Pražské kampaně byly (většinou) na nic, guruové zklamali

21. 10. 2018 | 23:31
Přečteno 2204 krát
Média i experti na všechno zhodnotlili, kdo měl lepší nebo hloupější kampaň v Praze. Podle dostupných dat byla ale většina kampaní dost k ničemu a ani reklamní "guruové" moc nepomohli.

Noviny dělají totiž z marketingových expertů politických stran všemocné manipulátory a démonické guru. To mě vždycky pobaví. Sám jsem přesvědčen, že jedna sebelepší kampaň toho totiž moc nezmění. Ani u komerčních značek, ani u politiků a stran. Samozřejmě s občasnými a výraznými výjimkami.

A jak to tedy dopadlo v Praze? Byly tu geniální kampaně a propadáky?

Přiznávám se na rovinu, že jsem zaujatý. Jak a proč, to vysvětlím na konci. Kvůli svojí zaujatosti se dívám na kampaně nejradši skrze čísla. Bohužel ve volbách na pražský magistrát jich moc není. Nemáme exit polls, ani pravidelné průzkumy pro komunální volby. Musíme se spokojit s obecnými preferencemi stran a dvěma průzkumy těsně před volbami. Chybí i analýza médií.

Tedy zde pár poznámek k úspěšnosti kampaní v Praze. O tom, jaké fenomény lze z pražské kampaně vytušit, bude brzy jiný blog.

Guruové selhali

Z potenciálních favoritů měly z hlediska výsledků nejslabší kampaň ODS a Spojené síly (TOPSTAN). Když srovnáme obecné stranické preference v Praze (průměr duben až červen), tak v podstatě oslovili jen oslovené. Nic víc, nic míň. Nepřidali žádné procento nad svoje dlouhodobé příznivce. Navíc B. Svoboda a J. Pospíšil byli mezi kandidáty nejznámější a nejdůvěryhodnější postavy pro Pražany (dle STEMMARK) - takže ani tady nevyužili svoje možnosti.

Zelení a SPD skončili tam, kde začali. Kampaň jim ani neublížila, ani nepřidala. Katastrofou skončila pražská ČSSD. Tam ale jsou čísla očividně zmatená. Jiné průzkumy jim pro Prahu a hlavně pražské volby dávaly mnohem nižší čísla než CVVM. Očividně sociální demokraté mají úplně jinou image v celostátní a pražské politice. (Přitom například nápad s MHD zdarma byl pro upoutání pozornosti dobrý.)

Srovnání dlouhodobých preferencí a výsledku voleb na magistrát
Srovnání dlouhodobých preferencí a výsledku voleb na magistrát


Zdroj: CVVM, 1. volba do Poslanecké sněmovny v Praze, 3 vlny (duben, květen, červen), celkem N=328
*Součet preferencí tří stran.

Finále ODS nepomohlo

ODS zřejmě nepomohl negativní finiš kampaně “pořádek proti anarchii”. Svůj potenciál z měření měsíc před volbami (3.9. TNS KANTAR) naplnili nejméně ze “zavedených” značek. Horší byli z favoritů jen Piráti. Ale to je důsledek toho, že dobrý start kampaně vynesl Piráty daleko nad běžný potenciál. ODS taky přidala nejméně procent k modelu z 19.9. Snad modří ptáci pochopí, že boj proti Klinice nikdo nebere tak vážně jako oni sami.

Finále přitom bylo velmi důležité. Nerozhodnutých anebo “falešně” nerozhodnuých bylo stále 30% z těch, co chtěli jít volit. I když mám osobně pocit, že i nerozhodnutí lidé tak trochu k něčemu inklinují více. Strany, které závěr podcenili, mohli o pár procentních bodů přijít.

Modely, potenciály a výsledky voleb
Modely, potenciály a výsledky voleb


Zdroje:
Česká televize, MF DNES


ANO bych se moc nesmál

Samozřejmě trochu stranou ponechávám ANO. Mělo nejtěžší pozici z toho pohledu, jak moc je premiér v Praze neoblíbený ( i když má i dost fanoušků) a jak naštvala Pražany Adriana Krnáčová. Hnutí ANO sice drželo v parlamentních preferencích mezi Pražany 20%. Ale z čísel, které unikaly z různých štábů, bylo jasné, že ve volbách na magistrát měly jádro příznivců menší než TOPSTAN nebo ODS.

Díky nebývale drahé kampani uhájili víceméně to, co mohli. Takže smát se jim můžeme jen částečně. Samozřejmě na ty peníze to byl propadák. Ale když ty peníze máte, tak proč je nevyužít, že. V tom neodvedli marketéři o moc horší službu než u jiných stran. Odstřihnutí od Krnáčové bylo odvážné a tak dokonalé, že jsem chvíli myslel, že ji zavraždili a hodili do Vltavy.

Pirátům se povedlo

Vylučovacím způsobem zůstali Piráti a Praha sobě. Piráti měli v Praze z favoritů nejmenší jádro a velký potenciál. Kampaň začali velmi dobře a svůj potenciál ještě zvýšili. Nakonec se projevila ale opatrnost, kterou vůči ním mají voliči dlouhodobě, a možná i vliv konkurence z TOPSTAN a od občanské kandidátky J. Čižinského. Peníze na kampaň využili Piráti nejefektivněji. Ale také proto, že měli mnoho reklamy v rámci městských ploch na lampách (tzv. sololity) a viditelné poslance v médiích.

Praha sobě měla náskok dlouhé kontaktní kampaně (asi od prosince 2017). Ten se ale neprojevoval v číslech z průzkumů. Výsledek ve volbách byl dokonce vyšší než potenciál naměřený KANTAR TNS, což trochu popírá slovo “potenciál”. Vysvětlení je nejspíš kombinací malé znalosti značky a váhání voličů, kteří potřebovali o novém subjektu přesvědčit. Proto většina populárních nováčků takto před volbami strmě "roste". Kampaň PS byla úspěšná v tom, že dobré předpoklady nepokazila.

Z nerozhodnutých voličů brala nakonec nejvíc PS, následována s odstupem TOPSTAN a Piráty. Asi se u občanské kandidátky projevila jistá znouzecnost - samotná reklamní a PR kampaň začala pozdě, protože až v půlce srpna bylo jasné, že může jít do voleb a shánět peníze na reklamu. (Mohla by se jet kampaň na dluh, to není v politice výjimečné. Ale občanská kandidátka nedostává peníze za mandáty.)

Jak Piráti tak PS vsadili na kontaktní kampaň a online (sociální sítě), což se ukázalo jako nejspolehlivější.

Takže co?

Marketingoví gurové ANO a TOP09 (pro ně letos Jakub Horák a Petr Václavík pro H. Marvanovou) nejsou samospásní. ODS se neměla spoléhat jen na svou vnitřní úderku, která žije v bublině boje proti levicovým anarchistům. Peníze na kampaně většinou přinesly to, co značky - pardon strany - už měly před létem. S výjimkou Pirátů a divokého koně Prahy sobě. Tam si to ale tvrdě odpracovali na ulicích a reklamní kampaň to mohla jen nepokazit.

P.S.:

K mé zaujatosti. Kdysi jsem rozjížděl občanskou minikampaň Stojím za Jiřím Pospíšilem (tehdy ODS), když odvolal šéfa žalobců Rampulu. Spolupracoval jsem s TOPkou, trochu s Piráty, Stranou zelených i Hanou Marvanovou. V posledních volbách jsem dostal možnost vytvářet strategii kampaně PRAHA SOBĚ a snažit se, aby se občas projevila i v praxi.

P.S.2:

HN se podívali na poměr vynaložených prostředků a získaných hlasů. Jednoznačně a poněkolikáté vyšli vítězně Piráti. Tentokrát následování Praha sobě. Nejvtipnější je, že ODS ani po všech svých mrtvých sponzorech a průšvizích není schopná dát novinářům číslo, kolik stála jejich kampaň v Praze. Chápu, že měli kampaň hodně decentralizovanou, ale ta odpověď skoro škemrá, aby začal někdo rozkrývat jejich napojení na billboardové firmy.Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. V opačném případě se vystavujete riziku, že příspěvek administrátor odstraní z diskuse na Aktuálně.cz. Při opakovaném porušení kodexu Vám administrátor může zablokovat možnost přispívat do diskusí na Aktuálně.cz. Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů. Redakce Aktuálně.cz.

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Bobek Miroslav · Boudal Jiří · Brenna Yngvar · Bureš Radim C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Černý Jan · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Dienstbier Jiří · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fábri Aurel · Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Glanc Tomáš · Groman Martin H Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrbková Lenka · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Chlupáček Ondřej · Chromý Heřman · Chýla Jiří J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kohoutová Růžena · Kolínská Petra · Kopecký Pavel · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Novotný Martin O Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Paroubková Petra · Passerin Johana · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pikora Vladimír · Pilip Ivan · Pixová Michaela · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Rath David · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Syrovátka Jonáš Š Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vích Tomáš · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojta Vít · Vojtěch Adam · Výborný Marek W Wagenknecht Lukáš · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zahumenská Vendula · Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy