Poctivé jednání a volby

05. 10. 2018 | 11:57
Přečteno 1288 krát
V Praze je asi nejzajímavější skupinou volební koalice nazvaná Spojené síly pro Prahu, ve kterém hraje hlavní úlohu TOP 09, STAN a KDU-ČSL (kromě dalších menších politických skupin a výrazných osobností) a které vede Jiří Pospíšil a Hana Marvanová. Tato volební koalice má zcela konkrétní a jasný volební program, který představuje v 106 bodech velice srozumitelně a jasně, a to se o ostatních rozhodně říci nedá. Rozhodně ne v tomto rozsahu. Kdybych měl právo volit poslance Magistrátu Hlavního města Prahy, což nyní nemám, neváhal bych ani chvíli.

Poslední dobu přicházejí zprávy, že v Praze by měla nejlépe uspět ODS a strana Pirátů. Upřímně řečeno neberu to příliš vážně. Pan docent Svoboda při diskusi totiž nezapůsobil jako přesvědčivý kandidát na primátora. O důvěryhodnosti dalších členů ODS ani nemluvím. Piráti stále těží a ještě delší dobu budou těžit z toho, že jsou to tak říkajíc „mladá telata“ v tomto případě tedy „mladá pirátská telata“. To nemyslím v žádném případě jako urážku, nýbrž jako konstatování skutečnosti, že ve straně Pirátů je velice mnoho mladých lidí a to jí dávává vynikající předpoklady, aby se s jejími kandidáty ztotožnili právě mladí lidé, bez ohledu na to, jak kvalitní a promyšlený program tato strana má. A on opravdu zatím příliš kvalitní není.

Po pravdě řečeno, v jejich věku jsem uvažoval stejně nebo podobně, proto jim nemám vlastně co vyčítat a jejich snahy ve mně vzbuzují spíše sympatie než co jiného. Jediné, v čem mají skutečně jasno je elektronizace státní správy. A potom také to, že se nechtějí spolčovat s trestně stíhanými osobami, které se poslední dobou tlačí do politiky. Myslím, že kdyby Pirátská strana prosadila právě digitalizaci státní správy a vše, co s tím souvisí, zasloužila by se o tuto zemi víc než dost.

Ale ve všem ostatním, již mají zmatek, více či méně. Velké množství referend, které Pirátská strana původně navrhovala, je nesmysl od samého začátku. Referenda mají smysl v případě řešení místních problémů, kde je možné položit jednoznačnou otázku o problémech, ve kterých se obyvatelé vyznají a které se jich také bezprostředně týkají. Já vím, že to vše je velice dobře míněné, a zvláště u lidí mladšího věku tyto návrhy vzbuzují nesmírné sympatie. Snaží se ukázat volené politiky jako někoho, komu jsou zájmy lidu ve skutečnosti lhostejné. Chtějí tedy zajistit, aby si lid prostřednictvím příslušných referend, mohl své zájmy obhájit sám. Tak to ale není a oni by to měli vědět lépe než kdo jiný, vždyť už jsou také součástí volené politiky. Nebo se snad chtějí chovat jako Andrej Babiš a jeho tzv. „hnutí“ ANO 2011, kteří stále tvrdí, že oni politici nejsou, že politici jsou jen ti druzí? Asi ano.

Kdyby se měly prosadit všechny návrhy na referenda z programu Pirátské strany, pak by se asi lidé v České republice ureferendovali. Přemýšlivému člověku se nechce věřit, že někdo rozumný si může takovou pitomost zapsat do volebního programu a současně to myslet vážně. I tak je většina místních referend neplatných pro nízkou účast. Jak by to asi dopadlo, kdyby stát byl nucen podle návrhu Pirátské strany organizovat drahá celostátní referenda, ke kterým by nakonec nepřišlo dostatečné množství účastníků a jejich výsledek by nebyl platný? A ještě několik slov o tom, zdali referenda mohou skutečně ochránit veřejnost a její oprávněné zájmy před politiky. Zcela jednoznačně nemohou. Důkazy je možné najít na každém kroku a kdo má oči k vidění, tak je vidí.

Předseda strany SPD, Tomio Okamura, který považuje tzv. přímou demokracii bez jakéhokoli omezení za svou hlavní politiku například usiluje o to, aby Česká republika vystoupila z Evropské unie a z NATO. Zcela jasně počítá s tím, že běžný občan České republiky není naprosto schopen reálně posoudit, že něco podobného jde proti jeho nejvlastnějším národním zájmům. A když mu v tomto úsilí ještě trochu pomůže vylhaná elektronická propaganda řízená z Moskvy, podobně jako při referendu o vystoupení Velké Británie z Evropské unie, mohlo by se to přece podařit. A přesto všechno tato strana, která straší své spoluobčany uprchlíky, kteří tu ani nejsou, jen by možná mohli být, získala ve volbách docela slušnou podporu. Jejich argumentace o ochraně národních zájmů je tedy zcela jasný podvod, ale jak to vyložit například lidem, kteří jsou ochotni podporovat ve volbách tak plastické charaktery, jako je například Miloš Zeman?

Ještě další příklad? Tak tedy ano. Každý, kdo sleduje dlouhodobě politiku dobře ví, že v minulém funkčním období vlády se za zájmy těch nejvíce potřebných zasazovaly dvě koaliční vládní strany, ČSSD a KDU-ČSL. Hnutí ANO 2011 pod vedením Andreje Babiše a také za jeho horlivého přispění, všechny důležité návrhy, s kterými tyto dvě strany přicházely blokovalo. Navíc Andrej Babiš přesvědčil veřejnost, že ty zákony, které připravily ministerstva vedená ministry za ČSSD a KDU-ČSL a které vláda schválila, prošla díky tomu, že on Andrej Babiš na ně ve své velkomyslnosti poskytl peníze, jinak by se o nich vůbec nemohlo jednat. Je to tedy vlastně jen a jen jeho zásluha.

Českým občanům zřejmě vůbec nedošlo, že by Andrej Babiš na to, co schválí vláda, musel poskytnout peníze tak jako tak, protože ČSSD a KDU-ČSL měla v tehdejší vládě většinu. Podle toho ale také dopadly volby, zvláště když prezident Miloš Zeman svým příznivcům v ČSSD zcela nedvojsmyslně naznačil, že tentokrát mají volit Andreje Babiše a jeho lidi. Na tom je dobře vidět, jak manipulovatelná je často běžná veřejnost, která při svém rozhodování upřednostňuje spíše emocionální jednání a nevěnuje žádný čas tomu, o co politické skupiny, které se ucházejí o jejich přízeň vlastně usilují. Proto tak oceňuji srozumitelnost a pochopitelnost, s jakou představuje svůj program koalice Spojené síly pro Prahu.

A je tedy zcela zřejmé, že referendum není žádnou zárukou prosazování spravedlivých zájmů. Stačí tým dovedných manipulátorů a lidé jsou schopni v referendu nikoli obhajovat své spravedlivé zájmy, ale jít přímo proti nim. To, že si občané Velké Británie zvolili odchod z Evropské unie, a to na základě zcela falešných a zmanipulovaných informací, je toho jasným důkazem. Britská vláda od svého rozhodnutí vystoupit z EU ale ustoupit nechce, i když se manipulátoři k tomu, že předkládali veřejnosti vymyšlené a falešné informace záhy přiznali.

A na závěr ještě jedna připomínka, která se týká senátorských voleb. Jsem neobyčejně rád, že se pan profesor Jiří Drahoš nenechal strhnout pomluvami, která na jeho adresu šíří současná senátorka paní profesorka Syková, která v minulém období kandidovala za ČSSD, ale nyní to zřejmě nepovažuje za jistou perspektivu a rozhodla se přejít k hnutí ANO 2011. Jiří Drahoš se vyjádřil v Deníku z 27.8.2018 velice klidně:
Paní profesorka Syková v jednom rozhovoru už naopak oznámkovala nejen mě, ale i ostatní kandidáty, aby vysvětlila, proč ostatní nikdy, zatímco ona jako jediná vždy. Přitom já se opravdu divím, že vůbec kandiduje, když ve svém profesním působení selhala jak lidsky, tak manažersky.

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. V opačném případě se vystavujete riziku, že příspěvek administrátor odstraní z diskuse na Aktuálně.cz. Při opakovaném porušení kodexu Vám administrátor může zablokovat možnost přispívat do diskusí na Aktuálně.cz. Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů. Redakce Aktuálně.cz.

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Bobek Miroslav · Boudal Jiří · Brenna Yngvar · Bureš Radim C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Černý Jan · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Dienstbier Jiří · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fábri Aurel · Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Groman Martin H Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrbková Lenka · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Chlupáček Ondřej · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kohoutová Růžena · Kolínská Petra · Kopecký Pavel · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Novotný Martin O Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Paroubková Petra · Passerin Johana · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pikora Vladimír · Pilip Ivan · Pixová Michaela · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Rath David · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Syrovátka Jonáš Š Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vích Tomáš · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojta Vít · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek W Wagenknecht Lukáš · Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zahumenská Vendula · Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy