Korupce rozpočtem

19. 07. 2011 | 10:12
Přečteno 5490 krát
TOP09 a ODS podporují na příjmové straně návrhu rozpočtu DPH ve výši 19%, s výjimkou léků, knih a novin. Z toho mi vyplývá několik věcí.

Především musím tento článek napsat rychle: jednak nikdo neví, jako dlouho onen návrh bude na stole, druhak ještě 30.6. t.r., tedy před 20 dny byl podepsán dodatek ke koaliční smlouvě, jenž počítá se 17,5% DPH. Slovo „odpovědnost“ (z názvu TOP 09, z níž ministr financí pochází) zjevně chybně spojuji s národohospodářskou promyšleností a s dodržováním dohod.

Zadruhé, nemělo by uniknout pozornosti, že slevy na DPH se týkají výhradně resortů ovládaných TOP09 (kultura, zdravotnictví); to jim zajistí větší úspěšnost, politický kapitál, lepší volitelnost. Návrh má ale přesto šanci na projití, protože druhou alternativou je škrtání v resortních výdajích, což ve vládě nechce už vůbec nikdo. Krásné politické vydírání koaličních partnerů – to píši proto, aby se tato politická praktika nespojovala jen s VV.

Zatřetí, návrh, který nám zdraží potraviny, bydlení, energie, dopravu, dětské pleny atd., je chytře podán v době prázdnin, kdy zjevně nefungují ani odbory. V horkých letních měsících se snáze prosazují změny, které tvrdě dopadnou hlavně na obyčejného člověka. Takhle ale u nás střední třída, páteř zdravého a prosperujícího státu, opravdu ještě dlouho nevznikne.

Dále je tento návrh dokladem toho, že již nežijeme v demokracii, ale v mediokracii: lidi si budou myslet to (a volit podle toho), co jim nabulíkují média, a proto je třeba média zkorumpovat. To se zde děje sníženou DPH u novin (včetně bulváru a pornografie). Že jde o korupci úspěšnou, dokazují pochvalné články v novinách k této věci. Netradiční příspěvek k boji proti korupci, že?

Nakonec se mi zdá, že když už má být prostému občanu podstatně zaškrcena peněženka, tak je ta změna DPH vlastně málo ambiciózní: proč nezavést rovnou třeba 24% DPH – ministr financí dosáhne vyrovnaného rozpočtu a novináři ho budou oslavovat – do té doby, než zjistí, že lidi nemají peníze na noviny ani ve snížené sazbě DPH.

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

rorýs napsal(a):

Máte recht.
Koneckonců v prvních kolech konfrontace odbory de facto prohrály, neboť veškeré jejich snažení bylo silně ironizováno jak v případě lékařů, tak v nedávné době.
Ergo, vláda si oťukla možnosti a hlavně ochotu protivníka vstoupit do ringu a taky se teď podle toho chová.
Přesně v duchu - Vy nám můžete.
Zapomíná ovšem, že historie je mrška a točí se ve spirále.
19. 07. 2011 | 10:39

Cestovatel napsal(a):

48 miliard se ušetří díky zvýšení DPH. Jiná cesta nevede. Zvýšení daní pro firmy by vedlo k propouštění (nárůst nezaměstnanosti) a k odchodu firem což by znamenalo větší zadlužení. Zvýšení daní pro bohaté by moc nevynesl (asi tak 3 miliardy) takže by jsme si taky nepomohli. A korupci a předražené zakázky se tu snaží odstranit každá vláda a žádné se to ještě nepovedlo. Tak řekněte co s tím.
19. 07. 2011 | 10:43

TomášL napsal(a):

Autore!

Připomněl jste mi Astrid Lindgrenovou a socialistické daně... :-)))
19. 07. 2011 | 10:53

Tencokida Hnuj napsal(a):

Cestovatel
"48 miliard se ušetří díky zvýšení DPH."

Kdo ušetří ?
A jak se vlastně "šetří" zvyšováním daní ? Doposavad jsem si myslel, že daňové inkaso tvoří příjmovou stranu rozpočtu.

Jo - " ONO" se ušetří ...aha...teď už je mi vše jasné.

Takže místo zvyšování efektivity se nám reforma smrskla na oškubávání lidí.

Ty - cestovatel - ten Svoboda navrhuje 24 % daň (DPH).
" Neušetřilo" by se tak daleko víc ??

:))))))
19. 07. 2011 | 10:56

Sláma napsal(a):

Je zajímavé, že všichni už berou Kalouskovu mantru o sjednocování sazeb DPH jako zjevenou mantru. Přitom na Západě a vůbec v rozvinoutém světě je normální mít sazeb DPH více. Např. v konzervativní Velké Británii jsou tři sazby. 0% mimo jiné na knihy, 5% a 20%.
Pro sjednocování sazeb DPH neexistuje jediný věcný důvod. Takže skutečným důvodem je evidentně snaha nejbohatších, abych co nejvíce ušetřili a přenesli daňovou zátěž na střední a nízkopříjmové skupiny. Protože v nákupním košíku těch nejbohatších převažuje zboží a služby, dnes daněné horní sazbou, zatímco u nejchudších to je naopak.
Nejlepším řešením propadu rozpočtu by byl návrat k dřívějším sazbám, např. 5% v nižší sazbě a 25% ve vyšší sazbě. Pokud by bohatý podnikatel, který neplatí díky daňovým únikům skoro žádné přímé daně zaplatil za luxusní zboží o 6% větší DPH, skoro by to nepocítil. Na rozdíl od těch nejchudších, pro které je zvýšení DPH na potraviny a léky z dřívějších 5% na 19% docela zdrcující (spolu s neustálým zvyšováním cen energií, pitné vody, různých poplatků. atd.).
19. 07. 2011 | 10:57

Sláma napsal(a):

Chytří lidé by se měli poučit z chyb ostatních. Slovensko před pár lety zavedlo podobnou "bulharskou" reformu jako plánuje Kalousek a na chvíli zavedlo jednotné DPH, aby od něj v tichosti ustoupilo. Dnes už má Slovensko zase dvě sazby - 10% a 20%.
19. 07. 2011 | 11:03

názor napsal(a):

Pánové podívejte se. Kupuje se jen, když je za co. Když nejsou peníze, nikdo nic nekoupí. To je jasné. A jestli pan Kalousek myslí, že když zvedne DPH, víc vydělá, tak je naivní. Lidé by kupovali o sto šest, ale už fakt není za co, po dvaceti letech. Nebude se zateplovat, nebude se stavět, nepůjdeme do restaurace, ani na bazén, ani na zmrzlinu, nalyžoval jsem se taky dost...a auto si nekoupím taky, přece nebudu platit ten drahý benzín. Děti už naštěstí mám dospělé. Když už nikam nepůjdu, nepůjdu ani do důchodu a je to. Takže žádné DPH platit nebudu.

A škrtnout mi už není co. Od státu již nic nedostávám pane Kalousek.
Škrtání nemá žádný efekt.

Co kdyby jste mi znárodnil dům, nebo auto ? nepomohlo by to ?
19. 07. 2011 | 11:04

martys napsal(a):

nejlepší nápady má Kalousek když je zrovna ožralý
19. 07. 2011 | 11:07

Xury napsal(a):

Pro Slámu:
možná vám uniklo, že ČSSD ve své reformě převedlo do vyšší daňové sazby např. energie nebo stravování. Máte pocit, že tyto služby využívají jen ti bohatí?
A mimochodem pokud implicitně tvrdíte, že co podnikatel to podvodník, tak co takhle je všechny zavřít do Jáchymova a jejich majetek zkonfiskovat a rozděli lidu (rozuměj, těm správným členům "lidu"), ne? To už jsme tu měli a skvěle to fungovalo a vám se po tom evidentně stýská.
19. 07. 2011 | 11:07

Xury napsal(a):

Pro názor:
"Kupuje se jen, když je za co" - výborná myšlenka, tak co kdybychom ji aplikovali i na stát?
19. 07. 2011 | 11:08

bobš napsal(a):

Je tu ale jeden malý problém, vláda totiž neumí a nebo nechce vybírat přímé daně. Tak radši bude škubat hlavně ty co maj hluboko do kapsy. Přece nebudou škubat svoje kamarády a hlavně sebe. A ty blbe_čku když jsi nás zvolil tak plať.
19. 07. 2011 | 11:08

Tupelo napsal(a):

Slama, presne, do stejne kategorie nesmyslu, ala CEZka 'pravice', jakym je jedna sazba dph pati i rovna dan (tu maji predevsim mene vyspele zeme, zrejme cilova skupina teto 'nasi' 'pravice' s jakou se pomerovat a kam CEZko vest; cim mene vyspely stat, tim lepe se dari jeho obyvatele okradat) a tzv. superhruba mzda (tu snad nemaji na svete nikde).
19. 07. 2011 | 11:10

jogín napsal(a):

Pozoruhodné je také snížení korporátní daně. Spoteřebitelé tak pomocí DPH navýší firmám zisky- a ty odejdou do zahraničí. Připomínám odhad marže supermarketů 40%. Výsledkem bude tvrdý propad ekonomiky. Přitom jsou zdejší korporátní daně v Evropě jedny z nejvyšších a nějaký odchod firem kvůli daním rozhodně v úvahu netřipadá.
19. 07. 2011 | 11:11

Tenco napsal(a):

názor
Zatím to není na pořadu dne.
Ale cesta je k tomu znárodňování docela dobře nastoupena.

Příštím krokem totiž bude zvýšení majetkových daní.
Nic nového pod sluncem.
Navíc je zde multiplikační efekt - nemajetní získají pocit jakési spravedlnosti (ve své hlouposti si neuvědomují, že např. zvýšenou daň z pronajímaných nemovitostí promítnou majitelé nemovitostí do výše nájmu).
A mnozí lidé tak přišli o majetky - jiní je za hubičku naopak obdrželi.
19. 07. 2011 | 11:12

Sláma napsal(a):

Cestovateli, já vám řeknu co s tím. Především by naše vláda měla opustit ideologicky motivovanou politiku a hledání Klausovy 3. cesty.
Je řada zásad, které zastává celý vyspělý svět a my bychom se jimi měli inspirovat, protože je vytvořili chytří lidé, kteří dovedli své státy k prosperitě.
První a nejdůležitější je, že by stát měl říznou do živého a nahradit plošné účetní škrty (např. Janotovu specialitu - vynásobení excelové tabulky státního rozpočtu indexem 0,9) cílenými změnami v resortech. Vláda by si měla uvědomit, že nejsme nejbohatší zemí světa a přestat podporovat ekonomicky nesmyslné věci, jako je např. paroplavba po Labi či Vltavě. Stát by měl přestat podporovat golfové kluby v Horní Dolní, i když je v nich členem významný politik ODS. Stát by měl rezignovat na direktivní řízení hospodářství, jak to stále ještě dělá v resortech zemědělství, místního hospodářství, průmyslu a obchodu atd.
Stát by měl zrušit všechno neúčelné byrokratizování.
Stát by měl na pár let dát všechny dopravní stavby k ledu, když nedokáže zabránit jejich tunelování.
To byste koukal, kolik by se najednou našlo peněz.
19. 07. 2011 | 11:12

jogín napsal(a):

Pardon, korporátní daně patří k nejnižším.
19. 07. 2011 | 11:12

martys napsal(a):

xury:
na daních šidí všichni podnikatelé...nebo se o to aspoň snaží.....

na druhou stranu když vidím co s těmi daněmi provádějí politici, tak se těm unikatelům ani nedivím
19. 07. 2011 | 11:14

Mary napsal(a):

Ke všemu, když národ chudne, se má podle ministra zdravotnictví, postupně v příštích letech zvyšovat spoluúčast pacientů. Kde na to budou lidi brát, to jej zjevně nezajímá.
Dokonce už prý VV možná kývnou na placení amalgámu u zubaře.
Prosím vás, kdo mohl tuhle děsnou stranu volit?
19. 07. 2011 | 11:25

modrý edvard napsal(a):

Souhlasím s jednotnou DPH /jinak brzo zjistíme, že rum je léčivý nápoj/ a s předposledním odstavcem - zlevněná DPH na knihy je korupce vydavatelů.
A pokud má někdo pocit, že v národním hospodářství obíhá málo peněz, a že by se tedy měly někomu rozdávat, může je poslat mně - zavazuju se, že všechny takto získané peníze obratem utratím za echt české výrobky.
19. 07. 2011 | 11:31

Mary napsal(a):

Slámo
Mám pocit, že Češi mají to hledačství nových neprobádaných cest v genech. Vemte si už jen vzorového Čecha - Járu Cimrmana. Ten taky třeba než zjistil, že foukáním cigaretového kouře do vody zlato nevznikne, ztratil hodně času a zřejmě taky peněz.
Češi historicky dokázali, že nejsou kompatibilní s Rakouskem a nově ani s EU, protože nejlíp se přece popelí na vlastním písku, když nikdo od sousedů nekouká a hlavně neradí. Dovedete si představit situaci, že by prezident či premiér, což je vlastně u nás jedna osoba, jako byl třeba Husák, řekli, že je něco někde v zahraničí následováníhodného?
19. 07. 2011 | 11:38

Da.Rock napsal(a):

Přesné.
Snížená sazba pro tiskoviny nejsou ničím jiným, než Kalouskovým úplatkem médiím, která jsou i pro tohoto "nuclear-assault-proof" superdinosaura nebezpečná a mohla by mu další pobyt v politice zkomplikovat.
Ale když lidi nebudou mít na chleba a činži, nebudou si kupovat ani Frontu a Reflex a to ani kdyby na ně byla sazba 0%. To ještě Šafrům nedochází.
19. 07. 2011 | 11:44

Aleš Řešitel napsal(a):

Již dnes bez zvednutí DPH se objevují články s povzbudivými nadpisy 60% domácností má podprůměrný příjem s tímže 20% příjmů bere 10% lidí nebo Chudoba ohrožuje desetinu Čechů atd. Opravdu dobrý to základ k ještě většímu zvednutí DPH. Nedovedu pochopit logiku toho co se děje. Pohonné hmoty zvýšení daně zapřičinil menší výběr, protože kdo může tankuje mimo území tohoto absurdistánu. Zvýšení DPH při výše uvedeném je už výplodem šílence, chorého mozku. Jde snad o genocidu národa, nebo jaký to má smysl. Nebo jde o přesum lidí pod mosty, na čestvý vzduch, jejich otužování, aby netrpěli nemocemi, protože stejně po zdechformách nebudou na doktora mít. Nebo je to tak fikaně promyšleno, že se ušetří i na důchodech díky tomu, že se některým nepodaří důchodu dožít a užívat si těch šťastných zítřků po zdechformách. Ale objevují se i články, kde se píše, jak si žijeme nad poměry. Pisatelé zapomínají uvádět kdo. Zapomínají uvést že oni a ta loupežnická banda, kterou nic jiného nezajímá, jen jak rozkrást to poslední co zde ještě zbylo, a jak si zajistit parazitování na zdravotnictví a důchodech. Chtělo by dojít pro karabáč.
AŘ ales.resitel@centrum.cz
19. 07. 2011 | 11:46

Gerd napsal(a):

Cestovateli,
díky zvýšení DPH se 48 mld. Kč neušetří. Možná se neušetří nic. Varovný příklad jsme tu už měli, šlo o zvýšení spotřební daně na pohonné hmoty o 1 Kč. Výsledkem byl nižší výběr daní o 8 mld. Kč, protože kamiony tranzitní i českých firem začaly tankovat za hranicemi ČR. Stejně se stane se zvýšením DPH, lidé omezí spotřebu a nevybere se už nic navíc.
Jsou zde jen dvě cesty k vyrovnanému státnímu rozpočty a bylo by vhodné je obě zkombinovat:
1. Osekat výdaje státu - zejména v korupci. V korupci je na tom ČR tak, že pokud je rozkradeno 60 - 240 mld Kč ročně (různé odhady různých organizací zaměřených na korupci), jedná se každý rok o cca. 3 % HDP (nebo více). A po 20 letech jsou ta každoroční 3 % už znát, když se k nim přidají ještě stále rostoucí náklady na dluhovou službu.
2. Nastartovat ekonomický růst - to chce ale trochu jiná opatření a schopnosti, než předvádí Kalousek.

Protože výše uvedená opatření za současné vlády nepřipadají v úvahu, můžeme čekat zvýšení majektových daní a výprodej zbytku republiky. Jde o poslední křeče sametového divadla.
Návrat komunistů si nepřeji, ale nepřejí si jej strany ODS, TOP 09 a VV? Všechny jejich kroky k tomu směřují.
19. 07. 2011 | 11:49

Hana napsal(a):

Je to pořád dokola - stačí pochopit jedno - zvýšení DPH na všechno - tedy zvláště pak jídlo a náklady na bydlení - povede jen k tomu, že klesne domácí poptávka - to si vynutí pokles nabídky - to vyvolá snížení výroby - to přinese pokles zaměstnanosti a snižování mezd - to způsobí nižžší příjmy domácností a vyšší výdaje státu na nezaměstnané - to vyvolá další pokles domácí poptávky - to si vynutí snížení nabídky - to vyvolá .................. Jak říkám - pořád dokola. Ministr financí se nepoučil - zvýšení spotřební daně u benzínu způsobilo propad inkasa této daně - omezení nákupů a nákupy za hranicemi. Co asi způsobí zvýšení DPH? Podle mě něco podobného. Zvedat DPH umí i cvičená opice - to není žádná reforma a vůbec nic to nevyřeší. Kalousek neumí sestavit rozpočet - co pokus - to vedle. A hodně vedle. Ještě žádný ministr financí nezpůsobil takovou sekeru
19. 07. 2011 | 11:53

alojz napsal(a):

ad cestovatel..

tak jednoduše to nefunguje...

naopak by spíše pomohlo snížení daní...vybralo by se víc!
19. 07. 2011 | 12:00

Tencokida Hnuj napsal(a):

Zvýšení DPH = zvýšení kompenzací sociálně slabým a důchodcům, zvýšení cen oprav domů a tak i zvýšení nájmů, zvýšení nákupních cen státu a tak i negativní dopad na výdajovou stránku rozpočtů, zvýšení cen pro konečné spotřebitele a tak i omezení poptávky a následné rušení pracovních míst...
Se všemi konsekvencemi a doprovodnými jevy ve všech možných souvislostech.
Například i tlakem na zvyšování mezd.

Inflační obava je zcela na místě.
Inflací se docela dobře dá umazat část dluhu.

Možná že to má nyní inženýr Kalousek na mysli - poté co mu nevyšly jeho spekulace a experimenty.
Hlavně že padla Sazka. A otevřely se brány konkurenci.
Zbytek je marginální mediální zábavou.
Bohužel účet nezatáhne - ostaně jako vždy, pan inženýr Kalousek, ale takříkajíc se na něj složíme všickni (někdo takovou měrou a vahou, jiný zase onakou).
19. 07. 2011 | 12:01

jarpor napsal(a):

Pane Svoboda, voni sou hlava...

Tak proto ty knihy a léky... kvůlivá ministertvům... mno, soudím, že kdyby ty vyjímky tam nedali, tak se od Vás dočtu něco o nekulturnosti této vlády a asociálnosti k nemocným...

A prý teď ty změny... když odbory mají prázniny... Hmm... a není to náhodou proto, že tuším v srpnu musí být jasno ministertvům... protože zářím počínaje musí být celý rozpočet ve sněmovně... ?

Lacinější a demagogičtější názory proč teď a proč tak... si jen stěží dovedu představit, pane Svoboda. Voni sou fakt hlava...

Hezký den
19. 07. 2011 | 12:01

zdenekb napsal(a):

autor:

Tedy povím vám, že už politici musejí korumpovat i pornografické plátky, to jsme klesli opravdu hluboko!
Bude nějaká speciální předvolební příloha ze Strakovky?!?
19. 07. 2011 | 12:03

almost glossed™ napsal(a):

1. "Druhak"? Co je "druhak"?

2. Samozřejmě, že jde o korupci. Kalousek konečně pochopil, že jinak si loajalitu všech Tomských, Hvížďalů a Steigerwaldů nekoupí. Takhle budou opět pracovat pro něj do roztrhání těla. Skončí plačtivé blogy, demonstrace a začne spokojené pobrukování, jako "tenkját" (= ještě před nedávnem).
19. 07. 2011 | 12:05

neo napsal(a):

Aleš Řešitel, Gerd: Zajímavé, že u nepřímých daní připouštíte existenci Lafferovy křifky. Je zřejmé, že pokud porostou ceny více než je zdrávo, tak se spotřeba omezí.

17.5% je ještě dobře stravitelná sazba, protože se částečně vykompenzuje snížením z 20ti % a částečně slevami na daních, nižší přímou daní a valorizací důchodů.

19% je ale trošku za hranicí. Tady by ceny mohly vzrůst výrazněji a spotřebu to spíše utlumí. To si státní rozpočet moc nepolepší.
19. 07. 2011 | 12:07

Xury napsal(a):

Pro Řešitele:
vždycky bude většina lidí mít podprůměrný příjem (tedy mimo totalitní státy), to není ekonomie, ale matematika.
19. 07. 2011 | 12:13

Xury napsal(a):

Líbí se´mi, jak teď všichni našli řešení současné situace (zvláště rozpočtové) v tom, že se změní vláda (nastoupí ČSSD) a zmizí korupce. Přitom ČSSD vládne ve všech krajích a nemýlím-li se, tak i ve všech statutárních městech, takže na této úrovni se už určitě nekorumpuje, no a na úrovni SR jsou investice v současnosti na minimu, takže fakticky jen dobíhají smlouvy z minula, které nelze vypovědět, jak zjistil i Bárta.Nějak mám problém dohledat ty desítky a stovky miliard, které nám díky korupci zmizí.
19. 07. 2011 | 12:17

zdenekb napsal(a):

almost glossed™:

To neznáte? Jednak, druhak, a (jak jsem zaznamenal u fausta) - když to nestačí, tak treťjak. :o)
19. 07. 2011 | 12:18

almost glossed™ napsal(a):

zdenekb: Tretjaka znám, jen jsem nevěděl, že je Čech :-).
19. 07. 2011 | 12:20

zdenekb napsal(a):

almost glossed™:

Jj. Starší brácha Druhaka.
19. 07. 2011 | 12:22

Ládik!!! napsal(a):

Čímpak se startuje ekonomický růst? Kdepak je ten klíček, startér a baterka?
Nebo: jak se tlumí ekonomický růst?
Kdo má na to recept? ČSSD?
19. 07. 2011 | 12:28

Mac napsal(a):

jarpor

voni jsou fakt politruk, jarpor. Takovej fanatismus aby pohledal...

Hezkýýýý dééén!!!
19. 07. 2011 | 12:45

TomášL napsal(a):

Menší dotaz diskutujícím:

Jak velká korupce je pro společnost přijatelná?
19. 07. 2011 | 12:46

Rumcajs napsal(a):

Tohle přemítání o tom, kterou daní se ucpe nenasytný státní rozpočet mi přijde neuvěřitelně dětinské až hloupé. Jestli tyto daně ze mě stát vytáhne tou nebo jinou daní je takřka jedno.
Mezi zvlášť hloupé a naivní představy bych zařadil i představu, že na smáznutí současného schodku SR stačí zlikvidovat korupci. Jednak 80% státních a obecních výdajů mají nyní (A vždy měli třeba formou různých kontrolních poslaneckých výborů či NKU pod kontrolou socani) a jednak odstranění korupce či její minimalizace je běh na dlouhou trať.

Existují jen dvě racionální možnosti.
Stá potřebuje vytáhnout z peněz DP a nebo ušetřit cca 150 mld.
To je asi 15% SR. Kdyby se podařilo Kalouskovi seškrtat 50 mld, čemuž nevěřím, pořád tu bude ještě nějakých 100 mld.
To se bude muset řešit nárustem daní. Zavedení progrese řeší pár mld.
Ekonomický růst stěží pokryje nárust mandatorních výdajů.

Takže levouni - nezbývá, než abyste začali platit daně i vy!
19. 07. 2011 | 12:53

Mac napsal(a):

Musí být krásné dělat financmajstra v takové pravičácky profláknuté vládě....

Stručný manuál:
1) Oznámím všemu lidu, že jsem nejlepší ministr přes lováče v celým vesmíru
2) Nalákám s pomocí Mádlové s Issou hejly, aby mě zvolili, protože zajistím když ne přebytkový, tak alespoň vyrovnaný rozpočet
3) Nevzmůžu se na nic jiného než na tupé škrty, zvyšovaní daní a poplatků, případně zavádění poplatků nových (nemluvě o retrospektivitě některých kroků)
4) zjistím, že uvedené ve 3) vůbec nezabírá, spíše naopak, takže zvýším DPH na 17,5% (abych mohl zadotovat penzijní fondy kamarádům)
5) zjistím, že 17,5% DPH je málo, tak zvýším na 19%
6) Zjistím, že 19% je málo, tak ještě do Vánoc zvýším na....kolik? 25%?, nebo pěkně zakulatím na 30%??

A tím definitivně zaříznu koupěschopnou poptávku, zaříznu jakýkoliv ekonomický růst a dokážu v praxi, že stát je nejhorší možný hospodář a je tudíž nutno jej kompletně zprivatizovat....

A místní rádobypravičáčtí politruci budou celou tu dobu nadšeně hýkat a provolávat slávu této straně a vládě, neboť co tato činí, dobře činí!!
19. 07. 2011 | 12:54

Mac napsal(a):

Řáholeckej blábolo

a kdy začnou konečně platit nějaký daně garážmistři v umaštěných montérkách se třemi zaměstnanci, kteří doposud v daňových přiznáních vykazovali kladnou nulu?
19. 07. 2011 | 12:57

Rumcajs napsal(a):

Mac:

Šrtat nechceš, daně nechceš.....tak co bys chtěl broučku ?
Pečeného holoubka do pusinky ?
19. 07. 2011 | 12:59

Mac napsal(a):

Rume

chtěl bych, abyste vy pravičácké straky přestali krást. Ale to ty nerad slyšíš, protože bys následkem toho chodil o žebrácké holi. Co nenakrtadete, to nemáte.

A svýho pečenýho holoubka si nechej ve slipech, nejsem z tvého čtyřprocentního hnízda
19. 07. 2011 | 13:04

Petr napsal(a):

Pane Svoboda,
kdyby jste vládli dobře, za Vašeho panování, lidé by Vás volili a nemusel jste zde zcela zbytečně brečet. Ale Vaš vláda byla také mizerná a tak Vás lid odstavil od vesla. Jesli se k lizu ještě někdy dostanete, budete opět stejní a nebo řekněte, proč jste vládli také hloupě a arogantně.
Jste stejný a jste stejní.
Jedni za 18, druzí bez 2 za 20.
19. 07. 2011 | 13:05

Mac napsal(a):

Petr

to je ovšem fundovaná obhajoba pana ministra Kalouska...
19. 07. 2011 | 13:08

anti politik napsal(a):

Řekl bych, že všeobecně mají lidé plný zuby státu zvaného Česká republika. Dnes už doslova každý uvažuje jen o tom, jak tuhle parodii na demokratický stát, (kterou v žádném případě už nikdo nepovažuje za nějakou vlast, ke které by měl mít trochu úcty, ale spíš za nechutnýho korupčního otesánka) odrbat na daních, kupovaní začíná být organizované jako zájezdy do okloních zemí, šedá ekonomika jen kvete a naše vyloženě hloupá až pitomá politika tomu jen dává korunu polodebilním škrtátním! Nastává totiž finanční rozvrat státu a jen díky tomu, že lidé nechtějí už korupčníkům nic platit a děje se to nenápadně, pomalu a plíživě, ale děje a všude kam se podíváte! Zdá se ČR nepotřebuje revoluce ani občanský vzdor v podobě jakýchsi občanských sdružení! ČR položí její občané naprostou finnační blokádou! Pokud si někdo myslí, že se tak už neděje stačí skouknout jak výběr daní a všech nesmyslných poplatků je rok od roku nižší! Češi zlikvidují politiku i bandy v podobě politických stran jednoduše! Položí stát únikem do šedé ekonomiky, nakupováním mimo zem a naprostým minimem odvodu daní v ČR!! Navíc se hromadně přesídlují domorodé firmy do zahraničí, protože podnikat tady pokud nemáte kámoše v politice se díky šílené byrokracii, nesmyslným zákonům a překážkám nastaveným naší "skvělou politickou elitou" nevyplatí(stát totiž nechce střední třídu, jen super boháče a chudáky-novodobé otroky)-stát tyto firmy jen vysává a svým "několika stranickým firmám" dává! Jak dlouho to může vydržet?
19. 07. 2011 | 13:11

třebaKarel napsal(a):

Jarpore ,
copak autor , ten je v pořádku , ale kdybyste věděl co straší v hlavě mně . Schválně . Ale nesmějte se . Představte si , že když se mluví o obrovský částce kterou možná budeme platit v arbitráži za sluneční elektrárny , v mý hlavě se objeví jméno Kalousek . Ať dělám co dělám , nejde to ven . Nevíte proč ? Přece to dodatečný zdanění měl určitě dobře promyšlený , ne ? Tak proč Kalousek ? No někam s tou hlavou zajdu ,jen aby to nebolelo . A možná se tam potkáme . Schválně kdo bude mít Dg s vyšším číslem .
19. 07. 2011 | 13:13

Tencokida Hnuj napsal(a):

TomášL napsal(a):
Menší dotaz diskutujícím:

Jak velká korupce je pro společnost přijatelná?
19. 07. 2011 | 12:46
----------
Záleží na tom, jakou společnost máš na mysli.
Co se týče společnosti ODS + TOP 09 + VV, tak si myslím, že dnešní úroveň jim celkem vyhovuje .
Alespoň podle toho co konají (ne o čem žvatlají).
19. 07. 2011 | 13:17

Rumcajs napsal(a):

Mac:

Já bych zase chtěl, abyste nekradli vy levičáci. Ale to ty nerad slyšíš, protože bys následkem toho chodil o žebrácké holi. Co nenakrtadete, to nemáte.
19. 07. 2011 | 13:17

Sláma napsal(a):

Rumcajsi,
on je problém v tom, že ti levouni, jak je nazýváte, daně platí. V tomto státě daně platí hlavně zaměstnanci, na které se stále více přesouvá daňová zátěž. A v tom je ten problém. Moderní ekonomika potřebuje spotřebu. Když není spotřeba, ekonomika se zpomaluje. Příklad jsme viděli před třemi lety. Celá finanční krize nastala tím, že se v Americe masivně snížila spotřeba a snížení spotřeby se přelilo i na další trhy. Ačkoliv Amerika už není největší ekonomikou světa, stále je na druhém místě a proto ovlivňuje globální ekonomiku.
Proč myslíte, že Západ zavedl tzv. šrotovné? Protože lidé, když se jim sníží příjmy, logicky oddalují nákup spotřebního zboží.
To se už projevuje u nás. Prodej spotřební elektroniky v loňském roce poklesl o 6%, podobně klesají i další sektory, jako např. stavebnictví.
Plošné škrty prostě vždy vedou k snížení spotřeby. Kalousek si myslí, že pokles domácí spotřeby vykompenzuje vývoz, ale to se také může šeredně zmýlit, protože spotřeba začíná zase klesat i na Západě.
Pak se octneme v začarovaném kruhu - lidé nebudou mít peníze na utrácení (nebo je budou strkat do štrosoku, což je z ekonomického hlediska totéž), obchodníci nebudou prodávat, budou snižovat mzdy nebo propouštět, propuštění nebudou mít na útrácení atd.
Tendenci k roztáčení deflační spirály už vidíme u bývalých "baltský tigrů", kteří jsou opravdu, ale opravdu "kdesi".
19. 07. 2011 | 13:17

Rumcajs napsal(a):

třebaKarel:

To dodanění tady prosazovali hlavně levičáci a ČSSD. Jste fakticky banda komediantů, když od toho dneska dáváte ruce pryč.
19. 07. 2011 | 13:19

jarpor napsal(a):

Mac

Tedy ne že bych měl nějaký extrémní zájem se s Vámi dát do řeči... ale když na moji adresu píšete cosi o fanatismu, tak by mne možná zajímalo, co jsem, z Vašeho pohledu, fanatického napsal.
Fanatismus skutečnost, že červenec je před srpnem a před zářím... a tedy, že z toho plynou jakési termíny stran debat o státním rozpočtu a jeho možných variantách... to snad není...

Tož se zkuste vymáčknout... pane Mac... a když žvatláte cosi o nadšeném hýkání a provolávání slávy této vládě... tak konkrétně : KDE něco takového v mých příspěvcích je napsáno ?

Hezké odpoledne
19. 07. 2011 | 13:20

Sláma napsal(a):

Rumcajsi,
jaksi z přirozenosti věci jsou levičáky zaměstnanci a drobní živnostníci. Pravičáky jsou příslušníci vyvolených kast, kteří po vytunelování hmotného majetku státu dnes rozkrádají veřejné rozpočty ve stovkách miliard a chystají i vytunelování budoucích plateb duchodových účtů.
Pokud sám sebe zařazujete mezi pravičáky, tak to jste opravdu v dobré společnosti.
19. 07. 2011 | 13:21

Xury napsal(a):

Pro Maca:
nějak jste zapoměl na ty levičácké poctivce, kteří dnes ovládají více než 2/3 investic z veřejných zdrojů. Takže ono tou korupcí zase tolik peněz neuteče. Rozhodně ne dost na to, aby vyrovnaly rozpočet.
19. 07. 2011 | 13:22

Rumcajs napsal(a):

Sláma:

Ty jsi vážně zoufalec. Takže celá krize nastala proto, že Američani přiškrtili spotřebu ?
A nenastala náhodou proto, že si žili nad poměry ? Že stát intervenoval ve prospěch nízkopříjmových černoušků ?

A chápu tě dobře tak, že ty bys valil další dluhy ?
19. 07. 2011 | 13:23

Rumcajs napsal(a):

Sláma:

Podle mě kradou nejvíc levičáci.
Zakládají podvodné firmy skrze které sajou státní rozpočet,pěstujou konopí,obchodují s bílým masem a pašují drogy.
19. 07. 2011 | 13:25

DP napsal(a):

to Tencokida Hnuj
Nezlobte se na cestovatele, on už pan M...... je takový, bez něho by nebyl listopad.
19. 07. 2011 | 13:30

Sláma napsal(a):

To Neo:
Lafferova křivka samozřejmě platí i pro přímé daně. Většina "pravičáků" ví o Lafferově křivce jen z doslechu a má o ní zkreslené přestavy. Lafferova křivka totiž vychází z předpokladu, že všichni daně řádně platí a rozhodně nepočítá s kriminální aktivitou. Musím Vás ubezpečit, že daně bohatých u nás jsou opravdu hluboko pod Lafferovou křivkou a je tam ještě hodně velký prostor, kde by se mohlo brát.
V odborných pracích, které o tomto jevu byly napsány, je odhadován vrchol Lafferovy křivky, tedy nejvyšší možný daňový výběr, někde mezi 70 a 80% příjmu.
Rád bych připomněl, že konzervativní vláda Velké Británie zavedla jako jednu z prvních věcí po svém zvolení nové nejvyšší pásmo progresivního zdanění příjmu fyzických osob ve výši 50%.
Experiment, který v Americe provedl Reagan prokázal, že snížení korporátní daně a snížení daňové progrese nemění chování těch nejbohatších, ba právě naopak - zvyšuje to vývoz spotřeby i kapitálu. Jinak řečeno, když necháte těm nejbohatším více peněz, tak rozdíl neinvestují do ekonomiky, nýbrž si za to kupují kaviár v Rusku, děvky v Thajsku a exotické dovolené v Polynésii - vše ke škodě americké ekonomiky. Proto se blíží veřejný dluh Ameriky 100%.
19. 07. 2011 | 13:31

Sláma napsal(a):

Rumcajsi,
opravdu máte hodně málo informací, což je pro tzv."pravičáky" typické. Celá krize byla zapřičině tím, že Reagan zredukoval státní dohled nad finačním trhem. Některé podniky začali provozovat tzv. letadlo, což je čistý podvod, jiné zase půjčovaly bez dostatečných záruk, zejména v oblasti trhu s nemovitostmi. Vytvořily to, čemu se říká "speculative bubble", tedy bublinu, která prostě praskla v okamžiku, kdy se celosvětově zvýšily ceny ropy (a z nich odvozené ceny pohonných hmot) a potravin. Pak prostě ti lidé, kteří si půjčili na uměle vyšponované ceny bydlení peníze na hranici svých možností prostě ztratili schopnost takto rizikové úvěry splácet. Finanční ústavy neměly dostatečně velké krytí, či si své riziko kryly navzájem a proto začaly krachovat. Protože však prodávaly svá aktiva po celém světě, přelila se krize i jinam.
Tedy celou krizi způsobili nezodpovědní bankéři a ideologicky motivovaný Reagan, který zredukoval dohled nad nimi. Musím Vás ubezpečit, že černouškové ani sociální aktivity Američanů s krizí nemají co do činění.
Americká vláda musela sanovat finanční instituce ohromnou hromadou peněz, což ale zase vyhnalo americký státní dluh. Vrchol všemu nasadili finančníci, kteří si z peněz od státu vypláceli ohromné odměny. V Americe z toho bylo dost pozdvižení.
19. 07. 2011 | 13:43

Sláma napsal(a):

Situace v Americe za finanční krize je dost podobná tomu, co u nás bylo v 90. letech. S tichým přispěním Klausovy vlády nezodpovědní (pravděpodobněji ale finančně motivovaní) bankéři přivedli banky do problému a vláda je musela sanovat ze státních prostředků - proto se socani tak zadlužili. Kdyby to nemuseli dělat, státní dluh by patrně zůstal nezměněn.
19. 07. 2011 | 13:46

Rumcajs napsal(a):

Sláma:

A já tě zase ubezpečuju, že to bylo takhle:

http://blog.aktualne.centrum.cz/blogy/milan-zeleny.php?itemid=5788
19. 07. 2011 | 13:47

neo napsal(a):

Sláma:

Nemusíte mě o ničem ubezpečovat. Lafferovu křivku popírají právě ti, kteří ji pak vytáhnou, když jde o nepřímé daně.

Upřímně mi vadí asi jako všem vyšší DPH, ale více by mi vadila ona progrese. Zatímco vyšší dph by mohla z kapsy vytáhnout navíc asi 800-1000kč na 3 členou rodinu, tak progresivní daň (ta co zde byla před jednotnou sazbou) vytáhla z kapsy mnohem víc.

jinak ve 13:21 jste napsal nesmysl. Je to spíše takový předsudek, možná hluboce zakořeněný v mozečku levičáků.

Já jsem zaměstnanec, nemám ani miliony, ani miliardy, ani jsem nikdy nic nevytuneloval, nerestituoval, neukrad. Veřejné finance nevysávám a dokonce ani ten důchodový účet.
Mám normální běžnou mzdu, žádné Fejkoviny apod.. přesto se nemůžu počítat k levičákům.
19. 07. 2011 | 13:48

Sláma napsal(a):

Rumcajs napsal:
"Podle mě kradou nejvíc levičáci. Zakládají podvodné firmy skrze které sajou státní rozpočet,pěstujou konopí,obchodují s bílým masem a pašují drogy."
Rumcajsi, máte nějaký nepořádek v definicích, což vysvětluje mnohé. To, co popisujete, to je jasná definice pravičáka.
Z povahy věci patří mezi levičáky zaměstanci a drobní živnostníci.
19. 07. 2011 | 13:49

Rumcajs napsal(a):

Sláma:

Z jaké povahy věci ?
Z ideologické ?
19. 07. 2011 | 13:55

třebaKarel napsal(a):

Rumcajsi ,
čeho jsem banda anebo ne si mysli jak uznáš , ale nevnucuj mi Tvý přitroublý vidění světa na pravý a levý . Věcně podle paměti - soláry se dělaly za Topolánka , dodanění udělal Kalousek . Investoři demonstrovali loni v listopadu , jestli si vzpomínáš .
Ale říct se dá cokoliv , viď .
19. 07. 2011 | 13:55

Rumcajs napsal(a):

třebaKarel:

Já říkám, že do dodanění SE tlačila Kalouska jak veřejnost tak celé pol. spektrum. Málokdo má v tomto ohledu čisté svědomí.
Házet to jen na Kalouska může jenom trouba.
19. 07. 2011 | 13:59

jarpor napsal(a):

třebaKarel

Myslím, že soláry už od začátku byly připravovány jako dobrý tunel pro vyvolené.. zleva do prava...
ovšem Vaši konstrukci, že si Kalousek dělá rezervu na prohrané arbitráže za ono "zpětné zdanění"... to si nemyslím... proto, protože v roce 2012 žádné takové arbitráže pravomocně uzavřeny nebudou...
Máme zde přeci příklady, jak dlouho trvají... a nebude tomu jinak v blízké budoucnosti...

Hezký den
19. 07. 2011 | 14:06

Xury napsal(a):

Pro třebaKarel :
na dotacích pro FVE resp. na tom, že nebyl včas (tj. v roce 2009) přijata novela zákona o ERÚ, se podepsala celá tehdejší sněmovna "napříč politickým spektrem".

Pro Slámu:
to co jste napsal o vzniku krize je naprostý nesmysl. Zkuste si o tom něco zjistit.
19. 07. 2011 | 14:09

Sláma napsal(a):

To neo:
Pokud jste zaměstanec a máte průměrný plat a zároveň jste pravičák, tak musíte být chudý duchem, neboť na pravicové politice můžete jen tratit.
Častým případem takových lidí, kteří přestali myslet, jsou lidé, kterým komunisté udělali nějaké zlo, a tak se z nich stali zapřísáhlí antilevičáci. Přitom tito lidé nechápou, že na komunismu moc levicového nebylo. Můj děda nazýval komunismus u nás státně monopolním kapitalismem. Já se však domnívám, že měl mnoho prvků feudalismu.
Znám jednoho, který je jako vy. Je traktorista, komunisti jim vzali v 50. letech pole a v něm je pořád ta rodinná křivda. Když si stěžuje, jak se mu životní úroveň snižuje, tak se mu jen směju. Říkám mu, že to je trest za to, že volí pravici.

Lafferova křivka nemá nic společného s daňovou prograsí či regresí. Ta jen vypovídá o tom, jak se s výši daně mění daňový výnos.
Zkušenosti z rozvinutých zemí světa, které všechny mají progresivní daň ukazuje, že daňová progrese je výhodná pro všechny, neboť zajišťuje sociální smír (a tím snižuje náklady na represivní aparát, ochranu atd.) a zvyšuje spotřebu.
Daňová regrese je u nás možná jen proto, že jsme výrazně vývozní ekonomika (montovna Západu), a tak můžeme parazitovat na spotřebě Západu. Pokud na Západě nedej bože spotřeba také klesne, tak jsme v "....".
U nás, jak je známo, žádná rovná daň z příjmu fyzických osob není. Pracovníci, kteří pracují ve Švarcsystému zpravidla ani žádnou daň neplatí (nepočítám-li sociální pojištění, což je také daň, ale i tam platí poloviční sazbu, než zaměstnanci). Vzhledem k stropu sociálního pojištění (což je ve své podstatě jen daň) a ke způsobu výpočtu daně z příjmu fyzických osob procento daně u nejbohatších osob začíná zase snižovat.
Neo, mám pocit, že Vy, stejně jako řada dalších lidí u nás nechápe rozdíl mezi korporátní daní a daní z příjmů fyzických osob. Výše korporátní daň měla a má rovnou sazbu. Ekonomické chování podniků ovlivňuje zejména korporátní daň, daň z příjmu fyzických osob už podstatně méně.
19. 07. 2011 | 14:11

Sláma napsal(a):

Xury,
na rozdíl od vás o vzniku krize něco vím a mám to podložené. Ostatně, to není žádné tajemství, stačí si přečíst nějaký renomovaný západní časopis, třeba The Economist, nebo práce uznávaných západních ekonomů. Já to osobně považuji za věc běžně známou.
Je typické, že jste své tvrzení ničím nezdůvodnil. Jaká je tedy vaše verze? Jak finanční krize podle vás vznikla?
Mladý Bush moc podporoval černoušky? Dovolte, abych se zasmál ...
19. 07. 2011 | 14:16

Sláma napsal(a):

Rumcajsi,
zaměstnanci a drobní živnostníci jsou levičáky z ekonomické podstaty věci. Protože veškerá politika pravicové vlády podporuje jen velký kapitál, zejména zahraniční, a velké mafiánské kmotry. Zaměstanci, kteří chodí do práce a poctivě pracují, na politiku pravicové vlády jen doplácejí.
19. 07. 2011 | 14:19

Rumcajs napsal(a):

Slámo, ty jak začneš nějakým tvrzením ... že ve světě je známo ... tak je hned jasný, že ty víš o problému kulový.

Tak řekni, v kolika zemích funguje progresivní daň ?
V Řecku, Portugalsku,Španělsku,Americe .... ? Tam mají sociální smír ? Tam se snad nemakačenkové a lumpenproletariát nebouří ?
19. 07. 2011 | 14:22

neo napsal(a):

Sláma:

na pravicové politice netratím tolik jako na levicové politice.

daňová progrese není výhodná pro všechny, je výhodná pouze pro ty, kteří daní drtivou většinu příjmů nejnižší sazbou. A pak pro ty, kteří čerpají hodně ze státního rozpočtu.

Dokud dopady dph, poplatků aj nebudou vyšší než odvody v podobě progresivní daně, tak budu nucen volit nelevicové strany.

Švarcsystém je naneštěstí zakázaný. Konečně by ho měl někdo legalizovat.
19. 07. 2011 | 14:24

Rumcajs napsal(a):

Sláma:

Ta jsi neskutečný žvanil. Takže socani, kteří vykřikují, že FO mají být daněny jako firmy, podporují živnostníky ? Nebo když zavedli socani minimální odvody ? To byla podpora drobného podnikání ?

Dej si sprchu lháři !
19. 07. 2011 | 14:25

třebaKarel napsal(a):

Rumcajsi ,
no když Ti to udělá dobře , před chvilkou to byli " levouni" , teď
zas " napříčové " . Dyť Ty to motáš . A na Kalouska neni potřeba nic házet , byl ministr financí a je znova . Když přijde do sněmovny s takovým návrhem a ta to schválí , je ta sláva jeho , tak to je . Kdyby mu to pozměnili , mohl říct že jim s tim sekne , to bych pak chápal že se ho zastáváš , vážil bych si ho . Víš Ty co to je ?
19. 07. 2011 | 14:28

Xury napsal(a):

Pro Slámu:
napsat blábol a pak se tomu "vysmát" je dost obehraný trik. Není pravda, že by byla jednoznačně identifikována příčina této krize. Ostatně jak už to tak u podobných jevů bývá, pravděpodobně nemá jedinou příčinu, ale celý souhrn nejrůznějších příčin a vlivů. Zrušení jedné části Glass–Steagall zákona v roce 1980 (tedy 27 let před vznikem krize) ji rozhodně nezpůsobilo. Možná k tomu mohlo přispět, ale i o tom dost pochybuji, protože moc nevěřím v účinnost regulací. K těm vlivům nepochybně patřila nátlaková kampaň některých organizací, kterým se podařilo prosadit tzv. nediskriminaci při poskytování úvěrů na bydlení (to bylo za Clintona ale pokračovalo to i za Bushe), což vedlo ke vzniku velké skupiny dlužníků, kteří nikdy hypotéku dost neměli. Dalším vlivem byla sekuritizace bankovních pohledávek (převod do cenných papírů), když si přečtete Greenspana, tak ten si pochvaluje, jak se podařilo rozložit rizika pěkně po celé zeměkouli (za Clintona i Bushe), dalším vlivem byl nástup Číny, který držel velmi dlouho nízkou inflaci a také úrokové sazby (díky poptávce po US bondech), nepochybně k tomu přispělo i chování některých bankovních domů hlavně pokud jde o jejich management. Tady je otázka vlivu způsobu odměňování vedoucích pracovníků v době, kdy je vlastnictví u akciových společností rozptýlené. Určitě jsem nenapsal všechny příčiny a vlivy, ale tyto se na situaci nepochybně podepsaly. Díky tomu širokému spektru také neexistuje jednotný názor stejně jako neexistuje jednotný názor na řešení.
19. 07. 2011 | 14:31

Sláma napsal(a):

Rumcajs jako obecní obveselovač zase nezklamal. Jako důkaz o tom, že krize byla jinak, než jak si západní svět myslí, předložil článek Milana Zeleného, ve kterém se autor opírá o takové "autority", jako je MF Dnes a Czech Business Weekly. A proč už ne rovnou o Blesk?
19. 07. 2011 | 14:32

Tenco napsal(a):

Xury
"...dalším vlivem byl nástup Číny, který držel velmi dlouho nízkou inflaci a také úrokové sazby (díky poptávce po US bondech).."

V jakém čase ? Časovém úseku ?
A co Island ? Také chudáci, kterým se dostalo možnosti šáhnout si na kreditní páku ?

Těch okolností je určitě více...ale tu, kterou vy uvádíte na místě posledním...ta je na místě prvním.
Protože relevantní ekonomové se shodnou minimálně v jedné věci - že se jedná o KRIZI DŮVĚRY...krizi důvěry ne v " nástup Číny", ne v " nebonitní klientelu hypotečních ústavů" ale v FINANČNÍ INSTITUCE, potažmo SYSTÉM.
19. 07. 2011 | 14:42

Sláma napsal(a):

To Xury:
Překvapujete mě, konečně seriózní diskuze (až na tu první větu, ta je jako od Steigerwalda). Svůj příspěvek jsem úmyslně trochu zjednodušil, protože jsem neočekával, že bych mohl být pochopen. Vaše argumentace se podobá článku Milana Zeleného, i když je o trochu serióznější a v některých bodech se shodneme, ačkoliv je vykládáme jinak.
Americký senát vydal o vzniku kriz tzv. Levin-Coburnovu zprávu, se kterou jste ve značném rozporu. Osobně věřím spíše oficiálním zprávám a renomovaným autorům, než vám.
Rád bych poukázal také na to, že pravicoví politici na Západě unisono zvýšili v reakci na krizi finanční regulaci a zvolili podporu spotřeby, např. v podobě "šrotovného". Vám se zdá Sárközi, Merkelová či Cameron málo pravicoví? To by vysvětlovalo mnohé ...
19. 07. 2011 | 14:48

neo napsal(a):

Sláma:

tady je pár odkazů otírajících se o poslední krizi.

http://en.wikipedia.org/wiki/Subprime_mortgage_crisis
http://en.wikipedia.org/wiki/Global_financial_crisis_of_2008%E2%80%932009

http://www.euroekonom.cz/analyzy-clanky.php?type=jz-usa-hypoteky

http://www.euroekonom.cz/analyzy-clanky.php?type=jz-usa-hypoteky2

http://www.euroekonom.cz/analyzy-clanky.php?type=jz-usa-hypoteky3

http://www.hypoindex.cz/clanky/rasova-diskriminace-a-hypotecni-krize/
19. 07. 2011 | 14:49

Sláma napsal(a):

To neo:
Články, které citujete, potvrzují moje tvrzení.
19. 07. 2011 | 14:59

Rumcajs napsal(a):

Slámo, já ti říkám, ať nepoužíváš nepodložené výrazy.

Zase ... západní svět si myslí... ty víš houby co si myslí. Ty možná víš, co si myslí pár levicových ekonomů. Určitě ne všichni. A nehrej tu komedii, že bys nemoh být pochopen...klidně zkus začít mluvit odborně, né jako ideolog Béda.

Né všechno, co dělá pravicový politik je pravicové - i oni dělají rádi populistický kroky. Šrotovné je rozhodně z balíčku levicových světlonošů.
19. 07. 2011 | 15:02

člověk napsal(a):

Z Analýzy příčin plýtvání veřejnými prostředky při zadávání veřejných zakázek a faktorů způsobujících rozpor zadávání veřejných zakázek s principy 3E (hospodárnost, účelnost a efektivnost) vyhotovené MMR ČR v roce 2010 vyplývá, že efektivita trhu veřejných zakázek v ČR je zatížena aktivním a pasivním plýtváním. Toto plýtvání tvoří přibližně 21 % z celkového ročního finančního objemu veřejných zakázek zadaných v ČR (tj. cca 134 mld. Kč v roce 2010). - Jde o citaci z materiálu MMR z června letošního roku.
Ve světle uvedené částky mě pouze napadá - Proč chce tato vláda navýšit DPH a zdražit správní poplatky? Vždyť by stačilo omezit korupci v oblasti veřejných zakázek. Ošetření ostatních sfér šedé ekonomiky, jako daňové úniky (včetně odpuštěných nedoplatků u velkých plátců), by nepochybně zajistilo přebytek v rozpočtu.
19. 07. 2011 | 15:03

Xury napsal(a):

Pro Slámu:
jednak pletete do sebe různé věci (co má společného šrotovné s příčinami finanční krize?) a jednak mám pocit, že o tom, kdo je renomovaný rozhodujete vy. To, že nějakou zprávu vydá US Senát ještě neznamená, že je to zjevená pravda. Nepochybuji, že ne vše popsali zcela pravdivě, konečně měli sami máslo na hlavě. O nových bankovních regulacích se toho hodně napsalo, ale méně realizovalo. Osobně moc na regulace nevěřím. Ponziho schéma je známé více než 100 let a přesto Madoff mohl podvádět dlouhá léta za neustálé kontroly regulatorních orgánů.
19. 07. 2011 | 15:05

Xury napsal(a):

Pro Slámu:
můžete napsat v čem se ty linky, které sem dal neo shodují s vašimi tvrzeními ohledně hyp. krize a taky by mne zajímalo, v čem nemám pravdu pokud jde o příčiny a vlivy. Děkuji.
19. 07. 2011 | 15:13

žena napsal(a):

Rumcajs
Slámovi píšete: "Tak řekni, v kolika zemích funguje progresivní daň ?
V Řecku, Portugalsku,Španělsku,Americe .... ? Tam mají sociální smír ? Tam se snad nemakačenkové a lumpenproletariát nebouří ? "

Můžete mi říct, v kolika zemích funguje rovná daň?
Můžete mi říct, když nechceme skončit jako Řecko, jako kdo chcete skončit? Kdo by nám tedy měl být vzorem? A mají tam rovnou nebo progresivní daň? A jak mají nastavenou DPH?
19. 07. 2011 | 15:14

neo napsal(a):

Sláma,

potvrzují především to, že velkou část viny nese politika "domu do každé rodiny" a zajišťování rizikových hypoték.
19. 07. 2011 | 15:16

Tenco napsal(a):

Xury
Maličká aktualita :

http://zpravy.kurzy.cz/274116-bank-of-america-vykazala-kvuli-vyporadani-s-investory-cistou-ztratu-9-1-miliardy-dolaru/

"...Tržby Bank of America se meziročně propadly o 54 procent na 13,5 miliardy dolarů kvůli odpisu 14 miliard dolarů na vypořádání.

Vypořádání s investory tak mělo na výsledky výrazný vliv. Bank of America ale už na konci června oznámila dohodu, v rámci které investorům vyplatí sérii jednorázových odškodnění.

Investoři chtěli po bance vysoudit zpětný odkup "špatných" hypotečních cenných papírů, které za hypoteční a následné finanční krize ztratily téměř všechnu hodnotu."

Maucta.
19. 07. 2011 | 15:17

neo napsal(a):

žena:

existuje mylný předpoklad, že nastavením parametrů určité země se dostaneme na úroveň oné země. Je to holý nesmysl. Každá země má specifické složení obyvatel, rozlohu, zdroje, trhy od finančních po pracovní... je toho dost.

Vyspělé severské země z vysokou životní úrovní mají třeba vysoké zdanění, ale neznamená to, že když takové zdanění zavedete v Česku nebo Slovensku, tak se dostanete na úroveň Švédska.. Ekonomiky jsou rozdílné a jednotná pravidla ničemu nepomohou.
19. 07. 2011 | 15:20

Rumcajs napsal(a):

žena:

Především to ukazuje, že zavedení nebo nezavedení progrese má naprosto nulovou vypovídací hodnotu. Čili ohánět se progresí, může jenom jouda.
19. 07. 2011 | 15:21

zdenekb napsal(a):

neo:

Zlatá slova. Nevyplývá z nich, že i předvolební strašení Řeckem (při všech těch odlišnostech) bylo účelové, falešné a prázdné?!?
19. 07. 2011 | 15:28

žena napsal(a):

Rumcajs

Prosím, odpovězte mi na otázky.

Progrese má tu vypovídací hodnotu, že vícepříjmové fyzické osoby odvedou do státní kasy více peněz.
Např. v Německu - Daň z příjmu fyzických osob je konstruována jako klouzavě progresivní daň (stejně jako v minulosti v ČR), sazby se pohybují od 14 % do 45 %.

Jinou věcí je, jak pak stát s vybranými penězi disponuje. Ale kde nic není, ani čert nebere.
19. 07. 2011 | 15:29

žena napsal(a):

neo

Souhlasím s tím, že každá země má svá specifika. To chápe asi každý. Ale nechceme-li skončit jako Řecko, měli bychom taky vědět, jako kdo chceme skončit. Co třeba Německo? A "opičit se". Určitě lepší než Czech šmejd.
19. 07. 2011 | 15:36

neo napsal(a):

žena:

právě jsem napsal důvody proč není dobré se opičit. Necheceme skončit ani jako Německo ani jako Řecko. Potřebujeme vlastní sytstém, který bude nejlépe odpovídat potřebám země. Nejsme bohatí jako švýcarsko, nejsme vyspělí jako severské země, nemáme kvalitu jako německo, ale zase nejsme jen montovna jako indové a číňani nebo nemáme ruch jako v řecku.

Zdenekb:

rozhodně máme do Řecka daleko asi stejně jako do té vyspělosti Norska, švédska... Nikdo taky nesliboval škrty podobné těm řeckým. Oni musí seškrtat pomalu celej českej rozpočet:)
19. 07. 2011 | 15:44

Tenco napsal(a):

žena
My ale nemůžeme skončit jako Řecko.
Po téměř 6 letech vlády "pravice" jsme na tom totiž velmi dobře.
Vše roste .
(hmm..i dluhy..ale to je jen takové malé nedopatření, které inženýr Kalousek za pomoci daňových poplatníků a zvýšené DPH jistě brzy napraví). :(((

A bude ještě lépe ("pravice" zřejmě bude vládnout ještě skoro tři roky) - říkal to i wb garden.
19. 07. 2011 | 15:44

Xury napsal(a):

Pro Tenca:
a co jste tím chtěl říct? (mám na mysli tu BoA).

Pro Tenca:
pokud jde o nárůst dluhů resp. deficit SR, tak doufám, že nejste tak naivní (velmi jemně řečeno), že byste si myslel, že za případné vlády ČSSD by rostly pomaleji?
19. 07. 2011 | 15:49

Rumcajs napsal(a):

žena:

Nevím o zemi, kde by progrese fungovala tak, jak to zdůvodňují levouni. Tedy jako jakýsi regulátor neřízeného průtoku či lék na zadluženost.

Progresivní daň je politikum. Makroekonomický vliv je nulový. 99% našich daní i jinde ve světě, má rovnou sazbu.

Navíc naše daň z příjmu má k rovné dani , vzhledem k odpočitatelným položkám hodně daleko.

Tudíž volání po progresy vidím jak nesmysl a ubohost levicové malosti a závisti.
19. 07. 2011 | 15:49

žena napsal(a):

neo
"...nemáme kvalitu jako německo..."

To má být argument, proč nepostupovat jako Německo? Vždyť už leta máme srovnatelné platy manažerů, nikoliv však řadových pracovníků, životní úroveň mají vyšší, ceny potravin nižší, kvalitu práce jsme SCHOPNI vytvářet srovnatelnou...
Proto mě štve, že jdeme naší českou cestou a neopičíme se ve všem.
Tenco
To jste mě uklidnil ;-)
19. 07. 2011 | 15:51

Xury napsal(a):

Pro ženu:
progresívní daň není nic jiného než daň ze závisti. Její výnos (zvláště pokud by postihovala jen ty "bohaté" jak je prezentována) je marginální. Navíc zpravidla nepostihuje nejbohatší vrstvy, ale spíše vyšší střední vrstvu - zaměstnance, OSVČ typu - lékaři, právníci, poradci a pod.
19. 07. 2011 | 15:55

Xury napsal(a):

Pro ženu:
prokristovybožírany, vy si vážně myslíte, že zavedením progresívní daně z PFO se budeme mít, jak v Německu?
19. 07. 2011 | 15:56

Rumcajs napsal(a):

žena:

Platy manažerů nejsou srovnané. To asi myslíš platy státních zaměstnanců.
Jink plat manažera v Siemensu v Čechách a v Německu je rovněž někde na 50%.

Taky naše výkonost je proti Němcům poloviční.
19. 07. 2011 | 15:56

Tenco napsal(a):

Xury
Co jsem chtěl říci ?
Že BAC přistoupil na dohodu. Vyhnul se tak četným soudním sporům s investory.
S INVESTORY - ne s černochy, kteří si nemohli dovolit hypotéku a přesto ji dostali.
Takže jaksi uznal své pochybení. Neb v kapitalismu se v tomto případě pravda potvrzuje penězi.

Netvařte se tak nechápavě.
Přečtěte si svůj elaborátek o příčinách krize a mou reakci na něj.
Pokud umíte sečíst jedna a jedna , tak nevím, co VY JSTE chtěl vlastně říci a hlavně - CO to tady furt dokola obhajujete.

Ohledně druhé otázky :
Blbosti může podsouvat jen blbec.
S prominutím.
Ale když už jsme to načali - tak jak to, že za vlád "Rozpočtově zodpovědných vlád" rostou takhle dluhy ? A jak to, že "pravice" toto řeší zvyšováním daní, poplatků...
To vám není přinejmenším divné ?
Že místo systémových změn a zefektivnění správy země jen rozesílají složenky ?
Tomu já neříkám vládnutí - to já nazývám parazitováním.
Oni totiž za tudle "dřinu" berou peníze.
Nevím nakolik vaše - že je vám to jakoby šumafuk, takový šlendrián, ale moje si umí vzít. Sakra umí.

Nazdar ! (" a co jste to chtěl říct...co vlastně jste to chtěl říct...co to je - co to máte na mysli....")
19. 07. 2011 | 16:02

Dash napsal(a):

To Rumcajs

jestli mě něco dokáže nadzdvihnout tak jsou to argumenty rozdílné produktivity práce u nás a v zahraničí

Pracoval jste vy někdy osobně v zahraničí? Máte osobní zkušenosti na základě kterých mužete porovnat jak se ve které zemi pracuje?
19. 07. 2011 | 16:02

Rumcajs napsal(a):

Dash:

Viděl jsi někdy HDP na hlavu Němce a Čecha ?
19. 07. 2011 | 16:04

žena napsal(a):

Xury
"progresívní daň není nic jiného než daň ze závisti"

V osmdesátých letech byla progrese zdanění až 90% - Iacocca se do tohoto pásma dostal díky svému vskutku vysokému platu u Forda (viz Lee Iacocca Vlastní životopis).

Že by v USA byli takoví závistivci?

Máte pravdu, že to nejvíc asi postihne vyšší střední vrstvu. Holt nejvyšší jsou vždy za vodou. Ale v Německu to jde a mají tam vyšší životní úroveň než u nás.
19. 07. 2011 | 16:04

Tenco napsal(a):

Xury napsal(a):
Pro ženu:
progresívní daň není nic jiného než daň ze závisti. Její výnos (zvláště pokud by postihovala jen ty "bohaté" jak je prezentována) je marginální. Navíc zpravidla nepostihuje nejbohatší vrstvy, ale spíše vyšší střední vrstvu - zaměstnance, OSVČ typu - lékaři, právníci, poradci a pod.
19. 07. 2011 | 15:55
----------------
Člověče - vy byste byl dobrá dvojka s jistým Yosifem K - ten má taky takové hlášky.
Jak to , že tedy fiskál USA začal strádat poté, co došlo k úpravě parametrů progresivních sazeb směrem dolů ? Jak to, že se v těchto dnech svádí boj v Kongresu USA via zvýšení progrese v souvislosti s navýšením limitu veřejného dluhu ? To tam asi nemají nic lepšího na práci, než se zabývat " závistí" a margináliema , že ?

Vás dvou je tady škoda - být Obamou , tak vyhodím jak Immelta tak Bernankeho a najmu si vás dva.
19. 07. 2011 | 16:06

žena napsal(a):

Xury
"prokristovybožírany, vy si vážně myslíte, že zavedením progresívní daně z PFO se budeme mít, jak v Německu?"

Ne, to si nemyslím. Chtěla bych kopírovat skladbu státních příjmů a výdajů. Vždyť přece vo tom to je.
19. 07. 2011 | 16:10

neo napsal(a):

žena:

jo je to dost podstatný. Na to, abychom byli na úrovni Německa tu máme málo Němců.

Německá kvalita je pověstná. Zlatý český ručičky už umí akorát přicmrndávat ve škodovce Volkswagenu.

apropos, kdo myslíte, že dělá ta nejkvalitnější auta?
19. 07. 2011 | 16:12

Sláma napsal(a):

Progresivní daň je normální a má ji celý vyspělý svět. Poprvé se uplatnila ve Velké Británii a mimo jiné vyjadřuje konzervativní politický názor, že bohatství zavazuje, resp. že bohatí lidé mají úměrným způsobem přispívat společnosti.
Tzv. rovnou daň (flat rate tax) mají jen země bývalého Sovětského bloku a Orientu, a to konkrétně: Bosna a Hercegovina, Bulharsko, Albánie, Česká republika, Estonsko, Gruzie, Maďarsko, Kyzachstán, Island (avšak s uplatněním řady výjimek), Irák, Kargyzstán, Lotyšsko, Litva, Makedonie (FYRM), Mongolsko, Černá Hora, Mauritius, Rumunsko, Rusko, Srbsko, Slovensko, Ukrajina, Přidněstří.
Kolují pověsti také o HongKongu, ale to je omyl, ten má naopak poměrně strmou progresi.
Takže si každý může udělat úsudek, do jaké vybranné společnosti nás Kalouskovy reformy zavedly.
19. 07. 2011 | 16:16

Jana napsal(a):

Státní rozpočet je prostřednictvím různých aktivit rozkrádán. DPH zvedají jen proto,aby měli co k rozkrádání.Pořád jen zvyšují příjmy,ale nijak neucpávají díry. Z toho přece logicky plyne, že tam ty díry prostřednictvím kterých se odlévají peníze do různých kmotrovských firem a politických stran,potřebují nechat. Vždyť by neměli z čeho žít. Je to prostě všechno banda kriminálních živlů,kteří po roce 89 zneužili naší naivity a lehké zmanipulovatelnosti. levicovou propagandu nahradila pseudopravicová a tak jak se většina lidí v naší zemi po roce 45 dala na cestu k světlým zítřkům /člověk se jim nediví, prožili 1.republiku a 2. světovou válku,tak chtěli prostě změnu systému/,dala se se zase většina lidí na cestu budování něčeho co nelze nazvat jinak než ještě větší bordel než byl před tím...... To co bylo před rokem 89 se nazývalo totalita. Nebyla svoboda slova. Slovo totiž tehdy mělo svou váhu. Dnes svobodu slova máme..... Ale slovo už nemá žádnou váhu.
19. 07. 2011 | 16:16

žena napsal(a):

neo

Podle toho, co jsem četla, tak Japonci dělají nejkvalitnější auta. I když myslím, že Toyota měla nějaké zádrhele. Nejsem znalá této věci :-)
Ale zajímavé je přečíst si ten Iacoccův životopis. Líčí tam i jak vytáhl ze dna Chryslera.
19. 07. 2011 | 16:17

Dash napsal(a):

Rumcajs:
Viděl jsi někdy HDP na hlavu Němce a Čecha ?

Na papír vám hodím cokoli i já. S čísly se dá žonglovat a interpretovat je ruznými zpusoby, jako třeba nekonečné dohady o statním dluhu a rozbory kdo ho zavinil či nezavinil...

Jinak z vaší odpovědi vyplývá že nepracoval...Možná byste měl, jsem si celkem jistá že byste pár svých názoru přehodnotil - jako i já
19. 07. 2011 | 16:19

Rumcajs napsal(a):

Sláma:

Kromě toho, že tu daň mají všude - máš ještě nějaký argument ?

Znovu se Tě zeptám:

Jakou daň a při jakých příjmech bys ji zavedl a kolik si z toho slibuješ?
19. 07. 2011 | 16:19

Xury napsal(a):

Pro Tenca:
upřímě ta debata ohledně příčin krize nebyla určena vám - zjevně přesáhla vaše duševní schopnosti. Ale abyste neřekl - nikde jsem nepsal, že chování bank bylo vždy a za všech okolností košer. Konečně to asi není nikdy, stejně jako u všech ostatních subjektů ať soukromých nebo státních příp. veřejných.
Pokud jde o růst dluhu a chování současné vlády. Osobně bych si představoval trochu větší důraz na zvýšení efektivity, i když si pokud jde o státní sféru nedělám iluze. Na druhé straně, nárůst deficitu v roce 2009 byl primárně způsoben výpadkem příjmů, kdy se řada firem dostala do ztráty, nemluvě o celkovém poklesu ekonomické aktivity, což se projevilo nárůstem nezaměstnanosti i poklesem inkasa ze spotřebních daní i DPH. Důsledky tohoto období se projevují i dnes, protože firmy mohou odepisovat ztráty několik let a předpokládám, že nikdo neví jaký je objem ztrát, který ještě bude odepsán. Racionalizace státní správy - mám na mysli ve smyslu poklesu nákladů naráží na další problém, a to je podíl mandatorních výdajů, který (včetně kvazimandatorních) se pohybuje kolem 80%, což dost omezuje možnosti vlády. To co se dá ocenit je, že se alespoň snaží dostat dluh pod kontrolu.
Jediný návrh ze strany ČSSD, který jsem zaznamenal bylo zvýšení DPPO pro vybranná odvětví: sítě, energetika, finance - tj ta, která nemohou "utéct" resp. si je vyberou od občanů.
19. 07. 2011 | 16:20

Tenco napsal(a):

Sláma
Již v aténské demokracii bylo zvykem, že bohatší si válečnou zbroj pořizovali za své, také financovali válečné lodě - triéry.
Byli to pak ale zhusta také jen oni, kterým se dostávalo poct a společenského uznání.
Až na výjimky.

Nevím proč tomu tak není v ČEZku, na Moravě a v Slezsku -....ale možná že Xury nám to sdělí. Jak se to má s tou závistí a CO je vlastně záviděno , jak se to má s tím autentickým uznáním a jak s tím zprofanovaným.
O čemž je pak vlastně i autentická loajalita vůči establishmentu, potažmo pocit, že daně, které platíme, se "vyplatí platit" . :)))
19. 07. 2011 | 16:22

Dash napsal(a):

Rumcajs napsal(a):

Sláma:

Kromě toho, že tu daň mají všude - máš ještě nějaký argument ?

============
A já se znovu zeptám - máte nějaký argument proč progresivní daň nezavést?
19. 07. 2011 | 16:23

Rumcajs napsal(a):

Dash:

Je vcelku jedno, jak je kdo spocený.
HDP Němce na hlavu je o 40 větší, než náš. To zhruba odpovídá i příjmům.

Čísla neokecáš.
19. 07. 2011 | 16:26

Rumcajs napsal(a):

Dash:

A pro ?
19. 07. 2011 | 16:27

Xury napsal(a):

Pro Slámu:
V Hong Kongu je maximální sazba daně 17%, u nás je 15%. Myslím, že se s hongkongskou progresí dokážu smířit.
19. 07. 2011 | 16:30

Tenco napsal(a):

Xury
Nechci ( a ni to nejde - neb nelze se dotknout něčeho, co lze spatřiti pouze pod mikroskopem) se nějak dotknout vašich duševních schopností, ale myslím si, že já, na rozdíl od vás, jsem dodal zcela konkrétní argument - kdy Bank Of America (ale nejen ona) UZNALA, že se dopustila chyb(respektive podvodného chování vzhledem k investorům - klientům....což ne že není "zcela košer" - ono to je proti zásadám efektivního fungování trhů !!!) k a to v řádech, které jsou (po DOHODĚ) v desátkách miliard USD.
Takže to jen jako reakce na váš zmatečný výpad, o kterém se vaše "duševní schopnost" domnívá, že je produktem kognitivního pojímání reality a však je jen produktem zjitřených afektů.

ČSSD není u vlády. Je za vládnutí neplatíme.
Na rozdíl od těch, kteří se kasají už leta , že jsou výkvětem "zodpovědných hospodářů" a přitom plodí dluhy, korupci, nesváry a nedůvěru.
O těch je řeč.
O psychopatech, zlodějích, alkoholicích a narkomanech.
Dosadit lze dle libosti - pole je široké.

Howgh. (a trénujte svou " duševní schopnost" - o mou se nestarejte).
19. 07. 2011 | 16:31

Rumcajs napsal(a):

Xury:

Pokud můžu hodnotit odvětví stroj. průmyslu dle našeho záběru - vidím odpis ztrát tak ještě příští rok. Málokdo prošel krizí v zisku.
Že bude výběr daní poznamenán i po skončení krize, je jasné snad každému, kromě Tenca a podobných duševních gigantů, jejichž rozhled končí u knedla zela vepřa.
19. 07. 2011 | 16:33

Sláma napsal(a):

Znovu bych rád shrnul příčiny finační krize. Příčinou bylo nezodpovědné chování finančních institucí, které vydávaly velké množství riskantních půjček, zejména na bydlení. V okamžiku, kdy vzrostla cena potravin a pohonných hmot přestala mít řada dlužníků schopnost půjčky splácet. Následovaly potíže a dokonce bankroty finančních institucí, které se přelily z Ameriky do celého světa. Krize důvěry ve finanční instituce a finanční potíže se projevily v poklese poptávky po celém světě. To byl i důvod našich potížích. Nás se finanční krize přímo téměř nedotkla, ale potíže nám dělal pokles spotřeby na trzích, kam vyvážíme zboží, tedy předvším na Západě. Proti krizi bojovaly západní vlády tím, že uměle podněcovaly poptávku. Jedním z hlavních nástrojů bylo tzv. šrotovné, protože automobilový průmysl má na Západě klíčovou pozici.
Dalšími opatřeními je zvýšení regulace finančních institucí, která se na Západě už zavedla nebo se bude zavádět.
V diskutovaném článku Milan Zelený svoluje příčiny krize dokonce až na F.D.Roosevelta, který zemřel před 66 lety, ale každý snad pochopí, že to je přitažené za vlasy.
Samozřejmě skutečné příčiny jsou mnohem modernějšího rázu, především omezení regulace finančních institucí, ke kterému došlo za prezidenta Reagana, velké schodky veřejných rozpočtů za mladého Bushe a jeho neschopnost čelit krizi.
Americká vyšetřovací komise v lednu letošního roku konstatovala: " the crisis was avoidable and was caused by: Widespread failures in financial regulation, including the Federal Reserve’s failure to stem the tide of toxic mortgages; Dramatic breakdowns in corporate governance including too many financial firms acting recklessly and taking on too much risk; An explosive mix of excessive borrowing and risk by households and Wall Street that put the financial system on a collision course with crisis; Key policy makers ill prepared for the crisis, lacking a full understanding of the financial system they oversaw; and systemic breaches in accountability and ethics at all levels."
19. 07. 2011 | 16:33

Tenco napsal(a):

Rumcajs
Ty nemůžeš nic hodnotit.
Pokud totiž dodáváš hlavně firmám, které získávajé veřejné zakázky díky úplatkům - tak máš s volným trhem a konkurencí pramálo společného.
Ty můžeš jen opilecky žvanit - ale žere ti už jen JC, SuP a podobní formáti.

Příště si svou uslintanou hubu otři o ně, ano ?
Dík.

Sláma
http://dokumentarni.tv/penize-ekonomika/financni-krize-inside-job
19. 07. 2011 | 16:40

Dash napsal(a):

Rumcajs:

Duvody pro se zabývá mnoho blogu a diskusí a mnohých jste se i vy zučastnil takže se neopakujme...

Mě jen zajímá jestli máte nějaký argument pro zachování rovné daně. Jestli nemáte - dobrá, taky odpoveď
19. 07. 2011 | 16:41

Xury napsal(a):

Pro Tenca:
o vaše duševní schopnosti se nestarám - není o co.Přečtěte si ještě jednou naši diskuzi se Slámou. I když pokud věříte tomu, že krizi způsobily lži některých amerických bank ohledně derivátů, tak je to asi zbytečné.
Jinak se pletete, že ČSSD neplatíte za vládnutí. Ti tu vládnou na všech krajích a ve všech velkých městech. Takže je samozřejmě platíte. Navíc já nehodnotím jen okamžitý výkon této vlády, ale musím uvažovat i o alternativách a ty mi v tuto chvíli nepřipadají lepší.
19. 07. 2011 | 16:42

Rumcajs napsal(a):

Sláma:

Co je ? Ty neumíš odpovědět na dotaz ? To, co si nemůžeš vyguglovat, to nevíš ?

Tak další dotaz.

Opis:
V okamžiku, kdy vzrostla cena potravin a pohonných hmot přestala mít řada dlužníků schopnost půjčky splácet.
****
Můžeš dát odkaz na nárust cen potravin v USA 2005-2007 ? Kolik to dělá z jejich spotřebního koše ? A jak je možné, že ty splátky byly nastaveny tak, že i při nepatrném navýšení cen PHM desetitísíce Američanů přestalo mít schopnost spácet půjčku?

....

A nebo víš co ? Vyprdni se na to. V téhle šaškárně co tu předvádíš asi nemá smysl pokračovat.
19. 07. 2011 | 16:42

Rumcajs napsal(a):

Dash:

Já mám:

-Větší motivace k většímu výkonu
-Více spravedlivá
-Méně nutí lidi přenášet zisky jinam

ale od Tebe jsem žádný argument neslyšel.
19. 07. 2011 | 16:44

neo napsal(a):

ženo:

Němci.

Audi, Mercedes, BMW.
19. 07. 2011 | 16:44

neo napsal(a):

Sláma:

správně :
Příčinou bylo nezodpovědné chování finančních institucí, které vydávaly velké množství riskantních půjček, zejména na bydlení.

ALE:
Proč vydávaly riskantní půjčky? Protože jim vláda slíbila, že to zatahne, když se to podělá. Tím podpořila vznik riskantních půjček a nese tak nemalou vinu na vzniku krize.
19. 07. 2011 | 16:47

Dash napsal(a):

Rumcajs napsal(a):

Dash:

Je vcelku jedno, jak je kdo spocený.
HDP Němce na hlavu je o 40 větší, než náš. To zhruba odpovídá i příjmům.

Čísla neokecáš
====================
No, ono to o tom zpocení se je taky

Další otázkou je samozřejmě otázka investic, které by produktivitu mohly zvýšit, ale to zase až tak moc není o těch potících se pracujících ale o tom kolik zpátky do firmy investuji majitelé
19. 07. 2011 | 16:48

Sláma napsal(a):

Xury napsal: "V Hong Kongu je maximální sazba daně 17%, u nás je 15%. Myslím, že se s hongkongskou progresí dokážu smířit.!
Takže už Vás chápu. Vy prostě daně platit nechcete, takže jste tak trochu asociál.
V Hong Kongu jsou malé daně prostě proto, že profituje na své strategické poloze a dějinným souvislostem, které mu nahrávaly a vytvořily z něj prostředníka obchodu mezi Dálným Východem a Západem. Česká republika prostě to štěstí nemá, my se musíme spolehnout hlavně na vlastní práci.
Všem je asi jasné, že jsou země, které vydělávají na ostatních, ať již to jsou daňové ráje na různých ostrovech či strategické obchodní křižovatky, jako je Hong Kong, Singapur, atd. Ty si mohou dovolit malé daně, protože i ty malé daně jim stačí na všechny jejich potřeby.
U nás je ale řešení podobné. Pokud by vláda místo útlumu hospodářství raději podporovala hospodářský růst, projevilo by se to blahodárně na rozpočtu, protože by se mohl radikálně zvýšit daňový výnos. Ostatně, tak tomu do značné míry dosud bylo. Teprve v posledních letech se příjmy zastavily, v neposlední řadě i následkem politiky pravicových vlád. Každý si může udělat úsudek sám. Skutečné příjmy státního rozpočtu:
2003 - 699 mld. Kč
2004 - 769 mld. Kč
2005 - 866 mld. Kč
2006 - 923 mld. Kč
2007 - 1025 mld. Kč
2008 - 1065 mld. Kč
2009 - 975 mld. Kč
2010 - 1000 mld. Kč

Takže Kalousek by se měl především ptát, proč už příjmy nerostou tak, jak rostly doposud, jestli něco nepodělal?
19. 07. 2011 | 16:50

Xury napsal(a):

Pro Slámu:
nějak mi to zdůvodnění (hon finančních institucí za ziskem poskytováním špatných půjček) nesedí s tím, že Freddie Mac a Fannie Mae měly tak vysoký podíl špatných úvěrů poskytnutých nízkopříjmovým skupinám. A ten Bushův vliv je také složitější, protože když chtěl zpřísnit regulaci obou FF, tak mu v tom demokrati zabránili, aby nedošlo k omezení poskytování úvěrů nízkopříjmovým.
Tím netvrdím, že FF způsobily krizi, jen si myslím, že je vidět, že to není tak jednoduché, jak se to prezentuje.
19. 07. 2011 | 16:55

Sláma napsal(a):

Neo:
Tak jsme se zase trochu posunuli v debatě. Nevím o tom, že by americká vláda někdy dala vládní záruky za toxické půjčky. A moc bych se tomu divil.
Je pravda, že americká centrální banka nese na vzniku krize nemalou vinu, ale Fed je do značné míry nezávislou institucí, podobně jako ČNB.
19. 07. 2011 | 16:55

zdenekb napsal(a):

neo:

S těmi "čínskými a indickými montovnami" bych byl opatrný. Ještě možná budeme rádi, když nás v jejich montovnách, přemístěných za lacinou pracovní silou do středu Evropy, zaměstnají... případně můžeme dělat stánkaře pro bohaté a vzdělané vietnamské majitele. Pracují na sobě dost tvrdě.
19. 07. 2011 | 16:57

Dash napsal(a):

Rumcajs napsal(a):

Dash:

Já mám:

-Větší motivace k většímu výkonu = k vetšímu výkonu koho? Zaměstnancu, kteří dělají za podpruměrny či minimální mzdu a mají největší podíl na objemu vybraných daní?

-Více spravedlivá - no jestli vidíte jako spravedlivé to že při stropu sociálního pojištění (také forma daně) dochází k tomu, že vysokopřijmoví občané fakticky odvádí procentuálně méně, tak už nemám argument
-Méně nutí lidi přenášet zisky jinam - tak tady jsem uplně vedle, přenášet zisky kam jinam? Rozumný podnikatel zisky investuje zpátky do firmy - třeba i proto aby se vyhnul placení daní. Tím mimo jiné muže zvýšit produktivitu práce....
19. 07. 2011 | 16:58

Xury napsal(a):

Pro Slámu:
nevím proč bych měl platit řekněme polovinu ze svého příjmu jen proto, že si na tom chce někdo budovat svou politickou kariéru.
Upřímě řečeno jsem vás považoval sice z oponenta nicméně na určité duševní úrovni. Ovšem tou poslední tabulkou jste klesl na úroveň přinejmenším IV cenové skupiny. Argumentovat poklesem příjmů v roce 2009, kdy naplno propukla krize jako důkazem špatné politiky, mi připadá naprosto neuvěřitelné. Schválně v které zemi v Evropě rostly mezi léty 2007 - 2009 neustále příjmy SR. Pokud nějakou takovou najdete, pak můžete něco tvrdit ohledně Kalouskových kvalit (myslím tím jako ministra financí, jinak si o něm nic dobrého nemyslím).
19. 07. 2011 | 17:01

Xury napsal(a):

Pro dashe:
že vám do toho s Rumcajsem vstupuji, ale "podnikatel zisky investuje zpátky do firmy - třeba i proto aby se vyhnul placení daní" - četl jste někdy zákon o účetnictví?
19. 07. 2011 | 17:03

Sláma napsal(a):

Některé kroky Kalouska jsou na mokrý ručník. Celou dobu se tady vede diskuse o tom, že ve zdravotnictví chybí peníze a najednou Kalousek příjde a řekne: "Já si ze zdravotnictví beru 10 mld. v podobě vyšší sazby DPH za léky a zdravotní pomůcky a vy, vážení pacienti, si to zaplaťte v podobě vyšší spoluúčasti".
19. 07. 2011 | 17:03

Sláma napsal(a):

To Xury:
Část propadu v roce 2009 jistě padá na vrub krize, část pak na vrub samotného Kalouska. Ale kdyby příjmy státního rozpočtu začaly růst takovým tempem, jako v polovině minulého desetiletí, byli bychom v diskuzi o státním rozpočtu někde úplně jinde.
Zatím jsme viděli, že zvýšení spotřební daně na pohonné hmoty vedlo k poklesu výběru o 8 mld. Přitom na seškrtání platů zaměstanců o 10-15% (tedy téměř na stejné úrovni, jako v Řecku plně zasaženém krizí) mu přineslo, pokud vím, jen 3,5 mld.
19. 07. 2011 | 17:08

hoven napsal(a):

oranžový senát nevydal ke stíhání senátora za čssd lajtocha podezřelého z rozsáhlé korupce, rozkrádaček a podvodech při státních zakázkách. já jsem vždycky říkal, že čssd bude bojovat proti korupci líp, než tahle vláda. udělají to jako komunisti. zakáží o korupci psát. co oko nevidí, srdce netrápí.
19. 07. 2011 | 17:56

Xury napsal(a):

Pro Slámu:
jak propad příjmů v roce 2009 padá na Kalouska? A v jaké míře a proč?
19. 07. 2011 | 18:02

Ládik!!! napsal(a):

Lajtoch, Lachnit... to by jich bylo podle abecedy. Paroubek o takových tvrdil, že jsou "mimořádně znalí".
19. 07. 2011 | 18:04

Rumcajs napsal(a):

dash:

Ty si pleteš daň práv.osob a fyzických.o. Navíc s těmi re-zisky jsi mě pobavila. Copak ty nevíš, že řada firem v době krize šla ke dnu, právě proto že hodně investovala ? Sám jsem v garáži oprašoval investice za milióny a žral trávu.

Strop na sociálním je v celé Evropě. Tahle tradice se momentálně nehoíd do krámu ?
19. 07. 2011 | 18:23

Rumcajs napsal(a):

Sláma:

Tě podezřívám, že jsi Béda. Přece není možný, aby se po Zemi pohybovali dva naprosto totožný tydýti . Zdravotnicvtí se hradí ze státního rozpočtu, ne ? Do SR plnyne i výběr DPH .

Tak co je špatné na zdanění zdravotnických služeb ?
19. 07. 2011 | 18:29

vlado napsal(a):

Minulý systém 40let řízený ideologií a sociálním inženýrstvím neznal nezaměstnanost.Znal nízké mzdy a malé rozdíly v nich.Chtěl se o všechny starat na úkor svobody. Národ dostal svobodu ale ti, kteří od té doby stát řídí a je jedno zda vlády pod vedením ODS či ČSSD tak ten stát připravili o veškeré výrobní prostředky v hodnotě 2 bilionů a ještě stát zadlužili ve výši 1,4 bilionu. Optimismus na bodě nula. A volná ruka trhu problémy kapitalismu nevyřeší. A tolik nám o její všemohocím vlivu přesvědčovali celých 20 let. Na jejich víru jsem nikdy nepřistoupil. Jsme však v menšině.
Jsem ale rád, že nickové nejsou lhostejní a snaží se našim politikům všemožně poradit.
19. 07. 2011 | 18:36

Xury napsal(a):

Pro vlada:
socialismus už vůbec ne. A jen tak mimochodem socialismus nepadl kvůli svobodě, ale protože ekonomicky neobstál.
19. 07. 2011 | 19:06

Rumcajs napsal(a):

vlado:

Když jsme za totáče nadávali na socialismus, tak děda komunista všechny diskuze utnul tím že řekl. "A máš co jíst ?".

Máš co jíst Vlado ?
19. 07. 2011 | 19:43

Al Jouda napsal(a):

To Rumcajs :
A co byste řekl na nápad, uzákonit paušální roční daň pro OSVČ (např, ve výši 80 tis. Kč) Za současného stavu většina těchto "podnikatelů" neplatí nic. Po tomto opatření by buď zaplatil a nebo pověsil řemeslo na hřebík!
19. 07. 2011 | 20:42

Medikolog napsal(a):

Výrobci toaletního papíru, papírových ubrousků a utěrek by měli u evropských soudů žalovat ČR v případě nižší DPH na tisk (než na jejich výrobky) pro neoprávněné zvýhodnění konkurence.
19. 07. 2011 | 21:38

Rumcajs napsal(a):

Al Jouda:

No jistě. A ještě bych všem nezaměstnaným rozdal povinně živnosťáky, aby těch platících bylo víc.

Ty Joudo, ty nejsi úplně blbej !
19. 07. 2011 | 21:44

Béda napsal(a):

p. Svoboda,

máte naprostou pravdu. Při vhodné příležitosti jsem chtěl poukázat na korupční charakter Kalouskových návrhů. Obzvlášť těch v oblasti médií. Vpočítavý grázlík se ve vrchním účetním opět nezapřel. Zajímalo by mne, jak chce věcně a logicky odůvodnit rozhodnutí, proč mají mít zrovna tiskoviny (Murdochů, Bakalů a pod.) přednost třeba před plínkama, dětskýma potřebama a pod.?

V podstatě k vámi napsanému dodám jenom otázky:
Již neplatí Kalouskovo, že DPH bude výhradně užita pro kámoše finančníky ve prospěch jejich penzijních fondů? Najednou je DPH určena taky k pokrytí geniálních rozpočtových výpadků způsobených podseknutím příjmové strany rozpočtu?

Již neplatí klišé všech pravičíáků a liberálů, že pravicová vláda daně nezvyšuje?
19. 07. 2011 | 21:57

tata napsal(a):

Rumcajs napsal(a):
Slámo, ty jak začneš nějakým tvrzením ... že ve světě je známo ... tak je hned jasný, že ty víš o problému kulový.

Tak řekni, v kolika zemích funguje progresivní daň ?
V Řecku, Portugalsku,Španělsku,Americe .... ? Tam mají sociální smír ? Tam se snad nemakačenkové a lumpenproletariát nebouří ?
19. 07. 2011 | 14:22
Sláma napsal(a):
Progresivní daň je normální a má ji celý vyspělý svět. Poprvé se uplatnila ve Velké Británii a mimo jiné vyjadřuje konzervativní politický názor, že bohatství zavazuje, resp. že bohatí lidé mají úměrným způsobem přispívat společnosti.

Rumcajs napsal(a):
Sláma:

Kromě toho, že tu daň mají všude - máš ještě nějaký argument ?
........

oni jsou hlava pane RUMCAJS,ŠKODA ŽE SI NEPAMATUJOU CO PIŠOU VYŠ
......


a hergot když se něco nehodí není to pravicové

Rumcajs napsal(a):
Slámo, já ti říkám, ať nepoužíváš nepodložené výrazy.

Zase ... západní svět si myslí... ty víš houby co si myslí. Ty možná víš, co si myslí pár levicových ekonomů. Určitě ne všichni. A nehrej tu komedii, že bys nemoh být pochopen...klidně zkus začít mluvit odborně, né jako ideolog Béda.

Né všechno, co dělá pravicový politik je pravicové - i oni dělají rádi populistický kroky. Šrotovné je rozhodně z balíčku levicových světlonošů.
19. 07. 2011 | 22:29

Béda napsal(a):

tata,

váš souhrn dialogu loupežníka se Slámou postrádá
státy s rovnou daní, které zveřejnil p. Sláma na loupežníkovo přání v 16:16.
19. 07. 2011 | 22:34

Čejka napsal(a):

P. Svobodo, děkuji za Váš příspěvek ke zvýšení daně!!
19. 07. 2011 | 23:13

tata napsal(a):

PANE Beda

co sem chtěl řic sem řekl,co stoho vypliva je jasny je zbytečné to vic plevelit,ono už je lepší jen čist,kčemu diskuze se slepym a hluchym?nebo lhařem a demagogem.
ono to holt čas ukaže,sem jen zvědav co bude za argumenty za rok,dva,sem jen zvědav na konečny učet tohoto roku,byl bych rad aby ten slepy sem byl ja,tak nak už mi to nebaví,ted posledni dobou už jedou novou mantru ona tady vlastně nevladne pravice,podle některych ani nikde,nakonec až se padne na hubu nas začnou přesvedčovat že to jsou převlečeny levičaci.
19. 07. 2011 | 23:16

Ajo napsal(a):

Druhak říkají jen respicienti služby v klecovém lůžku.
19. 07. 2011 | 23:37

Ane napsal(a):

Použít druhak a zadruhé ve dvou odstavcích za sebou muže jen osoba samodruhá.
19. 07. 2011 | 23:38

Jain napsal(a):

Noviny bych si v téhle zemi nekoupil, ani kdybych si neměl čím vytřít rektum.
19. 07. 2011 | 23:44

Béda napsal(a):

tata,

ano. V podstatě je možné, že loupežníci časem dospějí k závěru, že bratr kmotr Kalousek, spící recyklát Schwarzenberg, expředseda svazu podnikatelů Drábek a spol. jsou vlastně skrytí levičáci.

Souhlasím s váma taky v tom, že příští a přespříští rok se ve zdejším absurdistánu budou dít věci. Nemyslím tím pouze mediální telemarketing uspokojené kliky mediálních magnátů a pokusy o svádění viny za totální průšvih všude možně jenom ne na viníky...!

PS: k vašemu dialogu s jarporem: Pochopil jsem to tak, že jste se snažil slepému objasnit, že stále víc lidí díky daňovému kutilství geniálního chemika padá do dluhů, stále více lidí se blíží dluhové pasti, stále více lidí se propadá z tzv. střední vrstvy mezí nízko příjmové. Jak to tak sleduji, časem nebude na opravy silnic ani fasád státních budov, náměstí, na rozšiřování silniční a železniční sítě ... - všechno půjde na úroky a dluhy - a stejně to bude málo. Nebude na policii ani na úředníky. A zářivé pozlátko se začne měnit v bezvýraznou šeď. Jestli to bude pokračovat podle Kalouska (nuance a širší souvislosti skvěle objasnil loupežníkovi Sláma) u naprosté většiny lidí nebude na cizokrajné dovolené, nebude na nákupy aut - ani ojetých, nebude na nákupy zbytností, dokonce nebude ani na potřebnou léčbu, platby školného na lepších školách.

Pak si lidi opět začnou klást otázku: co jsme si to vlastně vycinkali?
19. 07. 2011 | 23:45

Hugo napsal(a):

Béda
Již v průběhu listopadu 1989 jsem si uvědomil, že nechci patřit k cinkačům. Bylo to rozhodnutí diktované vkusem.
Že nechci patřit k (pro)střední třídě je mi jasné až dneska.
Kalousek mi svou arogancí vpodstatě imponuje.
Karl von Schwarzenberg je milý, kultivovaný starý rozumbrada, který sebere na co přijde.
Levičáci jsou vždycky o dvě třídy níž. Co dělají je upocené, upachtěné a neupřímné.
Přesto, z již zmíněných důvodů vkusu, nemůžu s vlky výt.
Hasta siempre, comandante...
20. 07. 2011 | 00:01

tata napsal(a):

pane Beda

VŽDYT TO ZNATE,ONO VUBEC NEŠLO O NĚJ,ja snim nekomunikuji,jenže když převracel moje napsane s jinym,ale ma kromě vlka,i Pavluv reflex na mě,NO A znate jak překrucuje,jenže občas straci nervy a zrovna tam prokazatelně lhal,nejsměšnější bylo když mi vyvracel muj argument ,argumentem co potvrzoval moje psane,jenže to začal tahat i jinam ,jak vidite nepřestalo ho to bavit.ALE ONO JE ASI NEJLEPŠI DĚLAT ŽE NENÍ,on ma hroší kuže a mě to nebavi se mazat špinou.

NO TEN TREND JE OPRAVDU DĚSIVY,zatim přece jen lidi doživaj s reserf,tak nak bych řekl že tech par procent bude vždy je to ta vrstva co se ji ten styl bezdomovectvi i libí,jenže čim dal vic na te hraně bude balancovat,vic a vic lidí ono je jasne že když podle udaju je kolem 70 procent lidí min jak pruměrny plat,ted ještě se zhoršuje celkova situace ekonomika všude,nebude možno už rezervu vytvařet a tim padem jakykoliv nečekany problem muže byt katasrofa,stačí třeba blbost 30 poplatek,opomenout.....mě se to třeba stalo po těžkem urazu mě odvažel vrtulnik a měl sem rest 30 korun za prvni ošetření že sem u sebe neměl penize v monterkach,pak sem zapomněl,naštěstí sem si vzpomněl po 2 měsicich,bylo to o fous a mohl sem zato zaplatit 17000......je to nehoraznost,navic jak sem viděl muže to byt i jejich bordel že maj chybu........ot te doby požaduji vždy doklad......ale třeba pro tyto lidi je takova častka likvidujicí
20. 07. 2011 | 00:23

dedek napsal(a):

Bože jak může někdo ještě reagovat na Ruma a hovena to nechápu. Ztrácet s nimi čas při jejich " vzdělanosti a rozhledu je opravdu ztrátou času a sil. Vždy jedou jen jako naučený kolovrátek. Řekl bych že je to jedna osoba a nejen oni dva. Stačí se podívat na myšlenky, slovosled a jejich zdůvodňování. Jediné co znají je křišťálový Standa. Lidi už na ně kašlete!! Opravdu za to nestojí, diskutujme spolu ale na ně nereagujme, přestože jejich příspěvky budou stále více přoblblejší a agresívnější.
20. 07. 2011 | 07:17

žena napsal(a):

dedek

Myslím, že diskuze je svobodná výměna názorů. O jednotlivých diskutujících máme asi každý svůj názor. A kdo častěji čte blogy na Aktuálně, taky ví, co od koho čekat.

Mě zaráží, že jsem se od odpůrců progresivního zdanění nedozvěděla, kdo je pro ně vzorem. Stále se jen dozvídáme, že nechceme být jako Řecko. Ale jako kdo chceme být? To snad není tak těžké na to odpovědět.

Jedná se přece o SKLADBU STÁTNÍCH PŘÍJMŮ A VÝDAJŮ. Nic nám nebrání to od někoho úspěšného okopírovat.

Levici se připisuje jako vzor Švédsko. Proč ne?
Jinou možností snad přijatelnou pro pravici je Německo. Tam to s daněmi vypadá následovně
http://www.exportdosrn.cz/article/typy-dan%C3%AD-v-n%C4%9Bmecku?gclid=CPb-yo2ej6oCFY8o3wodM2gfyg

Já osobně bych brala i Kanadu. Ale v každém případě bych chtěla od vládních činitelů slyšet, kdo je pro ně vzorem. Tedy jakou cestou budeme kráčet.
20. 07. 2011 | 08:11

Rumcajs napsal(a):

dedek:

Na tobě se mi líbí dědku, že ač máš inteligenci leklého vorvoně, máš víru ve vlastní schopnosti diskutovat odborně. Přitom jsem nezaregistroval jediný tvůj příspěvek k věci.
20. 07. 2011 | 08:23

jarpor napsal(a):

tata

"ja snim nekomunikuji,jenže když převracel moje napsane s jinym,ale ma kromě vlka,i Pavluv reflex na mě,NO A znate jak překrucuje,jenže občas straci nervy a zrovna tam prokazatelně lhal,nejsměšnější bylo když mi vyvracel muj argument ,argumentem co potvrzoval moje psane,jenže to začal tahat i jinam ,jak vidite nepřestalo ho to bavit.ALE ONO JE ASI NEJLEPŠI DĚLAT ŽE NENÍ,on ma hroší kuže a mě to nebavi se mazat špinou."

Co mne skutečně překvapuje je, pane tata, jak dlouho Vás bude držet to, že dokážete lhát sám sobě.

A tím dalším, co píšete... o děsivém trendu, balancování na hraně... průměrných mzdách - kdo na ně dosáhne... katastrofách...
připomínáte nikoliv sebevědomého chlapa, nýbrž starou, na vše naříkající, plačící indiánskou stařenu.
A ten bonbónek s poplatkem 30,- Kč při záchraně života vrtulníkem ten se Vám skutečně povedl. Naprosto vypovídající... jak píšete... likvidační.
Ano, likvidační pro rozumnou, smysluplnou debatu s nickem tata.

"ono to holt čas ukaže,sem jen zvědav co bude za argumenty za rok,dva,sem jen zvědav na konečny učet tohoto roku,byl bych rad aby ten slepy sem byl ja,..."

Soudím, že na slepotu nemůsíte čekat. Bohužel, Vy už slepý jste. A nenávist s jakou se snažíte svou slepotou zašlapat jakýkoliv jiný názor... to se také hned tak nevidí
Je mi Vás líto...

Nevím, zda je vhodné zakončit moji repliku mým způsobem - tedy pozdravením, v tento čas - hezký den.
Udělám vyjímku : mějte se... a hodně zdraví..
20. 07. 2011 | 08:29

Rumcajs napsal(a):

žena:

Tyhle levičácký výkřiky do tmy mě fascinují. Ač nemáte nejmenší tušení, kolik ta progrese přinese, jste zásadně pro, protože to tak mají jinde.

Jste proti stropům na sociálním, ale tam vám už nevadí, že to mají jinde.
Taktéž veškeré změny v důchodech jsou dělány dle švédského modelu - to už vám argument, že to tak mají jinde, taky nesedí.

Zkrátka jste parta komediantů.

P.S.

Třeba Slovensko má rovnou daň už od dob Dzurindy.
20. 07. 2011 | 08:30

žena napsal(a):

Rumcajs

Snažím se stále mluvit k věci - tedy ke skladbě státních příjmů a výdajů. Jsme na blogu Korupce rozpočtem. Opakuju - ke skladbě, tedy ne k absolutní částce.

Podle mě je třeba mít cíl cesty. Tedy chci znát, kdo je pro nás vzorem.

Co se týká Slovenska, škoda, že jsme si je nevzali za vzor hned v počátku. To bychom neměli Senát.

A jen pro Vaši informaci - považuju se za střed, zvažovala jsem jít volit VV, ale naštěstí jsem si to rozmyslela.
20. 07. 2011 | 08:41

Rumcajs napsal(a):

Tuhle jsem seděl v hospodě s dvěma celníkama.

Nářky - maso už není maso, mlíko už není mlíko... nikomu se nechce platit daně, Kalousek je svině...... celej tata.

Přitom oba mají nově postavený vyšperkovaný vilky.

Já bych téhle bandě přál zase bolševiky. Ale beze mě a mých dětí.
20. 07. 2011 | 08:43

Rumcajs napsal(a):

žena:

Skladbu výdajů máme dost podobnou jako jinde. Včem si myslíž, že je jiná ?
20. 07. 2011 | 08:45

žena napsal(a):

Rumcajs

Dost podobnou...
Lišíme se např.: v Německu je snížená DPH 7% a základní 19%.
Daň z příjmu fyzických osob je konstruována jako klouzavě progresivní daň (stejně jako v minulosti v ČR), sazby se pohybují od 14 % do 45 %.
(O daních v Německu jsem sem dala odkaz.)
20. 07. 2011 | 08:52

Rumcajs napsal(a):

žena:

Moment, ty jsi mluvila o skladbě výdajů.

P.S.

Mě dvojí sazba DPH přijde jako pitomost. Je to zase jenom politikum. Rovněž různá pásma daně z příjmu.

Máš jiný důvod pro tyto daně, než že je mají v Německu ?
20. 07. 2011 | 09:32

Xury napsal(a):

Pro ženu:
nemůžu se zbavit pocitu, že progresívní SAZBA daně z příjmů fyz. osob je pro vás fetiš. V současnosti svobodný bezdětný člověk, který má příjem 15000 Kč zaplatí téměř třicetkrát méně než tatáž osoba, která bere desetkrát více. Čili zdanění v tomto případě roste 3x rychleji než příjem, což je fakticky totéž co progrese.
20. 07. 2011 | 09:33

žena napsal(a):

Rumcajs, Xury

Když se vydám na cestu, chci mít cíl své cesty (a to dokonce i když jdu se psem).

Posuzuju, jak se kde žije. A podle toho si vybírám vzor, tedy cíl. Já bych brala Kanadu, Německo nebo Švédsko. A po své vládě chci, aby mi sdělila, quo vadis. A aby kopírovala kroky, které na dosažení svých výsledků dělala ona vybraná vzorová země.

Německo jsem zde uváděla z toho důvodu, že je dle mého soudu "stravitelné" pro pravičáky.
To, co zde probíhá u nás, považuju za Czech šmejd.
20. 07. 2011 | 09:56

Tencokida Hnuj napsal(a):

Xury
"Progrese" (respektive progresivní SAZBA daně) je vyjádřena poměrovým vztahem části připadající na ZÁKLAD sto(procentuální sazba).
Sazba (respektive výše sazby), je paramatrické vyjádření onoho vztahu.

Porovnání absolutních částek se pak děje na základě zcela nového vztahu (poměru).
Který nemá s původním vymezením nic společného.

Takže " fakticky totéž co progrese" je blábol.

Je to totéž, jako kdybychom tvrdili, že dynamika výskytu lidí s psychopatickými sklony v dané populaci je "fakticky velmi progresivní" - pokud se podíváme například dovnitř současného vládního establishmentu.

Fetiš je věc, které přisuzujeme zvláštní, magickou moc a takto se k němu vztahujeme svými postoji i konáním - často iracionálním.
Progresivní sazba daně je věc, která má zcela konkrétní - raciem popsatelnou a vyjadřitelnou moc a naše vztahy k ní - také velmi často iracionální, formují svými postoji a konáním psychopatičtí jedinci, kteří se bohužel prodrali k takové moci, že dlouhodobě fungující systémy při použití svých ideologií a svého světonázoru naruší nebo zpitvoří tak, že jsou pak nuceni za použitím stejně "kvalitních" metod řešit nový problém - problém , který vytvořili oni.
20. 07. 2011 | 10:05

Rumcajs napsal(a):

žena:

No jestli si myslíš, že stačí progresivní zdanění , dvě sazby DPH a máme Němce.... tož ti závidím tvůj optimismus.

P.S.

Proč si myslíš, že většina post komunistických zemí, včetně Číny, volila v době transformace spíše nízké sazby ?
20. 07. 2011 | 10:10

Tencokida Hnuj napsal(a):

Rumcajs
Pokud tobě něco připadá jako pitomost, je to zcela jasným důkazem, že jde o rozumnou věc.

Ale na argument " je to pitomost" se velmi těžko hledá odpověď.
Je to stejné, jako bys napsal - "všichni levouni jsou líní".
Ja to tak neurčité, že mám někdy dojem, že jde (alespoň v tvém případě) o projikaci tvé vlastní - konkrétní osobnostní charakteristiky na anonymní skupinu lidí.
Kterou třeba nazveme "levouny".
20. 07. 2011 | 10:11

Tencokida Hnuj napsal(a):

Rumcajs
ČEZko, Morava a Slezsko dlí stále ještě v období transformace ? A co ještě hodlají exoti podobní tobě transformovat/privatizovat/ ? Policii ? Armádu ? Justici ? Parlament ?

Eh - tolik let se inženýr Kalousek snaží...a hle - Jidáš Rumcajs srovnává výsledky jeho snažení tu s cestou, po které se vydala Čína, tu s jinými postkomunistickými zeměmi (zhusta s daleko horší VÝCHOZÍ pozicí než byla pozice ČR před transformací).
No - nedobrou reklamu , Rumcajsi, děláš ...."Panu inženýru Kalouskovi, daňové machinace na nejvyšší úrovni všeho druhu, s.r.o."
20. 07. 2011 | 10:17

Rumcajs napsal(a):

TCH:

Vykydale, ty se snažíš zase mluvit odborně....abys neskončil jak v pořadu "Nikdo není dokonalý" u Člověka stopořeného.

Progrese znamená jen to, že čím větší příjem, tím větší % daně platíš.

To co uvádí Xury, toto beze zbytku splňuje.
20. 07. 2011 | 10:18

Xury napsal(a):

Pro TCKH:
to, že výsledek současného daňového systému je progresívní (výše daně roste rychleji než výše příjmu) není blábol, ale fakt. Že se vám ideologicky nehodí je váš problém. Naopak ten váš pokus o příklad je naprostý blábol.

Pro ženu:
nejrychlejší cesta do Německa je spojit se s ním. Jde o to, co si představujete pod tím pojmem být jako vzor. Zatím mi to připadá, že podle vás když zavedeme onen vzorový daňový systém (mimochodem ten kanadský je dost složitý), tak se budeme mít jak oni. S tím, že navíc odmítáte ty věci, které dotyčné země mají taky jako např. stropy pojistného nebo kapitálové spoření na důchod. Upřímě musím říct, že v tuto cestu nevěřím.
20. 07. 2011 | 10:22

žena napsal(a):

Rumcajs

Mně připadá logické, chci-li žít ve státě jako je Německo, jít v jeho šlépějích. Všechny naše vlády si však myslely a myslí, že není třeba brát si příklad. A tak jsme tam, kde právě jsme.

"Proč si myslíš, že většina post komunistických zemí, včetně Číny, volila v době transformace spíše nízké sazby ?"

Podle mě je to naprosto jasné. Kdo se ozval nebo ozve, že by bohatí měli přispívat větší měrou, je označen za komouše, leváka...

Podle mě je morální povinností bohatších dát do společné kasy víc.

Pro informaci Xuryho - řadím se do vyšší střední vrstvy, jsem ochotná víc přispívat, ale chci, aby i státní výdaje byly kopií Německa (je-li Německo náš cíl).

Za nehorázné považuju nehospodárné nakládání se státními penězi u nás (např. Promopro, pandury...)
20. 07. 2011 | 10:28

žena napsal(a):

Xury

"S tím, že navíc odmítáte ty věci, které dotyčné země mají taky jako např. stropy pojistného nebo kapitálové spoření na důchod."

Z čeho jste toto odvodil? Stále mluvím o kopírování kroků té "cílové" země. A považuju za logické, kopírovat vše. Daně jsem tu uváděla jako názorný příklad.

Připojit se k Německu - proč ne? Ale tady mluvím o tom, co je v této dané chvíli možné a podle mě rozumné.
20. 07. 2011 | 10:35

Xury napsal(a):

Pro ženu:
těžko mohou být naše výdaje kopií výdajů Německa, a to z mnoha důvodů, které tu nechci rozebírat, protože na to tu není prostor. Pokud chcete přispívat více, můžete dávat na charitu nebo založit nějakou nadaci nebo spolupracovat s nějakou už exitující. Bude to vaše svobodné rozhodnutí a budete mít vliv na to, jak budou vaše peníze využity.
20. 07. 2011 | 10:36

Rumcajs napsal(a):

žena:

O jakou spravedlnost či morálku se opíráš, když si myslíš, že bohatí by měli platit víc nejen absolutně, ale i procentuelně ?
20. 07. 2011 | 10:44

žena napsal(a):

Xury

Vím, jak naložit s penězi. Tady jsem se vyjadřovala v blogu Korupce rozpočtem.

Ono vyjmenovávat důvody, proč něco nelze, je jednoduché. Důležité je najít způsob, aby to šlo směrem k nějakému cíli.
A vo vo vo tom to je.
20. 07. 2011 | 10:46

tata napsal(a):

oproti lhaři

piši jen pravdu,protože to je skutečnost,navic tato skutečnost proběhla v televizi,i v novinach,i to že jsou připady neopravěné kdy zaplatily a stejně vymahaj,že se to stalo mě nemusí někdo věřit to byl přiklad že to muže byt i že na tom nenesete podil že nechcete platit,ovšem pak lžou i v novinach,a v televizi,pak lžou i na nastěnkach v nemocnici kde jasně pišou co se muže stat za nezaplacení 30korun........a že teda lidi co žijou na doraz to proně muže byt katastrofou muže jen lhař a demagog vyvracet..............stalo se to 29.3,a vrtulnik mě převažel do vysoke nad jizerou...........ja oproti lhaři nemam potřebu lhat a vždy udaje osvem životě jsou pravdive,dokonce vam uvedu sve meno

zdeněk hrabě VARNSDORF,

JA TOTIŽ SI VŽDY CO NAPIŠU ZA TIM STOJIM.

ONO TOTIŽ NEŠTĚSTÍ chodí po lidech jen lhař a demagog muže napsat co napsal,OPROTI NĚMU mam zdokumentovano jak lže,on mi ani jednu lež nedokaže,ano muže se stat že někdo nepochopí nebo se splete ale když je upozorněn tak se omluví,nikoliv tento pan navic jeho zpusob zde je znam...........jak každemu vytyka že hodnotí jeho a vklada mu do ust...........přitom on to činí měrou vrchovatou

nenavist tady dokazuje jen on,mě je uplně lhostejny,jenže oproti mě ma hroší kuži,oproti němu mi ho lito není,bohužel tyto lidi maj vteto společnosti navrch jim žumpa nevadí,když je ignorujete melou jak zvitězili jak nemate argument,když jim odpovite stejnou jemu plavat ve vykalech nevadí,bohužel vy se tim jen umažete,takže nevym jak se branit,zvlaště na internetu sou takovy lidi bozi.

pane lhaři slavte vyhral jste dokonale jste dokazal jak typ lidí jako vy dokažou poplivat vše,vylhat ,překroutit,tak dlouho pouštět jed až zamoří vše kolem sebe.........bohužel se najdou ti co vam tleskaj..........je to smutne,ale nic než rezignaci vic nevidim

plavat ve vašich splaškach mi nesedí takže rezignace na lhaře a demagoga.
20. 07. 2011 | 10:47

Oslýk liberální napsal(a):

Pro potěšení pana Tencokida hnuj:

Zvýšení daní je opatření proti minimálnímu státu. Stát spíše maximalizuje.
Potud rozpor pravicové teorie a praxe.
20. 07. 2011 | 10:49

Xury napsal(a):

Pro ženu:
já jsem nenapsal, že nejde zavést progresívní daňový systém, jen na tom nevidím nic pozitivního. Pokud jde o ty výdaje SR v ČR vs BRD, tak by asi bylo vhodné vzít strukturu výdajů Německa z doby, kdy bylo na podobné úrovni jako jsme my dnes (navíc z doby, kdy mělo na podobné úrovni infrastrukturu) a pak teprve porovnávat, a to včetně daňového systému. Proto říkám, že porovnávat mechanicky daňové a výdajové struktury dvou zemí bez toho, abychom vzali v úvahu minulý vývoj je nesmysl.
20. 07. 2011 | 10:52

žena napsal(a):

Rumcajs

Spravedlnost, morálka - opírám se o zdravý selský rozum.

Chci-li žít v sociálním státě, pak stát na to musí vybrat dostatek peněz. Chci-li se dobrat toho, jako v Německu, budu kopírovat jeho kroky VE VŠEM.
20. 07. 2011 | 10:53

žena napsal(a):

Xury
"Pokud jde o ty výdaje SR v ČR vs BRD, tak by asi bylo vhodné vzít strukturu výdajů Německa z doby, kdy bylo na podobné úrovni jako jsme my dnes (navíc z doby, kdy mělo na podobné úrovni infrastrukturu) a pak teprve porovnávat, a to včetně daňového systému."

A co tomu brání???
20. 07. 2011 | 10:56

Tencokida Hnuj napsal(a):

ad Xury a jeho "orbis terminus economicus xurium novum" (+ jeho patolízal Rumcajs)

http://nb.vse.cz/~klazar/vosoa/1a_Sazba_dane.pdf

Maucta.
20. 07. 2011 | 11:03

Rumcajs napsal(a):

žena:

Německo je kolébkou fašismu a komunismu.

Opravdu ve všem ?

P.S.
Mě zas nepřijde spravedlivé, aby někdo, kdo se fláká měl stejně, jako ten, co se snaží.
20. 07. 2011 | 11:21

žena napsal(a):

Rumcajs

Mluvila jsem o hospodaření. Nevnucuju Německo, je to jedna z mnou vyjmenovaných možností.
Kdo je pro Vás vzorem země, kam bychom měli směřovat?
20. 07. 2011 | 11:26

žena napsal(a):

Rumcajs
"Mě zas nepřijde spravedlivé, aby někdo, kdo se fláká měl stejně, jako ten, co se snaží."

Jistě znáte svého jmenovce z Řáholce, takže víte, že "snahy" jsou různé, že peníze dělají peníze a že i flákač může být v balíku.
20. 07. 2011 | 11:32

Rumcajs napsal(a):

žena :

Pokud někdo přišel k penězům zlodějnou, máme tu policii a soudy.
Daně jednoznačně postihují ty poctivé.
20. 07. 2011 | 11:41

Sal napsal(a):

Jednu věc stále nechápu. Proč mermomocí chcou zvyšovat dolní sazbu? Proč třeba nezvednou horní sazbu DPH na 23% (to už jsme tu měli), nebo třeba na 25%. Vždyť by tím i ušetřili na valorizacích důchodů.
20. 07. 2011 | 11:41

Rumcajs napsal(a):

žena:

A ten vzor - nemám vzor.
I když asi nejvíc sympatické je mi Švýcarsko a Irsko.
20. 07. 2011 | 11:43

Sal napsal(a):

Dále, proč je v dolní sazbě letecká doprava? Služby posiloven a fitnes???
Ani jedno nespadá do kategorie "NEZBYTNÉ".
20. 07. 2011 | 11:44

Rumcajs napsal(a):

Sal:

A to mi vysvětli, jak na tom ušetří valorizaci důchodů ?
20. 07. 2011 | 11:45

Sal napsal(a):

Rumcajs,
jednoduše: Většina nákupů, co důchodci provozují, je zboží / služby v dolní sazbě DPH. Pokud vláda nehne s dolní sazbou DPH, nezvednou se náklady důchodců o tolik, přesněji řečeno inflace bude nižší. A valorizace důchodů se odvíjejí od inflace
20. 07. 2011 | 11:46

žena napsal(a):

Rumcajs
"Daně jednoznačně postihují ty poctivé"

Konečně jsme se na něčem shodli :-)
20. 07. 2011 | 11:47

Sal napsal(a):

Rumcajs, žena:
Daně postihují JENOM poctivé, nepoctiví se jim vyhnou. Ale ti nepoctiví, kteří daně navíc neplatí (nebo jen v minimální možné míře), nejvíc brečej, jak jsou daně nespravedlivé.
20. 07. 2011 | 11:49

Rumcajs napsal(a):

Sal:

Valorizováno je dle inflace. To nemá s tím co píšeš nic společného.

Jinak - kde jsi přišel na to, že většina nákupů důchodců je v dolní sazbě ?
20. 07. 2011 | 11:59

Xury napsal(a):

Pro ženu:
ani Němci nevidí svou situaci tak růžově jako vy:
http://www.faz.net/artikel/C30770/deutschlands-schulden-zeit-zum-aufwachen-30463476.html
20. 07. 2011 | 12:03

žena napsal(a):

Xury

Porovnáte-li situaci naší s německou, kdo by podle Vás měl být komu příkladem?

Jen opakuju - zásadně mi vadí absence cíle, kam kráčíme. Není-li stanoven cíl, tak je možné chodit jen dokola. Pak to bude jen vysilující a nikam se nedostaneme.
20. 07. 2011 | 12:13

Sal napsal(a):

Rumcajs:
inflace se počítá podle tzv. spotřebního koše, kde opravdu největší váhu mají věci jako jídlo, teplo, voda (tedy dolní sazba DPH). Kterýmžto pádem zvýšení dolní sazby implikuje vyšší inflaci, ergo vyšší valorizaci.
K těm nákupům... Kolik je průměrný důchod? cca 10tis? Dle statistických pravidel cca 60-70% příjmů průměr nedosahuje, ale to je vedlejší.
Následující údaje jsou počítány přes palec. Zaokrouhluji na celé tisíce, můžeš si u českého sadistického ústavu ověřit, že se nepletu víc než +/- 5OOKč.
Na jednotlivce máš přibližně 7tis. výdajů na nezbytnosti (bydlení, jídlo) - řekněmež 6tis. (ať nežeru) na zboží/služby v dolní sazbě, na dvojici je nárůst trochu menší ne 7 plus 7, ale cca 7 plus 5 = 12 tis. cca 10tis (ale spíš 11) dolní sazba.
průměrný důchodce(muž) tak dá asi 60% svého příjmu na věci v dolní sazbě, průměrný pár (počítám příjem průměrného muže 10tis + průměrné ženy 8.5tis) dá 54% svého příjmu za dolní sazbu.
Zdůrazňuji, že to je počítáno zhruba. tzn +/- 10% chyba.
A teď se omlouvám, ale musim končit - skončil mi oběd :-)
20. 07. 2011 | 12:20

Rumcajs napsal(a):

Sal:

No ,+ mínus autobus to tak může být.Kolem 50-60%. Souhlas.

Takže proč mít dvě sazby ?
20. 07. 2011 | 12:26

tata napsal(a):

pane SAL

JE TO OTE KOREKTNOSTI,myslym že jste se ted oněčem přesvedčil.
20. 07. 2011 | 12:34

Sal napsal(a):

Rumcajs:
protože pro pro víc než 60% obyvatelstva jsou výdaje na základní potřeby (= dolní sazba DPH) více než 60% jejich příjmů.
A stejně jako je něco jiného, když dáš státu 15% z příjmu 10tis (zbyde ti 8,5tis) nebo ze 100tis (zbyde ti 85tis), tak pokud zaplatíš na výdajích o 8% (=zvýšení dolní sazby DPH z 10% na 19%; 119/110 = 108,2, tedy nárůst o 8,2%) víc ze 60% příjmu, nebo ze 6% (poměr hrubá mzda/důchod 10tis versus 100tis).
A teď už opravdu končím, jdu vytvářet hodnoty.
20. 07. 2011 | 12:37

žena napsal(a):

Sal

Naprosto s Vámi souhlasím. Jenže naši vládní činitelé neberou ohledy na plebs a důchodce.
20. 07. 2011 | 12:40

Rumcajs napsal(a):

Sal:

To mluvíš o důchodcích s příjmem okolo 10 tisíc měsíčně.
Pro ostatní lidi je ten poměr zcela jistě obrácený.
20. 07. 2011 | 12:46

Rumcajs napsal(a):

žena:

Holka, zase jsi mimo. Se Salem tu řešíme, co vyjde levněji.

Zvýšené DPH se důchodcům bude kompenzovat formou valorizace a sociálním slabším zase nějakou dávkou.
20. 07. 2011 | 12:48

žena napsal(a):

Rumcajs

Znovu jsem si prošla vše, co tu Sal uvedl. Jen zopakuju, že s tím vším naprosto souhlasím.

Jsem ráda, že jsem z Vašeho pohledu mimo.
20. 07. 2011 | 13:13

Rumcajs napsal(a):

žena:

Píšeš:Jenže naši vládní činitelé neberou ohledy na plebs a důchodce.
***

Jenže to je lež.
20. 07. 2011 | 13:21

žena napsal(a):

Rumcajs

Podle mě naši vládní činitelé berou větší ohledy na majetné než na plebs a důchodce. Jako důkaz uvádím zvýšení dolní sazby DPH a ponechání rovné daně z příjmu fyzických osob.

Takhle to berete? Je opravdu nutné slovíčkaření?
20. 07. 2011 | 13:42

Xury napsal(a):

Pro ženu:
já si nemyslím, že bychom si měli dávat cíl tak přesně specifikovaný. Mám na mysli, že za dvacet let budeme mít příjmovou a výdajovou stránku veřejných financí jako vzor. Jednak ten vzor patrně nebude stát na místě, ale i on se bude měnit podle svých potřeb, které nemusí být totožné s našimi. Osobně bych viděl jako cíl spíše parametricky definovaný, i když u některých věcí ty parametry lze těžko definovat. Pro příklad: v konkurenceschopnosti se umísťovat řekněme do 20 (nebo 10) nejlepších, míru korupce srazit na nějakou rozumnou míru (nevím, jak ji vyjádřit 5-10%?), mít alespoň střednědobě vyrovnané veřejné finance a klesající míru zadlužení (to není totéž co dluh), investovat nějaké stabilní procento ze SR do vědy a vývoje (někde mezi 3-4%), mít daňovou kvótu maximálně 40% a pod. To jsou parametry, které mě teď napadají, nepochybně by se daly najít i další.
20. 07. 2011 | 13:45

Terry napsal(a):

Korupce rozpočtem
a
Rozpočet s korupcí (...stále trvá, stále trvá...)

Když politici vnímají stát a peníze občanů jako kořist (http://www.tyden.cz/rubriky/nazory/editorial/kdyz-politici-vnimaji-stat-a-penize-obcanu-jako-korist_81630.html)

Kdo vytvořil státní dluh?! (http://blisty.cz/art/52565.html):
p. M. Kocourek ještě jako poslanec za ODS (dnes hlavní ekonomický expert ODS) v televizní „7“ v lednu 2004 (moderátor pí Bobošíková) prohlásil: „ano jsme si vědomi, že za vlády OF a z něj vzniklé ODS bylo v letech 1990 až 1996 rozkradeno v ČR více jak 3 biliony (tedy více jak 3.000 miliard) korun“. V té době byla součástí vlády také bývalá strana ing. Kalouska.

Jistě by se v ČT našel záznam z té diskuze. Ostatně současný poslanec za ODS p. Michal Doktor to řekl před asi 2 měsíci v PS sněmovně zcela jasně a otevřeně: Ti bohatí (co na tom, že mnoho z nich se na rozkradení státu podílelo) jsou ti chytří a ti chudí jsou ti hloupí!
Právě tato arogance a zároveň vědomí, že většina sdělovacích prostředků nahrává pravicovým stranám a pravdu buď nezveřejní vůbec, nebo ji všelijak překroutí, dovoluje takovým lidem balamutit veřejnost.
(konec citace)

"nejlepší ministr financí" Miroslav Kalousek - ve vrcholné politice od roku 1990

"čistý" Petr Nečas - ve vrcholné politice od roku 1992

Co dělali uplynulých dvacet let proti rozkrádání státu, proti obrovskému zadlužování, proti bující korupci...

N I C !!!!!

Miroslav Kalousek arogantně a cynicky rozesílal předvolební složenky:

"Podívejte se, blbečci, jak jste se zadlužili!!"

A Petr Gazdík, předseda hnutí STAN, předseda poslaneckého klubu TOP 09 a Starostové a nezávislí, poslanec Parlamentu ČR za Zlínský kraj (STAN):
"Musí tady být vláda, která řekne: Mejdan skončil, dámy a pánové."

Mejdan prý skončil. Jenže čí? (http://blog.aktualne.centrum.cz/blogy/jiri-pehe.php?itemid=13662&from=0)
20. 07. 2011 | 13:48

žena napsal(a):

Xury
20. 07. 2011 | 13:45 - jistě, to by šlo.

Ale cest k státním příjmům je spousta. Názorně to tu předvedl Sal. Osobně bych byla všemi deseti pro. Ať se zvýší horní sazba a nechá dolní sazba DPH, kde je jídlo, učebnice, vodné a stočné, teplo, energie....
20. 07. 2011 | 13:59

Xury napsal(a):

Pro ženu:
elektřina a plyn jsou v horní śazbě.
20. 07. 2011 | 14:34

Rumcajs napsal(a):

žena:

Podléháš propagaci:

1. Stát DPH těmto skupinám dorovná
2. Nízkopříjmové skupiny si za Kalouska pomohly nejvíce.

.....
Nebyla jsi to ty, co měla dcery v USA a tvrdila, že tam je zdravotnictví nic moc ?
20. 07. 2011 | 14:42

tata napsal(a):

pane RUMCAJS

Rumcajs napsal(a):
žena:

Píšeš:Jenže naši vládní činitelé neberou ohledy na plebs a důchodce.
***

Jenže to je lež.
20. 07. 2011 | 13:21
NAOPAK MISTIFIKUJETE VY,zmenily se propozice na valorizaci tudiž ani nahodou to duchodcum nenahradí vypadek,škrta se v socialní oblasti.

není to jen o duchodcich,je to o všech,kde čim dal ve vic pruzkumech uvadějí odbornici že větší čast obyvatelstva začinaj myt starosti a to vam přesně popsal pan SAL,TAKŽE NE SLOVEM ŽE JE TO LEŽ ALE DEJTE ČISLA kolik bude valorizace,kolik bude doplatek plebsu,jenže to nemužete nebot se zatim s valorizací nepočita když bude tak až po dosažení nake hodnoty inflace a nikoliv spětně.

ČIM DAL VIC odborniku tvrdí že 19 procent bude kontraproduktivní,to že vy 19 procent považujete za spravne je vaš nazor,ovšem argument že je lež že to nepocití určite skupiny vic že bude doplaceno je už lež s vaší strany.

debata muže byt a to vrovině dohadu,kolik to přinese a jestli to bude přinos nebo naopak kontraproduktivní,že toto je hlavně minus pro ty co psal SAL JE JASNÉ,KDYBY TO MĚLO NAHRADIT KOMPENZACÍ STRATILO BY TO VYZNAM,ABY TO NAJEDNE STRANĚ VYBRALY A NA DRUHE VYPLATILY,naopak by to bylo horší nebot kompenzace vyplata nese sebou naklad na provoz,pracovniky co vypočitaj komu .kolik,doručit.
20. 07. 2011 | 14:45

Rumcajs napsal(a):

tata:

Nejvíc to pocítí ty skupiny, které nejvíc spotřebovávají.

To asi nebude případ důchodců, že ne ?
20. 07. 2011 | 14:58

žena napsal(a):

Xury
Díky za upřesnění. Můj omyl.

Rumcajs
Obě mé dcery studovaly rok v USA. Byly pojištěné a neměly žádné zdravotní potíže, takže neměly žádnou zkušenost se zdravotnictvím USA. Kdesi jsem jen doporučila film Sicko. Nevím vůbec souvislost, proč jste Vás tohle zajímá.
20. 07. 2011 | 15:04

Rumcajs napsal(a):

Žena :

No protože moje dcera tam odlétá za měsíc a nyní měla schůzku s rodinama, u kterých bude bydlet. Jeden z nich je primářem nemocnice v asi 10 - tisícovém městečku. Ukazoval fotky - kam se hrabou interhotely, kam se hrabe vybavení našich nemocnic.

Tak si říkám, jestli ty nejsi malinko ukecaná .....a jestli neinklinuješ k komunisticko-bolševické propagandě, směřující k negaci všeho, čeho se dosáhlo v tom zlém kapitalistickém prostředí.
20. 07. 2011 | 15:17

žena napsal(a):

Rumcajs

Nikdy nikde jsem se ke zdravotnictví v USA nevyjadřovala.

Profesí jsem programátorka a muž celkem úspěšně podniká. Auto máme Mitsubishi Outlander, jedna dcera Audi a druhá Peugeot (to uvádím pro nea, nebo kdo se mě to ptal na auta). Snad to bylo dostatečné. Jo a jak už jsem napsala, řadím nás do vyšší střední vrstvy.
20. 07. 2011 | 15:36

tata napsal(a):

pane RUMCAJS

JAKO VŽDY KDYŽ MATE DODAT DUKAZ UHNETE,řeč je otom že jste psal že plebsu a duchodcum budou doplacet uvadějte čisla .

psal jste něco o lži . jako vždy vaše taktika.no nic stejně sem ho odvas neočekaval,jo řeči podobne tomuto.........
Tak si říkám, jestli ty nejsi malinko ukecaná .....a jestli neinklinuješ k komunisticko-bolševické propagandě, směřující k negaci všeho, čeho se dosáhlo v tom zlém kapitalistickém prostředí.
20. 07. 2011 | 15:17
no ale to vam mužou Žrat ty co VAS NEZNAJ.ale pozor at to nejsou převlečeny levičaci,oni i jak ste vy zdělil jinde to musí byt ta prava pravicova,no a to je zase problem protože ta jak sem slyšel prakticky není,protože jako na potvoru děla mnohokrat levicova rozhodnutí kurna to je ale problem komu věřit ale dobra vymluva,akorat že stim mužete oblibovat mezi sebou.
20. 07. 2011 | 15:55

Rumcajs napsal(a):

tata :

Že se to bude kompenzovat sockám, to proběhlo X* tiskem. Nemíním hledat.

U důchodců - zatím nic nevím o tom, že by valorizaci zrušili. Když tak dejte odkaz.
20. 07. 2011 | 16:06

Rumcajs napsal(a):

žena:

Nebudu to hledat, ale tvrdila jsi, že dcery se vyjadřovaly o zdravotnictví v Americe negativně.
20. 07. 2011 | 16:07

tata napsal(a):

paní ŽENA

ALE,JTE NAČICHLA A JESTLI NEINKLINUJETE,ktomu bolševizmu.

copak jste tu hru neprokoukla?

dřive a nini je to u těch lidí stejne jen obraceny pol.

NAŠE KAPITALISTICKE ZŘIZENÍ NAM ŽIVLY Nebudou rozvracet,jako programatorka musite poznat učel,ten jak sem četl vam musel vyplavat po tolika dialozich..........
copak vam toto nevyvola usměv.........No protože moje dcera tam odlétá za měsíc a nyní měla schůzku s rodinama, u kterých bude bydlet. Jeden z nich je primářem nemocnice v asi 10 - tisícovém městečku. Ukazoval fotky - kam se hrabou interhotely, kam se hrabe vybavení našich nemocnic.

kurna tam snad i pečení holuby litaj sami do pusy,to už je ale moc i na Rumcajze.......no nic to už se jen bavit
20. 07. 2011 | 16:08

žena napsal(a):

Rumcajs

Tak to laskavě dohledejte. To jsem nikdy nikde nepsala.
20. 07. 2011 | 16:17

tata napsal(a):

pane RUMCAJZ

NIKOLIV,vy jste nařade vy jste někoho nazval lhařem,jenže vy umite jen otazky,ja už se jen bavim,spiš jen sekunduji protože už dlouho to u vas o ničem jinem není............jo ono to proběhlo tiskem........no to je argument.....valorizaci nezrušily upravily.......jako komik dobry.........

,
20. 07. 2011 | 16:21

Rumcajs napsal(a):

žena:

Tak mi připomeň blog, kde jsem se bavali o tom, že ti dcery studovaly v USA.
20. 07. 2011 | 16:22

Rumcajs napsal(a):

tata:

Já mám hledat, že zrušili valorizaci důchodů ?

To je malinko postavený na hlavu, ne ?
20. 07. 2011 | 16:51

Tencokida Hnuj napsal(a):

Rumcajs : "Nebyla jsi to ty, co měla dcery v USA a tvrdila, že tam je zdravotnictví nic moc ?"
žena :"Obě mé dcery studovaly rok v USA. Byly pojištěné a neměly žádné zdravotní potíže, takže neměly žádnou zkušenost se zdravotnictvím USA. Kdesi jsem jen doporučila film Sicko. Nevím vůbec souvislost, proč jste Vás tohle zajímá."
Rumcajs: "No protože moje dcera tam odlétá za měsíc a nyní měla schůzku s rodinama, u kterých bude bydlet. ...Tak si říkám, jestli ty nejsi malinko ukecaná .....a jestli neinklinuješ k komunisticko-bolševické propagandě, směřující k negaci všeho, čeho se dosáhlo v tom zlém kapitalistickém prostředí."
žena : "Nikdy nikde jsem se ke zdravotnictví v USA nevyjadřovala."
Rumcajs :"Nebudu to hledat, ale tvrdila jsi, že dcery se vyjadřovaly o zdravotnictví v Americe negativně."
žena: "Tak to laskavě dohledejte. To jsem nikdy nikde nepsala."
Rumcajs :"Tak mi připomeň blog, kde jsem se bavali o tom, že ti dcery studovaly v USA."
------------------------
Rumcajs napsal: tata:
"Já mám hledat, že zrušili valorizaci důchodů ?
To je malinko postavený na hlavu, ne ?"
-------------------------------------------------------
:))))) Jupííííí....:))))))))))

Rumcajs - nejsi ty jeden z těch tří dialektiků z estrády Ein Kessel Buntes ?
:))))
20. 07. 2011 | 17:11

tata napsal(a):

pane RUMCAJS

ZAPRVE,nebalamute, NEZRUŠILY UPRAVILY,za druhe vy jte řekl že lže a že vlada bude kompenzovat,tak dokazujte,musim se smat protože to nejde,jedno je jasne jsou upravena pravidla takže valorizace není jako dřiv ale až po dosažení nake inflace.

no a vtom to je takže DPH DOSAHNE NAKE ZDRAŽENÍ ,tady je ta největší švanda nikdo nevy kolik to bude přesto už stim vlada počita,už natom je vidět amaterismus,zadruhe probehne naka doba pak se vypočita kolik a bude naka valorizace ale nikoliv zpětně.
ale chapu oni řekli že to kompenzujou ,proto jste smešny,protože i kdybyste se snažil sebevic nic nenajdete jen že se bude kompenzovat..........oni toho už řekli..........ja vym RUMCAJSUM TO STAČÍ.
20. 07. 2011 | 17:17

Rumcajs napsal(a):

TCH:

Ty se bavíš kopírováním ?

Tata:

A kdy jindy by se mělo valoralizovat,než po propočítání inflace ?

opis:

Zvýšení spodní sazby na 14 % by v příštím roce mělo přispět k inflaci nejvýše 1,2 procentním bodem, což nepředstavuje nijak dramatické číslo. Sjednocení sazeb na 17,5 % v roce následujícím se pak na cenové hladině téměř neprojeví. Rodinám s dětmi bude dopad změn v DPH kompenzován zvýšením daňového zvýhodnění na dítě o 1800 Kč ročně, důchodcům pak v rámci valorizace penzí a sociálně potřebným adekvátním zvýšením dávek.

zdroj:http://blog.aktualne.centrum.cz/blogy/miroslav-kalousek.php?itemid=13321
20. 07. 2011 | 17:40

tata napsal(a):

iDNES.cz > blog.iDNES.cz > rusy.blog.iDNES.cz > Politika
Falešné hrátky s DPH
Byla by to groteska, pokud by se to negativně nedotýkalo života většiny lidí v ČR a neprohlubovalo problémy, se kterými se republika potýká. Veletoče kolem DPH dokonale odhalují naprostou nekoncepčnost přístupu vlády k takzvaným reformám.

1. fáze - volání po sjednocené DPH ve výši 19-20% pod průhlednou záminkou důchodové reformy, proti tomu komický návrh VV na vyjmutí 5-7 základních potravin a jejich ponechání ve snížené sazbě.

2. fáze - obrat na změnu ve dvou krocích, nejprve zvýšení snížené sazby na 14%, poté sjednocení bez výjimek na 17,5% s naprosto zásadním požadavkem na sjednocení bez výjimek.

3. fáze - opětovné volání po sjednocení na 19%, spolu s VV se bouří Gazdík z TOP09/STAN a, světe div se, chce zachovat 2 sazby a tu sníženou dokonce ještě snížit.

Nic nenapáchá více škod v ekonomice jako naprosto nepředvídatelné a často proměnlivé prostředí.

Veletoče kolem DPH jen demaskují to, že důchodová reforma je jen záminkou pro zvyšování daní a utahování opasků lidem, kteří za problémy rozhodně nemohou. Ukazují, že se daně zvyšují pouze proto, aby nebylo třeba omezovat "privatizaci veřejných zdrojů". Upřímné snaze vlády omezit korupci snad věří už jen Karolína Peake.

Z účelovosti kroků a návrhů ministra financí až přechází zrak. Když se hodí superhrubá mzda, zavede se, když se nehodí, zruší se. Když se ukáže, jakou paseku by ve zdravotnictví napáchalo zvýšení DPH, pověří Gazdíka lobováním za zachování snížené sazby, dokonce ještě nižší. Když jsou povodně, proč neudělat asociální povodňovou stovku, aniž by se peníze použily na protipovodňová opatření. Koncepčnost je mrtvá.

Zvyšování DPH má ještě jeden aspekt - díky valorizaci důchodů, životního minima, sociálních dávek, částečné kompenzace dětem ve slevě na dani se dopad projeví téměř výhradně u pracujících, tj. tato nepřímá daň začíná mít díky kompenzacím nepříjemně blízko ke zdanění práce. Pouze tuto daň navíc ponese zaměstnanec a OSVČ ze své dosud čisté mzdy, což je v protikladu se smyslem nepřímé daně, tj. rozložit zátěž na celou populaci (takže se vytrácí i argument o přenesení zdanění práce na nepřímé daně). Vyhnout této dani se podaří těm, kteří si peníze uloží do finančního produktu, na ty se DPH nevztahuje. Což ovšem lidé s nižšími a středními příjmy moc nevyužijí, spíše lidé s příjmy vyššími.

Možná tyto půtky mají ještě skrytý smysl, a to zastřít hlavní daňovou změnu, sloučení odvodů zaměstnavatele za zaměstnance a zahájení jejich snižování. Což není nic jiného, než sprosté okradení zaměstnanců o část vyjednané ceny práce. Spolu se zvyšováním DPH, zvyšováním spoluúčasti na zdravotní péči a důchodech, se zvýšením odvodu na zdravotní pojištění jsou bezostyšně drancovány příjmy lidí, kteří táhnou státní rozpočet.

A jak interpretovat výrok premiéra Nečase:"Veškerý výnos navíc ze zvýšení DPH půjde ve prospěch důchodového účtu, na nic jiného to nebude možné použít"? Povšimněme si drobného posunu - už ne na výhradní použití pro důchodovou reformu, ale na důchodový účet, tj. i na úhradu schodku důchodového účtu způsobeného diletantskými úpravami odvodové povinnosti OSVČ, provedenými a plánovanými vládami "pravice".

Řešením problémů země není snížit reálné příjmy populace - velmi to omezí poptávku (domácí spotřebu) a projeví se snížením výběru daní a prohloubením deficitu státních financí nebo dramatickým snížením poskytovaných státních služeb jako jsou důchody či zdravotnictví.
20. 07. 2011 | 19:21

tata napsal(a):

pane rumcajs

to je to nikdo nevy jaky to bude myt dopad,že řikaj že to budou kompenzovat je jedna věc jestli jejich amaterismem na to bude je druha věc
20. 07. 2011 | 19:24

Rumcajs napsal(a):

tata:

Nevím, kde jste to opral, ale je to totální kravina.
Ten článek psalo pako !
20. 07. 2011 | 19:52

tata napsal(a):

pane Rumcajs

a kdo neni krom VAS?KDO DOKAŽE NAPSAT TOTO
No protože moje dcera tam odlétá za měsíc a nyní měla schůzku s rodinama, u kterých bude bydlet. Jeden z nich je primářem nemocnice v asi 10 - tisícovém městečku. Ukazoval fotky - kam se hrabou interhotely, kam se hrabe vybavení našich nemocnic.
MYSLYM ŽE to samo hovoří o autorovi,kdo šahne nebo zkritizuje naše kapitalisticke zřizeni.......,,je pako,,ja bych ho rovnou pověsil.......no pro dnešek mi vaš humor stačil.......sice ma poněm neodbitny pocit že to tady nak už někdy slyšel zažil kurna,aha ve starych tydenicich,za světlejší zitřky.
20. 07. 2011 | 20:03

Béda napsal(a):

Rumcajs,

jen mě tak napadlo, loupežníku. Vy praváci často mluvíte něco o pečených holubech.

Není právě Kalouskovo a pravácké spoléhání na to, že skrze privátní penzijní fondy bude stále (po desítky let) někdo ve světě těžce hákovat a vytvářet hodnoty ¨na kterých se budou parazité bezpracně pást a pečení holuby jim budou do huby létati? Není právě příklad krachujícího Islandu (předtím s vysokým ratingem, kácejících se USA - viz mraky jejich důchodců, kácející se VB - viz důchodci Kuras a Tomský, kácejícího se Řecka - vizdůchodci Německa a Francie zainteresovaní skrze bankovní fondy...) důkazem, že není potřeba spoléhat na pečené holuby ale mnohem důležitější je vlastní průběžák a postavený na výkonné REÁLNÉ ekonomice?
21. 07. 2011 | 06:44

Béda napsal(a):

Rumcajs,

jen mě tak napadlo, loupežníku. Vy praváci (co si utíráte pozadí pravou jak říkali Mádl s Issovou) často mluvíte o pečených holubech.

Není právě Kalouskovo a pravácké spoléhání na to, že skrze privátní bankovní penzijní fondy bude stále (po desítky let) někdo ve světě za pomoci nezištných bankéřů těžce hákovat a vytvářet hodnoty na kterých se budou parazité bezpracně pást a pečení holuby jim budou do huby na stáří létati? Není právě příklad krachujícího Islandu (předtím s vysokým ratingem, kácejících se USA (sic platebně neschopných ale stále s ratingem AAA - viz mraky jejich zdecimovaných důchodců po krachu bank, kácející se VB - viz důchodci Kuras a Tomský, kácejícího se Řecka - viz důchodci Německa a Francie zainteresovaní skrze bankovní fondy...) důkazem, že není potřeba spoléhat na pečené holuby ale mnohem důležitější je vlastní průběžák postavený na výkonné REÁLNÉ ekonomice?
21. 07. 2011 | 06:47

Rumcajs napsal(a):

Béda:

Tobě přijde to, že si část svého důchodu naspoříš, jako nereálná ekonomika ?
21. 07. 2011 | 07:56

žena napsal(a):

Béda

Souhlasím s Vámi. Navíc, co na tom, i kdyby se privátní 2. pilíř položil. Stát to jistě zajistí, tzn. z peněz daňových poplatníků. Nemáš na to spořit si na důchod? Nevadí, my zvýhodníme ty, kteří na to mají.
21. 07. 2011 | 08:26

Béda napsal(a):

Rumcajs,

co si naspoříš, loupežníku? Jediní kdo si s určitostí naspoří (na účet střadatelů) budou vlastníci a správci privátních fondů. Ti mají své jisté - vysají prostředky vložené podnikateli, podnikavci a loupežníky. Ostatní naopak nemají jisté ve virtuální spekulaci vůbec nic. Většina těch co v potu tváře tvoří reálné hodnoty je naopak určena do role stříhané ovce, která v případě, že se parazitické struktury dostanou do problémů a privátním fondům bude hrozit krach, budou muset chtě nechtě složit a privátní ztráty fondů, ať byly naspořené peníze investovány ve světě kamkoliv a do čehokoliv (včetně jejich majitelů a odměny managorů) sanovat.
21. 07. 2011 | 08:39

Rumcajs napsal(a):

žena:

Pokud vím, tak tys tu vykřikovala, že chceš mít všechno okopčený od Německa nebo Kanady.
To už neplatí ?

Béda:
Co kdybys to nechal na mě Bédo ,jak si naspořím. Co ty jsi ? Pán Bůh, který chce rozhodovat za všechny ? Já chci jenom možnost volby. Ta tvoje bolševická povaha zase státní teror.
21. 07. 2011 | 08:45

žena napsal(a):

Rumcajs

Stále platí, že chci, aby stejně jako je nám předložený odstrašující příklad v podobě Řecka, aby nám bylo řečeno, kdo je naším vzorem. A pak by bylo logické postupovat ve všem obdobně.
21. 07. 2011 | 08:55

Rumcajs napsal(a):

žena:

Kdo je vzorem Německa a Kanady ?
21. 07. 2011 | 08:58

žena napsal(a):

Rumcajs

Nevím, kdo je vzorem Německa a Kanady.

Porovnám-li životní úroveň v těchto zemích s naší, jednoznačně jsme na tom hůř, takže nám můžou být vzorem.
21. 07. 2011 | 09:14

Rumcajs napsal(a):

žena:

Správně - můžou. Tak co třeba ten důchodový systém ?
21. 07. 2011 | 09:18

Béda napsal(a):

Rumcajs,

o bolševické povaze bych loupežníku, v tvém případě triádního fanatika (triáda válcuje nevratné zákony, které v řádu desetiletí přesahují její mandát a nebere ohledy na oponenty) bych raději pomlčel.

PS: pokud jde o vyvádění prostčředků privátu - zde by mělo být jasně řečeno. Buďto státní systém s garancema anebo privátní volba bez jakékoliv státní garance vůči privátním subjektům. Aťsi to řeší privátní pojištěnec se svojí zvolenou institucí, jejími vlastníky, případně managory.

Mně na tom štve fakt, že již při restrukturalizaci stávajících připojišťovacích bankovních fondů má náklady za tvoji svobodnou volbu zaplatit stát = všechny stříhané ovečky formou zvýšené DPH (i ti co jsou proti, resp. s tím namají a nebudou mít nikdy co společného) - náklady si tedy nenesou privátní zřizovatelé ani vy střadatelé, kteří o to máte zájem ale všichni bez rozdílu - i ti co se perou o každou korunu.

Navíc mi není zcela úplně jasné na co vlastně je ta zvýšená DPH po úpravách vlastně určena. Původně se mluvilo výhradně o sanaci nákladů privátním fondům, pak na celkovou restrukturalizaci důchodového systému po opt outu - musejí se dosypat prostředky do průběžáku, jinak by po odlivu části financí postižení, invalidé ... "pošli hlady". A najednou je DPH určena k sanaci Kalouskovo skvělého zadlužování.
21. 07. 2011 | 09:19

žena napsal(a):

Béda

Souhlas. K DPH tady má několik příspěvků Sal.
Takhle tady budeme mít dvojnásobnou nižší sazbu DPH než v Německu. A to jen na čas, pak se má ještě zvýšit.

Je k vzteku, že přestože k důchodové reformě mají zásadní připomínky i odborníci včetně NERVu, 115 si to prosadí.
21. 07. 2011 | 09:35

Rumcajs napsal(a):

Béda:

- žádné státní garance - souhlas.

- jinak všechno špatně. Ty nebudeš platit žádné náklady, ale pouze posun v čase, který nastane v okamžiku, kdy bude část lidí svoji část spořit.

Tento posun nastane vždy, když nebudeš přenášet náklady s důchodem na naše děti

Navíc průběžný systém bude posílen tím, že ten co se rozhodne spořit, bude ukrácen z průběžáku o větší čásku, než kterou by měl jinak nárok.

A s tím DPH - vy levouni jste fakticky komedianti. Chtěli byste sociální stát, zdravotnictví zadarmo a na špičkové úrovni, dobře placené státní zaměstnance .... ale zaplatit by to měl asi Ježíšek.
21. 07. 2011 | 09:57

Béda napsal(a):

Rumcajs,

kontrolní otázka, loupežníku: kdo a z čeho tedy zaplatí transformační náklady opt outu? Zaplatíš si to ty jako potenciální zájemce, anebo ti to zaplatí nezištní bankéři, pro které je zajisté velice nákladné přizpůsobit stávající připojišťko nové formě penzijka? Jakže to vlastně Kalousek zdůvodňoval potřebu zvýšené DPH?

Na koho přeneseš své náklady sanované skrze zvýšenou DPH ty, loupežníku? Na kterou generaci(e)?

Aha, takže průběžák bude vlastně opt outem posílen. To je vskutku svérázná logika. Když tedy odejmu část prostředků z povinně solidárního systému stane se co loupežníku? No stane se to, že zbývající prostředky se budou muset solidárně rozdělit podle určitého klíče mezi zůstávající zbytek účastníků. Zajímavé je, že s penězi ze systému uteče ta bohatší část (pro chudé opt out, s výjimkou sanace není určen - nevyplatí se jim) + ještě jsou zde tlaky na zásluhovost průběžáku. Když to vemem v kombinaci s tím co dělá Kalousek v oblastí hospodářství - povinné zvyšování nákladů na základní životní potřeby - energie, nájmy, potraviny + léky, léčbu... dokážu si živě představit co bude následovat pro průběhu Kalousko-Drábko-Hegerových "reforem" u důchodců - obzvlášť níže příjmových (invalidních i starobních).
21. 07. 2011 | 10:18

Rumcajs napsal(a):

Béda:

Je to tak, že ty těm mladým, který na tebe momentálně makaj, umožníš, aby spořili i na sebe.

Co ti na tom vadí sobče ?
21. 07. 2011 | 10:50

Béda napsal(a):

Rumcajs,

žeby zoufalé zvolání loupežnické?
1) nikdo na mme nemaká.
2) mladí (anebo ti co mají volné peníze) by museli být doslova padlí na hlavu, aby do něčeho takového šli. Jestliže platí, že bohatý = chytrý a přičinlivý, pak přece nehodí volné prostředky na desítky let do nejistého podniku, aby přikrmoval soukromé managementy a bankéře, aby mu peníze požírala inflace... ale bude sám investovat napřímo podle svého rozhodnutí, potažmo prostředky zhodnotí v podnikání a pod..

Takto investovat může jenom nesvéprávný i***t, resp. reklamu tomu může pouze vyčůránek, který je na tom nějak zainteresován.
21. 07. 2011 | 11:00

Rumcajs napsal(a):

Béda:

Nech to na nich Bédo. Oni si to na rozdíl od Tebe dokážou spočítat.
21. 07. 2011 | 11:07

Béda napsal(a):

Rumcajs,

ja,ja. Taky v roce 1920 si to všichni uměli spočítat na 40 let dopředu, taky v roce 1935, 1945, 1960... to všichni uměli. Kurňa, loupežníku, že ty se svýma mladýma loupežníkama máš Cimrmanovu vizionářskou troubu?
21. 07. 2011 | 11:11

Rumcajs napsal(a):

Báda:

Že bychom to nechali na Tobě a Rašínovi ?
21. 07. 2011 | 11:24

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Boudal Jiří · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Černý Jan · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fábri Aurel · Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hradilková Jana · Hrbková Lenka · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chlupáček Ondřej · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novotný Martin O Obluk Karel · Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Paroubková Petra · Passerin Johana · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pikora Vladimír · Pilip Ivan · Pixová Michaela · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedláček Tomáš · Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vích Tomáš · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Wagenknecht Lukáš · Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zahumenská Vendula · Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy