Úvěrový doping a jeho následky

25. 02. 2009 | 16:13
Přečteno 7168 krát
Finanční krizi jsme zažili koncem 90. let a většina z nás si na ni dobře pamatuje: pády bank, fronty nervózních střadatelů před pobočkami, mohutné státní sanace.

Nic z toho nejenže neprobíhá, ale ani v dohledné době nehrozí. České bankovnictví je v překvapivě dobrém stavu.

Proč? V první řadě banky mají dobrou likviditu – dost hotovosti. Česká národní banka po vzoru západních centrálních bank zavedla dodatečné zdroje likvidity, ale zdejší banky je nevyužívají – protože nepotřebují. Rozšíření spektra zástav pro půjčky od centrální banky (jedno ze zásadních protikrizových opatření v USA a v západní Evropě) je v našich podmínkách zbytečné a ČNB dokonce doporučila vyškrtnout toto opatření ze seznamu navrhovaného NERVem.

Ustrašenci, kteří přestěhovali své úspory do německých bank (kde jsou podle zákona 100% kryty státem) patrně neudělali dobře. Malé ošklivé tajemství německého bankovnictví totiž je, že kdyby došlo k nejhoršímu, spolková vláda by dost možná neměla dost peněz na výplatu vkladů. Stěhování úspor do Německa nicméně bylo natolik zanedbatelné, že se ani neprojevila na statistikách: není patrný žádný odliv kapitálu do zahraničí.

České banky jsou paradoxně bezpečnější, a to i navzdory skutečnosti, že míra delikvence (nesplácení úvěrů - oprava překlepu) zvolna roste. Růst úvěrové delikvence je však v souladu s modely ČNB a centrální bankéři tudíž zůstávají klidní.

Ačkoli to může znít překvapivě, až neuvěřitelně, české bankovnictví je skutečně ještě pořád relativní oázou klidu uprostřed finanční krize. Zůstalo uchráněno od zahraničních rizikových cenných papírů (zejména od smutně proslulých ABS krytých americkými subprime hypotékami), a domácí rizikové úvěry se ještě nestačily od poslední bankovní krize koncem 90. let vytvořit. Často proklínané měnové riziko mělo za následek, že české banky neinvestovaly do hazardních cenných papírů v cizích měnách.

Tím není řečeno, že jsme pašáci, kteří se jen mohou plácat navzájem po ramenou. Faktem zůstává, že nedávný šestiprocentní růst české ekonomiky byl dosažen jen díky úvěrové expanzi. Během let 2002-08 vzrostl objem úvěrů na bydlení více než sedminásobně, o 612 miliard korun. Odpovídá to průměrnému růstu o 32 % ročně. V prosinci 2007 zároveň nastalo maximum tvorby úvěrů jako celku: spotřebitelských, hypotéčních, investičních, krátkodobých pohledávek. Celkový růst úvěrů tehdy přesáhl meziroční míru 26 procent.

V době, kdy nynější Topolánkova vláda vstupovala do úřadu, česká ekonomika trpěla horečkou. Příčinou přehřátí byl doping v podobě nadměrné a dlouhodobě neudržitelné tvorby úvěrů. Nynější zpomalení či recese tedy není jen důsledkem výpadku zahraniční poptávky. Jde vlastně o návrat do normálu po éře extrémně rychlého růstu zadlužení, která kulminovala v letech 2006-07.

Toto období úvěrového dopingu bylo zároveň érou nejrychlejšího hospodářského růstu, který byl mylně vydáván za důkaz úspěšné hospodářské politiky. A je velmi nešťastné, že rychlý růst HDP v letech 2006-07 nebyl využit pro vytvoření přebytkových nebo alespoň vyrovnaných státních rozpočtů.

Na závěr dodejme, že klub předlužených důchodců zvaný eurozóna daleko převyšuje českou ekonomiku nejen v zadlužení státu, ale i v zadlužení podniků a domácností. Detaily příště.

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

student napsal(a):

"Toto období úvěrového dopingu bylo zároveň érou nejrychlejšího hospodářského růstu, který byl mylně vydáván za důkaz úspěšné hospodářské politiky."
Závěr této vaší věty u nás na vesnici všichni chápou. Myslíte, že to chápou také naši vrchní makroekonomové ?
25. 02. 2009 | 16:35

badatel napsal(a):

to autor,
p.Kohoute vy nemluvíte pravdu. Ten kdo si převedl své úspory na podzim do Německa na EU účty, vydělal přes 10% oproti tomu, který nechal své úspory na korunovém účtu doma.
Nejste také náhodou absolvent VŠE, jako jeden její profesor, který se brání EU, aniž by pochopil, jak je naše měna malinkého státečku lehce zranitelná spekulacemi.
25. 02. 2009 | 16:39

Ládik napsal(a):

Co mi přijde na účet do banky, ihned vytáhnu a investuju do výrobních prostředků. Účet u banky mám z donucení státem, já osobně ho k ničemu nepotřebuji.
25. 02. 2009 | 16:49

lederer napsal(a):

Už se těším na oranžové komentáře , to přeci nemohou nechat jen tak....
Zejména veselý docent by mohl vtipně vysvětlit a zdokladovat zásluhy vládnutí ČSSD o růst HDP v dobách minulých ,po odpočtu úvěrové marjánky . Tak jen do toho , drahé pomeranče - vysvětlujte , povídejte a přehánějte ......
25. 02. 2009 | 16:49

Myslivec napsal(a):

vlku, trhej!!!
25. 02. 2009 | 17:14

Antonin Hrbek napsal(a):

Pan Kohout, jako obvykle, lehce opomenul že v druhé polovině devadesátých let byla v ČR nejen finanční, ale ekonomická krize. A kdo ji zavinil! Draze jsme ji zaplatili všichni.
Také lehce opomíjí, že krize nevznikají z relativního nedostatku výrobků, ale z relativního nadbytku výrobků. Pak se odbyt podporuje snižováním úrokové míry a inflací úvěrů.
Pomíjí také, pro koho byl růst HDP zlatým teletem, kterému se neustále klaněl.
Nyní se nám skrytě snaží namluvit, že stávající deprese je žádoucí podporou Topolánkova batohu a že nás vlastně nebude nic stát.
O zdravosti našich bank svědčí jejich současné akciové kurzy. I kdyby tomu tak nebylo, tak se pan Kohout domnívá, že cizí mateřská banka si nestáhne peníze z dceřinky?
Peníze mám hlavně v EUR, protože je důvodně pokládám za stabilnější měnu, než CZK. A také výnosnější.
25. 02. 2009 | 17:21

Jirka Cech napsal(a):

Východní Evropa je nad krachem ... vážně?

Východní Evropa je nad propastí, státům hrozí bankroty, píše prý Le Monde, a dokonce údajně i listy Financial Times a deník Thé Economist.
Mě to nějak nejde do hlavy, asi jsem pomalejší v myšlení, jak nám, České Republice (36%)*, může "západní EU", tedy Německo (65%), UK (59%), Itálie (113%) nebo Francie(73%)** vytýkat, že jsme příliš zadlužení. Vzkazují nám, že jsme riskantní a že jsme nad krachem. Pokud by nám vytýkali, že nejsme dost zadlužení chápu to, ale takto mi to přijde jako by nachmelený dlouholetý alkoholik nadával střízlivému taxikáři, že málo pije a že je houby chlap.

Že prý "západní" banky budou muset dotovat své východoevropské dceřinné společnosti. Zatím jsem si tedy všiml hlavně toku kapitálu opačným směrem, z KB do Societe Generale, že Sporky do Erste a podobně. A ten tok byl masivní a trval mnoho let.

Možná by bylo na místě kdyby některý nás politik napsal do Financial Times článek, který vše vysvětlí, a případně by se mohl i zeptat, jak hodlají své astronomické dluhy platit evrospke socialistické velmocí, kdo jim půjčí na jejich "balíčky" aby WV a Renault mohli za peníze daňových poplatníků a přesně podle pětiletého plánu dál dělat na sklad auta, která nikdo nechce kupovat, a hýčkat své odboráře. Možná by jim nějaký "západní" sociální demokrat vysvětlil, že dluhy se neplatí, to by jistě uklidnilo všechny potenciální věřitele. Nevím jak vy, ale já bych si jeho jméno jistě zapamatoval, a možná bych si na něj vzpomel i při příštích volbách.

* čísla v závorce jsou poměr dluhu té které země a jejího HDP)

** USA na tom take neni nijak zvlast dobre, dluh je 61% nebo 73% HDP, podle toho, zda vychazime ze zdroju OECD nebo IMF, a Cerny Socialismus Baracka Husseina Obamy, kdy ti, co radne plati dane a hypoteku ted ze svych dani zasponzoruji i hypo sousedovi, ktery si poridil vetsi barak a nesplaci ho, to nejspis nevytrhne. Nejde jen o ty jejich penize, jde o message, kterou tim Obama posila. Odmenujeme-li neuspech, pouze tim propagujeme jeho rozsireni.
25. 02. 2009 | 17:26

Gerd napsal(a):

Pane Kohoute,
plácání po zádech u bankovního průmyslu není na místě. horší chvíle jej ještě čekají. Obávám se, že makroekonomové zaměření pouze na bankovnictví úplně pominuli propad výroby v průmyslu. A to začíná být hodně vážný problém.
25. 02. 2009 | 17:46

Marty napsal(a):

Gerd: ja mam spise strach z mixu poklesu prumyslvoe vyroby v CR (ktery je nizsi, nez jsem ocekaval) a poklesem nemecke ekonomiky (ktery je naopak vyssi, nez jsem ocekaval).
25. 02. 2009 | 18:23

vlk napsal(a):

Rád bych vyhověl Myslivcovi a trhal. jenže Kohout ve svém nejnovějším žertíku byl výrazně opatrnější než jindy a navíc po obvykle trefné replice pana Hrbka není moc prostoru pro další.
Přesto to zkusím.
Dobrá , české banky mají dobrou likviditu. OK. A kde ta likvidita tedy je? Jak to, že taková GE se ji snaží masivně stahovat z trhu za 3,65% u vkladů na viděnou?
Jak to, že nedávná aukce státních papírů skončila nic moc výsledkem, spíše mírným debaklem?
Jak to, že banky nepůjčují a naopak, stahují rámce?

české bankovnictví oáza klidu.. Nechápu, proč Kohout vytvrvale a opakovaně tvrdí, že je to proto, že kurzové riziko bránilo zdejším bankám kupovat CDO a islandské bondy. Je zajímavé, že stejné ohledy nebránily ČOBCe nakoupit papíry vlastní matky a odepsat na ně 10 miliard...Kohout prostě mlží, protože mi je žinantní napsat, že přímo kecá. A opakovaně!Oba víme, že pravd a je jiná. Píši to už po potřetí , tak snad Kohout už mne ušetří, abych to opakoval ještě jednou - matky svým dcerám tyhle investice prostě nedovolily. Pouze jen a proto je české banky v bilanci nemají.
No a co máme dál? Ustrašence, co vyvezly svoje love tam, kd e dali na vklady plnou garanci.. No osobně myslím, že nijak netratí. Mají totiž jistotu, že o své prachy nepřijdou. větší než v ČR. Kauza Hypo RealEstate ukázala , jak by asi spolková vláda postupovala v případě záchrany banky. Verze výplat vkladů je až ta poslední možnost. Převzetí vládou spolehlivě zastaví run na banku. Alespoň zatím.
Dokonce i v Americe, kde situace jak CII tak BoA bez možnosti státního vstupu by už nejspíš runem poznamenána byla.
A Kohout opět mlží. Kaolusek když zdůvodňoval proč stačí v ČR krytí do 50 tis eur- mimochodem ví někdo, jestli už to vyšlo ve Sbírce? protože před deseti dny to tam prý ještě nebylo a vklady tedy v ČR na tuto sumu pojištěny nebyly- to abychom měli jasno, jak se s vkladatelem zachází v ČR dle této vlády-, argumentoval tím, že 90% vkladů bude 50 tis eur bohatě pokryto. Čili řečeno Kohoutovou filipikou - pro 90% vkladů NEBYL prostě důvod k přesunu. Otázkou je, kolik zmizelo v zahraničí z oněch 10% nad tuto hranici. A kolik tam zmizelo ze strouzoků. O kolik byla ochuzena česká bankovní scéna na likviditě. A pokud si vzpomenu na právě skončenou akci za 4% dvou bank, které platily dokonce 4% procenta p.a. aby s e dostaly k drasticky chybějící likviditě, pak onen, dle Kohouta zanedbatelný transfer měl nezanedbatelný náklad!Který je samozřejmě nyní placen v maržích nově dávaných úvěrů do ekonomiky. Pokud jsou vůbec dávány.Stačí si poslechnout firmy co otáčejí právě úvěry. Dřívější marže 1-1,5 % jsou nahrazovány číslem 3a výše pane Kohout.
Nyní o otázce, jak dlouho budou české banky bezpečnější.
Nasypaly spoustu hypoték a spotřebáků. Spotřebáků nízkopříjmovkám , hypotéky vyššímu segmentu. delikvence na spotřebácích je prý asi tak kolem 4% . Marže je tam řádově v průměru 10%. Kolik procent nezaměstnaných navíc bude stačit, aby se to vyrovnalo?
U hypoték e to asi tak, že y bych se zas až tak moc nebál u těch, co byly dané ěkdy do r. 2004. To byly banky opatrné a šly vysloveně na horní segment a financovaly do 70% tehdejší ceny. Dnešní je jasně vyšší. navíc mají v průměru u otočených vyšší marži. U pozdějších, zejména z lucky yers 06,07,08 už to vidím jinak. tady máme hypotéky až do 120% -sic! Tady s e rvaly o klienta jak psy o kost, takže marže 1% a méně.. A diference tehdejší a dnešní, spíš zítřejší ceny už nebude nic moc. Kdypak bud e tohle portfolio ztrátové? troufnu si odhadnout - už na zimu!
25. 02. 2009 | 18:30

vlk napsal(a):

pokračování
Což není konec špatných zpráv. Firmám schází zakázky. Developeři- ti největší, mají velké problémy. Investiční úvěry d o průmyslu budou mí také potíže. jestliže schází 30% zakázek, kolik asi tak zavře firem? Kolik procent z úvěrového portfolia vypadne?
Bruslil bych na hodně tenkém ledě, kdybych dal nějaké číslo. Docel a by mne zajímalo, co říkají ony modely ČNB, které prý jsou v souladu s očekáváním. Dle Kohouta. Uvidíme po švestkách.. A už vůbec nikde není psáno, že některá z bank to neodnese v míře větší než jiné. A bud e na sanaci. Uvidíme, jestli potom vlád a bud e sanovat nebo. Nebo to nechá koňovi a riskne run. Zahraniční matinky v kondici na sanace rozhodně nejsou a představa, že místní GE by teoreticky sanoval Obama nebo Spořku Reimann mi přijd e hodně humorná
A s údivem zírám, jak Kohout obrátil. Jak nyní naznačuje, že růst hypoték a podobně byl špatně!§ Že došlo k přehřátí. Myslím , že by s e daly vygooglovat články z té doby, kdy Kohout tvrdil trochu něco jiného. A je pěkné, jak říká, že je tragedií, že rozpočty v 06 a07 nebyly sestaveny jako přebytkové... No pokud vím, oba rozpočty skončily výrazně lepším výsledkem než byla predikce. Tím naznačuje, že za to jaksi mohou oranžoví. No za rozpočet za 06 jistě ano. Rozpočet na 07 připravovali také. Nicméně nikdo nebránil Topolánkovi a jeho estrádnímu souboru jednak proti oběma rozpočtům výrazně ušetřit a jednak u 07 provést stejný machl jako předvedl s letošním rozpočtem. Kdy dal schválit nesmyslný rozpočet. Aby prý byl, že pak s e to uvede na reál. Kdo mu bránil totéž udělat v březnu 07, protože do reálu, 09 ještě nedal. A zejména - kdo mohl za šílené plýtvání v závěru roku 07 kdy s e v listopadu a prosinci například najednou plátovala nejen každá dálnice, ale doslova každá okreska, protože zbyly peníze.. Myslím, ež to stálo 8 miliard. Asfaltovat za mrazu a sněžení byl fakt čin hodný hospodáře.
oa už se těším na příště. protože včera například Le Mond velmi apeloval na EU aby nenechala padnout východoevropské členy EU. Takže - předlužený klub důchodců má z průšvihu tahat východní jury našeho typu. Pane Kohout...Přísloví o posledním se smějícím jste snad slyšel?
No snad jsem Myslivcově poptávce aspoň trochu vyhověl…
25. 02. 2009 | 18:31

mihal napsal(a):

První rozumný článek pana Kohouta. Tentokrát autor nepoužil ani jednu lež, ani jednu zavádějící dezinformaci, prostě nic, čím by ohlupovat méně vzdělané čtenáře blogů.
25. 02. 2009 | 19:04

Hajný napsal(a):

to vlk:
Nevím jestli jste vyhověl Myslivcovi,ale pro mne skvělé.Děkuji!
25. 02. 2009 | 19:10

Antonin Hrbek napsal(a):

Vážený vlku,
velmi se mi líbil následující výrok jednoho čelného představitele bankovnictví:
"Hypotéční úvěry jsme nejprve poskytovali velmi opatrně. Pak začal závod o maximum hypotéčních úvěrů a nakonec jsme ještě na schodech honili klienty, které jsme nejprve odmítli".
Jenom zadlužení domácností je na cca 80% státního rozpočtu. Je to částka srovnatelná s celkovou výší hrubých úspor.
Dále jsou zadluženy podniky a samozřejmě i stát. Jakýkoliv run na banky povede k jejich krachu.
25. 02. 2009 | 19:17

Veskawesi napsal(a):

VLK...??
Hele tak obcas ctu diskuze a nemohl jsme si nevsimnout prispevku jisteho "vlka"

vlku, proboha, vy jste tak chytry, mel jste byt v nervu, vse vite lepe nez ostatni. Jen si prosim zalozte blog a netrapte se v diskuzi. az takovy blog napisete, uzijte si rekace ctenaru. myslim ze vas ceka
krute vystrizliveni
mimochodem ty vase prispevky jsou plne vet typu nevim ale, ...nejsem si jisty ale, slysel jsem ze, dokonce byste bruslil na tenkem lede, myslite ze by se dali vygooglovat clanky...atd atd atd

silene hlasky
25. 02. 2009 | 19:18

ciolk napsal(a):

Krizi bych nejsnáze chápal jako zvrat,který vede k "obrácení cenových nůžek".Cenové nůžky jsou oficiální termín pro situaci,kdy růst cenové hladiny předbíhá růst platů.Jsou typické pro všechny dnešní krizové ekonomiky ,což bylo :inflace s rostoucím dluhem.Nedostatečné platy -posléze tím určená nízká koupěschopnost-vyvolají krizi z nadvýroby.Prostě není hlad po zboží,tedy nejsou následně ani zisky firem.Makroekonom nyní-v krizi,když nastala, vnímá bývalé cenové nůžky předkrizového období opačně: neví koho má financovat přednostně:zda platy nebo investice úvěry firmám nebo oddaněním.Protože zvláště při velkém dluhu dvěma pánům,se mu zdá,sloužit nelze.Bojí se vyčerpání rezerv,nárustu zadluženosti dvojím odtokem.Ale přitom je jasné,že jednostranné opatření nemůže buď zastavit krizi z nadvýroby nebo oživit firmy.Oživit poptávku i nabídku současně -je jediná možná cesta.
25. 02. 2009 | 19:20

Milan H. napsal(a):

Díky, Vlku, vždycky - zvláště u Kohoutových článků - čekám na váš komentář.
25. 02. 2009 | 19:24

vlk napsal(a):

Milý Pane Hrbku,

ten dobrý muž z banky mluvil pravdu!

Pokud jd e o zadlužování domácností - stojí oproti tomu řádově 1,2 bilionu úspor. Tohle ještě jde.

Run na banku je samozřejmě smrtelná záležitost.O otm žádná. Uvidíme. Bydlení prostě bez hypoték nešlo. To je taky jasné. Ale hypotéky po 2004 jsou časovaná bomba.

Ale myslím, že Vás potěším. O Kohoutovi s i oba myslíme totéž. takže jsme to lehc e progoogloval. Jak jsem naznačil:
NAšel jsme třeba tohle:
http://www.virtually.cz/?ar...
No tak tad y horuje pro další velkou úvěrovou světovou e xpanzi...

nebo tohle
http://www.partners.cz/o-na... Tad y upozorňuji zejména na poslední odstavec!

No a pěkný dialog s obhajovou úvěrů od Kohouta máem tady
http://www.literarky.cz/?p=...

No a jistě vás "ohromí" i tohle:
je fajn to konfrontovat s relaitou!http://www.stavebni-forum.c...
Přeji hezký večer.
25. 02. 2009 | 19:34

Michal Kára napsal(a):

To, ze ceske banky nemaji prilis CDO kvuli kursovemu riziku, jsem sice slysel uz nekolikrat, ale az tak se mi to nezda. Zapadoevropske banky jich maji pozehnane a kursove riziko maji taky. Island totez. Na druhou stranu neverim ani moc tvrzeni, ze to matky zakazaly - proc by to delaly? Tady by to chtelo nejaky dukaz, ze tomu opravdu tak bylo ;-)

Myslim, ze za bankovni krizi z konce devadesatych let budeme mozna jeste dekovat, protoze tu vidim jako hlavni duvod proc nase banky jsou na tom relativne slusne. Jejich vedeni totiz jeste melo v zive pameti, jak to dopada kdyz je moc spatnych uveru. V US meli posledni bankovni krizi zacatkem osmdesatych let, takze na to uz holt zapomneli a museli si to opet pripomenout.

Ad vlkova hypotecni bublina: Urcita hypotecni bublina tady byla, ale ve srovnani s tou v US to bylo vpodstate velmi racionalni jednani. Hypoteky "na 100%" se davaly az v jejim zaveru a stejne tech "100%" neni trzni cena ale odhad banky. Mozna i ty "120%" byly, ale nebylo to nijak moc rozsirene. Takze jsme na tom relativne dobre.

Banky nepujcuji ne proto, ze by nemely likviditu, ale proto, ze jsou opatrne a nechteji, aby je pokles prumyslu prilis zasakl => jeho vliv nemusi byt az tak fatalni.
25. 02. 2009 | 19:36

vlk napsal(a):

Veskawesi

pokud trpíte na d mými příspěvky, přeskočte je. Po blogu netoužím.

A aniž bych byl četl vaši repliku na mne, šel jsem do sebe a trošku googloval.... Jak vidíte v mé odpovědi panu Hrbkovi.
25. 02. 2009 | 19:43

Znalec napsal(a):

Líbí s mi, že pan Kohout vlévá optimismus. Je to tak potřeba a přesto stále vítězí ponuré prognozy. Hlavně díky médiím - potřebují úderné informace. Buď Euforii, nebo Strach. Já potřebuju tolik věcí, ale odkládám nákupy, protože všichni straší, že bude hůř. Nakonec mě vyhodí i můj mistr ševcovský, protože místo, abych si u něj koupil nové boty, chodím v igelitových pytlíkách.
25. 02. 2009 | 19:45

vlk napsal(a):

Michal Kára

nejlép bude , když učiníte pár dotazů v Tresaury Komečky, Čobky nebo Spořky a uvidíte. co vám poví.

Pokud jde o vlkovu hypotéční bublinu - žádná není. O tom nemluvím. Bankám u hypoték po roc e 2004 vyčítám že šly příliš za klientem. jak v míře vlastních prostředků, tak v maržích. Nemají tam žádnou vatu. A hypoték y jso tak v průměrně dvojnásobném objemu oproti těm do r. 04. Coý znamená, že i jejich příjemci budou bez rezerv a jakýkolvi výpadek příjmů bude problémem.
25. 02. 2009 | 19:48

Karel napsal(a):

Po tomto Kohoutovém článku začínám dostávat strach o své menší úspory ve Spořce (Erste) a Hypo Reiffeisen.

Zvlášť když si člověk uvědomí za kolik chorobných miliard může ležet v českých bankách ve formě hypoték za spekulativně předražené české paneláky (díky Vám volnotržnící) nejen v souvislosti s rostoucí nezaměstnaností a taky propady příjmu mnoha nadále zaměstnaných.
No a jak někdo poznamenal, banky půjčují firmám, a kdoví, co se v mnohých firmách děje, když v některých oborech rapidně poklesly zakázky.

Říkám, po tomto Kohoutovém článku dostávám strach.
25. 02. 2009 | 19:53

vlk napsal(a):

Karel

pokud jde o Stavební spořitelnu Raiffeisen , tak bych byl v klidu. Jednak jste nejspíš pod plným pojištěním a jednak Stavebky mají vyšší marži než je u hypoték a jednak exposice na klienta je nižší...
25. 02. 2009 | 20:03

Karel napsal(a):

Vlk

Mi spíše šlo o Kohoutovou odbornost a profesionálnost, navíc to vše rozumpované jeho povinným svazackým nadšením.
25. 02. 2009 | 20:09

Petr z Tábora napsal(a):

Pan Kohout hodnotí situaci jakoby nás jako ve středověku chránily pohraniční hory. Jistě zná heslo bližší košile než kabát a jistě i ví, kdo jsou majitelé jednotlivých českých bank.

To Vlk:
Výborné, konkrétní, jste jednička !
25. 02. 2009 | 20:16

Gerd napsal(a):

Pro Marty napsal(a):
Gerd: ja mam spise strach z mixu poklesu prumyslvoe vyroby v CR (ktery je nizsi, nez jsem ocekaval) a poklesem nemecke ekonomiky (ktery je naopak vyssi, nez jsem ocekaval).
25.02.2009 18:23:35

Obávám se, že pokles průmyslové výroby v ČR hodnotíte jen pohledem statistickým a ten je o několik kroků pozadu za realitou. 30 % propad výroby a zakázek je spíše realitou, mnohde jde o 50 a více %. Jen se to ještě neprojevilo ve statistikách.
K německé ekonomice Vám řeknu pár zajímavých údajů z praxe. Některé firmy v roce 2007 v Německu mohutně investovaly do kapacity výroby polovodičů. Tehdy tahoun průmysl jel na plné obrátky, výroba ve firmách běžela na 3 směny a nestíhaly! Situace byla v roce 2008 tak špatná, že některé firmy dávaly ještě v polovině roku 2008 dodací lhůty od 20 týdnů do 12 měsíců! Ale už v prosinci dříve třísměnný provoz jel jen na jednu směnu a sem tam střihli volný pátek. Dodací lhůty padly na polovinu. U jiných firem zase matky ožebračily své české pobočky a sebraly jim kompletně zakázky pro své západoevropské centrály. Dodavatelé v ČR pro linky do průmyslu zaznamenaly propad, jako dosud nikdy. Mnozí silně omezují personál a další dluží, kde mají prachy. Některé firmy jsou na tom tak bídně, že aby rozjely výrobu, požadují 100% zálohu - chybí provozní úvěr. Za úspěch je v západní části EU i ČR považováno, pokud se podaří přiblížit loňským číslům zakázek, na růst nemyslí nikdo.
Na počátku krize V. Klaus tvrdil, jak volná ruka trhu pomůže a dá příležitost českým firmám nahradit drahé západoevropské dodavatele. Haha! Protekcionismus tu byl už dříve a silně se zostřil nyní. Japonci si po ČR zadávají výrobu mezi sebou, Němci v EU i světě jakbysmet. Český dodavatel má jen minimální šanci uspět, dnes je silně nacionalistická spolupráce v průmyslu. Až krize odezní, situace se opět uvolní, jen mnoho firem tu už nebude.
Tahle recese vrhne všechny o pár let zpátky a to není její konec, jen opožděný začátek. Největší problémy ještě přijdou, tohle tu ještě nikdy v historii nebylo.
Údaje jsou od více výrobců ze zkušenosti, nikoliv z doslechu.
25. 02. 2009 | 21:34

Pocestny napsal(a):

a jejda, chlupáč neodolal a zase nám zakousl chocholáče...-)

Chudák Kohoutek, si tak na hnoji povyskočil, něco jednoduchého pro slípky a zbytek farmy zvířat zapěl, a hle, z boudy vyletěl chlupatej a trhá....na kusy!! -))

Hezky to sepsal, musí se nechat....hutné a propracované, inu komponista je to talentovaný, jazyk mu tu u huby plandá, tu v prostoru šermuje...
jen, jakobych četl věci, kterým ještě před pár dny jinde oponoval.

Vlčák tu zase zkomponoval kantátu z názorů místních pantátů. Zároveň je škoda, že Kohout neví, že nenapsal taky kantátu, ale vlastně disertaci pro našeho chlupatýho pantátu.

Tentokrát si Emil Nádeníček přívlastky pohlídal...-)

Pac, chlupáči...
25. 02. 2009 | 21:49

Pocestny napsal(a):

Gerde, platí obecné pravidlo, že při každém "mrznutí trhu" dostanou nejvíce zabrat subdodavatelé...

Oni totiž vydělávají v podstatě jen za konjunktury, kdy realita předbíhá plán a výroba se navyšuje, ale jakmile padne do prostoru pod nasmlouvanou nulou, je vymalováno.

Konjunktura oslabuje konkurenci, nyní se konkurence projeví ve formě squeeze out firem, které netvoří hard core státobyznysu a které "přerostly" svou přirozenou velikost.

Mnohé to bude stát existenci.

Dnes se prostě každý musí vrátit k pokoře vůči principům, protože wholesaleři dnes opět začínají viset životem na výsledku maloobchodu.

Co je pro mne hrůzným efektem v docela nadnárodním měřítku, je fakt, že to celé zatím vede k megalomanické podoře těch základních "skoromonopolů", čili staronových kartelů, které naopak přibírají na váze.

Aby toho nebylo tak málo, dnes jsem tak různě viděl výsledky orientu....

Začínám mít mrazivej pocit, že návštěva Hillary v Kitáji nebyla ani tak pokorou před Kitájí, ale hrůzou z toho, že kromě těch, kdo dodávají suroviny (Rusko, Arab) už netečou (přeqapivě!!-)) prachy ani v montovací hale téhle zeměkoule... Začínám mít obamy že to bude pěkný průšvih...
vizhttp://www.telegraph.co.uk/news/worldnews/northamerica/usa/barackobama/4806253/US-stock-fades-as-Barrack-Obama-speech-disappoints.html

Jakpak by žlutej bohatl, když rejdy, doky a dnes i volné moře jsou plné lodí, které nikdo nechce vzít na bearth, protože nevezou nic, co by někdo dnes kupoval.

Ano, spadneme řádem a rázem, ale to už jsme spadli - loni touhle dobou se prostě všichni rozhodli, že vyberou prémie, než se to "zavře", takže si pamatujeme, jak skočily ceny, kurs a úrok, každé svým směrem...
dnes to končí, protože ceny letí dolu a "prémie" se nekonají.

Gerde, typuji, že tak v březnu, nejdéle v dubnu uvidíte, jaký byl loni rozdíl mezi rentabilní (současnou) a konjunkturální (loňskou) cenou na konečném pultu maloobchodu.

Typickým příkladem byla poslední letadlovka v podání ČEZ s "grantovanou fixací na desetileté maximum"..-)))

Já se směju, jen co dozněla rána pádu korporativní eurosocanské boudy na wohnouty, už se z prachu zvedá portál tunelu na rozpočty, najednou ten pařížský Giftzwerk staví hubou elektrárny po třech zemích Europy....
25. 02. 2009 | 22:14

Admirál napsal(a):

Gerd - naprostý souhlas, moje zkušenost je stejná, optimistická statistika jen odtáží časové zpoždění projevu problémů od sběrného bodu.

Dodavatelské firmy aut prům. jedou na 50%, v Německu to není o nic lepší.

Firmy si ještě drží zaměstnance, ale počítám v březnu při trvání současného stavu nastane masové propouštění nadbytečné kapacity.

Některé firmy se nedožijí poloviny roku, ani v případě zlepšení.

Protekcionisms tu byl již dřív. bylo vždy pravidlem, že př. americká firma dostane přednostně zakázky od amerického zákazníka, německá od německé atd. Nyní se to jen zostřilo.

O dopadu na bankovní sektor nelze pochybovat. A to nemluvím o angažovenosti matek našich bank v průserech jako je Ukrajina atd.

Panu Kohoutovi přeji, ať mu vydrží optimismus i v nadcházejícím období. Možná, že by bylo dobré, aby nečekal, až kněmu dorazí statistická čísla. Aby šel číslům naproti. Nebyl by o 3 měsíce pozadu.
25. 02. 2009 | 22:26

jogín napsal(a):

Po přečtení páně Kohoutových článků dle Vlkova upozornění docházím k závěru, že autor je nejdůležitější poradce pro každou instituci, zejména finanční. Stačí přijmout přesně opačné závěry.
25. 02. 2009 | 22:58

Gerd napsal(a):

Pocestny,
víte ono ani pro finálního výrobce není tak jednoduché zlikvidovat si dodavatele klíčových dodávek, jinak by se taky mohl se svým výrobkem akorát vyfotit. Je to možné jen tam, kde lze dodavatele snadno nahradit a ne vždy to je tak bezbolestné a bez nákladů.
Podpora velkých podniků byla vždy oblíbená u politiků - mají pocit, že sypou do kasy, zaměstnávají hromadu lidí a jednají jen s jedním vedením, nikoliv spoustou třeba živnostníků.
Tipuju, že Číňani nakonec USA nějak pomůžou, ale zadarmo to nebude, nechají je ochutnat pocit bezmoci dlužníka. Uvidíte, jak lidská práva a Tibet dostanou zabrat. Čína investovala příliš mnoho úspor svých občanů do zelených papírků. Tak čínský dělník v podstatě financoval levné hypotéky pro americké rodiny ze svých úspor. Číňani spoří kolem 30% svého platu, čínská centrální banka financovala rozpočtový deficit, aby si USA mohlo koupit čínské zboží a tenhle koloběh se zastavil.
S dubnem moc nepočítejte, některým lidem některé věci dojdou až v červnu a Kalouskovi asi nikdy.
Na nápad ČEZ snad skočilo jen mizivé procento lidí. Stačila jednoduchá úvaha, celou dobu ČEZ dře všechny z kůže, tak proč by teď byl najednou lidumil. A on není ani teď.
A k Sarkymu. Tenhle nedorostlý vztekloun asi trénuje na nová pokračování filmů s Louis de Funes jako hlavní komik.
25. 02. 2009 | 23:25

Frante napsal(a):

Stále tu píšu, že naše banky na své problémy teprve čekají. Stále víc podniků nesplácí půjčky, totéž se bude týkat i čerstvě propuštěných občanů. Banky nebudou mít peníze se kterými počítaly a nebudou mít z čeho vyplácet uložené peníze ...
25. 02. 2009 | 23:26

Gerd napsal(a):

Admirále,
ví to skoro celá republika, jen na horní palubě Titaniku křepčí p. Kohout a další titáni makroekonomiky a plácají se po zádech, jak jsou dobří.
Bohužel v této chvíli máme jednoho z nejneschopnějších ministrů financí za posledních 20 let (a to už je co říct po přehmatech Václava Klause a Bohuslava Sobotky), který snad pořád ještě nevěří, že přijde nějaká krize a hojí se vylhanými čísly z vylhaných nebo mylných odhadů Mezinárodního měnového fondu nebo Světové banky nebo kohokoliv jiného, kdo mu podá utěšující zprávu. Situace v hospodářství je několikanásobně horší, než se členové NERV domnívají (o vládě vůbec nemluvím, tam jsou totálně mimo). A díky naprosté neschopnosti ODS nebude nikdo na krizi pořádně připraven. Dosavadní Topolánkův batoh byl jen kosmetickými úpravami a shodou okolností přišel v nevhodnou dobu a obral obyvatele ještě před krizí, to se brzy projeví. Vládní strany dnešní nečinnost odnesou v dalších parlamentních volbách, některé z nich skončí. U KDU-ČSL a Strany Zelených to žádná škoda nebude.
25. 02. 2009 | 23:33

RUMCAJS napsal(a):

Gerd:

Mohl by jste jmenovat zemi, kde se na krizi řádně připravili ?

A nějaké to opatřeníčko, co Vám chybí ke štěstí ?
25. 02. 2009 | 23:55

doktor napsal(a):

PANE KOHOUTE,
kde jste nechal úvěrový doping českých bank z let devadesátých, za Klausových vlád? Do dneška tvoří polovinu našeho státního dluhu, který je prý bilion korun. Zatrhli to až sociální demokrati.
26. 02. 2009 | 00:05

Gerd napsal(a):

Rumcajsi,
to opatření pro ČR by bylo nepřijímat Topolánkův batoh nebo provést reformu jinak. To co předvedl Topolánek byl jen velký humbuk, hluk a nulový výsledek.
Abych jmenoval zemi, kde se na krizi relativně slušně připravili - Čína. Přestože se jim smějeme, mají ekonomiku relativně v pořádku. Udělali chybu, že věřili přespříliš potištěným zeleným papírkům USD. Obecně by se do toho daly zahrnout ještě země, které měly přebytkové rozpočty, ale takových v poslední době moc není.
Z EU se krize dotýká všech, některých více, některých méně. Slováci tvrdí, že zavedení eura tlumí dopady krize, u nás zase někteří ekonomové, že vlastní měna nás chrání před krizí.
Vhodné by bylo srovnat situaci Slovenska a ČR v polovině 2009 a pak ještě na konci. Hned uvidíme, který názor je správný.
26. 02. 2009 | 00:19

pozorovatel napsal(a):

Ekonomice, burze, penezum atd. se venuji ryze amatersky. Nejsem zadny odbornik. Cirou nahodou jsem si vcera procital casopis REFLEX cislo 9 z 28. unora 2008, kde ma pan Kohout clanek, ktery se jmenuje Velka krize: déjà vu? Clanek konci temi dvemi vetami - Nynejsi problemy v USA jsou jen normalnim, byt dramaticky vypadajicim cyklickym vykyvem. Velka krize se opakovat nebude.
26. 02. 2009 | 00:33

bertik napsal(a):

Pane Kohoute, dáváte další důvod k tomu, že polemika s Vámi moc nemá cenu anebo prostě oba žijeme na jiné planetě, viz váš nedávný názor, že krize skončila koncem minulého roku (když budete chtít, ocituji Vám kdy a kde jste to napsal), jakož i Vaše dnešní jistota ohledně bankovního zdraví v ČR. Nikdo, ani Vy, ani bankéři sami ještě na 100 % nevědí, jestli jsou jejich banky opravdu zdravé. A nejsou-li, vyleze to napovrch vždy až tehdy, když už se to nedá ututlat. Takže bych nebyl v takovém klidu. Kdyby i zdravé byly, k čemu ale dneska jsou, když nepůjčují, zvedají úroky, nevěří nikomu ani vzájemně mezi sebou. Řídí se vůlí svých akcionářů a žádní politici je k práci nedonutí, pokud akcionáři nebudou chtít.

Tím se dostáváme k obecné otázce, jak dál. Rozhodně bych bankám přestal servilně nadbíhat různými stimulačními kroky ČNB, což je jim k smíchu, a to tím víc, nakolik se vedení ČNB následně naivně podivuje, proč na to banky patřičně nereagují a dokonce proti snižování základní úrokové míry např. zdražily hypotéky.

Řešení: jestliže se běžný chod národních ekonomik neobejde bez úvěrových peněz a soukromé banky pauzírují, založit státní úvěrovou banku, která nefungující úvěrový obchod převezme, a uvidíme. Takže trochu sebevědomí, prosím. Zdroje: státní dluhopisy, rezervy, peníze z balíčku záchranných opatření vlády/NERVu.
26. 02. 2009 | 00:33

grőssling napsal(a):

Bertík

Ta státem založená banka je zajímavý nápad, hodný projednání v NERVu. Určitě by řada lidí a firem převedla své úspory a vedení běžných účtů z bank, které tvrdí, že se musí chovat opatrně ( viz. rozhovor neomaleného pana Mertlíka pro E15 "Banky nejsou od toho, aby poskytovaly úvěry" ) do jasně státem garantovaného ústavu. Tak když tu nejsou od toho, aby úvěrovaly, tak ať tedy sedí na balících státních dluhopisů a nedělají nic, pokud by měly konkurenci asi by se začaly snažit.

Jinak to asi vypadá, že chleba se láme na obou stranách Tichého oceánu, Evropa je out, Afrika a J. Amerika down.
US potřebuje životně nezbytně, aby Čínská lidová republika vedená Komunistickou stranou Číny nakupovala jejich státní dluhopisy ve stovkách miliard USD, Čína zase objednávky z US. Běda, kdyby komouši neohlídali chudáky, kteří by se vzbouřili a zelené žábí kůže by z US už nikdo nechtěl, protože by kvůli vnitropolitickému chaosu na to neměl.
Kam až to došlo ! Po uši zadlužený světový lídr jede navštívit svého největšího věřitele, aby jej ujistil, že už na rozdíl od posledních 30ti let se nebude pokoušet jej vnitřně destabilizovat poukazováním na nedodržování lidských práv. Protože se třese strachy, aby opravdu nějaký chartista08 nepřekazil čínské financování amerického průšvihu.
Kdypak už se rozsvítí v palicích našim fundamentalistům mávajícím vlajkami Tibetu ?
26. 02. 2009 | 06:04

Michal Macek napsal(a):

hrbek:

myslite tu krizi kdy sme byli nejrychleji rostouci ekonomikou ve stredni a vychodni evrope?
26. 02. 2009 | 07:03

breburda napsal(a):

jsem ekonomický nevzdělanec, pořád čtu o krizi a prosím, aby mi někdo vysvětlil:
1. proč tahle krize vznikla
2. čím se liší od krize ve třicátých letech

moc děkuji, honza
26. 02. 2009 | 07:41

Rumcajs napsal(a):

Gerd:

Promiňte Gerde, ale to jsou jen hesla a populismus, co tvrdíte.

Deficitní rozpočet nastavil Zeman a Topolánek měl jen málo možností s tím něco udělat.
Čína se připravila takovým způsobem s kterým by jste Vy zcela určitě nesouhlasil ...
-níká cena pracovní síly a s tím spojená absence sociální politiky a nevolnictví.
- ekologické drancování
26. 02. 2009 | 07:50

Meňo napsal(a):

to breburda :
nejsem ten pravej na velký vysvětlování, ale trošku přece.
Krize vznikla v USA (odtud chodí samý dobrý věci) v hypotéčním sektoru, kdy se nestarali o návratnost půjček (podobně jako u nás v letech po sametu).
Odborníci tuto krizi srovnávají s tou ve 30. letech a i já bych tam viděl souvislosti, ale ta dnešní podle MNE je nebezpečnější, protože dnešní svět je provázán, je globalizován (zatímco tenkrát informace šly nejrychleji podmořským telegrafním kabelem, dneska máme internet atd.), takže všechno (zprávy) je dnes mnohonásobně rychlejší. I pomoc je rychlejší, i krach je rychlejší. Proto já bych se osobně dnešní krize daleko více BÁL, než jak jí bagatelizujou (naši) politici.
Zdraví Honzu M.
26. 02. 2009 | 08:18

Petr napsal(a):

Před časem jsem společně s p.Kohoutem utíkal nakupovat akcie. Po této zkušenosti teď asi budu utíkat s penězi do německých bank.
26. 02. 2009 | 08:28

breburda napsal(a):

TO MEŇO:
moc děkuju, ale stejně to nechápu - mám tomu rozumět tak, že půjčili moc peněz a ty reálně neexistovaly?
26. 02. 2009 | 08:38

Admirál napsal(a):

groessling - Co takhle odělat banku z Pošty - ta ještě státu patří. Co by tomu bránilo kromě lobingu stávajícíh bank?
26. 02. 2009 | 08:46

PEP napsal(a):

Děkuji Vlkovi, jeho příspěvky jsou pro mne vždy osvěžením.

K real timeovým údajům o skutečném stavu ekonomiky jen přihodím svou trošku do mlýna. Můj zaměstnavatel je velká nebankovní finanční instituce (nikoliv rizikové půjčky) - za první dva měsíce nám padlo do insolvence tolik pohledávek (objemově) kolik za celý minulý rok, náběr smluv je na 30až 40% stavu z minulého roku a úvěrové delikvence se za !dva! měsíce zvýšila o cca. 1,5%.
Blábolit si může každý co chce, ale krize je tady a bude ještě mnohem, mnohem horší.

Ze svého pohledu bych navrhoval NERVu řešit neochotu bank půjčovat tím, že umožní daňový odpis špatných úvěrů i nebankovním institucím bez omezení (dnes pokud je více než 50% v úvěrech a méně než banky). Nebankovní sektor milerád banky zastoupí, jen by se museli zrušit některé vychytávky batohu a nabídnout alespoň srovnatelné podmínky při poskytování úvěrů.
Věc jsem řešil s dalšími lidmi a nebankovní sektor naopak cítí silný přebytek peněz - lidé si prostě nepůjčují.
26. 02. 2009 | 10:37

SuP napsal(a):

Pocestný -
Mám takové mrazení, že jste na to kápl. A umíte to podat.
nicméně, mám taky radu. Každé ráno mi v televizi "pták pro tento den" hlásí:..."Nebojte se krize! Jak ji překonat? Mf Dnes ví jak na to!!!...!
Tak na co NERV?, Na co veselý docent? Stačí kupovat noviny. Ani je nemusíte číst....
26. 02. 2009 | 10:40

Pocestny napsal(a):

Gerde
jak to napsat... zde vždy nejprve dojde v kapsách, pak až to dojde hlavám...

Když už bych tu vlkovinu přetavil do teorie, že Kohout a vláďa&strana jednají poněkud lobotomicky, čemuž občas příznaky napovídají, nemohu přijmout druhou stranu té mince, kde se dočítám, že socani, Eurokrati či pan Obava něco pořeší....

Zdáte se být vzdělán natolik dobře, abyste si spočítal, kolik je v realných možnostech ekonomických intervencí státu a za jakou cenu na výdajové stránce a porovnal to s výší dluhů nasekaných domácími firmami v zahraničí...to platí o Rakousku, Německu, Švédsku, čím dál více i o Itálii...

Dále porovnejte abundanci autofabrik na kontinentech a poměr evropských matek dcer na jiných kontinentech s matkami odjinud, které vlastní dcery v Evropě...Evropský trh je naprosto přesycen konkurencí, která (podle mého skromného mínění břídila) už dávno není zdrojem podnikatelského kapitálu, nýbrž obtěžkanou dojnou krávou zákonů sociálního státu

Já vidím mnoho indikátorů, které byly vidět na sterlingovém trhu přicházet na trh europský. Europa má navíc problém v tom, že narozdíl od satelitních mikroměn není opřena o fitness vlastního mikrotrhu - ten je fit, protože zdroje další spotřeby se jen omezily, avšak nedošly, ale o průvan ve společné kase, který rozjeli někteří europřátelé ...to je jiná káva.

Ano, jsme naprosto odkázáni na fitness eurozony a je velmi těžké posuzovat, co by bylo, kdyby bylo, ale držme se faktů.

Teď to slízáváme my, hysterie se přežene, když to přežijeme s rozumným kursem a úrokem, bude čas začít vyžírat korýtko tam, kde si polepili....
26. 02. 2009 | 10:58

JC napsal(a):

Antonín Hrbek,
Vážený pane Hrbku. Rád bych vám připoměl naši diskusi na jiném serveru před několika lety. Tehdy jste statečně obhajoval socanské zatínání sekyry a na můj dotaz kam to všechno povede jste s ledovým klidem odpověděl: Ke státnímu bankrotu, ale o nic nejde já už zažil tři "
Takže si nyní nestěžujte. Jede to podle vašich představ.
26. 02. 2009 | 11:04

Pocestny napsal(a):

Vzhledem k tomu, že "původní kohoutek" byl roztrhán vlkem, vznikají nám tu netušené prostory pro depresivní fantasie:
1. US Steel Košice - pracovní síla fixována eurem jako nejdražší v historii země a o cca 33% mimo paritu, prudce klesající prodej do německých automobilek a totálně rozbitý americký bankovní systém v situaci, kdy bude třeba překlenovat, náklady se tam snižovat řádově nedají, i když pár cen vstupů je příznivý...

Pokud přijmeme teorii "teoretické SK", tak je tato měna dnes na úrovni 40SK / €, nyní nastává doba, kdy se ta bublina musí vypustit...

Jak?

Snížením nminálu platu o třetinu? Těžko...
Inflací? Jóó, to už je jiná, to umíme....teda, už rok neumíme...

Takže, třetí cesta se konečně rýsuje - deprese typu no jobs no loans....chudák Slovák, je tak předčasně veselý.....

Rakousko - je zajímavé, jak se tato země angažuje na takovém paralelním Benesbruecke nach Osten, protože kapitálová přítomnost Ruska v Rakousích je obrovská. Kdo z wohnoutů by řekl, že na tučných eurodotacích do naší dálniční lobby se skrývá pípa, ze které "drobně kape" jistému Děripaskovi, který je znám jako rozmarně náladový "takypartner" našeho pana PPF/Generali.....

Trochu to připomíná investiční fondy Aurum....

Svět je zábavný...Rakous teď na padesát let ořeže důchody, aby zatáhl ruskou žízeň na €.

Island mohl zbankrotovat, měl vlastní měnu, tu Rakous nemá..ani Ital, Řek, Španěl, Portugalec a nakonec ani ten Francouz.

Řekněme si na rovinu, že €land je mezi Rýnem a Odrou a jeho jakékoliv další šíření je kompromisem mezi politikou a ekonomikou.

Připusťme, že EU je principielně stejně naivní jako RVHP, když nivelizuje životní úroveň, musí jedna část narazit na limity schopností milosrdenství
26. 02. 2009 | 11:34

grőssling napsal(a):

Admirál

Českou poštu už si obsadila ČSOB jako Poštovní spořitelnu. Smůla.
26. 02. 2009 | 11:36

orinoko napsal(a):

Málo naplat, hoši, vlk s přehledem, pocestný v běhu po cestě na modrý prévert. Před rokem jsem psal, že všechno teprve začíná, když modrý blaboloidi typu Soli u Pr....va, měli plné měchy Kouhoutova optimismu.
Vzhledem k tomu, že se pohybuji v branži, kterou Kohout také obhospodařuje /finanční poradenství/ , tak vám všem - pokud to ještě nevíte - mohu sdělit, že se rozebíhá pomalu ale jistě run na kapitálové pojistky, a na investiční popjistky /sic/ - tedy pokud v nich zbylo ještě něco, co za by stálo za Kohouta.
Říkám : rozebíhá se! Čím více lidí bude přicházet o práci , tím se tato situace bude vyvíjet dramatičtěji. - Copak na to Partners? Ještě v létě roku 2008 se parta kravatových volků a bohužel musím konstatovat i kraviček plkala v pojišťovnických kanálech, jak je to, co dělají , neskutečně baví.
Hromada volků teď přijde o příjmy. A ty časy, kdy si pojišťovny ve své tržní senilitě nechaly diktovat mameluky typu Partners výši provizí už končí. Budou se uzavírat pozice a začnou se sčítat ztráty. Takže otázka případného hromadného runu se netýká jen bank, ale i pojišťoven. - Dokonce to vypadá , ža pojišťovny jsou první na řadě. Každý člověk logicky pokud má nějakou rezervu v životní pojistce a nemá práci a naopak má závazky, tak udělá to, co bychom udělali každý. Ale to Kohout neřeší. Ovšem větší idiocií, než že je české bankovnictví v dobrém stavu, se soudruh Kohout projevit nemohl. Ale co mu zbývá psát jiného. A pocestnému se Štěpánkem?
Takoví Pavkové Korčaginové Topolánkovi éry. A nad vším vlaje vlajka komunistické Číny.
26. 02. 2009 | 12:04

JAHA napsal(a):

Na znizenie horucky zo sucasnej situacie a odstranenie jej sprievodnych znakov doporucujem precitat rozhovor s p. Sedlackom.
http://hnonline.sk/c1-33199780
26. 02. 2009 | 12:15

orinoko napsal(a):

JAHA. Se Sedláčkovými kecy se můžete jít vycpat. Mají stejnou hodnotu , jako ty Kohoutovy plky. O přežírání civilizace může jít kázat lidem odkázané na Úřady práce. Moc bych se divil , kdyby tam nedostal pár facek.
A pokud vím, vy jste se ještě před měsícem onanoval svojí vlastní tržní pornografií. Teď vám dělá dobře ta Sedláčkova?
26. 02. 2009 | 12:44

Pocestny napsal(a):

orinoko
Hulibrk? Vítej k nám příteli...
Vidím, že ti hubnou tváře a vypouštíš kyselé větry, to se stává....
Tak nám chceš říci, že už pomalu vybíráš jako potenciální rentiér -))))

Jesusku, nezaměstnanej čulibrk z oddělení pastvy portfoliových kraviček, smutnej obrázek, kašpárkův hrobeček.

Jak říkám - prací živ jest člověk, podnikej průzkum tmhle směrem, duševní lopatko.
26. 02. 2009 | 13:03

JAHA napsal(a):

Ad: orinoko
Nechal som odkaz na rozhovor. Normalny clovek si ho bud precita, alebo nie. Ak si ho precita, zamysli sa, alebo aj nie (podla toho, ci je toho schopny), urobi si vlastny usudok, alebo aj nie (podla toho...) a napise normalnu reakciu, alebo aj nie (podla toho...).
Mne "dela dobre" kazdy druh pornografie. I ten Vas:-).
26. 02. 2009 | 13:06

Admirál napsal(a):

Groessling - co se dá prodat, to se dá zase i koupit zpět? Když se chce. A situace je taková, že by se i mělo chtít.
26. 02. 2009 | 13:20

Antonín Hrbek napsal(a):

To JC
on ale tenkrát ten bankrot nenastal, nastal až teď. Jinak osobně jsem za vodou a tak se můžu na zábavné hemžení mravenců divat s velkým nadhledem.
26. 02. 2009 | 13:51

Gerd napsal(a):

Rumcajsi,
ano, ministři ČSSD páchali ekonomický zločin zadlužováním státu v době hospodářského růstu, kdy naopak měli vytvářet přebytky. ovšem ODS nám při volbách 2006 tvrdila, jak bude držet vyrovnaný rozpočet. Kulový splnili! a krize na to má nulový vliv.
ODS měla omezit byrokratickou zátěž státu pro podnikatele a živnostníky. V tomto ohledu neudělala vůbec nic.

U Číny jste chtěl příklad země, která je na krizi připravena. A to Čína je. Neptal jste se ovšem, za jakou cenu. :-)))
Že je pro Evropu nepřijatelná, je také fakt.
26. 02. 2009 | 14:16

Gerd napsal(a):

Pocestný,
v této situaci by asi ministr za ČSSD zvládal situaci krize lépe. Ale nikoliv z důvodu jeho odborných schopností, ale protože je Kalousek v ekonomické oblasti natolik mizerný.
Tím neříkám, že by ČSSD něco vyřešila. Ale řešení krize je i o psychologii a tu ODS evidentně nezvládá. Nebo máte pocit, že Topolánek svým jedním "vtípkem" neposlal korunu o desítky haléřů níže? Tedy svou hloupostí ji devalvoval?
26. 02. 2009 | 14:21

SuP napsal(a):

Gerd -
Nezdá se vám (s tím Topolánkem), že to je spíš důkaz, na jakém základě celé to machrování s kurzama stojí?
26. 02. 2009 | 14:52

Gerd napsal(a):

SuP,
ano, máte částečně pravdu. Kurzy jsou velice citlivé na vyjádření čelných představitelů. Je to i jeden z nástrojů centrální banky pro řízení ekonomiky.
Ale taková je realita a politik v pozici premiéra, minstra financí, hospodářství, nebo představitelé centrální banky s tím musí umět žít a podle toho se chovat. To Topolánek neumí, ukázal to už mockrát, třeba na novinářích, v parlamentu nebo teď.
26. 02. 2009 | 15:06

Toilet Banking napsal(a):

Chci jen reagovat na přestřelku a diskuzi o vlkovi a jeho erudici atd...

Napsal bych to asi takto...

Vlk se zase nažral a Kohout zůstal celý...

Čest práci...
26. 02. 2009 | 15:27

JC napsal(a):

Gerd,
Tak se mi nějak vybavují scény z filmu Titanic. Zatímco v podpalubí už dělnictvo loká vodu, mnozí pasažeři z luxusních kabin tančí valčík a tvrdí, že tahle loď se nemůže potopit, protože to psali v novinách.Někteří zústávají značně opařeni,když jim konstrukér sdělí, že Titanik půjde ke dnu protože je to v souladu s fyzikálními zákony.Já tvrdím, že "ekonomický Titanic" nazývaný také někdy sociální stát, půjde ke dnu také. Není otázkou jestli, ale kdy se to stane, protože to prostě bude v souladu s ekonomickými zákony.
Toho Sobotku jsem si nechal nakonec. Toha pána bych si pozval, pokud bych nechtěl aby Titanic šel ke dnu za dvě hodiny, ale zvládnul by to za půl.Platí i o Paroubkovi a Hrbkovi, který už je za vodou.
26. 02. 2009 | 16:02

Gerd napsal(a):

JC,
p. Hrbka neznám, ale Bohuslav Sobotka je na tom v ekonomické rovině hodně špatně a nemá zrovna nejlepší poradce. Hůře už je na tom jen Kalousek. Nejlépe se projevil při sestavování státního rozpočtu a obhajobě vylhaných čísel. I dnes možná ještě věří na ekonomický růst a že krize neexistuje. Je tu a vrhne celou Evropu o pár let zpět.
26. 02. 2009 | 18:10

grőssling napsal(a):

Admirál

Dneska banka nemusí mít žádné pobočky ( viz. u nás například CITI ). Internet už je všude a pro výdej peněz stačí dojednat používání bankomatů cizích bank. Na jednání s klienty jezdí obchodníci, ne zákazníci do banky.
26. 02. 2009 | 18:54

grőssling napsal(a):

JC

Sociální stát ? Já myslel, že krize vznikla v US, protože převážně vládnoucí pravicoví republikání nebyli ochotni říci lidem, že dobře už bylo a že si žijí léta nad poměry. A tak zvolili ryze pravicové řešení, tiskli nové žabí kůže USdolary jako o závod.

Hodně mi to pravicové obviňování připomíná oblíbeného Járu (da) Cimrmana.
Pro zlepšení nálady našich pravověrných si dovoluji klasika citovat ze hry "Dobytí severního pólu výpravou pražských otužilců vedenou Čechem Karlem Němcem 5. dubnha 1909"

Náčelník:
Ano. Správně, kdo způsobil, že sám náčelník vydával tak zvrácené rozkazy ?

Lékárník:
Náčelníku, já za trest potáhnu s Varlem saně.

Náčelník:
A dva dny nedostaneš jíst. Polární výpravo, směr sever, za mnou, jednotlivě, po četách, příčně k praporečníkům, za krajníky levotočivě, dozadu hajdy vpřed !
( Nastane opět zmatené otáčení a do rachotu holí a lyží se zavře opona .)

Celkem asi víme kdo jsou dnes chudáci Varlové-Frištenští, i Lékárníci, i Náčelník. Jenom nevíme, kdy za rachotu lyží spadne opona.
26. 02. 2009 | 19:09

jogín napsal(a):

Brzy uvidíme, jak jsou na tom zdejší banky. Ukrajina zastavila výplatu důchodů a výběr peněz z bank. Myslíte, že run na banky je docela vyloučený?
26. 02. 2009 | 20:51

jogín napsal(a):

Breburda: Tak přece banky fungují. Půjčí vám peníze, vy s nimi zaplatíte garzonku, bývalý majitel je dá do banky. Ta peníze pujčí znova a tak dál dokola. Banky vyrábějí peníze a dluhy. Kolikrát banka korunu obrátí, tak velká je finanční páka.
26. 02. 2009 | 21:10

Antonin Hrbek napsal(a):

Nejčerstvější poznatek
"Montovny", které někteří "ekonomové" považují za příčinu naši krize jsou v současné době odvětvími, které u nás následky krize brzdí. Automobilky pojedou naplno.
26. 02. 2009 | 21:48

Marty napsal(a):

Antonin Hrbek: bodet by nejely, kdyz okolni stat tak stedre dotuji nakup novych aut. Cesti a rumunsti delnici jim jsou vdecni :)

A jinak montovny nejsou pouze o autech.
26. 02. 2009 | 22:51

bertik napsal(a):

Run na banky probíhá, to potvrdí každý z oboru. Rozmyslel bych si ale, kam sáhnout, protože ne vždy dostanu všechno beze ztrát (platí zejména o životních pojistkách). Děje se tak i v poměrně stabilním oboru jako je stavební spoření. Roste geometrickou řadou počet lidí, kteří vybírají naspořené peníze, sotva jejich smlouvy dovršily 5 let trvání. Buď už dál nevěří a chtějí stáhnout peníze domů nebo je potřebují, protože přišli o práci a zadotují si tak pár měsíců existence. Jsou i takoví, kteří vázací dobu nedodrží, vybírají předčasně a ztratí všechny státní podpory. Těm už asi pořádně teče do bot.

Překročí-li výběry, tedy odliv likvidity, určitou pro stavební spořitelny snesitelnou hranici, nebude na úvěry, protože SS žijí hlavně z uložených peněz přátelských klientů.

Pokud se k tomu přidá další omezení nebo zrušení státní podpory, stavební spoření končí. A jelikož žádná SS v ČR nepatří českému subjektu, lze docela dobře očekávat žaloby od majoritních vlastníků na neochránění investic.

Tím chci říci, že nemocné je úplně všechno, nejen montovny a negativa se sčítají.
27. 02. 2009 | 00:37

JC napsal(a):

grőslling.
Myslím, že je absolutně jedno jak se která partaj jmenuje nebo co hlásá.Důležité je to co provádí.
27. 02. 2009 | 10:04

orinoko napsal(a):

To bertík. Skvělé! Celé jste to vyjádřil líp než já. Ovšem soudruh Kohout a komsomlci v závěsném pytli - pocestný vulgo vandrák a JAHA , jak Husák sedí ve stojícím vlaku, a dělají, že Štěpánek jede.
27. 02. 2009 | 12:23

JAHA napsal(a):

Ad: orinoko
Aj juhoamericke rieky su ciste a priezracne iba pri prameni. Cim dlhsi maju tok, tym viac su zaspinene. A pri vyusteni (issue) obsahuju vsetko, co ich cestou znecistilo. Odpad, spina, vykal...Rozdiel medzi nasimi riekami a Orinocom je iba jeden. Ze tu na brehoch zavyjaju a stekaju ine selmy.
27. 02. 2009 | 12:39

Pocestny napsal(a):

orinoko

jojo, bertíkovi a tobě "plavou kačeny", jinejm tloustne štrozok...

Vítej v kapitalismu, hulibrku...-)
Jakožto námezdnej radil - posunovač škváry jsi jistě jeden z těch na pracáku trpíchích na hraně kasatrófy....

To je tak, když jeden žije z toho, že si hraje s penězi druhých...-)

Hraj si..., ale se svym...-)
27. 02. 2009 | 15:11

Harry napsal(a):

to vlk:

až se půjdeš zeptat na trežury nějaké velké banky, tak se dozvíš, že existují asset swapy (které eliminují FX riziko devizové investice) a že island emitoval bondy v české koruně (CZK 7,5 mld). to sou věci, co?
České banky mají miliardy v cizoměnných aktivech a denominace jim v investování nevadí.

Ale možná právě v tomto případě blahoslavený chudý duchem a riziko devizové ztráty ochránilo nezodpovědné české bankovnictví před hazardním investováním do US sub-prime hypoték ...

Fascinuje mě ten pocit všeználka, který sálá z každýho tvýho příspěvku. Stál by za psychologickou studii.

Kohout dělá pro osvětu národa v oblasti makra mnohem víc, než kdokoliv jiný a sklouží mu ke cti, že se nenechá žádnými přemoudřelými vlčky odradit.

Bylo by fajn kdyby se občas vyjádřila mlčící většina, která si přečte článek a pak se namáhavě probírá nablblými komentáři, často zcela mimo téma (to už není až tak na tebe, vlku, tvoje jsou nablblé, ale k věci) a snaží se marně dobrat relevantní, věcné a racionální polemiky. Když najdu procento příspěvků k věci, přípíjím všem grafomanům na zdraví...
28. 02. 2009 | 01:39

kočka šklíba napsal(a):

Harry, tak přidejte ty nenablblé komentáře, protože hodně lidí se sem chodí přiučit. Vy jste se zatím zmohl jen na kritiku jednoho diskutujícího, na první odstavec, který by se dal s přihmouřením jednoho oka nazvat nějakou informací, pochválením bloggera, který se ale mnohokrát spletl, na což samozřejmě má právo, ale asi to taky nebude ten pravý, který by pro tu osvětu mohl něco udělat. Jako všeználek jste se spíš prezentoval Vy. Bez konkrétních argumentů kritizovat umí každý, víte? Nebo, že by ne? Vlk alespoň ty argumenty předkládá.
28. 02. 2009 | 01:49

vlk napsal(a):

Harry

koukám, žes dneska nedostal sedativa...
Není dobré sedat k počítadlu, když nemáš svou dávku prášků...

Jinak - ano , existují zajištovací instrumenty na kurzové riziko. Bohužel pro takové jako jsi ty, kteří o těhhle věcech vědí tak akorák z rychlíku, jsou všechny tyhle kursové zajišťovací instrumenty konstruovány a počítány na základě úrokových diferenciálů obou transakčních měn. Výsledkem jsou d va efekty:
1- každá sranda něco stojí. Takže i zajiš´tovací instrument něco stojí. Nemluvě o tom, že na některé zajišťovací instrumenty - ne na všchny - je potřeba mít u toho, kdo jej poskytuje, mít otevřený dostatečně velký úvěrový rámec. Například. Což je zas e problém. Zejména u bank, které svoje mezibankovní linky zpravidla potřebují na jiné věci než na takovéhle kratochvíle. Teď momentálně řeba mezibankovní linky existují ve velmi omezené míře.
2-zajiš´tovací instrument na měnovýkurz u cizoměnových obligací, které klient /banka/nakoupil za účelem vyššího úrokového výnosu než který má na domácím trhu /jinak by to nedělal/ spolehlivě vygumuje úrokový diferenciál. Takže si klidně může pořídit domácí T -Bills a má to bez rizik.
Ž e islandské obligac e byly denominovány taky v CZK? Tak tuhl e informaci nemám. Nicméně je to možné. CZK patřila spolu Yene a švýcarem nějaký čas mezi tři nejoblíbenější tradové měny. A rozhodně mne to nijak nezzaskočilo. Už jsme viděl různé bondy v naší měně. I tam kd e bych to vůbec nečekal.

Mno pak přicházíme k dalšímu pikantnímu tvrzení- totiž k pochvale Kohouta za osvětu a mně jsou otloukána o hlavu cizoměnová aktiva zdejších bank. Hmm.. Bravo Harryku , bravo! A teď zpátky do boudy! A prášek!
Protože to nejsme já , NÝVRŽ KOHOUT, ono světo finančního vzdělávání českého národa, kdo píše, že kurzové riziko zabránilo místním bankám nakoupit CDO a podobné kratochvíle. Musíš si vybrat. Mezi tím, co si o Kohoutovi myslíš a mezi tím,co skutečně napsal.
No takže kyž shrnu tvůj výlev, kromě pěny u huby a několika zlostných výkřiků - dokonalá nula.
A já s mlčící většinou nemám problém. Nesu na trh svou kůži. Což znamená, že s e do mne může klidně strefovat i žvanil tvého kalibru.
Ovšem nijak ti nebudu bránit poslat Kohoutovi děkovný květinový koš či karton červeného. Jistě to ocení. Protože tady moc takových jako jsi ty nemá. A není to rozhodně z důvodů tvé duševní a znalostní převahy.Spíše naopak.

A pokud tě moje příspěvky dostávají do duševního stavu, cos tu předvedel , pak je jednoduchá pomoc - nečti je.

Kočka šklíba

děkuji.Kočka je prostě kočka!
28. 02. 2009 | 09:39

kočka šklíba napsal(a):

Tak Harry a teď se ukažte ;) Dychtivě jsou nyní očekávány Vaše nenablblé komentáře a hlavně nějaké argumenty.
28. 02. 2009 | 13:34

JAHA napsal(a):

Ad: kocka skliba a vlk
Ak p. kocko sklibo
obdivujes vlkove traktaty, tvoj problem. A ze na sposob MarryMana vyzyvas Harryho, aby to komentoval...To vies, ze kazdy slusny a normalny clovek tam nema co komentovat. Jednoducho - nie je co. Preto, zase zvitazis i s vlkom! Ved o to vam asi ide, nie o zamyslenie sa, ci sa mylim? Lebo podla toho co napisal Harry si myslim, ze mu tieto "komentare" nestoja za reakciu a rad vam obom (a inym) prenecha ten sladky pocit vitazstva - z nepochopenia veci:-).
28. 02. 2009 | 15:49

vlk napsal(a):

JAHA

nech kočku šklíbuna pokoji. Pokud máš zájem s e do někoho pustit, najdi si mne. Není to problém.

Nevím, čím s e živíte, nicméně problematika peněz zcela jisět není vaší disciplinou.

Harry mohl zkusit argumenatci na férovku, mohl si odpustit osobní útok. Použil jsme na ěnj stejnou řeč, jako on na mne. jen jsem vyrgumentoval a poměrně dost rozsáhle jeho jedinu větu, která měla nějaký faktický obsah.
A že vyna mém příspěvku nemáte co komentovat? Jak jsme řekl, každý z nás má znalosti z něčeho jiného. Je to celkem normální.Proč to schovávat za hlšku o normálním a slušném člověku?
28. 02. 2009 | 20:46

Harry napsal(a):

to vlk:
argumetuješ obsáhle, ale bez obsahu ...

ano, zajištění něco stojí nebo něco vydělá, ale pokud věříš CDO nebo jiné fasa struktuře, můžeš si na ní vygenerovat podobný výnos v CZK snížený / zvýšený o úrokový diferenciál. POkud čekáš stabilní výnos CDO LIBOR + 3%, vygeneruješ na něm PRIBOR + 2,9% s identickým rizikem. T-bill ti nese LIBOR -něco, nedávno taky LIBOR - 5% a to je strašně sexy teď, ale v dobách, kdy se investoři starají spíš o výnos než jistotu (za každou cenu) o něj zavadí tak leda nějaký prašivý vlče ... z dnešního pohledu boužel ... A něco mi řiká, že za 3 roky to bude zase tak ...

Fakt, že banky teď mají jiné problémy než kupovat podobné legrácky a zajišťovat je do korun je pravda, ale teď by takový nesmysl ani nekoupily. Vždyť i cestovní kancelář komerční banky tam fungovala ještě před privatizací, po prodeji KB do rukou SOGE už nikdo nejezdil na Bermudy vyprávět o výhodách investování do CDO ... Čili vysvětluješ dnešním stavem bankovního světa, proč české banky nenakupovaly sub-prime před 1, 2, 3 nebo 4 rokama. Nekonzistentní.

Mě jsi nepřesvědčil, možná, než jsi se stal profi bloggerem ti někdo v hospodě něco řikal derivátech, ale nech si to od něj zopakovat. Tohle neni tvoje parketa ...

bibii, zase se někdy zastavim.
03. 03. 2009 | 23:32

air jordan shoes napsal(a):

Peníze mám hlavně v EUR, protože je důvodně pokládám za stabilnější měnu, než CZK. A také výnosnější.
25. 05. 2009 | 08:50

basketball shoes napsal(a):

Lebo podla toho co napisal Harry si myslim, ze mu tieto "komentare" nestoja za reakciu a rad vam obom (a inym) prenecha ten sladky pocit vitazstva - z nepochopenia veci:-).
25. 05. 2009 | 08:50

jordan shoes napsal(a):

A ze na sposob MarryMana vyzyvas Harryho, aby to komentoval...
25. 05. 2009 | 08:51

Bisnis Online napsal(a):

i'm spreading the good word about this site to all my friends. it's been enjoyable and educational.
10. 06. 2009 | 19:38

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Bobek Miroslav · Boudal Jiří · Brenna Yngvar · Bureš Radim C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Černý Jan · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Dienstbier Jiří · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fábri Aurel · Fafejtová Klára · Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Glanc Tomáš · Groman Martin H Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrbková Lenka · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Chlupáček Ondřej · Chromý Heřman · Chýla Jiří J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kohoutová Růžena · Kolínská Petra · Kopecký Pavel · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Novotný Martin O Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Paroubková Petra · Passerin Johana · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Pikora Vladimír · Pilip Ivan · Pixová Michaela · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rath David · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Syrovátka Jonáš Š Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vích Tomáš · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojta Vít · Vojtěch Adam · Výborný Marek W Wagenknecht Lukáš · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy