Archiv článků: duben 2014

21. 04.

Ukrajinská půjčka za oplátku

Pavel Kopecký Přečteno 4756 krát Přidat komentář

Agendu celé řady vlád a veřejný prostor jejich zemí zalehla v posledních měsících problematika Ukrajinské republiky. A to do té míry, že se téměř vytratila ještě nedávno živá, sarinem páchnoucí diskuze o syrské řeži. Její následky se přitom potáhnou – s přímým dopadem na Evropskou unii, odkud tisíce lidí odešly bojovat za „pravou víru“ – ještě desetiletí. Mimo jiné proto, neboť se zdá, že za chemickými kousky nestáli ani tolik (mezinárodní) islamisté, nýbrž stále ještě sekulární Turecko. Jeden z hráčů, kteří aktuálně citlivě vnímají ruský nástup na Krymu, „nepotopitelné letadlové lodi“ Černomoří. Oblasti, která se již v polovině 19. století změnila v prostředí ozbrojeného zápasu o rozdělení zájmových sfér Západu a Východního impéria.

Navzdory všem existujícím rozdílům mají tudíž obě ohniska mezinárodní nestability hodně společného. Jejich bezpečnostní propojenost, doufám, netřeba zdůrazňovat, ale najmě je patrné, že na příslušných vlnách napětí surfuje, a do rodiny velmocí se vrací mnohonárodnostní Ruská federace.

Naplňuje sudbu, s níž do čela největšího státu zeměkoule nastoupil Vladimir Vladimirovič Putin. Silovik par excellence, který se aktuálně těší nebývalé popularitě u svého lidu. Populace ve zlém vzpomínající naivně prozápadního M. S. Gorbačova, jehož by někteří přičinlivci rádi soudili za „největší geopolitickou katastrofu 20. století“. Populace vysloveně potupené alkoholokracií Borise Jelcina, za niž se nástupnické Rusko hospodářsky propadlo a politicky bezmála rozpadlo. Populace nejčastěji prahnoucí po tvrdých vládcích, reformátorech à la Petr I. Veliký, Lenin či Stalin…

Záměr obnovit skrze soudobé Rusko význam Sovětského svazu (ne Sovětský svaz samotný!) vylekal kdekoho. Pročež dotyčným nezbylo, než se pod zástěrkou boje za demokracii pokusit obrátit kormidlo nastoleného trendu. Skoro padesátimilionová Ukrajina se tak stala faktickou hříčkou aktérů jednajících „o ní, ale bez ní“.

Na základě řady cynických, reálpolitických úvah tekly na krajně zadluženou Ukrajinu miliony a miliony dolarů, které však zázračnou mocí Vizíru měnily pohrobky banderovců, jako kdysi následovníky ustašovců při rozpadu Jugoslávie, v čistoskvoucí lidumily. Lilium demokracie. Pro úplnost potom dodávám, že jejich přičiněním byl zrušen status ruštiny jako druhého úředního jazyka a na západní Ukrajině povstala další historická reminiscence – akční výbory k „očistě“ veřejných funkcí.

Taktiku nezřídka zjednaných výtržníků, doplněných o vydatnou pomoc „odborných poradců“, nyní na oplátku užívá Kreml. Jeho kroky naznačují s předstihem pečlivě promyšlený postup. Přičlenil si Krymský poloostrov, nyní túruje motory, šlape na plyn, aktivizoval separatistické Podněstří (čímž dal v podstatě otevřený políček EU) a haraší také svým přeorientováním na stále sebevědomější Čínu.

Jeho záměr je jasný. Ukrajinu, zemi na pokraji rozkladu, dále destabilizovat. Její rozpačitě zasahující vládní jednotky nejrůzněji motivovat k masovým dezercím (jaká to paralela k vývoji na Majdanu, že?) a ohrožovat plánované prezidentské volby, jež mají legalizovat mocenské struktury odvozené z faktického puče. Nakonec ze spřízněných oblastí vytvořit závislé nárazníkové zóny. Půjčka za oplátku.Článek vychází z textů zveřejněných deníkem E15, Literárkami.cz a slovenským Novým slovem

16. 04.

Acta est fabula

Pavel Kopecký Přečteno 4383 krát Přidat komentář

Tradiční české mediální nástiny událostí na Ukrajině, potažmo Krymu jsou čítankovým příkladem, jak důkladné opevnění si během desítek let zbudovala autorita zvaná Veličenstvo Jednostrannost či její věrný služebník Dvojí Metr. Prosazující se i tehdy, když existuje tisíc a jeden pádný důkaz, že situace je příliš komplikovaná na to, aby si vysloužila černobílá hodnocení. Karel Kryl zřejmě věděl, o čem také po Listopadu zpíval.

Uvedu dosti barvitý příklad. Minulý týden vynesl jeden mnohaletý zaměstnanec ČT neobvyklý informační trumf – vzbouřence na převážně rusofilním východě Ukrajinské republiky kritizoval věcně! Zdůraznil cosi ve smyslu, že povstalce na tamějších barikádách podněcuje i financuje Kreml. V pořádku, takovému podezření nutno popřát sluchu, Putinovi se zřejmě tyto separatistické figurky náramně hodí. Jenže proč dotyčný zpravodaj vynechal obdobnou charakteristiku stran jádra předchozích „prodemokratických lidumilů“ na Majdanu? A kterak to přijde, když už veřejnoprávně slýcháme „vše podstatné“, že opomněl, jak jsou si zmíněné bojůvky blízké také vizuálně…?

No dobrá, starého psa – ač si jeho prašiviny všímá stále víc diváků – novým trikům nenaučíš. Zafixoval si své cirkusové kousky ohledně Ukrajiny roku 2004, oplakal bleskovou porážku proamerické agrese Gruzínce Saakašviliho, mezi řádky dával znát zklamání, že zimní olympijské hry v Soči proběhly bez nového Beslanu (tudíž vytahoval „kausy“ místních záchodků) a měsíce otevřeně podporoval ozbrojený státní převrat proti legálně zvolenému prezidentu v Kyjevě.

Ani dál nemůže jinak. Angažovaně drží basu s těmi, kdo haraší protiruskými zbraněmi a sankcemi, přičemž se děsí dalšího západního skoku „ruského medvěda“. Zároveň snad ale ani netuší, že skutečně významní hráči pouze šlapou na plyn, aby zlepšili své vyjednávací pozice při brzkém licitování o nějakou formu rozdělení, řekněme federalizace nešťastné země. Acta est fabula. Kus je odehraný.


Glosu zveřejnily Britské listy

02. 04.

Nad Tatrou se Kiská

Pavel Kopecký Přečteno 2487 krát Přidat komentář

Robert Fico je sice dlouhodobě nejoblíbenějším politikem Slovenska, ale současně také nejneoblíbenějším veřejným představitelem pro stoupence jiných politických proudů. Vyvolává u nich – diplomaticky řečeno – početné kontroverze a někdy až hysterický odpor. Stupňovaný nejspíš hodně i tím, že mu zpravidla všechno pěkně vychází. Takže o to větší radost zavládla v opozičním táboře, když vyšel najevo flagrantní premiérův neúspěch ve 2. kole čtvrtých přímých prezidentských voleb.

Na mršinu jeho bezmála dvacetiprocentního debaklu usedli kupříkladu mnozí pravicoví novináři, ze kterých obvykle přímo crčí frustrace, jak málo se jim daří podlamovat pozici úspěšného předsedy vlády.

Populista Fico jim teď sérií strategických chyb v kampani, respektive jejím výsledkem, rozdal třaskavou munici. Pojednou totiž svému věčnému kritikovi s gustem „radí“, aby odstoupil, když to přece bylo „referendum o Ficovi“.

Žurnalistická demagogie je jedna věc, druhá zase to, že slovenský předseda vlády nepochybně oslabil svou pozici nejenom psychologicky. A nechtěně tím určitě povzbudil rozvaděnou, „máslovitou“ opozici v parlamentu, jejíž aktivity mu nebývají příliš nebezpečné. Opírá se totiž o jím pevně šéfovanou (i zakládanou) „státostranu“ SMER – sociálnu demokraciu, jež v podstatě kontroluje Národnú radu Slovenskej republiky. Přičemž tak by tomu mělo být ještě nejméně příští dvě léta.

Tím podivnější se řadě pozorovatelů jevilo, proč mladý, letos teprve padesátiletý premiér vyrazil do takového „dobrodružství“, zvlášť když by i vítězství znamenalo mocenský sešup. Přesedlání do méně významného křesla hlavy státu.

Hodně se o tom spekulovalo a ještě jistě bude, jenže o dost zajímavější je cosi jiného. Stejně jako loni v Česku překonal kandidáty zavedených stran muž velkého byznysu s „bezpolitickým“ imidž. „Nad Tatrou se Kiská…“ napsal mi v reakci kamarád z východu. Jenže to není úplně přesné.

Slovenská „babišovština“ je vlastně jen další zpráva o široké krizi standardních struktur a jejich někdy až obludně ustálených mocenských postupů.


Článek je rozšířením textu zveřejněného deníkem E15

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Boudal Jiří · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Černý Jan · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fábri Aurel · Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hradilková Jana · Hrbková Lenka · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chlupáček Ondřej · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novotný Martin O Obluk Karel · Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Paroubková Petra · Passerin Johana · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pikora Vladimír · Pilip Ivan · Pixová Michaela · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedláček Tomáš · Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vích Tomáš · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek W Wagenknecht Lukáš · Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zahumenská Vendula · Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy