 2013 | 22:44
Ta pražská cena dvojnásobná proti mnichovské je typická Rathovina. Postup Rathova poskoka Pečenky byl ovšem přísně legální, jako Rathův splnomocněnec ve VZP mohl pečenka podepsat skutečně jakoukoliv nehoráznost, proto Pečenka vesele podniká na svobodě, i když připravil na VZP 16 miliardový tunel, nebo pokd bychom uznali absurdní množství plánovaných výkonů tak 8 miliardový tuńel.

Hodně se mluví o kádrové vyprahlosti ODS která na místo premiera dává bezbarvou myšku Němcovou, něco na tom je.

Zároven se přehlíží totální kádrová vyprahlost CSSD, která se projevila po zatčení Ratha, údajně nejcharismatičtjšího řečníka a bojovníka za práva proletářů, proto si jej také Kubice vybral k likvidaci, že ano.

A skutečně je tomu tak, v záplavě bezbarvých socalistických myší, bolševických a odborářských korytářů a amaterských naivů jako Bohouš, Rath byl socalistický genius, jeden z mála který uměl promluvit v parlamentu, přeběhlík z ODS, trafikant, nadaný korupčník a ukázkový hochštapler. Jediný z CSSD co uměl inteligentě mluvit aby ostatní při tom neusnuli bohužel kriminálník a hochstšapler non plus ultra.

Pečenka je očividně podobný křivák jako Rath, inteligentní karierista, hochštapler drzý jako deka a přeběhlík z ODS.
Je pozoruhodné jak naivní troubové v CSSD se dají snadno takovýmnito křiváky oslnit.
21. 06. 2013 | 10:47

Terry napsal(a):

"Stát by měl do takového prestižního a důležitého místa jmenovat lidi, kteří budou znamenat maximální přínos pro daný podnik. Stát by měl zkoumat, jak si jmenovaný člověk vedl jinde, jaké má zkušenosti s oborem, jaké měl v tomto oboru úspěchy, jaké měl vůbec úspěchy, čili jak bude podniku prospěšný."

Jeden z jmenovaných rebelujících exposlanců podle článku
"Šnajdr sedí ve vedení VZP a Čepra, přitom by neměl řídit ani eseróčko" (http://www.novinky.cz/domaci/305259-snajdr-sedi-ve-vedeni-vzp-a-cepra-pritom-by-nemel-ridit-ani-eserocko.html)
má všechny politické a "odborné" předpoklady, aby byl ve jmenovaných státních společnostech "přínosem":
V 90. letech přivedl z pozice ředitele do konkurzu frýdecko-místeckou firmu HP Construct. Šnajdr v době svého působení v HP Construct vybral z firemní kasy přes 600 000 korun. Jak potvrzuje konkurzní správce, dobrovolně peníze vrátit nechtěl. Trvalo mu několik let, než je vrátil.
Před svým nástupem na ministerstvo zdravotnictví byl Šnajdr policií vyšetřován kvůli podezřením z podvodu, zpronevěry, poškozování věřitele, zvýhodňování věřitele, porušování povinností při správě cizího majetku, krácení daně a zkreslování účetnictví.
Ze všech těchto podezření nakonec Šnajdr vyvázl jako čistý, přestože se státní zástupci nižších instancí v některých případech odvolávali proti tomu, že byl Šnajdr obžaloby zproštěn. Na podivné zásahy ,vyšší moci‘ v kauze HP Construct poukazovala řada právníků.
(konec citace)
21. 06. 2013 | 11:27

fafnir napsal(a):

Terry
no jo,ale stíhán je zvláště rafinovaný p.Tluchoř,který a to bude podle vás největší forma úplatku,rafinovaně žádné místo ve státní správě nepřijal,ale darebák si našel místo sám a jinde,u soukromé firmy.Kde já ta vaš tvrzení už slyšel....Aha už vím,Urválek,Vaš,Brožová Polednová!
22. 06. 2013 | 13:44

Yosif K napsal(a):

fafnir napsal(a):

Terry
no jo,ale stíhán je zvláště rafinovaný p.Tluchoř,který a to bude podle vás největší forma úplatku,rafinovaně žádné místo ve státní správě nepřijal,ale darebák si našel místo sám a jinde,u soukromé firmy.Kde já ta vaš tvrzení už slyšel....Aha už vím,Urválek,Vaš,Brožová Polednová!

22. 06. 2013 | 13:44
Tluchoře nemám rád ale sedí za úplatek který de facto nepřijal. No možná někdy něco vzal jiného......

Trafikanti Špidla a Tvrdík jsou však vysmátí, respektive celé jejich rodiny mohou být vysmátý na 200 let dopředu. Možná by ONI DVA měli ted napsat nějaký moralizující blog proti trafikanství, aby se trumberové z řad voličů CSSD připomněli jak se chovali jejich favorité když byli u koryt......

Oba byli TYPICKY VYKOPNUTI NAhORU ABY SE JIM ZAVŘELA HUBA O FINANCOVÁNÍ CSSD. Odsouzeni nikdy nebudou, snad se na jejich přínos pro společnost někdy podívá nějaký historik.......
23. 06. 2013 | 01:37

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Boudal Jiří · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Černý Jan · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fábri Aurel · Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hradilková Jana · Hrbková Lenka · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chlupáček Ondřej · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novotný Martin O Obluk Karel · Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Paroubková Petra · Passerin Johana · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pikora Vladimír · Pilip Ivan · Pixová Michaela · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedláček Tomáš · Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vích Tomáš · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Wagenknecht Lukáš · Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zahumenská Vendula · Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy