Čučche míří do nebes

19. 04. 2012 | 08:54
Přečteno 1847 krát
Čučche, oficiální a zcela univerzální nauka KLDR míří k nebesům. Vlastně ne, konstruuje úplnou soběstačnost země, jež je vpravdě závislá na všestranné podpoře Číny. Navzdory výsledkům své epochy zůstává ale formálně nezpochybnitelnou naukou. Nicméně Severní Korea, ateistická orientální despocie, do nebe míří. Tu a tam střílí rakety pánu bohu do oken.

Do písmenka jí to „vyšlo“ právě teď. Po uplynutí sta dní od poměrně náhlého skonu „milovaného vůdce“ Kim Čong-ila, při oslavách ne/dožitých sta let zakladatele dynastie, Věčného prezidenta Kim Ir-sena. Jeho vnuk, na západních nóbl školách vychovaný Kim Čong-un neboli „Kim III.“, obdržel právě nejvyšší státní funkce. Převzetí „trůnu“ tím bylo definitivně potvrzeno. Příležitost blýsknout se před světem i poddanými letem Galaxie 3 proto vypadala slibně.

Úspěch, jenž se nekonal, by byl mimo jiné úlitbou význačného pilíře stalinistického zřízení, ideologii zvané songun. Před ostatním upřednostňující potřeby početné armády a obranyschopnost země v permanentním válečném stavu. Všudypřítomná militarizace (schopný nástroj manipulace), potopení jihokorejské korvety nebo dělostřelecký atak na hraniční město Jon-pchjong jsou pak potvrzením role branných složek, které mají co mluvit do nejvyšších státních záležitostí. Včetně průběhu rodového nástupnictví.

Když zemřela předchozí hlava KLDR, pozornost českých sdělovacích prostředků si vysloužilo posmrtné laudatio předsedy tuzemských komunistů. Mělo se policejně prověřovat, jestli svou soustrastí relativně izolovanému systému neporušil zákon. Bylo to úsměvné, neboť vedle naší nejkonzervativnější strany uctilo zesnulého diktátora třeba i Valné shromáždění OSN, když vyhlásilo minutu ticha. Jediné, co „pohoršení“ reálně ukázalo, je, že schematičnost myšlení či rituálně vyjadřovaná nenávist nemusí být vlastní výhradně stoupencům čučche.


Glosa vyšla v deníku E15Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

rejpal napsal(a):

Nač hledat stalinisty v KLDR. Část těch pravých sedí přímo v parlamentních lavicích a početná skupina lidí u nás vykazuje stejné znaky bezbřehé víry, jen jméno idolu je jiné.
19. 04. 2012 | 09:02

Kabric napsal(a):

Kopecký, zase si chceš šplhnout tak kopeš do korejců?? Ten start rakety by asi měl podnítit novou vlnu diskuse jak pozvat americká vojska k nám do Brd. Nebo jen odvádí pozornost od naší mizerie. ??? Nebo obojí naráz a ještě si autor šplhne??
19. 04. 2012 | 09:03

Ládik!!! napsal(a):

No vidíte, a krasobruslař Verner jim vloni letěl zaskákat trojáky pro potěšení. Prachy nesmrdí.
19. 04. 2012 | 09:05

Občan napsal(a):

Já bych se spíš pozastavil nad indickou raketou dlouhého doletu s doletem 5000 km, kterou Indie otestovala včera. S přehledem totiž doletí do Evropy.
Protože když nic jiného, u Korejců nehrozí, že se dostane do pracek militantních pandžábských a kašmírských islamistů. V Indii je to naopak dost pravděpodobné, protože nikdo nemůže vyloučit, že vyhrají volby.

Jindy hysterické USA ovšem ani muk a RB OSN také ne.

Ona ta Severní Korea nakonec má asi docela kliku, že nemá ropu a naopak vlastní jaderné zbraně. Zatím jí nehrozí "osvobození" a "demokratizace" (a ne, že by si to zrovna Severokorejci nezasloužili - právě naopak)...
19. 04. 2012 | 09:05

jája napsal(a):

A proto si myslím, že tato říše musí být osvobozena. Společně pod vedením Číny, jinak by to bylo nemožné, ale blázni nemají právo na vedení ničeho, státu už vůbec. Chvíli bude pár lidí prskat, ale za týden bude klid. V této zemi totiž lidé o ničem nerozhodují, i když se to dá říci i o našich spojencích jako Saudská Arábie, Bahrajn nebo Afganistán, Tady se ale hraje havlovské absurdní divadlo.
19. 04. 2012 | 09:06

neo napsal(a):

Občan:

nekeéé , Kim ti už poslal dárečky skrz dědu mráze v sssr?
19. 04. 2012 | 09:07

Stařeček napsal(a):

on ten džin vypuštěný z láhve se tam těžko nahání zpět. U něj byl ale jen jeden pán, co mu poroučel. Od roku 45 je těch džinů vypuštěno mnoho a tak i těch pánů je více. O žádném z nich ale nemáme jistotu, jak se zachovají. Atomové bomby zatím ale použila jenom jedna země.
19. 04. 2012 | 09:17

Kurdis napsal(a):

Kde je vůbec ta logika kdo smí mít zbraně / i třeba jaderné / a kdo ne. Naši čubčí synové musí mít, jejich čubčí synové nikdy, to by byl hrozný zločin, napravitelný jen humanitárním vybombardováním??
Když si tak vzpomínám, v Hirošimě to byla chyba PR agentur že to nenazvali humanitární bombardování. Hlupáčci ještě na ten termín nepřišli.
Autore, takže jsi našel spisy z VUMLU o vrazích z Walll streetu a ideově správně jsi to opravil- dnes jsou to vrazi z Kremlu, Koreje, Iránu, atd.
19. 04. 2012 | 09:28

scallop napsal(a):

Autor

Uctivat zlocince je neslusne, i kdyz to udela OSN. Ale mate pravdu, je to schematicke. Cim vic se tohot schematu budeme drzet, tim lip pro nas.

Ale bylo by stylove, kdyby ted do KLDR vyrazila na bratrskou navstevu pani Semelova, a za rok ci dva rozhodovala o ministru skolstvi. Nejspis byste ocenil, jak je to odvazne neschematicke.
19. 04. 2012 | 09:34

kokoshka napsal(a):

Nenavistni žvasty,ideologicka sračka.
Proč nemuže SK mit vlastni raketu,proč nemuže pustit satelit na obežni drahu když to smi Jižni Korea nebo Japonsko?
No a že tam cosi nevyšlo tak v tom neni nic divneho-pravdepodobne sabotaž,a i kdyby technicka chyba,začatky nejsou snadne,rusove a američane take nemeli cestičku do kosmu ustlanou,kdyby každy tak přemyšlel pred 60 lety tak dnes nemame žadny kosmicky program.Amikum však už dolital i Discovery.
19. 04. 2012 | 09:35

Michal Macek napsal(a):

zdravim

musim ze priznat ze se pomalu stavam fanouskem KLDR - cela tato zeme je tak bizarni a absurdni ze se mi to zacina libit - je to proste ulet :D takze se stavam fanouskem KLDR - shanim uniformu vojaka KLDR ,dale se necham ostrihat "na kim cong una",doma na zed vesim vlajku KLDR,z netu stahuju pisne jako "zamavej svou zbrani nejvyssimu veliteli" nebo "generalova nedele",ucim se 7 oficialnich tancu KLDR,stavim model rakety Tepodong a funkci maketu raketoveho motoru nodong-1.jen skoda ze u nas v kvetinarstvi nelze koupit kimirsenie a kimcongilie - asi je zacnu dovazet a zaplnim tak diru na trhu... :)
19. 04. 2012 | 09:39

kokoshka napsal(a):

Michal Macek:
Mate pravdu,neni tam nic než koncentraky,sochy Kimu a podvyživene lidi,řikal to i James Bond.
Jina vec je Řecko,Portugalsko,Rumunsko,Bulharsko,Albanie,Srbsko,Kosovo...tam nevedi co s roupama,aspon že jim pomaha ta ruka trhu.
19. 04. 2012 | 09:50

kokoshka napsal(a):

A jake štesti maji v Iraku,Afghanistanu,Lybii,Syrii,Egyptu že k nim dorazila demokracie a zvedla rapidne životni uroven,ješte treba obštastnit Kubu,Iran a Severni Koreu a nastane svetovy mir!
19. 04. 2012 | 09:53

Ives napsal(a):

Poslední dobou se mi čím dál více líbí představa takřka všech autorů blogů s lopatou nebo u blogujících dam za pokladnou v supermarketu,pro poznání reality. Nevím proč, ale když je čtu, mám stále silnější pocit, že oni žijí v jiné dimenzi. Svět se hýbe,euroatlantická civilizace leží v hořící posteli a my tu máme stále vykladače výhodnosti současného uspořádání.
19. 04. 2012 | 09:56

Michal Macek napsal(a):

kokoska

zenu ani kimcongilii neuhodis :D skoda kimcongil se uz nediva....

http://technet.idnes.cz/kldr-utratila-za-web-15-dolaru-a-presvedci-vas-proc-v-zemi-podnikat-pyf-/sw_internet.aspx?c=A120418_154043_sw_internet_mla

http://technet.idnes.cz/diktator-kim-koukal-na-vsechno-na-obri-okurku-sojovou-omacku-i-holinky-1z9-/sw_internet.aspx?c=A111219_104500_sw_internet_kuz

http://www.zahrada.cz/forum/hliznate-kvetiny/begonie-kimcongilie-kimjongilia-330015/?kotva=begonie-kimcongilie-kimjongilia-330173
19. 04. 2012 | 09:57

Tamara napsal(a):

Macku- nasadil jste mně brouka do hlavy, SDoused má na zahradě nádherné japonské třešně Sakura. Vždy se mně líbilo jak kvetou, teď jsem v rozpacích co tím sleduje.
Nemělo by se to někam hlásit??
19. 04. 2012 | 10:11

kokoshka napsal(a):

Proč Srbove hodne piji?
"40% obyvatel Srbska každy den konzumuji aspon nevelke množstvi alkoholu,temeř 90% školaku do veku 16.let ochutnali alkoholne napoje.Podle Ustavu psychickeho zdravi v Belgradu Srbsko je na čtvrtem miste v Europe v konzumaci alkoholnich napoju.Vysledky take naznačuji že za skleničkou se tahne stale vic žen a to že pije třetina středoškolaku..."
www.politika.rs/rubrike/Drustvo/Srbija-razgovara-zbog-cega-Srbi-mnogo-piju.sr.html
19. 04. 2012 | 10:15

Ives napsal(a):

Tamara, bez váhání. Pokud má ještě má rád čínu a ne barbecue, tak je to jasné a každá další vteřina života toho zakukleného žlutého ďábla je rizikem pro celou Evropu.
19. 04. 2012 | 10:17

Michal Macek napsal(a):

Tamara

japonske tresne?jasne kryti...
19. 04. 2012 | 10:31

Kurdis napsal(a):

Ivesi opatrně - Číňani jsou na vzestupu, USA a Evropa zadlužení a v krizi. Takže to udání musí být anonymní, jinak by Tamara těžko obhajovala až ta doba přijde, že byla disidentka a režim ji bránil mít šikmé oči. Tak to u nás chodí a bude i v budoucnu.
Ale i udání češi vždy napsat uměli, radit snad nemusím
19. 04. 2012 | 10:34

Ives napsal(a):

Kurdis, tak mě napadá, jak je asi čínsky Kalousek? Předpokládám, že Kostěj Nesmrtelný naší politiky je připraven i na tuto eventualitu...
19. 04. 2012 | 10:46

Ambra napsal(a):

Hlavní problém je v něčem jiném. Severní Koreji se nejspíše jednou povede vyrobit atomovou bombu a postavit funkční balistickou raketu.
Zásadní problém je ale jinde. Proč je Korejském poloostrově uzavřeno 60 let pouze příměří. Proč válka de facto neskončila? A proč jsou v Jižní Koreji Američané, když v Severní nejsou ani Rusové ani Číňani? A proč P.Kopecký nevyzývá k odstranění všech atomových zbraní i materiálů z obou Korejských států? Prostě proto, že je přesvědčen, že jednou musí být válka na Korejském poloostrově vybojována. A je úplně jedno, kterou straně momentálně podporuje. Přece válečným fanatikům stačí jen to, že se válčí. A vždy se přidají na tu stranu, která zrovna u vládnoucí kliky má zelenou.
19. 04. 2012 | 11:14

racek napsal(a):

Pár faktických chybeček : Jihokorejská korveta byla potopena torpédem co vybuchlo několik let před jejím potopení, jak ukázalo vyšetřování. Příčina výbuchu byla pravděpodobně zatoulaná mina. Obě země totiž využívají k demonstraci své síly stejné hraniční území. No a ten dělostřelecký útok, no, půl hodiny před tím jihokorejské baterie začaly palbu na severokorejské území. Bylo to lidské selhání a odvetná palba ze severu byla až příliš účinná. Jinak k té raketě, doporučuji věnovat pozornost faktu, že i jižní korea vloni provedla už druhý neúspěšný start družice. Nicméně, Kimův pokus jsem viděli sami. Raketa zastralá, strtovací zařízení primitivní a nosnost kolem 80 kg. Tak malou hlavici asi nemají. tedy takovou asi nikdo, soudím.
Fakt, proč musíme slyšet 20 let po údajné demokratické revoluci tolik hloupých žvástů? Asi to někdo chce.
Severní korea má dost problémů a její režim je velmi hnusný. Tímhle jim tedy nepomůžem. Ovšem, kdyby měla ropu, soudím, že už by byla nejdemokratičtější zemí světa. Jako je už dnes Irák, Lybie a celý arabský poloostrov.
19. 04. 2012 | 13:02

Michal Macek napsal(a):

racek

bidny imperialisticky cerve!technika KLDR ze je zastarala a primitivni???to je urazka kterou lid KLDR nenecha nepotrestanou!
19. 04. 2012 | 13:11

buldatra napsal(a):

Možná, že s nástupem zbrusu nového Kima nastane doba raketové inovace a začnou stavět rakety z nějakého nehořlavého materiálu a ne furt ze dřeva.
19. 04. 2012 | 14:30

Hromasová napsal(a):

Buldatro, hodně ubohé - až si my budeme schopni postavit balistickou raketu s jadernou hlavicí, můžeme se korejcům smát. Zatím si neumíme ani vypěstovat brambory a odchovat slepice, ani spravit silnice záplatováním. Antikomunismu se nenažereme, to spíš těch brambor co jsme za komunistů vypěstovat uměli.
A že nás jiní korejci naučili v kolíně po povinné raní rozcvičce makat u jejich běžícího pásu, to také moc k smíchu není
19. 04. 2012 | 15:15

Brundibár napsal(a):

Ambra:

Proč tak dlouho pouze příměří? Protože Kim Ir Sen byl přesvědčen, že vojska OSN jižní část poloostrova rychle opustí a druhou invazi už udělá podstatně lépe. To mu vydrželo do konce 70. let, pak mu došlo, že to už nedá. A taky mu došlo, že pokud nebude sjednocení země po jeho, tak mu dlouho rýže nepokvete. Takže příměří (protože dovoluje neustálé omílání nebezpečí z Jihu) je to jediné, co režim KLDR drží nad vodou. Podpis mírové smlouvy tak znamená konečnou pro KLDR.

Dnes stávající stav nejvíc vyhovuje v Pekingu. KLDR je na ČLR plně závislá, na druhou stranu na sebe váže dost prostředků Japonska i Jižní Koreje, které by obě vlády mohly použít daleko efektivněji, kdyby se nemusely bát o svoji bezpečnost. Sjednocená Korea, to je to poslední, co si Číňané přejí a docela se klepou, aby se režim v Pchjongjangu nezhroutil. Na Jih ti lidé utíkat nebudou (projít širokými minovými lány po obou stranách DMZ nebude bez rizika), z obou stran moře a na severu jen Čína (+ asi 20 km hranice s Ruskem). I kdyby se přes Yalu vydala jen desetina občanů KLDR, tak to ne až tak rozvinutá východní Čína nemusí ustát.

Mírová smlouva
19. 04. 2012 | 15:18

Brundibár napsal(a):

racek:

"Jihokorejská korveta byla potopena torpédem co vybuchlo několik let před jejím potopení, jak ukázalo vyšetřování" - prosím o odkaz na relevantní zdroj. Děkuji.

K dělostřeleckému útoku - KLDR ty ostrovy a vody kolem nich považuje za své bez ohledu na stanovisko OSN. Občas do těch vod pošle vojenské loďstvo a druhá strana vyšle varovné výstřely. KLDR byla ale v šoku z toho, že ostrov je obydlen civilními obyvateli (překvapivě, když byl obydlen v podstatě celé korejské dějiny) a že byla nenulová pravděpodobnost, že by tam mohli být i občané ČLR.

Ano, Jižní Korea má svůj vesmírný program, spolupracuje na něm s Ruskem a Francií a start rakety (alespoň té první) přenášely místní televize živě - včetně odpočítávaní v korejštině a ruštině. Program vznikl na KAISTu (mj. partnerská universita ČVUT) a první krůčky bylo využití levných (obvykle indických) nosičů pro miniaturní satelity. Jsou tu tedy jisté rozdíly mezi přístupem obou států.

Jinak KLDR je na nerostné suroviny poměrně bohatá (na rozdíl od Jihu) a i proto tam Japonci za okupace soustředili hlavně průmyslovou výroku (jih byl čistě zemědělský). I proto byla při svém vzniku KLDR druhou nejrozvinutější zemí Asie a Korejská republika patřila mezi 20 nejchudších zemí světa. Takže kdyby šlo o suroviny, tak KLDR je docela lákavá (ostatně, čínští těžaři by mohli vyprávět).
19. 04. 2012 | 15:37

Brundibár napsal(a):

Občan:

Ona je u KLDR jistota, že tu raketu prodají každému, kdo zaplatí požadovanou cenu a kdo nedbá embarga OSN. Stačí si projít zprávy OSN na dané téma...
19. 04. 2012 | 15:44

buldatra napsal(a):

Hromasová,

Děkuji za přátelská slova a hoďte se do klidu.
Beru to tak, že nemáte smysl pro humor.

Umět pěstovat brambory není žádný terno, to zvládne každý a největší brambory má vždycky nejhloupější sedlák a že mám krásný brambory, to si pište.
Slepice mám araukánky a vlašky koroptví a vajec spoustu, balistickou raketu s nukleární hlavicí k tomu nepotřebuji.
Atomový arzenál toliko vhodný jest pro zelené mozky a podobná hovada a těch je v té Korei, jak známo, víc než dost.

A na tu ranní rozcvičku, kterou v tom Kolíně po ránech absolvujete, nežehrejte. Je to zdravé a v zdravém těle zdravý duch. Alespoň budete mít pěknou postavu.
Ostatně, cvičit by se mělo pravidelně a v každém věku. Ať už organisovaně, nebo neorganisovaně.
A v tom jsou Korejci fakt dobří, v tom organizování. Tam se dokonce i organisovaně pláče.
19. 04. 2012 | 16:45

racek napsal(a):

Brundibár bylo to např. publikováno v ATM, četl jsem to i na dalších serverech.
19. 04. 2012 | 17:26

Luba napsal(a):

Je to jasný ...
Paroubkovi se bude říkat Čučche :)

Che Gevara a Čučche Paroubek,
legendy gerillového boje.
19. 04. 2012 | 18:01

Baba napsal(a):

Laik zaznamenal termín whispering gallery.
19. 04. 2012 | 19:08

Yosif K napsal(a):

kokoshka napsal(a):
A jake štesti maji v Iraku,Afghanistanu,Lybii,Syrii,Egyptu že k nim dorazila demokracie a zvedla rapidne životni uroven,ješte treba obštastnit Kubu,Iran a Severni Koreu a nastane svetovy mir!
19. 04. 2012 | 09:53
Pane Kokoshka - delejte rozdil - nekam dorazila demokracie a lide si demokraticky vybrali islamismus - a z toho se prosti obcane jen tak brzo nenazerou.....
19. 04. 2012 | 19:58

Brundibár napsal(a):

Racek:

Nezlobte se, ale to není ani zdroj, ani relevantní.

Závěry mezinárodní komise jsou zde: http://news.bbc.co.uk/nol/shared/bsp/hi/pdfs/20_05_10jigreport.pdf. KLDR je zcela odmítá, ČLR a Rusko je v rozhovorech zpochybňují, ale nevím o žádné oficiální zprávě (severokorejské, čínské, nebo ruské), která by potopení korevety Čchonan rozebírala.
20. 04. 2012 | 04:26

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Boudal Jiří · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Černý Jan · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fábri Aurel · Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hradilková Jana · Hrbková Lenka · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chlupáček Ondřej · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novotný Martin O Obluk Karel · Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Paroubková Petra · Passerin Johana · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pikora Vladimír · Pilip Ivan · Pixová Michaela · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedláček Tomáš · Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vích Tomáš · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Wagenknecht Lukáš · Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zahumenská Vendula · Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy