Filmové zjevení: Strom života

12. 08. 2011 | 10:29
Přečteno 2866 krát
Kino se promění v chrám. Těžko si představit, co se děje v hlavě režiséra Terrence Malicka, ale jeho duchovní zkušenost a vyjadřovací prostředky jsou mnohorozměrný dar, o nějž se s námi právě podělil. Naše běžné představy o filmu jsou pošlapány a povýšeny zároveň.

Je to podívaná těžká, krásná a moudrá.

Těžká. Pro nepřipraveného diváka, který si zašel jen na nějaký další americký film s hvězdami Pittem a Pennem, je to jistě šok. Strom života nekontrolujete, on kontroluje vás, vede vás občas někam, kam nechcete, proto film chvílemi nenávidíte, občas někdo ze sálu odejde. Filmem se necháte omývat a promývat; kdo chce nad ním mít kontrolu, má smůlu: buď se poddá, anebo to nevydrží. Vždyť i jedno ze sdělení režiséra je v tom, že pod kontrolou ve skutečnosti nemáme takřka nic, i když si myslíme, že jsme pány stvoření. Kdo ten film shlédl a vydržel, má za sebou duchovní cvičení.

Krásná podívaná, protože práce kamery velebí krásu stvoření – vesmíru, přírody, člověka způsobem, který přesahuje to, nač jsme zvyklí. Jistě i proto získal Zlatou palmu na festivalu v Cannes.

Moudrá: moudří lidé říkají, že pro člověka a jeho vývoj nejsou ani tak důležité správné odpovědi jako spíše správné otázky. Zatímco jiné filmy do nás hustí odpovědi (často nesprávné: lze snad nezmínit evidentní vztah mezi současným londýnským násilím a násilím filmovým, zavádějícím ideálem bohatství a úspěchu či falešnými televizními idoly – vzory chování?), Strom života podstatné otázky rozhodně nabízí, ale odpověď ponechává na nás.

Strom života pro mě představuje naději: není to s námi tak špatné, když filmová hvězda, kterou míváme spojenu s hollywoodskými večírky (Brad Pitt), si v takovém díle nejen zahraje hlavní roli, ale je i producentem dvou a půl hodiny tohoto filmu sfér. Není to s námi tak špatné, když takové dílo nejen zaboduje na významném festivalu, ale když se dostane do komerční filmové distribuce. Není to s námi vůbec špatné, když naprostá většina diváků, kteří do sálu přišli ze světa, kde výkon a kontrola nad věcmi znamená vše, dokáže tento nekontrolovatelný proud symbolů, nejniternějších otázek a krásy absolvovat.

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

s... napsal(a):

Viděl jsem. Je to jako listovat dětskou bilblí, či kreacionistickou encyklopedií pro děti do 10 ti let.. Malick, ač vynikající režisér natočil dílo myšlenkově dosti podměrečné. Scéna dinosauřího sblížení, jako by vypadla ze strážní věže. Ale křesťanům, kteří lační po duchovnu se líbí světelné efekty, stejně jako panenka Maria s neonovou svatozáří prodávaná na stánku na Svaté hoře.
12. 08. 2011 | 10:42

aliali napsal(a):

Tady pridávám filmy .

Na některé ale lidé nejsou asi také připraveni.
http://www.cestyksobe.cz/novinky/novinky/812.html

http://dotsub.com/view/4c3bc9bc-3f86-4bec-90b2-7a720c61c2f5

http://www.cestyksobe.cz/clanky/aktualni-deni/nadesel-cas-.html
12. 08. 2011 | 10:45

Jméno napsal(a):

Pane Svobodo, jestli ono to náhodou není tak, že čím víc to na tomto světě stojí za starou belu, tím víc se lidem lídí fantasmagorické náboženské úlety typu Stromu života... není to s námi ještě špatné? spíš je to s námi čím dál horší.
12. 08. 2011 | 10:57

aliali napsal(a):

Zajímavé stránky.Věda a vírachap tiores

Vědecký pohled
http://www.vedaavira.cz/index.aspx?p=36
12. 08. 2011 | 11:02

Dr. Ciinematicus napsal(a):

...jasně, fundametalistická víra v křesťanský pohled na svět se dnes tak nějak schváleně a záslužně nosí, kino ale nemůže být chrám, je to místo promítání vědomých (?)iluzí, vzniklo původně jako prostor odlehčující a zábavný, a tak by to raději snad mělo zůstat...samozřejmě, křesťan to vidí jinak, tak mu to přejme, ať si to bobmbastické trápení svého života užije, já s tím nechci nic mít, otevřené a nepředpojaté vnímání skutečnosti vypadá jinak než nekonečné listování biblemi, ať už jsou jakékoliv proveninece... jsou vždycky z minulosti, zase nic proti tomu, jen mě (!) to dávno nezajímá, už Tenká červená linie ničila zajímavé filmové momenty tupu moralitou o nevinné přírodě a hříšném člověku, zlaté Nebeské dny!
12. 08. 2011 | 11:34

olga napsal(a):

Film jsem zatím neviděla. Už nyní mě však láká. Musím jej vidět. Ráda si kladu otázky, na které musím hledat odpovědi. Nemám ráda předkládání "fakt", které jsou na první pohled lži.
12. 08. 2011 | 12:01

CrossXYZ napsal(a):

málekterý film je tak rozporuplný; nějaký recenzent myslím tady na aktualněe mu dal 100 %; jiní ho nesnášejí,

mám rád filmy s duchovní tematikou; trochu se bojím, že to bude moc jednoduché ala strážní věž ale.......duchovno zahrnuje vše..a intelekt není duchovno...intelekt je pouze nástroj jako je pazourek, pračka nebo bagr nebo instinkt nebo pudy atd......zvířata přežívají i bez intelektu, protože mají jiné nástroje...
12. 08. 2011 | 12:24

Občan napsal(a):

Nádherný kreacionistický film je "Stvoření světa" od Jeana Effela; resp. jeho knihy "Stvoření světa" a "Stvoření člověka". Nesmírně vtipné a přitom decentní, na hranici víry a ironizace slepé víry.
Pokud by někdo chtěl vychovávat děti pokřesťansku, tak tohle by měla být jedna z prvních učebnic katechismu. Nic krásnějšího, citlivějšího a přitom poutavějšího jsem zatím neviděl. A na rozdíl od barvotiskových biblických příšerností s neskutečně kýčovitými svatými obrázky má tohle i vysokou uměleckou hodnotu.
12. 08. 2011 | 13:08

Stařeček napsal(a):

čtyři zjevení, jedno za druhým. Svoboda, Bělobrádek, Golgo, Bárta
12. 08. 2011 | 15:07

olga napsal(a):

CrossXYZ
Poukazujete na přežívání zvířat. Četla jsem úvahu o tom, čím se člověk liší od zvířete. Víte čím? Pouze tím, že člověk myslí na posmrtno.
12. 08. 2011 | 15:22

Trixi napsal(a):

CrossXYZ, BOže ty moc nepřemýšlíš, stačí když ti někdo renomovaný něco řekne nebo napíše a ty to pak papouškuješ.
takže pár dalších věcí čím se liší
. jedině člověk se dokáže přetvařovat, tj tvářit se že je přítel a zezadu bodnout, zvíře bu%d loví, nebo se tě bojí a uteče, nebo si tě nevšímá,
- člověk má sex pro radost / alespoň muž/ , zvířata jen pudovou, U lidí je ženská prostituce promyšlená a organizovaná / tedy 3 formy buď 1 číslo hundert euro nebo bude sex a bude hlavní role, pozice modelky, nepracující ale vlivné sekretářky atd, a nebo bude sex a budeš půl roku nosit dárky a potom poklekneš s prstenem a bude svatba. U některých vyšších živočichů náznaky prostituce také jsou
- člověk se sdružuje nejen k lovu , ale k prosazení mnohem více a rafinovanějších věcí
- člověk si dlouhodobě buduje určitou pozici či image a těží z toho
- člověk může i jako naprosto neschopný invalida ovládat společnost, má li peníze či širší skupina/ klan nebo získané image to umožňuje.
- sebevražda je asi také spíše jen lidský výmysl.

A to jsem napsal jen tak od boku, sociolog by na to napsal celé knihy. Tak alespoň používej mozek než něco plácneš a hlavně neopakuj cizí žvásty, zvlášt když jsou blbé.
12. 08. 2011 | 18:12

s... napsal(a):

Trixi

To jste napsal jen tak od boku. V podstatě samé bludy.
12. 08. 2011 | 18:56

CrossXYZ napsal(a):

mám dojem, že ti co mě tady kritizují vůbec nechápou co jsem napsal
12. 08. 2011 | 20:48

Hurá napsal(a):

Neviděl jsem, ale když se to líbí "svatému" Svobodovi, tak na to ani nepůjdu.
12. 08. 2011 | 21:28

Dr. Cinematicus napsal(a):

Jen k tomu věčnému srovnávání se zvířaty...zvířata nemyslí a jsou šťastná, a to říká kdo?

Nějaké zárodky myšlení jsou přece patrné i laikovi v celé přírodě, proto mohl Baruch Spinoza, mimochodem člověk mnohem důvěryhodnější než dnešní Malick, řící BŮH ČILI PŘÍRODA. Samozřejmě ho za to katecheti neměli rádi, víme jak musel žít, a to byl jeden z největších duchů Evropy, čtení jehož myšlenek je pro mne například podstatně lepším způsobem trávení volného času než současné hollywoodské pseudoduchovní sebemrskačské estetické křeče.

Smutné je číst tady jakousi postkatolickou obhajobu zvířecího světa, který je plný utrpení a drtivého zla...to je v přírodním kontextu v pořádku, ale právě TOTO člověka pohánělo v jeho tvořivosti.

Že by neměla být destruktivním, také vůči přírodě a všem jejím často podivným bytostem, to je jasné...a není v tom nic extra duchovního.
13. 08. 2011 | 11:43

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Boudal Jiří · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Černý Jan · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fábri Aurel · Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hradilková Jana · Hrbková Lenka · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chlupáček Ondřej · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novotný Martin · Novotný Vít O Obluk Karel · Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Paroubková Petra · Passerin Johana · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pikora Vladimír · Pilip Ivan · Pixová Michaela · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedláček Tomáš · Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vích Tomáš · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Wagenknecht Lukáš · Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zahumenská Vendula · Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy