Vláda řekla rozhodné „možná“ korupci

01. 06. 2012 | 08:27
Přečteno 4898 krát
Ve středu 30.5.2012 projednala vláda změnu právního režimu listinných akcií na majitele, akcií, při jejichž používání se jejich držitel nemusí identifikovat; proto se jim pro lepší pochopení říká akcie anonymní či akcie na doručitele. Vláda rozhodla o jejich zachování, jakkoliv ví, že mohou být prostředkem umožňujícím nízkonákladové a v podstatě neodhalitelné provádění korupčních jednání.

Společností s těmito akciemi je dnes cca 14.000 a získávají podle odhadů až 80 % veřejných zakázek. Jistě je část poctivých vlastníků takovýchto akcií. Primárně jde ale o nástroj korupce: úředník vlastnící anonymní akcie firmy nemůže být odhalen, když jí přihrává zakázky. Anonymní akcie lze použít ke korupci i tak, že je někomu jen půjčíte: když se to načasuje na dobu, kdy příslušná společnost vyplácí dividendy, jde o čistou korupci beze stop – držitel akcií si jen vyzvedne peníze, aniž by se musel identifikovat. Existence anonymních akcií umožňuje také anonymně hlasovat na valných hromadách, kde se rozhoduje o transferech majetku, odměnách apod.

Vládní návrh stanoví povinnost zaknihování těchto akcií u centrálního depozitáře, anebo povinnost jejich fyzického uložení u banky, čímž orgány činné v trestním řízení či další dozorové a správní orgány či zadavatelé veřejných zakázek, poskytovatelé dotací a grantů budou mít možnost majitele akcií identifikovat. Sankcí za nesplnění těchto povinností má být nemožnost vykonávat vlastnická práva - hlasovat na valné hromadě, vybírat dividendy apod.

Asi se ptáte, proč tedy anonymní akcie nebyly rovnou zrušeny. Údajně tomu brání čl. 4 a 11 Listiny základních práv jakožto součást našeho ústavního pořádku: při omezování základních práv je třeba šetřit jejich podstatu. Vyvlastnit anonymní akcie prý není přiměřené tomu, že někdo tohoto kapitálového nástroje zneužívá. Pro mě je to málo přesvědčivý argument: pokud je pravda, že společností s anonymními akciemi dnes vyhrávají cca 80 % veřejných zakázek, pak nejde o výjimku, ale spíše o pravidlo – jsme ve válce s držiteli anonymních akcií.

I když ani tato nová úprava neodpovídá plně standardům příslušných směrnic EU, i když vládní návrh počítá s účinností až v r. 2014, tj. v době, kdy se podle současných volebních preferencí strany současné vládní koalice budou volbami odstaveny od penězovodů (jichž jsou anonymní nástroje podstatným nástrojem), přesto se zdá, že jde o krok správným směrem.

Ďábel ale bývá ukryt v detailech. Rozpačitost proto nebudí ani tak návrh sám, jako jeho neprovázanost na další předpisy, především na zákon o zadávání veřejných zakázek: co platno, že vítěz výběrového řízení bude mít řádně zaknihované akcie, když jeho subdodavatelé bude mít akcie anonymní. Navíc tím nezabráníme „přeprodávání“ zakázek se ziskem (tady by pomohl zákaz proplácet faktury takovýmto subdodavatelům), nevytěsníme zakrývání identity kmotrů přes „bílé koně“ – nastrčené nýmandy, oficiálně zastupující společnost, či přes advokáty, jednající na základě mandátní smlouvy.

Osobně se kloním k názoru, že anonymní akcie je třeba jednoduše zakázat. I tak ale nebudou problémy okolo veřejných zakázek vyřešeny. Jde totiž o to, zda každý z nás chce, abychom přestali být banánovou republikou. Dovolím si parafrázovat to, co r. 2008 řekl v Radě Evropy bývalý francouzský ministr zahraničí, lékař a zakladatel hnutí Lékaři bez hranic Bernard Kouchner: demokracie, to je především každodenní zápas sám se sebou.

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Petr z Tábora napsal(a):

Vláda bojuje proti korupci a to jí vystačí po dobu její existence. Nikdy neřekla, že chce tento boj vyhrát či snad dokonce korupci zničit.
01. 06. 2012 | 08:37

dříve čtenář napsal(a):

V boji s alkoholem taky ještě nikdo nevyhrál. Jen Slováci remizovali.
01. 06. 2012 | 08:42

Jakeš napsal(a):

Ano anonymní akcie je třeba zakázat. V ČR o 20 let později než bylo zdrávo. Již je vše vypráno, zameteno, uklizeno, promlčeno, prostě pohodička tak začneme bojovat proti anonymním akciím za potlesku médií a takových jako je autor tohoto blogu. Jenže všichni kdo blokovali přijetí potřebné a ve vyspělém světě běžné zákonné normy patří společně s těmi, kdo tuto situaci zneužili do kriminálu!
01. 06. 2012 | 09:08

Xury napsal(a):

Pro autora:
podle dostupných informací, odpovídá vládní návrh právní úpravě tohoto druhu akcií v Německu, Rakousku nebo Švýcarsku. Pokud máte pocit, že jde o banánové republiky je to jistě vaše právo, ale nezaškodilo by to alespoň trochu něčím doložit.

Co se veřejných zakázek týče, tak ty tato úprava neřeší a ani řešit nemůže. Nicméně ani zákaz anonymních akcií by nic nevyřešil. Podobně jako nebude řešením tzv. rozkrytí vlastnictví u vítěze a všech jeho dodavatelů. Byť to považuji za to nejlepší co se dá v tomto směru udělat. I tak bude totiž možné mít jako oficiálního vlastníka nějakého bílého koně nebo advokáta.

A ještě na závěr. Psát o zákazu anonymních akcií jako léku na korupci, mi po kauze plzeňské Škody připadá hodně naivní /velmi mírně řečeno/ zvláště od právníka.
01. 06. 2012 | 09:13

B. napsal(a):

Taky jste si všimli, že každá huráakce - jako je třeba zákaz anonymních akcií - se začne dít poté, co již ty největší zlodějny proběhly, zákony ve prospěch participujících jsou doladěny v jejich prospěch a právníci proškoleni?
01. 06. 2012 | 09:42

modrý edvard napsal(a):

Možná opravdu nejde zakázat stávající anonymní akcie. Ale skoro určitě jde zakázat vznikání nových anonymně akciových společností.
B: logicky, většinou nejdřív přijde originální nápad na zbohatnutí a až potom řešení, jak tomu zabránit. O opačných případech se nedozvíte, protože se nerealizují.
Souhlasím s Xury.
01. 06. 2012 | 09:52

Vysedlina napsal(a):

Petr z Tábora
Vtipné a je to tak.
01. 06. 2012 | 09:53

český maloměšťák napsal(a):

Jen mikroglosa :
Myslím si že nejde o "lék na korupci" /ostatně taková víra, že jedním opatřením se dá " vyléčit" korupce...taková víra by byla namístě u bolševiků...u lidí, kteří věří že vláda má vytvářet pouhé rámce pro fair podnikání nikoliv - no, je to dost překvapivé, takovéto filozofování...ale vem to nešť/.

V zemi, která začíná být nazírána jako země hlupáků, kverulantů a zlodějů....je asi na místě jakékoliv opatření, byť jen mírně zužující prostor pro korupci.
Ostatně stále není ustanoven šéf NKÚ...že.
No - asi ještě Mafie nemá dost materiálů.....
01. 06. 2012 | 10:06

Oslýk aktivista napsal(a):

... a lid zatím řekl rozhodné ANO dalšímu rozvoji zlodějen tím, že přijal mafiánské kandidáty na prezidenta.

Fischer versus Zeman - záruka klidu pro poctivé loupení dalších pět let. Mafiáni všech zemí, spojte se.
01. 06. 2012 | 10:23

Pažout napsal(a):

S článkem obsahově souhlasím. Jen mi trochu nesedí, že jse pracoval pro Topolánkům kabinet. Ten chachar z Ostravy se svými kumpány patří k nejzkorumpovanějším kabinetům
01. 06. 2012 | 10:49

veverka napsal(a):

Další účelový paskvil z dílny mafiánské vlády.Neřeší nic,úředníci,náměstci,zastupitelé nebo ministři zadávající zakázky sami sobě(k tomu náležitě předražené aby byl patřičný vejvar) se prostě schovají za subdodavatele.Ti můžou mít akcie dál anonymní.A je to.A naivní hlupáčci hýkají blahem jak chrabrá vláda bojuje proti korupci.Houby bojuje.Jen boj předstírá.

PS: Rovněž je mimořádně komické,že i toto zcela nedostatečné a nic neřešící opatření má platit až od roku 2014.....tedy přesně od té doby co se bude tato zločinná vláda od koryt pakovat a bude již mít nakradeno.
01. 06. 2012 | 11:15

Analytik napsal(a):

Moc šikovný vynález, tyhle anonymní akcie.
Za to by si někdo zasloužil Nobelovku! Ale kdo?
Určitě to musel být moc vzdělaný ekonom. Nejméně profesor. A nejméně s trojnásobným čestným doktorátem.
Takový velikán a nakonec skončí za mřížemi!
01. 06. 2012 | 11:28

Petr napsal(a):

Pane exministře, je to (binec).
Ale kolik let byla Vaše strana stranou vládní? Tehdy to nevadilo? A pokud se znovu proplazíte do vlády, bude to vadit? Nebo Vám brojit proti anonymním akciím Cyril a spol. zakáží?
01. 06. 2012 | 11:35

Radovan II. napsal(a):

Sklízíme ovoce,které vlády zasely. Už od prvních dotací z EU byla korupce. Hlavně se nabalili projektanti a manžéři, starostové a hejtamani v celé české republice./brali všichni úplatky - bohužel. od Moravy k Čechám./
Jen Rath to zatím odnesl. Projektanti to je taková elita, která šidí, kde se dá. V dnešní době, kdy se pracuje s počítačem a s velmi dobrými programy berou za projekty neuvěřitelné peníze a níkdo je nekontroluje. Celá republika si dělá co chce. A to je příčinou toho, že máme tak velký státní dluh a že nejsou na nic peníze. Hystericky se kontrolují podpory a dávky a nahoře u VIP utíkají miliardy a naše veličensktva si myslí, že jsme blbci, že to nevíme. Obyčejný občan šetří a rodiny žíjí od výplaty k výplatě, vždyť co je to průměrný plat hrubého 24 tísíce čistého sotva 18 tisíc. nájemné stooupá, prostě ceny všeho : vodné, plyn, elektrika,otřesné stoupají léky, dopravné busy i vlaky, benzin. Když jsou dva průměrné platy mladá rodina tak vychází s jen s odřenýma ušima, ale mít manželku na ubohé mateřské 3.600, když jen oblečení, dupačky, mikina stojí 400,-- sunar 200,-- atd. je hrozné. Dříve byl sice malé platy,ale výbava na mimino stála 600,-- a byly peníze na všechno, ve škole vše zdarma i zájmové kroužky. cizí jazyk stál 80,-- ročně. Škoda, že to mladí nevědí a uvěřili modré propagandě, určitě by dnešní vlády poslali k čertu.
Takže normální občané co neberou ani průměrný plat a jejich 60% nemají důvod k optimismu, mladí ať jdou do ciziny a ti starší to musí nějak doklepat. Dnešní důchodci si to nezaslouží,věčné soočování, že šidíme mladé atd. Život 20 km za Prahou není vůbec lehký a to se píše rok 2012. Veškeré idee z roku 1989 byly jsou dávno pryč, je svoboda jen pro českou smetánku a VIP, kteří si sami určili vysoké platy a nabalili se při privatizaci. V EU ani nevědí jak žije 80% občanů v Česk. je třeba, EU o tom iformovat, je tu stejný binec v životní úrovni jako v dotacích z EU. V sousedních státech má obyčejná uklizečka 40 tisíc a třeba běžný advokát 100 tisíc.Ti bahatší nedostali násobky platů jako u nás. U nas se vytvořila šlechta jak z doby Boženy Němcové,a to výsledky za ty ohromné platy jsou mizerné. došli. A my si máme na takové pořádky zvykat ?
Quo vadis Česko ?????
01. 06. 2012 | 12:33

Jane napsal(a):

Jakýkoliv protikorupční zákon je schválen až poté, kdy jsou zúčastnění korupčníci detailně seznámeni, jak ho obcházet.
01. 06. 2012 | 12:55

Al Jouda napsal(a):

Radovan II - palec nahoru !!
A co kdyby vláda úplně zastavila zadávání veřejných zakázek a ponechala tyto investiční možnosti soukromému kapitálu ? To bychom při tom příšerném zdanění měli ihned - co vyrovnaný, bohatě přebytkový rozpočet !
Vezměme např. výstavbu dálnic : Zakázka je předražená až běda, platíme to z našiách daní a pak ještě platíme znovu, když po té "své" dálnici jedeme. Je to logické ? Ne, je to státní zlodějna !
Když by dálnici postavil kapitalista a pak na ní vybíral přiměřené mýtné, tak by to bylo spravedlivé.A těch státních úředníků, co by bylo bez práce !
01. 06. 2012 | 14:02

Irma napsal(a):

Al Jouda:Vezměme např. výstavbu dálnic : Zakázka je předražená až běda, platíme to z našiách daní a pak ještě platíme znovu, když po té "své" dálnici jedeme. Je to logické ? Ne, je to státní zlodějna !
Když by dálnici postavil kapitalista a pak na ní vybíral přiměřené mýtné, tak by to bylo spravedlivé.A těch státních úředníků, co by bylo bez práce !
_____________
To by bylo, abyste si nepřihřál neoliberální polívčičku o užitečné a úsporné privatizaci státu. Obávám se, že kapitalista, který by ze svého postavil dálnici s tím, že se mu to bude vracet na mýtném, se ještě nenarodil. Proto to všude na světě zajišťuje stát - a kapitalisti se jenom lehce přiživují. Akorát u nás musíme z veřejných peněz postavit dálnici a ještě jednou, dvakrát tolik poslat do kapes těm vašim "kapitalistům". Takže zlodějna to není státní, nýbrž čistě privátní, zato nepochybně ze státního.
01. 06. 2012 | 15:03

El Comandante napsal(a):

Pan Svoboda si sám odpovídá : ďábel je ukryt v detailech - nastrčených osobách právnících - penězovody mohou být nastaveny i z průhledných společností subdodavatelskými smlouvami. Vybírání divident s 15 % daní ( osoby se skrytou identitou případně právníkem ) je hodně myšlenkově nedovařená pohádka pro děti do 10-ti let. Myslím že kdyby státní správa měla rozpočty poloviční naučila by se hospodařit. Státní správa neprošla krizí ztráty tržeb a příjmů jako soukromý sektor a proto věřím že by si to zasloužila. To že si půjčila přes 100 miliard na mandatorní promrhání je fakt vítězství které bude platit daňový poplatník. Na vše co projde plánem výstavby jsou cedulky financováno z prostředků EU. Každý kdo je na místě ouřady chce ty peníze projíst a nejlépe do mínusového rozpočtu, aby Ti co přijdou po něm to museli zaplatit.
Je jedno jestli ouřada vyvede peníze přes firmy se skrytou identitou a nebo s jasnou identitou na věci které nikoho nepálí je fakt jedno. Prostě má rozpočet a musí drachmy utratit.
01. 06. 2012 | 16:32

Elév napsal(a):

To je zajímavé,
zdanit stavební spoření jde ihned, zdanit fotovoltaiku jde ihned, ale u listinných akcií je návrh až od roku 2014, vyrovnaný rozpočet až v roce ...123, no řekněte,
není to odpovědná vláda?
Po nás třeba potopa ...
01. 06. 2012 | 17:30

Dino napsal(a):

Zruseni anonymnich akcii (zaknihovani) a rozkryti toho, kdo skutecne vlastni firmy ziskavajici verejne zakazky a dotace jsou dve ruzne veci, i kdyz spolu souviseji:

1) Zaknihovanim akcii rozkryjete pouze ty nejjednodussi vlastnicke struktury, kdy je (ceska) firma (ziskavajici verejne penize) vlastnena primo fyzickou osobou. Tuhle techniku pouzivaji pouze "male ryby" a vyskytuje se pouze u tech nejmensich dotaci a verejnych zakazek. Zaknihovanim akcii lze vyresit korupci do cca 100 000 Kc, protoze tolik stoji obejiti tohoto pravidla.

2) Vsichni "rozumni, konzervativni" vysavaci verejnych penez se zakladnim vzdelanim vedi, ze "firmu muze vlastnit firma, kterou muze vlastnit jina firma atd...a skutecny vlastnik-fyzicka osoba je nekde v 7 koleni. Jakmile je jedna z uvedenych firem zahranicni, tak uz zaknihovani nepomuze rozkryt vlastnickou strukturu...nelze naridit napr. holandske firme vlastnici ceskou firmu, ze nesmi mit anonymni akcie. Zaridit si, aby ceskou firmu vlastnila jina firma z nepruhledneho danoveho raje, kde vlastnika nelze dohledat stoji od 100 000 Kc, takze pakatel.

Z cca 50 nejvetsich prijemcu penez z verejnych zakazek pouziva model 2) drtiva vetsina. Skutecneho vlastnika lze dohledat asi u tri firem z techto 50.

Rozkryt vlastnickou strukturu firem ziskavajicich verejne penize, tj. zjistit, jestli firmu, co dostala 2 miliardovou verejnou zakazku nevlastni "anonymne" z Baham ministr, ktery zakazku priklepl, lze jednoduchym pravidlem "svlekani firem do naha": "chces prachy od danovych poplatniku, ukaz a doloz, jake skutecne fyzicky existujici osoby te vlastni (tech nastrcenych firem mezi firmou, co dostava prachy a skutecnym vlastnikem muze byt treba 100 a muzou byt kdekoli na svete). Neprokazes, nic od danoveho poplantika, nedostanes."

Kazda firma presne vi, kdo ji vlastni, protoze "nekomu" posila zisk, ktery vytvori.

Pravidlo 1) - zruseni anonymnich akcii je krasne, volicsky popularni a v realu naprosto neucinne. Proto je take s halasem oznamovano, prijimano a s velkou slavou bude schvaleno.

Naopak pravidlo 2) - "svlekani firem do naha" je v realu velmi ucinne, odkrylo by, kterym skutecnym osobam tecou dotace a prachy ze zakazek, a proto nikdy schvaleno nebude.
01. 06. 2012 | 17:36

Vuvuzela napsal(a):

Vlk se nažral a koza zůstala celá, darebáci zůstanou darebáky.
01. 06. 2012 | 17:55

gsx napsal(a):

víte co je nejhorší?
Každý obecně ví co je tohle za vládu i to, že obecně ODS už pro tuto zemi a její obyvatele nedělá nic a pouze škodí.

Lidi budou volit pořád stejně tato sračky včetně těch oranžových, hrůza
01. 06. 2012 | 19:59

gsx napsal(a):

český volič na to kouká s otevřenou hubou a nadává v hospodě.

Vše je křišťálově čisté a férové a poctivé, jak jinak :))
01. 06. 2012 | 20:02

Petr z Tábora napsal(a):

Chtělo by to do parlamentu a zastupitelstev dostat dosud neparlamentní strany. Zvýšilo by to šanci, že se v těch stávajících velkých stranách prosadí do vedení jiní lidé.
01. 06. 2012 | 20:43

gallina nera napsal(a):

Největší pračka špinavých peněz na kontinentě je Vatikán.
01. 06. 2012 | 21:11

kormoran napsal(a):

Ale aspon se neco hejbe (skatule s cuuucem) ne?

Nebo to nastrazili imperialisti ze zapadu?
01. 06. 2012 | 23:35

kočka šklíba napsal(a):

dino, díky, trefné
02. 06. 2012 | 01:34

nikdo napsal(a):

pro xury :
Nepoužívejte termín, dle dostupných informací. Nemáte pravdu. Buď jste agitátor z Jánského vršku, anebo pravověrný volič ODS.
V SRN, Švýcarsku, či Rakousku je to tak, jak píše zn. Dino !
02. 06. 2012 | 21:28

Maximus napsal(a):

Bylo naprosto jasné, že tahle pokrytecká parta u koryta zase udělá nějakou levárnu a úhybné manévry pro hloupé, do této problematiky nezasvěcené občany. Však také, kdo se trochu do hloubky z občanů zajímal o tuto problematiku?
Je to jen cca 5% lidí, co v tomto "oboru" mají přehled. To co napsal Dino je jen část toho, jak se odlupuje perníček ze státních peněz, jsou celé vysoce kvalifikované
skupiny bysnysmenů, politiků a státních úředníků. Servis jim poskytují právničtí odborníci. Schůze mají třeba na golfovém hřišti v KV nebo pod Karlštejnem..... Jen hlupáci nebo naivní lidé se radují a oslavují změnu. Pak jsou tu ještě ti co píší podobné články jako pan Svoboda.
Jo, pán Bůh to všechno ošetší a lumpy potrestá, že? Nebo jim dáme odpustek, když to jinak nepůjde.
Amen, enter!
03. 06. 2012 | 07:18

Miri napsal(a):

Pane Svobodo, máte nějaké akcie na doručitele? Asi byste nám to neřekl. Do politiky patří noví lidé, vy už máte po. Loajální intelektuál v tomhle marasmu nic nezmůže.
03. 06. 2012 | 14:59

Xury napsal(a):

Pro nikdo:
mícháte hrušky s jablky.
03. 06. 2012 | 17:17

modrý edvard napsal(a):

Dino: dost pochybuju, že firma posílá zisk skutečnému majiteli, daleko spíš to jde do nějaké nadace ve třetím koleni. Skutečný vlastník pak je poradce ekonomického ředitele, nebo tak něco, a zasvěcení to zkrátka vědí.
03. 06. 2012 | 21:45

Tomáš napsal(a):

Pořád ještě nechápu, co je tak strašného na anonymních akciích. Akcie, pokud tomu pojmu dobře rozumím, je jakásti stvrzenka, že její majitel vlastní kousek nějaké firmy. Nějaký majetek. A proč by mělo být nelegální, aby takový majetek někdo vlastnil anonymně? Připadá mi to asi tak stejkně smysluplné, jako bojovat proti bankovkám - ty jsou taky anonymní a taky symbolicky zastupují nějaký majetek.
04. 06. 2012 | 08:32

modrý edvard napsal(a):

Tomáš: to, že naši zastupitelé prostřednictvím anonymních akcií přihrávají naše peníze sami sobě.
04. 06. 2012 | 09:58

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Boudal Jiří · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Černý Jan · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fábri Aurel · Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hradilková Jana · Hrbková Lenka · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chlupáček Ondřej · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novotný Martin O Obluk Karel · Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Paroubková Petra · Passerin Johana · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pikora Vladimír · Pilip Ivan · Pixová Michaela · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedláček Tomáš · Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vích Tomáš · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Wagenknecht Lukáš · Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zahumenská Vendula · Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy