Proč je eurozóna v maléru

02. 03. 2010 | 13:44
Přečteno 11456 krát
Ne, řecká rozpočtová krize zdaleka není největší evropský průšvih.

Ale co tedy je? Nejprve pár faktů.

- Obchodní přebytek Německa za rok 2009: 4,8 procenta hrubého domácího produktu.
- Obchodní deficit Řecka za zhruba stejné období (listopad 08-listopad 09): 14,5 procenta HDP
- Růst objemu úvěrů v soukromém sektoru v Německu (mimo banky), období 1997-2007: pouhých 25 procent za deset let.
- Růst úvěrů v soukromém sektoru v Irsku (rovněž mimo banky), stejné období: růst o 559 procent.
- Německo, Řecko i Irsko používají stejnou měnu (triviální, ale důležitý fakt.)

Tolik veřejně známá a snadno ověřitelná fakta. Tak to prostě je. Podobných faktů bychom mohli uvést ještě více, nejen pro uvedené tři země eurozóny. A co z nich vyplývá? V rámci eurozóny existují značná pnutí. Tak tomu bylo již od počátku a všichni to věděli. Optimisté tehdy tvrdili, že (a) tato pnutí nejsou tak důležitá; (b) postupem času se budou zmírňovat, protože jednotlivé členské země postupně zkonvergují k podobné úrovni ekonomické výkonnosti.

Nyní vidíme, že se stal přesný opak. Německo je extrémně konkurenceschopná ekonomika a jeho exportní síla by unesla ještě tvrdší měnu, než je euro. Naopak Řecko pod tíhou silného eura stále více chřadne. Potřebovalo by oslabení měny, podobně jako Turecko, jemuž depreciace liry během období recese pomohla.

Optimisté tvrdili, že silná měna donutí ekonomiky slabších států k vyšší výkonnosti a produktivitě. To se nikdy nestalo. Pro Řeky (ale také Portugalce, Italy, Španěly, Slovince a Francouze) je příliš silné euro nyní kamenem na krku. Totéž platí i pro pobaltské státy, jejichž měny jsou fixovány vůči euru. Příliš silná měna způsobila v Lotyšsku krizi, která je podle pamětníků horší než válečná čtyřicátá léta.

Úrokové sazby v eurozóně byly nastaveny na úroveň odpovídající Německu – tedy na levné peníze. Ve skutečnosti by pomalu rostoucí německá ekonomika snesla ještě nižší sazby. Naopak v Irsku (ale také ve Španělsku, Řecku a částečně i v Portugalsku) nafoukly příliš levné peníze úvěrovou bublinu, jejíž prasknutí způsobilo nejhorší hospodářské potíže během poválečného období.

Tuto bublinu lze graficky znázornit:
uvery eu
uvery eu

Zdroj: ECB

Je vám zřejmá očividná absurdita stavu, kdy ekonomiky tak odlišné jako Německo na jedné straně a Španělsko a Irsko na straně druhé mají stejnou měnu? (O Řecku už ani nemluvím.)

Při pohledu na téměř všechny světové strany můžeme být svědky, jak společná evropská měna nevyhovuje většině členských zemí. Jde o fakta podložená čísly, a ta čísla se navíc v průběhu času zhoršují. Ve Financích po krizi jsem napsal:

„Hlavním problémem eura je tedy divergence konkurenční schopnosti jednotlivých ekonomik. Eurozóna má v sobě vestavěné vnitřní pnutí. Toto pnutí nelze odstranit měnovou ani rozpočtovou politikou. Je dáno rozdílným historickým vývojem, podnikatelským prostředím, rozdíly v kultuře a vzdělanosti. Tyto faktory vytvářejí konkurenceschopnost (nebo naopak její nedostatek) a z krátkodobého hlediska je nelze ovlivnit. Žádný pakt růstu, stability, prosperity, volnosti, rovnosti a bratrství s tím nic nenadělá. Evropské státy jsou prostě rozdílné a není pravda, že jedna měna je vhodná pro všechny stejně. Naopak, společná měna zvýrazňuje vnitřní tenze. (...)

Euro je jako cihlová budova, jejíž základy spočívají z poloviny na žule a z druhé půli na jílu. Takováto konstrukce nemůže být nikdy dokonale stabilní. Zpočátku může být stavitel pyšný, ale časem se začnou objevovat trhliny. S přibývajícím časem jich bude přibývat a budou stále hlubší. Eurozóna obsahovala podobnou konstrukční chybu již od samého začátku. Tehdy vládla iracionální naděje, že jíl se nějakým zázrakem promění v žulu. Nic takového se samozřejmě nestalo. “


Nyní se objevují další konstrukční chyby. Euro je jako budova, kterou nejenže postavili částečně na žule a částečně na jílu, ale do které zapomněli instalovat požární schodiště a také hasicích přístrojů se jaksi nedostává. Kdyby šlo o skutečnou budovu, nikdy by nemohla být zkolaudována.

Euro mělo šanci být úspěšným projektem – kdyby členství bývalo omezeno jen na Německo, Rakousko, Nizozemí, Lucembursko, Francii (s výhradami), Belgii (rovněž s výhradami) a Finsko. Tyto ekonomiky jsou dostatečně konkurenceschopné, aby byly schopny „provozovat“ tvrdou měnu. Zároveň jsou dostatečně vyspělé, aby v nich nemohla propuknout úvěrová horečka jako v Irsku, Španělsku, Řecku, atd.

Jenže politika je politika. Jakmile mluví politici, jakýkoli odborný názor jde stranou.

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Čochtan napsal(a):

Zaplať Pánbůh za vlastní měnu. Euro nemůže dopadnout dobře. Po Řecku přijde Portugalsko, Španělsko, a nejspíš i Italie na řadu. To Německo už neutáhne.
02. 03. 2010 | 14:13

Čochtan napsal(a):

Pane Kohout,
jak je na tom Rakousko ? To byste nepřibral mezi "tvrdé" ekonomiky ?
02. 03. 2010 | 14:16

Petr z Tábora napsal(a):

Pěkné připomenutí situace. Eurohujeři na Titaniku hrají v orchestru. Těžko některý stát dobrovolně vystoupí z eurozóny.
Pan prof.Robejšek vidí šance na další existenci eura na 50%.
Situaci by zlepšil solidní ekonomický růst, ale evropský sociální stát s eurobyrokracií v sedle se rozjíždí pomalu.
02. 03. 2010 | 14:24

Targus napsal(a):

Pavka Korčagin tu zase řádí jak tyfus.
Neodpustím si kopaneček do kotníku a zeptám se, jak je možné, že za Velkou Louží funguje US dolar podobně jeko Ojro v Evropě.
Ať mi Pavkové nevykládají, že USA je homogenní celistvou ekonomikou. Všichni víme, že to není pravda a všichni víme, že dolárek není stavbou na jílu, alebrž na pořádné bažině, tu či onde se z posledních sil zachytávající na nějakém rašelinovém ostrůvku vysoce ziskového vojensko-průmyslového komplexu.
Když to někde nepůjde po dobrém, země se budou asi muset rozhodnout. Buď si natisknout svou měnu, anebo pozbýt autonomii v tištění stále dalších a dalších, to jest zcela ničím nekrytých bankocetlí.
A bude po problému.
02. 03. 2010 | 14:39

Taoiseach napsal(a):

Každá mince má dvě strany a pro euro to zcela nepochybně platí taktéž. Nevýhody společné měny existují a výhody nejinak. Svádět lotyšskou krizi na euro je velmi odvážná konstrukce; jsem zvědav, jak na ně budete svádět krizi maďarskou a hlavně ukrajinskou. V žádném případě se ovšem nesmí připomínat Ísland - :) . Vhodným výběrem faktů můžete prokázat naprosto cokoli...
02. 03. 2010 | 14:43

JC napsal(a):

Targus,
Jestli nebude rozdíl v tom, že v případě Eurozony je v problémech 1/2 států, zatímco v USA 1/50
Co ?
02. 03. 2010 | 15:04

Petr Havelka napsal(a):

Pane Taoiseachi,

problém je v tom, že místní lidé a podnikatelé v Maďarsku a Lotyšsku si zvykli brát si úvěry v eurech. V nastávající krizi a poklesu tamních ekonomik se jim reálně snížily platy a to v jejich měně (míru snížení přesně nevím), ale SPLÁTKY jsou v eurech.

Tím máte Řeckou "výhodu" jako na dlani. V Řecku nemít euro, došlo by ke snížení kursu drachny, nebo
jak se tehdejší měna jemnovala.
O tom to je.

Ohledně ukrajinské krize nemohu sloužit.

Pane JC,

bavíme-li se o USA tak samotná Kalifornie patří mezi 20 největších ekonomik na světě. Což je průser větši Brna :)

Také je to trochu o tom, že USA zdárně exportovaly své problémy do světa.
02. 03. 2010 | 15:26

Targus napsal(a):

To JC:

Zkuste schválně vyjmenovat tu polovinu, já vyštrachám na netu, kolik států z US federace je na kolenou. Běžně se mluví jen o Kalifornii, na ty ostatní není tak vidět. To ale neznamená, že nejsou zrovna tak zadlužené až po uši.
Co?

Petr Havelka:

s exportem máte velkou část pravdy, anebo spíše celou. Já jsem původně jen nadhodil, že pokud se jednotlivým státům odebere možnost dotiskávat dle aktuální potřeby eurohotovost, klidně si můžou zkrachovat, aniž by ohrozily kurzovou cenu eura. je to pro eurozónu totéž, jako by zkrachovala Černá Hora, která dokonce nemá žádnou vlastní měnu.
02. 03. 2010 | 15:46

Taoiseach napsal(a):

Petr Havelka

"problém je v tom, že místní lidé a podnikatelé v Maďarsku a Lotyšsku si zvykli brát si úvěry v eurech"
OK. A kdyby euro neexistovalo, brali by si úvěry v markách a byli by na tom úplně stejně...
Z Vašeho komentáře dále vyvozuju, že Lotšsko a Maďarsko šly do kolen, protože devalvovaly měnu (což vyvolalo platební neschopnost), zatímco Řecko šlo do kolen, protože měnu devalvovat nemohlo. Člověk si nevybere - :) .
02. 03. 2010 | 15:48

JC napsal(a):

Petr Havelka,
Ono záleží na úhlu pohledu.J8 bych například tu vaši poslední větu viděl následovně.
"Také je to trochu o tom, že svět zdárně a velmi ochotně problémy USA importoval." :-))
02. 03. 2010 | 15:50

hovorka11 napsal(a):

Uboze "čecháčkovský" článek poplatný klausistickému postoji:
Víme dopředu, že to nejde a proto
nic neřešit, jen se dívat a přikládat pod kotel a bourat - to nás velmi odlišuje například od pracovní morálky v Německu.
Vůbec to tak nevidím, tyto vize "neschopnosti" něčeho dosáhnout jsou uměle vytvářeny Klausem a politiky hlavně u nás.
V USA dokázali sjednotit jih a sever, zavést funkční ekonomiku s dolarem. Evropa je na tom daleko lépe a to co se děje v Řecku a podobných státech se dá řešit stejně, jako se řešili všechny problémy v EU bez nás (a EU bez nás fungovala.
02. 03. 2010 | 15:56

Gerd napsal(a):

Pane Kohoute,
euro je jen neutrální měna poskytující příležitosti a hrozby. ale těžko vinit společnou měnu, že politici v Řecku neuchopili příležitosti a dál jeli v kurzu, který neměl šanci na úspěch. Tak obviňte politiky a dohled centrální banky. Ale euro za to opravdu nemůže.
Co jiného byste si představoval? Něco na způsob nekonvertibilního čínského juanu a konvertibilní měny renminbi?
Bohužel tu milý autore jen projevujete klasickou škodolibost typu: "Vidíte, já to říkal!". Jenže ČR je na eurozóně životně závislá a jestli půjde ke dnu eurozóna, půjde i ČR - pokud se včas nepřimkne k Německu, našemu hlavnímu obchodnímu partneru.
Do EU vstoupila ČR dobrovolně na základě výslekdu referenda. A teď z toho chceme couvat? Není divu, že pak má Čr v EU takovou pověst! Zaslouženou, i díky působení Pavlů Kohoutů!
EU není a nebude procházka růžovou zahradou, ale příležitostí dorovnat se těm nejlepším. Škoda, že to naše vlády a euroskeptici nikdy nepochopili. Pak se nemůžeme divit, že nám EU moc výhod nepřináší. Ale nepřináší je jen kvůli líným českým politikům věčně se hádajícím mezi sebou na veřejnosti a v zákulisí spolupracujícími na porcování medvěda a státních zakázek.
Hezké odpoledne!
02. 03. 2010 | 15:57

trafopajka napsal(a):

Aha, ale pokud má Kalifornie a třeba Missisippi stejnou měnu, tak je to patrně bez problémů.
02. 03. 2010 | 16:02

JC napsal(a):

Targus,
Řecko,Itálie,tím pádem San Marino,Španělsko, tím pádem Andora, Portugalsko,Irsko,Belgie....a a a Vatikám vám nepočítám, ten se nějak z toho vylíže:-))
02. 03. 2010 | 16:07

fafnir napsal(a):

Taoiesach
on autor říká jedinou věc:Pro silnou ekonomiku je silné Euro bezproblémové,ba výhodné.Proto byla nastavena nějaká kriteria.Ta Řecko nedodržovalo,ba přímo falšovalo statistiky,a tak tvrdě dopadlo.Pro slabou ekonomiku je výhodnější vlastní měna,ne tvrdě fixovaná,a tedy se s ní dá pracovat.Ohledně Maďarska a Lotyšska to popsal Petr Havelka.
02. 03. 2010 | 16:10

Josef K. napsal(a):

Pane Kohoute, mnozí zde uvedli poměrně přesné postřehy. To, co je poměrně děsivé je, že jste představitelem takového guberniálního provincionalismu. Jistě, jste zároveň představitelem mediálního hlavního proudu, což pouze více poukazuje na bídu, kterou reprezentujete.
02. 03. 2010 | 16:13

Petr Havelka napsal(a):

Taoiseach,

Píšete:
"Z Vašeho komentáře dále vyvozuju, že Lotyšsko a Maďarsko šly do kolen, protože devalvovaly měnu (což vyvolalo platební neschopnost), zatímco Řecko šlo do kolen, protože měnu devalvovat nemohlo. Člověk si nevybere - :) . "

nebo také Řecku není ještě na kolenou, protože nemůže devalvovat :))

Stejně si myslím že: Něco tu nehraje?

JC

Každopádně takový export či import je "zajímavá" věc :)

Pane Gerde,

z toho mi vyplývá jediné. Česko se musí stát další spolkovou zemí Německa. jakmile se tak stane Ať si ostatní trhnou .)
02. 03. 2010 | 16:14

JC napsal(a):

Petr Havelka,
Ten co prodává zajíce v pytli může být nazván filutou, ten co ho kupuje může být nazván oslem.
02. 03. 2010 | 16:25

Petr Havelka napsal(a):

Pane JC,

z pohledu finančních institucí jsou filutou ony samé, oslem je stát potažmo daňový plátce :)

Vidíte, dopadnete jako osel a nemusíte ani nakupovat.

Přiložený odkaz je mrazivě vtipný, rovněž další videa těchto komiků mají velkou vypovídací hodnotu.

http://www.youtube.com/watc...
02. 03. 2010 | 16:36

grőssling napsal(a):

Nakonec to vypadá, že hrozbu eurofederalismu odvrátí ekonomický automatismus působení EURa.

Podepsali jsme Lisabon a tak už si mysleli, že nás nepotřebují ( viz. víza do Kanady ).
Jenže my jsme si to vyzkoušeli v malém ve společném federálním státě s jednotnou korunou. Nešlo to jinak, než posílat denně na Slovensko miliony, aby mohla rozsáhlá cikánská gheta na východě přežít.

To asi v EU nehrozí, tak se ta dobře vymyšlená mašina musí rozladit, pokud nebudou ve státech jako je Řecko lidé si ochotni utáhnout opasky a to nebudou.
02. 03. 2010 | 16:49

Taoiseach napsal(a):

S tím Lotyšskem jste to tedy uspokojivě nevysvětlili:

Pavel Kohout tvrdí, že měna je fixovaná vůči euru a že příliš silná měna způsobila krizi. Pokud je to pravda, jde stejně o politické rozhodnutí Lotyšska.

Petr Havelka naopak píše "místní lidé a podnikatelé v Maďarsku a Lotyšsku si zvykli brát si úvěry v eurech. V nastávající krizi a poklesu tamních ekonomik se jim reálně snížily platy a to v jejich měně (míru snížení přesně nevím), ale SPLÁTKY jsou v eurech", z čehož bych usuzoval, že LAT vůči euru oslabil. V každém případě je chyba brát si úvěry v jakékoli tvrdé cizí měně, a euro je v tom tak zcela nevinně.
02. 03. 2010 | 16:53

Petr Havelka napsal(a):

Pane Taiseach,

nepopsal jsem PROČ si uvykli v Maďarsku a Lotyšsku brát úvěry v eurech. Protože úvěry v tamních bankách a v místní měně byly DRAŽŠÍ!
02. 03. 2010 | 16:59

JC napsal(a):

Petr Havelka,
To video znám :-)))
S tím dańovým poplatníkem máte pravdu :-((
02. 03. 2010 | 17:14

twardowski napsal(a):

Euro je na bedrech Nemecka, to se vedelo ale uz davno.
02. 03. 2010 | 17:29

Ford napsal(a):

Řekl bych že právě tím že USA jsou mnohem stejnorodější než EU je ta hlavní výhoda. Když by to bylo v nějakém US státě nesnesitelné, tak se prostě jednoduše přestěhují do jiného. žádné jazykové bariéry, žádné kulturní rozdíly. Ta jednoduchost se zdekovat má regulační účinek, že vládcové se drží jak tak na uzdě jinak by jim jejich živitelé vzali roha. Oni komunisti věděli proč to mají obehnáno ploty, aby jim otroci nezdrhli. No a v EU a eurozona tohle postrádá.
02. 03. 2010 | 18:18

Emissary napsal(a):

Pane Kohoute,

nebojte. I Německu bude jednou zvonit hrana. Ta léta socializmu ani tam nejde smazat. A ty dluhy také ne. :)
02. 03. 2010 | 18:57

textilák napsal(a):

Pan Kohout opět fabuluje . problém není v měně. Problém je v hospodaření systému úvěrování obrovském vlivu spekulativního kapitálu a neomaleném zisku některých institucí. Řecko nikdy nebude zemí se silnou ekonomikou, je to země turistů, zemědělců. Průmysl je zaměřen na obory s nižší přidanou hodnotou s poměrně silným sociálním podtextem. Řecko má problémy s textilním průmyslem, levné dovozy zemědělských plodin zhoršují jeho exportní schpnost v oblasti zemědělské produkce. Krize je v systému ne v jednotlivých zemích eurozóny. Život na dluh prostě není dlouhodobě udržitelný, sociální jistoty na dluh vykoupeny hrůznými zisky elit. Otázka teoretiků volného trhu je co dál ??? Vážený pane Vaše teorie jsou mimo mísu a Vy nevíte kam dál.
02. 03. 2010 | 19:13

Targus napsal(a):

To JC:

Teda s tím domácím úkolem jste se moc nevytáhl. Do půlky máte sakra daleko a cpát tam pidistáty, jako je Andorra, která má neskutečný vývar jen z prodeje pohonných hmot...
Teď já - srovnávat státy EU a státy USA z principu nelze. Mají totiž zcela jiný systém. Tím myslím centrální banky a jejich politiku, byť EU má stejnou měnu. Co se týká dluhů, je jasně definován dluh USA, který se dělí příslušný počet hlav v tomto soustátí žijících. Jinak to prostě nejde. Kdyby to šlo, nevyhrožoval by guvernér Texasu (samozřejmě že zcela planě), že vystoupí z federace. Že si k tomu jednotlivé státy ještě pořizují další dluhy, není co dodávat, je to asi něco takového, jako když se u nás zadlužují kraje.

Abych zas nebyl takový lump v plivání na pruhohvězdnatou ikonu, zde maličká tabulka zadluženosti na 1 obyvatele, zdroj CIA

Země Státní dluh Počet obyvatel Státní dluh na obyvatele
Francie $5 370 000 000 000 64 057 792 $83 831
Německo $4 489 000 000 000 82 329 758 $54 525
USA $12 250 000 000 000 307 212 123 $39 875
Slovensko $53 040 000 000 5 463 046 $9 709
ČR $88 000 000 000 10 211 904 $8 617
Jižní Korea $380 500 000 000 48 508 972 $7 844
Rusko $527 000 000 000 140 041 247 $3 763
KLDR $12 500 000 000 22 665 345 $552
Čína $420 800 000 000 1 338 612 968 $314

Nějak nám ty premisy o tom, kdo jak na tom je, moc nevycházejí, že?
02. 03. 2010 | 19:16

Targus napsal(a):

Zkusím to sem dát ještě jednou, štěkající strážce Mihalco promine tapetáž, doufám...

Země Státní dluh Počet obyvatel Státní dluh na obyvatele
Francie $5 370 000 000 000 64 057 792 $83 831
Německo $4 489 000 000 000 82 329 758 $54 525
USA $12 250 000 000 000 307 212 123 $39 875
Slovensko $53 040 000 000 5 463 046 $9 709
ČR $88 000 000 000 10 211 904 $8 617
Jižní Korea $380 500 000 000 48 508 972 $7 844
Rusko $527 000 000 000 140 041 247 $3 763
KLDR $12 500 000 000 22 665 345 $552
Čína $420 800 000 000 1 338 612 968 $314
02. 03. 2010 | 19:20

Targus napsal(a):

Lituji, tabulka se nedá zčitelnit posunem písmen a cifer
02. 03. 2010 | 19:21

Emissary napsal(a):

Targusi,

proč tady šaškuješ s tabulkami? To nám pověz, co úchvatného jsi nám chtěl sdělit? :)
02. 03. 2010 | 20:02

Emissary napsal(a):

Sorry Targusi,

zapomněl jsem vykat. V čem to asi je? :)
02. 03. 2010 | 20:03

Al Jouda napsal(a):

Pane Kohout, jakou máte předpověď pro Slovensko ?
02. 03. 2010 | 20:42

Marcus napsal(a):

Jenom poznamka k hodnoceni obchodni bilance. Recko je turisticka zeme, takze k tomu obchodnimu deficitu vyrazne prispivaji turiste. Nevim jakou maji platebni bilanci (tzn. bilanci, ktera zohlednuje vsechny platby - tedy nejenom zbozi ale i bilanci cestovniho ruchu atd.) - ale je potreba hodnotit tu, nikoliv obchodni bilanci.
Rovnez nase media bud z neznalosti nebo umyslne velmi casto informuji pouze o vyvoji obchodni bilance v CR. Ta je sice kladna, ovsem celkovou platebni bilanci mame zapornou (hlavne diky prevodum dividend a dalsich plateb do ciziny) - takze sice mame krasnou obchodni bilanci, ovsem nase zahranicni zadluzenost stale roste.
02. 03. 2010 | 21:23

Lukáš Bušina napsal(a):

To bys emisárče nepochopilo. Na to jsi ještě malé.

Jdi někoho "zlooserovat"(made by emisárče). To umíš nejlíp.
02. 03. 2010 | 21:29

Emissary napsal(a):

Ale copak Bušino,

ono není malé, ono se teprve probudilo? Ono je sporoforezní forma života? :)
02. 03. 2010 | 21:47

Da.Rock napsal(a):

Jak může být Německo, které je dáváno v jiných případech za příklad rozbředlého sociálního státu, s ekonomikou svázanou silnými odbory a regulacemi, tak najednou extrémně konkurenceschopné?
Není to tak, že někteří "odborníci" si přizpůsobují realitu vlastním potřebám a podle nich ji i ohýbají? Co, pane Kohout?
02. 03. 2010 | 22:18

Taoiseach napsal(a):

Petr Havelka

"PROČ si uvykli v Maďarsku a Lotyšsku brát úvěry v eurech. Protože úvěry v tamních bankách a v místní měně byly DRAŽŠÍ!"
OK. V tom případě se můžeme shodnout, že samo euro za lotyšskou krizi nemůže; o nic jiného mi od začátku nejde.
02. 03. 2010 | 22:18

ujo napsal(a):

taková kacířská myšlenka : řekněme, že řecký stát zbankrotuje.
Co bude následovat?
Kdo bude jmenovat konkursního správce?
Co bude se závazky státu, které budou přednostně plněny? Prodají majetek státu v dražbě? ATD.,atd.
02. 03. 2010 | 22:23

vojnov napsal(a):

Kohout, Emissary: Lze mit ruzny vykon a stejnou menu. Ostatne, bylo to tak v kazdem jednom state pred menovou unii. I ve stejne mene muzete mit ruzne CENY. (Asi jako je rozdil v cene piva a prace v Praze a v Litvinove). V tom, ze v Recku chteli mit za reckou vykonost nemecke platy, je euro nevinne.

Devalvace meny by mu take na moc dlouho nepomohla... neb uver od MMF by byl beztak v dolaru anebo eurech. Jak ze dlouho splacelo dluhy Haiti? 150 let?
02. 03. 2010 | 22:47

Gerd napsal(a):

Pane Havelko,
o připojení ČR k Německu nikdo nepsal. Postačí, pokud se ČR stane plnoprávným členem EU, tedy bude pracovat ve prospěch nejdříve ČR a poté i EU (ale již ne prospěch ČR a neprospěch EU), a bude mít stejné podmínky jako tzv. staré členské země. ČR má v EU stejné šance jako Rakousko, jen je díky českým politikům neumí využívat.
02. 03. 2010 | 23:30

Jura napsal(a):

Pan Kohout uz nastesti ustoupil od predpovidani bankrotu severskym statum, ktere podle jehou mouder museli uz davno umrit hlady. Ted zjistil ze geograficky rozsahle uzemi, at uz EU, USA, Cina nebo Rusko bude mit regiony ruzne ekonomicke vykonosti. Jenze, z bankrotujici Californie nevyvozuje konec dolaru ani z ekonomicke nerovnosti Ciny, ktera je mnohem vetsi nez rozdil mezi Nemeckem a Reckem, nevyvodil konec Cinske meny a zavedeni men podle jednotlivyvh provincii (to prece da rozum ze v bohate Sanghaji nemuze byt stejna mena jako v nejake pousti v zapadni Cine kde lide ziji systemem z ruky do huby).
03. 03. 2010 | 00:08

yara napsal(a):

Bohužel nejsem ekonom tak mi hlava nebere proč by euro při rozdílné síle ekonomik EU mělo tolik vadit. V USA byl a je velký rozdíl ve výkonnosti jednotlivých států a USD je zde společný pro všechny státy. Když EU minimalizuji na prostor ČR, tak zde máme taky jen společnou korunu pro všechny kraje ČR a jsou zde velké rozdíly mezi regiony a nikdo snad nekrachuje
a např. Ostravsko nevyvěšuje bílou vlajku. Zajímal by mě názor
ekonoma, odborníka!
03. 03. 2010 | 00:13

slayer napsal(a):

Pane Kohoute,

mohl byste mi vystlit, co myslite tim, ze euro je tvrda mena? A jak to, ze tvrda mena nafoukla uverovou expanzi ve Spanelsku? To mi hlava nebere. Myslel jsem si, ze bubliny nafukuje menova expanze, ale vy rikate, ze euro je naopak tvrda mena. A co myslite tim, ze devalvace meny nekomu pomohla? Muzete mi vysvetlit jak to funguje? To jako, ze si natisknete prosperitu? Vy verite tomu, ze to jde? Nebo myslite, ze inflace je fajn zpusob jak zdanit lidi aniz by o tom vedeli?

Predkladate argumenty, aniz byste je vysvetloval, ale verte, ze jsou lidi, kteri nemaji mozek vymyty mainstreamovou ekonomii a tak zcela nechapou veci, ktere vy povazujete za evidentni.

Napriklad pisete: "Německo je extrémně konkurenceschopná ekonomika a jeho exportní síla by unesla ještě tvrdší měnu, než je euro. Naopak Řecko pod tíhou silného eura stále více chřadne. Potřebovalo by oslabení měny, podobně jako Turecko, jemuž depreciace liry během období recese pomohla." Chcete tim rici, ze kdyz je Nemecko silna ekonmika, tak si muze dovolit nizsi inflaci, zatimco Recko by potrebovalo vetsi inflaci? Nejak z toho ale nemuzu vycist jestli je inflace dobra, nebo spatna. Pokud je dobra, tak by mela byt dobra pro vsechny, pokud je spatna tak taky pro vsechny. Ovsem to co jste napsal vy by se dalo prelozit asi takhle: Karel je silak a sportovec, klidne by si mohl dovolit zit jeste zdraveji, zatimco Petr je chcipak pohublej a potrebuje daleko vic bucku a piva a cigaret jinak dostane brzo infarkt. To ale neni vsechno. Dale pak pisete: "Úrokové sazby v eurozóně byly nastaveny na úroveň odpovídající Německu – tedy na levné peníze. Ve skutečnosti by pomalu rostoucí německá ekonomika snesla ještě nižší sazby. Naopak v Irsku (ale také ve Španělsku, Řecku a částečně i v Portugalsku) nafoukly příliš levné peníze úvěrovou bublinu, jejíž prasknutí způsobilo nejhorší hospodářské potíže během poválečného období." Tak ted uz jsem z toho Kohoute uplne jelen. Jak to tedy je? Nedavnou jsem poslouchal nejakou prednasku od Rothbarda, kde mluvil o Keynesovi. A rikal tam mimo jine, ze jeho (Keynesova) General Theory je nesrozumitelna a navic si protireci, tj. na jedne strance neco napise a na druhe napise pravy opak. To same se da rict o tomhle vasem clanku, blabolu.
03. 03. 2010 | 04:00

Twinkie napsal(a):

VLKu, mám velký respekt k Vašim názorům protože se velmi blíží mému přesvědčení. Proto by mne zajímal Váš názor na další vývoj.

FED již zřejmě ztratil vliv na reálné úrokové sazby protože ta globální krize z nadvýroby je již větší než oni Rockefelerové, Vanderbiltové, Rothschildové, Geithnerové. Tak že nástroje, kterými okrádají globální populace se jim pomalu vymykají kontroloe.

Co myslíte že nás čeká v krátkodobém a střednědobém horizontu ? Vidim jen dvě možnosti: deflace nebo hyperinflace. Co myslíte že čeká globální ekonomiku a jak se to projeví v naší české kotlině ?
03. 03. 2010 | 07:41

JC napsal(a):

Targus,
Členů Eurozóny je 16 a já jsem dal 8 tj. 1/2 :-)).
Jen jsem se ptal jestli v tom není rozdíl, takže místo pracného vyhledávání tabulek stačilo odpovědět není.Možná bude ten rozdíl v něčem jiném.
03. 03. 2010 | 08:46

Antonín Hrbek napsal(a):

Vážený pane Kohoute,
jako obvykle pracujete s demagogickými čísly jako to dělali komunisté, když namísto jedné jehly vyrobily dvě a zvýšili tak výrobu jehel o 100%.
Srovnávat procenta při absolutně odlišném objemu ekonomik (Německo, Řecko), totiž dost dobře nelze.
Najednou jste obrátil a namísto Vámi předvídaného krachu EURa pokládáte EURo za tvrdou měnu.
Poněkud jste opomenul takové maličkosti jako je kvalita úvěrů, riskmanagement bank poskytujících úvěr (nikdo bankám nepředepisuje úrokovou sazbu u úvěrů, toho jste si již mohl všimnout) a státní dozor nad bankami.
Jen tak dál
03. 03. 2010 | 09:35

vlk napsal(a):

Neměl jsem teď moc času se zabývat blogy Aktuálně. S vyjímkou těch, kd e jsem již byl angažován. Proto jsme nechával tohohle Kohouta bez povšimnutí. V neposldní řad ě i proto, že opět dokazuje
1- že euro je špatný projekt
2- že může za úvěrové bubliny
3- že svým členům neumožňuje řešit hospodářské obtíže devalvací.
Než s epokusím odpoěvdět značce Twinkie - bohužel už teď vím, že ho sotva uspokojím, protože klade otázky, které kdyby kdokoliv z ás znal oprvadu přesné odpovědi, dokázal by velmi rychle a velmisnadno zbohatnout...
Ale nejdříve ke Kohoutovi.
Ohledně eura.
Nevýhody a odvrácená tvář eura ajeho zavedení byly všem dostatečně známé. Všem, kteří měli zájem euro přijmout. Byli jim ale také známy výhody.
Bohužel euro s e stalo věcí společenské, či spíš e olitické prestiže. Pro celé jjižní křídlo EU. Tamní vlád y chtěly demonstrovat, že nejsou žádné Bčko EU, ale že prostě patří do první ligy.
takež byly ochotny klamat a podvádět- ted y některé. Jiné byly ochotny velmi riskovat.
Nyní ty první i ty druhé - v době mimořádně silné hospodářské recese sklízejí ovoce svých rozhodnutí.
Podle mne to není problém eura ,a le těch vlád.
Co je skutečným problémem je řecké fixlování. A nejspíš nejen řecké. Řecko prostě mělo být okamžitě suspendováno z eurozony. Nic méně nic víc.
Euro je dobrý projekt. Nelze provozovat spoelčný hospodářský prostor a nemít spoelčnou měnu. Tohle je prostě základní axiom.Respektive - ne d louhodobě.
Tím devalvuji i Kohoutvu mantru o špatnosti eura, protože nelze hospodářství obejít devalvací.
Samotná devalvac e není nic jinéhonež léčba pacienta pouštěním žilou. Prý to někd y pomáhá. Ve velic e malém počtu případů. Taková Zimbabwe exmplárně ukazuje, že samotná devalvace je naprosto k ničemu. Před tím si to vyzkoušel a Argentina a celá řad a zemí včetně takového Izraele. Pokdu devalvac eprostě není doprovázena zásadními ekonomickými změnami, jd e jen o zbytečný výprodej aktiv daného státu.
Teď k oné Kohoutově klasice - kreditní bublině.Mohl by mi askavě Kohout vysvětlit stejno u bublinuve Velké Britanii a SPojených státech? Kupodivu nemají euro. A mohl bymi vysvětlit debakl Ma´darů a Islanďanů? také nemají euro. Nicméně svezli s e také n avlně jeho nízkých sazeb. Kdby nebylo euro,mohly s e klasicky svézt ve švýcarovi nebo v japonském yeníku.
Takže euro za ty problémy asi nemůže. Srovnání Německa a Španělska nebo Irska je účet bez hostinského.Ono totiž Německo těžko mohlo zažít zmíěnou úvěrovou expanzi. Důvod je jednoduchý - jak infrastriktura země , tak vybavení domácností nebo vybavení průmyslu investicemi je na velmi vysoké úrovni. Shcopnost pojímat úvěry je tedy výrazně nasycenější než v rozvíjejících se ekonomikách typu Řecko či Španělsko. Což Kohout neřeší protože se mu to prostě nehodí do krámu.On potřebuje dokázat, že euro je prostě špatné.
Co takhle dolarKohoute? ten je dobrý nebo špatný? a vyhovuje opravdu všem v US? Nebo by taková Kalifornie a Michigan byly uvítaly v minulém roc e nějakou vlastní měnu, kterou by mohly hodně devalvovat. Ti první proto,aby pomohly svým automobilkám, ti druzí proto, aby zvládli svůj státní dluh.. A mylí Kohout, že dolar je stejně vhodný pro Aljašku jako pro Texas , Georgii nebo Rhode Island? Určitě ne. Jenže US jsou jedním státem a eurozona boužel skupinou suverénních států. V US nakone c všichni musí udělat co chce fedrál. V Evropě s Klausy a Klasíky je to problém, který je schopen zničit vlastní měnu.
Ano Kohout má pravdu eurozona si měla daleko tvrději ohlídat, koho přijmout a koho . Anemeěl a se bát také vylučovat.Nebo sankcionovat.
03. 03. 2010 | 09:46

vlk napsal(a):

Twinkie
jdu na vaše otázky.
Ale nejspíš vás opravdu neuspokojím.
Začn tím co vím. tedy FEDem.Ne ten podle mne vliv neztratil. A mápořád zásadní vliv na trhy a hned tak jej neztratí. Nezapomínejte , že pořád určuje měnovou politiku s odstupem největší hospodářské mocnosti planety a s odstupem největšího trhu planety. Kdyby nic jiného, tohle mu oprostěten zásadní vliv poskytuje.
A bude poskytovat i nadále.
Takže FEd bud e užívat nástroje typu řízení přes úrokové sazby, velikost emise a sortiment cených papírů pro lombard i nadále a velmi.

deflace a hyper inflace...
V krátkodobém astřednědobém horizontu...
Pokud jde o tem krátkodobý - do jednoho roku?
A čeká nás kde - tady v ČR nebo globálně?
Tohel bych potřeboval upřesnit.
Proto si vyberu.
ČR do jednoho roku.
Vsadil bych rozhodně daleko více na deflaci než na hyperinflaci. Nicméně nemyslím si , že bud e ta deflace. čekal bych inflaci tak někd e kolem 2%,
Poodně bych viděl svět, který nás zajímá a má zajímat. Zejména EU a US.

Horší je to se střednědobou vizí..
tady jsem docela skeptik. Světová eonoika a zejméan její bankovněpojišťovací sketor bezkolaboval jen proto, že se tiskly prachy ve velkém. Část problémů s e vyřešila tak, že s edoslov azametly pod koberec. Zde mám namysli zejména bankovní megafůze v Americe. Kd e méně nemocní příliš velcí pro pád pohltily ty víc enemocné. Takže dnes víme jedině to, že máme ještě větší příliš velké pro pád, kteří asi nejsou v úplně nejlepší kondici. Druhým aspektem je pozic e vlád. Mají nyní obří dluhy.Je krize.Budou muset v kriz sanovat sociální výdaje.Dluh ještě víc e naroste. Přijmy budou klesat...V další krizi už asi nebud e fungovat , bez následků stejná léčba jako minulý rok. Nebud e z čeho. Možným řešením je samozejmě hyperinflace a vypláchnutí dluhů. Nebo hospodářský růst s tvrdou retrikcí výdajů a získání dostatečné kredibility... Nebo .. no ti už pár diskuérů také naznačilo - válka..
Já osobně bych s i vsadil na nějaké řešní mírného pokroku v mezích zákona.Kd y s eproblém pře d námi bude valit a nikdo jej moc nebud e řešit a všichni s ebudeme modlit, aby nepřišla nějaká katastrofa. Nebo aspoňnepřišla brzo.
Takež střednědobý výhled ? Na pět let a u nás? Restrikce. Pomalý růst . Zvedající s einflace. Někam ke 3% . Možná čtyřem.
Svět? Tak tady opravdu nevím?
jedno vím určitě .Globální ekonomika bude stále více vytlačovat Evropu a ta bude chudnout. A to hodně. Víc než si umíme připustit.
Co s tím? Mladým bych doporučil vyvandrovat a nám statním? Spořit každý pěťák, zažovat každý výdaj. A dobře investovat. A nepomíjet krizové investice. Jednou se budou velmi hodit.
Rumcajsovi bych třeba doporučil, aby sortiment garáže rozšířil o zemědělské nářadí...
Twinkie asi jsme vás neuspokojil. Ale dělal jsem co jsme mohl. A vím,že vbruslím na tenkém ledě. Proto nebudu mít nejmenší problém s tím, když moje věštění z papíru od svačiny roztrhá kdokoli na kusy. Třeba má lepší svačinu a jeho ubrousek ukazuje něco úplně něco jiného.
03. 03. 2010 | 10:06

JC napsal(a):

Antonín Hrbek,
Nesmyslnost tvrzení, že je dobré,když všichni nosí trencle stejné velikosti se nejlépe demonstruje, když do "M"-ek navléknete 50-kilového chrousta,150-kilového mamlasa a postavíte je vedle sebe.
Jinak to nevidím.
03. 03. 2010 | 10:49

Stín napsal(a):

Podle mě Euro není problém. Němci jsou větší pracanti než Řekové a tak to taky vypadá. Problém je zadlužování lidí a zemí.
03. 03. 2010 | 12:52

Twinkie napsal(a):

VLKu, díky za Váš názor, trefil jste se naprosto přesně, kam svojí otázkou mířím. I když mi spíše jde o to, jak si v budoucnu nesnížit, ale uchovat relativní životní úroveň. Za situace kdy rozjeté rotačky v celém světě hrozí zničením mnoha lety budovaných úspor na stáří. Jde mi o to že když U.S. tiskne peníze, které mají U.S. banky zatím uložené v “bance“, tak kdy nastane ten bod zvratu a zaplaví jimy zbytek svět v zoufalé snaze dosažení alespoň nejakého výnosu.

ČNB tyto dolary vezme do rezerv a teď bude mít na výběr buď ponechat měnovou zásobu tak jak je, což se projeví na kurzu a exportéři budou zase křičet nebo natisknout koruny, aby mohla ty dolary vyměnit, což způsobí inflaci. Vše má samozřejmě vliv na to do čeho bude rozumné investovat.

Pokud jde o horizonty, ano zajímal mne především cca rok, dva, pět v čechách a obdobně v globálu. Déle by to bylo věštění z koule. Šlo mi o Váš názor a díky za něj ! Že to nakonec muže být i jinak a možná bude mít pravdu pan Kondriatiev je jiná věc. Jde mi tedy o to kdy odhadujete že nastane v Čechách ten bod zvratu.

Ještě k tomu FEDu, ano to jsou klasické nástroje, které bude FED jisto jistě používat i nadále. Otázkou zůstává s jakým účinkem. Myslím tím jak Greenspan zjistil, že navzdory zvyšování sazeb byl vliv na víceleté bondy poměrně malý, čímž ztratil možnost jak alespoň omezit ono přehřátí americké ekonomiky. Další věcí je, že těch natištěných dolarů je již tolik, že v Londýně vznikl další eurodolarový trh, kam si mohou podnikatelé pro ty dolary dojít za jiných podmínek než by se možná FEDu mohlo líbit.

U nás se také přikláním k té deflaci, domnívám se že lidé zkrátka budou mít méně peněz ať zvítězí modří nebo oranžoví zvýšení daní pokládám za jistotu, bez ohledu co bude Topol s Paroubkem lhát občanům, dále bude letos nefinancovat cca 60 000 klientů hypo, to již asi nebude za 3-4%. Ty co to nepoloží budou mít opět méně peněz na utrácení, které by případně mohli protéct ekonomikou a alespoň zmírnit onu krizi z nadvýroby. Z tohoto pohledu bych možná dal přednost Paroubkově brutálnímu Keynesianismu I když všichni víme kam to v dlouhodobém horizontu patrně povede.

Ještě bych se Vás rád zeptal, kam doporučujete vyvandrovat ? U.S. ? U.K. ? Čína ? Indie ? Rusko ? Mexiko ? Ještě tak Brazílie by mi přišla přijatelná vzhledem k počasí. Ptám se zcela vážně vzhledem k tomu jak kredit cestuje po planetě jako utřžený kanón na pirátské lodi anglosaských kolonizátorů. Všechny zmíněné země prošli vlastní boom-bust-IMF bailout cyklem. Takže kam před tím utéct ? Zajímavé jak všude IMF ordinoval 1. zvýšení sazeb, 2. utažení fiskální politiky, 3. Uzavření špatných bank, 4. zastavení přímeho úvěrování, 5. otevření finančního sektoru globální konkurenci. Velmi zajímavé porovnat s tím co z Washingtonu řízený IMF doporučuje jiným zemím ale americká politika je tomu na hony vzdálena. Že by jen proto aby původní anglosaský investor neodešel s prázdnou a IMF dobře ohodnocen za vykonanou práci ?

Dále bych se zcela Vážně chtěl zeptat jakou krizovou investici mate na mysli ? Zlato je předražené i když kupuje ho i Buffet, stříbro je zatížené v evropě DPH. Uvítám jakýkoliv Váš názor !
03. 03. 2010 | 13:18

Targus napsal(a):

To JC:

Vy jste normální komik. Počítat do eurozóny San Marino a a Andorru, to je teda vážně síla. Ještě mi tady veřejně potvrďte, že mají své centrální banky a že si tisknou svá eura.
Já už pak jen zvednu telefon a zavolám Chocholouška.
03. 03. 2010 | 13:29

Pava napsal(a):

Silní se ochotně spojují se slabými, protože se levně dostanou k jejich majetku.
03. 03. 2010 | 14:55

JC napsal(a):

Targus,
Ale tak nebuďte troškař. Když vám tam nedám ty dva pidistáty furt je to 3/8 EU vůči 1/50 USA, neboli 0,375 ku 0,02.
Váš problém je ten, že nehodláte akceptovat rozdíl mezi 200-letou historií USA a 10-letou historií Eurozony.Netvrdím, že ekonomika USA potažmo některých jejich států se nachází momentálně v bůhvíjaké kondici, ale můj názor je, že zatímco bankrot jednoho až tří US-států je USA jako celek schopen ustát, EU a Eurozóna těžko.
03. 03. 2010 | 15:08

vlk napsal(a):

Twinkie

díky za květiny, icméně nepovažuji je za zasloužené. To , co jsem napsal jste určitě věděl i beze mne.

Kam bych to namířil?
asi bych uvažoval takhle:
1- kde se nejspíš uplatním a domluvím?
2-kde nejsnáze vstřebám kulturní rozdíly?
3- kd e je nejlepší infrastruktura pro moji rodinu do busoucna- školy .lékařská péče,atd.?
4- kde je dostatečná domácí surovinová základna a dostatečně vleký domácí trh?
A vybíral bych podle toho. Ne jestli zbankrotuje tamní měna či co jiného. To všechno s e dá přežít. Oligarchický ruský systém ale těžko. Učit s e čínsky a číst a psát čínsky? tak to asi také nebud e to pravé ořechové.. Takež by mi z tohonejspíš nejlépe vyšly země jako US, Kanada, Austrálie, Nový Zeland. O něco hůře Brazilie, Argentina, Chile..
krizovou investicí je pro men fyzické zlato a orná půda.
Jak jsem napsal - fyzické zlato. žádné certifikáty a podobné věci. fyzické zlato. Stříbro také , byť je zatíženo DPH. Jenže stříbro stojí za 1g 11 Kč, zlato je dneska ke koupi skoro za 700 kč gram. prostě koncentrace ceny ve s tříbře je příliš malá. Byť s tříbro , ve srovnání s e zlatem ovažuji za hodně podhodnocené.
Cena zlata... No momentálně je za 21750 za trojskou unci..Nezajímá mne cena v USD. Zajímá mne v kč.. A za přehřátou ji považuji také. Myslel jsme s i , že s e zarazí někd e kolem 20,5 tisíce , max 21 za 1 OZ....
A ono to vandruje setrvale nahoru.
Přijd e čas , že s e to určo otočí. A může to jet docel a pěkně z kopce. Jako záchytnou bych vyděl cenu někd e kolem 500 Kč za gram, za "nepřekročitelnou " 450 /gram.Protože dál už by to bylo pod náklady na těžbu. Takže kupovat dnes a ztratit eventuálně cca 1/3možná o fous více není zrovna ideální.Nicméně , pokdu byste měl pravdu s těmi papírovými penězi.... Pak by to byla investic e doslov a zlatá. Prostě zlato je krizová investice. Kterou člověk udělá jako poslední zajištění. Be vyhlídky na výdělek.

Další podobnou investicí jsou pozemky.Resp. jeden jejich určitý druh. Přesto, ež to vím, tak se k tomu zatím nemohu odhodlat...Kovářova kobyla jako vyšitá.
03. 03. 2010 | 16:31

JC napsal(a):

Stín,
Dalo by se to napsat také takto:
Protože Němci jsou větší pracanti než Řekové, používání společné měny může problém generovat. Co říkáte ?
03. 03. 2010 | 16:42

Petr Havelka napsal(a):

Pane Vlku,

já s odsud neodsunu, když to nedokázali češi s mou prababičkou, tak to češi nedokáží ani dnes. Poserte si tu ekonomiku, jak chcete.

Přikoupím pole, zřídím solární elektrárnu a tepelné čerpadlo. Do oken vsadím mříže a koupím flintu.
03. 03. 2010 | 16:53

vlk napsal(a):

Petře Havelko
a já vás snad vyháním?
Dostal jsme otázky. Mohl jsme se vykroutit z odpovědi. No problem. Odpověděl jsem jak nejlépe mohu. Kde je problém?
Vy jste se na nic neptal.
03. 03. 2010 | 17:14

Baba napsal(a):

Mandalu?
Ani náhodou.
03. 03. 2010 | 21:41

Twinkie napsal(a):

VLKu, díky !

Uvažuji podobně jako vy.

Zlato mi přijde velmi překoupené i když jak říkate může to být zlatou investicí. V tuto chvíli zvažuji nakoupit stříbro mimo EU, problem je s dovozním clem.

Také přemýšlím o investici do bytu v okolí kde bydlím - na pronájem. Ale zatím to pořád jede dolů tak není kam spěchat. S ornou půdou bych si asi nedokázal poradit. A jiný druh pozemku ? Ideálně tam kde se bude stavět v budoucnu velké nákupní centrum ale tomu je také na dlouho konec.

Přeji hezký večer.
03. 03. 2010 | 22:21

Důchodce68r napsal(a):

Vlku (a Twinkie).
Bez Vašeho souhlasu jsem si přečetl Vaši převelice zajímavou diskuzi s Twinkiem. A nedá mně, abych si, taky bez souhlasu a nároků na odpověď, trochu přicmrndnul.

1) Vaše věštění na papíru od svačiny se mi nepodařilo ani natrhnout. Ale z něho a jiných zdrojů mám pocit, že si to investiční zlato zaslouží větší důvěru, než jakou jste mu nedávno i zde tipoval. Mám pocit (= zprávy od své bílé kůry mozkové po probouzení se ráno), že zlato prakticky jen a jen poroste, a to dlouhodobě. Nejspíš do doby, než bude dolar nahrazen, v horším případě do ukončení pomalu již hrozící třicetileté války (tentokrát v rozměru ne Evropy, ale zglobalizovaného světa). Konec dolaru vidím jako jediný bod obratu v rámci světa. A kdy se začne hroutit, to považuji v dané složitosti procesů za prozatím nepředpověditelné. Zřejmě nejsem sám.

2) Co se týče prognózy u nás, opět jen pocit: hospodářství je pevná a vybavená loď na to, aby obeplula Mys dobré naděje - bankrot. Jenže kapitán a důstojníci jsou úplně "na mol". Jestli se nám je nepodaří ve volbách vyměnit, pak snad bude možno předpovědět bod obratu bankrot.
V jiné body obratu nevěřím.
04. 03. 2010 | 07:09

Důchodce68r napsal(a):

pokračuji:
3) Jinak mohu poskytnout nikoliv pocit, ale setsakramentsky konkrétní zkušenost s ornou půdou coby jistotou přežití. Máme asi čtvrtý rok skoro 3 ha - trochu zahrad a většinu orné, ze které děláme zahrady. Ona ta půda vyžaduje péči, práci, náklady a přemnoho času. Asi o "řád řádů" vyšší, než pečovat o cihličku zlata.
Nelze to srovnávat s vybavenou a zaběhlou zemědělskou jednotkou. A taky ne s nějakým Sorosem, který koupí v Asii milion hektarů celiny, najme stovky farmářů, aby mu vyškolili tisíce dalších, a ti celinu změnili na ornici a na ní hospodařili. Kupujeme stále silnější sekačky, spoustu menších strojů a nářadí, kam s nimi, nestíháme obsloužit asi 1700 čerstvě vsazených keřů a stromů (dosud neoploceno), včetně topolů na palivo, nestíhámenestíhámenestíhá..... Takže pozor pozor. Zprovoznit rodinnou farmičku vůbec není jen tak. Nejlépe být už v důchodu, i s manželkou a dětma být velkým nadšencem pro takovou činnost, a začít s předstihem řady let. Jinak je to zlato o ten řád řádů vhodnější.

4) Pro legraci: zamyslel jsem se taky, podle Vašich doporučení, kam bych případně emigroval. Jednoznačně mně vyšlo – z Česka do Česka. A to jsem s dobrým pocitem v duchu znovu učinil.

5) Prodal jsem 2 byty ve městě. Kdyby nájemník nebo sám neměl na placení výtápění (enormě poroste) a dalšího inkasa, mohl bych o ně přijít. Koupil jsem malou usedlost s velkou zahradou, mimo to dříve dost ornice společně s rodinami dětí. V případě nouze se obejdu bez elektřiny, plynu, vody. Jde už jen o to, aby rostoucí daň z nemovitostí nepřerostla klesající starobní důchod. Taky je podstatné nemít žádné dluhy.

Zdravím vespolek. A - ať žije princip předběžné opatrnosti.
04. 03. 2010 | 07:12

JC napsal(a):

Důchodce68r,
Osobně bych se nespoléhal na "hlas" vaší mozkové kůry po probuzení obledně stále rostoucí ceny zlata.
Stačí si vzpomenout na prognozy o "nekonečném" růstu ropy před několika lety.
Tehdy také všem analytikům jaksi logicky vycházelo, že vzhledem k mizejícím zásobám a raketové poptávce Číny a Indie to nepůjde dolů a ejhle chybička se vloudila."-))
04. 03. 2010 | 08:59

Tencokida Hnuj napsal(a):

vlk :)
Kde to investiční zlato budete mít ? V bance ??
Jak to investiční zlato proměníte v likviditu ? Komu to prodáte ? V kursu 1 g zlata za 1g brambor ?

Bez ironie. Zkuste odpovědět.
04. 03. 2010 | 16:40

JC napsal(a):

Tencokida Hnuj,
Jestli můžu vstoupit, ten problém není nijak závažný. Klidně bych dnes měl v matraci 15 kg investičního zlata které jsem koupil před 10 lety.
Dnes bych ho bez prolbémů prodal 3x dráž...klidně i za kačky.
04. 03. 2010 | 17:03

Důchodce68r napsal(a):

JC:
No jo. Máte pravdu. Nějaké kolísání tu může být. Ale já bych s ním nehospodařil jako s akciemi na burze. Vzhledem ke své mentalitě uvažuji rád v dlouhém výhledu. (Sice už mám cosi málo za sebou, měl bych svůj nick trochu repasovat, ale rád bych tu fungoval, dá-li bůh, ještě tak 30 let.)
A s tou cenou ropy a energií vůbec - ještě není konec světa.
Myslím že si rozumíme, že záleží na tom, v jak dlouhém výhledu kdo uvažuje.
(A moc se mi líbí poznámka Tencokida.., kurs zlato - brambory. V tom je právě hodnota zlata. I když jako děcko, na vlastní kůži jsem zažil kousíček války. Pokud jste mladší, může být problém to pochopit.
Zdravím Vás.
04. 03. 2010 | 17:23

JC napsal(a):

Důchodce68r,
Válku jsem pravda nezažil/a ani po tom netoužím/, ale zhruba vím o čem mluvíte. V tomto ohledu může být zlato určitá jistota, že, když všechno selže může zlato sloužit jako prostředek ke směně za potraviny. Nemusí to být kilová "hrouda" jak píše tencokida, ale třeba řetízek, prsten nebo zlatá mince.
Z vyprávění pamětníků/a je to s podivem/ jsem se dozvěděl, že čeští sedláci považovali válku za celkem pro ně "ekonomicky" výhodnou.Pro tento krajní případ je proto vhodné mít na vsi nějaké dobré přátele. To je také určitý druh investice.
05. 03. 2010 | 09:03

Tom napsal(a):

Ekonomové, jděte všichni do pr... To jste to nevěděli před 2 lety, že bude prů...???!!!
05. 03. 2010 | 12:15

jarkan napsal(a):

mrhá se a krade tolik že bude válka
05. 03. 2010 | 12:19

Qulee napsal(a):

Nemyslím si, že je problém v euru. Obchodovat se dá v jakékoliv měně. Spíš se jedná o hospodaření s financemi a pak třeba na koupěschopnosti obyvatelstva. Když lidé málo vydělávají, logicky méně nakupují, nebo si berou úvěry, stát pak méně vydělá na daních, atd. Velký problém je přesun výroby do Asie a třeba u Řecka, řekl bych, všeobecný pokles turistů. Nejsem ekonom, je to jen laická úvaha ;o)
05. 03. 2010 | 12:31

Jag napsal(a):

My musíme být nejlepší ekonomika v Evropě,když nám Klaus,Zeman,paroubek,odboráři a podnikatelé ordinují nejnižší úroky v Evropě.......takže tady máte ty nízké úroky.nehledě k tomu,že úrok je výnos za nějakou investici.Většina investic u nás se však časové ziskovosti nikdy nedožije,páč ji před tím než začne vydělávat zase někdo rozbije a rozkope......chtěl bych vidět podobný scénář u rodinných domků.Postavíte a opravíte v čase a když máte bydlet a získat z něho výhody a bonusy,tak ho zbouráte,že není už moderní a postavíte si na dluh nový.Hlavně,že vám pozemek zůstal,ne?Tak se u nás totiž hospodaří na městech a ve státu.
05. 03. 2010 | 12:38

nazi napsal(a):

za oslabováním Eura v poslední době můžou zločinecké finanční aktivity židovského miliardáře Sorose, který útočí na Euro

proto ta nekonečná propaganda proti nacismu, hitlerovi, holokaust .. vše to má za cíl ochránit tyto židovské mafie, aby na ně nikdo nemohl upozornit ze strachu z obvinění z nacismu
05. 03. 2010 | 12:48

gucci watches napsal(a):

This looks awesome! Thank you for your information!
06. 03. 2010 | 06:45

Darina napsal(a):

Víte jak musí být Němci naštvaní, že jejich měna ztrácí kvůli slabším státům? Tzn., že i jejich úspory ztrácí na hodnotě. Vemte si, že kdyby euro měly jen státy s lepší ekonomikou, je nyní euro kolem 38 korun a možá i víc. Ale patří jim to, když chtějí vládnout celé EU. Oni sami si to prosadili.

A co se týče příjmu Eura u nás, jsem zásadně proti. Co nám, obyčejným lidem to přinese? Nic, jen zdražení.
06. 03. 2010 | 17:19

Marccik napsal(a):

Díky, na 100% souhlasím. A nechápu, proč naši politici neustávají ve snaze se do eurozóny připojit.. Proč debaty o našem státním dluhu se točí jen okolo tématu Jak co nejdříve přimout Euro? Nesouhlasím s prohlubováním státního dluhu, ale taky nechci Euro! Myslím, že i když se některé ( možná mnohé)státy budou snažit z Eura vyvázat, tak náš stát se tam bude cpát, i když už úplně všeudem bude jasné, že je to pitomost.
07. 03. 2010 | 23:03

montblanc watches napsal(a):

This looks awesome! Thank you for your information!
08. 03. 2010 | 05:37

omega watches napsal(a):

Interesting thing!
08. 03. 2010 | 05:40

Slovakia napsal(a):

Dobrý večer. Naozaj neviem, prečo tu niekto opomenul Slovensko a niekto zasa píše, že Česko v ČSSR na Slovensko doplácalo. Ja len dodám, že Slovenská ekonomika je závislá od ekonomiky Nemecka a preto sú vzťahy medzi oboma krajinami veľmi dobré. Slovenská ekonomika kopírovala stav Nemecka aj počas krízy. Ekonomika Slovenskej Republiky má najrýchlejší rast v Strednej Európe a jeden z najrýchlejších rastov v Eurozóne. A naozaj mi osobne prídu Vaše demagogické a neobjektívne hodnotenia Eura v menších ekonomikách za nekorektné. Česká Republika nepatrí do super ekonomík EU a prežíva krízu. Slovensko je rovnako malá ekonomika, no už v Eurozóne a rovnako krízu prežíva príkladne. Myslím si, že stále platí: kto si ako zariadi, tak aj má. Vieme všetci veľmi dobre ako chcela ČR prijať Euro podobne ako Maďarsko, Polsko a Slovensko. Len Slovensku sa to podarilo, no namiesto prianí úspechov s novou menou sme boli svedkami závistlivých a nezmyselných narážok voči Slovenskému prijatiu Eura zo strany Českých a Maďarských médií. Pochybujem, že s Maďarmi budeme niekedy bratia. Ale keď sa považujú Češi a Slováci za bratov, tak toto asi neni ten správny príklad. Keď sa Slovensku nedarilo tak sa o vtedajšom Československu nehovorilo, ale keď Slovensko zažíva úspech tak zrazu, Československo je počuť z Českých rádií. VEĽMI ZAUJÍMAVÉ. To ako sme sa spolu hrnuli do Eurozóny, ale napokon vyhralo len Slovensko a prijalo prvé Euro po Slovinsku, tak už sa zrazu písalo v ČR, že Češi Euro nechcú atď. Blokovanie Lisabonskej zmluvy Českom radšej obchádzam. Čo sa týka Grécka, tak len jedno dodám: Ani neviete kedy to teraz ekonomicky slabé Grécko môže pomôcť Vám, veď nikto nevie ako bude zajtra a je smutné, že na destináciu, kde chodíte na dovolenku píšete ako o krajine bohom zabudnutej! Naozaj sa zamyslite.
08. 03. 2010 | 22:47

Slovakia napsal(a):

Ešte dodám, že Slovensku Euro pomohlo, zavedenie novej meny, bolo príkladné,bezproblémové a rýchle, čo samozrejme zdôraznili aj krajiny ako Nemecko a Francúzsko. Slovensko vyvrátilo aj fámy, že so zavedením Eura príde zdražovanie! OMYL! Žiadne zdražovanie sa nekonalo. Štát kontroloval duálne zobrazovanie cien a ich pohyb pomocou daňových úradov SR. Obchodníci, ktorý zdraželi tovar alebo služby boli pokutovaní, no bolo ich málo. Ďalej mi nedá nespomenúť porovnanie platov a cien. Keď som sa rozprával s Nemcami, tak mi povedali, že nás obdivujú, že z tak malých platov dokážeme žiť a pri naozaj Nemeckých cenách. Myslím si, že keby Grécko, Španielsko, Taliansko skúsilo model Slovenska, tak ušetria veľa peňazí. Keď upratovačka v Nemecku zarobí 1900€ mesačne a na Slovensku 300€, predavač v Nemecku 2500€ a na Slovensku 450€ pri rovnakých cenách. Nemôžem povedať, že sa mi na Slovensku zle žije, viem, že inde by to mohlo byť lepšie, ale viem aj to, že je vela miest, kde je to ovela horšie... Na to treba myslieť. Myslím si, že keby vyspelé ekonomiky EU nastolili také platy ako sú v ČR alebo SR, tak možno ani v Nemecku z postele ráno kvôli tomu nevstanú. No keby naozaj vedeli žiť aj takto ako my a byť skromnejší, ušetrilo by sa naozaj veľmi vela a pochybujem, že by sa kríza v EU ešte ohriala!
08. 03. 2010 | 23:07

breitling air wolf watches napsal(a):

One of Cromartie's low moments actually came against bentley gmt his new team in the playoffs in January. Cromartie froze as Jets running back Shonn Greene breitling bentley gmt hit the hole at the start of a 53-yard touchdown run that gave New York bentley motors a 10-point lead midway through the fourth quarter of a 17-14 win in the AFC divisional breitling bentley motors round. Cromartie eventually caught up to Greene and gave him a shove breitling certifie well after he'd crossed the goal line — but he had already drawn the ire of fans and apparently the Chargers.
09. 03. 2010 | 03:21

breitling bentley watches napsal(a):

One of Cromartie's low moments actually came against bentley gmt his new team in the playoffs in January. Cromartie froze as Jets running back Shonn Greene breitling bentley gmt hit the hole at the start of a 53-yard touchdown run that gave New York bentley motors a 10-point lead midway through the fourth quarter of a 17-14 win in the AFC divisional breitling bentley motors round. Cromartie eventually caught up to Greene and gave him a shove breitling certifie well after he'd crossed the goal line — but he had already drawn the ire of fans and apparently the Chargers.
09. 03. 2010 | 03:24

breitling colt watches napsal(a):

And Roger Corman, save a brief recap of a ceremony held in emergency mission November. It wouldn't have been unthinkable in a previous year breitling evolution for Hughes to have been shoehorned into the In evolution Memoriam obituary montage. It's hard not to see the elaborate salute to his breitling mont brillant career as an effort to appeal to Generation X, which might mont brillant have had anyone older asking why.
11. 03. 2010 | 03:04

breitling mont brillant napsal(a):

Interesting thing!
This is my first time comment at your blog.
Good recommended website.
11. 03. 2010 | 03:08

armani classic napsal(a):

That's awesome! I can't wait to get into it.
13. 03. 2010 | 04:26

tag heuer napsal(a):

Through the article, I think the owner must be a very wise person
13. 03. 2010 | 04:27

jirka napsal(a):

NAPROSTY SOUHLAS
k tomu neni co dodat!!!

snad jen ze FALESNE pohadky politiku mohou osalit bezne lidi ale i mnoho PSEUDOEKONOMU ... ... ... ale ne realitu!!!

NASTESTI!!!
zel to budou politici bagatelizovat a pokracovat ve stavbe :-(((
14. 03. 2010 | 22:22

replica breitling napsal(a):

This looks awesome! Thank you for your information!
15. 03. 2010 | 07:57

replica a lange sohne napsal(a):

That's awesome! I can't wait to get into i
15. 03. 2010 | 08:02

Harry napsal(a):

to Slovakia:
vy jste komik... Slovensko zbrzdilo svůj růst o 10 procentních bodů a ČR jen o 6, kde je ten Váš fantastickej úspěch?

Možná Vám závidím hokejisty, možná Vám závidím fotbalisty (hlavně v létě v JARu), ale euro Vám tady FAKT nikdo moc závidět nebude.

Vy jste svou měnu měli nějakých 15 let, my tu naši 92. A přetočíme stovku. Ceny se u Vás PO zavedení eura nezvedly, však v té době už všude na světě padaly, tak co by nepadaly i v SR. Ale jak šly nemovitosti spekulativně nahoru v letech 2007-08 nezmiňujete, tedy PŘED přijetím eura. Bratislava cenami dorostla na úroveň Vídně, taková předražená vesnice... jsem tam každý měsíc, vím o čem mluvím. A dneska jsou tam tisíce drahých a tudíž neprodaných bytů. Taková polonafouklá nemo bublina. Je vaší klikou, že jste do eura vstoupili až v roce 2009, jinak by bylo Irsko Vaším osudem.

Tahle diskuze je trochu vypjatá, ale doteď nikoliv z nacionálních důvodů. Buďte od tý dobroty, pusťte si něco pěknýho v televizi a přestaňte dělat z kritiky eura národnostní issue mezi čechy a slovánky.
16. 03. 2010 | 22:01

breitling colt napsal(a):

This looks awesome! Thank you for your information!
17. 03. 2010 | 07:36

breitling classic napsal(a):

That's awesome! I can't wait to get into i
17. 03. 2010 | 07:39

breitling cockpit napsal(a):

Interesting thing!
This is my first time comment at your blog.
Good recommended website.
17. 03. 2010 | 07:43

Cyril Höschl o Klausovi napsal(a):

Cyril Höschl o Klausovi

http://www.tribune.cz/clane...
18. 03. 2010 | 23:07

bvlgari assiomad napsal(a):

This looks awesome! Thank you for your information!
20. 03. 2010 | 06:08

bvlgari b zero 1 napsal(a):

TU water fish known, is also the source of happiness.
22. 03. 2010 | 08:56

Honzík napsal(a):

1) Vždyť také projekt EURa vehementně prosazovala německá průmyslová loby. Té nešlo o blaho evropanů, ale o zlepšení exportních podmínek - potřebovali slabší měnu než byla marka (chtěli marku naředit lirou, drachmou a pesetou). Normálně by němce o nutnosti zahodit pevnou marku nikdy nepřesvědčili, tak vymysleli a podpořili chytlavou myšlenku jednotné Evropy s jednotnou měnou. A kdo byl proti, byl vyvrhel a sabotér světlých zítřků.

2) Zde musím trochu zapochybovat o autorových vývodech. Před 100 a více lety byly kulturní a ekonomické rozíly mezi státy také velké a při tom v podstatě fungovala jediná CELOSVĚTOVÁ měna: zlato. Jak to, že to tehdy nepůsobilo takové potíže, bubliny a nerovnováhy? Není problém ani ne tak v jednotné měně, ale v tom, že není krytá, že zde je podvodný systém částečných rezerv, tedy systém, který dovoluje právě pomocí úvěrů/dluhů vytvářet nové/nekryté(=falešné) peníze bez jakéhokoli reálného základu?
22. 03. 2010 | 11:57

VKrob napsal(a):

K polemice kam se vystěhovat jste opoměli na výhodné destinace jako Andora (parlament je založen na občanských principech bez politických stran - není tam DPH ). Lichtenštejnsko - nemá daň z majetku a fin výnosů a je tam dostatek kyslíku. Jersey - samostatná měna " nezávislá na GBP " Jo a dik za stříbro - je to dobrej tip.
27. 03. 2010 | 21:47

sesli sohbet napsal(a):

Každá mince má dvě strany a pro euro to zcela nepochybně platí taktéž. Nevýhody společné měny existují a výhody nejinak. Svádět lotyšskou krizi na euro je velmi odvážná konstrukce; jsem zvědav, jak na ně budete svádět krizi maďarskou a hlavně ukrajinskou. V žádném případě se ovšem nesmí připomínat Ísland - :) . Vhodným výběrem faktů můžete prokázat naprosto cokoli
08. 04. 2010 | 16:02

Breguet watches napsal(a):

I do NOT ordered a and I don’t confirmed anything.I ony generate a kind of a account on your side, because I want to know with option I have by the payments.If I make the decision to order a Alain Silberstein watches.... I am interest in the Baume & Mercier watches. So please give me a special price and inform me I witch way it is possible to pay.
09. 04. 2010 | 08:48

Dagmar - Zlato - inspirace, informace napsal(a):

Kazda investice ma sve pro a proti. Kazdy investor vychazi ze sve zkusenosti - at male ci velke. Co se ale opravdu neda ignorovat je co vladari provadeji s hodnotou penez viz zde http://dollardaze.org/blog/.
Kazdy kdo uvazuje alespon trochu si musi uvedomit, ze papirove penize nemaji opravdovou hodnotu (je to jen prislib budouci platby) a ze je obezretne investovat do stalych hodnot: at to jsou nemovitosti, investicni zlato nebo stribro http://zlatostribro.com nebo sberatelske veci. Pozor ale vzdy na miru likvidity (moznost prodeje).
31. 07. 2010 | 09:29

ClemonsMARTINA21 napsal(a):

freelance writer
07. 06. 2011 | 19:04

JacklynMcfadden napsal(a):

freelance writer
21. 09. 2011 | 20:12

TDbphXPdeE napsal(a):

<a href=http://www.ppatchtrust.org/cgi-bin/buyamoxicillin/#9>buy amoxicillin</a> antibiotic dosage before dental work - amoxicillin 500mg during pregnancy
25. 06. 2013 | 07:26

Danielrila napsal(a):

Hello. And Bye.

[url=http://somepaydaylounz.com]mr fitz[/url]
26. 02. 2014 | 16:54

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít O Obluk Karel · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy