ECB: tabu prolomeno

12. 05. 2010 | 10:19
Přečteno 4714 krát
Krizová konference zemí Evropské unie přinesla v neděli 9. května pozoruhodné výsledky.

Slíbila záchranný balík pro eurozónu v impozantní hodnotě 750 miliard euro. Tato částka ohromila trhy natolik, že na nějakou dobu dokonce zapomněly, že slib je prázdný, protože EU žádných 750 miliard nemá. Potom si to trhy uvědomily a euro, po prvním nadšeném impulsu, zase oslabilo.

Přesto v neděli došlo k zásadnímu zlomu. Stalo se něco ještě před pár týdny nemyslitelného. Evropská centrální banka souhlasila, že bude nakupovat státní i soukromé dluhopisy na sekundárním trhu. Cílem je údajně obejít „dysfunkční“ evropské trhy. Přitom – paradoxně – ony údajně nefungující trhy právě začaly fungovat, když si po letech naivního optimismu uvědomily, že Řecko je bankrotový stát a další země eurozóny jsou na řadě.

Intervenční nákupy mají za úkol vytvořit prostředí, kde ceny řeckých, portugalských a španělských dluhopisů vzrostou zpět ke svým nominálním hodnotám. Tím se vytvoří ochranná atmosféra uměle sníženého rizika. ECB chce, aby si investoři pomysleli: „Vida, když koupím řecké dluhopisy, nejhorší, co se může stát je, že je odprodám Evropské centrální bance. Nemůžu tratit!“

Trh bude tedy pokřiven v tom smyslu, že státy jako Řecko, Portugalsko nebo Španělsko budou vnímány jako bezrizikové, což usnadní další hrnutí dluhu před sebou.

V krátkém období může intervence ECB poskytnout podstatnou úlevu trhům, což je samozřejmě záměrem. V delším období mohou aktivity centrální banky přinést mnohem závažnější následky. Když centrální banka nakupuje dluhopisy, znamená to, že za ně platí virtuálními penězi. Tyto peníze jsou vytvořeny stisknutím několika kláves a nejsou kryty nárůstem ekonomické produktivity. Je jasné, že tyto peníze by ve větším měřítku po delší čas způsobily inflaci. Proto také až donedávna šlo o tabu! Ještě před pár týdny ECB prohlašovala, že dluhopisy odkupovat nebude!!

Ve světle hrozby zhroucení evropského finančního systému je však tabu zlomeno. Jednotlivé centrální banky států eurozóny začaly s nákupem dluhopisů již v pondělí, ihned po konferenci. Prezident ECB Jean-Claude Trichet přitom popřel, že by jeho instituce podlehla politickému tlaku, když souhlasila s nákupem státních dluhopisů. Pokud je to pravda, je to hodně varovné znamení. Znamená to, že ECB se dobrovolně stala nástrojem rozpočtové politiky. To neobnáší nic menšího než ztrátu tolik zdůrazňované nezávislosti.

Nyní začala ECB nakupovat dluhopisy na sekundárním trhu. Může následovat prolomení poslední tabu, jímž je přímý nákup dluhopisů od ministerstva financí. Tento mechanismus je účinným nástrojem tzv. monetizace dluhu. Tento termín stojí za zapamatování, asi se s ním budeme setkávat častěji. Monetizace dluhu znamená jeho rozpuštění inflačními penězi. V krajním případě může vést k hyperinflaci, jak se stalo v Německu začátkem 20. let. Však také Axel Weber, německý člen Rady guvernérů ECB, byl proti intervenčním nákupům.

V současné Evropě hyperinflace nehrozí. Ovšem někteří proevropští ekonomové, například Paul de Grauwe z belgického Leuvenu, již začali vychvalovat přednosti zvýšení inflace. Opatrně se hovoří o tom, že inflace kolem čtyř, možná pěti procent vlastně ekonomice prospívá. (Samozřejmě prospívá vládám, jejichž dluhy reálně rozpouští.)

Faktem zůstává, že žádný záchranný balík, žádná akce centrální banky nenaučí evropské vlády hospodařit. Žádná politická akce také neudělá z eurozóny něco, čím není: optimální měnovou oblast. Nelze politicky řešit divergenci v růstu, bilancích zahraničního obchodu a v inflaci.

Z hlediska investora, evropské finanční manévry prospějí akciím, majetkovým investicím obecně a rizikovým dluhopisům. Inflace peněžní zásoby vždy nafukuje ceny rizikových aktiv. Naopak poškodí euro. To si trhy ostatně uvědomily hned první den. Trhy nejsou dokonalé, ale co znamená monetizace státního dluhu, vědí velmi dobře.

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

JF napsal(a):

pan Kohout:

nebuďme dogmatici.

Na řešení konkrétního problému je třeba hledat a vybrat konkrétní nástroj.

Co jiného navrhujete z existujících nástrojů?
12. 05. 2010 | 10:35

kolemjdoucí napsal(a):

-- Je jasné, že tyto peníze by ve větším měřítku po delší čas způsobily inflaci.

Jasné to není, pane Kohoute. Platilo by to tehdy, pokud by zároveň nedocházelo k destrukci peněz jinde.

A takovýhle lumeni se cpou do ČNB...
12. 05. 2010 | 10:36

hoven napsal(a):

tak rozhodně nema smysl mít úsppory na učtu, protože politici všechny uspory občanů rozředí inflací a padem měny. ty, co si spořili, eurosocialisti po zásluze potrestají.
12. 05. 2010 | 10:41

schlimbach napsal(a):

jedno možné řešení :)

http://www.ekonomickareform...
12. 05. 2010 | 10:45

Antonín Hrbek napsal(a):

Vážený pane Kohoute,
znáte nějakou banku, která má 100% krytí svých závazků? Která vydrží run svých spořitelů?

Samozřejmě, že nemá cenu dávat úspory do banky. To je stará vesta. Všichni střadatelé a podniky by měli mít snahu mít v bankách jen nezbytné minimum pro transakce.
12. 05. 2010 | 11:05

hoven napsal(a):

nakonec většina podnikatelů z evropy uteče do asie.
12. 05. 2010 | 11:06

Tomáš Švec napsal(a):

JF: Nevím co pan Kohout, ale domnívám se, že jediné správné řešení je nedělat nic. Jinými slovy nechat Řecko restrukturalizovat dluh. To by znamenalo to, že banky, které jim půjčily přijdou o nějaké peníze. Možná by to i nějakou banku položilo. Ale většinu ne. Spíš by jim to na rok-dva snížilo zisk. Rozhodně to stojí za to, protože by to zamezilo morálnímu hazardu v dramaticky větším rozsahu. Řekům by následujícíh 50 let nikdo výhodně nepůjčil a další státy by musely opustit neudržitelnou politiku typu "zdroje jsou". Pan Kohout má pravdu v tom, že se Evropa, a v podstatě celý svět, řítí do záhuby. V horizontu desítek let politika trvalého zadlužování (nikdo dluhy nesplácí a dokonce ani neuvažuje o tom, že by kdy v budoucnu začal) nemůže přinést nic menšího než kolosální průser.
12. 05. 2010 | 11:28

Vajkovy Bubus Chlebik napsal(a):

Kritici tohto clanku: povazujete za niemanda a hnupa aj Charlesa Wyplosza?

http://www.voxeu.org/index....
12. 05. 2010 | 11:36

Michal napsal(a):

K Panu Kohoutovi je třeba nabídnout také jiný pohled, v USA je 50(1,2) států, cca stejně obyvatel jako v Evropě, rozdíly mezi úrovněmi jednotlivých států obrovské, ale všichni platí jednou měnou a nikdo se dolaru vzdát nechce, taky proč utíkat k malé měně na horské dráze, když můžu mít jednu stabilní u které se mohu opřít o stabilní možnost plánování, FED nedělá od začátku krize nic jiného, než co zde popisuje pan Kohout na případu ECB, tj. monetizaci dluhu. Nemusíme chodit daleko, abychom našli velmi konkurenceschopnou ekonomiku, která válcuje tu českou už hezkou řádku let a světe div se má Euro a socany u moci, Slovensko(4,6% růst HDP za první čtvrtletí 2010).
12. 05. 2010 | 11:39

ZM napsal(a):

Kromě "hašení" požárů za pomoci ECB by bylo potřeba vytvořit jasné legislativní předpisy,pomocí kterých je možné vyloučit z eurozóny státy,které dlouhodobě nerespektují pravidla.
12. 05. 2010 | 11:46

Rumcajs napsal(a):

kolemdoucí:

Ty kluku ušatá, víš jaký je rozdíl mezi inflací a deflací ?
12. 05. 2010 | 11:47

snowfox napsal(a):

Antonín Hrbek

Stará vesta, že: dluhy se neplatí, sežere je hyperinflace, stejně jako úspory. Po vás potopa.
12. 05. 2010 | 11:50

Rumcajs napsal(a):

kolemjdoucí:

Oprava: né deflace ale devalvace.

Ale tobě je to stejně jedno,viď ?
12. 05. 2010 | 11:59

Jedla napsal(a):

A nebo se na věc podívejme jinak. Řecko samozřemě bylo scopno v termínech splatnosti dostát svým závazkům. Ale pak NĚKDO ucítil krev a vsadil (spekuloval) na krach, (Řecko --> Španělso, Portugalsko --> Itálie --> €uro). K tomu potřeboval tichého společníka (spolupachatele), a sice ratingovou agenturu. Což pro NĚKOHO není problém, že? No a když se (finální) cíl útoku (€urozóna) brání, a už to vypadá, že run ustojí, je třeba přitlačit na pilu. K tomu účelu - vedle ocvědčených rejtingářů, pomáhají ještě užiteční idioti, blogující "Analytici" thů.
12. 05. 2010 | 12:20

kolemjdoucí napsal(a):

(Asi počkám, až Rumcajs dostane polední injekci, trochu se uklidní, a pak s klukama na cimře vybere správný slovíčka.)
12. 05. 2010 | 12:21

vlk napsal(a):

K nové Kohoutovině s e dá podotknout jen absolutní drobnost - A USA loni vyřešily finanční krizi jak?

Že by Kohout zapomenul a grafy, které nám sem dával ohledně struktury aktiv FEDu?
Který dokonce odkupoval ne státní , ale naprosto nebonitní soukromé / podikové/ papíry....

Ahci s ezeptat , kd e na světě to je zásadně jinak? ted y s vyjímkou ropných šejků a Číny?
Ropu nemáme. takže nám zbývá, abychom tady zřejmě zavedli úplně všechno jakov Číně?
Tohle klasická učebnicová rétorika.
12. 05. 2010 | 12:24

jan holubář napsal(a):

Můžete oranžoví příznivci ječet, nadávat, lhát, koulet sudy či vugátrně nadávat. Je to houby platné. Pavel Kohout je brilantní analytik a má prostě pravdu !
Nedávno jsem někde četl "analýzu" jistého vlka,jak ČSSD za dobu svého vládnutí (trvá dodnes)vyrobila dluh ve výši pouhých 14 miliard Kč. To je vlkovina což....To prostě nejde komemtovat.
12. 05. 2010 | 13:27

Veterán napsal(a):

Rozpuštění dluhů pomocí inflace je možné, jedině když si již dál nebudu půjčovat. Protože takovému dlužníkovi by dál půjčoval jen šílenec, nebo by si riziko inflace pečlivě zakalkuloval do úrokové sazby - běžný úrok + roční inflace daného státu.
12. 05. 2010 | 13:31

jaryn napsal(a):

Než to lehne, musí EU prošustrovat co nejvíc peněz? Ekonomicky jde EU místo růstu úplně někam jinam, ale bude vymýšlet "záchranné balíčky" plné peněz...proč vlastně?
Zase naivita, jako že když si něco budeme hodně přát, i když nezměníme současné tristní pravidla a podmínky, že to "nějak dopadne - myšleno samozřejmě dobře" ?

Bože můj....
12. 05. 2010 | 13:31

Jirka H napsal(a):

vlk: V USA tu finanční krizi vyřešili? Ale kdeže! V nejlepším případě ji odsunuli... Jediné co "vyřešili" je další nárůst morálního hazardu, ke kterému se nyní přidala ECB. Rozdíl je snad jen v tom, že ta přenesla morální hazard na nadnárodní úroveň.

PS: Předpokládám, že to vy víte a napsal jste to jenom ve zkratce.
12. 05. 2010 | 13:45

schlimbach napsal(a):

prosím vás, ujasněte si, jaký je rozdíl mezi vnitřním dluhem společnosti a fakticvkým dluhem vůči soukromému věřiteli, dále se zamyslete, za jaké peníze FED odkupuje špatná aktiva - jinak je celkem jedno, jestli se na problém díváte oranžovýma nebo modrýma očima. Zamyslete se nad samou podstatou tohoto stupidního ekonomického systému, který bez dluhu nemůže existovat a také si uvědomte, že povinná rezerva bank v ČR jsou 2 %, v USA 10% - jinými slovy, zatím se zde hádáte absolutně mimo podstatu problému
12. 05. 2010 | 13:46

Rumcajs napsal(a):

Kolemjdoucí:

Já mám slovíčka vybraný, ale ty bys si měl vnich udělat pořádek.

Jestli Kohout mluví o inflaci,tak ta tvoje poznámka,

...Jasné to není, pane Kohoute. Platilo by to tehdy, pokud by zároveň nedocházelo k destrukci peněz jinde....

je poněkud mimo mísu. Inflace ti požírá úspory, ať se s okolníma měnama děje cokoliv.Asi jsi měl na mysli devalvaci, že ?
12. 05. 2010 | 14:09

Honza napsal(a):

Nechci nijak bránit kroky EU, jsem poslední kdo by to dělal. Ale myslím, že dochází ke špatné interpretaci. Ty intervence ECB by neměly mít za následek růst peněžní zásoby. Pokud vím, má jít v podstatě o výměnu jedněch dluhopisů za jiné.
12. 05. 2010 | 14:30

Jan Vaculík napsal(a):

Jirka H
Naprostý souhlas - to je řečeno velmi přesně.
12. 05. 2010 | 14:44

ironik napsal(a):

Výměna dluhopisů za jiné? samozřejmě jen s tím rozdílem že ne miliardy ale biliony, konečně nula sem nula tam, jen ta neodbytná otázka komu se to vezme aby se ta sranda zaplatila.
12. 05. 2010 | 15:13

Honza napsal(a):

ironik: Nevím, co myslíte tím povídáním o miliardách, prostě za více rizikové dluhopisy dostanou méně rizikové jiné o stejné hodnotě.
12. 05. 2010 | 15:17

vlk napsal(a):

jan holubář
ta analýza je pravdivá. Stačí umět počítat.
Nic víc.

Jirka H.
moje věta ohledně US zněla : A USA loni vyřešily finanční krizi jak?

vidíte tam ten otazník?

Prostě tahle Kohoutovina jsou jen školní poučky. Jak je to správně.
Z těch co tad y ječí nad tím, jak to Kohout bezvadně sepsal, ted y tu školní poučku, bych chtěl vidět jednoho, který na silnici, když řídí auto, jezdí naprosto podle předpisu. Podle školní poučky jak s e správně jezdí. Nespletu s e, když budu konstatovat, že ani jeden.
Ovšem ohledně daleko složitějšího a komplexnějšího problému . reálná ekonomika v reálném čase vers. řízení moderního státu , prostě v bezmezném nadšení hýkají nad školní poučkou.

Takže jsme onou otázkoua následnými větami chtěl konstatovat přesně to, co jste napsal.
Pokdu to tak nevyznělo - moje stylistická nešikovnost.
A k tomu morálnímu hazardu . ECB teď v malém udělal a to, co FED , díky emisím amerických bondů krytých úplně ničím, dělá už dávno. Ten to globalizoval již pře d nějakými 15-ti lety.
12. 05. 2010 | 17:26

kolemjdoucí napsal(a):

Rumcajs:

Tak už? Ok.

Kohout mluví jen o euru, o žádných dalších měnách se nezmiňuje, já o okolních měnách také nemluvím, tak proč vy je do toho taháte? Že vy jste zase sestřičkám utekl až k plotu a tam slyšel dva inteligentní lidi, nejspíše sociální demokraty, jak jdou z práce a o něčem si povídají? V hlavince vám uvízly neznámé termiti, se kterými jste se hnedka běžel pochlubit do diskuzí na aktuálně. Nechci vás nějak odrazovat, pěstování slovní zásoby je ve vašem stavu jistě pozitivní věc, ale ještě byste si měl nastudovat, co ta nová slova znamenají, jinak je hned vidět, co jste zač. Přitom na začátku jste to s tou deflací skoro trefil.
12. 05. 2010 | 19:33

Rumcajs napsal(a):

kolemjdoucí:

Kohout říká, že větší množství peněz přivodí inflaci.
Ty říkáš, že díky destrukci ostatních měn k ní nedojde.

Tak to my vysvětli, jak si to představuješ?
12. 05. 2010 | 21:42

kolemjdoucí napsal(a):

Rumcajs:

Tím jinde jsem nemyslel jinou měnu, ale to, že ECB chce z jedné strany sypat eura, ale o kus dál se nám eura ztrácejí. Pokud se budou ztrácet větším tempem, než bude ECB sypat, tak inflace nenastane, ani kdyby se Pája Kohoutů na hlavu stavěl.
12. 05. 2010 | 22:21

Rumcajs napsal(a):

kolemjdoucí:

Oni se eura ztrácejí ? To mi řekni kde ?
12. 05. 2010 | 23:13

kolemjdoucí napsal(a):

Rumcajs:

No jo, ztrácejí. Úvěry soukromému sektoru klesají, M3 klesá, ...

http://www.ecb.eu/press/pdf...
12. 05. 2010 | 23:41

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Bobek Miroslav · Boudal Jiří · Brenna Yngvar · Bureš Radim C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Černý Jan · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Dienstbier Jiří · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fábri Aurel · Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Glanc Tomáš · Groman Martin H Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrbková Lenka · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Chlupáček Ondřej · Chromý Heřman · Chýla Jiří J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kohoutová Růžena · Kolínská Petra · Kopecký Pavel · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Novotný Martin O Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Paroubková Petra · Passerin Johana · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Pikora Vladimír · Pilip Ivan · Pixová Michaela · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rath David · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Syrovátka Jonáš Š Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vích Tomáš · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojta Vít · Vojtěch Adam · Výborný Marek W Wagenknecht Lukáš · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy