Proč v roce 1989 padl socialismus

20. 11. 2007 | 19:28
Přečteno 7293 krát
Jako kdyby to bylo včera. Šli jsme z poslední páteční přednášky: já, Lukáš, Markéta, Alice, Blanka a pár dalších studentů z kruhu. Zavazadla jsme nechali v samoobslužné úschovně na Hlavním nádraží. Jako číselný kód jsme použili datum toho dne: 17111989. A šli jsme rozvracet socialismus.

Ne, nebudu se chlubit šrámy z Národní třídy, protože jsem žádné neměl. Ale vrátil bych se k tomu, co nás tehdy vlastně vyhnalo do ulic. Bylo to přesvědčení, že socialismus musí nutně zkrachovat, a že už bylo vlastně dávno na čase.

K názoru, že socialismus se musí jednou zhroutit, jsem došel koncem května 1982. Pamatuji si to poměrně přesně díky tomu, že se tehdy právě chýlila ke konci krátká válka o Falklandy, kterým tehdejší komunistické sdělovací prostředky tvrdošíjně říkaly Malvíny. Komunisté totiž fandili argentinskému diktátorovi Galtierimu, který válku vyvolal. Lumpové zpravidla fandí jiným lumpům, tak už to chodí. Říká se tomu solidarita.

Mým tehdejším přelomovým zážitkem byla krátká školní exkurze do národního podniku Šroubárna v Žatci. Do tovární brány jsem vcházel jako mladý a naivní zastánce socialismu s lidskou tváří, za což mohla zásoba starých časopisů z roku 1968 deponovaná u babičky na půdě. Ven jsem vycházel s názorem, že kapitalismus se musí jednou vrátit, jinak všechno půjde do kytek. Když dnes slyším nebo čtu agresivní bláboly přemoudřelých levičáků, vždy si říkám, co dělali v roce 1982. Asi psali o "tvůrčím rozvoji marxisticko leninské politické ekonomie" a nikdy neviděli socialistickou továrnu zevnitř.

Co jsem v továrně viděl tak šokujícího? V zásadě nic moc: poklidné ležérní tempo běžného pracovního dne, dělnickou třídu popíjející pivko, hrající karty anebo spící tvrdým spánkem sociálně spravedlivých. To vše v kulisách malebného industriálního skanzenu, kde i školákovi muselo být jasné, že poslední velké investice byly provedeny před rokem 1948. Chloubou továrny pak byla výroba samořezných šroubů značky TEKS v americké licenci (http://www.thread-rite.com/teks/). Závěr: jestli ani šrouby nejsme schopni dělat bez pomoci imperialistů, pak socialismus musí skončit v průšvihu.

Režim ovšem nepadl proto, že by nastala ekonomická krize a lidé hladověli. Koneckonců, zdravotnictví i školství bylo zdarma, cestování bylo sice omezené, stejně jako nabídka v obchodech, ale kvůli tomu pokojní Češi revoluce nedělají. Důvodem, proč jsem já a mnozí jiní 17. listopadu šli do ulic, bylo opovržení hlupáky, kteří nám vládli. V onen rozhodující den překonalo nashromážděné opovržení pocit strachu a vyvřelo na povrch.

Proč tolik opovržení? Až do svých bezmála 23 let jsem žil v režimu, kde všechno bylo jen jako: namísto podniků od slova „podnikat“ socialistický šlendrián, namísto skutečných novin propaganda, namísto peněz poukázky na aušusové zboží ze státních obchodů, namísto vlády jen gubernátorský úřad řízený z Kremlu. A tak to bylo se vším. Slavné vyspělé české školství spočívalo ve výcviku opic učených nazpaměť jinými vycvičenými opicemi. A zdravotnictví? Pamatuji si na matku svého spolužáka ze šesté třídy. Lékaři ji nechali zemřít, protože dialýza byla drahá. Nešťastná paní neměla protekci od komunistů – takže sbohem. (I dnes nám chtějí někteří zločinci naordinovat socialistické zdravotnictví, že je prý úsporné. Ano, někdo tak uspoří třeba třicet let života.)

Toto jsem měl tehdy 17. listopadu na mysli. Šlo o opovržení hloupými panáky, kteří nám vládli, i vztek na sebe samotné, že jsme si to tak dlouho nechali líbit. Od té doby jsem nikdy neměl pocit, že všechno je jen jako. Zda něčeho lituji? Jen toho, že komunistická strana nebyla zakázána a její majetek zkonfiskován. Bylo by správné tento omyl napravit, a na dobrou věc není nikdy pozdě.

Význam 17. listopadu je zlehčován. Že prý šlo o předem připravenou akci StB. Ale houby s octem. Nešli jsme tam tenkrát jako zmanipulovaný dav, ale z dobře promyšlených důvodů. A jestli kolem tehdejší demonstrace StB kula nějaké pikle, tak se jim zatraceně vymkly z rukou.

A ještě terminologická poznámka: 17. listopadu se nezhroutil komunismus, ten nikdy nebyl, protože jde o utopii, která nikdy fungovat ani nemůže. Ten den padl socialismus ve smyslu státem řízené ekonomiky, což by si měli pamatovat socialisté všech barev: rudí, hnědí i oranžoví. Ten den ráno jsem ještě vstával jako nevolník socialistického režimu; večer jsem již uléhal jako člověk, který má svobodu na dosah ruky. A který si ji už nikdy nenechá vzít.

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Martin napsal(a):

Kohoute, jako vzdy zjednodusujici propaganda. 17. listopadu ovsem, padl socialismus, ale ne ten o kterem vy pisete "ve smyslu statem rizene ekonomiky", ale ve smyslu statem vlastnene ekonomiky. Socialismu ve vasem smyslu se stale dari velmi dobre, nebot ve vasem smyslu je pulka sveta socialisticka a stat nejakym zpusobem ridi ekonomiku.

A krachu sveta jsem si jaksi nevsiml :)
20. 11. 2007 | 20:25

PatientO.T. napsal(a):

Úplně stejnou zkušenost jsem udělal v roce 1985, kdy jsem byl spolu s jinými kolegy mediky nahnán na "dobrovolnou" brigádu do n.p. Marila Rokycany. Tolik lidí placených za nicnedělání jsem na jednom místě do té doby neviděl. Spánek, tlachání, pití piva přidávání těch nejshnilejších plodů do právě vyráběných marmelád jen tak pro radost, krádeže, atd., atd. A ten povyk, když přivezli vagón meruněk; celá fabrika se seběhla se síťovkami... Hlavně, že všichni měli placené zaměstnání a nikdo neprotestoval. Byl jsem také za tuhle lekci (snad) politické ekonomie velmi vděčný. Potvrdil jsem si v praxi (která je, jak známo, kritériem pravdivosti), že mezi nohama a socialismem není rozdíl, obojí vede do prdele (sorry, pane Stejskale).
20. 11. 2007 | 20:41

vlk napsal(a):

Kohout si nastavil laťku na hodnotu blábol a s obdivuhodnou zarputilostí se na této úrovni drží.

Tak mladému geniovi bylo už v 82 jasné, že komunismus musí skončit! Úžasný chlapec, proč si vlastěn neotevře věštírnu? Defty, Slepý mládenec, Královna ze Sáby a Langrova věštkyně Klimešová budou za nýmandy. Vroce 82 pád komunismu a rozpad východního blogu nepředvídali ani velmi fundovaní kremlologové ve Spojených státech. Ovšem Kohout ano.
Mno Šroubárny Žatec.... Pěkná kauza . Znám ji detailně. Šroubárny zprivatizoval jeden z nejdravějších českých privatizátorů. Zainvestoval tam novou techniku - třeba skvělou žíhací pec, a docela dost podobných věcí. Rozjel to správně po kapitalisticku. Jak se to Kohoutovi líbí. Výsledek? Firma už je , přes všechny možné oživovací pokusy a to i velmi netradičními metodami, čtyři roky v konkursu.
To ,co bolševik jakž takž, se starou technologií držel při životě, nepřežilo náraz kapitalismu v Čechách..Kapitalismus se vrátil, jak siKohout představoval, a ve Šroubárně šlo všechno do kytek....
Jinak pěkné jak Kohout a spol. šli rozvracet socialismus. Kdyby nebylo jistého Gorbačova a kdyby tento nebyl ponechal MaĎarům v časném létě 89 volnou ruku, když otevřeli hranice pro východní Němce, a kdyby tento nebyl Honeckerovi a dalším betonovým hlavám nezakázal střílet do demonstrantů v Drážďanech, tak tady bolševik byl do dneška.
A pravděpodobně jsme dnes potichu nádávali v hospodě na nějakého Jakeše, že se ani národa nezeptal, na to, že Rusáci v Brdech zase postavili nový radar, nadávali jsme na to, že v sámošce je jen jeden jogurt a není nízkotučný, plný škrobu, na to že si nemůžeme koupit v jiné sámošce naložené maso nagril jako v Německu nebo jako u Meinla, kde z něj právě oloupali penicilín. Chápu, že Kohoutovi by chyběl Blesk místo Ruďasa. A že chce ,a by ti ,c o drží od všeho klíče měli jistou inteligenci a ne IQ rohožky. Však oni dosvědčují, že mají,stačí sena tu sestavu podívat.
A to mne svojí tupostí komoušký režim popouzel ještě více než Kohouta! Proč já ho vůbec čtu?
20. 11. 2007 | 20:50

vlk napsal(a):

pro Patient O.T.
mno taky dobrej příklad! taky znám. Marila byla snad první podnik v ČR neli v ČSSR, který nepřežil nástup kapitalismu. Opět- perfektně zprivatizován českou cestou! Lidé z Rokycan na to do dneška nezapomněli. Přesto, že personál už nekradl, a meruňky přestaly být divem pro celou fabriku. Kradl kapitalista.
20. 11. 2007 | 20:53

bezvýznamnýbambula napsal(a):

Ano, máte pravdu pane Kohoute, jistě, byl to Social-is-mus a Dikta-kreatůra, ...jenomže my tu máme dnes, bohužel, Kapital-is-hnus a Domu-krad-si-ji.

Co na tohle řeknete, myslíte, že se někdy dopracujeme toho, abychom přestali krást a opravdu jeden druhého respektovat...?

Já myslím, že ano, já na zázraky věřím, ...a co Vy?
:-)
20. 11. 2007 | 20:55

PatientO.T. napsal(a):

2 vlk: to bylo zřejmě tím, že jsme tam už nepracovali my, studenti... Teď vážně: Přál byste si, abych všechny své zážitky z tzv. socialismu abstrahoval do doby "porevoluční"? Co má privatizace podniku společného s tím, jak Marila fungovala před r. 1989 víte asi jen vy.
20. 11. 2007 | 21:09

frankie napsal(a):

Vivat, vivat, vivat:
"Slavné vyspělé české školství spočívalo ve výcviku opic učených nazpaměť jinými vycvičenými opicemi."
Zde máme důkaz! Jaký jiný důkaz by mohl kdo ještě chtít? O panu Kohoutovi, myslím.
A ještě. Typický kruhový odkaz (logický nesmysl) "výcvik opic učených nazpaměť jinými vycvičenými opicemi" Rozumíte tomu, prosím, někdo? Mimo pana Kohouta, myslím.
Jen slova pro slova. Smysl žádný. Propaganda.
20. 11. 2007 | 21:27

vlk napsal(a):

PatientO.T.
je to celkem trivální. Vy a Kohout jste viděli , že socialismus nevydrží. Ve dvou firmách. Obě dvě nevydžely českou formu kapitalismu. Tedy toho lepšího, co muselo přijít.Marila totálně rozkradena svým továrníkem. Šroubárna přivedena zu grund svým kapitánem průmyslu.
20. 11. 2007 | 21:30

PatientO.T. napsal(a):

2 bezvýznamnýbambula: Vám někdo brání v tom, abyste přestal krást a začal respektovat druhé? Nebo jen nechcete vyčnívat z řady?
20. 11. 2007 | 21:31

Karel napsal(a):

Moc pěkný blog pane Kohout...mluví mi z duše, ale koukám, že v diskuzi jako vždy nechybí už takový kolorit všech blogů soudruh Vlk a s nim další socialisticka ,,inteligence,, LOL
20. 11. 2007 | 21:35

PatientO.T. napsal(a):

2 vlk: Tak jinak, pane. Jak to, že Marila vydržela 40 let socialismu při tom všem, co jsem tam viděl? Její existenci někdo patrně platil. Jakými penězi a proč, ptám se. O privatizované Marile nevím nic, nebudu tedy o ní hovořit, beztak nemá s tematem blogu nic společného.
20. 11. 2007 | 21:35

louda napsal(a):

Největší blud levičáku-nebo mýtus? je, že tu byli prosperující socialistické fabriky které rozkradli kapitalistický keťasi.Za 40 let
fungování to byli povětšinou morálně a materiálne optřebované závody, bez vlasních aktiv, které
neměli na účtech žádne finance na
nadejchnutí v nových podmínkách-
všechno jim vždy vzalo koncem roka ministerstvo a fabrika pak musela škemrat ústřední orgán o investice. Je mi 54 a já tu dobu moc dobře pamatuji i když sem nezaměstnaný a měl bych proč nadávat na současný režim.Ale pravda by měla zustat pravdou
20. 11. 2007 | 21:36

PatientO.T. napsal(a):

A ještě 2 vlk: Nejprve padl socialismus, vyčerpán sám sebou. Až pak se privatizovalo. Jak a s jakými výsledky není předmětem diskuse.
20. 11. 2007 | 21:38

Karel napsal(a):

Pro Bezvýznamnýbambula - ,,Co na tohle řeknete, myslíte, že se někdy dopracujeme toho, abychom přestali krást a opravdu jeden druhého respektovat...?,, LOL to
jsem trochu nepochopil proč se ptáš na tohle pana Kohouta ?? na to se zeptej sebe a nás všech ...vysvětli mi jak souvisí korupce s kapitalismem?? to, co se u náš děje co se týká korupce to je dědictví naší zdegenerované morálky socialismem a pokud tomu nevěříš tak se podívej do zemí kde ,,socialismus,, nezazili jak tam funguje ten tvuj ,,spatnej, hnusnej ,, kapitalismus...podivej se treba do Irska a do jiných vyspělích zemí.
20. 11. 2007 | 21:41

alena-m napsal(a):

to Kohout -pekny clanek
20. 11. 2007 | 21:43

frankie napsal(a):

MedikO.T.
Asi jsem poněkud mdlého rozumu, když ani při nejlepší vůli neumím najít ve Vaší argumentaci smysl. bezvýznamnýbambula krade? Jakpak to víte? Konkrétně, prosím, ne žvásty ze žvástů.
"Co má privatizace podniku společného s tím, jak Marila fungovala před r. 1989 víte asi jen vy." Jakpak víte, že on ví? A pročpak spojujete nespojitelné? Fungovala - zkrachovala. Lze to napsat jasněji? Jen fakta, prosím.
20. 11. 2007 | 21:43

Karel napsal(a):

vyspělých ,, samo. omlouvám se, ale píšu to moc rychle a navíc mám nějakou špatnou klávesnici takže když píšu moc rychle tak mi nereagujou moc háčky a čárky apod.
20. 11. 2007 | 21:45

PatientO.T. napsal(a):

Jste evidentně poněkud mdlého rozumu. Ani číst neumíte. Sbohem a E.O.C.
20. 11. 2007 | 21:47

Karel napsal(a):

Pro frankie - Marila pred rokem 1989 fungovala?? LOL a vy jste prilit odkud?? máte k tomuto vašemu vyjádření nějaká fakta nebo jste to jen tak plácl do větru?
20. 11. 2007 | 21:48

jarpor napsal(a):

Dobrý večer,
Karle, máte pravdu, ale těžko s tím prorazíte.
Bohužel, ty roky pod vedením jedné strany a zvláště v návaznosti na nástup strany po skončení jedné drtivé války, se podepsaly na charakterech daleko více, než si to jsou někteří schopni přiznat.
A jsou takoví, kteří to nepřiznají a neuvidí nikdy. A se svým přesvědčením, jak je ten kapitalismus, trh a to všechno okolo hnusný a nespravedlivý, bohužel, zemřou.
Pěkný večer
20. 11. 2007 | 21:55

vlk napsal(a):

Karlovi
inu vy jste nejspíš dvojče od kohouta. I vy jste jistě v r. 82 viděl , že socialismus končí.
A to Gorbinastoupil tuším až o 4 roky později. ......
Gratuluji!
20. 11. 2007 | 21:56

Honza napsal(a):

Pro autora: dekuji, mluvite mi z duse.

Pro bezvyznamneho bambulu. Ja nekradu a moji pratele taky ne. Pokud kradete vy, jdete se udat, pripadne navstivte odborneho lekare. Tyhle trivialni, pausalizujici odsudky jsou k nicemu.
20. 11. 2007 | 22:01

vlk napsal(a):

Patient O.T.
ne ,socík nepadl vyčerpánsám sebou. Socík padl proto, že to Gorbi dovolil. Pokud by byl býval zvolen politbyrem na jeho místo jeho protikandidát Ustinov, tak tu bolševik byl ještě dneska.
A Kohout byl nejspíš nkde za kádrovou rezervuna Státní plánovací komisi nebo v Prognosťáku.
A to jak se privatizovalo je předmětemdiskuse. Protože Kohout sivybral fabriku, jejíž osud je pro nástup Kohoutem předvídané éry v r. 82 /sic!/ víc než výmluvný. Marilu jste uvedl sám.Nemohu za to, že Kohout neuvedl karosu Vysoké Mýto a vy třeba Autopal Kbely nebo brisk Tábor.
Zřejmě vámunikla pointa toho, proč jsmeto psal. Že pokud by Šroubárnu Žatec navštívil / Marilu už ne, tam stojí místo ní Liedl/ stejný okultisticky vybavený jedinec jako byl Kohout, musel by ve Šroubárně věstit zánik kapitalismu. Což si osobně nepřeji. Pravda ta pointa není úplně zřejmé.Vyžaduje úvahu.
20. 11. 2007 | 22:03

Tomáš J. Kliment napsal(a):

Vážení diskutující,ono se velice těžko přiznává,že Pavel Kohout mluví pravdu,že?:-)Daleko veselejší je omílat konspirační teorie,nadávat na současné poměry-protože on ten listopad 89 za nás stejně udělal někdo jiný:-)))))Prosperujícího tu před rokem 89 bylo máloco.Tedy skoro nic.Papír snese všechno a soudruzi si dokázali zařídit prostě jen to,že se tak nějak prosperovalo,ale vždy na úkor jiného.Prostředky na jednom místě vydělané se přelévaly do nevýdělečných "podniků",protože v režimu,kde všechno patří všem,je těžké mluvit o podniku.Zaměstanci chodili do zaměstnání,kdo nechodil,schytal to,protože bylo jedno,kdo a co dělá,jakou má kvalifikaci a předpoklady pro tu či onu práci,chodit do práce prostě byla povinnost.Ale pracovat-to už se v mnoha případech příliš nenosilo.Každý,kdo chtěl být "někdo",nemyslel jen na prosperitu svého národního podniku,ale především na "malou domů",protože co je doma,to se počítá.Jak pak tohle mohlo fungovat při budování klasické nesocialistické ekonomiky,to jsme všichni poznali.Pořád tady nadáváme na vlády.Celých 18 let se některým lidem nelíbí vůbec nic.Ale vláda a naši zástupci v parlamentu,v zastupitelstvech,starostové atd.,ti všichni většinou v těch poměrech vyrůstali a žili.Takže jsou reprezentativním vzorkem občanstva tohoto státu.
Pokud Pavel Kohout zažil to,o čem píše,zažil jen a jen holou pravdu.Jen v jedné věci se trochu mýlí.Socialismus nezkončil Plíží se nejen Českou republikou,ale stává se morem Evropy.
20. 11. 2007 | 22:03

dej2 napsal(a):

Už je z něj bambula úplně bez významu.Jsem rád,že tady opět nechybí všem známý Wolf.Pravděpodobně se ještě objeví Kája Mlynářovic.Ale pane Kohout nenechte se odradit.Je to opravdu dobrý příspěvek.Právě proto všechny tyhle potrefené husy tolik kejhají.Díky.
20. 11. 2007 | 22:04

Terry napsal(a):

Proč v roce 1989 padl socialismus?

Tak to by mě taky zajímalo. Rozhodně to nebylo kvůli cinkání klíčů.
Ale třeba se to jednou ještě dovím (dovíme), jen aby to netrvalo 50 let jako s dokumenty druhé světové války; tolik let už mě nezbývá. A třeba se pak dozvím(e), proč "musela" být ta naše sametová pseudorevoluce sametová právě vůči komunistům, proč byl záměrně ponechán prostor pro složky StB "vplynout" do nového systému, proč záměrně nebyl pro privatizaci (přes všechna varování!!) vytvořen legislativní rámec a ČR mohla "obohatit" světový ekonomický slovník o termín "tunelování"...
Těch nezodpovězených "proč" je děsivě mnoho...
20. 11. 2007 | 22:07

bezvýznamnýbambula napsal(a):

pro pana Karla a PatientaOT.

Dobrý večer, pánové, ale on je opravdu rozdíl mezi: Kapital is hnusem a Kapital is men.

Doufám, že to chápete, je to báseň křížená s akronymem lísknutá koány. Snažím se tady panu Kohoutovi prostě jenom šetřit papírem, aby zbylo místo i na vás!!!

Jinak, samozřejmě, souhlasím s vámi oběma, že krást se sice může, ale nemá, protože to je nemravné. Jistě potvrdíte.
Děkuji za reakce!
Dobrý večer!
20. 11. 2007 | 22:07

ujo napsal(a):

jen pár poznámek:
a) komunističní vládci v 80. letech nebyli (až na výjimky) příliš chytří ani charakterní ale - jsou ti dnešní vládci , ať již ti formální (tam asi bude deficit inteligence - teď jsem poslouchal na ČT Julínka - hrůza) nebo skuteční (tam asi půjde spíše o charakter) lepší?
b)autor : namísto novin propaganda - proboha čím se to dnes liší?, za peníze aušusové zboží...dnes šunty z Číny, uze niny plné kůží, strojně odděleného masa, rostlinných bílkovin atd...
c) za socialismu se skutečně většinou pracovalo 4 až 5 hod místo deklarovaných 8. Myslí si ale p. Kohout, že činnost všech těch nynějších analytiků, bankéřů, makléřů, marketingových odborníků,píárníků,sales managerů atd. atd. kteří jen přehazují výsledky práce druhých (a přitom si z nich ukusují) je přínosnější než těch 5 hodin vreálném socialismu?
D) co říká autor těm desítkám miliard odplývajícím do zahraničí - a to jsou jen ty legálně přiznané?
Nakonec něco... autor je nositelem známého jména - zamyslel se někdy nad tím jakým vývojem prošel jeho jmenovec? nenapadlo ho, ))jestli se nyní nenachází ve svazáckém období PK ( toho dospělého)?
20. 11. 2007 | 22:07

vlk napsal(a):

dej2
ano,nechť s eKohout nenechá odradit! člověk s epotřebuje sem tam zasmát!

Někdy i adoraci,která ho obklopuje a její autoři.To už je pak docela zábavná taškařice. Jen tak dál. Co kdyby náhodou přišel Karel Mueller a vnesl sem pár argumentů. To by pak klauniáda šla docela ztěžka. Tak si to užijte.
20. 11. 2007 | 22:10

vaclavhorejsi napsal(a):

"socialisté všech barev: rudí, hnědí i oranžoví"

Kdybych to komentoval uprimne a od srdce, tak me pan Stejskal okamzite smaze...
Tak aspon: FUJ, FUJ, FUJ, Kohoute...
20. 11. 2007 | 22:13

Ford napsal(a):

Je zvláštní že u sousedů v Německu žádný český způsob privatizace nebyl a každý rok tam zkrachuje několik desítek tisíc firem. Od zcela neznámých až po světově profláklé (Grundig, Benq-Siemens).

Aaaach ten socialismus.... divoké večírky v kobce rozvodny. To za prohnilého kapitalismu už asi nehrozí.

Aaaach ten socialismus a jeho budovatelé, kteří s láskou pečovali o svěřené stroje a tím dosáhli jejich úžasné 40-leté životnost.
20. 11. 2007 | 22:14

dej2 napsal(a):

A funguje to.Je úplněk a kňučí na měsíc,a kňučí.A pro T.J.Kliment,vyjádřil jste to velice přesně a srozumitelně.Ale to musí člověk CHTÍT pochopit.Poslední odstavec tvrdý,ale bohužel pravdivý.Díky i Vám.
20. 11. 2007 | 22:27

bezvýznamnýbambula napsal(a):

Dobrá, tak jenom ještě jednu takovou krátkou noticku na závěr, a pak už přísahám, sem nikdy nepolezu.

Já si prostě myslím, že Kapitalismus a idea moci Akcionovat svůj podnik, protože ho již nemohu rozšiřovat na vlastní náklady sám, tak jak to kdysi blahé paměti ve své plesnivé kůlničce ve Vysočanech pod vinohradem udělal starý Kolben tím, že se spojil s Daňkem ve Slaném a posléze fůzoval s První českomoravskou strojírnou v Libni, je jistě chvályhodná a dobře vymyšlená, ovšem musí se to dát přežít.
Jakmile začnou Mafiózní manýry Establišmentu odnášet lidi, tak je něco špatně, to se na mne nezlobte. Kupní síla obyvatel v zaměstnaneckém poměru je tady u nás prostě tak mizerná, že už i pan Premiér to dokonce pochopil a navrhl termín pro přijetí Eura raději posunout o padesát let do neurčita.
Také se mu zdá rok 2012 jako brzy, ...proč asi...
20. 11. 2007 | 22:34

jarpor napsal(a):

pro T.J.Kliment

Souhlas s Vámi. Díky.

Jen malý dodatek. V konci 70.let jsem byl na vojně. V 10 hodin dopoledne se těžko dalo domluvit s lampasákama, byli většinou namol. A pokud byli střízliví, v soukromí říkali : Co ? Imperialisti, na nás a se zbraněma ? Proč ? Jim bude stačit, když přijdou a pustí ventilároty, papíry se rozlítají a jsme všichni v pr... .
Bylo to ve východním vojenském okruhu, kde jsme vychovávali mladé poddůstojníky, kteří pak šli na západní hranici střežit socialismus. Jaký základ si odnášeli, to ponechávám k Vaší úvaze, Vážení kritici autora.
Hezký večer.
20. 11. 2007 | 22:42

spet napsal(a):

Pane Kohoute jste přesně takový šašek, jako ti političtí agitátoři před rokem 1989. Doufal jsem ve změnu. Bohužel blbost v tomto státě kvete za každého režimu. Jen doufám,že se dočkám doby,kdy bude mít šanci především kvalita.
20. 11. 2007 | 22:42

jarpor napsal(a):

Pro bezvýznam....
Dovolím si malou radu :
Zajeďte, prosím, k obchodnímu centru nebo k supermarketu, v kterýkoliv den a bez ohledu na čas. Pokud se Vám podaří zaparkovat, nikam nechoďte, a jen se dívejte. Přemýšlejte o kupní síle obyvatel v zaměstaneckém poměru.
Pak o tom něco napište.
Hezký večer
20. 11. 2007 | 22:50

Amarook napsal(a):

to:vlk
Sovetsky blok se zhroutil ekonomicky. Kdyby tam misto Gorbacova byl nekdo jiny tak agonie mohla byt delsi a bolestnejsi, ale vysledek by byl v dlouhodobem horizontu uplne stejny.
to: bezvyznamnybambula
Lidska prirozenost je vsude stejna a cesky establisment sam o sobe neni horsi (a v mnoha pripadech je dokonce lepsi) nez jinde. Kupni sila v Cechach vubec neni spatna ve srovnani s mnoha zememi. To nevidite plne voziky v supermarketech? Jestli si snad myslite, ze "ti nahore" by vam kazdy mesic poslou milion tak jste spadnul z maliny. Hodnoty se vytvari tvrdou praci a nikoliv tim, ze "ti nahore" dekretem vyhlasi blahobyt.
20. 11. 2007 | 22:53

Martin napsal(a):

Vlku, postreh s vestirnou je naprosto presny. Rad bych dnes videl pana Kohouta jak kloubi ducha liberalniho trhu se statem ovladanou ekonomikou na modlu Ciny. A stacilo jen, aby soveti nemeli Gorbiho, ale nekoho kdo rekne, ekonomiku modifikujeme obcanska prava rozstrilime. Dnes cela pravicova elita by se hnala stejne za ziskem jako cinska elita, ktera je soubezne v jejich komunisticke strane. A pravdepodobne hnusne levicaky, kteri rikaji ale clovek je dulezity by nenavideli stejne. Jen by je pro zmenu nazyvali temi s pravicovym odchylenim. Desetiprocentni rust statem rizene polosoukrome ekonomiky by jim pry daval za pravdu.
20. 11. 2007 | 22:54

PatientO.T. napsal(a):

2 bezvýznamnýbambula: Trošku se míjíme, pane. Já jsem vám předložil jediný možný návod, jak se dočkat toho, "abychom přestali krást a opravdu jeden druhého respektovali". Musíme začít každý sám u sebe. Jinak to nepůjde.
20. 11. 2007 | 22:55

PatientO.T. napsal(a):

2 Martin: můžete ve své vlastní hypotéze upřesnit, jak by se za dané situace chovali tzv. levičáci? Bez ironie, zajímá mne to. Dík
20. 11. 2007 | 22:59

Martin napsal(a):

Amarook, Cina se zhroutila ? Konec koncu na zemi nelezi ani Kuba ci Severni Korea. Je to tam priserne, ale ke zhrouceni ekonomickemu nedochazi ani nedojde, protoze ty systemy jsou na velmi nizke urovni na kterou jejich obcane jsou jiz zvykli. Muze tam dojit k politickemu krachu, ktery obnazi nekonkurenceschopnost tech dvou modelu, ale nekonkurenceschopnost s jinym typem a nefunkcnost, to jsou velmi rozdilne veci. Jako skansen to muze fungovat temer neomezene. A jako skansen jsme mohli fungovat i my.
20. 11. 2007 | 23:01

bezvýznamnýbambula napsal(a):

Hezký večer i Vám, pane Jarpore, hmmm, jste asi z Prahy, že? Jste zaměstnanec dělnické profese? Splácíte hypotéku? ...Asi ne, co? Vybydlujete králíkárnu a Sporožiro, ...asi.
Euro bude naprostá katastrofa.
Automobilka Mladá Boleslav:
stejná produktivita práce jako v Dojčland, ale platy jako Tchajvan, proč to tak je? Hmmm?
Zaměstnanci se dvěma dětmi do Diskolandu autíčkama nejezděj, e, e, to ne-é..., ti jsou rádi, když se jakž-takž najedí a něco zbyde na čokoládu.
Za to ale nemůže kapitalismus, to máte pravdu, ...no jo, tak ale kdo teda, když se teď ve fabrikách pracuje opravdu CELÝCH 8 hodin a ne 5. (...osobní zkušenost dělníka z obou režimů vlastnoruční mám dostatečnou!)

PatientO.T.

Dobrý večer, já Vás respektuji, ...Vy mě též?
(...myslím to upřímě!:-))
20. 11. 2007 | 23:02

Martin napsal(a):

Patien, cast by rozhodne fungovala jako soucast aparatu. Ale ta cast, ktera kasle na ekonomicke ukazatele, ale preferuje cloveka, co u pravice neni zvykem by asi byla disidentama. Stejne jako stred politicke sceny.

Nemuzete poprit, ze zakladni hesla vetsiny pravicaku dnes u nas se toci jen kolem moznosti podnikat a velikosti Tlusteho penezenky. Pozice cloveka je tam nulova a hesla jako solidarita dokonce vzbuzuji hnus.
20. 11. 2007 | 23:03

PatientO.T. napsal(a):

2 Martin: Gorbačov to odpískal, protože se mu prostě zachtělo nebo proto, že socialismus padl a tedy se nedalo nic jiného dělat? (Vyjma občanské války, samozřejmě, výsledek by ale byl tentýž, byť opožděný, východní blok prostě nebyl schopen konkurovat, případ Číny to potvrzuje. Tamější dění je důsledkem ekonomické situace nikoli prozření komunistů).
20. 11. 2007 | 23:05

jarpor napsal(a):

Pro Martina

Obávám se, že jen zcela nepatrná část obyvatelstva by souhlasila s Vaší nabídkou života ve skansenu. Ale Vaše nabídka k přesídlení na Kubu nebo Severní Koreu třeba někoho osloví. Že by někoho z "levice" ?
20. 11. 2007 | 23:07

Martin napsal(a):

Patient, doufam, ze vite, ze Gorbacov cele to odpiskal na politicke urovni, ktera mu potom prerostla pres hlavu ? Glasnost ze ktere se vyvijely dalsi zmeny byla ciste spolecenskym demokratizacnim krokem. Stacilo drzet obcany za hubu, dat jim rovnou dan a iluzi svobodneho podnikani a mozna jeste dnes jsme v RVHP, ktere levnymi surovinami valcuje jaka UE tak USA.
20. 11. 2007 | 23:08

Martin napsal(a):

Jarpore, mluvime asi o necem uplne jinem. Vy o tom co obcane by souhlasili ci ne, ja o tom co je funkcni ci neni. Zakladni motto toho co pisi je to, ze system ekonomicky zkrachoval jen diky povoleni spolecenskemu. A co vice, buh zaplat pro nas za to. Ale to nic nemeni na tom, ze je celkem na jiste nizke urovni i ten dzuce model zivotaschopny.
20. 11. 2007 | 23:10

PatientO.T. napsal(a):

2 Martin: Ano, a solidární levicoví vůdci leští kanóny na Auroře a těší se na diktaturu proletariátu a světovou revoluci. Tak to máme hezky zpaušalizováno a můžeme sladce usnout...
20. 11. 2007 | 23:13

Martin napsal(a):

Patient, reknete kolik konstruktivnich hesel ODS pred volbami se tykalo cehokoliv jineho nez tucneho pandera ci presneji penezenky ?

Muzete se vysmivat levicovym heslum jako solidarita, ale reknete, kde pravice nabizi nejaky jiny obsah nez osobni materialni profit ?
20. 11. 2007 | 23:16

Čochtan napsal(a):

Pane Kohout, dobrý článek !
Z kecalů si nic nedělejte v tomhle národě je to po Švejkovi druhá nejoblíbenější role.

Já, ročník 48, věděl už ve dvanácti, že v týhle zemi nezůstanu. Nezůstal jsem.

Stejný zážitek jako Vy ve šroubárně jsem měl na "školní praxi" v opravně traktorových motorů v Praze. Jeden rok, každý pátek, v 11.třídě.
20. 11. 2007 | 23:21

jarpor napsal(a):

Pro Martina

Je-li skutečně Vaším názorem, že co pravičák, to podnikatel deroucí kůži z druhého, tedy "pravici je solidarita cizí", je těžko diskutovat. Tento pohled nesdílím.
A pokud jde o funkčnost systému, lze souhlasit, že jaká je "vzdělanostní" úroveň společnosti, takový i ekonomický systém, pokud ho ovšem izolujeme od okolního světa. Pokud se tato izolovanost ztratí, poměrně rychle dojde k výrazným změnám.

Nenapsal jsem nic víc než to, že lidé normálně v muzeích nežijí.
Hezký večer
20. 11. 2007 | 23:22

PatientO.T. napsal(a):

2 Martin: S ODS nemám nic společného, stačí? Taky vám nepředhazuji Falmera nebo Paroubka; to že jste (možná) levičák totiž pro mne neznamená, že jste nutně příznivec KSČ/M/ nebo ČSSD/b/.
20. 11. 2007 | 23:23

Martin napsal(a):

Jarpore, nic jsem nikde nepsal o podnikatelich deroucich kuzi. Kdybych neco psal takoveho, tak o pseudopodnikatelich.

A s tou vzdelanosti je to zvlastni, proc svobodny svet stahuje z mrtveho nevzdelaneho vychodniho bloku jednoho specialistu za druhym aby stavel novou informatickou spolecnost ? Vzdelanost byla slusna jak na vychode tak na zapade. Veci jinou byly priority ve vzdelani oficialne podporovane vladou ci nazvoslovi ve vzdelani.
20. 11. 2007 | 23:27

Martin napsal(a):

Patient, ja ale nikde nepsal ze mate neco spolecneho s ODS. Jen ODS je zdejsi reprezentant pravice voleny nejakym statisticky zaznamenatelnym poctem lidi. Proto ta otazka na hesla oslovujici pravici smerovana na ODS. Klidne bych je smeroval jinam, ale u 0.0001 procentnich stran je tezko neco soudit.
20. 11. 2007 | 23:29

bezvýznamnýbambula napsal(a):

PatienteO.T.,

také, dobrou!

Zítra musím pracovat, bohužel, také bych šel raději do socialistické fabriky na kafe a na sváču, ještě, že to nejde, zocelím si alespoň charakter.
Ještě, že za něj ale nedostanu zaplaceno, mohlo by to totiž vypadat, že mne chce někdo podplatit, abych nekrad.

Otázka na dobrou noc:

Proč se tenkrát neřeklo, že utažený opasky si nechají dělníci na furt, živnostníci na padesát let, obchodníci na patnáct let a velkoobchodníci na jeden rok!?
Mohlo se to řct hned a nemusela to být dneska taková blamáž a deziluze, ...souhlasíte?
:o))))))
20. 11. 2007 | 23:31

ujo napsal(a):

nebýt Gorbačova (ty povídky o uzbrojení jsou jen fáma viz Čina koneckonců idnešní Rusko)psal by P. Kohout dnes v nejlepším případě články do svazácké mf o nedostatečném uplatňování socialistických tržních principů v praxi ( obávám se ale, že by spíše kritisoval jejich zneužívání)
20. 11. 2007 | 23:39

jarpor napsal(a):

Pro Martina

Napsal jste následující :

"Nemuzete poprit, ze zakladni hesla vetsiny pravicaku dnes u nas se toci jen kolem moznosti podnikat a velikosti Tlusteho penezenky. Pozice cloveka je tam nulova a hesla jako solidarita dokonce vzbuzuji hnus."

Proto má polemika a zkratka v úvozovkách.

Ke "stahováním" z východního bloku ...
Nikde jsen netvrdil, že ve východním bloku jsou jen blbci. Otázkou je, jaké možnosti je jim poskytnuto v jejich vlastním vývoji a tedy, zda většinou nejde o dobrovolný odchod za lepší perspektivou. Mimochodem, je to špatné ?
20. 11. 2007 | 23:40

PatientO.T. napsal(a):

2 Martin: Zamyslel jste se někdy nad tím, proč třeba lidé v penzijním věku, s průměrným důchodem, vlastnící pouze družstevní byt (takto moji rodiče) volí ODS? Myslíte, že jsou to asociálové bez soucitu nebo naivní hlupáci, kteří skočili někomu na lep? Nenapadlo vás nikdy, kolik "bohatších" lidí podporuje potřebné (sám tak činím a nejsem žádný milionář)? Pravicové smýšlení je pohled na svět a na život, stejně jako levicové. Jedno není lepší než druhé a obojí nemusí být spojeno se žádnou politickou stranou.
20. 11. 2007 | 23:41

J. Švorčík napsal(a):

Tedy pánové, žasnu, já jsem žil v takzvaném socialismu v zemi zvané Československo. Vy všichni jste asi žili někde jinde, kde se všechen lid v práci flákal, chlastal a kradl. Asi jste měli štěstí na ty správné podniky. Přál bych Vám v té době pracovat v zemědělství, běhat 8,5 hodiny denně za textilními stavy a nebo
si systematicky ničit zdraví v dolech (ti to měli alespoň pořádně zaplacené). Demagogové si už brousí pero, aby mne napadli, že jsem zastydlý komunista. Ujišťuji vás, že člověk, který pracoval rukama červenou knížku nepotřeboval.
Celý ten systém byl jeden velký omyl, který začal výstřelem z Aurory a skončil konferencí na Maltě. Prostě systém plánování a pokřivených cen byl od samého začátku odsouzen k zániku. Jediný, který zde připomněl skutečný důvod pádu zcela vyčerpaného systému byl "vlk".
Jediné, v čem souhlasím s p. Kohoutem je to, že se nejednalo o žádné spiknutí. Prostě se systém zhroutil a pokud spolupracoval na demontáži socialismu, byla to jen obava z občanské války. Sklerotickým pamětníkům je třeba připomenout to množství ozbrojených milicionářů (to byli asi ti, kteří pracovali ty vzpomínané 4 hodiny denně a jinak chlastali a kradli) a armáda čekající na případný rozkaz svého vrchního velitele G. Husáka. To, že to dopadlo v celé tzv. východní Evropě takto, nebylo samozřejmě v důsledku cinkání klíči statečnými Pražany, ale zásluhou tvrdé politiky R. Regana a realismem M. Gorbačova.
To, že je pan Kohout mlád ho při jeho vzdělání a postavení vůbec neomlouvá. To, že nezažil r. 1968 jako mnozí z nás nic neznamená. Historii je nutné studovat, aby se nedejbože neopakovala. Já například nepamatuji rok 1948, ale je mi jasné, že došlo v podstatě k tomu, k čemu dojít muselo. Komunisté vyhráli volby, protože je opravdu mnoho lidí v poválečné eufórii obdivovalo. Nadpoloviční většinu sice nezískala, ale vůdci sociální demokracie zradili své voličstvo a padli do náruče komunistům. Dnešní sociální demokracie se zřejmě nepoučila. Aby bylo jasno, kdyby Beneš demisi nepřijal, sociální demokraté zůstali věrni demokratickým tradicím, dopadlo by to úplně stejně. V případě potřeby by poslal Stalin tanky.
Jen tak na okraj: Bitva o Falklandy neměla na pád komunismu pražádný vliv. Byla to krátká epizoda v porovnání s našimi sympatiemi a masivní ekonomickou podporou Kuby. Nějak jsem si nepovšiml, že by vývoj na Kubě měl vliv na naši politiku nebo naopak.
Tak když jsme si probrali neefeknistov vedení a historii, mohli bychom si dát trochu psychologie.
Společenské vlastnictví výrobních prostředků podle hesla "každý podle svých možností a každému podle jeho potřeb" byl od samého začátku nonsens nepočítající s lidskou přirozeností chtít dosáhnout největšího úspěchu. V Rusku se to projevilo katastrofálně nízkou produktivity práce. V zemi, která byla obilnicí Evropy zavládl hladomor. Třeba to nevíte, ale už Stalin to řešil na začátku 30. let státním kapitalizmem pod názvem NEP (nová ekonomická politika). To se projevovalo periodicky všude. V NDR nebyly nikdy zrušeny malé soukromé podniky a živnostníci. V Polsku nikdy neproběhla kolektivizace zemědělství a v Maďarsku Kádár již dávno zaváděl nenápadně takový malý kapitalismus.
A když se vrátíme do současnosti, v Číně pod tvrdou kuratelou komunistů zavádějí kapitalizmus vykořisťující pracující asi tak, jak bylo v Evropě zvykem v 19. století.
20. 11. 2007 | 23:41

PatientO.T. napsal(a):

2 bezvýznamnýbambula: To je snad jasné. Protože by se všichni dělníci stali velkoobchodníky.
20. 11. 2007 | 23:43

Saliven napsal(a):

Předpokládám, že pan Kohout byl (Vedle toho, že jako jediný včas předpověděl měnovou krizi 1997), byl také tím jediným, kdo v roce 1982 věděl, že socialismus padne. Sláva Vám pane Kohout - divím se, že jeste nejste českým králem, s takovým darem je to škoda pro celý národ.
20. 11. 2007 | 23:45

Martin napsal(a):

Jarpore, ale za temi hesly vetsiny pravicaku si stojim. Tak to tady je, ze ODS vyhrava volby oprena na heslech o tucnych penezenkach. Jestli pravice voli nejakou jinou partaj, tak je to sice hezke, ale tim padem jsme 99 procentni narod levicaku.

Vzdelane stahuji samozrejme i z duvodu ekonomickych, i kdyz to se meni, ale stahuji je proto, ze je nemaji. Samozreme to se tyka jen nekterych oboru. A hlavne to byla namitka na vasi puvodni tezi o vzdelanosti. Ta, a za tim si stojim, byla velmi podobna v obou blocich a pokud se vezme nejake statistiky negramotnosti tak mozna o zdibec lepsi ve vychodnim (ale to je sporne).
20. 11. 2007 | 23:46

Doktor napsal(a):

Možná je to opravdu úplně jinak, vždyť to nevíme a asi nebudeme vědět skutečnost jak vše bylo. Jedno je ale pravděpodobné,že nebyl problém udržet jakýkoliv režim, tedy i náš na další dlouhou dobu - i když byl uzbrojován a likvidován ekonomicky. Šlo se jinou taktikou
Nepřítele musíš zničit nebo uplatit. Proto byla revoluce tak poklidná, prože uplacením vládnoucích špiček ve Východním bloku došlo k maximálnímu snížení odporu a výsledku bylo dosaženo. V podstatě je to z dlouhodobého geopolitického hlediska jedno, kdo vlastní finanční prostředky a kdo zemi řídí, hlavně když je to k prospěchu vítězům.Na tom záleží.
Vyšla docela pěkná knížka: Jak vládne mafie je v ní vše.
20. 11. 2007 | 23:47

PatientO.T. napsal(a):

2 J.Švorčík: Byl jsem postupně zaměstnán ve stavebním podniku, v pivovarech, v JZD, ve státních statcích, v OÚNZ i v pohřebnictví. Nikde, opravdu nikde se nepracovalo tak, aby se tomu dalo říkat práce. Snad jsem měl smůlu... (samozřejmě, že jsem potkal i lidi, kteří se v práci neflákali, bohužel tvořili nepatrný díl všech zaměstnanců).
20. 11. 2007 | 23:49

J. Švorčík napsal(a):

Omlouvám se, je to tak dlouhé, že to asi nikdo nedočte.
Za tu dobu, co jsem to sesmolil, přibylo zde přecejen trochu rozumných názorů, že klíčovou roli sehrál Gorbačov.
Nicméně z rozhledu pana Kohouta jsem stále hluboce zklamán.
20. 11. 2007 | 23:49

Michal J napsal(a):

Kritiku je tady hodne, ale mne to tentokrat prislo jako docela dobry clanek. Pokud si umyslime pribarvovani o tom, jak "to bylo jasne" po navsteve tovarny apod., tak mi to prijde jako docela dobre napsane. Pouze bych pripomenul, ze to, ze socialismus je nesmysl, jeste neimplikuje, ze extremni kapitalismus bez zasahu statu je optimalni. A vsude ve vyspelem svete je dnes debata o tom, kde mezi temito dvema extremy byt (ja osobne bych to videl samozrejme mnohem blize k trzni ekonomice nezli k centralne planovane ekonomice, ale jsem taky pro urcitou solidaritu).
20. 11. 2007 | 23:50

Martin napsal(a):

Patient, prechazite k uplne jinemu tematu. Mne slo jen o hesla na ktera lovi pravice volice. Muzete poprit, ze na rozdil od levice se pravice u nas koncentruje pouze na tlustych penezenkach ?

Mne nejde ted o jednotlivce, protoze levici a pravici voli lide, kde kazdy je jiny. Jde mi o konstruktivni hesla politickych stran u nas.
20. 11. 2007 | 23:50

Martin napsal(a):

Pane Svorciku, docte, na aktualne je buh zaplat zvyk cist :) Ale to jeste nepochopili nekteri autori blogu, kteri produkuji jen frazovite propagandisticke prispevky, jako napriklad pan Kohout. Tam je vse jasne dane, bohuzel vychazi z naprosto mylnych definic.
20. 11. 2007 | 23:52

jarpor napsal(a):

Pro Martin

Ohledně prvního, nebudu opakovat co perfektě vyjádřil PatientO.T.
20.11.2007 23:41:12 Tímto mu děkuji.

A ke vzdělanosti, je-li Vaším postojem, že "hloupý západ" přetahuje vzdělance z "chytrého východu", pak si dovolím polemizovat. Pokud ovšem jako já máte názor, že vzdělanost je kategorie obtížně zjistitelná, že v každém systému jsou skupiny "více! vzdělané a "méně" vzdělané, a že to souvisí i s ekonomickým základem těchto skupin, menáme problém. Ostatně, já jsem sen diskusi o vzdělanosti nezatáhl.
Hezký večer
20. 11. 2007 | 23:56

PatientO.T. napsal(a):

2 Martin: najděte si hesla, na která lákala ve volbách sociální demokracie, zejména v roce 2002. To byla solidarita, to byla péče o blaho lidí. A výsledek: "sliby nebyly zasazeny do reálného ekonomického rámce a dnes v konfrontaci s realitou neobstojí" (B.Sobotka, MF Dnes, 17.5.2003).
20. 11. 2007 | 23:58

Saliven napsal(a):

vlk:
Až teď jsem dočetl Váš první příspěvek a naprosto souhlasím. Díky. Pan Kohout je příspěvek od příspěvku horší.
21. 11. 2007 | 00:04

jarpor napsal(a):

Pro J Švorčík

Dočetl jsem a nemám důvod Váš příspěvek odmítnout.
Dle mého, nejste v rozporu s autorem. Bylo to tak, na jedné straně dřina a jistá úroveň ( ve srovnání s ostatními soc. státy ), a na druhé straně chlast a lempli (kdo nekrade denně aspoň hodinu, okrádá svou rodinu). Celkový výsledek - dnes "doháníme" státy, které tento vývoj neměly.
Je třeba dalších porovnání ?
A o úloze zvenčí, je bez diskuse, atejně jako je bez diskuse bývalé označení systému, který zde byl : kolos na hliněných nohách.
Dík za Váš pohled.
Hezkou dobrou noc.
21. 11. 2007 | 00:12

jiří napsal(a):

2 vlk: velmi inteligentní příspěvky, těším se na další.
21. 11. 2007 | 00:17

Martin napsal(a):

Jarpore, nerozumime si, ja reagoval na vase - lze souhlasit, že jaká je "vzdělanostní" úroveň společnosti, takový i ekonomický systém, pokud ho ovšem izolujeme od okolního světa.

Protoze, vzdelanostni uroven s ekonomickym systemem neni spojena.
21. 11. 2007 | 00:23

Martin napsal(a):

Patient, na toto bych mohl odpovedet Topolankovym vyrokem, ze volicum rikat pravdu nebude, protoze by ho nevolili. Ale ja se ptal na neco trosku jineho. Kde v heslech pravice se objevuje neco jineho nez JA, JA, JA ?
21. 11. 2007 | 00:24

PatientO.T. napsal(a):

2 Martin: Zatímco já se domnívám, že všechny současné parlamentní strany jsou stejně špatné, a důkazy, které jsme oba přinesli, to potvrzují, vy se, nevím proč, domníváte, že je mezi nimi rozdíl. Vás ta ODS asi pěkně žere, co? Zaměřte se na lepší cíl, pane. A nehledejte v politice jen hesla. Ta jsou určena pro skalní straníky, nerozhodnuté voliče a hlupáky. V diskusi s vámi budu pokračovat, až mi přesvědčivě dokážete, že nesplněné sliby ČSSD jsou lepší než sobecká hesla ODS. (BTW: ODS slibovala, že všichni se budou mít lépe, myslela tedy na každého člověka, ne? Alespoň v těch pro vás důležitých heslech).
21. 11. 2007 | 01:06

Martin napsal(a):

Patient, ODS je jedina pravicova strana. Na levici jsou tri. Takze co asi voli pravicovy volic kdyz ne ODS a jine partaje jsou mimo misu ?

Nesplnene sliby se tykaji konkretnich veci, ktere vysvetlil znova vytecne Topolanek po volbach. Pokud nedostane strana 51 procent, tak smlouvy s volici ci program se hazi do kose.

Jenze ja celou dobu mluvim o necem jinem, kde ma pravice nejaky program vykracujici mimo cisty materialni zisk jednotlivce <
21. 11. 2007 | 01:09

mleziva napsal(a):

Hezký a pravdivý článek. Krásně popsaný socik kde všichni předstírali, že pracují a stát předstíral, že je za to platí...
21. 11. 2007 | 01:36

hv napsal(a):

Proc padl "socialismus"?

Padl protoze musel. Ideal, ze vsichni si budou sobe rovni jej dovedl k tomu, ze vsichni si museli byt rovni. Takovy stav je dlouhodbe neudrzitelny a nevede k prirozenemu vyvoji spolecnosti diky chabe konkurenci jedincu. Kdyby nebylo Gorbacova, musel by za nejaky cas prijit nekdo jiny nebot socialisticky system uz davno ztratil motor, idealy delniku ze zacatku stoleti uz byly jen prazdnymi floskulemi a nikdo jim nerozumel. Lide si uvedomili, ze ideal blahobytu vsech selhal, kdykoliv se meli moznost podivat za hranice.

Proto lide cinkali na namestich, chteli si alespon koupit toaletni papir a chteli na vanoce banany a datle. Nechteli byt omezovani, ale svobodu neznali. Svobodu chteli proto, aby mohli cestovat, nadavat mohli uz predtim, akorat museli vedet pred kym si to mohli dovolit.

A proto po sametove revoluci volili toho, kdo jim slibil, ze si ty banany a toaletni papir budou kupovat jako ti, co ziji na zapad od nas. A tak to funguje dodnes.
21. 11. 2007 | 09:43

Bohuš Stejskal napsal(a):

Guten Tag

Nehádejte se, buďte rádi, že je to za nama :))
21. 11. 2007 | 10:03

kolemjdoucí napsal(a):

No jestli pro Vás solidarita je, že lumpové fandí jiným lumpům, tak to je mi Vás líto.
21. 11. 2007 | 10:54

SuP napsal(a):

Pane Kohoute, Tohle je PERFEKTNÍ článek!!
Mluví mi z duše, a to jsem ještě neměl čas přečíst si diskusi. Jak ale je vidět z rychlého přehledu, všichni se v ní zase drží svých kopyt, takže spíš to bude ztráta času.
V 82 roce jsem pracoval ve výzkumném ústavu strojírenského zaměření a tudíž jsem znal Vámi popisovaný obrázek z mnoha závodů. Přivedl mě k podobným závěrům. Jelikož jsem starší, ještě jsem uvažoval o emigraci.
21. 11. 2007 | 11:10

HONZA napsal(a):

Správné slovo k 17. listopadu.
21. 11. 2007 | 11:31

dej2 napsal(a):

Bambula zde porušil 2x danou přísahu(20.11.22.34.54,první odstavec),tudíž je nevěrohodný.
21. 11. 2007 | 11:54

citizen kane napsal(a):

ano! tleskam, taky ma chut jit do rozborit nejaky ten statni system, kldyz vidim, co za lidi nam tu vladne pod taktovkou cizoloznika a opakovane usvedceneho lhare...
21. 11. 2007 | 13:23

Ota napsal(a):

Nechápu, jak mohl být tak bystrý, byť mladý člověk ještě v r. 82 zastáncem socialismu s lidskou tváří.K pádu režimu došlo jednoduše proto, že se zhroutil všude kolem nás, leckde o něco dříve. I kdyby studenti zůstali 17.11. za pecí, Jakeš & spol. by to brzy museli zabalit.
21. 11. 2007 | 14:46

Vico napsal(a):

Kohoutovy příspěvky dokumentují tragický proces postupného intelektuálního úpadku. Je to pozvolný pád v přímém přenosu
21. 11. 2007 | 17:01

Amarook napsal(a):

to: Martin
Cina se v roce 1989 zhroutit nemohla, v te dobe sla ekonomicky velmi nahoru. Pres vsechny problemy se nezhrouti ani dnes, protoze hospodarsky rust prinasi prosperitu urcitym vrstvam obyvatel. Sam jsem byl v Cine sluzebne as 15krat, taky v Hongkongu, Macau a na Taiwanu. Myslim, ze se v Cechach velmi precenuje fakt, ze se si cinska vlada ze setrvacnosti rika komunisticka. Asi se jim libi ruda barva, ale v praxi se chovaji jako kapitaliste bez privlastku. Vliv cinske kultury silne podcenujeme. Singapur je rizen Cinany, maji temer absolutni ekonomickou svobodu, minimalni svobodu politickou, trestaji rakoskou a tesi se ekonomicke prosperite.
Byvaly Sovetsky svaz byl nesmyslny slepenec desitek narodu a kultur. Severni Korea je etnicky a kulturne zcela homogenni.V pripade Kuby zalezi na tom s cim ji srovanavame. Je par kilometru od pobrezi USA, ale standardu USA nikdy nedosahovala a ani nedosahne. V porovnani s Haiti, Guatemalou, Salvadorem, ale i Dominikanskou Republikou je relativnim rajem na zemi. Proc nase slavne zastance lidskych prav nezajima co delaly zlocinne rezimy ve Stredni Americe? V Salvadoru vojaci zastrelili arcibiskupa Romera primo u oltare. Byl snad komunista???
21. 11. 2007 | 17:16

vlk napsal(a):

Patient O.T.
Příspěvek z 01:06 podepisuji.Má hlavu a patu a je totožný s mým postojem k politice. Jen na druhé straně vůbec nechápu, proč zajíždíte tak brutálně do Martina. Jde o mimořádně férového a argumentačně vybaveného diskutéra. Takových je tady moc málo.
21. 11. 2007 | 17:47

vlk napsal(a):

Amarook

Zkuste laskavě doložit svoje tvrzení, že socík se musel ekonomicky zhroutit. Docela rád si to přečtu.
21. 11. 2007 | 17:48

PatientO.T. napsal(a):

2 vlk: Míra brutality je velmi subjektivní. Snažím se Martinovi vysvětlit, že jeho představy o pravičácích a jejich stranické příslušnosti jsou velmi klišovité a tedy v mnoha případech nepravdivé. (Dotyčný např. nechápe, že pravičák nejen, že nemusí volit ODS, ale nemusí volit vůbec). Je zvláštní, jak málo lidí si uvědomuje, že většina bohatých lidí by jistě uvítala, aby se dařilo dobře celé společnosti, byť "jen" kvůli tomu, že jejich business je na stavu společnosti závislý. Poté, co jsem si od Martina přečetl následující slova: "Ale ta cast /levičáků, O.T.), ktera kasle na ekonomicke ukazatele, ale preferuje cloveka, co u pravice neni zvykem...", je jasné, že další komunikace nemá smysl. Nejenom, že Martin se svých ideologických předsudků nezbaví, ale ani si nepřipustí, že onu část kašlající na ekonomické ukazatele patrně někdo živí, poskytuje jí prostředky, atd., atd. Že je to většinou z daní ekonomicky aktivních lidí, kteří mají zřejmě na ekonomické ukazatele jiný pohled, nechává Martina lhostejným. A na závěr: mrkněte nejprve na název Kohoutova článku, pak se zamyslete nad tím, kam Martin diskusi zavlekl.
21. 11. 2007 | 18:44

VK-Can. napsal(a):

Vazeny pane Kohout.
Jako slohova prace je clanek velmi dobre napsan a definitivne zni na podporu nove se rodici demokracie v Cesku.
Odpustte pokud to tak nazvu, ale Vase jasnovidectvi ma skutecne jen velmi malo podpory v realite!
To, ze jste videl pad socialistickeho systemu by nebylo tak obtizne. To videlo mnoho skutecne dobrych ekonomu jiz zacatkem 50satych let! Otazka byla KDY !!!
Nebyt mnoha okolnosti, ktere uspisily rozklad ekonomie SSSR, tak CSSR mohlo prezivat jeste hodne dlouho!!
Ve skutecnosti CSSR si z vychodniho bloku vedlo ekonomicky nejlepe!!
Myslim, ze Vam nestoji za to si hrat na generala po bitve.
21. 11. 2007 | 19:26

vlk napsal(a):

Patient O. T.

sMartinem má komunikac e smysl vždycky!
A Martinnení ideologicky determinován. Má svoje preference, to ano, a kdo je nemá, ale umí s ena věc podívat bez barevných brejlí, které jsou zde jinak naprosto převládající výbavou diskutérů.
Pokud jde o článek autora- to je skutečně humus! A Martin z toho dělá alespoň trochu věcnou záležitost.
21. 11. 2007 | 19:58

Martin napsal(a):

Amaroot, k te Cine jsem to myslel jinak. Pan Kohout vzpomina na rok 82, kdy mu bylo jasne, ze socialismus je mrtvy. Take socialismus definoval "ve smyslu státem řízené ekonomiky". Bohuzel zacatek let 80. je presne dobou kdy Teng Xiaoping statem ridil ekonomiku jinym smerem, k zonam pro zahranicni obchod, statnim investicim do infrastruktury a tisicum dalsich veci. To vse mohl udelat i Gorbi jeste o par let pozdeji a pak rozstrilet demonstranty zadajici svobodu treba v 89 roce. Ale primo v roce 89 uz na tento tah bylo buh zaplat pozde. Tehdy jim zavedene spolecenske uvolneni rozlozilo system dokonale.

Patient myslim, ze si nerozumime, ja pravici neupiram pravo na existenci ci cokoliv. Jen ji mam za myslenkovy smer, ktery uprednostnuje zajem jednotlivce nad zajmem spolecnosti. Smer, kde JA je nejdulezitejsi a to dalsi se az od toho odviji. Nerikejte mi, ze pravice pristupuje nejdrive ke spolecnosti a pak se zabyva teprve jednotlivcem ?
21. 11. 2007 | 21:28

PatientO.T. napsal(a):

2 Martin: Víte, pane, ono to může být i naopak, souhrn spokojených jednotlivců vytvoří prosperující společnost. Myslím, že v historii se tento postup osvědčil. Úplně nejlepší se mi jeví vzájemně obohacující stav, kdy jak pravice tak levice sejmou své ideologické klapky a věnují se prospěchu jednotlivce i společnosti. K tomu jim napomáhá občasná výměna na vládních postech způsobená tzv. svobodnými volbami. Pokud strana, která je prohrála, začne místo tvůrčí opoziční činnosti vyřvávat bezduchá hesla o konci demoktacie způsobené vlastním nevládnutím, je to špatně. Ze současné vlády určitě nejsem nadšený, ale dopídit se postupu sociální demokracie v případě jejího postavení před nutnost řešit problémy ČR je zcela nemožné. 2 vlk: připadá-li vám Kohoutův článek jako "humus", nechápu, proč tedy zde diskutujete a snažíte se změnit téma. Kohout psal o svých pocitech, mluvme tedy k námětu, který stanovil. Jasné?
21. 11. 2007 | 21:43

Martin napsal(a):

Patient, a vidite, s vasim poslednim prispevkem nemam zadny problem. Protoze ideal je vzdy blize stredu a demokraticka vymena je ... zaklad demokracie :) Ono u umirnenych volicu pravice a levice je to spis spor o drobne natlaky na tu ci onu stranu ne o velke revoluce a zmeny systemu.
21. 11. 2007 | 21:52

vlk napsal(a):

Ptient O.T.
Odpověď je docela prostinká- z Kohoutovým vplodem jsem zůčtoval ve své prvním příspěvku na tomhle threadu. Zybtek je už jen diskuse , kterou vedu zejména s vámi. Diskutovat dál ke Kohoutovi je zhola zbytečné. U vás zatím ten pocit nemám.¨
A pokud popisujete politickou realitu, zapomněl jste na aroganci moci - rozehnání specialisovaných policejních útvarů, vyhazovveřejnoprávní televize z úřadu vlády, různé personální čistky,sdělení občanům, že referendum ohledněpřítomnosti cizích vojáků nebude, protože tomu voliči nerozumí. atd.atd. Tohleby ve státě, o kterémmodelově píšete , zcela jistě nebylo.
21. 11. 2007 | 21:54

Drained added napsal(a):

Já jsem se v roce 1982 poflakoval ve školce, popíjel, spal, všecko za peníze státu. K tomu, že komunismus musel padnout, jsem došel až po 89tým. Vedly mě k tomu 2 myšlenky. 1) Poválečný ekonomický růst se do konce 80. let zcela vyčerpal a komunismus nebyl schopen nabídnout ideologické vysvětlení pro chudobu a nezaměstnanost. 2) Regulerní konspirační teorie - rozpor mezi hodnotami, které vyznávaly staré kádry, a hodnotami, které přitahovaly novou krev (pana Kohouta, koneckonců antikomunista asi na VŠ tehdá studovat tak nějak nemoh), přehodnocení poválečného rozdělení světa a výhled na dočasnou konjunkturu po otevření východních trhů. Konspirační teze je vděčně podpořena v tomto článku: "Šli jsme rozvracet socialismus." Ano, nejednalo se o revoluci, při revoluci se vládnoucí třída (jak marxovské:) zcela svrhne a nahradí novou. Toto byl palácový převrat. Kulisy se změnily a už tu nemáme "hlupáky, kteří nám vládli", máme tu jejich potomky.
21. 11. 2007 | 22:05

PatientO.T. napsal(a):

2 vlk: Až ČSSD vyhraje volby, co myslíte, že se stane? Bude to úplně stejné. Proto tvrdím, že českým politikům umělá polarizace společnosti velmi vyhovuje. Vždy se najde dost zoufalců, kteří uvěří komunistické hrozbě a dost jiných majících strach z českých Pinochetů. A hlasy jsou zaručeny, o to jde. Pro všechny parlamentní strany by pak bylo nejlepší, kdyby rezignovavší občané jednou za 4 roky vypjatě hlasovali a pak dali pokoj. Myslím, že je to nejhorší důsledek opoziční smlouvy. Komu se to nezdá, může navštívit třeba Karlovy Vary, vládne zde koalice ODS/ČSSD doplněná "zeleným" Žlebkem a jejich činnost, ostatně známá v celém státě, opravdu překonává všechny představy.
21. 11. 2007 | 22:11

PatientO.T. napsal(a):

2 vlk: Opakuji znovu, současná vláda rozhodně nemá moje sympatie. Ale, co byla "111 koalice" ke konci Paroubkovy éry? Nebyla to náhodou taky arogance moci? Pomiňme charakter ministrů za KDU-ČSL a US-DEU a ptejme se, proč je Paroubek z vlády nevytlačil a nemistroval tuto zemi s podporou bolševiků veřejně? Bál se tehdy, čekal na příhodnější dobu? BTW David Rath neustále varuje české zdravotnictví před vlivem pana Chrenka. Víte, kam nedávno poslal tento pán 5 mega? A nepište mi o Topolánkově nadaci, to je věc sice stejně špinavá, ale vcelku poněkud odlišná. Nechci tady napadat zrovna ČSSD, jen upozorňuji na fakta ilustrující jedinou motivaci českých "politiků": boj o moc, principy neexistují. Tedy jinak - Cíle jsou ničím, hnutí je vším...
21. 11. 2007 | 22:36

Karel napsal(a):

Pane Kohout, tak jak šlape ta šroubárna za kapitalismu? Všude nám ti kapitalisté nakakali šroby s křížovou hlavou a poctivou socialistickou drážku vytlačili.
21. 11. 2007 | 22:46

Martin napsal(a):

PatienT, a zase mozna shodny nazor se objevil. Protoze ja za mnoho patologii v nasem zivote take vinim opozicni smlouvu. Za par let klidu na vladnuti CSSD zaplatila zpackanou akci ciste ruce, kde se akceptovalo totalni ztraty pameti u vsech Pepu z Hongkongu a sice se hrmelo proti priserne sponzorske privatizaci ze zacatku devadesatych let, ale realne viniky se trestat nesmelo. Libovolne sahnuti na nejakou svatou kravu by totiz cely opozicni spolek rozehnalo. A v dalsicm volebnim cyklu uz bylo trochu pozde. Lidi to nezajimalo a dukazy se bud zametly pod stul nebo zpackanymi trestnimi rizenim, kde se nic nevysetrovalo definitivne odklidilo kauzy do klidu.

Blizi se vyroci Sarajeva a to co bylo tehdy tak jasne vysetreno neni. Protoze vsichni vcetne prezidenta zazracne trpi amnezii a dukazy uz davno odval cas.
21. 11. 2007 | 23:07

PatientO.T. napsal(a):

2 Martin: Předpokládám, že jste se dokázal, alespoň pro tuto diskusi, oprostit od, dle mého názoru, schematického pohledu na nás, pravičáky. Vězte potom, že jako příslušník stavu svobodných povolání netoužím po ničem jiném, než aby mne stát nechal vykonávat mou práci skutečně svobodně, aby jedinými měřítky mé činnosti byla spokojenost klientů a má odborná zdatnost. Toužím po tom, aby s každou změnou vlády nedocházelo k totálnímu zvratu v podmínkách pro mou práci, aby mé přijatelně vysoké daně nesloužily pro zajištění kšeftů prováděných politiky a jejich kamarády ale pro rozvoj společnosti. Nevolám po "klidu na práci" nýbrž po zdravém rozumu. Myslím, že se mnou můžete souhlasit. Ke stejnému cíli dá se zajisté dojít různými cestami. To je ovšem to, co naši politickou reprezentaci vůbec nezajímá. Nevím, jak lze postupovat v praxi. Nejspíše je nutno řídit se starým (punkovým!) heslem - Mysli globálně, jednej lokálně! A hlavně je nutno zamezit všem politickým stranám v jejich snaze o rozštěpení společnosti dle hesla ještě staršího - Divide et impera... Snad je to příliš idealistické, ale lepšího návodu se mi nedostalo.
21. 11. 2007 | 23:34

Martin napsal(a):

Patient, jen tak mimochodem, ja podle vsech pruzkumu verejneho mineni a statistik jsem kovany volic pravice. Ten svet je dost zvlastni :)

S tim stepenim spolecnosti je to neprijemny problem, ktery je ale asi v blizke dobe neresitelny. Od dob, co se po padu predchoziho rezimu na levici zacalo hledet jako na kryptokomunisty a vyvolalo to protireakci kde pravice jsou zase zlodeji, tak to asi zustane. Na obhajobu propagandy levice se da rici asi jen to, ze v dobach, kdy ustoupila od utoku na pravici (zvlaste za Spidly), tak ta sve antikomunisticke utoky jen zesilila. Slusnosti se bohuzel volby nevyhravaji nikde na svete, my nejsme vyjimkou. Jedina zmena bude, kdyz se podari postupne prosazovat vyraznejsi roli obcana v politice.
21. 11. 2007 | 23:42

PatientO.T. napsal(a):

2 Martin: S tím Špidlou máte pravdu, bohužel. Já jsem byl sice z jeho východisek trochu zděšen ("Zdroje tu jsou"), ale vždy jsem ho bránil jako bytostného demokrata. Nakonec ovšem ČSSD sama usoudila, že je pro ni nebezpečný a odstranila jej. A nástupci? Viděl jste sám... Milionář - koncipient a výzkumník veřejného mínění. Na druhé straně stojí valašský trouba a bezcharakterní flanďák následováni zpovykanými melouny. Co s tím? BTW Tu kryptokomunistickou nálepku si přivodil Paroubek sám jednak onou 111 koalicí a jednak svým povolebním projevem. Rozumějte, pokud zde bude vládnout sociální demokracie, nebudu mít výhrady ideologické, ale eventuálně praktické. Bude-li se však opírat o Falmera, nemohu takovou vládu akceptovat.
22. 11. 2007 | 00:02

prirodovedec napsal(a):

Dnes stacit citovat a parafrazovat:

Na uvod pro sousedy Polaky (jako vzpominka na autoruv rok, kdy se mu rozbresklo a jini na everu meli jine problemy):
"Lumpové zpravidla fandí jiným lumpům, tak už to chodí. Říká se tomu solidarita."
Jeste, ze to hlasal ve sroubarne a ne u severnich sousedu ... Jaruzelski by z neho mel radost.

"Když dnes slyším nebo čtu agresivní bláboly přemoudřelých", ... "vždy si říkám, co dělali" dosud.

"Důvodem, proč jsem já a mnozí jiní" jiz napsali dosti komentaru v techto diskusich "bylo opovržení hlupáky, kteří nám" pomoci medii chteji kazat a vladnout. "V onen rozhodující den" kdy zde mnozi napsali prvni prispevek "překonalo nashromážděné opovržení pocit" 'vzdyt o nic nejde' "a vyvřelo na povrch."

Až do soucasnosti zijeme v rezimech kde mnohe "je jen jako: namísto podniků od slova „podnikat“ socialistický šlendrián" nebo ... :) "namísto skutečných novin propaganda, namísto peněz poukázky na aušusové zboží ze státních obchodů" a hypermarketu, "namísto vlády jen gubernátorský úřad řízený z Kremlu" nebo ...

"Slavné vyspělé české školství spočívalo ve výcviku opic učených nazpaměť jinými vycvičenými opicemi." Nektere opice se ale presto naucily psat na pocitaci a dokonce blogy ...

"což by si měli pamatovat socialisté všech barev: rudí, hnědí i oranžoví" a kristalove modri kohouti s mnoha ale uplne hnedymi ci cernymi pericky take ...
22. 11. 2007 | 00:25

Martin napsal(a):

Ke komunistum asi mame jiny pristup. Ja si myslim, ze jejich vyraznejsi ucast na vlade by je definitivne odsunula nekam k peti procentum podpory mozna i nize. Rizika puce tu nejsou, prece jen jsme v NATO a EU, kde komuniste mnohem radikalnejsi programem jsou napriklad ve vlade v Italii. A ucasti na vlade by konecne cast lidi pochopila, ze vetsina jejich programu je nerealisticka a jejich cistota - my tu nevladli tudiz nekradem - je jen zboznym pranim.

Cim dele budou izolovani, tim vice jejich moc poroste, lidi co budou lpet na vzpominkach pred rokem 89 ubyva a nakonec mohou se stat alternativou pro 20-30 procent lidi. Prejete si aby vyhrali volby ? Nebo radeji akceptujete jejich "uspineni" vladou?
22. 11. 2007 | 00:28

PatientO.T. napsal(a):

2 Martin: Těchto možností jsem si vědom. A proto se ptám, "Co bude chtít Falmer za takové riziko, jemuž vystaví rodnou stranu? A co mu kdo dá?" Asi opravdu můžeme vyloučit klasický puč. Co když ovšem začne hypotetická vláda s bolševiky uskutečňovat například takové plány, jaké připravovalo MZd pod kuratelou exkomunistky Emmerové? Nebo vystoupení z NATO? Milionářská daň? To přece nepatří do arzenálu sociální demokracie. Jen to pomyšlení, současný místopředseda PS, agent StB, jenž nevěděl, že spolupracuje s politickou policií, člověk zúčastňující se srazů tvrdého jádra Pohraniční stráže ČSSR (víte přece, co měli za úkol) určuje v exekutivě podmínky vašeho života... Stálo by vám to za jeho případné politické znemožnění? Není lepší nechat je vychcípat (pan Stejskal laskavě promine) "napříč politickým spektrem"?
22. 11. 2007 | 01:00

no napsal(a):

zvlastni jak nenavist k ods, muzu lidi vest do naruci komunismu a socialismu, nejsou nahodou domluveny...? :DDD
22. 11. 2007 | 09:48

SuP napsal(a):

Martin -
ve všech debatách tady jako mistr světa kritizujete kdo kdy co jak udělal špatně a doporučujete, jak BY SE TO mělo udělat - kdysi i dnes.
Zkuste nám tu napsat, co VY děláte dobře? Myslím, že nejsem sám, koho to bude zajímat.
22. 11. 2007 | 10:29

J. Š. napsal(a):

ad:vlk
Ve svém prvním příspěvku jsem vás omylem označil za jediného, kdo pochopil pád socialistického tábora, protože to Gorbačov dovolil.
Z dalších Vašich příspěvků jsem pochopil, že mu to nekladete za zásluhu ale chybu. Vám se snad po socialismu stýská! To by jsme ale nemohli vést takové řeči a pomlouvat třeba premiéra. My by jsme vlastně neměli čas. Budou Vánoce, tak by jsme teď stáli frontu na banány a mandarinky.
Takže ještě jednou můj názor zhuštěně:
Socialistický systém se již zcela vyčerpal a ne náhodou padl velice krátce za sebou ve všech zemí. A to dík nekompromisní politice Regana a realismu Gorbačova.
22. 11. 2007 | 11:16

Martin napsal(a):

Patient, myslim si, ze komuniste toho mnoho chtit nebudou a jeste mene mohou od kohokoliv dostat. Touha po vlade je u kazde strany nejsilnejsi a obetuje pro to temer cokoliv.

Supe, svy bolsevicky moresy s osobnimi pripominkami si nechte na nejaky dalsi sjezd pametniku KSC, ok ? Jedno nechapu, proc si me pletete sam se sebou, jediny kdo tu neustale vsechno kritizuje bez reseni jste Vy a Vam podobni postkomuniste prebarveni na modro.
22. 11. 2007 | 11:55

SuP napsal(a):

Martin -
To jste se zase ukázal.....!
Velmi konstruktivní.
22. 11. 2007 | 12:21

Martin napsal(a):

SuPe, kdybyste umel cist, tak vidite, ze jsem s Patient vymenoval nazory na nejake tema. Nebyla to kritika ale nazor na vec. Bohuzel ctenim jste ve skole poznamenan nebyl, takze Vam nezbyvalo nic jineho nez Vas vypad na moji osobu. Mne naprosto nezajima co Vy delate, tyto starosti nechavam ctenarum bulvaru a ruznym estebakum, co lezou lidem do soukromi. Na diskuse zde chodim, abych se neco noveho dozvedel ci se vymenil nazory. Az mne budou zajimat osobni detaily, tak se podivam na nejaky chat ci vlezu na forum Blesku ci jineho Vaseho oblibeneho ctiva.
22. 11. 2007 | 12:46

stejskal napsal(a):

Dobrý den, pane Martine,

žádám Vás, abyste zmírnil svou dikci. Konkrétně mám na mysli tyto výpady: "svy bolsevicky moresy s osobnimi pripominkami si nechte na nejaky dalsi sjezd pametniku KSC, ok ... Vy a Vam podobni postkomuniste prebarveni na modro." Nadávání do bolševiků myslím diskusi v žádném případě nemůže přispět.

Libor Stejskal, editor blogů
22. 11. 2007 | 15:30

FSrbek napsal(a):

Jak jednoduché a snadné vysvětlení. Přihlásil se další hrdina, který změnil dějiny. Jen trochu skromnosti by neškodilo. Nejsem příznivcem návratu ke starým časům, jen si myslím, že by to chtělo méně emocí a propagandy a více rozumu. Očekával bych to zejména od *renomovaného* ekonoma, který se pokouší vysvětlit příčiny společenských změn.
22. 11. 2007 | 16:09

vlk napsal(a):

pro J.Š.
věřte, že po návratu komoušům netoužím ani v případném bezvědomí. Jsou pryč a zůstanou pryč.

Což ovšem neznamená, že mám černobílé vidění světa. Snažím se vidět, pokud možno co nejvíce faset života a politiky.
A pád bolševika vRusku? Díky nekompromisní politice Reagana? Já vás ujišťuji, že kdyby tam byl místo Gorbiho přišel tvrĎák Ustinov a po něm někdo další mladší stejného ražení, tak jsme si dneska nemailovali. Bolševik tu seděl docela v pohodě ještě dnes.
22. 11. 2007 | 20:25

vlk napsal(a):

vědcům zdar a přírodovědcům zvlášť
máš,jakovždycky , pravdu.Vícnení třeba.
Ale já jako vždycky se moudrých věcí nedržím...-)))
22. 11. 2007 | 20:29

vlk napsal(a):

Patient O.T.
s k příspěvkům včerave 22:11 a22:36 nemám celkem co podotknout . cítím to stejně.
S jednou nuancí, ta se týká té epizodky 111 s asistencí lidoveckých ministrů, kteří už v té době byli proti vládě, ale odmítli ji opustit a president odmítnul přijmout demisi ministra.
Ale jde o drobnou episodku. V ostatním máte pravdu. A Rath je pro mne natolik neudržitelná figura, že soc dem je pro mne s ním na kandidátce nevolitelná.
Takže v posledních volbách jsme je nevolil a k novým nejspíš už ani nepůjdu, protože skutečně nevím, koho bych měl volit.
22. 11. 2007 | 20:34

Martin napsal(a):

Pane Stejskale, nevim, proc bych si mel nechat kalet na hlavu od ruznych postkomunistu. Jejich osobni utoky Vam nevadi, proto mne prekvapuje, ze Vam tak vadi vyhrazeni se proti teto forme diskuse. Vzdyt Vy jste ze pro uhlidani tematu, ne pro odkyvni osobnich utoku na cast diskutujicich.
23. 11. 2007 | 06:44

stejskal napsal(a):

Pane Martine,

vzájemných útoků je k mé velké lítosti tato diskuse plná. Někdo zde ale musí posoudit, kdy diskutující překračuje určitou míru a začíná již ohrožovat samotnou podstatu této diskuse. Například tím, že intenzitu útoků eskaluje.

Nezlobte se, ale trvám na tom, co jsem napsal. Vy jste z mého pohledu tuto míru překročil. žádám Vás, abyste to nadále nedělal, jinak budu Vaše texty mazat či postupovat tak, jak napsáno v Kodexu diskutujících.

Mějte se hezky. Ze své strany tuto diskusi uzavírám.

Libor Stejskal, editor blogů
23. 11. 2007 | 13:28

vlk napsal(a):

MArtine,

udělal jsi se Stejskalem stejnou zkušenost jako já. Jeho neochotanebo neschopnost rozlišovat mezi příčinou a následkem je sotva uvěřitelná.. A pokud si vzal na mušku někoho , tak vzácně korentního, jako jsi ty, tak to je skutečně k neuvěření.
24. 11. 2007 | 16:50

J. Švorčík napsal(a):

Svůj rozsáhlý názor jsem napsal již 20.11. 23.41, takže se nebudu opakovat.
Po přečtení celé diskuse jsem zjistil velký rozptyl názorů. Na účastníky diskuse nekladu velké požadavky. Možná jsou špatně informováni, možná se nechají unést emocemi. Pokud svůj názor vyjádří slušným slovníkem, nikomu jeho názor neberu.
Nerad reaguji na blogy, na které autor nereaguje a zřejmě je ani tedy nečte, zpětná vazba by panu Kohoutovi třeba nezaškodila. Jak jsem tak zběžně pročetl reakce, našel jsem zhruba 5 odpůrců názorů pana Kohouta :Martin, Vlk, Frankie, Spet, VK-CAN) Ne všichni argumentovali seriózně. Já se dovolím k nim přiřadit. Tvrdit o sobě, že v 15 letech předpokládal pád socialismu, mi připadá poněkud samolibé a ještě k tomu pouze na základě falklandské epizody. Pokud to bude tvrdit novinář, tak mne to nechá v klidu. Pokud však má takové názory vysoce postavený finančník, který radil všem ministrům financí (s tím bych se zas tak moc nechlubil). Začínám mít tak trochu strach o svých nemnoho financí v našich bankách.
Někteří mladí vysokoškoláci si vzali příklad z USA, kde si pěstují zdravé sebevědomí. Za prvé je to tím, že si své studium tvrdě platí a možná je jejich výsledky k vysokému sebevědomí opravňují.
Nechci paušalizovat, jistě v naší ekonomice působí mnoho schopných mladých odborníků. Na blogu Aktuálně cz to však příliš patrné není. Doporučuji k přečtení poslední 2 blogy p. Kožušníka. Pracuje jako vedoucí sekretariátu předsedy senátu. Já jsem ho tam usvědčil z neznalosti a neprofesionality. Ke cti p. Kožušníka třeba dodat, že alespoň odpovídá.
I já jsem jasnovidec: Pokud tento příspěvek někdo čte, chystá se ptát "a co děláš ty, že jsi tak moudrý?" Nedělám nic důležitého a nemám vysokoškolské vzdělání. Na něco však stačí zdravý rozum.
25. 11. 2007 | 08:48

Karel Svoboda napsal(a):

S panem Pavlem Kohoutem se opět nedá nic jiného než souhlasit. A ti, kteří si zde trapně vylévají svou malost a ubohost, nechť si koupí JEDNOSMĚRNOU jízdenku do KLDR, tam jim jistě bude pod Kimem krásně.
26. 11. 2007 | 21:58

car napsal(a):

kohůůůůů te proboha nevolníkem se cítí jen nevolník svoboda je daná je to dar ktery nejde potlačit ničím ani nasilim většinou maš pravdu ale dělej si srandu s někoho jineho ja ve fabrice dělal ono to tak nebylo makalo se taky a nikdy tu nevladla žadna dělnícka jakse tomu nadáva ale ti co to oranizoali měli vzdělaní ale bohužel k ničemu většinou hlavu na ozdobu a v kapse bolševíckou kníšku myslim že tu pro většinu lidí nebylo nic zadarmo to platí vždy ty tvrdíš komunismus tu nebyl.to každy vííí neblabol potom budeš za debílka tady se začalo znardnovat 47 a znarodnění bez nahrady nejde omlouvat a kdo to podepsal i demokraticky zvoleny prezident.No vidíš zlodej to byl ne hrdina.Populista a stím se daleko neda dojit je to nemoc je stejna jako socialismus. P ravicove vlady taky nemuwsí byt to nejlepší řešení,dnešní vlada mi osobně připada jako nějaka naradní fronta to bylo předvolebních kecu slibu avidíš keci jen keci jako někdy ty!
28. 11. 2007 | 20:53

evropan napsal(a):

Opět skvělý článek, se kterým plně souhlasím.
28. 11. 2007 | 21:11

-mk napsal(a):

Ano, taky jsem to zažil... na průmyslovce exkurze do podniků, brigády jen jako, stěhování skladů SVITU s botama, které už ani Rusáci nechtěli odebírat.
Jo, byl to skanzen, tahle úvaha přesně vystihuje tu dobu.
Škoda jenom, že ti nostalgici po gulášovém socialismu jsou tak početní, že mezi nima normální člověk, který chce lidsky žít a rozvíjet se, to má hodně těžké. Je to pořád v téhle zemi na vážkách. Inu, socialistické myšlení je pro mnoho lidí celoživotní úděl.
29. 11. 2007 | 18:23

RUMCAJS napsal(a):

Napsal jsi to hezky Pavlíku. Ani Manka by to nenapsala líp.
V lese Řáholci Ti fandíme !
07. 12. 2007 | 22:35

Student napsal(a):

Rudým se v jejich komentářích krásně vaří žluč.Holt potrefená husa ...
09. 12. 2007 | 11:03

tupoun napsal(a):

Je vidět,že za socialismu chodil každý do jiných fabrik.U nás jsme nedělali o nic méně než v NSR,kde se nikdo ani nyní opoceně nepachtí v práci,jak se tady někdo vyjadřuje,že se všude leželo a nedělalo.Jde o to,jak to chce kdo vidět.v socialismu jsme si postavili rodinný dům za 1200Kč čistého bez toho, že nám ho někdo sebere, v případě finančních problémů,jako to je dnes. Dříve jsme nadávali na lecos, ale i ty pitomé boty vydržely déle, než dnešní Baťovky.Dnes stačí něco zlevnit a předčí to fronty na banány,protože jsou lidi schopni se u slev i pozabíjet.Nedej bože,aby došly potraviny. Jinak až dojde nerostné bohatství,tak bude jedno jestli budou vládnout rudí,modří,žlutí,zelení,e to náš úděl abychom zanikli a čím dříve tím lépe,aby alespoń nšjaká fauna přežila a tím má kohout šanci on je prognostik.
18. 12. 2007 | 18:09

Zdenek Rosenblum napsal(a):

Tento článek pana Kohouta mě znovu připoměl, že je to člověk jistých schopností. Se smyslem pro zkratku, nadsázku, jistý úder. Ano, ano, jako Pavka Kohout, básníka a propagandista 50. let.

Klausem schválený výklad konce komunismu v ČSSR, tedy že se to "samo" rozpadlo, stačilo jen zacinkání klíčema, se nestane pravdou, ikdyby se Kohout atd. o tom vzájemně ujišťovali.

Kauza Žateckých šroubáren: Znám, i jako "zrádný emigrant", dobře, někdy až z prcvní ruky. Pan Kohout si nyvybral, vzhledem k tomu, jak byl tento podnik privatizován, jak se s ním nakládalo a jak skončil právě "nejšťastnější" příklad toho, jak v reálu vypadala a dopadala Klausem orchestrovaná nebo svému průběhu ponechaná privatizace.

I šroubárny Žatec jsou důkazem toho, proč, kromě jiného, HDP na hlavu na konci roku 1997, když se konečně podařilo Klause z exekutivy odstranit, stále nedosahoval ůrovně komunistického roku 1989 (posle statistik navíc ČR byla svému roku 1989 vzdálenější než defakto všechny postkomunistické země a ty neměly to štěstí, že měly Klause, rádoby kandidáta na nobelovku za kupńovku, kterou prý určitě budou kopírovat, ale nekopírovaly, ostatní postkom země).

Jako úprchlík před komunismem, který měl také, dost dlouho před dírou v berlínské zdi, Prahou plnou opuštěných trabantů, "beztrátových" hranic maďarsko-rakouských, možnost trošku přičuchnout k politice v USA, mohu říct, že v roce 1982 15-tiletý Kohout ve šroubárnách měl buď vidění nebo že je skutečně - snad i jako Klaus - dalším géniem v české kotlině. Ani Henry Kissinger, všechny ty think tanks, které jsou posamětově prestižním nebo "prestižním" místem předvádění se, hlavně zase pokorného génia Klause, o pádu SSSR, tedy i komunismu v satelitních státech, zejména pak krotkém Československu, neměly ponětí ani při celkem rozjeté Gorbyho perestrojce.

Ale jako řemeslný populista, Kohout se, přiznávám, může dobře poslouchat. Hlavně zase sám sobě. Klaus tu šíří něco nakažlivého. Podivná forma hrdosti?
01. 01. 2008 | 10:30

ahoj nádherná minulá dobo. napsal(a):

dnes se žije už jen na dluh,za totality ne.dnes se vraždime za totáče minimum,dnes se nenávidime za totáče jen lehce,dříve vše zdarma ,školy nemocnice atd,dnes? zaplat nebo padej,nemáš penize? umři. si.kdys jsem četl neználek na měsíci,za vše se tam drsně platilo,až jsem byl rád za sosialismus dnes šílená realita.co bude dál?pozabijíme se navzájem?ráno do práce večer z práce a spát.dřív 8 hodin dnes 12 hodin.nechceš dělat 12 hodin? vypadni. lidi je dost,za komunistu jsem se těšil na víkend pátek hurá!dnes? pondělí jako nedele.máme svobodu,ale čeho?vraždění zabijení?pánové já rád vzpominám na socialismus.tento kapitalismus vede svět k rychlé záhubě.kam jste to dopracovali.je mi 54roků když chci si odpočinout tak si pustim české totalitni seriály a je mi nádherně!klidná volná doba.
je mi smutno.vzpominám.
16. 02. 2008 | 20:28

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novotný Martin · Novotný Vít O Obluk Karel · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy