Patologie českého voliče

22. 10. 2017 | 18:54
Přečteno 3390 krát
Patologie je lékařská věda, zabývající se studiem a diagnostikou nemocí živých systémů. Pojem vychází z řeckého slova pathos, „zážitek“ nebo „muka“, a logia, „výčet“. Jestliže tedy mluvíme o patologii českého voliče, máme na mysli jeho dnes již zřejmě opravdu těžce nemocnou duši, která ho neomylně vede k tomu, že při posledních volbách do Parlamentu České republiky odevzdal nadpoloviční většinu hlasů hnutí ANO 2011, SPD Tomia Okamury a KSČM.

Přitom každý, kdo jen zpovzdálí a vlažně sleduje politiku dobře ví, že téměř všechno pozitivní, co pro voliče připravila poslední vláda bylo dílem ministrů z řad ČSSD nebo KDU-ČSL. Andrej Babiš jejich práci buď vyloženě sabotoval, nebo, když to již nebylo možné, snažil se připsat jejich úspěchy na vlastní konto. S tím, že peníze na to vše dal vlastně on. Ačkoli on nemá na co dávat peníze, to vše bylo vždy rozhodnutí celé vlády, tj. její většiny a tu měla přece ČSSD a KDU-ČSL.

Nicméně, Andrej Babiš ví, jak překřičet všechny ostatní a na hloupé české voliče to přece stačí. Ti ho zřejmě obdivují i za to, jak dokonale okradl onen nám všem nepřátelský Brusel v případě Čapího hnízda. Že to nezaplatí Andrej Babiš, ale oni sami ze svých peněženek? Nevadí. Babiš je ale někdo. A takovýho přece stojí za to volit. Ale vraťme se ještě na chvíli k ČSSD a ke KDU-ČSL. Rozumně uvažující člověk by řekl, že voliči při volbách ocení, co ta která strana pro ně udělala, zvláště v oblasti sociální, a to i přes to, že se obě strany dopustily celé řady nepříjemných chyb a ČSSD ještě víc, než KDU-ČSL.

Ne tak český volič. Tomu stačí dobrozdání Andreje Babiše, že všechny klasické strany kradnú a okrádají zemi, jedině ANO 2011 a její členové přinášejí skutečnou záchranu pro tuto zemi. Prý jsou stranou novou, nesystémovou, na rozdíl od stran klasických. Není nic platné, že investigativní novináři mnohokrát prokázali, že Andrej Babiš sám je typickým produktem jak předlistopadového, tak polistopadového systému.

Především dodnes není vůbec jasné, kde vzal finanční prostředky na tak rozsáhlé podnikání, k jakému se postupně dopracoval a on sám se k tomu odmítá vyjadřovat. Ale co je nadmíru jasné je, že již od počátku devadesátých let udržoval velice těsné kontakty s předními českými politiky jak z řad ODS, tak ČSSD, včetně Miloše Zemana. Takže jeho náklonost k současnému presidentovi pochází již z této doby. Ty vazby mohou být ale i daleko těsnější.

A nyní se stručně zabývejme samotnými členy tzv. hnutí ANO 2011. Buď byli před vstupem do hnutí členy jiných politických stran a potom trpí stejnými charakterovými nedostatky, jako všichni jejich členové a členky. Jak by asi řekl Andrej Babiš „kradnú“ ve stejné míře jako oni. Všichni ale přece víme, že božský Andrej má velkou spasitelskou moc. Tím, že vstoupí tito lidé do jeho hnutí, případně učiní pokání, je jim udělena svátost odpuštění a tím se z nich v okamžení stávají zcela noví lidé, schopní ochránit tuto zemi před takovým neštěstím, jako je Kalousek nebo Sobotka.

A potom jsou tu ještě lidé, kteří nikdy žádnou politickou činnost nevyvíjeli. Těm není samozřejmě co odpouštět, ale to neznamená, že jejich charakter je o něco kvalitnější. Není. Mají stejné nedostatky jako všichni ostatní a v tu chvíli vystoupí ta pravá postava a ukáže veřejnosti na skupinu kolem sebe a zvolá, to jsou ti praví, ti vám přinesou štěstí a řešení všech problémů, po kterém tak dlouho toužíte. Ti ostatní vás jen okrádali a ničili.

A nyní si položme otázku: „Ničili nás ministři a poslanci ČSSD a KDU-ČSL v minulém volebním období?“ Právě naopak. Pochopili to čeští voliči? Určitě nikoli. Ranila je těžká slepota. Dávají přednost přisprostlému podvodníkovi, který je vážně podezřelý z dlouhodobé spolupráce se Státní tajnou bezpečností. Tomáš Masaryk říkal, že v Čechách bude dobře, až se Češi přestanou bát a až se odnaučí krást.

Z toho si vzal poučení jak Andrej Babiš, tak Tomio Okamura. Oba totiž šíří mezi voliči strach. Andrej Babiš z tradičních politických stran a Tomio Okamura z uprchlíků a z Evropské unie. A mezi českým voličstvem něco takového stále spolehlivě funguje, tím spíše, když jim oba protagonisté vysvětlí, že je buď klasické politické strany, Evropská unie, nebo ti nebezpeční uprchlíci nepochybně okradou. A to způsobuje v hlavách českých voličů takovou paniku, že to k volebnímu úspěchu, jak se zdá, stačí.

A na závěr ještě několik slov k vlastním příčinám velkého úbytku hlasů pro ČSSD. Hlavní příčinou volebního propadu nebyl volební program, ale obrovská nedůvěryhodnost představitelů ČSSD na všech možných úrovních. Příkladem je pražská organizace ČSSD, která již léta připomíná z větší části spíše mafiánskou galérku, než cokoli jiného a se kterou si ústředí stále neví rady.

Tito lidé ze svého středu systematicky vytěsňují každého, kdo by jim mohl vidět na prsty. Na posled ministra zdravotnictví Ludvíka. Již jsem psal o tom, že ČSSD dlouho spoléhala na své tradiční voliče na onu rusofilsko-zemanovskou skupinu. Ve chvíli, kdy Miloš Zeman ponížil předsedu vlády Bohuslava Sobotku bylo najednou jasné i rusofilsko-zemanovskému křídlu v ČSSD, že Miloš Zeman nenávidí stranu, kterou kdysi vedl natolik, že každého aktivního člena strany považuje za svého úhlavního nepřítele.

A Miloš Zeman všem svým podporovatelům také jasně naznačil, komu mají dát ve volbách přednost, a to i přesto, že představitelé jejich názorového křídla měli na kandidátkách ČSSD poměrně velké zastoupení, na rozdíl například od skupiny městských liberálů, kteří podporují Jiřího Dienstbiera. Ti se tedy začali poohlížet po skupině, kterou by mohli s dobrým svědomím podpořit. Jak se zdá, byla to Česká pirátská strana. Když od výsledku ČSSD v minulých volbách odečteme tu část voličů, která odešla k hnutí ANO 2011 a tu část voličů, která přešla k České pirátské straně, pak dostaneme přibližně výsledek, kterého dosáhla ve volbách ČSSD. Část hlasů ČSSD odlákala asi i SPD Tomia Okamury.

To, co nás potkalo, je skutečně tragické a jestli z toho vyjdeme se zdravou kůží, nebo jen s drobnými šrámy, pak to bude velký zázrak. Existuje jedno prastaré přísloví: „Kdo seje vítr, sklízí bouři.“ Tentokrát se asi české voličstvo nezasadilo jen o vyvolání bouře, ale spíše o vznik velkého uragánu. Horší je, že rozpoutané živly nerozlišují, kdo a co zavinil. Jakmile začnou běsnit, jedinou naději mají ti, kteří co nejrychleji utečou. Takový uragán, ale nesrovnatelně větších rozměrů, vyvolali na přelomu dvacátých a třicátých let i Němci.
V této situaci se můžeme asi jen modlit k našim národním patronům. Vždyť přece zázraky se také občas dějí, jak zkušenost ukazuje. A za této situace nám asi nic jiného, než spolehnout se na zázrak, nezbývá.

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. V opačném případě se vystavujete riziku, že příspěvek administrátor odstraní z diskuse na Aktuálně.cz. Při opakovaném porušení kodexu Vám administrátor může zablokovat možnost přispívat do diskusí na Aktuálně.cz. Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů. Redakce Aktuálně.cz.

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Bobek Miroslav · Boučková Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim Č Černoušek Štěpán · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Dienstbier Jiří · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fábri Aurel · Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr G Gálik Stanislav · Gazdík Petr H Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hasenkopf Pavel · Havel Petr · Heger Leoš · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Chlupáček Ondřej · Chmelař Aleš · Chromý Heřman · Chýla Jiří J Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kolínská Petra · Komárek Michal · Kopecký Pavel · Kostkan Tomáš · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Krištof Roman · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Vladimír · Kuchař Jaroslav · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Lalák Adam · Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Mahdalová Eva · Marksová-Tominová Michaela · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Mihovičová Jana · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Němec Václav O Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Passerin Johana · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Pikora Vladimír · Pilip Ivan · Pixová Michaela · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rath David · Redakce Aktuálně.cz  · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobotka Bohuslav · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Soukup Ondřej · Sportbar · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stejskal Libor · Stránský Martin Jan · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Syrovátka Jonáš Š Šefrnová Tereza · Šilerová Jana · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špok Dalibor · Štádler Petr · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel · Šumbera Filip · Švejnar Jan T Telička Pavel · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomášek Pavel · Tomčiak Boris · Tomský Alexander · Tožička Tomáš · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Výborný Marek W Wagenknecht Lukáš · Wheeler Adrian · Wichterle Kamil · Witassek Libor · Wollner Marek Z Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy