Disharmonie kolem Rady OSN pro lidská práva

13. 11. 2013 | 08:12
Přečteno 2773 krát
Skupina poslanců a lidskoprávních aktivistů z různých částí světa zveřejnila 7. listopadu dopis, v němž apeluje na vlády svých zemí, aby nepodpořily ty kandidáty do Rady OSN pro lidská práva, kteří v domácí politice tato práva soustavně porušují. Jejich apel se jmenovitě týká kandidatury Alžírska, Číny, Kuby, Ruska, Saudské Arábie a Vietnamu.

V dopise se připomíná, že podle Rezoluce OSN č. 60/251 mají členy Rady být země, které „respektují nejvyšší standardy při prosazování a ochraně lidských práv“, avšak uvedené státy soustavně tato práva ignorují a porušují.

Volba čtrnácti nových členů sedmačtyřicetičlenné Rady má proběhnout 12. listopadu. Apel vyvolala rezignace Jordánska na svou kandidaturu; s ohledem na proporční zastoupení různých kontinentů v Radě teď hrozí, že budou bez problému zvoleni všichni kandidáti z Asie.

Mezi signatáři je místopředseda Evropského parlamentu Edward McMillan-Scott, Elmar Brok ze zahraničního výboru EP nebo Guy Verhofstadt, bývalý premiér Belgie, dnes stojící v čele frakce EP Aliance liberálů a demokratů. Dopis dále podepsali poslanci národních parlamentů několika evropských zemí (Velké Británie, Finska, Holandska, Litvy, Lotyšska, Maďarska, Německa) a dále Kanady a Taiwanu; žádný český poslanec mezi signatáři není.

V září letošního roku byl mezi delegáty Fóra 2000 Jang Ťien-li, předseda čínské exilové organizace se sídlem v USA Initiatives for China/Citizen Power for China. Během jednání Fóra se pokusil o členství Číny v Radě pro lidská práva otevřít debatu, mezi spoludelegáty se však nesetkal s pochopením.

Na otázku adresovanou bývalému prezidentu Jihoafrické republiky Frederiku Willemu de Klerkovi a dalším panelistům padla pouze stručná odpověď, že vylučování nic neřeší, že Čínu je třeba vtáhnout do celosvětového dialogu, a tak ji přimět k přijetí globální spoluzodpovědnosti.

Otázka vtahování Číny do mezinárodních struktur s cílem postupně proměnit její chování ve vlastní zemi má svou logiku, nicméně její efektivnost by si zasloužila podrobnější analýzu. Zatím jediným pozitivním výstupem celé situace je skutečnost, že v textu dokumentu, jímž oznamuje svoji kandidaturu, se ČLR výslovně a bezvýhradně hlásí k principu univerzality lidských práv.

Kritikům situace v oblasti lidských práv v Číně se totiž obvykle dostává odpovědi, že čínské kulturní tradice nejsou se „západním“ konceptem lidských práv kompatibilní. Méně povzbudivý je ovšem závěr téhož dokumentu, kde se tvrdí: „Plná realizace lidských práv je důležitým cílem v čínské snaze vybudovat společnost mírné prosperity a harmonickou socialistickou společnost.“

Pro ty, kdo nevládnou moderní čínštinou, dodávám, že „harmonická společnost“ je jedním z oficiálních hesel Komunistické strany Číny, od kterého lidová tvořivost odvodila sloveso „zharmonizovat“, například osobní blog, rozuměj zavřít ho kvůli nežádoucímu obsahu.

Pro DeníkReferendum, 11. 11. 2013

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

veverka napsal(a):

Trapný blog. Po tom co se děje kolem Snowdena mimořádně trapný blog.
13. 11. 2013 | 09:20

olga napsal(a):

"například osobní blog, rozuměj zavřít ho kvůli nežádoucímu obsahu."
Co je na tom špatného? Já bych zavedla přísnou cenzuru. Ne politickou, ale morální. Když jdu do divadla, tak se hrozím. Klasika. A přímo nechutná. Všude otevřený sex. Do divadla raději nechodím...
Pak čtu, že v jisté zemi dávali Rusalku. A... Rusalka byla znásilňována vodníkem...
Tak nevím. To musí být?
13. 11. 2013 | 09:28

wbgarden napsal(a):

Budu neustále opakovat, rusalka s vodníkem, to mě nikdy nenapadlo i když pár rusalek jsem poznal.
Teda kamarádi mi spíš o těchto vyprávěli.
Ale o žádné znásilňování nešlo.
Zkrátka převážně docela aktivní dobrovolnice, jak už to v civilizovaném světě chodí.
Jinak běžte na výborné menzelovy donšajny.
Snad se leccos o opeře dozvíte a dojde třeba k zharmonizování.
Veselé krizování.
http://www.operabalet.cz/getdata2.php?id=1194&tn=ano
13. 11. 2013 | 09:50

popapulus napsal(a):

Olgo pomatená Lomová, proč skupina intelektuálů neposílá dopisy o porušování lidských práv v USA, Kanadě, Francii, atd. V každém uvedeném státě jsou porušována nějaká lidská práva. Asi je tyto státy platí, tak jim lezou do zadku.
13. 11. 2013 | 10:03

Martin1 napsal(a):

Paní Olgo Lomová, bylo by žádoucí „zharmonizovat“, váš blog. Nějakým nedopatřením - omylem se vám do seznamu zemí, kde se porušují lidská práva, dostala Saudská Arábie.
Protože jste jinak více než loajální vždy s oficiální politikou našeho státu, tak pro poprvé bude stačit, když našeho blízkého a věrného spojence při všech mírových akcích v oblasti z vašeho blogu urychleně odstraníte.
Děkuji za pochopení.
13. 11. 2013 | 10:09

hans napsal(a):

Intelektuálů, kteří zbaběle mlčí k porušování lidských práv ze strany své vlády a své politické strany, zato hlasitě kritizují kohokoliv, na kterého jim strana a vláda ukáže, jsme si v letech 48-67 a 69-89 užili opravdu hodně. Vážit si takových režimních slouhů nelze, i když se dneska houfují v EP, Fóru 2000...

Autorka by si měla vzpomenout na morální standardy z dob svého mládí.
13. 11. 2013 | 10:15

hans napsal(a):

to Martin1: Od dob, kdy Havel psal, že saúdští poddaní žádná lidská práva nemají a proto je nemorální kritizovat saúdskou vládu za mučení a vraždění politických odpůrců, postavení žen apod., uplynulo hodně vody. Letos (a zvláště v posledních týdnech) se USA se Saúdskou Arábií zřetelně rozcházejí (v syrské kauze, postoji vůči egyptské juntě, Íránu). Autorka (a petičníci o kterých referuje) prostě rychle a bystře reaguje na pohyby Velkého bratra.
13. 11. 2013 | 10:22

Martin1 napsal(a):

Olga Lomová
Hlásím se vám z vrátnice Pragovky - už bez Pragovky a mám tady připraveno 99 podpisů za ty lidský práva. Napište adresu, kam to máme jako poslat. Jsme tu stále na stráži, dříve socialismu, nyní právě tržního hospodářství a tý demokracie i lidských práv a podle situace i všeho dalšího - jak jde prostě čas. Víme, že ač tu nejste s námi, že jste také jedna z nás.
13. 11. 2013 | 10:26

gaia napsal(a):

rozděl a panuj?
13. 11. 2013 | 10:44

Martin1 napsal(a):

hans 10:22
To je ale hrozně špatný, když autorka už cítí pohyby, nedá včas vědět, nám se nic neřekne. Už si dělám poznámku - Saudská Arábie - nebrat - schovat oslavné transparenty a prapory. A přijdou také nějaké oficiální nadávky? Fakt, dřív to šlo vždy ráz na ráz. To pak tady ve vrátnici v Pragovce můžeme být úplně dezorientovaný a pomýlený. To dřív jsme byli za bývalého režimu včas informovaný. Třeba, že je Josip Broz Tito - "Krvavý pes" jsme se dozvěděli už dva měsíce předem a už jsme mohli udělat podpisovou akci, ale takhle - vznikají zmatky a lidi by mohli začít i přemýšlet. To by nebylo dobrý.To by nebylo dobrý.
13. 11. 2013 | 10:46

resl napsal(a):

blbý je, že lidský práva moc nezajímá právě ty, kteří je mají. Někteří mají tak slabou rozumovou kapacitu a ještě řvou, že lidských práv se nenažerou. já jsem je ochutnal a jsou lahodná.
13. 11. 2013 | 10:54

gaia napsal(a):

resl

právo na práci nebylo špatný
13. 11. 2013 | 10:59

Martin1 napsal(a):

resl
Ale pozor, nejchutnější lidská práva jsou prý ta, která utrhneme svému "bližnímu". Ta když ochutnáme - už jiná nechceme.
13. 11. 2013 | 11:01

scallop napsal(a):

Z diskuze to vypada, ze vetsina chce jedine lidske pravo - snicl na taliri a lahvac po ruce. Jenze harmonii to jaksi neprinasi.
13. 11. 2013 | 11:30

rejpal napsal(a):

V oblasti lidských práv má máslw na hlavě dost kdekdo, ale lépe se za ně bojuje, když se porušují ve vzdálených zemích, nejlépe s mizivým obchodním potenciálem, u těch velkých aspoň verbálně, bez jakéhokoli praktického efektu. Zamést si doma je složitější.
13. 11. 2013 | 12:45

hans napsal(a):

to Martin1: oslavné transparenty a prapory neničit, postačí "Saúdská Arábie" přepsat na "Írán". Ten ji nahradí ve funkci hlavního zastánce "našich" hodnot na Blízkém východě.

Výhoda, je že v Íránu si lidi volí parlament a vládu, takže nebude takový rozpor mezi hesly na transparentech a realitou.
13. 11. 2013 | 13:23

Martin1 napsal(a):

to hans 13:23
Děkuji za informaci.
A já tu mám ještě k Íránu
"neaktualní" (dočasně) heslo.

Staré:
"Už tam v ptácích kluci letí,
odstředivky na uran jim zhatí!"

Nové:(okamžitě dám do oběhu)
Íránci - to jsou kluci zlatí,
v levné ropě nám to vrátí!
Mají také demokratický parlament,
známý náš igelitkový sortiment.
13. 11. 2013 | 13:45

resl napsal(a):

gaia : právo na práci nebylo špatný
-----------------
Nejde jen o vás, která jste si rozuměla s tehdejším režimem, no ale co když vám dají lopatu, nebo krumpáč. Zvládnete to ? Jsou všechny ženy tak fyzicky zdatné, jako vy ? Rozumíte slovu "právo" a represím, když toho "práva" nevyužijete ? Rozumíte "právu" volit a represi, když toho "práva! nevyužijete ?
13. 11. 2013 | 14:21

právo na práci je blbost napsal(a):

Právo na práci je iluzorní hovadina. Za bolševika existovala povinnost být zaměstnaný, pracovat ale nikdo nemusel (skoro v každém zaměstnání se dalo skvěle flákat a většina to tak i dělala). Nikdo nemá povinnost shánět druhému práci. Akorát to člověka ničí, každý lempl je pak přesvědčený, že se o něj druhý musí starat.
13. 11. 2013 | 16:02

Martin1 napsal(a):

právo na práci je blbost - to není název mého příspěvku - to nick
Ale něco na tom je
Proč pracovat, když dnes máme třikrát víc a můžeme sedět doma. Všechno je relativní. Nedávno jsem viděl v televizi samoživitelku, která bědovala jak je na tom špatně, že žije na podpoře. Záběry byly z jejího domova a já tam viděl oblečené dítě a zařízení bytu na úrovni toho, co jsem kolem roků 60,70,80 vídal jen v katalogu Neckermann, který jsme si ve škole a v zaměstnání půjčovali na pořadník a střídavě slintali nad tím, co nikdy nebudeme mít.
Budu si muset poopravit mé sociálně demokratické smýšlení a možná konvertovat k hnutí ANO (ještě chvíli počkám). Já jsem strašně hrozná přebíhavá voličská bestie.
13. 11. 2013 | 17:00

TomášL napsal(a):

Paní autorko,

budete si muset zvykat na fakt, že svět je čím dál více multipolární, že svět již není "americký", neboť jiné kultury zaujímají čim dál silnější mocenské a ekonomické pozice ve světě na úkor euro-americké civilizace. A nedílnou součásti růstu je i prosazování svého pohledu na společenské uspořádání.

PS: A konečně OSN je organozace celosvětová, tedy by mělo být zřejmé, že by v ní měly být i státy, které jmenujete a nevyhovují Vašemu světonázoru.
14. 11. 2013 | 06:08

Jirka napsal(a):

Nějak mi mezi lidskými právy chybí právo na život.
Ale to tam zřejmě nepatří, protože jinak by musely být USA nejhoršími v zabíjení nevinných lidí. Třeba při útočení pověstnými anerickými bezpilotními letouny.
Ale já to prostě nějak nechápu, jako mi kdysi vysvětlil jeden zelený, když jsem se ptal, jestli do jejich ochrany živočichů patří i lidé. O těch se prý mezi zelenými neuvažuje. A proto mohou bojovat proti výstavbě sdilničních obchvatů stejně jako USA za lidská práva, protože pro lidí zabité při náletu jsou přece lidská práva už bezpředmětná.
14. 11. 2013 | 12:00

Ferda napsal(a):

Trapně Havlovsky selektivní blog týkajících se lidských práv. Nějak v autorčině seznamu postrádám země, které vedlou války v jiných zemích a vraždí tam nevinné civilisty jako jsou USA, země NATO včetně Česka. To normální člověk, který se řídí Desaterem a jeho přikázáními jako Nezabiješ a Nepokradeš těžko chápe. Ale Olze je to jasné.
15. 11. 2013 | 09:03

modrý edvard napsal(a):

Ferda: Rusko Vám nestačí?
15. 11. 2013 | 12:22

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Boudal Jiří · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Černý Jan · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fábri Aurel · Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Groman Martin H Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrbková Lenka · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Chlupáček Ondřej · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolínská Petra · Kopecký Pavel · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Nouzová Pavlína · Novotný Martin O Obluk Karel · Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Paroubková Petra · Passerin Johana · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pikora Vladimír · Pilip Ivan · Pixová Michaela · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedláček Tomáš · Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vích Tomáš · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek W Wagenknecht Lukáš · Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zahumenská Vendula · Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy