Evropská komise může Šumavu zachránit

29. 07. 2011 | 12:08
Přečteno 5595 krát
Zásah Evropské komise a případné zahájení „řízení pro porušení povinnosti“ může vyřešit nezákonné kácení na Šumavě a zastavit ohýbání českého i evropského práva, kterého se vedení parku dopouští.

Je očividné, že vedení NP ŠUMAVA pošlapalo evropské normy. Celý park totiž patří do evropské soustavy chráněných území Natura 2000 a stejně jako u výjimky ze zákona č. 114/1992 Sb., o ochraně přírody a krajiny, nemá vedení parku ani posudek vlivu, který je požadován v případě Natura 2000. Kácet u Ptačího potoka proto Jan Stráský stále nesmí.

Nyní je proto potřeba zajistit, aby ministerstvo zahraničí s ministerstvem životního prostředí co nejdříve odeslalo odpověď na otázky Evropské komise. Je-li TOP 09 doopravdy proti kácení u Ptačího potoka, měl by Karel Schwarzenberg, jako první místopředseda vlády a předseda TOP 09 dohlédnout na to, že nebudou ministerstva proces zahájený Evropskou komisí nijak obstruovat.

Již teď si můžeme povšimnout kritiky, že se ekologičtí aktivisté obracejí na vyšší moc do Bruselu. Tato kritika vypovídá pouze o mizerném stavu právního povědomí u nás. Stěžovat si na porušení platného práva národním státem ve věci, která nese evropský rozměr, má právo každý občan Unie. Česká republika je jako každý stát EU odpovědná za dodržování evropského práva, které je podle konstantní judikatury Soudního dvora EU právu národnímu nadřazené (srov. Costa vs. ENEL). Lidé z okolí prezidenta republiky Václava Klause, ke kterým předseda parku Jan Stráský patří, rádi evropské právo podceňují. Buď jsou ideologicky zaslepení, nebo prostě nevzdělaní. Tak či tak, obojí se jim může tentokrát skutečně vymstít.

Vymstí se to však nakonec nám všem. Dostane-li se tato kauza až k lucemburskému soudu, je velmi pravděpodobné, že Česká republika prohraje a za pochybení vlády, ministra Chalupy a především Jana Stráského, zaplatíme jako daňoví poplatníci všichni vysokou pokutu. Bylo by proto lepší, aby kácení u Ptačího potoka ihned ustalo a vrátili jsme se za jednací stůl.

My zelení jsme na takové jednání připraveni a nabízíme k němu jako podklad naší šestibodovou vizi rozvoje a ochrany Šumavy.

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

neo napsal(a):

vraťte se za jednací stůl a počkejte až šumavu zožere ta sviňa.
pak budete mít klid a můžete provádět bondage s aktivistama třeba u vás v ložnici.
29. 07. 2011 | 12:18

Mard napsal(a):

Vážený pane Liško, vy jste stejným nebezpečím pro ČR, jako kůrovec! Jsem moc rád, že to už pochopila většina lidí a vaše volební vysledky tomu napovídají. Vy se svou nesmyslnou politikou a žalováním do Bruselu, už jste leda tek pro srandu králíkům!
29. 07. 2011 | 12:30

TomášL napsal(a):

EU je hodně daleko a času málo. Avšak co mě dnes zaujalo, bylo, že obyvatelé Modravy protestovali proti ekologům...
29. 07. 2011 | 12:32

donal napsal(a):

videl jsem fotky šumavy neco přečet o šumavě netroufám si hodnotit jestli je správne kácet či nekácet ale vzhledem k tomu že na blokádě se podílí i nejací profesoří a docenti přes přírodu z mého laického pohledu že kdysi tady človek nebyl a nemohl tedy regulovat les kácením ale kurovec tady kdysi byl a tuto práci delal odveku a navíc asi to kácení podle vyjadření taky není uplně košer podle zákona si myslím že by se kácet nemělo a pokud od tamtud zmizí dřevo co bylo pokáceno tak bez diskuzí všechny co kácí v čele se stránským okamžitě zavřít
29. 07. 2011 | 12:33

Když třete Liškův ohon ebonitovou tyčí.. napsal(a):

taky se přivazujete ke stromům a pomáháte kůrovci sežrat šumavu? ( ne ten chleba)
29. 07. 2011 | 12:33

franťýk napsal(a):

Liško
kdyby komunisti nezavřeli Šumavu do železbých drátů, vypadala by dneska úplně jinak. A kníže by měl být první, kdo by ji měl nechat vykácet, protože jeho rod zapříčinil smrkovou monokulturu na Šumavě. Protože smrk nejrychleji roste a dá se nejdříve vykácet. Původní lesy staré Šumavy byly totiž smíšené. A to je třeba tam dostat zpět.
29. 07. 2011 | 12:34

nesvazák napsal(a):

Pane Liško,Vy nejste Zelení,ale Bursíkovi pragmatici,kteří myšlenku a i bohužel stranu Zelených v Čechách svou kolaborací s ODS zlikvidovali,což je Vaše fatální selhání....A naše smůla pro povolební koalice. A dokud budete Vy stranu zastupovat,tak není šance na návrat do parlamentu... Věřil jsem Stropnickému ml.,ale bohužel i on se přispůsobil,takže END.
29. 07. 2011 | 12:35

Petr napsal(a):

Kde bydlíte pane Liško? V luxusním bytě v Praze. Jak dlouho jste žil na Šumavě? Jak dlouho jste pracoval a živil se prací na Šumavě?
To už je hloupá otázka, že? Kdyby jste třeba jen z knih, nebo z vyprávění udřených lidí, věděl jak se žije lidem živící se těžkou prací, tak by jste nemohl mlýt takové nesmysly a nemohl jste podporovat ekoteroristy, kterých posláním je jen a jen škodit.
A vůbec divné je, z čeho jsou oni blokádníci živi, když nemají žádné zaměstnání?
29. 07. 2011 | 12:36

Občan napsal(a):

Tak to leda že by na Šumavu poslala komando se sítěmi a foukačkami a ty ekoteráče, kteří mají jediný cíl - totiž další rozšíření kůrovcové kalamity, pochytala, nasadila jim okovy a poslala je sázet stromky na holiny.
Nebo je zkrmila krumlovským a berounským medvědům - sice to je méně ekologické a trošku nehumánní, ale zato bezpečné.

Jestli souhlasíte s tou zelenou sabotáží, jejíž následky budou pro celou ČR pěkně mastné, tak táhněte k čertu, Liško podšitá. Jako ministr školství jste nestál za nic a svou partaj jste zničil. Teď už Vám asi nezbývá nic jiného, než dělat ostudu a podporovat tu zelené, tu opálené extrémisty.
29. 07. 2011 | 12:38

pgjed napsal(a):

Pane Liško, nestačí, co jste vyváděl na školství?! Držte se, prosím, od Šumavy co nejdál! Je kouzlem nechtěného má váš článek pravdivý nadpis. Pokud by se pytlovaný dřevokazný hmyz zaslal v dostatečném množství do Bruselu, třeba by tam požral židle a ostatní nábytek, tekže těm bruselským úředním neumětelům (přesně vašeho střihu) by nezbylo, než se sebrat a jít dělat něco užitečného.

Jinak si dovoluji upozornit, že NATURA jen posiluje ochranu již chráněných aspektů přírody. Když se podíváte do zákona, snadno zjistíte, že předmětem ochrany NPŠ není ochrana lýkožrouta, ale ochrana přírodního společenství kulturního lesa na Šumavě ve stavu v době vyhlášení. Tedy včetně obhospodařování hospodářského lesa, kterého ke na Šumavě naprostá většina. Udržení těch lokalit kulturního lesa, které byly ponechány dlouhověkému přirozenému vývoji, předpokládá a vyžaduje, že kolem bude zdravý les, ne kalamitní semeniště škůdců. Kam jste to dopracovali, speciálně Bursík a vy, ukazují ty vzácné a nenahraditelně zničené lokality, které jste v rámci svých nekvalifikovaných experimentů trestuhodně zničili. Mepleťte se do ničeho a vyfičte z jakékoliv veřejné činnosti. Jste jenom banda neschopných škůdců, kteří životnímu prostředí z hlouposti a pýchy jenom škodí!
P Gabriel st.
29. 07. 2011 | 12:46

TomášL napsal(a):

Celá věc kolem těžby je o tom, že vedení NP si je vědomo, že ani pokácením a ani necháním stromů nic nezachrání. Tedy když už se válka s kůrovcem prohrála, tak alespoň něco z toho vytěžit... Tedy proč nechávat zbytky prodejného dřeva kůrovci k sežrání, když jej můžu se ziskem prodat, no ni?
29. 07. 2011 | 12:48

Zdravápříroda napsal(a):

doufáme, že pan K. Schwarzenberg mrskne kostrou a pomůže rychle chránit přírodu na Šumavě a jinde,
tak si jedině může chránit a zachránit svou kůži slušného člověka
29. 07. 2011 | 12:50

dalimír napsal(a):

Dobrý den ! Pane Liško myslíte si že v Bruselu bude někoho zajímat jak jsou na tom naše šumavské hvozdy ? Jste naivní ! Tahle přebujelá brusel.administrativa má ted jiné starosti ! Jak řešit multikulti ! Nedělejte si zelení žádné iluze ! Dl.
29. 07. 2011 | 12:53

nesvazák napsal(a):

TomášL,má bohužel pravdu. Tak jest!
29. 07. 2011 | 12:58

Valaška napsal(a):

Kde se octnou ZELENÍ, tam neroste tráva. kteří jsou příčinou všeho zla, co se kolem nás děje. Zvyšuje se cena elektrického proudu, benzínu, kůrovec sežere Národní Park atd. Ještě dobře, že vypadly z parlamntu, kdy silně kolaborovaly s Levici.
Takže soudruhu Liško, - již se dále neangažujte !
29. 07. 2011 | 12:58

Loajalni občan napsal(a):

Zákon by se dodžovat měl a je ostuda, že se státní orgány chovají jako banda uličníků. Souhlasím s tím, že Česká republika si pokutu plně zaslouží. V případě, že ji dostane by nicméně měli být trestně i majetkově postiženi ti,kteří ji zavinili (pan Stráský, Chalupa a šéfové IŽP za nečinnost).
29. 07. 2011 | 13:04

mb napsal(a):

Klaus se bojí teroristů z al kajdy méně než environmentalistů kteří brání nesmyslnému kácení v nejcennějších zónách národního parku ...

máme ´vynikajícího prezidenta´ ...
29. 07. 2011 | 13:06

Valach napsal(a):

pro Valaška :
od malička Vás tatínek s maminkou s babičkou s dědečkem měli řezat za drzost, za hloupost se mlátit nedá !!!
29. 07. 2011 | 13:07

franťýk napsal(a):

Valaška
Zelení kolaborovali s levicí? Topolánek a spol jsou levičáci? Vy se z té nenávisti k levici jednou zblázníte
29. 07. 2011 | 13:08

HLEDÁ SE KVALITNÍ NOVINÁŘ napsal(a):

Pane Liško,

za jistou dobu už nebude možné si stěžovat v Bruselu na nic, protože tady se postupně pomalu zase staví železná opona za přispění soudruhů z ČSSD. Kůrovec nekůrovec, zase jde jen o peníze z těžby dřeva.

Ono se tu kradlo už v 80¨ letech, ale občas nějakého soudruhu zabásli a tak se vymyslel samet, aby se mohly dělat kšefty bez rizika. Prostě odsunout funkcionáře na druhou kolej, páč to jaksi nepochopili.

Teď tu v tom žijeme a máme i mladé politiky, kteří pořád nechápou o co tu jde. O peníze. Přestaňte nás tu podceňovat. Jste jen ubohý populista.
29. 07. 2011 | 13:09

pgjed napsal(a):

To Tomáš L:

A jak jste na to přišel, že se válka s kůrovcem prohrála? Pokud se nebude zbytečně bránit hospodářským zásahům v hospodářských lesích, může se nálet loupáním na stojato, nebo skácením a oloupáním velmi významně omezit. Má-li být dřevinová skladba navíc posunuta směrem k původní smíšené skladbě, nelze to bez dosázení udělat a do šedesátiletého stojáku dosazovat nelze. Zatím, co dosazovat do probírek je zcela normální.
29. 07. 2011 | 13:22

Valaška napsal(a):

Valach
Takže je vše v pořádku - lepší být drzý a mluvit pravdu, než si nechat všechno líbit.
29. 07. 2011 | 13:23

dalimír napsal(a):

Pane Liško s bruselskou birokracii moc nepočítejte ,jak jsem psal ti mají jiné starosti a hlavně aby se neopakovala norská tragegie ! Multikulti musí být pod důslednou kontrolou ! To co nám v republice ještě zůstalo cenného po tom drsném nájezdu západního velkokapitálu si musíme ubránit sami ! Ti mladí nadšenci na šumavě dělají dobře že brání majetek nás všech !Výmluva Stráského na kůrovce je stupidní a neopodstatněná ! Hamouni mají asi na zimu malou zásobu dřeva do svých krbů na svých chatách ! Tak si myslí že kůrovec jim to vyřeší ! Kdyby bylo po mém tak bych všem těm lesním mudrlantům zabavil motorové pily a měli by po "zábavě" Ručníma pásovkama by to určitě nedělali ! Neštastní švédi že vynalezli motorové hughswarny ničitelky lesů na celém světě ! Těm dávám vinu ! Dl.
29. 07. 2011 | 13:30

Valach Odmalička napsal(a):

pro Valaška:
upřesňuji-
za vrozenou blbost /debilitu/ se řezat nedá, to postrádá smysl, ale za drzé zlé nepravdivé osočování... se má zdravý jedinec přísně trestat /řezat/ a to hned od malička...
29. 07. 2011 | 13:41

Valaška napsal(a):

frantýk
Přece o Topolánkovi a spol. nepadlo jediné slovo a jinak Vy nevíte , že Zelení jsou spřízněni s levici ? tj. přece celosvětová známá věc.
Apropó - nedivte se , já zlobila i za totality, nebyla jsem KSČ prokádrována.
29. 07. 2011 | 13:42

Valaška napsal(a):

Valach Odmalička
Souhlasím, proto Vám odpouštím, máte holt pech.
29. 07. 2011 | 13:49

Stařeček napsal(a):

pokud jde pane Liško o evropskou komisi, už aby vás poslala do vyhrazených mezí. Nechte prosím Šumavu Šumavákům. Není nic horšího, než když se lidé, co za nic nezodpovídají, míchají do čeho jim nic není. Běžte se uvázat ke kandelábru ke Strakovce
a přestaňte už konečně otravovat. Toto je krajina, která se musí obhospodařovat a ne nechat blouznivcům zdevastovat s jejich argumenty: "uvidíte jak se ta Šumava zahojí za pouhých tři sta letech". Nakonec prý se dle vás chce řídit i ministr dopravy. Nebude silnice opravovat a záplatovat. Prý počká, až se ty díry roztáhnou a spojí přes celou silnici. Konečně bude mít jednolitý povrch. Prý už možná do jara.
29. 07. 2011 | 14:00

Železnohorský napsal(a):

Možná by stálo za to se podívat, jak probíhalo výběrové řízení na firmy, které tam ty stromy kácí, kdo firmy, které kací, vlastní a kolik za co dostanou...
29. 07. 2011 | 14:08

Johanna napsal(a):

Proč Evropská komise? Stačilo by odvolat všeuměla Stráského.
On vsadil na vlídný tón řeči a nikoho nenapadlo, že krom něj tento důchodce neumí nic.
Když byl na ministerstvu dopravy, vysvětloval to svým dětstvím a hraním si s vláčky. Když byl na ministerstvu zdravotnictví, nijak to nekomentoval. Co by asi řekl k jeho "uklizení" na toto místo?
Prostě jen trafika - nic víc.
Odvolejte ho, "dědečka bez zdrobněliny"!!!
29. 07. 2011 | 14:13

vl napsal(a):

4 dalimir: když necháme kůrovce na pokoji, nebudou s ním naše děti mít žádný problém. Už nebude žádný smrk, který by mohl žrát. Zřejmě jste neviděl, co larev a brouků se vylíhne ze snůšky jediného brouka, jinak byste nepindal takové nesmysly. Kromě všeho dalšího - Stráský má jistě spoustu chyb, ale tak pitomě by nelhal - prohlásil, že pokácené dřevo po odkornění zůstane v lese, takže vaše pindy nemají žádný smysl.
29. 07. 2011 | 14:16

Petr z Tábora napsal(a):

Zelení škodili dříve a tak logicky škodí i nyní. Měli by si dát kůrovce do znaku své strany, anebo kůrovcem zničený strom. Kůrovec má pro ně zřejmě větší hodnotu než tamější lidé a jejich životní prostředí a pracovní příležitosti.
Nejhorší je, když nějaký chytrolín někam přijede a chce místním určovat, že mají žít na odpudivém lesním hřbitově místo zelené oázy přitahující turisty.
29. 07. 2011 | 14:25

Maty napsal(a):

Další neskutečná trapárna známého žalobníčka do Bruselu, ve kterém zřejmě vidí tento zkrachovalý politik středobod intelektuálního světa. Pane Liško, myslíte tu Evropskou komisi z toho po uši zadluženého, žebrajícího spolku zvaného Evropská unie? Těch chudáků, kteří jsou vždy chytří jako stádo opic (pokud jde o obecné a ničím nepodložené žvásty), avšak teď kňučí jako stará prostitutka, aby je členské státy milostivě zachránili před ekonomickým bankrotem? Člověče, máte Vy v těle alespoň kapku studu předhazovat toto lidem? Znovu se ukazuje, že není v České republice trapnější spolek, než je Strana zelených.
29. 07. 2011 | 14:37

Josef napsal(a):

docela mě "sere", jak se politici "serou" se svou demagogií (bud "prachy jsou všechno a všechno pro ně udělat je třeba" nebo "och, my vše o přírodě víme: četli jsme..., viděli jsme dokumenty ..." a nosej na sobě, když jdou někam protestovat barevný módní outdoor hadry za 3 litry kousek)

a nakonec bude všechno zplundrovaný, oplocený a vyprodaný.

je mi z vás (politiků, včetně zelenejch) na nic
29. 07. 2011 | 14:45

občan napsal(a):

To Železnohorský:

KDYBY napadené stromy nekáceli nádeníci dodaní obskurními privátními firmami, vlastněnými kdovíkým, ale zaměstnanci s.p. Lesy ČR, tak mám takový nehezký pocit, že by tam ze zelenejch nebyl ani pšouk.
Něco mi tak nějak našeptává, že kdoví KOHO a CO ti zelenomužíci na té Šumavě vlastně chrání a KOMU že to připravují další skvělé kšefty. Protože čím víc kůrovce, tím víc zakázek pro privátní firmy (když už Lesy ČR MUSELY propustit většinu zaměstnanců).
29. 07. 2011 | 14:48

franťýk napsal(a):

Valaška
Oni Zelení, když byli v parlamentu byli v koalici s levicí? Že jsem si nějak nevšiml. A to, že jinde jsou Zelení levicoví, je pravda, ale bursíkovci jsou víc vpravo než topáci
29. 07. 2011 | 15:04

Biolog napsal(a):

Správně správně! Zcelit první zony do kompaktnějších celků a tam zastavit jakékoliv zásahy! Jinak nebudeme chránit přírodu, ale paseky. Těch je v hospodářskyých lesích ČR více než dost.
29. 07. 2011 | 15:06

NevericiTomas napsal(a):

Nektri lidi nemaji soudnoust nebo stud. Pane Lisko, vy spolu s vami dosazenym reditelem Krejcim, mate vinu na 1500% narustu tezby kurovcoveho dreva v NP Sumava. Nevahali jste krom toho co uschlo vyrubat z NP 320 000 kubiku dreva rocne, kdyz se vam to hodilo. Vy a vami dosazene vedeni NP jste klidne nechali po Sumave potulovat v roce 2009 50 harvestoru bez obav o zivotni prostredi. Take jste nevahali si udelit 115 vyjimek na kaceni v I. zonach, kdyz se to hodilo vam nebo vasim kamosum. Hnuti Duha akci, kterou ted na Sumave porada, porusuje nebo minimalne obchazi rozhodnuti soudu. A vy si troufate sem vlezt a psat takove nehoraznosti?
29. 07. 2011 | 15:47

dalimír napsal(a):

vl to snad ne ! Tomu sám nemůžete věřit že ty pokácené stromy nechají v lese zhnít ! To už mají určití pánové dobře vymyšleno co s ním podniknou ! Někdo se na tom přírodním neštěstím zase napakuje ! Jako by jste neznal jak to u nás v republice chodí ! A kdo si myslí něco jiného tak je naivka ! Vy věříte Stráskému a politikům vůbec ? Já ne ! Věřte pane pouze sám sobě ! Někdy ani to nevyjde ! Dl.
29. 07. 2011 | 15:54

Jag napsal(a):

U nás není právní stát a podovody jsou zde běžnou praxí.Co udělá obec,když chce obec,město něco postavit a má v cestě občana?Udělá podvodné územní řízení.Podle kuloární informace je to běžná praxe.
29. 07. 2011 | 15:56

Metlák napsal(a):

Když pořád slyším nadávat na Zelený, tak si vzpomenu, co se všechno na ně svaluje. U nás v obci dva příklady:
1. V roce 2006 se při jarních povodních v noci protrhla hráz, první, co jsem ráno slyšel, bylo, že to udělali ty k.... zelený, že prý provrtali díry v hrázi, aby tam mohly žáby prolézat. Přitom tam ty roury dali lesáci, že voda v tom místě neodtékala.
2. Že prý vykáceli borovice u jezera. Skutečnost byla, že je vykácel majitel Městské lesy kvůli tomu, že stromy umrzly.
Z takové společnosti mi je opravdu smutno.
29. 07. 2011 | 15:59

Alice napsal(a):

TomášL ve 12.32 - ...co mě dnes zaujalo bylo, že obyvatelé Modravy protestovali proti ekologům... Zaujmout snad ano, ale překvapit by Vás to nemělo. Pokud si zadáte do vyhledávače text:
"Šumavská Modrava je ráj, Bakala to platí", můžete si přečíst, jak to s těmi Modravany je. A kdo se tam byl v poslední době podívat, tak je mu jasné, oč tam jde. Ne náhodou už je slyšet, že by chtěli NP zrušit.

P.S. Adresa nějak nefunguje (nedávám ji sem proto), přes google je to snadnější.
29. 07. 2011 | 16:04

Klaus napsal(a):

Jak dlouho to mocnáři Klausovi ještě lidi budou žrát. Za komunistů zašitej v prognosťáku. Vše co říká, pečlivě rozvažuje. Aby měl co největší podporu u lidí.
Když hlásá trh vyřeší vše, tak by také mohl říci příroda si vše vyřeší.
A ta dnešní jeho al-kaida, to může říct už jenom narušenej člověk.
29. 07. 2011 | 16:10

kelt napsal(a):

Když ekologové všech ražení několik let úspěšně brání dokončení dálnice E 8 před Ústím n/L.a vystavují občany obcí,kterými denně projíždí tisíce kamionů nevýslovnému utrpení,tak se mně vrací neustále jedna myšlenka.
Co takhle ty "ekology"pochytat,přivázat je v těch vesnicích řetězy/jejich obvyklá finta/k plotům u silnice s lahví vody na12 hodin a nechat jim vychutnat slast si zafetovat trochy spalin z kamionů.
Občané Modravy by měli vzít hole do rukou a zmalovat jim zadky.
29. 07. 2011 | 17:05

Tenco napsal(a):

Valaška napsal(a):
Valach
Takže je vše v pořádku - lepší být drzý a mluvit pravdu, než si nechat všechno líbit.
29. 07. 2011 | 13:23
-----------------
Valaška napsal(a):
Jste-li Český občan - je Vaším prezidentem./Klaus - poznámka/
Přece i za totality jsme museli reSpektovat (ač neradi) Gottwalda, Husáka atd. a kolik lidí bylo za katrem ?
Tím končím, stejně se mnou nesouhlasíte každý uvažujeme jinak.
27. 07. 2011 | 17:21

:))))))

Já vám to říkal - jak vidím absurditu...tak se neznám !!!

http://www.youtube.com/watch?v=7WvUtB3kKPw
29. 07. 2011 | 17:38

Admirál napsal(a):

Pokud je kácení z pohledu odborníků na lesní hospodářství nutné, tak bohužel. Stromy musí dolů.

Druhá věc je čistote tendrů a vůbec celé hospodaření Státních lesů. Ty by se měly v první řadě vrátit k systému obhospodařování lesů vlastními zaměstnanci a firmy najímat pouze na klamity.

Vyšlo by to levněji, vytvořila by se pracovní místa v lestnatých oblastech, kde je větčinou vysoká nezaměstnanost (Šumava je příklad). Firmy povětšinou totiž nedají práci místním ale pracovní sílu dováží.

Další efekt by byl, že by bylo méně prostoru ke kšeftu s tendry. Ale to je asi ten hlavní důvod, proč to nejde.
29. 07. 2011 | 17:39

Občan napsal(a):

Pro mne se "zelení" zdiskreditovali dávno před tím, než se stali politickou stranou.
Většina z vás si to už asi nepamatuje, ale šlo o boj proti silničnímu tunelu skrz Stromovku (Praha) vedenému po trase staré železniční trati. Bursík a parta frikulínů to tehdy vedli a uspěli.
Po plyšáku se tentýž Bursík nechal v modré euforii slyšet, že jim tehdy vůbec nešlo o ekologii, ale cílem bylo finančně poškodit komunisty.

No, a tím pro mne "zeleNí" skončili jednou provždy.
29. 07. 2011 | 17:59

Tenco napsal(a):

Komunisti prý už "dohnali" ODS.
Jsem zvědavý, kdy ODS "dožene" Zelené.
:)))
29. 07. 2011 | 18:06

hovorka11 napsal(a):

Ondřej Liška:
Šumavu mám rád a plně podporuji Vaši snahu o záchranu její přírody. Většina lidí tady neví o co jde, to by se musela zajímat o schopnosti přírody, která si s kůrovcem poradí sama.
Klaus chce mít sjezdovku a místní kšefty. Oboje chápu jako egoistické a takřka nevratné vytěžení toho mála bohatství co máme.
Mimochodem prales je daleko schopnější udržet záplavové deště a poskytovat vodu, zabránit erozi i ovlivnit i klima v okolí. To všechno se likviduje a sázet se chce nekonkurenčně vyrostlá veteš a k tomu musí ty odolnější nové stromky zlikvidovat, rozjezdit.
Každý, kdo pochybuje, se může přesvědčit na Google Earth, jak se krásně rozrostly nové stromy pod uschlými.
Že se příroda dokáže na Šumavě sama zdravě prosadit je dnes každému, kdo se o to zajímá jasné. Stačili by 2 nebo 3 roky a vše by bylo všem jasné o podvodech s dramatickým nárustem kůrovce, který vše sežere. Jestli žere, tak ať průmyslový les ze smrku pichlavého na Šumavě nesází vůbec. Každý starší sklerotik by si měl vzpomenout na mrtvé lesy v Krkonoších v osmdesátých letech. Jednou exhalace, jednou kůrovec. V takových podmínkách vydrží kvalita a ta se tam i díky kůrovci udělá bez zásahu bojovníkům proti oteplismu a za svobodu a demokracii rozkrádání!
29. 07. 2011 | 18:38

anonym napsal(a):

Kůrovec nepředstavuje pro lesy na Šumavě žádný problém. Naopak kácení ho likviduje.

Les nejsou jen stromy! A stačí si prohlédnout fotky z míst, které uschly rok dva zpět.

Nejhorší je úplná arogance a opovrhování zákony ze strany ODS. Po kauze Drobil, kdy stačilo jen aby jejich figurka na státním zastupitelství nepustila věc k soudu, již evidentně ztratili veškeré zábrany. Stráský se nebojí porušovat a ignorovat zákony. Kdyby bylo nejhůř, sám nejvyšší Lyžník mu udělí milost.
29. 07. 2011 | 18:50

hovorka11 napsal(a):

Občan:
Zelení pro mě taky skončili a Liškovi jsem neodpustil podporu vychytralého Bursíka. To však je jiná věc.
Uschlé smrky jsem viděl už před několika lety a od té doby jsem si ledacos ujasnil. Když se vydrží a nebude kácet, tak se to bohatě přírodou vyplatí a žádné umělé vysazování nebude zdůvodnitelné.
29. 07. 2011 | 18:55

hovorka11 napsal(a):

Šumavské kácení se stalo skutečně politickou věcí a přes to nejede vlak.
Doufám, že v EU mají mozek na myšlení a ne jako tady ODS s Klausem kasičku na peníze a placené soukromé kšefty v Austrálii z daní obyvatel !!!
29. 07. 2011 | 19:01

Občan napsal(a):

Šmarjá, pane Hovorko11!

Šumavě by nejvíc pomohlo, kdyby ji lesáci (ne agenturami dovezení Rumuni) vykáceli celou a osadili původními dřevinami (pan docent Větvička z Botanické zahrady by jistě rád poradil se skladbou) - zejména buk a jedle, bříza (ředí porost, prosvětluje a zároveň chrání "miminka" pomaleji rostoucích stromů, přičemž odumírá, když "miminka" dorůstají a uvolní jim místo), nějaké duby a smrky.
Protože na Šumavě odumírají laciné (ale rychle rostoucí) smrkové monokultury, kterými ji zaplevelili Schwarzenbergové.

Šumava se bez zásahu člověka stane pouští, vyschnou blata, chudá půda eroduje, obnaží se podloží a půjde do háje voda. A uvědomme si, že z ČR VŠECHNA voda ODTÉKÁ. Nemáme jedinou řeku, která by sem vodu přiváděla!!!!!
29. 07. 2011 | 19:20

Dagobar napsal(a):

Já nevím, ale když mě politolog / religionista poučuje o tom, co by se mělo a nebo nemělo dělat pro to, aby se omezily škody v biotopu, napadá mě jenom, že to je možná lepší, než kdyby se mi pokoušel operovat slepé střevo. Tihle "fundovaní amatéři" z řad Zelených a jejich filozofie myšlenkového formátu "dvě nohy špatné, čtyři nohy dobré" dovádí do stavu rozmrzelosti a lehkého zoufalství.
29. 07. 2011 | 19:22

Clair napsal(a):

Dneska se to ovsem resi uz davno jinak. Dneska jsou proti tomu velmi efektivni postriky. Ty stromy se skutecne nemusi porazet. Meli jsme doslova katastrofu v Kanade na Georgian Bay, kde se snazime chranit kazdy strom. Pred 15ti lety byla cela oblast nesmirne zamorena. Koupili jsme si kvalitni postriky a pomoci hadice a "pressure jet" jsme ty chemikalie s vodou proti nim dostali az do samotne koruny.Navic vlada v Kanade to stale sleduje a okamzite nasadila vrtulniky, ktere denne praskovaly a provadely postriky, ale ani to nestacilo, lide se museli zapojit take sami. Nikoho, skutecne nikoho by nenapadlo zacit kacet lesy kvuli kurovci.

Dneska jsou ovsem stromy zdrave, i kdyz velmi utrpely, opet se dvou let vzpamatovaly. Je to nesmirna skoda, ze ty stromy porazeji, nektere stromy trvaji az 50 let i vice, nez narostou do skutecne vyse. Vzdyt takto to dneska nikdo neresi, aby kacel stromy.
29. 07. 2011 | 19:26

Občan napsal(a):

Pane Hovorko11,

my jsme mívali chalupu v Lužických horách, které byly exhalacemi a požáry hodně poničené. Pamatuji rozrůstající se holiny směrem na SZ od Ještědu, pamatuji i obrovský požár na Ještědu.
Lesáci (ne importovaní otroci) tehdy roky dřeli, aby osázeli holiny a spáleniště . Experimentovali a dost toho nevyšlo. Ale nakonec se osvdčil /alespoň kolem Ještědu) zajímavý fígl. Nechali něco náletových plevelů (bezinka, jeřabina), nechali na místě pařezy odumřelých stromů a do dolíků u pařezů nasázeli borovice a stříbrné smrky. To konečně zabralo, chytily se a rostly. Jak to tam vypadá dnes, nevím, chalupu jsme prodali v r. 1996. Ale tehdy nové stromy prosperovaly a utěšeně rostly.

Bez lidského zásahu je se Šumavou ámen, příroda tohle sama nedokáže.
29. 07. 2011 | 19:29

Občan napsal(a):

To Clair:

Problém je, že oblastech NATURA 2000 a v národních parcích je jakýkoli chemický zásah zakázán. Je to asi 3 týdny, co titíž ekoteráči zažalovali vedení NP za rozmístění chemických lapačů na lýkožrouta!!!!!

To, co jste směli udělat v Kanadě, je v ČR zcela nemyslitelné.
Za komunistů byly poškozené lesy alespoň vápněny, takže byly trochu chráněny před exhalacemi. Dnes ani to nelze...
29. 07. 2011 | 19:34

Medikolog napsal(a):

Pane Liško,

soudruzi Kolder, Bilak a spol také v roce 1968 tvrdili, že soudruzi z Moskvy... a my je posílali za těmi soudruhy z Moskvy.. jako teď asi nejenom já posílám moderní denuncianty za Evropskou komísí apod. Co je proboha NĚJAKÉ EVROPSKÉ KOMISI do naší Šumavy a do mašich VNITŘNÍCH ZÁLEŽITOSTÍ?

Udávat pro vlastní koryto vlastní národ cizákům a zvát je na své vlastní spoluobčany.. to chce žaludek.. blahopřji vám, máte ho všemuodolný.
29. 07. 2011 | 19:47

Tencokida Hnuj napsal(a):

Medikolog
Nebýt EU, tak se tahle společnost už díky estébackému establishmentu a vedení už rozložila dávno.
Víte, vůbec , co to je EU ?
Kromě abstrakce, kterou máte v palici, že to je něco jako politbyro UV KSSS ?

Člověče, buď je vám deset roků...nebo fakt nevím...

Vy nevíte, v kolika soudních sporech se lidé domohli svých práv až přes soudní dvory EU ? Vy nevíte, jak tady Justiční Mafie drží pod poklicí kauzy, které by zřejmě rozložly celou tu partičku, která se jmenuje ČESKÝ establishment ?

Přečtěte si to po sobě ještě jednou.
A buďte rád, že jste v té EU.
/i když ani nevím, proč nás tam vlastně trpí...žádnou novou kvalitu nepřinášíme...jen kecy, spory a pitomosti...ale jak vidno, podhoubí právě k tomu je zde znamenitě výživné.../

Co Bavorsko ? Tež poslouchalo EU ?
Já se tam chystám podívat do měsíce. Dám vám zprávu - jak je to tam s tou pouští...

Člověče, vy ale jste buď mizerný propagandista anebo blázen...napsat takovou hovadinu...

Vždyť vy jste dal políček do tváře všech těch, kteří se právě díky zákonům přijatých v rámci EU a díky nezávislým soudům EU domohli konečně spravedlnosti.
--------------------------------------------------------
Cizáci, denunciant, vnitřní záležitosti /Šumava je ekosystém - a Bavorsko je součástí Německa a Německo je součástí EU.../... to je slovník jak za Gottwalda.
29. 07. 2011 | 19:59

DDD napsal(a):

Jo, zamlada jsem eko-aktivistům fandil. To jesem byl asi naivní, nebo se to vymklo kontrole až později? Zelené dobro v podání biopaliv a jimi zapříčiněné potravinové krize, destrukce klimatologie jako vědy neustálým ohýbáním a falšováním výzkumů, krmení kůrovce monokulturami a zkoumání této destrukce umělého hospodářského lesa za desítky mil. Kč z EU fondů.... Nebo takový elektromobil uhánějící světem na čistou elektřinu vyrobenou špinaovou uhelnou elektrárnou... to je prostě nádhera. Za co nebo koho to přesně bojujete pane Liška? Dokud byle ekologie věda a ochranářství hobby tak bylo vše OK. Od té doby co je ekologie politická věda a ochranářství dobře placený full-time, je to prostě jen další hřebík do rakve západní civilizace.
29. 07. 2011 | 20:20

DDD napsal(a):

Hovorka11:
demagogie o tom jak si příroda poradí sama mě fascinuje. Šumava není prales, je to do jisté míry zplanělý hospodářský les. Co přesně se tu chrání?
Poučte nás, kde zmíněný přístup dlouhodobě fungoval? Např v USA je problém s kůrovcem velmi žhavý i v oblastech, kde je skutečný původní les s odpovídající diverzní skladbou atd. Stará moudrost praví, že k potlačení kůrovce je nejvhodnější tuhá zima s dlouhotrvajícím mrazem. Nepřesvědčili jste nás náhodou, že nastalo globální oteplení?
29. 07. 2011 | 20:25

af napsal(a):

Liško ty jsi šelma mazaná,
pošleš na nás ještě komisi, abychom se přece jen přikrčili.
Tak to uř tedy ne. Jste jen podvodníci a nic víc.
29. 07. 2011 | 20:32

Amigo napsal(a):

Pevně věřím, že Zelení budou dělat vše pro to, aby Šumava neskončila v rukou a pilách těžařů. Současné kroky, a zejména osobní účast Zelených na blokádě a její maximální podpora, mne těší a povzbuzuje. Vypadá to na Zelený návrat, na který se čeká a čeká. Zbývá nám zatím se dívat na inspirativní Německo, kde se Zelení nebojí vyjít do ulic a postavit se energetickým kolosům, ale i ultrapravicovým radikálům a za tyto dlouhodobé postoje je společnost právem oceňuje. To vše má blahodárný vliv na život společnosti. Vliv, na který v ČR čekáme, protože tu prostor okupují Klausové, Kalouskové, Johnové a Bártové, o ODS a ČSSD ANI NEMLUVĚ. Kde je modernější pohled na společnost? Kde je vize? Pouze těžit, škrtat, těžit, prodat... Je čas!
29. 07. 2011 | 20:35

Petr z Tábora napsal(a):

to DDD a občan:
Palec nahoru.
29. 07. 2011 | 20:38

jeff napsal(a):

pane Liško, vaše zpupnost a arogance dosahuje nebetyčné výšky srovnatelné snad jen s vaší hloupostí. Protože vaše vzdělání je na hony vzdálené oboru ekologie, snažíte se předstírat, že předsednická funkce v bezvýznamné, marginální straničce, jen nedopatřením nazvané "zelení" vás kvalifikuje k vypocení elaborátu o ekologii a evropském právu. To se stále domníváte, že obyvatelé Čech jsou na vaši intelektuální úrovni, aby vám uvěřili byť jen slovo?
29. 07. 2011 | 21:11

Hurá napsal(a):

Všichni vy samozvaní "odborníci" ! Zeptejte se kompetentních lidí (organizací) v Německu co by se mělo s touto situací udělat. Jak se rozhodnou oni, tak bez reptání a poslušně udělejte. Teprve potom bude vše na dobré cestě k normálnímu stavu Šumavy.
29. 07. 2011 | 22:00

stejskal napsal(a):

Dobrý večer, pane bohužel,

za používání expresívních slov se mi omlouvat nemusíte, nicméně označení kohokoliv za "blbce" zde mažu vždy, když na něj narazím (není to ani kvůli tomu, koho jste tak označil, ani kvůli Vám, ani kvůli mé útlocitnosti. Je to kvůli tomu, abychom si tu místo diskuse navzájem nenadávali do "blbců"). Omlouvám se.

Libor Stejskal
29. 07. 2011 | 22:10

Hospodář napsal(a):

Ještě v 90 létech byla Šumava nádherně zelená, skutečné to plíce i rezervoár vody a duše pohlazení. Lesy se pěstovaly, používala těžká technika. Vzácní živočichové byli součástí lesních komplexů. Přišla eko-zelená parazitující vědecká hovada - Lišky, Biomasy, Bursíci, Vlašíni, Moldáni- placená z daní,ničící přírodu a Šumavákům zdroj obživy v jejich domovech. Programově jsou ničeny přirozené přírodní zdroje.
29. 07. 2011 | 22:28

M-iri napsal(a):

Jsem krušnohorec a jizerohorec.....hlavně v jizerkách je vidět jak se postoupilo v ozelenění,kdo to tam zná tak ví ,že před 20ti lety tam byly planiny,suché stromy a malá apokalypsa.V krušnejch to samé jen horší...a dneska? Paráda, nové zdravé stromky...ale vysázené !!! Pečlivě ošetřované. Dejte fotky kde si příroda na Šumavě pomoha sama...nevěřím,kůrovec vede.
29. 07. 2011 | 22:31

Miroslav Ottomanský, ultraekoterorista napsal(a):

Byl jsem na Šumavě v 1. zóně 6 dní. Argumenty diskutujících o zplanělém hospodářském lese a prohrané válce s kůrovcem jsou narcistní žblemty. Představte si, volové, že v hloubi lesa existují vzácné ekosystémy. Rostliny a živočichové, které zde najdete, nikde jinde v ČR nespatříte. Není pravda, že by se v celém národním parku nesmělo kácet. Územi NP je rozděleno do zón podle stupně ochrany, přičemž naprostý zákaz kácení platí pouze pro 1. zónu. I zde se však dá zasahovat proti kůrovci, např. odkorňováním kmenů stromů. V současné době se pilně odkorňuje a je to vskutku náročná práce vyžadující vytrvalost a horolezeckou průpravu. Stráský je absolutní kretén, kterému není široko daleko rovno, a to proto, že používá nevhodné metody boje s kůrovcem, aniž by je konzultoval s odborníky a aniž by měl potřebné posudky o dopadu na místní ekosystémy. Nasazení těžké techniky či nebezpečné chemie je naprosté zvěrstvo, které se může líbit snad jedině patologickým sadistům. Liška by neměl dělat přeborníka v evropském právu, které vysvětlit neumí, a měl by raději deviantním voličům ODS objasnit, co je to ochrana přírody a proč se to vlastně dělá.
29. 07. 2011 | 22:36

amoniak napsal(a):

Nějak mi to tu uniká. Pokud někdo četl ty body Zelených, na něž je v článku odkaz, či aktivity blokařů těžby zjistí, že jim jde o nezasahování v první zóně, tj. zóně bezzásahové, což je snad logické. Výstižně to řekl v debatě o Šumavě jeden přírodovědec v budějovické univerzity, rozhodněme se jestli chceme mít na Šumavě Národní park, nebo ne. Jestli ano, ponechme 1. zónu bez zásahů, jako experimetnální rezervaci, pokud ne, udělejme z toho normální hospodářský les a těžební revír.
Jestli to má být národní park, pak to nese svoje omezení, s nimiž je třeba se smířit. Pak mi přijde Stráského koncepce celkem nepochopitelná. Na jednu stranu mi přijde, že je prvoplánová, něco jako z pohledu turisty. Na druhou stranu obsesivně zaměřená jen na kůrovce, což ve spojením s tím, že spolutvůrcem jeho koncepce rozvoje parku byl zástupce těžařské lobby,může být dost smrtící.
29. 07. 2011 | 22:55

hovorka11 napsal(a):

Občan: Se ŠUMAVOU ámen nebude. To samé se tvrdilo o rekultivacích po těžbách. Dnes se už razí to, že příroda si pomůže sama a v těch oblastech vznikají podmínky pro chráněné rostliny bez "pomoci" člověka, zadarmo a stabilněji, než výsadbou.
Naopak na Šumavě mě překvapilo, jak se tam nové smrky rychle uchycují.
S případem, že si příroda nepomůže jsem se mimo abnormálně kontaminovaných míst nikdy nesetkal. Neviděl jsem ani jeden přírodovědný film , který by v tak deštivých a jiných krutých podmínek jako jsou na Šumavě neumožnil rychlé zalesnění. O smrky přeci nejde, přesto pro ně ty podmínky evidentně jsou.
Celé to jen vidím o zájmech těžařů a pracovních míst místních.
Fascinuje mě demagogie o "slabé přírodě a silném kůrovci". Jde jen o to jestli chceme rezervaci nebo průmyslový les. Ralsko taky postupně zarůstá a obvykle břízy jsou prvním a hezkým předvojem, který rychletlejícími kmeny poskytují živiny pro ušlechtilejší a trvanlivější dřeviny. Tak to funguje, hlavně neuklízet kmeny a nechat je jako živné a vodou nasáklé pěstírny.
29. 07. 2011 | 23:19

jogín napsal(a):

Za národní park byla vyhlášena umělá monokultura smrku. Původních porostů je 7-9%, původních smrčin 5%. Smrk totiž do nízkých poloh nepatří a bez lesnických zásahů se Šumava v klostrmanovské podobě udržet nedá. Příroda si po sežrání lesů kůrovcem ovšem pomůže, jenže to bude trvat 1000-1500 let. Těžko se obnoví původní bučiny, když je nejbližší buk 30 km daleko. Bříza a jeřáb jsou krátkodobý dočasný porost, šířený větrem a ptáky. To, co propagují zelení není zachování Šumavy, ale náboženství nezasahování. Jeho výsledkem je přeměna Šumavy ve smetiště a ztráty mnoha miliard. Jen si vzpomeňte, jak před pár lety zelení tvrdili, že si příroda pomůže sama a že kůrovcová kalamita nehrozí. Racionální je jen postupné vykácení smrku v nízkých polohách a náhrada lesem podobným původnímu. Ta místečka původních smrčin je klidně možné nechat přírodní obnově po sežrání.
29. 07. 2011 | 23:35

rak napsal(a):

Co může nás ochránit před Liškou ?
Použití zdravého rozumu při volbách !
29. 07. 2011 | 23:41

jogín napsal(a):

Hovorka 11: Zkuste si najít význam slov sukcese a klimax. Ty pěkné smrčky sežere kůrovec po 200 letech znova.
29. 07. 2011 | 23:45

Miranda-Escobedo napsal(a):

Pane ex-ministře liško,

děkujme Bohu, že po ovoci zeleném poznáme Vás. Bahoslavené chudé duchem. Páter Salthansli z Adlerhütte o vás prohlásil, že nejste vůl, ale že jste korunovanej a že i za Vás učiní oběť modlením za spásu Vaší duše.
Tak snad to přežijete s útrapami minimálně dosahujícími úrovně kůrovcové kalamity v lesních porostech.
29. 07. 2011 | 23:53

Tenco napsal(a):

jogín
Uvažuji o long pozici na S./Sprint Nextel/. V horizontu 4 měsíců./200 let nepojímám/
Myslíte si, že je to dobá volba ?

Dobrou noc.
29. 07. 2011 | 23:57

bašata napsal(a):

Kdo práská na vlastní zemi,je od nepaměti zemský škůdce!
30. 07. 2011 | 00:04

Nenakažen Stráského hysterií napsal(a):

Dobrý den pane Liško, nenechte se prosím odradit od urážlivých komentářů napsaných lidmi, kteří se nakazili onou epidemií kůrovcové hysterie, jež šíří "přírodovědci na slovo vzatí", tj. pánové Stráský, Chalupa, Klaus a spol. Prý tisíciletá kalamita, ha ha. Stačí se například podívat na poslední díl pořadu "Nedej se" o Šumavě, aby se zhlédnuvšímu aspoň trochu rozsvítilo, a aby poznal, že o kůrovce tu vůbec nejde, ale o postupnou přeměnu NP na "Lunapark Šumava" za asistence developerů, podnikavců a stavitelů lanovek. Pokud jde o p. Schwarzenberga, doufám, že se nebude bát vyjádřit svůj postoj proti kácení v NP veřejně a stane se tak jedním z mála vlivných politiků, kteří se postaví po boku odborníků a osobností, jakými jsou např. p. Cílek a Moldán - proč ho Topka nenavrhla na ministra? - byli bychom dnes někde jinde. (P. Schwarzenbergovi jsem tuto výzvu napsal). Zeleným držím palce, ať si udrží pozitivní trend růstu preferencí, a ať dnešních 5,2% jen nabývá. Je to ohromný skok z nedávných 2,5%!
30. 07. 2011 | 00:32

ing napsal(a):

já bych přikázal přednostně kácet stromy, ke kterým jsou připoutaní zelení.
30. 07. 2011 | 00:34

sc napsal(a):

Já bych přednostně pokácel Všechny vesnice na Šumavě...
30. 07. 2011 | 01:43

resl napsal(a):

Směšně vypadalo těch pár lidí, které starosta sehnal, nechal napéct koláče a slíbil jim, že budou v tv. Tak "protestovali" proti ničení přírody Zelenými. Ti se přivazovli, aby se nekácelo, "hodní" dřevorubci v čele se starostou a p. Stráským jezdili po lese, káceli, jedli borůvkové koláče. Moc jsem tomu protestu lidí z Modravy nerozuměl. Připadlo mi to násilné, hrané a bez vlastního názoru ovlivněné. Redaktorka zcela na straně starosty, též žádné otázky nekladla.
30. 07. 2011 | 03:09

Jeff napsal(a):

Pane Liško, řekl bych - dobrý, ale: spoléhat se na knížete, tak to je zase špatně a asi zas hodláte zaparkovat po 5ti procenty. Pokuta od EU jen posílí sebevědomí českých breviků. Já bych poukazoval na německou část Šumavy. Pokud tam káceli a vyhráli nad broukem, ok. Pokud ne (a to ne), je jasno. Klaus, Chalupa. Tunely, tunely a zase tunely. Chalupa. Je na straně vítězů. Peníze jako starosta uloží v obecně neznámé jakoby bance. Čili je chtěli ódéesáci normálně ukrást. Normálně ukrást. Copak to nikomu nedošlo? V tuhle chvíli že kácej na Šumavě je mi u pr.. Tihle vítězové kradou a tunelují, kde to jde, prostě kde to jde. Koukněte na Drobila. Tihleti vítězové na postech ministrů životního prostředí. Naprostí, ale naprostí modří dobytci. Omlouvám se za slovo dobytci.
30. 07. 2011 | 05:40

Pepi napsal(a):

"Eko-pseudo" ochránci=příživníci společnosti nechali Šumavu zničili, protože si neváží hodnoty lesů ani dřeva a měli by zaplatit škody na lesích..!!
-
Nejsem fanda Stráského, ale ten dělá to co se mělo dělat dávno: nenechat šířit kůrovce..!!
- Ani komunisti nenechali tak zdevastovat lesy na Šumavě, jako eko-škůdci z PRAHY..!!
- Jó Bursík i Liška by měli ty škody zaplatit a ze svého..!!
Správně konečně vystoupily domácí, kteří tam žijí staletí, proti eko-škůdcům s broukem..!!
30. 07. 2011 | 06:34

euroekovysralvoko napsal(a):

lišku nikdo nezvolil, lišku jsme ve volbách kopli do zadku, proč tady tento veřejný činitel ničitel otravuje?
30. 07. 2011 | 06:46

Klausneumí napsal(a):

Jen hlupák může nadávat, spílat Zeleným,Liškovi. Většina Zelených miluje přírodu srdcem, přírodu chrání a používá rozum k ochraně zdravého života. Prezident republiky Klaus z tohoto nic nedovede, neumí, a ten by měl jít příkladem všem první...
30. 07. 2011 | 08:24

zahradník napsal(a):

Současný šéf národního parku Šumava a ministr životního prostředí, ti představují pro přírodu daleko větší průšvih než všichni kůrovci v ČR dohromady!
30. 07. 2011 | 08:30

wbgarden napsal(a):

Budu neustále opakovat....
http://www.antimeloun.cz/?p=1325
Veselé krizování....
http://ateo.cz/f/images/g/greenhorn.jpg
30. 07. 2011 | 09:11

fořt napsal(a):

bydlím v lese a tak mohu přímo sledovat činost novodobých kůrovců,říkám tak pracovníkům lesy čr.to jakým způsobem se těží,zalesnuje a uklízí po těžbě je možno nazvat slovy prasečina.lesy které dříve poskytovaly odpočinek,lesní plody jsou devastovány těžkými mechanizmy,lesní cesty se přestaly udržovat,těží se bez ohledu na počasí,následují eroze svažitých pozemků.v mém přímém okolí byly devastovány desítky ha.jediným měřítkem se stal okamžitý zisk.heslem novodobých kůrovců se stalo po nás potopa.nevěříte běžte se o víkendu do nejbližšího lesa podívat
13.06.2008 13:15
30. 07. 2011 | 09:23

Karel napsal(a):

Lesům škodí stejně těžké mechanismy a fanatismus tzv. ochránců.
30. 07. 2011 | 09:34

jogín napsal(a):

Tenco
předpovídat stav ekosystému po 200 letech se dá podstatně líp než kurs akcií po 4 měsících. Těch informací o každém kousku Šumavy je spousta. Pokud ovšem místo stromů nebudou stožáry vleku, což se doufám nestane.
30. 07. 2011 | 10:14

Silvie napsal(a):

Pane Liško,

všechno ,co vyšlo z dílny vaší a pana Bursíka, znamenalo katastrofu pro naše peněženky i životní prostředí (biomasa, řepková pole, fotovoltaika, bioplyn, jaderná energie atd.).
Nevím, jak si těch několik pomatenců, přivázaných řetězy v lese, může dovolit zasahovat do života občanů, kteří v této lokalitě desetiletí žijí. Měli by to být oni, kteří rozhodnou o tom, jak budou vypadat lesy kolem jejich obce. Ale magoři mají holt prázdniny ,lepší program si nenašli a tak se chtějí alespoň večer vidět v televizi.
Až dosud se postupovalo v hvozdech napadených kůrovcem dle vaší skvělé "koncepce" a je vidět, kam jsme to dopracovali. Odjakživa se napadené stromy odstraňovaly, ale ekoteroristé budou vnucovat všem svůj vlastní scénář. Pohled na Šumavu je smutný a všichni už mají plné zuby vaší expertní činnosti, po níž zůstavají další a další suché pahýly.
Nikdo vás nevolil, nikdo o vás evidentně nestojí (viz reakce místních), tak neobtěžujte slušné lidi.
Maximálně si zaběhněte požalovat do Bruselu. Bude vám to stejně houby platné.
30. 07. 2011 | 10:59

DDD napsal(a):

áááá blbost bolí. I cizí. Hovorko, co sem tahaj Ralsko? Ralsko je snad monokultura napadená kůrovcem? Tam jsou zcela jiné porblémy, ropné produkty v půdě atd. Pokud se tu bavíme o bývalých střelicích, tak je ono žarůstání" spíše škoda, protože šlo o značně unikátní ekosystém, i když vytvoření intervencí těžé munice.
Ottomanský: je jednak příklad myšlení správného konatele zeleného dobra, druhak příklad liknavosti cenzora :).
Z věcného hlediska - "v hloubi lesa jsou vzácné ekosystémy" znamená, že budou zachráněny tím, že se z "hlobi lesa" nechá udělat nejdříve rezervoár kůrovce a později holina s pár trčícími pahýly? Přemnožení kůrovce není přírodní jev, je to jev, který je sekundárním důsledkem lidské činnosti (monokultura, imise, možná GO), jako regulátor proto musí půdobit také člověk. Je to totéž jako když necháte voloně množit v kulturní krajině např. divočáka. Je to taky milé volně žijící zvířátko zasluhující ochranu, prostě proto, že "tam patří" a příroda si "to sama vyřeší"? Zkuste a uvidíte, podobně jako u kůrovce přirozený regulační mechanismus nezafunguje, protože jeho části chybí nebo jsou inhibovány činností člověka.
Šumava je jistě krásná, ale NP Šumava je ochrana území založená relativně nedávno. Nechrání se tu žádné původní a lidmi nedotčené území ale po staletí hospodářsky intenzivně využívaná oblast. Totéž platí o zónách atd. Jejich podstatou jsou více zplanělé oblasti komunistické železné opony, kde nedocházelo určitou dobu k hosp. využití lesa, protože se využíval k instalaci minových polí, drandění vozidel pohraničníků atd. Přijde mi únavné, jak nám to tu prezentují ochranáři jako nějaký Yellowstone. Ochranu si to jistě zaslouží ale ne zaslepenou adoraci.
30. 07. 2011 | 11:12

DDD napsal(a):

fořt: tož lepší žádnej les než ten co ho valchují mechaismy Lesů ČR? Protože brouček pracuje stejně neúnavně a v ještě větším počtu.
Eko-aktivistům nejde o debatu "jak pěstovat les" ale o romantickou vizi pralesa, který se "pěstuje sám" když to zjednodušíme. Samo o sobě to není zas tak špatné, kdyby tento stav nechtěli navozovat na malých plochách uprostřed hustě osídlené kulturní krajiny. Prostě zase jednou vítězí EQ a jiné Q nad IQ. Není důležité jestli prší, ale kolika lidem se v TV řekne, že svítí slunce.
30. 07. 2011 | 11:19

jogín napsal(a):

DDD: Souhlas, dnešní zelení jsou public relation agentura a hrají o politiku. Ekologie je pro ně vhodná jen k verbování naivků, ale v realitě jsou její nejhorší nepřátelé. Stačí malá rekapitulace: Ekologické sežrání Šumavy, dušení Plzeňáků, sypání insekticidů na pole místo GM plodin, fotovoltaický tunel, propagace nemožné vodíkové energetiky, biopaliva na jechž produkci nestačí veškerá zdejší půda atd atd.
30. 07. 2011 | 11:21

Marty napsal(a):

Jako za komunistů ... pořád stejná písnička, stejně jako velká část zde diskutujících a mnozí politici argumentují stejně jak partajní funkcionáři za bývalého režimu

... většina (kvalifikovaná, informovaná??) je údajně pro kácení (tak nějak tady někdo nepochopil fungování demokracie, že ne vždy rozhoduje většinový názor ??);
... vy (ekoteroristi) jste z Prahy co Vy můžete vědět o Šumavě;
... z jakých poněz jsou (ekoteroristi) placeni (Hnutí Duha čerpá i nějaké dotace od státu a podle toho by se prý měli chovat);
... berete nám práci (kácení provádí zahraniční dělníci za nuznou odměnu hraničící s vykořisťováním ...);
... občany nezvolení partajní funkcionáři rozhodují bez ohledu na názor ne nepodstatné části vědecké obce ... to je bohužel zcela v souladu s personálním obsazením vlády a ministerstev ...

Největší paradox je, že současný establishment a média označují lidi jako je Mojmír Vlašín extremistou, ekoteroristou. Tímto způsobem dehonestují názory a životní postoje kvalitních lidí, kteří činí a chovají se bez ohledu na to, jaká je doba. Úředník - účetní pan Stráský by se měl stydět, takto rozdělovat lidi, nic jiného asi neumí ...
30. 07. 2011 | 12:10

Marty napsal(a):

Jak by se teoreticky chovali radikální enviromentalisté, kdyby byli na místě Hnutí Duha? Npříklad hřebíky zatlučené do stromů by bez velké námahy zabránily jakémukoliv kácení ...
30. 07. 2011 | 12:13

Čochtan napsal(a):

Šumavu zachrání jen likvidace kůrovce. To se právě děje kácením napadených stromů.
30. 07. 2011 | 12:20

kim napsal(a):

Liško,
máš toho na svědomí hodně. Kupříkladu jsi kolaboroval s Topolánkovou ODS za křeslo ministra. Ty i tví zelení jste za koryta jeli ve všech špinavostech s ODS. Kupříkladu jste s nimi, v době začátku krize, snížili daně bohatým, čímž stát přichází ročně o 60 - 70 miliard.
Pohřbili jste svůj tehdejší volební slib, že budete prosazovat zákon o obecném referendu (to, že modří parazité ODS podvádí po volbách své voliče opakovaně a TOP a VV to udělaly také, není omluvou!), v rozporu se svým volebním programem jste za 30 stříbrných byli pro vstup cizích vojsk a devastaci zachované přírody v Brdech. Právě za Topolánka se rozmohlo masivní rozkrádání rozpočtu (Řebíček a spol.), které teď graduje!

Tomu, že ti jde o Šumavu, nevěřím ani náhodou. Chceš se pouze zviditelnit v cause, na kterou nemáš žádný vliv. Když jsi vliv měl, vždy jsi zklamal a za prachy z koryta kolaboroval.

Ty a tvoje strana jste toho napáchali už dost. Místo silných řečí bys měl prosit na kolenou občany ČR za odpuštění, že jsi jako spoluviník modrých parazitů pomohl nastartovat marasmus, který po opuštění programu u VV, které kolaborovaly jako kdysi vy a Lidovci, dnes graduje.

Od kalouska nebo nečase se ničím nelišíš. Nebo snad jedním přece: jsi ještě větší podrazník!

Doufám, že lidé, kteří nechtějí další vládu modrých parazitů, se nespletou a nebudou vás volit jako alternativu. Protože jí nejste a okamžitě za koryta znovu kolaborujete, jak jste to už ukázali minule.

ZELENÍ S LIŠKOU V ČELE, KTERÝ ZA KORYTO OD TOPOLÁNKA POPŘEL VLASTNÍ PROGRAM A PODVEDL SVÉ VOLIČE, JSOU NEVOLITELNÍ !!
30. 07. 2011 | 12:37

kim napsal(a):

dodám jen, že nemáš přírodovědecké vzdělání. Jako Bursík, Jaujau a podobná ESA. Ekologii nerozumíš, pouze se živíš politickým žvaněním. Nemáš ani špetku důvěryhodnosti !!

Jako chemik kalousek nerozumí ekonomice. Stráský ekologii. John vnitru. Atd atd... Jseš s nejodpudivějšími dinosaury z jednoho hnízda!!
30. 07. 2011 | 12:42

DDD napsal(a):

Marty:
no pokud se ti nelíbí demagogie, zamysli se nad vlastním příspěvkem. "Tímto způsobem dehonestují názory a životní postoje kvalitních lidí" je skvělý příklad blolševického myšlení. Kdo s nái souhlasí je kvalitní člověk, kdo s námi nesouhlasí je člověk podřadný. Naše (v tomto případě zelené) názory jsou jediné správne. Proč? Protože to říkáme, my to prostě víme. A v tom je celý problém, ekologie se změnila v ochranářství a věcná debata se změnila v otázky víry. Nejde o to, jak zastavit přemnožení kůrovce v kulturní krajině, jde o to dokázat si, kdo má pravdu. Svět je rozdělen na zelené dobroděje co mají pravdu a stupidní nenáviděný zbytek hlupců co tzv. "ničí přírodu" a nic nechápou. Jedním slovem se to nazývá ideologizace.
No a Mojmír Vlašín je zástupce určité teorie, nepříliš šťastně navíc spojuje svoji odbornost enviromentalisty s aktivismem. Jakmile se rozhodnete být praktickým aktivistou činným ve zpolitizovaných kauzách, nemůžete čekat, že si jako odborník udržíte zdání objektivnosti a nezávislosti. Navíc, kdo zná akademické prostředí, ví jak to chodí, o peníze je stejný boj jak v byznisu, ne li horší. No a na zkoumání aktivit neregulovaného kůrovce na Šumavě mají nekteří odborníci tuším z JČU grant v hodnotě kolem 150mil Kč. V místním akademickém prostředí nevídaná suma, takže hodna boje. Co chybí místní populaci nejvíce je kritické myšlení, zatlučené do země za komunismu a dosud znovu neobjevené. Projevuje se to jak při úvahách o kůrovci tak třeba při vobách nebo sjednávání půjček.
30. 07. 2011 | 12:43

zahradník napsal(a):

Marty: naprostý souhlas! Takhle hezky bych to ale nenapsal, protože když čtu o současném dění na Šumavě, vytanou mi na mysl toliko velmi sprostá slova a vše ostatní jde stranou. On to byl opravdu pitomý nápad udělat zasloužilého turistu šéfem Šumavy - ale co by člověk čekal od ssoučasného ministra životního prostředí, že ano...
30. 07. 2011 | 12:48

DDD napsal(a):

kim: no jak známo, Liška je přesvědčením v podstatě marxista..... je to vlastně ten nejsprávnější zelený z hlediska EU tradic, protože je to ten pravý meloun, zelený povrch rudá dřeň ;). Takže Topola bych mu o hlavu netloukl, to byla jen taková politická klička ....
Jo a Brdy jsou vojenský újezd už od dob první republiky, takže vstup 20ti američanů by devastaci nespíš moc neprohloubil. Ve stovnání s tankovou střelnicí je myslím radar zcela benigní ;). Nebo jsi z těch placených anti-radar-pro-Putinovských diskutérů ;)? Stará dobrá metoda Ruska už z dob KGB, anonyně finančně podporovat nevládní organizace vhodného zaměření a mezi naivní členy nasazovat agenty, směrující jejich naivitu a nadšení pro-ruským směrem.....
30. 07. 2011 | 12:50

Petr napsal(a):

Vážený pane Liško, vy a vám podobní neustále zvyšují antipatie občanů vůči skutečným ochráncům přírody. Všechny kroky zelených aktivistů vedou jen k dalšímu poškozování a ničení přírody. Zákazy žárovek, nesmyslný boj proti CO2, bez něj by na zemi nemohl existovat život, dogmata místo vědy, dotování neefektivních a nedokonalých "obnovitelných zdrojů", manipulace, lživé argumenty a trvání na středověkém systému dogmat směřuje jen k další nenávisti vůči zeleným ekologům.
A občané již nerozlišují mezi ekologisty a skutečnými ekology. Vaše politika vede jen k nenávist a konečné katastrofě a obrátí se proti vám. Rudé komunisty vystřídali zelení. Je mi vás líto!!!!!!!!!!!!!
30. 07. 2011 | 12:50

Gerd napsal(a):

Pane Liško,
a za zachování jakých porostů smrku vlastně bojujete? Když vezmu skladbu smrku na Šumavě, pak z 5% se jedná o původní šumavský kultivar smrku ztepilého a z 95% o zavlečený nepůvodní druh alpského kultivaru smrku ztepilého. Jaký druh smrku se tam kácí? Podle mého soudu bojujete za zachování nepůvodního alpského kultivaru smrku ztepilého. Tohle ale nemá společného s ekologií vůbec nic. Tak jaké jiné zájmy hájíte?
Bez dosadby původních dřevin Šumavu zachovat nelze, neměla by se z čeho obnovit.
30. 07. 2011 | 12:54

DDD napsal(a):

Gerde, Liška pochopitelně bojuje o překročení 5% hranbice volitelnosti v příštích volbách, se smrkem to nemá co dělat ;).
30. 07. 2011 | 12:56

DDD napsal(a):

Zaujala mě ovšem myšlenka zatloukání hřebíků do kmene jako ochrana přírody proti kácení. Ze zkušenosti vím, že motorovka by za cenu rychlé likvidace řetězu i toto asi zvládla. Nicméně taková ta nepěkná mašina s ramenem, co chytne kmen, podřízne ho a následně prožene mezi ozubením a odvětví asi hřebíky neřeší, nebo se pletu?
Otázka je ale právní aspekt, byl by radikální enviromentalist aodpovědný za zničené stroje? Úmysl je zjevný...
30. 07. 2011 | 12:59

Pavel napsal(a):

Přečetl jsem si 6. Liškových bodů. Vůbec neřeší problém kůrovce. Jeden bod mluví o rozporu správy parku a obcí. To asi platilo za panování DUHA. Dnes jsou obce zajedno z vedením parku a podporují zásah proti kůrovci.
30. 07. 2011 | 15:16

Pavel napsal(a):

Omlouvám se. ...s vedením
30. 07. 2011 | 15:19

Gerd napsal(a):

DDD,
i když je v české populaci procento těch hloupějších přeci jen značné, těžko najde 5% takových blbců, aby Lišku a jeho Zelené volili. Základna jeho skalních příznivců je kolem 3% a s nimi se nikdy do parlamentu nedostane. Někde musí ještě schrastit 2% populace, a to půjde po zkušenostech s Liškou, Biomasou a Bursíkem ve vládě Topolánka a Kalouska jen těžko. Buď si Liška riskne ztrátu skalního jádra ekoteroristů a přestane omílat ty jejich bludy, nebo se do parlamentu dostane jen stěží.
Pořád mě ale zajímá, jak cenné stromy vlastně Zelení na Šumavě chrání. Stojí vůbec nepůvodní alpský kultivar smrku ztepilého za takovou ochranu?
30. 07. 2011 | 15:22

Marty napsal(a):

DDD
I kdyby platila Vaše teze že "ekologie se změnila v ochranářství a věcná debata se změnila v otázky víry", tak kdy by nemělo platit "ochranářství" v té nejpřísnější možné formě dané zákonem, když už ne v případě Národního parku = nejpřísnějšího možného stupně ochrany přírody v ČR? To že existují různé modely, jak nakládat s přemnoženým kůrovcem v Národním parku nikdo nezpochybňuje. Avšak o tom, jaký model bude v případě Šumavy uplatněn přece nemůže rozhodnout politický dinosaur bankovní úředník. Ptám se jaký personální background může Stráský mít, kdo mu radí, s pomocí čeho si může vydobýt alespoň nějaký respekt obce přírodovědců? To přeci není žádná ideologizace! Proč dělá šéfa České národní banky respektovaný ekonom bankéř a ne profesor ekologie?

No a na zkoumání aktivit neregulovaného kůrovce na Šumavě mají nekteří odborníci tuším z JČU grant v hodnotě kolem 150mil Kč. V místním akademickém prostředí nevídaná suma, takže hodna boje...
... to jsme zase zpátky u těch peněz ... trapné!
30. 07. 2011 | 20:16

jogín napsal(a):

Nekádroval jsem Stráského, ale pamatuji si, že jako ministr zdravotnictví jedině on snížil náklady na léky. Zavedl limity rovné nejlacinější variantě se stejným složením a firmy musely s cenami dolů. Takže soudím, že používá selský rozum.
30. 07. 2011 | 22:05

zahradník napsal(a):

jogín: selský rozum? To ano. Bohužel, převládá naprosto neodůvodněný mýtus, že selský rozum je zdravý... :-))
30. 07. 2011 | 23:43

Sylva Šauerová napsal(a):

Vážený pane Liško, to je všechno O.K., jen - domníváte se - že "lidé z okolí prezidenta republiky ... rádi evropské právo podceňují" ? To si nemyslím. Vztah těchto osob k českému právu je po léta obecně dobře znám. A pokud jde o právo evropské, zde nejde o "podcenění", nýbrž o přezíravou IGNORACI, to abychom nazývali věci správnými jmény. Krátí se to ale, krátí. Již jen pár mezinárodních ostud a bude to za námi ... :-)
A ještě off topic : kvituji s potěšením, že se preference Zelených "hnuly" a v mém okolí zaznamenávám stále více lidí, kteří se ve volbách 2010 rozhodovali mezi ekology a jinou stranou (většinou volili K. Schwarzenberga). Dnes by se přiklonili k Zeleným. Řekla bych, že to je dobrá zpráva. S vědmím staršího a zkušenějšího (haha) pak dodávám : pracujte, pracujte, pracujte.
S pozdravem
31. 07. 2011 | 10:13

kim napsal(a):

Liška není rudý, ale modrý. Za teplé korýtko by mu kůrovec nevadil a už historicky s ODS za korýtko kolaboroval :-)

Co se týče Stráského, je taky modrý. Papaláš ODS na všechno. Třeba "odborník na legislativu a kůrovce". Jako Liška je "odborník ekolog". Tito 2 pánové jsou ze stejného hnízda a za prachy udělají všechno. Postup na Šumavě je typická ukázka právního rozkladu ČR, kdy se rozhodne bez patřičného právního krytí a viníci jsou prakticky beztrestní. Jako Vondra v cause Promopro nebo Drobil při tunelování SFŽP.

Vidíme, že exploataci Šumavy umožňují poměry, které umožňují i tunelování státního rozpočtu na straně druhé. V této souvislosti je dobré připomenout, že akcie LČR (anonymní, jak jinak!:-)drží díky politicky dosazeným ředitelům z vlády, ODS a slouží na její financování. Dále ODS drží anonymníé akcie i těžařských firem. Jiné politické strany jsou na tom obdobně. Nu a Kalousek právě zrušil daně z dividend ! .-))))

Nu a rezonanční smrkové dřevo ze Šumavy by bylo hřích nechat v lese ladem i když jde o národní park. Co je doma, to se počítá a důvod na přestoupení zákona se vždy najde, zvláště, když nejvyšší hlava pomazaná má doživotní imunitu ! ( po anonymních akciích další originelní přínos české "pravice" ČR a světu !) ...:-) --- aneb typický tunel české pravice.

O "záchranu" lesa jako takového tu vůbec nejde. Ani nemůže. jen příroda dokáže vyloučit to, co je neživotaschopné a zvýhodnit to, co je odolné. Kůrovec je na lese závislý, spolupůsobí jako faktor přirozeného cyklu rozpadu jehličnaté tajgy a nikdy les nevyhubí, bo by byl proti sobě. Přírodní zákony, na rozdíl od lidských, jak vidíme i v našem státě, platí vždy a všude. Platí i na Šumavě, jak můžeme vidět i pár desítek metrů za hraniční čárou. Přírodní zákony platí i u nás, ale neplatí zde zákony právní. Protože nejsme právním státem. Nad právem zde mají navrch zákony trhu. Nejlepším příkladem je právě Šumava ! :-))))
PS: pravičáci (myšleno 3% nejbohatších) už ekonomicky zlikvidovali rozkrádáním a neplacením daní republiku. Na Šumavě se o to pokoušejí také.
Místní přispěvovatele, recitující jednoduché modré ekonomické poučky, které nikde neplatí, ani v ČR, jak už všichni víme, a zde recitující jednoduché modré přírodní poučky, nepokládám za pravičáky.
Vzhledem k tomu, že ten, který podporuje šílenou ekonomickou, zdravotnickou (české Sicko), sociální a školskou politiku modrých parazitů, kteří mají zastropované odvody, nebudou platit daně z dividend apod...,aniž není miliardář, může být jen hlupák, že ten, kterému nevadí šílená korupce a nekompetentnost ve vládě, posílající stát ke dnu, ten, kterému nevadí rozvrat, může být jen hlupák a že ten, který ještě dnes opakuje modré jednoduché poučky, ať se týkají ekonomiky nebo ekologie, může být jen hlupák, považuji je za hlupáky :-)
31. 07. 2011 | 13:23

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Bobek Miroslav · Boudal Jiří · Brenna Yngvar · Bureš Radim C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Černý Jan · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Dienstbier Jiří · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fábri Aurel · Fafejtová Klára · Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gazdík Petr · Glanc Tomáš · Groman Martin H Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrbková Lenka · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Chlupáček Ondřej · Chromý Heřman · Chýla Jiří J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kohoutová Růžena · Kolínská Petra · Kopecký Pavel · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Novotný Martin O Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Paroubková Petra · Passerin Johana · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Pikora Vladimír · Pilip Ivan · Pixová Michaela · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rath David · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Syrovátka Jonáš Š Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vích Tomáš · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojta Vít · Vojtěch Adam · Výborný Marek W Wagenknecht Lukáš · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy