Poctivé jednání a volby

05. 10. 2018 | 11:57
Přečteno 1466 krát
V Praze je asi nejzajímavější skupinou volební koalice nazvaná Spojené síly pro Prahu, ve kterém hraje hlavní úlohu TOP 09, STAN a KDU-ČSL (kromě dalších menších politických skupin a výrazných osobností) a které vede Jiří Pospíšil a Hana Marvanová. Tato volební koalice má zcela konkrétní a jasný volební program, který představuje v 106 bodech velice srozumitelně a jasně, a to se o ostatních rozhodně říci nedá. Rozhodně ne v tomto rozsahu. Kdybych měl právo volit poslance Magistrátu Hlavního města Prahy, což nyní nemám, neváhal bych ani chvíli.

Poslední dobu přicházejí zprávy, že v Praze by měla nejlépe uspět ODS a strana Pirátů. Upřímně řečeno neberu to příliš vážně. Pan docent Svoboda při diskusi totiž nezapůsobil jako přesvědčivý kandidát na primátora. O důvěryhodnosti dalších členů ODS ani nemluvím. Piráti stále těží a ještě delší dobu budou těžit z toho, že jsou to tak říkajíc „mladá telata“ v tomto případě tedy „mladá pirátská telata“. To nemyslím v žádném případě jako urážku, nýbrž jako konstatování skutečnosti, že ve straně Pirátů je velice mnoho mladých lidí a to jí dávává vynikající předpoklady, aby se s jejími kandidáty ztotožnili právě mladí lidé, bez ohledu na to, jak kvalitní a promyšlený program tato strana má. A on opravdu zatím příliš kvalitní není.

Po pravdě řečeno, v jejich věku jsem uvažoval stejně nebo podobně, proto jim nemám vlastně co vyčítat a jejich snahy ve mně vzbuzují spíše sympatie než co jiného. Jediné, v čem mají skutečně jasno je elektronizace státní správy. A potom také to, že se nechtějí spolčovat s trestně stíhanými osobami, které se poslední dobou tlačí do politiky. Myslím, že kdyby Pirátská strana prosadila právě digitalizaci státní správy a vše, co s tím souvisí, zasloužila by se o tuto zemi víc než dost.

Ale ve všem ostatním, již mají zmatek, více či méně. Velké množství referend, které Pirátská strana původně navrhovala, je nesmysl od samého začátku. Referenda mají smysl v případě řešení místních problémů, kde je možné položit jednoznačnou otázku o problémech, ve kterých se obyvatelé vyznají a které se jich také bezprostředně týkají. Já vím, že to vše je velice dobře míněné, a zvláště u lidí mladšího věku tyto návrhy vzbuzují nesmírné sympatie. Snaží se ukázat volené politiky jako někoho, komu jsou zájmy lidu ve skutečnosti lhostejné. Chtějí tedy zajistit, aby si lid prostřednictvím příslušných referend, mohl své zájmy obhájit sám. Tak to ale není a oni by to měli vědět lépe než kdo jiný, vždyť už jsou také součástí volené politiky. Nebo se snad chtějí chovat jako Andrej Babiš a jeho tzv. „hnutí“ ANO 2011, kteří stále tvrdí, že oni politici nejsou, že politici jsou jen ti druzí? Asi ano.

Kdyby se měly prosadit všechny návrhy na referenda z programu Pirátské strany, pak by se asi lidé v České republice ureferendovali. Přemýšlivému člověku se nechce věřit, že někdo rozumný si může takovou pitomost zapsat do volebního programu a současně to myslet vážně. I tak je většina místních referend neplatných pro nízkou účast. Jak by to asi dopadlo, kdyby stát byl nucen podle návrhu Pirátské strany organizovat drahá celostátní referenda, ke kterým by nakonec nepřišlo dostatečné množství účastníků a jejich výsledek by nebyl platný? A ještě několik slov o tom, zdali referenda mohou skutečně ochránit veřejnost a její oprávněné zájmy před politiky. Zcela jednoznačně nemohou. Důkazy je možné najít na každém kroku a kdo má oči k vidění, tak je vidí.

Předseda strany SPD, Tomio Okamura, který považuje tzv. přímou demokracii bez jakéhokoli omezení za svou hlavní politiku například usiluje o to, aby Česká republika vystoupila z Evropské unie a z NATO. Zcela jasně počítá s tím, že běžný občan České republiky není naprosto schopen reálně posoudit, že něco podobného jde proti jeho nejvlastnějším národním zájmům. A když mu v tomto úsilí ještě trochu pomůže vylhaná elektronická propaganda řízená z Moskvy, podobně jako při referendu o vystoupení Velké Británie z Evropské unie, mohlo by se to přece podařit. A přesto všechno tato strana, která straší své spoluobčany uprchlíky, kteří tu ani nejsou, jen by možná mohli být, získala ve volbách docela slušnou podporu. Jejich argumentace o ochraně národních zájmů je tedy zcela jasný podvod, ale jak to vyložit například lidem, kteří jsou ochotni podporovat ve volbách tak plastické charaktery, jako je například Miloš Zeman?

Ještě další příklad? Tak tedy ano. Každý, kdo sleduje dlouhodobě politiku dobře ví, že v minulém funkčním období vlády se za zájmy těch nejvíce potřebných zasazovaly dvě koaliční vládní strany, ČSSD a KDU-ČSL. Hnutí ANO 2011 pod vedením Andreje Babiše a také za jeho horlivého přispění, všechny důležité návrhy, s kterými tyto dvě strany přicházely blokovalo. Navíc Andrej Babiš přesvědčil veřejnost, že ty zákony, které připravily ministerstva vedená ministry za ČSSD a KDU-ČSL a které vláda schválila, prošla díky tomu, že on Andrej Babiš na ně ve své velkomyslnosti poskytl peníze, jinak by se o nich vůbec nemohlo jednat. Je to tedy vlastně jen a jen jeho zásluha.

Českým občanům zřejmě vůbec nedošlo, že by Andrej Babiš na to, co schválí vláda, musel poskytnout peníze tak jako tak, protože ČSSD a KDU-ČSL měla v tehdejší vládě většinu. Podle toho ale také dopadly volby, zvláště když prezident Miloš Zeman svým příznivcům v ČSSD zcela nedvojsmyslně naznačil, že tentokrát mají volit Andreje Babiše a jeho lidi. Na tom je dobře vidět, jak manipulovatelná je často běžná veřejnost, která při svém rozhodování upřednostňuje spíše emocionální jednání a nevěnuje žádný čas tomu, o co politické skupiny, které se ucházejí o jejich přízeň vlastně usilují. Proto tak oceňuji srozumitelnost a pochopitelnost, s jakou představuje svůj program koalice Spojené síly pro Prahu.

A je tedy zcela zřejmé, že referendum není žádnou zárukou prosazování spravedlivých zájmů. Stačí tým dovedných manipulátorů a lidé jsou schopni v referendu nikoli obhajovat své spravedlivé zájmy, ale jít přímo proti nim. To, že si občané Velké Británie zvolili odchod z Evropské unie, a to na základě zcela falešných a zmanipulovaných informací, je toho jasným důkazem. Britská vláda od svého rozhodnutí vystoupit z EU ale ustoupit nechce, i když se manipulátoři k tomu, že předkládali veřejnosti vymyšlené a falešné informace záhy přiznali.

A na závěr ještě jedna připomínka, která se týká senátorských voleb. Jsem neobyčejně rád, že se pan profesor Jiří Drahoš nenechal strhnout pomluvami, která na jeho adresu šíří současná senátorka paní profesorka Syková, která v minulém období kandidovala za ČSSD, ale nyní to zřejmě nepovažuje za jistou perspektivu a rozhodla se přejít k hnutí ANO 2011. Jiří Drahoš se vyjádřil v Deníku z 27.8.2018 velice klidně:
Paní profesorka Syková v jednom rozhovoru už naopak oznámkovala nejen mě, ale i ostatní kandidáty, aby vysvětlila, proč ostatní nikdy, zatímco ona jako jediná vždy. Přitom já se opravdu divím, že vůbec kandiduje, když ve svém profesním působení selhala jak lidsky, tak manažersky.

Blogeři abecedně

A Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít O Obluk Karel · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy