Psaní o Číně k smíchu i k pláči zároveň

10. 05. 2020 | 08:48
Přečteno 6924 krát
V médiích se objevují útoky proti projektu Sinopsis, který uveřejňuje kritické články o Čínské lidové republice a česko-čínských vztazích. Naposledy se v tomto smyslu vyjádřil v Literárních novinách někdejší první náměstek ministra zahraničí Zaorálka z doby „restartu“ česko-čínských vztahů a později český velvyslanec v Paříži, profesor Petr Drulák v článku „Nevládní tlampače“.

Upozornil na to, co Sinopsis nikdy neskrýval, že je podporován také z grantu americké nadace National Endowment for Democracy, kterou označil za „neblaze proslulý“ nástroj destabilizace sloužící americkým geopolitickým zájmům. V článku se opřel především do Člověka v tísni, budu však reagovat pouze na pasáže týkající se projektu Sinopsis, který Petr Drulák označil za agenta neboli „tlampač“ USA. V návaznosti na to hovořil také o zaujatosti veřejnoprávních médií, protože prý upřednostňují pohled Sinopsis před jinými názory na Čínu.

Česko-čínský podvod

Projekt Sinopsis vznikl spontánně v době, kdy Česká republika prodělávala svůj „restart“ česko-čínských vztahů. Pod hlavičkou „ekonomické diplomacie“ tehdy čeští politici naprosto iracionálně přistupovali na čínské podmínky, papouškovali čínskou floskuli o „tradičním přátelství“ našich zemí a bagatelizovali myšlenku základních lidských práv jako hodnoty, k níž se hlásí Česká republika.

Prezident Zeman si opatřil čínského poradce Jie Ťien-minga, o němž se v odborných kruzích hovořilo jako o osobě spjaté s vlivovými aktivitami čínských armádních kruhů a který stál v čele údajně významné soukromé společnosti CEFC. Podle veřejně dostupných čínských pramenů bylo od počátku zřejmé, že je to podvod.

Poradcem premiéra Sobotky byl Jaroslav Tvrdík, v té době zároveň působící jako lobbista pro PPF, finanční skupinu dodnes registrovanou v Nizozemsku. Významným hráčem ve sbližování českých a čínských politiků se stala instituce s prapodivným názvem „Smíšená česko-čínská komora vzájemné spolupráce“, v níž od počátku dominovali lidé z PPF.

Podle čínských zdrojů tato instituce, která se navenek tváří jako apolitická obchodní komora, patří do kategorie společností přátel Číny v zahraničí. To jest mezi vlivové organizace, které pomáhají prosazovat čínské zájmy ve světě.

Tajuplná Čína

V médiích se zároveň začaly šířit zkazky o pětitisícileté čínské kultuře, bytostně mírumilovné a spravedlivé, pro západního člověka nesrozumitelné, která nicméně nabízí alternativu pro neduhy západního světa rozvráceného kdečím, od finanční krize po sobecký individualismus. I u nás se našli „odborníci“, kteří hlásali přednosti konfuciánské meritokracie a univerzální lidská práva interpretovali jako nevhodná pro čínské kulturní tradice a nástroj hegemonie západních mocností. A samozřejmě kdekdo básnil, jaké příležitosti se naskýtají české ekonomice, když si vláda posype hlavu popelem a zřekne se nepraktického idealismu Václava Havla.

Pro sinology — tedy pro ty, kdož se léta pohybují v čínském prostředí se znalostí jazyka a kultury a kriticky a v komparativní perspektivě promýšlejí povahu čínské kultury a společnosti, byl celý ten humbuk kolem Číny k smíchu i pláči zároveň. K čínské kultuře se najednou autoritativně vyjadřovali lidé, kteří o ní nic nevěděli, a opakovali floskule oficiální propagandy, které neberou vážně odborníci v zahraničí ani v Číně samé.

Šířily se úvahy o tajemnosti a nepochopitelnosti čínské kultury, avšak pečlivě se retušovala pro českou veřejnost snadno pochopitelná skutečnost, že politické zřízení v ČLR realizuje model vlády jedné strany okopírovaný kdysi ze Sovětského svazu, který se navzdory ekonomickým reformám ve své podstatě nemění. A nese s sebou problémy, které státostrana řeší podle zavedeného receptu represí, případně obratné manipulace frustrovaného obyvatelstva, když nespokojenost překlápí do agresivního nacionalismu.

Sinologové jako obránci zájmů české veřejnosti

Si Ťin-pchingovo pojetí zahraniční politiky, články v čínském tisku a celá koncepce projektu Nové Hedvábné cesty a platformy 16+1, to vše ukazovalo, že způsob, jímž se Česká republika vrhá do náruče ČLR, je pro nás krajně nevýhodný. I pragmaticky vzato, apriorní servilita českých politiků vůči ČLR nás zbavovala šance na slušnou vyjednávací pozici při dohadování se se vždy asertivními čínskými partnery a oddalovala nás od společné evropské politiky vůči Číně, která jediná je schopná hájit naše zájmy.

Prezident Zeman, obklopen poradci nehodnými stanout po boku hlavy státu, po podepsání strategického partnerství s generálním tajemníkem KS Číny prohlásil, že tímto aktem se konečně vymaňujeme z područí našich západních spojenců. Ve výčtu hanebností zesměšňujících český stát v perspektivě Masarykových nároků na něj by bylo možno pokračovat takřka donekonečna.

Sinologové od počátku upozorňovali na to, že firma Zemanova čínského poradce není seriózní podnik a představuje pro Českou republiku bezpečnostní i finanční riziko. Poukazovali na to, že očekávání ekonomického prospěchu přicházejícího z Číny jsou nerealistická.

Za těchto okolností vznikl projekt Sinopsis s cílem ukazovat čínský politický systém a poměry v Číně na základě veřejně dostupných, ale pro většinu Čechů nesrozumitelných čínských pramenů. Sleduje při tom peripetie nejnovějších česko-čínských vztahů a přispívá k tomu, aby se na veřejnost dostávaly informace, které naši politici tají, protože moc dobře vědí, že celá sláva kolem nového strategického partnerství je produkt lobbistických zájmů a ne promyšlená a demokraticky prodiskutovaná zahraniční politika.

Šedesát procent obsazeného mediálního prostoru

Petr Drulák se ohrazuje proti tomu, že prý Sinopsis má „naprosto privilegovaný přístup do médií“, kde se k Číně údajně ze šedesáti procent vyjadřují právě osoby spjaté se Sinopsis, a považuje to za důkaz zmanipulovanosti veřejné diskuze. Odvolává se na analýzu od údajné „konkurence“ Sinopsis a zřejmě má na mysli Víta Vojtu, který usiluje o „racionalizaci“ debaty o Číně.

Je to nehorázné. Projekt Víta Vojty není konkurence, ale podvod na veřejnosti s cílem diskreditovat Sinopsis jako platformu zprostředkující odborné názory, které se nehodí těm, kdo nejvíc profitují z politického sbližování ČR s ČLR. Pan Vojta není nezávislý odborník, jak se tváří, jeho zaměstnáním je business v Číně, nikoliv vědecká práce, jak by mohl naznačit název „Institut“ pro webové stránky, které si založil. Jako tlumočník se účastnil jednání souvisejících s „restartem“ česko-čínských vztahů, včetně jednání mezi prezidentem Zemanem a jeho poradcem Jie Ťien-mingem, má osobní zájem na dobrých vztazích s čínskými úřady. A jeho „odborné“ publikační výstupy připravuje PR agentura placená finanční skupinou PPF.

Uvážíme-li, že v projektu Sinopsis jsou zapojeni nejlepší sinologové v České republice, je vlastně šedesátiprocentní přítomnost v debatách o Číně docela málo. Nejde přece o to, aby debata byla „vyvážená“ ve smyslu „každý má právo na svůj názor“. Jde o to, aby byla fundovaná a nezávislá na osobním prospěchu.

Prvním předpokladem pro to je odborné zázemí, citlivost pro smysl diskurzu probíhajícího v čínštině, znalost nedávné čínské historie a kultury, pochopení mechanismů politického rozhodování i vývoje oficiálního a neoficiálního diskurzu v čínském jazyce. To jest nejen externí propagandy primárně určené pro zahraničí.

Autoři Sinopsis nepotřebují, aby jim někdo radil, co mají psát, a pokud prosazují něčí zájmy, tak zájmy českých občanů, kteří mají právo vědět, co za jejich zády domlouvají lobbisté s politiky. Tvrzení, že jsme něčím tlampačem, považuji za urážku akademické cti. Jako spoluzakladatelka a autorka projektu Sinopsis, která je zároveň jedinou profesorkou sinologie v České republice, to beru jako pomluvu a osobní urážku. Pan Drulák zamlčuje, že Sinopsis vznikl ve spolupráci s předním akademickým pracovištěm, že do projektu přispívají odborníci, kteří pro širší veřejnost zprostředkovávají hluboké odborné znalosti a poznatky získané v mnohaleté akademické praxi. Psát na něčí zakázku se neslučuje s naším přesvědčením ani s etikou akademické práce.

Kritické myšlení a Literární noviny

Profesor Drulák jistě ví, že nezbytnou součástí přístupu vědce je kritické myšlení a nepřípustnost upravovat sdělení podle toho, zda je sympatické tomu či onomu státu. Před lety, když ještě Sinopsis neexistoval, obrátily se na sinology na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy, tedy na ty, kdo později zakládali Sinopsis, Literární noviny jako na respektované odborníky, s žádostí o články pro zvláštní přílohu věnovanou Číně.

Redaktor LtN tehdy ocenil naše znalosti, ale zároveň předem vyjmenoval, o čem nesmíme psát: „Tibet, Tchajwan a Sin-ťiang, u spisovatelů se vyhnout disidentům“. Viděno logikou dnešních požadavků na vyváženost diskuze jsme asi měli na tyto podmínky přistoupit, abychom vyvážili zpravodajství v médiích, která se uvedeným tématům dlouhodobě věnují.

Literární noviny mezitím začaly úzce spolupracovat s čínským partnerem a slovy čínského tisku chvályhodně „propojují srdce českého a čínského lidu“. Pro jistotu, aby nedošlo k uveřejnění „nesprávných“ názorů, rovnou přebírají čínské články.

Cíl je jasný, vyvážit diskuzi a vylepšit obraz Čínské lidové republiky podle přání Oddělení propagandy ÚV KS Číny. Zajímalo by mě, zda je pan profesor Drulák o této spolupráci informován.

Poznámka na závěr: Sinopsis.cz se píše s měkkým i, předpokládala bych, že právě Petr Drulák jako amatérský sinolog pochopí naši slovní hříčku.

DeníkReferendum 6. 5. 2020

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Baar Vladimír · Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoníček Radek · Bartošek Jan · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berkovcová Jana · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo · Cizinsky Ludvik Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra E Elfmark František F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Goláň Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Heroldová Martina · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubálková Pavla · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kaláb Tomáš · Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Klusoň Jan · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Koch Paul Vincent · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Konrádová Kateřina · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minář Mikuláš · Minařík Petr · Mittner Jiří · Moore Markéta · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Mundier Milan · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerudová Danuše · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít · Nožička Josef O Obluk Karel · Ocelák Radek · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Oujezdská Marie · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pícha Vladimír · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Polčák Stanislav · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Ruščák Andrej · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Řeháčková Karolína Avivi · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slejška Zdeněk · Slimáková Margit · Smoljak David · Smutný Pavel · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šípová Adéla · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šojdrová Michaela · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěpán Martin · Štěpánek Pavel · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T T. Tereza · Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Vostrá Denisa · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zajíček Zdeněk · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří · Zouzalík Marek Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael · Žantovský Petr Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy