Ještě k euru

11. 11. 2009 | 16:28
Přečteno 6081 krát
Dotaz klienta...

Prosím Vás o pomoc zodpovědět dotaz klienta: jaký bude mít dopad zavedení
Eura? Dá se předpovědět, jaký bude - přibližně - v tu dobu kurz vůči CZK?
Můj klient a jeho kolegové tvrdí, že je pro tuto dobu dobré mít dluhy.

1. Datum zavedení eura v ČR je v současné době velmi nejisté. Nejprve by bylo nutné stáhnout schodek veřejných rozpočtů pod "magickou" maastrichtskou hranici 3 % HDP po dobu několika let. Pak by bylo nutné držet deficit pod touto hranicí nejméně tři roky při dodržování dalších kritérií: zejména na inflaci a úrokové sazby. To znamená, že reálná nejrychlejší lhůta vychází nejdříve asi tak na rok 2015.

2. Jak bude tou dobou vypadat kurs CZK/EUR je rovněž velmi nejisté. Pravděpodobně bude koruna ještě několik let spíše posilovat, ale jakým tempem, nelze stanovit na základě žádných finančních modelů. Jisté je pouze to, že konverzní kursy bývají stanoveny na základě víceméně tržních kursů, ovšem i zde existuje jistá variabilita při rozhodování - viz případ Slovenska v roce 2008, kdy Slováci "za pět minut dvanáct" výrazně revalvovali korunu.

3. Nejčastější obavou veřejnosti bývá nárazová inflace. Ta však není velkým problémem. Ceny lze krátkodobě uhlídat - na Slovensku se to podařilo. Inflace způsobená zaokrouhlováním nahoru je pseudoproblém.

4. Ve skutečnosti je největším skutečným makroekonomickým problémem ztráta kontroly nad objemem peněz v ekonomice. Ta může vést k velkým přílivům i odlivům kapitálu, což narušuje ekonomickou stabilitu. To se stalo v Irsku a ve Španělsku, kde v letech 2000-08 byla nafouknuta obrovská úvěrová bublina, která posléze splaskla a vedla k finanční krizi a hluboké hopodářské recesi.

5. Inflace nehrozí ani tak u spotřebního zboží, které je předmětem zahraničního obchodu a tvrdé mezinárodní konkurence. Může však dojít k rychlému nárůstu cen některých tzv. neobchodovatelných položek, což jsou zejména nemovitosti a většina služeb. I tento efekt ztráty kontroly nad měnovou zásobou a tvorbou úvěrů může mít nepříznivé důsledky.

6. Euro by pochopitelně vyřešilo problémy s kolísáním kursů, které trápí zejména exportéry. Je věcí názoru, zda by tato výhoda převážila nad nevýhodami. Donedávna se zdálo, že tato výhoda převažuje. Ve světle zkušeností Španělska, Irska, částečně také Itálie a Portugalska se však tento problém nyní jeví v jiném světle.

7. Zda je dobré mít dluhy - přijde na to, k čemu tyto dluhy mají být využity. Také hraje roli, jakou úrokovou sazbou budou zatíženy. Tvrzení o výhodnosti dluhů nelze přesvědčivě podpořit ani vyvrátit. Rozhodně by nebylo dobré mít takové dluhy, které by ohrožovaly finanční stabilitu klienta.

8. Specifickou otázkou je stabilita eurozóny jako celku. Ve světle nedávné finanční krize a recese je zřejmé, že eurozóna bude mít velké rozpočtové problémy, které by v krajním případě mohly ohrozit i její stabilitu. Částečně již ohrožena byla - a to právě extrémně těžkou krizí ve Španělsku.

9. Prozatím není důvod "utíkat z koruny", protože česká měna stále patří mezi nejtvrdší měny na světě, byť se to může zdát velmi překvapivé. Korunu by však mohlo ohrozit dramatické zhoršení stavu veřejných financí v budoucích letech. (Ale fiskální stabilita eurozóny může být ohrožena z naprosto stejných důvodů.)

To je asi vše, co se dá o euru momentálně říci. Mnoho jistot tam není, spíše řada otazníků. V praxi je asi nejdůležitější poslední, devátý bod.

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

ms napsal(a):

Euro a úvěry

Pan Kohout stále opakuje, jak to Euro způsobilo velký růst úvěrů v Irsku nebo Španělsku. V minulém článku uvedl že v Irsku šlo o růst 250 procent a Španělsku o 180 procent v období 2002-2008.

Jenže v ČR jen v období 2002-2006 bez eura ten růst byl více než 300 procent....
11. 11. 2009 | 16:52

Carlos V. napsal(a):

nene, pane Kohoute, vse spatne. Euro musi byt, protoze :
- maji ho ostatni
- vsichni spravni lide ho chteji
- i v Bruselu ho vsichni chteji
- a chce ho i VW

Vase argumentace je smesi namyslenosti, omylu, nedostatku solidarity, izolacionalismu, nepochopeni smyslu EU a vasi podpory Kremlu.

No fuj, myslet.
11. 11. 2009 | 16:57

ms napsal(a):

Růst hypoték v Polsku taktéž bez Eura a za kratší období - 2005-2008, 440 procent.
11. 11. 2009 | 17:08

zdesta napsal(a):

Pan Kohout. Vy už jste se zde několikrát pořádně utnul.Ten kdo se obratil na Vás se zmíněnou radou,byl zasažen nějakou momentální slaboduchostí.
11. 11. 2009 | 18:11

hovorka11 napsal(a):

To jsou neuvěřitelně stupidní a nepravdivé žblepty.
V současné době máme problémy se spekulacemi investorů okolo koruny, ČNB zvažuje co má dělat. Kohout snad spí 23 hodin a 50 minut denně, jinak by jste něco slyšel.
Hlavně by měl ale přestat ohlupovat lidi a vrátit se k focení, to by mělo smysl.
11. 11. 2009 | 18:21

pa napsal(a):

Naše země je uprostřed eurozony a nemít Euro je ekonomický nesmysl. Zbytečně platíme množství bankéřů,směnárníků a novodobých vexláků zhruba 9 miliardami přepočtu vývozu a dovozu zboží (95 + 96 miliard) za přepočítací služby. Kurzová rizika jsou dalším zbytečným výdajem.
11. 11. 2009 | 18:24

vlk napsal(a):

Tenhle blog není tak bigotní jako ty předešlé. S většinou bodůnemám problém souhlasit.
Nicméně mám problém s body čílso 4,6,8.

4. Ztráta kontroly nadobjemem peněz v ekonomice... A oopět Irskoa španělsko. A úěvrová bulbina.. Byla tato větší než v Británii? S autonomní měnou? Auutor jako vždycky, decentně pomlčel.
A je celkem jedno, jestli sem peníze na bublinu přitečou přes Státní tiskárnu cenin nebo přes John de la Rue a jeho tiskárnu, kd e s e myslím, také ,tisknou eura. protože pokud kapitál u nás uvidí příležitost k bezbřehému investováníí, určitě to udělá a bublinu budeme míttaké. Navíc, ještě nejsme ohledně nemovitostní úvěrové bubliny za vodou. Vůbec ne. Meziročně je nárůst problémových hypoték 100%. Pokud trend bud epokračovat, zažije náš nemovitostní trh svou malou českou bublinu.
6- jo tak Ikrsko, Sp. It a Port ukazuje , že odstranění kurzových rizik pro otevřenoua exportnekonomiku není dostatečnou výhodou....Schválně ,c o by na to asi řekli na Islandu? Nebo v HU, a Balti?
Není náhodou problém vněčem jiném?
8-ano stabilta eurozony s těmi, kteří euro ještě mít vůbec neměli je problém. Nicméně stabilita našich financí je problémem nemenším. A to euro nemáme. Euro by nás donutilo k daleko větší finanční disciplině. Mimo jiné i proto, že různým zdejším dovedům, počínajíc tím na Hradě, přes Strakovku a až k leckterým od Prašné brány by s e prostě vzala z ruky jejich oblíbená hračka.. S kterou ovšem zacházejí jako dítě s e sirkamiv prachárně.

A mimochodem - pokud bud e eurozona nestabilní, je úplně jedno, jestli máme kačku nebo euro. Vždycky to pro nás bud e mít negativní dopady. My s e totiž bez eurozony neobejdeme.
Takže pro mne jd e o neutrální náklad.
11. 11. 2009 | 18:29

hovorka11 napsal(a):

pa:
Přesně tak
11. 11. 2009 | 18:29

hovorka11 napsal(a):

Ještě navíc u nás začala deflace- hrozba zdravých trhů. Zlepšení se odkládá nejspíše o rok, jestli nás nebudou spekulace s korunou pořádně tunelovat a potápět.
Možná za služby by si mohl pan Kohout polepšit jako poradce na hradě, názory má stejné...
11. 11. 2009 | 18:36

Karel napsal(a):

EUR je mnohem lepší měna pro průmysl a tím následně pro většinu ekonomiky ČR.

EUR exporterům významně chybí. No například koruna zafixovaná k EUR na hodnotě 24,- Kč a níže by byla katastrofa. Z mého subjektivního pohledu fixace na hodnoty 26 až 27 Kč by byla rozumný kompromis.

Koruna v minulých měsících díky své pružnosti byla určitou výhodou (vzhledem k nedávným touhám určitých zájmových skupin postavit korunu na hodnotu 22-23 jedn. ku EURu).

Na druhé straně je koruna jako malá lokální měna přespříliš otevřená různým spekulacím, a to je pro českou ekonomiku v současné době ještě více nebezpečné.

PS.
Spekulativní bubliny moc s EURem nesouvisí. Viz přetočený realitní trh u nás.
11. 11. 2009 | 18:43

Rumcajs napsal(a):

Ono to jde s eurem i bez něj.
Zásadní je, aby se chovali jednotlivé státy rozpočtově zodpovědně a tomu zase moc nevěřím,zvláště když když si vzpomenu na Frantíky, Taliány a podobné teplomilné levičáky.
11. 11. 2009 | 19:17

Pípa napsal(a):

Já vám pane Kohoute řeknu jak by to dopadlo u nás. Přesně opačně než na Slovensku. Politici by před přechodem na euro korunu devalvovali místo revalvovali, protože kašlou na lidi a ten žvanil nahoře by je zmátl řečmi o konkurence schopnosti ekonomiky. Potom by neudrželi cenovou kázeň a ceny by šli nahoru z nesčíslných lživých důvodů. Byli by z nás, až na výjimky, větší žebráci než jsme dnes. Jinak jsem samozřejmě pro euro.
11. 11. 2009 | 20:34

ver napsal(a):

mám problém s Vašim bodem 1 . A cožpak nejde ty údaje , kdybychom už to euro tak moc chtěli , zfalšovat , jako ostatní země eurozony ?
11. 11. 2009 | 20:45

jarpor napsal(a):

Asi zaprovokuju, ale na jednom sezení s bankéři jedné nejmenované banky padla otázka, jak vidí její bankéři datum přijetí eura.

Zcela vážnou odpovědí bylo toto : Jen aby, až na to budeme připraveni, aby euro bylo, neboť přijetí eura dříve než 2016 až 2017 nepřipadá v úvahu a kdo ví, co se do té doby stane s eurem.

Jak jsem koupil, tak prodávám.

Hezký večer
11. 11. 2009 | 21:03

Xury napsal(a):

Pro pa:
zkuste to nadnést třeba Švýcarům.
Pro vlka:
ale no tak o Británii se už tu hovořilo, že tu zasáhly hlavně bankovní problémy způsobené "toxickými" aktivy, Island doplatil na svou velikost (resp. malost), která vedla k tomu, že objem bankovních vkladů násobně přesáhl HDP. A Pobaltí to snad ani nemyslíte vážně, jaká vlastní měna? A Maďarsko bylo v průseru ještě před krizí díky rozhazovačnosti vlastních vlád.
11. 11. 2009 | 21:21

Gerd napsal(a):

Pane Kohoute,
řekl bych že opět sdělujete jen část pravdy a navíc v poněkud jiných souvislostech, než by mělo být řečeno korektním autorem.

Otázka zda euro ano nebo ne je směšná. My se bez něj v určité chvíli již neobejdeme. Navíc CZK bez ohledu na snahu a názory V. Klause, ČNB a p. Kohouta následuje růst/pokles EUR s odchylkou danou čistě tím, jestli se na ČR v té chvíli zaměřilo oko středně velké skupiny spekulantů, kteří si chtěli přes noc uložit své zisky před atakem důležitějších měn.
K té poznámce o pevnosti CZK jako nejtvrdší měně světa bych jen doplnil, že není tomu tak dávno, ano, bylo to loni, kdy větší fluktuaci než CZK měl jen zimbabwský dolar. A Zimbabwe asi následovat nechceme, že?
Úvěrová bublina příklad Pobaltí a Polska ukazuje, že vlastní měna všechny negativní jevy s tímto spojené jen zesílí. Mnozí lidé ve státech s vlastní měnou si vypůjčili hromady peněz v jiné měně a nyní po hluboké devalvaci nedokáží splácet. Trofám si tvrdit, že při euru by ten problém byl o něco menší.
Eurozóna prochází zkouškou ohněm a celkově vychází docela slušně! Euro se rozhodně nehroutí, co se ale hroutí je rozpočtová disciplína zemí eurozóny. Takže jednoho dne hrozí rozdělení na dvourychlostní Evropu, a hádejte, do které rychlosti se zařadí ČR?
Pokud dnes neplníme maastrichtská kritéria, je to především díky "nejlepšímu" ministru financí Kalouskovi. Před ním se kritéria nějak plnila, za něj ovšem ne a to má ještě tu drzost hlásat, jak chce zastavit zadlužování ČR, když je sám nehorázně provádí v rekordně vysoké míře.
Pro vlastní menu bude testem důvěry prodej Janotova balíku státních dluhopisů v celkové hodnotě cca. 140 mld. Kč. Při prodeji se ukáže důvěra lidí ve vlastní měnu CZK. Kolik p. Kohoute tipujete, že se prodá dluhopisů? Já osobně odhaduji mizivé procento a že celý Janotův nápad skončí krachem.

Jarpore,
bankéři asi měli na mysli reálnou hrozbu rozdělení eurozóny na tvrdé jádro s rozpočtovou disciplínou a ten zbytek. Kdy žnestihneme zavíst včas euro, zařadíme se mezi ten zbytek a pak bude lhostejné, zda mít euro nebo vlastní měnu.

Hezký večer!
11. 11. 2009 | 21:30

Gerd napsal(a):

Xury,
v Pobaltí si lidé navypůjčovali na hypotéky v EUR, CHF nebo USD ještě před zavedením EUR.
11. 11. 2009 | 21:32

Germanicus napsal(a):

Minulý týden ve čtvrtek 5.11. ve své pravidelné úvaze v HN se Tomáš Sedláček také zabývá m.j. problematikou eura. Viz:
http://hn.ihned.cz/c1-38947...

Hádanka: Pokud dojde na lámání chleba, koho prezident VK vybere do rady ČNB? Kohouta nebo Sedláčka?
11. 11. 2009 | 21:48

schlimbach napsal(a):

Gerd

s tím mizivým procentem nákupů státních dluhopisů vlastními obnčany budete mít možná pravdu, ale ne z toho důvodu že by sami občané koruně nevěřili, ale že se bankéři a jejich poradci budou snažit občany od toho odradit, aby jim nespadly vklady v bankách, což by je dostalo do maléru, není těžké se dopočítat, o kolik by jim klesla bilanční suma, pokud by klesly vklady v bankách díky nákupu státních dluhopisů o 140 miliard korun.
11. 11. 2009 | 21:50

jarpor napsal(a):

Gerd

Mohu s jistotou prohlásit, že to, o čem Vy píšete, to ti bankéři na mysli neměli... Na to dám krk, jakože mám jen jeden...
Mimochodem - kdo je podle Vás tím trvdým jádrem jež má "rozpočtovou disciplínu" ?

Hezký den
11. 11. 2009 | 22:03

Lord Helma napsal(a):

Já myslím, že pan Kohout a mu podobní by měli zalézt někde do ústraní a modlit se, že si na ně lidi za pár měsíců nevzpomenou.
11. 11. 2009 | 22:14

Targus napsal(a):

Tak se zase náš Pája rozjel.
Žvaní o euru, které už tady dávno funguje jako paralelní měna, protože to naše - jejich - ojro nikdo nechce, a tak si ho firmy mezi sebou přehazují jako horký brambor.
Jednou je ojro za 28, pak zase za 23 a veksláci, potažmo obchodníci s ropnými deriváty jásají za každého kurzu, neb vydělávají na co nejrozkolísanějším kurzu a vysávají národ jako pijavice.
Co na tom, že exportéři prodělávají kalhoty, zavírají provozy a pobočky. Dobře jim tak, hajzlíkům, mají to mít ošéfované u nějaké Pájovy banky, která je sedře z kůže zaživa na fixaci v ročním kurzu, faktoringu a jiných okrádacích nástrojích fungujících jako vycucávače financí.
Pavko, prober se. Ojro je dávno tady a až tu zbude doopravdy samojediné, tvoji nenažraní přítelíčkové příjdou o ty nejvýhodnější kšefty.
11. 11. 2009 | 22:32

Zbyněk Matyáš napsal(a):

Proč si nechali své měny Britové, Švýcaři, Norové, Dánové, Švédové....?
11. 11. 2009 | 23:52

suchec napsal(a):

Schlimbach:
_-)))) Trefné.

BTW, na CZK stačí jeden větší spekulant, a máte pohyb z 26,8 - 24,6 - 26.60 - 25,6 , a to za pár dní.

Zbyněk Matyáš:
IMHO
1. Británie z velmocenského sentimentu.
2. Schweiz - řekněme, že proto, že někde se musí ty prachy ulít.
3. Norge - ropa a plyn
4. Dánsko - nevím.
5. Swerige - jejich daňový a soc. systém (přinejmenším).

Jo, a co dění kolem VŠ v Rakousku a okolí?
Nemaj nakonec pravdu?
12. 11. 2009 | 00:32

suchec napsal(a):

Já vím, jsem jen blbej a nevědomej živnostník :-)))))), a tak si poslouchám Gilmora a Joe Satrianiho, a popíjím Večerku (Martinskou).

Husí játra na višňové omáčce už neměli. :-))))))

Tož, chlapci a děvčata. Jakpak byl váš sv.Martin?
Tady dobře,ady je ještě v nouzi rulanda šedá, a pro sladkomilné, jeden muškát.
Škvarečky, husí játýrka, ohareček, křeníka, neúrekom. :-))))
Jen ten sníh není :-(

Ale co s ním ve městě, že?
Mějte se fajn. Dnes provokovat nebudu :-D
Zdravím Loupežníka, Jaropra, Vlka, a vůbec všechny.
12. 11. 2009 | 00:39

es2f napsal(a):

Urok p.a. za
10 tis. EUR v nemeckych bankach
ekvivalent castka v CZK v ceskych bankach

1 rok
EUR 0,8 - 1,5
CZK 1,25
2 roky
EUR 1,5 - 2,5
CZK 2,35

3 roky
EUR 2 -3
CZK 2,7

Vypovida to o necem?
12. 11. 2009 | 00:43

TKrob napsal(a):

Teda já žasnu nad obhajobou eura. Zkusme si jen na začátek říci zda členské země EU s europlatidlem dodržují "Mastricht", nebo jak dodržují rozpočtovou politiku a z jakých zdrojů pumpují euro ? Amíci to alespoň uvedou dle statistik že polovinu svého dluhu financují se "zisku FED" (natisknou si papírky). Je otázka času kdy EU to dá taky do statistik. To je RVHP příjemně socialistické. Není žádný problém dělat faktury v Eurech a prodávat v Eurech vyplácet mzdy v Eurech. Příznivci možnost mají ale proě tak nečiní ? nevyrábějí
12. 11. 2009 | 00:56

es2f napsal(a):

12. 11. 2009 | 01:26

Zbyněk Matyáš napsal(a):

12. 11. 2009 | 01:33

Zbyněk Matyáš napsal(a):

es2f:
Dík.
12. 11. 2009 | 01:35

es2f napsal(a):

TKrob:

The European Central Bank is modelled on the Bundesbank,[56] it is independent of the pressures of national governments and has a mandate to keep inflationary pressures low.
The ECB (unlike the Federal Reserve in the United States of America) does not have a second objective to sustain growth and employment.

Based on IMF estimates of 2008 GDP and purchasing power parity among the various currencies, the Eurozone is the second largest economy in the world.

The EUR currency is consequently used daily by some 327 million Europeans.

Over 175+ million people worldwide use currencies which are pegged to the euro, including more than 150 million people in Africa, 25 million people outside the Eurozone in Europe and another 500,000 people on Pacific islands.

Pegging a country's currency to a major currency is regarded as a safety measure, especially for currencies of areas with weak economies, as the euro is seen as a stable currency, prevents runaway inflation and encourages foreign investment due to its stability.

With more than €751 billion /2008/ in circulation, the euro is the currency with the highest combined value of cash in circulation in the world, having surpassed the U.S. dollar.

The euro is the second largest reserve currency and the second most traded currency in the world after the U.S. dollar.

http://en.wikipedia.org/wik...
12. 11. 2009 | 01:41

es2f napsal(a):

schlimbach

Bankam na pripravovanych dluhopisech nejspis vadi daleko vic to, ze nejsou urceny pro ne.

Zadny boj o vklady domacnosti uz davno nepozoruji.

Stat stejne to, co si pujcuje hned zase utraci, takze ty penize bankami brzy zase zacnou tect.
12. 11. 2009 | 02:15

jozka napsal(a):

Rumcajs, ktery teplomilny levicaky mas na mysli? Sarkoziho a Berlusconniho?
12. 11. 2009 | 07:48

Xury napsal(a):

Pro Gerda:
Pobaltí nezavedlo Euro, ale jen fixovalo vlastní měnu vůči němu. Tím se fakticky chytilo do pasti, protože teď ji nemůže devalvovat - ti co mají úvěr v eurech by se z toho počtverečkovali a zároveň nedokáže při současném kurzu financovat stát.
12. 11. 2009 | 08:16

Jozef napsal(a):

Niekedy staci utok vplyvneho dennika - a koruna padne z 24 na 30./ale kedze to je proti zaujmom Nemecka,tak sa rychlo vrati na povodnu uroven/.
Koruna je rizikova,preto menej atraktivna - preto rizikova...
Preto su ceske dlhopisy urocene o 1% vyssou sadzbou nez napr.slovenske/napriek castym utokom na Slovensku hospodarsku politiku/.
Straty su priame, ale najma nepriame, z nerealizovanych a predrazenych investicii.
Kumulovana strata je prilis velka.
12. 11. 2009 | 09:26

es2f napsal(a):

A neodrazi se fakt, ze si cesky stat uz zacal pujcovat i primo od obyvatel, i na dalsim zvyseni uroku na dalsi pujcky z kapitaloveho trhu?
12. 11. 2009 | 10:14

Antonín Hrbek napsal(a):

Již několikráte bylo panu Kohoutovi připomenuto, že reálný kurz k EURu se již delší dobu pohybuje v rozmezí cca 25,50 až 27,50, takže jeho fixace na cca 26,50 by nebyla katastrofou.
Odpadly ovšem značné finanční náklady a snížila by se možnost spekulací. Toho se některé kruhy vysloveně bojí a platí si agenty, kteří bojují proti zavedení EURa.
12. 11. 2009 | 11:04

Grandmaster napsal(a):

Zbynek Matyas:
Euro;
Svedsko - silne zavisle na vyvozu, priblizne 50% jde do eurozony.
Plus - prospech z rozvoje obchodu a stabilita smennych kurzu v ramci eurozony.
Minus - ztrata samostatne menove politiky.
V soucasne dobe neni jiste, ze plus bude vetsi jak minus.

Dansko by vstupem do EMU vydelalo!
12. 11. 2009 | 11:27

kurt napsal(a):

No, študovaný ekonom a hledá radu... :-) a ta je jasná...
Jelikož US dolar do 2-3 let nebude hlavní světovou rezervní měnou a prohlubující ekonomické problémy v západní ekonomice dovedou řadu států k bankrotu se jeví, že euro kolem roku 2015 prostě nebude existovat.
EU neustojí obrovské společenské problémy unitř jednotlivých členských států, které pomaloučku již vyplouvají na povrch a EU se prostě rozpadne.
12. 11. 2009 | 11:47

Tomáš napsal(a):

Pane Kohoute diky za tento pohled na Euro, ktery je naprosto presny. Bohuzel zde vetsina reakci pochazi od lidi, kteri vidi jenom to, ze budeme mit "jen jinou, zato stabilni" menu a ne dalsi fatalni problemy s tim spojene. Uplne me fascinuje, kdyz ctu argumenty typu, ze Euro prijmout musime, protoze:
- maji ho ostatni
- vsichni spravni lide ho chteji
- i v Bruselu ho vsichni chteji
- a chce ho i VW

To snad ani nemohl napsat clovek pri smyslech! Nebo maji v Bohnicich chovanci ustavu pristup k internetu?
12. 11. 2009 | 11:50

ctenar napsal(a):

To: Tomáš
na 99 % to Carlos V myslel ironicky. Pokud je to jinak tak jsem sekundarně negramotný a pardon.
12. 11. 2009 | 12:00

Antonín Hrbek napsal(a):

Může mi někdo vysvětlit jakou skutečně samostatnou politiku směrem k EUR může ČR dělat? ČNB se svou pitomou úrokovou politikou, kterou banky nerespektují nebo tištěním či stahováním měny?
12. 11. 2009 | 12:15

Drak Gorilič napsal(a):

Člověk jen žasne, kolik máme ekonomických expertů (viz zdejší příspěvky).Takže je s podivem, že je naše republika tam, kde je.
12. 11. 2009 | 12:28

schlimbach napsal(a):

Antonín hrbek
například se může ČR zařídit takto http://ekonomickareforma.sw...
12. 11. 2009 | 14:06

Gerd napsal(a):

schlimbachu,
české pobočky bank zahraničních vlastníků (opravdu české banky hledejte s lucernou) nejvíce vydělávají na poplatcích k běžným účtům, které chtě nechtě mít musíme. Nemyslím, že bankéři budou mít nějaký vliv na rozhodování lidí, zda nechat peníze v bankách, i když pro bankéře je výhodnější současný stav než aby uteklo 140 mld. do státních dluhopisů. Spíše běžní občané nemají tolik peněz a v době krize nikdo soudný nebude vázat prostředky na 10 let. Spíše na lidi působí jistota, že co erár vybere, to taky ze značné části rozkrade (nebo nechá rozkrást). Už dávno se psolečnost rozdělila na prostý lid a novodobou šlechtu modro - oranžovo - černo - zelenou, skroo se dá říci duhovou jako ČEZ. Takže pro bankéře se bude konat spíše vedlejší efekt, jakkoliv pro ně příznivý.

jarpore,
já jen odhadoval, co bankéři mohli mít na mysli. Otázkou je, zda také někdy myslí ...
Co se týká tvrdého jádra EU s rozpočtovou disciplínou, zřejmě Skandinávie, Benelux a tím můžeme končit. Zcela jistě ne rádobyvelmoc Francie, Itálie, Španělsko, a dokonce ani Německo ne. Jenže nejen v EU platí prastaré: "Quod licet Iovi non licet bovi.", aneb "Co je dovoleno Bohovi, není dovoleno volovi."
Když rozpočtovou disciplínu nedodrží Německo nebo Francie Evropská centrální banka jen mlčky a tiše přejde tuto epizodu. Když malý stát, dostane pořádný flastr. Na prostý lid musí být přísnost a EU je tu jen pro některé vyvolené národy, ne? To říkám, jakkoliv jsem zastáncem EU.

Hezký večer!
12. 11. 2009 | 22:24

Harry napsal(a):

2 es2f a další:

to o currency peggu jste našel moc pěkně. V podstatě to vypovídá i o krátko / střednědobých výhodách přijetí eura, ale druhou stranou mince jsou dlouhodobé negativní efekty. Ekonomiky s rozdílným tempem růstu, s rozdílným cyklem mají společnou monetární politiku a i při jinak podobné monetární politice měnový kurz působí jako tlumič šoků.

Tenhle tlumič chyběl Argentině v roce 2001 a znovu chyběl v pobaltí v roce 2009 a možná bude chybět v Bulharsku třeba napřesrok.
¨
Skokové posílení SKK před fixací bylo příjemné pro slovenské důchodce, protože jim valorizovalo důchod, ale méně přijemné bylo pro desítky tisíc slovenských zaměstnanců, kteří kvůli nekonkurenceschopnosti ztratili práci. Tohle byl krok Ficovy vlády pro elektorát SMERu, nikoliv pro celé Slovensko. Odhaduji, že to stálo Slovensko letos aspoň 3% HDP, a moji slovenští partneři to považují za konzervativní odhad.

I samotná J&T, kteřá na skokové revalvaci vyvařila od té doby přišla o více peněz skrz prudké přibrždění slovenské ekonomiky.

Nene, PK má pravdu a půjdu i dále, pokud se otázka zavedení eura odpolitizuje, ČR bude zbavena závazku je přijmout. Pokud rozhodnou ekonomické argumenty, Eurem to nikdy platit nebudeme.

PS neživím se měnovými trhy a pro mou práci by mi euro v ČR hrozně pomohlo. Díky euru je pro mě v současnosti Slovensko významnější trh, než ČR. Přesto říkám, že euro je pro českou ekonomiku krátkodobá příležitost, ale dlouhodobá hrozba.
14. 11. 2009 | 14:57

Harry napsal(a):

2 es2f:
es2f napsal(a):
Urok p.a. za
10 tis. EUR v nemeckych bankach
ekvivalent castka v CZK v ceskych bankach

1 rok
EUR 0,8 - 1,5
CZK 1,25
2 roky
EUR 1,5 - 2,5
CZK 2,35

3 roky
EUR 2 -3
CZK 2,7

Vypovida to o necem?

Vypovídá to o tom, že
a) obě měny mají strmé výnosové křivky, tedy dlouhé peníze platí výrazně lépe než krátké - žádný div, krátká likvidita všem stříká ušima
b) v obou ekonomikách mají banky podobný apetit po zdrojích, v maďarsku by vám i za EUR zaplatili lépe. Vypovídá to o něčem?
Nikoliv, jen o důvěryhodnosti bankovního systému.

CZK znamená, že ČNB může, ale NEMUSÍ mít výrazně odlišnou měnovou politiku (=repo sazbu) a
CZK kurz vůči EUR je skutečně krátkodobě ovlivňován spekulací, dlouhodobě ale osciluje kolem rovnovážné úrovně, která zohledňuje fundamentální situaci v ekonomice.

Relativní zhoršení ekon. parametrů v ČR => oslabení CZK => měkčí ekonomické prostředí pro průmysl => zlepšení ekonomické situace.

Tenhle cyklus v Argentině v roce 2001 nefungoval, protože měna byla peggovaná na USD a i přes slabou ekonomiku s dolarem posilovala vůči brazilskému realu až ke kolapsu, tedy ke státnímu bankrotu, znárodnění penzijních fondů a skokovému oslabení měny po zrušení currency boardu z 1/1 na 1/3.

Podobně v pobaltí - zatímco ostatní měny regionu CEE oslabovaly v Q4/08 - Q1/09 dramaticky vůči eur, tyto měny byly vázané na EUR, místní výrobci ztrácely konkurenceschopnost a ekonomika propadala o cca 15% - argentinský scénář.
14. 11. 2009 | 15:18

bailey button boots napsal(a):

The important thing in bailey button boots life is to have a great ugg knightsbridge sale aim , and the ugg classic cardy determination to attain it.The man with a new ugg classic mini idea is a crank until the ugg classic tall sale idea succeeds . The only uggs classic crochet limit to our ugg lo pro button boots realization of tomorrow will be our nightfall ugg boots doubts of ugg rainier boots today . When an ugg sundance boots end is lawful and obligatory, the indispensable ugg ultra boots means to is are also lawful and obligatory .Genius only means hard-working all one's life . http://www.officialugg.co.uk/
15. 11. 2009 | 05:42

es2f napsal(a):

Harry:

O tom jestli menu privazat na jinou a na jakou by mela rozhodovat velikost ekonomiky a dlouhodoba komoditni a regionalni struktura zahranicniho obchodu.

Pro Argentinu mam sice jen data z doby po krizi, ale vzhledem k tomu, ze se zahranicni obchod skokove nemeni, pred a po krizi to vypadalo nejak podobne.

Viz Foreign trade of Argentina
http://en.wikipedia.org/wik...

Brazil took 18.8% of Argentina's exports and provided it with 32.8% of its imports in 2007. Formerly Argentina's largest trading partner, the European Union took 17.7% of exports and provided 16.6% of imports. The United States took 8% of Argentine exports and provided 13.1% of imports.
Asian nations including the Middle East, they took 20.2% of exports and provided 19.6% of imports; China makes up about half of this.

Exports of agricultural origin make up 54% of the total. Industrial manufactures, which twenty years ago were but 10% of exports, provided 31.1% of the total.
Fuels and energy provided 12.2% of total exports.

Situace Ceska nebo Pobalti je zase uplne jina a tedy je jine i doporuceni zda svou menu vazat a na kterou rezervni menu.
16. 11. 2009 | 23:21

Harry napsal(a):

Nejsem si jistý, že zásadní zhoršení běžného účtu MUSÍ doprovázet změna teritoriální struktury dovozů nebo vývozů. Co se mění, je poměr mezi vývozem a dovozem. Data z roku 2007 myslím, jen málo říkají, jak se měnil zahraniční obchod na počátku dekády.

Váš argument je jako byste vyvracel českou bankovní krizi roku 1997 na boomu českého exportu v letech 2003-2007...

Jinak řečeno, nenašel jsem jediný relevantní argument pro zavedení eura. Zkuste to polopatičtěji ...
17. 11. 2009 | 00:06

es2f napsal(a):

Harry

Priklady

80 proc. exportu/importu je komodita napr. ropa obchodovana v USD - privazu svou menu na USD, bez ohledu na teritorilani strukturu

80 proc. exportu/ importu smeruje do/ze sousednich zemi, jejichz mena je EURo nebo privazana na EUR - privazu svou menu na EURo

40 proc. exportu/ importu smeruje do/ze sousednich zemi, jejichz mena neni EURo a 30 procent do sousednich zemi, ktere maji svoje ruzne meny - privazu svou menu na pomerovy ukazatel vytvoreny z 60% z EURo a 40% z kombinace sousednich men. (zjednoduseni)

V pripade Argentiny se v prubehu desetileti stejne zbozova struktura zahranicniho obchodu tolik nemenila. Zasadnejsi vykyvy v te dobe zpusobil docasne snad jen americky zakaz dovozu masa ale uz je yase vse pri starem.
Vice se asi menila teritorialni struktura - napr. rostl podil Brazilie.

V Cesku se zasadne menila teritorialni struktura po revoluci a po vstupu do EU. Dokud VW nepresune zamery, ktere dnes realizuje ve Skoda Auto treba na Ukrajinu, uz se take zasadneji menit nebude.
Leda ze by treba rychle rostlo odvetvi typu letecka technika, ktere ma zakazniky jinde, nez osobni auta.
17. 11. 2009 | 20:38

es2f napsal(a):

Jak to bylo s vazbou argentinske meny na USD:

Argentine Currency Board
http://en.wikipedia.org/wik...

Argentine economic crisis (1999–2002)
http://en.wikipedia.org/wik...(1999-2002)

Argentina was subject to military dictatorship (alternating with weak, short-lived democratic governments) for many years, that resulted in a number of significant economic problems. During the National Reorganization Process (1976–1983) huge debt was acquired for money that was later lost in different unfinished projects, the Falklands War, and the state's takeover of private debts
...The new government's plans included stabilizing Argentina's economy including the creation of a new currency, for which new loans were required. The state eventually became unable to pay the interest of this debt and confidence in the new currency Austral collapsed: During 1989 and 1990 hyperinflation peaks and people had started to reject it as payment, demanding U.S. dollars instead.

Kdyz dosla situace uz takhle daleko, asi nemeli politici jinou volbu nez:

In early 1991 executive measures fixed the value of Argentine currency at 10,000 australes per United States dollar - to ensure the acceptance of domestic currency.

As a result of the convertibility law, inflation dropped sharply, price stability was assured, and the value of the currency was preserved.

A tady pak zacina ten samy scenar, ktery bezel na Islandu, v pobaltskych zemich, v Madarsku

This raised the quality of life for many citizens, who could now ... ask for credits in dollars at very low interest rates.

The fixed exchange rate made imports cheap, producing a constant flight of dollars away from the country and a progressive loss of Argentina's industrial infrastructure, which led to an increase in unemployment.

Government started privatisation of state companies such as those providing the telephone, energy and water services.
The influx of foreign currency provided by the privatisation of state companies later had dried out, but government spending continued to be high and corruption was rampant.

Argentina's public debt grew enormously during the 1990s, and the country showed no true signs of being able to pay it.

To pay debts Argentina needed to keep borrowing money.

The International Monetary Fund, however, kept lending money to Argentina and postponing its payment schedules.

Other countries, such as Mexico and Brazil (both of which also happen to be important trade partners for Argentina) faced economic crises of their own, leading other countries to mistrust Latin American countries moneywise, and affecting the overall economy of the region.
After 1999 Argentine exports were harmed by the devaluation of the Brazilian real and a considerable international revaluation of the dollar, effectively revaluing the peso against its major trading partners, Brazil (30% of total trade flows) and the euro area (23% of total trade flows).

Massive tax evasion and money laundering explained a large part of the evaporation of funds toward offshore banks.

In 2001, people fearing the worst began withdrawing large sums of money from their bank accounts, turning pesos into dollars and sending them abroad, causing a run on the banks.
The government then enacted a set of measures that effectively froze all bank accounts for twelve months, allowing for only minor sums of cash to be withdrawn.
...

V pripade Islandu nebo nebo baltickych zemi a Madarska se zacatky ruzni, stredy jspu podobne a konce jsou stejne.
17. 11. 2009 | 21:29

es2f napsal(a):

Zatoulal se mi jeden odstavec. Tohle patri k sobe:

The fixed exchange rate made imports cheap, producing a constant flight of dollars away from the country and a progressive loss of Argentina's industrial infrastructure, which led to an increase in unemployment.

Argentine exports were harmed by the devaluation of the Brazilian real and a considerable international revaluation of the dollar, effectively revaluing the peso against its major trading partners, Brazil (30% of total trade flows) and the euro area (23% of total trade flows).
17. 11. 2009 | 21:35

es2f napsal(a):

Jeste o Islandu:

Before the crash of the three largest banks in Iceland, Glitnir, Landsbanki and Kaupthing, their combined debt exceeded approximately six times the nation's gross domestic product of €14 billion ($19 billion).

Znate podobne priklady v jinych zemich?
17. 11. 2009 | 21:47

es2f napsal(a):

Ale abych se vratil k otazce proc EURo, zase jeden priklad:

Due to Iceland's limited currency, the government has explored (2006) the possibility of adopting the euro without joining the European Union.

The EU, however, says that Iceland cannot join the Economic and Monetary Union (EMU) without becoming a full member state

Iceland applied to join the European Union on 16 July 2009.

A to presto, ze by to Islandu vyhledove vzalo zcela zasadni suverenitu v rybarstvi - Zdaleka nejzasadnejsim prumyslovem odvetvi a exportnim artiklu Islandu.

Accession of Iceland to the European Union
http://en.wikipedia.org/wik...
V teto souvislosti je odtud zajimave i tohle:

The EU, says that Iceland cannot join the Economic and Monetary Union (EMU) without becoming a full member state despite Turkey and Israel having been offered "Privileged Partnership" in the past which in theory Iceland could also demand. Several small European countries—each geographically located within other countries which have adopted the euro—have been allowed to adopt the euro without joining the EU: Andorra, Monaco, San Marino and Vatican City.

Montenegro and Kosovo use the euro unilaterally without a formal agreement or endorsement from the ECB, because they used the German mark before the euro's introduction.
17. 11. 2009 | 22:02

es2f napsal(a):

Duvody proc se vubec na Islandu drive uvazovalo o pripojeni k EU a EUR byla nespokojenost s vysokou cenou potravin a vysokymi uroky. Na to odpovidal politik v roce 1996 takto:

...
It is also maintained that the admittedly high interest rates here would go down with membership of the EU and the Euro. There is, of course, no question that a small economy has to pay a certain price for keeping an independent currency. Interest rates have always been higher in Iceland than in most of the EU, for example. But Iceland has also experienced stronger economic growth than most EU countries, with very little unemployment.

(tohle je z roku 96, dnes uz vsichni vedi ze to byl rust na dluh)

If Iceland were a member of the eurozone, the interest rate here would almost inevitably be contrary to the requirements of our monetary policy. We have had strong economic growth for many years and we have needed to respond to inflationary pressures in the economy by raising interest rates. It is indeed unlikely, to say the least, that economic growth would be stymied in Germany, for instance, in order to keep the spectre of inflation at bay in Iceland.

Iceland´s exports of goods are not particularly diversified and are still dominated by fisheries products. This structural characteristic of our economy would make monetary union particularly risky. The exchange rate of the euro would obviously never be influenced by what might be happening in the Icelandic economy. It is, of course, too small for that.

We would face severe problems if, for example, our fisheries sector underwent a downswing at the same time as an economic upswing was taking place in the bigger countries in Europe. The euro would strengthen at the same time as the Icelandic economy was weakening and in need of a weaker, not stronger, currency. It is not difficult to imagine the consequences of such a scenario for us.
...

There are those who say that the Icelandic public would still gain as the price of food would go down should Iceland enter the EU. But we need not join for such purpose - and pay as a consequence huge amounts of money into EU funds - since we obviously have our own means, if we so choose, to reduce taxes, tariffs and other protective import restrictions on various agricultural products. That will in any case most probably happen through WTO arrangements.
...

http://www.teameurope.info/...
17. 11. 2009 | 22:15

Harry napsal(a):

Myslím, že na Islandu Euro a EU je ryze politická debata. Dřííve to bylo neprůchodné a teď v obojím hledají spásu.

Island aplikoval politiku vysokých úrokových sazeb, jenže tím jen lákal zahraniční spekulativní kapitál, domácí subjekty si půjčovaly v cizích, levnějších měnách. Čili podobný problém jako v Maďarsku.

Souhlasím, že islandská ekonomika byla přepáčená. Ale nemyslím, že islandský scénář je jediný, který musí automaticky nastat pro malou měnu v sousedství té velké. JE to dobré varování, ale nikoliv relevantní argument proti koruně.
21. 11. 2009 | 23:53

Harry napsal(a):

píšete:
"After 1999 Argentine exports were harmed by the devaluation of the Brazilian real and a considerable international revaluation of the dollar, effectively revaluing the peso against its major trading partners, Brazil (30% of total trade flows) and the euro area (23% of total trade flows)."

tím potvrzujete, že currency pegg (v tomto případě na USD) se podílel na faktickém bankrotu Argentiny, byť to nebyl jediný faktor - předlužení země z předchozí dekády.

Pokud Vaše měna posílí o 25% vůči většině obchodních partnerů, jen obtížně se to neprojeví na saldu Vaší obchodní bilance, i když se teritoriální strukturta dovozů ani vývozů příliš nemění.

Následně ale směšujete Argentinu s Maďarskem a Islandem, které žádný currency board nemají, zatím.

Tady vidím nekonzistenci. Váš text nepovažuju v této pasáži za vyvracejjící mé teze.
22. 11. 2009 | 00:01

es2f napsal(a):

Harry

No jiste, ze currency peg na USD zpusobil bankrotu Argentiny.

pricina ale nebyla v tom, ze mena byla vazana na jinou menu. Ale v tom, ze byla vazana na nevhodnou menu.
Jenze v Argentine o tom na kterou menu se vazat nerozhodovali ekonomove, ale "ulice".

Argentinu s Maďarskem a Islandem nesmesuji - jen poukazuji na to ze _od_urciteho_okamziku_ se situace v techto zemich vyvijela stejne.
27. 11. 2009 | 00:21

bigfood napsal(a):

Your blog has some fresh ideas that I have never seen in others’. I can learn a lot from them.
08. 12. 2009 | 14:25

Free Ringback Tones napsal(a):

good article thanks you very much for your information
17. 03. 2010 | 00:49

sesli sohbet napsal(a):

Naše země je uprostřed eurozony a nemít Euro je ekonomický nesmysl. Zbytečně platíme množství bankéřů,směnárníků a novodobých vexláků zhruba 9 miliardami přepočtu vývozu a dovozu zboží (95 + 96 miliard) za přepočítací služby. Kurzová rizika jsou dalším zbytečným výdajem.
08. 04. 2010 | 16:26

tabletkinaodchudzanie napsal(a):

I see a lot good quality posts here
<a href=http://odchudzanieskuteczne.blogspot.com>tabletki na odchudzanie</a>
02. 04. 2011 | 15:56

car insurance rates napsal(a):

You can certainly see your expertise within the paintings you write. The sector hopes for even more passionate writers like you who aren't afraid to say how they believe. All the time follow your heart. <a href="http://topautoinsurancerates.net/">massachusetts auto insurance rates</a>
16. 10. 2011 | 21:54

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Boudal Jiří · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Černý Jan · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fábri Aurel · Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hradilková Jana · Hrbková Lenka · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chlupáček Ondřej · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novotný Martin · Novotný Vít O Obluk Karel · Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Paroubková Petra · Passerin Johana · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pikora Vladimír · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedláček Tomáš · Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vích Tomáš · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Wagenknecht Lukáš · Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zahumenská Vendula · Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy